ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ελεύθερη Σκέψη, Φιλοσοφία, και…. Πινελιές Ομορφιάς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2005, 20:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Στην αρχή του ταξιδιού τα δέντρα είναι δέντρα, τα βουνά είναι βουνά και το ποτάμι ποτάμι. Μετά τα δέντρα παύουν να είναι δέντρα, τα βουνά δεν είναι άλλο βουνά και το ποτάμι δεν είναι ποτάμι. Μετά τα δέντρα γίνονται πάλι δέντρα, τα βουνά γίνονται πάλι βουνά και το ποτάμι γίνεται πάλι ποτάμι, μόνο που εσύ δεν το πιστεύεις πια."
φιλοι μου ειναι οσοι ειναι αληθινοι και δεν παιζουν παιχνιδια σε βαρος μου...


...the soul of the rose...



quote:
Αγαπητέ μου Πλάτωνα,
Είμαι ανοιχτός σε όλους τους ανθρώπους, γίνομαι ένα μαζί τους, δεν είμαι τίποτα παραπάνω σε αυτούς που θα ένοιωθαν αμήχανα, είμαι όλα (γιατί μπορώ) σε αυτούς που μεθούν απο έρωτα πνεύματος και αναγέννηση ψυχής....
αλλά μη μου ζητάς να πισωγυρίσω...όχι φίλε μου...
ο καθένας χαρακτηρίζεται απο τις πράξεις τους, αυτές ας είναι το βαρος του στη ζωή...όχι εγώ...εγώ θα φύγω όπως ήρεμα ήρθα...
Δε μπορώ να εισβάλω στη ζωή κανενός..."ακούω" την πρόσκληση της ψυχής του...όταν πάψει να είναι αληθινή, πάυω κι εγώ-έτσι είμαι δε μπορώ να πώ-να είμαι ψέμματα, συγνώμη αλλά δεν υπάρχει χρόνος για άλλα πιο ρηχά στη ζωή μου...αυτή η ζωή έχει ένα σκοπό...εκεί είμαι αφοσιωμένος

Υ.Γ...όσο κι αν είσαι πολέμιος ή αντίθετος (sorry για τη βαρια λέξη) του Χριστιανισμού, αυτό που προσπαθείς να κάνεις σε δυο άτομα ονομάζεται ευλογία...το να προσπαθείς να φέρεις την ειρηνη, αυτό ακριβώς είναι...(οχι οτι εγω είμαι φανατικός χριστιανός-κάθε άλλο) αλλά είμαι μέλισσα που ψάχνει άνθη με ενδιαφέρων άρωμα...εκει είναι η θέση μου...μακρια απο ονομασίες και θρησκείες

"Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!"


...και σαν αντιλλαλος τα ιδια ελεγες.)μονο που η ορμη δεν σαφηνε να δεις το αυτο...συμπερασμα...
χαιρομαι που εισαι καλα οσο σε ειδα.. και ενσαρκωνεις -σε πραξη- οσα ελαβες...

να'σαι παντα καλα.)



cprtght@tm@2005

Edited by - ΑΤΜΑ on 05/03/2005 20:42:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2005, 07:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα Μήλο πέφτει από μια μηλιά.

Ε και? Τι το σπουδαίο έχει ένα Μήλο που ωρίμασε και πέφτει?

Θυμάμαι μικρός καθόμουν με τον παππού κάτω από μια μηλιά δίπλα από ένα αμπέλι, και εκεί που έστριβε αργά τσιγάρο, έπεσε ένα Μήλο. Σήκωσε το κεφάλι, και μου είπε να το πάω στη Μυρτώ την κατσίκα, που λίγο μακρύτερα, μασούλαγε ανέμελη ένα τρυφερό κλιματακι.

Μα αν ο παππούς μου ήταν ο Νεύτωνας?

Ο Ίδιος ο Νεύτωνας μας λέει, πως βλέποντος ένα Μήλο να πέφτει, κατάλαβε πως και το φεγγάρι έπεφτε, έτσι συνέλαβε την μαγνητική θεωρία, και την έλξη των πλανητών.

Σε κάθε άνθρωπο, το κάθε συμβάν της Ζωής, μπορεί να έχει η να μην έχει κάποια σημασία. Σίγουρα το μυαλό του Νεύτωνα, είχε διαφορετικές στροφές από εκείνες του παππού μου, που τα ενδιαφέροντα του περιοριζόντουσαν στα γήινα.

Εκείνο που ενδιαφέρει, είναι πως από την εποχή του Αρχιμήδη μέχρι και σήμερα, τα πέπλα της άγνοιας πέφτουν σιγά σιγά από άτομα που διαθέτουν ενέργεια, που ασχολούνται με πάθος για κάτι, ώστε να παραμερίζουν τα πέπλα, (να εξηγουν η και να πηγαινουν (βλέπουν) ακόμα και πέραν των φαινομένων)

Μα αν ανακαλύψουμε μια μέρα, πως ο νους μας, γυρνά γύρω

από τις γνωστές προκαταλήψεις του,

τις συνήθειες του,

τους φόβους του...

αν όλα αυτά τα βλέπαμε σαν πιθανά πέπλα απόκρυψης άλλων επιπέδων,

τότε ίσως γεννιόταν πάθος και έμπνευση….

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 09/03/2005 08:03:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2005, 11:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μα αν ανακαλύψουμε μια μέρα, πως ο νους μας, γυρνά γύρω

από τις γνωστές προκαταλήψεις του,

τις συνήθειες του,

τους φόβους του...

αν όλα αυτά τα βλέπαμε σαν πιθανά πέπλα απόκρυψης άλλων επιπέδων,

τότε ίσως γεννιόταν πάθος και έμπνευση….


Αγαπητέ Πλάτωνα,
αν όλα αυτά όπως λες τα βλέπαμε,
αν τα βλέπαμε καθαρά...
Ο νους είναι χιλιοδιαμορφωμένος, γνωστό αυτό.
Η διαμόρφωση του τον κάνει να βλέπει πάντα
σύμφωνα με αυτήν, τα πάντα μέσα από φίλτρα, μέσα από ιδέες
τίποτα καθαρό τίποτα καινούριο.
Κάποιες φορές βλέπει μέρος της διαμόρφωσης αυτής
συνήθως επιλεκτικά, μπορεί όμως να δει όλη τη διαμόρφωση
και να ελευθερωθεί από αυτήν? Να δει ποιος? Η σκέψη?
Η σκέψη μπορεί να ελευθερώσει τον ίδιο της τον εαυτό,
μπορεί η διαμορφωμένη και περιορισμένη σκέψη να δει
καθαρά ή μήπως χρειάζεται ένα διαφορετικό είδος δράσης
που δεν θα έχει σχέση με την σκέψη?

Ελπίζω να μην ξέφυγα πολύ...είναι σκέψεις που
με απασχολούν καιρό και με μπερδεύουν κιόλας!
Καλή μέρα σε όλους!!


You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2005, 21:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Timetrapped:)))))))

μου αρεσε ο τροπος σκεψης σου....:)

αν η σκεψη ...."βρισκεται","γενναται" στον νου....?

η σκεψη....."γενναει" με την σειρα της....σκεψη...ή σκεψεις....

μπορω να χρησιμοποιησω τον ορο ,μιας και "μιλαμε" για "κατι" που δειχνει θηλυκη υποσταση.......?

μα ο νους.....?

πως γινεται "κατι"...(ο)...που προσδιοριζει αρσενικη υποσταση,να "δημιουργει"......?

νους----σκεψη...μηπως πρεπει να το δουμε αντιθετα....?

η μηπως ειναι το ιδιο.....?

το μυαλο...απλα το μεσο...για να αναπτυξουν σχεση ο νους με την σκεψη.......?

απο την ενωση.....τι εχουμε...?

κινηση.....εσω ...στο μυαλο.....

και απο μονη της η κινηση αυτη πιστευω πως ειναι αρκετη...ετσι ωστε να κανουμε μικρα βηματακια....προς την "εξοδο" μας.......

....απο οσα μας αδρανοποιουν.......

απο οσα μας στερουν....την πρωτοβουλια...την οποια πρωτοβουλια....

οποτε....Ναι η σκεψη μπορεινα ελευθερωσει τον ιδιο της τον εαυτο...με περισσοτερες δυνατοτητες ...την φορά......

μεσω...λογου....γραπτου...η μη.....:)

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 09:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Είναι ένα από τα πλέον όμορφα βήματα προς την αυτογνωσία, το να γνωρίσεις τι είναι σκέψη.

Όχι αυτό που περιέγραψε ο άλφα η ο βήτα, ο ειδικός η ο Σοφός, αυτά έχουν φυσικά την σημασία τους, μα δεν φτάνουν.

Λες αγαπητε Timetrapped,

αν όλα αυτά όπως λες τα βλέπαμε,
αν τα βλέπαμε καθαρά...

προφανώς δεν τα βλέπουμε καθαρά, ίσως χρειάζεται να αναθεωρήσουμε τον τρόπο που βλέπουμε και αντιλαμβανόμαστε το καθετί.
Άλλο είναι να σου λέει κάποιος πως λειτουργείς… και άλλο να το ανακαλύψεις εσύ για τον εαυτό σου. Το ότι οι περισσότεροι σήμερα με ένα διακόπτη, δύνανται να έχουν φως, δεν τους καθιστά συγχρόνως και Edison.

Μιλάω για την ανακάλυψη (για λογαριασμό μας), τι είναι σκέψη.

Ο νους είναι χιλιοδιαμορφωμένος, γνωστό αυτό.
Η διαμόρφωση του τον κάνει να βλέπει πάντα σύμφωνα με αυτήν, τα πάντα μέσα από φίλτρα, μέσα από ιδέες
τίποτα καθαρό τίποτα καινούριο.


Ο Διαμορφωμένος Νους είναι ανάγκη μα και περιορισμός συγχρόνως.

Ανάγκη, γιατί δίχως γνώσεις, αν μιλήσεις για πυρηνική φυσική η ανώτερα μαθηματικά, αν δεν τα έχεις διδαχθεί, είναι σαν να μιλάς ξένη γλώσσα που ο άλλος δεν γνωρίζει. Από την άλλη όμως, το να βλέπεις την ζωή μέσα από μια διαμόρφωση, είναι σίγουρα μια περιορισμένη κίνηση, που πιθανόν να χάνεται όλη η ομορφιά της.

Κάποιες φορές βλέπει μέρος της διαμόρφωσης αυτής
συνήθως επιλεκτικά, μπορεί όμως να δει όλη τη διαμόρφωση
και να ελευθερωθεί από αυτήν? Να δει ποιος? Η σκέψη?

Έχεις επίγνωση αυτού του γεγονότος, πως η διαμόρφωση σου είναι περιορισμένη. Βέβαια δεν φτάνει αυτό από μόνο του, μην ξεχνάς τι έγραψες αλλού για αυτούς που συζήταγαν σε ένα λεωφορείο, για το τι είναι συνείδηση, και δεν πήραν καν χαμπάρι πως έξω έγινε ατύχημα.

Η Σκέψη, έτσι όπως την γνωρίζουμε, είναι περιορισμένη.

Αν και ονόμασα το Τοπικ ελεύθερη σκέψη, (εννοώντας την δημιουργική σκέψη) κανείς όλο αυτό τον καιρό που υπάρχει το Τοπικ δεν αναρτήθηκε, και για το αληθές της φράσης.

Γιατί?

Κοίταξε λοιπόν τι ρωτάς.

Η σκέψη μπορεί να ελευθερώσει τον ίδιο της τον εαυτό,
μπορεί η διαμορφωμένη και περιορισμένη σκέψη να δει
καθαρά ή μήπως χρειάζεται ένα διαφορετικό είδος δράσης
που δεν θα έχει σχέση με την σκέψη?

Ολοι Προσκυνάμε και θαυμάζουμε τη σκέψη, γιατί είναι το εργαλείο που διαθέτουμε, και στο γράφω με όλη μου την αγάπη, (όταν την χρησιμοποιείς, και μεταξύ δυο σκέψεων), άσε σιωπή και χώρο.

Έτσι μόνο πας βαθιά μέσα σου.

Αυτή είναι κάθετη κίνηση, και όχι είμαι στο Α και πάω στο Β που είναι χρόνος, που είναι το διαμορφωμένο η σε οτι διαμορφώνεσαι, που γνωρίζεις... και είναι σκέψη.

Αυτά έμαθα στο Σωκράτη, Ηράκλειτο, Βουδα και Κ, που φαίνεται πως διαβάζεις.

Αναρωτήσου τώρα τα παρακάτω.

Η Σκέψη, όπως την γνωρίζουμε είναι η όχι μια Υλίκη διαδικασία?

Αν βρεις πως ετσι είναι, η καθημερινή σου εμπειρία (η διαμόρφωση) δεν είναι σαν να προσθέτεις συνεχως κάτι?

Αυτο δεν γινεται παρελθον?

Και αν κατι δεν χρειαζεται να το γραψεις μεσα σου?
Π.Χ καποιος σε εβρισε..γιατι να το γραψεις?

Η σιωπή και ο Χώρος, δεν είναι δράση που σταματά αυτή τη διαδικασία?

Σε χαρακτηρισε καποιος ασχημα.

Συνηθως δεν αντιδρας αμεσα?

Αν παρατηρησεις την αντιδραση σου καθως εξελισεται, δεν της δινεις Χωρο?

Που θα πιαστει και που θα γραφει? Στο πουθενα?

Ετσι δεν γινεται?

Τώρα, αναρωτήσου σε ένα πάθος η πέπλο που γράψαμε πως θα το κατανοησεις...(Χρειαζεται Χωρο, Σιωπη, και να ακουσεις.....αν μπουν στη μεση και οι αισθησεις.

Ετσι μονο βλεπεις... (Οιδα, γνωριζω)

Όταν δεις πραγματικά τι γίνεται, απλά το βάζεις στην άκρη,(τελειώνεις) δεν του αντιστέκεσαι….

Το ιδιο γινεται και με τη διαδικασια της Σκεψης.

Κανει στην ακρη μονη της, δεν ερχεται εκει που δεν χρειαζεται.

μα αν δεν βλέπεις καθαρά,….τότε επαναλαμβάνεις το λάθος ξανά και ξανά.

Εκεί καποιος ειναι πραγματι πιασμένος στο ΧΡΟΝΟ, αγαπητέ φίλε με το ανάλογο ΝΙΚ.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 10/03/2005 10:11:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2005, 11:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή σας μέρα αγαπητοί,

Καλέ μου Μάνο θέλω να σταθώ στην κατηγοριοποίηση
κάποιων λέξεων στις οποίες αναφέρθηκες,
στο διαχωρισμό που έκανες σε αρσενικά και θηλυκά...
Έχει άραγε μεγάλη σημασία το αν η λέξη σκέψη
είναι θηλυκού γένους? Μπορεί σε κάποια άλλη γλώσσα
να είναι αρσενικού. Οι λέξεις γενικότερα νομίζω πως στέκονται
εμπόδιο σε κάποια λεπτά θέματα, είναι πολύ περιοριστικές!

Αγαπητέ Πλάτωνα, πολλά και ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες,
θα επανέρθω αργότερα, γιατί ο χρόνος με κυνηγάει...ή μήπως εγώ τον κυνηγώ??

You can find all you need in your mind...if you take the timeΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Timetrapped
Μέλος 1ης Βαθμίδας


125 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 10:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Timetrapped  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα αγαπητοί συνοδοιπόροι,
Φίλε Πλάτωνα επανήλθα στο όμορφο θέμα σου...

quote:

Είναι ένα από τα πλέον όμορφα βήματα προς την αυτογνωσία, το να γνωρίσεις τι είναι σκέψη.
Όχι αυτό που περιέγραψε ο άλφα η ο βήτα, ο ειδικός η ο Σοφός, αυτά έχουν φυσικά την σημασία τους, μα δεν φτάνουν.
προφανώς δεν τα βλέπουμε καθαρά, ίσως χρειάζεται να αναθεωρήσουμε τον τρόπο που βλέπουμε και αντιλαμβανόμαστε το καθετί.
Άλλο είναι να σου λέει κάποιος πως λειτουργείς… και άλλο να το ανακαλύψεις εσύ για τον εαυτό σου.

Συμφωνώ και επαυξάνω αγαπητέ και καταλαβαίνω πως αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχουν ξεκαθαρίσει πολλά πράγματα μέσα μου.
Είναι το κρισιμότερο σημείο νομίζω το να μπορέσει κάποιος να ανακαλύψει ο ίδιος για τον εαυτό του και όχι απλώς να αποδεχτεί κάτι που έγραψε ο τάδε σοφός!

Κάποιες φορές μόλις διαβάζω κάποια λόγια σοφών αισθάνομαι σαν να εξαφανίζονται όλα τα βάρη από πάνω μου, μοιάζει η ζωή τόσο απλή!!
Παρόλα αυτά αυτό κρατάει για πολύ λίγο γιατί, όπως σωστά έγραψες, αν κάτι δεν το κάνεις δικό σου (και δεν εννοώ λεκτικά), αν δεν το ανακαλύψεις μέσα σου τότε ελάχιστη σημασία θα έχει και ελάχιστη διάρκεια!

quote:

Ο Διαμορφωμένος Νους είναι ανάγκη μα και περιορισμός συγχρόνως.

Σίγουρα είναι ανάγκη αλλά και περιορισμός. Το δύσκολο είναι να πετάξεις τα άχρηστα που έχεις μαζέψει, αυτά που είναι απλώς βάρη και που όμως συνεχίζουμε και τα κρατάμε…

quote:

Η Σκέψη, έτσι όπως την γνωρίζουμε, είναι περιορισμένη. Αν και ονόμασα το Τοπικ ελεύθερη σκέψη, (εννοώντας την δημιουργική σκέψη) κανείς όλο αυτό τον καιρό που υπάρχει το Τοπικ δεν αναρτήθηκε, και για το αληθές της φράσης.

Συγνώμη, δεν το πολυκατάλαβα αυτό, είναι και πρωί ακόμα… (δικαιολογίες). Λες πως η σκέψη όπως τη γνωρίζουμε είναι περιορισμένη (κατανοητό ως εδώ). Μετά μιλάς για ελεύθερη σκέψη, δημιουργική όπως λες αλλά τι ακριβώς εννοείς με το δημιουργική?

quote:

Ολοι Προσκυνάμε και θαυμάζουμε τη σκέψη, γιατί είναι το εργαλείο που διαθέτουμε, και στο γράφω με όλη μου την αγάπη, (όταν την χρησιμοποιείς, και μεταξύ δυο σκέψεων), άσε σιωπή και χώρο. Έτσι μόνο πας βαθιά μέσα σου.

Ευχαριστώ για τη συμβουλή, είναι κάτι πολύ χρήσιμο νομίζω αυτό που λες, κάτι που μάλλον προϋποθέτει να είσαι συνειδητός και να παρατηρείς, να μην ενεργείς μηχανικά όπως κάνω τις περισσότερες φορές.

quote:

Αυτή είναι κάθετη κίνηση, και όχι είμαι στο Α και πάω στο Β που είναι χρόνος, που είναι το διαμορφωμένο η σε οτι διαμορφώνεσαι, που γνωρίζεις... και είναι σκέψη.
Αυτά έμαθα στο Σωκράτη, Ηράκλειτο, Βουδα και Κ, που φαίνεται πως διαβάζεις.

Όντως διαβάζω τους εν λόγω κυρίους και ειδικά Κ, (Ηράκλειτο δεν έχω διαβάσει αλλά τώρα που το ανέφερες έχεις να προτείνεις κάποιο βιβλίο?), αλλά όπως έγραψα και πριν δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι τα έχω κάνει δικά μου αυτά που γράφουν.

Για όλα αυτά αλλά και για τα παρακάτω (στο μήνυμα σου) που έγραψες να αναρωτηθώ θα το κάνω, με όσο πιο καθαρό μυαλό μπορώ, σας αφήνω προς το παρόν γιατί περιμένει και δουλειά…

Να έχετε όλοι μια υπέροχη μέρα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΕΤΗ
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2005, 17:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΕΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό απόγευμα σε όλους.
Φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ, αναφέρεις πως:

Ολοι Προσκυνάμε και θαυμάζουμε τη σκέψη, γιατί είναι το εργαλείο που διαθέτουμε, και στο γράφω με όλη μου την αγάπη, (όταν την χρησιμοποιείς, και μεταξύ δυο σκέψεων), άσε σιωπή και χώρο.

Έτσι μόνο πας βαθιά μέσα σου.

Σε ρωτώ, και ίσως με βοηθήσει πολύ η απάντηση σου, τι μπορεί να κάνει κάποιος όταν οι αισθήσεις προλαβαίνουν την σκέψη;
Πως μπορεί να αφήσει "σιωπή και χώρο" όταν η παρόρμηση της στιγμής είναι πιο δυνατή απ' την σκέψη, η οποία... έπεται; Και καλύτερα: Πώς μπορείς να "κοντρολάρεις" την παρορμητικότητα όταν δεν αφήνει να έρθει η... δεύτερη σκέψη;
Όταν τα συναισθήματα είναι δυνατότερα πώς μπορεί να χαλιναγωγηθούν και να προλάβει η σκέψη τις (κακές πάντα) αντιδράσεις;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 11:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Φτάνουν λίγες ενδείξεις, σε όσους ενδιαφέρει πραγματικά η Σοφία, μιας και τα περισσότερα τα βρίσκουν μόνοι τους, έλεγε ο Πλάτωνας σε φίλους, που περίμεναν να λουσθούν στο αέναο φως, και στην αναίτια ομορφιά της.

Μην περιμένεις.

Ότι ακολουθεί, είναι ένας μύθος, με δημιουργικη προέκταση.

Ο Νέος, είχε μια σπάνια Αρετή που δεν καλλιεργείται. Η διαφορετικότητα της ήταν συνώνυμη της ταπεινοφροσύνης, που δεν προσαρμόζεται ούτε στα θρησκευτικά ούτε στα οικονομικά μοδελλα της κοινωνίας. Αυτό, γιατί είχε δει σε βάθος, πως όταν η Τάξη γίνεται στόχος, γεννιέται μια ψεύτικη Αρετή, σεβαστή μεν από από πολλούς, μα μέσα της, βρίθουν τα σκουλήκια της φθοράς και της παρακμής, οι προπομποί για το επερχόμενο Τέλος.

Έτσι, ο Νέος, αγκάλιασε την μάθηση από οτιδήποτε και οποιονδήποτε, και όταν άκουγε (κάτι), χωρίς να γίνει οπαδός του (κάτι) πλησίαζε για να ακούσει, για την ομορφιά της μάθησης.

Μια μέρα πλησίασε ο θάνατος, μα πείρε κάποιον άλλο.

Έτσι ο Νέος, μετά το σοκ, ένοιωσε πως γνώριζε λίγα για αυτόν, και πως η ομορφιά της μάθησης δεν έφτανε για να βρει

Τι υπάρχει μετά το θάνατο.

Ξύπναγε και κοιμόταν, με αυτή την ερώτηση,
μα απάντηση δεν έβρισκε.

Έκανε άλλο ένα γύρω στο γνωστό,
και στα γνωστά,
έψαξε σε σοφούς και ειδήμονες,
σε ιερά και βέβηλα,
μα κανείς και τίποτα, δεν μπόρεσε να του πει κάτι,
πλέον της καταστροφής που γνώριζε.

Τι υπάρχει μετά το θάνατο?

Μια μέρα εκεί που περπάταγε, βρέθηκε μπρος σε ένα φτωχό, τόσο φτωχό και αδύναμο, που του φάνηκε πως ήταν έτοιμος να πεθάνει.

Κάθισε δίπλα του, του έπιασε απαλά το χέρι, σαν να του έλεγε, εδώ είμαι, αν γινόταν, θα πήγαινα εγώ στη θέση σου.

Ο φτωχός άνοιξε σιγά τα μάτια, κοίταξε τον Νέο που του κράταγε το χέρι, και μέσα από απύθμενα βάθη του είπε.

Ότι ψάχνεις, είναι ψηλά, σε εκείνη την κορυφή.

Τα μάτια του κοίταξαν το μακρινό βουνό, και έκλεισαν πάλι ήσυχα, όπως είχαν ανοίξει.

Άστραψαν τα μάτια του Νέου. Κατάλαβε πως ο γέρος άνθρωπος του έλεγε αλήθεια, και μια και δυο, κίνησε αμέσως για το βουνό.

Ήταν απόκρημνα και επικίνδυνα, είχε δύσκολες αναβάσεις, χωρίς καθόλου μονοπάτια, μα αυτός ανέβαινε, συνεχώς ανέβαινε, τίποτε δεν τον σταμάταγε. Μετά από πολλές δυσκολίες, έφτασε στην κορυφή, υπήρχε ένα ξέφωτο, και ένα μικρό σπιτάκι.

Έφτασε έξω από την πόρτα, και χωρίς ενδοιασμούς χτύπησε.

Καμία απάντηση.

Δεν θα είναι εδώ, μα ο γέρος δεν με κορόιδεψε, δεν το κουνώ μέχρι να γυρίσει είπε, και κάθισε κατάχαμα, μπρος από την πόρτα.

Πέρασε η μέρα, έφτασε η Νύχτα μα ο Νέος δεν κουνιόταν.
Πέρασε και η Νύχτα και άλλη μια μέρα και άλλη μια Νύχτα, και ακόμα ένα τρίτο μερόνυχτο, όταν ξαφνικά στο ξημέρωμα, τον είδε να φτάνει από μακριά.

Είσαι ο Θάνατος, έτσι δεν είναι ρώτησε ο Νέος. Σε περίμενα τρεις μέρες!

Τι υπάρχει μετά από σένα?

Ο Θάνατος ζήτησε συγνώμη που έκανε κάποιο να περιμένει, δεν το συνήθιζε, και για να τον συγχωρέσει ο Νέος, του είπε πως θα τον έκανε πάμπλουτο.

Ο Νέος τον ευχαρίστησε, αρνήθηκε και ρώτησε πάλι το θάνατο.

Θέλω να μάθω, τι υπάρχει μετά από σένα.

Ο Θάνατος του είπε τότε πως όχι μόνο πλούσιο θα τον έκανε, μα και παντοδύναμο.

Ο Νέος γέλασε καλόκαρδα, και είπε στο θάνατο.

Ότι και αν με κάνεις, τώρα που έμαθα που μένεις, θα έρχομαι κάθε μέρα εδώ, αν θέλεις θα καθαρίζω και θα βάζω σε τάξη την οικία σου, μα θα σε ρωτώ μέχρι να μου πεις τι υπάρχει μετά από σένα.

Γέλασε ο αγέλαστος, με την απάντηση του Νέου, εγινε ομως παλι σοβαρος, κάθισε δίπλα στο Νέο, και άρχισε να του διηγείται τι ήταν η δημιουργία, τι υπαρχει μετα... και πως η Αρετή, δεν περιμένει.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 13/03/2005 12:14:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΕΤΗ
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2005, 17:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΕΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν η "ομορφιά της μάθησης δεν φτάνει για να βρω
Τι υπάρχει μετά το θάνατο".

Αν "κάνοντας γύρους στο γνωστό,
και στα γνωστά,
ψάχνοντας σε σοφούς και ειδήμονες,
σε ιερά και βέβηλα και κανείς και τίποτα, δεν μπόρεσε να μου πει κάτι,
πλέον της καταστροφής που γνωρίζω".

Αν "Ότι ψάχνω, είναι ψηλά, σε κάποια κορυφή" (εκεί που θα διδαχθώ την ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ)

Τότε δεν μπορώ να ΠΕΡΙΜΕΝΩ.
Πρέπει ν' αναζητήσω τον "φτωχό" που θα μου δείξει το μονοπάτι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 15:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρετή,

Αν και η δονητική των λέξεων και ερωτήσεων σου, κάτι θυμίζει…

Στα αλήθεια, θέλεις να γνωρίσεις τον φτωχό?

Από τόσες ημέρες που έχει μια Ζωή, θα διέθετες 40/50 για να πειραματισθείς?

Ένα πείραμα, που θα κρατήσει μέχρι την πρωτομαγιά.

Είσαι?

Θα ζήσεις, όπως ένας φτωχός!

Δεν χρειάζεται να βγεις να ζητιανέψεις, απλά για 40 50 μέρες, θα κάνεις ΜΑΤ στο σώμα/μυαλο.

Τα συστατικά είναι απλά.

Λιτή τροφή, *(Πολύ σπουδαίο αυτό,)
Μουσική, * Όχι οποιαδήποτε, μα κλασσική, η απαλή. (Μπορείς να ακούσεις και Βαγγέλη, το πιο σπουδαίο είναι, πως ακούς…να είσαι η μουσική)
Γυμναστική, Περπάτημα στη Φύση,
Παρατήρηση, Προσοχή, επίγνωση στο Σώμα,
Ναι στον ερωτά με το σύντροφο, *(με μέτρο)
Όχι σε αυνανισμό, και τέτοιες σκέψεις. *(πολύ σπουδαίο και αυτό)
Όχι στις συνηθισμένες σκέψεις, μα διάβασμα από κάποια πηγή, με πνευματικό περιεχόμενο.
Γράψιμο μιας δυο σελίδων κάθε μέρα, των σκέψεων σου.


Έχει ενδιαφέρον να δεις, (τα Νοητικά κομμάτια μας, πως αναζητούν τις εξαρτήσεις τους, και ακόμα πιο σπουδαίο, την ΕΝΕΡΓΕΙΑ που συσσωρεύεται. Αν δεν την σπαταλήσεις, θα είναι αυτή η ενέργεια που θα δράσει και θα διαμορφώσει τις συνήθειες…(σκέψεις/παθη).

Αν καταλάβεις πως γίνεται, σιγα σιγά θα πέσουν τα πέπλα του ΝΟΥ, μέχρι να έρθει μια καθαρή μα και αδιαπέραστη δύναμη, (μοιάζει με τη φωτιά, μα η καταστροφή της είναι συγχρόνως δημιουργία, και ευδαιμονία....)

Περισσότερο της δινεις, τόσο πιο έντονα γινεται παρων…η ΑΡΕΤΗ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΕΤΗ
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 16:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΕΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ καλή σου ημέρα!
Πριν σου εξηγήσω κάποια πράγματα πρέπει να ξέρεις πως είμαι πάντα έτοιμη για οτιδήποτε θα με κάνει να χαλιναγωγήσω τα πάθη και τις επιθυμίες, τα συναισθήματα και τον πόνο που προέρχεται από αυτά.
Είμαι πάντα έτοιμη να μπω σε όποια διαδικασία, επώδυνη ή μη, φτάνει να κερδίσω τη ΓΝΩΣΗ.

quote:

Αρετή,

Αν και η δονητική των λέξεων και ερωτήσεων σου, κάτι θυμίζει…


Θέλω πολύ να μάθω τι σου θυμίζει.

quote:

Στα αλήθεια, θέλεις να γνωρίσεις τον φτωχό?

Με την λέξη "φτωχό" αναφέρομαι στον φτωχό που συνάντησε ο νέος της ιστορίας σου και του έδειξς τον δρόμο για το σπί τι του χάρου.
Και φυσικά ενοώ τον "διδάσκαλο", που θα μου δείξει τον δρόμο για την γνώση του πως θα ξεφύγω από αυτά που αναφέρω στην εισαγωγή μου.

quote:

Από τόσες ημέρες που έχει μια Ζωή, θα διέθετες 40/50 για να πειραματισθείς?

Ένα πείραμα, που θα κρατήσει μέχρι την πρωτομαγιά.

Είσαι?



Φυσικά είμαι όμως πρέπει να ξέρεις ότι:

quote:

Λιτή τροφή, *(Πολύ σπουδαίο αυτό,)
Μουσική, * Όχι οποιαδήποτε, μα κλασσική, η απαλή. (Μπορείς να ακούσεις και Βαγγέλη, το πιο σπουδαίο είναι, πως ακούς…να είσαι η μουσική)
Γυμναστική, Περπάτημα στη Φύση,
Παρατήρηση, Προσοχή, επίγνωση στο Σώμα,
Ναι στον ερωτά με το σύντροφο, *(με μέτρο)
Όχι σε αυνανισμό, και τέτοιες σκέψεις. *(πολύ σπουδαίο και αυτό)
Όχι στις συνηθισμένες σκέψεις, μα διάβασμα από κάποια πηγή, με πνευματικό περιεχόμενο.
Γράψιμο μιας δυο σελίδων κάθε μέρα, των σκέψεων σου.



Ζω έτσι όπως περιγράφεις.
Τουλάχιστον τις ώρες της ημέρας που δεν εργάζομαι.
Τότε όμως με κατακλείζουν οι σκέψεις και τα συναισθήματα.
Κάθε είδους συναισθήματα.
Σκέψεις.
Αναμνήσεις.
Γιατι;;;
Και μετά έρχεται ο Θυμός, το μίσος, η ΤΡΕΛΑ!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 19:43:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θέλω πολύ να μάθω τι σου θυμίζει.

Θυμίζει μια φίλη….από παλιά. τελεία(.)

quote:
Ζω έτσι όπως περιγράφεις.
Τουλάχιστον τις ώρες της ημέρας που δεν εργάζομαι.
Τότε όμως με κατακλείζουν οι σκέψεις και τα συναισθήματα.
Κάθε είδους συναισθήματα.
Σκέψεις.
Αναμνήσεις.
Γιατι;;;
Και μετά έρχεται ο Θυμός, το μίσος, η ΤΡΕΛΑ!!!

Αν ζεις συνειδητά όπως περιγράφω, τουλάχιστον στη διάρκεια τους, οι σκέψεις και τα συναισθήματα είναι στην άκρη. Έρχονται μετά, και αυτό μπορούμε να το δούμε.

Μα πριν το προχωρήσουμε, σκέψου πως απέναντι δεν έχεις ένα δάσκαλο, μα ένα φίλο, και πίνεται μπυραλ με το ίδιο καλαμάκι, σε καλοκαιρινό κινηματογράφο.

Με την σκέψη δεν γίνεται να τελειώσεις τον πόνο και τη θλίψη, μιας και η ίδια *(η σκέψη) τρέφει τον σκεπτόμενο, και (πόνος και θλίψη) βρίσκονται ΑΝΑΜΕΣΑ ΤΟΥΣ. Εκεί γεννιούνται αυτά τα δυο. Η σκέψη είναι μηχανική, η θλίψη όχι, και είναι οι φόβοι, τα άγχη , οι ένοχες που κάποιος έχει, και που προκαλούν αυτολύπηση (ίσως για μια ιδεα *(η κάτι) που ακόμα δεν έγινε, η απόχτησε) έτσι εύκολα μετατρέπονται σαν αντίδραση, σε θυμό, σε μίσος σε Τρέλα.

Αν δεις πως έτσι είναι, απλά μείνε μαζί τους *(σε αυτή την κατάσταση, μην ψαχνεις ουτε φυγες ουτε δικαιολογιες) και πάμε παρα περα.

ΑΡΕΤΗ, ήπιες όλο το μπυραλ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΕΤΗ
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2005, 20:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΕΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΠΛΑΤΩΝΑ
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και την ανταπόκρυση στην επιθυμία μου να βρώ το μονοπάτι που ψάχνω.

quote:

Αν ζεις συνειδητά όπως περιγράφω, τουλάχιστον στη διάρκεια τους, οι σκέψεις και τα συναισθήματα είναι στην άκρη. Έρχονται μετά, και αυτό μπορούμε να το δούμε.

Τα βάζουμε λοιπόν όλα στην άκρη και ξεκινάμε το αθόρυβο και αρμονικό πέταγμα.
Άλλωστε η ζωή είναι ωραία από ψηλά!!!

[/quote]
Μα πριν το προχωρήσουμε, σκέψου πως απέναντι δεν έχεις ένα δάσκαλο, μα ένα φίλο, και πίνεται μπυραλ με το ίδιο καλαμάκι, σε καλοκαιρινό κινηματογράφο.
[/quote]

Πάρε το μπυράλ σου και φύγαμε!!!
Σημ.: Δεν το ήπια όλο. Πάντα αφήνω για τους φίλους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2005, 07:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κβαντο βήματα ενός μικρού. (ΕμπνευσAτμα!)

Και είπε ο επιστήμων.
Η αλήθεια, είναι η πραγματικότητα που ανακαλύπτω στη φύση.

Και είπε ο μύστης.
Η αλήθεια, δεν είναι στον κόσμο της φύσης, μα στην πραγματικότητα που βρίσκεται πίσω, και πέραν της φύσης.

Πόσο μου αρέσει να ρίχνω βουτιές
σαν ανέμελος πιτσιρίκος σε θάλασσες,
με τέτοιες πραγματικότητες….

Νους και έμπνευση,
σε βαλσερ αποκάλυψης / ανακάλυψης
της ουσίας.

Μια σταγόνα από νερό,
έσκασε στην λεία επιφάνεια
και διαλύθηκε,
σε πάμπολλα μικρότερα κομμάτια,
σαν να ήταν υδράργυρος…

το φαινόμενο,
σφαίρες…Ύλης…
μα η ουσία?

Και αν το υλικό του κόσμου
είναι νοητικό,

Σκέφτηκε τότε ο μικρός.

Αν είμαι ένα σημείο στο σύμπαν,
και σύμπαν και εγώ κινιόμαστε,
αν το σύμπαν συμπεριφέρεται σαν μια σφαίρα...
αν και εγώ είμαι σαν μια σφαίρα
που ακόμα δεν το βλέπω….

Μια σφαίρα που κινείται…
Έχει τάξη,
Έχει πόλους,
Διέπεται από Νόμους.

Βάλτε με στο ΒΟΡΕΙΟ ΠΟΛΟ του σύμπαντος Α,
(μα η ζωή για σένα Homo Sapiens,
μάθε πως τελειώνει στο Β,
τάδε εφη ΝΟΜΟΣ (θεου/ζωης)
Ωραία, τότε στο ΝΟΤΙΟ ΠΟΛΟ, βάλτε το Β

Και είθε πως διανύω, το Α-Β

μα και εσύ αγαπητό ΣΥΜΠΑΝ
έτσι δεν κάνεις?

Ο ισημερινός ο δικός μου
αν αρχίσω κάπου να ισορροπώ,
μεταξύ 40 και 50…

Εσύ κύριε Σύμπαν, δεν έχεις…. Ισημερινό?

Μας λένε,
Πως οι θετικές δυνάμεις της Ύλης
εξισορροπούνται από τις αρνητικές ενέργειες
του βαρύτικου πεδίου...
και όταν αυτές είναι ισχυρές
μπορείς να ξεκινήσεις σαν σύμπαν
(από μηδενική ενέργεια)
και να δημιουργήσεις ύλη…

μα αν δημιουργείς συνέχεια ύλη
έχεις ανάγκη από ενέργεια
και στο σύνολο τους (ενεργεια/υλη)
μας λένε, πως είναι σταθερές…

ε κάπου και εσύ θα ισορροπήσεις…
θα φτάσεις στο ισημερινό σου.

έτσι καταλαβαίνω καλλίτερα
τάξη και χάος,
ακόμα και αν υπάρχουν
άπειροι κόσμοι
άπειρα συστήματα
άπειρα όντα
που έχουμε αρχή και τέλος
σημείο Α-Β, στο χρόνο,
εσύ κύριε Σύμπαν
στην τελειότητα της σφαίρας σου
δεν έχεις αρχή και τέλος!
γιατί το κάθε σημείο σου
είναι αρχή και τέλος,
και... κανείς δεν σε έκανε

Πλάκα πλάκα θεούλη,
Πλησιάζουμε!

Η τουλάχιστον, προσπαθούμε…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2005, 08:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γλυκέ μου Πλάτωνα (ελπίζω να μου επιτρέπεις την προσφώνηση;)

Γλυκιά μου ΑΡΕΤΗ,

Φυσικά και σου επιτρέπω την προσφώνηση, μάλιστα ανταποδίδω.

Ίσως μερικές φορές να μην έχω την δέουσα ευγένεια, μα γνωρίζω καλά την πόρτα της αγένειας, και δύσκολα περνάω στο κατώφλι της. Συγχώρα με λοιπον για τυχόν τέτοια, ειλικρινά, δεν υπήρξε πρόθεση.

Γραφεις,

quote:
Σε ρωτώ, και ίσως με βοηθήσει πολύ η απάντηση σου, τι μπορεί να κάνει κάποιος όταν οι αισθήσεις προλαβαίνουν την σκέψη; Πως μπορεί να αφήσει "σιωπή και χώρο" όταν η παρόρμηση της στιγμής είναι πιο δυνατή απ' την σκέψη, η οποία... έπεται; Και καλύτερα: Πώς μπορείς να "κοντρολάρεις" την παρορμητικότητα όταν δεν αφήνει να έρθει η... δεύτερη σκέψη;
Όταν τα συναισθήματα είναι δυνατότερα πώς μπορεί να χαλιναγωγηθούν και να προλάβει η σκέψη τις (κακές πάντα) αντιδράσεις;

Όσο υπάρχουν ακατάπαυστες σκέψεις στο μυαλό, είναι δύσκολο να μην φτάνεις μπρος από τα γεγονότα των (κακών) αντιδράσεων.
Προσωπικά, όταν σκέφτομαι το κάνω με εικόνες, και λεξο(ποιώ) μόνο στην ανάγκη, όπως τώρα που γράφω. Μα δεν ηταν παντα ετσι.

Όταν φτάνει το δυνατό συναίσθημα, αν έχεις την επίγνωση του, πως με τον τρόπο του είναι έτοιμο να ξεσπάσει, *(θυμός, πάθος, κλπ) τον καιρό που δεν μπορούσα να έχω άμεση επίγνωση, το άφηνα να ξετυλιχθεί ως έξεις.

Καθόμουν κάπου ήσυχα, και μιας και είχαν επαναληφτεί κατά το παρελθόν τέτοιες καταστάσεις, έβλεπα τι άφηναν στο πέρασμα τους, όπως έγραψες παρακάτω…(θυμός, μίσος, τρέλα, γενικά με αφηναν πολύ χαμηλά ενεργειακά..)

Έβλεπα δηλαδή μέσα από την μνήμη, το αποτέλεσμα της πράξης, γύρναγα και κοίταγα λίγο πιο πίσω την πράξη *(μας είναι γνωστές οι συνήθειες μας), μεχρι να φτάσω ακόμα πιο πίσω, στην κατάσταση δηλαδή που είμαι τώρα, διλαδη λίγο πριν ξεσπάσω.

Αυτό ήταν.

Όταν πέρναγε, αυτή η παρόρμηση, *(η συνήθεια δεν κρατάει πολύ) σηκωνόμουν και έλεγα στο ΜΠ. Σω, (που το πάθος τον παρέσυρε)

Η αυριανή μου μέρα, κανονίζεται από το τι κάνω αυτή τι στιγμή. Αν έχω περισσή ενέργεια, θα είναι σίγουρα άλλη μια όμορφη μέρα.

Μέρα με τη μέρα…(κάποια στιγμή), θα βρεθείς ψηλά, και πίσω δεν γυρνάς.

Πόσος χρόνος?

Μην σε απασχολεί, μην βάζεις χρόνο, μην θέτεις όρια, ζήσε στην κοπή του ξυραφιού, όσο μπορείς.

Όταν φύγουν οι μηχανικές σκέψεις, χάνονται και ο πόνος, η λύπη, οι συνήθειες, τα άγχη…και εσύ έμαθες την μεγαλύτερη Τέχνη στη Ζωή…

Να μην προσθέτεις ψυχολογικό γίγνεσθαι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2005, 12:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όταν καλλιεργείται η ομορφιά
για την ευχαρίστηση που μας παρέχει,
αυτο με τον καιρο,
αναπόφευκτα γίνεται
μια εγωκεντρική δραστηριότητα,
μα,
η ομορφιά δεν είναι προσωπική...

όταν γίνεται τέτοια,
οδηγεί στην αναισθησία.

Το συναίσθημα και η σκέψη,
γίνονται οι Λαιστρυγόνες ενέργειας,
που είναι αναγκαία για την ομορφιά,
που είναι πέραν από τα μάτια,
εκείνου που κοιτάζει.

Όταν υπάρχει φόβος,
υπάρχει ο παρατηρητής.

Μα ο φόβος και η ομορφιά,
δεν πάνε μαζί,
αυτά που πάνε μαζί,
είναι ο παρατηρητής και ονειροπόλος...
φόβος και πόνος.

Υπάρχει ατελείωτη ομορφιά,
όταν δεν υπάρχει απόσταση...
παρατηρητή παρατηρούμενου.
Όταν η ζωή δεν βασίζεται
σε συναισθήματα και σκέψεις
που είναι παρελθόν,
μιας και,
ούτε το ένα, ούτε το άλλο
είναι αγάπη,
και όμως,
πόσοι εκεί πάνω
βασίζουν την ύπαρξη τους….



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΡΕΤΗ
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 02:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΕΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα!
Αυτές τις μέρες η δουλειά δεν μ' άφηνε να γράψω και τα ερωτηματικά που μου δημιουργήθηκαν από τις σκέψεις του αγαπητού ΠΛΑΤΩΝΑ μου τριβέλιζαν το μυαλό.

quote:

Υπάρχει ατελείωτη ομορφιά,
όταν δεν υπάρχει απόσταση...
παρατηρητή παρατηρούμενου.

Υπάρχει η ατέλειωτη ομορφιά γιατί έχουμε πλέον ανακαλύψει τις ψευδαισθήσεις και έχει γίνει η ριζική «αλλαγή» στο νου.
Έχει επέλθει η ισορροπία του «εγώ».

quote:

Όταν η ζωή δεν βασίζεται
σε συναισθήματα και σκέψεις
που είναι παρελθόν,
μιας και,
ούτε το ένα, ούτε το άλλο
είναι αγάπη,
και όμως,
πόσοι εκεί πάνω
βασίζουν την ύπαρξη τους….

Άρνηση του παρελθόντος;
Δεν αφήνουμε χρόνο (και καθόλου χώρο) στη σκέψη για το μέλλον.
«Μοναδικό αποτύπωμα, το πάτημα του παρόντος»

Θαυμάσια αυτά και πολύ εκφραστικός ο τρόπος που τα παραθέτεις, αν και οι περισσότεροι είμαστε ακόμη ανολοκλήρωτοι και είναι λίγοι αυτοί που φτάνουν το σημείο της απόλυτης «ελευθερίας της σκέψης» που είναι η δημιουργία (για να θυμηθούμε και τον τίτλο που έχεις δώσει στο θέμα σου).

Όμως πόσα ερωτηματικά γεννήθηκαν από αυτές τις φράσεις σου.

Η αγάπη, μήπως δεν είναι κι αυτή ένα συναίσθημα;

Δεν αιωρείται ανάμεσα στο παρελθόν, στο παρόν και στο μέλλον;

Πολλά συναισθήματα δεν είναι αυτά που την συνθέτουν; (πόνος, στοργή, ενδιαφέρον και άλλοτε πάθος, έρωτας;)

Δεν κρύβει μέσα της σκέψεις θετικές και αρνητικές;

Πώς λοιπόν να πούμε ότι συναισθήματα και σκέψεις που είναι παρελθόν δεν είναι αγάπη;

Αν η ζωή βασίζεται στο παρόν και στην αγάπη του σήμερα, του παρόντος, η αγάπη δεν έχει τα ίδια συστατικά όπως αναφέρω πιο πάνω;
Το σήμερα γίνεται παρελθόν.

Άρα και στο σήμερα δεν μας δίνει σκέψεις θετικές αλλά και αρνητικές;

Σημ. Αν κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά θα φταίει η βότκα με λεμόνι και ελπίζω στη δική σου κατανόηση αυτή τη φορά.

Σημ. Η αγάπη είναι ένα θέμα που "σηκώνει" πολύ συζήτηση, γιατί έχει πολλές διαστάσεις. (Θα ήθελα κάποια στιγμή τις σκέψεις σου γιατί την θεωρείς παρεξηγημένη λέξη)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΕΤΗ
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 02:17:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΕΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γλυκέ μου ΠΛΑΤΩΝΑ
οι φωτο σου με συγκλωνίζουν.
Η μία εκφράζει το "εγώ" μου πριν λίγο καιρό (θυμασαι) στον ιστό της ανασφάλειας και της αβεβαιότητας.
Όσο για την άλλη, τα δελφίνια (και οι ιππόκαμποι) είναι τα αγαπημένα μου θαλάσσια ζώα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2005, 09:32:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει η ατέλειωτη ομορφιά γιατί έχουμε πλέον ανακαλύψει τις ψευδαισθήσεις και έχει γίνει η ριζική «αλλαγή» στο νου.

Γεια σου, Ω γλυκύτατη Αρετή.

Θέτεις ερωτήσεις που χρειάζονται προσεχτικές απαντήσεις, ώστε να αποφευχθούν τυχόν ψευδαισθήσεις, όχι μόνο από μέρους μου, μα και από μέρους του παρατηρητή.
Έτσι, θα απαντήσω για τις σημαντικότερες αλλαγές που επέρχονται στη συνείδηση,(μιλω υποκειμενικα) στο διάστημα της τριβής με την φιλοσοφία, και γενικότερα με την Ζωή.

Αν αγγίξουν η όχι την Αγάπη, θα το διαπιστώσεις στη συνέχεια, μιας και για αυτή θα μιλήσω, με λίγο διαφορετικό τρόπο, μα έτσι λειτουργώ, και αυτό σου παραθέτω.

Αγάπη εδώ, Αγάπη εκει…, Αγάπη παραπέρα…

ήταν μια λέξη και αν θέλεις συναίσθημα, που μεχρι το 28 έτος της ηλικίας μου, είχε να κάνει περισσότερο με ευχαρίστηση.

Αγαπη για ένα τραγούδι, για κάποιο ήρωα, για γυναίκες, για μια ομάδα, για ένα ενδιαφέρον, για κάποιο Όνειρο, για το θεό, την Φιλοσοφία και ούτω κάθε εξής.

Μα η ευχαρίστηση, αργά η γρήγορα πέρναγε, και όλο αυτό που με έκανε να νοιώθω ζωντανός, αυθόρμητος και αν θες αληθινός, κάποια στιγμή ξεφούσκωνε, και με έριχνε σε μια κατάσταση θλίψης, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Μεχρι να βρω το επόμενο παιχνίδι, την καινούργια ενασχόληση του Εαυτου.

Μια μέρα, λίγο πριν τα 28, σε μια κατάσταση έντονης σύγκρουσης στη Ζωη, κάτι άλλαξε.

Μεχρι τότε, εύρισκα εύκολες φυγές και έκκρινα σαν υπαίτιους της θλίψης τους άλλους, γονείς, παιδεία, θρησκείες, συστήματα, πολιτικές καταστάσεις, και ότι θέλεις βάζεις. Μα εκείνη την ημέρα, κατάλαβα πως όλα αυτά είμαι ΕΓΩ, ενώ, μεχρι τοτε, υπήρχαν εγώ και οι άλλοι.... οι κακοί.... οι σφετεριστές.... οι βλάκες.

Είναι πλήγμα μα συγχρόνως και ώθηση, να καταλάβεις κάτι τέτοιο, φυσικα όχι μόνο λεκτικα.

Με έφερε σε μια κατάσταση ΣΟΚ, μεγάλου ΣΟΚ, που για καιρό έζησα μακριά, απο οτι μεχρι τότε είχα συνηθίσει.

Τι έκανα?

Δεν έχει σημασία, μιας και ο κάθε άνθρωπος είναι μια ξεχωριστή προσωπικότητα, το πιο σημαντικό ήταν, πως εκείνος ο πίθηκος που είναι μέσα μας σαν σκέψη, είπε όλη την ιστορία του.

Κάποτε τελείωσε.

Η συνείδηση από τότε Αρετουλα, δεν είναι όπως ήταν.

Όταν περπατώ στο δρόμο, ότι συναντώ, ο πίθηκος μέσα αν δεν του το ζητήσω δεν μιλάει.

Έτσι ότι και αν βλέπω, επειδή δεν υπάρχει απόσταση από αυτό και τον πίθηκο που μιλάει, γίνεται μέσα μου ΧΩΡΟΣ. Ακόμα και αν το έχω δει χιλιάδες φορές, το ίδιο κάνει, μιας και μέσα λειτουργεί σαν ΧΩΡΟΣ και ΧΡΩΜΑ. Η εικόνα δεν γίνεται από τον Πίθηκο λέξη και παρελθόν, μα είναι ζωντανή, ολοζώντανη... σε άχρονο παρόν. Έχει λάβει τέλος η διαδικασίας κομματιάσματος της ενέργειας….υπάρχει αφθονία ενέργειας, σε όλα τα επίπεδα, μιας και ότι βλέπεις, το βλέπεις με όλο σου το είναι.

Σε τέτοια διαδικασία, ο ΝΟΥΣ είναι πάντα φρέσκος, πάντα Νέος να μάθει, να ερευνήσει, να ζήσει, ( ακόμα και το άσχημο γίνεται χώρος, και αν δεν γίνεται, χάνεται μέσα σε τόσο χώρο) ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΣΙΩΠΗ, που αγκαλιάζει κάθε τι.

Αυτή την κίνηση, λέω Αγάπη.

Φίλησε την, Αρετή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΕΤΗ
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2005, 03:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΕΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

«Πώς θ’ αλλάξει ο κόσμος αν δεν αλλάξεις εσύ;»

Το δυσκολότερο κομμάτι φίλε μου στην προσπάθεια της "αλλαγής" είναι να είσαι ο παρατηρητής και συγχρόνως το… παρατηρούμενο.

(Θέλει χρόνο, επιμονή και υπομονή απ' ότι κατάλαβα)

Η πρώτη έκπληξη που αισθάνεσαι και η πίκρα στο στόμα, όταν ανακαλύπτεις πως αιτία αυτών που νιώθεις είσαι ΕΣΥ!
Η αποκάλυψη του εαυτού σου.

Ίσως εδώ ήταν ο φόβος του σκοταδιού, που αποφεύγουμε οι περισσότεροι να περάσουμε, για να φτάσουμε στο φως.

Όταν όμως δίνουμε αυτή την πρώτη μάχη με θέληση και δύναμη, με φρόνηση και ηρεμία, τότε σίγουρα την έχουμε κερδίσει!

Ααα… τότε ανακαλύπτεις… τόσα λάθη, τόσες παραλήψεις, τόσος άσκοπος, άκαρπος χρόνος.
Τότε όμως ανακαλύπτεις και την γλυκιά αίσθηση, από την άφιξη της γαλήνης.
Τότε ανακαλύπτεις και πόση, μα πόση ομορφιά υπάρχει στη ζωή!!!

Και συνεχίζεις την αναζήτηση και την μάθηση με περισσότερη δύναμη.

Ίσως δεν φτάσουμε ποτέ στο τέρμα.
Ίσως δεν καταφέρουμε να πετάξουμε τόσο ψηλά.
Ίσως δεν κερδίσουμε ποτέ τον πόλεμο.
Ίσως δεν καταφέρουμε να ολοκληρώσουμε την "αλλαγή" μας και να βγούμε από το "κουκούλι".
Οι μάχες όμως που θα έχουμε κερδίσει, θα μας έχουν δώσει τη δύναμη τουλάχιστον να το σπάσουμε!!!

Σημ. Φίλε Πλάτωνα, έχω τόσα να σου πω και μη γνωρίζοντας άλλον τρόπο θα στα πω… δημοσίως!!!
Γλυκέ μου Φιλόσοφε, σου οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ που με βοήθησες να ξεμπερδέψω τα… δίχτυα που επάνω τους είχα φυλακιστεί.
Ευχαριστώ που μου… άναψες το φυτίλι να γκρεμίσω το τείχος από το Νου και την Ψυχή μου, που εγώ η ίδια είχα χτίσει.
Διάβασα εκατοντάδες βιβλία και ανακάλυψα πως τα είχα διαβάσει μόνο για να… μορφωθώ. Να γνωρίζω ποιος είναι ο κάθε φιλόσοφος ή λογοτέχνης και τι έχει πει.
Και;;;
Πιστεύω θα συμφωνήσεις με τον Σενέκα: Nulla placida quies est, nisi quam ratio composuit.
Ήθελα τόσα πολλά ακόμη που… ανακάλυψα, να συζητήσω μαζί σου…
Εν καιρώ. Αν έχεις διάθεση φυσικά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 11:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το δυσκολότερο κομμάτι φίλε μου στην προσπάθεια της "αλλαγής" είναι να είσαι ο παρατηρητής και συγχρόνως το… παρατηρούμενο.
(Θέλει χρόνο, επιμονή και υπομονή απ' ότι κατάλαβα)

Καλημέρα Αρετή.

Αν οι άνθρωποι παρατηρούσαν προσεχτικά ένα παιδί, πως μαθαίνει, πως αντιδρά, πως μεγαλώνει, θα είχαν αρκετές ενδείξεις, για το πως σχηματίζεται ο παρατηρητής.

Παρατηρώ προσεχτικά, θα πει πως είμαι σοβαρός, μα τι είναι αλήθεια η σοβαρότητα?

Είναι ο χρόνος καλή μου Αρετή, ο παράγοντας της σοβαρότητας.... η σε τι κατάσταση βρίσκεται ο Νους?

Ένας Νους που εχει ενδιαφέροντα για ορισμένα (κομματια/μέρη) της ζωής, είναι τμηματικά σοβαρός, πλησιάζει μερικώς κάτι που τον ενδιαφέρει, μα όχι το σύνολο της Ζωής. Πολύ φοβάμαι, πως το μερικό πλησίασμα της Ζωής είναι αυτό που παρατηρείται στον άνθρωπο από ανέκαθεν...

αν είμαι πιστός, γίνομαι σοβαρός στην εκκλησία, η στο τζαμί,
αν είμαι πολιτικός στο κόμμα και με τον ψηφοφόρο,
αν είμαι επιστήμονας η ερευνητής στη δουλεία μου,
αν είμαι μουσικός η καλλιτέχνης, στην Τέχνη μου,
και ούτω καθεξής.

Είμαστε οι περισσότεροι κομματιαστά σοβαροί, (με τα ενδιαφέροντα μας), μα η εντονοτητα μας χάνεται στην ολική κίνηση της ζωής, έτσι ο νους μας γίνεται περιορισμένος, ρηχός, υπόκειται σε αντιδράσεις, εξαρτάται, και γίνεται αδύνατη, η κατανόηση του παρατηρητή.

Κάτι που έγραψες στην αρχή Αρετή, ελπίζω να βοηθήσει. Είπες πως στη δουλεία σου είναι όλα οκ, μα όταν γυρνάς σπίτι….

Θέλεις να γνωρίσεις σε τι κατάσταση είναι ο Νους σου?

Πολύ ωραία, πάρε μια κόλλα και ένα στυλό, τράβα μια οριζόντια γραμμή και γράψε όλες σου τις ενασχολήσεις, μαζί και τις συνήθειες.

Τι θεωρείς όμορφο, τι σε εξυψώνει σαν άνθρωπο, (σκέψεις και πράξεις), βάλτο στο πάνω μέρος, (όχι παθητικές καταστάσεις)

όλα τα άλλα, κάτω.

Βρες και ένα τιμερ που να σε ειδοποιεί π.χ κάθε 2 ώρες, βρες λίγο χρόνο και δες μόνη σου, (και άμεσα), σε τι κατάσταση ήταν ο ΝΟΥΣ σου αυτές τις δυο Ώρες.

Έχε απλά επίγνωση, χωρίς να τον κρίνεις, οτιδήποτε και αν έκανε.

Κάντο για λίγο καιρό, και θα εκπλαγείς με το τι μπορεί να βγει.

Είναι σαν να φέρνεις σιγά σιγά στη Ζωή, μια Ζωή... άγνωστη.

Έτσι δεν κάνει και η μητέρα? Για 9 μήνες, στην κοιλιά της φερει μια ΖΩΗ, δεν χρειάζεται άλλες γυναίκες, ούτε οργανώσεις για αυτό. Η οργάνωση χρειάζεται για να θέσεις τον εαυτό σου σε μια σωστή θέση, ώστε να εκτελέσεις μαζί με άλλους αποδοτικότερα, κάποιο κοινωνικό, πολιτικό η οικονομικό σχέδιο, μα δεν χρειάζεται στην αυτογνωσία.

Αυτό, (αυτογνωσία) ούτε ο Χριστός, ούτε ο Βούδας ούτε ο Σωκράτης μα και κανένας δεν θα το κάνει για σένα, πόσο μάλιστα οι οργανώσεις…

εσύ θα το κάνεις, Αρετή!

Ευχαριστώ για τα λόγια σου.

Μπορούμε να συζητήσουμε σίγουρα, μα μην δέχεσαι τι σου λένε οι άλλοι, πρώτα από όλους, τι σου γράφω εγώ.

Εξέταζε τι γράφεται, όσο και αν σου φαίνεται όμορφο, αναρωτήσου το ίδιο.
Ισως η κατάσταση ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ βοηθήσει την κατανόηση παρατηρητή / παρατηρούμενου.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 31/03/2005 11:35:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 23:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΚΡΑΤΗΣ

<< ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ >> ΕΝΑΣ ΠΛΑΤΩΝ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΕΝΑΝ ΣΩΚΡΑΤΗ

ΒΑΘΙΑ ΚΡΥΜΜΕΝΟ ΣΤΑ ΕΝΔΩΤΕΡΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΟΜΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΤΗΚΕ

ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΝΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΝΙΟ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΣΕ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΦΡΟΝΟΥΝ

ΚΑΙ ΣΕ ΧΛΕΥΑΖΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ.

Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΣΩΨΥΧΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ

ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΚΕΠΤΕΣΑΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ!!


Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗ

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 12:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε PHILOSOFOS-1,

Ο Πλάτωνας μαθήτεψε κοντά στα Σωκράτη επί σειρά ετών. Τα πρώτα του βιβλία, είναι σίγουρα επηρεασμένα και αποδίδονται στη διδασκαλία του Σωκράτη, μα με τον καιρό ξεδιπλώνεται και η δική του προσωπικότητα, μάλιστα οι περισσότεροι που ασχολήθηκαν, αναρωτιούνται που σταματάει ο ένας, και που συνεχίζει ο άλλος. Δεν εχει σημασια, οσο εχει, αυτα που λενε... και πιστευω πως δεν διαφωνεις με αυτο.

Για το κώνειο, εξηγεί ο ίδιος ο Σωκράτης τους λόγους που απεφάσισε να δεχτεί τον θανατο, τους Νόμων της Αθήνας, και να μην παει να ζησει... π.χ στην κορινθο.

Είναι αλήθεια πως οι άνθρωποι δεν τον αγαπούσαν, μα δεν νομίζω να τον απασχολούσε και τόσο, μιας και ο ίδιος λέει, μέσω του Πλάτωνα.

Δεν πρέπει να νοιαζόμαστε τόσο πολύ, για το τι θα πουν για μας οι πολλοί, αλλά τι θα πει όποιος ξέρει καλά για τα δίκαια και τα άδικα, ο ένας δηλαδή, και αυτή θα είναι η αλήθεια.

Μην ξεχνάς, πως αυτός που λέει την αλήθεια, είναι εχθρός όλων…μα ας συνεχισουμε λιγο με Σωκράτη, παραθέτοντας ορισμένα που ειπε, προς σκέψη.

1. Πες κάτι, για να σε βλέπω.
Φαντάσου φιλε μου, να του πήγαινες και γραπτό σου λόγο!

2. Πήγαινε να δεις ένα ακρωτήρι, ένα βουνό, μια θάλασσα κι ένα ποτάμι και τα είδες όλα!

Αυτό με εβαλε σε φοβερη σκεψη καποτε. Τι ηθελε να πει…τι ηθελε να
πει....

3. Όταν ρωτήθηκε τι είναι ευτυχία, απάντησε. "Η ηδονή που δε σε κάνει μετά να μετανιώσεις".

Χμμμ!

4. Εκείνος που θέλει να ταρακουνήσει τον κόσμο, ας ταρακουνήσει τον εαυτό του.

Και αυτό δύσκολο φαίνεται, μιας και τον κουνάμε….μα τίποτα δεν γίνεται….

Ταρακουνήσει…τι να θέλει να πει...τι θελει να πει...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 01/04/2005 12:46:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 15:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε μου Πλάτωνα,

ο μεστός "λόγος" σου και η "εκμαιευτική" ρητορική του καθοδήγηση, πάντα απολαυστικός!

Το ζητούμενο μου, - αν κι όχι τόσο σημαντικό επι της ουσίας - είναι, αν και κατά πόσον, κατά την γνώμη σου, ο Πλάτωνας μετέφερε την σκέψη του Σωκράτη ή την δική του, προβάλοντας τον, προφανώς λόγω του σεβασμού που ενέπνεε το όνομα κι η φήμη του,κι ως εκ τούτου εύκολης αποδοχής των απόψεων του ιδίου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΕΤΗ
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 17:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΕΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πρέπει να νοιαζόμαστε τόσο πολύ, για το τι θα πουν για μας οι πολλοί, αλλά τι θα πει όποιος ξέρει καλά για τα δίκαια και τα άδικα, ο ένας δηλαδή, και αυτή θα είναι η αλήθεια.

Μην ξεχνάς, πως αυτός που λέει την αλήθεια, είναι εχθρός όλων…


Όμως η αλήθεια δεν είναι υποκειμενική;

Ο καθε άνθρωπος δεν βλέπει την αλήθεια με την δική του λογική;

Και η λογική του καθενός, μήπως και αυτή δεν είναι υποκειμενική;

Αναλόγως με το πως ο καθένας μας αντιλαμβάνεται την αλήθεια και πως την εκλαμβάνει και αναλύει η δική του σκέψη;

Ο καθένας μας για την κάθε αλήθεια δεν έχει τα δικά του επιχειρήματα;

Η κάθε θρησκεία έχει τα επιχειρήματα να μας δείξει πως είναι αληθινή.

Η κάθε φιλοσοφία το ίδιο.

Άρα τι είναι ΑΛΗΘΕΙΑ;
Και πως θα μπορέσουμε να καταλάβουμε ποια είναι η πραγματική αλήθεια; Ποιο είναι το αληθινό, ποιο το ουτωπικό και ποιο το... κάλπικο;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 19:13:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλη Αρετή,

η ερώτηση σου με βάζει στον πειρασμό να σου απαντήσω τι κατά την άποψη μου είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ?????

Ποιά αλήθεια?

Η Υποκειμενική ή η Αντικειμενική?

Ας ξεκινήσουμε ανάποδα μιας και ξεκινάς απ' αυτήν. Αντικειμενική αλήθεια είναι μόνον μία. Ο Θάνατος. Μένει να μάθουμε και την επόμενη όπως λέει κι ο ποιητής{Ελύτης}.

Υποκειμενικές είναι όλες οι άλλες γνωστές. Π.χ. 1 πορτοκάλι + 1 πορτοκάλι = 2 πορτοκάλια αυτή είναι η υποκειμενική αλήθεια. Η αντικειμενική απάντηση στο ίδιο ερώτημα είναι ότι έχουμε 1 πορτοκάλι κι ακόμη ένα πορτοκάλι γιατί αντικειμενικά δεν μπορούμε να προσθέσουμε συμμιγείς αριθμούς μιας και το κάθε πορτοκάλι είναι διαφορετικό απ' οποιοδήποτε άλλο πορτοκάλι! Νομίζω ότι το παράδειγμα που σου έδωσα είναι κατατοπιστικό.

Ο Πλάτωνας λοιπόν λέγει στους μαθητές του να μην τους ενδιαφέρει η γνώμη των πολλών αλλά των "Επαϊόντων" δηλαδή όχι η γνώμη των άσχετων, των γνωστών στις μέρες μας μαϊντανών, που έχουν γνώμη και άποψη επι παντός επιστητού, αλλά των επιστημόνων, των ειδικών στο αντικείμενο, των εχόντων γνώση κι επομένως η άποψη τους έχει και αξίαν.

Φιλικότατα με εκτίμηση
lorenzo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΕΤΗ
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 19:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΕΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ lorenzo
Ευχαριστώ για την όντως κατατοπιστική απάντηση.

Περιμένω λοιπόν με αγωνία να παρακολουθήσω τους διαλόγους σας, γιατί οι απόψεις σας μας βάζουν σε σκέψη δημιουργική και αυτό πιστεύω είναι μάθηση για μας τους μη Γνωρίζοντες.

Ελπίζω να μην είναι ενόχληση οι... ανώριμες(;;;) ερωτήσεις μου, αλλά είμαι εδώ για να μαθαίνω ότι μ' ενδιαφέρει και να λύνω τις απορίες μου από τους γνώστες των διαφόρων θεμάτων.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2005, 21:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή φίλη Αρετή,
μου γράφεις:

quote:
Περιμένω λοιπόν με αγωνία να παρακολουθήσω τους διαλόγους σας, γιατί οι απόψεις σας μας βάζουν σε σκέψη δημιουργική και αυτό πιστεύω είναι μάθηση για μας τους μη Γνωρίζοντες.

Ελπίζω να μην είναι ενόχληση οι... ανώριμες(;;;) ερωτήσεις μου, αλλά είμαι εδώ για να μαθαίνω ότι μ' ενδιαφέρει και να λύνω τις απορίες μου από τους γνώστες των διαφόρων θεμάτων.


Όσο παράδοξο κι αν σου φανεί το "μερτικό" του καθενός σε μια συζήτηση είναι ανάλογο με το γνωστικό επίπεδο του ιδίου κι όχι του συνομιλητή του.

Πολλά μέλλει να μάθεις αν το Ασήμαντο εμβαθύνεις
.........Αν έχεις την δυνατότητα να βλέπεις
μέσα απο το αθώο το ένοχο και μέσα απο το λευκό το μαύρο
{ Η Μέθοδος του ΑΡΑ }

Όπως πολύ σωστά σου έπισήμανε ο φίλος μου ο Πλάτωνας η γνώση δεν "αγοράζεται" έτοιμη σαν κονσέρβα. Θέλει κόπο πνευματικό για να γίνει "κτήμα" σου. Η "δανεική" γνώση είναι σαν δανεικό ρούχο που φτιάχτηκε για άλλο σώμα και καταλαβαίνεις...
Πάντα λοιπόν η ματιά σου θα είναι κριτική διεισδιτική κι αναλυτική..
Ο "χώρος" της σκέψης σου πλατύς κι ελεύθερος για να την απλώνεις, να την αναλύεις, να κινείσε προς όλες τις δυνατές οπτικές θεάσεις και να αναπνέεις να νοιώθεις τους παλμούς και τις γεύσεις των "πραγμάτων".
Μη φυλακίζεις το νου σε "πρέπει" ξένα. Βρες τα δικά σου. Είναι μέσα σου όπως στον καθένα μας και περιμένουν να τ' ανακαλύψεις..

Κλείνοντας θα σου πω πιο θεωρώ ως το σημαντικότερο που δίνετε εσείς οι νεώτεροι σε μας τους μεγαλύτερους με τις "ανώριμες" όπως γράφεις ερωτήσεις σας: Την "αγνότητα" την "αθωότητα" την "καθάρια" ματιά σας! Είπε ο Πικάσσο: "Το πιο δύσκολο είναι να ζωγραφίσεις σαν παιδί γιατί έχει χάσει την αθωότητα των πραγμάτων η ματιά σου"

Νάσαι πάντα καλά
lorenzo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΡΕΤΗ
Νέο Μέλος


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2005, 01:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΡΕΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε
Πιστεύω ότι ναι, τα ξένα "πρέπει" είναι αυτά που θα με κάνουν κι εμένα "μαϊντανό".

quote:

Μη φυλακίζεις το νου σε "πρέπει" ξένα. Βρες τα δικά σου. Είναι μέσα σου όπως στον καθένα μας και περιμένουν να τ' ανακαλύψεις..

Βρίσκω τα δικά μου. Τ' ανακαλύπτω λίγο-λίγο, μέρα με την ημέρα.
Δεν βιάζομαι. Δεν βάζω χρόνο ούτε όρια, όπως πολύ χαρακτηριστικά με συμβούλεψε ο αγαπημένος φιλόσοφος και φιλικά στεκόμενος δίπλα μου Πλάτωνας.

Όμως:

quote:

Ο Πλάτωνας λοιπόν λέγει στους μαθητές του να μην τους ενδιαφέρει η γνώμη των πολλών αλλά των "Επαϊόντων" δηλαδή όχι η γνώμη των άσχετων, των γνωστών στις μέρες μας μαϊντανών, που έχουν γνώμη και άποψη επι παντός επιστητού, αλλά των επιστημόνων, των ειδικών στο αντικείμενο, των εχόντων γνώση κι επομένως η άποψη τους έχει και αξίαν.

Ψάχνοντας και ανακαλύπτοντας τα δικά μου πρέπει, έχει μεγάλη αξία η δική σας γνώση και άποψη.

Δεν μου δίνει "γραμμή" ο λόγος σας, ούτε "έτοιμη τροφή" (γνώση-κονσέρβα) μου ευρύνει όμως πιστεύω το πεδίο για "να κινηθώ προς περισσότερες δυνατές οπτικές θεάσεις" ώστε να αναλύσω και διεισδήσω, εως ότου ανακαλύψω την "υποκειμενική μου" ΑΛΗΘΕΙΑ.

Άλλωστε, φίλου Πλάτωνος λόγοι:

quote:

Ο Πλάτωνας μαθήτεψε κοντά στα Σωκράτη επί σειρά ετών. Τα πρώτα του βιβλία, είναι σίγουρα επηρεασμένα και αποδίδονται στη διδασκαλία του Σωκράτη, μα με τον καιρό ξεδιπλώνεται και η δική του προσωπικότητα

Πόσο μάλλον η όχι φιλόσοφος, που απλά προσπαθώ να Γνωρίσω... την γαλήνη και αρμονία στο... ανήσυχο πνεύμα μου.

Να είσαι κι εσύ πάντα καλά.

Με σεβασμό. Αρετή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy