ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΜΑΓΕΙΑ ,, Η ΨΥΧΟΝΕΡΓΗΤΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 23
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 13:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΜΥΘΗΡΑ
...η ερωτικη ενεργεια κατα την γνωμη μου ειναι κατι καθολικο ειναι η ψυχικη ενεργεια στο συνολο της καθως εκφραζεται η εραστικη-ερωμενικη της δυναμη και ταση για διαχυση προς τα εξω η για εισροη προς τα μεσα ...
Ωραία, σε αυτήν αναφέρομαι και εγώ (αλλα την αναφέρω ως σεξουαλική) αν θες να τη λέμ ερωτική, ας τη λέμε ερωτική.
Η ενέργεια αυτή έχει την τάση στον άνθρωπο να πηγαίνει προς τα κάτω και προς τα έξω (εκσπερμάτωση π.χ.) και αυτό "τρέφει" το όργανο Κουντατιγουαδόρ, που λέγεται και "ουρά του Σατανά".
Αντίθετα εμείς πρέπει να την εθίσουμε την ενέργεια, στο να πηγαίνει προς τα μέσα και προς τα πάνω (στον εγκέφαλο) σύμφωνα με τη γνωστική διδασκαλία. (Αυτό γίνεται με ορισμένες ασκήσεις)


σχολιο 18
..ναι ειναι καλυτερα να τη λεμε ερωτικη καθως καταρχην η λεξη σεξ ειναι ξενοφερτη και επιπλεον παραπεμπει στην εκφυλιστικη σεξιστικη φιδισια βαθια ανεραστη εποχη μας ,,,και επικεντρωνεται σε ενα ορισμενο κεντρο το γενετησιο.. ενω η ερωτικη επικοινωνια μπορει να γινει και μεσω αλλων κεντρων και μαλιστα μιλαμε τοτε για αλλου εππεδου επικοινωνια .. πχ το καρδιακο και το εγκεφαλικο που αποτελει κορυφωση της "'εκσπερματωσης"" ακομη κι οταν το αρσενικο δεν εχει καθολου στυση χμμμ...

... πιστευω οτι η ""εκσπερματωση"" δεν ειναι η εκροη του παχυρευστου υγρου απο το πεος ενος ανδρος αλλα η εκροη βιονεργειακης ουσιας η εκχυσης της προς το θηλυκο κια τα δικα του ψυικα κεντρα .. και για αυτο δεν απαιτειται καν γενετησια επαφη ... σε πολυ προχωρημενα σταδια οι ανθρωποι θα συνουσιαζονται μακραν των γενετησιων κεντρων και θα περιερχονται σε ενα ειδος πνευματικου οργασμου μεγαλης διαρκειας ο μονος που μπορει να εγγυηθει την ερωτικη ενωση και την ψυχικη αναζωογονηση και ψυχικη επιγνωση ..που ειναι το απολυτο ζητουμενη της ερωτικης συνευρεση των ανθρωπων ...

......επισης η ερωτικη ενεργεια πιστευω ειναι αμφιδρομη,, κινειται απο τα κατω προ τα πανω και απο τα πανω προς τα κατω.. προς τα κατω υποβαθμιζεται προς πανω αναβαθμιζεται .. επισης η ερωτικη ενεργεια οχι μονο κινειται πανω-κατω αλλα περιδινιζεται δημιουργωντας στροβιλους γυρω απο το ψυχονεργειακο μας πλεγματικο σωμα αρα διαχεεται και προς τα δεξια κι προς τα αριστερα ...κατα τη ερωτικη συνουσια ενος ζευγαριου η ερωτικη ενεργεια αναβλυζει τυλιγει τους εραζομενους αλλα σκορπιζεται κια δεν εκπληρωνει σχεδον ποτε το σκοπο της ερωτικης αναβλυση της ... που ειναι η η ερωτικη διεισδυση μεσα στα κεντρα των αμοιβαιων εραστων και την επιτευξη της πολυποθητης ερωτικης ενωσης ...

... αρα παραμενει για τον μη εξελιγμενο ανθρωπο ενα μακρινο ονειρο η ερωτικη αυτεπιγνωση κι αλληλοεπιγνωση μεσα απο την ερωτικη συνουσια και βεβαια ο συνακολουθος υψηλου επιπεδου ερωτικος ψυχικος οργασμος κι η αλληλοαναζωγονηση ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/06/2013 13:22:20

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/06/2013 13:26:07

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/06/2013 13:27:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 13:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΘΗΡΑ,
τρέχεις να προλάβεις τις σκέψεις σου απ' οτι φαίνεται, παρορμητικό άτομο.


We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 13:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Osmosis
Ένα παράδειγμα ασκήσεων;
To Αιγυπτιακό πραναγιάμα, στο "Κίτρινο Βιβλίο" του Δασκάλου Σαμαέλ. Επίσης υπάρχουν μια σειρά απο διαφορετικές ασκήσεις στα βιβλία του Δασκάλου Swami Syvananda για αυτό το θέμα.
Τέλος υπάρχουν οι ασκήσεις του Δασκάλου Λάκσμι, δάσκαλος που διαδέχτηκε τον Δάσκαλο Ντε Σότο.
Αυτές οι τελευταίες είναι πολύ δυνατές, αλλά είναι περισσότερο για νέους (περιέχουν πολύ σωματική κίνηση) και τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν τις έχω βρει κάπου (στα ελληνικά) στο διαδίκτυο αλλά δίνονται μέσα στις γνωστικές ομάδες της γραμμής του Δασκάλου Λάκσμι.
Σημειώνω εδώ οτι υπάρχει προς το παρόν μόνο μια γνωστική ομάδα της επίσημης γραμμής του Δ. Λάκσμι (εδώ στην Αθήνα) αλλά υπάρχει και μια ανεπίσημη ομάδα που λειτουργεί σε διάφορες περιοχές. Πρόκειται για δύο διαφορετικές ομάδες. Τα στοιχεία της επίσημης ομάδας αναγράφονται στο προφίλ μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 14:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
... πιστευω οτι η ""εκσπερματωση"" δεν ειναι η εκροη του παχυρευστου υγρου απο το πεος ενος ανδρος αλλα η εκροη βιονεργειακης ουσιας η εκχυσης της προς το θηλυκο κια τα δικα του ψυικα κεντρα ..
Είναι αυτό που λέει η λέξη... "βιοενέργεια" υπάρχει μέσα στο σπέρμα
quote:
και για αυτο δεν απαιτειται καν γενετησια επαφη
Σου προτείνω να διαβάσεις ένα οποιαδήποτε βιβλίο του Δ. Σαμαέλ Αούν Βεόρ, και εκεί θα βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις για αυτό το θέμα. Το πιο γνωστό του (και ογκώδες, και δύσκολο) έργο του, είναι το "Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ΓΑΜΟΣ" (The perfect Matrimony (en))

quote:
σε πολυ προχωρημενα σταδια οι ανθρωποι θα συνουσιαζονται μακραν των γενετησιων κεντρων και θα περιερχονται σε ενα ειδος πνευματικου οργασμου μεγαλης διαρκειας ο μονος που μπορει να εγγυηθει την ερωτικη ενωση και την ψυχικη αναζωογονηση και ψυχικη επιγνωση ..που ειναι το απολυτο ζητουμενη της ερωτικης συνευρεση των ανθρωπων ...
Η αποχή απο το σεξ είναι φυγή από το πρόβλημα, όχι λύση. Και την ίδια φυγή είναι που πρεσβεύουν και τα εκάστοτε ιερατεία, ενοχοποιώντας το σεξ, επειδή δε ξέρουν να το κάνουν σωστά.
quote:
......επισης η ερωτικη ενεργεια πιστευω ειναι αμφιδρομη,, κινειται απο τα κατω προ τα πανω και απο τα πανω προς τα κατω.. προς τα κατω υποβαθμιζεται προς πανω αναβαθμιζεται .. επισης η ερωτικη ενεργεια οχι μονο κινειται πανω-κατω αλλα περιδινιζεται δημιουργωντας στροβιλους γυρω απο το ψυχονεργειακο μας πλεγματικο σωμα αρα διαχεεται και προς τα δεξια κι προς τα αριστερα ...κατα τη ερωτικη συνουσια ενος ζευγαριου η ερωτικη ενεργεια αναβλυζει τυλιγει τους εραζομενους αλλα σκορπιζεται κια δεν εκπληρωνει σχεδον ποτε το σκοπο της ερωτικης αναβλυση της ... που ειναι η η ερωτικη διεισδυση μεσα στα κεντρα των αμοιβαιων εραστων και την επιτευξη της πολυποθητης ερωτικης ενωσης ...
Καλά τα λες..


Edited by - Gnostic Student on 13/06/2013 14:07:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 15:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 19

οκ .. γνωστικ ,, ομολογω οτι ο γνωστικισμος αλλα οχι οπως τον διδασκουν οι δυτικοτραφεις νεοεποχιτες γνωστικοι αλα σαηντελογικ ... μου ασκουσε παντα μια ελξη .....
..το σεξ απο την αλλη λογω της μακρορονια δικης μου αποχης το εχω απομυθοποιησει ....δε λεω ειναι βαθια κρυμμενη αναγκη αλλα σιγουρα που εχει σχεση με την ερπετικη πλευρα της ανθρωπινης φυσης μας απο την οποια πρεπει να απαλλαχθουμε καποτε και να ερευνησουμε ενεργειακες ανωτερε μορφες συνουσιας και γιατι οχι χωρις απαραιτητα την γεννετησια εισδοχη ...επιχειρωντας καρδιακες κι εγκεφαλικες συνουσιες καθαρα ..χμμμ...

...ναι Οσμωτικ ειμαι μια παραορμητικη που ειπαμε δινω μαχη με την ερπετικη μου φυση μιας και γνωριζω τι σημαινει πτερωτος ανθρωπος και τι ευτυχια κρυβει ανειπωτη μεσα της αυτη η φυση του πτερωτου και τι ευεργεσια...
να εδω μια καλη απεικονιση που βρηκα τω του βιοενεργειακου πεδιου των ανθρωπων ... παρατηρειστε τον κωνο -στηλη πανω απο το κεφαλι και τον κωνο κατω απο το λεκανη ...ο ερπετικος ανθρωπος εχει αμυδρο τετοιο κωνο πανω απο το κεφαλι και ενισχυμενο υπερβολικα τον κατω κωνο που οαιζει με ουρα δεινοσαυρο...το αντιστροφο γινεται τον πτερωτο ανθρωπο ...



...λοιπον αυτο το πεδιο ειναι το μηλο της ψυχης απο τη γνωση του οποιου θελησαν να δοκιμασουν οι χμμ.. ""πρωτοπλαστοι"" ...κατι που δεν αρεσε καθολου στο δημιουργο τον εκποιημενο ως προς το εσωψυχο φως του που ελεγχε το μηλο του και τρεφοταν ασυδωτα απο αυτο ...ο δημιουργος θεωρησε ανυπακοη και προσβολη-απειλη αυτη την γνωση....αν κι ο μυθος παραλειπει να μα πει οτι το φιδι στο δεντρο ελεγε <<μη οχι μη δοκιμασετε> ενω το κορακοπεριοστερο πιο πανω σε ενα κλαδι τραγουδουε και λεγε οτι <<ο καρπος θα σας δειξει την γνωση του καλου και κακου>>... απο το μυθο της παραδιεισιας ανυπακοης αφαιρεθηκε το κορακοπεριστερο ..εμεινε μονο το φιδι ..........χχχχχχχμμ!!


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/06/2013 15:37:31

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/06/2013 15:42:56

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/06/2013 15:48:38

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/06/2013 15:49:19

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 13/06/2013 15:50:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 16:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το σεξ απο την αλλη λογω της μακρορονια δικης μου αποχης το εχω απομυθοποιησει ....δε λεω ειναι βαθια κρυμμενη αναγκη αλλα σιγουρα που εχει σχεση με την ερπετικη πλευρα της ανθρωπινης φυσης μας απο την οποια πρεπει να απαλλαχθουμε καποτε και να ερευνησουμε ενεργειακες ανωτερε μορφες συνουσιας
Σου ξαναλέω, δεν έχεις καταλάβει τον ρόλο που παίζει το ζωικό κομμάτι του ανθρώπου, το υποτιμάς γιατί δεν το γνωρίζεις... θεωρείς ίσως οτι ο Θεός το έβαλε εκεί καταλάθος, οτι αποτελεί απλά και μόνο ένα εμπόδιο για το εσωτερικό μας έργο και σε καμιά περίπτωση δε θα μπορούσε να το βοηθήσει.
Κάνεις λάθος.

Τέλος πάντων..

Όλη η μυστικιστικη γνώση είναι ανοιχτή.. σε αυτόν που χρησιμοποιεί το google σωστά Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 21:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βασικό έργο που καλούμαστε να επιτελέσουμε - που κατά τη γνώμη μου είναι και ο λόγος ύπαρξής μας στο γήινο πεδίο- είναι η ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ των χαμηλών ενεργειών/δονήσεων σε υψηλές και -προς θεού- όχι η καταστροφή τους. Αλλοίμονο…… αν δε το κατανοήσουμε αυτό δεν πρόκειται ούτε βήμα να κάνουμε.
Αλλά όμως , για να μεταλλάξεις μια ενέργεια- για παράδειγμα τη σεξουαλική -προϋπόθεση είναι να την έχεις. Αν δεν την έχεις , τι θα μεταλλάξεις;
Το πανίερο συμπαντικό έργο της μετάλλαξης των χαμηλών δονήσεων σε υψηλές , μόνο το ανθρώπινο όν μπορεί να επιτελέσει. Γι’αυτό , όπως ο άνθρωπος έχει ανάγκη το Θεό – όποιος και να είναι αυτός ο Θεός- έτσι και ο Θεός έχει ανάγκη τον Άνθρωπο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2013, 22:37:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
το σεξ απο την αλλη λογω της μακρορονια δικης μου αποχης το εχω απομυθοποιησει ....δε λεω ειναι βαθια κρυμμενη αναγκη αλλα σιγουρα που εχει σχεση με την ερπετικη πλευρα της ανθρωπινης φυσης μας απο την οποια πρεπει να απαλλαχθουμε καποτε και να ερευνησουμε ενεργειακες ανωτερε μορφες συνουσιας
Σου ξαναλέω, δεν έχεις καταλάβει τον ρόλο που παίζει το ζωικό κομμάτι του ανθρώπου, το υποτιμάς γιατί δεν το γνωρίζεις... θεωρείς ίσως οτι ο Θεός το έβαλε εκεί καταλάθος, οτι αποτελεί απλά και μόνο ένα εμπόδιο για το εσωτερικό μας έργο και σε καμιά περίπτωση δε θα μπορούσε να το βοηθήσει.
Κάνεις λάθος.

Τέλος πάντων..

Όλη η μυστικιστικη γνώση είναι ανοιχτή.. σε αυτόν που χρησιμοποιεί το google σωστά


σχολιο 20
....εχμμ δε το υποτιμω το σεξ ισα ισα για καποιες ταξεις ανθρωπων ειναι ζωτικο αλλα οχι για ολες τις ταξεις ..και μιλαω για την σεξουαλικη πραξη κια οχι γενικα για την ερωτικη συνευρεση ...τα οποια καλο εινα να τα διαχωριζουμ... επισης γενικα η εξελίξη οδευει πιστευω προςς μια ολοκληρωτικη απαγκιστρωση απο τη γενετησια πραξη με κατευθυνση ανωτερες συνουσιες μεσω ανωτερων κεντρων ...

και για αυτο που λεει ο Νοτρικ συμφωνω .. αλλα η μετουσιωση προς ανωτερες δονησεις σημαινει και την πληρη απαγκιστρωση μας απο τις κατωτερες υλονεργειες ...χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορουμε να ασκουμε τις επιρροες μας στα πλασματα που βρικονται ακομη απο αυτην την κατωτερη υλοενεργεια αγκιστρωμενα; ...

...επισης θελω να μου εξηγησεις Γνωστικ με βαση πιο λογικη η ενεργεια των ανθρωπων κινειται γενικα μονο απο κατω προς τα πανω ...μιλας για την ενεργεια των κατωτερων ανθρωπων?? γιατι γιαυτους οντως εχει τετοια κατευθυνση η ενεργειακη ροη τους μιας και οπως ειπαμε τρεφονται μεσω των ουριαιων και γενετησιων κεντρων ..αναρωτιεμαι αν οι γνωστικες μεθοδοι που εχεις μελετησει και ισως εφαρμοζεις ισχυουν για ολους τους ανθρωπους ..

....τι μας εγγυαται οτι ενας δασκαλος αυτων των μεθοδων δεν κανει τιποτε αλλο απο το να αποστραγγιζει τους μαθητες του μεσω της σεξοαυλικης διεγερσης ...γιατι απλα αλλη επιρροη σε αλλα κεντρα δε μπορει να εχει μμ καταλαβαινεις που το παω??? σε αυτο που εχω περιγραψει ηδη ως μαυρες πρακτικες μαγειας ... παραπεμψε με αν θελεις σε καμμια διευθυνση να επιμορφωθω σχετικα .. χμμμμ ..θελω να καταλαβω ακριβως τις τεχνικες που χρησιμοποιειτε εσεις οι "γνωστικοι"

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2013, 03:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
Το βασικό έργο που καλούμαστε να επιτελέσουμε - που κατά τη γνώμη μου είναι και ο λόγος ύπαρξής μας στο γήινο πεδίο- είναι η ΜΕΤΑΛΛΑΞΗ των χαμηλών ενεργειών/δονήσεων σε υψηλές
Τώρα με έστειλες Notirk. Ακριβώς!
quote:
Αλλά όμως , για να μεταλλάξεις μια ενέργεια- για παράδειγμα τη σεξουαλική -προϋπόθεση είναι να την έχεις. Αν δεν την έχεις , τι θα μεταλλάξεις;
Ακριβώς. Αν θες ανάλυσέ το και λίγο
quote:
ΜΥΘΗΡΑ
...επισης θελω να μου εξηγησεις Γνωστικ με βαση πιο λογικη η ενεργεια των ανθρωπων κινειται γενικα μονο απο κατω προς τα πανω ...μιλας για την ενεργεια των κατωτερων ανθρωπων??
Να το πω απλά, αν η ενέργεια των ανθρώπων ΔΕΝ πήγαινε προς τα κάτω, τότε οι άνδρες και οι γυναίκες δεν θα είχαν ανάγκη για οργασμό. Οι άνδρες συγκεκριμένα δε θα είχαν την ανάγκη για εκσπερμάτωση και οι γυναίκες ίσως να μπορούσαν να ελέγχουν τον κύκλο τους.
Βέβαια μετά απο κάποια ηλικία που η *φωτιά* εξασθενεί, μπορεί κάποιος να ΝΟΜΙΖΕΙ οτι δεν έχει κατώτερες τάσεις. Αλλά το ζητούμενο δεν ειναι να περιμένουμε να φτάσουμε σε μια ηλικία που δεν θα έχουμε πια αυτή τη φωτιά, το ζητούμενο είναι πολύ πριν φτάσουμε εκεί, να αξιοποιούμε αυτή τη φωτιά για το εσωτερικό μας έργο. Απ' τη στιγμή που δεν την αξιοποιούμε, αυτή πηγαίνει προς τα κάτω και προς τα έξω, και δημιουργεί τις γνωστές ονειρώξεις που έχουν οι νέοι (και όχι μόνο) και την λεγόμενη "ουρά του σατανά".
quote:
γιατι γιαυτους οντως εχει τετοια κατευθυνση η ενεργειακη ροη τους μιας και οπως ειπαμε τρεφονται μεσω των ουριαιων και γενετησιων κεντρων
*Ποιος* τρέφεται μέσω "των ουριαίων κέντρων";
quote:
αναρωτιεμαι αν οι γνωστικες μεθοδοι που εχεις μελετησει και ισως εφαρμοζεις ισχυουν για ολους τους ανθρωπους
Ναι, για μένα ισχύουν. Αλλά εγώ κάνω συγκεκριμένες πρακτικές, ας πούμε το αιγυπτιακό πραναγιάμα στο "Κιτρινο βιβλίο" δεν το κάνω, κάνω όμως τις ασκήσεις του Δ. Λάκσμι (και άλλες). Για αυτό χρειάζεται πειραματισμός να δει ο καθένας τι δουλεύει καλύτερα για τον ίδιο. Οι πρακτικές δεν είναι όλες "κατάλληλες" για όλους, για αυτό υπάρχουν πολλές διαφορετικές να επιλέξει κάποιος.
quote:
τι μας εγγυαται οτι ενας δασκαλος αυτων των μεθοδων δεν κανει τιποτε αλλο απο το να αποστραγγιζει τους μαθητες του μεσω της σεξοαυλικης διεγερσης
Η σεξουαλική διέγερση είναι αποτέλεσμα της μη-μετατρεμμενης φωτιάς-ερωτικής ενέργειας, η οποία μη-αξιοποιούμενη πηγαίνει προς τα γεννητικά όργανα και δημιουργεί διέγερση. Η γνωστική διδασκαλία διδασκει την εξοικονόμηση και μετατροπή της ενέργειας, μέσα απο ασκήσεις μετατροπής και έλεγχο της *προσοχής*.
quote:
παραπεμψε με αν θελεις σε καμμια διευθυνση να επιμορφωθω σχετικα .. χμμμμ ..θελω να καταλαβω ακριβως τις τεχνικες που χρησιμοποιειτε εσεις οι "γνωστικοι"
Βεβαίως, μπορείς να κοιτάξεις αυτό το βιβλίο αν θέλεις μια πολύ γενική ιδέα (η μετάφραση δεν ειναι πολύ καλή) σχετικά με το περιεχόμενο της γνωστικής διασκαλίας, αλλά για το θέμα το οποίο μιλάμε και για να δεις και ορισμένα πρακτικά πράγματα, σου έστειλα λινκ σε προσωπικό μήνυμα (θα το βρείς κάτω κάτω στην κεντρική σελίδα)

Edited by - Gnostic Student on 14/06/2013 03:28:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2013, 06:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

{quote} Νοτιρκ
Αλλά όμως , για να μεταλλάξεις μια ενέργεια- για παράδειγμα τη σεξουαλική -προϋπόθεση είναι να την έχεις. Αν δεν την έχεις , τι θα μεταλλάξεις;
--------------------------------------

{quote}Gnostik Student
Ακριβώς. Αν θες ανάλυσέ το και λίγο.
---------------------------------------------------------------
-Μη μου βάζεις δύσκολα. Δεν τα καταφέρνω στις αναλύσεις .
-Οταν δε , πρόκειται για διανοήματα που μου κατέβηκαν έτσι από το ‘’πουθενά’’ , μάλλον εγώ έχω την ανάγκη να μου αναλυθούν.
Ωχ!!!!Τι είπα τώρα; Ζητάω δάσκαλο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2013, 08:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 21


...αυτο ειναι μια πολυ καλη απεικονιση των ενεργεικων μας κεντρων προκειται για στροβιλους που φυσιολογικα πρεπει να εναλλασσουν φορα στροβιλισμου οπως κι επιπεδα στροβιλισμου..

..λοιπον οταν λεμε η ενεργεια πηγαινει απο πανω προς τα κατω στον ανθρωπο αμεσως διατυπωνουμε μια μονομερεια οσο αφορα την ροικοτητα της ενεργειας στον ανθρωπο εν γενει ...καθως οπως βλεπουμε τα ""χωνια της ψυχης ειναι ανοικτα πανω κατω κι αριστερα και δεξια ....αρα λογικα μονο λογικα μπορουμε να υποθεσουμε οτι η ενεργεια εχει την ταση να ανεβοκατεβαινει αλλα και να πηγαινει αριστερα και δεξια ..να μπαινει και να βγαινει ..

..θελω τωρα γνωστικ να μου εξηγησεις με βαση ποια λογικη ο ανθρωπος εχει καθοδικη πορεια ενεργειας στην ολοτητα του...τα αλλα κεντρα και τα δικα τους ροικα συστηματα δε τα λαμβανει ο γνωστικισμος που εκπροσωπεις υποψιν???δηλ δε θεωρει οτι απο την καρδια μπαινοβγαινει ενεργεια ,η απο την κοιλια η απο το λαιμο, η απο την ουρα ?????...μηπως εγω δε καταλαβα κατι ???

..επισης το να θεωρουμε οτι την ενεργεια πρεπει να την κλεινουμε μεσα μας και να μην την βγαζουμε προς τα εξω δεν ειναι κι αυτο μια μονομερεια ???...η εσωστρεφεια της ενεργειας εινα μι ψυχοενεργειακη διαταραχη .. και παραπεμπει σε πρακτικες μονωτισμου και αφαιμαξης οπως εχω ηδη πει σε προηγουμενα σχολια..δεν ειμαι διαβασμενη οπως εσυ αλλα μηπως τελικα κανεις το να διαβαζει τα θεωρητικολογηματα των αλλων χανει το λογικο ειρμο της δικης του σκεψης ???

..ειμαι μια αυτοδιδακτη ας το πουμε ετσι γιατι ειπαμε μεγας διδασκαλος ειναι το αρχειο τη ζωης και εχω μαθει να εμπιστευομαι την λογικη μου σε πολλα ζητηματα αποκρυφισμου .. θεωρω λοιπον αυτο που λες για την ροη της ενεργειας μονομερες και ακραιο και σιγουρα η αληθεια δεν εχει σχεση με αυτες τις μονομερειες κι ακροτητες ...

ΠΙΣΤΕΥΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΛΟΓΙΚΑ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣ ΠΑΣΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΙΣΧΥΕΤΑΙ ΑΛΛΟΤΕ Η ΜΙΑ ΚΙ ΑΛΛΟΤΕ Η ΑΛΛΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΨΥΧΗς Η ΑΝΑΛΟΓΩΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΣΤΑΣΕΩΝ ...ΠΧ Η ΤΑΞΗ ΤΩΝ ΕΡΠΕΤΙΚΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΧΕΙ ΡΟΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΟΥΡΙΑΙΟ ΚΕΝΤΡΟ,, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΙΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΧΑΜΗΛΟΣΥΧΝΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΡΕΦΕΤΑΙ Η ΤΑΞΗ ΑΥΤΗ ..

ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ Η ΚΑΡΔΙΑΚΗ ΤΑΞΗ ΕΧΕΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΞΕΡΧΕΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕΣΩ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟΥ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ..

Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΤΑΞΗ ΕΠΙΣΗΣ ΤΡΕΦΕΤΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΤΗΣ ΚΕΦΑΛΗΣ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΞΕΡΧΕΤΑΙ ΚΙ ΕΙΣΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΣΩ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ..ΧΜΜ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΛΥ ΓΕΝΙΚΟΙ ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΙΚΟΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΟΙ δικοι μου ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΑΛΛΑ ΦΥΣΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΑΛΛΑΣΣΟΥΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥΣ...

...πες μου ομως... οι συμπερασμοι του Σαμαελ η αλλων στη γνωστικη κινηση που εκπροσωπεις πως προεκυψαν ???,,,με βαση ποιους λογικους συμπερασμους ???η μηπως αποτελουν αποφθεγματα δασκαλων στο απυροβλητο μιας δογματικης αυθαιρετης κατασκευης υπερανω λογικου ελεγχου .. θελω να πω ...καταρχην αυτοι οι δασκαλοι τι γνωριζαν πχ απο ηλεκτρομαγνητικα πεδια ...ποιο ηταν το επιπεδο εγκυκλιας μορφωσηςς τους ..... πειραματιστηκαν με κατι ??? με ποιο τροπο κατεληξαν σε αυτα που αποτελουν διδασκαλιες τους ...


ΔΕΞΙΟΣΤΡΟΦΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΩΝ ΚΕΝΤΡΩΝ -ΕΚΡΟΗ,, ΑΡΙΣΤΕΡΟΣΤΡΟΦΗ ΚΙΝΗΣΗ- ΕΙΣΡΟΗ .. ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΦΟΡΑ ΣΤΡΟΒΙΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΕΤΑΙ Η ΕΙΣΡΟΗ -ΕΚΡΟΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ..

......αληθεια γνωστικ απο φυσικη πως πας ...γνωριζεις δηλαδη τι μορφη πεδιου δημιουργειται γυρω απαο να σωληνοειδες η ενα κυκλικο αγωγο ρευματοφορο ...ξερεις να σχεδιαζεις τις δυναμικες γραμμες πεδιου ..χμμ ..καπω ετσι λειτουργουν κι τα ψυχικα μας κεντρα ...ειμουν τυχερη τελικα που σπουδασα φυσικος γιατι αυτο μου δινει την δυνατοτητα να μεταφερω καποιες γνωσεις της φυσικης στην μελετη της ψυχοενεργητικης ....


θα κοιταξω παντως τα λινκ που μου λες ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 14/06/2013 08:48:16

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 14/06/2013 08:50:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2013, 09:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
...ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΔΙΑΛΑΛΑΩ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ !!!...
Το πρόβλημα (και το βολικό) με τα αληθινά μυστικά είναι ότι είναι... μυστικά (δηλαδή "καλυμένα) - ακόμα κι αν τα διαλαλείς μόνο όσοι ήδη τα ξέρουν μπορούνε να τα δούνε... τα άλλα που διαφημίζονται* ως "μυστικά" απλά δεν είναι...

* πριν λίγες μέρες στη σελίδα του CNN είχε αφιέρωμα (!) για τη "Μυστική διαστημική πόλη (διαστημοδρόμιο) της Κίνας" (Ουάου!). Με φωτογραφίες.... Αγαπητοί, αν ήταν μυστικό δεν θα υπήρχαν φωτογραφίες, ούτε καν υπόνοια για άρθρο... έτσι το "μυστικό" υποβιβάζεται σε φτηνό τρυκ για να εκλύσει την προσοχή.



Μια ένδειξη πάντως μπορεί να είναι και ο πόλεμος που ασκείτε πάνω σε μια δυναμική, ας μη το περιορίζουμε απαραίτητα σε μυστικό!


σχολιο 22

....μυστικα υπαρχουν αλλα απο την στιγμη που διαλαλουνται χανουν την μυστικοπαθεια τους ...αυτο εξαλλου ειναι ατο νοημα του διαλαληματος..

...χχμμ αλλα ειναι πολυ αναρμοστο να συγκρινεις τα μυστικα που διαλαλαει μια ανωνυμη χρηστης του διαδικτυου περιθωριακη φιλοσοφος της διπλανης πορτας που γραφει σε μια γωνια απομερη του διαδικτυου κι την διαβαζουν 5 -10 αλλοι φορουμιστες που ζυγωνουν αυτη την γωνια ,, αναρμοστο να το συγκρινεις αυτα με τα διαλαληματα τα μαζικοποημενα ενος τεραστιας εμβελειας καναλιου χειραγωγησης της κοινης γνωμης .. πχ του CNN.. με εκατομμυρια αναγνωστες θεατες,,,δεν νομιζεις οτι αυτα τα δυο δε συγκρινονται ????

.........το καινουριο κι αυθεντικο παντως ερχεται στο κοσμο πατωντας αθορυβα στις μυτες των ποδιων του οπως το πεταγμα περιστεριου...ελεγε ο Νιτσε ..αλλο αν στην πορεια τα μηνυματα που κομιζει μπορουν να σηκωσουν θυελλες κοσμικου αναβρασμου !!!ο,τι εξ αρχης κανει παταγο παντως χμμ ειναι απλα μια τηλεκατευθυνομενη ανοητη φουσκα ...προορισμενη να χαθει απο την μνημη του Αρχειου της Ζωης ..

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2013, 10:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....μυστικα υπαρχουν αλλα απο την στιγμη που διαλαλουνται χανουν την μυστικοπαθεια τους ...αυτο εξαλλου ειναι ατο νοημα του διαλαληματος..

...χχμμ αλλα ειναι πολυ αναρμοστο να συγκρινεις τα μυστικα που διαλαλαει μια ανωνυμη ....


Δε συγκρίνω, απλά σημειώνω ότι τα μυστικά που αποκαλύπτεις, όταν είναι όντως μυστικά δεν τα καταλαβαίνουν εκείνοι που χρειάζονται να τα καταλάβουν, εάν κάτι καταλαβαίνουν θα είναι το λιγότερο σημαντικό και μάλλον όχι και πολύ "μυστικό" - και λείπει - για μένα ένα συγκροτημένο "δια ταύτα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2013, 13:34:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
.θελω τωρα γνωστικ να μου εξηγησεις με βαση ποια λογικη ο ανθρωπος εχει καθοδικη πορεια ενεργειας στην ολοτητα του...τα αλλα κεντρα και τα δικα τους ροικα συστηματα δε τα λαμβανει ο γνωστικισμος που εκπροσωπεις υποψιν???δηλ δε θεωρει οτι απο την καρδια μπαινοβγαινει ενεργεια ,η απο την κοιλια η απο το λαιμο, η απο την ουρα ?????...μηπως εγω δε καταλαβα κατι ???
Φίλη ΜΥΘΗΡΑ, μιλάμε για άλλο πράγμα. Εσύ μιλάς για στροφές των τσάκρα, εγώ μιλάω για αλχημεία.

Δηλαδή, εσύ μιλάς για αυτό:


και εγώ μιλάω για αυτό:


Βλέπεις τα "φίδια";
Άλλο θέμα η κυκλοφορία της ενέργειας μέσα από τα ενεργειακά κανάλια (Ιντα, Πινγκαλα), άλλο θέμα οι στροφές των τσάκρα.
Αυτό για το οποίο μιλάω θα το βρεις και ως chi circulation.
Θα ήταν καλύτερο μάλλον όλα αυτά να τα βλέπαμε απο μια Κινέζικη, πιο επιστημονική σκοπιά. Με ποια έννοια.
Αν δεν έχει κάποιος κατανόηση του Γιν και του Γιανγκ, σε επίπεδο ενεργειακό, αν δεν έχει κάποιος κατανόηση του πώς επηρεάζει το τσι τον εαυτό του και τελικά αν δεν κατανοεί κάποιος από πού προκύπτουν οι σεξουαλικές του ορμές, θα είναι πολύ δύσκολο να κατανοήσει τι πάει να πει αλχημεία.
Μπορεί όμως κάποιος να τα καταλάβει όλα αυτά θεωρητικά;
Δεν γίνεται.
ΟΜΩΣ αν διαβάσει κάποιος αρκετά πράγματα, εδώ στη τρίτη διάσταση, πάνω στις ανατολικές τέχνες, μπορεί εύκολα μετά να κάνει τη σύνδεση αυτών με τον δυτικό μυστικισμό. Γιατί όλα είναι Ένα. Και λειτουργούν σαν Ένα.

quote:
θα κοιταξω παντως τα λινκ που μου λες ...
Δώσε έμφαση σε αυτό στο Inbox.

quote:
...πες μου ομως... οι συμπερασμοι του Σαμαελ η αλλων στη γνωστικη κινηση που εκπροσωπεις πως προεκυψαν ???
Προσωπική εμπειρία (τους).
quote:
με βαση ποιους λογικους συμπερασμους ??
Δε χρειάζεται λογικούς συμπερασμούς, χρειάζεται να δουλεύει.
Αλλά αναφορικά με τους λογικούς συμπερασμούς υπάρχει μια εκτενής βιβλιογραφία σχετικά με το θέμα: Lu k'uan Yu: Taoist Yoga, Alchemy and immortality. Daniel Reid: The Tao of Health and Longetivity. Mantak Chia: Cultivating the Male Sexual Energy. Dr. Jonn Mumford: A Chakra & Kundalini Workbook: Psycho-Spiritual Techniques for Health, Rejuvenation, Psychic Powers & Spiritual Realization.

quote:
η μηπως αποτελουν αποφθεγματα δασκαλων στο απυροβλητο μιας δογματικης αυθαιρετης κατασκευης υπερανω λογικου ελεγχου .. θελω να πω ...καταρχην αυτοι οι δασκαλοι τι γνωριζαν πχ απο ηλεκτρομαγνητικα πεδια ...ποιο ηταν το επιπεδο εγκυκλιας μορφωσηςς τους .... πειραματιστηκαν με κατι ???
Νομίζω οτι το να μπλέξουμε εξωτερικές επιστήμες με εσωτερικές επιστήμες, είναι μια πολύ μεγάλη ευθύνη. Προσωπικά δεν θα την έπαιρνα ακόμα και να είχα την πανεπιστημιακή μόρφωση να το κάνω.

Ως προς τους Δασκάλους, ο Δάσκαλος Σαμαέλ απ' οτι γνωρίζω δεν είχε κάποια ακαδημαϊκή παιδεία. Ο Δάσκαλος Λάκσμι είχε τελειώσει κάποια σχολή σχετική με την βοτανική ιατρική. Κάποιοι άλλοι Δάσκαλοι που είναι εν ζωή τώρα δε γνωρίζω ακριβώς τι και αν σπούδασαν. Το μόνο που ξέρω είναι οτι όλοι ήταν-είναι εργαζόμενοι, δηλαδή έβγαζαν-βγάζουν το ψωμί τους από την εργασία τους.

Edited by - Gnostic Student on 14/06/2013 14:43:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2013, 16:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 23

..κοιτα γνωστικ σου ειπα εγω διαβασμενη δεν ειμαι αν και μπορω να εντρυφησω σε πολλα απο τα κειμενα του αποκρυφισμου κι αυτο το χρωστω στο οτι μελετησα το βιβλιο της φυσης και γνωριζω καποια πραγματα θεμελιωδη απο τεχνολογια και το πιο σπουδαιο εχω μαθει να διδασκομαι απο τις αναλογικες σχεσεις αναμεσα στα φαινομενα .....

...λοιπον ειπες οτι αλλο πραγμα οι τροχοι των τσακρα , αλλο οι στροβιλισμοι τους κι αλλο πραγμα τα ρευματα κυκλοφοριας της ενεργειας μεσα στο ενεργειακο σωμα ..αυτο ειναι σα να λες σε ενα μηχανολογο <<ξερεις οι κινησεις των ιμαντων δεν επηρεαζονται απο τι κινησεις των στροφαλων>> .. τοτε ο μηχανολογος θα σου λεγε οτι δεν εχεις ιδεα απο μηχανες και δεν θα ειχε αδικο .. κοιτα λοιπον πως οι κινησεις των στροβιλων των τσακρα επηρεαζουν με καθοριστικο μαλιστα τροπο τις κινησεις των εσωτερικων ροων της ενεργειας απο το ενα κεντρο στο αλλο οπως οι στροφαλοι επηρεαζουν και καθοριζουν τις κινησεις των ιμαντων.......... εεεε???...

.. χμμμ τι λες ?? ανδρας εσυ επρεπε να τα ξερεις καλυτερα αυτα απο μια γυναικα ...κοιτα λοιπον αυτη την φωτο για να καταλαβεις ποσο καθοριστικες για τα εσωτερικα ενεργειακα ρευματα ειναι οι κινησεις των τσακρας ..χχχμμμ..τελικα το ψυχικο μας σωμα μας αποκαλυπτεται μεσα απο απιθανους δρομους ...ναι μεσα απο την μηχανολογια ...χμ κι ομως !!!!!!!!(ομολογω οτι η μηχανολογια παντα με ελκυε ειναι ενα θαυμα της ανδρικης νοημοσυνης που μια γυναικα μπορει να το αξιοποιησει για να καταλαβει την λειτουργια του ψυχοενεργειακου μας σωματος ...)

......επισης σημειωτεον ειμαι μονο προς το παρον μια θεωρητικολογος ολων αυτων των ζητηματων κια αν δε πατησω τα 55 κι βαλε πρακτικος δεν σκοπευω να γινω καθοτι πιστευω οτι η εφαρμογη της ψυχοενεργητικης θελει ενα εκτοπισμα ηλικιακο ..ενα σεβας της ζωης απεναντι στον διαδραστη τελετουργο και αυτο το σεβας δεν αποκτιεται πριν τα 50 -55
...αυτο ειναι μια βασικοτατη αρχη της λευκης ψυχοενεργητικης κανεις διαδραστης δεν υπαρει που να εφαρμοζει λευκες ψυχοενεργητικες μεθοδους και να ειναι μικροτερος απο 50 χρονων,,,,,,, στην λευκη μαγεια η μαγικη δυναμη γιγαντωνεται μονω με την παραδο του χρονου .. γιαυτο κι οι μεγαλοι λευκοι μαγοι με τι σπουδαιες επιτευξεις ειναι ολοι τους γεροι και γραιες ...η σκυταλη δε δινεται ποτε σε αμουστακα παιδαρια ...για να δοθει χρειαζονται χρονια σοβαρης κι απερισπαστης φιλοσοφικης και θεωρητικης ερευνας.......

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 14/06/2013 16:20:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2013, 19:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατά τη γνώμη μου μάλιστα, οποιοσδήποτε ασχολείται με το ζήτημα συνείδηση, και δεν ασχολείται με το ζήτημα "ενέργεια", έχει πετάξει τις μισές μυστηριακές παραδόσεις-διδασκαλίες στα σκουπίδια.

Θα μπορουσες φιλε Gnostic Student να αναπτυξεις λιγακι παραπανω το συγκεκριμενο quote

Νομιζω οτι ειναι ενδιαφερον να αναπτυξουμε οτι αφορα στο τι μπορουμε να κανουμε και τι οχι ,ελειψη στοχευμενης χρησης της σεξουαλικης μας ενεργειας

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2013, 00:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΜΥΘΗΡΑ
...λοιπον ειπες οτι αλλο πραγμα οι τροχοι των τσακρα , αλλο οι στροβιλισμοι τους κι αλλο πραγμα τα ρευματα κυκλοφοριας της ενεργειας μεσα στο ενεργειακο σωμα ..αυτο ειναι σα να λες σε ενα μηχανολογο <<ξερεις οι κινησεις των ιμαντων δεν επηρεαζονται απο τι κινησεις των στροφαλων>> ..
Φίλη ΜΥΘΗΡΑ
Δεν είναι μείζον, η κατεύθυνση των τσάκρα. Μείζον είναι να έχεις ενέργεια να τα λειτουργείς.
Λέγεται οτι κάποτε υπήρχε ένα θέμα στη Γνωστική Κίνηση σχετικά με τις περιστροφές και αν θα έπρεπε να είναι δεξιόστροφες ή αριστερόστροφες. Αυτό οφειλόταν σε μια αναφορά του Δασκάλου Σαμαέλ σε αυτό το θέμα, στην οποία έλεγε ότι η θετική περιστροφή των τσάκρα, ήταν σύμφωνα με τους δείκτες του ρολογιού (αριστερά προς δεξιά). Αλλά κάποιοι το ερμήνευαν αλλιώς το "ρολόι" και υπήρχε διχογνωμία.
Επομένως όταν έφτασε αυτή η διαμάχη στα αυτιά του Δάσκαλου Σαμαέλ, τους λέει "Κάντε το έργο και η Θεϊκή σας Μητέρα ξέρεις πώς να στρέψει τα τσάκρα σας".
Αυτή είναι μια ιστορία που έχω ακούσει σχετικά με τις περιστροφές. Μπορεί να σε καλύπτει.

quote:
.....επισης σημειωτεον ειμαι μονο προς το παρον μια θεωρητικολογος ολων αυτων των ζητηματων κια αν δε πατησω τα 55 κι βαλε πρακτικος δεν σκοπευω να γινω
Θες να μου πεις, οτι ξέρεις τη μέρα που θα πεθάνεις;
quote:
η εφαρμογη της ψυχοενεργητικης θελει ενα εκτοπισμα ηλικιακο ..ενα σεβας της ζωης απεναντι στον διαδραστη τελετουργο και αυτο το σεβας δεν αποκτιεται πριν τα 50 -55
Οι άνθρωποι στο παρελθόν ζούσαν μέχρι τα 30-40 ή και μέχρι τα 20. Μέσα στα 30-40 κατάφερναν (κάποιοι) να πετύχουν την αυτοπραγμάτωση. Εμείς έχουμε 90 και κάθε μέρα το αφήνουμε για αυρίο. Είναι τυχαίο, που η ανθρωπότητα ψάχνει ακόμα το δρόμο της;


quote:
xristosxatz
Θα μπορουσες φιλε Gnostic Student να αναπτυξεις λιγακι παραπανω το συγκεκριμενο quote

Ασφαλώς xristosxatz.
Είναι ξεκάθαρο οτι όλοι οι πολιτισμοί υπό άλλες ονομασίες ασχολούντουσαν με το ζήτημα "ενέργεια".
Στη Κίνα ήταν το Τσι, στην Ιαπωνία το Κα, στις Ινδίες το πράνα. Στην αρχαία Ελλάδα μιλούσαν για "πυρ" κ.ο.κ.
Έστω π.χ. οτι υπάρχει ένας αθλητής του διαλογισμού, ο οποίος όμως δε προσέχει καθόλου τι τρώει, δε προσέχει το σώμα του κ.λπ. Τρώει π.χ. χοιρινά παΐδια κάθε μέρα, δε γυμνάζεται, εκσπερματώνει κ.ο.κ.
Αυτός ο άνθρωπος κατ'αναλογία, ισοδυναμεί με έναν οδηγό για ράλλι, ο οποίος πρέπει να οδηγήσει ένα σκαραβαίο χρησιμοποιώντας μαζούτ.

Μπορεί από την άλλη να υπάρχει κάποιος άλλος, που δεν δείχνει ενδιαφέρον να αφυπνίσει τη συνείδησή του, αλλά προσέχει την ενέργειά του, κάνοντας κάθε μέρα ασκήσεις, γυμνάζεται, τρώει σωστά, δε πίνει κ.λπ.
Αυτό ισοδυναμεί με έναν οδηγό άπειρο στην οδηγήσh, που χρησιμοποιεί νίτρο και οδηγεί Nascar race car.
Αν όμως θες να πας κάπου και θες να πας εν ευθέτω χρόνω, χρειάζεσαι και καλό αυτοκίνητο, και καλή βενζίνη, και καλό οδηγό.
Ο οδηγός είναι η συνείδηση και το αμάξι είναι η ανθρώπινη μηχανή (όλα τα σώματα και τα όργανα του ανθρώπου).
Αν ο οδηγός "κοιμάται" και έχει καλό αμάξι μάλλον θα σκοτώσει κανέναν, αν είναι ξύπνιος αλλα δεν έχει βενζίνη, δεν θα σκοτώσει κανέναν αλλά δε θα πάει και πουθενά.

Επομένως χρειάζονται όλα, με ισορροπία.

quote:
Νομιζω οτι ειναι ενδιαφερον να αναπτυξουμε οτι αφορα στο τι μπορουμε να κανουμε και τι οχι ,ελειψη στοχευμενης χρησης της σεξουαλικης μας ενεργειας
Ναι, μπορούμε να το αναπτύξουμε αυτό στη συνέχεια ή και σε άλλο θέμα.

Edited by - Gnostic Student on 15/06/2013 00:39:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2013, 08:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 24

....παντως η γνωμη μου ειναι οτι οι νεοποχιτικες γνωστικες κινησεις .. εκαναν μεγαλη ζημια στον αυθεντικο γνωστικισμο ετσι οπως αυτος παραδοθηκε απο τις πρωτες δεκαετιες του 20ου αιωνα μεσω των διασωθεντων ευρηματων κειμενων ..

..οι νεοεποιχιτικες κινησεις ειναι τεκτονικης κυριως κι προτεσταντικης υποκινησης κι οι ψευδοπροφητες της ΄λειτουργουν με τις μεθοδους ευαγγελιστων και αλλα προτεσταντων ιεροκηρυκων .. στους οποιους ομωςς παρατηρειται η διαφοροποιηση της θρησκευτικης οικουμενοποιησης ...

...η κυρια ζημια πιστευω προκληθηκε απο τον υποβιβασμο της μεγαλης θηλυκης θεικη μεσσιανικης οντοτητας σε απλη θηλυκη ενεργεια απροσωπη αυτη η οντοτητα κια η παραποιησ των θεικων χααρακτηριστικων της ηταν ο κυριος στοχος των κατετημενων που υποκινουν τις ψευδογνωστικες κινησεις ..φευ .. δεν υπαρχει μεγαλυτερη συγχυση απο το να ταυτιζονται οι απροσσωπες ενεργειες με τις προσωπικες θεικες οντοντητες που δρουν μεσα στον κοσμο μας .. .
..απο τα βιογραφικα του Σαμμαελ διαστωνουμε οτι δνε ηταν παρα ενα αμουστακο παιδαριο καπελομενο απο τα εφηβικα του χρονια απο ισχυροτατα δικτυα αποκρυφιστων (ΙΗΣΟΥΙΤΕΣ ΡΟΔΣΤΑΥΡΟΙ ΚΤΛ )που ελεγχαν το πνευμα και την δραση του ...κοινως πιστευω πλα ηταν ενας ακομη ψευδοπροφητης που η αποστολη του ηταν να διαβαλλει τον αρχαιο γνωστικιμο...

... ψαχνοντας στο διαδικτυο για γνωστικες ομαδες δεν συνανταμε παρα μονο τα αποκυηματα αυτου το ανοητου παιδαριου που ισχυριζοταν δημοσιως οτι ηταν ο αβαταρ της υδροχοικης εποχης...

..τι αλλο να πω .......πραγματικα για να ανακαλυψουμε τις γνησιες γνωστικες κινησεις που βεβαια δεν εχουν περιωπη παγκοσμιων ισχυρων κινησεων με τεκτονικο και προτεσταντικο περιδεραιο .. για να ανακαλυψουμε αυτες τις κινησεις απαιτειται ενας αληθινος αθλος ,,τετοια μεγαλη ζημια καναν οι ψευδοπροφητικα γνωστικα κινηματα στον αυθεντικο γνωστικισμο τον οποιο στην κυριολεξια κατακρεουργησαν αλλοιωνοντας η παρμεριζοντας σε δραματικο σημειο τις θεοσοφικες ανθρωποσοφικες και κοσμοσοφικες θεωρησεις του..χμμμ,,,
...χαιρομαι παντως που μου δοθηκε η ευκαιρεια να συνομιλω με ενα θιασωτη του ψευδογνωστικου νεοεποχιτικου κινηματος στην Ελλαδα εκφραζωντας την γνωμη μου για την διαστροφη που εχουν προκαλεσει ανοητοι και αφιλοσοφητοι κηρυκες τηλεκατευθυνομενοι του τεκτονικου προτεσταντικου κατεστημενου ...χχχμμ αχ χχχ!!
... οποιος ξερει παντως κατι για αλλες ομαδες γνωστικων που να μη εχουν σχεση με τους ψευδοπροφητες Σαμαελ και Λακσμι θα τον παρακαλουσα να το κατεθεσει ...

Η ΦΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ ΛΕΥΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ,,ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΚΑΤEΘΕΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΕΟΤΕΥΚΤΕΣ ΝΕΟΕΠΟΧΙΤΙΚΕΣ ΓΝΩΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ Η ΖΩΗ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ....

Ο ΟΡΚΟΣ ΤΗΣ ΛΕΥΚΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ
..πλησιαζω τα 50 και περιμενω με αγωνια την ενσαρκωση και καθοδο του ανωτερου πνευματικου μερους της ψυχικης μου ολοτητας ...ωστε να μπορεσω να εφαρμοσω στην πραξη ολα οσα φιλοσοφικα και θεωρητικα εχω εμπεδωσει διαμεσου της χρονιας μαθητειας μου στο Αρχειο της Ζωης ,, αν παλι ο ενσαρκος φορεας μου καταστει αρρωστος και ανικανος να φιλοξενησει το πνευματικο αυτο μερος μου,,,ειμαι ετοιμη να κλεισω τον κατωτερο αυτο πνευματικο μου κυκλο ως ενσαρκωμενη ..οπως εξαλλου τοσα και τοσα εκατομμυρια ανθρωπων που δε καταφερνουν να ελκυσουν το ανωτερο πνευματικο μερος της ψυχης τους .. δε θα παραπονεθω στην ζωη και θα αποδεχτω την ενσαρκη μοιρα μου,, γιατι η ζωη ξερει καλυτερα τι μπορουμε και τι δεν μπορουμε να κανουμε !!!!

ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ,,,,,,ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΑΥΤΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΗΝ ΑΦΟΒΙΑ ΜΟΥ.... και Μαγισσα Πρακτικος Ψυχεγερτης δε θα τολμησω ποτε να γινω επιδρωντας στις ζωες των αλλων και στην διαχυτη ζωη γυρω μου ,αν δεν κατεβει σε μενα το ανωτερο πνευματικο μερος της ψυχης μου !!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 15/06/2013 08:41:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2013, 11:22:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά, οτι πεις ΜΥΘΗΡΑ, δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.
Αλλά να ξέρεις οτι στα 50 σου χρόνια που θέλεις να ξεκινήσεις την πρακτική μαγεία, έχεις χάσει όλη αυτή τη ζωτική ενέργεια που θα σου ήταν χρήσιμη για να κάνεις το Έργο. Και αυτό που ζητάς να ενσαρκώσεις (αν είναι αυτό που νομίζω) προϋποθετει πολύ σκληρό έργο "πρακτικής μαγείας" *πριν* το ενσαρκώσεις. Αλλιώς είναι σαν να βάζεις σε ένα σκαραβαίο χωρίς βενζίνη, μια μηχανή τούρμποτσαρτζντ. Τι θα τη κάνει; Και πώς θα μπει στο σκαραβαίο;

Καλημέρα σε όλουςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2013, 15:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά, οτι πεις ΜΥΘΗΡΑ, δε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.
Αλλά να ξέρεις οτι στα 50 σου χρόνια που θέλεις να ξεκινήσεις την πρακτική μαγεία, έχεις χάσει όλη αυτή τη ζωτική ενέργεια που θα σου ήταν χρήσιμη για να κάνεις το Έργο. Και αυτό που ζητάς να ενσαρκώσεις (αν είναι αυτό που νομίζω) προϋποθετει πολύ σκληρό έργο "πρακτικής μαγείας" *πριν* το ενσαρκώσεις. Αλλιώς είναι σαν να βάζεις σε ένα σκαραβαίο χωρίς βενζίνη, μια μηχανή τούρμποτσαρτζντ. Τι θα τη κάνει; Και πώς θα μπει στο σκαραβαίο;

Καλημέρα σε όλους


σχολιο 25

..επιμενεις να ταυτιζεις την ζωτικη ερωτικη ενεργεια την ψυχικη δηλαδη με την σεξουαλικη..αυτα δεν ταυτιζονται σε καμμια περιπτωση ακομη και για τους ανθρωπους τους ουριαιους δεινοσαυρους .....και βεβαι μεχρι τα 50 οxι μονο θεωρητικολογια αλλα κι ανακαλυψη και διερευνηση των ψυχικων μας κεντρων...

.. προς θεου ομως ουτε μαγικη επιδραση πανω στα κεντρα μας ουτε στα κεντρα αλλων εννοειται ..μην κοπει κανενας ιμαντας και να μη καψουμε καμμια φλατζα απο την υπερφορτιση χωρις κεντρικο υπολογιστη με ανεξελεγκτο καρμπυρατερ και προπαντων χωρις σπινθηριστη ....χωρις μπουζι δεν ειναι καλο να μπαινεις στην κυκλοφορια .. και το μπουζι σε αυτη την περιπτωση ειναι τι αλλο,, το ανωτερο μερος της ψυχης ..το οποιο προσελκυεται μονο σε ωριμα ατομα μιας καποιας ηλικιας ..με την προυποθεση καταρχην να υπαρχει αυτο και να εχει ελκυστει μεσα στο κοσμο ...

...αλλα τι λεω τωρα εσυ προσκυνας τον ημιθεο Σαμαελ .. τι να σου κανουν οι συμβουλες μια περιθωριακης αυτοδιδακτης του Αρχειου της Ζωης ...χμμ!!

...ΠΑΝΤΩΣ οχι και σκαραβαιος το αμαξωμα μου!!! ..βεβαια φεραρι δεν ειναι ,,,αλλα ενα seat ibiza ... χμμ ναι ειναι ... που περιμενει τον υψηλο σπινθηριστη του κι αλλαγη καρμπυρατερ για να βγει στην κυκλοφορια της μαγικης δρασης ...μεχρι τοτε απλα φροντιζουμε την καλη ποιοτητα του αμαξωματος κι ετοιμαζοματε για την μεγαλη καθοδο του ""μπουζιου-σπινθηριστου"" ......χμμ.... οσο μπορουμε γιατι ειπαμε ζουμε σε μια ανισορροπη κοινωνια κι ενα διαταραγμενο οικο .....αλλιως την κυκλοφορια δε θα βγουμε ποτε ........θα μεινουμε εσαει θεωρητικολογοι ΚΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ....

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 15/06/2013 15:57:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2013, 17:25:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από μαγεία δεν ξερω πως τα πατε παιδιά...
πάντως απο μηχανολογία σκίζετε


not asked to learn how deep the secrets ... there are no
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2013, 18:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...ΠΑΝΤΩΣ οχι και σκαραβαιος το αμαξωμα μου!!! ..βεβαια φεραρι δεν ειναι ,,,αλλα ενα seat ibiza ... χμμ ναι ειναι ... που περιμενει τον υψηλο σπινθηριστη του κι αλλαγη καρμπυρατερ για να βγει στην κυκλοφορια της μαγικης δρασης ...μεχρι τοτε απλα φροντιζουμε την καλη ποιοτητα του αμαξωματος κι ετοιμαζοματε για την μεγαλη καθοδο του ""μπουζιου-σπινθηριστου""

Βρε, γκόμενο ψάχνεις;
Αϊ στο καλό και ανησύχησα!

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2013, 22:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από μαγεία δεν ξερω πως τα πατε παιδιά...
πάντως απο μηχανολογία σκίζετε



σχολιο 26

....κι ομως τα ψυχικα μας κεντρα παιδια λειτουργουν σα καποια βασικα εξαρτηματα των μηχανων ...και το ανατερο ψυχικο μας κεντρο ειναι κατι σαν σπινθηριστης αν και εφοσον βεβαια γινει αυτο που λεμε να κατεβει το ανωτερο μερος της ψυχης ...γενικα ολα μας τα κεντρα μοιαζουν με στροφαλου που που συνδεονται μεταξυ τους με ιμαντες ενεργειακα ρευματα λκια με αυτον τον τροπο αλληλλεπιδρουν ..και καθολου δε συμβαινει αυτο που λεει ο γνωστικ οτι τα ρευματα αυτα δεν εξαρτωνται απο την κινηση των στροφαλων ...δηλαδη των ψυχικων μας κεντρων και των στροβιλισμων τους ...τα ψυχικα μας κεντρα επισης λειτουργουν σαν καρμπυρατερ ειναι δηλαδη αναμικτες ενεργειας χμμμ .......παρακολουθειτε το θεμα ΨΥΧΟΝΟΜΙΚΟΝ που εχω ανοιξει ..οι στροφαλοι ειναι χρονισμενοι αν μεσα απο αυτους διερθουν ρευματα ακαταλληλα ως προ την ποιοτητα η την ενταση τοτε αποσυντονιζονται και περιερχονται σε μια κατασταση δυσλειτουργιας κι απορρυθμισης της ψυχικη ολοτητας με μοιραιες απροσμενες συνεπειες .. αν παλι οι στροφαλοι μας γυρισουν με συχνοτητες που δε ταιριαζουν στους ρυθμους τους εκφυσεως τους ...τοτε καταστρεφονται και ολο το ενεργειακο σωμα μοιραια οδηγειται σε ενεργειακο θανατο ...αυτο σε επιπεδο ενσαρκωματος σημαινει απωλεια ενεργεια αρρωστιες παρακμη γηρανση...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2013, 22:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητη φιλη MYΘΗΡΑ δεν σου κρυβω οτι μου αρεσει η''ψυχη'' που βγαζουν αυτα που λες

Παρολα αυτα ομως δεν μπορω να μην πω οτι :

Η πνευματικη αναγενηση στην οποια αναφερεσαι δεν ειναι υποθεση αυτου που λεμε ''απο την μια στιγμη στην αλλη

Ειναι μια διαδικασια που βρισκεται σε μια συνεχη εξελιξη
, και τελικα , την μεγαλυτερη αξια την εχει η ιδια η διαδρομη


Θεωρω οτι αυτος ο δρομος ειναι καθαρα προσωπικος

ΑΥΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ''ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ''ΣΕ ΕΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙ , ΓΙΑΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ


Σιγουρα παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που μοναχα ακολουθουν και μιμουνται

Ο δασκαλος Σαμαελ ομως εχει πει οτι ο φανατικος δεν χρησιμευει σε τιποτα ,Ουτε για το καλο αλλα ουτε και για το κακκο


Νομιζω οτι δεν μπορεις να γνωριζεις τι κανει ο καθενας ,και τι δεν κανει ποσο μαλλον να κρινεις εναν ανθρωπο που μαλλον γνωριζε δυο πραγματακια παραπανω απο εμας

Ειπα ομως ,αξια δεν εχουν τα επιτευγματα του δασκαλου, αλλα το τι κανει ο καθενας απο εμας


Για τον ιδιο λογο θεωρω κουτο να συζηταμε και μαλιστα πολλες φορες να διαφωνουμε και σε εντονο υφος ,για πραγματα εξω απο εμας,αντι να προσπαθουμε να σκορπισουμε γυρω μας τις δικες μας σταγονιτσες γνωσης που εχουμε αποκτησει με προσωπικους ''αγωνες''

Στην προσπαθεια μας να διαδωσουμε αυτα που προσωπικα εχουμε βιωσει ,νομιζω ποτε δεν θα μπαιναμε στην διαδικασια να διαφωνησουμε και μαλιστα με εντονο υφος

Δυστυχως αντι να αναφερομαστε μοναχα σε αυτες τις ταπεινες ανακαλυψεις
''αν τις εχουμε'' αμολαμε βαρυγδουπες γνωσεις αλλων

Θεωρω επισης και το ξαναλεω ,οτι: ενας ανθρωπος με λιγη γνωση ,που θα ειχε σκοπο να βοηθησει αλλους να κατανοησουν ποτε δεν θα αναφαροταν σε πραγματα ''εξωγηινα '' αλλα αντι αυτου θα προσπαθουσε οταν μιλαει να προσεγγιζει το επιπεδο των ανθρωπων που θελει να βοηθησει

Μονο ετσι θα μπορουσα να φανταστω εναν ΄΄δασκαλο΄΄

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 05:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
M’ αρέσουν αυτά που λες xristosxatz και θα ήθελα να πω επίσης , ότι η εγκυρότητα ενός δασκάλου , πιστοποιείτε από την πρόθεση του ή πιο σωστά από το κίνητρο του να μεταδώσει γνώση , που αυτό το κίνητρο , δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο παρά ΑΓΑΠΗ του για τους συνανθρώπους του.
Γιατί , το μέτρο της Γνώσης είναι η ΑΓΑΠΗ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 19:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eχω την εντυπωση φιλε Notirk οτι βαζεις πολλα πρεπει

Δασκαλος μας μπορει να ειναι ο καθενας και το καθετι εστω και για μια στιγμη

Αρκει να εχουμε ολες τις αισθησεις μας ανοικτες , και να θελουμε!!!!


Τα κινητρα επισης μπορει να ειναι πολλα

Βεβαια σε οτι αφορα εναν υποθετικο δασκαλο ''αν υπαρχει ετσι οπως το φανταζομαστε '' δεν θα διαφωνησω μαζι σου

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 19:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κατι ακομα !!!!

ΓΙΑ ΜΕΝΑ στο σημειο που βρισκομαι αν υπαρχει μετρο και αν υποτεθει πως ειμαι σε θεση να κρινω ,ΜΕΤΡΟ της γνωσης ειναι ποσο μπορω να διαχειριζομαι την ημερα μου και να διακοπτω τις μηχανικοτητες εστω και για λιγο ητν καθε φορα

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2013, 19:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]xristosxatz
Eχω την εντυπωση φιλε Notirk οτι βαζεις πολλα πρεπει
---------------------------------------------------------

{quote}Notirk

???
------------------------------------------------------------

{quote}xristosxatz
Δασκαλος μας μπορει να ειναι ο καθενας και το καθετι εστω και για μια στιγμη
---------------------------------------------------------------
{quote}Νotirk
Ειμαστε μαθητες της ζωής μαθένουμε από τον καθένα και απο το καθετι χωρις αυτό να σημαίνει οτι ο καθένας και το καθετι είναι δάσκαλος.
--------------------------------------------------------------------

[quote}xristosxatz
Αρκει να εχουμε ολες τις αισθησεις μας ανοικτες , και να θελουμε!!!!
--------------------------------------------------------------------
{quote}Notirk

Συμφωνώ
--------------------------------------------------------------------

{quote}xristosxatz

Τα κινητρα επισης μπορει να ειναι πολλα
------------------------------------------------------------------

{quote}Notirk
Tου μαθητή μόνο ένα....η ΑΝΑΓΚΗ να γίνει ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Του δάσκαλου μόνο ένα...η ΑΓΑΠΗ.
-------------------------------------------------------------------


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2013, 08:37:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk, xristosxatz, Gnostic Student, ΜΥΘΗΡΑ ωραία όλα αυτα που λέτε αλλά δεν μπορώ να βγάλω αυτό το ερώτημα απ' το μυαλό μου,
τι είναι αυτό που φέρνει μια μόνιμη αλλαγή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2013, 10:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Notirk, xristosxatz, Gnostic Student, ΜΥΘΗΡΑ ωραία όλα αυτα που λέτε αλλά δεν μπορώ να βγάλω αυτό το ερώτημα απ' το μυαλό μου,
τι είναι αυτό που φέρνει μια μόνιμη αλλαγή;

σχολιο 27

....σε ενεργειακο επιπεδο πιστευω αυτο που φερνει μονιμες αλλαγες ειναι η απαλλαγη απο το χαος-σκοτος που εχει παρεισφρυσει στις δομες μας τις ψυχικες .. αυτο εξαλλου ειναι το ζητουμνο της ανελιξης ....

..επισης ας μην εχουμε κομπλεξ με την διδασκαλια .. ολοι οσοι μαθητευουν στην Γνωση της Ζωης εχουν δικαιωμα και υποχρεωση να γινονται και δασκαλοι ...μεταδιδοντας οσα καταλαβαν στους αλλους .. η μαθητεια και η διδασκαλια ειναι διδυμες σχεσεις οπου εμφανιζεται η μια εμφανιζεται κι η αλλη .. πρεπει να απαγκιστρωθουμε απο το προτυπο του δασκαλου αφεντη και αυθεντια που ολα τα ξερει και μιλαει απο το απροσιτο δασκαλικο κι εγωπαθες του εδρανο κι που η μαθητεια του εχει τελειωσει ...η μαθητεια δεν τελειωνει ποτε ...οποιος παυει να ειναι μαθητης παει να ειναι και δασκαλος...


...προσωπικα ακολουθω το αρχαιο κανονα συμπληρωνοντας τον ομως επειδη τον θεωρω ελλειμματικο ετσι οπως μας παραδοθηκε ...

<<ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΗ ,,,,χμμμ,,, ΚΑΙ ΔΙΔΑΣΚΟΥΣΑ ΠΑΝΤΑΠΑΣΙΝ, ΠΑΝΤΑΧΟΥ, ΠΑΝΤΑΧΩΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΕΛΩΣ >>

...οσο για την αγαπη αυτη ειναι πολυ κακος οδηγος ...ειναι ενα συναισθημα υποδεστερο του υψηλου φρονηματος της δικαιοσυνης ,,,,η αγαπη καθολου μα καθολου δε βοηθαει την εξελιξη μας .... απεναντιας την κατατροπωνει με συναισθηματα που καμουφλαρουν το μισος που νιωθουμε μεσα μας ...η αγαπη πολλες φορες ειναι ενα υποτροπιαζων βαθυτατο μισος για ολους και για ολα .....ο αγαπιας δε σεβεται απαραιτητα τις αναγκες μας μπορει ακομη και να τις αντιστρατευεται ... πιστευω οτι ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΧΡΕΙΖΟΜΑΣΤΕ ΚΙ ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΑΓΑΠΗ........

Η ΛΕΞΗ ""ΑΓΑΠΗ""ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΦΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ ΤΩΝ ΤΡΥΦΕΡΩΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΜΑΣ ΣΧΕΣΕΩΝ ΜΑΣ,, ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΕΙ ΖΟΦΕΡΗ ΚΑΙ ΥΠΟΥΛΑ ΕΞΑΡΤΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΗΣ ΝΑ ΜΠΕΙ Ο ΕΡΩΣ ... Η ΡΟΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ...

""ΑΓΑΠΗ"" ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΑΥΟΣ ΘΑΥΜΑΣΤΟΣ ΤΡΑΝΟΣ ..ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΡΙΖΗ ΜΕ ΤΟ ΑΛΓΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ... ΟΜΩΣ ΘΑΥΜΑΣΜΟΣ ΚΙ ΑΓΧΟΣ- ΑΛΓΟΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ..ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΜΑΤΕ ΔΙΚΑΙΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ ...ΠΟΣΟΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟΙ ΑΓΑΠΙΑΔΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΞΥΜΝΟΥΝ ΤΑ ΑΓΑΠΗΤΙΚΑ ΤΟΥΣ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΔΕ ΑΠΟΔΕΙΚΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΒΑΘΟΣ ΤΥΡΑΝΝΟΙ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΙΣΧΥΝΤΟΙ ΝΑΡΚΙΣΣΕΥΟΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ...ΤΟ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΟΡΙΣΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ..ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΚΑΙΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΖΗΤΟΥΜΕΝΟ ΤΗΣ ΑΝΕΛΙΞΗΣ ...

Ο ΑΓΑΠΙΑΔΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΕΙ ...

ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ Ο ΚΑΡΑΜΟΛΕΓΚΟΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΜΕΝΑ ΤΟΥ ΨΩΜΑΚΙΑ ΤΟΥ ΤΟΣΤ ΤΑ ΠΟΤΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ .. ΑΠΟ ΑΓΑΠΗ ..ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΛΕΕΙ.. ΓΕΜΙΣΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΑΠΟ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΑΓΑΠΙΑΔΕΣ ..ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΤΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗ ΜΑΣ ...ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ !!
ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ !!!

ΟΧΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΜΕΝΑ ΤΟΥ ΤΟΣΤ ΨΩΜΑΚΙΑ ΜΕ <<ΑΓΑΠΗ>> ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΝΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ...

http://www.youtube.com/watch?v=ZR-n4Bvp3yo


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 23 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy