ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πρεπει οπωσδηποτε να ανηκουμε σε καποια θρησκεια?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 13:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα κανω εγω και αγαπω τη καποδιστρια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 18:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis

quote:
Ακολουθεί πρώτο καρφί – λάσπη “ψηλής κριτικής”
Χώρις να παρουσιάσει την “δική του αλήθεια” με ρωτά ειρωνικά

Α, τώρα κατάλαβα τι έγινε ... Επεδίωξες να μιλήσεις σοβαρά με τον Ψηλό, ναι; Από κει ξεκίνησε όλη η παρεξήγηση...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 19:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε είμαι σχετικά καινούργιος στο φόρουμ.
Που να φανταστώ πως ο άνθρωπος δεν ξέρει τι του γίνεται, αν και εκπρόσωπος (έμμισθος η άτυπος) της χριστιανοσύνης.
Να κάνει τόση μεγάλη χοντρο... ατυπία, και μα μην έχει την εντιμότητα να ζητήσει συγνώμη?

Μετά τον προσβάλει η ..... προσφώνηση, “νεο φαρισαίος”

Ήμαρτον!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 00:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η δική μου παράθεση των αποσπασμάτων από τον Ματθαίο, έγινε μετά από τον ισχυρισμό του Ντοκτορ πως αν διάβαζα Ματθαίο δεν θα διαπίστωνα πουθενά ιδέα φόβου κλπ κλπ

Σαφώς και δεν υπάρχει πουθενά ιδέα φόβου.

quote:
Ακολουθεί πρώτο καρφί – λάσπη “ψηλής κριτικής”
Χώρις να παρουσιάσει την “δική του αλήθεια” με ρωτά ειρωνικά

Η «δική σου αλήθεια» ποια ήταν;
Αυτή εδώ:

"Μπροουυ......
Τι αγάπη θεέ μου, τι αγάπη θεέ μου, τι αγάπηηηηη
Και την κάνατε μίσος, και την κάνατε πόνο, και την κάνατε δάκρυυυυ!!!"

Ή μήπως αυτή εδώ

"Εμ! αυτή είναι γνήσια και ανιδιοτελής αγάπη, αγάπη χωρίς προαπαιτούμενα, και χωρίς ανταπόκριση.
Αυτά που λες εσύ και ο Εαρινός δεν είναι αγάπη αλλά ποντικοκούραδο.
Να διαβάζεις ποιο συχνά τα κατά Ματθαίον βαγγέλια, και κυρίως να εμβαθύνεις στην ουσία της αγνής πραγματικής, ανώτερης αγάπης."

Δεν ντρέπεσαι λίγο; Και ζητάς και τα ρέστα κι από πάνω;


quote:

Τι κάνει φίλε Δήμο εδώ ο “πελάτης” σου?
Εξ αιτίας της ερμηνείας μου στο κατα Ματθαίο ευαγγέλιο

Δηλαδή, τις παραπάνω ειρωνικές σάχλες εσύ τις ονομάζεις «ερμηνεία» έτσι; Και που να ήσουν και Φαρισαίος, που δεν είσαι δηλαδή ........


quote:

Φίλε Δήμο αν αυτή δεν είναι η Γκεμπελική ταχτική της διαστρέβλωσης και της κατασυκοφάντησης, με στόχο να καταστεί αναξιόπιστος ο συνομιλητής, τότε λυπάμαι ΔΕΝ έχεις άποψη και κρίση σωστή.

Ναι βρε Δήμο, εγώ τον κατασυκοφαντώ. Εδώ το παλικάρι θέλησε να «ερμηνεύσει» το Ματθαίο, μα εγώ που να το φανταστώ .....;


quote:

Προς αποκατάσταση ΟΛΗΣ της αλήθειας, και αποκάλυψη της εσκεμμένης προσπάθειας από τον ψηλό να με σπιλώσει, καταθέτω την μαρτυρία άλλων δύο ευαγγελιστών με περιγραφή της επίμαχης φράσης, που ο ψηλός ώς γνώστης του θέματος – λόγο επαγγέλματος – θα έπρεπε να είχε εντοπίσει στους διάφορους κώδικες που έψαξε, και του ζητώ να ανακαλέσει όλους τους κατάπτυστους χαρακτηρισμούς για την προσωπικότητά μου.
Μάρκος (6, 11-12) Ποιός Ματθαίος; Μίλησε κανείς για το Ματθαίο; Πότε;
“Και όσοι δεν σας δεχτούν, και δεν σας ακούσουν, καθώς θα φεύγετε,να τινάξετε και το χώμα που είναι κάτω από τα πόδια σας, να μείνει σαν απόδειξη για αυτούς. Σας διαβεβαιώ απόλυτα, πως κατά την ημέρα της μεγάλης κρίσης, θα δείξουμε περισσότερη επιείκεια για τα Σόδομα και Γόμορρα παρά για εκείνη την πόλη”

Λουκά (9, 5-6) Ποιός Ματθαίος; Μίλησε κανείς για το Ματθαίο; Πότε;
“Και όσοι δεν σας δέχονται, όταν βγαίνετε από την πόλη τους να τινάζεται και την σκόνη από τα πόδια σας, για να υπάρχει σαν μαρτυρία για αυτούς” ( απόδειξη δηλαδή ότι δεν σας δέχτηκαν)

Παρακαλώ όποιο μέλος μπορεί να διαπιστώσει το λάθος δικής μου απόδοσης στο νόημα αυτής της ιστορίας, που να δικαιολογεί την λασπολογία του ψηλού, είμαι πρόθυμος να την ακούσω.
Ο ψηλός δεν πρόκειται να απαντήσει ζητώντας συγνώμη για την απρέπεια του.



ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως είσαι πονηρός, αλλά ΔΕΝ είσαι.
Βρε πώς είχα την εντύπωση πως αναφερόσουνα στο ΜΑΤΘΑΙΟ; Βρε πώς νόμιζα εγώ πως ήταν ο αγαπημένος σου ο Ματθαίος και τον γνώριζες απ’ έξω και ανακατωτά; Μάλλον θα ήμουν σε άλλο Εσωτέρικα ...... μπα; Λες;

Όχι μόνο δεν έχεις τον ανδρισμό να παραδεχθείς πως έκανες λάθος σε αυτό που παράθεσες, βγαίνεις και από πάνω, επιστρατεύοντας το Μάρκο και το Λουκά, κάνεις τον εύθικτο και προσπαθείς να το γυρίσεις και από θύτης να γίνεις το θύμα.
Ναι βρε, φώναξε και κάνα κανάλι να σε βοηθήσει!!
Φίλε!!! Είσαι καμμένο χαρτί. Άσε, παίξε μόνος σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 03:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis

quote:
Μετά τον προσβάλει η ..... προσφώνηση, “νεο φαρισαίος”

Δεν τον προσβάλλει... τον κολακεύει.

Και για να μαθαίνεις... Δείξε μου ΕΝΑΝ με τον οποίο να έκανε σοβαρή συζήτηση ο Ψηλός για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ θέμα και θα σου δείξω έναν ροζ ελέφαντα με πορτοκαλί αυτιά.

macedon

Edited by - macedon on 23/08/2011 03:24:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 07:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε βρυκόλακα μάσεντον τι ώρα κοιμάσαι το βράδυ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 08:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βασικά, αυτή είναι μια απάντηση που την είχα έτοιμη, αλλά έκοψε το νήμα πρώτη η amalia με την προσωρινή απενεργοποίησή μου. Έτσι, ας την postάρω τώρα :

quote:
Εαρινός

Aυτά στα λέει ο Admin και όχι κάποιο μέλος Zip... Για την ακρίβεια , σου λέει..:"Γιατί να πρέπει(γιατί εσύ το θέλεις;) να έχεις τέτοια σιγουριά και τόσο δίκιο"; [ Ναι, για την ακρίβεια, αυτό μου λέει ]

Σου λέει δηλαδή εν ολίγοις , αν δεν είσαι σίγουρος να μην μιλάς και εκθέτεις ανθρώπους άδικα...αλλα εσύ ως γνήσιος Zip δεν αταλαβαίνεις Χριστό... Σωστά??? [ Δεν ξέρω, εσύ τι λες ; Σωστά ; Αυτό μου λέει ; Γιατί δεν ρωτάς τον ίδιο ; Παραπάνω λες τι μου λέει ο Admin με ακρίβεια. Εδώ λες τι μου λέει εν ολίγοις. Γιατί δεν ρωτάς τον ίδιο να σου πει, αφού ρε χρυσέ μου άνθρωπε ούτε ο ίδιος φαίνεται να έχεις καταλάβει τι λέει ; ]

Θα ζητήσω και την βοήθεια του ιδίου αν χρειασθεί Zip... [ Να την ζητήσεις βρε αγόρι μου, κανένα πρόβλημα ]

"Στο έχω ξαναπεί καθώς θυμάμαι, ότι το να επιθυμεί κάποιος σφόδρα και να επιχειρεί να καταστρέψει τον άλλον με κάθε μέσον αλλά και τις ιδέες του, μου προκαλεί τρομερή απέχθεια και θεωρώ πως τέτοιες στάσεις θα πρέπει να είναι πολύ υψηλά σε οποιαδήποτε "λίστα" ανήθικων συμπεριφορών." [ Admin ]

Γίνεται αναφορά σε ανήθικες συμπεριφορές εδώ....σε ποιόν αναφέρεται άραγε??? [ Γίνεται. Σε μένα. Και ; Που αναφέρεται εδώ ότι εγώ τον ... "σημαιοστολίζω" τον ίδιο στο παρελθόν ; ]

Επιχειρηματολογία Zip... [ Τουλάχιστον εγώ, έχω μια επιχειρηματολογία. Εσείς φίλε, δεν έχετε τίποτε. Μόνο αοριστολογίες. Επαναλαμβάνω γιατί είσαι μεγάλος στόκος : Τα στοιχεία αυτά είναι ενδείξεις - και όχι αποδείξεις - , όμως συγκροτούν από μόνα τους μια λογική βάση ώστε να μπορέσει ο αναγνώστης / χρήστης να σχηματίσει τουλάχιστον ένα αρχικό συμπέρασμα και να καταστεί λίγο περισσότερο υποψιασμένος για το τι πραγματικά συμβαίνει με τους διπλούς λογαριασμούς. Είτε αυτό το συμπέρασμα επαληθεύει την αρχική υπόθεση, είτε όχι, οι ενδείξεις - επαναλαμβάνω - αυτές διατηρούν την αξία τους ως παρατηρήσεις και είναι σημαντικές. ]

"Σαλόμ Ταμπουρωμένοι μου... Αντίθετα με το G-ίνι μου, εγώ δεν λυπάμαι αλλά χαίρομαι. Χαίρομαι που συμμετείχα στο φόρουμ σας, και που έπαιξα μαζί σας, όπως παίζει ένα μικρό παιδί στην αλάνα με τις μπίλιες του. Έχω όμως σοβαρότερα πράγματα να κάνω, έχω πολλά στο κεφάλι μου αυτόν τον καιρό, βαριέμαι κιόλας τώρα που σας γράφω, - το G-ίνι μου ετοιμάζει μια σπέσιαλ μακαρονάδα και αδημονώ – αλλά τι να κάνω ? Πρέπει να απαντήσω στον παπάρα τον admin, σχετικά με την πρόσκλησή του για συνάντηση. Τι συνάντηση ρε τενεκέ ? Με ποιον ? Με τον Μιχάλη, με τον Arzuna, ή με τον Admin ? Σου φαίνομαι για βλάκας ρε ζόμπι ? Και τι θα γίνει ? Τι θέλεις δηλ ? Μπας και νομίζεις πως θα βγει άκρη ? Εγώ πάλι τα ίδια θα σου πω. Μπας και νομίζεις πως θα σου φιλίσω τα πόδια ? Μπας και θέλεις να στήσουμε τίποτε κώλους ? Μα, είσαι τόσο μπούρδας μωρ' αδελφέ μου ? Κάνε ό,τι νομίζεις με τους λογαριασμούς μας. Χεστήκαμε πατόκορφα. Κι εγώ και το G-ίνι μου. Τα σέβη μου, Deva Parinito"

[ Α, μάλιστα, το κλασικό. 10 φορές το έχετε βάλει, 10 φορές σας λέω πως δεν το έχω γράψει εγώ. Τέλος πάντων. Είσαι τόσο ανόητος που δεν καταλαβαίνεις. Ρε βλάκα, αυτό το κείμενο το χρησιμοποίησαν κανονικοί λογαριασμοί, troll λογαριασμοί, όλοι τέλος πάντων που ήθελαν με κάποιο τρόπο να με "χτυπήσουν". Κανένας τους δεν πέτυχε τίποτε και θα πετύχεις εσύ που το ξαναβάζεις για ακόμη μία φορά ; Δηλ. τι σε κάνει να πιστεύεις πως ξανα-μανά-παραθέτοντάς το, θα πετύχεις κάτι ; Ξαναλέω : αυτό το κείμενο δεν το έχω γράψει εγώ. Θες να το πιστέψεις ; Καλώς. Δεν θες ; Πρόβλημά σου, όχι δικό μου. Ξαναβάλτο όχι 10, 110 φορές, τίποτε δεν θα καταφέρεις. Λέει πουθενά "zip" αυτό το κείμενο ; Το έχει γράψει κάποιος Deva Parinito, για την ακρίβεια, κάποιος που υπογράφει ως Deva Parinito. Άντε ... ξύπνα και βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει. Ξέρεις πόσοι άνθρωποι θα ήθελαν να χρησιμοποιούν το Deva Parinito ως ψευδώνυμο, ειδικά εκείνη την εποχή που συντάχθηκε αυτό το μήνυμα ; Τι άλλο να σου πω δηλ. ; Βάλε το μυαλό σου να δουλέψει ! ]

"Και η παραπλάνηση πάει σύννεφο... "Παλιά μου τέχνη κόσκινο" λοιπόν;" [ Admin ]

Και αυτό....τι δηλώνει??? [ Δηλώνει μια άποψη του Admin, η οποία μάλιστα εκφράζεται μέσω απορίας. Αυτό δηλώνει. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Ο κάθε άνθρωπος μπορεί να πιστεύει ότι νομίζει ο ίδιος. Κανένα πρόβλημα. Αν νομίζει ο Admin πως εγώ παραπλανώ κάποια μέλη τώρα, εδώ είμαστε, να μου το πει ευθέως κι αν μου αποδείξει πως όντως είναι όπως ο ίδιος νομίζει, εγώ πρώτος θα ζητήσω συγνώμη από τα μέλη που θα θίγονται από την όποια παραπλάνησή μου. ]

Απορώ με αυτόν τον άνθρωπο...ληγμένα παίρνει..του τα δίνουν για εντός της ημερομηνίας λήξεως...τα έχει συνηθίσει και δεν μπορεί χωρίς αυτά??? Απορίες απλά...

ΔΕΝ προκαλεί και ΔΕΝ χρησιμοποιεί υβριστικό λεξιλόγιο και ΒΕΒΑΙΩΣ δεν υπονοεί ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ...Όντως Σαφέστατος!!! [ Προκαλώ όταν με προκαλούν. Χρησιμοποιώ υβριστικό λεξιλόγιο, όταν χρησιμοποιούν το ίδιο κάποιοι εναντίον μου. Υπονοώ, όταν υπονοούν και γενικώς κάνω ότι μου κάνουν, μιλάω όπως μου μιλάνε, φέρομαι όπως μου φέρονται και βρίζω όταν με βρίζουν. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. ]


Αναδρομή I

quote:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=13&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10881

gianipseftis, Απεστάλη: 08/06/2011, 14:33:47 - Αγνόησε τους μαλάκες(1), εγκαταλείποντας τους στην μιζέρια της χούφτας τους.

Εαρινός - Τι μαλάκας(2) Θεέ μου....λέω και γώ που ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ την σοφία της "όρασής" του..

alex22 - Εγώ όταν στα χώνω,έχω τους λόγους μου και το κάνω γιατί πετάς μαλακίες(3) ανευ ουσίας [...] Σε παρακαλώ πολύ σταμάτα να τραβάς μαλακίες(4) μπροστά απο την οθόνη σου,το esoterica δεν είναι για αυτό.

Εαρινός - Σταμάτα να προκαλείς παλιομαλαλακισμένο(5)...τοποθετήσου και άσε τις κρίσεις κατάλαβες μαλακισμένο(6)??? Κόψε τις στρατηγικές τις κατινιστικες κατάλαβες μαλακάκο(7)??? [ full μαλακοπρόταση ... χαχαχα! ]

Εαρινός - Εμφανίσθηκε και ο άλλος ο μαλάκας(8)...καλώς τους!!! [ κι εδώ full, 1 / 1 ]

alex22 - Δεν εξηγείται τόση μαλακία(9) το άτομο.Ο μαλάκας(10) του esoterica. [ 2 / 2 ]

Εαρινός - Έχε χάρη σου λέω...κάνει παρέα με τον άλλο το μαλάκα(11) τον Γεοσκώληκα...

Εαρινός - Θα τα κόψεις μαλακάκο(12)...ακούς???

Εαρινός - Γέλα μαλάκα(13)..

alex22 - Ξεκόλα μαλάκα,η ζωή έχει πλάκα,που λέει και ο zip. [ χα, χα! αυτό το "μαλάκα" είναι δίκο μου ... δεν το μετράω, χα, χα, χα! ]

Εαρινός - Ρωτάς αν έχω κόλλημα ρε μαλακιστήρι(14)...??? [...] Και άλλη φορά αυτό το σκατό-στομά σου -και την σκατένια την ψυχή σου-, θα το ανοίγεις και θα μιλάς όπως ξέρεις ΜΟΝΟ στους δικούς σου και στους φίλους σου , κατάλαβες μαλακάκο(15)??? [...] Τι λές μωρέ Μαλάκα(16 με κεφαλαίο το αρχικό)...το είπε ο Τζίπ ε???

alex22, Απεστάλη: 08/06/2011, 21:31:20 - Καληνύχτα μαλάκα,η ζωή έχει πλάκα [ χα, χα, χα! αυτό το "μαλάκα" είναι του Μάλαμα. Ούτε αυτό το μετράω, χα, χα, χα! ]

Σε λιγότερο από ένα οκτάωρο γράφτηκε 16 + 2 φορές η λέξη "μαλάκας" και τα παράγωγά της (μαλακιστήρι, μαλακάκος, μαλακισμένο, παλιομαλα(λα)κισμένο κ.ο.κ). Νικητής αναδεικνύεται με διαφορά ο Εαρινός αφ' ενός γιατί χρησιμοποιήσε περισσότερες φορές την λέξη, αφ' ετέρου γιατί την χρησιμοποιήσε ευφάνταστα, με χάρη και με τα συνθετικά της. Εύγε αγόρι μου!


Αναδρομή II

quote:
Εαρινός

Ο Μάριος μένει Ωρωπό Ζιπ...και όλα όσα έχει πεί είναι αληθή ρε κρίμα της κοινωνίας....απλά σε γράφει κανονικά όπως εγώ ρε ψυχωτικέ!!!


quote:
Εαρινός

Δεν παρακολουθώ φίλε μου όλες τις "συνδιαλέξεις" -σας- και αν πρόσεξες στο μήνυμά μου , ήδη απάντησα ..... "ότι λέει ο καθένας , τον χαρακτηρίζει τον ίδιο.."



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 11:32:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Η δική μου παράθεση των αποσπασμάτων από τον Ματθαίο, έγινε μετά από τον ισχυρισμό του Ντοκτορ πως αν διάβαζα Ματθαίο δεν θα διαπίστωνα πουθενά ιδέα φόβου κλπ κλπ

Σαφώς και δεν υπάρχει πουθενά ιδέα φόβου.

quote:
Ακολουθεί πρώτο καρφί – λάσπη “ψηλής κριτικής”
Χώρις να παρουσιάσει την “δική του αλήθεια” με ρωτά ειρωνικά

Η «δική σου αλήθεια» ποια ήταν;
Αυτή εδώ:

"Μπροουυ......
Τι αγάπη θεέ μου, τι αγάπη θεέ μου, τι αγάπηηηηη
Και την κάνατε μίσος, και την κάνατε πόνο, και την κάνατε δάκρυυυυ!!!"

Ή μήπως αυτή εδώ

"Εμ! αυτή είναι γνήσια και ανιδιοτελής αγάπη, αγάπη χωρίς προαπαιτούμενα, και χωρίς ανταπόκριση.
Αυτά που λες εσύ και ο Εαρινός δεν είναι αγάπη αλλά ποντικοκούραδο.
Να διαβάζεις ποιο συχνά τα κατά Ματθαίον βαγγέλια, και κυρίως να εμβαθύνεις στην ουσία της αγνής πραγματικής, ανώτερης αγάπης."

Δεν ντρέπεσαι λίγο; Και ζητάς και τα ρέστα κι από πάνω;


quote:

Τι κάνει φίλε Δήμο εδώ ο “πελάτης” σου?
Εξ αιτίας της ερμηνείας μου στο κατα Ματθαίο ευαγγέλιο

Δηλαδή, τις παραπάνω ειρωνικές σάχλες εσύ τις ονομάζεις «ερμηνεία» έτσι; Και που να ήσουν και Φαρισαίος, που δεν είσαι δηλαδή ........


quote:

Φίλε Δήμο αν αυτή δεν είναι η Γκεμπελική ταχτική της διαστρέβλωσης και της κατασυκοφάντησης, με στόχο να καταστεί αναξιόπιστος ο συνομιλητής, τότε λυπάμαι ΔΕΝ έχεις άποψη και κρίση σωστή.

Ναι βρε Δήμο, εγώ τον κατασυκοφαντώ. Εδώ το παλικάρι θέλησε να «ερμηνεύσει» το Ματθαίο, μα εγώ που να το φανταστώ .....;


quote:

Προς αποκατάσταση ΟΛΗΣ της αλήθειας, και αποκάλυψη της εσκεμμένης προσπάθειας από τον ψηλό να με σπιλώσει, καταθέτω την μαρτυρία άλλων δύο ευαγγελιστών με περιγραφή της επίμαχης φράσης, που ο ψηλός ώς γνώστης του θέματος – λόγο επαγγέλματος – θα έπρεπε να είχε εντοπίσει στους διάφορους κώδικες που έψαξε, και του ζητώ να ανακαλέσει όλους τους κατάπτυστους χαρακτηρισμούς για την προσωπικότητά μου.
Μάρκος (6, 11-12) Ποιός Ματθαίος; Μίλησε κανείς για το Ματθαίο; Πότε;
“Και όσοι δεν σας δεχτούν, και δεν σας ακούσουν, καθώς θα φεύγετε,να τινάξετε και το χώμα που είναι κάτω από τα πόδια σας, να μείνει σαν απόδειξη για αυτούς. Σας διαβεβαιώ απόλυτα, πως κατά την ημέρα της μεγάλης κρίσης, θα δείξουμε περισσότερη επιείκεια για τα Σόδομα και Γόμορρα παρά για εκείνη την πόλη”

Λουκά (9, 5-6) Ποιός Ματθαίος; Μίλησε κανείς για το Ματθαίο; Πότε;
“Και όσοι δεν σας δέχονται, όταν βγαίνετε από την πόλη τους να τινάζεται και την σκόνη από τα πόδια σας, για να υπάρχει σαν μαρτυρία για αυτούς” ( απόδειξη δηλαδή ότι δεν σας δέχτηκαν)

Παρακαλώ όποιο μέλος μπορεί να διαπιστώσει το λάθος δικής μου απόδοσης στο νόημα αυτής της ιστορίας, που να δικαιολογεί την λασπολογία του ψηλού, είμαι πρόθυμος να την ακούσω.
Ο ψηλός δεν πρόκειται να απαντήσει ζητώντας συγνώμη για την απρέπεια του.



ΝΟΜΙΖΕΙΣ πως είσαι πονηρός, αλλά ΔΕΝ είσαι.
Βρε πώς είχα την εντύπωση πως αναφερόσουνα στο ΜΑΤΘΑΙΟ; Βρε πώς νόμιζα εγώ πως ήταν ο αγαπημένος σου ο Ματθαίος και τον γνώριζες απ’ έξω και ανακατωτά; Μάλλον θα ήμουν σε άλλο Εσωτέρικα ...... μπα; Λες;

Όχι μόνο δεν έχεις τον ανδρισμό να παραδεχθείς πως έκανες λάθος σε αυτό που παράθεσες, βγαίνεις και από πάνω, επιστρατεύοντας το Μάρκο και το Λουκά, κάνεις τον εύθικτο και προσπαθείς να το γυρίσεις και από θύτης να γίνεις το θύμα.
Ναι βρε, φώναξε και κάνα κανάλι να σε βοηθήσει!!
Φίλε!!! Είσαι καμμένο χαρτί. Άσε, παίξε μόνος σου.



Την δική μου αλήθεια την είπα ψηλέ, αλλά ο γκεμπελίσκος μέσα σου, πάλι την διαστρέβλωσε.
Είναι τόσο μεγάλη αυτή η διαστρέβλωση του νού σου, και δεν σε αφήνει να την δεις, γιαυτό δεν έχει την λεβεντιά να την δεχτείς (λεβεντιά ?– τι δύσκολη έννοια για ένα νεοφαρισαίο)

Σε τι βρε αθεόφοβε υποκριτή διαφέρει η δική μου ερμηνεία από την αλήθεια?
Οι μαρτυρίες /ερμηνείες των ευαγγελιστών Μάρκου και Λουκά είναι και αυτές διαστρεβλωμένες?
Κατηγορείς τον Μάρκο και τον Λουκά για αντιχριστιανικό φονταμενταλισμό?
Τα ίδια ακριβώς ακριβώς, δεν λένε και αυτοί με αυτά που είπα και εγώ?
Σε ποιους κώδικες δικούς σου έψαξες και δεν τα βρήκες?
Του Ντα Βίντσι, -( ένεκα Βρυξελλών)?
Απο αυτούς ενημερώνεσαι?


Μετά λες οτι πουθενά στον Ματθαίο υπάρχει ιδέα φόβου.
Η φοβερή τιμωρία που επιφυλάσσεται εσείς οι “ενάρετοι” χριστιανοί σε όσους δεν δεχτούν την μέγιστη εντολή (της απόλυτης αγάπης του θεού) ποια είναι?
Ένα “άι σιχτίρ” αχάριστοι και τέρμα?
Το παράδειγμα στα Σόδομα και Γομάρα τι περιγράφει, και γιατί το υπενθυμίζετε στους πιστούς?
Έμεινε εκεί κανένα πλάσμα ζωντανό?
Δείξατε έλεος για τα προβατάκια, τα πουλάκια κλπ κλπ που ζούσαν εκεί μαζί με τους ανθρώπους?
Τέτοιο άσβεστο μίσος ούτε οι Ναζί δεν έδειξαν στα Καλάβρυτα.
Και φοβερίζετε, πως εκείνη η τιμωρία δεν θα είναι τίποτα, μπροστά σε αυτή που θα υποστούν όσοι δεν αγαπούν το θεό σας, περισσότερο από τον πατέρα τους, την μάνα του, το παιδί του, και όλο τους το σόι.

Αυτή η φοβερή δαμόκλειος σπάθη που απειλείται για κάθε παραβάτη της μέγιστης εντολής, τι είναι?
Για πες πως την “βαφτίζεις” εσύ?
Για να μην αναφέρω και το “πυρ το εξώτερον” , και τα σκουλήκια που θα τρώνε τις σάρκες των παραβατών και άλλες φοβερές τιμωρίες κλπ κλπ.

Όσο για την αγάπη, αναφέρομαι σε κουβέντα παλιότερη με τον Εαρινό τον Ντοκτορ και άλλους, Αλλά εκεί όμως, μιλάγαμε για την πραγματική αγάπη, την καλοπροαίρετη, την χωρίς υστεροβουλία, την αγάπη που είναι πάντα αγάπη ανεξάρτητα αν υπάρχει ανταπόκριση ή όχι, την αγάπη που δεν ξέρει να ζητά, αλλά μόνο να δίνει, την αγάπη που δεν μετριέται, ονόματα δεν δίνει γιατί είναι πλατιά και αγκαλιάζει όλους τους ανθρώπους, ανεξάρτητα τι πιστεύουν, που δεν αναγνωρίζει “εκλεκτούς” λαούς, που δεν διαχωρίζει τους ανθρώπους, αλλά τους ενώνει.

Μιλάγαμε δηλαδή για την πραγματικά μεγάλη αγάπη, και όχι την μίζερη, και ελάχιστη σαν κακαρέτζες.

Τι σχέση μπορεί να έχει αυτή η αγάπη με το μίσος που ευαγγελίζεται ο Ματθαίος?
Διαστρέβλωση δική μου είναι τα λόγια του Ιησού, ή του Ματθαίου που τα βάζει στο στόμα του Ιησού?

"Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην ἐπὶ τὴν γῆν· οὐκ ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην, ἀλλὰ μάχαιραν. ἦλθον γὰρ διχάσαι ἄνθρωπον κατὰ τοῦ πατρὸς αὐτοῦ καὶ θυγατέρα κατὰ τῆς μητρὸς αὐτῆς καὶ νύμφην κατὰ τῆς πενθερᾶς αὐτῆς·καὶ ἐχθροὶ τοῦ ἀνθρώπου οἱ οἰκιακοὶ αὐτοῦ."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 15:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis

quote:
Μιλάγαμε δηλαδή για την πραγματικά μεγάλη αγάπη

Πάρε ένα δείγμα αγάπης. Από το Λουκά και διά στόματος Ιησού:

"Εάν έρχεται κανείς προς εμένα και δεν μισεί τον πατέρα του και τη μητέρα του και τη γυναίκα του και τα παιδιά του και τους αδελφούς του και τις αδελφές του και την ίδια του τη ζωή, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου" (Λουκ. 14,26)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dominic976
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 16:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dominic976  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος dominic976  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καναν αλλον?μηπως ξεχασε?δηλαδη αν μας εχει γ...σει τη ζωη ο πατερας κ ειμαστε γεματοι ψυχικα παιδικα τραυματα,τοτε τι γινεται?που να τη βρεις την αγαπη για αυτον τον ανθρωπο?κ αν συνεχιζει κατ'εξακολουθηση να σε ειρωνευεται κ να σε προσβαλει κ να σε μειωνει σε καθε ευκαιρια, περιμενεις να σκυψεις το κεφαλι κ να συγχωρεσεις εναν τετοιον ανθρωπο?
δεν νομιζω.ας το κανουν οι καλοι χριστιανοι που εχουν απεραντη αγαπη μεσα τους.εγω ποτε!γεννηθηκα ελληνας κ θα πεθανω ελληνας.με το κεφαλι ψηλα κ την αξιοπρεπεια,ακομη πιο ψηλα.οποιος με ειρωνευεται,με κοροιδευει κ με εκμεταλλεύεται αυτοματως ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ απο τη ζωη μου.
οποιος κ να ναι αυτος.κ δεν εξαιρω κανεναν απολυτως.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 17:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Εάν έρχεται κανείς προς εμένα και δεν μισεί τον πατέρα του και τη μητέρα του και τη γυναίκα του και τα παιδιά του και τους αδελφούς του και τις αδελφές του και την ίδια του τη ζωή, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου" (Λουκ. 14,26)
................

Φίλε μακεδωνα, δεν έχω ουδεμία σχέση με την Χριστιανοσύνη, με χριστιανούς, με πιστεύω, με εκκλησίες, με παρακάλια, με μιζέρια πάσης φύσεως, αν όμως το πάραπανω κομμάτι, το δω με τα σημερινά  ματια, θα έλεγα το εξεις.

Για να συνάντησεις την αγάπη που μιλω, πρέπει να έχεις τελειώσει με το παρελθόν σου. Δεν μπορει να έχεις το παρελθόν σου, αυτο που διδαχθηκες μέχρι τώρα, και είναι η πανούκλα και η κλαψα της (χωριστικης) οικογένειας, η οποία σε διδάσκει όσα φάμε και όσα ποιουμε, και κυριολεκτικά σε διαπαιδαγωγει να χωριζεσαι απο τον άλλο, για να μπορέσεις να γνωρίσεις(βιωσεις) την αγάπη που σου μιλω. Όλα αυτα πρέπει να σβήσουν, και πρέπει να σβήσει και η ζωη όπως τη γνωρίζεις, με τις προκλήσεις και της αντιδράσεις, μια ζωη που εκτός κάποιας μικροαπολαυσης, δεν σου προσφέρει τίποτα άλλο. 

Δεν μπορείς να είσαι μαθητής μου, δεν νομίζω να λεχθηκε (αν λεχθηκε) με την έννοια που ελεβε εδω και 2.000 χρόνια το όλο κτίσιμο της χριστιανικής πίστεως, για τον απλό λόγο, πως μετεθεσε τον πατέρα την μητέρα την αδερφη (τις μικρο πανουκλες κάθε φύσεως) σε μια ανάλογη πανούκλα της έτσι λεγόμενης, αγάπης του Χριστού.

Ο ΜΑΘΗΤΗΣ (αυτός που μαθαίνει συνεχώς, αγαπά, (ΑΓΑΠΗ) όχι ο προσωπικός μαθητής του Χριστού, (μαθητής  μου) αυτο φοβάμαι πως για ευνόητους λόγους αλλάξανε, και για το ωφελος της εκκλησίας. Είναι μια πολιτική πλεκτανη, καλώς τα έχεις δει, που έχει οδηγήσει σε μια άνευ προηγούμενου παρεξήγηση και σε αυτούς που καταλαβαίνουν, όσο αφορά το τι σημαίνει αγάπη.

Είναι λεπτά ζητήματα, μα μπορω να σου γράψω πολυ περισσότερα (αν το θελησεις) για μια τέτοια κατάσταση, που δεν υφίσταται χρόνος ούτε χωριστικοτητα στη συνείδηση, και είχαν μιλήσει πριν τον Χριστό, ο βουδας, ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας, και λίγοι, πολυ λίγοι ακόμα.

Είδα πως είσαι μόλις 22 χρόνων! Εγω ακόμα δεν τα έκλεισα... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 17:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Macedon

quote:
Πάρε ένα δείγμα αγάπης. Από το Λουκά και διά στόματος Ιησού:

"Εάν έρχεται κανείς προς εμένα και δεν μισεί τον πατέρα του και τη μητέρα του και τη γυναίκα του και τα παιδιά του και τους αδελφούς του και τις αδελφές του και την ίδια του τη ζωή, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου" (Λουκ. 14,26)


Δεν είναι δυνατόν να είναι αλήθεια αυτό.Πρέπει να υπάρχει η λεγόμενη παραποίηση της βίβλου εδω,μην τρελαθούμε και τελείως.Η απλώς η λέξη "μισεί" ερμηνεύεται διαφορετικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 18:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22

quote:
Δεν είναι δυνατόν να είναι αλήθεια αυτό.

Δυστυχώς είναι αλήθεια.

quote:
Πρέπει να υπάρχει η λεγόμενη παραποίηση της βίβλου εδω

Καμία παραποίηση δεν υπάρχει. Το κείμενο είναι το ίδιο και στον αρχαιότερο κώδικα που έχουμε, το Σιναϊτικό.

quote:
Η απλώς η λέξη "μισεί" ερμηνεύεται διαφορετικά.

Όσο και να προσπαθούν κάποιοι να φορτώσουν στον Ιησού (εκτός από τα υπόλοιπα κουσούρια που είχε) ΚΑΙ το πρόβλημα της εκφραστικής αδυναμίας, έτσι ώστε άλλα σκεφτόταν, άλλα έλεγε κι άλλα εννοούσε, οι περισσότερες ρήσεις του είναι σαφέστατες και δεν χρειάζονται καν ερμηνεία.

ΠΛΑΤΩΝΑΣ

quote:
Είδα πως είσαι μόλις 22 χρόνων!

Αυτή είναι η πραγματική μου ηλικία. Η στατιστική μου ηλικία (αυτή που αναγράφεται στο δελτίο ταυτότητας και χρησιμοποιείται από την πολιτεία για στατιστικούς λόγους) είναι λίγο μεγαλύτερη

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 18:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πώ Macedon? Εννοείται οτι δεν το βλέπω με καλό μάτι αυτό,αλλα απο την άλλη δεν μου κάθεται καλά.Anyway.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 18:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Macedon

quote:
Πάρε ένα δείγμα αγάπης. Από το Λουκά και διά στόματος Ιησού:

"Εάν έρχεται κανείς προς εμένα και δεν μισεί τον πατέρα του και τη μητέρα του και τη γυναίκα του και τα παιδιά του και τους αδελφούς του και τις αδελφές του και την ίδια του τη ζωή, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου" (Λουκ. 14,26)


Δεν είναι δυνατόν να είναι αλήθεια αυτό.Πρέπει να υπάρχει η λεγόμενη παραποίηση της βίβλου εδω,μην τρελαθούμε και τελείως.Η απλώς η λέξη "μισεί" ερμηνεύεται διαφορετικά.




======================================================
ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑΠΕΙΝΑ ΘΕΤΩ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΣΑΣ-------
-Μισω δεν σημενει κακιζω,μισω σημενει αποχωριζω,αποστασιοποιουμαι,
στην προκειμενη περιπτωση,σημενει σε ελευθερη μεταφραση οτι
αντιλαμβανομαι την ατομικοτητα μου,γνωριζω τον εαυτο μου και τον
ακολουθω γιατι ειναι η μπορει να γινει Χριστος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 19:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βασικά, αυτή είναι μια απάντηση που την είχα έτοιμη, αλλά έκοψε το νήμα πρώτη η amalia με την προσωρινή απενεργοποίησή μου. Έτσι, ας την postάρω τώρα :

quote:
Εαρινός

Aυτά στα λέει ο Admin και όχι κάποιο μέλος Zip... Για την ακρίβεια , σου λέει..:"Γιατί να πρέπει(γιατί εσύ το θέλεις;) να έχεις τέτοια σιγουριά και τόσο δίκιο"; [ Ναι, για την ακρίβεια, αυτό μου λέει ]

.
.
.
.
.

Ο Μάριος μένει Ωρωπό Ζιπ...και όλα όσα έχει πεί είναι αληθή ρε κρίμα της κοινωνίας....απλά σε γράφει κανονικά όπως εγώ ρε ψυχωτικέ!!!


quote:
Εαρινός

Δεν παρακολουθώ φίλε μου όλες τις "συνδιαλέξεις" -σας- και αν πρόσεξες στο μήνυμά μου , ήδη απάντησα ..... "ότι λέει ο καθένας , τον χαρακτηρίζει τον ίδιο.."





Μπλά..μπλά...μπλά....
Zip...Ότι είχα να -σου- πώ...το είπα ξεκάθαρα , τώρα αν θές και συνέχεια προσπάθησε και θα την έχεις...
Για μένα θα είναι όλα "οκ" όταν θα συμμετέχεις ΧΩΡΙΣ φωνές και τα διάφορα τρελλά τα δικά σου που κάνεις...ΑΡΚΕΙ να λές την/ις απόψεις σου -όποιες και αν είναι αυτές- χωρίς να ειρωνεύεσαι και να βρίζεις....

ΑΥΤΟ!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 20:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk

quote:
-Μισω δεν σημενει κακιζω,μισω σημενει αποχωριζω,αποστασιοποιουμαι,

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά η λέξη "μισώ", τόσο τώρα όσο και στην αρχαιότητα σημαίνει:

-αισθάνομαι εχθρότητα για κάποιον σε τέτοιο βαθμό ώστε να επιθυμώ το κακό του (λεξικό Τριανταφυλλίδη)
- εχθρεύομαι, φθονώ, αποστρέφομαι, αισθάνομαι μίσος (λεξικό Κριαρά)

και φυσικά δεν έχει καμία από τις έννοιες που παραθέτεις και δεν μας λες και πού τις βρήκες...

quote:
στην προκειμενη περιπτωση,σημενει σε ελευθερη μεταφραση οτι
αντιλαμβανομαι την ατομικοτητα μου,γνωριζω τον εαυτο μου και τον
ακολουθω γιατι ειναι η μπορει να γινει Χριστος.

Αγαπητέ μου, αυτή είναι χριστιανική και αυθαίρετη ερμηνεία, τραβηγμένη από τα μαλλιά. "Μισώ" δε σημαίνει "γνωρίζω τον εαυτό μου". "Μισώ" σημαίνει "αισθάνομαι μίσος".

Αλλωστε, το εδάφιο δεν χρειάζεται ούτε "ερμηνεία" ούτε "ελεύθερη μετάφραση" ούτε κανένα άλλο από τα κόλπα των απολογητών που προκαλούν τη νοημοσύνη μας παράλληλα με το γέλωτα. Το εδάφιο είναι σαφές και στα ελληνικά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 20:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk

quote:
-Μισω δεν σημενει κακιζω,μισω σημενει αποχωριζω,αποστασιοποιουμαι,

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά η λέξη "μισώ", τόσο τώρα όσο και στην αρχαιότητα σημαίνει:

-αισθάνομαι εχθρότητα για κάποιον σε τέτοιο βαθμό ώστε να επιθυμώ το κακό του (λεξικό Τριανταφυλλίδη)
- εχθρεύομαι, φθονώ, αποστρέφομαι, αισθάνομαι μίσος (λεξικό Κριαρά)

και φυσικά δεν έχει καμία από τις έννοιες που παραθέτεις και δεν μας λες και πού τις βρήκες...

quote:
στην προκειμενη περιπτωση,σημενει σε ελευθερη μεταφραση οτι
αντιλαμβανομαι την ατομικοτητα μου,γνωριζω τον εαυτο μου και τον
ακολουθω γιατι ειναι η μπορει να γινει Χριστος.

Αγαπητέ μου, αυτή είναι χριστιανική και αυθαίρετη ερμηνεία, τραβηγμένη από τα μαλλιά. "Μισώ" δε σημαίνει "γνωρίζω τον εαυτό μου". "Μισώ" σημαίνει "αισθάνομαι μίσος".

Αλλωστε, το εδάφιο δεν χρειάζεται ούτε "ερμηνεία" ούτε "ελεύθερη μετάφραση" ούτε κανένα άλλο από τα κόλπα των απολογητών που προκαλούν τη νοημοσύνη μας παράλληλα με το γέλωτα. Το εδάφιο είναι σαφές και στα ελληνικά.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 20:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχει κάποιο πρόβλημα το forum?

Βγάζει το μήνυμα "The page cannot be displayed because an internal server error has occurred και μετά από μερικά reload μπορεί να δείξει τη σελίδα, μπορεί και όχι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 22:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Notirk
-Μισω δεν σημενει κακιζω,μισω σημενει αποχωριζω,αποστασιοποιουμαι,
στην προκειμενη περιπτωση,σημενει σε ελευθερη μεταφραση οτι
αντιλαμβανομαι την ατομικοτητα μου,γνωριζω τον εαυτο μου και τον
ακολουθω γιατι ειναι η μπορει να γινει Χριστος.

macedon
Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά η λέξη "μισώ", τόσο τώρα όσο και στην αρχαιότητα σημαίνει:

-αισθάνομαι εχθρότητα για κάποιον σε τέτοιο βαθμό ώστε να επιθυμώ το κακό του (λεξικό Τριανταφυλλίδη)
- εχθρεύομαι, φθονώ, αποστρέφομαι, αισθάνομαι μίσος (λεξικό Κριαρά)

και φυσικά δεν έχει καμία από τις έννοιες που παραθέτεις και δεν μας λες και πού τις βρήκες...



Φίλε Κώστα αυτές οι ερμνηνείες που παραθέτεις προέρχονται από συμβατικά λεξικά της ελληνικής γλώσσας . Κανένα χριστιανικό λεξικό άνοιξες να δης την πραγματική τους σημασία και όχι αυτή που δίνουν οι χριστιανομάχοι Τριανταφυλλίδης και Κριαράς ;

*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2011, 23:36:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπο το βικιλεξικό...

Ρήμα

μισώ
έχω εχθρική διάθεση εναντίον ενός ανθρώπου ή κατάστασης

[] Συνώνυμα
τρέφω μίσος (για κάποιον) : εχθρεύομαι / μισώ κάποιον

[] Συγγενικές λέξεις
μισαλλοδοξία, μισαλλόδοξος
μισανδρία, μίσανδρος
μισανθρωπία, μισάνθρωπος
μισέλληνας, μισελληνικός, μισελληνισμός
μισητά, μισητός
μισογύνης, μισογυνία, μισογυνισμός
μισονεϊσμός, μισονεϊστής
μισόξενος
μίσος

[] Σημειώσεις

Προσοχή! πολλές λέξεις που αρχίζουν από μισ- ή μισο- σημαίνουν κάτι το ατελείωτο, το λειψό

[] Συνώνυμα
αντιπαθώ
αποστρέφομαι
εχθρεύομαι


Το Χριστιανικό λεξικό δεν το βρήκα συνδίκτυοι , γνωρίζετε εσείς που και πως μπορω να το βρώ , προκειμένου να δούμε τι αναφέρει για το ρήμα "μισώ"..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 01:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Macedon

quote:
Πάρε ένα δείγμα αγάπης. Από το Λουκά και διά στόματος Ιησού:

"Εάν έρχεται κανείς προς εμένα και δεν μισεί τον πατέρα του και τη μητέρα του και τη γυναίκα του και τα παιδιά του και τους αδελφούς του και τις αδελφές του και την ίδια του τη ζωή, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου" (Λουκ. 14,26)


Δεν είναι δυνατόν να είναι αλήθεια αυτό.Πρέπει να υπάρχει η λεγόμενη παραποίηση της βίβλου εδω,μην τρελαθούμε και τελείως.Η απλώς η λέξη "μισεί" ερμηνεύεται διαφορετικά.



Δεν τίθεται θέμα παραποίησης της Βίβλου.
Ο Ιησούς, όπως και ο ίδιος το είχε δηλώσει, μιλούσε με παραβολές.
Είναι αρκετές οι «αφορμές» για καρφιά, που θα μπορούσε να βρει στην Κ.Δ. οποιοσδήποτε καλοθελητής, θαρείς και αυτοί που συνέταξαν τι Βίβλο ήταν τόσο χαζοί και δεν είχαν συνείδηση της εντύπωσης που θα προκαλούσαν τα γραπτά τους.

"Έφαγα τη γη να σ' αναζητάω, σκίζω τα βουνά και παντού ρωτάω, ποιος είδε τα μάτια που αγαπάω ....." τραγουδά ο μέγας Σπύρος Ζαγοραίος.
Είναι δυνατόν να έφαγε τη γη, να έσκισε τα βουνά μόνο για δυο μάτια; ......................... και το υπόλοιπο σώμα;
Μα δεν έσκασε με τόσο που έφαγε;


Ο Ιησούς, στη συγκεκριμένη περίπτωση, απευθυνόταν σε ένα όχλο Ιουδαίων και χρησιμοποίησε τόσο κοφτές μα και συνάμα ξεκάθαρες σε νόημα εκφράσεις για να τους δώσει να καταλάβουν πως η επιλογή τους να τον ακολουθήσουν, να σηκώσουν το σταυρό τους και να τον ακολουθήσουν, θα συνεπάγετο ολική ρήξη με το παρελθόν τους. Άμεση ρήξη με όσους και με όσα θα τους τραβούσαν προς τα πίσω. Τα συγγενικά πρόσωπα, ακόμη και τον ίδιο τους τον εαυτό, την ίδια τους, έως εκείνη τη στιγμή, τη ζωή.
Βέβαια, αυτό το «μίσος» δεν έχει να κάνει με τον άνθρωπο ως γονιό, αδελφό, αδελφή, φίλο, ....., αλλά ως προς τις πεποιθήσεις των ατόμων αυτών. Είναι γεγονός πως υπήρξαν πολλοί που ασπάστηκαν το Χριστιανισμό και στη συνέχεια μαρτύρησαν προδωμένοι από τον ίδιο τους το γονιό που δεν δέχτηκε τη μεταστροφή αυτή του παιδιού τους. Ήταν τόσος ο φανατισμός του γονιού που προτίμησε να θυσιάσει ακόμη και το ίδιο του το παιδί διότι δεν παρέμεινε πιστό στην πατροπαράδοτη θρησκεία.

Ο παραβολικός λόγος του Ιησού, πολλές φορές, ήταν, αλλά και είναι και προφητικός.
Είναι τελείως παράλογο, με αφορμή αυτό το εδάφιο, να πιστέψουμε πως ο Ιησούς παρτορύνει τους ανθρώπους να μισήσουν τους γονείς, όταν μια από τις εντολές, που αποτελούν θεμέλιο του Χριστιανισμού, είναι να τους τιμούμε. Μάλλον, κάτι άλλο συμβαίνει, όπως πολύ σωστά αναρωτιέσαι


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 03:30:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Ο Ιησούς, όπως και ο ίδιος το είχε δηλώσει, μιλούσε με παραβολές.

Μόνο που αυτό δεν είναι παραβολή.

quote:
Είναι δυνατόν να έφαγε τη γη, να έσκισε τα βουνά μόνο για δυο μάτια; ......................... και το υπόλοιπο σώμα;

Αυτό είναι μεταφορά. Χρησιμοποιείται συχνά στον ποιητικό λόγο. Ο Ιησούς δεν μιλάει μεταφορικά, μιλάει κυριολεκτικά. Και όσο κι αν προσπαθείς να παραλληλίσεις το Ζαγοραίο με τον Ιησού, δεν γίνεται. Ο Ζαγοραίος και πραγματικός είναι και κορυφή στον τομέα του. Ο Ιησούς απ' την άλλη ούτε τον Ιωάννη δεν κατάφερε να τον κάνει να πιστέψει ότι ήταν ο Μεσίας... Ούτε τα αδέλφια του.

quote:
Ο Ιησούς, στη συγκεκριμένη περίπτωση, απευθυνόταν σε ένα όχλο Ιουδαίων και χρησιμοποίησε τόσο κοφτές μα και συνάμα ξεκάθαρες σε νόημα εκφράσεις για να τους δώσει να καταλάβουν πως η επιλογή τους να τον ακολουθήσουν, να σηκώσουν το σταυρό τους και να τον ακολουθήσουν, θα συνεπάγετο ολική ρήξη με το παρελθόν τους.

Τότε θα έλεγε "να απαρνηθούν", όχι "να μισούν". Καθυστερημένος ήταν και δεν μπορούσε να χρησιμοποιήσει τις σωστές λέξεις, απολογητή της συμφοράς; Δεν μιλάει για "ρήξη", "αλλαγή" και άλλες αηδίες που ονειρεύεσαι. Μιλάει καθαρά για μίσος!

quote:
Βέβαια, αυτό το «μίσος» δεν έχει να κάνει με τον άνθρωπο ως γονιό, αδελφό, αδελφή, φίλο, ....., αλλά ως προς τις πεποιθήσεις των ατόμων αυτών.

Πού ακριβώς το λέει αυτό; Είναι δική σου ερμηνεία; Το ονειρεύτηκες; Το έβγαλες απ' την κοιλιά σου;

Γιατί ο Ιησούς είναι ξεκάθαρος: "όποιος δεν μισεί τον πατέρα του..." λέει. Όχι "όποιος δεν μισεί τις πεποιθήσεις του". Ο πατέρας, η μητέρα, κτλ. είναι πρόσωπα, δεν είναι πεποιθήσεις...

quote:
Είναι γεγονός πως υπήρξαν πολλοί που ασπάστηκαν το Χριστιανισμό και στη συνέχεια μαρτύρησαν προδωμένοι από τον ίδιο τους το γονιό που δεν δέχτηκε τη μεταστροφή αυτή του παιδιού τους.

Στη φαντασία των ανώνυμων συντακτών των φανταστικών ιστοριών των "αγίων", ναι! Υπήρξαν τέτοιες περιπτώσεις. Στην πραγματικότητα όχι.

quote:
Είναι τελείως παράλογο, με αφορμή αυτό το εδάφιο, να πιστέψουμε πως ο Ιησούς παρτορύνει τους ανθρώπους να μισήσουν τους γονείς, όταν μια από τις εντολές, που αποτελούν θεμέλιο του Χριστιανισμού, είναι να τους τιμούμε.

Ναι, βλέπεις ο Ιησούς τιμούσε πολύ τη μάνα του. Τόσο που την ονόμαζε "γυναίκα" και την περιφρονούσε φανερά.

Τιμούσε επίσης και τα αδέλφια του. Γι'αυτό τους έλεγε ψέματα μπροστά στα μούτρα τους και γι' αυτό τα θεωρούσε ένα μάτσο άχρηστους.

Όσο για την εντολή, δεν είναι του Ιησού. Είναι του Μωυσή.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 09:23:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλος

Δεν τίθεται θέμα παραποίησης της Βίβλου.
Ο Ιησούς, όπως και ο ίδιος το είχε δηλώσει, μιλούσε με παραβολές.
Είναι αρκετές οι «αφορμές» για καρφιά, που θα μπορούσε να βρει στην Κ.Δ. οποιοσδήποτε καλοθελητής, θαρείς και αυτοί που συνέταξαν τι Βίβλο ήταν τόσο χαζοί και δεν είχαν συνείδηση της εντύπωσης που θα προκαλούσαν τα γραπτά τους.


Αχ “δάσκαλε (macedon) που δίδασκες και λόγο δεν κρατείς.”

Εσύ μόλις ψες δεν με συμβούλευες πως δεν υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να μιλήσει σοβαρά με τον “ψηλό”?

Αχ! αχ! “καλοθελητή καρφάκια” που ψάχνεις στην Κ.Δ να βρεις τρόπους να την διαστρεβλώσεις,
Τι θαρρείς βρε, πως αυτοί που “συνέταξαν” (ορολογία ψηλού) “συνέταξαν τη βίβλο ήταν τόσο χαζοί και δεν είχαν συνείδηση της εντύπωσης που θα προκαλούσαν τα γραπτά τους”?

Τώρα θα μου πεις πως τους ξέφυγαν τα τόσα λάθη, και αντικρουόμενες αναφορές και περιγραφές, από “συγγραφέα/συντάκτη σε συγγραφέα/συντάκτη”, αλλά και αντιφάσεις στον ίδιο “συγγραφέα/συντάκτη”?

Έλα μωρέ τώρα, εκεί κολλάς?
Υπάρχει άνθρωπος χωρίς λάθη?

Φίλε macedon εγώ αυτά τα καταλαβαίνω, και τα λάθη των ανθρώπων έχω μάθει να τα συγχωρώ.
Εκείνο βρε φίλε μου που δεν μπορώ ακόμα να εξηγήσω είναι πως τόσοι λίγοι, με τόσα λάθη, κατάφεραν να εξαπατήσουν τόσους πολλούς για τόσα πολλά χρόνια (περισσότερα από 3000 χρόνια)
Μιλώ για την “ιστορία” από Γιαχβέ και μετά

Βέβαια το στοιχείο του “τρόμου” , και η απειλή μιας πρωτόγνωρης φρικιαστικής τιμωρίας για τον κάθε αρνητή του Γιαχβέ, είναι ένας σοβαρός λόγος.

Έχεις υπ 'όψιν σου κανέναν άλλο λόγο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 09:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis

quote:
Εσύ μόλις ψες δεν με συμβούλευες πως δεν υπάρχει άνθρωπος που να μπορεί να μιλήσει σοβαρά με τον “ψηλό”?

Απ' την άλλη όμως δεν υπάρχει τίποτε πιο διασκεδαστικό από τις "αναλύσεις" και "ερμηνείες" του Ψηλού περί ΚΔ.

Να, δες για παράδειγμα:

Εδάφιο ΚΔ:
"Εάν έρχεται κανείς προς εμένα και δεν μισεί τον πατέρα του και τη μητέρα του και τη γυναίκα του και τα παιδιά του και τους αδελφούς του και τις αδελφές του και την ίδια του τη ζωή, δεν μπορεί να είναι μαθητής μου" (Λουκ. 14,26)"

Ανάλυση Ψηλού:
"Έφαγα τη γη να σ' αναζητάω, σκίζω τα βουνά και παντού ρωτάω, ποιος είδε τα μάτια που αγαπάω ....." τραγουδά ο μέγας Σπύρος Ζαγοραίος.

Ε; Κάτσε καλά ανάλυση (για να μη σου πω "κάτσε καλύτερα")!


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 10:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Δεν τίθεται θέμα παραποίησης της Βίβλου.
Ο Ιησούς, όπως και ο ίδιος το είχε δηλώσει, μιλούσε με παραβολές.
Είναι αρκετές οι «αφορμές» για καρφιά, που θα μπορούσε να βρει στην Κ.Δ. οποιοσδήποτε καλοθελητής, θαρείς και αυτοί που συνέταξαν τι Βίβλο ήταν τόσο χαζοί και δεν είχαν συνείδηση της εντύπωσης που θα προκαλούσαν τα γραπτά τους.

"Έφαγα τη γη να σ' αναζητάω, σκίζω τα βουνά και παντού ρωτάω, ποιος είδε τα μάτια που αγαπάω ....." τραγουδά ο μέγας Σπύρος Ζαγοραίος.
Είναι δυνατόν να έφαγε τη γη, να έσκισε τα βουνά μόνο για δυο μάτια; ......................... και το υπόλοιπο σώμα;
Μα δεν έσκασε με τόσο που έφαγε;


Ο Ιησούς, στη συγκεκριμένη περίπτωση, απευθυνόταν σε ένα όχλο Ιουδαίων και χρησιμοποίησε τόσο κοφτές μα και συνάμα ξεκάθαρες σε νόημα εκφράσεις για να τους δώσει να καταλάβουν πως η επιλογή τους να τον ακολουθήσουν, να σηκώσουν το σταυρό τους και να τον ακολουθήσουν, θα συνεπάγετο ολική ρήξη με το παρελθόν τους. Άμεση ρήξη με όσους και με όσα θα τους τραβούσαν προς τα πίσω. Τα συγγενικά πρόσωπα, ακόμη και τον ίδιο τους τον εαυτό, την ίδια τους, έως εκείνη τη στιγμή, τη ζωή.
Βέβαια, αυτό το «μίσος» δεν έχει να κάνει με τον άνθρωπο ως γονιό, αδελφό, αδελφή, φίλο, ....., αλλά ως προς τις πεποιθήσεις των ατόμων αυτών. Είναι γεγονός πως υπήρξαν πολλοί που ασπάστηκαν το Χριστιανισμό και στη συνέχεια μαρτύρησαν προδωμένοι από τον ίδιο τους το γονιό που δεν δέχτηκε τη μεταστροφή αυτή του παιδιού τους. Ήταν τόσος ο φανατισμός του γονιού που προτίμησε να θυσιάσει ακόμη και το ίδιο του το παιδί διότι δεν παρέμεινε πιστό στην πατροπαράδοτη θρησκεία.

Ο παραβολικός λόγος του Ιησού, πολλές φορές, ήταν, αλλά και είναι και προφητικός.
Είναι τελείως παράλογο, με αφορμή αυτό το εδάφιο, να πιστέψουμε πως ο Ιησούς παρτορύνει τους ανθρώπους να μισήσουν τους γονείς, όταν μια από τις εντολές, που αποτελούν θεμέλιο του Χριστιανισμού, είναι να τους τιμούμε. Μάλλον, κάτι άλλο συμβαίνει, όπως πολύ σωστά αναρωτιέσαι


Ψηλέ με κάλυψες,το ίδιο πιστεύω και εγώ,δεν είναι δυνατόν ο ίδιος ο χριστός που μιλάει για αγάπη και συγχώρεση και σταυρώνεται πάνω στον σταυρό για την ανθρωπότητα,να παροτρύνει το μίσος.Είναι κουφό όπως και να το κάνουμε.Δεν στέκει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 11:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θεματοθέτης αναρρωτιέται , να πρέπει οπωσδήποτε να ανήκουμε σε κάποια Θρησκεία...
Το ερώτημα είναι γιατί ο άνθρωπος "δημιούργησε" τις Θρησκείες και ενετάχθη σε αυτές...
Είπε ας πούμε .."Σήμερα θα δημιουργήσω μια Θρησκεία" επειδή δεν έχω κάτι άλλο να κάνω ή σε αυτή την σκέψη ωθήθηκε απο κάποιους πολύ συγκεκριμμένους λόγους???
Αν ανατρέξουμε στην ιστορική διαδρομή του ανθρώπου και των γεγονότων που που συνέβησαν στην διαδρομή του αυτή , θα δούμε ότι ο άνθρωπος εκ των πραγμάτων ήταν υποκείμενος σε γεγονότα και καταστάσεις που κυριαρχούσαν στο περιβάλλον του αλλα και αδύναμος στο να τα αντιμετωπίσει αλλα και να ερμηνεύσει...δυνάμεις πάνω απο τις δικές του κυριαρχούσαν -όπως και τώρα- απέναντι στις οποίες κυριολεκτικά "γονάτιζε"...
Μια αστραπή...ένα τσουνάμι...μια πλημμύρα...διάφοροι εχθροί...κοκ...

Κάθε τι που δεν μπορούσε να ερμηνεύσει και να αντιμετωπίσει , το Θεοποίησε ως ανωτερό του...

Αν εξετάσουμε τώρα τοπολογικά τον άνθρωπο , ιστορικά θα δούμε επίσης ότι κατα τόπους οι άνθρωποι είχαν διαφορετικους Θεούς και ανάλογα με το τι εκεί αντιμετώπιζαν....

Αν εξετάσουμε δε τον άνθρωπο ως ψυχολογική οντότητα , θα διαπιστώσουμε ότι κάθε παράσταση..γεγονός...βίωμα...εντυπώνεται και καταχωρείται εντός του αδιάσπαστα απο αυτό καθ'εαυτό το γεγονός και απο το συναίσθημα με το οποίο βιώθηκε....φόβος...οδύνη...ψυχοσωματική κατάρρευση...κοκ...
Επίσης -όπως ανεφερα και νωρίτερα- ως ψυχολογική οντότητα ο άνθρωπος έχει την μαγική αυτή δυνατότητα να κάνει "ανάκληση/εις" του των γεγονότων/εμπειριών που βίωσε κάποια χρονική στιγμή και έχει σημασία να επισημάνουμε ότι ακόμα και τότε βιώνει ακριβώς τα ίδια συναισθήματα που βίωσε κατα την τότε εμπειρία , μολονότι ανάγεται αυτή σε παρελθόντες χρόνους...
Ακόμα και αν στην διαδρομή του αποκτήσει γνώσεις τέτοιες που θα του επιτρέψουν να ερμηνεύσει σωστά τα όποια γεγονότα/εμπειρίες που τον καθήλωσαν και να ξεφύγει απο δεισιδαιμονίες του παρελθόντος...η καταχώρηση που κάποτε συνέβη δεν θα πάψει ποτέ να υφίσταται , μιάς και είναι ήδη εντυπωμένη και ανακαλείται αυτόματα....

Το "πρέπει" ή "δεν πρέπει" του ανήκειν σε μια Θρησκεία ή όχι , είναι τελείως σχετικό και σχετίζεται με τον βαθμό εξάρτησης του κάθε ανθρώπου απο γονεικές και κοινωνικές επιταγές αλλα και απο το γνωστικό του επίπεδο που θα τον βοηθήσει να διερευνήσει αυτές τις αναξέλεγκτες γονεικές και κοινωνικές επιταγές που προμήθευσαν κάθε του ιδέα και πεποίθηση κατα την πρώιμη παιδική του ηλικία...αλλα και τις "ανάγκες" που αναβλύζουν απο το "είναι" του , ένα "είναι" εν πολλοίς οχι διαμορφωμένο απο τον ίδιο!!!

Επίσης η δυνατότητες του κάθε ατόμου να ερμηνευσει και να εκλογικεύσει με διαφορετικό τρόπο κάθε τι που παρουσιάζεται στην ζωή του και να αναμορφώσει τον κώδικα πεποιθήσεών του , διαδραματιζει κυρίαρχο ρόλο ως προς την επιθυμία του αυτή...
Συνήθως άτομα τα οποία δεν απευθύνονται σε δικές τους δυνάμεις για να αντιμετωπίσουν/ερμηνεύσουν κάθε τι επισυμβαίνον και όχι μόνο , απευθύνονται σε εξωγενείς παράγοντες παραχωρώντας σε αυτούς κάθε πρωτοβουλία και ευθύνη για την ίδια τους την ζωή , όντας πεπεισμένοι ότι οι ίδιοι αυτό δεν μπορούν να το πράξουν και ότι αυτό είναι κάτι που υπερβαίνει τις δικές τους δυνάμεις και αξιοσύνη....
Είναι αυτοί που τον υπεύθυνο για την ζωή του , θα τον ορίσουν ως αλαζόνα...και αμαρτωλό μαζί με πολλά άλλα!!!

Το "πρέπει" το ορίζει η ψυχολογική έδραση του καθενός απο την οποία δια βίου εξαρτάται!!!



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 13:14:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22

quote:
Ψηλέ με κάλυψες,το ίδιο πιστεύω και εγώ,δεν είναι δυνατόν ο ίδιος ο χριστός που μιλάει για αγάπη και συγχώρεση και σταυρώνεται πάνω στον σταυρό για την ανθρωπότητα,να παροτρύνει το μίσος.Είναι κουφό όπως και να το κάνουμε.Δεν στέκει.

Θα σε βοηθούσε αν, έτσι για αλλαγή, διάβαζες την ΚΔ (από το αρχαίο κείμενο κι όχι από τις ψευτομεταφράσεις). Κι αν καταλάβαινες και τι λέει μέσα, ακόμη καλύτερα...

Διαφορετικά, θα είσαι αναγκασμένος να σε "καλύπτουν" άσχετοι σαν τον Ψηλό.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 13:42:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Macedon

quote:
Θα σε βοηθούσε αν, έτσι για αλλαγή, διάβαζες την ΚΔ (από το αρχαίο κείμενο κι όχι από τις ψευτομεταφράσεις). Κι αν καταλάβαινες και τι λέει μέσα, ακόμη καλύτερα...

Διαφορετικά, θα είσαι αναγκασμένος να σε "καλύπτουν" άσχετοι σαν τον Ψηλό.


Το θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο πιστεύει ο κόσμος,έχουν γίνει πολλά πράγματα πίσω απο την πλάτη μας,ιδιαίτερα όσον αφορα τις θρησκείες και την αλήθεια με τον Ιησού χριστό.Πρώτα απ'όλα ο χριστός δεν μίλησε ποτέ για θρησκεία και ούτε διέταξε να χτιστούν εκκλησίες και να λατρεύεται μέσα σε αυτές.Αυτό απο μόνο του λέει πολλά.

Το σημαντικότερο που πρέπει να κρατήσουμε απο αυτήν την ιστορία,είναι η ουσία της διδασκαλίας του Ιησού,όλα τα άλλα αν δεν προσέξεις σε βάζουν σε επικύνδυνα μονοπάτια ( βλέπε δογματισμός).

Δεν είμαι της άποψης οτι ο άνθρωπος για να κερδίσει την θέση του στον παράδεισο,θα πρέπει να είναι χριστιανός σώνει και καλά.Ο χριστός δεν έχει σχέση με τον "χριστιανισμό" που μας έχουν επιβάλει απο παιδιά.Για αυτό πρέπει να κάνουμε μια διάκριση όταν μιλάμε για αυτά τα πράγματα,άλλο η ουσία των λόγων του Ιησού,άλλο το τί συμβαίνει σήμερα.Τώρα,όσον αφορά την Καινή Διαθήκη,προσωπικά πιστεύω οτι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα αυτοί που μας σερβίρουν την γνώση,ο σκοπός τους είναι φανερώτατος,ο έλεγχος και η χειραγώγηση της μάζας.

Τι πιο λογικό απο αυτό? Αν έχεις στα χέρια σου μια τέτοια δύναμη και απο την διεστραμμένη πλέον φύση σου έχεις ανάγκη να τρέφεσαι απο την ενέργεια των ανθρώπων,δεν θα χρησημοποιήσεις αυτήν την δύναμη για να πετύχεις τον στόχο σου?Και ασφαλώς για να την κατευθύνεις σωστά,στα σημεία που πρέπει,θα πρέπει να την αλλάξεις λίγο, και εκεί που ο στόχος αυτής της δύναμης είναι η αγάπη και η φώτιση του ανθρώπου,γίνεται το μίσος και το σκοτάδι.Για να πιστεί κάποιος,το μόνο που χρειάζεται είναι να κοιτάξει την κατάσταση της θρησκείας σήμερα,που είναι βουτηγμένη στην ακολασία.

Εχουν μεταχειριστεί την βίβλο τόσο καλά,που πλέον καταφέρνει ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που θα έπρεπε,να στρέφει τον ανθρωπο μακρυά απο τον θεό,να τον κάνει να πιστεύει οτι βρίσκεται μακρυά του και ότι θα πρέπει να πάει στην εκκλησία για να τον βρεί και επίσης το σημαντικότερο απο όλα,να παράγει ΦΟΒΟ.

Edited by - alex22 on 24/08/2011 13:51:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2011, 14:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22

quote:
Πρώτα απ'όλα ο χριστός δεν μίλησε ποτέ για θρησκεία

Ο Ιησούς δεν μίλησε ποτέ για τίποτε. Αυτά που υποτίθεται ότι είπε, δεν είναι παρά απόψεις, φαντασίες και εξιστορήσεις ανώνυμων συγγραφέων του 2ου αιώνα, βασισμένα σε προφορικές παραδόσεις και ιστορίες που κυκλοφορούσαν στον τόπο του καθενός (γι' αυτό και έχουν διαφορές τα ευαγγέλια)

quote:
Το σημαντικότερο που πρέπει να κρατήσουμε απο αυτήν την ιστορία,είναι η ουσία της διδασκαλίας του Ιησού

Η ουσία της "διδασκαλίας" του είναι ότι ήρθε αποκλειστικά και μόνον για τους Εβραίους και για κανέναν άλλο.

quote:
Τώρα,όσον αφορά την Καινή Διαθήκη,προσωπικά πιστεύω οτι έχουν αλλάξει πολλά πράγματα αυτοί που μας σερβίρουν την γνώση,ο σκοπός τους είναι φανερώτατος,ο έλεγχος και η χειραγώγηση της μάζας.

Το ευαγγέλιο που χρησιμοποιούν σήμερα οι ορθόδοξοι είναι αυτό που γράφτηκε τον 16ο αιώνα από τον Έρασμο, ο οποίος βασίστηκε πάνω σε ελληνικά κείμενα καθώς και σε κείμενα που είχαν μεταφραστεί στα λατινικά από τα ελληνικά και από τα συριακά.

Η διαφορά του ευαγγελίου με τους αρχαίους κώδικες φτάνει το 47%. Με άλλα λόγια, σχεδόν το μισό ευαγγέλιο που έχουν οι χριστιανοί έχει αλλαγές σε σχέση με τους αρχαίους κώδικες και, αν σκεφτεί κανείς πως ο αρχαιότερος κώδικας που έχουμε είναι του 4ου αιώνα, μπορεί να φανταστεί κανείς τι αλλαγές μπορεί να υπάρχουν από τα αρχικά ευαγγέλια του 2ου αιώνα.

quote:
Εχουν μεταχειριστεί την βίβλο τόσο καλά,που πλέον καταφέρνει ακριβώς το αντίθετο απο αυτό που θα έπρεπε,να στρέφει τον ανθρωπο μακρυά απο τον θεό,να τον κάνει να πιστεύει οτι βρίσκεται μακρυά του και ότι θα πρέπει να πάει στην εκκλησία για να τον βρεί και επίσης το σημαντικότερο απο όλα,να παράγει ΦΟΒΟ.

Αν δεν υπάρχει φόβος, δεν υπάρχει πίστη. Αν δεν υπάρχει πίστη, δεν υπάρχει πιστός άρα δεν υπάρχει θεός, μια και ο θεός είναι δημιούργημα του ανθρώπου, "κατ' εικόνα και καθ'ομοίωση".


macedon

Edited by - macedon on 24/08/2011 14:22:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy