ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ελεύθερη Σκέψη, Φιλοσοφία, και…. Πινελιές Ομορφιάς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 20:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, για νάμαστε ειλικρινείς σε ό,τι αφορά τη φιλοσοφία, πρέπει να σημειώσουμε μερικές εξαιρέσεις :

Ο Μπέρξον γοήτευσε πολυπληθή ακροατήρια με την ευφράδειά του και ο Μπέρτραντ Ράσελ μπορεί να καυχάται ότι τον φοβήθηκε μία κυβέρνηση .

Η φιλοσοφία δεν είναι συμπαθής σήμερα , διότι έχει αποξενωθεί από το ριψοκίνδυνο πνεύμα της .

Η αιφνίδια άνοδος των επιστημών της αφαίρεσε ένα προς ένα τα παλιά εδάφη της .

Η «κοσμολογία» έχει γίνει αστρονομία και γεωλογία.

Η «φιλοσοφία της φύσης» έχει γίνει βιολογία και φυσική πειραματική.

Και , στις μέρες μας , η «φιλοσοφία της νόησης» , η λογική , έχει εκπέσει σε ψυχολογία .

Όλα τα θετικά αντικείμενα και κρίσιμα προβλήματα έχουν ξεφύγει από την δικαιοδοσία της :

Δεν ενδιαφέρεται πλέον για την φύση της ύλης και για το μυστικό της δημιουργίας και ανάπτυξης των έμβιων όντων .

Η «βούληση» , περί την «ελευθερία» για την οποία έδωσε τόσες μάχες , έχει συνθλιβεί μέσα στον μηχανισμό της σύγχρονης ζωής .

Το κράτος , του οποίου τα προβλήματα ήταν άλλοτε δικά της , αποτελεί τώρα το «ξέφραγο αμπέλι» ανάξιων ανθρώπων και λιγότερο παρά ποτέ λαμβάνει υπ’όψη τις παραινέσεις της φιλοσοφίας .

Δεν μένει τίποτε άλλο γι’αυτήν , εκτός από τις ελάχιστες κορυφές της μεταφυσικής , τις απλοϊκές απορίες της επιστημολογίας και τις ακαδημαϊκές συζητήσεις μιάς ηθικής , η οποία έχει χάσει κάθε επιρροή επί της ανθρωπότητας .

Αλλά και αυτά ακόμη τα άγονα εδάφη θα της αφαιρεθούν .

Νέες επιστήμες θα εμφανισθούν και θα εισβάλλουν σ’αυτά με την πυξίδα και το μικροσκόπιο και τον διαβήτη .

Φοβάμαι πως με την πάροδο του χρόνου, ο κόσμος ίσως λησμονήσει ότι υπήρξε κάποτε φιλοσοφία ή ότι κάποτε συνήγειρε τις ψυχές και οδηγούσε τα πνεύματα των ανθρώπων .

Φιλικά

Κηφεύς
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2008, 23:29:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, για να πλησιάσει κανεις αυτή
την αρμονία που καλείς φίλε Πλάτωνα, θα πρέπει να
έχει μέσα του καλό περιβάλλον και διάθεση για ομορφιά.
Η ομορφιά είναι ένα μήκος κύματος, όποιος προσπαθήσει,
μέσα απο τεχνητές μικρές χαρές, μπορεί να προχωρήσει στην αντίληψη και συμμετοχή του στον κόσμο του σύμπαντος, μέσα από
την εσωτερική του ταύτιση με αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΡΙΩΠΙΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
777 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2008, 00:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΡΙΩΠΙΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφέα, σου δίνω 10/10 για την τελευταία σου ανάρτηση.

ΛουκάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2008, 08:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πλάτωνα, ως ειδική στις πτήσεις παντός τύπου, εχω να πω οτι συμφωνώ μαζί σου απόλυτα .... ως προς το παράλληλο πέταγμα .....εμένα μου αρέσει και η στιγμή της προσγείωσης, τότε που όλες οι εικόνες είναι μια όμορφη αστραφτερή σφαίρα ..ολόκληρη και μεγαλειώδης.


Και γιατί βρε θηριο, δεν έγινες Αεροσυνοδός?

Φίλε Κηφέα,

Οι σκέψεις σου, *(Φιλοσοφία)

quote:
Άλλοτε ήταν η υπερήφανη δέσποινα στο μέσο του κόσμου της σκέψης όλης της οικουμένης και τα πιο εκλεκτά πνεύματα συγκαταλεγόντουσαν μεταξύ των συνοδών της.

Τώρα, στέκεται στους προθαλάμους περίλυπη και κανείς δεν είναι τόσο ταπεινός για να της υποβάλει τα σέβη του.

Φοβάμαι πως με την πάροδο του χρόνου, ο κόσμος ίσως λησμονήσει ότι υπήρξε κάποτε φιλοσοφία ή ότι κάποτε συνήγειρε τις ψυχές και οδηγούσε τα πνεύματα των ανθρώπων .


Βλέπω ένα αναπόσπαστο Έρωτα γνώσης, για Αλήθεια.


quote:
Αγαπητοί φίλοι, για να πλησιάσει κανεις αυτή
την αρμονία που καλείς φίλε Πλάτωνα, θα πρέπει να
έχει μέσα του καλό περιβάλλον και διάθεση για ομορφιά.
Η ομορφιά είναι ένα μήκος κύματος, όποιος προσπαθήσει,
μέσα απο τεχνητές μικρές χαρές, μπορεί να προχωρήσει στην αντίληψη και συμμετοχή του στον κόσμο του σύμπαντος, μέσα από
την εσωτερική του ταύτιση με αυτό.

Φίλε Τρεχαγυρευε,

Δεν μου άρεσαν ούτε και εφαρμόζω κάποιες, τεχνικές.

Η ομορφιά ουσιαστικά είναι Αγάπη. Και όταν έχω διάθεση να αγαπήσω, είναι αυτή Αγάπη?
Όταν αγαπάς την Γυναίκα σου, τα παιδιά σου, τον Χριστό, είναι το *(καλό περιβάλλον μέσα σου), η τους αγαπάς… αναίτια?

Είσαι σίγουρος πως τους αγαπάς?

Πρόσφατα, είδα μια γνωστή οικογένεια, να διώχνει την κόρη από το σπίτι, γιατί λένε έβαλε πιρσινκ, και πόζαρε γυμνή, σε καλλιτεχνικό περιοδικό. *(όχι πορνό).


Φίλοι,

Χανόμαστε πολλές φορές με τα λόγια. Γραφω για κατανοηση, με ενδιαφερει το πως λειτουργει το μυαλο, οκ?

Σε πολυ απλή γλώσσα,

έχουμε το γίγνεσθαι, που είναι ψυχολογικός Χρόνος, αυτό δηλαδή που είμαστε σαν συνείδηση.

Αυτή η συνείδηση, είναι ατομική, (ο παρατηρητής).

Είναι μια μεταβαλλόμενη συνέχεια. Είσαι το Α, μια μέρα γίνεσαι το Β, το Γ η το Δ.

Και αν στο Α, είσαι φτωχός και είχες μέσα σου π.χ ζήλια, στο Β έγινες πλούσιος, η ζήλια τι έγινε? Η Στο Γ έγινες Γιατρός, η ζήλια τι έγινε? Και ούτω καθ εξής, όσο αφορά το ψυχολογικό μας γίγνεσθαι.

Και ερωτώ.

Τι και αν έχεις όλα τα πλούτη του κόσμου, όλες τις γνώσεις του κόσμου, και δεν είσαι ελεύθερος από τη ζήλια?

Για αυτό σε ένα προηγούμενο ποστ, έγραψα πως γεννιόμαστε και βρισκόμαστε με ψυχολογικές καταστάσεις, και αν και γινόμαστε Α, Β, Γ, Δ…. δεν ελευθερωνόμαστε από αυτές τισ καταστάσεις π,χ ζηλεύουμε, πονάμε, μισούμε, κλπ κλπ κλπ

Παλι ερωτω,

Υπάρχει μια κατάσταση, (που ειναι στις δυνατότητες μας), και είναι έξω από αυτό το τραν τραν του Χρόνου?

Γιατί, αυτό κάνει πραγματικά τη διάφορα.

Το να ποζάρεις σε ένα περιοδικό γυμνή, η το να επιδεικνύεις πνευμα η ένα φόρεμα σε μια φτωχη, η στην εκκλησία, είναι το ίδιο και το αυτό.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 27/09/2008 08:37:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2008, 11:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Πλάτωνα, δεν ξέρεις πόσο συμφωνούμε!!!...
Από πολύ παλιά ένοιωθα μια απέχθεια για την υποκρισία,
για τα λόγια που λες, δίχως το ανάλογο αντίκρυσμα.
Χρόνια τώρα, έτσι στο αστείο και φιλικό, λέω σε φίλους
νέους που κάνω, "θα με ρίξεις δεν θασε ρίξω"...
Αυτό το λέω για να τον κάνω να νοιώσει ότι είμαι
ειλικρινής και σίγουρος γι'αυτό...
Και συνήθως, ή λόγω εμού του ιδίου, γιατίπαραείμαι καλός,
ή λόγω καταστάσεων, γίνεται το "ρίξιμο", πάντα για κάποιο χαζό
και κοινό λόγο... Βέβαια,δεν το λέω παραπονούμενος, γιατί
έχω πολύ καλές άμυνες και δεν υπάρχουν συνέπειες, λόγω πρόβλεψης,
απο τις όποιες ενέργειες των άλλων, αλλά τα λόγια,περί
φιλίας, φιλοσοφίας, θρησκείας, επιστήμης,είναι μόνο λόγια,
μοιάζουν τόσο άδεια, χωρίς υποστήριξη...
Και δεν έχει αξία η όποια ζημιά συμβεί, πράγματα είναι, γίνονται, αλλά το να βλέπεις έναν άνθρωπο να πέφτει απο κει που λέει ότι
είναι, είναι ίδιο με την
πτώση του....εωσφόρου, αφού κι αυτός δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων...
Πολλές φορές λέω ότι δεν θέλω να κολαζω, γιατί όλοι μας,
στην πράξη κρινόμεθα... Εγώ φίλε Πλάτωνα, πές το άσκηση πέστο συνείδηση, δεν αλλάζω γιατί εκεί θέλω να είμαι, όσο μόνος
μου κι αν βρίσκομαι... Και φυσικά, ο άνθρωποι είναι καλοδεχούμενοι,
δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά με τα δείχνοντα άνθρωποι όντα, έχω λίγο....
Όσο για την αγάπη, είναι δύσκολο πράγμα, φίλε μου, γιατί είναι
δόσιμο και στην εποχή μας, όλοι θέλουν να πάρουν... Εγώ; την οικεγένεια μου;Είναι μισ μεγάλη συζήτηση, φίλε μου γιατί εμείς,
οικογενειακώς, ζούμε το ίδιο. Είμαστε αυτοί που δείχνουν τόσο καλοί,
ώστε καταντά παράξενο...Αρκετά ώς εδώ, κοινή τη θέα, αν σε ενδιαφέρει γισ το πως είναι η έκφραση της αγάπης μέσα στην οικογένεια μου, μπορούμε να τα πούμε κατ'ιδίαν, καθώς δεν μου
αρέσει να καυχιέμαι για ότι έχω....
Όλα αυτά που λες φίλε μου Πλάτωνα, είναι λίγο θεωρία, με τηνςφαρμογή, αλήθεια, πως τα πας;
Έτσι για να κάνουμε σωστά τη συζήτηση του θέματος....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2008, 18:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι

Ας δούμε σήμερα τη σχέση της επιστημολογίας με τη Φιλοσοφία:

Όπως έχει γραφεί η φιλοσοφία κατά τις δύο τελευταίες εκατονταετίες , ίσως να της αξίζει πράγματι αυτή η υποτίμηση και εγκατάλειψή της .

Τι υπήρξε η φιλοσοφία μετά τον θάνατο του Βάκωνα και του Σπινόζα ; Κατά το πλείστον υπήρξε επιστημολογία , ή σχολαστική θεολογία της γνώσης , ή ορολογική και κλειστή , ή μυστικοπαθής και ακατάληπτη συζήτηση περί υπάρξεως του εξωτερικού , του αισθητού κόσμου !

Πριν όμως προχωρήσουμε παρακάτω ας δώσουμε πρώτα έναν ορισμό της επιστημολογίας :

Επιστημολογία : Είναι η φιλοσοφική μάθηση , η οποία ασχολείται με την κριτική μέθοδο των θεμελιωτικών αρχών , των επιβοηθητικών υποθέσεων και των συμπερασμάτων των επιστημών , ή ακόμα θα μπορούσαμε να την ορίσουμε σαν την φιλοσοφία των επιστημών , την κριτική μελέτη των αρχών , υποθέσεων κ.λ.π. κάθε επιστήμης .

Όλη η διανόηση , η οποία θα μπορούσε να είχε δημιουργήσει φιλόσοφους – βασιλείς , σπαταλήθηκε σε επιδεικτικές αναλύσεις της ευρυμάθειας και επιχειρήματα υπέρ και κατά του αν τα αστέρια και οι ωκεανοί και τα μικρόβια και οι πλησίον μας υπάρχουν πράγματι και την στιγμή που δεν τα παρατηρούμε .

Και , επί τριακόσια χρόνια αυτή η βατραχομυομαχία συνεχιζόταν αδιάπτωτη , χωρίς κανένα αξιόλογο αποτέλεσμα για την φιλοσοφία ή την ζωή και χωρίς να ωφελείται από αυτήν κανείς άλλος εκτός από τον εκδότη και τον τυπογράφο .

Μέρος της ευθύνης για όλα αυτά βαρύνει εκείνη την απλή , την σχεδόν αφελή φράση του Ντεκάρτ (Καρτέσιος , 1596 – 1650) :
« Νοώ , άρα υπάρχω » .

Ο Ντεκάρτ είχε ελπίσει να αρχίσει την φιλοσοφία του με ένα μίνιμουμ βασικών εννοιών .

Σκόπευε να προχωρήσει στο αντικείμενό του δια «της μεθοδικής αμφιβολίας» και να ελέγξει με αυτήν όλες τις πεποιθήσεις , ακόμη και τα αξιώματα , των ανθρώπων .

Και επεδίωκε να οικοδομήσει ένα συνεπές σύστημα γνώσεως από την απλή αυτή θέση – «νοώ , άρα υπάρχω» (Je pense , donc je suis) .

Ήταν εξαιρετικά επικίνδυνο να εξαρτήσει τόσο πολύ το είναι από το νοείν .

Οι ευθυμολόγοι της εποχής είχαν δίκιο να συμπεραίνουν ότι , με την βάση αυτή , η ύπαρξη αποτελεί αριστοκρατικό προνόμιο και οι κυνικοί να πούν ότι ολόκληρο το ασθενές φύλο όχι μόνο δεν έχει ψυχή (όπως θα έλεγε αργότερα ο Βάϊνεγκερ) αλλά ούτε πραγματική υπόσταση .

Η μεγάλη ζημιά , όμως , έγινε στην φιλοσοφία .

Διότι , η οικοδόμηση ενός ολόκληρου συστήματος γνώσης του κόσμου επί του ότι και μόνο ένας άνθρωπος είναι ικανός να νοεί και να σκέπτεται , είχε σαν αποτέλεσμα ένα δαίδαλο αδιεξόδων , τον οποίο δέκα γενιές επιστημολόγων ματαίως προσπάθησαν να φωτίσουν .

Και , πρώτ’απ’όλα , αυτό το «je» – εγώ – του Ντεκάρτ εξελήφθη σαν μια πνευματική μία άϋλη υπόσταση ή «ψυχή» .

Αλλά ένα υλικό σώμα , είναι φανερό ότι μπορεί να τεθεί σε κίνηση μόνο με την επαφή με άλλα σώματα .

Πώς , τότε , μπορούσε αυτό το ασώματο πνεύμα να επενεργήσει επί των μοριακών ουσιών του εγκεφάλου ;

Από αυτό το αστείο αδιέξοδο προήλθαν τα «παράδοξα» του ματεριαλισμού , του ιδεαλισμού και του «ψυχοφυσικού παραλληλισμού» .

Ο τελευταίος ισχυρίσθηκε ότι , αν η σκέψη και ο εγκέφαλος είναι τόσο διαφορετικά πράγματα , τότε , κανένα από τα δύο δεν μπορεί να επενεργήσει στο άλλο και οι δυό σειρές φαινομένων , τα υλικά και πνευματικά , τα εγκεφαλικά και τα διανοητικά , πρέπει να είναι χωριστά και διάφορα , χωρίς αλληλεπίδραση , αλλά παραδόξως παράλληλα .

Ο ματεριαλισμός υποστήριξε ότι , αφού το «πνεύμα» αναντιρρήτως επενεργεί στο σώμα , πρέπει να αποτελείται από όμοια ουσία με την ουσία του σώματος , να είναι εξ ίσου ενσώματο και υλικό όσο και η χολή .

Ο ιδεαλισμός , πάλι , υποστήριξε ότι , αφού η μόνη πραγματικότητα , για την οποία μπορούμε να είμαστε βέβαιοι , είναι εκείνη την οποία θεώρησε σαν αφετηρία ο Ντεκάρτ – η πραγματικότητα της νόησης και της σκέψης – όλες οι άλλες καταστάσεις είναι για μας πραγματικές μόνο κατά τον τρόπο που τις αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις και τις συγκρατούμε με την σκέψη .

Το σώμα είναι μια εντύπωση των αισθήσεων και η ύλη , απλώς , μια δέσμη ιδεών .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2008, 09:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκείνο το καλό κορίτσι η nst, που έχει
εξαφανιστεί;Η πινελιά ομορφιάς της λείπει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2008, 10:48:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκείνο το καλό κορίτσι η nst, που έχει
εξαφανιστεί;Η πινελιά ομορφιάς της λείπει...

Αν αυτο το εξαφανισθει, ειναι *(και) για μενα φιλε Τρεχαγυρευε, μου αρεσει να γραφω όταν εχω χρονο, ειμαι στο σπιτι μου, και εχω ένα κομπουτερ με διωρθωτη! ...

Στο ποστ το προηγουμενο,

quote:
Αγαπητέ μου Πλάτωνα, δεν ξέρεις πόσο συμφωνούμε!!!...
Από πολύ παλιά ένοιωθα μια απέχθεια για την υποκρισία,
για τα λόγια που λες, δίχως το ανάλογο αντίκρυσμα.
Χρόνια τώρα, έτσι στο αστείο και φιλικό, λέω σε φίλους
νέους που κάνω, "θα με ρίξεις δεν θασε ρίξω"...
Αυτό το λέω για να τον κάνω να νοιώσει ότι είμαι
ειλικρινής και σίγουρος γι'αυτό...
Και συνήθως, ή λόγω εμού του ιδίου, γιατίπαραείμαι καλός,
ή λόγω καταστάσεων, γίνεται το "ρίξιμο", πάντα για κάποιο χαζό
και κοινό λόγο... Βέβαια,δεν το λέω παραπονούμενος, γιατί
έχω πολύ καλές άμυνες και δεν υπάρχουν συνέπειες, λόγω πρόβλεψης,
απο τις όποιες ενέργειες των άλλων, αλλά τα λόγια,περί
φιλίας, φιλοσοφίας, θρησκείας, επιστήμης,είναι μόνο λόγια,
μοιάζουν τόσο άδεια, χωρίς υποστήριξη...

Ελπιζω να μην σκεφτεσαι πως καποιος θελει να σε ριξει.

Αν παλι εννοεις με αυτό, (πως θα σε ριξω από τα ΠΙΣΤΕΥΩ σου), αν το σκεφτεις σοβαρα, (εσυ, *σαν ξεχωριστο ατομο) τα δημιουργησες.

Τι θα ηταν ο Ανθρωπος (πραγματι) χωρις τα
διαφορα πιστευω?
Χρειαζεται κανεις να ερευνησει….

Μου ειχε παντως κανει εντυπωση πριν χρονια, ακουγοντας την μαντρε Τερεζα, να λεει πως χωρις την πιστη της στο Χριστο, θα ηταν Χαμενη…

quote:
Και δεν έχει αξία η όποια ζημιά συμβεί, πράγματα είναι, γίνονται, αλλά το να βλέπεις έναν άνθρωπο να πέφτει απο κει που λέει ότι
είναι, είναι ίδιο με την
πτώση του....εωσφόρου, αφού κι αυτός δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων...

Ο Καθενας, λιγο πολυ γνωριζει που είναι.

Το τι λεει μετα πως είναι, είναι η εικονα που εχει σχηματησει, και συγκρινει παντα με κατι άλλο, *(και φυσικα, την εχει τοποθετησει καπου ψηλα, για να πεφτει).
Δες προσεχτικα την εικονα που εχεις για τον εωσφορο. Αυτα είναι μονο (πληροφοριες/εικονες) αγαπητε Τρεχαγυρευε.

quote:
Πολλές φορές λέω ότι δεν θέλω να κολαζω, γιατί όλοι μας,
στην πράξη κρινόμεθα... Εγώ φίλε Πλάτωνα, πές το άσκηση πέστο συνείδηση, δεν αλλάζω γιατί εκεί θέλω να είμαι, όσο μόνος
μου κι αν βρίσκομαι... Και φυσικά, ο άνθρωποι είναι καλοδεχούμενοι,
δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά με τα δείχνοντα άνθρωποι όντα, έχω λίγο....

Μην ανυσηχεις, και εσυ καλοδεχουμενος εισαι.

Αν ημουν πιστος Χριστιανος, θα λεγαμε τα ιδια, και θα βαριωσουνα.

quote:
Όσο για την αγάπη, είναι δύσκολο πράγμα, φίλε μου, γιατί είναι
δόσιμο και στην εποχή μας, όλοι θέλουν να πάρουν... Εγώ; την οικεγένεια μου;Είναι μισ μεγάλη συζήτηση, φίλε μου γιατί εμείς,
οικογενειακώς, ζούμε το ίδιο. Είμαστε αυτοί που δείχνουν τόσο καλοί,
ώστε καταντά παράξενο...Αρκετά ώς εδώ, κοινή τη θέα, αν σε ενδιαφέρει γισ το πως είναι η έκφραση της αγάπης μέσα στην οικογένεια μου, μπορούμε να τα πούμε κατ'ιδίαν, καθώς δεν μου
αρέσει να καυχιέμαι για ότι έχω....

Ισως καποτε βρεθουμε τρεχαγυρευε. Μα η εκφραση της αγαπης εξω από την οικογενεια σου, γιατι να είναι διαφορετικη? Όταν προτοεγραψες στο Φορουμ, αν θυμασαι, εισουν πολύ επιθετικος σχεδον με ολους. Και τωρα γιατι εγραψες (αυτό) στην ΝΣΤ? Στο κατω κατω, το ΑΕΡΟΣΥΝΟΔΟΣ που της εγραψα, είναι γιατι προσωπικα με ζαλιζουν (οι πτησεις), και εχω μια σε λιγες ωρες….

quote:
Όλα αυτά που λες φίλε μου Πλάτωνα, είναι λίγο θεωρία, με τηνςφαρμογή, αλήθεια, πως τα πας;
Έτσι για να κάνουμε σωστά τη συζήτηση του θέματος....

Φιλε μου. Η εφαρμογη μετραει, και είναι όπως η Αρετη. Οσο περισσοτερο την τιμας τοσο περισσοτερο σε τιμα. Δεν ανηκει σε κανενα ΙΣΜΟ, .....επομενως…

Φιλε κηφεα, είναι ομορφα τα οσα γραφεις. Μου εφερες στο μυαλο την θεαση του πλατωνα για το πώς βλεπουμε το ΑΙΣΘΗΤΟ και την σχεση τους με το ΝΟΗΤΟ. Όταν βρω λιγο χρονο θα γραψω, εχει ομορφα σημεια, μα θελει προσοχη…(η κατανοηση τους)

ΣΤΗΝ ΝΣΤ...

Σορρυ, γραφω με ενα HTC...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 02/10/2008 10:55:35

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 02/10/2008 10:58:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2008, 12:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑ, όντως ενννούσα και σένα, αλλά
εδώ μέσα μερικές φορές κάποιοι παρεξηγιούνται,
ποικιλοτρόπως και δίσταζα να σε καλέσω απευθείας...
Για το ρίξιμο που λές έχει να κάνει με το ότι συνήθως, όλοι κάπου
..χάνουν το αίσθημα της ισορροπίας, την συνέπεια λόγων και
πράξεων. Προσωπικά έχω τέτοιες άμυνες που δεν έχω καμία συνέπεια
από ριξίματα, ή άλλες συναφείς...ευγενικές προθέσεις.
Με αυτο εννοούσα περισσότερο την ανωριμότητα των πιο πολλών, οι
οποίοι ζητάνε σχέσεις με ανθρώπους, αλλά οι ίδιοι δεν είναι
σε θέση να φερθούν ανάλογα..
Για μένα αυτό δείχνει πόσο λίγο σκέφτονται οι άνθρωποι και πόσο
αμετροεπείς προτιμούν να είναι, κατ επιλογήν τους....Άσχετα απο την όποια δικαιολογία,η πράξη μένει...
Εκλαμβάνω ως αστείο το να με ρίξεις/ρίξει κανείς απο τις ιδέες μου. Δεν είναι απο άχυρο, να φυσήξεις κακέ λύκε να το ρίξεις...
Είναι ατσάλινο και με τέτοια συνεκτικότητα που φτάνει έντονα το άτρωτο...Μετριόφρων ών...
Αλλά -πέραν της πλάκας, δεν μπορεί να ρίξει κανείς την
αλήθεια.Και πιστεύω ότι την έχω πλησιάσει... Όποιος πέφτει θέλει
να πέσει και πέφτει...
Αγαπητέ μου ΠΛΑΤΩΝΑ, τον εωσφόρο τον έχω δει προσωπικά και
τον ξέρω και με ξέρει... πιστεύω ότι αυτός έχει πρόβλημα μαζί
μου και δεν θέλει να με δει όχι εγώ μαζί του...
Εγώ του έλεγε απο παλιά να με πλησιάσει, αλλά αυτός κρατούσε
αποστάσεις... Ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί....
Φίλε μου είμαι τόσο ειλικρινής που δεν αντέχομαι ,κυριολεκτικά...
Δεν ήμουν επιθετικός μπαίνοντας, αλλά ενθουσιώδης και ορμητικός,
όπως είναι ο χαρακτήρας μου, Λέων γαρ και με ωροσκόπο Ἄιγόκερο...
Κουβέντα άνοιγα μερ τον δικό μου τρόπο, που πλησιάζει την μαιευτική
...
Όσο για την εφαρμογη, έχω πάνω μου πολλά παράσημα απο την χρήση
της, οι υπόλοιποι επαναλαμβάνω, δεν την αντέχουν... εμένα με κάνει να εκστασιάζομαι. Με κάνει άλλο άνθρωπο, με κάνει ΚΑΝΑΧΑΙ...
Φίλε, λείπει το πνεύμα σήμερα, όχι απλά γιατί γίναμε τεμπέληδες,
αλλά γιατί ζούμε με απλοικές και ζωώδεις εκφράσεις κι αυτό δεν
προάγει την πευματική εξέλιξη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 02:03:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά εδω είμαι και σας διαβάζω.
Πλάτωνα,,,μου αρεσει να πετάω χωρις βοήθεια, με το χάδι του ανέμου.
Αυτή την εποχή ομως ''κυκλοφοράω'' στην γη και παραδόξως μου αρεσει και ή πεζοπορία.Σ' ευχαριστω για το τριαντάφυλλο...ειναι τα αγαπημενα μου.

quote:
Εκείνο το καλό κορίτσι η nst, που έχει
εξαφανιστεί;Η πινελιά ομορφιάς της λείπει...

Τρεχαγυρευε αυτό πως να το εκλάβω?
Τελος πάντων , οπως και ναναι, η ομορφια είναι κατι που βρίσκεται συνεχεια κοντα μας. Και είναι τοσο απλό να κοιτάζει κανείς ..
Μόνο που ακριβως αυτη η απλότητα είναι σαστίζει και κρύβεται, να σαν τις αχτίδες πισω απο ενα συννεφάκι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 02:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει μια κατάσταση, (που ειναι στις δυνατότητες μας), και είναι έξω από αυτό το τραν τραν του Χρόνου?

Η Κατάσταση της Αγάπης που ουσιαστικα είναι η ενωση μας με τον ιδιο μας τον εσωτερο εαυτό η αν θες την Θεότητα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 09:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου nst, αυτό που είπα είναι ότι λείπει
η νότα αισιοδοξίας και χαράς του φόρουμ. Και φυσικά ξέρεις
πως όπως λέει και το θέμα, χρειαζόμαστε πινελιές ομορφιάς...
Ειδικά με Έλληνες που φωνάζουν και διαμαρτύρονται συνεχώς
σαν μικρα παιδιά... Την γνωστή ελληνικη πραγματικότητα,δλδ...

Έχεις δίκαιο για την ομορφιά, βρίσκεται συνεχώς μπροστά μας,
αλλά εμείς επιλέγουμε να βλέπουμε τα άσχημα... Λες και δεν
την αντιμετωπίζουμε όλοι μας... Είναι επιλογή μας να βλέπουμε ότι
βλέπουμε. Εμείς αποφασιζουμε τι θέλουμε γύρω μας και τις συνέπειες των,αλλά το κακό είναι ότι δεν μαθαίνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 17:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να μιλήσουμε πάλι για φεγγάρια
να ξεχυθούμε μες στίς νύχτες
ασπροι καρχαρίες,
Να βυθιστούμε σε κορμί
φιλόξενο στίς μπόρες,
Να σωπάσουμε
γιά ν'ακουστούμε
οπως ακούνε τα κοράλλια,
Μές στούς βυθούς
την ιστορία του διαστήματος.

Χάρτης.


Ex nixilo nixit fit


Edited by - nst on 03/10/2008 17:57:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2008, 18:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δική μας επιθυμία είναι το να βλέπουμε άσχημα
πράγματα γύρω μας, ίσως και η εποχή, αλλά η ενοχή όλων
μας είναι σημαντική. Γι αυτό χρειαζόμαστε άτομα να μας
ανοίγουν τα πανιά φίλη, nst... Γι αυτό χρειαζομαστε τόσο
το χαμόγελο, τα χρώματα, την ομορφιά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2008, 01:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου

Ας ολοκληρώσουμε σήμερα με αυτή τη φιλοσοφική μάθηση που λέγεται Επιστημολογία.

Κάποτε – κάποτε βρίσκεται κάποιος επιστημολόγος , που έχει την ικανότητα να χαμογελάει , όπως ο Μπράντλεϋ (1692 – 1762) ή ο Ουΐλιαμ Τζαίημς (1842 – 1910) .

Κάποτε βρίσκεται κάποιος , ο οποίος κατανοεί ότι αυτό το «– ολογία» δεν είναι παρά ένα παιχνίδι και , συνεπώς , το παίζει με ένα «πολιτισμένο» μισοκλείσιμο των ματιών , όπως ο Ντέϊβιντ Χιούμ .

Αλλά , πέραν αυτού , ποτέ δεν υπήρξαν άνθρωποι τόσο βλοσυροί , όσον οι επιστημολόγοι .

Από τον Τζών Λόκ (1632 – 1704) έως τον Ρούντολφ Όϋκεν (1846 – 1926) , κράτησαν το πρόσωπό τους άκαμπτο και το έκαναν μακρύτερο ακόμη με την πάροδο των γενεών , σαν να ήθελαν να μοιάζουν με την άθλια διδασκαλία τους .

Ο επίσκοπος Μπέρκλεϋ (1685 – 1753) ανήγγειλε ότι τίποτε δεν υπάρχει, παρά μόνον αν είναι αντιληπτό – από τον άνθρωπο ή τον Θεό .

Από ότι γνωρίζουμε , ο επίσκοπος δεν χαμογελούσε όταν το έλεγε αυτό , αν και μπορούμε να διατηρούμε τις υποψίες μας γι’αυτόν τον ευφυέστατο Ιρλανδό .

Αποτελεί βέβαια αυταπόδεικτη αλήθεια και ανιαρή κοινοτοπία το ότι τίποτε δεν υπάρχει για οιονδήποτε νού , εκτός εκείνου που αυτός ο νούς αντιλαμβάνεται .

Αλλά πόσο απέχει αυτό από την πρόταση με την οποία τόσο συχνά συγχέεται , ότι δηλαδή τίποτε δεν υπάρχει αν δεν είναι αντιληπτό (από τις αισθήσεις) !!

Αυτή η σύγχυση υπήρξε απαραίτητη και πολύτιμη για τους φιλοσόφους , οι οποίοι έτρεμαν μπροστά στον «επάρατο» ματεριαλισμό του Χόλμπαχ και του Μπύχνερ (1824 – 1899) .

Έπραξε λαμπρά ο Μπέρκλεϋ που απομακρύνθηκε από κάθε ματεριαλισμό με ένα μόνο στρατηγικό ελιγμό – με το να «αποδείξει» , απλώς ότι η ύλη δεν υπάρχει . Πρόκειται για ένα άφθαστο αριστούργημα λογικής ταχυδακτυλουργίας , που μας προειδοποιεί ότι , όσοι σπουδάζουν φιλοσοφία , πρέπει να έχουν ανοικτά τα μάτια τους για να επιβλέπουν άγρυπνα τον φιλόσοφο !!

Αλλά πρόκειται , ως ένα βαθμό , και για ανεντιμότητα . Ακόμη και ένας επίσκοπος θα μπορούσε να διστάσει κάπως για παρόμοια ευσεβή απάτη .

«Εκείνο που διακρίνει τον άνθρωπο από τα ζώα» , λέγει ο Ανατόλ Φράνς (1844 – 1924) , «είναι το ψεύδος και η τέχνη του λόγου» . Τώρα πόση από αυτή την ιδεαλιστική επιστημολογία εντάσσεται στην «τέχνη του λόγου» ;

Όλα αυτά δεν σημαίνουν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην σφαίρα της επιστημολογίας .

Ένας Θεός ξέρει πόσα προβλήματα υπάρχουν εδώ .

Αλλά , αυτές οι απορίες για τη σχέση μεταξύ υποκειμένου και αντικειμένου , για τον τρόπο με τον οποίο αυτός που γνωρίζει , γνωρίζει αυτό που μπορεί να γνωσθεί , για τα αντικειμενικά και υποκειμενικά στοιχεία στην γνώση , για την αντικειμενικότητα του χώρου και του χρόνου και περί του κατά πόσο οι ιδιότητες που αποδίδομε στα πράγματα ανήκουν σ’αυτά τα ίδια τα πράγματα ή στον νού ο οποίος τα παρατηρεί – όλα αυτά , στις λεπτομέρειές τους , είναι ερωτήματα της επιστήμης της ψυχολογίας , θέματα που απαιτούν επίμονη και ακριβή παρατήρηση και πειραματισμό . Δεν αποτελούν περισσότερο προσιδιάζοντα στην φιλοσοφία προβλήματα , από όσο τα ανάλογα μυστήρια του μεταβολισμού .

Το κάθε πρόβλημα προσιδιάζει στην φιλοσοφία ακριβώς όσο και αυτό , το οποίο πάλι προσιδιάζει σ’αυτήν , μόνον κατά τη σχέση του προς όλα τα άλλα .

Αποτελεί μεγάλο ατύχημα το ότι , στο μεγάλο δράμα των ιδεών , ένας μόνον ηθοποιός σφετερίζεται όλους σχεδόν τους ρόλους και καταβροχθίζει όλους σχεδόν τους στίχους , στην θεατρική παράσταση της σύγχρονης φιλοσοφικής σκέψης .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 09:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου nst και φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ, είμαι πραγματικά
γοητευμενος απο την ομορφιά που βλέπω να διατηρείτε μέσα σας
και γι αυτο μου αρέσει πολύ η επικοινωνία μαζί σας.. Μου θυμίζετε
ένα άτομο που γνώριζα, το οποίο, έκανε όμορφα θαυματα, αλλά όπως
κάθε επιπόλαιος άνθρωπος, υπερεκτίμησε κι αυτός τον εαυτό του και
σαν άλλος εωσφόρος , εξέπεσε...
Φίλοι μου είναι επιλογή του καθενός να είναι χαρούμενος, να έχει
ωραίες και γλυκές σκέψεις. Είναι επιλογή μας να γνωρισουμε τον Θεό
που βρίσκεται μέσα μας και να υψωθούμε απο την γή,όπως μας έχει
πλάσει ο Δημιουργός μας...
Όχι με διαστημόπλοια που να κουβαλάνε νεκρά σώματα, αλλά ψυχές
που ανατείνουν προς τα ουράνια, την πατρίδα απο όπου απο μικρός
νοιώθω έντονα τη νοσταλγία της,μου λείπει και με πονά το ότι βρίσκομαι
σε ξενο τόπο..
Πιστεύω οτι με ελεύθερη σκέψη, φιλοσοφώντας τη ζωή και με αισιόδοξο
και πλήρες πνεύμα, μπορούμε να δούμε την ομορφιά που βρίσκεται γύρω μας
και δεν μας αφήνει η προσκόλληση μας στην ύλη να αντιληφθούμε...
Αυτό πάντως που θεωρώ αξιοσημείωτο, είναι ότι πραγματικά η ύλη έχει αρχίσει
και είναι λίγη για τον άνθρωπο...Απομυθοποιείται, με τον χρόνο και
την πνευματική εξέλιξη του ανθρώπου, η αξία της ...
Ίσως έτσι σύντομα καταφέρουμε να ανυψωθούμε και να
φτάσουμε σαν τον ΄Αγιο Παύλο σε 7ο ουρανό, όπου ότι δει κανείς εκεί
δεν μπορεί παρά να καταλάβει τι ζούμε εδώ κι ότι μέσα μας βρίσκεται
η ομορφιά κι εμείς την κρύβουμε...
Αυτό πάλι,μόνο μέσα από όμορφες στιγμές μπορεί να προέλθει, όχι αο άσχημες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 23:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό πάλι,μόνο μέσα από όμορφες στιγμές μπορεί να προέλθει, όχι αο άσχημες.

Θα ήθελα να παραθέσω μια επίγνωση δική μου και όλης της ''αγαπημένης παρέας '' , που προήλθε μεσα απο μια ασχημη στιγμή....είναι όμως σημαντική ..
Πρίν λίγο καιρό προσπαθούσαμε να βρούμε μια εποχή και μια ημέρα που να είναι εξυπηρετική για όλους μας ωστε να συναντηθούμε ....ΜΕ ΤΗΝ μικρότερη προσπάθεια.
Ομως ενας ''πονηρός '' και ισώς το πιο λαμπερό άστρο αυτης της ενότητας αποφάσισε οτι ήταν ώρα να αφήσει αυτό τον κόσμο και να ταξιδεψει στον κόσμο της αγάπης.
Τότε και η εποχή και η στιγμή και ο χρόνος ήταν πλέον κατάλληλα για να βρεθούμε όλοι μαζί.

Η κοινη διαπίστωση είναι οτι απέχουμε ακόμη παρασσάγγας απο την χαρά της ζωής και απο το ελεύθερο βλέμμα που ανεβάζει την ψυχή εκεί που αναζητά.
Διότι εγινε εμφανές οτι ο φόβος και οι ενοχές που μας εχουν περάσει στα στενά κανάλια του νου μας ακόμη στέκονται ως εμπόδια και ως τείχη μπροστά στα μάτια μας.
Αν το παρατηρήσουμε θα δούμε οτι αφήνουμε τις μικρές καραμέλλες της ζωής να φεύγουν χωρίς καμία προσπάθεια...
Ποτε είναι η τελευταία φορα που δεν σκεφτήκαμε πρώτα τις υποτιθέμενες υποχρεώσεις αντί μια όμορφη ώρα με ενα φίλο...?
Πότε είναι η τελευταία φορα που χάσαμε τον ύπνο μας να σκεφτόμαστε το χρηματιστήριο ?
Πότε είναι η τελευταία φορά που τραφήκαμε όπως όπως για να προλάβουμε ....τι ....τον χρόνο που πετάμε αφειδως στα σκουπίδια του μυαλού μας..?
Πότε είναι η τελευταία φορα που φωνάξαμε << διάβασε...κοιμήσου...πρόσεχε κλπ] >> στα παιδιά μας , καταλαμβανόμενοι απο το άγχος ...του πρέπει και του προλαβαίνω...

Μήπως αυτή η φορά ήταν πριν λίγο η χθες ας πούμε?

Εκτιμούμε τόσο λίγο την Θεότητα και αυτα που μας χάρισε, σεβόμαστε και αγαπάμε τόσο πλασματικά και ψεύτικα το μόνο δικό μας ..που είναι ο εαυτός μας ..που τελικα αποφασίζουμε οτι αξίζει να του προσφέρουμε μόνο την λύπη..

Γιατί για να χαρούμε την παρέα μας ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΧΡΟΝΟ....΄ηταν βλέπεις ευχάριστο ....γεγονός άρα ενοχικό, περιττό και ανεπίτρεπτο..
αλλα για να παραστούμε σε ενα ωδυνηρό αποχαιρετισμό ΌΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ...μια και ο πόνος αθωωνε και καθαγίαζε ....

Γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε δεκανίκια για να στηρίξουμε την χαρά της ζωής ?
Γιατί φοβόμαστε να ζήσουμε?

Σκέψεις φίλοι...


Edited by - nst on 11/10/2008 23:34:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2008, 23:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Για σενα φίλε .............

Edited by - nst on 11/10/2008 23:31:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 07:06:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας,

quote:
Η κοινη διαπίστωση είναι οτι απέχουμε ακόμη παρασσάγγας απο την χαρά της ζωής και απο το ελεύθερο βλέμμα που ανεβάζει την ψυχή εκεί που αναζητά.
Διότι εγινε εμφανές οτι ο φόβος και οι ενοχές που μας εχουν περάσει στα στενά κανάλια του νου μας ακόμη στέκονται ως εμπόδια και ως τείχη μπροστά στα μάτια μας.

quote:
Γιατί για να χαρούμε την παρέα μας ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΑΜΕ ΧΡΟΝΟ....΄ηταν βλέπεις ευχάριστο ....γεγονός άρα ενοχικό, περιττό και ανεπίτρεπτο..
αλλα για να παραστούμε σε ενα ωδυνηρό αποχαιρετισμό ΌΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ...μια και ο πόνος αθωωνε και καθαγίαζε ....

Προσφατα, έγινε ακριβώς ότι γράφεις NST,

Είχε φύγει ένα μέρος της μητέρας μου. (η αδερφή της, που μας μεγάλωσε).Είχαν έρθει (άλλοι συγγενείς) από μακριά. Δεν τους έβλεπα από χρόνια. Μερικους, δεν τους γνώρισα αμέσως. Το πάχος, τους είχε αλλοιώσει τα χαρακτηριστικά…

Καθ όλη την νεκρώσιμη ακολουθία στην εκκλησία, είχα καθίσει σε μιαν άκρη σιωπηλός. Κοίταγα τον κόσμο που έκλεγε, και ερχόταν να με συλλυπηθεί... …
λυπόμουν…για αυτούς.

Παρόλο το πένθος γύρο μου, και ότι είχε συμβεί, πόνος δεν εμφανιζόταν….

Ερχόντουσαν διάφορες εικόνες,

π.χ όταν μικρό, με μάλωνε για κάποια μου αταξία, όταν με χατζιρλικωνε, όταν με προστάτευε, όταν αθορυβα κοιμόταν δίπλα μου , όταν αργότερα στα χρνια, τη βοηθούσα σε κάτι, και η ευχή της ερχόταν σαν γραμματόσημο σε γράμμα, οταν πηγαιναμε μαζι βολτα....

και τώρα,

τώρα ήταν εκεί μπροστά, τριγυρισμένη από λουλούδια, και συγκενεις που έκλαιγαν.

Και εγώ, (ο γιος της όπως έλεγε), ούτε ένα δάκρυ….

Πόνος δεν εμφανιζόταν αγαπητή ΝΣΤ…, μα μεσα, συνέχιζα και συνεχίζω, να την Αγαπώ.


quote:
Αγαπητή μου nst και φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ, είμαι πραγματικά
γοητευμενος απο την ομορφιά που βλέπω να διατηρείτε μέσα σας
και γι αυτο μου αρέσει πολύ η επικοινωνία μαζί σας.. Μου θυμίζετε
ένα άτομο που γνώριζα, το οποίο, έκανε όμορφα θαυματα, αλλά όπως
κάθε επιπόλαιος άνθρωπος, υπερεκτίμησε κι αυτός τον εαυτό του και
σαν άλλος εωσφόρος , εξέπεσε...


Αμαν βρε Τρεχαγυρευε, τον εχεις ταράξει το φουκαρά τον Εωσφόρο.

Aφου δεν την έβρισκε με το Θεό, τι θέλεις να κάνουμε?

Τώρα για τα θαύματα που γράφεις, προσωπικά δεν δίνω και τόση άξια.

Στο παρακάτω που γράφεις,

quote:
Φίλοι μου είναι επιλογή του καθενός να είναι χαρούμενος, να έχει
ωραίες και γλυκές σκέψεις. Είναι επιλογή μας να γνωρίσουμε τον Θεό
που βρίσκεται μέσα μας και να υψωθούμε από την γή,όπως μας έχει
πλάσει ο Δημιουργός μας...

Μαζι σου.

Μια άλλη εκδοχή όμως του (γνωρίζω), είναι το τελειώνω. Π.χ όταν γνωρισεις πραγματικά τι είναι ΠΟΝΟΣ, τελειώνεις. (ΔΕΝ ΠΟΝΑΣ)

Θέλεις λοιπόν να γνωρίσεις πραγματικά το θεό?

quote:
Όχι με διαστημόπλοια που να κουβαλάνε νεκρά σώματα, αλλά ψυχές
που ανατείνουν προς τα ουράνια, την πατρίδα από όπου από μικρός
νοιώθω έντονα τη νοσταλγία της,μου λείπει και με πονά το ότι βρίσκομαι
σε ξενο τόπο..


ΞΑΝΑ. Εισαι σίγουρος πως θέλεις να γνωρίσεις το θεό?

quote:
Πιστεύω οτι με ελεύθερη σκέψη, φιλοσοφώντας τη ζωή και με αισιόδοξο
και πλήρες πνεύμα, μπορούμε να δούμε την ομορφιά που βρίσκεται γύρω μας
και δεν μας αφήνει η προσκόλληση μας στην ύλη να αντιληφθούμε...
Αυτό πάντως που θεωρώ αξιοσημείωτο, είναι ότι πραγματικά η ύλη έχει αρχίσει
και είναι λίγη για τον άνθρωπο...Απομυθοποιείται, με τον χρόνο και
την πνευματική εξέλιξη του ανθρώπου, η αξία της ...
Ίσως έτσι σύντομα καταφέρουμε να ανυψωθούμε και να
φτάσουμε σαν τον ΄Αγιο Παύλο σε 7ο ουρανό, όπου ότι δει κανείς εκεί
δεν μπορεί παρά να καταλάβει τι ζούμε εδώ κι ότι μέσα μας βρίσκεται
η ομορφιά κι εμείς την κρύβουμε...
Αυτό πάλι,μόνο μέσα από όμορφες στιγμές μπορεί να προέλθει, όχι αο άσχημες.


Βρε τον Αγιο Παυλο. Εφτασε τόσο ψηλά?

Φίλε τρεχαγυρευε, διαβάζοντας λίγα από όσα γράφει ο Απόστολος, ίσως και να είχε πτήσεις, δεν αντιλέγω, μα είναι τόσο καιρό που προσπαθώ να σου πω, πως ο Χριστός αγαπούσε εδώ, αγαπούσε τους ανθρώπους…στη γη! Σκέψου τι θα πει αυτό…please!

Τελος, λίγα και για τον φίλο Κηφέα.

Η βλέψη του Πλάτωνα, ειναι ουσιαστικά απλή.

Εχει καθορίσει μια διαχωριστική γραμμή, μεταξύ αισθητού και νοητού κόσμου.

Στον αισθητό κόσμο, ξεχώριζει το πραγματικό από τις εικόνες (είδωλο).

Το πραγματικό είσαι εσύ, σαν σώμα, και το είδωλο είναι αυτό που βλέπεις στον καθρέφτη, η, η σκιά που αφήνει το σώμα, και που γενικά ονόμαζει… σκιες/εικονες.

Το Νοητό, το χωρίζει ακριβώς το ίδιο.

Σε ένα μέρος που ονομάζει διάνοια, *(σαν σκέψεις), και που χωρίς αυτές δεν επιβιώνουμε σαν ανθρωπότητα,
και τον κόσμο των ιδεών.

Ο κόσμος των ιδεών του Πλάτωνα, έχει δύσκολη πρόσβαση, δες όμως προσεχτικά το γιατί.

Η διάνοια μας, οι σκέψεις μας, έχουν ακριβώς την ίδια θέση, που έχουν στον αισθητό κόσμο, οι σκιές.

Γιατι?

Γιατι στην αναζήτηση της, (σαν ψυχή, εαυτός) είναι αναγκασμένη (πεστο ψυχή), να χρησιμοποιεί αυτό που στον αισθητό κόσμο, ήσαν εικόνες, όχι κάτι πραγματικό.

Άρα στην αναζήτηση της, είναι αναγκασμένη να προχωρά με υποθέσεις, που καταλήγουν σε συμπεράσματα, (π.χ θεός-άθεος, 7ος ουρανός, κλπ.κλπ) μα όχι σε πραγματικό μέρος, (το ανάλογο δηλαδή του αισθητού), εκείνο των ιδεών, που είναι καθαρή Νόηση.

Δυσκολο γιατι?

χρειαζεται να μην... ταυτιζεσαι....τοσο με το αισθητο, οσο και το νοητο....

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 12/10/2008 07:15:45

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 12/10/2008 07:20:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2008, 09:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και εγώ, (ο γιος της όπως έλεγε), ούτε ένα δάκρυ….

Πόνος δεν εμφανιζόταν αγαπητή ΝΣΤ…, μα μεσα, συνέχιζα και συνεχίζω, να την Αγαπώ.


Πλάτωνα ,αυτοί με τους οποίους είχαμε ''συμμετασχει'' μαζί τους ουσιαστικά ,είναι πάντοτε μαζί μας, αφου η δόνηση τους εχει περάσει μεσα στα δικά μας κύτταρα. Ετσι υπάρχει η θλίψη της ύλης, αφου δεν θα μπορούμε πλέον να μοιραστούμε μαζί τους εντυπώσεις αλλα η ψυχή δεν πονα επειδή είναι ενωμένη.
Αντιλαμβάνομαι τι ενιωσες....


quote:
Φίλε τρεχαγυρευε, διαβάζοντας λίγα από όσα γράφει ο Απόστολος, ίσως και να είχε πτήσεις, δεν αντιλέγω, μα είναι τόσο καιρό που προσπαθώ να σου πω, πως ο Χριστός αγαπούσε εδώ, αγαπούσε τους ανθρώπους…στη γη! Σκέψου τι θα πει αυτό…please!

Συμφωνώ.... ο Χριστός εδειξε την αγάπη , δίδαξε τον τρόπο με τον οποίο μπορεί κανείς να ''δει'' το σύνολο.
Είχε συναισθήματα, σκέψεις και ανάλογως δρούσε εμπνεόμενος απο το ουρανιο πνεύμα. Μόνο που δεν διαχώρησε...οπως συνέβει και ακόμη συμβαίνει απο μερικους ''οπαδούς'' του που περιορίστηκαν στην νοητική προσέγγιση μιας καθεαυτού διδασκαλίας της καρδιάς..
Κατα την γνώμη μου εκεί ωφείλεται η παρανόηση.
Φίλε Τρεχαγύρευε ο Χριστός αγαπούσε επειδή δεν φοβόταν ..

Δεν φοβόταν μην δεν του επιστραφεί το αίσθημα..
Δεν φοβόταν μην χαθεί ο αγαπημένος του...
Δεν φοβόταν μηπως απογοητευτεί...
Δεν φοβόταν τα συναισθήματα του ..τα γνώριζε και ζούσε εκείνη την στιγμή..
Δεν φοβόταν διότι δεν περίμενε ουτε συμμετοχή , ουτε επιβεβαίωση.
Ηταν ολόκληρος και σίγουρος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2008, 19:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ἄγαπητέ μου Πλάτωνα, ...εμένα εννοούσα, όχι αυτόν
τον εωσφόρο...Φίλε μου για τον πόνο, θα διαφωνήσω κάπως...
Με 15 εγχειρήσεις σε όλο μου το σώμα και άλλους πόνους, ψυχικούς
και σωματικούς, πιστεύω οτι παντα θα βρίσκεται για μένα , νέος
πόνος... Μεγάλη συζήτηση... Ας πούμε για τα καλά...
Σε παρακαλώ πάντως, μη συγκρίνεις το Θεό με πράγματα σωματικά και
υλικά... Υπαρχει διαφορά... Ο Θεός είναι πνευματική κατάσταση και
δεν συνηθίζεται, αν κατάλαβα καλά ότι εννοείς...Ο Θεός είναι η ατέλειωτη
πηγή της ζωής, της χαράς και της ομορφιάς, αφού έφτιαξε ένα κόσμο τόσο
τέλειο, άσχετα πόση ζημιά του κάνουμε εμείς...
Και για να σουμάρω φίλε μου, πιστεύω στο άπιαστο και δεν μου αρέσει το
γκρίζο.. Δεν μου αρέσουν οισυμβιβασμοί και πρτιμώ το τέλειο, όσο δύσκολο
κι αν είναι να το φτάσει κανείς.. Το πολύ πολύ να πεθάνεις στηνπροσπάθεια,
αλλά όως λέγανε και οι Ναβάχο:Χόκα χέυ:σήμερα είναι μια καλή μερα να πεθάνει
κανείς...
Φίλη nst,συμφωνώ μαζί σου, απλά να συμπληρώσω ότι η αγνή έκφραση των συναισθημάτων
είναι δόσιμο, αλλά εις το πρέπον...Όχι μαργαριτάρια στα γουρούνια...
Αυτά που περιγράφεις ότι δεν είχε ο Χριστός, ήταν γιατί αυτά είναι εγωισμός,
αφού κάνουν κάτι για να κερδίσουν κάτι κι όχι από αληθινή έκφραση προσφοράς..
Πόσο ωράιο είναι να είναι ο άνθρωπος θεός!!!..Γιατί όποιος δίνει , σημαίνει
ότι έχει, ενώ οι περισσότεροι άνθρωποι,σήμερα κιόλας, ζητάνε γιατί δεν έχουνε...
Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ξέρουνε τι έχουνε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 12:48:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρεχαγύρευε εχω μερικες αντιρρήσεις στα λεγόμενα σου..

quote:
Σε παρακαλώ πάντως, μη συγκρίνεις το Θεό με πράγματα σωματικά και
υλικά... Υπαρχει διαφορά... Ο Θεός είναι πνευματική κατάσταση και

Που το ξέρεις οτι ειναι ετσι? Επειδή ετσι λένε μερικοί?
Απλές ερωτήσεις που κάνει ο γιός μου θέτω....Και αν δεν είναι ετσι και είναι αλλιώς , αλλα δεν βόλευε?

Για μενα ο Θεός είναι μια νοήμων ενέργεια που διαπερνα τα πάντα και ανάλογως της δονητικής συχνότητας εκδηλώνεται την καθε φορά.
Επομένως είναι και υλη και σωματική κατάσταση και ενστικτο, και συναίσθημα και νόηση και πνεύμα... Είναι όλα.
Η διαφορά είναι στην θέση απο την οποία Τον βλέπουμε.


quote:
Φίλη nst,συμφωνώ μαζί σου, απλά να συμπληρώσω ότι η αγνή έκφραση των συναισθημάτων
είναι δόσιμο, αλλά εις το πρέπον...Όχι μαργαριτάρια στα γουρούνια...

Αυτα τα ταλαίπωρα τα γουρουνάκια τι τραβάνε τόσους αιώνες.... Και είναι τόσο συμπαθητικά με εκείνα τα ροζ αυτάκια..
Ο Ήλιος φωτίζει τα πάντα , δεν διαλέγει που θα ρίξει τις ακτίνες του.
Αυτό, όσον αφορά την Θείκή αγάπη που δεν εχει καμία σχέση με αυτό που εμείς λέμε ''αγάπη'' και που είναι συνήθως διαφόρων ειδων συμφωνίες... και ανταλλαγες....συναλλαγες κλπ.
Ναι εκει και βέβαια , χρειαζεται το μέτρο , τα όρια και οι όροι, διότι οι σχέσεις μεταξύ μας , περιλαμβάνουν εκτός απο την ψυχική μας εκφραση και την προσωπικότητα μας.
Και είναι η ψυχή που ''μαθαίνει'' μεσα απο αυτή την προσωπικότητα που εκείνη επέλεξε ....είναι η δική μας συνείδηση που την εξελίσει ...οπότε ορθα θέτει και όρους και περιορισμούς για να είναι ακέραιη.

Φιλικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2008, 14:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπnτή μου nst, εκεί είναι το θέμα, ότι ο Θεός
δεν υπάγεται στους νόμους της ύλης, εμείς βλέπουμε ένα Θεό
τόσο λίγο. Εμείς δεν θέλουμε τόση πνευματικότητα,προτιμούμε
την υλική ξήγηση των πραγμάτων, για να νοιώθουμε ασφαλείς...
Φίλη μου, στην εποχη των συμβιβασμών, μάθε να ζητάς πολλά...
Δεν έχεις να χάσεις τίποτε εξ άλλου, αφού παραξευτιλήστηκε το
΄πράγμα, παίζεις για ψίχουλά, αν με εννοείς... Τώρα είναι η ευκαιρία
να το παίξουμε ωραίοι και ελεύθεροι... Δεν έχουμε άλλο περιθώριο,
μετά θα πρέπει να συνθηκολογήσουμε και μέχρι τότε έχουμε ανάγκη
τις ωραίες στιγμές...
Αυτά τα συμπαθητικά γουρουνάκια, που λές, γιατί ετσι είναι, δείχνουν
συμπαθηκά, αλλά αν ξέρεις, είναι ..παμφάγα...Τρώνε ακόμη και τους
ομοίους τους( όχ ότι με εξέπληξε) αλλά και η βρώμα τους ξεφεύγει απλά
του ζώου.. Είναι κάτι άλλο, κάτι πολύ βρώμικο..
Καλή η θεωρία, αλλά κάνε μια βόλτα σε ένα χοιροστάσιο... Θα δεις τη
διαφορά απο τον ...Πόρκυ πίγκ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2008, 14:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατι στην αναζήτηση της, (σαν ψυχή, εαυτός) είναι αναγκασμένη (πεστο ψυχή), να χρησιμοποιεί αυτό που στον αισθητό κόσμο, ήσαν εικόνες, όχι κάτι πραγματικό.

Άρα στην αναζήτηση της, είναι αναγκασμένη να προχωρά με υποθέσεις, που καταλήγουν σε συμπεράσματα, (π.χ θεός-άθεος, 7ος ουρανός, κλπ.κλπ) μα όχι σε πραγματικό μέρος, (το ανάλογο δηλαδή του αισθητού), εκείνο των ιδεών, που είναι καθαρή Νόηση.

Δυσκολο γιατι?

χρειαζεται να μην... ταυτιζεσαι....τοσο με το αισθητο, οσο και το νοητο....


Φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ

Σωστά, αυτά που αναφέρεις και τεκμηριωμένα. Η δυσκολία, όμως, του εαυτού γαι την επίτευξη της μη ταύτισης τόσο με το αισθητό, όσο και το νοητό, για τα ανθρώπινα δεδομένα, είναι μεγάλη. Όχι ανέφικτη. Χρειάζεται προσπάθεια...

quote:
Για μενα ο Θεός είναι μια νοήμων ενέργεια που διαπερνα τα πάντα και ανάλογως της δονητικής συχνότητας εκδηλώνεται την καθε φορά.
Επομένως είναι και υλη και σωματική κατάσταση και ενστικτο, και συναίσθημα και νόηση και πνεύμα... Είναι όλα.
Η διαφορά είναι στην θέση απο την οποία Τον βλέπουμε.

Αγαπητή nst

Θα έλεγα ότι από το συναίσθημα, αυτό που πρέπει να θεωρούμε το μέγιστο, πρέπει να είναι το της πραγματικής αγάπης. Βέβαια συμφωνώ απόλυτα για τον περί Θεού, ωραίο ορισμό που έδωσες.

Φιλικά

ΚηφεύςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 14:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αρχίσουμε να εξετάζουμε σήμερα τη σχέση της θεολογίας με την Φιλοσοφία:

Εξ ίσου σχεδόν κακή είναι και η άποψη , ότι αποστολή της φιλοσοφίας είναι να χρησιμεύει σαν επικριτής της επιστημονικής μεθόδου .

Και εδώ πάλι η ευλαβής επιθυμία κατευθύνει συγκεκαλυμμένα την σκέψη :

Αδυνατώντας να αποδείξουν την ανυπαρξία της ύλης , οι σοφοί καθηγητές αποφάσισαν , απολογούμενοι , να αποδείξουν το αναξιόπιστο της επιστήμης .

Οι θέσεις των Μαχ (1838 – 1916) , Pearson (1897 – 1972) και Πουανκαρέ (1854 – 1912), ότι τα πορίσματα της επιστήμης ήταν απλώς «στενογραφημένα πρακτικά» των «συνηθειών» μιάς φύσης , η οποία ουδέποτε υποπίπτει πλήρως στην παρατήρηση και ότι τα πορίσματα αυτά ήταν δυνατόν ανά πάσα στιγμή να παραβιασθούν και ανατραπούν από ευρύτερες παρατηρήσεις , ήταν η απεγνωσμένη αναζήτηση της Αχίλλειας πτέρνας του εγκληματία που είχε σκοτώσει τον πετεινό της θεολογίας .

Εύρισκαν πρόφαση για να αποδείξουν ότι η λογική δεν είναι αλάθητη , ότι η επιστήμη δεν μας παρέχει την βεβαιότητα αλλά μας εκθέτει πιθανότητες και ότι , ergo – άρα – , όλα τα προσφιλή δόγματα της παιδικής μας ηλικίας μπορούσαν να εξαχθούν από το μουσείο , να περιβληθούν προσεκτικά με ακατάληπτη φρασεολογία και να πουληθούν στην επόμενη γενεά σαν εμπορεύματα ελαφρώς μόνο «μεταχειρισμένα» .

Από παντού εμφανίσθηκαν διάφοροι κύριοι , οι οποίοι ενδελεχώς εξέταζαν τα αξιώματα των μαθηματικών , τις έννοιες του χώρου – χρόνου , του αριθμού και της μετρήσεως , της ποσότητας και της ποιότητας – και οι οποίοι συμπέραναν , μέσα από «σοφές» ανοησίες , ότι υπάρχει , επιτέλους , Άγιος Βασίλης .

Είναι λοιπόν παράδοξο ότι , μετά από όλη αυτή την απρέπεια και ελαφρότητα , οι έντιμοι άνθρωποι άρχισαν να αντιπαθούν τους φιλοσόφους : Σε τι χρησιμεύει τόση σπατάλη «λογικής» , αν οι συλλογισμοί της δεν είναι παρά ανέντιμοι μεταμφιέσεις των ανομολόγητων επιθυμιών και ελπίδων μας ;

«Η μεταφυσική» , έγραψε ο Μπράνλεϋ , «είναι η ανεύρεση κακών δικαιολογιών για όσα πιστεύουμε περί του ενστίκτου . Αλλά και η ανεύρεση αυτών των δικαιολογιών , δεν είναι σε μικρότερο βαθμό ένστικτο» . Μερικές φορές , είναι και η ανεύρεση κακών επιχειρημάτων για ό,τι θέλουμε να πιστεύουν οι άλλοι .

Ο Βολταίρος (1694 – 1778) , ήταν αρκετά έντιμος , ώστε να εκφράσει την επιθυμία όπως η υπηρέτριά του και ο μάγειρός του ασπασθούν την ορθόδοξη πίστη του τόπου τους και του καιρού τους . Αυτό , πίστευε , ελάχιστα μείωνε τις πιθανότητες να του κλέψουν τα κοσμήματά του ή να ρίξουν δηλητήριο στο φαγητό του .

«Μια φιλοσοφική θεωρία» , έλεγεο Λότζ (Rudolf Herman Lotze  1817 – 1881) «είναι μία απόπειρα να δικαιωθεί μία θεμελιώδης αντίληψη των πραγμάτων , η οποία υιοθετήθηκε σε νεανική σχετικώς ηλικία» .

Ο έντιμος Νίτσε έγραψε : «Όλοι οι φιλόσοφοι έχουν ένα ύφος , σαν οι πραγματικές τους γνώμες να ανακαλύφθηκαν με την αυτοεξέλιξη μιάς ψυχρής , καθαρής , θείας στην αδιαφορία της , διαλεκτικής … ενώ , στην πραγματικότητα , υπερασπίζουν με επιχειρήματα εκ των υστέρων επινοούμενα μία πρόταση , ιδέα ή υπόθεση , που απηχεί κατά κανόνα μια μύχια επιθυμία τους , υπό αφηρημένη και εξευγενισμένη διατύπωση» .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakura
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 15:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια,ηρθα και γω στην παρεα,ελπιζω να μη σας ενοχλει..

quote:

Αυτά τα συμπαθητικά γουρουνάκια, που λές, γιατί ετσι είναι, δείχνουν
συμπαθηκά, αλλά αν ξέρεις, είναι ..παμφάγα...Τρώνε ακόμη και τους
ομοίους τους( όχ ότι με εξέπληξε) αλλά και η βρώμα τους ξεφεύγει απλά
του ζώου.. Είναι κάτι άλλο, κάτι πολύ βρώμικο..

Φιλε μου,εδωσες την καλυτερη δυνατη επεξηγηση...για μας. Μην ξεχνας πως και μεις παμφαγα ειμαστε και τρωμε ακομα και τους ομοιους μας(κατι εντελως φυσιολογικο στην εποχη την οποια ζουμε..)
Αυτο που ειπες ειναι ακριβως αυτο που ειναι η κοινωνια μας αυτη τη στιγμη:βρωμικη...περα για περα βρωμικη,ξεπεσμενη και ξεφτυλισμενη(αν θες μπροστα στα ματια Του)
Πραγματι, η κοινωνια στην οποια ζουμε δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο ενα χοιροστασιο...το αντιθετο θα ελεγα..!

παντα φιλικα....
sakura...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakura
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 15:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εξ ίσου σχεδόν κακή είναι και η άποψη , ότι αποστολή της φιλοσοφίας είναι να χρησιμεύει σαν επικριτής της επιστημονικής μεθόδου .

γιατι το λες αυτο? Φιλοσοφια και φυσικη ειναι σχεδον το ιδιο. Ολοι οι φιλοσοφοι ηταν και φυσικοι.!


παντα φιλικα...
sakura....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sakura
Νέο Μέλος


26 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 15:48:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sakura  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα αναφερθω σε κατι παλιο,ωστοσο nst για σενα..
quote:
Πλάτωνα ,αυτοί με τους οποίους είχαμε ''συμμετασχει'' μαζί τους ουσιαστικά ,είναι πάντοτε μαζί μας, αφου η δόνηση τους εχει περάσει μεσα στα δικά μας κύτταρα. Ετσι υπάρχει η θλίψη της ύλης, αφου δεν θα μπορούμε πλέον να μοιραστούμε μαζί τους εντυπώσεις αλλα η ψυχή δεν πονα επειδή είναι ενωμένη.
Αντιλαμβάνομαι τι ενιωσες....


Dld nst οταν καποιο ατομο φευγει και βλεπεις οτι ολοι το ξεχασαν,τα ωραια πραγματα που εκανε,τις καλες στιγμες που ζησατε,ολα...και εσυ εισαι εκει παντα πιστη στο πρωσοπο του,δεν φευγει ποτε απο κοντα σου,παντα τον εχεις στην καρδια σου και ειναι διπλα σου να σε προσεχει?
Μπορει να μην ειμαι φανατικη χριστιανη αλλα απειρες φορες βρηκα τον εαυτο μου να προσευχεται για αυτο το ατομο! ΔΕν με ενδιεφερε ουτε με ενδιαφερει ο εαυτος μου,που θα παω εγω, αρκει εκεινος να ειναι καλα και αυτυχισμενος!!
Δεν ειναι κακο,ετσι?
Δεν εκλαψα εκεινη την μερα αλλα κα8ε μερα που περνα νιω8ω τυψεις,οτι δεν τον αποχαιρετησα οπως επρεπε,οτι το κανα γτ δεν τον αγαπουσα πραγματικα...και λυπαμαι!! Ποσες φορες τον βλεπω στα ονειρα μου,ποσες φορες ευχηθηκα να γυριζε,να ξυπνουσα την αλλη μερα και να ηταν εκει.Και οχι τοσο για μενα αλλα για την γυναικα του την γιαγια μου, οχι για να ανακουφιστω εγω αλλα γτ ξερω οτι ηθελε να της πει πολλα και εκεινη το ιδιο μα δεν προλαβαν,οπως δεν προλαβα και γω να του πω ποσο πολυ το εκτιμω και ποσο πολυ τον αγαπω!! Γιατι?

παντα φιλικα...
sakura...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 19:41:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή sakura, ο άνθρωπος είναι θεός, έχει δύναμη
να πετύχει πράγματα, μπορεί άμα πιστέψει σε αυτά...Το κακό είναι
ότι είναι θέμα επιλογής του κι εμείς διαλέγουμε το κακό... Απο
έλξη στο βάρος του... Αν το γνωρίσουμε θα το ξεπεράσουμε και γι αυτό
μένει ακόμη....
Αλλά η ουσία είναι ότι παλιά λέγαμε "άει στο καλό..."το πολύ..Τώρα
απο τον έξω απο δώ και παρά πέρα, λέμε... Αυτό δείχνει ότι έχουμε
εξαγριωθεί, χάθηκε η λεπτότητα, η ομορφιά...Τα ιαπωνέζικα χαικού είναι
σύντομα ποιήματα λέξεων... Έχουν μέσα τους την ομορφιά και σε καλούνε
να την δείς...Πρέπει να τη δούμε γιατί αυτή είναι πάντα εκεί...
Αυτή την ομορφιά έχουμε αλλάξει με τον πλαστικό κόσμο γύρω μας. Διαλέξαμε οτι
αγοράζεται αντί για ότι δεν αγοράζεται...
Έχουμε επιλέξει ότι μας συμβαίνει, συνειδητά ,μην πιστέψεις ότι
γίνεται κατα λάθος η άσχημη πορεία και εξέλιξη του ανθρώπου, που ζούμε.
Περιμένω μόνο πότε θα συνειδητοποιήσουμε το κακό που κάνουμε...
Περιμένω πάλι να δω άτομα με ομορφιά ανθεκτική στο χρόνο, όχι ντελικάτα,
άτομα που η δύναμη τους, είναι η πίστη τους και εκλύεται στον αέρα....
Ξεχάσαμε να θέλουμε όμορφα πράγματα αθανατα και προτιμάμε τον αγοραίο έρωτα,
εκεί όπου όλα πληρώνονται... Γιατί όλα έγιναν δουλειά και φτηνά...
Να βγούμε απο αυτό, όλα είναι αιώνια κι όχι φθαρτά...
Οι λέξεις που λέμε μένουν κι είναι άσχημες, αλλά δεν το ξέρουμε...
Ακόμη δεν καταλαβαίνουμε ότι είμαστε σαν τη γάτα που μές στο
σκοτάδι λιμάριζε τη γλώσσα της και το ίδιο
της το αίμα της φάνηκε νόστιμο, εως ότου ξεψύχησε...
Πάλι λέω:που είναι το φώς;Αυτή η δύναμη μέσα μας που πήγε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2008, 20:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς, 23/10/2008: Εξ ίσου σχεδόν κακή είναι και η άποψη , ότι αποστολή της φιλοσοφίας είναι να χρησιμεύει σαν επικριτής της επιστημονικής μεθόδου .

quote:
sakura, 23/10/2008: γιατι το λες αυτο? Φιλοσοφια και φυσικη ειναι σχεδον το ιδιο. Ολοι οι φιλοσοφοι ηταν και φυσικοι.!

Ίσως φταίει αγαπητή μου sakura, ο τρόπος διατύπωσής μου.

Αυτό που εννοώ είναι ότι:

"Η αποστολή της φιλοσοφίας δεν είναι να χρησιμεύει σαν επικριτής της επιστημονικής μεθόδου."

Και το λέω αυτό γιατί πολλοί πίστευαν, (με πρώτο το Βατικανό, όπως θα αναφέρω αργότερα), ότι: «Η φιλοσοφία είναι θεράπαινα της θεολογίας».

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1796875
Maintained by Digital Alchemy