ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ ,, Η ΨΥΧΟΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2013, 10:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 11

ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΚΙΕΡΩΝ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΗ ΣΤΑ ΙΛΙΣΙΑ ΑΝΒΑΙΝΟΜΝΤΑΣ ΠΡΟΣ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ

..πλησιαζα μερα μεσημερι .. εκει στην Πανεπιστημιουπολη σα Ιλισια ΠΡΟΣ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗΣ ,,,ειμουν φοιτητρια του Φυσικου Τμηματος και πηγαινα να βρω κατι πληρφοριες για σεμιναρια πρωτη φορα πατουσα το ποδι μου εκει ..καθως περπατουσα ενα σκιωδες οραμα δημιουργηθηκε μπροστα στα ματα μο της φαντασιας μου ,,, μια ομηγυρις βλοσυρων αντρικων μορφων που διεκρινα καθαρα μεσα απο τις στραβομουτσουνες τους το μισος το τρομο και τη υπεροψια τηςς δηθεν αυθεντιας ..
... φανηκε να στεκεται σαν υπεροπτικο μαυρο συννεφο πανω στην Φιλοσοφικη Σχολη ...ετσι φανηκε στην φαντασια μου μια ιδεα που καρφωθηκε αποτομα μεσα στο πνευμα μου ...τοτε δεν τα ειχα ξεκαθαρησει αυτα τα πραγματα τωρα ομως γνωριζω καλα τισυμβαινει ... καποιοι δεσποζουν με τι βλοσυρες προσωπικοτητες τους στην Ανωτερη Εκπαιδευση στην ΕΛΛΑΔΑ ...ΤΡΕΜΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΕΧΘΑΝΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΑΤΗΣ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΝΕΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΩΝ ΚΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΩΝ ΘΕΩΡΙΩΝ .. ΚΑΘΕ ΝΕΟ ΥΠΟΨΗΦΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗ ΤΟΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΑ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΕΙ ΑΠΕΙΛΗ ΤΗΣ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΗΣ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΡΙΚΗΣ...

..ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΩΝ ΣΚΙΕΡΩΝ ΑΥΤΩΝ ΜΟΡΦΩΝ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΕΝΑ ΣΗΜΑ ΟΤΙ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΕΧΘΡΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΙΑΖΕΙ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟΣ ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΔΙΚΤΥΑ ..ΚΑΠΟΙΑ ΓΚΕΤΟ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΩΝ ΜΕ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΘΕ ΝΕΑΡΟ Η ΝΕΑΡΗ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΝΑΝ ΑΠΟ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΚΡΙΒΩΟΥΝ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΒΑΘΜΟ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΟ ΚΥΡΟΣ ΤΟΥΣ ΒΟΡΒΑΔΙΖΟΝΤΑΖ ΤΟΝ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΙΔΕΕΣ ΤΗΣ ΑΠΑΞΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΜΗΔΕΝΙΣΗΣ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΝΑ ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΤΙΣ ΝΟΗΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ...ΧΜΜΜ ..ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΤΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ...Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΣΠΟΥΔΑΣΤΗΡΙΟ ΦΡΟΝΤΗΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΚΙΑΣΜΕΝΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΕΧΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΣΧΟΛΕΣ ΤΗΣ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ...ΚΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΚΕΙΝΩΝ ΠΟΥ ΚΟΙΤΟΥΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΚΑΚΟΗΘΕΙΑ ΤΗΝ ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΝΕΑ ΓΕΝΝΙΑ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ ....

...συνεχισα να περπατω ...κρατωντας ενα κουτακι κοκα κολα ...που ειχα μισο πιει ...

...

μετα την εκλαμψη του σκιωδους αυτου οραματος σταθηκα λιγο.. .....εχυσα καταγης την κοκα-κολα ,, κλωτσησα το κουτακι της μακρυα με μια χαιρεκακη επαρση ..και ειπα στο εαυτο μου..οχι απο το ποτο σας δε θα δοκιμασω ...οποιος ξερει τι ειναι γαργαρο νερο δε αναζηταει τη διψα του να σβυσει με οξινα μαυροζουμια!!!

...γυρισα πισω ...εκεινη την μερα δε ανεβηκα τελικα στην Φιλοσοφικη ...τοσο αποκρουστικο ηταν το οραμα των σκιερων που καθονταν εδρασμενοι πανω απο την Σχολη αυτη και μας κοιτουσαν ολο απεχθεια και περιφρονηση !!!χμμ...τελικα δεν ειχαν αδικο που ανησυχουσαν με την προσεγγιση ενος ατομου σα και μενα ..χμμ τελικα οι ανησυχιες τους βγαινουν αληθινες !!!!!!!!!...ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΓΙΑ ΚΕΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ !!!

( μια αφηγηση απο τις προσωπικες εμπειριες μεσω των οποιων γεννηθηκε μεσα μου η ιδεα των μαυρων τελετουργων των καταθλιπτικων ανταγωνιστικων της ζωης και σχιζοειδων προσωπικοτητων της καφρης υπεροψιας και των δικτυων τους )

===================

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 10/06/2013 10:52:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2013, 10:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΓΙΑ ΚΕΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ !!!Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 10/06/2013 10:52:24

Δεν είμαι καθόλου βέβαιος ότι κάτι τέτοιο είναι για καλό ή για κακό. Στο "βιβλίο" μου η "υπερηφάνια" είναι πάντα κακός οδηγός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2013, 12:29:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και θεωρώ πολύ λογικά πολλά από αυτά που λές ΜΥΘΗΡΑ και μπορώ να πω οτι συμφωνώ για αυτά τα οποία λες και για τις "σχιζοειδείς" προσωπικότητες που κυβερνούν τους λαούς κλπ.. φοβάμαι οτι και εσύ δεν είσαι από τις "υγιείς" προσωπικότητες αυτού του κόσμου..

Μιλάς για μαγεία, αλλά δεν μας έχει πει ποια είναι η σχέση σου με τη μαγεία..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2013, 12:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΘΗΡΑ , αδράχνω την ευκαιρία να τοποθετηθώ στο ζήτημα της περηφάνιας , έστω και χωρίς την άδεια σου.

-Η περηφάνια που νοιώθεις όντας αποφασισμένος να παλέψεις το κακό , αφού όμως έχεις κατανοήσει την ουσία του – κάτι όχι και τόσο απλό όσο ακούγεται – είναι μία σημαντική , δημιουργική αλλά προσωρινή φάση της ανελικτικής σου διαδρομής και διαρκεί , όσο διαρκεί το σκοτάδι της αλαζονείας του κακού.

Ταπεινοφροσύνη μπροστά στο κακό , είναι υποταγή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2013, 13:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
Ταπεινοφροσύνη μπροστά στο κακό , είναι υποταγή.

Αν με το πιο πάνω σχολιάζεις το ότι η υπερηφάνεια δεν είναι καλή ιδέα, που είπα, να σημειώσω ότι το ότι η υπερηφάνεια είναι κακή ιδέα, δεν σημαίνει ότι κάποια 'ταπεινοφροσύνη' είναι εξ'ορισμού καλή. Δεν είναι πάντα αντίστοιχα αυτά τα δύο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2013, 14:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν και θεωρώ πολύ λογικά πολλά από αυτά που λές ΜΥΘΗΡΑ και μπορώ να πω οτι συμφωνώ για αυτά τα οποία λες και για τις "σχιζοειδείς" προσωπικότητες που κυβερνούν τους λαούς κλπ.. φοβάμαι οτι και εσύ δεν είσαι από τις "υγιείς" προσωπικότητες αυτού του κόσμου..

Μιλάς για μαγεία, αλλά δεν μας έχει πει ποια είναι η σχέση σου με τη μαγεία..


σχολιο 12
......υγιης ?????..αλιμονο σε ενα διαταραγμενο κοσμο δεν υπαρχει μεγαλυτερη πλανη απο το να πιστευειςςς οτι ζωντας εδω κτω στο κληρο κουρμπετι εισαι υγιης και ισορροπημενος ..μμ βεβαια Πυρινε ανισορροπια απο ανισορροπια διαφερει ...θελω να πιστευω οτι δεν θα πιασω το κατω οριο αυτης τη διαταραχης περα απο το οποιο κανεις γινεται επικινδυνοσ για την ζωη την δικη του και των αλλων ..οι κυριοι που περιγραφω εμοιαζαν να βρισκονται κατω απο αυτο το οριο ...ηταν χαρακτηριστικο οτι το δερμα τους ηταν μελανιασμενο,,ηταν τραγικα αρρωστοι ...τους ελλειπε φανερα φως .....παρολα αυτα εδειχναν επαρση θεων κι ημιθεων !!!

..φευ!!κοιτα κι εσυ τωρα τι κανεις Πυριονε .. ενω φαινεσαι διαλλακτικος μαζι μου κι υπομονετικος ,,βαθια μεσα σου κρυβεις μια απεχθεια για ολη την προσωπικοτητα που βγαζουν τα γραφτα μου ...κι ειναι σιγουρο οτι πολυ θα ηθελες να μου τα ψαλλεις πο την καλη και την αναποδη ....χμ δεν εχω θεμα ειμαι ολη αυτια να τα ακουσω τα ψαλμοβολια σου !!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2013, 14:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μυθήρα θα ήθελα να μου αναλύσεις λίγο περισσότερο τα ερπετοειδής που προ ανέφερες και θα ήθελα να μου πεις εσύ που ανήκεις; Και αν πιστεύεις σε κάποια θρησκεία; Πως το αντιμετωπίζεις εσύ το όλο θέμα; Μίλησες για συνοδοιπόρους αλλά είναι δύσκολο να βρεις άλλους με τις ίδιες απόψεις.



σχολιο 13
..διαβασε σχολιο 5 ,,σελιδας 2 ....πανθειστρια ειμαι πιστευοντας οτι ολες οι θρηκειες εχουν ταμειυμενο πολυ στο βαθος τους φως κι αληθειες που στην πορεια ομως της εκκοσμικευσηςς τους αμαυρωθηκαν κι εκποιηθηκαν με αποτελεμα μονο σε καποια αιρετικα σχηματα στην εποχη μας να κρυβεται ο θησαυρος της σοφιας τους που κομιζουν ...ετσι εκποιηθηκε ο χριστιανισμος οταν εγινε αυτοκρατορικη επισημη θρησκεια , ο ισλαμισμος οταν γινεται θρησκεια των φυλαρχων αραβων φεουδαρχων ο βουδισμος οταν εγινε θρηκεια των ινδων βασιλεων και πριγκιπων κτλ κτλ ..το αντιμετωπιζω με το τροπο που βλεπει προςς το παρον με διαδικτυακη διαχυση ιδεων ..η ευρεση ομοιων στο πνευμα ειναι πραγματι ενα ζητουμενο,,μαλιστα το απολυτο ζητουμενο καθε οδοιπορου που τον εχει φαει η παγωνια και το απομονωτικο ψυχος της κοσμικης ερημου της νοητικα και συναισθηματικα ισοπεδωτικης με κυριαρχο εναν τεχνολογικο και πνευματικο πολιτισμο εκβιαστικο της ζωης ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2013, 14:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.....διαβασε σχολιο 5 ,,σελιδας 2 ....πανθειστρια ειμαι πιστευοντας οτι ολες οι θρηκειες εχουν ταμειυμενο...

και μετα μου λες, ότι δεν σε έπιασα με την πρώτη!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2013, 14:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να επαναφέρω το ερώτημα
quote:
Πύρινος
Μιλάς για μαγεία, αλλά δεν μας έχει πει ποια είναι η σχέση σου με τη μαγεία..

Ποιητής ή ρήτορας λοιπόν;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2013, 16:00:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΘΗΡΑ
"..φευ!!κοιτα κι εσυ τωρα τι κανεις Πυριονε .. ενω φαινεσαι διαλλακτικος μαζι μου κι υπομονετικος ,,βαθια μεσα σου κρυβεις μια απεχθεια για ολη την προσωπικοτητα που βγαζουν τα γραφτα μου"

Όχι συνολικά, γιατί μ'αρέσει ο τρόπους που θέτεις κάποια πράγματα. Αυτό που δεν μ'αρέσει είναι οτι παραθέτεις διάφορες πνευματικού τύπου θεωρίες -οι οποίες μπορεί να είναι σωστές, μπορεί και όχι- για τις οποίες δεν έχουμε κάποιο υπόβαθρο.. και ενώ απ' τη μια περιγράφεις ωραία το εξωτερικό κομμάτι, και σχετικά καλές οι προτάσεις σου, στο εσωτερικό κομμάτι μένεις σε θεωρητικολογίες χωρίς να μπαίνεις επι της ουσίας στο πώς μπορεί να πετύχει κάποιος εσωτερικές (!) αλλαγές. Γιατί για τις εξωτερικές αλλαγές της κοινωνίας μπορείς να μιλήσεις και χωρίς τις πνευματικές θεωρίες, περί σφραγίδων κλπ. Δηλαδή αν θες να μιλήσεις για μαγεία, μίλα για μαγεία. Πες πώς γίνεται, τι γίνεται κλπ. Αν θες να μιλήσεις για το πώς να αλλάξουμε τη κοινωνία, μίλα για αυτό.
Για να το θέσω αλλιώς, δεν είναι κακά αυτά που λες, και γενικά συμφωνώ, αλλά κάποια πράγματα που λες (πνευματικά κυρίως) δεν έχουν κάποια βάση σε κάποια πρακτική ούτε σε κάποια εσωτερική παράδοση που να μας είναι γνωστή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2013, 16:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΔΡΟΜΟΣ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΦΤΕΡΩΤΟΥ ΕΡΠΕΤΟΥ ΜΙΑ ΓΕΦΥΡΑΙΑ ΤΑΞΗ ( ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΦΤΕΡΩΤΕΣ ΚΙ ΕΡΠΕΤΙΚΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΨΥΧΕΣ )ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΜΕΣΑ ΤΗΣ .. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΘΙΣΤΑ ΤΗΝ ΑΝΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΜΑΡΤΥΡΙΚΗ ΚΙ ΕΠΩΔΥΝΗ .......ΑΝΗΚΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΕΛΙΣΣΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ...ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΡΑΒΑ ΙΣΧΥΡΑ ΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΑΝΑΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΒΡΑΔΥΝΤΙΚΕΣ ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΚΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ..... ΧΜΜΧ ΚΙ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑ ΤΑΥΤΑ !!!!!!ΟΙ ΕΛΞΕΙΣ ΤΗΣ ΠΗΓΗΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΙΡΑΙΑ ΓΙΝΟΝΤΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΙΣΧΥΡΕΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΕΞΑΛΕΙΨΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΙΣ ΕΛΞΕΙΣ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ .......
==============================================================


Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 05/06/2013 12:36:14


Ναι το είχα διαβάσει γιαυτό ήθελα να μου αναλύσεις για τα ερπετοειδής, βέβαια αναφέρεις και τους φτερωτούς άλλα ήθελα να σε ρωτήσω αργότερα.
Με άλλα λόγια κάνεις ένα πάντρεμα και θεωρείς τον εαυτό σου ενδιάμεσο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 03:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aν αφήσουμε τα ερπετοειδή , τους φτερωτούς και τις διάφορες περί αυτών θεωρίες και βρούμε το κουράγιο να κοιτάξουμε μέσα μας και γύρω μας…….θα δούμε πολλούς ‘’φτερωτούς’’ και πολλά ‘’ερπετοειδή’’.
Να!!!! μας πάει όμως να το κάνουμε αυτό….. δεν έχουμε τα κότσια και ψάχνουμε και καλά για τέρατα εκεί που δεν υπάρχουν......εκ του ασφαλούς.
Αμ έτσι φιλεράκια μου δε γίνόμαστε μάγοι….αντίθετα.... να το πω πιο χοντρά….παραμένουμε αξιοθρήνιτοι βοηθοί και στηρίγματα των μαύρων μάγων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 08:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aν αφήσουμε τα ερπετοειδή , τους φτερωτούς και τις διάφορες περί αυτών θεωρίες και βρούμε το κουράγιο να κοιτάξουμε μέσα μας και γύρω μας…….θα δούμε πολλούς ‘’φτερωτούς’’ και πολλά ‘’ερπετοειδή’’.
Να!!!! μας πάει όμως να το κάνουμε αυτό….. δεν έχουμε τα κότσια και ψάχνουμε και καλά για τέρατα εκεί που δεν υπάρχουν......εκ του ασφαλούς.
Αμ έτσι φιλεράκια μου δε γίνόμαστε μάγοι….αντίθετα.... να το πω πιο χοντρά….παραμένουμε αξιοθρήνιτοι βοηθοί και στηρίγματα των μαύρων μάγων.



Καταρχήν Notirk ποιος μίλησε και είπε ότι θέλει να γίνει μάγος; Είτε λευκός είτε μαύρος; Δεν είναι μόνο οι άνθρωποι οι κακοί και όλους τους άλλους τους μηδενίζουμε.
Όσο για τα ερπετά και τους φτερωτούς δεν μπορείς να πιστεύεις στην μαγεία και να μην πιστεύεις ή να μην ξέρεις ότι υπάρχουνε και αυτοί, δεν είναι μόνο οι άνθρωποι φτερωτοί και ερπετοειδής, υπάρχουν και στην κυριολεξία, απλά εκτός από αναλύσεις και προσωπικές εμπειρίες του καθενός κανένας δεν μπορεί να το αποδείξει. Οπότε ρώτησα την Μυθήρα για το αν είχε τέτοιες εμπειρίες να μου το αναλύσει περισσότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 09:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 14

..κοιτωντας γυρω μας οπως λει ο Νοτρικ,, χμ ναι βλεπουμε ανθρωπους, με εμμονες, εκδικητικους, αβρους και υπομονετικους αλληλεγυους η παρτακηδες , σεξομανεις η συναισθηματικους κι εγκεφαλικουςς , φατριαστικους η διαλλακτικουςς εγωισταρους απομονωτικους η συμπονετικους επικοινωνιακους....

...ναι η σημειολογια λοιπον των χαρακτηρων των ανθρωπων αποτελουν μια ισχυροτατη ενδειξη οτι κατι τρεχει στο βαθος της ψυχικης τους ταυτοτητας κατι πολυ σημαινον για την προσωπικοτητα που θα αναπτυχθει ...αυτο που τρεχει λοιπον ειναι ενα ειδος ταυτοποιησης της ενεργεικης τουςς υποστασης και βαθυτατου χαρακτηρα-χαραγματος και προκαθορισμου της ατομικης ψυχης και της συνολικης αρα βιονεργητικης λειτουργιας της .. ετσι λοιπον ναι ξεκινησα μια συνθεση με βαση κι οσα ακουγα συνομοσιωλογικα για τους ερπετοιειδεις κια τις φυλετικες θεωριες περι των ανωτερων φυλων ειναι μια συνθεση σχετικα με τις 5 Μεγαλες Ταξεις των Ελλογων Ψυχων ...να διαβαστε παρακατω εδω ...

===============================
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=2076&page=20

...ετσι λοιπον τις Ελλογες Ψυχικες Ολοτητες
τις διακρινουμε με βαση το χρωμα του <<ΑΡΧΕΓΟΝΟΥ ΠΥΡΗΝΙΚΟΥ ΤΟΥΣ ΣΩΜΑΤΟς >>στις παρακατω 5 ΜΕΓΑΛΕΣ ΤΑΞΕΙΣ-ΦΥΛΕΣ :

-1η Ταξη ,η Γαλαζια Ταξη -Φυλη ( με κυριαρχο χρωμα στο πυρηνα της το γαλαζολευκο, είναι η ΑΝΩΤΕΡΗ Η ΕΥΓΕΝΕΣΤΕΡΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΦΥΛΗ , ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΣΣΙΤΡΙΑ ΜΙΑΣ ΟΛΙΣΤΙΚΗΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΝΥΧΤΩΜΕΝΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΕΓΟΝΗ ΚΟΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΧΡΑΝΤΟ ΟΜΟΙΟΓΕΝΗ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΦΥΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ),

-2η Ταξη , η Πρασινη Ταξη-Φυλη( με κυριαρχο χρωμα στον πυρηνα της το γαλαζοπρασινο,ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΓΕΝΗΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ –ΚΑΡΔΙΑΚΗ ΓΕΦΥΡΟΠΟΙΟΣ ΦΥΛΗ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΗ ΤΩΝ ΚΑΤΩΤΕΡΩΝ ΦΥΛΩΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΕΛΙΞΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΠΟΥ ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΚΑΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ),

-3η Ταξη , η Κιτρινη Ταξη - Φυλη (με κυριαρχο χρωμα στο πυρηνα της το κιτρινοπρασινο,επισης γεφυροποιος και καρδιακη –αισθαντικη φυλη αλλα που παραλληλα προσελκυεται εντονα από τις κατωτερες φυλες καθυστερωντας επικινδυνα πολλες φορες ,την ανελιξη της ),

-4η Ταξη , η Κοκκινη Ταξη –Φυλη ( με κυριαρχο χρωμα στον πυρηνα της το κιτρινο-κοκκινο , ειναι η κατωτερη ανθρωπινη φυλη η λεγομενη και αισθαντικη φυλη αυτή που ελκεται από την παχυλη υλη και τα εξωτατα πεδια ,η θυμωδης, νεφελωδης,ξεφρενη ,εμπαθης και εγωκεντρικη ,η πλανεμενη φυλη ,,,,που η ανελιξη της είναι πραγματικα επωδυνη και χρονοβορα γεματη εκπτωσεις και παλινδρομησεις ,,,,ειναι η ανθρωπινη φυλη που κυριαρχουσε μεχρι τωρα σε ολη την διαρκεια της
<Εποχης του Μεταλλου > που τελειωνει ),

τελος

-5η Ταξη , η Γκριζα Ταξη –Φυλη ( με κυριαρχο χρωμα το κοκκινομαυρο ή γκριζομαυρο , είναι φυλη που είναι στην πλειοψηφια της καταδικασμενη στην απωλεια και στο αποκλεισμο από τα εσωτερα γαλαξιακα πεδια ,,αυτή που δεν εχει το προνομιο να διαβει το Κατωφλι ενός Ναου ...αλλα μονο ..στην καλυτερη περιπτωση ,να παραμεινει προστατευομενη και συνεργος των Θεικων Πληρωματων στο προθαλαμο ενός Ναου ,.... ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΡΧΑ ΚΙ ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΑ ΜΠΟΥΛΟΥΚΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΑΙΜΟΝΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΡΩΝΤΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΩΝ ΚΟΣΜΩΝ,, ΟΣΟ ΟΙ ΚΟΣΜΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΑ ΕΞΩΤΑΤΑ ΠΕΔΙΑ .................. ..................................................


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 11/06/2013 11:36:31

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 11/06/2013 11:40:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 09:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Aν αφήσουμε τα ερπετοειδή , τους φτερωτούς και τις διάφορες περί αυτών θεωρίες και βρούμε το κουράγιο να κοιτάξουμε μέσα μας και γύρω μας…….θα δούμε πολλούς ‘’φτερωτούς’’ και πολλά ‘’ερπετοειδή’’.
Να!!!! μας πάει όμως να το κάνουμε αυτό….. δεν έχουμε τα κότσια και ψάχνουμε και καλά για τέρατα εκεί που δεν υπάρχουν......εκ του ασφαλούς.
Αμ έτσι φιλεράκια μου δε γίνόμαστε μάγοι….αντίθετα.... να το πω πιο χοντρά….παραμένουμε αξιοθρήνιτοι βοηθοί και στηρίγματα των μαύρων μάγων.
Ενώ έχεις κάποιο δίκιο τα οι "δράκοι και τα ιπτάμενα φίδια" και οι περι αυτών θεωρίες μοιάζουν να είναι καλές περιγραφές καταστάσεων, εσωτερικών και μη, που δεν μπορούν να περιγραφούν με λέξεις εύκολα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 10:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aν αφήσουμε τα ερπετοειδή , τους φτερωτούς και τις διάφορες περί αυτών θεωρίες και βρούμε το κουράγιο να κοιτάξουμε μέσα μας και γύρω μας…….θα δούμε πολλούς ‘’φτερωτούς’’ και πολλά ‘’ερπετοειδή’’.
Να!!!! μας πάει όμως να το κάνουμε αυτό….. δεν έχουμε τα κότσια και ψάχνουμε και καλά για τέρατα εκεί που δεν υπάρχουν......εκ του ασφαλούς.
Αμ έτσι φιλεράκια μου δε γίνόμαστε μάγοι….αντίθετα.... να το πω πιο χοντρά….παραμένουμε αξιοθρήνιτοι βοηθοί και στηρίγματα των μαύρων μάγων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 10:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΥΘΗΡΑ ειπε

... ΦΥΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΡΧΑ ΚΙ ΑΝΥΠΟΤΑΚΤΑ ΜΠΟΥΛΟΥΚΙΑ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΑΙΜΟΝΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΑΧΡΩΝΤΑΙ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΩΝ ΚΟΣΜΩΝ,, ΟΣΟ ΟΙ ΚΟΣΜΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΣΤΑ ΕΞΩΤΑΤΑ ΠΕΔΙΑ ..........
----------------------------------------------------------------

΄΄΄Και όταν οι κόσμοι επιστρέψουν στα εσωτερικά πεδία;Τότε τι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 12:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους τους αναζητητές!

Θα ήθελα να δώσω μια "γνωστική" οπτική στο θέμα των "ερπετοειδών".
Έχω παρατηρήσει οτι η λέξη αυτή χρησιμοποιείται για να αναφερθεί σε τρία διαφορετικά πράγματα:
1) Στον ερπετοειδή εγκέφαλο και τις πιο πρωτόγονες συμπεριφορές του ανθρώπου, τα ένστικτα
2) Στο Shapeshifting
3) Στην δύναμη του φιδιού, που είναι το ίδιο φίδι που αναφέρεται στην γένεση και το ίδιο φίδι που ιάτρευσε τον λαό του Ισραήλ και το ίδιο φίδι που βλέπουμε στο κηρυκείο του ερμή (και αλλού).

Όλα αυτά, κατα τη γνώμη μου, έχουν ένα κομμάτι της αλήθειας.

Ο Δάσκαλος Σαμαέλ μας μιλάει για τους μεγάλους φιδικούς πολιτισμούς της ανθρωπότητας. Αυτοί είναι όλοι οι πολιτισμοί στους οποίους διακεκριμένη θέση είχε το φίδι.
Τέτοιοι πολιτισμοί ήταν ο αρχαίος Αιγυπτιακός, ο αρχαίος Ελληνικός καθώς και οι πολιτισμοί των Αζτέκων, των Μάγιας κλπ..
Το φίδι αυτό δεν είναι άλλο, παρα η ίδια μας η σεξουαλική ενέργεια.
Οι ινδουιστές μας μιλάνε για το/τη κουνταλίνι, που είναι διπλωμένη τρεις και μισή φορές στην περιοχή του κόκκυγα, το φίδι των μαγικών μας δυνάμεων το οποίο όταν ανυψώνεται γίνεται το φίδι που ύψωσε ο Μωϋσής στην έρημο (αυτό που βλέπουμε έξω από όλα τα φαρμακεία) και όταν πέφτει γίνεται το φίδι που μας έδιωξε απο την Εδέμ, το φίδι που σκοτώνει.
Αυτό το φίδι έχει τη δύναμη να μας μετατρέψει σε Θεία όντα.. και το ανάποδο.
Δεδομένου επίσης οτι αυτό το φίδι σχετίζεται και με τη σεξουαλικότητα, σχετίζεται και με το πρωτόγονο κομμάτι του ανθρώπου, αυτό που αφορά τα "βασικά ένστικτα".
Έτσι βλέπουμε, οτι τα τρία διαφορετικά περιεχόμενα, που αποδίδει ο κόσμος στην λέξη "ερπετοειδής", συνδυάζονται σε ένα: Βασικά (πρωτόγονα) ένστικτα, μεταμόρφωση, κουνταλινι.

Ωστόσο και τα τρία αυτά *σημεία* δεν παύουν να έχουν μια υπόσταση απο μόνα τους δηλαδή άλλο θέμα το shapeshifting, άλλο θέμα τα πρωτογονα ένστικτα που συνδέουμε με το "ερπετοειδές" μας κομμάτι, άλλο ξεχωριστό θέμα η κουνταλίνι. Και όμως σαν *ιδέες* εσωτερικά συνδέονται.
Το κρίμα είναι που ο κόσμος αγνοεί την δικιά του "ερπετοειδή" δύναμη, και είναι σίγουρο οτι αν υπάρχουν μεγάλες σκοτεινές δυνάμεις που ελέγχουν τον κόσμο, αυτές δεν αγνοούν την δικιά τους "ερπετοειδή" δύναμη, αλλά τη χρησιμοποιούν προς οφελος δικός τους (και δικό μας κακό).

Edited by - Gnostic Student on 11/06/2013 12:58:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 14:31:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μάθω να αγαπάω θέλω. Η γνώση της Αγάπης μου λείπει και όχι η γνώση των ερπετών.
Η ΑΓΑΠΗ εξουδετερώνει αυτόματα όλα τα ερπετοειδή.
Σαν να ξεκινάνε ανάποδα οι διάφοροι δάσκαλοι με τις διατριβές τους περί ερπετών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κostakourtas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
245 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 15:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ανέκδοτο...δυο φιλοι τα λεγανε στο καφενειο μετα την θεια κοινωνια κ την αναστασιμη λειτουργια...λεει ο ενας "εγω μεσα μου εχω το Χριστο έχω κ το φίδι...γι αυτό με εχουν βγάλει παρατσούκλι έρχεται το χριστοφιδι"...λέει κ ο αλλος "φιδι???...τι να το κανω το φιδι???...ας γνωρισω το Χριστο...τοτε κραταω το Χριστο κ πεταω το φιδι"

p.s. Notrik τα λεει νο τρικ!

Ποιός ήρθε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 16:01:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να μάθω να αγαπάω θέλω. Η γνώση της Αγάπης ...

Είναι η Αγάπη "γνώση" ή "πράξη"; Δεν το βλέπω ως κάτι που 'μαθαίνεις' αλλά ως κάτι που 'κάνεις' (κι από πάνω ο/η αποδέκτης δεν το εισπράττει πάντα ευχάριστα)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 17:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας φίλος μου έλεγε <<Μάθε να αγαπάς ρεεε!>> και είχα την απορία όταν το σκεφτόμουν.
Μα μαθαίνετε η αγάπη;
Πώς;
Τώρα που το σκέφτομαι, η αγάπη είναι μια άλλη λέξη για την κατανόηση, λίγο πιο προσωπική γιατί εμπεριέχει και την αποδοχή.

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 18:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μα μαθαίνετε η αγάπη;
Πώς;"

Νοτρικ τι λες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 19:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ τι λες;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 20:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να μάθω να αγαπάω θέλω. Η γνώση της Αγάπης μου λείπει και όχι η γνώση των ερπετών.
Η ΑΓΑΠΗ εξουδετερώνει αυτόματα όλα τα ερπετοειδή.
Σαν να ξεκινάνε ανάποδα οι διάφοροι δάσκαλοι με τις διατριβές τους περί ερπετών.

Δεν ξεκινουν αναποδα φιλε και συναδελφε ΝΟΤΙΡΚ

Η σεξουαλικη ενεργεια εχει αμεση και αναποσπαστη σχεση με την πνευματικη προοδο


Χωρις σωστη διαχειριση αυτων των ενεργειων δεν μπορει να υπαρξει πραγματικη προοδος

Η διαχειριση των σεξουαλικων μας ενεργειων εχει αμεση σχεση με την ποιοτητα μας σαν ανθρωποι την σχεση μας με τους αλλους και οτι συνεπαγεται απο αυτα


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 21:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα επιπεδα της σεξουαλικης ενεργειας μας, εχουν επισης και αμεση σχεση με την υγεια του σωματος

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 22:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραθετω καποια σημεια ενος βιβλιου της αγιουρβεδας που αναφερονται στο θεμα

Η συνειδηση δεν γενιεται χωρις το σπερμα

Μεσα στο πρωτοπλασμα του σπερματος περικλειωνται ολα τα συστατικα στοιχεια του ανθρωπινου οργανισμου
Το σπερμα ειναι ο φορεας των γονιδιων των αρχετυπων και του συλογικου ασυνειδητου
Εδω βρισκεται η ουσια του ενσωματου οντως σε μικροσκοπικη μορφη

Το σπερμα αποτελει την πολυτιμοτερη ουσια στο ανθρωπινο σωμα
Τα συστατικα των παραγωγικων κυταρων και το υγρο μεσα στο οποιο επιπλεουν ελκεται απο ολα τα οργανα του σωματος,κατ εντολη της υποφυσης στον εγκεφαλο -ο φορεας ελεγχου της αναπτυξης και της αναπαραγωγης


Η ουσια του σπερματος ειναι η οτζας

Το καταπληκτικο αυτο υγρο ειναι η ζωη η ζωτικοτητα η λαμψη η οποια λαμπει στα προσωπα των παιδιων

Οι δραστηριοτητες και οι συνθηκες οι οποιες δεν εναρμονιζονται με την διαδικασια της ζωης φθειρουν το οτζας


Η ασθενεια η χρονια ενταση και η παραδοση σε αυτοκαταστροφικες συνηθειες κανουν το οτζας να απομακρυνεται απο την επιφανεια του σωματος και να κατευθυνεται στο εσωτερικο του προκειμενου ν πλυνει και να θρεψει τα εσωτερικα οργανα


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 22:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στις περιπτωσεις αυτες η λαμψη εξαφανιζεται και η επιδερμιδα ξεραινεται και χλωμιαζει

Το ιδιο συμβαινει και για την περιπτωση υπερβολικης σεξουαλικης δραστηριοτητος


Η απωλεια του σπερματος και του οτζας κουραζει πολυ το σωμα επειδη το οτζας δινει ζωντανια σε ολοκληρο τον οργανισμο και η απωλεια καποιας ποσοτητος αυτου σημαινει ανισοροπεια και ασθενεια


Η υπερβολικη απωλεια σπερματος και οτζας αποροφα τις ουσιες αυτες απο
τα γεννητικα οργανα και τον εγκεφαλο αφηνοντας το νου σε αποχαυνωση ερμαιο φαντασιωσεων και ασκοπης περιπλανησης

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 22:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και βεβαια ολα αυτα δεν εχουν σχεση με την ανοδο της κουνταλινης και την εξελιξη του φιδιου ,μπορουν ομως αν βιωθουν , να δωσουν μια εικονα για τις δυνατοτητες οι οποιες κρυβονται πισω απο αυτες τις ενοιες

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2013, 22:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

xristosxatz

Συνάδελφε (?!!! ) Τα θαυμαστικά γιατί αν είσαι συνάδελφος δηλ. ναυτικός , είσαι ο 3ος που συναντάω σε εξωναυτικά τέτοιου επιπέδου στέκια , μετά από 50 χρόνια στη θάλασσα.

Επί του προκειμένου , σωστά τα λες , δεν μπορώ να διαφωνήσω όσον αφορά στη διαχείριση των σεξουαλικών μας ενεργειών.

Εκεί όμως που έχω κάποια ένσταση , είναι το ζήτημα των δασκάλων και των διάφορων σχολών εσωτερισμού.

Πιστεύω , ότι αυτός που είναι να γνωρίσει, μπορεί και πρέπει να το παλέψει μόνος του χωρίς καθοδήγηση και χωρίς καλουπώματα.
Αυτός που δεν είναι να γνωρίσει , δεν προκειται να γνωρίσει ούτε και τον καλύτερο δάσκαλο να έχει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy