ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ανωτερότητα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 11:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε lorenzo τοποθετούμε για τρίτη φορά στο καλό θέμα σου ,με την ευχή να ξεμπερδέψω τα πράγματα .
Να μην παραλείψω να σε ευχαριστήσω για το θερμό σου καλοσώρισμα .

Θα παραθέσω την δική μου σοφία , με όσο το δυνατόν λιγώτερα λόγια .
Αυτό που κατάφερε να φέρει η συνολική ανθρώπινη γνώση στον πλανήτη μας και όλους τους κατοίκους της είναι :
Ο σύχρονος τρόπος ζωής .

Αυτό το πλαστό τεχνολογικό επίτευγμα της ανθρώπινης γνώσης περιέχει ένα μοιριαίο ,τραγικό λάθος .

Ερχόμαστε στον κόσμο αυτόν ως πλούσιοι , η ως φτωχοί άνθρωποι .

Οι πλούσιοι συνάνθρωποί μας , κάνανε την γνώση κτήμα ,τσιφλίκι τους .
Δεν αφήνουνε τον φτωχό συνάνθρωπό τους να το πλησιάσει .
Το τσιφλίκι τους το έχουνε προστατέψει με το γνωστό σε όλους μας , άδικο κοινωνικό σύστημα επιβίωσης .
Μέσα σε αυτό ξεπροβάλλει ένας κανόνας .
Ο πλούσιος γίνεται πλουσιότερος και οφτωχός φτωχότερος .

Αυτό που κατάφερε η ομάδα των πλουσίων να περάσει στην κοινή αντίληψη της πλειοψηφίας είναι το εξής :
Η ύλη δεν έχει καμιά διαφορά με το πνεύμα .

Έτσι η εξέλιξη προς την ευημερία του πλανήτη μας κατάντησε μονόδρομος .
Τα πάντα γίνοντα για την υλική ευημερία .

Έλα όμως που το σύστημα αυτό ( που διαιωνείζεται για αρκετό χρονικό διάστημα ) ,έφτασε στο σημείο κορεσμού .
Όλη η ανθρώπινη γνώση , καταρέει αργά αλλά σταθερά .

Είναι σαν να έχουμε κάνει ένα κύκλο και αυτός πλέον κατευθύνεται , προς την αρχική του πορεία .

Η αρχή ήτανε σωστή , η εξέλιξη ήτανε λάθος , γιατί η ανθρώπινη γνώση περιορίστηκε στην εξερεύνηση της ύλης.

Αν δεν είχα γνωρίσει το σύτημα όπως το περιέγραψα , δεν θα είχα συνειδητιοποίση , ότι είναι λανθασμένο .

Άρα η ( ταπεινή σοφία μου ) περιέχει γνώση .

Απορίπτω συνειδητά την γνώση που ασχολείται με τα υλικά αγαθά για τους άνωθεν λόγους .

Τα πνευματικά αγαθά , που έμειναν άθικτα απο την ανθρώπινη γνώση , τολμώ να πω ότι είναι ένα .

Η αγάπη .

Όσο προσπαθούσα να αυξήσω τα υλικά αγαθά μου , τόσο ποιο μακριά έφευγε ,κρύωνε το αίσθημα αυτό .

Έβαλα τέλος στο λάθος αυτό .
Επιδιώκω μια όσο το δυνατόν ποιο απλή ζωή γίνεται .

Ναι με κάνει ταπεινό ,αυτή είναι και η ουσία της σοφίας μου , το ταπεινό πνεύμα μου .
Όχι όμως σε σχέση με την αληθινή ,ουσιαστική γνώση , που είναι για εμένα ο τελικός προορισμός μου, αλλά σε σχέση με το κοινωνικό γίγνεσθαι .

Τελικός προορισμός μου η θέωση του πνεύματός μου .
Ακούγεαται βέβαια αλαζωνικό , είναι όμως για εμένα η ουσία των ουσιών .

Παρεδέχομαι ότι για να φτάσω σε αυτό το σημείο, χρειάστηκε να γνωρίσω το σύστημα επιβίωσης , που ισχύει για όλους μας .

Συγνώμη που σε ταλαιπώρησα με τις προυγούμενες μπερδεμένες σκέψεις μου .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 16:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε μου,
Το θέμα που συζητούμε έχει πολλές παραμέτρους και σημεία αναφοράς άπειρα.
Αν και θα ξεφύγουμε από το κυρίως θέμα μας μπαίνω στον πειρασμό να γράψω δυο πράγματα πάνω στους προβληματισμούς σου.
Όταν θέλουμε φίλε να αναλύσουμε μια κατάσταση πάνω απ’ όλα και πρώτα απ’ όλα θα πρέπει να καταπιούμε το ΕΓΩ μας.. Αυτογνωσία!
Θα μου επιτρέψεις λοιπόν να σου επισημάνω ότι Δεν το κάνεις!!!
Πρόσεξε πως απλώνεις τις σκέψεις σου. Μιλάς γενικώς κι αορίστως κρίνοντας και κατακρίνοντας σαν Παρατηρητής λες κι εσύ δεν συμμετέχεις σ’ αυτό το γίγνεσθαι!!!
Εσύ τοποθετείσαι υπεράνω όλων αυτών κι απευθυνόμενος σε τρίτο πρόσωπο τους ψέγεις τους λιθοβολείς για πράξεις και παραλείψεις που οδήγησαν σε αυτήν την κατάσταση την κοινωνία..
Πρόσεξε γιατί η διαχωριστική γραμμή είναι πολύ λεπτή.
Ο νεοναζισμός, ο φασισμός, ο ρατσισμός και κάθε αντικοινωνικό και αντι - ανθρώπινο φαινόμενο συμπεριφοράς δεν προέρχεται από ιδεολογία, δεν περιέχει ιδεολογία, δεν συνθέτει ιδεολογία. Είναι η μεγεθυμένη έκφραση – εκδήλωση του κτήνους που περιέχουμε μέσα μας χωρίς εμπόδιο στην ανάπτυξη του, όταν κοινωνικές ή πολιτικές συγκυρίες συντελούν, βοηθούν, ενισχύουν τη βάρβαρη και αντιανθρώπινη παρουσία του.
Η μόνη αντιβίωση για την καταπολέμηση του κτήνους που περιέχουμε είναι η Παιδεία. Η αληθινή Παιδεία κι όχι η ανεύθυνη εκπαίδευση και η πληροφορία χωρίς κρίση και χωρίς ανήσυχη αμφισβητούμενη συμπερασματολογία. Αυτή η Παιδεία που δεν εφησυχάζει ούτε δημιουργεί αυταρέσκεια στον σπουδάζοντα, αλλά πολλαπλασιάζει τα ερωτήματα και την ανασφάλεια. Όμως, μια τέτοια παιδεία δεν ευνοείται από τις πολιτικές παρατάξεις και από όλες τις κυβερνήσεις, διότι κατασκευάζει ελεύθερους και ανυπότακτους πολίτες, μη χρήσιμους για το ευτελές παιχνίδι των κομμάτων και της πολιτικής.
Κι αποτελεί πολιτική «παράδοση» η πεποίθηση πως τα κτήνη, με κατάλληλη τακτική και αντιμετώπιση, καθοδηγούνται, τιθασεύονται.
Ποτέ δεν θα νικήσει η Ελευθερία, αφού την στηρίζουν και τη μεταφέρουν άνθρωποι που εννοούν να μεταβιβάζουν τις δικές τους ευθύνες στους άλλους.
Η κοινωνία μας φίλε μου έχει γεμίσει Εισαγγελείς, καταγγέλλοντες.. Τους βλέπουμε και τους ακούμε κι εσύ κι εγώ κι όλοι μας καθημερινά στα ΜΜΕ.

Ας μη ξεχνάμε λοιπόν ότι εμείς είμαστε η κοινωνία κι όχι κάτι αφηρημένο έξω από μας. Εμάς αντανακλά η εικόνα κι όχι κάποιους άλλους. Αν αυτό το συνειδητοποιήσουμε τότε μόνο θα ανασκουμπωθούμε αρχίζοντας πρώτα απ’ τον εαυτό μας και δια του παραδείγματος θα συμπαρασύρουμε και του άλλους. Μόνο δια του παραδείγματος μπορεί να αλλάξει κάτι.. Η ανέξοδες καταγγελίες, μόνο μας εφησυχάζουν και επί της ουσίας ουδέν!

Νάσε καλά

Πλούτος, >πλουτισμός, >εμπλουτισμός, < > πλουραλισμός!!!


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 16:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θέλω να πιστεύω ότι όσο προοδεύει και ευδοκιμεί αυτός ο αγώνας τόσο πιο ξεκάθαρος θα γίνετε ο στόχος, άρα και αυτό που χρειαζόμαστε.

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί Ριζίτη. Το αυτό επιθυμώ και εγώ.

quote:
Μόνο στον συμβιβασμό θα διαφωνήσω

Άν και νομίζω οτι ο συμβιβασμός θα απαιτούσε ένα θέμα μόνος του επειδή φοβάμαι οτι θα πάρει λάθος τροπή, θίγω ένα ελάχιστο εδώ.
Εσύ δεν συμβιβάζεσαι ποτέ Trovadouros?

Κατά την γνώμη μου η μεγαλύτερη δυσκολία σε αυτή την διαδρομή είναι
ο συμβιβασμός των θέλω των σκέψεων και των πράξεων μας.
Επίσης θεωρώ οτι εφ' όσον δεν έχουμε εγκαταλείψει τα εγκόσμια [ δεν έχω καμία τέτοια διάθεση ] μάλλον θα πρέπει να συνεννοούμαστε κάπως και με τούς γύρω μας ανάλογα με το τι μπορούν να αντέξουν και αυτοί και εμείς...

Φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2006, 17:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nst,

quote:

Κατά την γνώμη μου η μεγαλύτερη δυσκολία σε αυτή την διαδρομή είναι
ο συμβιβασμός των θέλω των σκέψεων και των πράξεων μας.


Θα συμφωνήσω ότι είναι ένας από τους πιο δύσκολους στόχους η αποφυγή του συμβιβασμού.

quote:

μάλλον θα πρέπει να συνεννοούμαστε κάπως και με τούς γύρω μας ανάλογα με το τι μπορούν να αντέξουν και αυτοί και εμείς...

Προσωπικά το παραπάνω το κατατάσσω στην προσπάθεια προσέγγισης των γύρω μας και όχι στον συμβιβασμό με αυτούς. Εξάλλου από τον κάθε άνθρωπο που έχουμε δίπλα μας μπορούμε να μάθουμε κάτι όπως και αυτός από μας.

quote:

Εσύ δεν συμβιβάζεσαι ποτέ Trovadouros?

Η πραγματικότητα είναι ότι τις περισσότερες φορές προσπαθώ να κάνω υπομονή μέχρι να πετύχω τον στόχο μου, όχι ότι το πετυχαίνω πάντα. Βασικά τις περισσότερες φορές ή ο στόχος με προδίδει ή η υπομονή μου τελειώνει (και γι αυτό το έθεσα και ως ερώτημα στην παρούσα ενότητα ) . Το γεγονός ότι δεν συμφωνώ δεν σημαίνει ότι δεν το κάνω κιόλας . Αυτό που προσπαθώ όμως είναι να ξέρω σε τι κατάσταση βρίσκομαι, και αν είμαι σε συμβιβασμό, δεν επαναπαύομαι αλλά να προσπαθώ για το καλύτερο, γι αυτό το θέλω των σκέψεών μου, για κάποιο όνειρό μου.
Εξάλλου αξίζει να παλεύεις γι αυτά ακόμα και αν τα απολαύσεις για λίγο… νομίζω ότι κάποια στίμη έγραψες (αν η μνήμη μου με απατά να με συγχωρείς)

Φιλικά,

Trovadouros

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 12:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά εξαίσιο και το θέμα και οι τοποθετήσεις, από όλους πήρα και κάτι σαν εφόδιο για τον αγώνα…


alfa-omega

quote:
Παρεδέχομαι ότι για να φτάσω σε αυτό το σημείο, χρειάστηκε να γνωρίσω το σύστημα επιβίωσης , που ισχύει για όλους μας .

Προσοχή φίλε μου! Προσοχή αδερφέ!
Ξαναδιάβασε το νόημα της πρότασης!
Διάβασε και την τοποθέτηση του lorenzo…
Μια κλωστή είναι διαφορά και αν σπάσει, το εγώ υποβόσκει χωρίς να το έχουμε εντοπίσει …


ο ελάχιστος όλων

---------------------------
ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
---------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 13:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλώς όρισες φίλε ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ!
χμμ.. ελάχιστος αλλά όπως έλεγαν κι οι αρχαίοι σοφοί..Ουκ εν τω πολλώ το ευ!!!

Νασε καλά

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 13:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζητώ συγνώμη που απαντώ σε κάτι που δεν απευθύνεται σε εμένα,
αλλά νομίζω πως κάτι άλλο εννοούσε ο φίλος alfa-omega.
Δεν αποστασιωποιήθηκε από την κοινωνία σαν κριτής και ανώτερος,
αλλά σαν άνθρωπος που συμμετείχε και ένιωσε να αλώνεται.
Από τη συνειδητοποίηση αυτή και μετά εντόπισε αυτά που θεωρεί κακώς κείμενα και τροχοπέδη στην εξελιξή του και άλλαξε πορεία.
Δεν το θεωρώ υπερφίαλο να αναγνωρίζει κανείς τι δεν θέλει μέσα από την κοινωνία την οποία σαφώς και όλοι την αποτελούμε και τη διαμορφώνουμε τρόπον τινά.
Ψάχνοντας την εσωτερική γαλήνη, πρέπει να αποφεύγουμε τα βάραθρα της κοινωνίας έτσι κι αλλιώς.
Αυτό δεν σημαίνει πως το βάραθρο το δημιούργησε το τέρας κοινωνία, αλλά το τέρας που μπορεί να αποτελούσε τον κοινωνικό μας εαυτό.
Και πάλι συγνώμη προς όλες τις πλευρές για την επέμβασή μου.
Φιλικά
Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 15:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πως κρίνουμε την υπομονή σαν ανωτερότητα. Σύμφωνα με κάποια σταθερά ή με το υποκειμενικό συμφέρον;

quote:
Βασικά τις περισσότερες φορές ή ο στόχος με προδίδει ή η υπομονή μου τελειώνει

Trovadouros ''τσιμπάω'' για να ενισχύσω την ερώτηση σου η οποία με απασχολεί και εμένα.

Όταν λέμε ανωτερότητα, υπομονή κλπ εννοούμε μια ψυχική διάθεση που επιφέρει την ανάλογη συμπεριφορά ή τρόπο χειρισμού καταστάσεων με σκοπό να φτάσουμε στο '' δικό μας '' αποτέλεσμα?
Πώς καθορίζεις τον χρόνο και το μέγεθος της υπομονής?

Η άποψη μου είναι οτι αν εννοούμε το πρώτο ίσως η υπομονή να μπορεί να θεωρηθεί σαν μια ανώτερη ικανότητα του σκέπτεσθαι, διαφορετικά είναι απλώς ελιγμός που εμείς κρίνουμε οτι είναι απαραίτητος σε μια δεδομένη στιγμή.

Νομίζω οτι ο στόχος δεν προδίδει, αυτό που προδίδει είναι ή το αποτέλεσμα ή η ανυπαρξία αποτελέσματος.

Δεν ξέρω πως θα φανεί αλλά για μένα όταν μια κατάσταση δεν έχει σύντομα κάποιο απτό αποτέλεσμα αρχίζει να φαντάζει σαν ουτοπία και αποπροσανατολισμός. Ούτε μπορώ να θεωρήσω λογική την πρόταση << το αποτέλεσμα μπορεί να μην έρθει ποτέ ή να μην το αντιληφθείς αλλά η προσπάθεια πρέπει να συνεχίζεται διακαώς εως το τέλος της ζωής σου>>
Δεν μοιάζει σαν να κυνηγάμε μια χίμαιρα?

Μια άλλη σκέψη που κάνω είναι οτι η ατέρμονη υπομονή είναι και μια μορφή στασιμότητας αν δεν ξέρεις << μέχρι πότε >>.

Απλές σκέψεις απο έναν ανυπόμονο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 16:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να τσιμπήσω και εγώ ; προς χάρην της συζήτηση !

Μπορούμε να ξέρουμε το πότε ;
Μπορούμε να το προσδιορίσουμε χρονικά άραγε ; ακόμα και αν ξέρουμε το πώς !

Απτά αποτελέσματα όταν παλεύουμε με έννοιες και συναισθήματα είναι πολύ δύσκολο να δούμε , ακόμα κιαν γνωρίσουμε τον ίδιο το νου μας.

Ανωτερότητα, υπομονή , ταπεινότητα κτλ είναι εργαλεία ,είναι κομμάτια του «πως».
Η διάρκεια και η ένταση του αγώνα είναι τόση χρονικά όση χρειάζεται για αποκτήσουμε όλα τα κομμάτια του παζλ.
Το ένα φέρνει το άλλο και αναπληρώνονται τα εσωτερικά κενά.

Αν θεωρούνται βάρος κάποια κομμάτια του παζλ ,τότε υπάρχει πρόβλημα κάτι έχουμε κάνει λάθος .

Πχ. Όταν δεν αντέχω και χάνω την υπομονή μου , λείπει κάποιο κομμάτι πχ η ταπεινότητα.
Για να βρει χώρο η ταπεινότητα πρέπει να αποβληθεί ο εγωισμός .


Παρόλα αυτά στην θεωρεία και εγώ καλά τα λέω, στην πράξη όμως βλέπω ότι συνεχώς γυρνάω πίσω να αναπληρώσω ένα κομμάτι , αυτό του «εγώ».

Χάνω την υπομονή μου, χάνω τον ουρανό και τα άστρα του συμπαντικού μου νου κάθε φορά που διαπιστώνω ότι αυτό το «εγώ» αντί να μειώνετε όλο και πιο πολύ χώρο καταλαμβάνει.

Πισωγυρίσματα συνεχώς και ο στόχος μοιάζει μακρύτερος ακόμα και από την Ιθάκη…

Ένα πράγμα όμως δεν πρέπει να χάνουμε . την πίστη μας ! το θάρρος ότι θα τα καταφέρουμε όσο χαμηλά κιαν πρέπει να γυρνάμε για διορθώσεις.

Φιλικά.

---------------------------
ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
---------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 18:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nst,

Θα έλεγα ότι υπομονή είναι θα είναι πιο χρήσιμη σαν συμπεριφορά με την οποία προσεγγίζουμε το δικό μας στόχο με ανωτερότητα.

Πραγματικά το ταξίδι προς τον στόχο προσφέρει πολλά… και αν μάλιστα ξέρεις να μεταφράζεις τα όποια ερεθίσματα δέχεσαι τότε αλήθεια ο θησαυρός είναι μεγάλος. Αν ο στόχος είναι σάπιος την άλλη φορά θα είσαι λίγο καλύτερα κατατοπισμένος.

quote:
για μένα όταν μια κατάσταση δεν έχει σύντομα κάποιο απτό αποτέλεσμα αρχίζει να φαντάζει σαν ουτοπία και αποπροσανατολισμός


Το καλό ή το κακό είναι πως καμιά φορά η ουτοπία αυτή μας μαγεύει και μας κυριεύει. Ο αποπροσανατολισμός έρχεται όταν ο στόχος δεν είναι και τόσο δυνατός. Όταν αυτή η ουτοπία φαντάζει μικρή στις δυσκολίες που έρχονται, όταν ο φόβος αρχίζει να μας κυριεύει.
Ξαπόστασε … ανασύνταξε τις δυνάμεις σου και προχώρα σε πόλεμο ειδάλλως κάποια στιγμή οι φόβοι σου θα σε προλάβουν.
quote:
το αποτέλεσμα μπορεί να μην έρθει ποτέ ή να μην το αντιληφθείς αλλά η προσπάθεια πρέπει να συνεχίζεται διακαώς εως το τέλος της ζωής σου

Δεν θα συμφωνήσω ούτε και εγώ με την πρόταση αυτή. Ενέχει πολλές παγίδες. Πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα είναι υπαρκτό, πως μπορείς να μην το αντιληφθείς αν έχεις αναλώσει όλο σου το είναι σε αυτό, πώς μπορεί να είσαι σίγουρος ότι προσπαθείς με τον σωστό τρόπο; Έλα όμως που καμία φορά αυτός ο δρόμος με τις παγίδες κρύβει κάτι ωραία μονοπάτια, και θησαυρούς που δεν χωράει ο νους…δεν είναι λογικά όλα αυτά.
quote:
Πώς καθορίζεις τον χρόνο και το μέγεθος της υπομονής?

Αρχικά πιστεύω ότι θα άξιζε τον κόπο για όσο χρόνο κάνεις υπομονή να μην οριοθετείς το μέγεθός της.
Για τον χρόνο δεν έχω πολλά να πω. Ποτέ μπόρεσα ούτε να τον καθορίσω ούτε και να προσδιορίσω τα χρονικά όρια που μου καθορίζουν τον χρόνο δράσης. Συνήθως το ρόλοι μου πάει πολύ αργά. Συνήθως στο τέλος τρέχω μα δεν φτάνω η στιγμή έχει περάσει.
Πάμε για το επόμενο τρένο, και περιμένοντάς το, κάνω το κυλικείο στάση. <<Εκτός τόπου και χρόνου και εν γένει στην κοσμάρα σου>> θα έλεγε κάποιος.

Φιλικά,

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 18:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΕΛΑΧΙΣΤΕ,

quote:

Παρόλα αυτά στην θεωρεία και εγώ καλά τα λέω, στην πράξη όμως βλέπω ότι συνεχώς γυρνάω πίσω να αναπληρώσω ένα κομμάτι , αυτό του «εγώ».
Χάνω την υπομονή μου, χάνω τον ουρανό και τα άστρα του συμπαντικού μου νου κάθε φορά που διαπιστώνω ότι αυτό το «εγώ» αντί να μειώνετε όλο και πιο πολύ χώρο καταλαμβάνει.
Πισωγυρίσματα συνεχώς και ο στόχος μοιάζει μακρύτερος ακόμα και από την Ιθάκη…
Ένα πράγμα όμως δεν πρέπει να χάνουμε . την πίστη μας ! το θάρρος ότι θα τα καταφέρουμε όσο χαμηλά κιαν πρέπει να γυρνάμε για διορθώσεις.


Στην πράξη συνήθως οι παραπάνω διατυπώσεις με βρίσκουν σύμφωνο.

Όμως, σε αυτή την επεκτατική πολιτική του εγώ, σε αυτά τα πισωγυρίσματα, σε αυτές τις διορθώσεις του χαρακτήρα μου, έχω στο νου μου ένα πράγμα: είχα άνθρωπο δίπλα μου που έχασε την υπομονή του μαζί μου, ένοιωσε πολύ στενάχωρα στην θέαση του δικού μου εγώ, έφτασε τόσο χαμηλά όσο και εγώ αλλά δεν λογάριασα καλά το μέγεθος του θάρρους του, της αντοχής του, και της πίστης του. Τώρα όσο σε βαθιά νερά και να πάω δεν τον βρίσκω… και του οφείλω μια βαθύτατη συγνώμη.

Φιλικά,

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 22:06:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός ο άνθρωπος θα μπορούσε να ήταν ο κάθε ένας από εμάς. Θα μπορούσες να ήσουν και εσύ ό ίδιος, θα μπορούσα να ήμουν και εγώ…

Το θέμα δεν είναι να σε βρω ή να με βρεις ή να τους βρούμε…
Το θέμα είναι να με βρώ , να σε βρεις…
Έχουμε βρει το εαυτό μας ;
Πως έχουμε την απαίτηση να βρούμε τον άλλο ή τους άλλους ;

Μου θύμησες και εμένα μια συζήτηση που είχα με έναν άλλο τροβαδούρο μια νύχτα στην πλάκα, λέγαμε για την φωτιά, για το σύμπαν , για τον έρωτα, για τον θεό…
Κι όμως δεν υπήρξαμε ειλικρινείς ο ένας με τον άλλο, είχαμε το εγώ μας, ψάχναμε να βρούμε ο ένας τον άλλο χωρίς να έχουμε βρει τον εαυτό μας πρώτα…


Του οφείλω και εγώ μια συγνώμη και ας ξέρω που θα τον βρω…
Πρώτα όμως ΠΡΕΠΕΙ να βρω τον εαυτό μου, ΠΡΕΠΕΙ…

[/nocolor] Η ζωή κάνει κύκλους , και εμείς ακολουθώντας τον τροχό βρισκόμαστε μια πάνω μια κάτω και ου το καθ` εξής …
Πέφτουμε και σηκωνόμαστε σαν τα παιδιά στα πρώτα τους βήματα, γιατί νήπια είμαστε ,αλλά θέλουμε κατευθείαν κρέας , δεν έχουμε υπομονή να πιούμε το γαλατάκι μας πρώτα …

Ο στόχος είναι λαβύρινθος έχει πολλές στροφές και είναι μεγάλη η διαδρομή , ας μην θέλουμε να τον βρούμε με την πρώτη ή την δεύτερη ή την τρίτη ή….
Και ας μην παίρνουμε κι άλλους στον λαιμό επειδή βρήκαμε δυο-τρεις στροφές από τις πάμπολλες του λαβυρίνθου, γιατί δεν βρήκαμε τίποτα ακόμα…


Φιλικά
Ο ελάχιστος όλων.

---------------------------
ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
---------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2006, 23:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Του οφείλω και εγώ μια συγνώμη και ας ξέρω που θα τον βρω…
Πρώτα όμως ΠΡΕΠΕΙ να βρω τον εαυτό μου, ΠΡΕΠΕΙ…

quote:
Και ας μην παίρνουμε κι άλλους στον λαιμό επειδή βρήκαμε δυο-τρεις στροφές από τις πάμπολλες του λαβυρίνθου

Τα είπες όλα μαζί Ελάχιστε...


ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 02:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΕΛΑΧΙΣΤΕ,

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η σωστή σειρά είναι να τα βρούμε πρώτα με τον εαυτό μας, και μετά να εκφράζουμε την συγνώμη μας (αν ποτέ μας δοθεί η ευκαιρία). Μόνο τότε θα έχει πραγματικό νόημα και επίγνωση η συγνώμη μας.

Σε αυτή την διαδικασία όμως που προαναφερόμαστε θα προτιμούσα να μην υπήρχαν μάρτυρες. Όχι για να μην δουν τις ελλείψεις, τα παραπτώματα και τα κενά γιατί αυτά νομίζω είναι δεδομένα σε κάθε άνθρωπο. Απλά θα προτιμούσα οι γύρω μου να ήταν λιγότερο πληγωμένοι, από τον δικό μου αγώνα, αυτόν της αναζήτησης του εαυτού μου.

Φιλικά,

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 12:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ ΕΛΑΧΙΣΤΕ,

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η σωστή σειρά είναι να τα βρούμε πρώτα με τον εαυτό μας, και μετά να εκφράζουμε την συγνώμη μας (αν ποτέ μας δοθεί η ευκαιρία). Μόνο τότε θα έχει πραγματικό νόημα και επίγνωση η συγνώμη μας.

Σε αυτή την διαδικασία όμως που προαναφερόμαστε θα προτιμούσα να μην υπήρχαν μάρτυρες. Όχι για να μην δουν τις ελλείψεις, τα παραπτώματα και τα κενά γιατί αυτά νομίζω είναι δεδομένα σε κάθε άνθρωπο. Απλά θα προτιμούσα οι γύρω μου να ήταν λιγότερο πληγωμένοι, από τον δικό μου αγώνα, αυτόν της αναζήτησης του εαυτού μου.

Φιλικά,

Trovadouros


Αυτό δεν μπορείς να το γνωρίζεις φίλε μου ,αλλά να το αισθάνεσαι μόνο εσύ έτσι .

Για να το γνωρίσεις , θα πρέπει να μπούμε στην διαδικασία σύγκρισης .

Ποια κριτήρια θα επιλέξουμε για να συγκρίνουμε ;;;

Φίλε ελάχιστε αν περιμένεις πρώτα να βρεις τον εαυτό σου, για να ζητήσεις συγνώμη απο κάποιους συνανθρώπους σου , ίσως να μην τον βρεις ποτέ .
Θα πρότεινα να ζητάμε τακτικά συγνώμη για έναν και μοναδικό λόγο :
Μας κάνει ποιο ταπεινούς .

Το γεγονός ότι μπορεί να εισπράξουμε αχαριστία , θα πρέπει να το θεωρήσουμε λιγώτερο σημαντικό .

Αν δεν σας αντιλήφθηκα φίλοι Trovadouros & ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ , ζητώ συγνώμη για τις άτοπες αναφορές ( επισημάνσεις ) μου .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 13:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε ελάχιστε αν περιμένεις πρώτα να βρεις τον εαυτό σου, για να ζητήσεις συγνώμη απο κάποιους συνανθρώπους σου , ίσως να μην τον βρεις ποτέ .
Θα πρότεινα να ζητάμε τακτικά συγνώμη για έναν και μοναδικό λόγο :
Μας κάνει ποιο ταπεινούς .

Εκτός αυτού υπάρχει και η περίπτωση αυτό που θα βρούμε [ αν το καταφέρουμε] να έπρεπε να ζητάει απο καιρό συγνώμη σε αυτούς που το ανέχονταν αλλά δεν το ήξερε.

φιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 13:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί συνομιλητέ θα ήθελα να παραθέσω μια διαφορετική άποψη του Άλφρεντ Άντλερ σχετικά με την έννοια «Ανωτερότητα» πάνω στην οποία ο συγκεκριμμένος στήριξε όλη την ψυχαναλυτική του θεωρία.

Ο Άντλερ διακύρηξε ότι ο ψυχικός κόσμος του ατόμου, που οι συνέπειες του φτάνουν πολύ μακριά, είναι δημιούργημα του ιδίου του ατόμου και πίστευε στην ικανότητα του ανθρώπου να ξεπεράσει όλες τις δυσκολίες του, εφ’ όσον απελευθερωθεί από τον εγωκεντρισμό και τον ανταγωνισμό και αναπτύξει το κοινωνικό αίσθημα.

Η θεωρία του Άντλερ για την προσωπικότητα βασίζεται στην άποψη ότι όλες οι ιδιαίτερες εκδηλώσεις του ατόμου, τάσεις, συναισθήματα, εμπειρίες, υποτάσσονται στη συνολική οργάνωση του, το « σχέδιο ζωής » του.
Προσδιόρισε την βασική τάση του ανθρώπου, το κυρίαρχο κίνητρο του, από το οποίο εξαρτάται όλη η συμπεριφορά του σα « σκοπό ανωτερότητας».

Η αρχική του αντίληψη ήταν ότι σε κάθε άνθρωπο υπάρχει ένα αίσθημα κατωτερότητας, σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό, μαζί με μια αναπληρωματική προσπάθεια προς ένα σκοπό ανωτερότητας.

Σε σχέση με την ακατόρθωτη ιδανική τελειότητα, το άτομο κατέχεται πάντοτε από αυτό και από εκεί παρακινείται.
Το αίσθημα αξίας και χρησιμότητας μεγαλώνει χαρίζοντας θάρρος και αισιοδοξία, και υπάρχει μια καθησύχαση με την αποδοχή των κοινών πλεονεκτημάτων και μειονεκτημάτων της μοίρας μας.

Η ατομική ψυχολογία θεωρεί ότι το αίσθημα κατωτερότητας μπορεί κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες να χρησιμοποιηθεί σαν κίνητρο για δράση στην χρήσιμη πλευρά της ζωής και να μετατραπεί σε ανωτερότητα.


Υπό σκέψινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 14:54:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί nst και alfa-omega συμφωνώ στις παρατηρήσεις για την συγνώμη έχετε απόλυτο δίκιο.
Απλά θεωρώ ότι για να έχει ουσιαστικότερο νόημα και αποτέλεσμα καλό θα ήταν να γίνεται ταυτόχρονα και μια προσπάθεια εύρεσης των αιτίων και των ριζών τους μέσα μας ώστε η συγνώμη να μην μείνει αν είναι δυνατόν στα λόγια αλλά στην μετάνοια. Και μετάνοια θεωρώ είναι ναι μεν η παραδοχή του λάθους αλλά και η μη επανάληψη του.
Η μη επανάληψη είναι στην ουσία ο αγώνας για τον οποίο μιλάμε εδώ στο φόρουμ , άρα πρέπει να ψάξω να με βρω για να πάψω να ζητάω συγνώμη συνεχώς για το ίδιο λάθος.
Παρόλα αυτά έχετε απόλυτο δίκιο ότι τον εαυτό μου μπορεί να μην τον βρω ποτέ αλλά η συγνώμη πρέπει να λέγετε έτσι και αλλιώς.
Άλλωστε και σε όλες τις μεγάλες θρησκείες, το συγνώμη είναι από τους θεμέλιους λίθους.


---------------------------
ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
---------------------------------------

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 16/01/2006 14:55:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 16:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί/ες φίλοι/ες,
Νομίζω ότι η συζήτηση, αν δεν ξεστράτισε ήδη, κινδυνεύει να ξεστρατίσει εκτός θέματος.

Σκέφτεικα να παραθέσω ένα παράδειγμα που θα βοηθήσει κατά την γνώμη μου να συγκεκριμενοποιήσουμε επί της ουσίας την κουβέντα μας.

Ας υποθέσουμε ότι {Α}έχουμε έναν άνδρα δυνατό σαν τον Πύρρο Δήμα, και έναν άλλο {Β} αγύμναστο κι αδύναμο κι ότι για Χ λόγους ο {Β}, με βρισιές και χειρονομίες προκαλεί τον {Α}.
Πως θα πρέπει να συμπεριφερθεί ο {Α}, ώστε κατά την γνώμη σας να είναι φανερό ότι έχει επιδείξει ανωτερότητα.

Α: Τον σπάει στο ξύλο ανταποδίδοντας τις βρισιές
Β: Toν κοιτά κατάματα ήρεμος κι αμίλητος για λίγο κι αποχωρεί ανέκφραστος με αργό αλλά σταθερό κι αποφασιστικό βήμα
Γ: Ζητά συγνώμη που τον σύγχυσε και τον ρωτά με ενδιαφέρον μήπως του συμβαίνει κάτι άλλο σοβαρό και μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει.
Δ:. Του εξηγεί ότι αν και μπορεί να τον δείρει, εν τούτοις δεν θα το κάνει, γιατί μόνο τα ζώα λύνουν έτσι τις διαφορές τους..
Ε: Γίνεται κατακόκκινος από θυμό αλλά κάνει υπομονή και ανέχεται σιωπηλός το υβρεολόγιο.
Ζ: Αν σκεφτείτε και κάτι άλλο γράψτε το.

Ας σκεφτούμε κι ας γράψουμε πως πρέπει κατά την γνώμη μας να συμπεριφερθεί ο {Α} κι επίσης πως ο καθένας μας προσωπικά συμπεριφέρεται..

Ας το δούμε σαν μια ευκαιρία για ενδοσκόπηση κι ανταλλαγή απόψεων – θεάσεων – σταθερών του καθενός μας ξεχωριστά ..

Ευχαριστώ σας όλους για την συμμετοχή


ΥΓ.
Η παράθεση του κειμένου που μας παρέθεσε η αγαπητή nst, νομίζω ότι βοηθά ώστε να επανατοποθετεί το θέμα στην σωστή του βάση.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 19:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έπρεπε να κάνει το, Α,Β,Γ,Δ , Ε και μετά να τον ρωτήσει ;;;
Τι σου άρεσε ποιο πολύ ;;;

Χωρίς πλάκα , θα έλεγα το Γ με εκφράζει περισσότερο ψυχικά .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 21:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ lozenzo,

Θα κάνω αρχικά έναν μικρό διαχωρισμό σε ότι αφορά τους λόγους Χ

Αν λοιπόν οι Χ λόγοι είναι δικαιολογημένα παρεξηγήσιμοι από τον Β τότε ο Α
Toν κοιτά κατάματα ήρεμος Ζητά συγνώμη που τον σύγχυσε (το ενδιαφέρον παει περίπατο αφου αν το είχε τότε δεν θα δημιουργούσε καν τους λόγους Χ), και περιμένει τις πρώτες αντιδράσεις.

Αν οι Χ λόγοι είναι αδικαιολόγητοι κατά την κρίση του Α τότε ο Α
Toν κοιτά κατάματα ήρεμος, του κανει εμμεσα κατανοητό ότι μπορεί να τον δείρει(με ενδόμυχες σκέψεις 1.δεν θα το έκανε, γιατί μόνο τα ζώα λύνουν έτσι τις διαφορές τους, 2. με τον τρόπο αυτό προσπαθεί να δώσει στον άλλο μια εναλλακτική πορεία προς την λύση της παρεξήγησης), πάλι περιμένει για τις πρώτες αντιδράσεις.

Προσωπικά σε κάθε περίπτωση θα απέφευγα την αποχώρηση.
Από την μια αν έχεις άδικο ζήτα μια συγνώμη και κοίτα μήπως μπορείς να σώσεις τίποτα. Από την άλλη αν έχεις δίκιο περίμενε μήπως και ο άλλος καταλάβει τίποτα, αυτό θα είναι μεγάλη βοήθεια γι αυτόν και εσύ θα κάνεις ένα πολύ σπουδαίο έργο. Εξάλλου για ένα πολύ αγαπημένο μου πρόσωπο, ποτέ δεν θα ανεχόμουνα να μην ξεκαθαριστεί μια υπόθεση. Γιατί να αποχωρίσω όταν πρόκειται για τον εαυτό μου.

Όσο για τις σφαλιάρες, καλύτερα να περιμένεις τον άλλο να καταλάβει και να ζητήσει συγνώμη παρά να του το βγάλεις με το τσιγκέλι. Αν πάλι δεν το καταλάβει…αναλόγως με τις δυνάμεις του καθένα. Καλύτερα άστο να περάσει δεν αξίζει ούτε τον κόπο και κυρίως ούτε το κόστος.

Φιλικά,

Trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2006, 23:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο το τέστ.
Εγώ αν ημουν ο Α θα συμπεριφερόμουν ανάλογα της αιτίας και της προσωπικής σημασίας που θα είχε για μένα ο Β.
Αν ο Β ήταν ένας άγνωστος στον δρόμο ή κάποιος που μου είναι αδιάφορος και δεν ήταν το λάθος δικό μου θα διάλεγα την απάντηση Νο Β
Αν ήμουν εγώ ο φταίχτης θα ακολουθούσα το Γ.
Αν πάλι δεν έφταιγα αλλά δεν μπορούσα και να τον αγνοήσω θα διάλεγα το Δ.
Το Α αποκλείεται να το έκανα τώρα, ίσως στην παιδική μου ηλικία...
Το Ε ο μόνος λόγος για να το ανεχθώ θα ήταν λόγοι ιεραρχείας [ πχ στρατός] που όμως δεν θα επέλεγα ποτέ να ακολουθήσω, επειδή δεν μου ταιριάζει.
Ζ Υπάρχει και το ενδεχόμενο να γελούσα και να έφευγα [ όταν φαντάζομαι το θέαμα...]

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2006, 22:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ερώτηση…

πως δείχνεις ανωτερότητα … αν βρεθείς σε ένα χώρο ( κλουβί – γραφείο – λεωφορείο ) με ένα άλλο πρωτεύοντα θηλαστικό …ας πούμε έναν μπαμπουίνο (εξαιρετικά επιθετικά ζώα) …που φωνάζει, στριγκλίζει και αρχίζει και κάνει απειλητικές κινήσεις προς εσένα …γιατί νομίζει οτι μπορεί να του πάρεις την θέση .. η να του πάρεις την τροφή .. η γιατί απλά θέλει να σου δείξει ποιος είναι ο αρχηγός..


Γιώργος
R&D .. weapons division …
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 08:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην προκειμένη περίπτωση Γιώργο κινδυνέυει η ζωή σου και αναλαμβάνει να δράσει το ένστικτο της επιβίωσης που λέγαμε...
Ανωτερότητα δείχνεις όταν '' σε παίρνει''.
Αλλο ανώτερος και άλλο θύμα.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 10:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μια ερώτηση…

πως δείχνεις ανωτερότητα … αν βρεθείς σε ένα χώρο ( κλουβί – γραφείο – λεωφορείο ) με ένα άλλο πρωτεύοντα θηλαστικό …ας πούμε έναν μπαμπουίνο (εξαιρετικά επιθετικά ζώα) …που φωνάζει, στριγκλίζει και αρχίζει και κάνει απειλητικές κινήσεις προς εσένα …γιατί νομίζει οτι μπορεί να του πάρεις την θέση .. η να του πάρεις την τροφή .. η γιατί απλά θέλει να σου δείξει ποιος είναι ο αρχηγός..



Να μια απάντηση :
Το σφουριχτό σκαμπίλι , βοηθάει εδώ πάρα πολύ .
Αν πάθει σόκ, συνεχείζουμε με ποιο ελαφριές σφαλιάρες , ώσπου να συνέλθει .
Τέλος αν η μέθοδος αυτή βοηθήσει , της προτείνουμε να γίνουμε ο προσωπικός θηριοδαμαστής της .
Τα ευκόλως ενοούμενα αν έχουμε πέσει σε κόμματο παραλείπονται .

Μια άλλη απάντηση είναι, να την πιάσεις απο την μέση και να αρχίσεις να χορεύεις σε ρομαντικούς ρυθμούς .
Αν σε αφήσει να την φιλήσεις , εισπράτεις χειροκρότημα απο το κοινό γύρω σου .
Με αυτόν τον τρόπο χαλαρώνει & αποδέχεται την ανωτερότητά σου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 11:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια ερώτηση…

πως δείχνεις ανωτερότητα … αν βρεθείς σε ένα χώρο ( κλουβί – γραφείο – λεωφορείο ) με ένα άλλο πρωτεύοντα θηλαστικό …ας πούμε έναν μπαμπουίνο (εξαιρετικά επιθετικά ζώα) …που φωνάζει, στριγκλίζει και αρχίζει και κάνει απειλητικές κινήσεις προς εσένα …γιατί νομίζει οτι μπορεί να του πάρεις την θέση .. η να του πάρεις την τροφή .. η γιατί απλά θέλει να σου δείξει ποιος είναι ο αρχηγός..


Ένας φίλος μου σε αντίστοιχη περίπτωση έλεγε:

«Μπορείς να με βρίσεις, ένα δεν μπορείς να κάνεις. Δεν μπορείς να με αγκαλιάσεις, και δεν έχεις ούτε την δύναμη να μου πεις σε αγαπάω.
Μπορείς να με εκδικηθείς για κάτι, για κάτι που ίσως και να μην φταίω. Ένα δεν μπορείς, δεν μπορείς να με συγχωρήσεις, έστω κι αν δεν φταίω.
Μπορείς να με περιφρονήσεις. Ένα δεν μπορείς. Δεν μπορείς να με τιμήσεις. Δεν μπορείς να με κάνεις να νοιώσω δίπλα σου όμορφα, γαλήνια, ήρεμα.
Μπορείς να με τσακίσεις με τις αλυσίδες σου, ένα δεν μπορείς να κάνεις. Δεν μπορείς να με κάνεις ίδιο με εσένα.»

Ανωτερότητα είναι να μη γίνουμε μπαμπουίνοι.........γιατί τότε θα είμαστε μπαμπουίνοι...... και δεν θα έχουμε κανένα δικαίωμα να μιλάμε για μπαμπουίνους .......


***Γιατί άραγε είπε "ο ακολουθών εμοι ου μη περιπατήσει εν τη σκοτία αλλά έξει το φως της ζωής" και ΔΕΝ είπε " ο ακολουθών το ένστικτο του ου μη περιπατήσει εν τη σκοτία αλλά έξει το φως της ζωής" ??????
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ?????
Μήπως ήξερε τους μπαμπαουίνους?????


Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 18/01/2006 11:57:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 12:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
«Μπορείς να με βρίσεις, ένα δεν μπορείς να κάνεις. Δεν μπορείς να με αγκαλιάσεις, και δεν έχεις ούτε την δύναμη να μου πεις σε αγαπάω.
Μπορείς να με εκδικηθείς για κάτι, για κάτι που ίσως και να μην φταίω. Ένα δεν μπορείς, δεν μπορείς να με συγχωρήσεις, έστω κι αν δεν φταίω.
Μπορείς να με περιφρονήσεις. Ένα δεν μπορείς. Δεν μπορείς να με τιμήσεις. Δεν μπορείς να με κάνεις να νοιώσω δίπλα σου όμορφα, γαλήνια, ήρεμα.
Μπορείς να με τσακίσεις με τις αλυσίδες σου, ένα δεν μπορείς να κάνεις. Δεν μπορείς να με κάνεις ίδιο με εσένα.»


Η επισύναψη γίνεται κυρίως για να το ξαναδιαβάσει όποιος πιθανόν το περάσει στα γρήγορα.
Και θα πρότεινα να έμπαινε στην αρχή κάθε νέας σελίδας για να μην ξεχνάμε για ποιο πράγμα ακριβώς μιλάμε.
Αν και προσωπικά μετά από τα παραπάνω, δύσκολα θα βρω κάτι πιο ουσιώδες να πω.
Φιλικά
Ξωτικούλα

Θα αλλάξει η ζωή μας μου είπες...
Δεν άλλαξες όμως εσύ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rizitis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
678 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 14:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rizitis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω να πω τίποτα άλλο .
Τα είπε όλα ο άνθρωπος…
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ


Η πεταλούδα άμα καεί
στην φλόγα που τσαρέσει,
που να τα βρει άλλα φτερά
σάλλη φωτιά να πέσει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 14:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
***Γιατί άραγε είπε "ο ακολουθών εμοι ου μη περιπατήσει εν τη σκοτία αλλά έξει το φως της ζωής" και ΔΕΝ είπε " ο ακολουθών το ένστικτο του ου μη περιπατήσει εν τη σκοτία αλλά έξει το φως της ζωής" ??????
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ?????
Μήπως ήξερε τους μπαμπαουίνους?????


ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΑΔΕΡΦΕ ΜΟΥ

---------------------------
ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ.
---------------------------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2006, 16:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ανωτερότητα είναι να μη γίνουμε μπαμπουίνοι.........γιατί τότε θα είμαστε μπαμπουίνοι...... και δεν θα έχουμε κανένα δικαίωμα να μιλάμε για μπαμπουίνους .......

Συγνώμη που εγώ είμαι μια άγρια μπαμπουίνα αλλά σοβαρά μιλάτε οτι αν δείτε την απειλή μπροστά σας και έτοιμη να σας δαγκώσει θανάσιμα θα χορεύεται ρομαντικά μαζί της ή θα ανοίξετε φιλοσοφικό διάλογο?

Εκτός αν εννοείτε, απ' έξω απο το κλουβί αν ξαναμπεί μέσα.

Συμφωνώ στον διάλογο και στην ειρηνική διευθέτηση των καταστάσεων αλλά αν ο απέναντι επιτίθεται και δεν αντιλαμβάνεται,θα καθίσουμε να μας δείρουν και δεν θα αμυνθούμε?
Αν απαντήσει κανείς ας σκεφτεί τι θα έκανε αν κινδύνευε το παιδί του...ή η οικογένεια του...

Φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy