ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ελεύθερη Σκέψη, Φιλοσοφία, και…. Πινελιές Ομορφιάς
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 23:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πετάω μόνος,
ελπίζοντας να μην σε τραυματίσω,
με ότι γράφω…
Δεν αφορά άμεσα η έμμεσα, εσένα και κανένα.

Αν θέλεις, πέταξε και εσύ δίπλα, αθόρυβα, αρμονικά…

Τι όμορφη που είναι η ζωή από ψηλά!


Πως θα αλλάξει ο κόσμος αν δεν αλλάξεις εσύ? Βρήκες ποτέ σου ευτυχία στα αποκτήματα, παντός τύπου?

Η ευτυχία της Μεταμόρφωσης. Ένα μεγάλο μυστικό!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 16/05/2003 23:09:08

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 23:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι όμορφη που είναι η ζωή από ψηλά!
Η ευτυχία της Μεταμόρφωσης. Ένα μεγάλο μυστικό!

Τί θέμα άνοιξες αγαπημένε φιλόσοφε...
Η ζωή από ψηλά φαίνεται όμορφη γιατί απλά έχεις άλλη προοπτική... Κυριολεκτικά ή μεταφορικά είσαι πιο κοντά σάυτό που λέμε ουρανό, παράδεισο,θεό...από την άλλη όμως όσο πιο ψηλά πετάς,τόσο πιο επώδυνη πτώση θα έχεις...

Όσο για τη μεταμόρφωση?
Χμ...έχει δύο όψεις...
Η κάμπια αναγεννάται σε πεταλούδα και ΖΕΙ...
Το μπουμπούκι του ρόδου ανθίζει και τότε ΠΕΘΑΙΝΕΙ...

(Δεν εχω επιλέξει ακόμα πτήση και μεταμόρφωση....Πλάτωνα βοήθεια!!!)

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 23:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Τόλμα να είσαι διαφορετικός"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2003, 23:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πετάω μόνος,
ελπίζοντας να μην σε τραυματίσω,
με ότι γράφω…
Δεν αφορά άμεσα η έμμεσα, εσένα και κανένα.

Αν θέλεις, πέταξε και εσύ δίπλα, αθόρυβα, αρμονικά…

Τι όμορφη που είναι η ζωή από ψηλά!



Θα ήθελα να πετάξουμε μαζί γιατί ούτε εγώ φοβάμαι αν θα τραυματιστώ. Ακόμα καλύτερα θα είναι να πετούσαμε όλοι μαζί σαν κοπάδι γιατί όπως και οι αγριόχηνες, μπροστά πετάνε οι δυνατότεροι και πιό πίσω ευνοούμενοι απο το κενό αέρος της κάθε προπορευόμενης αγριόχηνας, πετάνε οι λιγότερο δυνατοί. Έτσι ακόμα μια φορά η ευγένια και δύναμη της φύσης με κάνει να δακρύζω που ζώα με ένστικτο συμπεριφέρονται περισσότερο φιλανθρωπικά απο τους ανθρώπους με (υποτιθέμενη)λογική
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 16/05/2003 23:56:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 02:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μην υψώνεις τείχη,
δεν είμαστε κάτω, μα ψηλά…..
του ίκαρου ήταν γήινα υλικά,

Προσπάθησε,

Πέταξε όσο πιο ψηλά,
ακόμα πιο ψηλά….και άφησε
αυτo που κουβαλάς….
συνήθεια τo λένε, η παρελθόν!

Η κάμπια και το μπουμπούκι έχουν Ζωή,
χρονια δικά μας, μέρες για αυτά,
η μόνο λίγες ώρες…..ΕΙΝΑΙ
μπρος στη στιγμή,
ζωή και θάνατος, ποιος τα χωρίζει?
το ίδιο… ΕΙΝΑΙ….

Ω Ζέβρα μου… εσύ που τόλμησες
Αλλούθε να κοιτάξεις,
Κρίσεις θα ακούσεις, μην σταματάς!

Το διαφορετικό… είναι για λίγους!

Ρεπτιλε…. από την πανέμορφη,
οι μονάδες άλλαξαν τον κόσμο,
μην το ξεχνάς..

Γεια τους πολλούς η ευγένεια είναι οπτιοναλ,
ακόμα και εδώ μεσα, τους Εσο καλεσμενους….
Φτάνει λιγο να απειληθούν
και πάει περίπατο,

της εντολής.. το ήθος!!!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 17/05/2003 02:35:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 02:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θελω απλα να πεταξω χαμηλα
Να νοιωσω τον αγερα να μου χαιδευει τα πουπουλα των φτερων μου
να πεταξω χαμηλα, αναμεσα στα δεντρα, πανω απο τα κυματα, γυρω απο τα λουλουδια....

Και γνωριζοντας, νοιωθωντας, αφομοιωντας τις οσμες, τις εικονες, τα τοπια να μεταμορφωθω...
Να γινω αετος και να γνωρισω τα υψη... να γινω ενα και εγω με τα λευκα συννεφα, να ταυτιστω με το γαλαζιο του ουρανου...να νοιωσω ελευθερη εχωντας ξεπερασει τις συμβατικες δεσμευσεις ...

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 02:52:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Take the blue pill...the story ends, you wake up in your bed and you believe whatever you want to be...
You take the red pill...you stay in wonderland...and i'll show you how deeply rabbit hole goes..."
'
'
'
"...welcome...to the desert...of the real..."
Απο τους
Blue Planet Corporation-blue pill
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 17/05/2003 02:56:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 07:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαυτός, η αλλιώς ο Αντιφατικός!

Είναι από τη φύση του έτσι. Είδες ποτέ σου καρναβάλι? Πόσα πρόσωπα, πόσες μάσκες….Έτσι είναι και ο Εαυτός. Πολλές οντότητες πίσω από Μάσκες. Κάθε μια από αυτές έχει τις επιθυμίες της, όπως και τις άξιες, σε διάφορα επίπεδα, και τις φοράμε ανάλογα με τα ερεθίσματα και τις περιστάσεις. Ω πόσο σε βλέπω….Ω πόσο σε γνωρίζω… Γεννάς συνεχώς αντιφάσεις, μέσα στο ίδιο σου το σπίτι…. Εαυτέ! Μεγαλώνεις συνεχώς την σύγκρουση και την Αθλιότητα, όπου και να ζεις….

Η προσπάθεια να γίνεις κάτι άλλο,
από ότι είσαι, σε ταΐζει, σε τονώνει!
Ακούς αντιφατικέ?
Περισσότερο...θελεις,
φτιάχνεις το βάθρο που θα ανέβεις
για να εκλέξεις,
ευχάριστο η δυσάρεστο,
κρατάς το πρώτο
διώχνεις το άλλο….

Διχάζεσαι Εαυτέ….

Δεν το βλέπεις?

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 17/05/2003 07:59:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 08:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πετάω μόνος,
ελπίζοντας να μην σε τραυματίσω,
με ότι γράφω…
Δεν αφορά άμεσα η έμμεσα, εσένα και κανένα.

Αν θέλεις, πέταξε και εσύ δίπλα, αθόρυβα, αρμονικά…

Τι όμορφη που είναι η ζωή από ψηλά!



ναι ειναι ωραια οταν εισαι μονος δεν σε ενοχλει και δεν ενοχλεις κανενα....(μοναχισμος νομιζω λεγεται)....
Τολμας????
να περπατησεις αναμεσα μας ή φοβασαι τον Σταυρο...?
quote:
ελπίζοντας να μην σε τραυματίσω,
με ότι γράφω

Προσπαθεις να μην δημηουργησεις προβλημα...
Σωστος... μα το προβλημα δεν ειμαι εγω εισαι εσυ που δεν μπορεις αναμεσα μας....νιωθεις ανασφαλεια και την κανεις για εκει ψηλα...εκει που νιωθεις ελευθερος
(Αυτοκτονια νομιζω λεγεται)

quote:
Αν θέλεις, πέταξε και εσύ δίπλα, αθόρυβα, αρμονικά…


Μπορω αλλα το "αρμονικα"...με τι με εσενα?
ενοεις χωρις να σε "χαλαω" και χωρις να σε "πειραζω"
και το αθορυβα χωρις να μιλω γιατι σε "ξεβολευει"...
μηπως εισαι πολυ "παρτακιας"? και μηπως το προβλημα δεν ειμαι εγω αλλα εσυ και το "εγω" σου


Προς ολους τους φιλους του εσοτερικα και στον Πλατωνα

Δεν εχω καμια κακια η δαθεση καυγα με τον Πλατωνα
τον αγαπω οπως αγαπω ολον τον κοσμο και το ανωτερω κειμενακι δεν αποτελει επιθεση αλλα ευκαιρια για κουβεντα
Ετσι ευχομαι να συμβει
Παρολα αυτα αν ο πλατωνας θεωρησει οτι του την "μπαινω" θα το σβησω και θα ζητησω συγνωμη

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 10:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι δρουμ μην σβήνεις τίποτα… δεν με θίγεις…

Απλά αν διάβασες τι γράφω… πριν απαντήσεις
σκέψου…

Αν δεν πίνω πρέπει να πιω….. επειδή πίνουν οι άλλοι?
Αν δεν καπνίζω πρέπει να καπνίσω….επειδή το κάνουν οι άλλοι?
Αν δεν μου αρέσει το τόπι….. πρέπει να τρέχω στην 13 επειδή το κάνεις εσύ?

Ίσως οι σκέψεις μου να μην αρέσουν….πρέπει να γίνει τροφή για άλλους?

Εκεί ψηλά… σημαίνει κατανόηση,
δεν είναι δουλειά του ΝΟΥ….ούτε του Παναθηναϊκού…
δεν πάνε μαζί…απλούστατα
γιατί φανατισμός….είναι εγωισμός,
που είναι του ΝΟΥ…

Κατανόηση… είναι της καρδιάς
εκεί πετάς…
Ξέρεις τώρα τι είναι?
Όχι…… Οεεε Οεεεε….
Αυτό είναι εγώ, εμείς… και σύγκρουση…
Εκεί απλά ξεσπάς….δεν αγαπάς!
Πέρασα στα 10 μου…Στα 12 είχα τελειώσει!

ΝΑΙ, μέσα στη μπάλα… υπάρχει ομορφιά,
στην ΑΡΜΟΝΙΑ…της κίνησης...
σαν βλεπεις ΜΑΡΑΝΤΟΝΑ...και δεν ταυτιζεσαι

Μίλησα για ένα κομμάτι σου,
αν σε προσβαλα... ζητω συγνωμη.
αν εκανα λαθος, δυο φορες τοτε!
να εισαι καλα...

Στον κόσμο ζω…. και όχι μακριά του!


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 17/05/2003 11:25:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 11:52:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξερω πως με εχεις κοψει φιλε πλατωνα αλλα δε ειμαι φανατικος Κανω λιγο πλακα με τον ραμογλου( και αλλους) και τους την μπαινω στο ποδοσφαιρο περιμενοντας την "αυτοματη ανανεωση", επανω δεξια οπως κοιταμε το PC, να μου εμφανισει κανενα θεμα του ενδιαφεροντος μου....

Οποτε αυτο που λες...

quote:
Μίλησα για ένα κομμάτι σου,




ειναι σιγουρα σωστο

Παρολα αυτα πιστευω οτι οποιοσδηποτε ειναι ποιο χρησιμος αναμεσα μας παρα μακρια μας
και αν θες ξαναδιαβασε λιγο το μυνημα μου θα δεις οτι
Τα ανθρωπινα για μενα ειναι ποιο σημαντικα απο την βολη του καθενος...και το φευγιο του καθενος ειναι βολη και μαλιστα οταν προτρεπεις..

quote:
Αν θέλεις, πέταξε και εσύ δίπλα, αθόρυβα, αρμονικά…

τοτε βαζεις κανονες υποκειμενικους
Τι κανεις εδω στην γη, αν οχι να "τριβεσαι" καθημερινα με τους ανθρωπους μεχρι να γινεις "λειος" και "χρησιμος" στο οικοδομημα?
Αν προβαλεις το εγω σου και θες να σε ακολουθησω με τους δικους σου ορους τοτε θελεις "μαθητες"
οχι φιλους
γιατι ο φιλος δινει και παιρνει, ο μαθητης μονο παιρνει γιατι δεν του ζητουν τιποτα να δωσει....γιατι θεωρουν οτι δεν εχει τιποτα να δωσει αφου οι "δασκαλοι" τα ξερουν ολα...
αλλα εσυ ειπες


quote:
Πετάω μόνος,
και
quote:
Πως θα αλλάξει ο κόσμος αν δεν αλλάξεις εσύ? Βρήκες ποτέ σου ευτυχία στα αποκτήματα, παντός τύπου?


φευγεις γιατι δεν σου κανουμε δασκαλε, γιατι φοβασαι τον σταυρο...


love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 13:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/articles/eastern/vivbhkti/vivbhkti.htm


THE RAY OF LIGHT
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 13:29:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κόβω τους ανθρώπους φίλε δρουμ.

Κόβω σημαίνει για μενα, φτιάχνω μια εντύπωση… και είναι τελείως διαφορετικό, από το κατανοείς.

Χρειάζεται να ακούς και να βλέπεις συγχρόνως…με την καρδιά!

Τι κάνεις λοιπόν με τον Πλάτωνα?

Αφού σου απαντάει πως πέταγμα, σημαίνει ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ… Συνεχίζεις…

Μα φαίνεται τα Ποστ που υπάρχουν διάχυτα όσο αφορά το δάσκαλο και μαθητή δεν τα διαβάζεις!!!

Από παλια μου ποστ, σελ 2 Κρισναμουρτι…*( μπορώ να σου παραθέσω πολλά τέτοια…)

quote:
Αν δεν υπάρχει ΤΑΥΤΙΣΗ, οι πνευματικοί δάσκαλοι έζησαν πριν αιώνες η πρόσφατα, είναι ΦΙΛΟΙ. Η πραγματική φιλία… είναι σαν την πραγματική ΑΓΑΠΗ…. ΕΛΕΥΘΕΡΗ από κάθε ΔΕΣΜΟ, μα αυτό είναι άλλο θέμα. Χάρτες από Χάρτες μπορεί να διαφέρουν, μα η ταύτιση με τη θρησκεία, το δάσκαλο, τα άστρα, και γενικά τα πιστεύω μας, είναι παντού ίδια, …εύκολα καλλιεργεί ΕΞΑΡΤΗΣΗ… και φυσικά μνησικακίες και ζήλιες δεν λείπουν, τόσο από οπαδούς, όσο και από τους (φωτισμένους) σε παρένθεση. Θα έχεις προσέξει, πως αν μιλάς με ΟΠΑΔΟΥΣ μιλάς με τις πεποιθήσεις και τη διαμόρφωση που έχουν υποστεί, όχι με τους ίδιους!

Το Αρμονικά σου έγραψα τι σημαίνει! Στο Αθόρυβα τώρα!

Δεν μου λες ποτέ αντιλαμβάνεσαι κάτι? Πρόσεξε ποτέ στον εαυτό σου, πως η αντίληψη είναι μεταξύ δυο σκέψεων…. που είναι (mental process) ?

Φαντάσου τι ησυχία χρειάζεσαι για την βαθιά κατανόηση, που όπως έγραψα, είναι της ΚΑΡΔΙΑΣ!

Αν δεν αλλάξεις εσύ τον εαυτό σου δρουμ, δεν θα τον αλλάξει κανείς για σένα!

Τέλος για το ΜΟΝΟΣ και τη μοναχικότητα! Σελ 4. Περί αγάπης…

quote:
Η μοναχικότητα δεν είναι απομόνωση. Δεν υπάρχει σοφία χωρίς μοναχικότητα.
Η Μοναχικότητα είναι του ΕΙΝΑΙ, και είναι αδιαίρετη, κάτι σαν τη φωτιά. Όταν υπάρχει μοναχικότητα μπορείς και επικοινωνείς ΑΛΗΘΙΝΑ με τα πάντα.

Η Απομόνωση, είναι μοναξιά, με το φόβο και πόνο που την συνοδεύουν, κατά συνέπεια επιθυμία να απαλλαγούμε από αυτό, από την ανικανότητα μας να επικοινωνήσουμε.
Με την κατανόηση του ΕΑΥΤΟΥ, τελειώνουν τα πέπλα της ουτοπίας.
Η Εαυτός….. Η Αγάπη.


Όπως βλέπεις δεν φεύγω, τα δικα σου τα εχω διαβασει, ακομα και την ξερακιανη σου καθηγητρια θυμαμαι....ΕΣΥ, πριν με πεις δασκαλο και σταυροφοβουμενο, δεν ριχνεις καλλιτερα μια ματια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 18:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...παρεξηγηση

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 21:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ είπες:
quote:
Εαυτός, η αλλιώς ο Αντιφατικός!

Είναι από τη φύση του έτσι. Είδες ποτέ σου καρναβάλι? Πόσα πρόσωπα, πόσες μάσκες….Έτσι είναι και ο Εαυτός. Πολλές οντότητες πίσω από Μάσκες. Κάθε μια από αυτές έχει τις επιθυμίες της, όπως και τις άξιες, σε διάφορα επίπεδα, και τις φοράμε ανάλογα με τα ερεθίσματα και τις περιστάσεις. Ω πόσο σε βλέπω….Ω πόσο σε γνωρίζω… Γεννάς συνεχώς αντιφάσεις, μέσα στο ίδιο σου το σπίτι…. Εαυτέ! Μεγαλώνεις συνεχώς την σύγκρουση και την Αθλιότητα, όπου και να ζεις….



Γι'αυτό φίλε ΠΛΑΤΩΝΑ δε πρέπει να δίνουμε βάση στον απατηλό Νού. Διότι όλοι αυτοί οι εαυτοί είναι προβολές δικές του.
Και γι' αυτό πιο κάτω (απαντώντας στον δρουμ13) ανέφερες οτι
quote:
Χρειάζεται να ακούς και να βλέπεις συγχρόνως…με την καρδιά!

...και σε χάρηκα τόσο μα τόσο πολύ!...
Στην δική μου καρδιά πάντως φίλε σε ξεχωρίζω.
Κράτα αυτό που σπιθοβολάει μέσα σου...κάποτε εύχομαι να σε φωτίσει ολόκληρο.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Knight MIXAIL
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
266 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 21:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Knight MIXAIL  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας αγαπητοι φιλιοι,
Πραγματι πολυ ζωντανος διαλογος.

Μιλησατε για πεταλουδες και ροδα.
Υπαρχει και ο σπορος που αν και θαμμενος,
γεννιεται ξανα για να δωσει πολυ περισσοτερο
καρπο.

Ποτε πεταγε ? Οταν εσκιζε το χωμα ?
οταν εφευγε απο τον μισχο ?
απο το χερι του γεωργου η
οταν τον αγκαλιαζε , ξανα και ξανα, η Γη ??
Εδω που ειναι η μεταμορφωση ??

LOVE IW THE LAW
HARMONY THE EFFECT


Knight ΜΙΧΑΗΛ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 11:33:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Τοπικ αυτό ανοίχτηκε για όλους εμάς ανεξαιρέτως, που είμαστε σε θέση να αφήσουμε λίγο την ψυχή να ζωγραφίσει, να πει απλά, κατανοητά λόγια στον άλλο. Είναι σαν να πει, άκουσα, έμαθα από τη ζωή αρκετά, ας αρχίσω να δημιουργώ όπως μπορώ, όχι για να εντυπωσιάσω η να περιμένω μπράβο από τους άλλους, όχι γιατί κάποιος θα με βαθμολογήσει η θα με κρίνει στο τέλος, μα γιατί αυτό που γράφω το νοιώθω, είναι μέσα μου ζωντανό, πινελιές ομορφιάς της ψυχής, που εκφραζουν την αιώνια ομορφιά του ΕΙΝΑΙ και της Αγάπης.
ΟΛΟΙ δυνάμεθα να το κάνουμε.

Ευχαριστώ για την ευχή σου Γρηγόρη, το ευχομαι με τη σειρα μου σε ολους... σε ευχαριστώ επίσης για το πώς απάντησες. Ο Νους είναι ένα λεπτεπίλεπτο όργανο, που δυστυχώς κοιτάζοντας γύρω μας, βλέπουμε ανθρώπους από τα νιάτα τους, σιγά σιγά να κουράζονται, να αφήνονται στη σιγουριά της συνήθειας, και αναπόφευκτα στο τέλος να καταρρέουν. Αυτή η αυτοπροστασία, να θέλουμε με κάθε τρόπο σιγουριά, και η αντίσταση στην αλλαγή, κάνει τον Νου συντηρητικό, νωθρό... μέχρι τώρα βρίσκω, πως κατέχουν τις πρώτες θέσεις, σε ότι ονόμασα κατάρρευση του ΝΟΥ.
Να ο Εαυτός λοιπόν, με τα σε επίπεδα κέντρα του.. (ΕΓΩ)… τις διάφορες μορφές του….

Υπάρχει περίπτωση αυτός ο νους να λάμψει, να γίνει ολικά ζωντανός?

Και εδώ χαιρετώ και το φίλο Knight ΜΙΧΑΗΛ. Το να δεις αυτό βαθιά μέσα σου, την παραπάνω αποσύνθεση που μιλήσαμε, μα συγχρόνως το να δεις πόσο σπουδαίο και ουσιώδες για τη ζωή, είναι αυτή η μεταμόρφωση, αυτό το ΑΙΣΘΗΜΑ, είναι η δράση της μεταμόρφωσης! Γεννιέται αυθόρμητα μέσα στην άμεση αντίληψη! Μπορείς να το κάνεις και αυτή τι στιγμή που διαβάζεις, χωρίς να πεις, αύριο….η στο μέλλον θα το καταφέρω!
Η δυσκολία είναι στον επιφανειακό ΝΟΥ, σε αυτόν που βάζει μέσα εμπόδια, που αυτοπροστατεύει τα διάφορα κέντρα του, χωρίς ποτέ να αφήνει ΟΛΙΚΑ τον νου να δράσει! Όσο υπάρχει σύγκρουση μέσα στα αντιμαχόμενα μέρη μας που παραπάνω αναφέραμε, δεν δυνάμεθα να έχουμε ΔΡΑΣΗ!

Το πρόβλημα για χρόνια ήταν, πως μέσα μου, δεν ήθελα να αλλάξω ριζικά. Μια μέρα όμως το αντιλήφτηκα, το δέχτηκα απλά, πως έτσι ήμουν, και δεν έκανα πια τίποτα για να αλλάξω….απλά είχα αυτή την επίγνωση.

Θα ξερες Μιχαήλ, τι διάφορα υπάρχει στο να σκέφτεσαι σωστά…. από τη σωστή σκέψη! Η δεύτερη είναι στατική, ένα υπόδειγμα που προσαρμόζεσαι… που έχουν καθορίσει άλλοι….

Η πρώτη είναι ολοζώντανη!!!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 18/05/2003 12:19:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2003, 20:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια φορά και ένα καιρό, ζούσε κάπου μια όμορφη κοπέλα. Ήταν δε τόσο όμορφη, που όλος ο κόσμος την θαύμαζε. Θα μπορούσε να είχε κάνει πολλά, σταδιοδρομία, να γίνει ίσως μια σταρ, μα για διάφορες καταστάσεις και αιτίες, δεν το είχε επιδιώξει.. Ζούσε σε αυτό τον κόσμο, μόνο και μόνο για να εκπληρώσει κάτι…. που και η ίδια δεν γνώριζε.
Έτσι, έφτιαξε ενα δικό της κόσμο, ένα κόσμο τρομερά έντονο, μέσα από ένα μυαλό πλούσιο σε φαντασία. Τι όμορφος κόσμος, όποτε ήθελε, άνοιγε το παράθυρο…. και τι δεν είχε εκεί μέσα...

Παρολαυτα, μέσα της, έλλειπε κάτι….και όλες τις φορές, το καταλάβαινε. γιατί την έπιανε μια θλίψη, που κανένας άνδρας, κανένας γιατρός, η και θεός…. μπορούσε να γιατρέψει.

Πέρασε ο καιρός, αν και είχε αρκετές ευκαιρίες στη ζωή, να παντρευτεί, να γίνει μια καλή νοικοκυρά, να κάνει παιδία και να τα μεγαλώσει, όπως συνήθως κάνουν όλοι, αυτή συνέχιζε να υποφέρει σιωπηλά, και ότι, μα ότι και να της παρουσιαζόταν, με την πάροδο του χρόνου το βαριόταν.. και ήταν θλιμμένη.

Μια νύχτα στο Όνειρο της, παρουσιάστηκε ο φύλακας άγγελος, και της είπε να φύγει μακριά από την πόλη, να ψάξει για το αθάνατο νερό. Θα το αναγνώριζε μόλις το έβαζε στα χείλη της…δεν θα διψούσε ποτέ πια…

Έτσι μιας και δυο, την άλλη μέρα πείρε τους δρόμους και τα βουνά, για την ανακάλυψη αυτού του νερού. Βρήκε ρυάκια και πήγες , έσκυψε και ήπιε περιμένοντας να ξεδιψάσει, μα τίποτα δεν γινόταν…Μετά από λίγο η δίψα ήταν εκεί…

Είχε γυρίσει σχεδόν όλες τις πηγες του Βασιλείου, όταν έφτασε σε ένα ξέφωτο, όπου άκουσε μια μαγική μουσική. Ήταν τόσο γλυκεία, που αφέθηκε να την ακούει για ώρα….Κάτι σκίρτησε μέσα της, ήθελε να γνωρίσει ποιος ήταν αυτός, με τον τόσο μαγικό ήχο στη φλογέρα..…

Η έκπληξη της ήταν πολύ μεγάλη, γιατί η όμορφη μουσική, ερχόταν από ένα παιδί. Δεν κράταγε φλογέρα στα χέρια του, μα ο ήχος έφτανε γλυκός στα αυτιά της….

Πως το κάνεις αυτό? Ρώτησε μαγεμένη…

Δεν το κάνω εγώ, η φύση τραγουδάει μέσα μου, απάντησε το παιδί…

Μα είναι μαγικό, είναι υπέροχο….αισθάνομαι να ζω…κάθισε μαζί μου, μάθε με να παίζω και εγώ…

Το μικρό παιδί την έπιασε από το χέρι, και σαν παιδί που ήταν, την αγκάλιασε και την φίλησε στο μάγουλο. Ποτέ της δεν είχε νοιώσει ένα τόσο όμορφο, τρυφερό, γεμάτο αγάπη φιλί…

Μα πως το κάνεις αυτό? Ξαναρώτησε

Ποιο πράγμα, ρώτησε πάλι το παιδί.

Να φιλάς τόσο όμορφα….αφού είσαι ένα παιδί!

Α δεν το κάνω εγώ. Η φύση σε φυλάει… που είναι μέσα μου…

Πλησίασαν προς το ποτάμι, και βρεθηκαν μπροστα σε ένα όμορφο δένδρο. Το παιδί έτρεξε γρήγορα, και χάθηκε πίσω από τα φυλλα του. Η κοπέλα κάποια στιγμή έφτασε, και μόλις παραμέρισε τα φύλλα βρέθηκε μπροστά σε ένα πανέμορφο Νέο. Πριν προλάβει να ανοίξει το στόμα, την αγκάλιασε και τη φίλησε γλυκά. Τα πόδια της Νέας άρχισαν να τρέμουν, χάθηκε ο κόσμος, και άρχισαν να βουίζουν τα αυτιά της, μα πριν καλά καλά καταλάβει τη γινόταν, άκουσε τη γλυκεία φωνή του παιδιού, να της λέει!

Δεν με γνώρισες?

Μα.. μα, πως το κάνεις αυτό? Πως μεταμορφώνεσαι έτσι?

Όχι εγώ, η φύση που είναι μέσα μου, της χαμογέλασε και την πείρε στην αγκαλιά του.

Η κοπέλα θυμήθηκε εκείνη τι στιγμή, πόσες φορές είχε σκεφτεί εκείνο το νεαρό στη φαντασία της, και νατος…. ήταν εκεί δίπλα της!

Πες μου πως το κάνεις….φαίνεται τόσο θεϊκό…είπε με την ναζιάρικη φωνή της!

Τότε ο Νέος της έπιασε το χέρι, κάθισαν σταυροπόδι κάτω από το δένδρο, έκρυψε το πρόσωπο του με τα χέρια, και όταν τα παραμέρισε… είχε τη μορφή ενός καλοκάγαθου γέρου, με άσπρα μαλλιά που της χαμογελούσε με άπειρη αγάπη.

Η φύση που είναι παντού το κανει, ειναι η ΖΩΗ αυτη καλή μου. Γίνεται να κανείς ότι θέλεις, όπως και στη φαντασία σου. Μα πρέπει να τελειώσεις με πολλά μέσα σου. Κανείς όμως δεν θα πάρει, οτι εχεις μεσα σου, αν εσύ δεν θελεις να τα εγκαταλείψεις…

Το αθάνατο Νερό είσαι εσύ!!! Ήμουν θλιμμένη μέχρι να σε βρω….. Ψέλλισε η κοπέλα….

Όχι εγώ….μα η κατανόηση. Πες την ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ. Όπου υπάρχει αυτή είδες ποτέ σου τη θλίψη?
Η Θλίψη σου είναι το ανασάλεμα του Νου σου, που έχει κατακαθίσει, που έγινε ένας ρουτινιέρης Νους!
Ξύπνα! (Και ο γέρος, την ακούμπησε ελαφριά στον ώμο και συνεχισε.)
Κατι γίνεται, χάνεις ένα προσφιλή πρόσωπο, τη δουλειά σου, ένα δεσμό, κάποιον που αγαπάς, και ο Νους ενοχλείται. Και τι κάνεις τότε? Βρίσκεις ένα τρόπο να μην ξαναενοχληθείς. Βρίσκεις μια πίστη, μια πιο ασφαλή δουλειά, δημιουργείς ένα καινούργιο δεσμό…η καταφεύγεις στη, φαντασία! Και αυτό μέχρι να σου ξανασυμβούν…και πάλι ο νους θα βρει άλλες άμυνες! Αυτό δεν κάνεις συνέχεια?

Η Νέα είχε κατεβάσει το κεφάλι. Γύρισε τα μάτια προς το γερο, να ρωτήσει για την κατανόηση…

Η αλήθεια αυτών που άκουσες θα σε βοηθήσει, και τίποτα άλλο….Έχεις να κάνεις μόνη σου το ταξίδι….μέσα σε άγνωστες ζούγκλες….

Λέγοντας αυτά ο γέρος σηκώθηκε….Είχε μεταμορφωθεί πάλι σε παιδί, και μια θαυμάσια μουσική ερχόταν από μέσα του! Η Νέα σηκώθηκε, και ακολούθησε το παιδί, που έκανε κατά το ποτάμι….Μέσα της άρχισε αμυδρά… να ακούει την ίδια μουσική... που ερχόταν από το παιδί…

Και για να τελειώσει με ομορφιά το παραμύθι μας…

Θα περπατούσαν μαζί, μέχρι εκεί που τέλειωνε ο Ποταμός…. σε ένα απέραντο ωκεανό Αγάπης.

Ψηλά, ο ήλιος έλαμπε όσο ποτέ.

Copyright... esoterica!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 18/05/2003 21:33:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 00:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αδελφέ ΠΛΑΤΩΝΑ, είπες
quote:
Ο Νους είναι ένα λεπτεπίλεπτο όργανο, που δυστυχώς κοιτάζοντας γύρω μας, βλέπουμε ανθρώπους από τα νιάτα τους, σιγά σιγά να κουράζονται, να αφήνονται στη σιγουριά της συνήθειας, και αναπόφευκτα στο τέλος να καταρρέουν. Αυτή η αυτοπροστασία, να θέλουμε με κάθε τρόπο σιγουριά, και η αντίσταση στην αλλαγή, κάνει τον Νου συντηρητικό, νωθρό... μέχρι τώρα βρίσκω, πως κατέχουν τις πρώτες θέσεις, σε ότι ονόμασα κατάρρευση του ΝΟΥ.
Να ο Εαυτός λοιπόν, με τα σε επίπεδα κέντρα του.. (ΕΓΩ)… τις διάφορες μορφές του…

Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε οτι πουθενα δεν υπάρχει ασφάλεια. Απο τι στιγμή που όλα πηγάζουν απο την μια και μόνη Αλήθεια η οποία είναι ρευστή διότι έτσι είναι ό,τι ζεί τότε δε μπορούν κάποιοι να προσφέυγουν στην ασφάλεια διότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Τα πάντα ρεί.
quote:
Υπάρχει περίπτωση αυτός ο νους να λάμψει, να γίνει ολικά ζωντανός?

Ο Νούς ό,τι και να κάνει φίλε μου δε πρόκειται να λάμψει. Μόνο η καρδιά μπορεί να λάμψη γιατί αυτή είναι κομμάτι τ' ουρανού και κάποτε (εύχομαι) να γυρίσει πίσω εκεί απ' όπου ξεκόλλησε. Ο Νούς το μόνο που του μένει να κάνει σ' αυτή την απόπειρα της καρδιάς, είναι να παραμερίσει και να αδρανήσει. Κάτι σχεδόν ουτοπικό αλλά για πολύ ελάχιστους κατορθωτό.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 06:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γρήγορη, μην εισαι τοσο γρηγορος!

Μιας και είσαι Νέο μέλος, και δεν είχες τον χρόνο να διαβάσεις τι έχει γραφεί…μέχρι σήμερα, ας τα κοιταξουμε πάλι…

Μας γραφεις..

quote:
Ο Νούς ό,τι και να κάνει φίλε μου δε πρόκειται να λάμψει. Μόνο η καρδιά μπορεί να λάμψη γιατί αυτή είναι κομμάτι τ' ουρανού και κάποτε (εύχομαι) να γυρίσει πίσω εκεί απ' όπου ξεκόλλησε. Ο Νούς το μόνο που του μένει να κάνει σ' αυτή την απόπειρα της καρδιάς, είναι να παραμερίσει και να αδρανήσει. Κάτι σχεδόν ουτοπικό αλλά για πολύ ελάχιστους κατορθωτό

Έγραψα.

Υπάρχει περίπτωση αυτός ο νους να λάμψει, να γίνει ολικά ζωντανός?

1. Όταν είσαι ΦΩΣ του εαυτού σου, είσαι ζωντανός, λάμπεις, δεν υφίσταται πια ο χωρισμός παρατηρητής /παρατηρούμενο, (ίδιον φως) εσύ το λες της καρδιάς, κάποιος άλλος της κατανόησης και της αγάπης.

Για μένα ο αδρανής Νους, είναι ο νους των Νεκρών… Ο παραμερισμένος πάλι Νους ακούγεται περίεργα. Θα είχες την καλοσύνη να πεις κάτι παραπάνω?
Οι έννοιες για τους περισσότερους είναι μπερδεμένες…στην αρχή δεν καταλάβαινα τι γράφανε, μα με λίγη καλή προσπάθεια, διαβάζοντας και τα άλλα τους μηνύματα…άρχισα να κατανοώ το σκεπτικό τους.

Τι θέλεις να πεις με την καρδιά πως είναι ξεκολλημένο κομμάτι του ουρανού? Το βιώνεις, η σκέπτεσαι πως έτσι είναι?

Γράφεις επίσης.

quote:
Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε οτι πουθενα δεν υπάρχει ασφάλεια. Από τι στιγμή που όλα πηγάζουν από την μια και μόνη Αλήθεια η οποία είναι ρευστή διότι έτσι είναι ό,τι ζεί τότε δε μπορούν κάποιοι να προσφεύγουν στην ασφάλεια διότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Τα πάντα ρεί.

Το βλέπω κάπως έτσι. Αυτό ισχύει στα δεδομένα του παρατηρητή / παρατηρούμενο, δηλαδή στην δυϊστικη εμπειρία μας. Αν όμως αυτό είναι η πλάνη….(και η μη σιγουριά μας) κάποιος που βγαίνει έξω… θα ίσχυε ακόμα?

Διάβασε πάλι το 1….

Το ΦΩΣ η υπάρχει η δεν υπάρχει! Όταν υπάρχει, βλέπεις, όταν δεν υπάρχει, δεν βλέπεις! Μπορεί να έχεις απέναντι την ομορφότερη γυναίκα του κόσμου, το ομορφότερο τοπίο, …. μα χωρίς ΦΩΣ δεν θα τα δεις ποτέ…..η καρδιά σου δεν θα σκιρτήσει!

Το φως εδω, δεν ειναι φυσικα μονο... στις αισθησεις.

Έτσι είναι και με την αλήθεια, και με όσους θέλουν να αδρανήσουν…. η παραμερίσουν τον ΝΟΥ, τουλαχιστον αυτο κατανοησα προς το παρον, (ορκο δεν παιρνω )...βιωνοντας και ερευνοντας τη ζωη.

Όταν τελειώσει ο δυϊσμός, Νους και καρδιά είναι ΕΝΑ…(ΠΑΡΟΝ)…. στο Φως της αγάπης!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 10:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΚΕΨΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΙΑ.
ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΕΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΛΛΑ ΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΡΜΟΝΙΑ ΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ ????????

ΕΝΑΡΜΟΝΙΖΟΜΕΝΟΣ ΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΡΟ ΜΑΣ....
ΟΡΑΤΟ Η ΑΟΡΑΤΟ...
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ..
ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΣΕΝΑ ... ΝΑ ΠΕΤΑΣ ....
ΙΣΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙΣ ΠΙΝΕΛΙΕΣ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΜΕΝΑ.
ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ...

ΑΠΟΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΝΟΙΑ ΜΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΑ.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 16:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξηγώ καλύτερα αυτό που είχα αναφέρει περί αδράνειας του Νου. Αδράνεια δε σημαίνει μη λειτουργία. Σημαίνει μη-δράση αλλά όχι απαραίτητα νέκρωση. Αρκεί η παρατηρητικότητα του νου για να εξηγεί κάποια απλά πράγματα για τα υπόλοιπα μόνο μπέρδεμα μπορεί να προκαλέσει.
Ο Νούς στους περισσότερους ανθρώπους υπερλειτουργεί προσπαθώντας να καταλάβει ό,τι έπλασε ο Θεός. Απο τη στιγμή όμως που δε δύναται να τα καταφέρει περιπέφτει σε αδιέξοδα και αυταπατάται ο ίδιος αλλά και αυταπατά. Πιστεύω πως μόνο αυτό που υπάρχει μέσα μας (καρδιά,ψυχή,ενέργεια) μπορεί να φτάσει τη θέωση (στο ΦΩΣ, όπως θέλεις πέστο) και όχι μέσα απο σκέψη αλλά απο ζήση. Δε πρέπει να σκεφτόμαστε περι φωτός και να προσπαθούμε να το αναλύσουμε διαλλεκτικά. Μπορούμε μόνο να το ζήσουμε με την καρδιά μας γιατί το ΦΩΣ είναι η ενέργεια, η αλήθεια και δεν κατανοήται με τον απατηλό Νού.
Μπορούμε μόνο να το αισθανθούμε και όχι να το καταλάβουμε.
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 19/05/2003 16:21:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 17:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέσα σε αυτή τη σελίδα φίλε Γρηγόρη, αυτά αναφέρω….Υπάρχει μεγάλο χάσμα στην λεκτική αντίληψη του Νου και την κατανόηση της καρδιάς!

quote:
Κατανόηση… είναι της καρδιάς
εκεί πετάς…

Κόβω σημαίνει για μενα, φτιάχνω μια εντύπωση… και είναι τελείως διαφορετικό, από το κατανοείς.

Χρειάζεται να ακούς και να βλέπεις συγχρόνως…με την καρδιά!

Φαντάσου τι ησυχία χρειάζεσαι για την βαθιά κατανόηση, που όπως έγραψα, είναι της ΚΑΡΔΙΑΣ!


Τέλος για την αδράνεια που αναφέρεις, προσωπικά το βιώνω σαν κάτι που τελειώνει! Πχ Ζηλεύω, Μισώ, κλπ… κατάλαβα Αιτία και Αποτέλεσμα, (πως κινείται αυτή η ενέργεια)… άρα μέσα μου δεν συσσωρεύω… Ζήλια και Μίσος από μόνα τους δεν υπάρχουν, είναι σε σχέση με τον Εαυτό μας. Αν έχω επίγνωση της αντίδρασης….τι θα αντιδράσει?..... αν πάλι δεν προσθέτω ψυχολογικό γίγνεσθαι (μίσος ζήλια)…την θέση που είχαν μέσα, (αυτό το αντιδραστικό μέρος μου), ίσως να υφίσταται μια ριζική αλλαγή…μια πραγματική μεταμόρφωση!

Αυτά είναι βασικά βήματα στην κατανόηση της λειτουργίας του Νου και του Εαυτού…

Φιλε Αβαταρ ευχαριστώ για τα Λόγια σου. Το να μαθαίνει κάποιος, σημαίνει πως έχει ανοιχτό μυαλό!

Αμόρφωτος για μένα δεν είναι όποιος δεν γνωρίζει πολλά, μα όποιος δεν γνωρίζει τον εαυτό του.
Γνώσεις, δίχως αυτή την κατανόηση, αυτη τη βαθεια κίνηση της καρδιάς... γίνονται τα τείχη, για ένα μικρό ΝΟΥ!


Τα είχα γράψει και στον Αλέξανδρο ορισμένα…μα ισχύουν παντου! Για τους καινούργιους φίλους μας…


Άνθρωπε,….…το ταξίδι σου μια διαρκή άφιξη…μα η άφιξη, χωρίς νέο ταξίδι… είναι πόνος, αποσύνθεση, θάνατος!

Άνθρωπε,….…αν βρήκες λιμάνι μείνε λίγο, ….…. μέσα εκεί, η απόσταση του έξυπνου και του φαύλου… είναι μικρή!

Άνθρωπε,….…Ίσως σου συμβαίνει ….να βρίσκεσαι σε μια κατάσταση απαθεiας…με πολλά πράγματα… έτσι ψάχνεις για ένα λιμάνι, που ΝΟΜΙΖΕΙΣ... πως θα βρεις ευτυχία….η ότι ονομάζεις ευτυχία…

ΆΝΘΡΩΠΕ,….…Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΠΛΟΚΗ….

Αχ πόσους ανεκπλήρωτους πόθους έχεις ακόμα Άνθρωπε,….…και η μη ΕΚΠΛΗΡΩΣΗ, φέρνει ΠΟΝΟ και Θλίψη..

Μα πες μου Άνθρωπε,….……τι είναι η ζωή? Δεν είναι ίσως ΕΠΑΦΗ? ΣΧΕΣΗ? ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ? Και αν ξεφύγεις από τη μια σχέση, θα ξεφύγεις μήπως από τις άλλες?

Και Ο Εαυτός σου Άνθρωπε,….…, σχέση είναι…και μάλιστα από τις δυσκολότερες!

Όσο απομακρύνεσαι από τις σχέσεις σου,….……τόσο μεγαλύτερη είναι η αντίσταση και η σύγκρουση που νοιώθεις... Χρειάζεται μεγάλη κατανόηση, και όχι απομόνωση…για να καταλάβεις τι θα πει ΣΧΕΣΗ, όσο οδυνηρή, όσο δύσκολη και αν είναι…

Μπορεί να γράψεις και να πεις χίλιες δυο όμορφες κουβέντες Άνθρωπε,….… μπορεί να βοηθήσεις κόσμο με διάφορους τρόπους…μα το ταξίδι, αυτό της ανακάλυψης, το κάνεις πάντα ΜΟΝΟΣ! Η προσέγγιση γίνεται απλά στη ζωή, γιατί Άνθρωπε,….…, το πρόβλημα δεν είναι η ΖΩΗ, μα ΕΜΕΙΣ!!!

Μόνο σαν μάθεις να προσεγγίζεις το ΠΡΟΒΛΗΜΑ, τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ…Θα υπάρξει ελευθερία, και είναι ΑΥΤΗ που θα ελευθερώσει….όχι ΕΣΥ…ΚΑΠΟΙΟΣ…. η ΚΑΤΙ!!!

Ω Άνθρωπε,….…....Μην τρέχεις μακριά….ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΕΙΣ, ! Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ….ΠΑΝΤΟΥ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 18:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα ούτε εγώ διαφώνησα φίλε μου. Κοινή κτίση το forum τούτο.
"Υπάρχουν τόσοι δρόμοι να ακολουθήσεις όσοι και οι άνθρωποι αυτού του κόσμου. Υπάρχει ενας δρόμος που δεν μπορείς να ακολουθήσεις, μόνο να τον βρείς. Απο κει και πέρα αρχίζει το ταξίδι..." Τάδε Εφη εγώ
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 18:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι πολυ καλυτερα τωρα που κατεβηκες λιγο και προσπαθεις να βοηθεισεις τα ανθρωπινα
και παντως πολυ καλυτερα απο
quote:
Πετάω μόνος,
ελπίζοντας να μην σε τραυματίσω,
με ότι γράφω…
Δεν αφορά άμεσα η έμμεσα, εσένα και κανένα.

Αν θέλεις, πέταξε και εσύ δίπλα, αθόρυβα, αρμονικά…


και ελπιζω να μην σε τραυματισω και εγω και να μην παρεις τα γραφομενα μου ως κριτικη αλλα ως επαινο απο εμενα τον αναξιο

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 22:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΛΕΕΙ...

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΕΙΣ ΠΟΤΕ, και στην αλλη σελιδα Ο ΧΡΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΠΑΤΗ...

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 21/05/2003 14:47:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 10:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΛΑΤΩΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ Η ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ......
ΣΚΕΨΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΠΙΝΕΛΙΕΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ...

ΕΝΑΣ ΩΡΑΙΟΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΣ.....

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ...
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΚΟΤΕΙΝΙΑ.
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ....

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ...


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 12:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι είναι όμορφο αληθινά
Μπορείς να το γνωρίσεις?
Σαν πεις γνωρίζω δεν σταματά
η έρευνα αμέσως?
Κοιτα στο άσχημο πως αντιδράς
γιατί κάποιος…. το διώχνει,
θα αντιληφτείς πως είναι κλειστός
χωρίς ευαισθησία…..

Μπες στο χώρο λοιπόν αυτής
Και ψάξε τι την σκοτώνει
Ευαίσθητος…ίσον ελεύθερος
από περιορισμούς και τείχη
Σαν δεις τι τα υψώνει και τα κρατά
Φιτίλι………δυναμίτη,
Κατανόησε….. πυροδότησε,
Του εγωισμού τον κτίστη.

Σύγχυση γεννά σύγχυση,
προωθούνται οι εντυπώσεις
κατανόηση, είναι αναλαμπές
που ακολουθούνε παύσεις…
ο νους ο ευαίσθητος δύναται
να πράττει και να μην πράττει
μα είναι ζωντανός, λουσμένος με φως
της ομορφιάς η δράση….


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 21/05/2003 12:46:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Fotini
Μέλος 2ης Βαθμίδας


205 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 15:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Fotini  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαν τα κυματα είμαστε Αγάπη μου
Σαν Αιωνες
Που περνανε πανω από τη Γη
Κι αφηνουν μικρα, ευλογημενα Αστερια

Θα μπορουσα να ήμουν κοχύλι των Αγγελων
Θα μπορουσα να μιλω τόσο ψιθυριστα
όσο μια κουκιδα Αγαπης
που στο Πελαγος ταξιδεύει

ακου τα βλεφαρα του Αερα
πως αγαπανε την Αυγή
ακου την Καρδια
και παρε με

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2003, 15:42:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι συνταξιδευτές...
Η ομορφιά βρίσκεται παντού. Πρώτα πρέπει να δείς το μέσα για να καταλάβεις το έξω. Βιώνοντας κάτι τέτοιο δεν υπάρχει άσχημο γιατί όλα και το κακό και το καλό είναι δημιουργήματα της Ανωτερης Διάνοιας.
Το έξω αντλεί απο το μέσα για να σταθεί και το μέσα είναι κομμάτι τ' ουρανού...
~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2003, 09:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας Ρηχός Νους παραμένει Ρηχός, ακόμα και αν ασχοληθεί με τα πλέον άξιου λόγου θέματα, αν παραμείνει στο γίγνεσθαι…. που θέλει δηλ. να γίνει Χριστός, Βούδας, Σωκράτης.

Η Γνώση μας καθορίζει… σε ένα επίπεδο είναι αναγκαία… μα δεν ελευθερώνει! Αν την χρησιμοποιήσεις σαν μέσο αυτό αυξήσεως, απλά φουσκώνεις, δημιουργείς χωρισμό και εχθρότητα, δεν υπάρχει ποτέ κατανόηση.

Η Αλήθεια είναι Δράσης, και όχι μικρό δραστηριότητες της κάθε μορφής… η αλήθεια είναι η καλοσύνη, το ωραίο, όχι ο σχεδιαστής των λέξεων…. η αλήθεια ελευθερώνει από τη ρηχότητα, και όχι τα σχέδια του νου για εμβάθυνση η απελευθέρωση!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy