ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ ,, Η ΨΥΧΟΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2013, 19:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic
quote:
Τα άλλα τώρα που γράφεις είναι από την εκκλησιαστική σκοπιά, δεν μπορώ να τα χαρακτηρίσω γιατί θα επαναληφθεί ότι έγινε με την Μαρία3.

και
Πύρινε
quote:
Ήθελα να ξέρω αν δεν εμφανιζόταν μια ορθόδοξη φωνή, θα έβγαινε ο Italos και οι υπόλοιποι να μιλήσουν;

Δεν θεωρώ ότι είμαι Ορθόδοξος, είμαι Χριστιανός, από την άποψη ότι θεωρώ τον τρόπο ζωής που παρουσιάζει ο Χριστός τη λύση και το δρόμο, φυσικά όσο μπορούμε στο κ@λ@χανείο που ζούμε. Κατά τα άλλα είμαι ανοιχτός σε όλα..

Πύρινε όοοολοι οι μάγοι και θεοσοφιστές και πολιτικοί και ότι βάζει ο νους σου είχαν να δώσουν λόγο σε μασωνικές στοές. Ο Κρόουλι με τη σχολή του κόντεθε να ρθει σε αντιπαράθεση με τη μεγάλη στοά της Αγγλίας, στην οποία έδινε και λόγο.. Για τον μόνο που διατηρώ επιφυλάξεις Heretic,, είναι ο Γκουρτζίεφ, αλλά και αυτός ουσιαστικά για παράδρομο μιλούσε..

Και ρε πύρινε δεν είναι σατανιστής όποιος την ψάχνει διαφορετικά... δεν έχει σημασία καλέ μου άνθρωπε τι πιστεύεις, τι κάνεις έχει σημασία, μη τους στείλουμε όλους στην ιερά εξέταση για το θεό. Μου βγάζεις λίγο πιστευε, και μη ερεύνα. Νομίζω καλύτερο το πίστευε και μη, ερεύνα..

Και τελικά μάγοι είμαστε όλοι μας. το θέμα είναι τι θαύματα κάνουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 00:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ρε πύρινε δεν είναι σατανιστής όποιος την ψάχνει διαφορετικά... δεν έχει σημασία καλέ μου άνθρωπε τι πιστεύεις, τι κάνεις έχει σημασία, μη τους στείλουμε όλους στην ιερά εξέταση για το θεό.
Μα εσύ είπες οτι όλα τα τάγματα οδηγούν στον σατανισμό! Τώρα λες οτι δεν οδηγούν;;
quote:
ύρινε όοοολοι οι μάγοι και θεοσοφιστές και πολιτικοί και ότι βάζει ο νους σου είχαν να δώσουν λόγο σε μασωνικές στοές.
Μπα, η μασωνία είναι αδύναμο χαρτί. Απλά είναι διάσημη οπότε τη χώνουμε παντού, γιατί αυτή ξέρουμε (αυτή εμπιστευόμαστε - φαρίνα γιότις).
quote:
Για τον μόνο που διατηρώ επιφυλάξεις Heretic,, είναι ο Γκουρτζίεφ, αλλά και αυτός ουσιαστικά για παράδρομο μιλούσε..
Όταν λες παράδρομο τι εννοείς; Ποιος είναι ο ορθός δρόμος; Γίνε πιο συγκεκριμένος.


quote:
Μου βγάζεις λίγο πιστευε, και μη ερεύνα. Νομίζω καλύτερο το πίστευε και μη, ερεύνα..
Αυτά είναι αιρετικά πράγματα. Δεν υπάρχει καθόλου αυτή η φράση στη βίβλο.
Η Ιησούς αναφέρει "Μετετάτε τας γραφάς". Αυτό ναι, υπάρχει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 02:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλός, μπορώ να σου παραθέσω ένα παράδειγμα ουσιαστικής ψυχικής επίθεσης, που μου έκανε φίλος μου θρησκευόμενος, μέσω της προσευχής του. Κάποτε διαφωνήσαμε για κάποια θέματα πνευματικής φύσης και του εκμυστηρεύτηκα περιληπτικά τις πεποιθήσεις μου.

Εκείνος με άκουσε σιωπηλά, σεβόμενος την άποψη μου, στη συνέχεια όμως πήγε και προσευχήθηκε ιδιωτικά "να με φωτίσει ο Θεός". Συγκεκριμένα έκανε μια πολύ έντονη προσευχή σε κάποιον άγιο που θεωρεί κοντά του και τα αποτελέσματα ήταν αρκετά ορατά επάνω μου για ένα σύντομο χρονικό διάστημα.

Στην ουσία προσπάθησε να προσβάλει την ελεύθερη μου βούληση. Αν αυτό δεν είναι μαύρη μαγεία, όπως το αποκαλούν οι θρήσκοι τότε τι είναι; Επειδή κάποια στιγμή διαλογιζόμενος τι ακριβώς συμβαίνει, μου πέρασε ακριβώς αυτή η εικόνα, τον ρώτησα ευθέως αν το είχε κάνει. Πρέπει να ήσουν από κοντά να έβλεπες πως έκανε. Χλόμιασε, και τραύλιζε φωνάζοντας "πως μπορείς να ξέρεις τι έκανα; Πώς;" και άλλα γραφικά, όπως "σου το είπαν δαίμονες;", βασικά άκουσα σχεδόν όλη τη σχετική μεσαιωνική δαιμονολογία (έτσι την ονομάζω) της εκκλησίας.

Ο άνθρωπος δεν μπορούσε να καταλάβει μερικά πράγματα, ούτε θα καταλάβουν γενικότερα οι αποδέκτες της εκκλησιαστικής προπαγάνδας, πως δηλαδή η εκκλησία δεν είναι ο εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος του Θεού στην Γη, γιατί δεν υπάρχει τέτοιος.
Όταν ξεκινάει από αυτό το σημείο η συζήτηση, δεν καταλήγει πουθενά. Αν θέλεις μπορώ να σου πω λεπτομέρειες τι ακριβώς είχε γίνει, και πώς έληξε το θέμα, αλλά κινδυνεύω να γίνω εγώ γραφικός, ίσως και δεν χρειάζεται τελικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 09:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ιταλός, μπορώ να σου παραθέσω ένα παράδειγμα ουσιαστικής ψυχικής επίθεσης, που μου έκανε φίλος μου θρησκευόμενος, μέσω της προσευχής του. Κάποτε διαφωνήσαμε για κάποια θέματα πνευματικής φύσης και του εκμυστηρεύτηκα περιληπτικά τις πεποιθήσεις μου.

Εκείνος με άκουσε σιωπηλά, σεβόμενος την άποψη μου, στη συνέχεια όμως πήγε και προσευχήθηκε ιδιωτικά "να με φωτίσει ο Θεός". Συγκεκριμένα έκανε μια πολύ έντονη προσευχή σε κάποιον άγιο που θεωρεί κοντά του και τα αποτελέσματα ήταν αρκετά ορατά επάνω μου για ένα σύντομο χρονικό διάστημα.

Στην ουσία προσπάθησε να προσβάλει την ελεύθερη μου βούληση. Αν αυτό δεν είναι μαύρη μαγεία, όπως το αποκαλούν οι θρήσκοι τότε τι είναι; Επειδή κάποια στιγμή διαλογιζόμενος τι ακριβώς συμβαίνει, μου πέρασε ακριβώς αυτή η εικόνα, τον ρώτησα ευθέως αν το είχε κάνει. Πρέπει να ήσουν από κοντά να έβλεπες πως έκανε. Χλόμιασε, και τραύλιζε φωνάζοντας "πως μπορείς να ξέρεις τι έκανα; Πώς;" και άλλα γραφικά, όπως "σου το είπαν δαίμονες;", βασικά άκουσα σχεδόν όλη τη σχετική μεσαιωνική δαιμονολογία (έτσι την ονομάζω) της εκκλησίας.

Ο άνθρωπος δεν μπορούσε να καταλάβει μερικά πράγματα, ούτε θα καταλάβουν γενικότερα οι αποδέκτες της εκκλησιαστικής προπαγάνδας, πως δηλαδή η εκκλησία δεν είναι ο εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος του Θεού στην Γη, γιατί δεν υπάρχει τέτοιος.
Όταν ξεκινάει από αυτό το σημείο η συζήτηση, δεν καταλήγει πουθενά. Αν θέλεις μπορώ να σου πω λεπτομέρειες τι ακριβώς είχε γίνει, και πώς έληξε το θέμα, αλλά κινδυνεύω να γίνω εγώ γραφικός, ίσως και δεν χρειάζεται τελικά.


Heretic αν και δεν ξεκινήσαμε σωστά και με τις καλύτερες προϋποθέσεις και είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη σε στηρίζω στο θέμα που ανέφερες, αν δεν ζήτησες εσύ κάποια βοήθεια από τον άνθρωπο και το έκανε από μόνος του μάλλον γιατί φοβήθηκε για σένα, δεν ήταν σωστό.

Πρέπει να θέλει ο άλλος να βοηθηθεί για να αισθανθεί αυτό που λέμε θεία φώτιση, αλλιώς το πνεύμα του παλεύει με το Πνεύμα των Αγίων.

Οι Άγιοι για να σε βοηθήσουν θα πρέπει να σου δείξουν πράγματα και τον δρόμο.

Θα ήθελα πραγματικά να μου πεις τι αισθάνθηκες;

Και αν είσαι σίγουρος ότι ο φίλος σου αν και πιστός όπως και εγώ θεωρούμε πιστή για παράδειγμα αν είναι στον ίσιο δρόμο.

Παλιότερα ενώ ήμουν πιστή μου συνέβει κάτι στην ζωή μου που με είχε κλονίσει, κόντευα να τρελαθώ, εκείνη την περίοδο οπότε άρχισα και διάβαζα ένα βιβλίο ενός μοναχού που έχει πεθάνει και αισθανόμουν μία μαύρη αύρα να έρχεται και κάθεται πάνω μου όποτε το διάβαζα, οπότε και εγώ νόμιζα και έλεγα μα καλά η αύρα του μοναχού μας μαύρη;

Μετά από πολύ καιρό συνειδητοποίησα, ότι είναι εσύ πως θα το αισθανθεις και για πιο λόγο.

Όπως πιστεύω όπως ανέφερα σε κάποια παραδείγματα μου αν έχεις διαβάσει τα μηνύματα μου ότι η θρησκεία μας πολεμάει τους ψυχικούς χωρίς να ερευνήσει.

Η άποψη μου είναι ότι πολύ μοναχή που έχουν βαθιά πίστη και είναι χαρισματική, αν και θα θεωρηθώ και εγώ τώρα αιρετική, τα καταφέρνουν και ακινητοποιούν τους ψυχικούς με προσευχή, γιατί καταφέρνουν και βγαίνουν από το σώμα τους και μπαίνουν στο άυλο κόσμο, αυτό που λέμε προέκταση της αύρας τους.

Δηλαδή πολεμάει μία μαύρη αύρα του μοναχικού σχήματος την δική σου (συν τα δαιμόνια σου σύμφωνα με την θρησκεία μας).


Τι χρώμα θα έδινες στην αύρα σου αν την πούμε έτσι, που δεν πιστεύω ότι η λέξη αύρα είναι και η σωστή ορολογία.

Πως μπορεί δηλαδή μία αύρα διάφανη που δεν ασκείται και δεν έχει την ίδια πίστη να πολεμήσει μία ασκητική αύρα;

Για να μην τα πολυλογώ είναι το πως το βλέπουμε εμείς.

Υ.Γ όταν ασκείς μαγεία όπως είπα και πιο πάνω υπάρχει περίπτωση να βρεις κάποιον που να ασκεί ισχυρότερη μαγεία από εσένα, δηλαδή κάποιον ποιο δυνατό, που δεν σημαίνει ότι θα θέλει να σε βλάψει κιόλας αλλά θα είναι ποιο δυνατός (άνθρωποι ήμαστε όμως και έχουμε ζωώδη ένστικτα μην το ξεχνάς), εσύ θα πεις ότι είναι μαύρος μάγος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 11:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρία

quote:
Μα εσύ είπες οτι όλα τα τάγματα οδηγούν στον σατανισμό! Τώρα λες οτι δεν οδηγούν;;

Λέω πολύ απλά και ξεκάθαρα, ότι οποιος δεν είναι Χριστιανός και δη ορθόδοξος, δεν σημαίνει ότι είναι και σατανιστής. Μπορεί να την ψάχνει λάθος, μπορεί να το παλεύει αλλιώς, αλλά οι ΠΡΑΞΕΙΣ μας είναι αυτές που μας καθορίζουν εν τέλει ποιοι είμαστε.

Ο Βαρθολομαίος Μαρία ορθόδοξος είναι. Εσύ πως τον κόβεις, χριστιανό άνθρωπο της αγάπης;
Το παιδάκι που γεννήθηκε στο Ιρακ και έγινε μουσουλμάνος οδηγείται προς το σατανισμό?
Να έχουμε ένα μέτρο. Τα τάγματα (μασωνικά, θεοσοφικές σχολές, μαγικές διδασκαλίες) οδηγούν σε αυτόν που μας επιφοίτησε με αυτά. Στον Σαμαέλ. Αυτό δεν σημαίνει ότι οποιοσδήποτε άθεος, μουσουλμάνος βουδιστής δεν ξέρω γω τι, οδηγείται με μαθηματική ακρίβεια στον σατανισμό. Οι πράξεις μας και μενα και αυτουνού καθορίζουν το μονοπάτι μας.


quote:
Μπα, η μασωνία είναι αδύναμο χαρτί. Απλά είναι διάσημη οπότε τη χώνουμε παντού, γιατί αυτή ξέρουμε

Μμμμ όχι δε νομίζω. Τα μασωνικά τάγματα είναι αδύναμο χαρτί αλλά πάνω από το αδύναμο χαρτί είναι τα δυνατά, και πιο πάνω οι Ροτσιλντ και οι Ροκφέλερ, και ποιο πάνω ο σκοπός του κοινού της Σιόν, και πιο πάνω ο... Μπαρμπα Θανάσης της Μύθηρας.. Ολοι το ρόλο τους.

quote:
Όταν λες παράδρομο τι εννοείς; Ποιος είναι ο ορθός δρόμος; Γίνε πιο συγκεκριμένος.

Ο Γκουρτζιεφ διαχώριζε τον εαυτό του από τους θεοσοφιστές και τος λοιπούς,δεν τους συμπαθούσε σύμφωνα με τα λεγόμενα του, αλλά θεωρούσε ότι για να φτάσεις τον Θεό, πρέπει να πάρεις τον "πονηρό" δρόμο, να ξεπεράσεις τα όρια σου, προκαλώντας συνεχώς τον εαυτό σου. Με λίγα λόγια, κι αυτός για μένα μια από τα ίδια.

Για μένα Μαρία ορθός δρόμος είναι πολύ απλά η αγάπη. Τόσο απλά. Αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν. Σεβάσου κάθε τι ζωντανό στη φύση όπως θα θελες να σέβονται και σένα. Φυσικά ΠΑΝΤΑ στο μέτρο του δυνατού, γιατί δεν ζούμε σε παρθεναγωγείο. Οσο μπορούμε όμως (και όχι όποτε μας βολεύει), βάζουμε ένα λιθαράκι για έναν καλύτερο κόσμο. Εξ'ού και το ότι

quote:
Και τελικά μάγοι είμαστε όλοι μας. το θέμα είναι τι θαύματα κάνουμε.

Αν όταν περάσεις δίπλα σε κάποιον που χρειάζεται τη βοήθεια σου, δεν κάθεσαι σαν χάνος να τον κοιτάς σαν τους υπόλοιπους, αλλά κάνεις κάτι χρήσιμο, για παράδειγμα, τόσε είσαι ένας μικρός μάγος (μεγάλος για μένα). Αλλάζεις το δεδομένο. Χαρίζεις απόχερα γύρω σου ΘΕΤΙΚΗ ενέργεια. Είσαι ένα μικρό θαύμα. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

Heretic, για το παράδειγμα σου, δεν υπάρχει περίπτωση άγγελος Κυρίου , δεν υπάρχει περίπτωση το ξαναλέω, να σε "ενόχλησε" (και που το γράφω μου φαίνεται αστείο)χωρίς τη θέληση σου. Δεν ξέρω σε ποιους Αγίους αναφέρεσαι εσύ και η Μαρία, η δική μου κοσμοθεωρία λέει ότι τους άγιους τους κρίνει ο Θεός και όχι οι άνθρωποι, δεν είμαι εικονολάτρης με λίγα λόγια.
Αρα λοιπόν, αν πραγματικά σε ενόχλησε κάτι δεν διανοούμαι να σκεφτώ ότι ο δότης της ελεύθερης βούλησης,(γιατί αυτός μας τη χάρισε και την κάναμε ασυδοσία) ή κάποιος άγγελος που επί της ουσίας είναι μια έκφανση του Θεού, και άρα το θέλημα Του, θα περιόριζε ποτέ την ελευθερία σου. Πιστεύω να σε κάλυψα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 12:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μαρία

quote:
Μα εσύ είπες οτι όλα τα τάγματα οδηγούν στον σατανισμό! Τώρα λες οτι δεν οδηγούν;;

Λέω πολύ απλά και ξεκάθαρα, ότι οποιος δεν είναι Χριστιανός και δη ορθόδοξος, δεν σημαίνει ότι είναι και σατανιστής. Μπορεί να την ψάχνει λάθος, μπορεί να το παλεύει αλλιώς, αλλά οι ΠΡΑΞΕΙΣ μας είναι αυτές που μας καθορίζουν εν τέλει ποιοι είμαστε.

Ο Βαρθολομαίος Μαρία ορθόδοξος είναι. Εσύ πως τον κόβεις, χριστιανό άνθρωπο της αγάπης;
Το παιδάκι που γεννήθηκε στο Ιρακ και έγινε μουσουλμάνος οδηγείται προς το σατανισμό?
Να έχουμε ένα μέτρο. Τα τάγματα (μασωνικά, θεοσοφικές σχολές, μαγικές διδασκαλίες) οδηγούν σε αυτόν που μας επιφοίτησε με αυτά. Στον Σαμαέλ. Αυτό δεν σημαίνει ότι οποιοσδήποτε άθεος, μουσουλμάνος βουδιστής δεν ξέρω γω τι, οδηγείται με μαθηματική ακρίβεια στον σατανισμό. Οι πράξεις μας και μενα και αυτουνού καθορίζουν το μονοπάτι μας.


Δεν έγραψα εγώ την ερώτηση αλλά ο Πύρινος, μάλλον μας μπέρδεψες δεν πειράζει.

Ναι αλλά εγώ δεν είμαι άξια να κρίνω την πίστη του καθενός, το καταλαβαίνεις πως το λέω βέβαια.

Όχι αλλά το παιδάκι σύμφωνα με την θρησκεία μας δεν είναι στο σωστό δρόμο και μην ξεχνάς τι λένε oi κληρική ότι κρινόμαστε από μωρά, το πιστεύεις αυτό;

Ούτε και εγώ συμφωνώ σε όλα αυτά αλλά δυστυχώς έχουν περάσει τις απόψεις τους πολλοί άνθρωποι που δεν έπρεπε, όπως πιστεύουν ότι το Μουσουλμάνος είναι και άθεος, άσχετα αν έχει και αυτός Θεό και τον λένε Αλλάχ.

quote:

Για μένα Μαρία ορθός δρόμος είναι πολύ απλά η αγάπη. Τόσο απλά. Αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτόν. Σεβάσου κάθε τι ζωντανό στη φύση όπως θα θελες να σέβονται και σένα. Φυσικά ΠΑΝΤΑ στο μέτρο του δυνατού, γιατί δεν ζούμε σε παρθεναγωγείο. Οσο μπορούμε όμως (και όχι όποτε μας βολεύει), βάζουμε ένα λιθαράκι για έναν καλύτερο κόσμο. Εξ'ού και το ότι

quote:
Και τελικά μάγοι είμαστε όλοι μας. το θέμα είναι τι θαύματα κάνουμε.

Αν όταν περάσεις δίπλα σε κάποιον που χρειάζεται τη βοήθεια σου, δεν κάθεσαι σαν χάνος να τον κοιτάς σαν τους υπόλοιπους, αλλά κάνεις κάτι χρήσιμο, για παράδειγμα, τόσε είσαι ένας μικρός μάγος (μεγάλος για μένα). Αλλάζεις το δεδομένο. Χαρίζεις απόχερα γύρω σου ΘΕΤΙΚΗ ενέργεια. Είσαι ένα μικρό θαύμα. Ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

Heretic, για το παράδειγμα σου, δεν υπάρχει περίπτωση άγγελος Κυρίου , δεν υπάρχει περίπτωση το ξαναλέω, να σε "ενόχλησε" (και που το γράφω μου φαίνεται αστείο)χωρίς τη θέληση σου. Δεν ξέρω σε ποιους Αγίους αναφέρεσαι εσύ και η Μαρία, η δική μου κοσμοθεωρία λέει ότι τους άγιους τους κρίνει ο Θεός και όχι οι άνθρωποι, δεν είμαι εικονολάτρης με λίγα λόγια.
Αρα λοιπόν, αν πραγματικά σε ενόχλησε κάτι δεν διανοούμαι να σκεφτώ ότι ο δότης της ελεύθερης βούλησης,(γιατί αυτός μας τη χάρισε και την κάναμε ασυδοσία) ή κάποιος άγγελος που επί της ουσίας είναι μια έκφανση του Θεού, και άρα το θέλημα Του, θα περιόριζε ποτέ την ελευθερία σου. Πιστεύω να σε κάλυψα.


Πάλι δεν ήταν δικιά μου άποψη.

Έτσι είναι όπως τα λες το δεξί χέρι να δίνει και το αριστερό να μην το γνωρίζει, λέγαν οι παλιοί.

Τους Αγίους δυστυχώς τους δημιουργίσαμε εμείς και φάσκουμε και αντιφάσκουμε.

Ενώ ξέρουμε ότι όλοι θα κριθούν στην δευτέρα παρουσία.

Όσο για τους Αγγέλους ξέρουμε για τον φύλακα Άγγελο μας, αλλά ξέρουμε και για τους βιβλικούς Αγγέλους και αυτούς που πολεμάνε τα δαιμόνια μην ξεχνάς, είναι τα τάγματα, σύμφωνα πάντα με την πίστη μας.

Οπότε είναι καθαρά άποψη δικιά σου, καταλαβαίνεις πως το λέω.

Άρα αυτό το έχω ξανά πει ναι μεν ήμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξη αλλά δεν σημαίνει ότι δεν βλέπουμε και τα περίεργα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 13:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαρία συγνώμμη, έχεις δίκιο, είδες άμα βιάζεται ο άνθρωπος???

Πύρινε:

quote:
Μου βγάζεις λίγο πιστευε, και μη ερεύνα. Νομίζω καλύτερο το πίστευε και μη, ερεύνα..

και μου απαντάς:

quote:
Αυτά είναι αιρετικά πράγματα. Δεν υπάρχει καθόλου αυτή η φράση στη βίβλο.
Η Ιησούς αναφέρει "Μετετάτε τας γραφάς". Αυτό ναι, υπάρχει.

1ον: δεν ανέφερα πουθενά ότι το γνωμικό πιστευε και μη ερεύνα αναφέρεται στη Βίβλο, το στοχοποίησα προς εσένα και όχι με επιθετικό ύφος, σαν παρατήρηση ως προς το ύφος σου. Αλλά επειδή το σχολίασες θα ήθελα να το δούμε λιγάκι.

2ον. Ο Χριστός δεν είπε μελετάτε τας Γραφάς, αλλά:

quote:
40: "39 ερευνάτε τας γραφάς, ότι υμείς δοκείτε εν αυταίς ζωήν αιώνιον έχειν· και εκείναί εισιν αι μαρτυρούσαι περί εμού· 40 και ου θέλετε ελθείν προς με ίνα ζωήν έχητε

που σημαίνει:

quote:
"Ερευνάτε τις γραφές, επειδή θεωρείτε ότι έτσι θα βρείτε ζωή, και (πράγματι), αυτές είναι που μαρτυρούν για Εμένα. Αλλά δεν θέλετε να έρθετε προς Εμένα, για να έχετε ζωή".

(πηγή για να μην ψάχνω:http://www.agiosgeorgioslatsia.com/165.html )

Δλδ καμία σχέση. Τονίζει ο Χριστός ότι η μελέτη των γραφών δεν φτάνει, αλλά οι ΠΡΑΞΕΙΣ είναι που μετράνε.

Το πίστευε και μη ερεύνα χρησιμοποιούνταν κατά κόρον από την καθολική εκκλησία για τους αγγράματους, ήταν βολικό. Το χρησιμοποίησαν και οι ορθόδοξοι όταν δεν είχαν κάποια απάντηση, ιδιαίτερα σε παλαιότερες εποχές.

Με αυτή την έννοια στο είπα.

Αλήθεια πύρινε, θεωρείς τον Βαρθολομαίο καλό άνθρωπο φορέα της αγάπης? Με το χέρι στην καρδιά.

Μαρία

quote:
Ναι αλλά εγώ δεν είμαι άξια να κρίνω την πίστη του καθενός, το καταλαβαίνεις πως το λέω βέβαια.

Όχι αλλά το παιδάκι σύμφωνα με την θρησκεία μας δεν είναι στο σωστό δρόμο και μην ξεχνάς τι λένε oi κληρική ότι κρινόμαστε από μωρά, το πιστεύεις αυτό;


Μαρία μου δεν είμαι ορθόδοξος είμαι Χριστιανός. Συμφωνών ότι δεν είμαστε άξιοι να κρίνουμε την πίστη του άλλου, ο Θεός μας κρίνει, γι αυτό και λέω ότι δεν έχει σημασία τι δηλώνουμε, αλλα τι είμαστε.

Οι κληρικοί μπορούνε να λένε ότι θέλουνε, τα μωράκια δεν έχουν γνώση του κακού και του φόβου, εμείς οι ξυπνητοί τους τα μαθαίνουμε. Για τη θρησκεία θα σου ξαναπώ, ναι καλό είναι να ακολουθείς το δρόμο που χάραξε ο Χριστός, ναι είναι καλύτερα να γνωρίζεις τι είπε και τι έκανε, από το να βρίσκεσαι σε πλήρη άγνοια, αλλά δεν σε σώζει αυτό από μόνο του. Με νοιάζει τι εισαι όχι τι λες.

quote:
Τους Αγίους δυστυχώς τους δημιουργίσαμε εμείς και φάσκουμε και αντιφάσκουμε.

Η γραφή λέει θα μας κρίνει όλους ο Θεός, και εμείς κάνουμε τους κριτές. Κοινό χαρακτηριστικό ανθρώπινο γνώρισμα.


quote:
Όσο για τους Αγγέλους ξέρουμε για τον φύλακα Άγγελο μας, αλλά ξέρουμε και για τους βιβλικούς Αγγέλους και αυτούς που πολεμάνε τα δαιμόνια μην ξεχνάς, είναι τα τάγματα, σύμφωνα πάντα με την πίστη μας.

Πολεμάνε τα δαιμόνια Μαρία δεν εξαναγκάζουν ανθρώπους. Σε ότι έγραψες ως προς τους αγγέλους δεν διαφωνούμε πουθενά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 15:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
Να έχουμε ένα μέτρο. Τα τάγματα (μασωνικά, θεοσοφικές σχολές, μαγικές διδασκαλίες) οδηγούν σε αυτόν που μας επιφοίτησε με αυτά. Στον Σαμαέλ.
Ώπα, ώπα... Δεν πιστεύω να ακολουθείς εκείνον τον αιρετικό τον Λιακόπουλο;

quote:
Δλδ καμία σχέση.
Το ίδιο είναι: Ερευνάτε τας γραφάς - Μελετάτε τας γραφάς. Το ίδιο!

quote:
Αλήθεια πύρινε, θεωρείς τον Βαρθολομαίο καλό άνθρωπο φορέα της αγάπης? Με το χέρι στην καρδιά.
Ε εντάξει τώρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 16:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ώπα, ώπα... Δεν πιστεύω να ακολουθείς εκείνον τον αιρετικό τον Λιακόπουλο;

xaaaχαχαχαχα όχι Πύρινε έλεος...

quote:
Το ίδιο είναι: Ερευνάτε τας γραφάς - Μελετάτε τας γραφάς. Το ίδιο!

Διάβαζε τι γράφω μην τα περνάς έτσι ΟΧΙ δεν λέι πουθενά σε προστακτική να ερευνάτε τας Γραφάς, λέει μπορεί ΜΕΝ να ερευνάτε τας Γραφάς, αλλά δεν θέλετε να έρθετε κοντά μου! Δεν προτρέπει... Ξαναδιάβασε το.

quote:
Αλήθεια πύρινε, θεωρείς τον Βαρθολομαίο καλό άνθρωπο φορέα της αγάπης? Με το χέρι στην καρδιά.

Ε εντάξει τώρα.


Γιατί μρ ντριμπλάρεις τώρα αφού δεν σου κάνω τάκλιν...

Θεωρείς τον Βαρθολομαίο εκπρόσωπο του Θεού; Αλήθεια τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalikatzaros
troll

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 21:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalikatzaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Edited by - kalikatzaros on 29/12/2013 21:52:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 22:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalikatzaros γνωρίζεις τι συμβολίζει αυτό;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kalikatzaros
troll

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 22:54:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalikatzaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kalikatzaros γνωρίζεις τι συμβολίζει αυτό;


το διαβολο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 23:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό και ένας χριστιανός θα ήξερε να το πει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 23:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kalikatzaros γνωρίζεις τι συμβολίζει αυτό;


Τι σημαινουν τα γραμματα στα χερια του χμ...........


Τι σημαινουν επισης φιλε gnostic τα δυο φιδια


Αν δεν κανω λαθος αυτοι κατεβαζουν το φιδι στις ατομικες κολασεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 23:20:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz
Αν δεν κανω λαθος αυτοι κατεβαζουν το φιδι στις ατομικες κολασεις;
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2013, 23:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις


Ενταξει αυτο ειναι λιγακι δυσκολο!!!!


Υπαρχει ομως καλη διαθεση!!

Παντως αυτο το ανεφερα διοτι μου εκανε εντυπωση η ομοιοτητα με το φιδι των γνωστικων


Και βεβαια δεν αναφερθηκα σε καποιον προσωπικα !!!!


Edited by - xristosxatz on 29/12/2013 23:59:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalikatzaros
troll

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 00:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalikatzaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό και ένας χριστιανός θα ήξερε να το πει..

Ο Μπαφομετ εχει πολλους συμβολισμους αλλα ειναι η ιδια φιγουρα σε ολες τις εποχες.. Κερνουνος, Παν, Τραγος του Μένδη, ο διαβολος αυτοπροσωπως..
Ειναι ολοκληρος ο αποκρυφισμος σε μια εικονα.. ενα πραγματικο συμβολο ισχυος..

Ειναι ο δρομος προς την θεωση.. δηλαδη μεσα απο τον ελεγχο της ψυχης (πνευμα, κινητηριος δυναμη ζωης, αστρικη ζωη κτλ) μπορουμε να εξασκησουμε την μαγεια και να επιτυχουμε πνευματικο διαφωτισμο..

Ειναι ο ανθρωπος που κυριαρχειται απο τα ζωωδη ενστικτα του αλλα και τα πάθη του.. που πρεπει να βρισκονται σε ισορροπια με την πνευματικοτητα του (δαδα).. Ο Δημιουργος και Καταστροφέας..

Ειναι η "Θεια Δικαιοσυνη".. ισορροπια μεταξυ του Γκεμπουραχ και του Σεφιροτ, οροι απο την Καμπαλα και το Δεντρο της Ζωης (δυο ημισεληνοι).. η ισορροπια μεταξυ ελεους και δικαιοσυνης..

Ειναι το Πνευμα που κυριαρχει πανω στην Υλη αν και ειναι δεμενο πανω της και συχνα υποφερει.. ειναι η ανθρωποτητα (στηθη) και η αιωνια ζωη (ραβδος)..

Ειναι το Συμπαν οπου μικροκοσμος και μακροκοσμος ειναι αναλογα και καθε αλλαγη στον ενα κοσμο επηρεαζει και τον αλλο.. αλλα ταυτοχρονα το ενα αποτελει το αλλο..

Ειναι ο νομος της ισορροπιας μεταξω των αντιθετων που αλληλοσυμπληρωνουν το ενα το αλλο.. πχ αρρεν-θηλυ.. καλο-κακο..
Ταυτοχρονα συμβολιζει και την "δαιμονικοτητα" της Φυσης στην οποια κυριαρχουν οι φυσικοι νομοι..

Ειναι η αλχημεια οπως δειχνουν και οι λατινικες επιγραφες στα χερια οπου το στερεο μπορει να γινει υγρο (Solve, Solving) και το υγρο στερεο (Coagula, Coagulation).. ειναι καθαρα εσωτερικες εννοιες για τη δημιουργια "Αστρικου Φωτος" και οχι η υγρη και στερεα μορφη της υλης.. η ενεργεια που μετασχηματιζεται αλλα δεν χανεται.. το "Great Work" των αλχημιστων

Ειναι η δυναμη του Οφι (Κουνταλινι) με τα 7 τσακρας και το ανοιγμα του "3ου ματιου" (ενας αδενας στον εγκεφαλο)..

Ειναι η ταξη στο χάος.. ειναι η σεξουαλικοτητα του ανθρωπου.. ειναι οι αντρικες και χημικες ορμονες που εχουμε ολοι μας ασχετα αν υπερτερουν καποιες για να καθορισουν το φυλο μας..

Ο Μπαφομετ ειναι επιτηδες ασχημος και απειλιτικος αλλα ταυτοχρονα επιβλητικος και σεβασμιος..
Προκαλει ριγος και φοβο σε οσους δεν εχουν καταλαβει καποια πραγματα (πχ γιατι ζουν) και σεβασμο και κατανυξη στους υπολοιπους (υπηρετες του διαβολου)..
Ισως οτι πιο υπέροχο εχει φτιαξει ο ανθρωπος .. ενα αιωνιο συμβολο σοφιας και γνωσης..

Εχει και αλλες βαθυτερες εννοιες αλλα δεν μπορω να τις αποκαλυψω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 00:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε kalikantzaros, αφού βλέπω ότι γνωρίζεις τα βασικά της αριστερής ατραπού, τι σε έπιασε και ρώταγες εδώ μέσα για το πως θα κάνει κανένας συμβόλαιο με τον διάβολο; Ήταν μήπως trolling; Αν ναι νομίζω πως βρήκε κάποιο στόχο. Αν όχι πρέπει να ξέρεις ότι δεν χρειάζεσαι συμβόλαια με (φανταστικές) οντότητες που έχει δημιουργήσει η μεσαιωνική εκκλησία για το μάντρωμα των πιστών, αλλά πρέπει να σου πω ότι ο ίδιος ο δρόμος που ακολουθείς έχει πολλές κακοτοπιές και αρκετά αδιέξοδα.

-Για τους φίλους που συζητάμε για το θέμα εκκλησία-μαγεία, επιφυλάσσομαι να απαντήσω λίγο πιο εμπεριστατωμένα αύριο, γιατί τώρα θα το κάνω στο πόδι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalikatzaros
troll

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 00:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalikatzaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βρε kalikantzaros, αφού βλέπω ότι γνωρίζεις τα βασικά της αριστερής ατραπού, τι σε έπιασε και ρώταγες εδώ μέσα για το πως θα κάνει κανένας συμβόλαιο με τον διάβολο; Ήταν μήπως trolling; Αν ναι νομίζω πως βρήκε κάποιο στόχο. Αν όχι πρέπει να ξέρεις ότι δεν χρειάζεσαι συμβόλαια με (φανταστικές) οντότητες που έχει δημιουργήσει η μεσαιωνική εκκλησία για το μάντρωμα των πιστών, αλλά πρέπει να σου πω ότι ο ίδιος ο δρόμος που ακολουθείς έχει πολλές κακοτοπιές και αρκετά αδιέξοδα.

-Για τους φίλους που συζητάμε για το θέμα εκκλησία-μαγεία, επιφυλάσσομαι να απαντήσω λίγο πιο εμπεριστατωμένα αύριο, γιατί τώρα θα το κάνω στο πόδι.


Δεν υπαρχουν αριστερα και δεξια μονοπατια.. ενα μονοπατι υπάρχει μονο και ειναι μοναδικο για τον καθενα μας.. και σε ολα τα μονοπατια σημασια εχει η αρχη και το τελος..

Πραγματι θα κανω συμβολαιο με το διαβολο.. για να γινω χειροτερος απο το διαβολο.. οχι για να τον υπηρετησω αλλα για να γινω επικεφαλης του στην κολαση του..

Δεν δημιουργησαν οι θρησκειες τον διαβολο αλλα ο διαβολος τις θρησκειες.. και μεσα απο την επιστημη ο διαβολος θα συμμαχησει μαζι μας για να φονευσει ολους τους θεους της αδικιας και του σκοταδισμου..
Το δεντρο της ζωης αυτου του κοσμου ειναι στα τελευταια του


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 01:04:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπαρχουν αριστερα και δεξια μονοπατια.. ενα μονοπατι υπάρχει μονο και ειναι μοναδικο για τον καθενα μας.. και σε ολα τα μονοπατια σημασια εχει η αρχη και το τελος..

--Πολλά μονοπάτια υπάρχουν και όχι δυο, εσύ παρέθεσες μια μικρή ερμηνεία σύμφωνα με τους αριστερούς. Εκτός αν το έκανες copy-paste από κάπου

Πραγματι θα κανω συμβολαιο με το διαβολο.. για να γινω χειροτερος απο το διαβολο.. οχι για να τον υπηρετησω αλλα για να γινω επικεφαλης του στην κολαση του..

--Είναι λίγο παρανοϊκά αυτά που γράφεις, έτσι διαβάζονται, εκτός αν βρίσκεσαι υπό την επήρεια ουσιών. Αν ναι πρόσεχε, είναι από αυτά που είπα ότι θέλουν προσοχή.
Στην περίπτωση σου πάντως θα κάνω quote κάτι που έγραψε η Μυθήρα και τελικά μου έμεινε: Το έχεις ήδη κάνει το συμβόλαιο, δεν χρειάζεσαι να ανησυχείς. Το τι πόστο θα σου δώσει... αυτό θα το μάθεις στο τέλος :D

Δεν δημιουργησαν οι θρησκειες τον διαβολο αλλα ο διαβολος τις θρησκειες.. και μεσα απο την επιστημη ο διαβολος θα συμμαχησει μαζι μας για να φονευσει ολους τους θεους της αδικιας και του σκοταδισμου..
Το δεντρο της ζωης αυτου του κοσμου ειναι στα τελευταια του

--Για την δημιουργία των θρησκειών από τον διάβολο, δεν θα συμφωνήσω αλλά νομίζω ότι ισχύει το αντίστροφο, αν και το copyright πρέπει να βρίσκεται στον Ενώχ, πραγματικό ή μυθικό πρόσωπο. Ο δε Εωσφόρος, διατέλεσε πάντως ουσιαστικός αρχηγός της χριστιανικής εκκλησίας για μια χιλιετία, όλο τον Μεσαίωνα δηλαδή, αν κρίνουμε από το έργο της, είναι ακόμα εξωτερικός συνεργάτης στο Ισλάμ, μπορεί και στους Ραβίνους.

Edited by - Heretic on 30/12/2013 01:08:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

psi_icon
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 01:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά καλησπέρα . Είμαι καινούργιο μέλος . Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για τη μαγεία . Πως μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με τη μαγεία ;

Καλησπέρα ! ! !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalikatzaros
troll

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 01:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalikatzaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδιά καλησπέρα . Είμαι καινούργιο μέλος . Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για τη μαγεία . Πως μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με τη μαγεία ;

Καλησπέρα ! ! !


γιατι θες να ασχοληθεις με τη μαγεια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 07:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalikatzaros

quote:

Με τον ορο σατανιστες δεν ξερω τι ακριβως εννοεις.. ισως τους πιτσιρικάδες που ακουνε μπλακ μεταλ απο τη Νορβηγια..


Η εικόνα που ανέβασες μου θυμίζει νορβηγικό συγκρότημα.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι αν και δεν μου απάντησες στα άλλα, μάλλον είμαι από τα παπαδαριά γιαυτό.

Στην ηλικία σου αποφάσισες να το κάνεις αυτό;

Έτσι από περιέργεια.

Γιατί δεν γίνεσαι Χριστιανός Ορθόδοξος μάλλον έτσι θα τον βλέπεις ποιο συχνά, γιατί μάλλον έχει μία εμμονή με την πίστη.


quote:

Για να γινει η συμφωνια πρεπει να αποδειξω οτι εχω απαρνηθει τον παλιο μου εαυτο και οτι εχω βγαλει απο το υποσυνειδητο μου ολες τις δυσειδαιμονιες και προκαταληψεις..
Πρεπει να γινει οπωσδηποτε μια προσφορα θυσιας με αιμα, καποια βλασφημια ή τελος παντων κατι που να θεωρειται "εγκλημα" για να "σφραγισει" το συμβολαιο..
Μαλλον δεν υπάρχει στανταρντ διαδικασια και για αυτο υπαρχουν ενα σωρο παραλλαγες..



Εσύ μάλλον πας στο αίμα, γιατί για την βλασφημία πρέπει να πιστεύεις κάπου.

Καλά μια ερώτηση όταν γίνει αυτό ή σκέφτεται κάποιος να το κάνει;

Πρέπει να το δηλώσει;

Τι γίνεται ρε παιδιά, όλοι πριν βγουν και το κάνουν κάνουν και την δήλωση.

quote:

Το συμβολαιο με το διαβολο μπορει να θεωρηθει και μαυρη μαγεια αφου ο συμβαλομενος δινει πληρη υπακοη στο διαβολο, το σωμα του και την ψυχη του και απαρνιεται καθετι που εχει να κανει με τον παλιο του εαυτο..


Ναι αλλά πρέπει να έχεις ψυχή, αυτή είναι η διαφορά και να είναι και δυνατή να αντέξει.

Θα περιμένω να μου απάντησης και στο πρώτο μήνυμα.

Για το σημάδι που είπες.


quote:

Πραγματι θα κανω συμβολαιο με το διαβολο.. για να γινω χειροτερος απο το διαβολο.. οχι για να τον υπηρετησω αλλα για να γινω επικεφαλης του στην κολαση του..


Ναι σίγουρα θα γίνεις η κόμπρα η βασιλική.

Καλά και πως θα τα αντιληφθείς όλα αυτά για να είσαι σίγουρος, θα έρθει και πιείτε ένα καφεδάκι και θα τα πείτε.

Τα υποσυνείδητα μηνύματα πως θα τα καταλάβεις για το τι συμβόλαιο θα κάνεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalikatzaros
troll

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 15:52:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalikatzaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

kalikatzaros

Η εικόνα που ανέβασες μου θυμίζει νορβηγικό συγκρότημα.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι αν και δεν μου απάντησες στα άλλα, μάλλον είμαι από τα παπαδαριά γιαυτό.

Στην ηλικία σου αποφάσισες να το κάνεις αυτό;

Έτσι από περιέργεια.

Γιατί δεν γίνεσαι Χριστιανός Ορθόδοξος μάλλον έτσι θα τον βλέπεις ποιο συχνά, γιατί μάλλον έχει μία εμμονή με την πίστη.


Επικοινωνω με το διαβολο συχνα εδω και πολυ καιρο.. Ειναι ο καλυτερος μου φιλος.. Βασικα αυτος ηρθε και με βρηκε ενα βραδυ που ημουν πολυ στεναχωρημενος..
Μολις πηγα για υπνο ειχα ενα πολυ ζωηρο ονειρο με μια μαυροφορεμενη γρια που με παρηγορουσε και μου εδωσε συμβουλες τι επρεπε να κανω για το προβλημα που ειχα..
Στην αρχη ταραχτηκα αλλα μολις ειδα οτι με βοηθησε πολυ θελησα να επικοινωνω μαζι του τακτικα..
Καποιες συγκεκριμενες μερες και εφοσον δεν ειναι απασχολημενος με αλλες δουλειες μπορω να τον καλεσω στο σπιτι μου για να τα πουμε και απο κοντα..
Μονο πρεπει να εχει καλο καιρο για να μπορει να παρει μορφη..
Αν δεν ειναι καλη η ατμοσφαιρα και ειναι αραιος ο αερας τοτε δεν μπορει να εμφανιστει και ακουω μονο τη φωνη του..
Συνηθως μιλαμε τα βραδυα μεσα απο ενα μαυρο γυαλι που εχω φτιαξει σαν καθρεπτης..
Οταν τον ρωτησα γιατι δεν εμφανιζεται και σε αλλα ατομα ή και δημοσιως μου ειπε οτι ειναι επικινδυνο..
Μερικες φορες εμφανιζεται αλλα δεν μπορουν να τον δουν και αλλες δεν εμφανιζεται επιτηδες για να μην του στριψει κανενος απο την τρομαρα..
Εγω δεν ειμαι και πολυ της εκκλησιας και δεν εχω ταμπου με το θεμα..

quote:

Εσύ μάλλον πας στο αίμα, γιατί για την βλασφημία πρέπει να πιστεύεις κάπου.

Καλά μια ερώτηση όταν γίνει αυτό ή σκέφτεται κάποιος να το κάνει;

Πρέπει να το δηλώσει;

Τι γίνεται ρε παιδιά, όλοι πριν βγουν και το κάνουν κάνουν και την δήλωση.


Την τελευταια φορα που συζητησα με το διαβολο μου ειπε οτι εχουμε γνωριστει αρκετα και με αισθανεται σαν αδελφο του..
Κατι σαν "δεν θα μας χωρισει ουτε ο θανατος"..
Μου ζητησε να κανουμε ενα συμβολαιο..
Ειναι λεει συνηθισμενο να κανει συμβολαιο με τους φιλους του για να εχει κατι δικο τους..
Θα μπορει μετα να αισθανεται μεσα απο μενα γιατι θα εχουμε ψυχικο λινκ..
Θα μπορει να μου μιλαει ολες τις ωρες.. κτλ
Δεν τον ρωτησα λεπτομεριες γιατι μου ειπε οτι πρεπει να το οργανωσω εγω το πραγμα για να εχει αξια..
Εγω εχω εξοικιωθει καπως με την ιδεα και ρωτησα δημοσιως μπας και εχει κανει κανενας αλλος την ιδια διαδικασια για να με συμβουλευει.. αλλα τωρα καταλαβαινω γιατι κραταει αποστασεις μαζι μας ο διαβολος..

quote:

Ναι αλλά πρέπει να έχεις ψυχή, αυτή είναι η διαφορά και να είναι και δυνατή να αντέξει.

Θα περιμένω να μου απάντησης και στο πρώτο μήνυμα.

Για το σημάδι που είπες.


Το σημαδι ειναι κατι σα τατουαζ που κανουν οι ναυτικοι με γυναικεια ονοματα..
Δεν ξερω αν ειναι απο τις αλλαγες που γινονται μεσα σου και βγαινει σαν εξάνθημα ή αν το κανει ο διαβολος για επιβεβαιωση καθαρα για λογους παραδοσης..

quote:

Ναι σίγουρα θα γίνεις η κόμπρα η βασιλική.

Καλά και πως θα τα αντιληφθείς όλα αυτά για να είσαι σίγουρος, θα έρθει και πιείτε ένα καφεδάκι και θα τα πείτε.

Τα υποσυνείδητα μηνύματα πως θα τα καταλάβεις για το τι συμβόλαιο θα κάνεις;



Εχω μαζεψει αρκετες πληροφοριες για το πως θα κανω το συμβολαιο..
Εχω κολησει λιγο στα αιτηματα μου γιατι δεν θελω να παρεξηγηθει ο διαβολος και νομισει οτι θελω να εκμεταλευτω τη φιλια μας..
Σκεφτομαι τι να ζητησω και πως να το ζητησω..
Μολις τελειωσω και με αυτο το μερος θα σου πω..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 16:42:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν καλικάτζαρε, θα ήθελα να κάνουμε κάποιες διαπιστώσεις, συγνώμμη που θα διακόψω τον ειρμό της ενθουσιώδους αυτής συζήτησης...

1ον. Δεν μπήκες εδώ μέσα για να ζητήσεις βοήθεια για κάτι. Αλλος είναι ο λόγος.

2ον. Ο λόγος σου προσδίδει άτομο νεαρής ηλικίας, η συνοχή του όμως ενήλικα. Το συμπέρασμα είναι ότι σκέφτεσαι τι θα γράψεις, δεν γράφεις αβίαστα. Γράφεις με σκοπό. Και δεν είσαι πιτσιρίκι.

3ον. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θέλεις να κάνεις κάποιο συμβόλαιο, να μας ενημερώσεις θες και να ψαρέψεις κάναν χάνο η κάνα πιτσιρίκι.



quote:
kalikatzaros Απεστάλη: 30/12/2013, 01:30:56

quote:
Παιδιά καλησπέρα . Είμαι καινούργιο μέλος . Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για τη μαγεία . Πως μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με τη μαγεία ;

Καλησπέρα ! ! !

γιατι θες να ασχοληθεις με τη μαγεια?

psi_icon Απεστάλη: 30/12/2013, 01:18:36 Παιδιά καλησπέρα . Είμαι καινούργιο μέλος . Θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για τη μαγεία . Πως μπορεί να ασχοληθεί κάποιος με τη μαγεία ;

Καλησπέρα ! ! !


Καλό. Πετυχεσά όπως λένε στο χωριό μου. Μη βάζεις για δόλωμα παπούτσια όμως, βάλε κάνα σκουληκάκι, όχι τσιγκουνιές.
Παρεπιπτόντως Δέκα χρόνια και εδώ μέσα, το ύφος σου κάτι μου θυμίζει....και όχι μόνο μια φορά, αν με εννοείς. Και αφού είσαι ενήλικας θα μιλάμε σαν ενίληκες.
Πάμε πάλι στο θέμα.

Ο Μπαφομέτ του Λεβί, συμβολίζει όλα αυτά που είπες, τα λέει και στο wiki. Τους Ναίτες πως ξέχασες απορώ.


quote:
Δεν υπαρχουν αριστερα και δεξια μονοπατια.. ενα μονοπατι υπάρχει μονο και ειναι μοναδικο για τον καθενα μας.. και σε ολα τα μονοπατια σημασια εχει η αρχη και το τελος..

Σοφές κουβέντες. Δώσε βάση στο τέλος.

quote:
Πραγματι θα κανω συμβολαιο με το διαβολο.. για να γινω χειροτερος απο το διαβολο.. οχι για να τον υπηρετησω αλλα για να γινω επικεφαλης του στην κολαση του..

Δεν μπορείς να γίνεις χειρότερος του χείριστου. Είδες που δεν είμαστε για λύπηση? Στα λεγα στο άλλο ποστ. Ετσι είναι, φοβόματε να βελτιώσουμε το χάλι της ζωής μας, και τα ρίχνουμε σε όλους, εκτός από μας. Σκύλα ζωή, εσύ φταις που φοβάμαι να είμαι ελεύθερος, ε καλικάτζαρε?Οταν κάτι το φοβόμαστε, θέλουμε να το εξουσιάσουμε. Κλασικό παράδειγμα κοινού καθημερινού ανθρώπου. Παρεπιπτόντως δεν χρειάζεσαι συμβόλαια να βρεις πάτο, αν σκέφτεσαι τέτοια όλη μέρα είσαι ήδη εκεί. Αν κάνεις καμιά αστρική προβολή θα με εννοήσεις τι εννοώ. Το χειρότερο δείγμα ανθρώπου καλικάνταρε είναι ο ρουφιάνος. ερπεται, σαν το φίδι. Σκεψου το καλά πριν το αποφασίσεις.
Και είναι αστείο αλήθεια πως θεωρείς ότι θα γίνεις χαλίφης στη θέση του χαλίφη, εν γνώση του κιόλας. Παιδικό στην καλύτερη των περιπτώσεων.

quote:

Ο Μπαφομετ εχει πολλους συμβολισμους αλλα ειναι η ιδια φιγουρα σε ολες τις εποχες.. Κερνουνος, Παν, Τραγος του Μένδη, ο διαβολος αυτοπροσωπως..
Ειναι ολοκληρος ο αποκρυφισμος σε μια εικονα.. ενα πραγματικο συμβολο ισχυος..


Η σχέση του Μπαφομέτ με τον Πανα, είναι ίδια με αυτή που έχεις εσύ με το ψάρεμα. Πλατωνική. Ο Πάνας είναι σύμβολο της φύσης. Της οργιακής μορφής της συγκεκριμένα.

quote:
Ειναι ο δρομος προς την θεωση.. δηλαδη μεσα απο τον ελεγχο της ψυχης (πνευμα, κινητηριος δυναμη ζωης, αστρικη ζωη κτλ) μπορουμε να εξασκησουμε την μαγεια και να επιτυχουμε πνευματικο διαφωτισμο..

Ωιμέ!Αλί αλί και τρισαλί..
Καλικάτζαρε επειδή διαβάζεις, και έχεις κάτι σαν πρότυπο τον Ρέστλιν Μαζέρ του Dragonlance...σκέψου κάτι...

Φαντάσου τον Θεό σαν μια τεράστια πηγή ενέργειας ρεύματος. Στον ενισχυτή του έχει εκατομύρια υποδοχές και εμείς βάζουμε εκεί τη μπρίζα μας. Το ρεύμα από το οποίο ζούμε, είναι αυτή η πηγή.
Πέρα από αυτή την πηγή, δεν έχει τίποτα. είναι το απόλυτο κενό. Δεν είναι το σκοτάδι, μην ψαρώνεις. Δεν υπάρχει δως και σκοτάδι. Υπάρχει ζωή και το τίποτα. Κανένα δίπολο, καλό και κακό, σκοτάδι και φώς και τέτοια περίεργα. Το σκοτάδι είναι απλά η απώλεια του φωτός. Το τίποτα.

Τώρα κάποιος την άκουσε, και αποφάσισε ότι επειδή είχε πολύ ενέργεια, μπορεί και μόνος του. Τράβηξε τη μπρίζα, και έμεινε χωρίς ρεύμα. Επειδή λοιπόν φοβήθηκε ότι θα γίνει και αυτός ένα με το τίποτα, άρχισε να ψάχνει για ανόητους που μέσα στην ενθουσιώδη βλακεία τους θα βγάλουν μόνοι τους την πρίζα τους (γιατί αυτός δεν είχε τέτοια δύναμη, η πηγή δεν επιτρέπει τέτοια κόλπα). Ο σκοπός φυσικά ήταν απλά να κλέψει ρεύμα από τον ανόητο. Δεν του άρεσαν οι πρίζες και έγινε μπαταρία επαναφορτιζόμενη.

Αυτός είναι ο θεός σου καλικάτζαρε. Μόνο που το ρεύμα εκτός πηγής κάποτε θα τελειώσει, όσο και να κλέψει. Και το ίδιο θες να γίνεις και συ. Ενα τίποτα. Ξανασκέψου το. Αυτό δεν είναι θέωση, είναι αποθέωση (βλακείας)... Δεν επιτυχαίνεις πνευματικό διαφωτισμό μακρια από τοφως, ούτε θέωση χωρίς το Θεό. Μόνο βουτιές στο κενό, και τελικά γίνεσαι ένα με αυτό στο οποίο οδηγείσαι. Ενα τίποτα.


quote:
Ειναι η δυναμη του Οφι (Κουνταλινι) με τα 7 τσακρας και το ανοιγμα του "3ου ματιου" (ενας αδενας στον εγκεφαλο)..

Δεν είναι στον εγκέφαλο, είναι πάνω απο τα μάτια σου στο μέτωπο. Για τον Οφι της ζωής σου συστήνω να διαβάσεις το Μύθο της Ευρυνόμης, και το αυγό, αν δεν το έχεις κάνει ήδη. Καθώς και την κλωτσιά που έφαγε και σύρθηκε κάτω από τη γή. Την πτώση στην ύλη.

quote:
Ο Μπαφομετ ειναι επιτηδες ασχημος και απειλιτικος αλλα ταυτοχρονα επιβλητικος και σεβασμιος..
Προκαλει ριγος και φοβο σε οσους δεν εχουν καταλαβει καποια πραγματα (πχ γιατι ζουν) και σεβασμο και κατανυξη στους υπολοιπους (υπηρετες του διαβολου)..
Ισως οτι πιο υπέροχο εχει φτιαξει ο ανθρωπος .. ενα αιωνιο συμβολο σοφιας και γνωσης..

Εγώ πάλι βλέπω απλά μια ζωγραφιά του Ελίφας Λεβί. Συμβολική. Σέβομαι τους καλιτέχνες (είμαι και γω), αλλά δεν μου αρέσουν οι υπηρέτες. Εσένα σου αρέσει να κάνεις τον υπηρέτη?

Και καλικάτζαρε, το Δημητρκάλη και τον Κατσούλα τους πρόλαβες? Γιατί να σου θυμίσω και τον υλικό κόσμο, και τους νόμους.


quote:
Δεν δημιουργησαν οι θρησκειες τον διαβολο αλλα ο διαβολος τις θρησκειες.. και μεσα απο την επιστημη ο διαβολος θα συμμαχησει μαζι μας για να φονευσει ολους τους θεους της αδικιας και του σκοταδισμου..
Το δεντρο της ζωης αυτου του κοσμου ειναι στα τελευταια του

Κοίτα που θα συμφωνήσουμε και σε κάτι. Ναι αυτός έφτιαξε τις περισσότερες θρησκείς, και όπως λέει και ο Heretic ήταν (και είναι κεφαλή και πάνω από τις "Χριστιανικές" εκκλησίες.
Αλλά ο "φίλος του ανθρώπου", δεν μπορεί να καταπατήσει την αδικία που αυτός δημιουργεί. Ούτε να διώξει το σκοτάδι που αυτός φέρει. Γιατί από επιλογή του δεν είναι πια Εωσφόρος (που έχει την ίδια σημασία με το έλ-λην, άσχετο αλλα έτσι για τροφή για σκέψη.) Και ας είναι καλά ο Ενώχ, διαβάσαμε τα κατορθώματα του όταν μας έμαθε τις τέχνες του.


quote:
Το δεντρο της ζωης αυτου του κοσμου ειναι στα τελευταια του



Το δέντρο της ζωής το φυλάνε άγγελοι και σε διαβεβαιώ μακριά από ανόητους σαν και μας θα παραμείνει μια χαρά. Εμείς τι κάνουμε εδώ για να κερδίσουμε τη Ζωή είναι το θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 17:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το δέντρο της ζωής το φυλάνε άγγελοι και σε διαβεβαιώ μακριά από ανόητους σαν και μας θα παραμείνει μια χαρά. Εμείς τι κάνουμε εδώ για να κερδίσουμε τη Ζωή είναι το θέμα.


Χαιρομαι που γραφεις εδω παληκαρι!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 17:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ θα συμφωνήσω στο 90% αυτών που έγραψε ο Ιταλός και το άλλο 10% θα το έγραφα με δικά μου λόγια, ίσως σε κάποια παραλλαγή. Ειδικά θα συμφωνήσω στο οτι ο kalikantzaros πουλάει τρέλα, την οποία δεν κατέχει πραγματικά, γι αυτό και φαίνεται μετά από λίγο προσεκτική ανάγνωση και κάποια ιντερνετική εμπειρία.

Κατ' αρχάς kalikantzaros, καλό είναι να μην χαλάς το τόπικ που έχουν ξεκινήσει άλλοι, στην περίπτωση μας η Μυθήρα. Μπορείς να γράψεις την άποψη σου για την μαγεία, αλλά τις προσωπικές σου σχέσεις με τον Εωσφόρο κράτα τις για σένα, ή άνοιξε ξεχωριστό νήμα. αυτό που κάνεις λέγεται hijack.

Περιττό να σου πω πως εσωτερικές εμπειρίες που αποκρυπτογραφούνται δημοσίως (και χυδαίως να συμπληρώσω) με αυτόν το τρόπο συνήθως υποδηλώνουν από ψυχική νόσο, έως προσπάθεια αλίευσης κορόιδων για ψυχικό βαμπιρισμό.

Προσωπικά αν ήμουν ο μέντορας σου (που ανέφερες) θα σου έστελνα ένα τριτοκλασάτο δαίμονα να σε περιποιηθεί σε dt και μόνο που άνοιξες το στόμα σου και μίλησες δημόσια. Φαίνεται ότι στις μέρες μας ακόμα και ο άρχων του σκότους έχει ξεπέσει, μαζί με όλα τα υπόλοιπα γύρω μας

Θυμήθηκα από μια ταινία πάντως μια ατάκα (το Spawn), όπου δαίμονας τσακώνει σε νεκροταφείο κάτι χεβυμεταλάδες-σατανιστές (του κ... τα 9μερα), σε μια τελετή βγαλμένη από εξώφυλλο LP του Ozzy και αναρωτιέται:

-Ρε γμτ γιατί ο Θεός τελικά παίρνει πάντα τους έξυπνους οπαδούς και σε μένα μου τυχαίνουν όλο τέτοιοι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 17:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kalikatzaros
Την τελευταια φορα που συζητησα με το διαβολο μου ειπε οτι εχουμε γνωριστει αρκετα και με αισθανεται σαν αδελφο του..
Κατι σαν "δεν θα μας χωρισει ουτε ο θανατος"..
Μου ζητησε να κανουμε ενα συμβολαιο..
Ειναι λεει συνηθισμενο να κανει συμβολαιο με τους φιλους του για να εχει κατι δικο τους..
Θα μπορει μετα να αισθανεται μεσα απο μενα γιατι θα εχουμε ψυχικο λινκ..
Θα μπορει να μου μιλαει ολες τις ωρες.. κτλ
Δεν τον ρωτησα λεπτομεριες γιατι μου ειπε οτι πρεπει να το οργανωσω εγω το πραγμα για να εχει αξια..

Γιά λόγους τάξης, ουδέποτε έχω συζητήσει μαζί του, με φίλους αποφεύγω τα συμβόλαια, το ωράριό μου είναι κάπως σφιχτό και δεν υπάρχει κανείς που να αισθάνομαι ως αδερφός του.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kalikatzaros
troll

Greece
46 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 18:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kalikatzaros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δυναμη της μαγειας πηγαζει απο το διαβολο.. αν δεν εχετε καποιο δεσμο μαζι Του τοτε απλως χανετε το χρονο σας..
Δεν αφορα κανεναν η σχεση μου με το διαβολο αλλα αναγκαζομαι να πω καποια πραγματα για να καταλαβετε τι ειναι μαγεια..

Και επειδη με εχετε παρεξηγησει σας λεω οτι καλυτερα να μεινετε μακρυα απο τη μαγεια γιατι ειναι πολυ επικινδυνο να καλεσετε το διαβολο με χριστιανικες απειλες και καταρες, δηλαδη το συστημα που χρησιμοποιησουν οι κληρικοι το Μεσαιωνα ή με ιουδαιστικα ονοματα οπως οι Εβραιοι επι ρωμαικης αυτοκρατοριας..
Ειναι σα να ερχονται δυο μπατσοι και να σας φορανε χειροπεδες και να σας ανακρινουν με δεμενα τα χερια στολιζοντας σας με διακοσμητικα επιθετα..
Εσεις πως θα αντιδρουσατε? Εγω θα σας ετρωγα το λαρυγγι..
Ο διαβολος φανερωνεται μονο σε επιλεγμενα ατομα εφοσον κρινει οτι η παρουσια του δεν θα δημιουργησει προβλημα και δεν θα βλαψει κανεναν..

Οι "σατανιστες της Παλληνης" ηταν απατεωνισκοι που εκμεταλευτηκαν την αφελεια και την αμαθεια μικρων παιδιων για να ασελγησουν πανω τους και να τα εκμεταλευτουν..
Δεν ειχαν την παραμικρη σχεση με τον αποκρυφισμο..
Οι φονοι εγιναν γιατι την ειδαν θεοι..
Σα να πηγαινει καποιος απο μας στη Νέα Γουινεα ή στη Μαδαγασκαρη και να συναστραφει με τις πρωτογονες φυλες που ζουν εκει και να το παιξει θεος..

Ωστοσο η μαγεια εχει πολυ σοβαρους κινδυνους.. δεν ειναι παιχνιδι..
Μπορει να τρελαθεις αν εχεις καποιο ιστορικο ψυχασθενειας..
μπορει να την δεις θεος γιατι θα αρχισεις να αισθανεσαι ξεχωριστος.. μπορει να παρεξηγησεις την ερμηνεια στους κρυμενους κωδικες κτλ..

Για παραδειγμα στη τελετουργικη μαγεια ο "μαγικος κυκλος" ειναι για να προστατευει τον εγκεφαλο ωστε να μπορει να ξεχωρισει τον υλικο απο τον πνευματικο κοσμο οταν επικοινωνει με το διαβολο..
Ο κυκλος στο υποσυνειδητο μας ειναι η περιοχη της λογικης..
Αν βγεις εξω απο το κυκλο τοτε μπορει να "κολησεις" στον πνευματικο κοσμο.. με αλλα λογια να σας στριψει..

Οι "σφραγιδες" και οι "μαγικες επιγραφες" ειναι υποσυνειδητες εντολες στον εγκεφαλο ωστε να ενεργοποιηθουν συγκεκριμενα κεντρα του και να "περασεις" στον πνευματικο κοσμο..
Μολις τις κοιτας χωρις να το αντιληφτεις αρχιζεις και περνας "απεναντι"..
Ο εγκεφαλος μας δουλευει με συμβολα.. ακομα και τα γραμματα ειναι συμβολα των λεξεων.. οι λεξεις ειναι συμβολα της λογικης.. και παει λεγοντας..
και φυσικα οταν καταριεσαι και απειλεις το διαβολο να εμφανιστει μπροστα σου ενω δεν το θελει παιζεις με τη φωτια..
Τις περισσοτερες φορες δεν εμφανιζεται για να μην σου επιτεθει.. αλλες φορες εμφανιζεται αλλα δεν τον βλεπουν απο την τρομαρα τους.. πρεπει να εισαι σε ηρεμια και γαληνη για να "δεις".. αμα τα χεις κανει πανω σου τοτε "κολλας"..
Ωστοσο τις περισσοτερες φορες δεν εμφανιζεται γιατι ειναι απασχολημενος με αλλες δουλειες..

Υπαρχουν και οι "σφραγιδες" των δαιμονων οπου οταν ερεθισουν συγκεκριμενες περιοχες στον εγκεφαλο μας τοτε μας δινουν καποιες υπερφυσικες δυναμεις..
Θελει ομως πολυ δουλεια για να τους "δαμασεις"..
Για παραδειγμα το μεικ-απ που βαζουν οι γυναικες και το κοκκινο χρωμα σε προκλητικά ρουχα εκμεταλευονται καποιο νομο που ερεθιζει το κεντρο της σεξουαλικοτητας στους αντρες..
Μπορει να δεις μια γυναικα γυμνη και να μην σου κανει καν κουκου και την ιδια γυναικα με μεικ-απ και κανα ξωβυζο μετα να την βλεπεις και να εισαι ταυρος...

Επισης υπάρχουν καποιοι "ψαλμοι" που οταν "ταλαντωθουν" σωστα σε βοηθουν να "περασεις απεναντι"..
Με τον ελεγχο του οξυγονου μεσω των κρατηματων στη φωνη αλλαζει η χημεια του εγκεφαλου και αρχιζεις να "ταξιδευεις"..

Αλλος τροπος παλι ειναι τα "μαγικα φιλτρα" που σε βοηθουν να αλλαζεις την κατασταση συνειδησης σου..
Καμια σχεση με τα ναρκωτικα.. υπαρχουν ειδικα βοτανα που "σε περνει ο διαολος και σε σηκωνει".. χο χο χο χο
Βασικα ειναι στανταρτ διαδιακασια πριν απο καθε τελετη μαγειας να πινεις λιγο αλκοολ.. φυσικα με τελετουργικο τροπο κατα τη διαρκεια της τελετης.. ειναι και μυοχαλαρωτικο και ανεβαζει την πιεση στο αιμα.. συνηθως μαζι με λιγο αλατι..

Φυσικα δεν θελω να πω αλλα γιατι δεν επιτρεπεται.. απλως για να παρετε μια ιδεα τι ειναι μαγεια..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2013, 19:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωστοσο η μαγεια εχει πολυ σοβαρους κινδυνους.. δεν ειναι παιχνιδι..
Μπορει να τρελαθεις αν εχεις καποιο ιστορικο ψυχασθενειας..


Καλά αν δεν είσαι ψυχικά ασθενείς και δεν ακροβάτης, όπως και όλοι που ασχολούνται δεν νομίζω να τα καταφέρεις.

quote:

μπορει να την δεις θεος γιατι θα αρχισεις να αισθανεσαι ξεχωριστος.. μπορει να παρεξηγησεις την ερμηνεια στους κρυμενους κωδικες κτλ..


Δηλαδή πρέπει να συμβιβαστείς ότι την μαγεία την ασκούν τα πνεύματα και αυτά επικαλείσαι, μέσο του διαβόλου, για να μην αισθανθείς ξεχωριστός.

Και αφού θα ασκείς μαγεία και θα επεμβαίνεις στην βούληση της φύσης δεν θα αισθανθείς κάπως;

Άλλα όχι Θεός;

quote:

Για παραδειγμα στη τελετουργικη μαγεια ο "μαγικος κυκλος" ειναι για να προστατευει τον εγκεφαλο ωστε να μπορει να ξεχωρισει τον υλικο απο τον πνευματικο κοσμο οταν επικοινωνει με το διαβολο..
Ο κυκλος στο υποσυνειδητο μας ειναι η περιοχη της λογικης..
Αν βγεις εξω απο το κυκλο τοτε μπορει να "κολησεις" στον πνευματικο κοσμο.. με αλλα λογια να σας στριψει..

Οι "σφραγιδες" και οι "μαγικες επιγραφες" ειναι υποσυνειδητες εντολες στον εγκεφαλο ωστε να ενεργοποιηθουν συγκεκριμενα κεντρα του και να "περασεις" στον πνευματικο κοσμο..
Μολις τις κοιτας χωρις να το αντιληφτεις αρχιζεις και περνας "απεναντι"..
Ο εγκεφαλος μας δουλευει με συμβολα.. ακομα και τα γραμματα ειναι συμβολα των λεξεων.. οι λεξεις ειναι συμβολα της λογικης.. και παει λεγοντας..


Υπαρχουν και οι "σφραγιδες" των δαιμονων οπου οταν ερεθισουν συγκεκριμενες περιοχες στον εγκεφαλο μας τοτε μας δινουν καποιες υπερφυσικες δυναμεις..
Θελει ομως πολυ δουλεια για να τους "δαμασεις"..
Για παραδειγμα το μεικ-απ που βαζουν οι γυναικες και το κοκκινο χρωμα σε προκλητικά ρουχα εκμεταλευονται καποιο νομο που ερεθιζει το κεντρο της σεξουαλικοτητας στους αντρες..
Μπορει να δεις μια γυναικα γυμνη και να μην σου κανει καν κουκου και την ιδια γυναικα με μεικ-απ και κανα ξωβυζο μετα να την βλεπεις και να εισαι ταυρος...

Επισης υπάρχουν καποιοι "ψαλμοι" που οταν "ταλαντωθουν" σωστα σε βοηθουν να "περασεις απεναντι"..
Με τον ελεγχο του οξυγονου μεσω των κρατηματων στη φωνη αλλαζει η χημεια του εγκεφαλου και αρχιζεις να "ταξιδευεις"..

Αλλος τροπος παλι ειναι τα "μαγικα φιλτρα" που σε βοηθουν να αλλαζεις την κατασταση συνειδησης σου..
Καμια σχεση με τα ναρκωτικα.. υπαρχουν ειδικα βοτανα που "σε περνει ο διαολος και σε σηκωνει".. χο χο χο χο
Βασικα ειναι στανταρτ διαδιακασια πριν απο καθε τελετη μαγειας να πινεις λιγο αλκοολ.. φυσικα με τελετουργικο τροπο κατα τη διαρκεια της τελετης.. ειναι και μυοχαλαρωτικο και ανεβαζει την πιεση στο αιμα.. συνηθως μαζι με λιγο αλατι..

Φυσικα δεν θελω να πω αλλα γιατι δεν επιτρεπεται.. απλως για να παρετε μια ιδεα τι ειναι μαγεια..


Ε δεν μας είπες και τίποτα που δεν ξέραμε και εγώ που είμαι Χριστιανή Ορθόδοξη τα έχω ακούσει.

Ακόμα και αυτό το ξέρει και ο γείτονας ότι όντως ο εγκέφαλος μας δουλεύει με σύμβολα, αλλά αφού δεν είσαι ψυχικά ασθενείς και πέφτεις σε έκσταση μόνο με χημείες, πως μπορείς να τα διαβάζεις, να τα αποκρυπτογραφείς μάλλον;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy