ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Πρεπει οπωσδηποτε να ανηκουμε σε καποια θρησκεια?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 16
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 23:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός

και αυτή ακόμα η συσχέτιση των δεδομένων για τον καιρό, δεν αποτελεί ασφαλές κριτήριο για να συμπεράνουμε ότι ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ έλεγε ψέματα. [ από amalia]


Ναι ... τι σημαίνει αυτό ρε στόκε ; Έγκληση είναι αυτό ; Απάντηση της amalias προς εμένα ; Σωστά λέει, συμφωνώ. Άλλωστε κι εγώ το είχα πει :

quote:
zip

Παρακάτω, θα παραθέσω κάποια στοιχεία που ενισχύουν την υπόθεση πως υπάρχει σχέση μεταξύ του λογαριασμού ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και του λογαριασμού trexagireve. Τα στοιχεία αυτά είναι ενδείξεις - και όχι αποδείξεις - , όμως συγκροτούν από μόνα τους μια λογική βάση ώστε να μπορέσει ο αναγνώστης / χρήστης να σχηματίσει τουλάχιστον ένα αρχικό συμπέρασμα και να καταστεί λίγο περισσότερο υποψιασμένος για το τι πραγματικά συμβαίνει με τους διπλούς λογαριασμούς. Είτε αυτό το συμπέρασμα επαληθεύει την αρχική υπόθεση, είτε όχι, οι ενδείξεις - επαναλαμβάνω - αυτές διατηρούν την αξία τους ως παρατηρήσεις και είναι σημαντικές.


Άνοιξε τα μάτια σου ρε γκαβέ!


Edited by - zip on 20/08/2011 23:45:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 23:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μας φέρεις το επίμαχο σημείο που με εγκαλεί ο Admin για παλαιότερό μου ... "σημαιοστολισμό" προς τον ίδιο ;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 23:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός

και αυτή ακόμα η συσχέτιση των δεδομένων για τον καιρό, δεν αποτελεί ασφαλές κριτήριο για να συμπεράνουμε ότι ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ έλεγε ψέματα. [ από amalia]


Ναι ... τι σημαίνει αυτό ρε στόκε ; Έγκληση είναι αυτό ; Απάντηση της amalias προς εμένα ; Σωστά λέει, συμφωνώ. Άλλωστε κι εγώ το είχα πει :

quote:
zip

Παρακάτω, θα παραθέσω κάποια στοιχεία που ενισχύουν την υπόθεση πως υπάρχει σχέση μεταξύ του λογαριασμού ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και του λογαριασμού trexagireve. Τα στοιχεία αυτά είναι ενδείξεις - και όχι αποδείξεις - , όμως συγκροτούν από μόνα τους μια λογική βάση ώστε να μπορέσει ο αναγνώστης / χρήστης να σχηματίσει τουλάχιστον ένα αρχικό συμπέρασμα και να καταστεί λίγο περισσότερο υποψιασμένος για το τι πραγματικά συμβαίνει με τους διπλούς λογαριασμούς. Είτε αυτό το συμπέρασμα επαληθεύει την αρχική υπόθεση, είτε όχι, οι ενδείξεις - επαναλαμβάνω - αυτές διατηρούν την αξία τους ως παρατηρήσεις και είναι σημαντικές.


Άνοιξε τα μάτια σου ρε γκαβέ!


Edited by - zip on 20/08/2011 23:45:03


Εσύ το μόνο που κάνεις εδώ στο φόρουμ όσο καιρό σε γνωρίζω , είναι να άγεσαι και να φέρεσαι , παίζοντας με τις λέξεις αλλα όλοι έχουν μάτια και μυαλό και καταλαβαίνουν ποιός είσαι και τι επιδιώκεις πάντα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 23:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που 'σαι Εαρινός ; Ψάξε όλο το βράδυ ξεφτιλισμένε και φέρ' το να το δω το πρωί ...


____________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΛΟΓΩ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ

21/8/2011
____________________________________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 23:49:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μας φέρεις το επίμαχο σημείο που με εγκαλεί ο Admin για παλαιότερό μου ... "σημαιοστολισμό" προς τον ίδιο ;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2011, 23:50:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε γεια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 00:01:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρατηρούμε εδώ και πολύ καιρό ότι η συμπεριφορά σου zip, γίνεται έξαφνα -κάποιες στιγμές- πολύ τραχιά...
...προσβλητική και ανεξήγητα άδικη απέναντι σε ανθρώπους που τυγχάνει να συζητούν μαζί σου...

και επισυμβαίνει στον μεταξύ σας διάλογο κάποιου είδους αντίθεση...

Αντιθέσεις τύπων τέτοιων που στην πλειονότητα άλλων περιπτώσεων και άλλων ανθρώπων θα διευθετούνταν με πολύ πιο ήπιο τρόπο και προπαντώς δημιουργικό.


Δεν μπορείς να βρεις αλήθεια κάποιους καλύτερους και λιγότερο αιχμηρούς τρόπους; Τόσο δύσκολο σου είναι; Γιατί να πρέπει(γιατί εσύ το θέλεις;) να έχεις τέτοια σιγουριά και τόσο δίκιο;

Aυτά στα λέει ο Admin και όχι κάποιο μέλος Zip...
Για την ακρίβεια , σου λέει..:"Γιατί να πρέπει(γιατί εσύ το θέλεις;) να έχεις τέτοια σιγουριά και τόσο δίκιο";

Σου λέει δηλαδή εν ολίγοις , αν δεν είσαι σίγουρος να μην μιλάς και εκθέτεις ανθρώπους άδικα...αλλα εσύ ως γνήσιος Zip δεν καταλαβαίνεις Χριστό...
Σωστά???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 00:02:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άντε γεια!



Θα ζητήσω και την βοήθεια του ιδίου αν χρειασθεί Zip...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 00:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin

Στο έχω ξαναπεί καθώς θυμάμαι, ότι το να επιθυμεί κάποιος σφόδρα και να επιχειρεί να καταστρέψει τον άλλον με κάθε μέσον αλλά και τις ιδέες του, μου προκαλεί τρομερή απέχθεια και θεωρώ πως τέτοιες στάσεις θα πρέπει να είναι πολύ υψηλά σε οποιαδήποτε "λίστα" ανήθικων συμπεριφορών.

Γίνεται αναφορά σε ανήθικες συμπεριφορές εδώ....σε ποιόν αναφέρεται άραγε???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 00:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξέρω πως αναρρωτιέστε/αι -συμπληρώνω εγώ-. Δεν πειράζει. Αυτός που αναρρωτιέται και ρωτάει, κάποτε θα πάρει και την απάντησή του κι αυτός που ψάχνει, κάποτε θα βρει. ]



Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 00:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιχειρηματολογία Zip...

Διπλοί Λογαριασμοί
Η πορεία της μύησης


Παρακάτω, θα παραθέσω κάποια στοιχεία που ενισχύουν την υπόθεση πως υπάρχει σχέση μεταξύ του λογαριασμού ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και του λογαριασμού trexagireve. Τα στοιχεία αυτά είναι ενδείξεις - και όχι αποδείξεις - , όμως συγκροτούν από μόνα τους μια λογική βάση ώστε να μπορέσει ο αναγνώστης / χρήστης να σχηματίσει τουλάχιστον ένα αρχικό συμπέρασμα και να καταστεί λίγο περισσότερο υποψιασμένος για το τι πραγματικά συμβαίνει με τους διπλούς λογαριασμούς. Είτε αυτό το συμπέρασμα επαληθεύει την αρχική υπόθεση, είτε όχι, οι ενδείξεις - επαναλαμβάνω - αυτές διατηρούν την αξία τους ως παρατηρήσεις και είναι σημαντικές.

1) Χρονική περίοδος εγγραφής & απενεργοποίησης.

Ο λογαριασμός trexagireve απενεργοποιήθηκε στις αρχές του Δεκέμβρη του 2010. [συγκεκριμένα μετά από ένα μήνυμα την 12/12/2010, βλ. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9906&whichpage=55 ] Πρωτού συμβεί αυτό όμως, δηλ. η απενεργοποίησή του, είχε προηγηθεί μια σειρά από "προειδοποιητικά" μηνύματα από την Διαχείριση, μηνύματα που χρονικά είχαν διαρκέσει περισσότερο από έναν μήνα. Συνεπώς, η διαδικασία απενεργοποίησης του, προηγήθηκε σχεδόν όλον τον Νοέμβριο του 2010 μέχρι αυτή να καταλήξει στην οριστική διαγραφή του την 12/12/2010. Ο λογαριασμός ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ δημιουργείται στα forums esoterica.gr τέλη Νοεμβρίου του 2010 (30/11/2010) δηλ. λίγες ημέρες πριν την βέβαιη πια διαγραφή του λογαριασμού trexagireve.

2) Συχνότητα των δημοσιεύσεων.

Ο λογαριασμός trexagireve μέσα σε διάστημα σχεδόν 3 ετών (5/2/2008 - 12/12/2010) απέστειλε 13021 μηνύματα, δηλ. περίπου 13posts/ημέρα. Ο λογαριασμός ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ μέσα σε διάστημα λίγων μηνών απέστειλε 3143 μηνύματα δηλ. περίπου 14posts/ημέρα. Όπως βλέπουμε η συχνότητα των δημοσιεύσεων των δύο λογαριασμών διαφέρει μόνο κατά ένα μήνυμα την ημέρα, είναι δηλ. περίπου ίδια. Πως γίνεται δύο διαφορετικοί άνθρωποι που έχουν δύο διαφορετικούς λογαριασμούς να αποστέλλουν μηνύματα στο forum σχεδόν με την ίδια συχνότητα ; [ Σημειώστε πως επειδή η συχνότητα είναι αρκετά υψηλή για ένα forum, η απόκλιση του ενός post την ημέρα, στην πραγματικότητα δεν είναι απόκλιση και δεν λαμβάνεται υπ' όψην σοβαρά ]

3) Σύνταξη των δημοσιεύσεων.

Παρακάτω παραθέτω δύο τυχαία δείγματα δημοσιεύσεων των δύο λογαριασμών.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
trexagireve, Απεστάλη: 05/02/2009 στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=7&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10037

Καλησπέρα σου φίλε zip...Η λαική παροιμία,¶
φίλε μου, λέει ότι "το ψάρι βρωμάει απο το κεφάλι πρώτα"¶
κάτι ξέρουν, τι λές εσύ;Πάντα η φθορά κι η αντίστροφη μέτρηση¶
για την διατήρηση της πνευματικής κληρονομιάς, φέρνουν πρώτα¶
διαφθορά και σημάδια αλλαζονίας στην εξουσία και στην κεφαλή,¶
ή μάλλον στους γύρω απο την κεφαλή....¶
Αυτοί οι ιερείς που αναφέρεις, είναι καταδικασμένοι σύμφωνα με την¶
χριστιανική θρησκεία, αν δεν ήταν ο έρημος ο μισθός, πολλοί¶
δεν θα ήταν και το ξέρεις...Μιλάμε για ένα ποσοστό "επαγγελματιών"¶
ιερέων, που δημιουργούν εντελώς άλλη εικόνα για τον κλήρο,¶
αυτό που έγινε, δεν έχει καμία σχέση με τους λειτουργούς του ¶
Θεού και τους ποιμέες προβάτων, που με το παράδειγμα τους θα ¶
προέτρεπαν τους χριστιανούς στην κατά Θεό ζωή...Κοινώς, πιο ¶
ανθρώπινα, πιο πολύ σαν μια τεράστια οικογένεια που ειμαστε...¶
Οι σημερινοί ιερείς είναι σημείο των καιρών, αποτρέπουν τον¶
κόσμο απο την εκκλησία με το παράδειγμα τους...¶
Γι αυτό και όλοι ξερουμε πως είναι κάποιοι απο αυτούς, δεν είναι καινούργιο,ας πούμε για το έργο που επιτελούν άλλοι...¶
Υπάρχουν κι αυτοί.... ¶


--------------------------------------------------------------------------------

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, Απεστάλη: 25/06/2011 στο παρόν θέμα.

Πρός τους συνδίκτυους που νομίζουν οτι είμαι ο Τρέχα.¶

Αν ο λόγος μου εχει κάποια βαρύτητα στην κρίση σας,σας ¶
πληροφορώ οτι δεν εχω καμμία σχέση με τον προαναφερθέντα¶
τέως συνδίκτυο.¶
Και με κανεναν άλλον φυσικά!!¶
Η τάση που εχω,να μην ακολουθώ <διπλωματικές> οδούς διαλόγων,¶
αλλά να λέω ευθέως αυτο που σκέπτομαι,μου εχει δημιουργήσει¶
προβλήματα στο παρελθόν,μου δημιουργεί στο παρόν και θα μου¶
δημιουργεί και στο μέλλον.¶
Είναι ομως μια απο τις αρχές που εχω επιβάλλει στη ζωή μου.¶
Δεν μου αρέσουν τα <κουτοπόνηρα>,τα <εξυπνοχωριάτικα> και¶
όποιες άλλες λέξεις βάλει ο νους σας,που υποδηλώνουν,την τάση¶
μεγάλης μερίδας ανθρώπων,να προσπαθούν να επιβληθούν,με το <πτωχό>¶
μυαλό τους σε άλλους <πλουσιότερους τω πνεύματι> και μάλιστα¶
νομίζουν οτι το καταφέρνουν.¶
Σ.Σ:εξαιρώ τον εαυτό μου απο αυτο το <<πλουσιότερους τω πνεύματι>>.¶


--------------------------------------------------------------------------------


Και οι δύο λογαριασμοί δεν εξαντλούν την γραμμή κειμένου και την αναδίπλωση λέξεων αλλά χρησιμοποιούν την αλλαγή γραμμής και την έναρξη νέας παραγράφου.

4) "Απρόσεχτες" δημοσιεύσεις.

Την 13/03/2011 στο http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=6&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10962 γίνεται η παρακάτω δημοσίευση από τον λογαριασμό NIKOMAXO.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Ψευτρακος ε? Οταν θα δεις ποσο κοροιδο εισαι και ποσο σε εχω παιξει δεν θα σου φθανουν τα 1000 νικς να κρυφθεις!


--------------------------------------------------------------------------------


Ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ μας λέει εδώ ξεκάθαρα ότι μας κοροϊδεύει.


Τα συμπεράσματα δικά σας ...
.
.
.
.


zip® και πέφτω κι απ' τον Πύργο τον Λευκό!

Edited by - zip on 25/06/2011 16:50:33


Kαι κατέληξε σοφά ο σοφός..."Τα συμπεράσματα δικά σας"

Καμαρώστε τον!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 00:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α!! ψάχνοντας βρήκα και αυτό...αλήθεια ποιός ελέγχεται για ταυτοπροσωπία με τον εν λόγω συγγραφέα του τόσο ομορφου ομολογουμένως κειμένου αγάπης???

"Σαλόμ Ταμπουρωμένοι μου...
Αντίθετα με το G-ίνι μου, εγώ δεν λυπάμαι αλλά χαίρομαι. Χαίρομαι που συμμετείχα στο φόρουμ σας, και που έπαιξα μαζί σας, όπως παίζει ένα μικρό παιδί στην αλάνα με τις μπίλιες του. Έχω όμως σοβαρότερα πράγματα να κάνω, έχω πολλά στο κεφάλι μου αυτόν τον καιρό, βαριέμαι κιόλας τώρα που σας γράφω, - το G-ίνι μου ετοιμάζει μια σπέσιαλ μακαρονάδα και αδημονώ – αλλά τι να κάνω ? Πρέπει να απαντήσω στον παπάρα τον admin, σχετικά με την πρόσκλησή του για συνάντηση.
Τι συνάντηση ρε τενεκέ ? Με ποιον ? Με τον Μιχάλη, με τον Arzuna, ή με τον Admin ? Σου φαίνομαι για βλάκας ρε ζόμπι ? Και τι θα γίνει ? Τι θέλεις δηλ ? Μπας και νομίζεις πως θα βγει άκρη ? Εγώ πάλι τα ίδια θα σου πω. Μπας και νομίζεις πως θα σου φιλίσω τα πόδια ? Μπας και θέλεις να στήσουμε τίποτε κώλους ? Μα, είσαι τόσο μπούρδας μωρ' αδελφέ μου ?
Κάνε ό,τι νομίζεις με τους λογαριασμούς μας. Χεστήκαμε πατόκορφα. Κι εγώ και το G-ίνι μου.
Τα σέβη μου,
Deva Parinito


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 00:36:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin
Forum Admin

Greece
2035 Μηνύματα Απεστάλη: 15/06/2011, 08:50:44
--------------------------------------------------------------------------------
Και η παραπλάνηση πάει σύννεφο...

"Παλιά μου τέχνη κόσκινο" λοιπόν;


Και αυτό....τι δηλώνει???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 00:48:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

1) Η κριτική που γίνεται από μέρους μου είναι καλοπροαίρετη και ασφαλώς σκοπό έχει την βελτίωση των Συζητήσεων αλλά και την βελτίωση του συντονισμού στις Συζητήσεις γιατί : α) Έχω κάνει πολλές αναφορές παλαιότερα (όπως π.χ με την υπόθεση "trexagireve") στην εύρυθμη λειτουργία των φόρουμς αλλά και γενικότερα στην θεματολογία τους που πολλές φορές δεν συνάδει με την γενικότερη φιλοσοφία του χώρου. β) Έχω κάνει επίσης τώρα τελευταία και μία ένσταση - όχι με σωστό τρόπο και ασφαλώς δέχτηκα τις σωστές διορθώσεις και τις σωστές παρατηρήσεις της amalias γιατί ο τρόπος μου ήταν απαράδεκτος, βλ. http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5416&whichpage=41&ARCHIVE= - που αφορούσε μια διάθεση chatting που εμφανίζεται εδώ και λίγες μέρες στα topics. Παρά τον εσφαλμένο τρόπο που παρέθεσα αυτήν την ένσταση, αποτέλεσμα ήταν η πολύ σωστή επέμβαση του συντονιστή Dying_Incubus στο
Zip Καταθέσεις...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=9&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=2649 ,πράγμα που - αν μη, τι άλλο ; - δείχνει πως με ενδιαφέρει πολύ η βελτίωση των Συζητήσεων, ασχέτως αν κάποια φορά δεν εκφράζω αυτό το ενδιαφέρον μου σωστά.

2) Υπακούει στους γραπτούς και άγραφτους κανόνες Ευγένειας καθώς και στους Κανονισμούς Λειτουργίας των Forums γιατί πουθενά στα μηνύματά μου - τόσο προς εσένα elo, όσο στα μηνύματα που απευθύνονται προς την Διαχείριση και τα οποία παρουσιάζουν τεκμηριωμένα στοιχεία απαράδεκτων συμπεριφορών μελών - δεν προκαλώ, δεν χρησιμοποιώ υβριστικό λεξιλόγιο, δεν υπονοοώ τίποτε και δεν είμαι ασαφής.

Απορώ με αυτόν τον άνθρωπο...ληγμένα παίρνει..του τα δίνουν για εντός της ημερομηνίας λήξεως...τα έχει συνηθίσει και δεν μπορεί χωρίς αυτά???

Απορίες απλά...

ΔΕΝ προκαλεί και ΔΕΝ χρησιμοποιεί υβριστικό λεξιλόγιο και ΒΕΒΑΙΩΣ δεν υπονοεί ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ...Όντως Σαφέστατος!!!
Η αλήθεια να λέγεται...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 00:57:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1) Η κριτική που γίνεται από μέρους μου είναι καλοπροαίρετη και ασφαλώς σκοπό έχει την βελτίωση των Συζητήσεων αλλά και την βελτίωση του συντονισμού στις Συζητήσεις γιατί
Και εγώ τώρα που το λες έχω κάνει αρκετές αγαθοεργίες για το φόρουμ. Έχω καλωσορίσει&βοηθήσει&παραπέμψει τα νέα μέλη, έχω παραπονεθεί σε συνδικτύους για διάφορους τρόπους συμπεριφοράς-ποσταρίσματος που βλάπτουν την ποιότητα των συζητήσεων και τέτοια.
Τέλος πάντων μη σας απασχολούν εσάς αυτά, συνεχείστε ακάθεκτοι, απλά συνειρμικά μου 'ρθε να αναφέρω δυό πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 06:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός - Απεστάλη: 20/08/2011, 18:31:44

Θα παρακαλέσω την συντονιστική ομάδα να έρθει σε επαφή μαζί μου για να δούμε ποιός είναι αξιόπιστος και ποιός φαιδρός και αναξιόπιστος!!!



quote:
Εαρινός - Απεστάλη: 20/08/2011, 19:08:18

Αμαλία , σου έστειλα το τηλέφωνό μου και περιμένω να με πάρεις , ευχαριστώ!



Εαρινέ οκ, θα επικοινωνήσουμε μαζί σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 06:34:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip και Εαρινέ σας παρακαλούμε να σταματήσετε αυτήν την ανταλλαγή των ακραίων προσβολών της προσωπικότητας του άλλου και των ιδιαίτερα άσχημων εκφράσεων. Έχουν γίνει ενδεικτικές επεμβάσεις σε μηνύματα και των δυο σας.

Πέραν των επεμβάσεων, οι λογαριασμοί σας απενεργοποιούνται χρονικά για 2 μέρες - μπορείτε να το δείτε ως ένα απαραίτητο "διάλειμμα" ώστε να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να πέσουν οι εντάσεις.

Τέλος, θα θέλαμε να ζητήσουμε από την πλευρά μας συγνώμη από τον θεματοθέτη του παρόντος θέματος, τον dominic976, ο οποίος ξεκίνησε ένα θέμα - κατάθεση ψυχής, το οποίο δυστυχώς εκτός από το ότι έγινε θύμα της "χαβαλετζίδικης" διάθεσης του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ, στη συνέχεια φιλοξένησε για πολλές σελίδες την κόντρα μεταξύ zip και Εαρινού.

Ευχόμαστε οι άλλες συζητήσεις που έχεις ξεκινήσει dominic976, να έχουν καλή πορεία

Το πιθανότερο είναι ότι το παρόν θέμα δε θα παραμείνει για μεγάλο χρονικό διάστημα ενεργό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

starstruck
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
105 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 10:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτέλους γιατί από ένα σημείο και μετά δεν γινόταν να παρακολουθήσεις. Το θέμα είχε ξεφύγει εντελώς και είχε μεταβεί σε προσωπικό επίπεδο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 20:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός

Συγγνώμη πολλές φορές έχω ζητήσει , εμμέσως ή αμμέσως και ουδέποτε διεκδίκησα τον τίτλο του αλάθητου και γώ αρκετές φορές παρασύρομαι και αυτό το γνωρίζεις...


zip:
Μία δείξε μου, μία, δεν θέλω πολλές ... μία, με παράθεση και με συγκεκριμένο link. Μία ...


Μία; Να στην δείξω εγώ; Ορίστε!!!

Η κοινωνία παρούσα σε ένα “Κρυφό δωμάτιο”

Συγγραφέας Μηνύματος: Εαρινός
Απάντησε την: 27/02/2011 00:28:16

Μήνυμα:
Νικόμαχε φίλε μου , αν σε πρόσβαλα ζητώ συγγνώμη ξανά...δεν είχα τέτοια πρόθεση , σε παρακαλώ..!!

Και σε εμένα είχε ζητήση συγγνώμη, αλλά
δεν το βρίσκω...

Άρα σημείωσε 2 !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 20:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως κάτι τέτοια,με έχουν κάνει να απέχω από το
φόρουμ...
Και χωρίς ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ο κ. zip είναι ΠΑΝΤΑ η
αρχή ΟΛΩΝ των δεινών !!!

....................

Τι να πω;
Δεν ξέρω πότε και αν ξαναεπισκεφθώ τον χώρο...

Καληνύχτα !!!

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 20:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απορω που μερικοι εδω μεσα στεναχωριεστε με την κατασταση αυτη μα ενα φορουμ ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας μας οπως και να το κανεις και πλεον η κοινωνια μας δεν δεχεται την γνωμη η την συγνωμη του αλλουνου ειναι απολυτος εγωιστικη και καθετη θεωροντας οτι η δικη της γνωμη ειναι και η σωστη.

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 21:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν πολλών ειδών συγνώμη.

Μπορεί να μιλάς με κάποιον φιλικά και πάνω στην κουβέντα να πείς κάτι που δεν έπρεπε και να παραδεχτείς το λάθος σου,οκ δεν έγινε και τίποτα.Αυτό διαφέρει απο το να είσαι με κάποιον σε έντονη αντιπαράθεση και για χάρην της αλήθειας να οπισθοχωρίσεις το εγώ σου και να ζητήσεις ειλικρινά συγνώμη.

Εμένα πάντως μου έχει μείνει στον νου μια περίπτωση του Νικόμαχου,εκεί που περνάει τον doctor για ένα άλλο μέλος και τον κατηγορεί επειδή παραπλάνησε κάποιο άλλο μέλος με το να το προσποιείται.Καμία σχέση βέβαια.

Παρότι έκανε χοντρό λάθος,ΔΕΝ το παραδέχτηκε και άφησε κάποια υπονοούμενα οτι και καλά μας δοκίμαζε ή κάτι τέτοιο.Ακόμα και τώρα δεν θα το παραδεχτεί .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 21:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχουν πολλών ειδών συγνώμη.

Μπορεί να μιλάς με κάποιον φιλικά και πάνω στην κουβέντα να πείς κάτι που δεν έπρεπε και να παραδεχτείς το λάθος σου,οκ δεν έγινε και τίποτα.Αυτό διαφέρει απο το να είσαι με κάποιον σε έντονη αντιπαράθεση και για χάρην της αλήθειας να οπισθοχωρίσεις το εγώ σου και να ζητήσεις ειλικρινά συγνώμη.

Εμένα πάντως μου έχει μείνει στον νου μια περίπτωση του Νικόμαχου,εκεί που περνάει τον doctor για ένα άλλο μέλος και τον κατηγορεί επειδή παραπλάνησε κάποιο άλλο μέλος με το να το προσποιείται.Καμία σχέση βέβαια.

Παρότι έκανε χοντρό λάθος,ΔΕΝ το παραδέχτηκε και άφησε κάποια υπονοούμενα οτι και καλά μας δοκίμαζε ή κάτι τέτοιο.Ακόμα και τώρα δεν θα το παραδεχτεί .
Ειναι λιγο παιδικο ρε συ καθεται ο καθενας και αναφερει το τι εχει πει ο αλλος και μαλιστα καθεται και ψαχνει να βρει το συγκεκριμενο αποσπασμα!!!


http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 21:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειναι λιγο παιδικο ρε συ καθεται ο καθενας και αναφερει το τι εχει πει ο αλλος και μαλιστα καθεται και ψαχνει να βρει το συγκεκριμενο αποσπασμα!!!

Τους τρώει το δίκιο βλέπεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Velissarios1
Μέλος 1ης Βαθμίδας


114 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 21:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπα ο εγωισμος ειναι .

http://www.youtube.com/watch?v=gK8cqL8sl5kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 22:47:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Μπαρμπα Σωτήρη, στη σκέψη μου σε είχα χτες βράδυ.
Ένιωσα άσχημα για όσα σου έχω σύρει κάποιες φορές και ήθελα να σου ζητήσω συγνώμη. Δεν ξέρω, αλλά, έστω κι αν διαφωνούμε σε αρκετά πράγματα, θα έπρεπε να σεβαστώ τα χρόνια σου. Έχεις την ηλικία του πατέρα μου. Ελπίζω να με συγχωρήσεις και από εδώ και στο εξής, ακόμη κι αν είμαι εκνευρισμένος από τη συζήτηση, θα προσπαθήσω να μην παρεκτραπώ.

Για πολλούς λόγους τους οποίους θα αναλύσω παρακάτω , δεν μου οφείλεις Ψηλέ καμία συγνώμη . Και πρώτα απ’ όλα θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι δεν σε θεώρησα ποτέ εχθρό μου . Άλλωστε , κατά τη γνώμη μου πάντοτε , δεν φταις εσύ για τις ακραίες χριστιανικές σου θέσεις , απλά ο τρόπος και το περιβάλλον στο οποίο μεγάλωσες που επηρέασαν και επηρεάζουν τον τρόπο σκέψης σου και τη ζωή σου εν γένει . Αν επί παραδείγματι μεγάλωνες σ’ ένα ισλαμικό περιβάλλον , ίσως σήμερα να ήσουν «Ταλιμπάν» ή μέλος της «Αλ Κάιντα» .

Έτσι λοιπόν Ψηλέ δεν μπορείς να κατανοήσης την διαφορετικότητα τη δική μου και τον τρόπο της δικής μου σκέψης , ούτε και να νοιώσης το συναίσθημα της ελευθερίας που νοιώθω εγώ όντας απαλλαγμένος από κάθε είδους δόγματα και φοβίες για το τι θα μου συμβή μεταθανάτια . Γι αυτό τον λόγο δεν ένοιωσα να με αγγίζουν ούτε τα κατά καιρούς σχόλιά σου , ούτε η προσαγόρευσή μου σε «χριστιανομάχο» εκ μέρους σου . Άλλωστε το ότι δεν αναφέρομαι μόνο στον χριστιανισμό εξετάζοντάς τον πάντα από την ιστορική και όχι την θεολογική του πλευρά , αλλά δοθείσης ευκαιρίας και σε άλλες θρησκείες , το απέδειξα περίτρανα όταν έβαλα στη θέση του εκείνο τον ελληνόφωνο Μουφτή , όταν πήγε να μου πουλήση παραποιημένες ερμηνείες του Κορανίου .

Άλλος ένας λόγος Ψηλέ που δεν μου οφείλεις καμία συγνώμη , είναι το ότι στη ζωή μου ποτέ δεν έκανα αξιολογήσεις των ανθρώπων βάσει ηλικίας , θέσεως ή μορφώσεως , ούτε και θέλησα ποτέ τον σεβασμό κάποιου λόγω της ηλικίας μου . Το μοναδικό μου κριτήριο προκειμένου να σεβαστώ κάποιον είναι το ήθος και ο χαρακτήρας του . Για να καταλάβης Ψηλέ αυτά που σου γράφω , θα σου διηγηθώ μια προσωπική μου ιστορία . Πριν πολλά χρόνια (1958) , σαν φοιτητής ήμουν παράλληλα και συμβασιούχος ορισμένου χρόνου σε έναν δημόσιο οργανισμό , με προοπτική μονιμοποιήσεως λόγω του ότι όλοι οι προϊστάμενοί μου με συμπαθούσαν και εκτιμούσαν την εργασία μου . Μόλις πήρα το πτυχίο μου Ψηλέ , το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να μη κάνω αίτηση ανανέωσης της συμβάσεώς μου , να τους ευχαριστήσω για τη στήριξή τους και να φύγω . Ο μοναδικός λόγος Ψηλέ που πήρα αυτή την απόφαση και δεν το μετάνιωσα ποτέ , ήταν το ότι κάθε φορά που επισκεπτόταν την κίνηση μηχανημάτων ο γενικός διευθυντής , έβλεπα τους διευθυντές των τμημάτων , ανθρώπους με περισσότερα προσόντα απ΄ αυτόν τον καραβανά που μοναδικό του προσόν ήταν η εύνοια των ανακτόρων , να στέκονται μπροστά του προσοχή , και να υποκλίνονται σκύβοντας το κεφάλι όλο δουλοπρέπεια . Αυτό δεν το άντεχα ! Επεδίωξα πάντοτε να ανέρχομαι με την αξία μου , και όχι γιατί κάνω τον βαθύτερο τεμενά .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2011, 22:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Αυτό που με με λυπεί, ειλικρινά, αλλά και με εκνευρίζει πολλές φορές, δεν είναι το γεγονός πως κάποιος δεν δέχεται την Πίστη μου. Δικαίωμα καθενός είναι να έχει ακόμη και τη δική του προσωπική Πίστη (και να την υπερασπίζεται δημόσια), πέρα από τις γνωστές ..... θρηκείες.
Αλλά, τουλάχιστον, όταν ασκείς κριτική, στην Πίστη κάποιου άλλου, κάντο τεκμηριωμένα και όχι τελείως επιπόλαια. Ο τρόπος με τον οποίο εκφράστηκε ο ψευτόγιαννος, άφησε να φανεί πως η διάθεσή του ήταν καθαρά ειρωνική. Περιορίστηκε σε κάποιες φωτοβολίδες, χωρίς να αναπτύξει περαιτέρω αυτό που υποτίθεται πως τον ξενίζει στα λόγια του Ιησού.
Και στο πρώτο εδάφιο, αλλά και στο δεύτερο που παράθεσες, ο λόγος είναι καθαρά παραβολικός και προφητικός για όσα θα ακολουθούσαν.

καὶ ὃς ἐὰν μὴ δέξηται ὑμᾶς μηδὲ ἀκούσῃ τοὺς λόγους ὑμῶν, ἐξερχόμενοι ἔξω τῆς οἰκίας ἢ τῆς πόλεως ἐκείνης ἐκτινάξατε τὸν κονιορτὸν τῶν ποδῶν ὑμῶν. ἀμὴν λέγω ὑμῖν, ἀνεκτότερον ἔσται γῇ Σοδόμων καὶ Γομόῤῥας ἐν ἡμέρᾳ κρίσεως ἢ τῇ πόλει ἐκείνῃ.
Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην ἐπὶ τὴν γῆν· οὐκ ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην, ἀλλὰ μάχαιραν. ἦλθον γὰρ διχάσαι ἄνθρωπον κατὰ τοῦ πατρὸς αὐτοῦ καὶ θυγατέρα κατὰ τῆς μητρὸς αὐτῆς καὶ νύμφην κατὰ τῆς πενθερᾶς αὐτῆς·καὶ ἐχθροὶ τοῦ ἀνθρώπου οἱ οἰκιακοὶ αὐτοῦ.

Θα σε στενοχωρήσω λιγάκι Ψηλέ , γιατί εδώ έγκειται και η μεγάλη διαφορά μας. Το ότι εσύ θεωρείς αυτά τα λόγια θεόπνευστα και προφητικά , ενώ στην πραγματικότητα φρόντισαν να τα επαληθεύσουν κάνοντάς τα πράξη , οι πιστοί της νέας θρησκείας με την υποστήριξη της εκκλησίας και των αυτοκρατόρων , εξολοθρεύοντας όποιον δεν συμφωνούσε . Και αυτά τεκμηριώνονται γιατί υπάρχουν καταγεγραμμένα στα ιστορικά χρονικά της εποχής , και στους νόμους και τα αυτοκρατορικά διατάγματα . Δεν μπορείς να ακυρώσης την ιστορική πραγματικότητα Ψηλέ κλείνοντας τα μάτια στην ιστορία .

quote:
Ψηλός
Άλλωστε, σύμφωνα με τα λόγια Του, αυτοί που πρέπει να "ανησυχούν" είναι όσοι δεν ακούσουν τα λόγια ειρήνης και αγάπης που μετέφεραν, αλλά και μεταφέρουν ακόμη και σήμερα, οι απόστολοί Του, άσχετα με το πώς θεωρείς εσύ το πώς ερμηνεύτηκαν ή και ερμηνεύονται αυτά, τα λόγια Του, από τον Κλήρο στο πέρας των αιώνων.

Διακρίνεις στα παραπάνω πουθενά την λέξη «αγάπη» Ψηλέ ; Γιατί εγώ δεν την βλέπω ! Όσο για τον κλήρο .....άσε καλύτερα . Προχθές σε πρωινό πρόγραμμα της τηλεόρασης καταγγέλθηκε από τους συγγενείς νεκρού στην επαρχία , ότι ο τοπικός επίσκοπος αρνήθηκε επειδή ήταν καθολικός να διαβαστή σε ορθόδοξη εκκλησία , και οι συγγενείς του αναγκάστηκαν να τον μεταφέρουν στην Αθήνα για τον σκοπό αυτό . Τέτοια αγάπη !!! Λες και οι καθολικοί πιστεύουν σε άλλο Χριστό !!!
quote:
Ψηλός
Όταν διαβάσεις π.χ. τον υπέροχο ύμνο εις την αγάπη του Αποστόλου Παύλου

Όσο και να σου φαίνεται παράξενο Ψηλέ , στη βιβλιοθήκη μου υπάρχουν περισσότερα χριστιανικά βιβλία απ’ όσο στις βιβλιοθήκες αρκετών χριστιανών τα οποία έχω διαβάσει . Βεβαίως από αυτά εξαιρούνται οι προφητείες μοναχών και τα θαύματα αγίων . Κατά τα άλλα ο Παύλος είναι ένα αμφιλεγόμενο πρόσωπο , και περιορίζομαι στη διαπίστωση αυτή , γιατί η ανάπτυξή της θα απαιτούσε να ανοίξουμε ένα νέο θέμα συζήτησης .
quote:
Ψηλός
«Γιατί πείνασα, και δε μου δώσατε να φάω, δίψασα, και δε μου δώσατε να πιω, ξένος ήμουν, και δε με περιμαζέψατε, γυμνός ήμουν, και δε με ντύσατε, άρρωστος και στη φυλακή, και δε με επισκεφτήκατε», που αναφέρει ο ίδιος ο Ιησούς και αφορά στον πιο ταπεινό από τους αδελφούς του, συνανθρώπους του, τότε πώς είναι δυνατόν να χρησιμοποιεί κανείς τα παραβολικά λόγια του Ιησού προκειμένου να επιτεθεί στο Χριστιανισμό;

Κατ΄ αρχήν Ψηλέ ουδέποτε απέρριψα το νόημα του συγκινητικού αυτού κειμένου που ο ανώνυμος συγγραφέας αποδίδει στον Χριστό . Το πρόβλημα όμως είναι το αν συνετέλεσε στην ανάπτυξη της αλληλεγγύης μεταξύ των ανθρώπων .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 12:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Velissarios1:

quote:

...
μα ενα φορουμ ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας μας...


Ακριβώς αυτό Velissarios1!
Έτσι λοιπόν και στις κοινωνίες και τις διάφορες
προσωπικές σχέσεις,όταν κάποιος ενοχλεί,τα μάλα,
δύο λύσεις υπάρχουν.
Α) Να αποφύγεις κάθε επαφή μαζί του
ή
Β)Άν αυτό είναι αναπόφευκτο να φύγεις εσυ από
τον χώρο που βρίσκεται το άτομο αυτό!

Τέλος πάντων το ενοχλητικό στην περίπτωση zip,είναι
οι εμμονές του με κάποια άτομα που φτάνουν σε ακραίο σημείο!!!
Αυτή η "τριχοτόμηση της τρίχας" από πλευράς του,
πολλές φορές αποδεικνύεται τόσο,μα τόσο ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ
για να μην πω κανέναν άλλο χαρακτηρισμό,
που κυριολεκτικά γεννά ερωτηματικά για την όποια
...ανοχή!!!

Γιατί πέραν των όποιων "αναλύσεων" από μέρους του,προς
απόδειξη των ισχυρισμών του,πρέπει να ανέχεται κανείς και
το "χρυσό" στοματάκι του,που ξερνά ..."διαμάντια" !!!

Και στο τέλος-τέλος, ποιός ενδιαφέρεται για τις εμμονές του;
Γιατί πρέπει να μας ζαλίζει το κεφάλι μ'αυτά που
"αναλύει" ;
Και αν κανείς μου πεί "μην τα διαβάζεις", ένα,έχω να πω:
ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΙΑ,ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΡΟΒΛΕΨΙΜΟΣ ΑΥΤΟΣ
Ο ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΣ ΟΡΥΜΑΓΔΟΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΩΝ ΠΟΥ
ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΠΟΥ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ,ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ
ΗΔΗ ΔΙΑΒΑΣΕΙ!!!

Και ένα τελευταίο απευθυνόμενη προς τον κύριο zip!
Αγαπητέ,αν και όσο δίκιο θα μπορούσες να είχες,έσο
σίγουρος πως το έχεις ΧΑΣΕΙ,από τον τρόπο που το
...διεκδικείς!
Και αν και όσο ωφέλιμη είναι εδώ η παρουσία σου,έσο
σίγουρος πως με τέτοιες τακτικές και μεθόδους έχεις
πετύχει ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ !

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kapodistria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4652 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 12:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ξέρω,θα πείς "δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σου",
αλλά κοίτα να δεις,είπαμε εδώ είναι χώρος συζητήσεων,
την γνώμη μας λέμε και όποιος θέλει την λαμβάνει
υπ'όψιν,όποιος δεν θέλει πάλι ΟΧΙ !

Καλημέρα και καλή εβδομάδα ΣΕ ΟΛΟΥΣ !

ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ... ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2011, 12:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Tι δεν κατάλαβες Γιάννη απ'οσα σου είπα???
Δεν ήμουν σαφής???

Μείνε μέσα στο παιχνίδι...


Βρε Δήμο αυτά που είπες τα κατάλαβα, και επειδή τα κατάλαβα συμπέρανα πως εσύ δεν με κατάλαβες, και δεν έχεις εντοπίσει το νόημα της αντιπαράθεσης με τον ψηλό,

Λοιπόν το επαναλαμβάνω για ακόμη μια φορά

Η δική μου παράθεση των αποσπασμάτων από τον Ματθαίο, έγινε μετά από τον ισχυρισμό του Ντοκτορ πως αν διάβαζα Ματθαίο δεν θα διαπίστωνα πουθενά ιδέα φόβου κλπ κλπ

Ο Ντόκτορ το κατάλαβε και συμφώνησε αμέσως πως είχα δίκαιο, και το θέμα τέλειωσε.
Αμ δέ.

Ακολουθεί πρώτο καρφί – λάσπη “ψηλής κριτικής”
Χώρις να παρουσιάσει την “δική του αλήθεια” με ρωτά ειρωνικά

“Να σε ρωτήσω κάτι;
Την ερμηνεία και τη διαστρέβλωση αυτή τη σκέφτηκες μόνος σου ή είχες και βοήθεια;”

Εγώ του απαντώ
εσύ θα μου πεις που είσαι σπουδαγμένος και ίσως πληρώνεσαι να απαντάς για θρησκευτικά/χριστιανικά θέματα στα διάφορα μπλοκ.
Την δουλεία σου δηλαδή κάνεις, δεν σε κατηγορώ , ή δουλειά δεν είναι ντροπή.

Αντί όμως να μου πει την δική του ερμηνεία πάνω στα εδάφια που ισχυρίζεται πως δολίως διαστρεβλώνω, μου άπαντα.

“Αυτό που με "στεναχωρεί" περισσότερο είναι η "επιπολαιότητα" με την οποία ορισμένοι - που κατηγορούν άλλους για φαρισαίους - επιδίδονται στη λασπολογία, μη γνωρίζοντας καν το αντικείμενο της συζήτησης. Διότι αν το γνώριζαν θα παράθεταν υπαρκτά κείμενα και όχι, πιθανώς, αράδες που γεννά το, ίσως, φουρτουνιασμένο από τον αντιχριστιανικό φονταμενταλισμό, μυαλό τους.
Η πληρωμή μου, αφού το θέτεις έτσι, είναι να προσπαθώ, όσο μπορώ, να "διορθώνω τυχόν λάθη" κάποιων συνομιλητών μου.
Θα σε συμβούλευα λοιπόν, να ξαναδιαβάσεις τα εδάφια που παράθεσες και ματαέλα να τα συζητήσουμε.”

Και συνεχίζει

“Ως μέλος αυτού εδώ του φόρουμ, όπου, υποτίθεται, συζητούνται θέματα που άπτονται του μεταφυσικού, το ελάχιστο που θα περίμενε κανείς να κάνεις είναι να δώσεις τη δική σου ερμηνεία στη συγκεκριμένη παραβολή και μετά να ζητήσεις την άποψη των φαρισαίων.
Αλλά, ως φαίνεται, ως "μη φαρισαίος" και "ντόμπρος" που είσαι, προτιμάς την τέχνη της ειρωνείας και το σπορ με το κουβαδάκι και τη λάσπη που,ίσως, τελικά, να είναι πιο προσοδοφόρο για σένα, ποιος ξέρει;”

Τι κάνει φίλε Δήμο εδώ ο “πελάτης” σου?
Εξ αιτίας της ερμηνείας μου στο κατα Ματθαίο ευαγγέλιο,με κατηγορεί στα μέλη του φόρουμ για “λασπολογία”, “επιπολαιότητα”, “άσχετο με το αντικείμενο”, και πως όλα είναι αποκυήματα του “φουρτουνιασμένου μου μυαλού” και εκπορεύονται από έναν υποτιθέμενο “αντιχριστιανικό φονταμενταλισμό” μου.

Φίλε Δήμο αν αυτή δεν είναι η Γκεμπελική ταχτική της διαστρέβλωσης και της κατασυκοφάντησης, με στόχο να καταστεί αναξιόπιστος ο συνομιλητής, τότε λυπάμαι ΔΕΝ έχεις άποψη και κρίση σωστή.

Στην συνέχεια το μέλος “sesostris” παρέθεσε τα αρχικά κείμενα, υποστηρίζοντας (πολύ σωστά) πως η δική μου ερμηνεία είναι η σωστή.

Ο ψηλός απαντά στον sesostris καλοπιάνοντας τον αρχικά, και του λέει για το επίμαχο θέμα της ερμηνείας του Ματθαίου.

“Όσον αφορά τα εδάφια πο παράθεσες, αν προσέξεις, ο ψευτόγιαννος προσέθεσε και δική του φράση. Όσο κι αν έψαξα σε διάφορους κώδικες, δεν βρήκα αυτό που λέει ο ψευτόγιαννος «ώστε να μείνει το σημάδι από την σκόνη των ποδιών σας.”», το οποίο πιθανώς το δημιούργησε μόνος του, για τους δικούς του λόγους, έστω κι αν πρόκειται για ερμηνεία.”

Προς αποκατάσταση ΟΛΗΣ της αλήθειας, και αποκάλυψη της εσκεμμένης προσπάθειας από τον ψηλό να με σπιλώσει, καταθέτω την μαρτυρία άλλων δύο ευαγγελιστών με περιγραφή της επίμαχης φράσης, που ο ψηλός ώς γνώστης του θέματος – λόγο επαγγέλματος – θα έπρεπε να είχε εντοπίσει στους διάφορους κώδικες που έψαξε, και του ζητώ να ανακαλέσει όλους τους κατάπτυστους χαρακτηρισμούς για την προσωπικότητά μου.

Μάρκος (6, 11-12)

“Και όσοι δεν σας δεχτούν, και δεν σας ακούσουν, καθώς θα φεύγετε,να τινάξετε και το χώμα που είναι κάτω από τα πόδια σας, να μείνει σαν απόδειξη για αυτούς. Σας διαβεβαιώ απόλυτα, πως κατά την ημέρα της μεγάλης κρίσης, θα δείξουμε περισσότερη επιείκεια για τα Σόδομα και Γόμορρα παρά για εκείνη την πόλη”


Λουκά (9, 5-6)
“Και όσοι δεν σας δέχονται, όταν βγαίνετε από την πόλη τους να τινάζεται και την σκόνη από τα πόδια σας, για να υπάρχει σαν μαρτυρία για αυτούς” ( απόδειξη δηλαδή ότι δεν σας δέχτηκαν)


Παρακαλώ όποιο μέλος μπορεί να διαπιστώσει το λάθος δικής μου απόδοσης στο νόημα αυτής της ιστορίας, που να δικαιολογεί την λασπολογία του ψηλού, είμαι πρόθυμος να την ακούσω.

Ο ψηλός δεν πρόκειται να απαντήσει ζητώντας συγνώμη για την απρέπεια του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 16 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy