ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ ,, Η ΨΥΧΟΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 14:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημερα,
ειμαι νεα στο φορουμ και διαβασα το θεμα που συζητατε. Εχω μια απορια και αν δεν ειναι ενοχληση για σας η κοπος παρακαλω να με βοηθησετε να κατανοησω για ποιους λογους ενδιαφερονται και καταγινονται με την μαγεια καθε μορφης νεοι ωριμοι και μεγαλυτερων ηλικιων ανθρωποι
Δεν θα ηθελα να σας ενοχλησω με μακροσκελεις αναλυσεις. Και ολιγολογη συνοπτικη θα μου αρκουσε. Ευχαριστω.

--------

Και ακομη κατι. Αφενος η φωτο της αναμαλλιασμενης γυναικας που δημοσιευετε ως τσιγγανας μαγισσας ειναι απο ηθοποιο που υποδυεται ρολο και αν ναι σε ποια ταινια. Αφετερου και συγχωρειστε μου την αγνοια εχει βασεις η αποψη οτι η λευκη και μαυρη μαγεια συναντωνται στην υπερβαση τους που ειναι ο σατανισμος? Ευχαριστω.

--------

--Επιπλεον θα ηθελα ενας που η φιλοσοφια ειναι σημαντικη στη ζωη του να με ενημερωσει αν θεωρει την πνευματικη εξελιξη εφικτη στον ανθρωπο κατα μονας η συνολικη ταση.
Καλημερα σας.


Θα σου απαντήσω εγώ μιας και έβαλα την φωτό που αναφέρεις. Η αποκρουστική τσιγγάνα-μάγισσα που βλέπεις, που βγήκε υπερβολικά μεγάλη και δυστυχώς δεν μπορώ να την μικρύνω ή να την βγάλω (μήπως μπορεί να το κάνει ένας διαχειριστής αυτό;) είναι η συπαθεστάτη κυρία Lorna Raver:

http://www.imdb.com/media/rm273713920/nm0712404?ref_=nmmi_mi_all_pbl_7

και η ταινία η γνωστή Drag me to Hell του γνωστού cult σκηνοθέτη Sam Raimi

http://www.imdb.com/name/nm0000600/?ref_=tt_ov_dr

επίσης στην ταινία πρωταγωνίστρια ήταν η γνωστή (για τα διάφορα σεξουαλικά σκάνδαλα και προκλητικές εμφανίσεις, όπως και το ανύπαρκτο ταλέντο υποκριτικής) Alison Lohman, όπου πρόσφατα έκανε οικογένεια και μάλλον τα παράτησε και γλυτώσαμε :D
Παρόλα αυτά, η ταινία είναι πολύ διασκεδαστική, πρόκειται για μαύρη κωμωδία, και συνιστώ να την δείτε. Την έβαλα για να δώσω λίγο feedback στην φίλη που ξεκίνησε το νήμα, τι συναισθήματα εντυπώνονται στον αναγνώστη που διαβάζει αυτά που γράφει. Δεν ξέρω όμως αν το έκανα επιτυχημένα.

Στο πρώτο σου ερώτημα, αν και διακρίνω μια απόπειρα διαλεκτικής που πιθανόν στοχεύει να εκμαιεύσει πολύ συγκεκριμένου είδους αρνητικό τελικό συμπέρασμα (βλέπε και παραπομπή (1) στην προηγούμενη μου δημοσίευση), παρόλα αυτά θα σου απαντήσω. Υπάρχουν δυο ειδών ενασχολήσεις με την μαγεία, και το μεταφυσικό γενικότερα ή την λεγόμενη «εσωτερική γνώση». Μια είναι η απλή πληροφόρηση και η άλλη είναι η εξάσκηση.

Επειδή εγώ ασχολούμαι και με τα δυο θα σου απαντήσω, απλά πρέπει να σου πω πως ο καθένας, ανεξαρτήτως ηλικίας το κάνει για τους δικούς του λόγους. Εγώ το κάνω για λόγους ψυχικής καλλιέργειας. Θεωρώ δηλαδή ότι αναπτύσσομαι ψυχικά με αυτόν τον τρόπο, συν ότι ενημερώνομαι για το μεταφυσικό γενικά.

Φυσικά ασχολούμαι και με άλλα πράγματα, όπως με τεχνικά-επιστημονικά θέματα, που μπορεί να έχουν σχέση με την δουλειά μου ή και όχι, οπότε καταλαβαίνεις ότι η ενασχόληση μου με το μεταφυσικό είναι περιορισμένη, παρότι το κάνω καιρό, σε σχέση με άλλους. Απ’ όσο έχω δει, εδώ μέσα υπάρχουν φίλοι που ασχολούνται για χρόνια αλλά πιο συστηματικά, οπότε έχουν πιο ευρύ πεδίο γνώσεων και μπορούν να απαντήσουν πιο περιεκτικά από εμένα. Θα προσθέσω επίσης ότι αποφεύγω αυτό που αποκαλούν «τελετουργική μαγεία», γιατί δεν με εκφράζει ιδιαίτερα.

Στο τελευταίο σου ερώτημα, για μένα είναι προφανές οτι η πνευματική εξέλιξη συντελείται και με τους δυο τρόπους, και μάλιστα ο ένας συμπληρώνει τον άλλον. Δεν υπάρχει νομίζω διαφωνία για αυτό, αλλά διαφωνία στο τι μπορεί να θεωρεί κάποιος πνευματική εξέλιξη και τι όχι.
Αυτά.

Edited by - Heretic on 30/01/2014 14:36:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 14:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα γενικά λινκ που παραθέτεις δεν επιτρέπουν την αξιολόγηση των δεδομένων με τα οποία δείχνεις να διαφωνείς. Το να καταδικάζεις κάποιες πηγές λόγω στερεότυπων και προκαταλήψεων δε βοηθά. Αν κάτι που λέει κάποιος είναι ακριβές ή όχι δεν είναι πάντα σε άμεση εξάρτηση από το ποιος είναι και τι κάνει (επειδή είναι πόρνη δεν πάει να πει ότι δε τη βίασαν και τα 'ήθελε')



Δεν "καταδίκασα κάποιες πηγές", πιο συγκεκριμένα δεν το έθεσα έτσι. Τις παρέθεσα σαν τυπικό δείγμα "σύγχρονων θρησκόληπτων και ιντερνετικών ιεροεξεταστών", όπου διαβάζοντας τους πολλοί φίλοι που δεν γνωρίζουν το αντικείμενο "μαγεία", αποκτουν συγκεκριμένη αρνητική άποψη, γιατί έτσι βολεύει την Εκκλησία. Στο θεάρεστο έργο της κατασυκοφάντησης οποιασδήποτε πνευματικότητας (spirituality) δεν προέρχεται από αυτήν.
Οποιος έχει όρεξη να μπεί και να διαβάσει στους σχετικούς συνδέσμους αυτά που γράφουν για την μαγεία, και δεν ακολουθεί αυτά που προσπαθεί να επιβάλλει η εκλησία, θα διαπιστωσει οτι έχω δίκιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 15:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή βλεπω οτι υπάρχει μια θεμελιώδης διαστρέβλωση κάποιων βασικών μεταφυσικών θεμάτων, που έχουν προκληθεί κυρίως επειδή κάποιοι φίλοι (όπως η maria3) αντλούν πληροφορίες απο συναξάρια της εκκλησίας, σελίδες θρησκόληπτων και σύγχρονων Ιεροεξεταστών(1) και blogs & forums που γράφει ο καθένας κυριολεκτικά ότι να 'ναι, καλό θα ήταν οι φίλοι που έχουν ασχοληθεί με το θέμα μαγεία, δεν εννοώ να την εξασκούν, απλά να έχουν κάνει σοβαρά αναγνώσματα να παραθέσουν μια βασική Ελληνική βιβλιογραφία εδω. Ετσι θα μπορέσουμε να συζητήσουμε βάση αναφορών, γιατί κάποιες απόψεις τείνουν να παραπληροφορούν τελικά. Μια καλή αρχή έκανε ο φίλος που παρέθεσε το γνωστο βιβλίο του Levi.

1)
http://www.oodegr.com/
http://egolpio.wordpress.com/


Edited by - Heretic on 30/01/2014 13:36:16


Με έχεις ξανά προσβάλει και γίνεται κατά συρροή.

Οι ιδέες είναι δικές μου και κάτσε να διαβάσεις τι έχω γράψει.

Στο έχω ξανά πει, δες τι έχει γράψει ο άλλος προτού γράψεις.

Και μην μου ξανά πεις ότι βρίσκω στοιχεία από το ίντερνετ και το τι γράφει ο καθένας και τα πασάρω στο φόρουμ, γιατί συκοφάντης το πρόσωπο μου, χωρίς να έχεις καμία καινούργια άποψη και ιδέα.

Στο έχω ξανά πει γράψε κάτι που σε αντιπροσωπεύει και μη λες ασυναρτησίες αν δεν έχεις ιδέα, μόνο και μόνο και να γράψεις κάτι και να φανείς.

Ο καθένας μπορεί να λέει την άποψη του και ως εδώ και όπως ανέφερε και ο panpam για την πόρνη θα σου πω και επειδή είναι πόρνη δεν σημαίνει ότι θέλει και νταβατζή.

Και αν θες όπως αναφέρθηκε ο Gnostic student μπορείς και εσύ να αναφέρεις κάτι προς τι γνώση αλλιώς δεν με πείθεις, με το διάβασε αυτό και εκείνο, δεν είναι δικές σου εμπειρίες πως να στο πω για να το καταλάβεις;

Edited by - maria3 on 30/01/2014 15:39:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 16:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...
Δεν "καταδίκασα κάποιες πηγές", πιο συγκεκριμένα δεν το έθεσα έτσι. Τις παρέθεσα σαν τυπικό δείγμα "σύγχρονων θρησκόληπτων και ιντερνετικών ιεροεξεταστών", όπου διαβάζοντας τους πολλοί φίλοι που δεν γνωρίζουν το αντικείμενο "μαγεία", αποκτουν συγκεκριμένη αρνητική άποψη, γιατί έτσι βολεύει την Εκκλησία. Στο θεάρεστο έργο της κατασυκοφάντησης οποιασδήποτε πνευματικότητας (spirituality) δεν προέρχεται από αυτήν.
Οποιος έχει όρεξη να μπεί και να διαβάσει στους σχετικούς συνδέσμους αυτά που γράφουν για την μαγεία, και δεν ακολουθεί αυτά που προσπαθεί να επιβάλλει η εκλησία, θα διαπιστωσει οτι έχω δίκιο.
Έχεις εν μέρει δίκιο - στο ότι παρουσιάζουν αρνητικά τη μαγεία, γενικά κι ενώ στην ουσία καταδικάζουν ορισμένες μόνο πρακτικές η καταδίκη είναι γενική. Αλλά για να κρίνεις το αν είναι ορθό ή όχι αυτό που κάνουν πρέπει να ξεκινήσεις από ουδέτερη θέση, κι όχι να το δεις αναγκαστικά ως λάθος ή κακόβουλο.
Έπειτα πρέπει να δεις το αν έχουν δίκιο στα όσα γράφουν και τέλος να συγκρίνεις τα όσα γράφουν με άλλα, άλλων ώστε να διαπιστώσεις στο που (αν) ξεχωρίζουν.

Έτσι βλέποντας αυτό που λες:
Λες: δεν γνωρίζουν το αντικείμενο "μαγεία", αποκτουν συγκεκριμένη αρνητική άποψη, γιατί έτσι βολεύει την Εκκλησία.
Αυτή η διαπίστωση είναι ανακριβής. Μερικές φορές δεν γνωρίζουν όλο το αντικείμενο έτσι καταδικάζουν αυτό που γνωρίζουν γενικεύοντας όμως (όχι δικαιολογημένα πάντα.)
Όσο για το τι "βολεύει την Εκκλησία" άλλαξέ το σε το "βολεύει το μέρος της κοινωνίας όπου απευθύνοντα" θα είναι ακριβέστερο. Αν το Αν ρίξεις μια ματιά στην ιστορία της μαγείας θα δείς νόμους κατά της μαγεία και καταδίκες της μαγείας και διωγμούς από τη Βαβυλώνα και των κώδικα του Χαμουραμπί μέχρι την την Κίνα, την παγανιστική Ρώμη και την αρχαία Αθήνα. Αν ήταν κάτι ειδικό της Εκκλησίας δεν θα το συναντούσαμε αλλού. Είναι λοιπόν ευρύτερο (και όχι πάντα αδικαιολόγητο) κοινωνικό κι όχι «κατασυκοφάντιση» που το παρουσιάζεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 16:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Maria3, θα σου συνιστούσα πριν αρχίζεις την επίθεση να κάνεις λίγο "γνώθι σαυτόν". Δεν κάνει κακό, αντιθέτως, βοηθάει και εξελίσσει τον άνθρωπο. Έχω διαβάσει πολύ καλά αυτά που γράφεις και εσύ και όποιος άλλος έχει συμμετάσχει σε νήμα στο οποίο απαντάω. Αν εσένα δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω, λυπάμαι δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.

Αντιθέτως επειδή δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις κάποια βασικά πράγματα, καταλαβαίνω ότι δυσκολεύεσαι να παρακολουθήσεις αυτά που γράφω και σου φαίνονται ασυναρτησίες, ενώ είναι εξαιρετικά απλά. Πιο απλά δεν γίνονται. Βλέπεις έχω κρατηθεί από το να κάνω χαρακτηρισμούς σε αυτά που γράφεις, παρόλο που μπορώ να το κάνω αφειδώς. Θέλεις να δοκιμάσω;

Οι απόψεις σου κυμαίνονται από επιφανειακές και διαστρεβλωμένες θέσεις άλλων, ομοίως άσχετων με το αντικείμενο, μαζεμένες αριστερά και δεξιά -δικαίωμα σου αυτό- αλλά εσύ προχωράς στο να εξαπολύεις κατηγορίες κατά αυτών που εξασκούν μαγεία, χωρίς να ξέρεις τι κάνουν, πως το κάνουν και γιατί το κάνουν. Δηλώνοντας «χριστιανή ορθόδοξη», θαρρείς και πρόκειται για κάποιον τίτλο ευγενείας. Είσαι πραγματικά σίγουρη ότι είσαι χριστιανή ορθόδοξη; Δεν θέλω να επεκτείνω άλλο αυτήν την ερώτηση.

Και πάμε στην καυτή πατάτα τώρα. Όταν έθιξα ένα πολύ τεχνικό θέμα πάνω στην μαγική πρακτική, την δημιουργία, την συντήρηση και την αποστολή σε κάποιον αποδέκτη ενός ενεργειακού παλμού, φάνηκε πόσο γυμνός είναι ο βασιλιάς μερικών λαλίστατων εδώ μέσα. Το ίδιο έγινε στο φόρουμ του metafysiko, όταν έθιξα ένα παρόμοιο θέμα, το ψυχικό σολιτόνιο. Είναι από αυτά που έχουν ξύσει την επιφάνεια ο Caroll και οι άλλοι της χαοτικής μαγείας. Και εκεί και εδώ μόνος μου τα έγραφα, μόνος μου τα διάβαζα. Είναι φυσικό άνθρωποι που ξέρουν να μην θέλουν να μιλήσουν δημόσια με αγνώστους (υπάρχουν και εδώ και εκεί τέτοιοι), άλλα δυστυχώς μιλάνε, και μάλιστα ασταμάτητα αυτοί που δεν ξέρουν τίποτα.

(Αν αναρωτιέσαι σε τι αναφέρομαι, η κύρια πύλη εισόδου στις εξ αποστάσεως ψυχικές επιδράσεις είναι το ηλιακό πλέγμα ή καλύτερα το κέντρο της πρανικής αναπνοής. Δεν το λέει ο heretic αυτό, το λένε κάποιοι άλλοι όπως η Ντιόν Φόρτσιουν, η Αλίκη Μπέιλι, κ.α. Κάτι παραπάνω θα ξέρουν αυτοί, έτσι δεν είναι;).

Ευφάνταστες ιστορίες για αγρίους για να περνάει η ώρα κατεβάζει όποιος θέλει, σοβαρά θέματα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν απλά, πρακτικά και κυρίως παραγωγικά, ούτε που θέλουμε να ασχοληθούμε. Άσε τις τσατίλες λοιπόν και κοίταξε να ασχοληθείς λίγο σε αυτόν το χώρο, θα σε βοηθήσει σε πολλά πράγματα και όχι μόνο στα προφανή.

@panpam

Γνωρίζω και την επίσημη και την ανεπίσημη θέση της εκκλησίας. Δεν θρησκεύομαι αλλά μου την έχουν μεταφέρει άνθρωποι που ακολουθούν την πρακτική του "συμβουλεύομαι τον πνευματικό μου". Εχουν δηλαδή κάποιον ιερέα-εξομολόγο. Η θέση αυτή λέει πως, "όποιος εξασκεί πνευματισμό που δεν προέρχεται απο την εκκλησία, ανήκει στον Σατανά". Αυτολεξεί. Τι να κάτσεις τωρα να συζητήσεις μαζί τους; Αυτη είναι η δογματική θέση τους. Ξεκινάει απο κάποιες παραδοχές και καταλλήγει στην ιεροεξεταστική αυτή θέση. Malleus Maleficarum να το θέσω διαφορετικά, για όποιον καταλαβαινει τι πάει να πει αυτό.

-Λυπάμαι που αναγκάζομαι να γίνω απότομος με την Maria3, και μάλιστα δημόσια. Το κάνω με πλήρη επίγνωση γιατί το κάνω και θα ήθελα να μην θεωρηθεί κακόπιστος σχολιασμός. Είναι ανάγκη ορισμένοι άνθρωποι να ταρακουνηθούν γιατί υπάρχει η περίπτωση άλλοι να έχουν δει κάτι που εμείς δεν το βλέπουμε.

Edited by - Heretic on 30/01/2014 17:08:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 17:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...@panpam

Γνωρίζω και την επίσημη και την ανεπίσημη θέση της εκκλησίας. Δεν θρησκεύομαι αλλά μου την έχουν μεταφέρει άνθρωποι που ακολουθούν την πρακτική του "συμβουλεύομαι τον πνευματικό μου". Εχουν δηλαδή κάποιον ιερέα-εξομολόγο. Η θέση αυτή λέει πως, "όποιος εξασκεί πνευματισμό που δεν προέρχεται απο την εκκλησία, ανήκει στον Σατανά". Αυτολεξεί. Τι να κάτσεις τωρα να συζητήσεις μαζί τους; Αυτη είναι η δογματική θέση τους. Ξεκινάει απο κάποιες παραδοχές και καταλλήγει στην ιεροεξεταστική αυτή θέση. Malleus Maleficarum να το θέσω διαφορετικά, για όποιον καταλαβαινει τι πάει να πει αυτό.

....Είναι ανάγκη ορισμένοι άνθρωποι να ταρακουνηθούν γιατί υπάρχει η περίπτωση άλλοι να έχουν δει κάτι που εμείς δεν το βλέπουμε.



Καταλαβαίνω το τι λες κι έχεις κάποιο δίκιο αλλά το
....Είναι ανάγκη ορισμένοι άνθρωποι να ταρακουνηθούν γιατί υπάρχει η περίπτωση άλλοι να έχουν δει κάτι που εμείς δεν το βλέπουμε... μπορούνε να το πούμε όλοι. Δηλ. κι οι 'πνευματικοί' που λένε τέτοια το λένε περισσότερο για ταρακούνημα. Τον αλκοολικό όταν "καθαρίσει" δε του λένε οκ τώρα πίνε λίγο... του λένε "καθόλου" γιατί έχει αποδείξει ότι δεν θα μείνει στο λίγο! (ούτε λένε τέτοια όλοι οι πνευματικοί, αλλά κατα περίπτωση)

Αν δεις στην ιστορία της μαγείας θα δεις ότι οι πρώτες μαζικές εκτελέσεις μάγων έγιναν στην προχριστιανική παγανιστική Ρώμη. Βλέποντας λοιπόν το διωγοί μαγισσών από παγανιστική ΚΑΙ χριστιανική Ρώμη αντιλαμβάνεσαι ότι ο κοινός παρονομαστής εδώ είναι το Ρώμη κι όχι το χριστιανοί ή παγανιστές... κι αν δεις ότι επίσης διωγμοί έγιναν την απόμακρη από ιουδαιοχριστιανούς Κίνα – προ Χριστού ακόμα – θα καταλάβεις ότι δεν είναι ούτε η Ρώμη, αλλά κάτι πιο στοιχειώδες στις ανθρώπινες κοινωνίες... κι προς εκεί κινείται ο λόγος των 'πνευματικών' (αν και συμφωνώ ότι καταντά περίπτωση ανταγωνιστηκότητας).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 17:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αντιθέτως επειδή δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις κάποια βασικά πράγματα, καταλαβαίνω ότι δυσκολεύεσαι να παρακολουθήσεις αυτά που γράφω και σου φαίνονται ασυναρτησίες, ενώ είναι εξαιρετικά απλά. Πιο απλά δεν γίνονται. Βλέπεις έχω κρατηθεί από το να κάνω χαρακτηρισμούς σε αυτά που γράφεις, παρόλο που μπορώ να το κάνω αφειδώς. Θέλεις να δοκιμάσω;


Γεια δοκίμασε γιατί δεν μας έχει πει και τίποτα, από τότε που έγραψες στο θέμα μας λες σύμφωνα με τον τάδε και τα λοιπά και τα λοιπά.

quote:

Οι απόψεις σου κυμαίνονται από επιφανειακές και διαστρεβλωμένες θέσεις άλλων, ομοίως άσχετων με το αντικείμενο, μαζεμένες αριστερά και δεξιά -δικαίωμα σου αυτό- αλλά εσύ προχωράς στο να εξαπολύεις κατηγορίες κατά αυτών που εξασκούν μαγεία, χωρίς να ξέρεις τι κάνουν, πως το κάνουν και γιατί το κάνουν. Δηλώνοντας «χριστιανή ορθόδοξη», θαρρείς και πρόκειται για κάποιον τίτλο ευγενείας. Είσαι πραγματικά σίγουρη ότι είσαι χριστιανή ορθόδοξη; Δεν θέλω να επεκτείνω άλλο αυτήν την ερώτηση.

Edited by - Heretic on 30/01/2014 17:08:26


Ενώ εσύ δεν βλέπεις τον μάγο διαφορετικά από εμένα και όχι σαν τίτλο;

Γεια ανέλυσε το μας λίγο γιατί το κάνουν και πως το κάνουν;

Όπως όταν ρωτούσες σε προηγούμενο μήνυμα για την σύνδεση:

quote:

Απεστάλη: 04/01/2014, 14:51:04 Heretic
DSM, έχουν δωθεί πολλές προεκτάσεις στο φαινόμενο της μη τοπικότητας, αλλα η αναγωγή του απο τον μικρόκοσμο που εκδηλώνεται, στον μακρόκοσμο, πρέπει να γινει βάσει παραδειγμάτων.
Το φαινόμενο της συμπάθειας, σαν μαγική τεχνική για παράδειγμα, δεν ενδείκνυται για επιστημονικό έλεγχο και επιβεβαίωση. Δεν μπορεί για παράδειγμα αυτός που το εξασκεί, ο μάγος στην περίπτωση μας, να είναι βέβαιος οτι θα λειτουργήσει πάντα και υπο οποιεσδήποτε συνθήκες. Υπάρχει κάποιος άλλος ή άλλοι παράγοντες που ενεπλέκονται. Το ίδιο και σε άλλες εκδηλώσεις όπως ESP μεταξύ διδύμων, δεν είναι αξιόπιστο, δεν λειτουργεί πάντα. Εχεις κάποια ιδέα ποιοί παράγοντες μπορεί να επιδρούν και με ποιό μηχανισμό;


Τι σε ενδιαφέρει ή γιατί θέλεις να την χρησιμοποιήσεις, δεν είναι η μαγεία σύνδεσις με κάποιον συνάνθρωπο σου ή κάνω λάθος;

Εκτός στην συμπάθεια αν δεν μπαίνουν μέσα και τα ομοιώματα, σαπούνια καρφίτσες κτλ;

quote:

Λυπάμαι που αναγκάζομαι να γίνω απότομος με την Maria3, και μάλιστα δημόσια. Το κάνω με πλήρη επίγνωση γιατί το κάνω και θα ήθελα να μην θεωρηθεί κακόπιστος σχολιασμός. Είναι ανάγκη ορισμένοι άνθρωποι να ταρακουνηθούν γιατί υπάρχει η περίπτωση άλλοι να έχουν δει κάτι που εμείς δεν το βλέπουμε.

Edited by - Heretic on 30/01/2014 17:08:26


Και εγώ λυπάμαι που το κάνω αυτό αλλά πρέπει ο αναγνώστης να βλέπει και τις δύο όψης.

Για πες τι θα μπορούσαν να δουν οι άλλοι για παράδειγμα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 17:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Panpam περίπου ναι και όχι. Εχω διαπιστώσει, ίσως και εσύ και άλλοι εδω μέσα, γιατί έχω ήδη εντοπίσει εδω αρκετούς γνωστες και με ευρύ πεδίο, την ψυχαναγκαστική αρνητική ανάδραση που έχουν εμπλακεί μερικοί εδω μέσα. Επειδή είναι κάποιοι που εχω επικοινωνήσει προσωπικά και εχω εντοπίσει τι περίπου συμβαίνει, και κυρίως οταν βλέπω τι τους χαλάει, είμαι υποχρεωμένος να το πώ.

Και επιλέγω να το κάνω δημόσια, γιατί αυτοί ακριβώς οι δημόσιοι αυτοσχεδιασμοί που επιδίδονται είναι το πρόβλημα. Αυτές οι επαναλαμβανόμενες (νοσηρές) σκεπτομορφές-τροφή για πνευματικά παράσιτα- που δημιουργουν. Αυτό αποτελεί πρόβλημα και καλό είναι οσοι το εντοπίζουν να προσπαθούν να βοηθήσουν τον φίλο που του συμβαίνει, και να μην το αγνούν ή τον ειρωνεύονται, ακόμα και αν τελικά γίνουν κακοί. Θα τους έχουν προσφέρει ουσιαστική βοήθεια. Λυπάμαι μόνο που δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος.

Edited by - Heretic on 30/01/2014 17:52:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 18:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Panpam περίπου ναι και όχι. Εχω διαπιστώσει, ίσως και εσύ και άλλοι εδω μέσα, γιατί έχω ήδη εντοπίσει εδω αρκετούς γνωστες και με ευρύ πεδίο, την ψυχαναγκαστική αρνητική ανάδραση που έχουν εμπλακεί μερικοί εδω μέσα. Επειδή είναι κάποιοι που εχω επικοινωνήσει προσωπικά και εχω εντοπίσει τι περίπου συμβαίνει, και κυρίως οταν βλέπω τι τους χαλάει, είμαι υποχρεωμένος να το πώ.

Και επιλέγω να το κάνω δημόσια, γιατί αυτοί ακριβώς οι δημόσιοι αυτοσχεδιασμοί που επιδίδονται είναι το πρόβλημα. Αυτές οι επαναλαμβανόμενες (νοσηρές) σκεπτομορφές-τροφή για πνευματικά παράσιτα- που δημιουργουν. Αυτό αποτελεί πρόβλημα και καλό είναι οσοι το εντοπίζουν να προσπαθούν να βοηθήσουν τον φίλο που του συμβαίνει, και να μην το αγνούν ή τον ειρωνεύονται, ακόμα και αν τελικά γίνουν κακοί. Θα τους έχουν προσφέρει ουσιαστική βοήθεια. Λυπάμαι μόνο που δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος.


Edited by - Heretic on 30/01/2014 17:52:45


Να γίνεις και να μας πεις για τα πνευματικά παράσιτα, έχω αναφερθεί σε παλιότερο μήνυμα μου και έχω θέσει και την εικόνα του δημόσια, αυτό εννοείς πνευματικό παράσιτο;

Απεστάλη: 07/10/2013, 17:34:29 Εδώ αν και λυπάμαι γιατί δεν φαίνεται πια η εικόνα που σχεδίασα.

Νομίζεις ότι το δημιουργώ και σε εσένα ή αφυπνίζω τις συνειδήσεις χωρίς να ανήκω πουθενά, άσχετα αν δηλώνω θρήσκευμα.

Και το δηλώνω εδώ σε παραπάνω μήνυμα μου:

quote:

Απεστάλη: 27/01/2014, 15:30:12
maria3

Δήλωσα το θρήσκευμα μου αλλά δεν είπα ότι ανήκω σε κανένα κύκλο, διαβάζω τις γραφές και προσπαθώ να τις κατανοήσω και σύμφωνα με αυτές προσπαθώ να πορεύομαι στην ζωή μου, για να θεωρούμε ενάρετος άνθρωπος.

Αν θέτεις με την έννοια δόγμα το χριστιανισμό ναι ανήκω σε αυτό το δόγμα, αλλά εγώ το θεωρώ θρησκεία.

Αν το θέτεις ότι ναι πιστεύω αλλά δεν ακολουθώ το κλήρο αν το θέσουμε έτσι τότε ναι έχω κάνει δικό μου δόγμα και είμαι μόνη μου σε αυτό και δεν ακολουθώ κανέναν.

Έχω βαφτιστεί δεν έχω αποδεχθεί άλλη θρησκεία, πιστεύω στην τριαδικότητα και δεν έχω συμμεριστεί κανένα άλλο θρήσκευμα.

Έχω την ελεύθερη βούληση και μπορώ να έχω άποψη αν όχι κρίση.

Δεν πιστεύω στην μετενσάρκωση και πιστεύω ότι όλοι θα κριθούμε μετά θάνατον.

Αυτά σε γενικές γραμμές, οπότε μιλάω για τον εαυτό μου, δεν διδάσκω κανέναν, λέω την άποψη μου, οπότε και δεν έχω αφοριστεί για να δημιουργήσω κάποια αίρεση, οπότε θα συνεχίζω να λέγομαι και χριστιανή ορθόδοξη και να έχω την ελεύθερη βούληση.


Για αυτές τις παρασιτικές αντιλήψεις μιλάς;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 19:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 71

quote:

xristos xatz

Οι ονομασιες λευκος και μαυρος αφορουν μοναχα την προθεση και ισως και καποιο κομματι των πραξεων


...ναι ααακριβως οι προσδιορισμοι ""λευκος και μαυρος"" δεν ειναι ακριβολογοι... αφορουν την προθεση και καθολου το χρωμα της μαγειας ...

χμμ ,, χρωμα μαγειας !!! τι εννοω ???..

..το χρωμα ειναι δηλωτικο της ποιοτητας της βιονεργειας που χρησιμοποιει ο ψυχεγερτης ...

...και βεβαια η βιοενεργεια εχει κια υφη εχει κια ηχο εχει και σχημα ...
γενικα ως προς τηνποιοτητα της βιονερεγιας της ψυχεγερτικης δρασης μπορουμε να διακρινουμε τις μαγειες σε

-μαγειες της 1ης 2η 1 3η 4ης κτλ διαστασης

...τις μαγεις τις πρωτης διαστασης της πιο εξωτερικης μπορουμε να τις διακρινουμε παλι ως προς το χρωματικο τους φασμα

-κοκκινες
-κτρινες
-πρασινες γαλαζιες
-λευκες

.. ακουγεται αστειο αλλα δνε ειναι ακαθολου ,,οι λευκες μαγειες μιας ορισμενης διαστασης ειναι η πιο ιερες ο πιο ολοκληρωμενες και καθοριστικες η πιο εναρμονισμενες αμε τις αρχε ς της μαγικης επιδρσης ..

λευκες ειναι οι μαγειες που το φασμα τους εχει μεγαλο ευρος χρωματος ..και τετοιες μαγειες εχουν ως επιτελεστικο τους οργανα ζωτικα τα ανωτερα ψυχκα μας κεντρα τοσο ως πομπους οσο κι ως δεκτες ..

προσοχη μιλαμε για το λευκο χρωμα της εξωτερικης διαστασης ...


αρα ...
...καθε διασταση και διαφορετικο ειδος μαγειας
...στην εξωτερικη διασταση στις οποιοα κινουμεσ εμεις επισης εχουμε χρωαματικες διακρισεις της μαγικης επιρροης ..με ανωτερη μορφη μαγειας απο αποψη ευρους χρωματικου φασματος την λευκη μαγεια ...την εγκεφαλικη αυτη που ως επιτελεστικα κεντρα της εχει τα ανωτερα πνευματικαμας κεντρα ...

ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΛΕΜΕ ΤΟΝ ΑΠΟΣΤΑΤΗ ΝΑΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ...ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΚΕΝΤΡΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΟΡΣΜΕΝΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ....ΤΟΥ ΚΟΚΚΙΝΟΥ ( ΜΙΛΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΤΑΤΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ) Ο ΑΠΟΣΤΑΤΗΣ ΝΑΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΗΣΕΙ ΤΙΣ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΜΑΣ ΑΜΕΣΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΕΙΡΡΟΗ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΩΤΕΡΑ ΚΕΝΤΡΑ ( ΣΕΞΟΥΑΛΙΚ ΑΚΕΝΤΡΑ )..

...δεν εινα τυχαιο οτι ολες οι σατανιστικες εκκλησιες και τα τεκτονικα εργαστηρια ειναι βαμμενα στο κοκκινο .. μιας και το χρωμα αυτο αν και κατωτερο κια βαρυ ...ειναι το χρωμα δρασης με το οποιο συντονιζονται οι τελεταρχες των φορεων αυτων ..

ΝΑ ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΑΡΧΕΙ Ο ΣΕΞΙΣΤΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ...και οι εντονες συνεχεις αναφορες - ""τροφες"" στο σεξουλισμο μας με την μοδα και το καλωπισμο τον φετιχιστικη και ερεθιστικο , με τις ταινιες ,τις διαφημισεις , τα τραγουδια , τις μουσικες , με τις συναυλειες ,τα μπαρ , τις ντισκο,τις μεγαλες πιστες , τα παρτυ, ολες τις παρεμφερεις σεξουλικες δρατηριοτητες που ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΑΦΘΟΝΗ την κρισιμη ενεργεια με την οποια δουλευουν οι ΑΠΟΣΤΑΣΤΕΣ και τα τελετουργικα περιστυλια του ΝΑΟΥ τους εδω στην βαση της πυραμιδας ..


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 20:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Επειδή είναι κάποιοι που εχω επικοινωνήσει προσωπικά και εχω εντοπίσει τι περίπου συμβαίνει, και κυρίως οταν βλέπω τι τους χαλάει, είμαι υποχρεωμένος να το πώ.

Αυτό είναι λάθος Heretic και μόνο που το αναφέρεις.

Αν κάποιος σου έχει εμπιστευθεί προσωπικά θέματα, σε ιδιωτική αλληλογραφία, δεν έχεις κανένα δικαίωμα, να κάνεις οποιαδήποτε δημόσια νύξη, ούτε ακόμη και ώς απλή αναφορά.

Ελπίζω να εισακουσθώ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 20:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν καταλάβες Νικόμαχε πως το έθεσα. Δεν πέταξα σπόντα για να θίξω κανέναν. Τονισα πως η συγγραφή συγκεκριμένων θεμάτων στο φόρουμ, με τον τρόπο που γίνεται, δεν βοηθάει τον... συγγραφέα. Είναι προφανές οτι πολλά θέματα φορτίζονται με αρνητικότητα και αν ο συγγραφεας δεν το καταλαβαίνει, καλό είναι να του το θίξει με κάποιο τρόπο το φόρουμ.

Δεν εννοώ αυτό που κάνω εγω, υπονοώ εσάς τους υπόλοιπους, τα παλιά μέλη. Καλό είναι κάποια πράγματα που βλέπετε, να τα θίγετε, αν ασπάζεστε φυσικά αυτην τη θέση. Ενα παράδειγμα τώρα, στο θέμα της Maria3, βλέπει αρνητικότητα στο θέμα της εξ αποστάσεως ψυχικής επίδρασης, δηλαδή πάει το μυαλό της κατευθείαν στην ψυχική επίθεση και όχι για παράδειγμα στην θεραπεία απο απόσταση.

Η μάνα έχει την φωτογραφία του παιδιού της δίπλα στο κρεβάτι της και την κοιτάει κάνοντας θετικές σκέψεις αγάπης. Αθελα της, εξασκεί όλα τα παραπάνω ερασιτεχνικά, απο την θετική τους πλευρά. Δεν χρειάζεται να πάει το μυαλό σου πως κάποιος πχ εγώ, μισώ κάποιον και σχηματίζω μια ενεργειακή σφαίρα νόσου και την εξαπολύω νοητικά στο ηλιακό του πλέγμα για να τον μολύνω (γνωστή τεχνική ψυχικής επίθεσης).

Σε αυτην την αρνητική πόλωση αναφέρομαι. Σκέφτεσαι αρνητικά, έλκεις αρνητικά πράγματα και καταστάσεις στην προσωπική σου ζωη. Το οτι τα γραφεις και σε κάποιο φόρουμ δημόσια ειναι απλά μια ένδειξη του τι συμβαίνει.

-Λυπάμαι που είμαι υποχρεωμένος να αναφέρω αυτές τις τεχνικές, θα ήθελα αφού διαβαστούν μετά απο μερικές ημέρες να διαγραφούν, γατί δεν θέλω να είμαι αυτός που θα βάλει στην πρίζα κάποιον που ψάχνεται για τέτοια. Εφόσον όμως μέλη του φορουμ βρισκονται σε αυτή τη φάση, που δεν καταλαβαίνουν αυτά που τους λένε και κατηγορουν τους άλλους οτι εκοίνοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται, είμαι αναγκασμένος να αναφέρω καποια πράγματα για να κρίνουν και αυτοί που μας διαβάζουν.

@Maria3

Οχι Μαρία, δεν κινδυνεύω εγώ, ούτε κανενας άλλος. Είναι δικό σου το συγκεκριμένο θέμα, απλά το διαχειρίζεσαι με λάθος τρόπο. Λυπάμαι μόνο, τα αναγώσματα που έχω για τα elementals (salamanders) είναι μόνο απο αγγλικά βιβλία, όπως και για τα περισσότερα μεταφυσικά θέματα. Γι αυτό και δεν προτείνω βιβλία, δεν έχω ασχοληθεί με τι υπάρχει στα Ελληνικά. Αναρωτιέμαι αν κανένας φιλος γνωρίζει κάποιο σωστό σχετικό βιβλίο στα Ελληνικά να σου συστήσει να διαβάσεις μερικά πράγματα και μετά θα σου εξηγήσω τι ακριβώς θέλω να πω.

Edited by - Heretic on 30/01/2014 21:12:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 21:26:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαφωνώ ώς προς την δημόσια αναφορά, θεμάτων που απασχολούν μέλη του φόρουμ, χωρίς την συγκατάθεσή τους, έστω και με στοχευμένα υπονοούμενα, που δήθεν απευθύνονται προς αυτά.

Θα πρέπει να έχεις διαπιστώσει, ότι το επίπεδο του φόρουμ, είναι αρκετά υψηλό, ώστε αυτά που "κρύβεις", να είναι σε κοινή θέα για μερικούς.

Οσο για την εξ αποστάσεως θεραπεία, χωρίς την συγκατάθεση του "ασθενούς" θα κάνεις μιαν όμορφη οπή είς το ύδωρ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2014, 22:54:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα πρέπει να έχεις διαπιστώσει, ότι το επίπεδο του φόρουμ, είναι αρκετά υψηλό
Δεκτή η φιλοφρόνηση. Ευχαριστώ Νικόμαχε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
--------
troll

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2014, 01:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους --------  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσον αφορα εμενα η παρατηρηση σου ειναι σωστη.
Εχω διαβασει φιλοσοφια και λιγα βιβλια σχετικα με τον αποκρυφισμο. Λιγα αλλα παλαια. --- Το επιπεδο του φορουμ σας το υποψιαζεται κανεις απο το επιπεδο των συζητησεων. --- Τι οριζουμε πνευματικοτητα? Τι οριζουμε Γνωση?
Δικιο εχετε. Ας ξεκινουσαμε απο εναν ορισμο. Αλλα τι χρειαζεται πια. Οι προβεβλημενοι εσωτεριστες πολιτικοι επιχειρηματιες κλπ κρυβουν την πνευματικοτητα κατω απο την ποδια τους.
Εγω πνευματικοτητα οριζω την ανοδο, την γνωση.. Νομιζω οτι κατα μονας αναπτυσσεται. Καλο σας βραδυ.

--------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2014, 10:28:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι προβεβλημενοι εσωτεριστες πολιτικοι επιχειρηματιες κλπ κρυβουν την πνευματικοτητα κατω απο την ποδια τους.
Το να είσαι μέλος κάποια οργάνωσης που ασχολείται με φιλοσοφικά ή πνευματικά θέματα δε σε καθιστά εσωτεριστή.
Επίσης το να είσαι μέλος κάποιων, σκοτεινών, το λιγότερο, οργανώσεων, τύπου skull & bones , bohemian grove κλπ μάλλον μαύρο μάγο ή σατανιστή (όπως αποκαλεί πάντες τους αλλόδοξους η αίρεση της ορθοδοξίας και του καθολικισμού) σε κάνει παρά οτιδήποτε άλλο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2014, 10:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-τροφή για πνευματικά παράσιτα- ...
.... Λυπάμαι μόνο που δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος.

Μια χαρά συγκεκριμένος γίνεσαι. Αυτή η "τροφή" που λες... αναρρωτιέμαι... έχει ανάγκη άραγε από τίποτα "(νοσηρές) σκεπτομορφές" ή είναι ο κανόνας κάθε συμβατικής δραστηριότητας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2014, 15:38:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διαφωνώ ώς προς την δημόσια αναφορά, θεμάτων που απασχολούν μέλη του φόρουμ, χωρίς την συγκατάθεσή τους, έστω και με στοχευμένα υπονοούμενα, που δήθεν απευθύνονται προς αυτά.

Θα πρέπει να έχεις διαπιστώσει, ότι το επίπεδο του φόρουμ, είναι αρκετά υψηλό, ώστε αυτά που "κρύβεις", να είναι σε κοινή θέα για μερικούς.

Οσο για την εξ αποστάσεως θεραπεία, χωρίς την συγκατάθεση του "ασθενούς" θα κάνεις μιαν όμορφη οπή είς το ύδωρ.


Νικόμαχε δεκτή η άποψη σου, αλλά θα συνεχίσω να κρατώ την άποψη μου, μιας και συμμετέχω σαν heretic και οχι σαν πχ Κώστας Παπαδόπουλος και σχεδόν όλοι το ίδο κάνουν, τουλάχιστον σε αυτούς που απευθύνομαι. Οπότε δεν θεωρώ οτι υπάρχει θέμα.
Επειτα ο χρήσιμος φίλος είναι αυτός που θα σου πει "φίλε υπάρχει πρόβλημα, κοίταξε το" οχι θα χασκογελάει πίσω απο την πλάτη σου ή θα αδιαφορεί για σένα.

Για την εξ' αποστάσεως θεραπεία, μιας και γνωρίζω μερικά θεραπευτικά συστήματα, πρέπει να σου πω οτι δεν ειναι τόσο απλό, είναι πιο πολύπλοκο. Το αν το ξέρει ο κατώτερος ευατός του θεραπευομένου ή όχι δεν εχει καμία σημασία αν η πρόθεση του ανώτερου είναι θετική ή αρνητική. Οταν κάνεις ενεργειακή θεραπεία θα ρωτήσεις τον δεύτερο και μετά τον πρώτο. Θα μπείς στην διαδικάσία του channeling έτσι και αλλιώς. Και αυτά πάλι δεν τα υποστηρίζω εγω, τα λένε ΟΛΟΙ του χώρου.

Αγαπητή "--------" το πλατιάζουμε πολύ το θέμα έτσι, αν αρχίσουμε την διερεύνηση ορισμών άσχετων με το θέμα του νήματος και δεν νομίζω να έχει νοημα, τουλάχιστον για μένα.

Panpam, αναφέρομαι μόνο σε αυτά που διάβαζω στα συγκεκριμένα τόπικ που συμμετέχω, δεν κάνω νύξεις ή εικασίες για το τι θα μπορούσε να σκέφτεται ή να πράττει κάποιος. Αν και έχω ενδείξεις και για αυτό, θα πω κάτι γενικό και όποιος γνωρίζει 5 πράγματα θα το καταλάβει. Είναι σχεδόν αξιωματικό, οτι όποιος σου κάνει ψυχική διάγνωση για κάτι που έχεις, κάτι κακόβουλο που εντοπίζει να κουβαλάς, αναλαμβάνει και την θεραπεία σου. Αν δεν μπορεί να το κάνει καλύτερα να μην το επιχειρρήσει. Προσωπικά δεν το δεχόμουν αυτό παλιότερα και είχα προχωρήσει σε διαγώσεις, είδικά μέσω channeling.

Απλά πράγματα μην φανταστείται οτι γυρίζω εδω και κει και κάνω το κανάλι και μπαίνω σε τράνς για διαγνώσεις κτλ, δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο και δεν θέλω να ασχοληθώ. Είχα όμως σχεδόν πάντα ψυχικές ενοχλήσεις, σε σημείο που επιβεβαίωσα οτι δεχόμουν επίθεση, οπότε έπαψα να ασχολούμαι με αυτά για ψύλλου πήδημα. Οταν όμως βλέπω κάποιον να έχει περιγράψει με όλους τους τρόπους και σε όλους τους τόνους σε κάποιο φόρουμ δημόσια, οτι έχει κάποιο elemental προσκολλημένο επάνω του σε μια σχέση συμβίωσης, πρέπει να καταλάβει οτι η ελεύθερή του βούληση έχει πάει περίπατο. Οπότε χρειάζεται κάτι σαν σοκ για να συνέλθει. Οποσδήποτε δεν θα είμαι εγω αυτος που θα το κάνει. Απλά το συζητάμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2014, 21:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic επειδή βλέπω ότι έχεις σε εκτίμηση τον Levi, να σου πώ και εγώ όπως έχουν κάνει και άλλα μέλη παλαιότερα στο εσωτέρικα, ότι θεωρώ ότι ο Levi δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση. Δεν θα το επεκτείνω, δεν θα βγάλουμε και άκρη. Εχει πάρα πολλά θέματα και παλαιότερα στα φόρα.

Όσον αφορά τη θέση της εκκλησίας, νομίζω ότι έχει πάρει τη στάση του "για να μην σπάσεις το κεφάλι σου, ,μην κάνεις καθόλου ποδήλατο". Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αν ξέρεις ποδήλατο θα σπάσεις το κεφάλι σου, οπότε εν μέρει έχεις δίκιο. Ομως της Εκκλησίας δεν μπορεί να της το διαβεβαιώσει κανείς αυτό. (Δεν εξετάζουμε εδώ κατά πόσο αξίζει η εκκλησία να έχει τέτοιες αξιώσεις ή όχι.)

Στην τελική η ευθύνη ειναι δική σου. Ομως και συ πρέπει να ξέρεις ότι το potential μπορεί να έχει και αρνητική και θετική πλευρά. Η θεραπεία είναι κάτι το σεβαστό και αξιέπαινο, δεν νομίζεις όμως και συ ότι θα πρέπει να έχει και την συγκατάθεση του θεραπευόμενου? Δε μιλάμε στην καθημερινή εκπομπή θετικής ενέργειας γύρω σου, στο channelling αναφέρομαι. Τη γνώμη σου αναζητώ, όχι αυτή της αυθεντίας. :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 01:33:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι Ιταλός, δεν έχω καθόλου σε εκτίμηση τον Λεβί, και δεν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Ότι έχει γράψει ένα καλό βιβλίο, κάτι σαν επισκόπηση της δυτικής μαγικής εσωτερικής παράδοσης του 19ου αιώνα και να προτρέψεις κάποιον να το διαβάσει για να δει τι σημαίνει μαγεία –αν και δεν είναι πλήρες- δεν έχει καμιά σχέση με το να προτρέψεις κάποιον να ασκήσει το μαγικό του σύστημα.

Σε γενικές γραμμές δεν προτρέπω κανέναν να υιοθετήσει το μαγικό σύστημα κάποιου άλλου -γι αυτό και βλέπεις ότι αποφεύγω να αναφέρω με τι ακριβώς ασχολούμαι- για διαφόρους λόγους. Ένας είναι μια συγκεκριμένη σχολή (κατεύθυνση) σκέψης που λέει ότι δεν ξέρεις τις πραγματικές προθέσεις του άλλου. Δηλαδή μπορεί να σου δίνει μια άσκηση για αυτοβελτίωση για παράδειγμα –έτσι να ισχυρίζεται- και στην ουσία να εκτελείς ένα hex.

Ομοίως και το Liber 777 του A. Crowely, είναι γνωστό εγχειρίδιο αναφοράς, και τίποτε άλλο. Δεν θα προτρέψω όμως να ασκήσει κανένας αυτά που γράφει ο τρελάρας με την αγριεμένη φάτσα, στα δεκάδες βιβλία που έχει εκδώσει. Σε γενικές γραμμές θα προτείνω να αρχίσει να διαβάζει κάποιος Καμπάλα και Ερμητισμό. Αυτά τα δύο αρκούν για ξεκίνημα, υπάρχουν δυο-τρία γνωστά έργα, και αν θέλει προχωράει παρακάτω.

Επί τη ευκαιρία τώρα μιας και μιλάμε για βιβλία, θα δώσω μια βιβλιογραφική αναφορά σε βιβλία που οπωσδήποτε πρέπει να διαβάσει κάποιος πρώτα, αν πρόκειται να ασχοληθεί με μαγεία και θέλει να δει οπωσδήποτε αποτελέσματα. Για να μην χάσει την ώρα του. Θα αναφέρω μερικά ενδεικτικά, το πνεύμα μου όμως θα το καταλάβετε:

1) Η περί του Θεού αυταπάτη, Richard Dawkins
2) Γιατί οι άνθρωποι πιστεύουν σε παράξενα πράγματα, Michael Shermer
3) Στοιχειωμένος κόσμος, Carl Sagan
και ίσως ένα πολύ καλό και ενημερωτικό για τον χώρο μυθιστόρημα:
4) Το Εκκρεμές του Φουκώ, από τον Ουμπέρτο Εκο

Λοιπόν, ακούστε φίλοι: Όποιος θέλει να ασχοληθεί με το αντικείμενο, του προτείνω να ξεκινήσει με κάποια από αυτά τα βιβλία, ή αν δεν τα έχει πρόχειρα, υπάρχουν και μερικά παρόμοια να του συστήσω. Μην σας ξεγελάνε τα θέματά τους, πρόκειται για βιβλία επιστημονικής αθεΐας και σοβαρών μη μεταφυσικών σκεπτικιστών, πολύ απαραίτητα στο μαγικό έργο.

Όταν θα τα έχεις διαβάσει τότε θα έχεις ολοκληρώσει την ενημέρωση σου πάνω στην άποψη των άλλων, αυτών δηλαδή που θεωρούν την μαγεία σαχλαμάρες. Αν λοιπόν ακόμα εξακολουθείς να θέλεις να ασχοληθείς, τότε να αρχίσεις να ψάχνεις το θέμα, και η πνευματική ιεραρχία (ακούγεται βαρύγδουπο το ξέρω) θα σε οδηγήσει εκεί που πρέπει, για εκεί που προορίζεσαι. Διαφορετικά θα έχεις χάσει τον χρόνο σου και πιθανόν την ψυχική (μπορεί και σωματική) σου υγεία. Αυτά τα λίγα από εμένα, χωρίς καμία διάθεση χιούμορ και ειρωνείας.

quote:

Η θεραπεία είναι κάτι το σεβαστό και αξιέπαινο, δεν νομίζεις όμως και συ ότι θα πρέπει να έχει και την συγκατάθεση του θεραπευόμενου? Δε μιλάμε στην καθημερινή εκπομπή θετικής ενέργειας γύρω σου, στο channelling αναφέρομαι. Τη γνώμη σου αναζητώ, όχι αυτή της αυθεντίας. :)

Ναι φυσικά, εκτός κι αν δω πρόβλημα σε πολύ δικό μου άνθρωπο, πιθανόν μη συνεργάσιμο. Τότε ζητάω την άδεια μόνο του ανώτερου εαυτού του, και αν την έχω, τότε προχωρώ χωρίς να του το αναφέρω. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος το channeling χρησιμοποιείται διαγνωστικά, είναι η μέθοδος που ρωτάς τι εχει κι αν θέλει να θεραπευτεί. Η θεραπεία μπορεί να περιλάμβάνει οτιδήποτε, απο απλό ρέικι μέχρι ψυχολογική πίεση να πάει σε κανονικό γιατρό.

Edited by - Heretic on 02/02/2014 01:50:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 08:17:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή γράφω καιρό στο forum και είμαι υπερήφανος άνθρωπος και θεωρώ την τιμή ένα από τα χαρίσματα μου, δεν θέλω να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις για το άτομο μου.

Έχω πει άπειρες φορές και το έχω δήλωση ότι κάποια στιγμή στην ζωή μου έπρεπε να πάρω φάρμακα και απευθύνθηκα σε ειδικό.

Έχω δει διάφορα μεταφυσικά πράγματα και δεν μπορούσα να κρίνω αν ήταν παιχνίδια του μυαλού μου, της φαντασίας μου δηλαδή ή αν ήταν αληθινά γιαυτό και πήγα σε ειδικό.

Στην πορεία βέβαια ενώ θεραπεύτηκα είδα ότι υπάρχει κάποιος ανώτερος κόσμος όπου είναι πέρα από εμάς και πέρα από την λογική, οπότε θα σταματήσω να φοβάμαι τα χαρίσματα μου και ας είμαι αλαφροϊσκιωτη δεν ήμουν ποτέ στα όρια της τρέλας για να κάνω σε κάποιον κακό, τον εαυτό μου ίσως έβλαψα εκείνη την χρονική περίοδο και δυστυχώς του δικούς μου ανθρώπους που δεν καταλάβαιναν το μεταφυσικό, δηλαδή δεν πίστευαν σε αυτό.

Και λέω εγώ είμαι πλήρη συνειδητοποιημένος άνθρωπος και ακροβατώ και έχω απευθυνθεί και κάπου, είδα κάτι, με φόβισε τελείωσε, εσύ Heretic που δεν είδες τίποτα και θέλεις να κάνεις και channeling χωρίς να έχεις τα φυσικά χαρίσματα, έχεις απευθυνθεί σε κανέναν ειδικό;

Εδώ δεν μπορείς να κλείσεις το στόμα σου και την έχεις δει ανώτερος άνθρωπος, συν ότι μας παραπέμπεις και σε βιβλίο του Richard Dawkins, Η περί του Θεού αυταπάτη, δηλαδή μην πιστεύετε στον Θεό κτλ και σε ανώτερες οντότητες, δεν υπάρχουν, άρα πιστεύεται στον εαυτό σας γιατί είστε οι ίδιοι Θεοί.

Και λέω πως θα κάνεις channeling όταν δεν έχεις ιδέα τι σημαίνει ανώτερη οντότητα, δεν σε παρεξηγώ, είσαι μισαλλόδοξος γιαυτό και δεν έχεις δει, δεν το έχεις αυτό το χάρισμα, για να μπορείς να ανιχνεύσεις και το κατανοώ.

Η άρρωστη είμαι εγώ;

Μιλάς με έναν συνάνθρωπο σου για πράγματα που έχεις πει και δημόσια και πιστεύεις ότι υπάρχουν και άλλα είδη, διαφορετικά από τον άνθρωπο και αυτός σε ακούει, σε παραπέμπει και κάπου για θεραπεία επί αμοιβής βέβαια, γιατί πιστεύει ότι δεν είσαι καλά, ίχνος αυτοκριτικής δηλαδή.
Και τελικά εσύ δεν δέχεσαι βοήθεια επί αμοιβής ρε αδελφέ γιατί είναι απάνθρωπο για σένα ο άλλος να παίζει με τον ανθρώπινο πόνο, θα μου πεις την έχει δει θεραπευτής, αλλά σε τι διαφέρει από εμένα που πιστεύω και εγώ στο εξωπραγματικό, ο ένας έχει πάει σε γιατρό και ο άλλος όχι και συνεχίζει να βγάζει λεφτά, από κάτι που μπορεί να είναι και ανύπαρκτο και δεν το ξέρεις.

Και μετά ο άνθρωπος που ανταλλάξατε απόψεις, βγαίνει δημόσια και μιλάει για εσένα και ότι θέλει να σε θεραπεύσει γιατί δεν είσαι καλά, τα συμπεράσματα των αναγνωστών σας παρακαλώ και πείτε μου πραγματικά μέσα σε αυτό το ξεκατίνιασμα που γίνεται, ποιον πρέπει να δει γιατρός;
Μήπως εγώ πρέπει να κάνω channeling για να σε βοηθήσω γιατί βλέπω ότι πραγματικά δεν ξέρεις τι λες.

quote:

-Λυπάμαι που αναγκάζομαι να γίνω απότομος με την Maria3, και μάλιστα δημόσια. Το κάνω με πλήρη επίγνωση γιατί το κάνω και θα ήθελα να μην θεωρηθεί κακόπιστος σχολιασμός. Είναι ανάγκη ορισμένοι άνθρωποι να ταρακουνηθούν γιατί υπάρχει η περίπτωση άλλοι να έχουν δει κάτι που εμείς δεν το βλέπουμε.


Edited by - Heretic on 30/01/2014 17:08:26


Το e-mail μου το έχεις αν ήθελες να με βοηθήσεις θα έπρεπε να μου στείλεις κάποιο μήνυμα και να μου εξηγήσεις, όχι να κάνεις τέτοια πράγματα ανεπίτρεπτα, έτσι βοηθάς τον άλλον εσύ;

quote:

Maria3, θα σου συνιστούσα πριν αρχίζεις την επίθεση να κάνεις λίγο "γνώθι σαυτόν". Δεν κάνει κακό, αντιθέτως, βοηθάει και εξελίσσει τον άνθρωπο. Έχω διαβάσει πολύ καλά αυτά που γράφεις και εσύ και όποιος άλλος έχει συμμετάσχει σε νήμα στο οποίο απαντάω. Αν εσένα δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω, λυπάμαι δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό.
Αντιθέτως επειδή δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις κάποια βασικά πράγματα, καταλαβαίνω ότι δυσκολεύεσαι να παρακολουθήσεις αυτά που γράφω και σου φαίνονται ασυναρτησίες, ενώ είναι εξαιρετικά απλά. Πιο απλά δεν γίνονται. Βλέπεις έχω κρατηθεί από το να κάνω χαρακτηρισμούς σε αυτά που γράφεις, παρόλο που μπορώ να το κάνω αφειδώς. Θέλεις να δοκιμάσω;


Και μας λες να σταματήσουμε κιόλας και μας εκβιάζεις;

Για ποιο λόγο τι σου είπαμε δηλαδή, τα απόρρητα του κράτους;

Κοίτα να συνέλθεις και μάθε να κάνεις διάλογο.

Αλλά δεν σε παρεξηγώ γιατί όπως ανέφερα και ποιο πάνω έχεις πραγματικό πρόβλημα και δεν θα ήθελα να επεκταθώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 10:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
maria3
Και μετά ο άνθρωπος που ανταλλάξατε απόψεις, βγαίνει δημόσια και μιλάει για εσένα και ότι θέλει να σε θεραπεύσει γιατί δεν είσαι καλά, τα συμπεράσματα των αναγνωστών σας παρακαλώ και πείτε μου πραγματικά μέσα σε αυτό το ξεκατίνιασμα που γίνεται, ποιον πρέπει να δει γιατρός;
Μήπως εγώ πρέπει να κάνω channeling για να σε βοηθήσω γιατί βλέπω ότι πραγματικά δεν ξέρεις τι λες.
Θα ήθελα να πω οτι δεν γνωρίζω κανέναν πραγματικό πνευματικό Δάσκαλο που να προτείνει το τσάνελινκ οντοτήτων σαν μέθοδο πνευματικής ανάπτυξης.
Υπάρχουν άλλοι τρόποι να αποκτάει κάποιος πληροφορίες, αν και οι περισσότερες άμεσα χρήσιμες πληροφρίες μπορούν να βρεθούν απο τα σωστά βιβλία και ανθρώπους που είναι γνώστες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 11:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω πως δεν διευκρίνησα σωστα, λάθος μου φυσικά, γι αυτό ίσως υπάρξει μια παρεξήγηση. Οταν εγώ αναφέρομαι σε channeling που χρησιμοποιείται σαν διαγνωστική μέθοδος, δεν αναφέρομαι στην ευρέως γνωστή μεθοδο του σεάνς, όπου το (υποτιθέμενο) κανάλι μπαίνει σε τράνς και μαζεύει οτι σκουπιδο-πληροφορία διακινείται στον χώρο γύρω του, καλόβουλη ή κακόβουλη. Αναφέρομαι αποκλειστικά στην επικοινωνία ανώτερου εαυτού θεραπευτή-θεραπευομένου. Μπορείς να το δείς και απο την οπτική της υποσεινείδειτης σύνδεσης του ενός και του άλλου, αν και δεν είναι ακριβώς αυτό. Υπάρχει το γνωστό θέμα του αν απευθύνεσαι σωστά ή οχι, αλλά ας το αφήσουμε αυτό για την ώρα.

Gnostic student, παρόλα αυτά, όλοι -ανεξαιρέτως- οι δυτικοί εσωτεριστές, οτι έγραψαν, η πληροφορία δώθηκε έγραψαν υπό αυτές τις συνθήκες. Οταν η Ντιόν Φορτσιουν για παράδειγμα αναφέρει οτι το Κοσμικό Δόγμα γράφτηκε μετά απο επικοινωνία με τα εσωτερικά πεδία, σε τι νομίζεις να αναφέρεται; Η ο Κραουλευ, όταν μιλάει για επικοινωνία με τον Θωθ, πως έγινε αυτό; Η Αλίκη Μπέιλι, στην επικοινωνία με τον θιβετιανό μοναχό Τζβάαλ Κούλ; Νομίζω οτι τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, εκτός κι αν αναφέρεσαι σε άλλους εσωτεριστές που δεν γνωρίζω.

Maria3, ομολογώ πως έκανα ενα τραγικό λάθος και σου απάντησα στο email που μου έστειλες αρχικά. Απο εκει ξεκίνησαν όλα, γιατί έκανα μια ΛΑΘΟΣ εκτίμηση. Πίστεψα αρχικά οτι σε ταλαιπωρεί κάποιο μεταφυσικό θέμα, ενω όσο γράφεις διαπιστώνω οτι δεν προκειται για κάτι τέτοιο.
Λοιπον αστο, πες οτι δεν εγινε τίποτα και συνέχισε απο εκεί που έγραφες οταν σε διέκοψα. Αυτα που έγραφα παραπάνω άλλωστε, δεν αναφεροταν σε σένα, μιλούσα γενικά για το θέμα πνευματικής θεραπείας, και έφερνα παραδείγματα απο γνωστούς μου. Αυτά.

Edited by - Heretic on 02/02/2014 12:25:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 12:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Gnostic student, παρόλα αυτά, όλοι -ανεξαιρέτως- οι δυτικοί εσωτεριστές, οτι έγραψαν, η πληροφορία δώθηκε έγραψαν υπό αυτές τις συνθήκες. Οταν η Ντιόν Φορτσιουν για παράδειγμα αναφέρει οτι το Κοσμικό Δόγμα γράφτηκε μετά απο επικοινωνία με τα εσωτερικά πεδία, σε τι νομίζεις να αναφέρεται; Η ο Κραουλευ, όταν μιλάει για επικοινωνία με τον Θωθ, πως έγινε αυτό; Η Αλίκη Μπέιλι, στην επικοινωνία με τον θιβετιανό μοναχό Τζβάαλ Κούλ;
Για εμένα κανείς από τους παραπάνω που αναφέρεις δεν υπήρξε πραγματικός πνευματικός Δάσκαλος.
Δάσκαλος είναι ένα πρόσωπο πολύ υψηλά πνευματικά, που έχει δικό του μήνυμα να δώσει, δεν μεταφέρει μηνύματα άλλων.
Όσον αφορά στα συγκεκριμένα ονόματα που ανέφερες, με εξαίρεση τον Κρόουλι, οι άλλοι *μπορεί* να είχαν κάτι θετικό να δώσουν στον καλοπροαίρετο αναζητή. Συν τούτου αμφιβάλλω οτι αυτά τα άτομα πρότειναν σε κανέναν το τσάνελινκ οντοτήτων σαν μέθοδο πνευματικής εξέλιξης.
Όσο για τον Κράουλι, κατά την άποψή μου, καπηλεύτηκε διάφορα κείμενα (τελετουργικά) που βρήκε στις εσωτερικές βιβλιοθήκες - κυρίως των Ροδόσταυρων - και τα διαστρέβλωσε ή τα αντέστρεψε. Όταν "αντιστρέφεις" κάτι, αποκτάει το ακριβώς αντίθετο νόημα από το αρχικό του (όπως ο σταυρός όταν τον αντιστρέψεις αποκτάει αρνητική σημασία).
Είτε ο ίδιος άλλαξε τα κείμενα, είτε τα έκανε "download" απο κάποια οντότητα, είτε τα βρήκε ήδη παραχαραγμένα, σε κάθε περίπτωση αποτελούν σε μεγάλο βαθμό αν όχι καθ' ολοκληρία μαύρα τελετουργικά.

Η διδασκαλία του Κρόουλι είναι ακριβώς αντίθετη με την διδασκαλία του Δ. Σαμαέλ Αουν Βεόρ και οι γνωστικοί που έχουν κάποια από αυτά τα κείμενα (όπως το διάσημο "book of the law" που αποδίδεται στον Κράουλι) αλλά μη-παραχαραγμένα, μπορούν να καταλάβουν την ζημιά που έκανε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 12:59:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gnostic Student, νομίζω ότι κάπου μου διαφεύγει κάτι: Ανέφερα εγώ κάπου ότι το channeling οντοτήτων αποτελεί μέθοδος πνευματικής εξέλιξης;
Επειδή βλέπω και το επαναλαμβάνεις, αναρωτιέμαι αν το έγραψα εγώ κάπου ή αναφέρεσαι σε εμένα ή σε κάποιον άλλον.

Ποιος κατά την γνώμη σου είναι ο πνευματικός δάσκαλος, για παράδειγμα; Ο Σαμαέλ Αούν Βεόρ; Αυτος, με συγχωρείς που θα το πω, τον θεωρείς πνευματικό δάσκαλο επειδή εσύ είσαι κοντά στα πιστεύω του. Εγώ τον θεωρώ έναν από τους πολλούς δασκάλους του εσωτερισμού, απλά εμένα δεν με εκφράζει. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα λοιπόν.

Το ίδιο συμβαίνει και με τον Κράουλευ. Το ότι σε κάποιους είναι αντιπαθητικός -και σε μένα- δεν σημαίνει ότι δεν είναι ένας από τους σημαντικότερους αποκρυφιστές του 20ου αιώνα.

Όσο για το έργο του Κράουλευ τώρα: Έχει δυσφημιστεί όσο κανένας άνθρωπος στον κόσμο, γιατί έβγαλε στην φόρα κάποια απο τα τελετουργικά του Ερμητικού Τάγματος της Χρυσής Αυγής, απο τους υπολοιπους του τάγματος.

Αυτό είναι επίσης γνωστό σε όσους έχουν ασχοληθεί έστω και σαν απλή έρευνα πάνω στα θέματα αυτά. Απλά το έκανε πολύ νωρίς, ενώ όταν ο Israel Regardie το έκανε αργότερα και επίσημα , όταν είχε ήδη διαλυθεί το τάγμα , κανένας δεν βγήκε να τον κατηγορήσει.

Δεν ξέρω ποιος ήταν αρχικά Ροδόσταυρος από αυτούς και ποιός όχι, δεν με ενδιαφέρει το θέμα να σου πω την αλήθεια. Όποιος ανακατεύεται με τάγματα και οργανώσεις αναλαμβάνει και τις ευθύνες του τελικά.

Edited by - Heretic on 02/02/2014 13:27:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 13:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Ποιος κατά την γνώμη σου είναι ο πνευματικός δάσκαλος, για παράδειγμα;
Ο Δάσκαλος Aivanhov, ο Δάσκαλος Swami Sivananda, η κα Μπλαβατσκυ.. επίσης η διδασκαλία του Γκουρτζίεφ ήταν πολύ σημαντική.
quote:
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα λοιπόν.
Δεν θέλω να υποτιμήσω κανέναν εσωτεριστή, που προσέφερε πραγματικά κάτι καλό στην Τέχνη, η ένσταση μου αφορούσε συγκεκριμένα τον Κρόουλι.
Δεν κατατάσσω τους άλλους που ανέφερες π.χ. την Dion Fortune στην ίδια κατηγορία. Και φυσικά είναι καλό νε μελετάμε πολλά έργα, πολλών εσωτεριστών, για να διευρύνουμε την αντίληψή μας στα διαφορετικά ζητήματα που πραγματεύεται η Επιστήμη αυτή. Άλλωστε και ο ίδιος ο Δ. Σαμαέλ αυτό προτείνει και σε αυτό είναι που διαφέρει απο πολλούς άλλους, δηλαδή στο οτι δεν αφορίζει καμία παράδοση, διδασκαλία ή θρησκεία ΠΛΗΝ αυτών που αφορούν την μαύρη μαγεία.
Επομένως η ορθή στάση είναι κάποιος να ξεκαθαρίσει τη θέση απέναντι σε κάποιες "διασημότητες" μαύρων μάγων, όπως είναι ο Κρόουλι. Αυτό είναι πρόληψη.
quote:
Επειδή βλέπω και το επαναλαμβάνεις, αναρωτιέμαι αν το έγραψα εγώ κάπου ή αναφέρεσαι σε εμένα ή σε κάποιον άλλον.
Όχι, απλά θέλω να είμαι συγκεκριμένος σε τι αναφέρομαι.

quote:
Όσο για το έργο του Κράουλευ τώρα: Έχει δυσφημιστεί όσο κανένας άνθρωπος στον κόσμο, γιατί έβγαλε στην φόρα κάποια απο τα τελετουργικά του Ερμητικού Τάγματος της Χρυσής Αυγής.
Διόρθωση: Έχει διαφημιστεί* όσο κανένας άνθρωπος στον κόσμο.
Ο Κρόουλι είναι μια "cult" προσωπικότητα του αιώνα μας, που έχει μπει σε εξώφυλλα άλμπουμ (των "Μπιτλς" π.χ.), σε τραγούδια, σε σίριαλ, σε μπλούζες και ούτω καθεξής.

quote:
Αυτό είναι επίσης γνωστό σε όσους έχουν ασχοληθεί έστω και σαν απλή έρευνα πάνω στα θέματα αυτά. Απλά το έκανε πολύ νωρίς, ενώ όταν ο Israel Regardie το έκανε αργότερα και επίσημα , όταν είχε ήδη διαλυθεί το τάγμα , κανένας δεν βγήκε να τον κατηγορήσει.
Νομίζω και η Χρυση Αυγή από τους Ροδοσταυρους πήρε. Αναφέρθηκα στους ροδόσταυρους γιατί ήταν προγενέστεροι, αν δεν κάνω λάθος, και ήταν καλοί, όταν ξεκίνησαν (τώρα δεν γνωρίζω).
Ο Israel Regardie είναι καλός, τουλάχιστον ότι έχω διαβάσει από αυτόν που φάνηκε καλό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 14:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ΟΚ, γνωρίζω αναφορικά όλους τους παραπάνω, αν και έχω διαβάσει μόνο Μπλαβάτσκι και Γκουρτζίεφ. Και είναι ενδιαφέρον επίσης να πρότεινες μερικά βιβλία των πρώτων, αν υπάρχουν στα Ελληνικά. Ο Κράουλευ αρχικά δυσφημίστηκε όσο κανένας άλλος και μετά διαφημίστηκε. Το έκαναν τόσο έντονα οι πρώτοι και τόσο παρατεταμένα που τελικά αποτέλεσε αρνητική διαφήμιση.

Βασικά μιας και το θέμα που συζητάμε είναι η μαγεία, εξ' αιτίας αυτού έμεινα σε συγγραφείς που καταπιάστηκαν με αυτό το θέμα και όχι με πνευματική διδασκαλία. Είναι δυο διαφορετικά πράγματα ξέρεις, μιλάμε απο την μια για την εξάσκηση μιας τέχνης με διάφορες τεχνικές και απο την άλλη για πνευματικό έργο.
Στην δεύτερη περίπτωση αναγκαστικά θα δείς και ποιά ειναι τα διαπιστευτήρια αυτού που μιλάει, και δεν αναφέρομαι μονο σε πλήθος οπαδών αλλά και σε ακαδημαϊκό έργο, όπως ο Βεόρ.

Βλέπεις πάντως, όπως έθιξα και εμμέσως, η ανάγκη για πνευματικό έργο ή και πνευματισμό προυποθέτει την σφαιρική γνώση όλων των θεμάτων, όπως και της άλλης πλευράς, των απόψεων των σκεπτικιστών. Οπως αναφέρουν και οι αποκρυφιστές, αναγκαστικά θα πρέπει να ελέγξεις όμως και την σκοτεινή σου πλευρά, τον μαύρο καθρέπτη, αν θέλεις να παραμείνεις σε ισορροπία.

Edited by - Heretic on 02/02/2014 14:12:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 16:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βλέπεις πάντως, όπως έθιξα και εμμέσως, η ανάγκη για πνευματικό έργο ή και πνευματισμό προυποθέτει την σφαιρική γνώση όλων των θεμάτων, όπως και της άλλης πλευράς, των απόψεων των σκεπτικιστών. Οπως αναφέρουν και οι αποκρυφιστές, αναγκαστικά θα πρέπει να ελέγξεις όμως και την σκοτεινή σου πλευρά, τον μαύρο καθρέπτη, αν θέλεις να παραμείνεις σε ισορροπία.


Την άποψη μου για την μαγεία την έχω πει, οπότε ειναι ανούσιο να ξανά σχολιάσω τους παραπάνω που αναφέρετε .

Να πω μόνο ότι ο ερμητισμος , τα ελληνικά μυστήρια , η αιγυπτιακή θρησκευτική παράδοση ναι σου προσφέρουν κάτι, ανεξαρτήτως αν η εποχή τους πέρασε, όπως άλλωστε και αυτή του ΙΧΘΥΟΣ . Επίσης και τελευταίο , ειναι άποψη κ κοσμοθεώρηση μου ότι δεν υπάρχει φως και σκοτάδι, καλή κ κακή πλευρά του εαυτού, και όλα αυτά τα παραμύθια που ακούς στην αστρική προβολή, άρα heretic η ισορροπία στην οποία αναφέρεσαι ειναι μια πλάνη που παρέχουν οι αποκομμένοι από την πηγή .

Για μένα το αντίθετο της αγάπης ειναι απλά η έλλειψη της. Το αντίθετο του φωτός ειναι η απουσία του. Σκοπός μου δεν ειναι να ισορροπησω τα αντίθετα, αλλα μα γεμίσω με φως εντός. Δηλαδή με ζωή. Ξέρω πολύ καλα ότι με καταλΑβαινεις. Και νομιζω (διορθωςτε με) ότι μόνο ΕΝΑΣ δάσκαλος :) εχει μιλήσει για κάτι τέτοιο .
Καλό απόγευμα. :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 16:48:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε καταλαβαινω απόλυτα, απλά η διδασκαλία της Αγάπης είναι επαρκώς ανθρωποκεντρική και υποδηλώνει πως έχει έρθει (μέσω του συγκεκριμένου ή και άλλων δασκάλων) μόνο για τον άνθρωπο και δεν είναι παγκόσμια συμπαντική αρχή.
Περισσότερο συμπαντικές θα θεωρήσω τις 7 αρχές του Ερμητισμού παρά την Αγάπη. Θεωρώ την Αγάπη σαν εκδήλωση του θετικού πόλου περισσότερο, σε αντιδιαστολή με το Χάος, του αρνητικού, παρά κάτι πιο θεμελιώδες.

Δεν νομίζω έπειτα πως η αλλαγή ενος ζωδιακού σημαινει κάτι για μια αντίληψη που ήδη μετρά 2000+ χρόνια, είμαι και λίγο αλλεργικός σε αυτά που αναπαράγουν οι new agers τις τελευταίες δεκαετίες για το θέμα αυτό. Νομίζω πως μια προσεκτική, με σεβασμό, αλλά βαθιά αγνωστικιστική προσέγγιση της Πηγής μου ταιριάζει καλύτερα. Θεωρω οτι βρισκομαστε ΟΛΟΙ πολύ χαμηλά στα σκαλοπάτια της εξέλιξης για κάτι περισσότερο.

Edited by - Heretic on 02/02/2014 17:13:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2014, 17:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για μένα το αντίθετο της αγάπης ειναι απλά η έλλειψη της. Το αντίθετο του φωτός ειναι η απουσία του. Σκοπός μου δεν ειναι να ισορροπησω τα αντίθετα, αλλα μα γεμίσω με φως εντός. Δηλαδή με ζωή. Ξέρω πολύ καλα ότι με καταλΑβαινεις. Και νομιζω (διορθωςτε με) ότι μόνο ΕΝΑΣ δάσκαλος :) εχει μιλήσει για κάτι τέτοιο .
Καλό απόγευμα. :)
Αν εννοείς εκείνον τον άθλιο αντιπρόσωπο της ανατολικής σοφίας ονόματι Κρισναμούρτι τότε δε χρειάζεται απλά διόρθωση αυτό που λες, αλλά διαγραφή και ξαναγράψιμο.
Αν εννοείς κάποιον άλλο, θα καταλάβουμε στην πορεία κατά πόσο έχεις "αυξήσει" το φως μέσα σου ή είναι θεωρητικές αρλούμπες όλα αυτά
..όρισε μας πρώτα τι είναι αγάπη όμως
..γιατί όλο το κίνημα new age για αγαπη μιλάει, το πώς την εννοεί όμως..δε ξέρωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy