ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πρεπει οπωσδηποτε να ανηκουμε σε καποια θρησκεια?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
diego
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 01:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν κινούμαι σε κανέναν χώρο, ακροδεξιό ή ακροαριστερό. Οι χώροι αυτοί είναι τεχνητοί και δημιουργήθηκαν από το παλαιοκομματικό κατεστημένο για να διαιρείται το έθνος.


Δεν με νοιάζει καθόλου τι δηλώνεις εσύ ότι είσαι...
.. όπως αντίστοιχα και ο κάθε διεστραμμένος του χώρου σου πρίν απο σένα ότι ήθελε δήλωνε , νομίζεις ότι ο Χίτλερ ή ο Μουσολίνι θεωρούσανε τον εαυτό τους ακραίο;
Οι θέσεις σου ταυτίζονται απόλυτα ιδεολογικά με αυτές του Γ Ράιχ.

quote:
Το πρόβλημα είναι όταν προσπαθείς να παρουσιάσεις την ασιατική αυτή θρησκεία σαν "ελληνική" και θυμώνεις όταν σου λένε πως λατρεύεις Εβραίο θεό.

Ο θεός έχει χρωμοσώματα, γενετικό κώδικα(rna,dna) και φυλετική καταγωγή(Εβραίος ή Ελληνας);!!
Μάλιστα εγώ τον παρουσίασα και ως Ελληνα και σας είπα ψέματα
Μήπως έχει πάρει το μονοπώλιο της αλήθειας η Ελλάδα μόνο;

Ακου μίασμα της Ακροδεξιάς επειδή ο διάλογος μαζί σου με υποβαθμίζει σαν νοήμων ύπαρξη και δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με τα εμετικά κείμενα που ποστάρεις σε αυτό το forum , το ότι στέλνουμε τα παιδιά μας σχολείο και τα διδάσκει ένα φερέφωνο του Γ Ράιχ σαν και του λόγου σου είναι το πλέον ανησυχητικό.

Είσαι ένα όργανο παραγωγής φυλετικού μίσους το οποίο επαναλαμβάνει συνέχεια και μονότονα τα ίδια και τα ίδια, χιλιοπαιγμένο το έργο δεν θα πάρουμε ευχαριστώ Γκέμπελς


quote:
Δεν πιστεύω στις φυλετικές διακρίσεις. Θα σε ρωτούσα να μου δείξεις σε ποιό μήνυμά μου φαίνεται κάτι τέτοιο, αλλά εσύ δεν έχεις σκοπό να σχολιάσεις παρά μόνο να συκοφαντήσεις και να απλώσεις το χριστιανικό σου μίσος στο φόρουμ, οπότε κάτι τέτοιο δεν θα σε άγγιζε.

Άντε τράβα σε κάνα ψυχίατρο ρε φίλε, δεν παίζεσαι λέμε, κάθομαι και σπαταλάω το χρόνο μου να γράφω αράδες στο ψυχανώμαλο βραδιάτικα.

IndustrialAngel
Θα ήθελα να συζητήσω μαζί σου ορισμένα θέματα τα οποία έθιξες αλλα στο συγκεκριμένο forum αυτό είναι αδύνατον όπως καταλαβαίνεις, η αποστροφή που νιώθω για τους μικρούς Γκέμπελς του esoterica δεν μου επιτρέπουνε να συνεχίσω.

_________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω
ιδιαίτερα προσβλητικής και συκοφαντικής φρασεολογίας
που βάλλεται επί προσωπικού

17/12/2011
_________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 01:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
diego

quote:
Δεν με νοιάζει καθόλου τι δηλώνεις εσύ ότι είσαι...

Σάμπως νοιάζει κανέναν τι νομίζεις εσύ ότι είμαι;

quote:
Οι θέσεις σου ταυτίζονται απόλυτα ιδεολογικά με αυτές του Γ Ράιχ.

Θα με ενδιέφερε να μάθω και γω επιτέλους τις θέσεις μου, μια και ένα σωρό ταλαίπωροι εδώ μέσα φαίνεται να τις γνωρίζουν πιο καλά από μένα. Να ξέρω βρε αδερφέ πού ανήκω τέλος πάντων.

quote:
Ο θεός έχει χρωμοσώματα, γενετικό κώδικα(rna,dna) και φυλετική καταγωγή(Εβραίος ή Ελληνας)

Δεν γνωρίζω τι έχει ο θεός σου αλλά ξέρω ότι εφευρέθηκε από τους Εβραίους.

Ως εκ τούτου, μπορούμε θαυμάσια να τον ονομάσουμε "Εβραίο θεό", με την ίδια ευκολία που ο θεός των Αιγυπτίων "Ανουμπις" (που επίσης δεν διαπίστωσα ιδίοις όμμασι την ιθαγένειά του) μπορεί να ονομαστεί "Αιγύπτιος θεός".

Δεν είναι τα ελληνικά η μητρική σου γλώσσα, ε;

quote:
Ακου μίασμα της Ακροδεξιάς

Πώ πω πω... Επιτρέπεται να χρησιμοποιείς τη λέξη "μίασμα" για "ακροδεξιούς"; Αυτή χρησιμοποιούνταν μόνο για τους κομμουνιστές. Βρες καμιά άλλη, γιατί ο Ψηλός θα λέει αύριο πως είμαι κομμουνιστής.

quote:
επειδή ο διάλογος μαζί σου με υποβαθμίζει σαν νοήμων ύπαρξη

Α, μην ανησυχείς γι' αυτό. Κανείς δεν σε θεώρησε ως "νοήμων ύπαρξη". Μηδέν παρεξήγησις.

quote:
το ότι στέλνουμε τα παιδιά μας σχολείο και τα διδάσκει ένα φερέφωνο του Γ Ράιχ σαν και του λόγου σου είναι το πλέον ανησυχητικό.

Το ανησυχητικό είναι πως άτομα σαν και σένα αναπαράγονται. Ξέρεις ότι η βλακεία μπορεί να είναι κληρονομική, ε; Γιατί δεν σκέφτεσαι τη στείρωση, ως προσφορά στο ελληνικό έθνος;

quote:
Είσαι ένα όργανο παραγωγής φυλετικού μίσους το οποίο επαναλαμβάνει συνέχεια και μονότονα τα ίδια και τα ίδια, χιλιοπαιγμένο το έργο δεν θα πάρουμε ευχαριστώ Γκέμπελς

Ουάου! Μεγάλα λόγια μικρών ανθρώπων.

quote:
Άντε τράβα σε κάνα ψυχίατρο ρε φίλε,

Εκεί ήμουν, γιατί με ενδιέφερε η περίπτωσή σου, και μου είπε πως δεν έπρεπε να σταματήσεις τη θεραπεία σου γιατί θα ξανακυλήσεις.

Εσύ όμως θα τα παίρνεις τα χάπια σου, ναι;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 08:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; δεν συμφωνείτε οκ ...γιατι πρέπει να επιβάλλει ο ενας την γνώμη στον άλλον με το ζόρι; ολοι έχουμε την αποψη μας και μαγκιά μας, τι νόημα εχουν οι προσβολες και τα υπόλοιπα; θα με πεισεις εαν με πεις οτιδήποτε; ή μήπως μου κανες την μουρη κρέας; καντε βασικά οτι θέλετε αλλα δεν βοηθάει κανεναν το μαλλιοτράβηγμα..

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 14:41:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; δεν συμφωνείτε οκ ...γιατι πρέπει να επιβάλλει ο ενας την γνώμη στον άλλον με το ζόρι;

Ενδιαφέρον το ερώτημα σου, αγαπητέ evram!
Υποθέτω πως και με αυτόν τον τρόπο ισχυροποιεί ο άνθρωπος τις πεποιθήσεις του και τις απόψεις του.
Εάν καταφέρει να πείσει τον συνάνθρωπο του για την ορθότητα των δικών του απόψεων, νιώθει περισσότερο ασφαλής και πιο σίγουρος ότι αυτό που πιστεύει ο ίδιος είναι και το σωστό...





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 14:50:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν διαφωνώ τοσο στο να θες να πεισεις καποιον, διαφωνώ στο να νομιζεις οτι θα το κανεις αυτό με βρισιες κλπ... με το ζορι δεν γινεται

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 15:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus

Υποθέτω πως και με αυτόν τον τρόπο ισχυροποιεί ο άνθρωπος τις πεποιθήσεις του και τις απόψεις του.
Εάν καταφέρει να πείσει τον συνάνθρωπο του για την ορθότητα των δικών του απόψεων, νιώθει περισσότερο ασφαλής και πιο σίγουρος ότι αυτό που πιστεύει ο ίδιος είναι και το σωστό...


Αυτή ακριβώς είναι η ουσία και όλη η περιουσία!!
Έτσι δε τρέφεται το εγώ;

to puzzle ths xilietias
emre aydın-Hoşçakal

Edited by - YUGI-OH on 12/12/2011 15:07:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2011, 15:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ, εσύ σωστά τα λες αλλά....



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 13:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ημουν σε συζητησεις ο βλάκας που ουσιαστικά ελεγε πιστευε και μη ερευνα (μην ακουσω κανεναν να πει δεν εννοει αυτο, ΑΥΤΟ ακριβως εννοει) και εγω ειμαι ανθρωπος της λογικής και των αποδειξεων αλλιως απλα δεν εχει νοημα. ευτυχως εφυγα νωρίς!



Αγαπητή evram,
Πριν φύγεις, υποθέτω πως θα είχες διαβάσει στο κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο 7.7 όπου λέει "Ζητάτε και θα σας δοθεί, ερευνάτε και θα βρείτε, κτυπάτε και θα σας ανοιχθεί η πόρτα."

Πώς εξηγείς αυτή την εμφανή α-συνέπεια μεταξύ αυτού που εσύ ισχυρίζεσαι και εκείνου που περιέχεται στην Καινή Διαθήκη που θεωρείται και είναι η βάση της διδασκαλίας του Χριστιανισμού, από τον οποίο και έφυγες;

Ειλικρινά, με ενδιαφέρει η άποψή σου διότι πιστεύω πως όλοι όσοι προβαίνουν σε μια σαν τη δική σου απόφαση, ποτέ τους δεν είχαν καμιά ιδιαίτερη σχέση με αυτό που υποτίθεται πως πίστευαν. Ποτέ τους δεν διάβασαν, τουλάχιστον, την Καινή Διαθήκη και δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ να ανακαλύψουν τον τεράστιο πνευματικό πλούτο που κληρονόμησαν από τους προγόνους τους που, παρότι διωκόμενοι, δεν υπέκυψαν.

Περιμένω την απάντησή σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 13:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάλαβες evram τι λέει ο Ψηλός?

Αφού έφυγες,δεν ήσουν ποτέ αληθινή χριστιανή!!

οι αληθινοί χριστιανοί δεν ξυπνάνε ποτέ.Σαν τα πρόβατα στη νομή.
[και στο σφαγείο εννοείται,όπου αντικρύζουν τον δημιουργό τους!!!]

Οι αληθινοί χριστιανοί,έχουν ώς προπάτορες τον Αβραάμ,τον Ισαάκ,τον Ιακώβ...
Εχεις ακούσει στούς ναούς τους πώς τελειώνουν τις λειτουργίες τους?

...δι ευχών των Αγίων Πατέρων ημών... !!!

Απίστευτη τρέλα.Και εσυ σηκώθηκες κι έφυγες??Πώ-πώ τι κρίμα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 14:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατάλαβες evram τι λέει ο Ψηλός?

Αφού έφυγες,δεν ήσουν ποτέ αληθινή χριστιανή!!

οι αληθινοί χριστιανοί δεν ξυπνάνε ποτέ.Σαν τα πρόβατα στη νομή.
[και στο σφαγείο εννοείται,όπου αντικρύζουν τον δημιουργό τους!!!]

Οι αληθινοί χριστιανοί,έχουν ώς προπάτορες τον Αβραάμ,τον Ισαάκ,τον Ιακώβ...
Εχεις ακούσει στούς ναούς τους πώς τελειώνουν τις λειτουργίες τους?

...δι ευχών των Αγίων Πατέρων ημών... !!!

Απίστευτη τρέλα.Και εσυ σηκώθηκες κι έφυγες??Πώ-πώ τι κρίμα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Μην τον παρεξηγείτε.
Είναι ιδιαίτερη περίπτωση, αλλά δεν είναι και ο μόνος που παρουσιάζει παρόμοια συπτώματα.
Ό,τι πεις Νικομάχε μας.


*Πάντως περιμέναμε τη βροχή, αλλά όπως πάντα, οι προβλέψεις σου πέτυχαν.
Κράτα μου ένα από εκείνα τα ωραία κεφαλοτύρια που φτιάχνει ο κυρ Ανέστης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 15:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή evram,
Για να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους.

Θαρώ πως είσαι και εσύ ένα από τα θύματα της προπαγάνδας αφελληνισμού που προάγεται στη χώρα μας. Δεν τα έχω μαζί σου, κάθε άλλο θα έλεγα. Αν κατάλαβα καλά, πρέπει να είσαι αρκετά νεαρή.

Το πρόβλημα είναι πως δεν γνωρίζεις τα στοιχειώδη της ιστορίας και την παράδοση του τόπου σου.

Έλληνας δεν είναι αυτός που υποστηρίζει την Εθνική Ελλάδος όταν παίζει ποδόσφαιρο ή είναι με τον Σάκη όταν τραγουδά στη γιουροβίζιον.

Έλληνας είναι αυτός που γνωρίζει την ιστορία του και δεν αφήνει τον κάθε δασκαλάκο, καραγκιοζάκο ή/και αυτόκλητο και μη συνήγορο των προηγούμενων να λέει ανοησίες.

Αν γνώριζες, λοιπόν, κάποια στοιχειώδη μόνο της ιστορίας των προγόνων σου, δεν θα άφηνες το δασκαλάκο να σου πει πως για να είσαι Χριστιανή πρέπει να μισείς τους Έλληνες.

Θα τον ρωτούσες να σου πει:
«ποιους μισούσαν οι βαθιά θρησκευόμενοι Χριστιανοί πρωτεργάτες και οι πρωταγωνιστές της απελευθέρωσης του Γένους, όταν πήραν την απόφαση να εξεγερθούν κατά των Τούρκων»
Αν δεν ήταν η βαθιά τους Πίστη στο Θεό και στην Παναγιά, πως θα τους βοηθούσε να νικήσουν τον πολύ ανώτερο, σύμφωνα με τα "λογικά" στοιχεία, τόσο σε αριθμό, όσο και σε εξοπλισμό τούρκικο στρατό, τότε τι ήταν; Η "λογική" που επικαλούνται οι διάφοροι καραγκιόζηδες;

Θέλω να πιστεύω πως έχεις ακούσει τουλάχιστον για το Στρατηγό Μακρυγιάννη, για τον Κολοκοτρώνη;

Αν, λοιπόν, είχες τη στοιχειώδη ευαισθησία, δεν θα επέτρεπες στον κάθε τσαρλατάνο που θέλει να λέγεται δάσκαλος ή ό, τι του κτέβει στην κεφάλα, να σε προσβάλλει, να προσβάλλει τους ένδοξους προγόνους σου.


Επαναλαμβάνω, δεν τα έχω μαζί σου. Δικαίωμά σου να επιλέξεις ό, τι επιθυμείς. Κοίτα μόνο οι επιλογές σου να είναι δικές σου και να μη γίνεσαι το θύμα τσαρλατάνων.


__________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω καταφανούς
προσπάθειας να υποβιβαστεί η προσωπικότητα
και οι απόψεις μέλους της συζήτησης

17/12/2011
__________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 15:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μου κάνεις πλάκα ψηλέ σωστά; εγραψα δυο αραδες και εχεις συμπεράνει τοσα για μενα και μάλιστα ολα αυτά τα άσχετα; ενιγουει ευχαριστώ για το νεαρή!!

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 16:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Ψηλός είναι γνωστός διασκεδαστής του φόρουμ. Αρλουμπολογεί συνήθως αλλά είναι διασκεδαστικός. Προσβάλλει, χυδαιολογεί και συκοφαντεί όποιον δεν είναι σαν κι αυτόν, αλλά κανείς δεν τον παίρνει στα σοβαρά.

Μην του δίνεις ιδιαίτερη σημασία. Μιλάει για να ακούει τη φωνή του. Θα τον συνηθίσεις και συ...

macedon

________________________________________________
Έγινε επέμβαση στο μήνυμα λόγω καταφανούς
προσπάθειας να υποβιβαστεί η προσωπικότητα
και οι απόψεις μέλους της συζήτησης

17/12/2011
________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 16:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω κρατάω το νεαρή και ευχαριστώ εκ καρδίας, εαν περιμενεις απάντηση ψηλέ νομιζω εχεις ήδη βγάλει συμπέρασμα οποτε δεν εχει νοημα

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 16:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θαρώ πως είσαι και εσύ ένα από τα θύματα της προπαγάνδας αφελληνισμού που προάγεται στη χώρα μας.

κάτι σαν και αυτό θες να πεις ψηλέ;

http://www.youtube.com/watch?v=Bya0B0Jf3r8
http://www.youtube.com/watch?v=qr3zHVGPkQc
http://www.youtube.com/watch?v=Wtr_A-0-4sE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=1rFgq7MsRe8&feature=related

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 19:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εγω κρατάω το νεαρή και ευχαριστώ εκ καρδίας, εαν περιμενεις απάντηση ψηλέ νομιζω εχεις ήδη βγάλει συμπέρασμα οποτε δεν εχει νοημα

όσο μπορείς



Δυστυχώς, ναι. Με την απάντησή σου έβγαλα ήδη το συμπέρασμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2011, 20:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σου' πα evram? Αστέρι ο Ψηλός!

Αφού να σκεφτείς, όταν βλέπει ψάρι στη λαϊκή, με μια ματιά γνωρίζει πώς έλεγαν τον ψαρά, πού το ψάρεψε και τι δουλειά έκανε ο μπατζανάκης της γυναίκας του. Μιλάμε για φώτιση, όχι αστεία!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2011, 09:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon ο μπατζανάκης!!!

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2011, 15:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon ο μπατζανάκης!!!

όσο μπορείς



Έθεσα ένα ερώτημα, το οποίο θα μπορούσες να είχες απευθύνει στο macedon και στην παρέα του.
Το ερώτημα αυτό αφορά και εσένα.

Αλλά, μάλλον, καλύτερες είναι οι γαργάρες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

evram
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2011, 15:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειμαι κακια ρε ψηλέ, κακιά και θα καώ στην κόλαση γι αυτό! (σσ συγνώμη δεν άντεξα τελευταια φορά πρόμις)

όσο μπορείςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 17:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Diego
quote:

Μα και φυσικά και δεν είναι ύβρις, οι άνθρωποι δεν διακρίνονται βάση καταγωγής για εμένα, η εθνικότητα του ανθρώπου δηλαδή το ότι γεννήθηκε κάποιος π.χ έλληνας είναι θέμα ρουλέτας και που θα κάτσει η μπίλια πάνω της (εθνικότητα γονέων, τόπος γέννησης)

Πολύ σωστός.

quote:
το Ισραήλ με περίπου 70 χρόνια ως κράτος είδη καθορίζει το Παγκόσμιο γίγνεσθαι.

Φίλε, συγνώμη κιόλας, αλλά αν νομίζεις ότι «το παγκόσμιο γίγνεσθαι» καθορίζεται από «το κράτος του Ισραήλ» ή από τους «Ἕβραίους» είσαι ρατσιστής, ασχέτως της αδυναμίας σου να το συνειδητοποιήσεις.

Κι αποκαλείς ρατσιστή τον Μακεδόνα...

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;

Edited by - kondoras on 16/12/2011 17:49:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 17:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ
quote:

υποθέτω πως θα είχες διαβάσει στο κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο 7.7 όπου λέει "Ζητάτε και θα σας δοθεί, ερευνάτε και θα βρείτε, κτυπάτε και θα σας ανοιχθεί η πόρτα."

Πώς εξηγείς αυτή την εμφανή α-συνέπεια μεταξύ αυτού που εσύ ισχυρίζεσαι και εκείνου που περιέχεται στην Καινή Διαθήκη που θεωρείται και είναι η βάση της διδασκαλίας του Χριστιανισμού, από τον οποίο και έφυγες;


Αν καταλαβαίνω καλά ρωτάς πώς είναι δυνατόν ο Χριστιανισμός να διδάσκει ταυτοχρόνως το «πίστευε και μή ερεύνα» (στο δικό μου το σχολείο το έλεγαν χωρίς κόμματα και λοιπά σημεία στίξης) με το «ερευνάτε και θα βρείτε»; Πώς είναι δυνατόν να υπάρχει μία αντίφαση;
Η πρώτη απάντηση που μου έρχεται στο μυαλό είναι:
- Πρώτη φορά θα είναι;

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;

Edited by - kondoras on 16/12/2011 17:57:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 18:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ
quote:

υποθέτω πως θα είχες διαβάσει στο κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο 7.7 όπου λέει "Ζητάτε και θα σας δοθεί, ερευνάτε και θα βρείτε, κτυπάτε και θα σας ανοιχθεί η πόρτα."

Πώς εξηγείς αυτή την εμφανή α-συνέπεια μεταξύ αυτού που εσύ ισχυρίζεσαι και εκείνου που περιέχεται στην Καινή Διαθήκη που θεωρείται και είναι η βάση της διδασκαλίας του Χριστιανισμού, από τον οποίο και έφυγες;


Αν καταλαβαίνω καλά ρωτάς πώς είναι δυνατόν ο Χριστιανισμός να διδάσκει ταυτοχρόνως το «πίστευε και μή ερεύνα» (στο δικό μου το σχολείο το έλεγαν χωρίς κόμματα και λοιπά σημεία στίξης) με το «ερευνάτε και θα βρείτε»; Πώς είναι δυνατόν να υπάρχει μία αντίφαση;
Η πρώτη απάντηση που μου έρχεται στο μυαλό είναι:
- Πρώτη φορά θα είναι;

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;

Edited by - kondoras on 16/12/2011 17:57:44



Θα σου πρότεινα να ψάξεις να βρεις αν πρόκειται περί υπαρκτού χριστιανικού δόγματος ή όχι, αυτού του περιβόητου "πίστευε και μη ερεύνα".
Το τι λέει ο καθένας ή το τι είπε ο τάδε που άκουσε από τον άλλο που το είπε ο τρίτος ...... και που έγινε καραμέλα στα στόματα ορισμένων ........ άστα να πάνε. Αλλά αντί να σου δίνουν έτοιμη αμάσιτη τροφή, κάνε τον κόπο και ψάξτο μόνος σου.

Edited by - Ψηλός on 16/12/2011 18:18:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 19:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ

Ολη η Καινή Διαθήκη,έχει γραφεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που γράφθηκε και το "πίστευε και μη ερεύνα".

Το αγνοείς όμως αυτό επιδεικτικά έτσι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 19:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ

Ολη η Καινή Διαθήκη,έχει γραφεί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που γράφθηκε και το "πίστευε και μη ερεύνα".

Το αγνοείς όμως αυτό επιδεικτικά έτσι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.



Επειδή αγνοώ "επιδεικτικά" το πότε και ποιος έγραψε το "πίστευε και μη ερεύνα", σε παρακαλώ να μου το υποδείξεις. Δηλαδή συγγραφέα, βιβλίο και ..... αν το έχεις στη βιβλιοθήκη σου, κάνε τον κόπο και σκάναρέτο να το δούμε και εμείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 19:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα βρε Ψηλέ,εκεί στις Βρυξέλλες ξέχασες και την γλώσσα σου?

Ξαναδιάβασε τι έγραψα και αν το νοημα εξακολουθεί να είναι απρόσιτο για τον δείκτη σου,να στο κάνω "λιανά"!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 21:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "πίστευε, και μη ερεύνα" έχουμε πει πολλές, φορές εδω μεσα,
ότι δεν έχει γραφτεί πουθενά !
Είναι κάτι σαν "λαϊκή παράδοση" κι έχει μεταφερθεί απο στόμα σε στόμα
υπαίτιοι και εμπνευστές αυτής της ρήσης είναι οι ιερείς , οι παλιοί , όπου το πρωί όργωναν το χωράφι τους και το απόγευμα πήγαιναν κι έκαναν τον εσπερινό (δεν το λέω υποτιμητικά)
Αυτοί λοιπόν οι (πάνω απ'ολα) απλοί άνθρωποι! με μόνη διαφορά το οτι γνώριζαν γραφή και ανάγνωση,
μη μπορώντας να δώσουν μια λογική εξήγηση στις "δύσκολες" ερωτήσεις του ποιμνίου τους εφηύραν ? παράφρασαν ?
(κανείς δεν ξέρει) την επίμαχη φράση.
Κι απο στόμα σε στόμα , έφτασε και στην εποχη μας ,
οπου μόλις στην προηγούμενη γενιά , όποιον και να ρωτήσεις ,
απο γονείς , εως παππούδες , θα σου πουν "έτσι λέει η εκκλησία"

βέβαια ... η Εκκλησία ειναι αυτη οπου με την πάροδο των αιώνων
εχει εγκλιματίσει η ιδια , σε αυτο που πρεσβεύει και διδάσκει, πάντα κατά το δοκούν ...
Ακόμα και το (,) κόμμα, οπού πολλοί υποστηρίζουν οτι αλλάζει ολη την έννοια και εννοεί "πιστεύεις ή οχι , ερεύνα "
αλλα τι να ερευνήσεις ???
αφου περισσότερες απο δυο Οικουμενικές σύνοδοι έχουν αφορίσει την έρευνα εκτός γραφών !
κατι το οποίο εχουν κάνει και πολλοί άλλοι Πατριάρχες ,
οπως και ο Γρηγόριος ο Ε΄
τον οποίον (υπόψη) η εκκλησία μας και τον τιμά και εορταζει ως ΑΓΙΟ ! εχει κάνει κι άλλα "Χριστιανικά", για παράδειγμα αφόρισε και τους "φιλικούς" (με πρώτο τον Αλέξανδρο Υψηλάντη)
και στη συνέχεια (προσέξτε)
"αναθεμάτισε τρις τους επαναστατημένους Έλληνες"....

παρασύρθηκα λιγο τωρα στο τελος και βγήκα ... εκτός θέματος
αλλα η ιστορία εχει γραφτεί, και δεν αλλάζει,
και ψάχνοντας την ,
(παραφράζοντας ατακα γνωστού Ακαδημαϊκού)..."ψάχνοντας το ποιος φταίει ... θα φτάσουμε στον Αδάμ και την Εύα"


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 22:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το "πίστευε, και μη ερεύνα" έχουμε πει πολλές, φορές εδω μεσα,
ότι δεν έχει γραφτεί πουθενά !
Είναι κάτι σαν "λαϊκή παράδοση" κι έχει μεταφερθεί απο στόμα σε στόμα
υπαίτιοι και εμπνευστές αυτής της ρήσης είναι οι ιερείς , οι παλιοί , όπου το πρωί όργωναν το χωράφι τους και το απόγευμα πήγαιναν κι έκαναν τον εσπερινό (δεν το λέω υποτιμητικά)
Αυτοί λοιπόν οι (πάνω απ'ολα) απλοί άνθρωποι! με μόνη διαφορά το οτι γνώριζαν γραφή και ανάγνωση,
μη μπορώντας να δώσουν μια λογική εξήγηση στις "δύσκολες" ερωτήσεις του ποιμνίου τους εφηύραν ? παράφρασαν ?
(κανείς δεν ξέρει) την επίμαχη φράση.
Κι απο στόμα σε στόμα , έφτασε και στην εποχη μας ,
οπου μόλις στην προηγούμενη γενιά , όποιον και να ρωτήσεις ,
απο γονείς , εως παππούδες , θα σου πουν "έτσι λέει η εκκλησία"

Το πίστευε και μη ερεύνα ποτέ δεν υπήρξε.
Όπως και εσύ τώρα, έτσι και κάποιοι άλλοι πριν από σένα αναπαρήγαγαν αυτό το «θρύλο». Και εσύ, με την υπόθεση που κάνεις περί δημιουργίας του «θρύλου», δεν κάνεις τίποτα παραπάνω από το να προσπαθείς να το αποδώσεις κάπου, χωρίς να είσαι σίγουρος αν υπήρξε καν. Αλλά, αυτό που μένει από τα λόγια σου, είναι πως τελικά υπήρξε αυτή η ρήση.

quote:

βέβαια ... η Εκκλησία ειναι αυτη οπου με την πάροδο των αιώνων
εχει εγκλιματίσει η ιδια , σε αυτο που πρεσβεύει και διδάσκει, πάντα κατά το δοκούν ...

Τι εννοείς με τον όρο «Εκκλησία» και δώσε μου παραδείγματα εγκλημάτων που έχει κάνει σε παρακαλώ.


quote:

Ακόμα και το (,) κόμμα, οπού πολλοί υποστηρίζουν οτι αλλάζει ολη την έννοια και εννοεί "πιστεύεις ή οχι , ερεύνα "
αλλα τι να ερευνήσεις ???

Αν ψάξεις, στην Αγία Γραφή, θα δεις πως προτρέπει στην έρευνα. Οι πιστεύσαντες ερεύνησαν, είδαν, βίωσαν πριν πιστέψουν. Δεν τους είπε κάποιος αυτός είναι ο Μεσίας και αυτοί απάντησαν «ε καλά, ας αλλάξουμε τότε πίστη και ας πάμε με αυτόν».


quote:

αφου περισσότερες απο δυο Οικουμενικές σύνοδοι έχουν αφορίσει την έρευνα εκτός γραφών !

Τι θες να πεις με το «έχουν αφορίσει την έρευνα εκτός γραφών»;
Για ποιες Οικουμενικές Συνόδους μιλάς και σε τι συγκεκριμένα;


quote:

κατι το οποίο εχουν κάνει και πολλοί άλλοι Πατριάρχες ,

Ποιοι Πατριάρχες; Τι έχουν κάνει;

quote:

οπως και ο Γρηγόριος ο Ε΄
τον οποίον (υπόψη) η εκκλησία μας και τον τιμά και εορταζει ως ΑΓΙΟ ! εχει κάνει κι άλλα "Χριστιανικά", για παράδειγμα αφόρισε και τους "φιλικούς" (με πρώτο τον Αλέξανδρο Υψηλάντη)
και στη συνέχεια (προσέξτε)
"αναθεμάτισε τρις τους επαναστατημένους Έλληνες"....

Αν δεν απατώμαι, η ιστορία σε διαψεύδει. Στοιχεία έχουν παρατεθεί πλείστες φορές εδώ μέσα. Για να μη λέμε τα ίδια και τα ίδια, ο μέγας αυτός Πατριάρχης, σε αντίθεση με κάποιους άλλους «πατριώτες» που την κοπάνησαν για να σώσουν το τομάρι τους και σήμερα τους τιμάτε ως ήρωες, αυτός υπέμεινε το μαρτύριο και θανατώθηκε από τους Τούρκους. Δεν αξίζει να πω περισσότερα. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να συλλέξει πλήθος πληροφοριών, μαρτυρίες και από τους ίδιους τους φιλικούς που διαψεύδουν όσους θέλουν σήμερα να σπιλώσουν τη μνήμη του Πατριάρχη Γρηγόριου του Ε’.

quote:

παρασύρθηκα λιγο τωρα στο τελος και βγήκα ... εκτός θέματος
αλλα η ιστορία εχει γραφτεί, και δεν αλλάζει,
και ψάχνοντας την ,
(παραφράζοντας ατακα γνωστού Ακαδημαϊκού)..."ψάχνοντας το ποιος φταίει ... θα φτάσουμε στον Αδάμ και την Εύα"


Όσο κι αν επιθυμούν κάποιοι να αλλάξει, δυστυχώς για τους ίδιους, δεν γίνεται να αλλάξει. Ο Πατριάρχης, ενώ θα μπορούσε π.χ. εκ των Παρισίων να κάνει το μέγα πατριώτη, προτίμησε να θυσιαστεί για το καλό του Έθνους.
Ε τι να κάνουμε, όσο και να το ζορίσουμε και να το χαλκεύσουμε, αυτό δεν αλλάζει βρε AitheroVamon. Το ξέρω πως πειράζει ορισμένους, αλλά τα γεγονότα έτσι έχουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/12/2011, 23:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά εγω δεν δίνω μάχες τοσο εύκολα σε θέματα θρησκείας ,
και πιστεύω να το εχεις καταλάβει,
σε καμιά περίπτωση δεν θα δεις έμενα να απορρίπτω ή να υποστηρίζω τη θρησκεια του καθενός.
Η άποψη μου διαφέρει κατα πολύ απο τη δική σου ,
δεν παίζει να στην αλλάξω , δεν παίζει να μου την αλλάξεις .

Αρκέσου στο να μάθεις να δέχεσαι οτι ο καθένας εχει την άποψη του,
ως προϊόν της όποιας μελέτης και της προσωπικότητας του .


PS
Σου συστήνω να διαβάσεις (απλά για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις)
την "Βιογραφία του Πατριάρχου Γρηγορίου του Ε'" του Τακη Κανδηλώρου


Hellas at War
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/12/2011, 00:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά εγω δεν δίνω μάχες τοσο εύκολα σε θέματα θρησκείας ,
και πιστεύω να το εχεις καταλάβει,
σε καμιά περίπτωση δεν θα δεις έμενα να απορρίπτω ή να υποστηρίζω τη θρησκεια του καθενός.
Η άποψη μου διαφέρει κατα πολύ απο τη δική σου ,
δεν παίζει να στην αλλάξω , δεν παίζει να μου την αλλάξεις .

Αρκέσου στο να μάθεις να δέχεσαι οτι ο καθένας εχει την άποψη του,
ως προϊόν της όποιας μελέτης και της προσωπικότητας του .


PS
Σου συστήνω να διαβάσεις (απλά για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις)
την "Βιογραφία του Πατριάρχου Γρηγορίου του Ε'" του Τακη Κανδηλώρου


Hellas at War



Δεν είναι θέμα μάχης βρε AitheroVamon.

Οι λόγοι του καθενός έχουν και από μια βαρύτητα.
Όταν τολμούμε να θίγουμε τέτοια θέματα, πρέπει να είμαστε και σε θέση να στηρίζουμε τα όσα λέμε.

Το αν ο Πατριάρχης Γρηγόριος ο Ε' ήταν ήρωας ή προδότης το μαρτυρούν τα γεγονότα. Μπορεί ο καθένας μας να τα ερμηνεύει όπως θέλει.
Το γεγονός του μαρτυρικού του θανάτου, όμως, όπως και να το κάνουμε, δεν επιδέχεται πολλές ερμηνείες.

Το να λέμε "η Εκκλησία έκανε εκείνο", "οι Πατριάρχες έκαναν το άλλο", μου θυμίζει έντονα την κάθε ανθελληνική πολιτική που στηρίζεται σε διαδόσεις, αλλά και σε γενικεύσεις, η οποία καλλιεργείται σήμερα σε ευρωπαϊκό, αλλά και διεθνές επίπεδο κατά της χώρας μας.
Δεν μου αρέσει να κάνω το ίδιο για το οποίο κατηγορώ εκείνους όσοι με βάζουν στο στόχο τους.


Αντί να με προτρέπεις να διαβάσω "την "Βιογραφία του Πατριάρχου Γρηγορίου του Ε'" του Τακη Κανδηλώρου", γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο εσύ να διαβάσεις τη γνώμη του ίδιου του Υψηλάντη για τη στάση της "Εκκλησίας" απέναντι στην επανάσταση;

Γιατί δεν μπαίνεις στον κόπο να διαβάσεις αν και κατά πόσο ο Πατριάρχης συμμετείχε στην οργάνωση της επανάστασης;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy