ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πρεπει οπωσδηποτε να ανηκουμε σε καποια θρησκεια?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
dominic976
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2011, 18:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dominic976  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος dominic976  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλα ρε εδω μεσα θα λυσετε τις διαφορες σας?μη ριχνετε αλλο το επιπεδο.
παρακαλω τον διαχειριστη να διαγραψει το θεμα αμεσα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2011, 18:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αχ βρε Πλάτωνα τι πληγές πας και μου ανοίγεις πρωί πρωί. 
Ο Ρίτσος είναι ένας από τους δικούς μου “Άγιους”, της δικής μου “θρησκείας”
Με πιάνει θλίψη αναλογιζόμενος, πως θα ένιωθε σήμερα αυτός ο σπουδαίος οραματιστής, διαπιστώνοντας την “τσούλα την ιστορία” να του έχει “ξεσκίσει” όλα τα σπουδαία του οράματα.

Νά τώρα, ένας κόμπος στο λαιμό, “το πάνω κάτω της αναγούλας” όπως ο ίδιος έλεγε , με εμποδίζει να συνεχίσω με αυτά .....

Να είσαι καλά φίλε και να περνάς καλά
..........

Νασαι καλα και ΕΣΥ φίλε, και δυο λογια για σκέψη, αφου σ'αρεσει να το ψάχνεις..

Έχεις και ΕΣΥ τον Άγιο σου λες, και την δικιά σου θρησκεία. Βέβαια και καταλαβαίνω τόσο το πνεύμα που γράφεις, όσο και τις μεγάλες διάφορες που υπάρχουν, απο κάθε πλευρά. Μα σαν κίνηση, (του μυαλού και του εγω/εαυτου) σε τι διαφέρουν? αν δεις σε βάθος, εαυτος (και εγω κρύβεται) οι στους Χριστού αδερφους,  εαυτος και στους οραματισμους του Μαρχ, και του κάθε ποιητή. (όσο μεγάλος και αν είναι αυτός)

Αυτο που με έκανε να αναρωτιέμαι Γιάννη, ήταν (Ένα παράδειγμα σου γράφω) γιατί  αυτοί οι άνθρωποι, παρολον το μέγαν της σπουδης, κουλτουρας, πιστεύω που είχαν,  υπέφεραν, φοβοντουσαν, ήσαν ανελευθεροι,  κλπ κλπ. Μιλαγα λιγο απο μικρός, μα αν βάλεις σωστά τις ερωτήσεις, ενυπαρχει παντα μέσα η απάντηση. Δες στο θέμα μας...

Πρέπει,
Οπωσδήποτε,
Να ανήκουμε,
Σε κάποια
Θρησκεία...

Πρώτα βρίσκεις τι θα πει και τι είναι η θρησκεία....

Μετα βρίσκεις τη σχέση που έχει αυτο που ονομάζουμε εαυτο...

Είναι διαφορετικό? είναι η θρησκεία μέρος του....

Έτσι τα βρίσκεις όλα μόνος....χωρίς επιφωτησεις κανενός τύπου....

Ελιζω να καταλαβαίνεις (είμαι σίγουρος) το ύφος της γραφής μου...


Μα βρέ Πλάτωνα δεν πονηρεύτικες γιατί οι λέξεις “άγιος” και “θρησκεία” να είναι σε εισαγωγικά?

Όχι βεβαίως για να τις προβάλω, αλλά να δηλώσω την διαφορετικότητα του νοήματος τους για μένα.

Μπορεί το θέμα να έχει τίτλος
“Πρέπει,Οπωσδήποτε,Να ανήκουμε,Σε κάποια Θρησκεία...”

Εγώ απαντώ τα εξής στον θεματοθέτη, σε αναφορά του, πως “ έπαψε πλέον να είναι χριστιανός”

“Αρκεί να μην πρόκειται για αλλαγή του δυνάστη σου.
Αν πρόκειται για οριστική απαλλαγή, μπράβο σου, γιατί θέλει κουράγιο, δύναμη, και βαθιά σκέψη.
Καλωσόρισες στον πραγματικό κόσμο.”


Για μένα δηλαδή ΔΕΝ υπάρχουν θρησκείες, αλλά δυνάστες.
(βέβαια σε όλα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Ο “θρύλος” είναι “θρησκεία”, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.)

Αλλά τώρα για τις “θρησκείες” είναι το θέμα του τόπικ?

Εδώ μιλάμε για το “μεγάλο ξεκατίνιασμα” (Part III)

Edited by - gianipseftis on 19/08/2011 18:56:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2011, 21:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis

quote:
Για μένα δηλαδή ΔΕΝ υπάρχουν θρησκείες, αλλά δυνάστες.
(βέβαια σε όλα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Ο “θρύλος” είναι “θρησκεία”, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.)

Περίπου το πέτυχες, αλλά με λάθος προσδιορισμούς.

Ο ΠΑΟΚ είναι θρησκεία, ο "θρύλος" είναι δυνάστης.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2011, 21:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ξεφύγαμεεεεε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2011, 21:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αν ρώταγε Γιάννη εσένα η τον φίλο μακεδωνα το εξεις..(το έχω κάνει στον εαυτο μου)

Ρε μπας και το παιχνίδι της ταυτησης με τον θρύλο η τον ΠΑΟΚ, γίνεται κάτι ανάλογο και με την θρησκεία, τι θα λέγατε? δηλαδή ο οπαδός του Χριστού η του μπινλαντεεεν, δεν διαφέρουν σε τίποτα, δεν θα με στέλνατε? Αυτο γίνεται στο μυαλο, και αν είσαι πολυ οπαδός ας πούμε του ΠΑΟΚ η του ολυμπιακού, και σκεφθεις για λιγο πως θα ήταν η ζωη σου την Κυριακή δίχως ματς, δίχως ποδόσφαιρο, θα αναβαν τα λαμπάκια...

Ε φανταστείτε να πείτε σε Ένα χριστιανο, οπαδό, πως όσα πιστεύει είναι μια ταύτιση στον εγκέφαλο, καθόλου διαφορετικη απο του χούλιγκαν...ολυμιακοπαναθηναικοπαοκτζη!

Τώρα η δυσκολία είναι η εξής. Αν πω σε σένα Γιάννη η στο μακεδωνα να σβησετε απο το μυαλο σας την ομάδα σας, και μου πείτε είναι αδύνατο, εσείς πιστεύεται πως με ψυχαναλιτικη, γνώσεις, αποδεικτικά στοιχεία περί συνομολογιας και έκκλησο προπαγάνδας, θα έχετε καλύτερα τύχη?

Επειμενω...κάντε μια σκέψη, η ζωη σας δίχως ματς....κσι θα καταλάβετε τι θα πει χριστιανός χωρίς κύριε ελεησον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2011, 21:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
βέβαια σε όλα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Ο “θρύλος” είναι “θρησκεία”, μην τα ισοπεδώνουμε όλα

Ο "Θρύλος" η "πανάθα" ο "ΠΑΟΚ" είναι στην ουσία αρρώστια που σου παίρνει το μυαλό. Καταναλώνουμε απίστευτα ποσά ενέργειας παρακολουθώντας αυτούς τους άμπαλους μεν, καλοπληρωμένους δε ποδοσφαιριστές. Εκτός απο αυτό,μόνο το εγώ τρέφεται απο αυτή την διαδικασία.

quote:
Ρε μπας και το παιχνίδι της ταυτησης με τον θρύλο η τον ΠΑΟΚ, γίνεται κάτι ανάλογο και με την θρησκεία, τι θα λέγατε?

Είναι φανερό αυτό οτι συμβαίνει.Η ανοησία πάει παντού.

Edited by - alex22 on 19/08/2011 21:38:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2011, 23:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναί , για κάποιους συνανθρώπους μας αυτό είναι απαραίτητο να ανήκουν σε ομάδες και Θρησκείες και αυτό δεν είναι τυχαίο ασφαλώς...
Ασφαλώς αυτό δεν είναι κάτι που επέλεξαν οι ίδιοι αλλα τους επεβλήθη κατα την πρώιμη παιδική ηλικία , όπου ως μικρά παιδιά ήσαν υποκείμενα στις γονεικές προσταγές και νουθεσίες -πολλές ζωοσωτήριες ασφαλώς- και με δεδομμένο ότι τα μικρά παιδιά δεν έχουν καμμιά παρακαταθήκη γνώσεων και εμπειριών , δέχονται ότι τα τροφοδοτούν και τους επιβάλλουν ανεξέλεγκτα , δημιουργώντας ένα σώμα προκαταλλήψεων απο τις οποίες μέλλεται πολύ δύκολα να ξεφύγουν , ειδικά όταν αυτές επικυρώνονται απο το σύνολο σχεδόν μιας κοινωνίας....
Κάθε τι το διαφορετικό , εγείρει αισθήματα φόβου και ανησυχίας..
Αυτοί οι υιοθετημένοι κώδικες πεποιθήσεων -ανεξέλεγκτα ασφαλώς- μέλλεται να νοηματοδοτούν τον κάθε άνθρωπο δια βίου και δεν θα του επιτρεψουν -σχεδόν ποτέ- να αμφισβητήσουν την επάρκεια και την αντικειμενικοτητά τους...και αυτό διότι αυτό θα σήμαινε για τους ιδίους ότι αναιρούν και θέτουν σε αμφισβήτηση ολόκληρο το είναι τους...
Είναι δυνατόν να έχουν τόσο λάθος πεποιθήσεις και να "υστερούν" έναντι των άλλων που διατυπώνουν διαφορετικές ιδέες???
Λιγάκι δύσκολο...πιο εύκολο να δεχθούν ότι οι υπόλοιποι κανουν λάθος , μιας και είναι και μειοψηφία...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 19/08/2011 23:23:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2011, 23:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από 8 χρονών τον διάβαζα (μέχρι τα 12) και ακόμα θυμάμαι τι έλεγε – τόσο πολύ μου άρεσε -.
Τώρα τα θυμάμαι σωστά – λάθος,


Δηλαδή, τα έχεις φρέσκα-φρέσκα στο μυαλό σου!
Και σου άρεσαν πολύ ε; Φαίνεται άλλωστε.

quote:

εσύ θα μου πεις που είσαι σπουδαγμένος και ίσως πληρώνεσαι να απαντάς για θρησκευτικά/χριστιανικά θέματα στα διάφορα μπλοκ.
Την δουλεία σου δηλαδή κάνεις, δεν σε κατηγορώ , ή δουλειά δεν είναι ντροπή.

Αυτό που με "στεναχωρεί" περισσότερο είναι η "επιπολαιότητα" με την οποία ορισμένοι - που κατηγορούν άλλους για φαρισαίους - επιδίδονται στη λασπολογία, μη γνωρίζοντας καν το αντικείμενο της συζήτησης. Διότι αν το γνώριζαν θα παράθεταν υπαρκατά κείμενα και όχι, πιθανώς, αράδες που γεννά το, ίσως, φουρτουνιασμένο από τον αντιχριστιανικό φονταμενταλισμό, μυαλό τους.
Η πληρωμή μου, αφού το θέτεις έτσι, είναι να προσπαθώ, όσο μπορώ, να "διορθώνω τυχόν λάθη" κάποιων συνομιλητών μου.

Θα σε συμβούλευα λοιπόν, να ξαναδιαβάσεις τα εδάφια που παράθεσες και ματαέλα να τα συζητήσουμε.


quote:

Αλλά επι τη ευκαιρία πες και για εκείνη την ιστορία με την συκιά – την ξέρεις φαντάζομαι – που του ήρθε του θεού να φάει σύκα σε εποχή που οι συκιές (που αυτός έφτιαξε) ΔΕΝ έχουν σύκα, και που όταν την πλησίασε και διαπίστωσε πως δεν έχει σύκα, την καταράστηκε να “μην σώσει να φάει ποτέ κανείς σύκο από σένα”
Την άλλη μέρα την βρήκαν οι μαθητές του, κατάξερη μέχρι την ρίζα.

Α! μην μου πεις, πολύ ευαγγελική και διδακτική ιστορία.



Μη μου πεις ότι στεναχωρήθηκες για τη συκιά;
Μα τόσο ευαίσθητη ψυχή έχεις βρε ψευτόγιαννε;

quote:

Σωστά ή είναι μια ακόμα διαστρέβλωση?
Για πες εσύ την δική σου αλήθεια.
Για βάφτισε την γαλοπούλα σε ψάρι, για να μπορείς να τη κατεβάσεις στην κοιλιά σου, σαν μοντέρνος νέο φαρισαίος.

Ως μέλος αυτού εδώ του φόρουμ, όπου, υποτίθεται, συζητούνται θέματα που άπτονται του μεταφυσικού, το ελάχιστο που θα περίμενε κανείς να κάνεις είναι να δώσεις τη δική σου ερμηνεία στη συγκεκριμένη παραβολή και μετά να ζητήσεις την άποψη των φαρισαίων.

Αλλά, ως φαίνεται, ως "μη φαρισαίος" και "ντόμπρος" που είσαι, προτιμάς την τέχνη της ειρωνίας και το σπορ με το κουβαδάκι και τη λάσπη που,ίσως, τελικά, να είναι πιο προσοδοφόρο για σένα, ποιος ξέρει;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2011, 23:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και αν ρώταγε Γιάννη εσένα η τον φίλο μακεδωνα το εξεις..(το έχω κάνει στον εαυτο μου)

Ρε μπας και το παιχνίδι της ταυτησης με τον θρύλο η τον ΠΑΟΚ, γίνεται κάτι ανάλογο και με την θρησκεία, τι θα λέγατε? δηλαδή ο οπαδός του Χριστού η του μπινλαντεεεν, δεν διαφέρουν σε τίποτα, δεν θα με στέλνατε? Αυτο γίνεται στο μυαλο, και αν είσαι πολυ οπαδός ας πούμε του ΠΑΟΚ η του ολυμπιακού, και σκεφθεις για λιγο πως θα ήταν η ζωη σου την Κυριακή δίχως ματς, δίχως ποδόσφαιρο, θα αναβαν τα λαμπάκια...

Ε φανταστείτε να πείτε σε Ένα χριστιανο, οπαδό, πως όσα πιστεύει είναι μια ταύτιση στον εγκέφαλο, καθόλου διαφορετικη απο του χούλιγκαν...ολυμιακοπαναθηναικοπαοκτζη!

Τώρα η δυσκολία είναι η εξής. Αν πω σε σένα Γιάννη η στο μακεδωνα να σβησετε απο το μυαλο σας την ομάδα σας, και μου πείτε είναι αδύνατο, εσείς πιστεύεται πως με ψυχαναλιτικη, γνώσεις, αποδεικτικά στοιχεία περί συνομολογιας και έκκλησο προπαγάνδας, θα έχετε καλύτερα τύχη?

Επειμενω...κάντε μια σκέψη, η ζωη σας δίχως ματς....κσι θα καταλάβετε τι θα πει χριστιανός χωρίς κύριε ελεησον...


Πλάτωνα είναι φανερό πως ο ορισμός «αδέσποτος» δεν σου κάθεται καλά .
Επαναλαμβάνω δεν έχω «δεσπότες», «δυνάστες», «δεσποτάδες» και μήτε «πατριάρχες»
ΔΕΝ πιστεύω φίλε μου στην ανάγκη ύπαρξης ενός προσωπικού θεού, ή διαβόλου, ή τριβόλου, η μιστερ ΒΙΝ ή ΒΙΝ Λαντεν, ή Βούδα, Αλλάχ, Ρα, Κρα, Κρατς- Κρουτς κλπ κλπ.
Μα τι άλλο να σου πω για να το καταλάβεις?
Το έχω ψάξει, και το έχω εμπεδώσει.
ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΙΑ ανάγκη ύπαρξης ΠΡΩΤΗΣ αρχής.

Εσύ πίστευε ότι θέλεις, είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου, και ξέρεις κάτι? Κατανοώ την ανάγκη σου να στηριχτείς σε κάτι, έστω μια ψευδαίσθηση. Υπάρχει βλέπεις σοβαρό πρόβλημα με την εξαφάνιση του ΕΓΩ.
ΔΕΝ αντέχει εύκολα το Εγωιστικό γονίδιο την εξαφάνιση του.

ΠΑΟ θεέ , ολέ! Ολέ! Ολέ!

Υ.Γ
Δεν είμαι οπαδός φίλε μου κανενός, είμαι …..«αδέσποτος»
Ο Μακεδόνας μπορεί, δεν μπορώ να ξέρω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 00:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Από 8 χρονών τον διάβαζα (μέχρι τα 12) και ακόμα θυμάμαι τι έλεγε – τόσο πολύ μου άρεσε -.
Τώρα τα θυμάμαι σωστά – λάθος,


Δηλαδή, τα έχεις φρέσκα-φρέσκα στο μυαλό σου!
Και σου άρεσαν πολύ ε; Φαίνεται άλλωστε.

quote:

εσύ θα μου πεις που είσαι σπουδαγμένος και ίσως πληρώνεσαι να απαντάς για θρησκευτικά/χριστιανικά θέματα στα διάφορα μπλοκ.
Την δουλεία σου δηλαδή κάνεις, δεν σε κατηγορώ , ή δουλειά δεν είναι ντροπή.

Αυτό που με "στεναχωρεί" περισσότερο είναι η "επιπολαιότητα" με την οποία ορισμένοι - που κατηγορούν άλλους για φαρισαίους - επιδίδονται στη λασπολογία, μη γνωρίζοντας καν το αντικείμενο της συζήτησης. Διότι αν το γνώριζαν θα παράθεταν υπαρκατά κείμενα και όχι, πιθανώς, αράδες που γεννά το, ίσως, φουρτουνιασμένο από τον αντιχριστιανικό φονταμενταλισμό, μυαλό τους.
Η πληρωμή μου, αφού το θέτεις έτσι, είναι να προσπαθώ, όσο μπορώ, να "διορθώνω τυχόν λάθη" κάποιων συνομιλητών μου.

Θα σε συμβούλευα λοιπόν, να ξαναδιαβάσεις τα εδάφια που παράθεσες και ματαέλα να τα συζητήσουμε.


quote:

Αλλά επι τη ευκαιρία πες και για εκείνη την ιστορία με την συκιά – την ξέρεις φαντάζομαι – που του ήρθε του θεού να φάει σύκα σε εποχή που οι συκιές (που αυτός έφτιαξε) ΔΕΝ έχουν σύκα, και που όταν την πλησίασε και διαπίστωσε πως δεν έχει σύκα, την καταράστηκε να “μην σώσει να φάει ποτέ κανείς σύκο από σένα”
Την άλλη μέρα την βρήκαν οι μαθητές του, κατάξερη μέχρι την ρίζα.

Α! μην μου πεις, πολύ ευαγγελική και διδακτική ιστορία.



Μη μου πεις ότι στεναχωρήθηκες για τη συκιά;
Μα τόσο ευαίσθητη ψυχή έχεις βρε ψευτόγιαννε;

quote:

Σωστά ή είναι μια ακόμα διαστρέβλωση?
Για πες εσύ την δική σου αλήθεια.
Για βάφτισε την γαλοπούλα σε ψάρι, για να μπορείς να τη κατεβάσεις στην κοιλιά σου, σαν μοντέρνος νέο φαρισαίος.

Ως μέλος αυτού εδώ του φόρουμ, όπου, υποτίθεται, συζητούνται θέματα που άπτονται του μεταφυσικού, το ελάχιστο που θα περίμενε κανείς να κάνεις είναι να δώσεις τη δική σου ερμηνεία στη συγκεκριμένη παραβολή και μετά να ζητήσεις την άποψη των φαρισαίων.

Αλλά, ως φαίνεται, ως "μη φαρισαίος" και "ντόμπρος" που είσαι, προτιμάς την τέχνη της ειρωνίας και το σπορ με το κουβαδάκι και τη λάσπη που,ίσως, τελικά, να είναι πιο προσοδοφόρο για σένα, ποιος ξέρει;




Ψηλέ ξεκινώ από το θέμα της πληρωμής σου.
Είχες κατηγορηθεί από άλλους πως αυτή είναι η δουλεία σου, και πως για αυτήν πληρώνεσαι.
Δεν το είχες διαψεύσει αυτό τότε.
Εγώ δεν ανέφερα σαν επιβεβαιωμένη πληροφορία, είπα πως «ίσως» αυτή να είναι και η δουλεία σου.
Κακό δεν θα ήταν, εκτός και αν το θεωρείς εσύ υποτιμητικό.
Δεν είναι? σε πιστεύω 100%. Άλλωστε ΔΕΝ με αφορά.
.
Επί της ουσία τώρα.
ΔΕΝ είδα να απαντάς σε ΤΙΠΟΤΑ.
Για πες εσύ την ερμηνεία των αναφορών του Ματθαίου, από το δικό σου βαγγέλιο, παράθεσε και το αρχικό κείμενο. ( να δούμε μήπως είναι από το βαγγέλιο των Ιεχωβάδων, οπότε διαφέρουν τα κείμενα)

Για τη συκιά – καλά τώρα – για μια συκιά θα τα χαλάσουμε? Όπως λες.
Η συνηθισμένη ταχτική.
Καταπίνουμε την καμήλα, και αναλύουμε το κουνούπι.
Η συκιά είναι η καμήλα μπρεεεε.
Αλά που να καταλάβεις εσύ από «ευαγγελικό λόγο»
Από «θρησκεία εξ αποκαλύψεως»
Καλά τώρα στις λεπτομέρειες θα κολλήσουμε
Ένταξη υπάρχουν και μερικές, στραβές, μην κολλάμε τώρα στις λετομέριες


Κατά τα αλλά η γνωστή καραμέλα του «αντιχριστιανικού φονταμενταλισμού»,
Ο ….Γκεμπελισμός σε όλο του το μεγαλείο

Ναι εν είχα τι άλλα να κάνω εγώ, με τον χριστιανισμό θα κάτσω να ασχοληθώ.
Μου πρότεινε κάτι ο Ντοκτορ, και του απάντησα.
Το κατάλαβε και τέλειωσε η ιστορία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 00:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν εξετάσουμε τον άνθρωπο ως "ψυχολογική οντότητα" θα διαπιστώσουμε ότι είναι υποκείμενος σε πολλές δυνάμεις τις οποίες εκ των πραγμάτων "καλείται" απο πολύ νωρίς να αντιμετωπίσει...
Κατ'αρχάς το άγνωστο περιβάλλον...τους γονείς...την κοινωνία και όλο το πλαίσιο αναφοράς στο οποίο "καλείται" να αντιμετωπίσει...
Απο μικρό πεινάει και αισθάνεται την ανάγκη μιας τρυφερής αγκαλιάς που γι'αυτό δηλώνει αγάπη και ενδιαφέρον αλλα και ΑΣΦΑΛΕΙΑ...
Αυτά τα προσφέρουν οι γονείς και για το παιδάκι αυτοί οι άνθρωποι -γονείς- εκ των πραγμάτων εμφανίζονται ως "ψηλοί" και γνώστες...και για το παιδάκι δηλώνεται η εμπιστοσύνη σε αυτά τα πρόσωπα που πάντα είναι εκεί προσφέροντάς του την απαραίτητη ασφάλεια!
Θα δείξουν εμπιστοσύνη σε κάθε νουθεσία και προσταγή τους και θα βρούν και την επικύρωση μετέπειτα και κεί έξω..σχολείο και κοινωνία...
Και βέβαια αυτό δεν πρόκειται απλά να αποτυπωθεί ως μια εντολή ή μια ιδέα...αλλα θα αποτυπωθεί μέσα στην παιδική ψυχή και με το ανάλογο συναίσθημα -συναισθηματικό μανδύα- που βιώθηκε όταν η κάθε μια εντολή ερχόταν...
Ο καλός Θεός και ο κακός διάβολος....
Τα καλά παιδιά που προκόβουν κάνουν την προσευχή τους στον παντοδύναμο Θεό , διαφορετικά ο διάβολος εισέρχεται και κλέβει τη καρδιά τους....
Φόβος και ελπίδα...και μάλιστα αυτό το βλέπει να επικυρώνεται αλλα και να επιβάλλεται απο μια ολόκληρη κοινωνία , που σε διαφορετική περίπτωση αν κι'εφόσον δεν ευθυγραμμιστεί με όσα του υπαγορεύονται , θα εμφανίζεται ως αντιδραστικό...ανηπάκουο...διαφορετικό και καταστροφικό ως άνθρωπος και ενδεχομένως περιθωριοποιηθεί...
Κάθε διαφορετικό , ορίζεται ως "άπιστο" ... "παγανιστικό" .... "αντικοινωνικό" και βεβαίως και "αντιπατριωτικό" ... συνεπώς και επικίνδυνο για όλους , κάτι το σατανικό με όλα όσα αυτό συνεπάγεται!!!
Περίπου λέγεται.."Όχι , δεν έχεις να ελέγξεις τίποτα , έτι έχουν τα πράγματα όπως ακριβώς σου λέμε , γονείς σου είμαστε ή δάσκαλοί σου .... πιστεύεις ότι θα θέλαμε το κακό σου"???

Αλυσίδα....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 00:40:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

quote:
Και αν ρώταγε Γιάννη εσένα η τον φίλο μακεδωνα το εξεις..(το έχω κάνει στον εαυτο μου)

Ρε μπας και το παιχνίδι της ταυτησης με τον θρύλο η τον ΠΑΟΚ, γίνεται κάτι ανάλογο και με την θρησκεία, τι θα λέγατε?


Για την κοινωνική ανάγκη του "ανήκειν" απάντησε ο Δήμος. Για την επιλογή ή επιβολή της κοινωνικής ομάδας, είτε αυτή είναι θρησκευτική είτε ποδοσφαιρική είτε σωματείο είτε σύλλογος, επίσης. Η διαφορά είναι στο τι διαλέγει κανείς και στο τι του επιβάλλεται.

Σε απλά ελληνικά όμως, θα έλεγα φίλε μου πως η πλειοψηφία (αν όχι η ολότητα) των άρρωστων οπαδών των ομάδων, θα παραδεχτεί ευθέως και χωρίς περιστροφές πως όντως είναι άρρωστοι και πως το να υποστηρίζουν την ομάδα τους με ακραίους τρόπους και να υποφέρουν γι'αυτήν, όντως είναι αρρώστια. Το παραδέχονται, το αποδέχονται και ζουν μ'αυτό.

Αντίθετα, στις θρησκείες δεν θα δεις κανέναν να θεωρεί τον εαυτό του άρρωστο, ακόμη κι όταν βρίσκεται στα όρια της ψυχασθένειας με τη θρησκεία του και το θεό του. Εκεί, αντί για "άρρωστος", χρησιμοποιείται η φράση "πολύ πιστός".


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 00:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
G.P

Κατά τα αλλά η γνωστή καραμέλα του «αντιχριστιανικού φονταμενταλισμού»,
Ο ….Γκεμπελισμός σε όλο του το μεγαλείο


Όλα καλά φίλε μου αλλα αυτά τα περί Γκαιμπελισμού τα χρειαζόμαστε???
Αν θές την άποψή μου δε ... όντως σε ορισμένες περιπτώσεις και ανάλογα με την διατύπωση του εκάστοτε επιχειρήματος , μπορεί κάποιος και δικαίως να μιλήσει για "αντιχριστιανικό φονταμελισμό"...
Προσωπικά δεν πιστεύω σε Θρησκείες , ωστόσο θεωρώ ότι είναι δικαίωμα του καθενός που το επιθυμεί να θρησκεύεται και δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει "οπωσδήποτε του ανήκειν" του θεματοθέτη...ως ερώτημα..
Αυτό ορίζεται απο τον καθένα ξεχωριστά και όσο μπορώ να επικρίνω κάποιον για τις ακραίες θρησκευτικές του θέσεις άλλο τόσο μπορώ να κάνω το ίδιο για κάποιον που εκφέρει αποδομητικό και ασέβαστο λόγο , όντας πεπεισμένος ότι οι απόψεις του είναι αλάθητες...
Θεωρώ ότι εξετράπεις φίλε μου εδώ...και στο λέω ευθέως!
Ο Ψηλός μπορεί να έχει τις απόψεις του και τις οποίες υπερασπίζεται και καλά κάνει -αναγνωρίζω ότι κάποιες στιγμές βγαίνει εκτός ορίων και ο ίδιος- αλλα είναι άλλο πράμα να κρίνουμε στάσεις και ιδέες και άλλο να κρίνουμε ανθρώπους και μάλιστα ανθρώπους που καθημερινά είμαστε συνομιλητές....


Λές...
"Σωστά ή είναι μια ακόμα διαστρέβλωση?
Για πες εσύ την δική σου αλήθεια.
Για βάφτισε την γαλοπούλα σε ψάρι, για να μπορείς να τη κατεβάσεις στην κοιλιά σου, σαν μοντέρνος νέο φαρισαίος".

Μα είναι αυτή διατύπωση φίλε μου και τι θα περίμενες απο κάποιον ως απάντηση???

Αν σου απευθυνόταν ο οποιοσδήποτε κατ'αυτόν τον τρόπο δεν θα εκνευριζόσουν και δικαίως???

Ελπίζω στην κατανόησή σου....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 00:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννης ψεύτης,

βέβαια σε όλα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Ο “θρύλος” είναι “θρησκεία”, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.)
.......

Η τον τρελλο κανείς, η τον τρελλο παριστάνεις. Αυτο το εγραψες η όχι?

Τι γράφεις λοιπόν στη συνέχεια πως εισαι αδέσποτος? διλαδη αν συμομιλεις με κάποιο που είναι πράγματι χωρίς εγω, και σου γραφει το αραδειγμα πως είτε βουδας είτε κουδας, είναι το ίδιο και το αυτο, ΕΣΥ φερνεις κατόπιν εορτής παραδείγματα και λες δεσπότη τον πραγματικά αδέσποτο, και πως έχω αναγκη να πιστεύω κάπου....

Τι Ρίτσος και πουτσος ρε Γιάννη να στο πω και έτσι, φωτιά και στάχτη έγιναν όλα, συνηδηση υπάρχει μόνο, κρατα ΕΣΥ τα δκακινικια τη χαζομαρα και να είσαι ευθύς και ειληκρινησς όταν γράφεις με ελεύθερο άνθρωπο, γιατί στα δίνει στο χέρι οποτε θέλει...σε σένα και κάθε κουλτοριαρη της βουρτσας,,,

Άκου ΠΑΟ ολε, και οπαδικες τρίχες...(καθόλου χιούμορ δεν σου κάνω) σε κόβω μαρξιστο καβαλημενο, και τραβας κουπί...(οικογενειακό)

Σορρυ, μα οποίος το παίζει δυπλοπροσωπος, και ανερει όσα γράφει υποστηρίζοντας το αντίθετο ακριβώς, αιβτο κάνει συνεχώς στο φόρουμ, μαζι μου τελειωνει πριν αρχίσει...μάλιστα τον στέλνω εκει που του αξίζει, παρέα στην αιώνια χαζομαρα να ψάχνεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 01:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακεδωνα

Για την κοινωνική ανάγκη του "ανήκειν" απάντησε ο Δήμος. Για την επιλογή ή επιβολή της κοινωνικής ομάδας, είτε αυτή είναι θρησκευτική είτε ποδοσφαιρική είτε σωματείο είτε σύλλογος, επίσης. Η διαφορά είναι στο τι διαλέγει κανείς και στο τι του επιβάλλεται.

Σε απλά ελληνικά όμως, θα έλεγα φίλε μου πως η πλειοψηφία (αν όχι η ολότητα) των άρρωστων οπαδών των ομάδων, θα παραδεχτεί ευθέως και χωρίς περιστροφές πως όντως είναι άρρωστοι και πως το να υποστηρίζουν την ομάδα τους με ακραίους τρόπους και να υποφέρουν γι'αυτήν, όντως είναι αρρώστια. Το παραδέχονται, το αποδέχονται και ζουν μ'αυτό.

Αντίθετα, στις θρησκείες δεν θα δεις κανέναν να θεωρεί τον εαυτό του άρρωστο, ακόμη κι όταν βρίσκεται στα όρια της ψυχασθένειας με τη θρησκεία του και το θεό του. Εκεί, αντί για "άρρωστος", χρησιμοποιείται η φράση "πολύ πιστός".
......

Μακεδωνα, έσενα σε καλαβαινω, με γνωρίζεις χρόνια που γράφω, σου πέρασε ποτε απο το κεφάλι πως ανοίξω σε κάποια πίστη, η τέλος πάντων κάπου;

Ούτε προσωπικά υπαινιγμούς δεν έκανες ποτε σου...και σέβομαι την κάθε κουβένταου διαβάζω. Δεν γράφεις για να ξεγραψεις, γράφεις γιατί το έχεις ψάξει. Έτσι και εγω, ουτε για αστείο δεν θα έλεγα, κοιτα υπάρχουν εξερεσεις σε γράφω....

Τώρα ποιος έχει ψυχασθενεια, και το είναι η ψυχασθενεια είναι το προβλημα...

Αυτο και αν θέλει ψαξημο.

Καλα να περνάς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 02:33:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

quote:
σου πέρασε ποτε απο το κεφάλι πως ανοίξω σε κάποια πίστη, η τέλος πάντων κάπου;

Δεν διαπίστωσα κάτι τέτοιο.

quote:
Έτσι και εγω, ουτε για αστείο δεν θα έλεγα, κοιτα υπάρχουν εξερεσεις σε γράφω....

Βρε Πλάτωνα, υποθέτω πως ήταν αστείο...ίσως έδωσες μεγαλύτερη σημασία απ' όση πραγματικά απαιτούνταν.

quote:
Τώρα ποιος έχει ψυχασθενεια, και το είναι η ψυχασθενεια είναι το προβλημα...

Στο θέμα της θρησκείας, η ψυχασθένεια και όνομα έχει και χαρακτηριστικά. Λέγεται "θεομανία" και κλινικές έρευνες θεομανιακών έγιναν σε ευρεία κλίμακα στο γνωστό άσυλο "Charenton" στη Γαλλία στις αρχές του 20ού αιώνα.

quote:
Καλα να περνάς.

Και συ το ίδιο

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 08:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Τι γράφεις λοιπόν στη συνέχεια πως εισαι αδέσποτος? διλαδη αν συμομιλεις με κάποιο που είναι πράγματι χωρίς εγω [...]


ΠΛΑΤΩΝΑ, συγνώμη αλλά εδώ υπονοείς πως είσαι κάποιος που δεν έχει "εγώ" ; Με συγχωρείς, αλλά αν δεν έχεις "εγώ" τότε ποιος γράφει αυτήν την απάντηση στον gianipseftis ; Δεν την γράφει ένα από τα "εγώ" σου ; Ειδικά δηλ. αυτό :

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Σορρυ, μα οποίος το παίζει δυπλοπροσωπος, και ανερει όσα γράφει υποστηρίζοντας το αντίθετο ακριβώς, αιβτο κάνει συνεχώς στο φόρουμ, μαζι μου τελειωνει πριν αρχίσει...μάλιστα τον στέλνω εκει που του αξίζει, παρέα στην αιώνια χαζομαρα να ψάχνεται...


Αυτό δεν το γράφει ένα από τα "εγώ" σου ;

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

[...] και σου γραφει το αραδειγμα πως είτε βουδας είτε κουδας, είναι το ίδιο και το αυτο [...]


Κατ' αρχήν η φράση δεν είναι "είτε Βούδας, είτε Κούδας" αλλα είναι "πότε Βούδας, πότε Κούδας" ακριβώς για να δείξει το αντίθετο απ' αυτό που λες εσύ ΠΛΑΤΩΝΑ, πως δηλ. Βούδας και Κούδας ΔΕΝ είναι ένα και το αυτό. Σαφώς λοιπόν Βούδας και Κούδας δεν είναι το ίδιο.

Η χρήση της λέξης Βούδας από τον Μανώλη εδώ, δεν γίνεται για να υποδηλωθεί η θρησκεία (ο Βουδισμός) δηλ. αλλά κάποιο χαρακτηριστικό του Βούδα που είναι π.χ η ηρεμία, η πραότητα κτλ σε αντίθεση με κάποιο χαρακτηριστικό του ποδοσφαιριστή Κούδα που είναι π.χ η ανησυχία, η νευρικότητα, η κινητικότητα. Ο Κούδας ήταν ένας πολύ γρήγορος ποδοσφαιριστής, με χαρακτηριστική ... "κλωτσιά". Η κλωτσιά του Κούδα, το σουτ του δηλ. αναφέρει εδώ ο Ρασούλης, σε αντίθεση με την πραότητα, την ανοχή και την αταραξία του Βούδα. Συνεπώς, ο Βούδας με τον Κούδα δεν έχει καμία σχέση έτσι όπως χρησιμοποιείται η φράση από τον Ρασούλη, όμως η αναφορά γίνεται γιατί αυτές οι δύο διαφορετικές μορφές εναλλάσονται στον εσωτερικό κόσμο ενός ανθρώπου και στην συμπεριφορά του, κάνοντας τον ίδιο τον άνθρωπο πότε να συμπεριφέρεται ως Βούδας (ατάραχος π.χ) και πότε ως Κούδας (ταραγμένος με δυνατό σουτ). Επίσης, αυτή η αντίθεση δηλώνεται και παρακάτω με τον επόμενο στίχο που λέει "πότε Ιησούς κι Ιούδας".

Συνεπώς, ούτε ο Βούδας είναι το ίδιο και το αυτό με τον Κούδα, ούτε ασφαλώς ο Ιησούς είναι το ίδιο και το αυτό με τον Ιούδα. Η διαφορετικότητα τονίζεται εδώ, όχι η ομοιότητα.

Τώρα, εσύ ΠΛΑΤΩΝΑ λες πως Βούδας και Κούδας είναι ένα και το αυτό. Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ο "Κούδας" σαφώς ανήκει σε μια ομάδα, στον ΠΑΟΚ και ο ΠΑΟΚ για κάποιους είναι "θρησκεία". Εδώ όμως έχουμε δύο πράγματα τα οποία τα συγκρίνουμε, ερμηνεύοντας το ένα κυριολεκτικά (τον Βούδα δηλ. τον Βουδισμό που είναι θρησκεία) και το άλλο μεταφορικά (τον Κούδα δηλ. τον ΠΑΟΚ που μεταφορικά είναι θρησκεία, όχι κυριολεκτικά).

Η ευφυία του Ρασούλη φαίνεται ακριβώς εδώ, στο γεγονός δηλ. πως ανεξαρτήτως κυριολεξίας και μεταφοράς, Βούδας - Κούδας είναι θρησκεία και - τι περίεργο ; - ενώ είναι θρησκεία, μέσα στην ίδια θρησκεία (στον ίδιο εαυτό δηλ) εμφανίζονται δύο διαφορετικές μορφές (δύο διαφορετικά "εγώ" δηλ.) : Βούδας - Κούδας / Ιησούς - Ιούδας. Σε κάθε περίπτωση ο Βούδας και ο Κούδας είναι διαφορετικές μορφές, παρ' ότι αυτό που αντιπροσωπεύει ο καθένας τους - μια θρησκεία ο ένας, μια ομάδα ο άλλος - μπορεί κάποια στιγμή να σημαίνει το ίδιο - [ ποια στιγμή ; όταν και μόνον όταν η ομάδα ερμηνευθεί μεταφορικά ως θρησκεία, όταν δηλ. ο ΠΑΟΚ ερμηνευετεί ως Θρησκεία ].

Ο macedon κάνει μια σημαντική και σωστή - κατ' εμέ - παρατήρηση :

quote:
macedon

Σε απλά ελληνικά όμως, θα έλεγα φίλε μου πως η πλειοψηφία (αν όχι η ολότητα) των άρρωστων οπαδών των ομάδων, θα παραδεχτεί ευθέως και χωρίς περιστροφές πως όντως είναι άρρωστοι και πως το να υποστηρίζουν την ομάδα τους με ακραίους τρόπους και να υποφέρουν γι'αυτήν, όντως είναι αρρώστια. Το παραδέχονται, το αποδέχονται και ζουν μ'αυτό.


Δηλ. οι μεν οπαδοί μιας ομάδας παραδέχονται πως είναι άρρωστοι, π.χ υπάρχουν συνθήματα που το αναφέρουν αυτό όπως π.χ "ΠΑΟΚ ΑΡΡΩΣΤΗΣΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΠΑΛΙ 8 ΚΕΦΑΛΙΑ ...", ή "ΡΟΥΦΙΑΝΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΤΟΝ ΤΡΕΛΟΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΣΥΧΝΑ". Άλλες φορές πάλι χρησιμοποιούν την έννοια του ναρκωτικού : "ΠΑΟΚάρα σ' αγαπώ, είσαι εσύ ναρκωτικό / Τόσο δυνατό θα αποτρέλαθω μακριά σου δεν μπορώ / Ψάχνω γιατρεία όμως πουθενά δεν μπορώ να γιατρεύτω!", κάτι ανάλογο που έκανε και ο Μαρξ όταν είπε "Η Θρησκεία είναι το όπιο του λαού".

Κανένας όμως οπαδός θρησκείας, κανένας πιστός μιας θρησκείας, δεν παραδέχεται πως η αγάπη του (ή η πίστη του, ή η αφοσίωσή του) γι' αυτήν την θρησκεία είναι αρρώστια ή πως η θρησκεία του είναι ναρκωτικό. Αυτό είναι μια σημαντική διαφορά. Ρωτήστε π.χ τον Ψηλό αν ο Χριστιανισμός είναι ναρκωτικό ή αρρώστια και θα εισπράξετε μια απάντηση που θα σας στείλει στο πυρ το εξώτερο ...

http://www.youtube.com/watch?v=MA1dRX1CO2A

ΟΦΗ ολέ! / κάνε τους τα δίχτυα να μην ράβονται ποτέ!

Edited by - zip on 20/08/2011 09:09:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 09:15:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφου ζιπ μπηκες στον κόπο να αναρωτηθεις και να απαντήσεις, θα απαντήσω και σε σένα. Είτε βουδας είτε κουδας, δεν την διάβασα απο το μανώλη, δεν έχω διαβάσει τίποτα απολύτως απο αυτόν, μάλλον απο δικα σου γραφτα το διάβασα. Βέβαια δεν έβαλα το ποτε, γιατί ακριβώς το είτε εννοουσα, και ήταν η συνέχεια και διευκρίνηση της προηγούμενης φρασεως, εκει που έγινε μια προσπάθεια να δώσω να καταλάβει ο συνομιλητής, πως ο μηχανισμός της ταυτισεως είναι ίδιος, στον οπαδό χριστιανο κσι στον οπαδό του μπιν λαντεν.

Τώρα ο ρασουλης και ΕΣΥ υποστηρίζεται πως ένας άνθρωπος συμπεριφέρεται σαν βουδας η κουδας, ανάλογα της γρηγοραδας του μυαλού του. Ε καλα, αυτο δεν θα συμφωνούμε και σε όλα ζιπ, και η φερραρι παει σιγά όπως Ένα φιατ...το φιατ ομως, δεν μπορει όμως ποτε του να παει γρήγορα, όπως μια φερραρι. Έτσι είναι και με τους ανθρώπους, (αν δεν έχουν (άλογα καο στροφες) μέσα..)

Τώρα για το αν σου γράφει το εγω η συνηδειση ζιπ, είναι όπως το δεις. Αν έχεις φουλ το μοτορ που λέμε, συνηδειση υπάρχει, όχι εγω...διάλεξε κσι πάρε.

Υ.γ Πάω για μπάνιο, μα το απογευματακι αν έχω ώρα τα ξαναλέμε...

Τον μακεδωνα τον διαβάζω, ασε να γράφει που και που κανά καλο να τσιτωνει τον ψηλο!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 10:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιάννης ψεύτης,

βέβαια σε όλα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Ο “θρύλος” είναι “θρησκεία”, μην τα ισοπεδώνουμε όλα.)
.......

Η τον τρελλο κανείς, η τον τρελλο παριστάνεις. Αυτο το εγραψες η όχι?

Τι γράφεις λοιπόν στη συνέχεια πως εισαι αδέσποτος? διλαδη αν συμομιλεις με κάποιο που είναι πράγματι χωρίς εγω, και σου γραφει το αραδειγμα πως είτε βουδας είτε κουδας, είναι το ίδιο και το αυτο, ΕΣΥ φερνεις κατόπιν εορτής παραδείγματα και λες δεσπότη τον πραγματικά αδέσποτο, και πως έχω αναγκη να πιστεύω κάπου....

Τι Ρίτσος και πουτσος ρε Γιάννη να στο πω και έτσι, φωτιά και στάχτη έγιναν όλα, συνηδηση υπάρχει μόνο, κρατα ΕΣΥ τα δκακινικια τη χαζομαρα και να είσαι ευθύς και ειληκρινησς όταν γράφεις με ελεύθερο άνθρωπο, γιατί στα δίνει στο χέρι οποτε θέλει...σε σένα και κάθε κουλτοριαρη της βουρτσας,,,

Άκου ΠΑΟ ολε, και οπαδικες τρίχες...(καθόλου χιούμορ δεν σου κάνω) σε κόβω μαρξιστο καβαλημενο, και τραβας κουπί...(οικογενειακό)

Σορρυ, μα οποίος το παίζει δυπλοπροσωπος, και ανερει όσα γράφει υποστηρίζοντας το αντίθετο ακριβώς, αιβτο κάνει συνεχώς στο φόρουμ, μαζι μου τελειωνει πριν αρχίσει...μάλιστα τον στέλνω εκει που του αξίζει, παρέα στην αιώνια χαζομαρα να ψάχνεται...


Φίλε μου απαξιώ να σε ακολουθήσω στο χαμερπές υβρεολόγιο σου.
Έχεις την θρασύτητα και την αμετροέπεια να εμπλέξεις ακόμα και την οικογένεια μου.
Δεν είσαι μόνο υβριστής αλλά και βλαξ και σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
ΔΕΝ φταίω εγώ αν εσύ κολημμένος στις ιδεολυψίες σου, αδινατεις να φανταστείς ότι μπορεί να υπάρχουν άτομα που ΔΕΝ έχουν την ανάγκη κάποιου στηρίγματος, μιας έμμονης “ιδέας”, ενός καθοδηγητή, κλπ κλπ.
Θεωρείς πως αν υπάρχουν, κάνουν λάθος ή δεν το έχουν σκεφτεί καλά, όπως εσύ ο ξύπνιος και φιλοσοφημένος

Δεν φταίω εγώ αν έχεις τόσο χαμηλή νοημοσύνη και ΔΕΝ κατάλαβες το φανερό χιούμορ στην φράση (μόνο ο “θρύλος” είναι “θρησκεία” )

Ο Μακεδόνας το .... έπιασε αμέσως το νόημα, και ανταπάντησε
“Ο ΠΑΟΚ είναι θρησκεία, ο "θρύλος" είναι δυνάστης” .
Μην μου πεις πως ο Μακεδόνας έχει για θρησκεία του τον ΠΑΟΚ?
Αλά τι να καταλάβεις εσύ από αυτά?
Μες στην σπηλιά με τον ιδεατό σου κόσμο, ΔΕΝ έχεις επαφή με τον πραγματικό κόσμο.
Για σένα όλα είναι μια ιδέα, ακόμη και η πείνα όπως λες.
Φίλε μου εχεις μεγάλη ιδέα για το μπόι σου
Μην σηκώνεις τις φτέρνες σου δεν γίνεσαι σπουδαιότερος.
Το μπόι σου φτάνει μέχρι εκεί που φτάνει η σκούφια σου, ούτε χιλιοστό παραπάνο.
Και ψηλό καπέλο να φορέσεις, και περικεφαλαία να βάλεις, βλάκας θα παραμένεις με περικεφαλαία.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 11:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

G.P

Κατά τα αλλά η γνωστή καραμέλα του «αντιχριστιανικού φονταμενταλισμού»,
Ο ….Γκεμπελισμός σε όλο του το μεγαλείο


Όλα καλά φίλε μου αλλα αυτά τα περί Γκαιμπελισμού τα χρειαζόμαστε???
Αν θές την άποψή μου δε ... όντως σε ορισμένες περιπτώσεις και ανάλογα με την διατύπωση του εκάστοτε επιχειρήματος , μπορεί κάποιος και δικαίως να μιλήσει για "αντιχριστιανικό φονταμελισμό"...
Προσωπικά δεν πιστεύω σε Θρησκείες , ωστόσο θεωρώ ότι είναι δικαίωμα του καθενός που το επιθυμεί να θρησκεύεται και δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει "οπωσδήποτε του ανήκειν" του θεματοθέτη...ως ερώτημα..
Αυτό ορίζεται απο τον καθένα ξεχωριστά και όσο μπορώ να επικρίνω κάποιον για τις ακραίες θρησκευτικές του θέσεις άλλο τόσο μπορώ να κάνω το ίδιο για κάποιον που εκφέρει αποδομητικό και ασέβαστο λόγο , όντας πεπεισμένος ότι οι απόψεις του είναι αλάθητες...
Θεωρώ ότι εξετράπεις φίλε μου εδώ...και στο λέω ευθέως!
Ο Ψηλός μπορεί να έχει τις απόψεις του και τις οποίες υπερασπίζεται και καλά κάνει -αναγνωρίζω ότι κάποιες στιγμές βγαίνει εκτός ορίων και ο ίδιος- αλλα είναι άλλο πράμα να κρίνουμε στάσεις και ιδέες και άλλο να κρίνουμε ανθρώπους και μάλιστα ανθρώπους που καθημερινά είμαστε συνομιλητές....


Λές...
"Σωστά ή είναι μια ακόμα διαστρέβλωση?
Για πες εσύ την δική σου αλήθεια.
Για βάφτισε την γαλοπούλα σε ψάρι, για να μπορείς να τη κατεβάσεις στην κοιλιά σου, σαν μοντέρνος νέο φαρισαίος".

Μα είναι αυτή διατύπωση φίλε μου και τι θα περίμενες απο κάποιον ως απάντηση???

Αν σου απευθυνόταν ο οποιοσδήποτε κατ'αυτόν τον τρόπο δεν θα εκνευριζόσουν και δικαίως???

Ελπίζω στην κατανόησή σου....



Φίλε Εαρινέ, θα σε παρακαλούσα την επόμενη φορά που θα μου κάνεις τη παρατήρηση, να φροντίσεις να είσαι ενήμερος για όλο το ιστορικό της κουβέντας μου με το ψηλό.
Αν – λέω άν - έχεις αναλάβει την υπεράσπισή του, τότε προφανώς δεν σε έχει ενημερώσει σωστά.

Αν γνωρίζεις το θέμα που κουβεντιάζουμε, πες την δική σου ερμηνεία φίλε μου και μην μου πετάς λάσπη. Έτσι θα δούμε σε τι διαφέρει η θέση η δική μου με την δική σου, θα μπορέσουμε να την συγκρίνουμε, και ενδεχομένως να καταλήξουμε κάπου, ή στην χειρότερη περίπτωση να καταγραφούν οι διαφορετικές απόψεις μας.

Μια και σε θεωρώ φίλο, σε ενημερώνω συνοπτικά (διαφορετικά δεν θα το έκανα), πως το θέμα προέκυψε, απο μια προτροπή του Ντοκτορ να διαβάσω Ματθαίο, κάτι που το έχω κάνει από 8 χρονών και το ξέρω ΠΑΡΑ πολύ το θέμα.
Απάντησα στον Ντόκτορ με δυο (μόνο) εδάφια από τον Ματθαίο, σε ελεύθερη δική μου μετάφραση από το αρχικό κείμενο (αυτό που ξέρω εγώ). Προσπάθησα να αποδώσω το σωστό νόημα, χρησιμοποιώντας σημερινή φρασεολογία.

Επαναλαμβάνω.
Αν εσύ και ο ψυλός, διαφωνείτε για την απόδοση και την ερμηνεία των κειμένων, το ποιο σωστό αντί να πετάτε λάσπη και γενικόλογους αφορισμούς, να καταθέσετε τις δικές σας θέσεις ποστάροντας και το αρχικό κείμενο, που θα επιβεβαιώνει το λάθος μου.

Τα εδάφια που αναφέρθηκα – και όχι παραβολές που λέει ο ψυλός - είναι σημαντικά (καθώς και της συκιάς) , φανερώνουν πως νοούνται οι έννοιες της “αγάπης” και της “ελευθερίας”, και της “σοφίας”.

Σε καλώ λοιπόν να μου υποδείξεις τα σημεία που έχουν παραποιηθεί και θεωρείς “αποδομηκά” και “ασέβαστα” , καταθέτοντας παράλληλα και τις δικές σου ερμηνείες.
Την ίδια πρόταση την έχω ήδη κάνει και στο ψηλό που αυτόκλητα ανέλαβες να υπερασπιστείς.

ΣΕ αντίθετη περίπτωση φίλε, θα ήταν σοφότερο να σιωπήσεις


Υ.Γ
Σχολιάζει
“δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει "οπωσδήποτε του ανήκειν" του θεματοθέτη...ως ερώτημα”
Το ερώτημα του θεματοθέτη είναι απλό. Αν δεν το κατάλαβες γιατί δεν τον ρωτάς ευθέως τον ίδιον?
Ο τρόπος που το διατυπώνεις, δεν νομίζω πως έγινε κατανοητό σαν ερώτημα προς τον θεματοθέτη.

Παίξε μπάλα,... με την μπάλα στο γήπεδο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 12:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αυτό που με "στεναχωρεί" περισσότερο είναι η "επιπολαιότητα" με την οποία ορισμένοι - που κατηγορούν άλλους για φαρισαίους - επιδίδονται στη λασπολογία, μη γνωρίζοντας καν το αντικείμενο της συζήτησης. Διότι αν το γνώριζαν θα παράθεταν υπαρκατά κείμενα και όχι, πιθανώς, αράδες που γεννά το, ίσως, φουρτουνιασμένο από τον αντιχριστιανικό φονταμενταλισμό, μυαλό τους.

Κατά Ματθαίον (ι΄13-15)
εἰσερχόμενοι δὲ εἰς τὴν οἰκίαν ἀσπάσασθε αὐτὴν λέγοντες· εἰρήνη τῷ οἴκῳ τούτῳ. ἐὰν μὲν ᾖ ἡ οἰκία ἀξία, ἐλθέτω ἡ εἰρήνη ὑμῶν ἐπ᾿ αὐτήν· ἐὰν δὲ μὴ ᾖ ἀξία, ἡ εἰρήνη ὑμῶν πρὸς ὑμᾶς ἐπιστραφήτω. καὶ ὃς ἐὰν μὴ δέξηται ὑμᾶς μηδὲ ἀκούσῃ τοὺς λόγους ὑμῶν, ἐξερχόμενοι ἔξω τῆς οἰκίας ἢ τῆς πόλεως ἐκείνης ἐκτινάξατε τὸν κονιορτὸν τῶν ποδῶν ὑμῶν. ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἀνεκτότερον ἔσται γῇ Σοδόμων καὶ Γομόῤῥας ἐν ἡμέρᾳ κρίσεως ἢ τῇ πόλει ἐκείνῃ.

Κατά Ματθαίον (ι΄34-37)
Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην ἐπὶ τὴν γῆν· οὐκ ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην, ἀλλὰ μάχαιραν. ἦλθον γὰρ διχάσαι ἄνθρωπον κατὰ τοῦ πατρὸς αὐτοῦ καὶ θυγατέρα κατὰ τῆς μητρὸς αὐτῆς καὶ νύμφην κατὰ τῆς πενθερᾶς αὐτῆς·καὶ ἐχθροὶ τοῦ ἀνθρώπου οἱ οἰκιακοὶ αὐτοῦ. Ὁ φιλῶν πατέρα ἢ μητέρα ὑπὲρ ἐμὲ οὐκ ἔστι μου ἄξιος· καὶ ὁ φιλῶν υἱὸν ἢ θυγατέρα ὑπὲρ ἐμὲ οὐκ ἔστι μου ἄξιος·

Για δώσε μας εσύ Ψηλέ την σωστή μετάφραση σύμφωνα με την δική σου χριστιανική διάλεκτο , γιατί με τα δικά μου ελληνικά το νόημα είναι όπως το παραθέτει ο gianipseftis


*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 13:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.
.
.
.
.
Την ίδια πρόταση την έχω ήδη κάνει και στο ψηλό που αυτόκλητα ανέλαβες να υπερασπιστείς.

ΣΕ αντίθετη περίπτωση φίλε, θα ήταν σοφότερο να σιωπήσεις


Υ.Γ
Σχολιάζει
“δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει "οπωσδήποτε του ανήκειν" του θεματοθέτη...ως ερώτημα”
Το ερώτημα του θεματοθέτη είναι απλό. Αν δεν το κατάλαβες γιατί δεν τον ρωτάς ευθέως τον ίδιον?
Ο τρόπος που το διατυπώνεις, δεν νομίζω πως έγινε κατανοητό σαν ερώτημα προς τον θεματοθέτη.

Παίξε μπάλα,... με την μπάλα στο γήπεδο



Φίλε μου καλημέρα!
Θα ήθελα κατ'αρχάς να πώ , ότι δεν ηταν καθόλου εύκολο για μένα να κάνω παρατήρηση σε έναν φίλο και ουσιαστικά δεν επρόκειτο ούτε για παρατήρηση , ούτε για αυτόκλητη υπεράσπιση...αλλα για μια καλοπροαίρετη σύσταση να το πώ...υπενθύμιση???
Εκτιμώ την εγκράτεια την οποία επέδειξες στην απάντησή σου που παρ'ολη την "λογικη" συναισθηματική σου φόρτιση η οποία ήρθε ως φυσιολογικό αποτέλεσμα της παρέμβασής μου -και με τον τρόπο που την έκανα- , εκτιμώ ιδιαίτερα την εγκράτεια και τον σεβασμό που προσπάθησες να συνοδεύσεις την απάντησή σου στο πρόσωπό μου και αυτό σε ανεβάζει ακόμα πιο ψηλά στα "μάτια" μου....
Θα ήθελα δε να πώ ότι δεν ασχολήθηκα καθόλου -ειλικρινά- με την ακολουθία της συζητήσεως αλλα στάθηκα μόνο και μόνο στην έκφραση που έκανα copy-paste....και που δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση , ειδικά όταν έρχεται απο έναν άνθρωπο που ήδη έχω σε εκτίμηση...
Το "αποδομητικά και ασέβαστα" αναφέρεται στον τρόπο και τις εκφράσεις που επέλεξες να χρησιμοποιήσεις απέναντι στον φίλο και συνδίκτυο Ψηλό και όχι ως προς τις επισημάνσεις σου για τον Ματθαίο κοκ που στο τέλος-τέλος προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο , όπως εξάλλου και ο ίδιος ο Ματθαίος , οπότε δεν ασχολούμαι και μ'αυτόν και συζητήσεις που τον αφορούν , μιάς και ουδέποτε αυτό κατέληξε κάπου...
Αυτές οι προσωπικές κατηγοριοποιήσεις και "φιλοφρονήσεις" ουδέποτε μου άρεσαν και μου δημιουργούν άσχημη εντύπωση και το καταθέτω ευθέως , ακόμα και σε φίλους και θεωρώ ότι δεν "συνδράμουν" θετικά στην/ις συζήτηση/εις...το αντίθετο μάλιστα , ανοίγουν τους ασκούς του Αιόλου και ευτελίζουν ανθρώπους και συζητήσεις....
Έχω και γώ εκτραπεί και μου έγιναν συστάσεις και καλώς μου έγιναν και μάλιστα ΚΑΙ απο φίλους και με έτσουξαν αλλα οφείλω να ομολογήσω ότι είχαν δίκιο πέρα για πέρα...
Τέλος θα ήθελα να επισημάνω το εξής.."Δεν γίνεται και δεν πρέπει να είμαστε υποκείμενοι και εξαρτώμενοι απο την συμπεριφορά/ές των άλλων , διότι τότε γινόμαστε ένα και το ίδιο με 'κείνο που μεμφόμαστε"
Να είσαι καλά Γιάννη!!!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 13:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως φίλε μου αναφέρω και στην προηγούμενη απάντησή μου, ήταν απόλυτα εμφανές για μένα, πως απαντούσες χωρίς να γνωρίζεις όλη την “προϊστορία” της συζήτησης με τον ψηλό.

Διαφορετικά θα έλεγα “τρελάθηκε ο Εαρινός”

Αν την γνώριζες θα κατανοούσες λέξη προς λέξη την απάντησή μου.
Και αυτό ήταν που με λύπησε φίλε μου, η ταχύτητα να με κατηγορήσει χωρίς να γνωρίζεις.

“Άκουσον μεν – πάταξον δε”

Πολύ σοφό φίλε μου.

Υ.Γ
Ας το έχουμε .... πάντα γραμμένο, στο αριστερό αργό τμήμα του εγκεφάλου μας όπου κατοικεί ολόκληρη η “συνείδησή” μας -- όπως πολύ ... σοφά ανακάλυψε πρώτος και σε παγκόσμια αποκλειστικότητα ο ΜΕΝΤΗΣ – αμοθεν.

Ας είναι καλά ο άνθρωπος.

Μπορεί βέβαια εσύ να την γράψεις και στο ποιο γρήγορο δεξί ημισφαίριο εκεί που αποκλειστικά έχει εγκατασταθεί το “ασυνείδητο”.

Άρε Φρόιντ αν ήξερες τι σου επιφύλασσε ο ΜΕΝΤΗΣ – αμοθεν, θα μας μίλαγες ποτέ για το “ασυνείδητο”?


Εγώ πάντως την έχω γραμμένη στο “συνειδητό”, και αυτά που λέει ό ΜΕΝΤΗΣ-αμοθεν τα έχω διπλογραμμένα και στα δύο κάτω ημισφαίρια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 14:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ρε φροιντ να ήξερες τι μαλακιες που εγραψες, θα είχες αυτοκτονήσει και δεν θα επερνες στο λαιμό σου, γενεές ψυχαναλυτων ψυχοχαμενων...

Γιάννης.ψ
Νά τώρα, ένας κόμπος στο λαιμό, “το πάνω κάτω της αναγούλας”.....
............
Το κάτω πάνω της αναγουλας στο δίδαξε βρε ο φροιντ?

Γιαννάκη να είσαι και να περνασ καλα....ΕΣΥ και οι ψυχοψαγμενοι/ψυχοχαμενοι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 14:49:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσύ φίλε Πλάτωνα μπορείς να γράφεις και να λες εφεξής ότι σου κατέβει.
Μπας και ξέρεις και ο ίδιος σε τι απαντάς?

Έχεις το ακαταλόγιστο
Απαλλάσσεσαι λόγω βλακείας

Μονίμως!!!

Μίλα ελεύθερα, δεν σε παρεξηγώ, και δεν ασχολούμαι ξανά μαζί σου, ότι και να πείς.
Τα γραπτά σου αναπαριστούν ανάγλυφα τον χαρακτήρα σου

Να περνάς καλά φίλε μου στον κόσμο σου
ΔΕΝ έχει καμία σχέση με τον δικό μου.

Ευτυχώς!!!!!

Ναι φίλε , “αυτός ο κόμπος στο λαιμό, το πάνω κάτω της αναγούλας” (Γιάννης Ρίτσος)
Αυτή είναι η αίσθηση μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 15:05:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tι δεν κατάλαβες Γιάννη απ'οσα σου είπα???
Δεν ήμουν σαφής???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 15:20:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαννης
Να περνάς καλά φίλε μου στον κόσμο σου
ΔΕΝ έχει καμία σχέση με τον δικό μου.

Ευτυχώς!!!!!

Ναι φίλε , “αυτός ο κόμπος στο λαιμό, το πάνω κάτω της αναγούλας” (Γιάννης Ρίτσος)
................

Αυτο τε Γιαννάκη προσπαθω να σου πω τόσο καιρο, ακριβώς, και πετάς την πετσέτα βρε αξεοφοβε!

Δεν υπάρχει δικός μου κόσμος και δικός σου κόσμος, υπάρχει μόνο κόσμος. Για αυτο αγορινα βάλε φωτιά και κάψε όσα διάβασες, απο φροιντ και κάθε ψυχοχαρουμενο.....

Α και που είσαι, φιλαρακι είσαι πάντα οτι και να γράψεις οτι και να πεις, δεν αλλάζουν την εκτίμηση λίγες κουβέντες...(θελημενες)

Αν δεν στα βγάλω, ποιος θα στα κάνει....

Την αναγουλα την λένε αποθυμενο, μα το ξέρω απο τον καιρο που μου εγραψες για τις βρωμογαριδες μου...

Φιλακια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 16:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gianipseftis

Εσύ φίλε Πλάτωνα μπορείς να γράφεις και να λες εφεξής ότι σου κατέβει. Μπας και ξέρεις και ο ίδιος σε τι απαντάς? Έχεις το ακαταλόγιστο Απαλλάσσεσαι λόγω βλακείας Μονίμως!!!


Μην προσβάλεις σε παρακαλώ τον άνθρωπο που δεν έχει "εγώ". Δεν γράφει αυτός, γράφει ... η συνείδησή του. Και η συνείδησή του γράφει :

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ

Το κάτω πάνω της αναγουλας στο δίδαξε βρε ο φροιντ? Γιαννάκη να είσαι και να περνασ καλα....ΕΣΥ και οι ψυχοψαγμενοι/ψυχοχαμενοι.


Ολίγον τι ... μαλακισμένη συνείδηση, αλλά τι να κάνουμε ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 16:47:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΣΥ ζιπακο τι καφεδάκι σου το πειρες,

Βαρύ πικρό ήτανε πάντως, και καθόλου μαλακισμενο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 16:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έκανες μπάνιο ; Αναρρωτιόμασταν βρε παιδί μου, σχεδόν δεν φάγαμε για μεσημέρι, είχαμε αγωνία ... έκανε ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ μπάνιο ... δεν έκανε ... τι να έγινε άραγε ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy