ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ ,, Η ΨΥΧΟΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 20:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρηνή υμίν.. Αιρετικοί μου φίλοι

Ας συμβάλλω και εγώ λίγο στην κουβέντα σας

quote:
Heretic
Ο ηθοποιός για παράδειγμα, που υποδύεται κάτι επί σκηνής, προσπαθεί με τα σωστά εργαλεία της υποκριτικής να περάσει μια συγκεκριμένη ιδέα (πχ την τραγικότητα του Οιδίποδα) στον θεατή, δημιουργεί ενεργά και συνειδητά μια σκεπτομορφή.
Αν θέλεις να ξέρεις αυτό είναι ένα είδος μαγείας και μάλιστα υψηλής, εκπορεύεται από τα ανώτερα ψυχικά του κέντρα και όχι τα κατώτερα. Ο χορός για παράδειγμα μπορεί -παρότι υψηλή τέχνη- να έχει και κατώτερη εκπόρευση.
Η υψηλή μαγεία γίνεται απο υψηλούς ανθρώπους.
quote:
κεπτομορφές δημιουργεί ο άνθρωπος συνέχεια, σαν κομμάτι της νοητικής του λειτουργίας.
Αλλά γενικά δεν έχουν διάρκεια


quote:
maria3
Πιστεύω ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είναι κακές ή καλές σκέψεις.
Προτείνω να δεις την ταινία Revolver (πρωταγωνιστεί o Jason Statham) για να καταλάβεις τι είναι ο ανθρώπινος νους και ποιος τον ελέγχει.
quote:
Αυτοί που ασκούν μαγεία σκεπτομορφές δημιουργούν με την φαντασία τους και νομίζουν ότι επικοινωνούν με πνεύματα για να βλάψουν κάποιο.
Τα πνεύματα ήδη υπάρχουν, δε χρειάζεται κάποιος να τα δημιουργήσει. Το αποδέχονται και οι ορθόδοξοι αυτό αν δεν κάνω λάθος, δηλαδή οτι υπάρχει ένας κόσμος με αγγέλους και δαίμονες κ.τ.λπ.
Οι σκεπτομορφές είναι κάτι που το δημιουργούμε, αλλά μπορούν να εμφανίσουν υπό συνθήκες κάποια σχετική αυτονομία.

quote:
Δεν σημαίνει ότι θα μπορέσεις να τον κατανοήσεις και να ασκήσεις και εσύ τον μυστικισμό του.
Ο σωστός Μύστης, διδάσκαλος ή όπως αλλιώς αποκαλεί κάποιος αυτά τα άτομα, είναι αυτός που σου δίνει τον τρόπο να επαληθεύσεις με την πρακτική αυτά που σου λέει.
quote:
Διαβάζοντας τον με άλλα λόγια δεν θα γίνεις ποιο σοφός και θα αρχίσεις να ασκείς πρακτική και αυτό είναι λάθος και πολύ άνθρωποι που λες ότι το έχουν γιαυτό μπερδεύονται και από τυχαίνουν και καμιά φορά παίρνουν και το λάθος δρόμο.

Και μην ξεχνάς και αυτή που άρχισαν να διοχετεύουν την γνώση δεν είναι ότι μόνο διάβασαν κάτι που τους ώθησε και το έκαναν, αλλά πειραματίστηκαν κιόλας και ξεκίνησαν και αυτοί σαν ερασιτέχνες.


Είναι λίγο περίεργο αυτό που λες. Αν καταλαβαίνω σωστά (;) απο τη μια πλευρά προτείνεις να αποφύγει κάποιος την πρακτική και απο την άλλη πλευρά λες οτι αυτοί που έδωσαν τη Γνώση ήταν άτομα που έκαναν πρακτική.
Δε ξέρω αν καταλαβαίνω σωστά αυτά που λες, αλλά να θέσω το εξής ερώτημα: Πώς ένας άνθρωπος που έχει πάρει μόνο έναν δρόμο, ξέρει οτι αυτός ο δρόμος είναι ο σωστός;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 21:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Gnostik Student
Ο σωστός Μύστης, διδάσκαλος ή όπως αλλιώς αποκαλεί κάποιος αυτά τα άτομα, είναι αυτός που σου δίνει τον τρόπο να επαληθεύσεις με την πρακτική αυτά που σου λέει.
-------------------------------------------------------
Αυτό μου ακούγεται κάπως φίλε γνωστικέ… μοιάζει σαν το Γιάννης κερνά Γιάννης πίνει…
Οι πρακτικές που προτείνει ένας τέτοιος δάσκαλος , είναι για επαλήθευση αυτών που εκείνος γνωρίζει… θα προτιμούσα ένα δάσκαλο που θα με βοηθούσε να γνωρίσω τα άλλα … τα δικά μου … να βρω τα δικά μου κομματάκια του παζλ.. που ενδεχομένως να ταιριάξουν με τα δικά του … και να τα συμπληρώνουν… Και μιλάμε φανταζομαι για δάσκαλο ένσαρκο , με της όποιες ατέλειες του σαρκίου του..
Αν όμως μιλάμε για δάσκαλο άσαρκο , που είναι και ο μόνος πραγματικός Δάσκαλος , τότε είναι άλλα τα δεδομένα… ένας τέτοιος Δάσκαλος δεν σου λέει τι και πως να το κάνεις… σου δείχνει τη φωτιά και σε καλεί να πέσεις μέσα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 21:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που σου μεταδίδει ο μύστης ή ο διδάσκαλος δεν είναι πατρονάρισμα. Αυτός δεν είναι δάσκαλος, αυτός είναι καθοδηγητής. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Αλλά πρέπει να συμφωνήσετε σε κάτι, στην θεώρηση ας πούμε της "απώτερης πραγματικότητας". Δεν μπορεί να είσαι εσύ άθεος υλιστής και ο δάσκαλος μεταφυσικός. Δεν μπορείτε να συγκλίνετε πουθενά. Εγώ έτσι το βλέπω.

Edited by - Heretic on 18/12/2013 21:38:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 21:41:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αυτοί που ασκούν μαγεία σκεπτομορφές δημιουργούν με την φαντασία τους και νομίζουν ότι επικοινωνούν με πνεύματα για να βλάψουν κάποιο.

Τα πνεύματα ήδη υπάρχουν, δε χρειάζεται κάποιος να τα δημιουργήσει. Το αποδέχονται και οι ορθόδοξοι αυτό αν δεν κάνω λάθος, δηλαδή οτι υπάρχει ένας κόσμος με αγγέλους και δαίμονες κ.τ.λπ.
Οι σκεπτομορφές είναι κάτι που το δημιουργούμε, αλλά μπορούν να εμφανίσουν υπό συνθήκες κάποια σχετική αυτονομία.


Αν διαβάσεις το μήνυμα μου λέμε τα ίδια πράγματα δεν είπα ότι δημιουργούν πνεύματα αλλά σκεπτομορφές για να συνομιλούν με τον αόρατο κόσμο υπάρχει διαφορά.

quote:
Διαβάζοντας τον με άλλα λόγια δεν θα γίνεις ποιο σοφός και θα αρχίσεις να ασκείς πρακτική και αυτό είναι λάθος και πολύ άνθρωποι που λες ότι το έχουν γιαυτό μπερδεύονται και από τυχαίνουν και καμιά φορά παίρνουν και το λάθος δρόμο.

Και μην ξεχνάς και αυτή που άρχισαν να διοχετεύουν την γνώση δεν είναι ότι μόνο διάβασαν κάτι που τους ώθησε και το έκαναν, αλλά πειραματίστηκαν κιόλας και ξεκίνησαν και αυτοί σαν ερασιτέχνες.


quote:

Είναι λίγο περίεργο αυτό που λες. Αν καταλαβαίνω σωστά (;) απο τη μια πλευρά προτείνεις να αποφύγει κάποιος την πρακτική και απο την άλλη πλευρά λες οτι αυτοί που έδωσαν τη Γνώση ήταν άτομα που έκαναν πρακτική.


Μίλησα στο να πειραματιστούν ναι.

Δεν είπα ότι είναι και σωστός πάντα ο πειραματισμός το έθεσα και αυτό στο μήνυμα μου.

quote:

Δε ξέρω αν καταλαβαίνω σωστά αυτά που λες, αλλά να θέσω το εξής ερώτημα: Πώς ένας άνθρωπος που έχει πάρει μόνο έναν δρόμο, ξέρει οτι αυτός ο δρόμος είναι ο σωστός;



Ο δρόμος που αποφασίζει να πάρει ο κάθε άνθρωπος είναι ο σωστός για αυτόν και υπάρχουν μονοπάτια που μας βγάζουν στο σωστό δρόμο.

quote:

Maria3 προσπαθεις να διορθώσεις το ένα λάθος που προέκυψε από ερασιτεχνική ενασχόληση, κοινώς στο πόδι, με ένα άλλο λάθος. Ο ηθοποιός όταν εκτελεί έναν ρόλο δεν κάνει κανενός είδους μίμηση. Η υποκριτική δεν είναι μίμηση. Μίμηση κάνει ο μίμος ή αυτός που εξασκεί παντομίμα. Δεν ξέρω τι σκέφτεσαι εσωτερικά και δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Σου απαντάω μόνο σε αυτά που γράφεις. Στο λέω όσο πιο απλά και κατανοητά γίνεται. Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Αν κάτι δεν το κατέχεις άστο καλύτερα.


Αφού ξέρεις τι κάνει ένας ηθοποιός και αφού πιστεύεις ότι δεν μιμείται, πήγαινε σε μία σχόλη να δεις πως διδάσκουν και πως μαθαίνουν στους ηθοποιούς να υποδύονται.

Δεν βάζουν όλοι οι ηθοποιοί το λιθαράκι τους, υπάρχουν και απλά μίμοι.

Αφού εσύ το κατέχεις θα ήθελα να παρουσιάσεις κάποιο βιβλίο που δεν υπάρχει στο ίντερνετ και το έχεις βρει και είναι κάποιου μύστη και είναι για τους λίγους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 22:04:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
Αν όμως μιλάμε για δάσκαλο άσαρκο , που είναι και ο μόνος πραγματικός Δάσκαλος , τότε είναι άλλα τα δεδομένα… ένας τέτοιος Δάσκαλος δεν σου λέει τι και πως να το κάνεις… σου δείχνει τη φωτιά και σε καλεί να πέσεις μέσα.
Συν Αθηνά και χείρα κίνει. Εσύ πρέπει να ξεπεράσεις τα κωλύματα σου, όχι ο Δάσκαλος.

Edited by - Gnostic Student on 18/12/2013 22:06:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2013, 22:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Maria3 σαν να άρχισα να σε καταλαβαίνω. Ομολογώ οτι δεν γνωρίζω τι κάνουν οι ηθοποιοί, βλέπεις δεν υπάρχει περίπτωση να έχω βγάλει δραματική σχολή, ούτε στην χειρότερη των περιπτώσεων να παίζω ερασιτεχνικό θέατρο 25 χρόνια και να τα ξέρω απο πρώτο χέρι. Περιμένω να τα μάθω απο τα φόρουμ.
Οι ηθοποιοί μιμούνται. Το 99.9% μιμείται. Βαζουν την κασέτα με τον Αλέξη Μινωτή στο βίντεο, βλέπουν πως έκανε τον Οιδίποδα και τον αντιγράφουν, ή στην χειρότερη (τίποτα βλαμένοι δηλαδή) κάνουν channeling με τον ίδιο τον Οιδίποδα και τους λέει πως ητανε επι τυρανίας του. Θεϊκά πράγματα.
Δεν υπάρχει τέλος βιβλίο κατάλληλο για σενα. Ενα είναι και το ξέρεις και εσύ και όλοι μας, Η Αγία Γραφή. Αφιερώσου σε αυτή και παράτα το ίντερνετ, γιατί ελοχεύει ο κίνδυνος του Σατανά, μεταμφιεσμένος και μη και τρυπωνει στις ψυχές αυτών που ασχολούνται με την μαγεία.
Αμήν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 05:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Maria3 σαν να άρχισα να σε καταλαβαίνω. Ομολογώ οτι δεν γνωρίζω τι κάνουν οι ηθοποιοί, βλέπεις δεν υπάρχει περίπτωση να έχω βγάλει δραματική σχολή, ούτε στην χειρότερη των περιπτώσεων να παίζω ερασιτεχνικό θέατρο 25 χρόνια και να τα ξέρω απο πρώτο χέρι. Περιμένω να τα μάθω απο τα φόρουμ.
Οι ηθοποιοί μιμούνται. Το 99.9% μιμείται. Βαζουν την κασέτα με τον Αλέξη Μινωτή στο βίντεο, βλέπουν πως έκανε τον Οιδίποδα και τον αντιγράφουν, ή στην χειρότερη (τίποτα βλαμένοι δηλαδή) κάνουν channeling με τον ίδιο τον Οιδίποδα και τους λέει πως ητανε επι τυρανίας του. Θεϊκά πράγματα.
Δεν υπάρχει τέλος βιβλίο κατάλληλο για σενα. Ενα είναι και το ξέρεις και εσύ και όλοι μας, Η Αγία Γραφή. Αφιερώσου σε αυτή και παράτα το ίντερνετ, γιατί ελοχεύει ο κίνδυνος του Σατανά, μεταμφιεσμένος και μη και τρυπωνει στις ψυχές αυτών που ασχολούνται με την μαγεία.
Αμήν



Αιρετικέ Jesus.

Tώρα μας έπεισες ναι αυτό ακριβώς λέω στα μηνύματα μου επειδή δηλώνω Χριστιανή Ορθόδοξη, ότι για όλα φταίει ο Σατανάς και πρέπει να λυτρωθούμε, δεν κατηγορώ τον άνθρωπο που κρίνει χωρίς να γνωρίζει κάποιον επειδή θέλει απλά να κρίνει, ή να το παίξει έξυπνος.

Και εσύ μπράβο σου ζεις στην Ελλάδα και αποστάτησες Αιρετικός βέβαια, είσαι ενάντια στο ρεύμα και δεν μιμήσε κανέναν.

Ναι μην μας στείλεις το βιβλίο σου και φωτιστούμε τόσο πολύ και τυφλωθούμε.

Ναι και χριστιανή ορθόδοξη να μην ήμουν, πάλι θα έκρινα αυτόν που ασκεί μαγεία για κακό σκοπό ή και για καλό δεν το ξέρω αυτό και επεμβαίνει στην ελεύθερη βούληση του ανθρώπου, είναι απλά τα πράγματα.

Edited by - maria3 on 19/12/2013 05:55:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 09:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ μπέρδεμα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 16:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να μην ξέρεις κάτι και να ρωτήσεις ή να διαμορφώνεις τώρα άποψη δεν ειναι ούτε λάθος, ούτε ντροπή. Ντροπή ειναι να μην ξέρεις κάτι, πολύ, λίγο ή που πάνε τα τέσσερα που λέει ο λόγος, και να βγαίνεις και να κρίνεις επι δικαίων και αδίκων. Και μετά να έχεις καιτην απαίτηση να μην σε διορθώνουν οι άλλοι. Και ακόμη χειρότερα να μην το καταλαβαίνεις και να συνεχίζεις και να προσπαθείς να βγείς απο πάνω....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 17:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το να μην ξέρεις κάτι και να ρωτήσεις ή να διαμορφώνεις τώρα άποψη δεν ειναι ούτε λάθος, ούτε ντροπή. Ντροπή ειναι να μην ξέρεις κάτι, πολύ, λίγο ή που πάνε τα τέσσερα που λέει ο λόγος, και να βγαίνεις και να κρίνεις επι δικαίων και αδίκων. Και μετά να έχεις καιτην απαίτηση να μην σε διορθώνουν οι άλλοι. Και ακόμη χειρότερα να μην το καταλαβαίνεις και να συνεχίζεις και να προσπαθείς να βγείς απο πάνω....



Κοίτα δεν θα συνεχίσω την αντιπαράθεση μαζί σου γιατί δεν με ενδιαφέρει κιόλας.

Στο συγκεκριμένο θέμα συμμετείχα προς το τέλος, θα σε παρακαλούσα λοιπόν γιατί μιλάς πολύ αυθαίρετα αερολογώντας δίχως ουσία, να μου στείλεις το απόσπασμα που συνομιλώ και κρίνω.

Αλά όλο το μήνυμα με τις ερωτήσεις των ανθρώπων που συμμετέχουν.

Το ότι είμαι ερασιτέχνης και το παραδέχομαι άσχετα με εσένα.

Δεν σημαίνει κιόλας ότι δεν θα έχω άποψη και δεν θα μιλήσω σύμφωνα με τις δικές μου εμπειρίες και μίλησα και για την αστρική προβολή και αυτήν την έκρινα;

Λοιπόν διάβασε πρώτα και μετά μίλα θα σε παρακαλούσα, σαν επαγγελματίες που είσαι και όχι ερασιτέχνης βρε αδελφέ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 20:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν αερολογώ εγώ, εσύ αερολογείς και μάλιστα συστηματικά, αλλά δεν κάνεις και κάτι πρωτότυπο. Είναι η συνηθισμένη τακτική του chat στα forums επί παντός επιστητού. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι λες, γιατί δεν λες τίποτα. Το μόνο που βλέπω είναι πως εκεί που πήγε να γίνει μια δημιουργική συζήτηση, ξεκίνησες να κατηγορείς οποιονδήποτε εξασκεί ή μελετά μαγεία, ακόμα και σαν μέσο αυτοβελτίωσης, ότι στην ουσία το κάνει για χειρισμό των άλλων και ουσιαστικά ασχολείται με επικίνδυνα πράγματα. Όταν διαβάζω να γράφονται αυτά (λασπολογίες θα τις χαρακτηρίσω), θα απαντάω ανάλογα. Είναι πολύ απλό και συγνώμη για το αν φαίνεται "επί προσωπικού" γιατί δεν είναι.


Edited by - Heretic on 19/12/2013 21:08:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 21:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Δεν αερολογώ εγώ, εσύ αερολογείς και μάλιστα συστηματικά, αλλά δεν κάνεις και κάτι πρωτότυπο. Είναι η συνηθισμένη τακτική του chat στα forums επί παντός επιστητού. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι λες, γιατί δεν λες τίποτα. Το μόνο που βλέπω είναι πως εκεί που πήγε να γίνει μια δημιουργική συζήτηση, ξεκίνησες να κατηγορείς οποιονδήποτε εξασκεί ή μελετά μαγεία, ακόμα και σαν μέσο αυτοβελτίωσης, ότι στην ουσία το κάνει για χειρισμό των άλλων και ασχολείται με επικίνδυνα πράγματα. Όταν διαβάζω να γράφονται αυτά (λασπολογίες θα τις χαρακτηρίσω), θα απαντάω ανάλογα. Είναι πολύ απλό.

Nαι, εσυ δεν αερολογείς καθόλου!!

Για να δούμε που 'στερεολογείς'!!


quote:
Heretic
Maria3 -χωρίς παρεξήγηση- έχεις κάνει μια ερασιτεχνική απόπειρα ερμηνείας μεταφυσικών θεμάτων χωρίς να έχεις διαβάσει κάποια πραγματεία σωστή ή ολοκληρωμένη. Νομίζω ότι έχει αντλήσει τις πηγές σου απ ότι αρλούμπα γράφει ο κάθε άσχετος στο ίντερνετ, και διακρίνω και μια υποβόσκουσα τάση εκκλησιαστικής κατήχησης, χωρίς να θέλω να υπονοήσω οτι το κάνεις εκούσια ή ακούσια.

Φυσικά εσυ, θα έχεις κάνει επαγγελματική απόπειρα ερμηνείας, λες και υπάρχει τέτοια!
Θα μπορούσες να μας παρουσιάσεις μια ολοκληρωμένη πραγματεία, η οποία δεν θα υποτιμά την νοημοσύνη μας?


quote:
Heretic
Αν οι προθέσεις του ειναι αγνές, Αυτός θα τον ακούει πάντοτε, ασχέτως έκβασης των ζητούμενών του.

ποιός Αυτός?
ο τζιρτζίτζουλας?

quote:
Heretic
Αν τώρα οι πεποιθήσεις σου είναι μεταφυσικές μπορείς να υποθέσεις ότι αυτές δημιουργούνται στο αστρικό ή και στο αιθερικό πεδίο. Αν όχι μπορείς να θεωρήσεις απλά ότι ο "πνευματιστής" παράγει μια ιδέα, ένα συναίσθημα ή ένα ρόλο.

Να υποθέσει ε?
Ετσι απλά, ερασιτεχνικά, χωρίς ολοκληρωμένη πραγματεία?
Ελα τώρα "δάσκαλε"!

quote:
Heretic
Σε ουσιαστικές σχολές μαγικής σκέψης, θα δεις ότι η εκπαίδευση του μύστη δεν διαφέρει σε κάποια σημεία από αυτή ενός ηθοποιού. Θα βρεις για παράδειγμα ασκήσεις όμοιες με του Στανισλάφσκι μέσα σε βιβλίο του Μπάρντον.

Σιγά "δάσκαλε", που δίδασκες...!!
Ο Σταλινκόφσκι δίδαξε μόνον φυσική ηθοποιία, νατουραλιστική σωστότερα.Πως "κολλάει" αυτο με τις "σχολές" μαγικής σκέψης ( αλήθεια, που υπάρχουν, να γρφτώ κι εγω ), μόνο εσυ θα μας πείς!


quote:
Heretic
Άρα λοιπόν, αν κάτι δεν το ξέρεις καλά, απέφυγε να το κατηγορείς γιατί αποπροσανατολίζεις ανθρώπους που έχουν την κλίση αλλά δεν ξέρουν που να απευθυνθούν και δυστυχώς διαβάζουν παρόμοιες απόψεις.

Να υποθέσω, ότι είσαι πτυχιούχος μάγος?
Αλήθεια, τελείωσες μαζί με τον Χάρυ?


Πως σου φαίνεται τώρα, κύριε "διαφωτιστή" μας, με τις εχθρικές διαθέσεις?
Μήπως, όταν πρωτοσυμμετέχεις σε κάποιο φόρουμ, θα ήταν καλύτερα, πριν εκτοξεύσεις κατηγορίες, να παρακολουθείς την πορεία και τις σκέψεις του μέλους, που διαφωνείς?

Μας έδειξες και το επίπεδό σου, στο φρακταλικό σύμπαν.Αλήθεια, το ολόγραμμα ενός μύστη-"καθοδηγητή", απαιτεί την ύπαρξη αυθεντικού ομοίου, ή όχι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 22:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελειώσες; Ηθελα να πω, είπες οτι κομπλεξικό είχες να πεις ή μενει τίποτε άλλο; Προσπάθησε να ολοκληρώσεις και στην ανάγκη πάρε τα χάπια σου ξκανασκέψου το και θα σου απαντήσω αργότερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 23:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ, να μην σε βάζω σε τέτοιο κόπο!
Δεν χρειάζεται να απαντήσεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 23:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπράβο στον ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ που υπερασπίζεται τους ορθόδοξους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 23:28:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να προσθέσω οτι είναι αιρετικά αυτά που λες (Heretic)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2013, 23:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@Νικόμαχος

Οπωσδήποτε και δεν χρειάζεται να απαντήσω γιατί οι άνθρωποι που γράφουν για να αυτο-επιβεβαιωθούν έχουν σοβαρό πρόβλημα όταν κάποιος διαφωνεί μαζί τους. Έτσι συνηθίζουν να την πέφτουν στο άλλον ενώ δεν τους έχει απευθύνει το λόγο. Εγω όμως θα το κάνω, αλλά πρέπει να σε ρωτήσω μερικά πράγματα πρώτα, αν επιτρέπεις φυσικά:

Ποιές είναι οι γραμματικές σου γνώσεις; Αν δεν γίνομαι αδιάκριτος. Θέλω να δω σε ποιό επίπεδο θα κάνω την συζήτηση. Θα ξεκινήσω με εμένα πρώτα, λέγοντας ότι έχω κάνει πανεπιστημιακές σπουδές μηχανικού Η/Υ (Αγγλία) και πάνω σε αυτό εργάζομαι. Με αυτό νομίζω κλείνει το θέμα «επαγγελματικό».

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω τι άποψη έχεις για τον όρο μαγεία. Γενικά πες μου, πως το βλέπεις. Είναι μεταφυσικός, καλλιτεχνικός, κάτι μεταξύ Τόλκιν και Χάρι Πότερ, ενασχόληση βλαμμένων; Τι απ’ όλα ή κάτι άλλο;
Επίσης, να σου απαντήσω για τον Στανισλάβσκι.
Η δουλειά του ήταν σκηνοθέτης και καλλιτεχνικός διευθυντής στο θέατρο της Μόσχας. Μαζί με αυτά έγραψε και την γνωστή «μέθοδο υποκριτικής» που περιλαμβάνει και τις γνωστές «ασκήσεις Στανισλάβσκι». Πρέπει να κάτσεις και να κάνεις για να καταλάβεις τι σημαίνει η καλλιέργεια της λεγόμενης «συναισθηματικής νοημοσύνης». Λυπάμαι δεν υπάρχει εύκολος τρόπος και δεν περιγράφεται στα φόρουμ. Όταν με καλύψεις σε αυτό θα σου πω τα υπόλοιπα.

Επίσης, με τον όρο «μαγικές σχολές αναφέρομαι σε μαγικά συστήματα (πεποιθήσεων) που έχουν δημιουργήσει γνωστοί μεταφυσικοί, πχ Φόρτιουν, Μπάρτον, Κράουλευ, Λεβί κτλ.
Δεν ξέρω αν το κολλέγιο Χόγκουαρτς της Ρόουλαντ υφίσταται σε κάποιο παράλληλο μαγικό σύμπαν, αλλά δεν αναφερόμουνα σε αυτό.

Επίσης μέσα σε όλα αυτά θα σου συνιστούσα να μην ανακατεύεις θέματα που αφορούν άλλα νήματα. Για το "φρακταλικό σύμπαν" σου απάντησα εκεί σε αυτά που έγραφες, οπότε αν έχεις τις αντιρρήσεις σου γράψε τις εκεί πέρα και θα συνεχίσω.

-Απλά για να μην νομίζουν κάποιοι ότι με μερικά «μαζέματα» από το ίντερνετ μαθαίνεις τι σημαίνει ολογραφία, υπάρχει η υπολογιστική ολογραφία, στην οποία ο δημιουργός (προγραμματιστής) δημιουργεί το μοντέλο του στον υπολογιστή και το προβάλει ολογραφικά. Αν το μοντέλο δε, είναι CGI θα έχουμε και ένα κινούμενο ολόγραμμα και μάλιστα εξοπλισμένο με όποια τεχνητή νοημοσύνη του έχει δώσει ο δημιουργός. Ο όποιος συνειρμός είναι χρήσιμος.

http://en.wikipedia.org/wiki/Computer-generated_holography

Πάμε παρακάτω.

Δεν θεωρώ το αν έχει ένας 8000 μηνύματα και 10 χρόνια παρουσίας σε μια σελίδα, ότι αξίζει μια δεκάρα παραπάνω από κάποιον που γράφτηκε μόλις τώρα και άφησε ένα μήνυμα. Σημασία έχει τι ακριβώς λέει. Αν αυτός λοιπόν προσβάλει χυδαία τον άλλον, όπως εσύ, εμμέσως όπως η Maria3 ή εγώ που ήμουν επιθετικός ας πούμε, γιατί θίχτηκα επειδή η Maria3 θεωρεί τη μαγεία γενικά σαν ψυχική επίθεση, αυτό θα το κρίνουν οι άλλοι. Η γνώμη τους έχει βαρύτητα αλλα όσων γνωρίζουν για τι θέμα μιλάμε, όχι μόνο τα διαδικτυακά τους φιλαράκια.

Όσον αφορά τέλος τον «ερασιτεχνισμό», είναι προφανές πως αν αρχίσω να μιλάω για δομοστατική χωρίς να ξέρω τίποτα, θα λέω παπαριές, αλλά ακόμα και ένας οικοδόμος μπορεί να με διορθώσει. Αν έχω την ελάχιστη τσίπα θα σταματήσω την φλυαρία και θα σκεφτώ τι μου λέει, δεν θα συνεχίζω χωρίς να τρέχει μια. Δεν είναι θέμα εγωισμού.
Αυτά τα λίγα είχα να σου πω, σκέψου τα λίγο και μου απαντάς όποτε θέλεις. Για τα επιστημονικά θέματα, στο κατάλληλο τόπικ.

Ευχαριστώ.


Edited by - Heretic on 20/12/2013 00:15:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 00:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε ρε φίλε αλλες φορές μου φαίνεσαι σνομπ αλλά όταν προστατεύεις την ελευθερία στη γνώμη του αλλου σε αγαπάω να ξέρεις :) Η καλοσύνη δεν κρύβεται φίλε μου..


Gnostic Student

quote:
Πώς ένας άνθρωπος που έχει πάρει μόνο έναν δρόμο, ξέρει οτι αυτός ο δρόμος είναι ο σωστός;

Ο άνθρωπος ΠΑΝΤΑ μέσα του ξέρει ποιο είναι το σωστό ΓΙ ΑΥΤΟΝ.πέρα από βιώματα κ καταστάσεις. πολλές φορές αυτό το σωστό μπορεί να μην μας αρέσει, κ να το αναβάλουμε, η να φοβ'ομαστε να προχωρήσουμε. Άλλες μπορεί να χρειάζεται να εμπεριέχει κ το "λάθος" προς τους άλλους, πχ ένα ψέμα, που όμως να είναι για καλό.
Και μην ξεχνάμε Γνωστικέ ότι ο δρόμος που τραβάμε δεν μας ανήκει, είναι φτιαγμένος από τον όλον (κοινωνία, βιώματα, τόπος που ζούμε, καθημερινότητα), και πάντα σε συνάρτηση με αυτό. Αρα δεν τραβάμε έναν δρόμο, αλλά μάλλον μια κατεύθυνση. τουλάχιστον όσοι κ όποτε δεν είμαστε προσκολλημένοι στους φόβους μας κ τα πάθη μας.

quote:
Ο σωστός Μύστης, διδάσκαλος ή όπως αλλιώς αποκαλεί κάποιος αυτά τα άτομα, είναι αυτός που σου δίνει τον τρόπο να επαληθεύσεις με την πρακτική αυτά που σου λέει.

Αν επιτρέπεται η αποψη μου Gnostic κ Νότιρκ, για μένα δάσκαλος δεν είναι αυτός που ξέρει αλλά αυτός που επειδή μπορεί κ αποτελεί παραδειγμα, επειδή είναι αυτό που λέει και αυτό που είναι είναι αξιο από μόνο του, σε κάνει να τον ακολουθείς και να παίρνεις από αυτόν στοιχεία που αφομοιώνεις στο δικό σου 'είναι' και γίνεσαι καλύτερος. ΜΕ Απλά λόγια επειδή είναι πολύ ψηλά σε τραβάει προς τα πάνω. Κ αυτό ισχύει σε όλους τους τομείς της ζωής. Ο αληθινός μύστης είναι αυτό που ορίζει η λέξη, μύστης. Όλοι οι αλλοι είναι wannabe.

Heretic

quote:
ελοχεύει ο κίνδυνος του Σατανά, μεταμφιεσμένος και μη και τρυπωνει στις ψυχές αυτών που ασχολούνται με την μαγεία.
Αμήν

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά συμφωνώ σε αυτό που είπες ειρωνικά 100%. Αλλά για να διαφωνήσουμε συζητώντας, θα ηθελα αν επιθυμείς να μου ορίσεις κ εσύ τι θεωρείς με την έννοια μαγεία για να έχουμε κοινό υπόβαθρο στη συζήτηση. Για να διαχωρίσουμε πχ το δρυίδη από τη wicca. Η την επίκληση πνευμάτων από το ότι με την αγάπη κ το χάδι ένα λουλούδι μπορεί να ανθίσει.

quote:
Τελειώσες; Ηθελα να πω, είπες οτι κομπλεξικό είχες να πεις ή μενει τίποτε άλλο; Προσπάθησε να ολοκληρώσεις και στην ανάγκη πάρε τα χάπια σου ξκανασκέψου το και θα σου απαντήσω αργότερα.

μαχαιρα έδωσες μαχαιρα θα λάβεις. Δεν σε πρόσβαλε ο Νικόμαχος, υπεραμύνθηκε της Μαρίας με την οποία κιόλας δεν νομίαω ότι ταυτίζεται.

Να σου συστηθώ για να ξέρεις με ποιον συνδιαλέγεσαι... είμαι Χριστιανός ανορθόδοξος, πιστεύω στους ανθρώπους κ θεωρώ την αγάπη το μεγαλύτερο όπλο. επίσης ¨το χω¨, είμαι αλαφρωίσκιωτος, αλλά θεωρώ ότι η αυτοβελτίωση επέρχεται πρωταρχικά με την παρουσία μας στα εγκόσμια, και η ψυχή ανθίζει κι αυτή με τις πράξεις μας. όπως πάνω έτσι κ κάτω.

πολύ θα με ενδιέφερε η γνώμη σου, το πως το βλέπεις εσύ, καθώς κ το πως η μαγεία όπως την ορίζεις εσύ βελτιώνει το εγώ σου κ εξακολουθητικά τον κόσμο γύρω σου. την καλησπέρα μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 00:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιές είναι οι γραμματικές σου γνώσεις;

Είμαι απόφοιτος εξαταξίου Δημοτικού.

quote:

Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω τι άποψη έχεις για τον όρο μαγεία.

Είναι για το 98% του πληθυσμού.Είναι θέμα πνευματικής ένδειας.
Το 2% δεν ασχολείται καν.

Λέω όμως, ότι λόγω δυσαναλογίας των γραμματικών μας γνώσεων, δεν θα μπορώ να...επικοινωνήσω μαζί σου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 00:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε ρε φίλε αλλες φορές μου φαίνεσαι σνομπ αλλά όταν προστατεύεις την ελευθερία στη γνώμη του αλλου σε αγαπάω να ξέρεις :) Η καλοσύνη δεν κρύβεται φίλε μου..

Θέμα δικαίου Ιταλέ.
Ετσι το είδα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 20/12/2013 00:20:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 00:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μαχαιρα έδωσες μαχαιρα θα λάβεις. Δεν σε πρόσβαλε ο Νικόμαχος, υπεραμύνθηκε της Μαρίας με την οποία κιόλας δεν νομίαω ότι ταυτίζεται.

Και πάλι σωστός Ιταλέ.
Για αυτόν ακριβώς τον λόγο, είπα στον κ.Heretic, να διαβάζει πρώτα τις θέσεις κάποιου μέλους, στο οποίο σκοπεύει να αντιπαρατεθεί.

Οσο για το σνομπ, είμαι σίγουρος τώρα, πώς δεν το πιστεύεις!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 00:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ, ο Νικόμαχος με κάλυψε, όποτε δεν θα συνεχίσω το θέμα.

Italos, στα μεταφυσικά θέματα θα δηλώσω μεταφυσικός μεν αλλά μερικώς αγνωστικιστής. Δηλάδη πιστεύω στο μεταφυσικό αλλά δεν θεωρώ απαραίτητα οτι λειτουργεί με τον τρόπο που ισχυρίζονται οι γνωστοί συγγραφείς, δάσκαλοι, αναληφθέντες και μη :), και τέλος φίλοι αλλά και άγνωστοι του διαδικτύου.
Μπορεί να υπάρχει ένα επίπεδο της πραγματικότητας που αγνοούμε και κάνουμε υποθέσεις αβάσιμες. Απλά εχω πάρει τις μεταφυσικές αποδείξεις μου και για αυτό ασχολούμαι με αυτά, αλλά είμαι ανοικτός σε ερμηνείες.

Για την μαγεία, την θεωρώ μια μέθοδο ψυχικής καλλιέργειας, ότι και να περιλαμβάνει αυτό. Αν δηλαδή υφίσταται μόνο νοητικά, στο φυσικό μας σώμα, ή ακόμα και σε επίπεδο κουλτούρας, δες την υποκριτική που ανέφερα, ή λογοτεχνία (πχ μαγικός ρεαλισμός), ή αφορά και ανώτερες σφαίρες ύπαρξης, αστρικά και αιθερικά πεδία, αυτό είναι θέμα οπτικής.
Αν οι σκεπτομορφές υφίστανται ή αποτελούν αρχέτυπα του Γιούνγκ, δεν με ενδιαφέρει. Σημασία έχει αν λειτουρργεί για εμένα. Με την ασκηση της μαγείας λοιπόν, της υψηλής μαγείας, ανέρχομαι ψυχικά. Ετσι το βλέπω.

Τέλος ναι έχεις δίκιο, "μάχαιραν έδωσες και μάχαιραν θα λάβεις" ή και "ο νόμος της έλξης" (όπως τον διατύπωσε ο Ατκινσον). Εγινα επιθετικός και συγκέντρωσα επιθετικές πένες επάνω μου. Απολογούμαι. Κανείς δεν είναι τέλειος, πόσο μάλλον εγω, πόσο μάλλον οταν δεν έχεις τον άλλον που συζητάς μπροστά σου, σαν φυσική παρουσία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 00:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Italos, στα μεταφυσικά θέματα θα δηλώσω μεταφυσικός μεν αλλά μερικώς αγνωστικιστής. Δηλάδη πιστεύω στο μεταφυσικό αλλά δεν θεωρώ απαραίτητα οτι λειτουργεί με τον τρόπο που ισχυρίζονται οι γνωστοί συγγραφείς, δάσκαλοι, αναληφθέντες και μη :), και τέλος φίλοι αλλά και άγνωστοι του διαδικτύου.
Μπορεί να υπάρχει ένα επίπεδο της πραγματικότητας που αγνοούμε και κάνουμε υποθέσεις αβάσιμες. Απλά εχω πάρει τις μεταφυσικές αποδείξεις μου και για αυτό ασχολούμαι με αυτά, αλλά είμαι ανοικτός σε ερμηνείες.

θαυμάσια!
Τώρα είσαι απόλυτα σωστός.
Και μάλιστα δείχνεις ένα απο τα χαρακτηριστικά της συναισθηματικής νοημοσύνης.
Ειλικρινά μπράβο σου.

quote:
Heretic
Τέλος ναι έχεις δίκιο, "μάχαιραν έδωσες και μάχαιραν θα λάβεις" ή και "ο νόμος της έλξης" (όπως τον διατύπωσε ο Ατκινσον). Εγινα επιθετικός και συγκέντρωσα επιθετικές πένες επάνω μου. Απολογούμαι. Κανείς δεν είναι τέλειος, πόσο μάλλον εγω, πόσο μάλλον οταν δεν έχεις τον άλλον που συζητάς μπροστά σου, σαν φυσική παρουσία.

Κι εδώ, ειλικρινώς μπράβο σου.
Απο τις ελάχιστες περιπτώσεις, εδώ στο φόρουμ, όπου ένα λάθος, αναγνωρίζεται άμεσα.

Υ.γ
Για την υπολογιστική ολογραφία, θα τοποθετηθώ στο άλλο θέμα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 00:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω τι άποψη έχεις για τον όρο μαγεία. Γενικά πες μου, πως το βλέπεις. Είναι μεταφυσικός, καλλιτεχνικός, κάτι μεταξύ Τόλκιν και Χάρι Πότερ, ενασχόληση βλαμμένων; Τι απ’ όλα ή κάτι άλλο;
Επίσης, να σου απαντήσω για τον Στανισλάβσκι.

Θεωρείς έναν από τους μεγαλύτερους παραμυθάδες, καθηγητή ενός από τα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια,(Oxford), γλωσσολόγο και γλωσσοπλάστη που όμοιους του έχουμε δει ελάχιστους παράδειγμα βλαμμένων; Γιατί αυτόν εγώ τον θεωρώ δάσκαλο..

quote:
Επίσης, με τον όρο «μαγικές σχολές αναφέρομαι σε μαγικά συστήματα (πεποιθήσεων) που έχουν δημιουργήσει γνωστοί μεταφυσικοί, πχ Φόρτιουν, Μπάρτον, Κράουλευ, Λεβί κτλ.
Δεν ξέρω αν το κολλέγιο Χόγκουαρτς της Ρόουλαντ υφίσταται σε κάποιο παράλληλο μαγικό σύμπαν, αλλά δεν αναφερόμουνα σε αυτό.

Αυτοί δεν είναι μεταφυσικοί, είναι θεοσοφιστές. Αγάπη πουθενά, ηθική όπου βολεύει, επικλήσεις σε μόνιμη βάση, έλεγχος κατά της ελευθερίας, για να μην μιλήσουμε για τάγματα, όπου όλα οδηγούν στο σατανισμό. (τη μπλαβάτσκυ πως την ξέχασες?)

Η μαγεία του Τόλκιν κλάσεις μπροστά. Ας λέγαμε τουλάχιστον για την Baba Vanga, για τους Γνωστικούς, για τον Ερμή.

Νικόμαχε έχεις τον σεβασμό μου το ξέρεις κ θαχσε παρακαλούσα να συμμετέχεις κ συ κ όλοι, γιατί οι διαφορετικές απόψεις είναι αυτές που εμπλουτίζουν τη συζήτηση και αποκομίζουμε όλοι κάτι.

Heretic έχω αποφοιτήσει από ΤΕΙ Διοίκησης επιχειρήσεων, έχω εργαστεί σε μια
από τις μεγαλύτερες εταιρίες διοργάνωσης συνεδρίων στην Ελλάδα, τώρα έχω δική μου επιχείρηση και δεν νιώθω καθόλου ανώτερος από τον σερβοτόρο απέναντι. Θα πρεπε; τι ακριβώς θεωρείς επίπεδο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 01:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
heretic δεν έχουμε τιποτα να χωρίσουμε, συζήτηση κάνουμε, απολογούμαι κ γω αν είχα επιθετικό τόνο.. το θέμα είναι από τη συζήτηση να μαστε όλοι κερδισμένοι. καλό μας βραδυ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 01:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο DSM μου είπε κάποτε το εξής σοφό:

quote:
DSM
Κοίτα να δεις. Υπάρχουν 4 τύποι ανθρώπων.

α.Αυτός που "είδε" και ψάχνεται.
β.Αυτός που "είδε" και πείστηκε.
γ.Αυτός που "δεν είδε" αλλά γεννήθηκε πεπεισμένος.
δ.Αυτός που "δεν είδε" αλλά ψάχνεται.

Η συντριπτική πλειοψηφία των ηλιθίων ανήκει στο γ.
Οι τύποι μπορούν να συνεννοηθούν μόνο ανά δυάδες α-δ και β-γ.
Όλα τα υπόλοιπα είναι μόνο για χαβαλέ.



ΣΗΜ:
Δεν αφήνω υπονοούμενα, για κανένα απο τους συμμετέχοντες, απλώς θεώρησα ότι είναι συμβολικό και αρκούντως...σοφιστικό!
Και δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά, αφού προέρχεται απο τον DSM.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 02:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--Θεωρείς έναν από τους μεγαλύτερους παραμυθάδες, καθηγητή ενός από τα μεγαλύτερα Πανεπιστήμια,(Oxford), γλωσσολόγο και γλωσσοπλάστη που όμοιους του έχουμε δει ελάχιστους παράδειγμα βλαμμένων; Γιατί αυτόν εγώ τον θεωρώ δάσκαλο..

Ιταλός, πρέπει να φταίει ο τρόπος που γράφω. Λυπάμαι ειλικρινά αν παρανοούμαι δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Προσπαθώ να καταλάβω την οπτική γωνία του Νικόμαχου για την μαγεία, δεν υπονόησα ότι είναι βλαμμένοι, ούτε ο Τόλκιν, ούτε η Ρόουλινγκ ούτε κανένας άλλος. Λογοτέχνες είναι πάνω απ όλα.

--Αυτοί δεν είναι μεταφυσικοί, είναι θεοσοφιστές. Αγάπη πουθενά, ηθική όπου βολεύει, επικλήσεις σε μόνιμη βάση, έλεγχος κατά της ελευθερίας, για να μην μιλήσουμε για τάγματα, όπου όλα οδηγούν στο σατανισμό. (τη μπλαβάτσκυ πως την ξέχασες?)

Όχι δεν είναι Θεοσοφιστές, σε καμία περίπτωση. Μπορεί να έχουν διαβάσει Μπλαβάτσκι & Μπέιλι, ή μερικά από αυτά που λένε να είναι κοινά, σε καμία περίπτωση δεν ταυτίζονται. Σου ανέφερα τέσσερις χαρ/κές περιπτώσεις ΜΑΓΩΝ, δύο του δεξιού μονοπατιού και δυο του αριστερού. Τα άλλα τώρα που γράφεις είναι από την εκκλησιαστική σκοπιά, δεν μπορώ να τα χαρακτηρίσω γιατί θα επαναληφθεί ότι έγινε με την Μαρία3.


--Heretic έχω αποφοιτήσει από ΤΕΙ Διοίκησης επιχειρήσεων, έχω εργαστεί σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρίες διοργάνωσης συνεδρίων στην Ελλάδα, τώρα έχω δική μου επιχείρηση και δεν νιώθω καθόλου ανώτερος από τον σερβοτόρο απέναντι. Θα πρεπε; τι ακριβώς θεωρείς επίπεδο?

Δεν εννοώ διανοητικό επίπεδο Ιταλός, εννοώ επιστημονικό επίπεδο. Ο Νικόμαχος υπαινίχθηκε ότι στο τόπικ για το "φρακταλικό σύμπαν" λέω βλακείες. Θέλετε να μιλήσουμε την γεωμετρία του Μαντελμπρότ, να δούμε ότι δεν έχει νόημα να μιλάμε για "φρακταλικό σύμπαν", γιατί είναι δεδομένο ότι το σύμπαν χαρακτηρίζεται από φράκταλ, θέλετε να μιλήσουμε για χαοδυναμική και equilibria, που είναι εκεί ανήκει το περιεχόμενο του άρθρου, ή τα δούμε πως το έθεσε ο Ervil Laszlo, από την μεταφυσική πλευρά της θεωρίας συστημάτων; Θα απαντήσω στο σχετικό τόπικ αύριο για αυτά. Μην βάζετε όμως στην πένα μου κάτι που δεν υπονόησα καν.

Edited by - Heretic on 20/12/2013 02:28:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 02:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήθελα να ξέρω αν δεν εμφανιζόταν μια ορθόδοξη φωνή, θα έβγαινε ο Italos και οι υπόλοιποι να μιλήσουν;

quote:
Γνώστικ
Πώς ένας άνθρωπος που έχει πάρει μόνο έναν δρόμο, ξέρει οτι αυτός ο δρόμος είναι ο σωστός;
Το ξέρει επειδή το ξέρει. Τραβάς κάνα ζόρι;

quote:
Heretic έχω αποφοιτήσει από ΤΕΙ Διοίκησης επιχειρήσεων, έχω εργαστεί σε μια
από τις μεγαλύτερες εταιρίες διοργάνωσης συνεδρίων στην Ελλάδα, τώρα έχω δική μου επιχείρηση και δεν νιώθω καθόλου ανώτερος από τον σερβοτόρο απέναντι. Θα πρεπε; τι ακριβώς θεωρείς επίπεδο?
Κάτι τέτοιο ίσως:

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 16:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
Αυτοί δεν είναι μεταφυσικοί, είναι θεοσοφιστές. Αγάπη πουθενά, ηθική όπου βολεύει, επικλήσεις σε μόνιμη βάση, έλεγχος κατά της ελευθερίας, για να μην μιλήσουμε για τάγματα, όπου όλα οδηγούν στο σατανισμό.
Καλά τα λες, όμως κάποιοι απο αυτούς δεν είναι θεοσοφιστές αλλά μασόνοι.

Ας εξετάσουμε λοιπόν μερικούς από αυτούς τους σατανιστές:

Oscar Wilde

Mozart

Fernando Pessoa

Νίκος Καζαντζάκης

Ελευθέριος Βενιζέλος

Αφήνετε να εισχωρήσουν στον πολιτισμό μας οι σατανισταί!
Και τους λένε μεγάλους καλλιτέχνας μετά ή μεγάλους πολιτικούς!
Να λοιπόν που παντού χώνονται οι μασώνοι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2013, 18:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy