ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ ,, Η ΨΥΧΟΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 12:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Heretic
Mariaa, και μόνο ότι αναφέρεις κάτι που γράφουν "Τα πρωτόκολλα των σοφών της Σιών" σαν επιχείρημα, αυτομάτως θέτεις σε αναξιοπιστία αυτά που ισχυρίζεσαι. Έπειτα σκέφτεσαι με στερεότυπα. Ο αναζητητής της γνώσης μπορεί να συζητά στα φόρουμ για να βρει συνταξιδιώτες του, δεν έχει σχέση να κάνει με κανενός είδους ανταγωνισμό. Άλλο η αναζήτηση και άλλο ο διαλογισμός. Είναι δυο διαφορετικά πράγμα, μήλα και πορτοκάλια ας πούμε.

Πολύ σωστή θέση.


quote:
Heretic
Έπειτα, το θέμα το παρόντος νήματος είναι η μαγεία. Αν δεν πιστεύεις σε αυτήν ή νομίζεις ότι όλα αυτά είναι απλά σαχλαμάρες για ανόητους, όπως δήλωσε και κάποιος άλλος εδώ μέσα, τότε τι ακριβώς ζητάς εδώ πέρα; Ήρθες για να εμάς υποδείξεις εσύ τι πρέπει να κάνουμε εμείς; Έλεος ρε παιδιά...

Ειλικρινά: τίποτε καλύτερο δεν έχετε να ασχοληθείτε, από το να γυρίζετε στα φόρουμ και να την λέτε στους άλλους;



Πολύ λάθος θέση.

Επειδή "τσουβαλιάζω" την μαγεία, στο τσουβάλι με τις μαλακίες, δεν σημαίνει ότι το κάνω άνευ λεπτομερούς ερεύνης και "ανατομικής" εξέτασης.
Αφού έχουμε "διατμήσει" τον μικρόκοσμο έως τα κουαρκ και τον μεγάκοσμο ώς τα ορατά "σύνορα" του σύμπαντος, μπορούμε να εξηγήσουμε το σύνολο των "μαγικών" φαινομένων.

Σε ελάχιστα δε, όπου δεν μπορούμε να δώσουμε εξήγηση, με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας, δίνουμε πολλές εναλλακτικές πιθανότητες, χαοτικές και ντετερμινιστικές και δεν προσκολούμεθα σε μιά και μοναδική άποψη, την οποία ασπαζόμαστε ώς δόγμα και την περιφέρουμε στα φόρα, ώς ειδήμονες.

Ομορφη η μαγεία, αλλά μόνο για όσους δεν γνωρίζουν, τις ιδιότητες και συμπεριφορές, των σωματιδίων δομής και των σωματιδίων φορέων, καθώς και τις κβαντικές ιδιότητες αυτών.

Προς πίστωσιν των ανωτέρω, μπορείς να αναφερθείς σε ένα "μαγικό" φαινόμενο και θα εκπλαγείς, απο τις πιθανές λύσεις που θα σου παρουσιάσω, στην προσπάθειά μου να το εξηγήσω.Ακόμη και αν δεν υπάρχει εξήγηση, θα υπάρχει πληθώρα πιθανοτήτων, η οποία αυτομάτως το καθιστά στα "υπό έρευνα" και δεν το τοποθετεί δογματικά σε κάποιο "ράφι".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 13:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε πιστεύεις σε μια δημιουργό ανώτερη δύναμη? Για τα υπόλοιπα που λες τα χουμε πεί εν τέλει όλα εξηγούνται.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 13:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μαριαααα ισχυρίζεσαι ότι πρέπει να λάβει κάποιος σοβαρά υπόψη του τα πρωτόκολλα των περίεργων της Σιων που θεωρούν καλό τα 5/6 του πλυθησμού της γης να μας κάνουν την χάρη να αποδημήσουν εις Κύριον? Μήπως είσαι με τη λάθος μεριά? Μήπως να ψαχτείς λιγάκι? Παρεπιπτόντως σου έχω απαντήσει στο Παράξενο, όποτε θες είμαι εκεί να συνεχίσουμε την ερώτηση που έθεσες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 13:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πρωτοκολλα δεν γνωριζω ποιος τα εγραψε και γιατι. Απλως τα διαβασα και συγρατησα αυτη τη προταση. Οπως κανω για καθε τι που εχω διαβασει.
Αλλα για ποια μερια μιλας? Εχει σχεση η απλη φιλοσοφια με. αντιπαλοτητες? Οχι νομιζω. Και αυτο ειπα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 14:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νικόμαχε πιστεύεις σε μια δημιουργό ανώτερη δύναμη? Για τα υπόλοιπα που λες τα χουμε πεί εν τέλει όλα εξηγούνται.



Οχι, δεν πιστεύω.

Θεωρώ όμως, την ύπαρξή της ώς μία εκ των πολλών πιθανών εξηγήσεων της δημιουργίας.

Δίνω έμφαση στη διαφορά των λέξεων πιστεύω και θεωρώ!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 16:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία, μαζί σου. Πες μου τις άλλες πιθανότητες να δούμε αν καταλήγουμε πάντα εκεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 17:00:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατι εγω τοσον καιρο πριν μπω στο φορουμ σας νομιζα οτι ενας αναζητητης της γνωσης που διαλογιζεται απλα μενει εσωστρεφης και λιτος στις εκφρασεις του? Γιατι νομιζα οτι ουδεποτε προβαλλει τις γνωσεις την θεωρηση την πιστη στους αλλους με ανταγωνιστικο τροπο? Ακομα το νομιζω. Κανεις που εχει φωτισθει στην εξελιξη δεν συζητα καν παρα μονο με τον δασκαλο η οσους ακολουθουν. την ιδια πορεια.
Το ποσο διασκεδαστικο κ απογοητευτικο ειναι να βλεπω σκυλοκαυγαδες στη τηλεοραση και αναζητησεις μαγων και μαγισων σε φορουμ δεν λεγεται.
Η προοδος και η ελευθερια ειναι εννοιες χωρις αντικρυσμα στον ανθρωπο λεει καπου στα πρωτοκολλα των σοφων.


mariaa συνονόματη αν και αισθάνομαι σαν διχασμένη προσωπικότητα να μιλάω στο νικ μου.

Αλήθεια το νικ σου τι σημαίνει, είναι το όνομα σου;

Έχει τρεις, τέσσερις μέρες που μπήκες στο φόρουμ, αν και από ότι κατάλαβα μας παρακολουθούσες από τα λεγόμενα σου, οπότε θα ήξερες και το νικ μου.

Οπότε τι maria3 τι mariaa;

Με λατινικούς ή αν θέλεις αγγλικούς χαρακτήρες και τα δύο, θα μπορούσες όπως λέει και ο italos να βάλεις Deva maria, η Μαρία με ελληνικούς χαρακτήρες, όταν μπήκες εσύ στο forum θα μου πεις δεν υπήρχαν άλλες με το ίδιο νικ;

Όχι εκείνη την συγκεκριμένη χρονική στιγμή και όχι ταυτόχρονα αυτά προς αποφυγή του συνδυασμού των μηνυμάτων και το απόψεων μας.

Και θα σου απαντήσω και στα ερωτήματα σου, αν και λογικά επειδή έχουμε το ίδιο νικ μπορεί να θεωρηθούμε και όμοιες ή πανομοιότυπες.

Ο καθένας έχει την ελευθερία του λόγου και όταν επιλέγει να γράψει σε ένα forum σημαίνει ότι θα μοιραστεί κάποιες απόψεις δικές του και θα ακούσει και θα μάθει και κάποιες άλλες.

Ουδέποτε δεν είχα δάσκαλο εν ζωή, σε αυτήν την ζωή, όσον αφορά το κομμάτι της ύπαρξης μου και ούτε ήθελα να είμαι μόνο με τους ομοίους μου, γιατί δυστυχώς διαπίστωσα από νωρίς στην ζωή μου ότι οι άνθρωποι είναι διαφορετική.

Οπότε μου άρεσε και να παρατηρώ και να πειραματίζομαι με διαφορετικούς ανθρώπους από εμένα και να μαθαίνω.

Συν ότι η γνώση δεν γίνεται με αμοιβή συνονόματη maria μου, αν νομίζεις ότι την έχεις την μοιράζεσαι με όλους, αλλά κανείς δεν είπε ότι την έχει γιατί εδώ μιλάμε με καθαρές απόψεις.

Δηλαδή εσύ για παράδειγμα, αν είχες ανακαλύψει την πηγή της νεότητας, θα την κρατούσες για εσένα και τους ομοίους σου;

Ή θα ήθελες να την μοιραστείς και με άλλους συνανθρώπους σου;


Edited by - maria3 on 04/02/2014 17:04:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 17:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To Deva δεν το βαλα έτσι, παραπέμπει σε παλιό μέλος που έμπαινε τα κανε @@@@ και έφευγε. Η φίλη μας έχει ανάλογο ύφος και μου τον θύμισε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 17:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

To Deva δεν το βαλα έτσι, παραπέμπει σε παλιό μέλος που έμπαινε τα κανε @@@@ και έφευγε. Η φίλη μας έχει ανάλογο ύφος και μου τον θύμισε.




Για τις άλλες πιθανές εκδοχές της δημιουργίας, δεν πρόκειται να καταλήξουμε στην ίδια, όπως πιθανώς να εννοείς, επειδή πολύ απλά, δεν περιλαμβάνουν την ύπαρξη νοήμονος υπερ-όντος.

Και είναι κουραστικό να τις επαναλαμβάνουμε.
Και επειδή είναι περισσότερες απο μία, τότε ισχύει το αμετάκλητο: << Αν δεν είσαι σίγουρος 100% και πέραν πάσης αμφιβολίας για κάτι, τότε αυτό το κάτι, έχει Ν πιθανότητες εξήγησης ώστε να γίνει αποδεκτό.>>

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 17:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε δεν μπορώ να διαφωνήσω σε αυτό που λες. Απλά εγώ πίσω από κάθε Big Bang και ότι άλλο, ψάχνω πάλι αυτό που κρύβεται από πίσω, και ίσως λόγω επιρροών σε κάτι ανώτερο καταλήγω.

Πάντως από ότι βλέπω δεν βλέπουν μόνο τα ματάκια μου μικρούς paritino από δω κι από κει...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 19:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα πρωτόκολλα των Σοφών της Σιών, είναι ένα προσχεδιασμένα πλαστό βιβλίο, η πρώτη ολοκληρωμένη του μορφή με αυτόν το τίτλο, αποδίδεται κάπου στο παρακράτος του Τσαρικού καθεστώτος στην Ρωσία, την εποχή που έβραζε λίγο πριν την Οκτωβριανή επανάσταση.
Η υπερβολική δημοσιότητα πρέπει να δόθηκε στην Αμερική από ανατυπώσεις, και λέγεται πως αυτό συντέλεσε στην διαμόρφωση της κοινής γνώμης της Γερμανίας, στη γνωστή αντισημιτική έκρηξη και στο ολοκαύτωμα που ακολούθησε.

Στη συνέχεια, ως τις ημέρες μας, διάφοροι εκδότες της πεντάρας, του ακροδεξιού και εθνικοσοσιαλιστικού χώρου, έως και απατεώνες σαν τον γνωστό τηλεβιβλιοπώλη, ανατυπώνουν το συγκεκριμένο βιβλίο, μερικοί εμπλουτίζοντας το κάθε φορά με διάφορα, ενισχύοντας τον μύθο των κακών Σιωνιστών που θα συνωμοτούν μέχρι την συντέλεια του κόσμου, πιθανόν και πάντα κατά των καλών Ελλήνων.

Νικόμαχος, κι εσύ ομοίως, συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Προσπαθείς να απορρίψεις μεταφυσικές πεποιθήσεις με επιστημονικές εξηγήσεις. Η αληθινή επιστήμη δεν διεκδικεί πρώτα απ όλα καμία απόλυτη αλήθεια, δεν μπορεί να απαντήσει στο «Γιατί;». Η επιστήμη φτιάχνει θεωρητικά μοντέλα βάσει πειραμάτων και μετρήσεων και δίνει πρακτικές εφαρμογές πάνω σε αυτά. Μένεις το «Πως;» δηλαδή. Εξηγήσεις θα δώσει η φιλοσοφία αλλά και η μεταφυσική, όμως δεν είναι αυτό το θέμα μας, αναφερόμαστε σε μια συγκεκριμένη κατηγορία μεταφυσικών, που λέγεται μαγική πρακτική. Και αυτή είναι μια μορφή τέχνης και τίποτε άλλο.

Η επιστήμη λειτουργεί ως εξής. Παίρνει ορισμένες παραδοχές, ένα αξιωματικό σύνολο και βάση αυτού χτίζει ένα λογικό οικοδόμημα θεωρημάτων, αποδείξεων και εφαρμογών. Και η ίδια η επιστήμη έχει αποδείξει πως οποιοδήποτε κατασκεύασμα που στηρίζεται στα μαθηματικά (που διαθέτουμε) δεν είναι πλήρες, κι ούτε θα γίνει ποτέ.
Τα φαινόμενα που χαρακτηρίζουμε ως μαγικά, η επιστήμη δεν τα αναγνωρίζει, τα θεωρεί ανύπαρκτα. Δεν είναι απλά «μαλακίες», μαλακίες θα μπορούσες να πεις πως είναι να προσπαθήσει να εξηγήσει κάποιος την μαγεία με την επιστήμη, κατά τους επιστήμονες, γιατί η πρώτη απλά δεν υφίσταται.

Και από την μεριά των μεταφυσικών επίσης θα ακούσεις ότι κανένα μεταφυσικό γεγονός δεν είναι εργαστηριακά επαναλήψιμο, οι λόγοι ανατρέχουν στην φύση των φαινομένων αυτών, στα αίτια και στο μέσο που επενεργούν. Δεν θα το προεκτείνω αυτό αλλά αν θέλετε, μπορώ να το κάνω αργότερα.

Όταν έδωσα μια λίστα με βιβλία σκεπτικιστών, το έκανα με πλήρη γνώση του τι θέλω να περάσω και όποιος μπορεί να το καταλάβει ή το ξέρει ήδη, θα καταλάβει και τι θέλω να υπαινιχθώ: Η μαγεία δεν υφίσταται. Νομίζω ότι αυτή η δήλωση είναι αρκετή για να μην μπλέκουμε την επιστήμη με το μεταφυσικό. Δεν είναι φυσικό φαινόμενο, μετρήσιμη αρχή, χειροπιαστό γεγονός. Από εκεί και μετά όποιος περάσει το στάδιο που ανέφερα, την «κατάσταση του Νικόδημου» ας την πούμε έτσι, τότε μπορούμε να συζητήσουμε για το τι είναι η μαγεία, αλλά δεν θα το κάνω δημόσια, γιατί αυτά τα πράγματα για μένα δεν γίνονται δημόσια.

Θα δώσω όμως για λόγους πληρότητας μια οπτική που έχουν ασπαστεί αρκετοί σύγχρονοι , όπως οι Carroll και Sherwin, εκεί έχω καταλήξει κι εγώ και άλλοι, πολύ καιρό πριν τους διαβάσω μάλιστα. Το σύνολο των παλαιών αντιλήψεων, μαγικών σχολών σκέψης, τείνει να αντικατασταθεί από μετά-αντιλήψεις, όπου η άσκηση της μαγικής τέχνης ομοιάζει με αυτήν της υποκριτικής. Ο «μάγος» υιοθετεί κάθε φορά το σύστημα που θεωρεί αυτός κατάλληλο για την συγκεκριμένη περίσταση και το εκτελεί όπως ένας ηθοποιός, ο οποίος βιώνει ουσιαστικά τον ρόλο του και όχι επιφανειακά υποκρινώμενος, όπως διδάσκουν οι σύγχρονες τεχνικές της υποκριτικής Μεθόδου, με σκοπό να κινήσει-ενεργοποιήσει τα αόρατα νήματα και συσχετισμούς για να πετύχει το έργο του, όπως το κάνουν οι ουσιαστικά μυημένοι στα εκάστοτε αυτά μαγικά συστήματα.

Το σύστημα αυτό μπορεί ας πούμε να είναι κατ’ ουσία Σαμανισμός. Αν τώρα ο μάγος-Σαμάνος ασκεί την αρχή της συμπάθειας, βασανίζοντας μια κούκλα βουντού, και στην ουσία υλοποιεί έναν κβαντικό εναγκαλισμό του βιομαγνητικού του πεδίου με αυτό του θύματός του, με σκοπό να τον βλάψει, αυτό δεν έχει καμιά σημασία, αρκεί να λειτουργεί. Η σύγχρονη μαγεία τείνει να εξελιχθεί σε πρακτική που αναζητά αποτελέσματα και τίποτε άλλο.

Δεν τους ενδιαφέρει η εξήγηση, ίσως γιατί δεν υπάρχει, ίσως γιατί παραμένει βαθιά κρυμμένη μέσα στις χαοτικές διαδικασίες, την χαόσφαιρα να το πούμε με την σχετική ορολογία, σε αόρατες στον άνθρωπο διεργασίες αιτίου-αιτιατού, σε φαινόμενα υποβολής-πλασέμπο, και τέλος σε συμμετοχή αοράτων παραγόντων, έως και στοιχειωδών μορφών ζωής ή ύπαρξης.

Τίποτε από όλα αυτά, χάσιμο χρόνου, χόμπι βαρεμένων έως ψυχοπαθών, μοντέρνα αναβίωση του μεσαίωνα, ατομική πόλωση και αυθυποβολή, όλα αυτά μπορεί να είναι η μαγεία και φυσικά τίποτα απολύτως. Γι αυτό υιοθετώ την άκρως επιστημονική παραδοχή και σας λέω ότι «η μαγεία δεν υπάρχει». Αν παρόλα αυτά κάποιοι από εσάς δεν έχετε πειστεί και συνεχίζετε -σαν κι εμένα- κι ασχολείστε ή την εξασκείτε, τότε θα μιλήσουμε για αποτελέσματα.

Λυπάμαι μόνο που δεν γίνεται να το κάνω δημόσια και μπροστά σε αγνώστους. Το θεωρώ χυδαίο και βέβηλο. Απλά θα υπενθυμίσω σε μερικούς φίλους που το έχουν χόμπι να προσπαθούν να κοντραριστούν με άλλους, ειδικά όταν χρησιμοποιούν αντικείμενα που δεν τα κατέχουν πραγματικά, και είναι προφανές ότι έτσι είναι, ότι απλά χάνουν τον χρόνο τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 19:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic δεν χρειάζεται κατ εμέ να αμύνεσαι υπερ των θέσεων σου, από τη στιγμή που είναι φανερό ότι έχεις θέσεις. Το ότι η επιστήμη αδυνατεί να αποδείξει η να στηρίξει κάποια πράγματα, δεν σημαίνει ότι αυτά δεν υπάρχουν. Και τα προσωπικά μας βιώματα νομίζω είναι πολύ πιο σημαντικά από οποιαδήποτε επιστημονική θεωρία.. Υπαρχει μαγεία κατά τη γνώμη μου, το θέμα είναι πως την ορίζει ο καθένας μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 19:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Italos, δεν αμύνθηκα ακριβώς για τις θέσεις μου. Τις διατύπωσα γραπτώς επί τη ευκαιρία της συζήτησης, γιατί έως τώρα το έκανα μόνο κατ ιδίαν, σε φίλους και γνωστούς. Αν και της πληροφορικής δεν πολυκυκλοφορώ στο ίντερνετ. Ειδικά με τις διαδικτυακές συζητήσεις έχω μαύρα μεσάνυχτα, γι αυτό και προκύπτουν διάφορες παρεξηγήσεις, γιατί δεν μπορώ να φανταστώ πάντα ότι μεσολαβεί το ίντερνετ, κάτι σαν μαύρος αιθέρας να το πω μεταφυσικά και νομίζω πως έχω μπροστά μου τον άλλον, και τελικά εκείνος με παρεξηγεί!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 20:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
 
"Πιθανοτατα, ειμαστε ακομα σαστισμενοι αρχαριοι , με πολυ σφαλερες νοητικες εικονες, και η εσχατη πραγματικοτητα υπερβαινει κατα πολυ τις ικανοτητες μας να την συλλαβουμε. Ερχεται στον νου ο παλιος ορος των χαρτογραφων : Terra incognita
 
Οσο περισσοτερα ανακαλυπτουμε, τοσο λιγοτερα φαινεται να γνωριζουμε. Αυτη ακριβως ειναι η φυσικη με δυο λογια."
 
Professor Leonard Susskind (Standford University)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariaa
troll


57 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 20:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mariaa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λεω να μην σχολιαζω πια σε αναρτησεις αν δεν με ενδιαφερει κατι η εχω κατι να μαθω. Και η αναγνωση φθανει.
Ειμαι εδω για τον εαυτο μου. Stay for me που λενε.
Οτι γραφω ειναι σε απλα ελληνικα και κατανοητα
Αν διαφωνει καποιος ειναι λογικο γιατι οπως λενε οσοι ανθρωποι τοσες γνωμες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 21:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν έδωσα μια λίστα με βιβλία σκεπτικιστών, το έκανα με πλήρη γνώση του τι θέλω να περάσω και όποιος μπορεί να το καταλάβει ή το ξέρει ήδη, θα καταλάβει και τι θέλω να υπαινιχθώ: Η μαγεία δεν υφίσταται. Νομίζω ότι αυτή η δήλωση είναι αρκετή για να μην μπλέκουμε την επιστήμη με το μεταφυσικό. Δεν είναι φυσικό φαινόμενο, μετρήσιμη αρχή, χειροπιαστό γεγονός. Από εκεί και μετά όποιος περάσει το στάδιο που ανέφερα, την «κατάσταση του Νικόδημου» ας την πούμε έτσι, τότε μπορούμε να συζητήσουμε για το τι είναι η μαγεία, αλλά δεν θα το κάνω δημόσια, γιατί αυτά τα πράγματα για μένα δεν γίνονται δημόσια.

Θα δώσω όμως για λόγους πληρότητας μια οπτική που έχουν ασπαστεί αρκετοί σύγχρονοι , όπως οι Carroll και Sherwin, εκεί έχω καταλήξει κι εγώ και άλλοι, πολύ καιρό πριν τους διαβάσω μάλιστα. Το σύνολο των παλαιών αντιλήψεων, μαγικών σχολών σκέψης, τείνει να αντικατασταθεί από μετά-αντιλήψεις, όπου η άσκηση της μαγικής τέχνης ομοιάζει με αυτήν της υποκριτικής. Ο «μάγος» υιοθετεί κάθε φορά το σύστημα που θεωρεί αυτός κατάλληλο για την συγκεκριμένη περίσταση και το εκτελεί όπως ένας ηθοποιός, ο οποίος βιώνει ουσιαστικά τον ρόλο του και όχι επιφανειακά υποκρινώμενος, όπως διδάσκουν οι σύγχρονες τεχνικές της υποκριτικής Μεθόδου, με σκοπό να κινήσει-ενεργοποιήσει τα αόρατα νήματα και συσχετισμούς για να πετύχει το έργο του, όπως το κάνουν οι ουσιαστικά μυημένοι στα εκάστοτε αυτά μαγικά συστήματα.

Το σύστημα αυτό μπορεί ας πούμε να είναι κατ’ ουσία Σαμανισμός. Αν τώρα ο μάγος-Σαμάνος ασκεί την αρχή της συμπάθειας, βασανίζοντας μια κούκλα βουντού, και στην ουσία υλοποιεί έναν κβαντικό εναγκαλισμό του βιομαγνητικού του πεδίου με αυτό του θύματός του, με σκοπό να τον βλάψει, αυτό δεν έχει καμιά σημασία, αρκεί να λειτουργεί. Η σύγχρονη μαγεία τείνει να εξελιχθεί σε πρακτική που αναζητά αποτελέσματα και τίποτε άλλο.

Δεν τους ενδιαφέρει η εξήγηση, ίσως γιατί δεν υπάρχει, ίσως γιατί παραμένει βαθιά κρυμμένη μέσα στις χαοτικές διαδικασίες, την χαόσφαιρα να το πούμε με την σχετική ορολογία, σε αόρατες στον άνθρωπο διεργασίες αιτίου-αιτιατού, σε φαινόμενα υποβολής-πλασέμπο, και τέλος σε συμμετοχή αοράτων παραγόντων, έως και στοιχειωδών μορφών ζωής ή ύπαρξης.

Τίποτε από όλα αυτά, χάσιμο χρόνου, χόμπι βαρεμένων έως ψυχοπαθών, μοντέρνα αναβίωση του μεσαίωνα, ατομική πόλωση και αυθυποβολή, όλα αυτά μπορεί να είναι η μαγεία και φυσικά τίποτα απολύτως. Γι αυτό υιοθετώ την άκρως επιστημονική παραδοχή και σας λέω ότι «η μαγεία δεν υπάρχει». Αν παρόλα αυτά κάποιοι από εσάς δεν έχετε πειστεί και συνεχίζετε -σαν κι εμένα- κι ασχολείστε ή την εξασκείτε, τότε θα μιλήσουμε για αποτελέσματα.

Λυπάμαι μόνο που δεν γίνεται να το κάνω δημόσια και μπροστά σε αγνώστους. Το θεωρώ χυδαίο και βέβηλο. Απλά θα υπενθυμίσω σε μερικούς φίλους που το έχουν χόμπι να προσπαθούν να κοντραριστούν με άλλους, ειδικά όταν χρησιμοποιούν αντικείμενα που δεν τα κατέχουν πραγματικά, και είναι προφανές ότι έτσι είναι, ότι απλά χάνουν τον χρόνο τους.



Θα συμφωνήσω μαζί σου σε ότι λες, αλλά είχα διαφωνήσει μαζί σου ως προς την υποκριτική σε παλαιότερο μήνυμα μου, δεν είναι υποκριτική ακριβώς, ο μάγος φτιάχνει το δικό του παράλληλο σύμπαν όπου ζει και πιστεύει ότι τα πάντα υλοποιούνται.

Και εκεί μπαίνουν στην μέση και οι σκεπτομορφές, δηλαδή όπως είπα ποιο πάνω όταν σκέφτεται ο ανθρώπινος εγκέφαλος εκπέμπει και εικόνες, δηλαδή σκεφτόμαστε κάτι και το συνειδητοποιούμε με την εικόνα πριν το εκφράσουμε, έτσι πιστεύω ότι λειτουργεί ο εγκέφαλος μας.

Αυτό μπορεί βέβαια να γίνει και με τον ήχο για να καταλάβεις τα μηνύματα που εκπέμπονται, τι εννοώ, όταν ακούς ένα συγκεκριμένο ήχο ο εγκέφαλος σηματοδοτεί το ερέθισμα, για παράδειγμα έχει δει εγκεφαλογράφημα ε κάπως έτσι αρχίζει και κινείται και δημιουργεί, ερεθίζεται και βγάζει και την εικόνα, για αυτό πιστεύω ότι πολλές φορές κάποιο ερέθισμα μας κάνει να αισθανθούμε αυτό που λέμε deja vu.

Γιαυτό και είμαστε επιρρεπείς στα ερεθίσματα και γιαυτό θα μου πεις υπάρχει η τηλεόραση και το ραδιόφωνο, που κινεί τις μάζες.

Τέλος πάντων ξεφεύγω τώρα αλλά ήθελα να το αναλύσω λίγο, οπότε σκέφτομαι και δημιουργώ μία μορφή μία εικόνα φανταστική και αυτός είναι ο άυλος κόσμος για εμένα.

Όταν μίλησα για τις σκεπτομορφές ρώτησα αν ομαδοποιούνται;

Ναι για παράδειγμα εγώ για προστασία από κάποια ανεπιθύμητη ενέργεια που στοχεύει στο υποσεινήδυτο μου, μπορώ να σκεφτώ μία τίγρη ή δύο ή τρεις να μου φυλάνε το χώρο, ασυναίσθητα βγαίνει η εικόνα και η ενέργεια, αυτή για εμένα είναι η ενέργεια του εγκεφάλου.

Και δημιουργώ τον παράλληλο άυλο κόσμο τον δικό μου για την προστασία μου, αυτό πιστεύω και αυτό υλοποιώ, γιατί είμαι πεπεισμένος, αν με καταλαβαίνεις;

Γιαυτό και προσπαθούμε να θωρακίσουμε τις σκέψεις μας που είναι άυλες αλλά έχουν ενέργεια.

Και ο άνθρωπος δυστυχώς συνδέεται ομαδικά και ίσως και στον κόσμο των ονείρων, γιαυτό και εκπέμπει ο άνθρωπος που το αντιλαμβάνεται μαζικά και όχι μεμονωμένα, με ερεθίσματα και εικόνες κοινώς τηλεπάθεια.

Οπότε αυτό το κομμάτι προσπαθούν να ανακαλύψουν η έχοντες γνώση και η μη και το κάνουν με διάφορες τελετουργίες, γιατί νομίζουν ότι ενώ στέλνουν την ενέργεια τους την σκοτεινή αν το θέσουμε έτσι, μπαίνουν στο κόσμο το πνευμάτων και κινούν τα πνεύματα, είναι ο δικός τους άυλος κόσμος.

Δεν είναι όμως έτσι απλά τα πράγματα, θέλει εκπαίδευση το μυαλό για να μπορέσει και να δράσει και να αντιδράσει.

Είναι όπως οι σειρήνες του Οδυσσέα, όπου με τους ήχους τους, υπνώτιζαν τους άνδρες και δεν έβλεπαν την ασχήμια τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2014, 22:03:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Θα συμφωνήσω μαζί σου σε ότι λες, αλλά είχα διαφωνήσει μαζί σου ως προς την υποκριτική σε παλαιότερο μήνυμα μου, δεν είναι υποκριτική ακριβώς, ο μάγος φτιάχνει το δικό του παράλληλο σύμπαν όπου ζει και πιστεύει ότι τα πάντα υλοποιούνται.

Ακριβώς το ίδιο κάνει και ο ηθοποιός. Οι σύγχρονες υποκριτικές μέθοδοι, Στανισλάβσκι, Στράσμπεργκ, κ.α στηρίζονται ακριβώς σε αυτές τις αρχές. Ο Γκροτόφσκι για παράδειγμα έβγαζε τους ηθοποιούς του στην ύπαιθρο, όπου αφού τους υπέβαλε σε κοπιαστικές εργασίες, άθληση και στέρηση ύπνου, τους έβαζε μετά να κάνουν πρόβα και εκείνοι απέδιδαν έξω από τα αναμενόμενα.
Όταν καταστέλλεις το συνειδητό με τεχνητό τρόπο βρίσκει δίοδο το υποσυνείδητο να παράγει και κυρίως το υπερσυνείδητο να δημιουργήσει (ο ανώτερος εαυτός).

Σύγκρινε τώρα όλα αυτά με την Σαμανική πρακτική (δεν έχω ασχοληθεί πρακτικά, μόνο ότι έχω διαβάσει, ντοκιμαντέρ κτλ), όπου ο μάγος-ιερέας επιδιώκει με τις σωματικές ταλαιπωρίες να προκαλέσει τις λεγόμενες altered states of consciousness, που έχουν μιλήσει όλοι οι γνωστοί αποκρυφιστές της δύσης.

-Ναι για παράδειγμα εγώ για προστασία από κάποια ανεπιθύμητη ενέργεια που στοχεύει στο υποσεινήδυτο μου, μπορώ να σκεφτώ μία τίγρη ή δύο ή τρεις να μου φυλάνε το χώρο, ασυναίσθητα βγαίνει η εικόνα και η ενέργεια, αυτή για εμένα είναι η ενέργεια του εγκεφάλου.

Χμμμ... αιλουροειδή ε; Επίκληση στο Τζάγκουαρ. Ηθελα να στο πω κάποια στιγμή. Εντελώς Σαμανική πρακτική άμυνας*


* βλ, και Munai-Ki, Harmony rite


Edited by - Heretic on 04/02/2014 22:16:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2014, 10:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...στην ύπαιθρο, όπου αφού τους υπέβαλε σε κοπιαστικές εργασίες, άθληση και στέρηση ύπνου, τους έβαζε μετά να κάνουν πρόβα και εκείνοι απέδιδαν έξω από τα αναμενόμενα.
Όταν καταστέλλεις το συνειδητό με τεχνητό τρόπο βρίσκει δίοδο το υποσυνείδητο να παράγει και κυρίως το υπερσυνείδητο να δημιουργήσει (ο ανώτερος εαυτός)....

Κάνε το ίδιο και πες το: μαγεία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy