ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ελεύθερη Σκέψη, Φιλοσοφία, και…. Πινελιές Ομορφιάς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 08:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν είμαι αγαπητός. Αγαπητή είμαι

Αγαπητή... Qubic,...

quote:
Μήπως αυτή η ΣΟΥΠΑ είναι ΕΝΑ τούνελ ;
Πώς ν' απαρνηθείς το απέραντο γαλάζιο για να χωθείς σ' ένα τούνελ;
Μήπως η ελληνική Φύση απεχθάνεται τα τούνελ;


Η απάντηση που δόθηκε, ισχύει και για θηλυκά. Έχει να κάνει περισσότερο με το δοκιμάζω, πειραματίζομαι δηλαδή με τον εαυτό μου, παρά με το στερώ. Αν η λέξη (μόνο), δηλώνει (βαρετό), ίσως χρειάζεται διαφορετική προσέγγιση.
Για αυτό έγραψα πως έχει να κάνει περισσότερο με έμπνευση.

quote:
Πόσο σοφό είναι να προσπαθήσεις ν' αλλάξεις τη φύση σου - την ουσία σου;

Σοφό είναι να δεχτείς πρώτα τον εαυτό σου όπως είναι, με τις αρετές και τα ελαττώματα του.
Τώρα, αν συμβεί και στη διαδρομή σε βρει κάτι ουσιώδες, κάτι με αναίτια ομορφιά, που κάθε άλλο παρά βαρετή καταντά τη Ζωή, εξίσου Σοφό είναι, βλέποντας τι συμβαίνει γύρω σου, να μιλήσεις.

Δεν είναι θέμα θεωρητικής Κορφολογίας, ούτε προνόμιο των Ανατολικών Λαών.

quote:
Γιατί το Ενα αποφάσισε να γίνει πολλά; Γιατί βαριόταν μόνο του, πιστεύω.


Ας μην φέρνουμε (το Ένα... και ότι) σε δικά μας μέτρα και σταθμά.

Αν το ΕΝΑ δεν αποφασίζει?

Αν απλά…. φανερώνεται?

Αν δεν βαριέται… μόνο του?

Να μην ξεχάσω, να σου ανταποδώσω… το φιλί.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2005, 16:25:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι θέμα θεωρητικής Κορφολογίας, ούτε προνόμιο των Ανατολικών Λαών


Η αλήθεια είναι ότι το πνεύμα του past post σου μου έφερε αρκετά προς την ανατολίτικη θεώρηση - άδειασμα του νου και λοιπά, εξ ου και τα σχετικά σχόλια για την ελληνική φύση. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους διάφορους Δρόμους, ούτε κάποιο "κόλλημα" με την "ελληνικότητα" κι εν γένει, ποσώς με απασχολούν οι παντός είδους ταξινομήσεις. Αυτό που ήθελα να πω ακριβώς, είναι το εξής : κάποιων ο νους στριφογυρνάει διαρκώς, αναρωτώμενος και διερευνών : γιατί αυτό, πώς εκείνο και τί σημαίνει το άλλο ... κι αν ειναι έτσι το ένα, πώς προκύπτει η -φαινομενικά περίεργη- συνέπεια κλπ κλπ. Τέτοιου είδους λειτουργία του νου, δεν αντιμάχεται ούτε αποκλείει τη συναίσθηση, την ενόραση ή την έμπνευση- τουναντίον θα έλεγα. Ομως, πόρω απέχει απ' την κατάσταση του "σιωπηλού" ή κενού νου, όπως τουλάχιστον έχω αντιληφθεί αυτές τις έννοιες ως τώρα.
Λεμε λοιπόν, απ' τη μιά, ότι οι σκέψεις κλωθογυρνώντας κάνουν το λαβύρινθο (ή, το δαίδαλο) - απ' την άλλη όμως, η λειτουργία του νου φαίνεται να είναι εκ των ουκ άνευ, στα έλλογα όντα.
Δεν μιλάω για τη σκέψη που στραγγίζει την ουσία του όντος και κατατρώει τις σάρκες του, παραμορφώνοντας και ξεσκίζοντας τα συναισθήματα. Αλλά για τη σκέψη που θαυμάζει και απορεί. Ομως κι αυτή, γύρω γύρω γυρνάει- αυτό ήθελα να πω. Αλλ' αν της πεις να βγάλει το σκασμό, τί μένει τότε; αυτό είναι που μου φαίνεται βαρετό. Ενα ΤΡΑΝ-ΤΡΑΝ.
quote:

Η απάντηση που δόθηκε, ισχύει και για θηλυκά.


Μπορεί να μην ισχύει αυτό, γιαυτό και δυσκολεύομαι να το κατανοήσω. Ισως τα θηλυκά έχουν ανάγκη το νου, ως αντιστάθμισμα ισορροπίας στη δική τους Φύση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 07:31:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αλήθεια είναι ότι το πνεύμα του past post σου μου έφερε αρκετά προς την ανατολίτικη θεώρηση - άδειασμα του νου και λοιπά, εξ ου και τα σχετικά σχόλια για την ελληνική φύση. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους διάφορους Δρόμους, ούτε κάποιο "κόλλημα" με την "ελληνικότητα" κι εν γένει, ποσώς με απασχολούν οι παντός είδους ταξινομήσεις.

Πιστεύω πως κατά μεγαλύτερο βαθμό επιλέγει η φύση μας (τον, η τους δρόμους,) μαζί με την παράδοση (παιδεία που έχουμε). Καλό είναι να αποφεύγονται τα κολλήματα παντός τύπου, μιας και εύκολα η δημιουργική έμπνευση γίνεται συνήθεια.

quote:
Αυτό που ήθελα να πω ακριβώς, είναι το εξής : κάποιων ο νους στριφογυρνάει διαρκώς, αναρωτώμενος και διερευνών : γιατί αυτό, πώς εκείνο και τί σημαίνει το άλλο ... κι αν ειναι έτσι το ένα, πώς προκύπτει η -φαινομενικά περίεργη- συνέπεια κλπ κλπ. Τέτοιου είδους λειτουργία του νου, δεν αντιμάχεται ούτε αποκλείει τη συναίσθηση, την ενόραση ή την έμπνευση- τουναντίον θα έλεγα. Ομως, πόρω απέχει απ' την κατάσταση του "σιωπηλού" ή κενού νου, όπως τουλάχιστον έχω αντιληφθεί αυτές τις έννοιες ως τώρα.
Λεμε λοιπόν, απ' τη μιά, ότι οι σκέψεις κλωθογυρνώντας κάνουν το λαβύρινθο (ή, το δαίδαλο) - απ' την άλλη όμως, η λειτουργία του νου φαίνεται να είναι εκ των ουκ άνευ, στα έλλογα όντα.
Δεν μιλάω για τη σκέψη που στραγγίζει την ουσία του όντος και κατατρώει τις σάρκες του, παραμορφώνοντας και ξεσκίζοντας τα συναισθήματα. Αλλά για τη σκέψη που θαυμάζει και απορεί. Ομως κι αυτή, γύρω γύρω γυρνάει- αυτό ήθελα να πω. Αλλ' αν της πεις να βγάλει το σκασμό, τί μένει τότε; αυτό είναι που μου φαίνεται βαρετό. Ενα ΤΡΑΝ-ΤΡΑΝ.

Ο σιωπηλός νους, δεν είναι στόχος, ούτε αποτέλεσμα. Είναι βαθιά κατανόηση της λειτουργίας του.
Καν δεν σκέφτεσαι, πρέπει να έχω σιωπηλό Νου, μιας και τέτοια σιωπή δεν είναι σιωπή, μα κάτι που επιδιώκεις. Ούτε υπάρχει κάποιο πρόβλημα όταν θελήσεις να σκεφτείς.
Για να γίνω πιο σαφής, πίσω και σε βαθύτερα στρωματά από την λεκτικοποιηση (σκέψη), υπάρχουν εικόνες, και αισθήσεις. Αυτό που αλλάζει κυριολεκτικά, είναι πως δύνασαι να σκεφτείς με εικόνες, πολύ μα πολύ πιο εύκολα και γρήγορα. Όταν τελειώσεις, ο Νους είναι από μόνος του σε μια κατάσταση σιωπηλής παρατήρησης. Δεν βλέπει ένα δένδρο και λέει αυτό είναι κυπαρίσσι, είναι ψηλό και ετούτο και εκείνο, μα παρατηρεί σιωπηλά σχήμα και χρώματα. Είναι κοντά στο να δεις ένα όμορφο άνδρα…. δεν σταματά ο νους σου για λίγα δευτερόλεπτα και απολαμβάνεις?
Μετά η σκέψη λέει, ορέ Qubiτ, τι ουρί είναι δαύτο!

quote:

quote:
Η απάντηση που δόθηκε, ισχύει και για θηλυκά.

Μπορεί να μην ισχύει αυτό, γιαυτό και δυσκολεύομαι να το κατανοήσω. Ισως τα θηλυκά έχουν ανάγκη το νου, ως αντιστάθμισμα ισορροπίας στη δική τους Φύση



Η παραπάνω μου φράση, είχε να κάνει στο ότι απευθυνόμουν στον… Qubiτ...

Στην ουσία ο ανδρικός και ο γυναικείος εγκέφαλος, λίγο διαφέρουν, όταν βγάλεις τα ενδιαφέροντα της γυναικας για παπούτσια, τις τσάντες…. και τα ενδύματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2005, 11:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

...πίσω και σε βαθύτερα στρωματά από την λεκτικοποιηση (σκέψη), υπάρχουν εικόνες, και αισθήσεις. Αυτό που αλλάζει κυριολεκτικά, είναι πως δύνασαι να σκεφτείς με εικόνες, πολύ μα πολύ πιο εύκολα και γρήγορα. Όταν τελειώσεις, ο Νους είναι από μόνος του σε μια κατάσταση σιωπηλής παρατήρησης. Δεν βλέπει ένα δένδρο και λέει αυτό είναι κυπαρίσσι, είναι ψηλό και ετούτο και εκείνο, μα παρατηρεί σιωπηλά σχήμα και χρώματα.


Αν ΑΥΤΟ είναι ο σιωπηλός νους, τότε ... χαίρομαι πάρα πολύ ! ειλικρινά.
Είναι δηλαδή, ο τρόπος του ζωγράφου : όταν ζωγραφίζεις, απλώς βλέπεις, παρατηρείς, το μοντέλο σου. Ο νους προσηλώνεται (βαθιά) σ' αυτό που υπάρχει,χωρίς ν' αναρωτιέται πώς και γιατί, χωρίς να κολλάει ταμπέλες και να χαρακτηρίζει- οι λέξεις δεν έχουν καμμιά δουλειά σ' αυτή τη διαδικασία' δεν έχουν νόημα, δεν πιάνουν χώρο. Ζωγραφίζοντας την ελιά, δεν σκέφτεσαι "ελιά" ή "δέντρο" ή "ξύλο" - δεν σκέφτεσαι τίποτα. Μόνον βλέπεις. Το χέρι κουνιέται μόνο του για ν' αποδώσει την εικόνα' αν εκείνη τη στιγμή κάτσεις να σκεφτείς πώς κινείται, τί πάει να φτιάξει ... τόχασες το παιχνίδι.
Αυτό είναι ;
Οταν ήμουν μικρή, προσπάθησα να καταλάβω πώς φτιάχνονται οι σκέψεις στο μυαλό μου. Κατέληξα ότι είναι σύννεφα, που μετατρέπονται σε λέξεις μόνον όταν θελήσω να τις μεταδώσω σε άλλους. Αλλά, κάτι χάνεται έτσι- κι ένας τρόπος να το σώσεις, είναι να το κάνεις Ομορφο (για να μη φεύγουμε κι απ' το θέμα μας).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2005, 01:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

F.Herbert
"ο μεσσίας του dune"
απο το πεπρωμένο της θίνης(πλανήτης Αράκις)

η πολλή ανάλυση καταστρέφει την αλήθεια.
αρχαίο ρητό των φρέμεν

οι καρδιές όλων των ανθρώπων κατοικούν στην ίδια ερημιά
απόσπασμα απο τα απομνημονεύματα της ίρουλαν

ζουσε κάποτε ενας ανθρωπος τοσο σοφος
που πήδηξε σε ένα μέρος ολο άμμο και έκαψε και τα δυο του μάτια!
όταν κατάλαβε πως έχασε το φώς του,
δεν παραπονέθηκε.
κάλεσε ένα όραμα
και έγινε άγιος
-παιδικό τραγούδι απο την ιστορία των μουά ντιμπ

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 07:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν ΑΥΤΟ είναι ο σιωπηλός νους, τότε ... χαίρομαι πάρα πολύ ! ειλικρινά.

Είναι δηλαδή, ο τρόπος του ζωγράφου : όταν ζωγραφίζεις, απλώς βλέπεις, παρατηρείς, το μοντέλο σου. Ο νους προσηλώνεται (βαθιά) σ' αυτό που υπάρχει,χωρίς ν' αναρωτιέται πώς και γιατί, χωρίς να κολλάει ταμπέλες και να χαρακτηρίζει- οι λέξεις δεν έχουν καμμιά δουλειά σ' αυτή τη διαδικασία' δεν έχουν νόημα, δεν πιάνουν χώρο.


Καταλαβαίνω τι γράφεις, μα ας το δούμε προσεχτικότερα.
Iσως (παει/είναι) βαθύτερα από τον τρόπο του ζωγράφου που περιγράφεις. Το λεω, μιας και ο Νους σε αυτή την περίπτωση, (έμπνευσης) είναι συνεπαρμένος από το μοντέλο, άρα από κάτι που όσο διαρκεί... θα έλεγα πως δεν υπάρχει... (χρονο/εαυτός), και υπάρχει αυτό... ΕΜΠΝΕΥΣΗ.

quote:
Ζωγραφίζοντας την ελιά, δεν σκέφτεσαι "ελιά" ή "δέντρο" ή "ξύλο" - δεν σκέφτεσαι τίποτα. Μόνον βλέπεις. Το χέρι κουνιέται μόνο του για ν' αποδώσει την εικόνα' αν εκείνη τη στιγμή κάτσεις να σκεφτείς πώς κινείται, τί πάει να φτιάξει ... τόχασες το παιχνίδι.

Αυτό είναι ;


Το ξαναβλέπουμε με αυτή την οπτική τώρα.
Και σε ένα μικρό παιδί όταν του δώσουμε ένα παιχνίδι, ο Νους του μαγνητίζεται, απορροφάται….και χάνονται όλα τα άλλα. Χάνονται όσο κρατάει το ενδιαφέρον του…

Θα λέγαμε και αυτό ΕΜΠΝΕΥΣΗ?

Και εμείς (οι μεγαλύτεροι), θα πρέπει να προσέξουμε πάρα πολύ με ορισμένα παιχνίδια που μπορεί να είναι σε μορφή βιβλίων, ακόμα και με γνώσεις….(μα και άλλα πολλά), που υπόσχονται να πετύχουμε κάποιο σκοπό, κάποιο αποτέλεσμα, μιας και η κίνηση της επιθυμίας όπως και γράψαμε, (τα Τούνελ) παραφυλάνε και τυφλώνουν.
Για την σοβαρότητα αυτού, αν προλάβεις και δεις πως το αποτέλεσμα που επιθυμείς, βρίσκεται μέσα σε εγωκεντρικό πεδίο…(αυτό ειναι άμεση κατανόηση)
Αυτό βλέπει στη στιγμή το ψεύτικο… σαν ψεύτικο... και δεν πέφτει σε Τούνελ.

quote:
Οταν ήμουν μικρή, προσπάθησα να καταλάβω πώς φτιάχνονται οι σκέψεις στο μυαλό μου.

Φιλοσοφούσες από μικρή λοιπόν!

Ελπίζω (μεγάλη) να ανακάλυψες πως ο Νους είναι αποτέλεσμα του Χρόνου, και η σκέψη το αποτέλεσμα του.

Σκέψου,

Ποια σκέψη θα σε ελευθερώσει?

Κατάλαβες γιατί ονόμασα το Τοπικ, Φιλοσοφία… ελεύθερη σκέψη… και πινελιές ομορφιάς?

Υπάρχει ελεύθερη σκέψη, όταν ο Νους μας είναι…. αποτέλεσμα?

Τι να είναι… οι πινελιές….?

Συμπεράσματα…. η Στιγμές?

Αν τα Συμπεράσματα, διαμορφώνουν συνεχώς το ΝΟΥ….δεν είμαι άλλο από αυτή την συνεχή διαμόρφωση.

Υφαίνω και χαλώ καθημερινά, σαν την Πηνελόπη, το ίδιο κέντημα!

Άλλο λοιπόν ο ΣΤΟΧΑΣΜΟΣ…και άλλο ο στοχαστής που στοχάζεται!

quote:
Κατέληξα ότι είναι σύννεφα, που μετατρέπονται σε λέξεις μόνον όταν θελήσω να τις μεταδώσω σε άλλους. Αλλά, κάτι χάνεται έτσι- κι ένας τρόπος να το σώσεις, είναι να το κάνεις Ομορφο (για να μη φεύγουμε κι απ' το θέμα μας).


Όμορφος ο κήπος μας,
όμορφοι και των άλλων
μα με τις σκέψεις…
ποτέ σου μην ριζώσεις
μην φυλακιστείς
στο κήπο σου….
στου βούδα, του Χριστού.... η Πλάτωνα…

μύρισε,
και ζήσε ελεύθερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2005, 14:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και σε ένα μικρό παιδί όταν του δώσουμε ένα παιχνίδι, ο Νους του μαγνητίζεται, απορροφάται….και χάνονται όλα τα άλλα. Χάνονται όσο κρατάει το ενδιαφέρον του…

Θα λέγαμε και αυτό ΕΜΠΝΕΥΣΗ?



Αυτό που κατάλαβα είναι ότι κενός νους=απροκατάλυπτος. Κενός από
εννοιολογικές προκαταλήψεις και επιθυμίες. Απλώς με μπέρδευε η λέξη "κενός".
Οσο για την έμπνευση ... θα έλεγα ότι και στα παιδικά παιχνίδια ενεδρεύει, πολλάκις. Οταν απορροφάται το παιδί στο παιχνίδι, βρίσκεται σ' ένα δικό του κόσμο, φανταστικό. Πόσο απέχει η δημιουργική φαντασία από την έμπνευση;
quote:

Ελπίζω (μεγάλη) να ανακάλυψες πως ο Νους είναι αποτέλεσμα του Χρόνου, και η σκέψη το αποτέλεσμα του.


Δεν θα τόλεγα... Θέλω να πω, ότι δεν έχω ανακαλύψει τίποτα επ' αυτού- εκτός ίσως απ' το ότι ο καθένας, μιλώντας για Νου, εντέλει αναφέρεται στον δικό του.
quote:

Υπάρχει ελεύθερη σκέψη, όταν ο Νους μας είναι…. αποτέλεσμα?


Ο Νους είναι αποτέλεσμα του χρόνου, όσο και ο,τιδήποτε άλλο είναι αποτέλεσμα του χρόνου (δεν γράφω το χρόνο με κεφαλαίο, γιατί δεν τον χωνεύω ). Αυτό που καταφέρνει ν' αποδράσει απ' τη δυναστεία του χρόνου, είναι ελεύθερο. Είτε νους, είτε πνεύμα, είτε σώμα ... Αποτέλεσμα ή όχι, τί σημασία έχει; στο κάτω-κάτω, ποιός μπορεί να ξεμπερδέψει αιτίες και αποτελέσματα;
quote:

μα με τις σκέψεις…
ποτέ σου μην ριζώσεις


"Πέτρα που κυλά, δεν χορταριάζει". Χώρια που βλέπει κι ένα σωρό πράγματα, γύρω-τριγύρω.

Α! και μυρίζει, επίσης. Merci !! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 00:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ενστικτώδης οραματισμός του είναι,της ύπαρξης ρυθμός,
αρχιπέλαγος σκέψεων και συναισθημάτων που υπάρχουν στο σύμπαν που
ονομάζουμε άνθρωπο...όμως είναι κάτι πέρα απο αυτό το υλικό που πλέει στην ατμόσφαιρα της κάθε πραγματικότητάς μας,αντιληψής μας...
είναι ικανή η σκέψη "σπίθα" να γίνει και να ξεπηδήσει να κάψει έννοιες και ότι άλλο μας κρατάει στο εδώ....?

http://alex.eled.duth.gr/philocosmia/k10.htm
Ελεύθερη σκέψη είναι εκείνη που μπορεί ν’ αμφισβητεί με τεκμηριωμένο τρόπο τα δεδομένα, να διακρίνει ανάμεσα στη γνώση (αλήθεια), τη γνώμη και το αγαθό, καθώς και ν’ αγωνίζεται για τη δημιουργία των συνθηκών που επιφέρουν την κοινωνική και πνευματική τους σύγκλιση. Μέσα στο πλαίσιο αυτό, είναι προφανές ότι καθοριστικό ρόλο παίζει η απελευθέρωση του ανθρώπου από τις προκαταλήψεις και τ’ ανθρώπινα πάθη του.

Αραβικό απόφθεγμα:

«Αυτός που δεν ξέρει τίποτα και δεν καταλαβαίνει, είναι ένας ανόητος. Απόφευγέ τον.

Αυτός που δεν ξέρει τίποτα και έχει τη συναίσθηση γι’ αυτό, είναι ένας απλοϊκός. Δίδαξέ τον.

Αυτός που έχει γνώσεις και δεν το γνωρίζει, κοιμάται. Ξύπνησέ τον.

Αυτός που έχει γνώσεις και έχει συναίσθηση αυτών που ξέρει, είναι σοφός. Ακολούθησέ τον

Ο δεύτερος Ήλιος για τους ανθρώπους είναι η παιδεία.

Πλάτωνας

http://www.photocircle.gr/Ekdoseis/ekdoseis%20arthra/garry_winogrand_2.htm
Αποσπάσματα από συνέντευξη τού Garry Winogrand

στον David Fahey στις 29-10-80 στο Los Angeles

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας[/blue]

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 14/05/2005 01:03:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

qubit
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2005, 10:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους qubit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Μάνο μας ...
Περπατάμε παράλληλα, ή μου φαίνεται;
Πολύ ωραία τα links.
quote:

είναι ικανή η σκέψη "σπίθα" να γίνει και να ξεπηδήσει να κάψει έννοιες και ότι άλλο μας κρατάει στο εδώ....?


Ο,τι η σκέψη "καμώνει" (πούλεγε κι η προγιαγιά μου), δεν μπορεί και να το διαλύσει;

"Δεν έχω άλλο στο νου μου, πάρεξ ελευθερία και γλώσσα"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 17:07:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΓΩ ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ...ΑΛΛΑ...
ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΤΟ
...ΠΙΝΕΛΙΕΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ!!!

ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΠΛΑΤΩΝΑ;

...ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ Ε;...


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 23:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΓΩ ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ...ΑΛΛΑ...
ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΣΤΟ
...ΠΙΝΕΛΙΕΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ!!!


Αχ καλή γειτόνισσα,

Άρχισα…. να παρακάμπτω και εγώ...

Eίσαι καλά?

Αγαπάς?

Γιατί έτσι, βλέπεις…. παντού ομορφιά!

Σαν να ζεις… στο Ναύπλιο



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 18:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αχ καλή γειτόνισσα,

Άρχισα…. να παρακάμπτω και εγώ...

Eίσαι καλά?

Αγαπάς?

Γιατί έτσι, βλέπεις…. παντού ομορφιά!


ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΠΛΑΤΩΝΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ
ΚΑΙ ΑΓΑΠΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΝΤΟΝΑ!!!


ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ;
ΙΔΟΥ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 18:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 06:43:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ορισμένες φορές, ορισμένες λέξεις, φράσεις, έννοιες, που σε ορισμένους ανθρώπους ξυπνούν η και δίνουν ώθηση, σε κάτι διαφορετικό.

Ίσως προφέρονται και αθελα από κάποιο,
μα εκείνη τη στιγμή,
κάποιος άλλος ισως αντιλαμβάνεται κάτι που σε όλη την ερευνά, αν και το συνάντησε αρκετές φορές, δεν το συνειδητοποίησε, δεν μπήκε να το πούμε στην γλώσσα μας, μέσα στο πετσί του.

Ίσως για αυτό και μόνο φίλοι, αξίζει να αφήνει κάποιος σκεψεις σε ένα φόρουμ, που ουσιαστικά είναι ανοιχτή αγορά, ανεξάρτητα από μαχαιριά και πιρουνιά,
υπάρχουν η δεν υπάρχουν, καλώς η κακώς, δεν πρέπει να μας απασχολεί πέραν του δέοντος.

Οτιδήποτε ακόμα και το ανούσιο για την αλήθεια, μπορείς να το έχεις, να το εξετάσεις.
Μα σε βάθος μέσα σου, οτιδήποτε είναι αδιάφορο για την αγάπη, δύνασαι να τα σβήσεις.
Αυτό ανοίγει το δρόμο στην ΝΟΗΣΗ,
αυτό είναι σπουδαίο,

όχι ο αποκρυφισμός....η, η καλλιέργεια σε κάτι... που ζητάει δύναμη.

Ορισμένοι, χαραμίζουν τη ζωή τους σε ανούσια πράγματα,
μαλιστα δίνουν στο όλο δελεαστικά ονόματα με τρανταχτές ταμπέλες,
μα οτι βρίσκουν, δεν ειναι αλλο από την προέκταση του εαυτού τους,
και ίσως κάποια δύναμη,
που τυφλώνει τους ίδιους,
και όσους ασχολούνται....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μορφέας Β
Νέο Μέλος

Germany
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2005, 15:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μορφέας Β  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas. eimai kainourios kai den kserw akoma pws leitourgei ena forum, elpizw to minima mou na diavastei, to thema einai arketa endiaferon, kai einai thema pou mou kinei to endiaferon apo mikri ilikia.

To na filosofeis se kanei energo, kai panta kalutero anthrwpo, mia apo tis aksies tis zwis einai kai i eleutheri skepsi gia mena kai pisteuw gia pollous, mporei to nickname na einai Morfeas, alla oi filoi mou me pokaloun kai Swkrati, (den eimai pswnio) alla to na filosophw gia diafora themata einai tropos zwis, dokimaste to vradi ligo prin koimithite na kleinete ta matia kai na skefteste tin anasa tou kosmou giati uparxei kai giati eimaste kommati tis, I philosophia prepei na einai anapospasto kommati tis zwis tou neoellina, to na emvathineis tin eleutheri skepsi kai na vriskeis erwtimata se autin kai stin sunexeia na ta apantas den einai xasimo xronou, alla eksaskisi tou nou, enas omorfos anthrwpos den einai aparaitita autos me tin wraia emfanisi,

I ekkinisi tis philosophias einai na mporeis na amfisviteis tis kathierwmenes ennoies kai na mporeis na vriskeis tis apantiseis stis amfisvitiseis sou, i ipertati philosophiki skepsi gia mena einai otan tha mporeseis na amfisvitiseis tin prwti amfisvitisi kai antistrofa, den einai periploko auto pou lew kai oute outopiko, mporw na dwsw ena paradeigma.
se mia sizitisi enas filos mou eipe: An mporeseis na zwgrafiseis tin uparksi, tote tha deis oti einai enas aspromauros pinakas, leuko tis zwis kai mauro se auto pou epiferei ton thanato, mporei na sumfwnisa se ena vathmo stin arxi, alla douleia mou einai na to amfisvitisw kateutheian gia na mporesw na vrw diki mou eksigisi, kai etsi apantisi mou itan, oti o pinakas tha itan ena fantasmagoriko sunolo sunthesis xrwmatwn, giati i zwi den mporei na antiproswpethei me ena mono xrwma, i plithwra twn sunaisthimatwn kai twn katastasewn kata tin diarkeia tis zwis sunthetontai me polla xrwmata, ena apo auta tha einai kai to mauro.. tin idia stigmi prepei na amfisvitisw tin apantisi mou kai na sumfwnisw mazi tou gia ton eksis logo, i prosthesi olwn twn xrwmatwn exoun apotelesma to leuko (prisma)
Poia loipon i diafora tis apopsis mou me ton filo mou? Kamia, mono pou autos ekane mia apli skepsi kai isws xwris na tin katanoisei, enw me oli tin poliplokotita tis amfisvitisis mporeis na katanoiseis tin ousia twn logwn sou...

Tha xarw polu an anfisvitisei kpoios auta pou eipa proigoumenos, akoma kai an sumfonisei tha mou dwsei ton idio vathmo xaras, gia tin timi pou mou ekane kai to diavase,

Filikous xeretismous se olous sas
MorfeasΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2005, 08:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μορφέα καλώς ήρθες.

Δυστυχώς ο χρόνος οι σκέψεις και οι δυνάμεις μου
είναι αλλού προσανατολισμένες,
αυτή την περίοδο….
για να φιλοσοφησουμε...

Μα κάτι είναι ξεκάθαρο,
μέσα στην δύνη,
υποχρεωσεων...
και συνηθειών…
εδώ και πολυ καιρό.

Δεν υπάρχει κριτής της πνευματικής εξέλιξης.

Αν αντιληφτεί κάποιος σε βάθος,
τι θα πει αυτό…
και δεν μείνει στα λόγια,
η περάσει σε συμπεράσματα,
τότε,
δεν υπάρχει φιλοσοφία…
διδασκαλία...
η αυθεντία,
που να σε ικανοποιεί…

Τότε έρχεται, επ_ανασταση,

Έτσι βλέπεις …
…ισμους και Ομαδουλες…
...σαν μπισκότα… αποχαυνωσυνης

Και πας παρα πανω…

Βούδα,
Ηράκλειτε
Χριστέ,
Μύστη….
φιλόσοφε…
μα και ότι,

……Φτάνει!

Τότε,
ασχολείσαι πραγματικά… με τον ΕΑΥΤΟ.

Η ορθή σκέψη και η ορθή πράξη
σε μία ζωή
αξίζουν περισσότερο από χιλιάδες ενσαρκώσεις
σε χαμένες ζωές….

*(απο Βουδα, Κ, Πλατωνα... )
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2005, 13:11:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
........γεια σας με λενε Καλλιόπη και θάθελα κι εγω να πετάξω μαζι σας ,να απλώσω την ψυχη μου και να την ανακαλύψω μεσα απο σας με σας....θέλω κι εγω να με δω οσο μπορώ να νοιώσω την αγωνία μου, το γιατι μου,να νοιώσω τν φοβο μου και την πηγή του......να ανακαλύψω κι αλλη γαληνη ίσως περα απο όση ε΄χω να ανακάυψω κι αλλο χαμόγελο ίσως να ανακαλύψω κι αλλους ήλιους απο αυτους που ολοι μεσα μας κρύβουμε και ίσως ποτε δεν γνωρίσουμε.

"σε κάθε σχέση υπάρχει ένας κόκκος αιωνιότητας"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 07:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια κληρονομιά, ένα σπίτι για παράδειγμα, γίνεται να το μεταβιβάσεις σε κάποιον άλλο, μα δεν γίνεται με το αδιαμόρφωτο.

Το διαμορφωμένο, είναι το γνωστό μας.

Έτσι όταν κάποιος λέει…γνώρισα το θεό, στην ουσία είχε μια εμπειρία, και όσο αληθινή μπορεί να φανεί *(η εμπειρία), αιωρείται κάποιος χωρισμός *(διαίρεση), μεταξύ της εμπειρίας και αυτού που πιθανά την έχει.

Ας πάρουμε το γεγονός πως πιστεύεις σε κάποιο Θεό.

Είναι σαν να βλέπεις *(με τα μάτια της πίστης) Σταρ Τρεκ, κάτι που υπάρχει στη φαντασία σου, *(η ελπίδα), κάτι που σαν το Σταρ Τρεκ…θα μένει ουσιαστικά στην διάρκεια της ζωής… απραγματοποίητο.

Και τότε έρχονται και λένε…

Όχι εδώ… μα στην άλλη ΖΩΗ!

Οι Νωθροί…. μέσα στην σαστιμάρα τους, πιάνονται από τα πιστεύω, για να σταθούν ευλαβικά μπρος στα είδωλα της αποχαυνωσυνης τους…*(ω τι συγκίνηση… Mylord!)
Μα έρχεται η στιγμή, που κάτι τους ξυπνά, (έστω για λίγο), από τον βαθύ τους ύπνο….

Και τότε, αναρωτιούνται.

Γιατί είμαι τόσο Νωθρός, γιατί δεν έχω Νοημοσύνη?

Η Ζωή είναι μια πρόκληση, που ανταποκρίνεσαι, η μερικά, η ολικά.

Όταν ανταποκρίνεσαι μερικά, δημιουργείται ο παρατηρητής και το παρατηρούμενο, αιτία ατελείωτου πόνου, *(εγώ και εσύ…εμείς, και ο Θεός. Το Σταρ τρεκ….… μέσα σου)

Όταν ανταποκρίνεσαι πλήρως *(Στη Ζωή), ΕΙΣΑΙ η πρόκληση, κάθε στιγμή! Δεν χρειάζεσαι την εμπειρία* (του θεού, της Μπάλας η του….άλλου, *(το λες αγάπη, μα είναι το μέσο… για να σε κρατά ξυπνιο/α)

Όταν ανταποκρίνεσαι πλήρως, είσαι η πρόκληση, είσαι η Ζωή, και ότι συμβαίνει!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 21/06/2005 07:55:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 19:47:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η Ζωή είναι μια πρόκληση, που ανταποκρίνεσαι, η μερικά, η ολικά.

Όταν ανταποκρίνεσαι μερικά, δημιουργείται ο παρατηρητής και το παρατηρούμενο, αιτία ατελείωτου πόνου, *(εγώ και εσύ…εμείς, και ο Θεός. Το Σταρ τρεκ….… μέσα σου)

Όταν ανταποκρίνεσαι πλήρως *(Στη Ζωή), ΕΙΣΑΙ η πρόκληση, κάθε στιγμή! Δεν χρειάζεσαι την εμπειρία* (του θεού, της Μπάλας η του….άλλου, *(το λες αγάπη, μα είναι το μέσο… για να σε κρατά ξυπνιο/α)

Όταν ανταποκρίνεσαι πλήρως, είσαι η πρόκληση, είσαι η Ζωή, και ότι συμβαίνει!



ΑΓΑΠΗΤΕ ΠΛΑΤΩΝΑ Η ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ...
ΝΑΙ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ,ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΚΑΙ Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙ' ΑΥΤΟ!!!
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ, ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΑ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ, ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ...
ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΛΟΓΙΑ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ...
ΠΩΣ ΔΕΝΒΓΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΥΤΕΣ ΜΟΝΑΧΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...
Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΤΩΝ ΣΚΕΨΕΩΝ ΚΑΙ ΙΔΕΩΝ ΜΟΥ,ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΟΜΟΡΦΑ ΧΡΩΜΑΤΑ!!!
ΤΕΤΟΙΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΙΔΕΟΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑΤΑ!!!
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ,ΠΑΝΤΑ!!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 20:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η μετάφραση απο το παρακάτω κείμενο,έχει γίνει με το systran,αν και εχω κάνει διορθώσεις,παρακαλώ συγχωρέστε τα τυχόν λάθη η παραλείψεις.επίσης ζητώ συγνώμη εάν και εφόσον εχει επανατοποθετηθεί.

http://www.any1alias.com/Poem%20-%20Poetry%20Versus%20Philosophy.htmPoetry Versus Philosophy

( A work in progress )

© 2004 Any1Alias

9/16/04

If I think, I'm just a thinker.

If I write, I'm just a writer.

If I recite the works of other thinkers, I'm just a speaker.

And if I only write down what I see and hear, I'm a copier.

What do I feel? And how does it translate

To pen and paper, To the ear and the mind

Of a person yearning to discover his or herself

Before they run out of time.

I find myself limited and so I question.

I question without the need for an answer

For I find the most enjoyment in the asking

And the contemplation of response

Whether based on ignorance or intellect,

Right, wrong, biased, or whatever,

influenced by familiarity, pretty colors,

Resistance, or the path of running water.

What I think is my Philosophy

And how I choose to put it into words

Is poetry, word for word, spoken

Or Unspoken, would you agree?

Sometimes I exhaust myself with questions

And the need to compose original thought.

Has this question been asked and answered,

Pondered, fatigued and forgotten?


Εάν σκέφτομαι, είμαι ακριβώς φιλόσοφος.
Εάν γράφω, είμαι ακριβώς συγγραφέας.
Εάν εκθέτω τις εργασίες άλλων φιλοσόφων, είμαι ακριβώς ομιλητής.
Και εάν γράφω μόνο κάτω τι βλέπω και ακούω, είμαι ένας αντιγραφέας.
Τι αισθάνομαι; Και πώς μεταφράζει
Στη πένα και το έγγραφο, στο αυτί και το μυαλό
Από ένα επιθυμητό προσωπο να ανακαλύψει
τον εαυτόν του ή τους άλλους
Προτού να τελειώσει ο χρόνος τους.
Βρίσκομαι περιορισμένος και έτσι εξετάζω.
Εξετάζω χωρίς την ανάγκη για μια απάντηση
Γιατί βρίσκω την περισσότερη απόλαυση στην ερώτηση
Και το σχέδιο της απάντησης
Είτε βασισμένος στην άγνοια είτε στη διάνοια,
Δικαίωμα, λανθασμένος, προκατειλημμένο, ή οποιοσδήποτε,
επηρεασμένος από την οικειότητα, όμορφα χρώματα,
Αντίσταση, ή η πορεία του τρεχούμενου νερού.
Τι σκέφτομαι είναι η φιλοσοφία μου
Και πώς επιλέγω να το βάλω στις λέξεις
Είναι ποίηση, λέξη για τη λέξη, προφορική
Ή Unspoken, θα συμφωνούσατε;
Μερικές φορές εξαντλούμαι με τις ερωτήσεις
Και η ανάγκη να συντεθεί η αρχική σκέψη.
Αυτή η ερώτηση έχει υποβληθεί και έχει απαντηθεί,
Συλλογισμένος, κουρασμένος και ξεχασμένος;

χρώματα-αρώματα μιας ψυχής που βλέπει η νύχτα και η ημέρα ,
που συλλογίζεται κλείνει και ανοίγει σε σκέψεις φωτεινές και σκοτεινές...είμαι το λουλούδι του είναι μου ,
που ζητά ένα συγκεκριμένο χέρι ,να το κόψει ,να το πάρει μακριά,
γιατί εάν δωθεί στο κατάλληλο άνθρωπο,
μονάχα τότες θα έχει αξία....η ύπαρξη του..


με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 18:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χρώματα-αρώματα μιας ψυχής που βλέπει η νύχτα και η ημέρα ,
που συλλογίζεται κλείνει και ανοίγει σε σκέψεις φωτεινές και σκοτεινές...είμαι το λουλούδι του είναι μου ,
που ζητά ένα συγκεκριμένο χέρι ,να το κόψει ,να το πάρει μακριά,
γιατί εάν δωθεί στο κατάλληλο άνθρωπο,
μονάχα τότες θα έχει αξία....η ύπαρξη του..


με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMS


ΜΑΝΟ ΜΑΣ,
ΑΡΚΟΥΣΕ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΣΚΕΨΗ,
ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ,
ΤΑ ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΣΟΥ...
ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΗ Η ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ, ΑΥΤΗ Η ΟΜΟΡΦΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΧΑΙΡΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ!!!

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΠΟΙΗΤΗ!!!


ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2005, 23:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 05:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως πάει φίλοι, όλα καλά?

Λύσατε μερικοί το πρόβλημα, αν γίνεται η Φιλοσοφία, η Φτώχεια και η πραγματικότητα… να συμβαδίσουν?

Πεισθήκατε η όχι, πως ένας Ηράκλειτος πήρε τα βουνά και έτρωγε ρίζες για χρόνια…
Πως ένας βούδας (αν και γιος βασιλιά).. ζητιάνευε την τροφή?
Πως ένας Σωκράτης.... ισως και να αυτοκτόνησε?
Εξετάσατε αυτή την υπόθεση? Σκεφτείτε, στα γεράματα, (σαν εξόριστος) δεν θα μπορούσε να διατηρήσει το σώμα του. Μήπως δεν ζήτησε από το δικαστήριο (και το έλεγε σοβαρά) να τον συντηρήσει η πόλης, για το καλό που της έκανε?
Και όμως, ο Ηράκλειτος, όταν γύρισε από τα δάση, (πέρασε περισσότερο από 10 χρόνια) είπε, πως όλοι οι άνθρωποι δύνανται να γνωρίσουν τους εαυτούς τους. Δεν είπε, πως μόνο οι αριστοκράτες.. δύνανται…
Μάλιστα, (για αυτούς μάλλον είναι) έγραψε, πως καλό θα ήταν να μην έρχονται τα πράγματα... όπως επιθυμούν.
Ο Βούδας είναι γνωστό πως έζησε. Αυτός δεν γνώρισε μόνο τον εαυτό του και φιλοσόφησε, γιατί η καθημερινότητα του ήταν δύσκολη και ανιαρή, του εναντίον, είχε τα πάντα…. και τα αρνήθηκε.
Ο Σωκράτης στο τέλος, φαίνεται πως δεν ενδιαφερόταν για τίποτα άλλο από αυτό που μιλούσε. Γνώθι εαυτόν. Ακόμα και στον Πόλεμο, αντιμετώπιζε τον εχθρό χωρίς φόβο. Ποτέ δεν το έβαλε στα πόδια, όπως έκαναν όλοι οι άλλοι…Ο Σωκράτης λοιπόν, δεν φοβόταν τον θάνατο ούτε στα 30 ούτε στα 40 ούτε στα 70!

Όλα αυτά, γιατί, εξετάζοντας καλύτερα *(τι εστί Φιλοσοφία και ποιοι είναι πραγματικοί Φιλόσοφοι), θα διακρίνατε αμέσως πως η συνείδηση τέτοιων ανθρώπων, είναι αρκετά διαφορετική από αυτή των περισσότερων ανθρώπων. Ίσως, μια τους μόνο ημέρα, να ισοδυναμεί με 100 συνηθισμένα χρόνια μας.
Και τι δεν θα δίνανε μερικοί, για τέτοιες μέρες… αν ήταν δυνατόν. Μπορείτε λοιπόν να δοκιμάσετε, *(λίγα λεπτά μιας τέτοιας συνείδησης….θα σας έκανε να γράψετε στα παλιά σας τα παπούτσια, οποιαδήποτε αρχή, από όπου και να προέρχεται!) Αυτό δεν σας κάνει άναρχους, απλά δεν τις έχετε ανάγκη, ο Νους σας ζει με ότι είναι, έχει επίγνωση ακόμα και όταν μπερδεύεται σε ρουτίνες και σε (μοδελλα) της εύκολης προσωπικής ικανοποίησης.
Έτσι, δεν ψάχνει ούτε για Αρχες, ουτε για εαυτόπροβαλλόμενες Αρετές (να πιαστεί….για να μην κατρακυλήσει.)... ούτε και φοβάται κάτι.

Όταν μπει Τάξη, (βάζεις στην άκρη, ότι προκαλεί ΑΤΑΞΙΑ…π.χ εξετάζω την επιθυμία που μίλησαν οι παραπάνω),
όχι γιατί την φοβάσαι,
ούτε γιατί αντιστέκεσαι, ( όπως άγιοι, αναχωρητές) μα γιατί έχεις επίγνωση της κίνησης της, τότε λέμε πως κάτι συμβαίνει στο γνωστό μοδελλο της συνείδησης, κάτι που είναι Νέο, όμορφο κάτι που δεν είναι στο χρόνο.
Μην σκεφτείτε τώρα, νατος… με τις καραμέλες, τις Νιρβανες, τους Παραδείσουςκαι τα Πιλάφια του Αλαχ.
Τα έγραψα… προ ετών, όλα αυτά!

Κράτησα,
σωστές ασκήσεις για το σώμα,
ένα καλό ύπνο το βράδυ,
μια ημέρα, που να έχει σημασία
ένα μυαλό που όταν δεν το χρησιμοποιώ, παρατηρεί δίχως σκέψεις…
κατάλαβε σε βάθος που οδηγεί το ψυχολογικό… (κάτι γίνομαι)
κατάλαβε εδώ και χρόνια πόσο σπουδαίο είναι σε Μυαλο/ψυχη, να ελευθερωθεί από τις πληγές.. Μια σειρά από τέτοια γεγονότα, (πληγές) σκληραίνει καρδιά και μυαλό, που αντιστέκονται νύχτα μέρα, αρρωσταίνουν, και σιγά σιγά σκοτώνουν…
Αυτές οι πληγές, γίνονται φοβοι, εναποθηκεύονται σαν μνήμες, γίνονται τα σύννεφα στη Ζωή μας, και χάνονται σιγά σιγά ο Ήλιος και Ομορφιά που είναι Αγάπη για καθετι.

Είναι οι άνθρωποι Νοήμονες και έξυπνοι λοιπόν?

Άν δεν φοβάσαι, γνωρίζεις.

Καλως σας βρηκα και παλι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 03:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τα έγραψα... προ ετών, όλα αυτά!

Κι εγώ... επίσης, πολυ-αγαπητέ μου φιλόσοφε! ((ξέρεις που...!))


quote:
Καλως σας βρηκα και παλι.

Kαλώς! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 07:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αγαπητέ Αρτίστα, δεν τα έγραψα ακριβώς εκεί που τα έγραψες εσύ…

Τα έχω αναφέρει πολλές φορές στο φόρουμ, (στο εσωτερικά, κοντεύω να πάρω σύνταξη), κοιτώντας ο έρμος να μην πείθετε ο άλλος, με παραδεισιακά η Νιρβανικα δέλεαρ...

Αν κάποιος ψάχνει για αποτέλεσμα, ζητάει μέθοδο, που είναι κάτι σαν μια συνταγή μαγειρικής. Άντε, έφτιαξες ένα καλό μουσακά, ήταν νόστιμος, τον φτιάχνεις και τον ξαναφτιάχνεις, τον συνηθίζεις, και στο τέλος έχεις ένα μουσακά μυαλό! (συνηθισμένο).

Τα παράλεω Μοζ?

Είναι αυτό που γίνεται στον Κόσμο, μυαλά βουτηγμένα στη συνήθεια, (μοδελλο μαρέσει δεν μαρέσει), μυαλά κοιμισμένα, όχι ξύπνια, που όπως έγινε το φαγητό συνήθεια, έτσι εγινε ο Θεός, η Τiβου, η γυναικα, το ΣεΧ και η εκκλησία.
Πάνε να ανάψουν το κεράκι, να νοιώσουν ασφάλεια οι ταλαίπωρες ψυχούλες, στην αγκάλη και αγάπη του Κύριου, που οι ίδιοι δεν έχουν και δεν ενδιαφέρονται να έχουν. Το κυριακάτικο παυσίπονο (αγάπης), θα διαρκέσει λίγες ώρες, μετά ξανά στον κυκεώνα της σύγκρουσης και του πόνου, ξανά άλλες προσευχές, αλλά παρακάλια, και η συνήθεια μεταβιβάζεται στα παιδία και από τα παιδία στα εγγόνια…

Η συνήθεια μένει, και η αγάπη χάνεται.

Μα τι κάθομαι και γράφω Μοζη μου, λες και εσύ πας να προσκυνήσεις.

Τα δικά σου κύτταρα, θα άκουγαν πιο ευχάριστα ΤΖΑΖ, η θα καναν κάποια δύσκολη μετάφραση… τα δικά μου τελευταία φαίνεται να μπερδεύτηκαν, (η ξεμπερδεύτηκαν) λες να φταίει το οξυγόνο που πείρα στις διακοπές… Το αριστερό μου αυτί ακούει πιο ευχάριστα Μοζαρτ και το δεξί Bach.
Μικρός, (εκεί που γίνονται οι μεγάλες οι Ζημίες), οι βουτιές στη θάλασσα, μου είχαν πειράξει το ένα Τύμπανο, και καλά το τύμπανο, παίρνει αν χρειασθεί εγχείρηση, μα αν κάποιος στο ένα αυτί σου μιλάει για Θεό, και στο άλλο για Διάβολο, ξέρεις αγαπητέ τι μπορεί να σου συμβεί?

Μεγαλώνοντας, αν νικήσει ο φόβος θα σκύβεις, αν νικήσεις το φόβο, θα φιλοσοφήσεις.

Αρνούμαι… τις μεταφράσεις… ποιος ο λόγος?

ο παρατηρητής!

Μεγάλο πράμα να καταλάβεις Μοζη μου τι γίνεται από τα φάσκογεννητούρια και μετά.

Όταν περάσουν τα πονάκια του μωρού, ξέρεις, εκεί που κλαίει και δεν αφήνει κανένα να κοιμηθεί για μέρες, λες και τα διαβολάκια και οντότητες παίρνουν τις καρμικες τους θέσεις (ε ρε τώρα πως σε φτιάχνω, και μην γελάς καθόλου…)θα σου πω τη συνέχεια, όσο για τις πηγές μου για αυτά, μην ψάχνεις, δεν θα τις βρεις.

Έλεγα λοιπόν πως ο παρατηρητής είναι εκεί. Ο Μικρός τους πρώτους μήνες σε κοιτάζει, ότι και να κάνεις, όπου και να πας, και ο εγγεφαλος του, (το μυαλό του), γράφει! Το γράψιμο φυσικά δεν έχει τελειωμό, θα το κάνει μεχρι να κλείσει τα μάτια του. Αυτό το ονομάζουμε εμπειρία, και κάπου γίνεται...Εκεί που γίνεται δημιουργείται η μνήμη, που είναι χρόνος και χώρος μαζί.
Η μνήμη λοιπόν λαβαίνει χώρα μπροστά από τον παρατηρητή, ακατάπαυστα.
Σιγά σιγά σειρά από μνήμες (εμπειρίες) δημιουργούν αυτό που ονομάζουμε εαυτό, με προστατευτικό κάλυμμα, πιο μπροστά δηλαδή από όλες τις εμπειρίες ένα τοίχος, το ΕΓΩ, που είναι σαν μια συνιστάμενη όλων των εμπειριών. Όπως βλέπεις τον αρχικό παρατηρητή (μωρό) δεν τον πείραξα, υπάρχει λόγος, μα είναι εκεί…
Εν τω μεταξύ, οι εμπειρίες έχουν δημιουργήσει το διαμορφωμένο (μπροστά), που όσο περνάει ο καιρός και αυξάνουν οι εμπειρίες, τόσο γίνεται πιο έντονη η παρουσία του.

Στο τέλος, ότι ονομάζουμε εαυτό, *(αντικαθιστά την παρατηρητική φύση μας/οταν το κανει, κοιταζει/παρατηρει μεσα απο εμπειριες), και αυτές είναι οι συνήθειες που έγραψα, του μαρεσει δεν μαρεσει, του μουσακά, της ομορφης εμπειριας με καποιο θηλυκό που είχες (και η αναζήτηση της επανάληψης της ίδιας εμπειρίας)…όπως και τα απωθημένα, μιας και η σκέψη *(μυαλό) συνεχώς λειτουργεί... Μια κτίζει *(το λες ωραίο και κάπου το φιλάς σας αναμνήσεις), και μια γκρεμίζει (πληγώνεται) και δεν θέλει να θυμάται.

Εκεί βασίζονται όλα τα συναισθηματικά τραγουδάκια με τις χαμένες αγάπες, οι φόβοι, οι μεταφράσεις… και ότι άλλο ψυχοδιαταρακτικο, ….στο χώρο μεταξύ παρατηρητή και του (τοίχους) που δημιουργείται στο χρόνο.

Είναι μια γωνίτσα μέσα μας, και, εκεί περνάει ο περισσότερος κόσμος αυτό που ονομάζει... ζωή.

Τι να γινότανε βρε Μοζ, αν… ρίχναμε το τείχος (εγώ) όπως έγινε με το Βερολίνο?

Το σίγουρο είναι πως θα βλέπαμε εμείς τους... Ρώσους/*(γερμανους) και οι Ρώσοι εμάς, μιας και θα πηγαιναμε ελεύθεροι πλέον στα μέρη τους και αυτοί στα δικά μας…Έτσι, αν κάποιος μας έλεγε πως οι Ρωσοι είναι κακοί και εμείς είμαστε καλοί, στην ουσία χωρίζει τους ανθρώπους, μα, χωρίς τοίχος, εμείς θα μπορούσαμε να το δούμε και διαπιστοσουμε. Το ίδιο γίνεται όταν κάποιος μέσα από την τυφλή του πίστη προσπαθήσει να μας χειραφετήσει, λέγοντας μας πως οι άγιοι είναι μέσα στο άγιο όρος, και η μόνη αλήθεια είναι εκείνη του Χριστού, θα του λέγαμε, πως όταν είσαι ακόλουθος έχεις αναγκαστικά το τοίχος μπροστά, (όπου και να ζεις), μιας και η αγιοσύνη χρειάζεται αναγνώριση, (θέλεις από τον ίδιο θέλεις από τους άλλους….)
Δεν υπάρχει άγιος και ελεύθερος μαζί, εκτός και αν αρέσουν τα παραμυθία.

Το πρόβλημα μοζη μου, είναι να βγει η ανθρωπότητα από τη γωνίτσα που ζει. Ουσιαστικά η μεγαλύτερη μορφή εξυπνάδας, είναι να αντιληφτείς που ζεις. Και να μην φτάσεις εκεί μόνο θεωρητικά, μα να δεις π.χ.πως όταν ανήκεις σε πολιτική η θρησκευτική παράταξη, είσαι μέσα στη γωνίτσα.
Αν το δεις καθαρά αυτό, μπορείς να ερευνήσεις γιατί το μυαλό συνεχώς χωρίζει. Και δεν χωρίζει μόνο σε σκέψεις και συναισθήματα. Δεν έχεις ακουστά, το άλλο λέει η σκέψη μου και άλλο προστάζει η καρδιά μου?

Τι ειρωνεία Μοζ. Οι μεγαλύτεροι ποιητές…σφάλουν…Βάλτο στα κρατούμενα, μην τυχόν το μυαλό και η καρδιά *(όχι η φυσική), είναι ένα και το αυτό!

Να το θυμάσαι αυτό Μοζ, να το θυμάσαι. Και δεν στο λέω σαν Δάσκαλος, τα απεχθάνομαι αυτά και το ξέρεις, παρότι υπήρξαν πηγές που έμαθα.…

Όταν ο εγκέφαλος είναι ολικά ξύπνιος, το μυαλό ησυχάζει, είναι ανώνυμο, ακέραιο και πεντακάθαρο. Αυτό χρειάζεται. Προσοχή, Αγάπη, συνείδηση, αρετές, συνυπάρχουν…σαν αναπόσπαστα στολίδια.

Πολλά όμως έγραψα, καλημέρα Μοζ


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 02/09/2005 07:53:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 10:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Welcome back Πλάτωνα!

Άξια προσοχής για άλλη μια φορά αυτά που λες, προσοχής ολοκληρωτικής όμως με απουσία του εαυτού, κάτι που δεν κάνει πολύς κόσμος.

Ο τοίχος (εγώ) που έχει φτιαχτεί από τη σκέψη είναι πάντα εκεί και πως να τον ρίξει κανείς αφού οι περισσότεροι δεν τον βλέπουν καν...

Χτίζουμε χτίζουμε από τη στιγμή που αρχίζουμε να χρησιμοποιούμε τη μνήμη μας μέχρι τη στιγμή που πεθαίνουμε. Φτιάχνουμε έναν ωραίο τοίχο που μας χωρίζει από τους άλλους αλλά κατά τ'άλλα μας παρέχει ασφάλεια (νομίζουμε)!

Έρχεται κάποια στιγμή (δεν ξέρω αν συμβαίνει σε όλους) που βλέπουμε ότι αυτός ο τοίχος είναι στην ουσία εμπόδιο, είναι η αιτία των προβλημάτων, των συγκρούσεων του πόνου κτλ.. Τότε λέω πρέπει να περάσω αυτό το εμπόδιο, πρέπει να βρω τρόπο να δω πέρα από τον τοίχο και τη στιγμή που το λέω αυτό πέφτω στην παγίδα, γυρίζω στο ίδιο μοντέλο! Πόσο καιρό έκανα να το συλλάβω αυτό αγαπητέ μου Πλάτωνα!

Γιατί το μυαλό είναι έτσι διαμορφωμένο που προσπαθεί να κόψει και να ράψει τα πάντα στα μέτρα του, θέλει να συσσωρεύει συνεχώς, να συγκρίνει, να μπορεί να δώσει εξηγήσεις για όλα αλλά είναι τόσο περιορισμένο που μπορεί να κινηθεί μέσα σε συγκεκριμένο χώρο. Δεν είναι δυνατόν να μπορέσει η σκέψη να δει πίσω από τον τοίχο, δεν είναι δυνατόν το περιορισμένο να αγγίξει αυτό που δεν έχει όρια!

Και όσο προσπαθώ να περάσω τον τοίχο, όσο επιθυμώ να τον περάσω απλώς τον κάνω πιο αδιαπέραστο έτσι δεν είναι?


If the truth hurts prepare for pain.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 04:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ-αγαπητέ μου φιλόσοφε, σου έχω πει ποτέ σΆ ευχαριστώ; Ότι με τιμάς μόνο που βάζεις το όνομά μου μέσα στο λόγο σου; (ακόμα και σαν καρφί στον τοίχο...!) Απολαμβάνω τη Διδασκαλία κι ας μη δέχεσαι αυτόν τον ρόλο.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι να γράψω. Με βάζεις σε σκέψεις, αλλά οι εκρήξεις αλλού γίνονται, στην καρδιά. «Με φτιάχνεις!» Κι όχι γιατί συμφωνώ, αλλά... οι διαφωνίες μου είναι σύμφωνα/τόσο δυνατά, που μετατρέπονται σε φωνήεντα και σπάνε και Σινικό Τείχος! ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ (πέραν αυτής της καλικαντζούρας)...

Κρατάω αυτό για το δρόμο:

quote:
Όταν ο εγκέφαλος είναι ολικά ξύπνιος, το μυαλό ησυχάζει, είναι ανώνυμο, ακέραιο και πεντακάθαρο. Αυτό χρειάζεται. Προσοχή, Αγάπη, συνείδηση, αρετές, συνυπάρχουν?σαν αναπόσπαστα στολίδια.

ΕυχέςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2005, 11:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Timetrapped.

Αφού έφτασες μεχρι εκεί, και αναρωτήθηκες γιατί δεν ξεπερνιέται το εμπόδιο, ίσως να σου πέρασε από το μυαλό, πως δεν είναι θέμα χρόνου, μιας και βλέπεις πως γεννιέται και αυξομειώνεται αυτό που ονομάζεις σωστά περιορισμένο. Ότι και να κάνει λοιπόν ο εαυτός, είναι από φύση του περιορισμένος, να λειτουργεί όπως ένα δοχείο, που είτε συνεχώς γεμίζει, η, αν προσπαθήσεις να το αδειάσεις, (συγχρόνως και ανεξάρτητα), γεμίζει με κάτι.
Αν θελήσεις μια αλλαγή, όπως έγραψες, θα πρόσεξες πως διαιωνίζεται από το περιβάλλον, από την ίδια τη ζωή. Σαν να σου αντιστέκεται (κρύβεται) η φύση.
Για αυτό είναι δύσκολη, μια ριζική αλλαγή.

Το μοδελο χρονου/μνημης/ιντελεκτ, όπως το γνωρίζουμε και λειτουργούμε, (κάνε αυτό σήμερα να πετύχεις εκείνο αύριο), έχει θεση στην επιστήμη, να μάθεις μια γλώσσα, μια τέχνη. Δεν γίνεται να ζήσουμε χωρίς αυτό. Κανονισθήκαμε δηλαδή, πρώτα να μαθαίνουμε, και μετά να δρούμε. Αυτό όμως είναι μέρος, του ίδιου τοίχου, του ίδιου *(εγώ) που συζητάμε.
Έτσι αν κάποιος σε βρίσει, σου κάνει π.χ κάτι…πρώτα το γράφεις, και αφού το γράψεις…μετά σαν αντίδραση έχεις τα διάφορα ψυχολογικά...

Αν προσπαθήσεις να βρεις τι έχεις μεχρι σήμερα καταγράψει, να το αναλύσεις η θελήσεις να το φέρεις στην επιφάνεια, (ψυχαναλυτική μέθοδος) εξετάζεις ένα μικρούτσικο μέρος του εαυτού σου, και όχι πάντα.
Τώρα, χωρίς να χάσουμε τα καλά της μάθησης, γίνεται να μαθαίνω με διαφορετικό τρόπο? Αν μαθαίνω, δρώντας συγχρόνως ολικά, προσεχτικα, που θα γραφοταν πχ μια προσβολη?
Αν εχεις επιγνωση, γιατι και καλα να γραψεις κατι αχρειαστο?
Και τετοια μαθηση είναι δυνατη, μονο που δεν διδασκεται, δεν υπάρχει διδάσκαλος για αυτό, μα ανακαλύπτεται, έρχεται με την την πλήρη κατανόηση του (μοδελου) εαυτός (πρασταφερεση) που γνωρίζουμε.
Είναι μάθηση, oπου δεν υπάρχει πρώτα μαθαίνω και μετά δρω, μα σταθερή μάθηση, μια κίνηση.
Όταν ζεις έτσι, δεν χρειάζεσαι διαλογισμό, *(είναι μέσα) Πας με 1000, *(όχι εσύ, σαν εγώ) μα ο ΝΟΥΣ, που είναι ήσυχος. Για να γίνει κάτι τέτοιο, χρειάζεται απόλυτη ελευθέρια, από τον ψ.χρονο *(το τείχος) που είναι... παρελθόν.

Μάθηση, Δράση, Διαλογισμός, Έρωτας, Ζωή, Φόρουμ, και η δεσποινίς που περνάει απέναντι με τα μοντέρνα τζινς (αυτά που φαίνεται η κοιλιά) γίνονται ένα, ακέραιο, αρμονικό, με μια λέξη Ομορφιά, που η συνείδηση ΒΛΕΠΕΙ, μα γράφει μόνο ότι χρειάζεται.

Για να φτιάξουμε παλι τον καλό μας Μοζ, θα λέγαμε πως η Ομορφιά, (η ικανότητα σε δράση στην Τέχνη, ARTIST) δρα ολη μέρα, όχι μόνο την ώρα που δημιουργείς στο πιάνο, η που ζωγραφίζεις ένα πίνακα.

Είμαστε καλομ (που θαλεγε και η φίλη μας), ξύπνιοι, δημιουργικά ικανοί όλη την ημέρα, και, να τολμήσω ακομα περισσότερο, όλη τη Ζωή.

Αυτη είναι ομορφιά!

...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 04/09/2005 11:15:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 16:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
άρξασθε
πέφτειμολότωφ βατόμουρο
σύννεφο σπέρνει

έρπεις?έτσιείναιηζωή...ενδοφλέβια!!!

ΠΝΙΓΟΜΑΙ?
pote!!!



Καλωσόρισες φίλε μου!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2005, 06:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Λορενζο.
Δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις με τα παραπάνω, εξήγησε μου αν θέλεις.

Καλώς σε βρήκα.

Οι παρακάτω σκέψεις, πήραν φιλοσοφικό δρόμο, και είναι συνέχεια του Τοπικ που βρίσκεται στη γνώση, τι είναι βούληση.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=6588&whichpage=4&ARCHIVE=


Γράφεις Φίλε Δημήτρη,

quote:

Αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑ,
quote:

Πάρε το ποντίκι, πήγαινε πάνω στη φράση και άρχισε να μετράς…
Θα βρεις πως είναι 6!
Τι δειξαμε με το παραπανω?


Ότι το ποντίκι μετράει καλύτερα από εμένα ;
Πράγματι έκανα λάθος στο μέτρημα αλλά για πιο λόγο μέτρησα σωστά με το ποντίκι και λάθος χωρίς αυτό ;


Υπάρχει απόσταση μεταξύ παρατηρητή και παρατηρούμενου *όταν πάνω στα F τοποθετηθεί ο δείκτης από το ποντίκι? Μήπως η απόσταση *(χρονοτοπος) επιτρέπει στις επιρροές, (σύννεφα) να αλλοιώνουν η και πολλές φορές να κρύβουν, ότι πραγματικά υπάρχει?

Και αν γίνεται κάτι ανάλογο μέσα μας?

Το εγώ, τα θέλω, στην ουσία είναι σκέψεις και είναι ενέργεια. Κίνηση, από ένα σημείο σε ένα άλλο. Έχουν αρχή και τέλος, μα στο σύνολο τους είναι συνεχώς σε κίνηση, γίνονται διλ κάτι, που το αντιλαμβανόμαστε σαν αποτέλεσμα. Όσο ευγενικές η και μεγαλειώδεις να είναι, (όμορφος λόγος, ποίηση,) σαν κίνηση, είναι περιορισμένη στο χωροχρόνο. Το ίδιο συμβαίνει στην όποια θεωρία, η σειρά από ιδέες. Κάποτε, η ανατρέπονται / η αντικαθιστούνται.. από άλλες, νέες.

Αυτό που συμβαίνει έξω, κατά κάποιο τρόπο συμβαίνει και μέσα. Τα πολλά ψυχολογικά χτες και αύριο, *(Τα αύριο είναι, αύριο θα θεοσω, αύριο θα πλουτίσω, θα… η κίνηση διλ. του ψυχολογικού γίγνεσθαι)

Αυτά χρειάζεται να κατανοηθούν, αν μιλάμε για γνώση εαυτού. Γίνονται κατανοητές και οι ΑΙΤΙΕΣ που κινούν και διέπουν τα πάντα, ανάγκη το πεις η θέληση…το ΘΑ και η σκέψη σαν κίνηση, δεν λείπουν.

Για να δούμε ολικά τι ακριβώς συμβαίνει, χρειάζεται να ξεπεράσουμε και το ΠΩΣ, μιας και αυτό ζητάει και θέλει απαντήσεις. Για αυτό μιλήσαμε για έμπνευση, είναι σαν κάτι να ξυπνάει μέσα, κάτι που όχι μόνο βλέπει τη ΖΩΗ εκ ΝΕΟΥ, μα κατανόησε σε βάθος και τον συσσωρευτή.
Δεν το μπερδεύουμε λοιπόν με κάποιο κομμάτι που διαχωρίστηκε, με κάποιο που νομίζει πως είναι φωτισμένος, και φτιάχνει ομαδουλες για να οικοδομήσει χαζομάρα. Αυτός συνήθως, διάβασε τι είπε ο Τάδε σοφός η… ο τάδε (έξυπνος), το ταδε χαζοβιβλιο *(το θεωρεί μάλιστα σπάνιο, και μόνο για εκλεκτούς... φωτοθηρες, μα συνεχίζει να ζει (σαν κομμάτι) σε σκοτάδια, μπερδεύοντας τόσο εύκολα (Σοφιστεία και πολυμάθεια), με τη Σοφία.

Δυστυχώς, μπερδεύει και παρασέρνει και άλλους στην παραζάλη κάποιας χαζό φώτισης.

Γράψαμε τη λέξη έμπνευση, κάτι που είναι Νέο. Δεν πρέπει να μπερδέψουμε την έμπνευση με την Φαντασία. Ότι βλέπεις, ότι συναντάς, από όπου και αν προέρχεται, μην το δέχεσαι. Φυσικά και ότι σου γράφω, παρότι δηλώνω ελεύθερος πολιορκημένος. Και μην το ψαχνεις.

Εξέτασε τα παντα, ξανά και ξανά, το κομμάτι δεν ξεχωρίζει εύκολα την αντανάκλαση φωτός, από το φως.
Πάνε Χρόνια, που διάβασα εμπνευσμένους. Και πάει καιρός που βρήκα τον εαυτό μου, παρόλο το βάρος των γνώσεων που είχε αποκτήσει, να επαναλαμβάνεται. Κάποιος που επαναλαμβάνει τι είπε ο Άλφα και ο Βήτα, είναι ελεύθερος από τον Άλφα και το Βήτα? Αυτή ήταν μια σοβαρή ερώτηση και μια ακόμα, πιο σοβαρή δεν άργησε να ακολουθήσει.

Μήπως ήταν ελεύθερος από τις όρεξης του? *(ο εαυτός μου)

Όσο για την ψυχή, θεό, περιττό να γράψω, πως από θεωρίες και γνώσεις, πολλα μας γραφουν αρκετοί φίλοι, μάλιστα *(οι γνώσεις τους) επέτρεπουν να μιλούν με άνεση για αυτά, μα έχω τις επιφυλάξεις μου.
Όσο και να ψάχνεις απαντήσεις (σε άλλους), πάνω σε αυτά (υπαρχουν /δεν υπαρχουν) στο τελος θα εχεις μονο μια γνωμη...

Αλλο βήμα.

Μπορούμε να δούμε πως πραγματικά δεν γνωρίζουμε, και για να το διατυπώσουμε ακόμα καλύτερα, να αρνηθούμε ότι δηποτε γνωρίζουμε η έχουμε ακούσει πάνω σε αυτά?

Γιατί?

Είναι απλό. Αν η κίνηση των αισθήσεων είναι μερική και περιορισμένη, το ίδιο είναι σκέψεις και γνώσεις. Είπαμε, δέχονται αλληλοεπίδραση από το χρόνο, η βλέψη και γνώση τους αναπόφευκτα θα είναι μερική. Αν γινόταν κάτι τέτοιο *(ΑΡΝΗΣΗ ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ, ΟΥΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ) η συνεχεία δεν θα ήταν εύκολη? Αρνείσαι την συνέχεια του γίγνεσθαι. Μέσα, δεν ζεις συνεχώς με το γνωστό, που είναι αποτελέσματα? Ο εαυτός δεν είναι διαμορφωμένος και συνεχώς διαμορφώνεται? Παναθηναικος Ολυμπιακος 0-2. Κάποιοι δεν χαρήκανε, κάποιοι άλλοι δεν πικράθηκαν?

Αν βρεις πως είναι αποτέλεσμα, κάνεις ένα ακομα σπουδαίο βήμα. Αν ο ΕΑΥΤΟΣ είναι τα διάφορα διαμορφωμένα αποτελέσματα, (που εξαρτούνται από το χρόνο), γίνεται να είναι *(συγχρόνως) και ακέραιος?

Τώρα, το κάθε μέρος μας, εξαρτάται και αντιδρά, σε διάφορα ερεθίσματα, (ΑΙΤΙΕΣ / ΑΝΑΓΚΕΣ) , εσωτερικές η εξωτερικές. Όλη αυτή η κίνηση, αν και περιγράφεται με απλά λόγια, είναι αρκετά σύνθετη, χρειάζεσαι αρκετή ενέργεια να τα ΔΕΙΣ στην πράξη, μιας και ο Εαυτός *(τα κομμάτια του) λειτουργουν/αντιδρουν σε διάφορα επίπεδα, με τα οποία συνειδητά η ασυνείδητα συνήθως ταυτίζεται.

Ταύτιση.... το μπέρδεμα, στο μεγαλείο του.

Ο εαυτός λοιπόν είναι ουσίαστικα μπερδεμένος, προσπαθεί απεγνωσμένα να βρει τάξη, ομορφιά,…να ζήσει ολικά, γιατί έτσι (με τα αποτελέσματα), ζει μερικά και σε αταξία, διλ…συνεχώς και ασταμάτητα, αντιδρά. Και αυτό είναι γεγονός, το βλέπεις με τις σκέψεις.

Ακατάπαυστα, σκέψεις σκέψεις….ο κυκεώνας του γίγνεσθαι. Αυτό είναι κάτι, που μπορείς να διαπιστώσεις, είναι γεγονός, όχι μια θεωρία που κάποιος βρήκε, για να ψαρεύει ψυχές.

quote:
Για πιο λόγο να θέλει κάποιος να γνωρίσει για μια μόνο στιγμή αυτό που ονομάζουμε ψυχή εφόσον την επόμενη στιγμή θα πεθάνει; Εχει κάτι να ωφεληθεί ή να ωφελήσει ; Άλλωστε αφού είναι βέβαιος ότι θα την δει σημαίνει πως ήδη τη γνωρίζει και έχει συνείδηση της ύπαρξής της.

Θέλεις να εξετάσεις και τα παρακάτω?

Είναι σοβαρότατο να βρεις πρώτα από όλα τι είναι ΖΩΗ. Αν βρεις αυτό, όλα είναι μέσα. Η Ζωή διαφορετικά, θα κυλήσει στην επιφάνεια. Αν γνωρίσεις τι είναι ΖΩΗ, δεν θα γνωρίσεις και τι είναι θάνατος, πριν φύγεις από τη ζωή?

Μονο ετσι θα γνωρισεις αν υπαρχει και τι είναι η ψυχη.

Τι θα πάρει, όταν φτάσει εκείνη η στιγμή?

Ποιο σώμα θα κράταγε(φυλακιζε) εν Ζωή, μια τέτοια ψυχή?

Αν σου πω πως τον γνωρίζεις και εσύ, μα δεν έγινε ποτέ συνειδητό, είμαι σίγουρος πως θα έχανες τον ύπνο σου. Ορισμένοι μηστες/φιλόσοφοι τα μισό ειπαν, και ο λόγος είναι πως είναι σπουδαίο να το δεις/βιωσεις …παρά να γίνει θεωρία, και ψεύτικη σιγουριά.

Σκέψου, γιατί οι άνθρωποι θεωρούν άλλο την Ζωή και άλλο το Θάνατο?

Τι σου αρέσει περισσότερο από κάθε τι στη ΖΩΗ.

Ότι και αν γράψω, ας μην γίνει … εμπόδιο

Αυτό που ονομάζεις ΖΩΗ, δεν είναι και ζωντανό? (Αν υποθέσουμε πως κοιμάσαι, δεν θα υπάρχει κάτι στη Ζωή που που θα σου αρέσει πολύ, περισσότερο από τα άλλα… και θα σε κρατάει ξύπνιο? )

Τι να είναι…. Τι να είναι…

Η βοήθεια του Σοφού ήταν, το ίδιο πράγμα είναι…(εκείνο που σου αρέσει), και ο θάνατος!

Όταν κανείς (εκείνο που σου αρέσει)….που πάει το εγώ?

Αφήνεσαι εντελώς, ετσι δεν είναι? ….δεν είσαι, για αυτό τρελαίνεσαι, και σου αρέσει… Όταν δεν υπάρχεις, δεν έχεις σκέψεις, υπάρχει ένταση, αγάπη και είναι αδιαχώριστη, Ζωη/θανατος.

Και οι μοναχοί /καλόγεροι Δημήτρη, έδιωξαν τον πραγματικό έρωτα από τη ζωή τους, (αυτό που θα τους βοήθαγε να καταλάβουν τι είναι ζωή, ,μερικοί/ες κατηγορούν και μένα, μα δεν είναι έτσι…) και κράτησαν τις σκέψεις (για ερωτά, που είναι ευχαρίστηση και γίγνεσθαι… όπως και η μαλακια)…. Και μιλάνε για μια άλλη ζωή, ψηλά λένε κάπου στον ουρανό… και δεν ζουν καθόλου καλά εδώ….μάλιστα, πριν δυο μέρες, περνώντας από το Βατικανό, βγήκα στο μουσείο τους τις δελφικές πλάκες του Βιαντα και των αλλων Σοφων, σε μια γωνίτσα τον Ηράκλειτο (που ευχαρίστησα από ανείπωτα βάθη), θαύμασα την τέχνη και ομορφιά των ιταλων Ραφαελο και Νταβιντσι, και, φεύγοντας, γύρισα πίσω, και κοίταξα πάλι…

Μικρός τόσο μικρός…. ο κόσμος και οι προσευχές τους, οι παπάδες και οι πάπες… όλο το Βατικανό, τόσο μικρό…

Ουφφ....πολλα παλι εγραψα...


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 18/09/2005 06:34:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy