ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πρεπει οπωσδηποτε να ανηκουμε σε καποια θρησκεια?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2011, 16:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]
Macedon

[quote]Πάρε ένα δείγμα αγάπης. Από το Λουκά και διά στόματος Ιησού:

"Εάν έρχεται κανείς προς εμένα και δεν μισεί τον πατέρα του και τη μητέρα του και τη γυναίκα του και τα παιδιά του και τους αδελφούς του και τις αδελφές του και την ίδια του τη ζωή, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου" (Λουκ. 14




======================================================
-Μισω = αποχωριζομαι απο κατι,αποστασιοποιουμαι.
-Στην προκειμενη περιπτωση,σε ελευθερη μεταφραση=
αποστασιοποιουμαι απ'οτι με κραταει δεσμιο,για να μπορεσω να γνω-
ρισω τον Χριστο εαυτο μου.

σημ.:Λεξικον Notirk,Εκδωσεις "Καρδια".

Edited by - Notirk on 24/10/2011 16:47:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2011, 15:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=upnB44hvulI&feature=related

Μονοιασμένοι-όλοι-οι-ηγέτες....ακούστε με προσοχή τα όσα λέει ο Οικουμενικός Πατριάρχης και βγάλτε μόνοι σας , τα συμπεράσματά σας..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2011, 15:12:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρεπει οπωσδηποτε να ανηκουμε σε καποια θρησκεια;
(Το αρχικό ερώτημα του θέματος δηλαδη)

quote:

http://www.youtube.com/watch?v=upnB44hvulI&feature=related

Μονοιασμένοι-όλοι-οι-ηγέτες....ακούστε με προσοχή τα όσα λέει ο Οικουμενικός Πατριάρχης και βγάλτε μόνοι σας , τα συμπεράσματά σας..!!!


Βλέποντας το βίντεο
Μήπως το αρχικό ερώτημα μετατρέπεται σταδιακά στο εξής...

Πρέπει οπωσδήποτε να ανήκουμε σε κάποια θρησκεία ή να ανήκουμε σε μια παγκόσμια διαθρησκεία;
(μετά τη παγκόσμια διαθρησκευτική συνεργασία)


to puzzle ths xilietias
emre aydın-Hoşçakal

Edited by - YUGI-OH on 02/12/2011 15:17:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 15:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια ήθελα να ρωτησω κάτι, καπου είδα (δεν θυμαμαι που γιατι περασα πολλααα ασχετα μηνυματα και λίγο τα χασα) ότι υπάρχει ρατσισμός σε όσους δεν ειναι χριστιανοί και κάποιος έγραψε οτι αυτό δεν ισχύει...φυσικά και ισχύει! εγω ας πουμε δεν θέλω να βαφτίσω το παιδί μου οταν με το καλο ερθει στον κόσμο αλλα το τι θα ζήσω το βλέπω απο τωρα που δεν ειμαι καν εγγυος. επισης ουτε γαμο θέλω και αυτό ευτυχως το περναω σε πιο λάιτ μορφή.. για να μην βάλω τα δεν παω εκκλησια , δεν θέλω να κανω θρησκευτικά στο σχολείο κλπ... καλώς ή κακως (κακώς βασικα) όσοι δεν γουσταρουμε καταπιεζόμαστε φρικά.. δεν το καταλαβαίνεις εαν δεν εισαι από ''αυτή την πλευρά'' και βασικά θα ήθελα να ρωτήσω.. τι κάνεις όταν σε καταπιεζουν , υποκύπτεις για να σκασουν ή υπομένεις τα σχόλια, τις κοροιδίες και ολα αυτά και εισαι σταθερός στα πιστευω σου;.. επισης ήθελα να πω οτι ήμουν χριστιανή και η αγαλίαση και ανακουφιση που ένοιωσα όταν αποτίναξα αυτο το πράγμα απο πάνω μου δεν έχει καμια συγκριση με τιποτα! σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 15:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
evram
επισης ήθελα να πω οτι ήμουν χριστιανή και η αγαλίαση και ανακουφιση που ένοιωσα όταν αποτίναξα αυτο το πράγμα απο πάνω μου δεν έχει καμια συγκριση με τιποτα!

Αφού το κατάφερες αυτό,δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
Νοιώθεις σαν τον δούλο,που αποτίναξε τον ζυγό του και μάλιστα με τις δικές του δυνάμεις.

οσο για το άν πρέπει να υπομένεις τα χριστιανόπουλα στην υπόλοιπη ζωή σου...τώρα ξέρεις!Ξέρεις πλέον καλά,αν πρέπει να παραμένεις σταθερή στις νέες σου απόψεις και σίγουρα ξέρεις και τον τρόπο να τούς "αντιμετωπίσεις".Αλλωστε το έκανες ήδη...!! Απελευθερώθηκες!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2011, 23:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπελευθερωθηκε Νικ ε!,οπως το δει κανεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 01:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
evram

quote:
ότι υπάρχει ρατσισμός σε όσους δεν ειναι χριστιανοί και κάποιος έγραψε οτι αυτό δεν ισχύει...φυσικά και ισχύει!

Σε οποιοδήποτε θεοκρατικό κράτος ισχύει αυτό και η Ελλάδα, όπως και το Ιράν και το Αφγανιστάν, είναι ένα θεοκρατικό κράτος. Είναι όμως (και) στο χέρι μας να ξεδοντιάζουμε σιγά-σιγά αυτήν την αδηφάγο κρατικοδίαιτη ύαινα που λυμαίνεται αυτόν το λαό και τον τόπο εδώ και 200 χρόνια.

quote:
εγω ας πουμε δεν θέλω να βαφτίσω το παιδί μου οταν με το καλο ερθει στον κόσμο αλλα το τι θα ζήσω το βλέπω απο τωρα που δεν ειμαι καν εγγυος.

Τίποτε δεν θα ζήσεις. Όμορφα και ωραία θα του δώσεις ένα όνομα και το θέμα λήγει εκεί.

quote:
δεν θέλω να κανω θρησκευτικά στο σχολείο

Μια απλή υπεύθυνη δήλωση θέλει που θα λέει "δεν επιθυμώ να παρακολουθήσω θρησκευτικά".

quote:
τι κάνεις όταν σε καταπιεζουν , υποκύπτεις για να σκασουν ή υπομένεις τα σχόλια, τις κοροιδίες και ολα αυτά και εισαι σταθερός στα πιστευω σου;

Κάνεις αυτό που θέλεις και δεν δίνεις δεκάρα τι θα πει ο κάθε τσόμπανος ή το κάθε πρόβατο του μαντριού.

quote:
πισης ήθελα να πω οτι ήμουν χριστιανή και η αγαλίαση και ανακουφιση που ένοιωσα όταν αποτίναξα αυτο το πράγμα απο πάνω μου δεν έχει καμια συγκριση με τιποτα! σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Το έχουμε δοκιμάσει και νιώσαμε το ίδιο


stiv

quote:
Aπελευθερωθηκε Νικ ε!,οπως το δει κανεις

Γιατί, λίγο το'χεις; Δεν έχει να φοβάται παραδείσους και κολάσεις, δεν έχει κανένα βάρος από το "προπατορικό αμάρτημα" που ταλαιπωρεί τους χριστιανούς από τη γέννησή τους, δεν φοβάται κανένα θεό μη της στείλει καμιά αρρώστια "για να τη δοκιμάσει", δεν έχει υποχρέωση να μάθει εβραϊκά για να δοξολογεί σωστά το Γιαχωβά στις χριστιανικές εκκλησίες, δεν είναι υποχρεωμένη να κολλάει τα μούτρα στο χώμα και να προσκυνάει το Γιαχωβά, δεν φοβάται το διάβολο που είναι ο συνέταιρος του θεού, δεν έχει την υποχρέωση να προσκυνάει κομμένα χέρια, πόδια, δάχτυλα, γλώσσες, αυτιά, μύτες ως "ιερά κειμήλια", δεν φοβάται μην την αφορίσουν, δεν φοβάται να δηλώνει Ελληνίδα, δεν είναι υποχρεωμένη να δέχεται σαν προγόνους της τον αιμομίκτη Λωτ που πηδούσε τις κόρες του και τον μαστρωπό Αβραάμ που εξέδιδε τη γυναίκα του...

Λίγο το' χεις;


macedon


______________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω εμπρηστικής φρασεολογίας, στοχεύουσας
να δημιουργήσει αρνητικά συναισθήματα
σε ανθρώπους που ασπάζονται μια θρησκευτική πίστη

17/12/2011
______________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 01:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

Ταρατατζουμ..!!! ταρατατζουμ!!!

Κατα μέτωπον επίθεση!!
πήγαινες γυρεύοντας Σταύρο.

Πώς αισθάνεσαι Σταυράκο μας?Πονάει η αλήθεια??

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 01:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καθολου Νικ,ο καθενας μας οπως το βλεπει ,για μενα αυτη ειναι η αληθεια ,διαφορετικη απο την δικια σου και του Μακεδων.

Αλλα να σε ρωτησω Μακεδων ,τι σε εκανε τοσο πολυ να αποστραφεις τον χριστιανισμο!!!

Edited by - stiv on 10/12/2011 01:55:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 02:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι μεγάλωσα κι άρχισα να σκέφτομαι μόνος μου...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 08:35:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αχ μακεδώνα μου αυτό ακριβώς! η ανακουφιση ηρθε οταν πια αποδεχθηκα το προφανές! ότι αυτή η παπαρια αντιτιθεται στην λογική και δεν είμαι υποχρεωμένη να την υπερασπίζομαι, ημουν σε συζητησεις ο βλάκας που ουσιαστικά ελεγε πιστευε και μη ερευνα (μην ακουσω κανεναν να πει δεν εννοει αυτο, ΑΥΤΟ ακριβως εννοει) και εγω ειμαι ανθρωπος της λογικής και των αποδειξεων αλλιως απλα δεν εχει νοημα. ευτυχως εφυγα νωρίς!

υγ ελευθερια δεν ειναι ασυδοσία. δεν χρειαζομαι μαστιγιο για να ειμαι καλος ανθρωπος

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 15:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν έχει υποχρέωση να μάθει εβραϊκά για να δοξολογεί σωστά το Γιαχωβά στις χριστιανικές εκκλησίες,

macedon



Όχι δεν είσαι άσχετος, κακοήθης είσαι!!

Άκου δοξολογίες στα εβραϊκά στις Χριστιανικές Εκκλησίες!!!!

Edited by - Ψηλός on 10/12/2011 15:37:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 15:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αχ μακεδώνα μου αυτό ακριβώς! η ανακουφιση ηρθε οταν πια αποδεχθηκα το προφανές! ότι αυτή η παπαρια αντιτιθεται στην λογική και δεν είμαι υποχρεωμένη να την υπερασπίζομαι, ημουν σε συζητησεις ο βλάκας που ουσιαστικά ελεγε πιστευε και μη ερευνα (μην ακουσω κανεναν να πει δεν εννοει αυτο, ΑΥΤΟ ακριβως εννοει) και εγω ειμαι ανθρωπος της λογικής και των αποδειξεων αλλιως απλα δεν εχει νοημα. ευτυχως εφυγα νωρίς!

υγ ελευθερια δεν ειναι ασυδοσία. δεν χρειαζομαι μαστιγιο για να ειμαι καλος ανθρωπος

όσο μπορείς



Δηλαδή, είσαι καλός άνθρωπος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 15:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Όχι δεν είσαι άσχετος, κακοήθης είσαι!!

Άκου δοξολογίες στα εβραϊκά στις Χριστιανικές Εκκλησίες!!!!


και όμως Ψηλέ μας!!!

Θα σου πώ μόνο ένα.Τα υπόλοιπα ο macedon.

To << αλληλούϊα >> τι είναι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 16:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
To << αλληλούϊα >> τι είναι?

Το αλληλούια (הללויה) σημαίνει σε απλά ... εβραϊκά "Δοξολογείστε τον Γιαχ". "Γιαχ" είναι το σύντομο όνομα του Γιαχωβά.

Άσε τα "Σαβαώθ" (προσωνύμιο του Γιαχωβά) και "Ωσαννά" (που οι ανώνυμοι συντάκτες των ευαγγελίων το μετάφρασαν λάθος).

Για να μην περιμένεις απάντηση από τον Ιουδαιοχριστιανό στο λέω


macedon

Edited by - macedon on 10/12/2011 16:12:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 16:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Δηλαδή, είσαι καλός άνθρωπος;

Από τη στιγμή που δεν είναι αναγκασμένη να μισεί τους μουσουλμάνους, τους καθολικούς, τους παλαιοημερολογίτες, τους Έλληνες, τους ευαγγελικούς, τους διαμαρτυρόμενους, τους βουδιστές και όλους όσους δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι, έχει πολλές πιθανότητες εξ' ορισμού να είναι καλός άνθρωπος.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 17:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Όχι δεν είσαι άσχετος, κακοήθης είσαι!!

Άκου δοξολογίες στα εβραϊκά στις Χριστιανικές Εκκλησίες!!!!


και όμως Ψηλέ μας!!!

Θα σου πώ μόνο ένα.Τα υπόλοιπα ο macedon.

To << αλληλούϊα >> τι είναι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Δηλαδή, η δοξολογία στις Εκκλησίες είναι όλες και όλες αυτές οι δυο τρεις λέξεις;

Ντιπ για ντιπ σας το ρούφηξε το μυαλό ο τουρκόφιλος φίλος σας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 17:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλός

quote:
Δηλαδή, είσαι καλός άνθρωπος;

Από τη στιγμή που δεν είναι αναγκασμένη να μισεί τους μουσουλμάνους, τους καθολικούς, τους παλαιοημερολογίτες, τους Έλληνες, τους ευαγγελικούς, τους διαμαρτυρόμενους, τους βουδιστές και όλους όσους δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι, έχει πολλές πιθανότητες εξ' ορισμού να είναι καλός άνθρωπος.


macedon



Αγαπητή evram,
όλους του παραπάνω να μη τους μισείς.

Εβραίους και Χριστιανούς όμως, ρίξτους στ' αυτιά.

Αν θες να είσαι είσαι αρεστή σε κάθε λογής νεοφασίστα, νεοναζιστή και νεοπαγανιστή θα πρέπει να μισείς Εβραίους και Χριστιανούς.
Αυτοί φταίνε για όλα.

Όχι!!! Δεν φταίνε οι Έλληνες για την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι σήμερα, για την κατάσταση της χώρας σου, για το διασυρμό που βιώνουμε!!!
Οι Εβραίοι φταίνε!!

Ευτυχώς που ελευθερώθηκες δηλαδή.

_____________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
εμπρηστικών υπονοουμένων που στοχεύουν
στη δημιουργία κλίματος πόλωσης

17/12/2011
_____________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 18:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν θες να είσαι είσαι αρεστή σε κάθε λογής νεοφασίστα, νεοναζιστή και νεοπαγανιστή θα πρέπει να μισείς Εβραίους και Χριστιανούς.
Αυτοί φταίνε για όλα.

Όχι!!! Δεν φταίνε οι Έλληνες για την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι σήμερα, για την κατάσταση της χώρας σου, για το διασυρμό που βιώνουμε!!!
Οι Εβραίοι φταίνε!!


Φίλε ψηλέ, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπαίνεις στην διαδικασία να απαντάς στον ακροδεξιό macedon και στην παρέα του, απο ένα άτομο που έχει γράψει σχεδόν 6000 μηνυματα και σχεδόν σε όλα ασχολείται με φυλές(έλληνες, εβραίους κλπ.) καταλαβαίνεις ότι αντιμετωπίζει με φυλετικές διακρίσεις του συνανθρώπους τους και τα πιστεύω τους, εκτός αυτού απευθύνεται σε πελατεία-μέλη του forum έναντι προσωπικών συμφερόντων(διαφήμιση βιβλίου του), το πρόβλημα του λοιπόν δεν είναι η διδασκαλία του Ιησού αλλα η φυλή καταγωγής του και κάποιο οικονομικό κέρδος που θα αποκομίσει απο την συγκεκριμένη ιδεολογία του(Εθνοφυλετισμός) .

Στο esoterica εχώ διαβάσει κατα καιρούς πολλά ενδιαφέροντα θέματα αλλα η εμπλοκή στις συζητήσεις ατόμων που κινούνται στον ακροδεξιό χώρο(άθεοι και ένθεοι) και που ποστάρουνε συχνά τέτοια εμετικά φυλετικά κείμενα γεμάτα ειρωνείες και μίσος έχει αποτρέψει εμένα όπως και αρκετούς ακόμα πιστεύω απο τις όποιες συζητήσεις σε αυτό το forum.

Πρόσφατα είδα κάποιες καλύτερες κινήσεις διαχείρισης του προβλήματος απο τους συντονιστές αλλα χρειάζονται να γίνουνε περισσότερα προς αυτή την κατεύθυνση και καλύτερος έλεγχος της προπαγάνδας τους που είναι η απαξίωση των άλλων λαών και πολιτισμών.

Τέλος να εκφέρω την προσωπική μου άποψη ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα αν εκφέρεται κάποια εβραική λέξη λατρείας στον Θεό μου, όπως δεν έχω πρόβλημα αν είναι Ισπανική, Ιταλική, Τούρκικη, Ρώσικη. Δεν μπορώ να κατανοήσω καν που είναι το μεμπτό στο παραπάνω ;!!
Αυτός ο φίλος που μίλησε ότι κάποιοι χρειάζονται ψυχολόγο για τα κόμπλεξ που κουβαλάνε με τον Χριστιανισμό δεν έχει άδικο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 18:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Diego

quote:
Στο esoterica εχώ διαβάσει κατα καιρούς πολλά ενδιαφέροντα θέματα αλλα η εμπλοκή στις συζητήσεις ατόμων που κινούνται στον ακροδεξιό χώρο(άθεοι και ένθεοι) και που ποστάρουνε συχνά τέτοια εμετικά φυλετικά κείμενα γεμάτα ειρωνείες και μίσος έχει αποτρέψει εμένα όπως και αρκετούς ακόμα πιστεύω απο τις όποιες συζητήσεις σε αυτό το forum.


Δηλαδή εσύ Diego δεν ανήκεις στη "δεξιά του Κυρίου";;; Είσαι αριστερός μήπως;;; Να ξέρουμε δηλαδή ποιοι είμαστε και τι πιστεύουμε...

quote:
Πρόσφατα είδα κάποιες καλύτερες κινήσεις διαχείρισης του προβλήματος απο τους συντονιστές αλλα χρειάζονται να γίνουνε περισσότερα προς αυτή την κατεύθυνση και καλύτερος έλεγχος της προπαγάνδας τους που είναι η απαξίωση των άλλων λαών και πολιτισμών.


Συγγνώμη αλλά αφού εσύ δεν υιοθετείς την απαξίωση λαών και πολιτισμών γιατί θεωρείς ύβριν το χαρακτηρισμό "Ιουδαίος". Ο Macedon (πες τον ακραίο, ακροδεξιό, κομπλεξικό, κοντό ή ό,τι άλλο θες) αποκάλεσε τους Χριστιανούς φορείς ιουδαϊκού πολιτισμού. Εσύ γιατί παρεξηγιέσαι; Ποια μύγα έχεις ακριβώς; Να μας πει και ο ψηλός δηλαδή γιατί το θεωρεί κακοήθεια...;; Ανεξάρτητα από το αν ισχύει. Αν ΔΕΝ έχεις μέσα σου ρατσισμό το να σε χαρακτηρίσω Αλβανό, Εβραίο, Μουσουλμάνο ή ότιδήποτε δεν πρέπει να θεωρείται ύβρις. Εκτός αν δεν τους έχεις σε υπόληψη τους ανθρώπους αυτούς εσύ και άρα εσύ είσαι ο ρατσιστής

quote:
Τέλος να εκφέρω την προσωπική μου άποψη ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα αν εκφέρεται κάποια εβραική λέξη λατρείας στον Θεό μου, όπως δεν έχω πρόβλημα αν είναι Ισπανική, Ιταλική, Τούρκικη, Ρώσικη. Δεν μπορώ να κατανοήσω καν που είναι το μεμπτό στο παραπάνω ;!!
Αυτός ο φίλος που μίλησε ότι κάποιοι χρειάζονται ψυχολόγο για τα κόμπλεξ που κουβαλάνε με τον Χριστιανισμό δεν έχει άδικο.


Δεν έχεις πρόβλημα. Γίνεσαι ή δε γίνεσαι φορέας αυτού του πολιτισμού υιοθετώντας τη γλώσσα του; Και αν γίνεσαι γιατί είναι κακοήθεια να το πει κάποιος;;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 20:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Συγγνώμη αλλά αφού εσύ δεν υιοθετείς την απαξίωση λαών και πολιτισμών γιατί θεωρείς ύβριν το χαρακτηρισμό "Ιουδαίος". Ο Macedon (πες τον ακραίο, ακροδεξιό, κομπλεξικό, κοντό ή ό,τι άλλο θες) αποκάλεσε τους Χριστιανούς φορείς ιουδαϊκού πολιτισμού.

"αποκάλεσε τους Χριστιανούς φορείς ιουδαϊκού πολιτισμού"

Δέστε και θαυμάστε:

Αποκάλεσε λέει, ο φίλος του ο macedon, τους Χριστιανούς «φορείς ιουδαϊκού πολιτισμού.»

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να σε φτύσω ή να ξεράσω με αυτά τα γλειώδη σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 21:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 21:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"αποκάλεσε τους Χριστιανούς φορείς ιουδαϊκού πολιτισμού"



Αυτό κατάλαβα ότι είπε. Εσύ τι καταλαβαίνεις όταν σε λέει Ιουδαιοχριστιανό;


quote:
Δέστε και θαυμάστε:

Για περάστε, για περάστε

quote:
Αποκάλεσε λέει, ο φίλος του ο macedon, τους Χριστιανούς «φορείς ιουδαϊκού πολιτισμού.»

Φίλος; Ναι βέβαια. Από το στρατό...

quote:
Δεν ξέρω αν θα πρέπει να σε φτύσω ή να ξεράσω με αυτά τα γλειώδη σου.



Μάθε πρώτα να τα γράφεις ορθογραφημένα με οι και όχι με ει και κάνε ό,τι θες. Να σου πω ένα μυστικό; Υπάρχει spell checker στους σύγχρονους browsers

Edited by - IndustrialAngel on 10/12/2011 21:09:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2011, 22:22:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ανεξάρτητα από το αν ισχύει. Αν ΔΕΝ έχεις μέσα σου ρατσισμό το να σε χαρακτηρίσω Αλβανό, Εβραίο, Μουσουλμάνο ή ότιδήποτε δεν πρέπει να θεωρείται ύβρις. Εκτός αν δεν τους έχεις σε υπόληψη τους ανθρώπους αυτούς εσύ και άρα εσύ είσαι ο ρατσιστής

Μα και φυσικά και δεν είναι ύβρις, οι άνθρωποι δεν διακρίνονται βάση καταγωγής για εμένα, η εθνικότητα του ανθρώπου δηλαδή το ότι γεννήθηκε κάποιος π.χ έλληνας είναι θέμα ρουλέτας και που θα κάτσει η μπίλια πάνω της(εθνικότητα γονέων, τόπος γέννησης), μάλλον δεν έχεις καταλάβεις το τι θέλω να πώ, το θέμα είναι ότι τα συγκεκριμένα άτομα ποντάρουνε πάνω σε κάποια εθνικιστικά στοιχεία του κάθε ανθρώπου για να περάσουνε μια προπαγάνδα πέρι ανωτερότητας του Ελληνικού φύλλου, έτσι όταν αποκαλούνε τον άλλο με την φράση Ιουδαιοχριστιανό για παράδειγμα ή Εβραίο το λένε στην πραγματικότητα υποτιμητικά θεωρόντας τον εαυτό τους κάτι ανώτερο απο άλλες φυλές(ιδεολογία της Χρυσής Αυγής).

Δεν είναι κακό να είσαι περήφανος που είσαι Έλληνας, είναι όμως τελείως γελοίο να νομίζεις ότι είσαι κάτι ανώτερο απο κάποιον συνάνθρωπο σου επειδή δεν του κάτσε όπως σε εσένα η ρουλέτα.

Εχώ γράψει και παρακολουθήσει και άλλα φόρα στο παρελθόν, αυτό το φυλετικό μίσος που έχω βρεί εδώ μέσα είναι πρωτοφανές, ο Χριστιανισμός έχει και κάποια στοιχεία του Ιουδαισμού μέσα του αφού απο εκεί ξεκίνησε, δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω που είναι το μεμπτό;

Είναι αλήθεια ότι οι αρχαίοι Έλληνες φτιάξανε έναν λαμπρό πολιτισμό στο παρελθόν είχανε όμως κάποια ατού με το μέρος τους, αυτό οφείλεται πιστεύω σε μεγάλο βαθμό σε κάποιούς παράγοντες που ήτανε καθοριστικοί στο παρελθόν μιλάμε για 3-4 χιλιάδες χρόνια πρίν όπου ο άνθρωπος έδινε ένα σκληρό αγώνα για την επιβίωση του, όπως π.χ η κλιματολογικές συνθήκες, η μορφολογία του εδάφους, σίτησης κλπ. , πράγματι αν παρατηρήσεις οι φυλές όπου κατοικούσανε κοντά στον ευρύτερο χώρο της Μεσογείου θα δεις ότι αφού εξασφάλισαν πολύ ευκολότερα την επιβίωση τους απο τους άλλους είχανε τα εχέγγυα να παράγουνε πολιτισμό και όντως διέπρεψαν εκείνη την περίοδο και γίνανε Αυτοκρατορίες.

Με το πέρασμα των αιώνων όμως ο άνθρωπος βρήκε τρόπους να αντιμετωπίσει τα όποια προβλήματα του φαινότανε βουνό τότε, η τράπουλα ξανανακατεύτηκε και το παιχνίδι παίχτηκε με ίσους όρους, ε τότε όμως φάνηκε πραγματικά ότι οι Έλληνες τελικά δεν είμασταν αυτό που νομίζανε μερικοί αλλα κανονικοί και γήινοι και έτσι προσγειωθήκαμε ανώμαλα στον ρόλο του Αλέκου Τζανετάκου της Ευρώπης.

Τραγικό για κάποιον σήμερα να κοκορεύεται για την Ελλάδα και να αποδίδει υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς στους εβραίους αυτό δείχνει ότι αυτά τα άτομα έχουνε αρκετά χαμηλό IQ και είναι εκτός πραγματικότητας, το Ισραήλ με περίπου 70 χρόνια ως κράτος είδη καθορίζει το Παγκόσμιο γίγνεσθαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2011, 00:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Diego

quote:
μάλλον δεν έχεις καταλάβεις το τι θέλω να πώ, το θέμα είναι ότι τα συγκεκριμένα άτομα ποντάρουνε πάνω σε κάποια εθνικιστικά στοιχεία του κάθε ανθρώπου για να περάσουνε μια προπαγάνδα πέρι ανωτερότητας του Ελληνικού φύλλου, έτσι όταν αποκαλούνε τον άλλο με την φράση Ιουδαιοχριστιανό για παράδειγμα ή Εβραίο το λένε στην πραγματικότητα υποτιμητικά θεωρόντας τον εαυτό τους κάτι ανώτερο απο άλλες φυλές(ιδεολογία της Χρυσής Αυγής).]


1. Ακόμα δε μας είπες πού τοποθετείσαι εσύ ιδεολογικά. Ντρέπεσαι να παραδεχτείς ότι ανήκεις στη "δεξιά του Κυρίου"; Εδώ μέχρι και...υπουργούς βγάλατε. Άμα ντρέπεσαι κάνω εγώ το πρώτο βήμα, αναρχο-αριστερός. Εσύ; Για να δούμε δηλαδή ποιος απέχει περισσότερο από το "φίλο" μου το Μακεδόνα, γιατί κάτι μου λέει ότι μάλλον εσείς οι 2 είστε τα πολιτικά-ιδεολογικά γειτονάκια.


2. Τελικά ισχύει ή δεν ισχύει ο χαρακτηρισμός; Και αν εσύ δεν τον βρίσκεις υποτιμητικό, εγώ δεν τον βρίσκω υποτιμητικό, σε ποιον ακριβώς πιάνει;Ποιο είναι το target group;


quote:
Δεν είναι κακό να είσαι περήφανος που είσαι Έλληνας, είναι όμως τελείως γελοίο να νομίζεις ότι είσαι κάτι ανώτερο απο κάποιον συνάνθρωπο σου επειδή δεν του κάτσε όπως σε εσένα η ρουλέτα.


Αυτό ποιος το έχει γράψει και πού και δεν έχει φάει φάπες από μένα; Το έχει πει πουθενά αυτό ο Macedon;


quote:
Εχώ γράψει και παρακολουθήσει και άλλα φόρα στο παρελθόν, αυτό το φυλετικό μίσος που έχω βρεί εδώ μέσα είναι πρωτοφανές, ο Χριστιανισμός έχει και κάποια στοιχεία του Ιουδαισμού μέσα του αφού απο εκεί ξεκίνησε, δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω που είναι το μεμπτό;


Έλα ντε. Για ρώτα την Ψηλό που το θεώρησε "κακοήθεια"

quote:
Είναι αλήθεια ότι οι αρχαίοι Έλληνες φτιάξανε έναν λαμπρό πολιτισμό στο παρελθόν είχανε όμως κάποια ατού με το μέρος τους, αυτό οφείλεται πιστεύω σε μεγάλο βαθμό σε κάποιούς παράγοντες που ήτανε καθοριστικοί στο παρελθόν μιλάμε για 3-4 χιλιάδες χρόνια πρίν όπου ο άνθρωπος έδινε ένα σκληρό αγώνα για την επιβίωση του, όπως π.χ η κλιματολογικές συνθήκες, η μορφολογία του εδάφους, σίτησης κλπ. , πράγματι αν παρατηρήσεις οι φυλές όπου κατοικούσανε κοντά στον ευρύτερο χώρο της Μεσογείου θα δεις ότι αφού εξασφάλισαν πολύ ευκολότερα την επιβίωση τους απο τους άλλους είχανε τα εχέγγυα να παράγουνε πολιτισμό και όντως διέπρεψαν εκείνη την περίοδο και γίνανε Αυτοκρατορίες.

Με το πέρασμα των αιώνων όμως ο άνθρωπος βρήκε τρόπους να αντιμετωπίσει τα όποια προβλήματα του φαινότανε βουνό τότε, η τράπουλα ξανανακατεύτηκε και το παιχνίδι παίχτηκε με ίσους όρους, ε τότε όμως φάνηκε πραγματικά ότι οι Έλληνες τελικά δεν είμασταν αυτό που νομίζανε μερικοί αλλα κανονικοί και γήινοι και έτσι προσγειωθήκαμε ανώμαλα στον ρόλο του Αλέκου Τζανετάκου της Ευρώπης.


Τι θες να πεις με αυτή την ψευδο-ιστορική αναδρομή; (FYI, προς πληροφόρησιν κατά το ελληνικότερο, πολιτισμό είχαν και άλλοι λαοί πολύ πριν τους Έλληνες)

quote:
Τραγικό για κάποιον σήμερα να κοκορεύεται για την Ελλάδα και να αποδίδει υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς στους εβραίους αυτό δείχνει ότι αυτά τα άτομα έχουνε αρκετά χαμηλό IQ και είναι εκτός πραγματικότητας, το Ισραήλ με περίπου 70 χρόνια ως κράτος είδη καθορίζει το Παγκόσμιο γίγνεσθαι.

Έστω...άρα;

Edited by - IndustrialAngel on 11/12/2011 01:47:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2011, 01:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Αν θες να είσαι είσαι αρεστή σε κάθε λογής νεοφασίστα, νεοναζιστή και νεοπαγανιστή θα πρέπει να μισείς Εβραίους και Χριστιανούς.

Κανείς σώφρων άνθρωπος δεν μισεί και δεν μάχεται ανθρώπους για τις ιδέες τους. Αυτό είναι μια ιδεολογία που καθιέρωσε ο χριστιανισμός και κωδικοποιήθηκε μέσα από την πληρέστατη νομοθεσία του Βυζαντίου. Εκεί φαίνεται καθαρά το μίσος προς όλους τους ανθρώπους που πιστεύουν κάτι διαφορετικό από αυτό που πρέσβευε η "ορθόδοξη" εκκλησία. Μίσος προς τους ανθρώπους, όχι προς τις ιδεολογίες.

Ο δικός μου ο "πόλεμος" είναι προς τις ιδεολογίες, όχι προς τους φορείς τους. Κι όλη αυτή η χολή και το μίσος που βγάζεις με το παραπάνω μήνυμά σου, αποδεικνύει αυτό που είπα παραπάνω. Πως είσαι ένας κλασικός χριστιανός που μισεί όλον τον κόσμο, όπως ακριβώς έδωσε την εντολή να κάνεις ο γιος του Γιαχωβά, μέσα στο ευαγγέλιο.

Όσο για το "νεοφασίστας", "νεοναζιστής" και "νεοπαγανιστής", δεν ξέρω αν αναφέρονται σε μένα, και γι'αυτό θα ήθελα μια επιβεβαίωση. Εκτός κι αν η "μαγκιά" σου εξαντλείται στην εκτόξευση μύδρων αόριστα.

quote:
Δέστε και θαυμάστε:

Αποκάλεσε λέει, ο φίλος του ο macedon, τους Χριστιανούς «φορείς ιουδαϊκού πολιτισμού.»


Όχι, είναι λάθος. Τους αποκάλεσα "οπαδούς της Εβραϊκής θρησκείας", που λατρεύουν έναν Εβραίο θεό και τον δοξολογούν στα εβραϊκά. Δεν βλέπω κανέναν υποτιμητικό τόνο στο παραπάνω. Είναι προφανώς δικαίωμά σου να λατρεύεις τον Γιαχωβά και να έχεις σαν ιερό βιβλίο το ιερό βιβλίο των Εβραίων.

Το κακό είναι ότι δεν το δέχεσαι.

macedon

Edited by - macedon on 11/12/2011 01:59:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2011, 01:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για το "νεοφασίστας", "νεοναζιστής" και "νεοπαγανιστής", δεν ξέρω αν αναφέρονται σε μένα, και γι'αυτό θα ήθελα μια επιβεβαίωση. Εκτός κι αν η "μαγκιά" σου εξαντλείται στην εκτόξευση μύδρων αόριστα

Είσαι είσαι μην τον αρνείσαι . Και έχεις και μεγάλο μίσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2011, 02:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
Φίλε ψηλέ, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπαίνεις στην διαδικασία να απαντάς στον ακροδεξιό macedon και στην παρέα του

Ουδέποτε αυτοχαρακτηρίστηκα "ακροδεξιός". Αντίθετα, εδώ μέσα οι διάφοροι ανόητοι (όλοι οπαδοί της συγκεκριμένης ασιατικής θρησκείας) με έχουν χαρακτηρίσει κατά καιρούς (και κατά πώς τους βολεύει):

Οπαδό του Τσίπρα
Οπαδό του ΠΑΣΟΚ
Νεοναζιστή
Εβραίο
Εβραιοσιωνιστή
Μασόνο
Νεοφασίστα
ενώ παραπάνω ο ομοϊδεάτης σου, με αποκαλεί "τουρκόφιλο".

Αν τα βάλουμε όλα αυτά με τη σειρά, προκύπτει ότι είμαι ένας "ακροδεξιός οπαδός του ΣΥΡΙΖΑ και του ΠΑΣΟΚ, Νεοναζιστής και Νεοφασίστας Εβραίος, άθεος νεοπαγανιστής συμπαθών τους μουσουλμάνους, ο οποίος εμφορείται από εβραιοσιωνιστικές απόψεις αλλά είναι κατά των Εβραίων".

Θα σου πρότεινα (εσένα και τους υπόλοιπους ανεγκέφαλους) να καταλήξετε πρώτα τι είμαι και μετά να ενορχηστρώσετε την επίθεσή σας, ώστε τουλάχιστον να συμφωνείτε μεταξύ σας σ' ένα πράγμα.

quote:
έχει γράψει σχεδόν 6000 μηνυματα και σχεδόν σε όλα ασχολείται με φυλές(έλληνες, εβραίους κλπ.)

Δεν έχω γράψει ΟΥΤΕ ΕΝΑ φυλετικό άρθρο (και να ήθελα δεν θα μπορούσα γιατί κάτι τέτοιο τιμωρείται από το Ν.927/79). Τα μηνύματά μου ασχολούνται με την ιστορία του χριστιανισμού, τη νομοθεσία του Βυζαντίου, τη σύγχρονη ιστορία, τις προφητείες και την ιστορικότητα της Κενής Διαθήκης. Αν εσύ σ'αυτά διαπιστώνεις "φυλετικό μίσος", μάλλον πρέπει να δεις κάποιον ψυχίατρο.

quote:
καταλαβαίνεις ότι αντιμετωπίζει με φυλετικές διακρίσεις του συνανθρώπους τους και τα πιστεύω τους

Δεν πιστεύω στις φυλετικές διακρίσεις. Θα σε ρωτούσα να μου δείξεις σε ποιό μήνυμά μου φαίνεται κάτι τέτοιο, αλλά εσύ δεν έχεις σκοπό να σχολιάσεις παρά μόνο να συκοφαντήσεις και να απλώσεις το χριστιανικό σου μίσος στο φόρουμ, οπότε κάτι τέτοιο δεν θα σε άγγιζε.

quote:
εκτός αυτού απευθύνεται σε πελατεία-μέλη του forum έναντι προσωπικών συμφερόντων(διαφήμιση βιβλίου του)

Δεν έχω κανένα προσωπικό συμφέρον από το βιβλίο μου. Όλα τα έσοδα που μου ανήκουν, τώρα ή στο μέλλον, τα έχω εκχωρήσει στο Παιδικό Χωριό SOS στο Φίλυρο.

Δεν έγραψα το βιβλίο μου για να αποκομίσω οικονομικό όφελος.

quote:
το πρόβλημα του λοιπόν δεν είναι η διδασκαλία του Ιησού αλλα η φυλή καταγωγής του

Το πρόβλημά μου είναι απλά η βλακεία, την οποία αντιμετωπίζω καθημερινά εδώ μέσα και στην οποία είμαι αλλεργικός.

quote:
Στο esoterica εχώ διαβάσει κατα καιρούς πολλά ενδιαφέροντα θέματα αλλα η εμπλοκή στις συζητήσεις ατόμων που κινούνται στον ακροδεξιό χώρο(άθεοι και ένθεοι) και που ποστάρουνε συχνά τέτοια εμετικά φυλετικά κείμενα γεμάτα ειρωνείες και μίσος έχει αποτρέψει εμένα όπως και αρκετούς ακόμα πιστεύω απο τις όποιες συζητήσεις σε αυτό το forum.

Δεν κινούμαι σε κανέναν χώρο, ακροδεξιό ή ακροαριστερό. Οι χώροι αυτοί είναι τεχνητοί και δημιουργήθηκαν από το παλαιοκομματικό κατεστημένο για να διαιρείται το έθνος.

Όσο για το μίσος, οι μόνοι γνήσιοι εκφραστές του είναι οι "χριστιανοί" σαν και του λόγου σου, όπως άλλωστε φαίνεται από τα μηνύματά σας.

quote:
Τέλος να εκφέρω την προσωπική μου άποψη ότι δεν έχω κάποιο πρόβλημα αν εκφέρεται κάποια εβραική λέξη λατρείας στον Θεό μου

Το πρόβλημα δεν είναι αν εκφέρονται εβραϊκές λέξεις στη λατρεία του θεού σου. Έχεις κάθε δικαίωμα να λατρεύεις το θεό των Εβραίων ή των Αζτέκων και να το λατρεύεις στα εβραϊκά ή στα αζτεκικά, όπως του αρμόζει.

Το πρόβλημα είναι όταν προσπαθείς να παρουσιάσεις την ασιατική αυτή θρησκεία σαν "ελληνική" και θυμώνεις όταν σου λένε πως λατρεύεις Εβραίο θεό.

quote:
το θέμα είναι ότι τα συγκεκριμένα άτομα ποντάρουνε πάνω σε κάποια εθνικιστικά στοιχεία του κάθε ανθρώπου για να περάσουνε μια προπαγάνδα πέρι ανωτερότητας του Ελληνικού φύλλου,

Ε, τώρα...Καταλαβαίνω πως το "ελληνικό φύλο" (με ένα "λ", όχι με 2) δημιουργεί κάποια προβλήματα, καθώς η αποδοχή των επιτευγμάτων του στην ιστορία αυτόματα δημιουργεί προβλήματα σε ορισμένους αλλοτριωμένους Ιουδαιοχριστιανούς, οι οποίοι είναι αναγκασμένοι να απαρνούνται την ιστορία τους και να εγκολπώνονται την ιστορία και τη μυθολογία άλλων, αλλά ... πώς να το κάνουμε... η ιστορία σ'αυτό το κομμάτι είναι αμείλικτη.

quote:
ο Χριστιανισμός έχει και κάποια στοιχεία του Ιουδαισμού μέσα του αφού απο εκεί ξεκίνησε, δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω που είναι το μεμπτό;

1. Ο Χριστιανισμός δεν έχει "κάποια στοιχεία" του Ιουδαϊσμού. Είναι ο ίδιος αιρετικός Ιουδαϊσμός. Τον ίδιο θεό λατρεύει με τους Ιουδαίους, τα ίδια ιερά βιβλία έχει, τις ίδιες γιορτές...

2. Μεμπτό δεν υπάρχει, παρά μόνον όταν αρνείται κανείς την πραγματικότητα.

quote:
Τραγικό για κάποιον σήμερα να κοκορεύεται για την Ελλάδα και να αποδίδει υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς στους εβραίους

Είδες πόσο βλάκας μπορεί να γίνει κανείς; Η "Ελεύθερη Ώρα", με αφορμή το βιβλίο μου, όπου εκθειάζεται το δικαιικό σύστημα των Εβραίων (το σύστημα απονομής δικαιοσύνης δηλαδή) και ταυτόχρονα παρουσιάζεται η πραγματικότητα για το ποιόν των μελών του "Μεγάλου Συμβουλίου"), με χαρακτήρισε "Εβραιοσιωνιστή". Εσύ από την άλλη θεωρείς πως αποδίδω "υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς" στους Εβραίους (τους οποίους δεν κατονομάζεις, σαν γνήσιος συκοφάντης και αερολόγος) και με θεωρείς φυλετιστή (χωρίς να γνωρίζεις ούτε καν αυτή τη σημασία της λέξης).

Δεν ξέρω πραγματικά αν η περίπτωσή σου είναι για γέλια ή για κλάματα.


macedon

____________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα
λόγω εμπρηστικής φρασεολογίας

17/12/2011
____________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2011, 18:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμμ... εαν είμαι καλός άνθρωπος ....χμ...... δεν θα μάθεις ποτέ!

υ.γ μην προσπαθείτε να με πυροβολήσετε οσοι διαφωνείτε , ουτε να με σώσετε... πυροβολήστε ή σωστε τον εαυτό σας πρώτα, ειναι πιο δυσκολο

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2011, 22:00:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς φίλη μου, όταν δεν συμφωνείς με τις απόψεις τέτοιων ανθρώπων, θα πρέπει να συνηθίσεις στους "πυροβολισμούς". Βλέπεις, οι άνθρωποι αυτοί, προσπαθούν να είναι καλοί χριστιανοί και να εφαρμόζουν κατά γράμμα αυτό που τους άφησε σαν εντολή ο Ιησούς:

"Εάν έρχεται κανείς προς εμένα και δεν μισεί τον πατέρα του και τη μητέρα του και τη γυναίκα του και τα παιδιά του και τους αδελφούς του και τις αδελφές του και την ίδια του τη ζωή, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου" (Λουκ. 14:26)

Κι οι άνθρωποι αυτοί είναι γνήσιοι μαθητές του Ιησού. Μισούν όλους όσους δεν είναι σαν κι αυτούς, συκοφαντούν όσους δεν τους μοιάζουν, λασπολογούν, αφορίζουν... Είναι πρόθυμοι να ακολουθήσουν με την πρώτη ευκαιρία το βασικό δόγμα του Μπερνάρντ Γκυ, του διάσημου αρχιεροεξεταστή, που έλεγε: "Με τον αιρετικό δεν συζητάς. Απλά του μπήγεις το σπαθί στην κοιλιά, όσο πιο βαθιά μπορείς"

Αλλά, είναι καλοί άνθρωποι. Νηστεύουν, κοινωνάνε, κάνουν μεγάλους σταυρούς, προσεύχονται... Να δεις πώς τους έλεγαν παλιά αυτούς... Α, ναι... Φαρισαίους!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy