ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πρεπει οπωσδηποτε να ανηκουμε σε καποια θρησκεια?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 19:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρήνη Ημίν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 20:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασε κατά μέρος την κλάψα Ζιπ.
Δεν νομίζεις οτι όλα αυτα που λές,επιβεβαιώνουν
απλώς το χαμηλό σου δείκτη νοημοσύνης?

Οπως εσυ είσαι προφήτης,εγω είμαι διαισθητικός.
και λοιπόν τι έγινε?

Αν διαισθάνομαι οτι απόψε θα πέσει αστεροειδής
και δεν πέσει θα μου κάνεις μήνυση?

Αν διαισθάνομαι οτι κάποιος μας δουλεύει και δεν
μας δουλεύει,τι έγινε?Θα μου κάνεις μήνυση?

Αντε πια με τις μωρολογίες σου.

Σε προκάλεσα σε σοβαρή συζήτηση σε άλλο τόπικ,αλλά
αρνείσαι και επιμένεις να γράφεις εδω μόνο και μόνο
για να καταστρέφεις θέματα άλλων.

ντροπή σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 20:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]D.I
[/qΑκόμα και στην περίπτωση που όντως ήταν χιούμορ - προσωπικά δεν πιστεύω ότι ήταν - εσύ ήσουν βέβαιος ότι ο dominic976 θα ήταν σε θέση να το αποδεχθεί, να το κατανοήσει και να το δικαιολογήσει;uote]


Κι όμως ήταν χιούμορ.
Και το ξέρεις και το εχω δηλώσει πολλάκις.
Μου αρέσι η πλάκα.
Και δεν αφήνω κανέναν,πλήν Ζιπ,να οδηγηθεί σε λάθος συμπεράσματα.
Το βράδυ θα μιλούσαμε πάλι με τον dominic ή τον όποιον άλλον ήθελε
και θα ήταν ολα οκ.

Εκτός απο τις καθ έξιν χαζομάρες του Ζιπ,δεν έπαθε κανείς τίποτα.
Και το ξέρεις.
και οτι ήταν χιούμορ και αυτο το ξέρεις.

Προτείνω να ακούσουμε και τον ίδιο τον dominic πρίν ονοματίσουμε
καταστάσεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 21:02:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κατάλαβα από νωρίς ότι αυτό το θέμα είχε μέλλον... Πρώτη θέση πίστα ποιος τη χάρη μου
quote:
Ειρήνη Ημίν

Αν μη τι άλλο, γνωριζόμαστε όλοι λίγο καλύτερα ε;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 21:07:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το κατάλαβα από νωρίς ότι αυτό το θέμα είχε μέλλον... Πρώτη θέση πίστα ποιος τη χάρη μου
quote:
Ειρήνη Ημίν

Αν μη τι άλλο, γνωριζόμαστε όλοι λίγο καλύτερα ε;



Η ατάκα σου στις "δύσκολες" στιγμές...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 21:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ζιπ
) Μας είπε πως είναι αστροφυσικός με σπουδές στο Stanford και άλλες τέτοιες τρίχες κι όταν τον στρίμωξαν ... είπε : "'Nτάξει παιδιά, δεν είμαι αστροφυσικός".


Ποιός με στρίμωξε Ζιπάκο και πώς?????

Για τους φίλους που δεν γνωρίζουν καταστάσεις
αυτο που λές ακούγεται τελείως διαφορετικό απο
όπως είναι στην πραγματικότητα.

Οταν ανέφερα την επιστημονική μου ιδιότητα,χάριν
εξειδικευμένης απάντησης σε ερώτηση μέλους,άρχισαν
τα όργανα.Μου ζητήθηκε να καταθέσω τίτλους σπουδών
και ονοματεπώνυμο.πράγμα εντελώς αντισυνταγματικό,
αντικοινωνικό,κ.λ.π.
Φυσικό ήταν να αρνηθώ,αφου μάλιστα μου ζητήθηκε και
προσωπική επαφή εκ της διαχείρησης του φόρουμ.

Ετσι αναίρεσα κάθε μου δήλωση και είμαι απλό και
ΑΝΩΝΥΜΟ μέλος του φόρουμ esoterica.
Χωρίς καμμία επιστημονική βαρύτητα στο λόγο μου.

Ετσι δεν είναι διαστρεβλωτή της αλήθειας Ζιπ?
Υποβολέα καταστάσεων και υποδείξεων?
Προεξοφλητή διαγραφών?
Αλήθεια ζιπ,θα φάω διαγραφή?
Πω πω πω!!!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 21:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Και δεν αφήνω κανέναν,πλήν Ζιπ,να οδηγηθεί σε λάθος συμπεράσματα.


Α, εμένα δηλ. με αφήνει σκοπίμως να οδηγούμαι σε λάθος συμπεράσματα, χαχαχαχα! Μεγαάλλλεεε .... ποιος είσαι ; ο Ροκαβλόν ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 21:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ντοτόρο

Είσαι ο μόνος που ξέρεις!!!
Και ξέρεις και τι εννοώ!!

Και μου αρέσει το game!

Θα συμφωνήσουν άραγε ο dominic και ο Ισοβίτης?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 21:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Και δεν αφήνω κανέναν,πλήν Ζιπ,να οδηγηθεί σε λάθος συμπεράσματα.


Α, εμένα δηλ. με αφήνει σκοπίμως να οδηγούμαι σε λάθος συμπεράσματα, χαχαχαχα! Μεγαάλλλεεε .... ποιος είσαι ; ο Ροκαβλόν ;



Ετσι για πλάκα!!
Αυτη η κεφάλα είναι πολύ γελοία!!
Αλήθεια σε αντιπροσωπεύει?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 21:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι θέμα έχει εξελιχθεί σε κόντρα βλέπω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 21:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dominic976
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 22:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dominic976  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος dominic976  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι να πω ρε παιδια.δεν θα αλλαξει τιποτα ποτε σάυτη τη χωρα.μια ζωη πισω θα ειμαστε.συνεχεια τα ιδια βλεπω παντου.ο συνανθρωπος μας δεν ειναι κατι το οποιο μπορει να παιζει κ να σπαει πλακα ο καθενας κ ποσο μαλλον αν δεν τον γνωριζει προσωπικα.απροσωπα,μπροστα σε ενα πληκτρολογιο να προσπαθεις να ψυχολογησεις τον συνομιλιτη σου κ να προσαρμοστεις με σκοπο να εχεις μια σοβαρη κουβεντα για να τον βοηθησεις η κ το αντιστροφο.αν ηταν θα εμπαινα σε φορουμ χαβαλεδων κ καραγκιοζηδων που σπανε πλακα μεταξυ τους κ το γνωριζουν απ΄την αρχη.
δεν θελω να σχολιασω τον νικομαχο,ουτε του κραταω κακια αλλα οταν εγω εχω αποριες κ ανυσηχιες κ προσπαθω να βρω μια ακρη στη ζωη μου για να εξελιχθω σαν ανθρωπος,θα προτιμουσα να συνομιλω με σοβαρους ανθρωπους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 22:23:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας γυρίσουμε στο θέμα μας τότε

Δυστυχώς όπως σου είπα φίλτατε Ντομινικ, δεν υπάρχει κάποιο γενικού περιεχομένου θέμα στο οποίο να γίνεται σοβαρή συζήτηση. Ίσως να δημιουργήσω εγώ ένα, θα δούμε.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 17/08/2011 22:23:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 22:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια σατιρική εικόνα σχετική με το θέμα:
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dominic976
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 22:28:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dominic976  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος dominic976  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπορω να το κλεισω το θεμα εδω?θα ανοιξω ενα αλλο με περισοτερο ενδιαφερον κ σοβαροτητα.ο χριστιανισμος δεν θελω να απασχολησει αλλο το μυαλο μου.η εξελιξη κ η πνευματικοτητα ειναι που με ενδιαφερει περισοτερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2011, 23:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ntoktor

Εδώ θα διαφωνήσω φίλτατε, Θα δεις ότι αν διαβάσεις για παράδειγμα το κατα ματθαίον ευαγγέλιο όταν το τελειώσεις δεν σου μένει στο μυαλό καμία εικόνα της κόλασης και κανένας φόβος. Αυτά ουσιαστικά, ο φόβος, η κόλαση κτλπ, είναι ιδέες στις οποίες δόθηκε μεγάλη έμφαση και καλλιεργήθηκαν με σύστημα από τους διάφορους θρησκευτικούς ηγέτες για λόγους εκμετάλλευσης των μαζών



Κατά Ματθαίον (ι΄11-15)
(οδηγίες προς του δώδεκα μαθητές)

“Σε όποια πόλη και χωριό αν μπείτε, να ρωτήσετε να μάθετε ποιο είναι το σπίτι του καλύτερου της περιοχής, και εκεί να μείνετε μέχρι να φύγετε.”
“Όταν μπαίνετε σε σπίτι να χαιρετάτε λέγοντας.”
“ειρήνη να έλθει στο σπίτι”. Και αν το σπίτι το αξίζει, η ειρήνη να έλθει στο σπίτι αυτό, εαν το σπίτι δεν είναι άξιο της ευχής σας, η ειρήνη να επιστρέψει πάλι σε σας”
“Και όποιος δεν σας δεχτεί, και ούτε θελήσει να σας ακούσει, (σας διώξει δηλαδή), εξερχόμενοι από το σπίτι του, να τινάξετε τα πόδια σας έξω από την πόρτα του, ώστε να μείνει το σημάδι από την σκόνη των ποδιών σας.”
“Σας διαβεβαιώνω απόλυτα, πως την ημέρα της κρίσης, τα Σόδομα και τα Γόμορρα” (που τα κατακάψαμε) “θα μοιάζουν πταίσματα μπροστά στην τιμωρία αυτής της πόλης”.

Μπροουυ......
Τι αγάπη θεέ μου, τι αγάπη θεέ μου, τι αγάπηηηηη
Και την κάνατε μίσος, και την κάνατε πόνο, και την κάνατε δάκρυυυυ!!!

Κατά Ματθαίον (ι΄34-37)

“Να μην νομίζεται πως ήρθα να βάλω ειρήνη στην γη. Δεν ήρθα να βάλω την ειρήνη αλά μαχαίρι.” “Ο λόγος ο πραγματικός που ήρθα, είναι να στρέψω τον άνθρωπο (τον υιό) κατά του πατέρα του, και την κόρη κατά της μάννα της, και της νύφης κατά της πεθεράς της” (να πως εξηγείται το άσβεστο μίσος).
“Και εχθροί που ανθρώπου να γίνει όλο του το σόι.”
“Γιατί όποιος αγαπάει την μάνα του και τον πατέρα του περισσότερο από εμένα, ούτε να τον δω δεν θέλω.”

Εμ! αυτή είναι γνήσια και ανιδιοτελής αγάπη, αγάπη χωρίς προαπαιτούμενα, και χωρίς ανταπόκριση.
Αυτά που λες εσύ και ο Εαρινός δεν είναι αγάπη αλλά ποντικοκούραδο.
Να διαβάζεις ποιο συχνά τα κατά Ματθαίον βαγγέλια, και κυρίως να εμβαθύνεις στην ουσία της αγνής πραγματικής, ανώτερης αγάπης. .



Να σε ρωτήσω κάτι;
Την ερμηνεία και τη διαστρέβλωση αυτή τη σκέφτηκες μόνος σου ή είχες και βοήθεια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 03:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NIKOMAXE
όπως φαίνεται δε βάζεις μυαλό!
Εκτός από την τακτική της παραπλάνησης, επιδίδεσαι και στην διατάραξη των συζητήσεων, γεγονός που επίσης όχι μόνον δεν παραδέχεσαι, αλλά ονομάζεις και "χιούμορ" την προσβλητική σου στάση. Παρά τη σύσταση που σου έγινε από τον συντονιστή Dying_Incubus, δεν ζήτησες καμία συγνώμη από τον dominic976, το έριξες στην δήθεν "πλάκα" και τα έβαλες και με τον Dying_Incubus που σου υπέδειξε το προφανές! Και, όπως το συνηθίζεις, εξακολουθείς να προσβάλλεις τη νοημοσύνη τη δική μας αλλά και πολλών συμμετεχόντων στις συζητήσεις, όταν, ενώ υπάρχουν άνθρωποι που σου έχουν ήδη κάνει κάποια άμεση ή έμμεση νύξη για τον ανάρμοστο τρόπο με τον οποίο αντιμετώπισες τη συζήτηση αυτή, όταν ο ίδιος ο θεματοθέτης είναι φανερά ενοχλημένος, εσύ προκαλείς γράφοντας:
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ - Απεστάλη: 17/08/2011, 15:19:54

ας ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΜΈΛΗ ΠΟΥ ΕΝΟΧΛΉΘΗΚΑΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΔΗΜΌΣΙΑ ΟΤΙ ΤΑ ΧΛΕΥΑΖΩ,ΤΑ ΠΡΟΚΑΛΩ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ.



Και βέβαια - για να μην ξεχνιόμαστε φυσικά - συνεχίζεις το "δούλεμα" περί αστροφυσικής, εφευρίσκοντας νέους τρόπους για να το περάσεις εμμέσως:
quote:
ΝΚΟΜΑΧΟΣ - Απεστάλη: 17/08/2011, 21:08:27

Οταν ανέφερα την επιστημονική μου ιδιότητα,χάριν
εξειδικευμένης απάντησης σε ερώτηση μέλους,άρχισαν
τα όργανα.Μου ζητήθηκε να καταθέσω τίτλους σπουδών
και ονοματεπώνυμο.πράγμα εντελώς αντισυνταγματικό,
αντικοινωνικό,κ.λ.π.
Φυσικό ήταν να αρνηθώ,αφου μάλιστα μου ζητήθηκε και
προσωπική επαφή εκ της διαχείρησης του φόρουμ.



Διαστρεβλώνεις κι εδώ το τι ακριβώς έχει γίνει με την υπόθεση αυτή, όπως προσπαθείς να διαστρεβλώσεις και την απαράδεκτη συμπεριφορά σου στο παρόν θέμα.
Κλασική τακτική ΝΙΚΟΜΑΧΕ.
Αλλά μη στεναχωριέσαι, εδώ είμαστε και θα τα πούμε.

Για την ώρα, ο λογαριασμός σου απενεργοποιήθηκε χρονικά για 2 ημέρες, λόγω της περιπαιχτικής σου συμμετοχής στο παρόν θέμα και λόγω του ότι δεν έδειξες καν το φιλότιμο να ζητήσεις μια τίμια συγνώμη από τον θεματοθέτη και από τους άλλους συμμετέχοντες που αφιέρωσαν χρόνο και σκέψη για να καταθέσουν με σοβαρότητα τις απόψεις τους.

Ελπίζουμε να λάβεις το παραπάνω ως προειδοποίηση και ως μια ευκαιρία για συμμόρφωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 07:39:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Οταν ανέφερα την επιστημονική μου ιδιότητα, χάριν εξειδικευμένης απάντησης σε ερώτηση μέλους, άρχισαν τα όργανα. Μου ζητήθηκε να καταθέσω τίτλους σπουδών και ονοματεπώνυμο*, πράγμα εντελώς αντισυνταγματικό, αντικοινωνικό,κ.λ.π. Φυσικό ήταν να αρνηθώ,αφου μάλιστα μου ζητήθηκε και προσωπική επαφή εκ της διαχείρησης του φόρουμ.


*Φίλε, δεν σου ζητήθηκε τίποτε και ούτε ανέφερες την επιστημονική σου ιδιότητα "χάριν εξειδικευμένης απάντησης σε ερώτηση μέλους", όπως ψευδώς αναφέρεις. Παρακάτω φαίνεται ακριβώς τι δήλωσες εσύ και πως εξελίχθηκε η ιστοριούλα σου.

Η πρώτη δημοσίευση που κάνεις για το ότι είσαι Αστροφυσικός - χωρίς να σου το ζητήσει κανένας και χωρίς αυτό να αποτελεί μέρος εξειδικευμένης απάντησης - γίνεται στο [ http://esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=48&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10819 ], όταν απαντάς με ... πικρό παράπονο στον AitheroVamon λέγοντας μάλιστα πως αμφισβητείς και τον Αϊνστάιν :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Απεστάλη: 23/01/2011

Οχι Αιθεροβαμον μη με παρεξηγεις δεν τσιτωθηκα καθολου. Αληθεια λεω.Απλα αυτα που ισχυριζομαι ειναι συμπερασματα απο συζητησεις του κυκλου μου.Ειναι και αλλοι πολλοι,δεν τα λεω μονο εγω.Δεν βγαινουν παραεξω και δεν επισημοποιουνται για πολλους λογους. Οταν καποιος με ακουει να αμφισβητω τον Αινσταιν ας πουμε δεν μπορει ευκολα να καταλαβει γιατι τι κανω. Ο Αινσταιν ειναι ο Αινσταιν και εγω ενας αγνωστος αστροφυσικος. Δεν μου επιτρεπεται να ακουγομαι!!


Συνεπώς, ψεύδεσαι για το ότι αυτή η δήλωση ήταν εξειδικευμένη απάντηση σε ερώτηση μέλους. Παρακάτω βέβαια, μας ενημερώνεις πως την γυναίκα σου την λένε Μαίρη και δεν παραλείπεις να μας ... "θαμπώσεις" με την επιστημονική κατάρτηση της οικογένειάς σου λέγοντας πως η Μαίρη είναι ... αστροβιολόγος. Πω, πω, έχουμε να κάνουμε δηλ. με ένα ζευγάρι επιστημόνων που σπούδασαν στο Λονδίνο και στο Στάνφορτ. Έτσι μου 'ρχεται να βάλω τα κλάματα από την συγκίνηση.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Απεστάλη: 23/01/2011

Καταρα το εχω? Η Μαιρη ειναι αστροβιολογος!


[ *** ]

Κατόπιν, πολύ αργότερα, σε ένα άλλο θέμα [βλ. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10178 ] λες απευθυνόμενος αυτή την φορά στον Admin :

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Απεστάλη: 13/06/2011

Πρίν απο 3 μήνες [ δηλ. περίπου τον Μάρτιο του 2011 ], μου έκανες πρόταση Admin,να ερθω στο χώρο του esoterica.gr και να γνωριστούμε. [ Να γνωριστείτε σου είπε ο Admin, δεν σου είπε να του προσκομίσεις τίτλους σπουδών ] Σου είπα πώς θα το κάνω μετά την 20-3-2011.

Μεσολάβησε όμως το τόπικ που άνοιξε ο Dr Jekyl περί διπλών λογαριασμών.Εξεπλάγην με οσα είδα εκει και προτίμησα να μην κάνω ποτέ γνωστή την παρουσία μου,σε κανέναν απο το φόρουμ. Ειχα δεχθεί σαν σκέψη,οτι η διαχείρηση θα ήθελε να ξέρει με σιγουριά,ποιός και με τι προσόντα αρθρογραφει στις σελίδες του φόρουμ.Λογικό το έβρισκα.Και είπα οτι είναι υποχρέωσή μου [ Μόνος σου το είπες, μόνος σου το σκέφτηκες, δεν σου το ζήτησαν άλλοι και μάλιστα το θεωρείς και υποχρέωσή σου ] να προσκομίσω τους τίτλους σπουδών μου,στον υπεύθυνο διαχείρησης, στα πλαίσια ανθρώπινης επαφής.

[ Ωραία μπλόφα, γιατί είχες ήδη πει πως : ]"προτίμησα να μην κάνω ποτέ γνωστή την παρουσία μου,σε κανέναν απο το φόρουμ" [ συνεπώς εγώ θα σας έφερνα και το πτυχίο μου, θα σας τα έφερνα όλα ... ΑΛΛΑ ] "Μεσολάβησε όμως το τόπικ που άνοιξε ο Dr Jekyl περί διπλών λογαριασμών" [ Τι κρίμα για σας ... ! ]


Συνεπώς, και πάλι ψεύδεσαι για το ότι σου ζητήθηκε να προσκομίσεις τίτλους σπουδών [ και που να τους βρεις βρε έρ'με τους τίτλους σπουδών ; ] και παρουσιάζεις τα γεγονότα με τον δικό σου τρόπο, παραπλανώντας για ακόμη μια φορά τα μέλη και τους χρήστες της κοινότητας.


ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ,

πρέπει να καταλάβεις άνθρωπέ μου το εξής : Άλλο είναι να έχεις κάποιες γνώσεις Αστροφυσικής, να σου αρέσει δηλ. η Αστροφυσική, να μελετάς ή να ασχολείσαι γενικά με την Αστροφυσική κι άλλο είναι να είσαι Αστροφυσικός και να έχεις σπουδάσει σε κάποιο Πανεπιστήμιο Φυσική με ειδικότητα στην Αστροφυσική. Ξέρω, αυτό δεν σου αρέσει, αλλά φιλαράκο, έτσι είναι. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

zip® και πάσης Ελλάδος

Edited by - zip on 18/08/2011 07:57:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dominic976
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 07:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος dominic976  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος dominic976  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε zip τι καθεσαι κ ασχολεισαι?δεν θα βγαλεις ακρη.παντα θα λεει τα δικα του κ δεν θα παραδεχεται τιποτα.τωρα που βγηκε εκτος για 2 μερες,δεν νομιζω να συμορφωθει.κ οσο συνεχιζετε κ ασχολειστε περισοτερο,οταν ξαναενεργοποιηθει ο λογαριασμος του θα επιτεθει χειροτερα κ ας διαγραφει μετα.δεν νομιζω να τον νοιαζει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 11:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
Ntoktor

Εδώ θα διαφωνήσω φίλτατε, Θα δεις ότι αν διαβάσεις για παράδειγμα το κατα ματθαίον ευαγγέλιο όταν το τελειώσεις δεν σου μένει στο μυαλό καμία εικόνα της κόλασης και κανένας φόβος. Αυτά ουσιαστικά, ο φόβος, η κόλαση κτλπ, είναι ιδέες στις οποίες δόθηκε μεγάλη έμφαση και καλλιεργήθηκαν με σύστημα από τους διάφορους θρησκευτικούς ηγέτες για λόγους εκμετάλλευσης των μαζών



Κατά Ματθαίον (ι΄11-15)
(οδηγίες προς του δώδεκα μαθητές)

“Σε όποια πόλη και χωριό αν μπείτε, να ρωτήσετε να μάθετε ποιο είναι το σπίτι του καλύτερου της περιοχής, και εκεί να μείνετε μέχρι να φύγετε.”
“Όταν μπαίνετε σε σπίτι να χαιρετάτε λέγοντας.”
“ειρήνη να έλθει στο σπίτι”. Και αν το σπίτι το αξίζει, η ειρήνη να έλθει στο σπίτι αυτό, εαν το σπίτι δεν είναι άξιο της ευχής σας, η ειρήνη να επιστρέψει πάλι σε σας”
“Και όποιος δεν σας δεχτεί, και ούτε θελήσει να σας ακούσει, (σας διώξει δηλαδή), εξερχόμενοι από το σπίτι του, να τινάξετε τα πόδια σας έξω από την πόρτα του, ώστε να μείνει το σημάδι από την σκόνη των ποδιών σας.”
“Σας διαβεβαιώνω απόλυτα, πως την ημέρα της κρίσης, τα Σόδομα και τα Γόμορρα” (που τα κατακάψαμε) “θα μοιάζουν πταίσματα μπροστά στην τιμωρία αυτής της πόλης”.

Μπροουυ......
Τι αγάπη θεέ μου, τι αγάπη θεέ μου, τι αγάπηηηηη
Και την κάνατε μίσος, και την κάνατε πόνο, και την κάνατε δάκρυυυυ!!!

Κατά Ματθαίον (ι΄34-37)

“Να μην νομίζεται πως ήρθα να βάλω ειρήνη στην γη. Δεν ήρθα να βάλω την ειρήνη αλά μαχαίρι.” “Ο λόγος ο πραγματικός που ήρθα, είναι να στρέψω τον άνθρωπο (τον υιό) κατά του πατέρα του, και την κόρη κατά της μάννα της, και της νύφης κατά της πεθεράς της” (να πως εξηγείται το άσβεστο μίσος).
“Και εχθροί που ανθρώπου να γίνει όλο του το σόι.”
“Γιατί όποιος αγαπάει την μάνα του και τον πατέρα του περισσότερο από εμένα, ούτε να τον δω δεν θέλω.”

Εμ! αυτή είναι γνήσια και ανιδιοτελής αγάπη, αγάπη χωρίς προαπαιτούμενα, και χωρίς ανταπόκριση.
Αυτά που λες εσύ και ο Εαρινός δεν είναι αγάπη αλλά ποντικοκούραδο.
Να διαβάζεις ποιο συχνά τα κατά Ματθαίον βαγγέλια, και κυρίως να εμβαθύνεις στην ουσία της αγνής πραγματικής, ανώτερης αγάπης. .



Να σε ρωτήσω κάτι;
Την ερμηνεία και τη διαστρέβλωση αυτή τη σκέφτηκες μόνος σου ή είχες και βοήθεια;



Αυτά είναι ...... ψηλο – μυστικά.
Με χαράς όμως να στα απαντήσω, όχι εδώ σε αυτό το τόπικ, γιατί θα βγούμε κατά πολύ εκτός θέματος.
Άνοιξε σχετικό θέμα, αν έχεις διάθεση για τέτοια κουβέντα.
Μην ξεχάσεις στον πρόλογο του θέματος να απαντήσεις και σε όσα κατά καιρούς σε έχω ρωτήσει, και την έκανες με Ψηλο – πηδηματάκια.

Πες και την δική σου εκδοχή για το νόημα των περιγραφών του Ματθαίου, του αγαπημένου μου ευαγγελιστή.
Από 8 χρονών τον διάβαζα (μέχρι τα 12) και ακόμα θυμάμαι τι έλεγε – τόσο πολύ μου άρεσε -.
Τώρα τα θυμάμαι σωστά – λάθος, εσύ θα μου πεις που είσαι σπουδαγμένος και ίσως πληρώνεσαι να απαντάς για θρησκευτικά/χριστιανικά θέματα στα διάφορα μπλοκ.
Την δουλεία σου δηλαδή κάνεις, δεν σε κατηγορώ , ή δουλειά δεν είναι ντροπή.

Αλλά επι τη ευκαιρία πες και για εκείνη την ιστορία με την συκιά – την ξέρεις φαντάζομαι – που του ήρθε του θεού να φάει σύκα σε εποχή που οι συκιές (που αυτός έφτιαξε) ΔΕΝ έχουν σύκα, και που όταν την πλησίασε και διαπίστωσε πως δεν έχει σύκα, την καταράστηκε να “μην σώσει να φάει ποτέ κανείς σύκο από σένα”
Την άλλη μέρα την βρήκαν οι μαθητές του, κατάξερη μέχρι την ρίζα.

Α! μην μου πεις, πολύ ευαγγελική και διδακτική ιστορία.

Σωστά ή είναι μια ακόμα διαστρέβλωση?
Για πες εσύ την δική σου αλήθεια.
Για βάφτισε την γαλοπούλα σε ψάρι, για να μπορείς να τη κατεβάσεις στην κοιλιά σου, σαν μοντέρνος νέο φαρισαίος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 11:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ντοτόρο
Είσαι ο μόνος που ξέρεις!!!
Και ξέρεις και τι εννοώ!!



Βρε Ντοτόρο
Eίσαι κατά την γνώμη μου – επιεικώς – απαράδεχτος.

Άραγε πόσο καιρό κατέχεις αυτή την πιστοποίηση και δεν βγάζεις άχνα?

Πως αντέχεις το βάρος αυτής της τρομερής αποκλειστικότητας, και παραμένεις ψύχραιμος?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 11:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλά βάρη σηκώνω και παρόλα αυτά μένω ψύχραιμος...
Καμιά φορά όμως τα πετάω στους άλλους, όχι γιατί δε μπορώ να τα σηκώσω, αλλά γιατί έχει πλάκα πώς είναι όταν προσπαθούν να τα σηκώσουν οι άλλοι.
Τη "γνώση" που λέει ότι έχω ο Νικόμαχος δεν ξέρω αν την έχω, αλλά επειδή η γνώση είναι δύναμη και εκείνος λέει ότι την έχω, ε ας λέμε ότι την έχω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 12:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε!!! καλή ....δύναμη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 18:38:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Απεστάλη: 17/08/2011

Μου ζητήθηκε να καταθέσω τίτλους σπουδών και ονοματεπώνυμο, πράγμα εντελώς αντισυνταγματικό, αντικοινωνικό,κ.λ.π.


quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Απεστάλη: 01/07/2011, 20:18:05 στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=23&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10971 προς απάντηση στον gianipseftis

Οχι φίλε μου δεν μου ζητήθηκε άμεσα η παρουσίαση των στοιχείων μου. Απλά υπονοούμενα ειπώθηκαν και μπορεί όποιος θέλει να τα ερμηνεύσει όπως θέλει. Δεν θα μπορούσε η διαχείρηση να ζητήσει κάτι τέτοιο.


Τα συμπεράσματα δικά σας ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 19:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας αφήσουμε να επιστρέψει ο άνθρωπος στις συζητήσεις.
Είναι “άκομψο” να κουβεντιάζουμε για κάποιον, χωρίς να έχει την δυνατότητα απάντησης

Και βεβαίως είναι αναφέρετο δικαίωμα κάθε μέλους να θέλει να διαφυλάξει την ανωνυμία του.

Και βεβαίως , όταν κάποιος αποποιείται αυτού του δικαιώματος αυτοβούλως και δηλώνει την ιδιότητά του, και μάλιστα την επικαλείται “επιδειχτικά” - όπως αναφέρεται - , για να στηρίξει τις δικές του απόψεις, είναι καθήκον της διαχείρισης να ζητήσει την επιβεβαίωση αυτής του της ιδιότητας.

Υπό αυτό το πρίσμα και η από 01/07΄2011 ερώτησή μου προς τον Νικόμαχου, και η απάντηση του Νικόμαχου είναι αυτή που σωστά αναφέρει ο zyp.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 20:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασφαλώς, ας επιστρέψει στις συζητήσεις ... τον περιμένουν όλοι με ανοιχτές αγκάλες μετά και από αυτές τις τελευταίες του ... δηλώσεις Να δω πως θα μαζέψει τα ασυμμάζευτα μόνο ... να δω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 21:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου???
Προσωπικά έχω μια απορία...
Το θέμα μας είναι να αποδείξουμε τι και ποιός είναι ο κάθε συμμετέχων σε κάθε θέμα ή να τοποθετηθούμε επι του θέματος???
Δεν ζήτησα ποτέ απο τον οποιοδήποτε -ουδέποτε- τίτλους σπουδών και αποδεικτικά στοιχεία γι'αυτό και 'κείνο που μ'ενδιέφερε πάντα ήταν οι απόψεις του καθενός αλλα και οι γνώσεις του....και έχω πεί πολλές φορές πως το ότι ο κάθε ένας λέει , χαρακτηρίζει τον ίδιο και μόνο!
Το ερώτημα είναι γιατί αισθανόμαστε την ανάγκη να αποδομήσουμε κάποιον συνάνθρωπό μας με απώτερο σκοπό τον ευτελισμό του???
Έχω την αίσθηση ότι τελικά δεν αποδομείται στην συνείδηση των άλλων μόνο αυτός που γίνεται φιλότιμη προσπάθεια να ευτελισθεί αλλα και ο προβαίνων σε ενέργειες ευτελισμού αυτού....
Αυτό προβάλλει δύναμη -εξάρτηση απο αυτήν την επιθυμία- ή αδυναμία???
Ασφαλώς και γνωρίζω τον τρόπο του Νικόμαχου αλλα αντί να χειραγωγούμαι προσπαθώ να παρατηρώ , τόσο τον ίδιο όσο και τον εαυτό μου...
Σε κάθε περίπτωση αναρρωτιέμαι σε τι ακριβώς διαφέρουμε απο τα παιδάκια και τα παιχνίδια που εκείνα παίζουν για το ποιός έχει μεγαλύτερο....πρόγονο???
Γιατί χειραγωγούμαστε απο τέτοιες επιθυμίες και "ανάγκες"???
Γνωρίζει κανείς???
Πρέπει να αποδείξουμε ότι κάποιος συνδίκτυος είναι έτσι ή αλλοιώς , αυτός είναι ο λόγος που ειμαστε 'δώ???
Δεν θα ήταν καλύτερα ο καθένας μας να κοιτάζει τον εαυτό του και τα του "οίκου" του και να ασχοληθούμε μόνο με τα θέματα???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 23:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινός, εγώ φίλε μια ερώτηση μόνο θα σου κάνω : Όταν ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ έβγαινε και έλεγε για μένα πως είμαι μεθύστακας και αλκοολικός, γιατί δεν βγήκες να τα πεις όλα αυτά & να διατυπώσεις όλες αυτές τις απορίες σου ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 23:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινός, εγώ φίλε μια ερώτηση μόνο θα σου κάνω : Όταν ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ έβγαινε και έλεγε για μένα πως είμαι μεθύστακας και αλκοολικός, γιατί δεν βγήκες να τα πεις όλα αυτά & να διατυπώσεις όλες αυτές τις απορίες σου ;




Σαν αγαμητες ζωντοχηρες κανετε μερικοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2011, 23:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν παρακολουθώ φίλε μου όλες τις "συνδιαλέξεις" -σας- και αν πρόσεξες στο μήνυμά μου , ήδη απάντησα ..... "ότι λέει ο καθένας , τον χαρακτηρίζει τον ίδιο.."

Θεωρώ ότι η ανάγκη μας δε , να ασχοληθούμε με κάτι και με κάποιον το/ον μεγενθύνει και του δίνει αξία...αξία που ενδεχομένως σε διαφορετική περίπτωση να μην απολάμβανε....

Ωστόσο τα ερωτήματα που έθεσα παραπάνω ισχύουν μολονότι ακόμα είναι αναπάντητα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy