ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ταξιδι Με Την Σκεψη Σε Αυτον Αλλα Και Σε Αλλο Πλανητη Στο Συμπαν Και Επικοινωνια Με Το Μυαλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 02:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Και βέβαια η αμαρτία. Αμαρτία ίσον αστοχία. Αστόχησα! Δεν μπόρεσα να ακολουθήσω τον Λόγο και "πετάχτηκα" εκτός λόγω ανυπακοής! Αυτό ήταν το λάθος μου. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις...



Οι πνευματικές εμπειρίες σου είναι πολύ μα πολύ προσωπικές , κατά τη ταπεινή μου γνώμη κράτησε τες και φύλαξέ τες μέσα σου … είναι δύναμη που όταν δημοσιοποιείται εκτονώνεται….έχω πικρή εμπειρία.

Αυτοί που σε επέλεξαν να σου χαρίσουν αυτές τις εμπειρίες/γνώσεις ήξεραν γιατί το έκαναν… και να είσαι σίγουρη ότι αν ήταν να σε πετάξουν έξω όπως νομίζεις ότι έκαναν , απλά θα το γνώριζαν πριν σου της χαρίσουν , οπότε γιατί να σου της χάριζαν? Δεν λένε και ξελένε…δε παίζουν.

Βέβαια , με την ελεύθερη βούληση σου εσύ αποφασίζεις αν θα μείνεις μέσα στο ναό ή αν θα φύγεις….και για να έχεις τέτοιους προβληματισμούς δείχνει ότι θέλεις να μείνεις.
Δε σε πέταξαν….Περνάς φάση δοκιμασίας της βούλησης σου….πάλεψε το.




Ευχαριστώ για τα παρήγορα λόγια σου. Για την δημοσιοποίηση της εμπειρίας μου, έχω ευχή από τον πνευματικό μου, κανένα πρόβλημα, άλλωστε νοιώθω καλύτερα όταν την μοιράζομαι με άλλους. ΑΝ το θελουν βέβαια να την ακούσουν. Όσο για την φάση που περνώ, πίστεψέ με, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.

Το γιατί μου την έδωσε αυτήν την εμπειρία ο Θεός, την στιγμή που ήξερε ότι θα αποτύχω, δεν γνωρίζω. Το ρώτησα και στον πνευματικό μου και δεν μου απάντησε τίποτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 05:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως φιλη και η δικη μου αποψη ειναι οχι και τοσο συμφωνη με την δικη σου

Ειμαστε ανθρωποι και ειναι στην φυση μας να ειμαστε αδυναμοι και να κανουμε λαθη


Το ζητημα βρισκεται στο ποσο μπορουμε να καταλαβαινουμε αρχικα, απο προσωπικη εμπειρια, το λαθος μας ,τι επιπτωσεις εχει πανω μας,και κατοπιν με προσωπικες παλι προσπαθειες να βρισκουμε την ριζα και τις αιτιες και να διορθωνουμε

Δεν πιστευω σε εναν θεο τιμωρο που ενω με εχει κατασκευασει ατελη απαιτει απο μενα να ειμαι τελειος


Τελειος θα γινω οταν καταλαβω ποσο δυσλειτουργικα ειναι τα λαθη μου και μετα τα διορθωνω

Το τελειος χωρις λαθη και χωρις προσπαθεια απλα και μονο επειδη καποιος το ειπε για μενα δεν παιζει καθολου ,


Ειναι εξω απο την φυση της ζωης


Με αυτα μην σου περασει οτι αποριπτω το ορθοδοξο μονοπατι ,οχι !!!!!


Καθε προσπαθεια στο να γινομαστε καλυτεροι ειναι σημαντικη!!!!!


Να θυμασαι ομως οτι οτιδηποτε φευγει απο την πηγη του μοιραια διαστρευλωνεται

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 05:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως φιλη και η δικη μου αποψη ειναι οχι και τοσο συμφωνη με την δικη σου

Ειμαστε ανθρωποι και ειναι στην φυση μας να ειμαστε αδυναμοι και να κανουμε λαθη


Το ζητημα βρισκεται στο ποσο μπορουμε να καταλαβαινουμε αρχικα, απο προσωπικη εμπειρια, το λαθος μας ,τι επιπτωσεις εχει πανω μας,και κατοπιν με προσωπικες παλι προσπαθειες να βρισκουμε την ριζα και τις αιτιες και να διορθωνουμε

Δεν πιστευω σε εναν θεο τιμωρο που ενω με εχει κατασκευασει ατελη απαιτει απο μενα να ειμαι τελειος


Τελειος θα γινω οταν καταλαβω ποσο δυσλειτουργικα ειναι τα λαθη μου και μετα τα διορθωνω

Το τελειος χωρις λαθη και χωρις προσπαθεια απλα και μονο επειδη καποιος το ειπε για μενα δεν παιζει καθολου ,


Ειναι εξω απο την φυση της ζωης


Με αυτα μην σου περασει οτι αποριπτω το ορθοδοξο μονοπατι ,οχι !!!!!


Καθε προσπαθεια στο να γινομαστε καλυτεροι ειναι σημαντικη!!!!!


Να θυμασαι ομως οτι οτιδηποτε φευγει απο την πηγη του μοιραια διαστρευλωνεται

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 06:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso καλως ηρθες στην παρεα μας!
quote:
Εδώ είναι το θέμα: όταν έχουμε το άγιο Πνεύμα και το χάσουμε έπειτα ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε επιλογές άλλες! Η δυνατότητα αγιότητας δίνεται ΑΠΑΞ. Μετά από αποτυχία χάνεται μιά και καλή. Το γιατί δεν το ξέρω. Μακάρι να Το είχα ξανά μέσα μου, αλλά δεν γίνεται τώρα πιά...

Τι εννοεις ειχες το Αγιο Πνευμα; Τι βιωνες και σε εκανε να το πιστευεις αυτο; Και τι αμαρτημα μεγαλο εκανες και το εχασες αυτο που ειχες;

Δεν πιστευω οτι ειναι χαρισμα που εχουν καποιοι ανθρωποι, ολοι μπορουμε αν θελουμε να φτασουμε σε τετοιο υψηλο επιπεδο απλα χρειαζεται να ακολουθησουμε εναν συγκεκριμενο τροπο ζωης. Βεβαια ουτε και με αυτη την ιδεα ειμαι πολυ συμμαχος γιατι τυχαινει μοναχοι ολοι μερα να δοξολογουν τον Κυριο και να ξερουν ολες τις προσευχες απεξω (αυτο βεβαια δεν μου λεει κατι δεν μετριεται σε ποσοτητα η προσευχη) και να μην μπορεσουν ποτε να φτασουν στην αγιοτητα γιατι δεν εχουν καθαρη καρδια, καπου θα παραμονευουν ψιγματα υπεροψιας, περηφανιας κτλ. Ενω καποιος αλλος να λεει ενα "Ευχαριστω Κυριε" το πρωι και το βραδυ πριν κοιμηθει επειδη ολη μερα τρεχει να συντηρησει οικογενεια, να τους φροντισεις, να δωσει σε οποιους εχουν αναγκη κτλ. και σε αυτον να δινεται μεγαλυτερη φωτιση.
Παντα ειναι μεσα ολα εμεις δεν μπορουμε να τα δουμε. Περιπλανηση μακρια απο το Θεο ολοι μας κανουμε, καναμε ειναι στην φυση μας και μας αφηνει ο Θεος οχι γιατι δεν ενδιαφερεται για εμας αλλα γιατι αυτο ειναι ο τροπος να γυρισεις πισω σιγουρος και δυνατος και κανενας δεν θα πρεπει να προσπαθει με το ζορι να γυρισει καποιον στον σωστο δρομο, οταν περασει την περιπλανηση του θα γυρισει αν θελει και το συνειδητοποιησει ο ιδιος μονος του, οπως με την παραβολη του Ασωτου Υιου. Ουτε αυτο που μερικοι εχουν κανει καραμελα "εγω ο αμαρτωλος", ενταξει ολοι μας εχουμε αμαρτιες αλλα αν το επαναλαμβανει κανεις καθε μερα τι πιστευεται οτι θα γινει; Αμαρτωλος περισσοτερο αφου καθε μερα πειθει τον εαυτο του για αυτη την ταυτοτητα και του γινεται οικειο οποτε δεν ξεφευγει πια εχει προσκολληθει το ΕΓΩ του εκει. Ο Θεος ξερει ποιος και τι, δεν περιμενει απο εμας να του το υποδεικνυουμε απλως την παραδοχη μας και μετανοια.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 12:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[/quote]

Εδώ είναι το θέμα: όταν έχουμε το άγιο Πνεύμα και το χάσουμε έπειτα ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε επιλογές άλλες! Η δυνατότητα αγιότητας δίνεται ΑΠΑΞ. Μετά από αποτυχία χάνεται μιά και καλή. Το γιατί δεν το ξέρω. Μακάρι να Το είχα ξανά μέσα μου, αλλά δεν γίνεται τώρα πιά...


[/quote]

Kalypso το Άγιο Πνεύμα πιστεύω ότι έρχεται και φεύγει, δεν είναι όταν φύγει φεύγει για πάντα, συνήθως έρχεται σε εμάς όταν βρισκόμαστε σε περίεργη φάση της ζωής μας, όταν δεν μπορούμε να πάρουμε αποφάσεις και έρχεται για να μας φωτίσει (να μας βοηθήσει) και για να μας επαναφέρει στο σωστό δρόμο, που ίσως από τα πολλά προβλήματα τον έχουμε χάσει, δεν μένει συνέχεια σε εμάς, γιατί ήμαστε άνθρωποι και πρέπει να έχουμε την ελεύθερη βούληση, υπάρχουν βέβαια και άνθρωποι που παραμένει και δεν φεύγει, ίσως επειδή το χρειάζονται ποιο πολύ, εγώ όταν είχε την αίσθηση ότι μου ήρθε και το έβλεπα, μάλλον το αισθανόμουν, όταν έμπαινα π.χ κάτω από το νερό έφευγε από πάνω μου δεν ξέρω γιατί, το έβλεπα το ένιωθα και μετά πάθαινα κάτι σαν αμνησία, δεν θυμόμουνα ούτε που έχω παρκάρει, στον κάθε άνθρωπο αντανακλά διαφορετικά, άλλο στους Αποστόλους που τους φώτισε με της γλώσσες, άλλο στους Αγίους που τους καθοδήγησε και ούτε καθεξής.
Εγώ η λέξη που θα έβαζα για το Άγιο Πνεύμα είναι καθοδηγητής, γιαυτό και όταν έρχεται παύει η ελεύθερη βούληση και η ελεύθερη βούληση ήρθε όταν ο άνθρωπος έφυγε από τον παράδεισο, εμείς αποφασίζουμε μετά αν θα ακούμε αυτή την φωνή μέσα μας ή όχι.

Edited by - maria3 on 10/09/2013 12:40:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 13:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τι εννοεις ειχες το Αγιο Πνευμα; Τι βιωνες και σε εκανε να το πιστευεις αυτο; Και τι αμαρτημα μεγαλο εκανες και το εχασες αυτο που ειχες;


Lordthomas, τα χαρίσματα του αγίου Πνεύματος τα βίωσα ως εξής:

Χαρά απερίγραπτη και φυσικά συνεχόμενη. Όταν συνέβαινε κάτι δυσάρεστο και πήγαινα να την χάσω αυτήν την χαρά, κάτι με "κρατούσε" και επανερχόμουν πάλι, σαν κάποιος να διέγραφε από την ψυχή μου την αιτία της λύπης.

Είχα πληροφορία για τον πλησίον, μόλις μέσα μου δημιουργούνταν θυμός για κάποιο πρόσωπο, η δύναμη αυτή με συγκρατούσε, μου εξηγούσε την αιτία της άσχημης συμπεριφοράς του πλησίον μου και μ' έκανε να τον βλέπω σαν μικρό παιδί και να τον δικαιολογώ φυσικά.

Είχα αποκτήσει πνευματική και διανοητική δύναμη: έπαιρνα ένα βιβλίο στα χέρια μου και μόνο με το ξεφύλλισμά του κατανοούσα το περιεχόμενό του. Μπορούσα ακόμα να συνθέτω παρά τις υποτυπώδεις γνώσεις θεωρίας που είχα στην μουσική (έπαιζα πιάνο). Μπορούσα να δω στο μέλλον μπροστά και πίσω στο παρελθόν. Μπορούσα να "δω" την καρδιά του άλλου και να καταλάβω το ποιόν του. Ένα ακόμη ωραίο χάρισμα που απόκτησα ηταν να μου έρχονται "κατεβατά" από την αγία Γραφή, παλαιά και καινή διαθήκη, μπορούσα να θεολογήσω όμορφα. Και κυρίως είχα αποκτήσει ανεξικακία και ειρήνη...

Το άγιο Πνεύμα είχε κυριεύσει όλη μου την ύπαρξη, ένιωθα ένα σφρίγος υγείας που όμοιό του δεν είχα ξανανιώσει στην προηγούμενή μου ζωή...

Όταν Το έχασα όμως, βγήκε από μέσα μου ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑς που σκόρπισε εδώ και κει, στις ψυχές άλλων ανθρώπων. Ένιωσα πολύ μεγάλο ψυχικό πόνο και θλίψη. Νεκρώθηκα. Ήταν σαν να έκοψε κάποιος τον ομφάλιο λώρο του πνεύματος μου. Ήταν για μένα μια μεγάλη απώλεια...

Ο πνευματικός μου μου είπε ότι κατά πάσα πιθανότητα θα επανέλθει με τον θάνατό μου...κάτι που με βρίσκει σύμφωνη και μένα.

Το θέμα του Θεού και του Πνεύματός Του τελικά έχει να κάνει με την οντολογία μας, δεν είναι θεωρίες και φιλοσοφίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 13:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αμαρτία που έκανα και Το έχασα τελικά ήταν ότι η καρδιά μου δεν θέλησε να ακολουθήσει τον Θεό. Ήταν κάτι σαν διαζύγιο δηλ. της ψυχής μου με τον Θεό. Εκείνος αλλού ήθελε να με πάει και γω θέλησα άλλο μονοπάτι...Δυστυχώς...΄΄Ηταν κάτι σαν αναρχία απέναντι στον Θεό. Και πιστεύω ότι όποιος είναι αναρχικός απέναντί Του, χάνει. Η αναρχία χρειάζεται μόνο απέναντι στον κόσμο και τον διάβολο. Όταν στρέφεται εναντίον του Θεού, τότε, αυτομάτως γίνεται Πτώση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 13:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso

quote:
Είχα αποκτήσει πνευματική και διανοητική δύναμη: έπαιρνα ένα βιβλίο στα χέρια μου και μόνο με το ξεφύλλισμά του κατανοούσα το περιεχόμενό του. Μπορούσα ακόμα να συνθέτω παρά τις υποτυπώδεις γνώσεις θεωρίας που είχα στην μουσική (έπαιζα πιάνο). Μπορούσα να δω στο μέλλον μπροστά και πίσω στο παρελθόν.

Αυτές τις ικανότητες που, όπως λες, απέκτησες, τις διαχειριζόσουν συνειδητά; Τις έλεγχες ή όχι;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dice
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 14:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε μπορώ να μη παρατηρήσω ότι πολλοί άνθρωποι έχουν χάσει τον πνευματικό τους δρόμο. Επισκέψεις που έχουν διακοπεί, δώρα που δεν υπάρχουν πια.
Ταυτόχρονα τα site με οδηγίες για πνευματική εξέλιξη έχουν αυξηθεί κατά πολύ τα τελευταία χρόνια.
Δε χρειάζεται καν να αναφέρω πώς ήταν κάποτε το esoterica, οι περισσότεροι γνωρίζουν.

Τι να συμβαίνει άραγε? Υπερπληροφόρηση? Μασήσαμε περισσότερα απ'όσα μπορούσαμε να καταπιούμε? Υπερηφάνια? Ή μπλοκάρισμα στο συλλογικό νου?

Με απασχολεί αρκετά, αλλά δε ξερω αν θέλω να μάθω την απάντηση. Πιστεύω πως ξεκινώντας πάλι, μαθητεύοντας από την αρχή μπορεί ο καθένας από εμάς να ξαναβρεί το δρόμο του.

Edited by - Dice on 10/09/2013 14:30:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 15:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Dice
Ο σύγχρονος άνθρωπος έχει υποβιβαστεί σε έναν απλό καταναλωτή πληροφοριών.
Εσωτεριστές, "μυστικιστές", μασώνοι, Ροδόσταυροι, "μυημένοι" κ.λπ. ... υπερ-καταναλωτές πληροφοριών. Από το στόμα αυτών των καταναλωτών, βγαίνει ένας οχετός απο διανοητικά ευφυολογήματα, θεωρίες εντυπωσιακές, πολύπλοκες... και πού πήγε η απλότητα; Χάθηκε.
Χάθηκε γιατί μείναμε στον νου. όλες αυτές οι πληροφορίες πάνε κατευθείαν στο επεξεργαστή-νου, ο οποίος σαν αδιφάγος μηχανή περιμένει την επόμενη πληροφορία για να καταναλώσει.
Ο δάσκαλος Σαμαέλ αναφέρει σε ένα βιβλίο του "Μια ώρα φωνοποίηση τη μέρα, είναι καλύτερη από την ανάγνωση 1000 βιβλίων.."
Πού πήγε η πρακτική;
Προτιμάμε να θεωρητικολογούμε ακατάπαυστα απ' το να κάτσουμε να κάνουμε μια ώρα γιόγκα; Μια ώρα διαλογισμό; Μαι ώρα φωνοποίηση; (mantralisation)

Όχι, προτιμάμε να πηγαίνουμε απο μπλογκ σε μπλογκ να διαβάζουμε τον έναν και τον άλλο. Να πηγαίνουμε απ' τον ένα γκουρού στον άλλο. Απο τη μια "μύηση" (ο θεός να την κάνει) στην άλλη. Από την μια ομάδα στην άλλη ομάδα. Την μια "τεχνική" στην άλλη "τεχνική".
...
Και τελικά;
Ποιο το αποτέλεσμα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 15:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγινε η ζωή μας καλύτερη;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 18:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[/quote]

Αυτές τις ικανότητες που, όπως λες, απέκτησες, τις διαχειριζόσουν συνειδητά; Τις έλεγχες ή όχι;

[/quote] Όχι, γιάπετ, δεν μπορούσα να τις ελέγξω. Π.χ., εκεί που καθόμουνα μου ήρθε η μελλοντική εικόνα της πτώσης μου και τα έχασα, φοβήθηκα. Και ο φόβος είναι ό,τι χειρότερο στα πνευματικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 23:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso

quote:
Όχι, γιάπετ, δεν μπορούσα να τις ελέγξω. Π.χ., εκεί που καθόμουνα μου ήρθε η μελλοντική εικόνα της πτώσης μου και τα έχασα, φοβήθηκα.

Έχεις διαδεί γεγονότα μελλοντικά που επιβεβαιώθηκαν; Αυτό με το βιβλίο, που ξεφύλλιζες και γνώριζες το περιεχόμενο, έχει συμβεί επανειλημμένα;

Σε ρωτάω διότι έχει επιβεβαιωθεί αυτό, όπως και πολλά άλλα, σε περιπτώσεις υπνωτισμού.

Και πώς είδες τον εαυτό σου "να έχει πέσει"; Πώς συμπέρανες ότι είδες την πτώση σου;
Βεβαίως, πτώση σημαίνει ότι προηγήθηκε άνοδος (αφύπνιση), είσαι σίγουρη ότι είχε συμβεί κάτι τέτοιο;

Βέβαια, αν θέλεις απαντάς σε όλα αυτά, απλά σε ρωτάω για να βγάλω συμπέρασμα.

Σε περιπτώσεις σαν τη δική σου και εφόσον είναι έτσι τα πράγματα, πρέπει πρώτα να εξαντλούνται οι πιθανές, φυσικές εξηγήσεις και μετά να περνάμε στα μεταφυσικά και στα... άγια πνεύματα.
Θα μπορούσε, ας πούμε, να έχουν ενεργοποιηθεί κάποιοι άγνωστοι μηχανισμοί, για κάποιο λόγο και να βίωνες περίεργα πράγματα.

quote:
Και ο φόβος είναι ό,τι χειρότερο στα πνευματικά.

Ο φόβος είναι ό,τι χειρότερο, παντού, όχι μόνο στα πνευματικά.
Επίσης, ο φοβισμένος γίνεται εύκολα έρμαιο διάφορων "πνευματικών" και άσχετων ειδημόνων.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 23:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Καλυψώ....
βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια με τη δική σου κατάσταση.Είχα ανάλογες με τις δικές σου πνευματικές εμπειρίες και τα ίδια υπέροχα συναισθήματα όπως ακριβώς τα περιγράφεις…Πρόβλημα άλυτο δεν υπήρχε…Εξέπεμπα Αγάπη και το διαπίστωνα από τη χαρά που εκδήλωναν οι άνθρωποι που βρίσκονταν μαζί μου , λες και ήμουν βάλσαμο για τους άλλους .

Ξέφυγα χωρίς να το καταλάβω…Κάποια στιγμή μου παρουσιάστηκε σαν όραμα αυτή η φράση … ‘’Σε λίγο δε θα γίνεσαι δεκτός ούτε στη γη ούτε στον ουρανό ‘’.
Ένιωσα μόνος. Όχι ότι εγκαταλείφθηκα… ένιωσα ότι από εδώ και πέρα θα πρέπει να δοκιμάσω τα κότσια μου χωρίς άνωθεν βοήθεια… με της δικές μου δυνάμεις , ενισχυμένες όμως με τη γνώση που μου δόθηκε.

Από τότε και μετά άρχισε το μαρτύριο…όλα στη ζωή μούρχονται στραβά… δε το έβαλα και δε θα το βάλω κάτω…συνεχίζω τη ζωή μου με ακλόνητη πίστη στης θείες δυνάμεις που μου επέτρεψαν να ρίξω έστω μια ματιά στην αλήθεια πίσω από το πέπλο….

Λες ότι φοβήθηκες φίλη μου …εγώ τρομοκρατήθηκα…πέρασα πολλά έως που κατάλαβα ότι αιτία του φόβου μου ήταν η εσφαλμένη από άγνοια (?) περί της αμαρτίας και της τιμωρίας αντίληψη , που μας εμφύτευσαν στη συνείδηση οι θρησκευτικοί παιδαγωγοί μας .

…Δε νιώθω καμία απολύτως ενοχή για τις λεγόμενες αμαρτίες μου και σε διαβεβαιώνω ότι είναι αρκετές και κακές.

Και ξέρεις γιατί δε νιώθω ενοχές?

Γιατί έχω πεισθεί , αυτά που λέμε αμαρτίες , στη πραγματικότητα είναι χαμηλές ενέργειες του υλικού γήινου κόσμου που μας έλαχε να ζούμε ή που αποφασίσαμε να ζούμε…και που αυτές τις χαμηλές υλικές ενέργειες έχουμε χρεωθεί εθελοντικά να τις μεταλλάξουμε σε πνευματικές , συμβάλλοντας έτσι καθοριστικά , στο συμπαντικό έργο της μετατροπής των χαμηλών δονήσεων σε υψηλές … της ύλης σε φως. Τις έχουμε χρεωθεί εθελοντικά , φτιάξαμε μόνοι μας το σταυρό μας πριν ενσαρκωθούμε. Αν ερχόμασταν χωρίς αμαρτίες θα ήταν σαν να ερχόμασταν για να παράγουμε έργο χωρίς υλικά…. Άχρηστη θητεία… ο προορισμός μας εδώ στη γη είναι να παράγουμε έργο…πολύ σημαντικό έργο.

Φίλη μου , οι ουράνιες δυνάμεις δεν εγκαταλείπουν ποτέ αυτούς που έχουν επιλέξει να τους παρουσιαστούν . Σου φανέρωσαν την ύπαρξη τους και κατόπιν σε άφησαν για να πας κοντά τους με τη δική σου θέληση , με της δικές σου προσπάθειες …αυτό είναι ένα μεγάλο μυστήριο που θα έρθει ο καιρός να αποκαλυφθεί. Πρόσεχε μόνο , μη ο φόβος και η απογοήτευση σε οδηγήσουν να της εγκαταλείψεις εσύ...θα νιώσουν πολύ άσχημα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 23:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μ’ έκανες και γέλασα πάντως! Λες να …»υπνωτίστηκα»; …και από ποιόν βρε γιάπετ;

Τέλος πάντων, δεν έχω πρόβλημα να σου απαντήσω σε ό,τι ρωτάς. Ρωτάς για τα μελλούμενα, εδώ θα σε απογοητεύσω μάλλον, δεν «είδα» τίποτε το ιδιαίτερο, παρά μονάχα την πτώση μου και έναν πόλεμο. Πάντως, για τους δίδυμους πύργους, αυτό το πληροφορήθηκα από την φωνή μέσα μου! Πιο πολύ ενορατική θα με ονόμαζα παρά διορατική.

Με τα βιβλία, ναι, όποιο έπαιρνα στο χέρι μου συνέβαινε το ίδιο: γνώριζα μέσα σε δευτερόλεπτα το περιεχόμενό τους και το νόημά τους.

Την πτώση μου την «είδα» σαν να έτρεξε αφάνταστα γρήγορα η σκέψη μου μπροστά στον χρόνο και είδα ότι με φύλαξαν κάποιες ψυχές συνανθρώπων μου από κάτι άσχημο, την απουσία δηλ. της δύναμης που με στήριζε. Δεν μπορώ να το εκφράσω καλύτερα νομίζω.

Αυτή η δύναμη γιαπετ με «ακουμπούσε» περισσότερο πάνω στο μέτωπό μου, εκεί όπου εδράζεται κατά τους αρχαίους νομίζω η Σύνεση, η Λογική. Για μένα αυτή η δύναμη ήταν το άγιο Πνεύμα, αλλιώς, πώς εξηγείται ότι μου ερχόταν στο μυαλό ροή από χωρία βιβλικά και αγιογραφικά; Γιατί να μην γίνεται το ίδιο και από ένα άλλο βιβλίο;

Δεν ξέρω τί προσπαθείς να συμπεράνεις, μήπως πιστέυεις ότι αυτήν την δύναμη μου την έδωσαν κάποιοι…θεοί; Μα ακόμα και έτσι να είναι, οι θεοί παίρνουν την δύναμη από τον Τριαδικό Θεό, έτσι δεν είναι;

Πάντως, μπορεί η ιστορία μου να έχει σχέση με αυτό που ονομάζεται ιχώρ και την ενεργοποίησή του που πιστεύω ότι γίνεται από τον Χριστό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2013, 23:58:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή Καλυψώ....
βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια με τη δική σου κατάσταση.Είχα ανάλογες με τις δικές σου πνευματικές εμπειρίες και τα ίδια υπέροχα συναισθήματα όπως ακριβώς τα περιγράφεις…Πρόβλημα άλυτο δεν υπήρχε…Εξέπεμπα Αγάπη και το διαπίστωνα από τη χαρά που εκδήλωναν οι άνθρωποι που βρίσκονταν μαζί μου , λες και ήμουν βάλσαμο για τους άλλους .

Ξέφυγα χωρίς να το καταλάβω…Κάποια στιγμή μου παρουσιάστηκε σαν όραμα αυτή η φράση … ‘’Σε λίγο δε θα γίνεσαι δεκτός ούτε στη γη ούτε στον ουρανό ‘’.
Ένιωσα μόνος. Όχι ότι εγκαταλείφθηκα… ένιωσα ότι από εδώ και πέρα θα πρέπει να δοκιμάσω τα κότσια μου χωρίς άνωθεν βοήθεια… με της δικές μου δυνάμεις , ενισχυμένες όμως με τη γνώση που μου δόθηκε.

Από τότε και μετά άρχισε το μαρτύριο…όλα στη ζωή μούρχονται στραβά… δε το έβαλα και δε θα το βάλω κάτω…συνεχίζω τη ζωή μου με ακλόνητη πίστη στης θείες δυνάμεις που μου επέτρεψαν να ρίξω έστω μια ματιά στην αλήθεια πίσω από το πέπλο….

Λες ότι φοβήθηκες φίλη μου …εγώ τρομοκρατήθηκα…πέρασα πολλά έως που κατάλαβα ότι αιτία του φόβου μου ήταν η εσφαλμένη από άγνοια (?) περί της αμαρτίας και της τιμωρίας αντίληψη , που μας εμφύτευσαν στη συνείδηση οι θρησκευτικοί παιδαγωγοί μας .

…Δε νιώθω καμία απολύτως ενοχή για τις λεγόμενες αμαρτίες μου και σε διαβεβαιώνω ότι είναι αρκετές και κακές.

Και ξέρεις γιατί δε νιώθω ενοχές?

Γιατί έχω πεισθεί , αυτά που λέμε αμαρτίες , στη πραγματικότητα είναι χαμηλές ενέργειες του υλικού γήινου κόσμου που μας έλαχε να ζούμε ή που αποφασίσαμε να ζούμε…και που αυτές τις χαμηλές υλικές ενέργειες έχουμε χρεωθεί εθελοντικά να τις μεταλλάξουμε σε πνευματικές , συμβάλλοντας έτσι καθοριστικά , στο συμπαντικό έργο της μετατροπής των χαμηλών δονήσεων σε υψηλές … της ύλης σε φως. Τις έχουμε χρεωθεί εθελοντικά , φτιάξαμε μόνοι μας το σταυρό μας πριν ενσαρκωθούμε. Αν ερχόμασταν χωρίς αμαρτίες θα ήταν σαν να ερχόμασταν για να παράγουμε έργο χωρίς υλικά…. Άχρηστη θητεία… ο προορισμός μας εδώ στη γη είναι να παράγουμε έργο…πολύ σημαντικό έργο.

Φίλη μου , οι ουράνιες δυνάμεις δεν εγκαταλείπουν ποτέ αυτούς που έχουν επιλέξει να τους παρουσιαστούν . Σου φανέρωσαν την ύπαρξη τους και κατόπιν σε άφησαν για να πας κοντά τους με τη δική σου θέληση , με της δικές σου προσπάθειες …αυτό είναι ένα μεγάλο μυστήριο που θα έρθει ο καιρός να αποκαλυφθεί. Πρόσεχε μόνο , μη ο φόβος και η απογοήτευση σε οδηγήσουν να της εγκαταλείψεις εσύ...θα νιώσουν πολύ άσχημα.



Χμ, εδώ υπάρχει ένα θέμα Notirk, εσύ μιλάς για ουράνιες δυνάμεις πολύ αόριστα, ενώ εγώ για αποκάλυψη του τριαδικού Θεού. Έχει διαφορά το ένα με το άλλο νομίζω. Τί στοιχείά έχεις ότι αυτό που σου συνέβη ήταν εκ του Θεού και όχι των δαιμονικών δυνάμεων;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 01:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso

quote:
Μ’ έκανες και γέλασα πάντως! Λες να …»υπνωτίστηκα»; …και από ποιόν βρε γιάπετ;

Χαίρομαι που σε έκανα και γέλασες.
Δεν έγραψα ότι εσύ υπνωτίστηκες, αλλά ότι αυτό, πειραματικά, συμβαίνει σε ανθρώπους εν υπνώσει. Υπήρξα αυτόπτης σε παρόμοια συμβάντα. Αυτό έγραψα.
Αυτήν την ικανότητα, τη δύναμη αν θέλεις, της έχουμε όλοι, απλά, εδώ και πολλές χιλιάδες χρόνια, είναι ανενεργή.

quote:
Αυτή η δύναμη γιαπετ με «ακουμπούσε» περισσότερο πάνω στο μέτωπό μου, εκεί όπου εδράζεται κατά τους αρχαίους νομίζω η Σύνεση, η Λογική.

Είναι φυσικό αυτό, εκεί βρίσκεται ο κοσμικός "πομποδέκτης" μας.

quote:
Για μένα αυτή η δύναμη ήταν το άγιο Πνεύμα, αλλιώς, πώς εξηγείται ότι μου ερχόταν στο μυαλό ροή από χωρία βιβλικά και αγιογραφικά; Γιατί να μην γίνεται το ίδιο και από ένα άλλο βιβλίο;

Όταν μπει κάποιος στη διαδικασία ερμηνείας αυτού που βιώνει, το κάνει με βάση το γνωσιακό του πεδίο, αφού είναι πλέον καθαρά συνειδητή πράξη.
Είναι φυσικό ένας θρησκευόμενος άνθρωπος να βρει ερμηνείες εκεί που θεωρεί τον πιθανότερο χώρο προέλευσης αυτών των καταστάσεων.

Προφανώς αν θεωρείς πηγή γνώσης, αφύπνισης ή φώτισης το άγιο πνεύμα, να θεωρήσεις ότι αυτό είναι η αιτία της ενόρασής σου, κάτι που θα επιβεβαιωθεί και από οποιονδήποτε παπά (πνευματικό).
Δυνητικά θα μπορούσε να εδράζεται αλλού όλο αυτό που βίωσες, έτσι δεν είναι;

quote:
Δεν ξέρω τί προσπαθείς να συμπεράνεις

Μα είναι φυσικό, για μένα, να θέλω να επεξεργαστώ κάτι σαν κι αυτό και σ' ευχαριστώ που ανταποκρίνεσαι.

quote:
μήπως πιστέυεις ότι αυτήν την δύναμη μου την έδωσαν κάποιοι…θεοί; Μα ακόμα και έτσι να είναι, οι θεοί παίρνουν την δύναμη από τον Τριαδικό Θεό, έτσι δεν είναι;

Εξαρτάται τι εννοεί κάποιος με τον όρο "θεοί" καθώς και "τριαδικό θεό".
Για παράδειγμα αν ανώτερα όντα από εμάς, στην παρούσα κατάστασή μας, θεωρούνται θεοί τότε ναι, θα μπορούσε να γίνει μια, κατά κάποιο τρόπο, διορθωτική παρέμβαση στο πρόγραμμά μας, στο σκοπό και στο έργο που επιτελούμε τώρα.
Αν θεωρείς τριαδικό θεό τον Γιαχβέ, τότε όχι (κατά την άποψη μου, βέβαια), αυτοί που αναφέρω πιο πάνω, δεν παίρνουν δύναμη απ' αυτόν.

quote:
Πάντως, μπορεί η ιστορία μου να έχει σχέση με αυτό που ονομάζεται ιχώρ και την ενεργοποίησή του που πιστεύω ότι γίνεται από τον Χριστό.

Η ενεργοποίηση της ουσίας ιχώρ, δεν δίνεται και ανακαλείται.
Κατά την ταπεινή άποψή μου πάντα, θα γίνει σε συγκεκριμένη στιγμή και για συγκεκριμένο λόγο και θα είναι, για τους τότε ενσαρκωμένους στη Γη, αμετάκλητη.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 05:58:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αγαπητή Καλυψώ....
βρίσκομαι ακριβώς στην ίδια με τη δική σου κατάσταση.Είχα ανάλογες με τις δικές σου πνευματικές εμπειρίες και τα ίδια υπέροχα συναισθήματα όπως ακριβώς τα περιγράφεις…Πρόβλημα άλυτο δεν υπήρχε…Εξέπεμπα Αγάπη και το διαπίστωνα από τη χαρά που εκδήλωναν οι άνθρωποι που βρίσκονταν μαζί μου , λες και ήμουν βάλσαμο για τους άλλους .

Ξέφυγα χωρίς να το καταλάβω…Κάποια στιγμή μου παρουσιάστηκε σαν όραμα αυτή η φράση … ‘’Σε λίγο δε θα γίνεσαι δεκτός ούτε στη γη ούτε στον ουρανό ‘’.
Ένιωσα μόνος. Όχι ότι εγκαταλείφθηκα… ένιωσα ότι από εδώ και πέρα θα πρέπει να δοκιμάσω τα κότσια μου χωρίς άνωθεν βοήθεια… με της δικές μου δυνάμεις , ενισχυμένες όμως με τη γνώση που μου δόθηκε.

Από τότε και μετά άρχισε το μαρτύριο…όλα στη ζωή μούρχονται στραβά… δε το έβαλα και δε θα το βάλω κάτω…συνεχίζω τη ζωή μου με ακλόνητη πίστη στης θείες δυνάμεις που μου επέτρεψαν να ρίξω έστω μια ματιά στην αλήθεια πίσω από το πέπλο….

Λες ότι φοβήθηκες φίλη μου …εγώ τρομοκρατήθηκα…πέρασα πολλά έως που κατάλαβα ότι αιτία του φόβου μου ήταν η εσφαλμένη από άγνοια (?) περί της αμαρτίας και της τιμωρίας αντίληψη , που μας εμφύτευσαν στη συνείδηση οι θρησκευτικοί παιδαγωγοί μας .

…Δε νιώθω καμία απολύτως ενοχή για τις λεγόμενες αμαρτίες μου και σε διαβεβαιώνω ότι είναι αρκετές και κακές.

Και ξέρεις γιατί δε νιώθω ενοχές?

Γιατί έχω πεισθεί , αυτά που λέμε αμαρτίες , στη πραγματικότητα είναι χαμηλές ενέργειες του υλικού γήινου κόσμου που μας έλαχε να ζούμε ή που αποφασίσαμε να ζούμε…και που αυτές τις χαμηλές υλικές ενέργειες έχουμε χρεωθεί εθελοντικά να τις μεταλλάξουμε σε πνευματικές , συμβάλλοντας έτσι καθοριστικά , στο συμπαντικό έργο της μετατροπής των χαμηλών δονήσεων σε υψηλές … της ύλης σε φως. Τις έχουμε χρεωθεί εθελοντικά , φτιάξαμε μόνοι μας το σταυρό μας πριν ενσαρκωθούμε. Αν ερχόμασταν χωρίς αμαρτίες θα ήταν σαν να ερχόμασταν για να παράγουμε έργο χωρίς υλικά…. Άχρηστη θητεία… ο προορισμός μας εδώ στη γη είναι να παράγουμε έργο…πολύ σημαντικό έργο.

Φίλη μου , οι ουράνιες δυνάμεις δεν εγκαταλείπουν ποτέ αυτούς που έχουν επιλέξει να τους παρουσιαστούν . Σου φανέρωσαν την ύπαρξη τους και κατόπιν σε άφησαν για να πας κοντά τους με τη δική σου θέληση , με της δικές σου προσπάθειες …αυτό είναι ένα μεγάλο μυστήριο που θα έρθει ο καιρός να αποκαλυφθεί. Πρόσεχε μόνο , μη ο φόβος και η απογοήτευση σε οδηγήσουν να της εγκαταλείψεις εσύ...θα νιώσουν πολύ άσχημα.



Χμ, εδώ υπάρχει ένα θέμα Notirk, εσύ μιλάς για ουράνιες δυνάμεις πολύ αόριστα, ενώ εγώ για αποκάλυψη του τριαδικού Θεού. Έχει διαφορά το ένα με το άλλο νομίζω. Τί στοιχείά έχεις ότι αυτό που σου συνέβη ήταν εκ του Θεού και όχι των δαιμονικών δυνάμεων;



Δεν τολμώ καν να αναφέρω ούτε καν να ονοματίσω ούτε και να συζητήσω σχετικά με ΑΥΤΌ που κακώς ονομάσαμε Θεό….ΑΥΤΟ είναι Ανώνυμο …δεν περιορίζεται με ονόματα ούτε επιτρέπεται να του προσάπτονται χαρακτηρισμοί. Καλό θα είναι να αποφεύγουμε να μιλάμε για ΑΥΤΟ για το λόγο ότι είναι ασύλληπτο και ανεξήγητο για την ανθρώπινη λογική.
Η άποψη μου είναι ότι υπάρχουν στον ουρανό οντότητες πολύ εξελιγμένες , υλικοπνευματικές , που κάποτε ήρθαν στη γη για να συμβάλουν στην πνευματική μας εξέλιξη και που ο άνθρωπος της ονόμασε Θεούς από τα θαυμαστά που έκαναν.
Σε αυτό το στάδιο εξέλιξης του ο άνθρωπος , μόνο με αυτές της οντότητες μπορεί να επικοινωνήσει όταν δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες. Θα έλεγα ότι αυτές οι οντότητες είναι οι μεσάζοντες μεταξύ του ανθρώπου και ΑΥΤΟΥ που λέμε Θεό , o Χριστός είπε ''οταν γνωρίσετε εμένα θα γνωρίσετε και τον πατέρα μου''…είναι ο ξεχασμένος ιερός κρίκος … κατά τη ταπεινή μου γνώμη … αυτός ο ξεχασμένος κρίκος είναι στην ουσία ο στόχος ή μάλλον ο ελκυστής των αναζητήσεων μας …οι πνευματικές υπερβατικές εμπειρίες μας είναι μηνύματα από αυτές της ιερές οντότητες για να μας βοηθήσουν στης ειλικρινής και άδολες πνευματικές μας αναζητήσεις και στο δύσκολο έργο πνευματοποίησης της ύλης που έχουμε αναλάβει να φέρουμε σε πέρας .Τα μηνύματα αυτά τα στέλνουν συνέχεια σε όλους μας ….τα πιάνουν οι καλοί δέκτες…αυτοί που έχουν μέχρις ένα σημείο κατορθώσει να ελέγχουν τα Εγώ τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 06:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέφυγα χωρίς να το καταλάβω…Κάποια στιγμή μου παρουσιάστηκε σαν όραμα αυτή η φράση … ‘’Σε λίγο δε θα γίνεσαι δεκτός ούτε στη γη ούτε στον ουρανό ‘’.
Ένιωσα μόνος. Όχι ότι εγκαταλείφθηκα… ένιωσα ότι από εδώ και πέρα θα πρέπει να δοκιμάσω τα κότσια μου χωρίς άνωθεν βοήθεια… με της δικές μου δυνάμεις , ενισχυμένες όμως με τη γνώση που μου δόθηκε.

Εδω πιστευω καποιο τυπογραφικο λαθος γιατι δεν στεκει ποτε κανεις δεν ηταν μη αποδεκτος ουτε στη Γη ουτε στον Ουρανο μιας και ειναι οι δυο καταστασεις υλικη (ΓΗ) και πνευματική (ουρανός). Δεν γίνεται να μην εισαι αποδεκτος σε μια απο αυτες...

Αυτο το μονος το διαβαζω και σε αλλους αλλα πως γινεται καποιος που εχει συνειδητοποιησει οτι ειναι μερος του Θεου και του σχεδιου του και συνειδητποιει οτι ποτε δεν ειναι μονος και να το θελει δηλαδη δεν γινεται, πως μπορει να νιωθει ετσι αφου ξερει οτι δεν γινεται ποτε να τον εγκαταλειψει ο Θεος οτι και να κανει.... Εκτός κι αν το όλο συμβάν ήταν καθαρά εξωτερική ενέργεια, όχι αναγκαστικά από κάτι θετικό ή θεϊκό, οποτε δεν ήταν εσωτερική ενέργεια του ατόμου, έτσι όταν η εξωτερική προσθήκη ενέργειας διακοπεί τότε το άτομο καλείται να στηριχτεί στην δικιά του, αν δεν έχεις αναπτύξει όμως την εσωτερική του ενέργεια τότε μένει άδειο δοχείο και εμφανίζονται συναισθήματα φόβου και εγκατάλειψης που είναι χαρακτηριστικά του Εγώ! Κλασσικό παιχνίδι δαιμονίων και αρνητικών οντοτήτων.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.

Edited by - LordThomas on 11/09/2013 06:39:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 08:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξέφυγα χωρίς να το καταλάβω…Κάποια στιγμή μου παρουσιάστηκε σαν όραμα αυτή η φράση … ‘’Σε λίγο δε θα γίνεσαι δεκτός ούτε στη γη ούτε στον ουρανό ‘’.


Notrik όταν φθάσουμε στο σημείο να έχουμε κάποια επικοινωνία και να μας καθοδηγεί ο Θεός δυστυχώς πρέπει να αποδεχθούμε και την άλλη πλευρά τον έκπτωτο δηλαδή παίρνοντας την φώτιση αρχίζουμε να ακούμε και τις δύο πλευρές και κάποιες φορές μπερδευόμαστε και δεν ξέρουμε ποια είναι η σωστή, ακόμα και ο Χριστός είχε πειρασμούς και αλλοίμονο σε καμία περίπτωση δεν το λέω για σύγκριση, γιατί είναι μοναδικός και για τον έκπτωτο είναι ο τριγράμματος.

quote:


Αυτή η δύναμη γιαπετ με «ακουμπούσε» περισσότερο πάνω στο μέτωπό μου, εκεί όπου εδράζεται κατά τους αρχαίους νομίζω η Σύνεση, η Λογική. Για μένα αυτή η δύναμη ήταν το άγιο Πνεύμα, αλλιώς, πώς εξηγείται ότι μου ερχόταν στο μυαλό ροή από χωρία βιβλικά και αγιογραφικά; Γιατί να μην γίνεται το ίδιο και από ένα άλλο βιβλίο;




Καλυψό εμείς που πιστεύουμε στον Χριστό είμαστε τα γκόλεμ,για αυτούς, οι άνθρωποι που καθοδηγούμαστε δηλαδή από το Άγιο Πνεύμα χωρίς να έχουμε την ελεύθερη βούληση, η λέξη αυτή μου φανερώθηκε και εμένα στο μέτωπο με ένα γράμμα, είδα να γυρίζει στο μέτωπο μου μία σβούρα και ξαφνικά να πέφτει στο γράμμα αυτό και ένα δάχτυλο με ακούμπησε στο μέτωπο και νόμιζα ότι μου το είχε δόση ο Θεός, τελικά μετά από ψάξιμο όχι πολύ βρήκα αυτή την λέξη και τι σημαίνει το γράμμα στα Εβραϊκά Γκόλεμ, μέχρι τότε νόμιζα και εγώ ότι μιλούσα μόνο με τον Τριαδικό Θεό, αλλά ποια ήμουν εγώ να το αποφύγω.
Ένας φίλος σωστά μου είπε ότι υπάρχουν υποδεέστερες άυλες οντότητες που μας μπερδεύουν και δεν έχουν την απόλυτη γνώση, απλά μαθαίνουν και πειραματίζονται από εμάς οπότε πρέπει να ψάξεις καλά μέσα σου από ποια φωνή και από ποια πάθη παρασύρθηκες, αυτό που είπες ότι τα τσούγκρισες με τον Θεό , ποια φωνή μέσα σου σε έκανε τότε να το κάνεις και να αλλάξεις γνώμη σκέψου το, μπορεί απλά να δοκιμάζεσαι.

Edited by - maria3 on 11/09/2013 08:17:08

Edited by - maria3 on 11/09/2013 08:53:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 10:15:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Lord Thomas ,
δεν πρόκειται για τυπογραφικό λάθος , είναι όπως το έγραψα…ήταν κάποια στιγμή που μου μπήκε ο δαίμονας της αμφισβήτησης…και βρέθηκα να αιωρούμαι μεταξύ ουρανού και γης…τότε άρχισα να νιώθω μόνος μου…..αλλά…
….. όχι εγκαταλειμμένος …υπονοώντας με αυτό ότι θα άρχιζε μια νέα φάση , κατά την οποία θα έπρεπε να δοκιμαστώ , στηριζόμενος κυρίως στις δικές μου δυνάμεις χωρίς φανερή βοήθεια από της ουράνιες οντότητες όπως γινόταν προηγούμενα….να δοκιμαστώ αν πραγματικά είμαι έτοιμος , αν το θέλω πραγματικά με τη δική μου θέληση να κάνω το θανάσιμο άλμα προς τον πνευματικό κόσμο που μου φανερώθηκε. Τουλάχιστον έτσι το εξήγησα.
Το κακό ίσως είναι , ότι υπερεκτιμώντας της δυνάμεις μου , αλαζονικά , προχώρησα μόνος μου εντελώς , χωρίς την καθοδήγηση και της συμβουλές κάποιου γήινου διδάσκαλου….τον οποίο εξ’άλλου που να εύρισκα . Αυτό είχε σα συνέπεια να κάνω λάθη που τα πλήρωσα και τα πληρώνω….Κατά καιρούς όταν βρίσκομαι σε επικίνδυνα μονοπάτια …κάτι μου συμβαίνει που μου θυμίζει ότι δεν είμαι εγκαταλειμμένος…παίρνω δύναμη και συνεχίζω.
Εδώ θα ήθελα να σημειώσω , ότι δύο φορές που αποφάσισα να συναντηθώ με κάποιους - γνωστούς σε όλους- που πίστεψα από σημάδια ότι θα με βοηθούσαν , και της δύο φορές …που ήμουν έτοιμος να τους συναντήσω…. έμαθα ότι είχαν φύγει από αυτή τη ζωή.


Μαρία και Καλυψώ …
… έχω παρόμοια με τη δική σας εμπειρία …με το Χριστό , που μου έκανε το αποτύπωμα του δίκτη του δεξιού του χεριού στο σημείο ανάμεσα στα μάτια μου . Ήταν την εποχή που είχα συνεχή , καθημερινή επαφή και καθοδήγηση. Δεν ξέρω αν για σας έχει σημασία , το ότι βίωσα της πνευματικές εμπειρίες στο χρονικό διάστημα από το 1991 έως και το 1993 με αιχμή το 1992 την άνοιξη. Από το 1993 και μετά σταδιακά έπεσε ξανά το πέπλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 11:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Μαρία και Καλυψώ …
… έχω παρόμοια με τη δική σας εμπειρία …με το Χριστό , που μου έκανε το αποτύπωμα του δίκτη του δεξιού του χεριού στο σημείο ανάμεσα στα μάτια μου . Ήταν την εποχή που είχα συνεχή , καθημερινή επαφή και καθοδήγηση. Δεν ξέρω αν για σας έχει σημασία , το ότι βίωσα της πνευματικές εμπειρίες στο χρονικό διάστημα από το 1991 έως και το 1993 με αιχμή το 1992 την άνοιξη. Από το 1993 και μετά σταδιακά έπεσε ξανά το πέπλο.


Notrik εμένα μου συνέβη το καλοκαίρι του 2010, για την ακρίβεια ήμουν είκοσι οκτώ χρονών και νόμιζα και εγώ ότι ήταν η αύρα του Χριστού, έτσι αισθάνθηκα και συγκεκριμένα όταν μου έβαλε το δάχτυλο στην μέση του μετώπου τον δείχτη του δηλαδή και άκουσα να μου λέει ήρθαμε στην γη για να νικήσουμε, είχε ύψος η αύρα του δηλαδή σχεδόν ενάμιση μέτρο, δηλαδή είδα την σιλουέτα του όχι την μορφή του, τέλος πάντων και εκείνη την αποχή άκουγα και εγώ φωνές, όταν μου έβαλε δε το γράμμα μου είπε ότι στην εποχή που ζούμε πρέπει να δουν ότι είμαι κατάλληλη, τώρα τι εννοούσε δεν κατάλαβα.

Edited by - maria3 on 11/09/2013 11:18:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 13:40:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για παράδειγμα.. πριν από χρόνια επισκέφτηκα κάποιον που είχε γράψει ένα βιβλίο και το διέθετε μόνο από χώρο του. Ανοίξαμε κουβέντα και όταν του είπα πότε χρονολογικά είχα αυτές της εμπειρίες , μου λέει ‘’άνοιξε το βιβλίο που έχεις στα χέρια σου να δεις τι γράφω’’ . Πράγματι εκεί ανέφερε , ότι μεταξύ του 1990 και 1993 παρατηρήθηκε σε όλο τον πλανήτη έξαρση πνευματικών εμπειριών σε εκατομμύρια ανθρώπους. Τυχαίο???
Τελικά φαίνεται ότι μάλλον θα βοηθηθούμε όλοι εμείς οι ‘’περίεργοι’’ καταθέτοντας εδώ της εμπειρίες μας…όσες νομίζουμε ότι επιτρέπεται να δημοσιοποιηθούν….γιατι… να μη ξεχνάμε αυτό που έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι… ‘’ου τα πάντα τοις πάσι ρητά ‘’ … και ο Χριστός… ‘’Μη πετάτε τους μαργαρίτες στους χοίρους ‘’.
Πιστεύω ότι σαν και εμάς σ’αυτό το φόρουμ είναι και άλλοι που παρακολουθούν αλλά διστάζουν να συμμετάσχουν ενεργά… Καλό θα είναι για όλους μας να βρουν το θάρρος να βγουν εδώ και να καταθέσουν της εμπειρίες τους …ο καιρός τώρα είναι , ας μη χάνουμε πολύτιμο χρόνο.


Edited by - Notirk on 11/09/2013 13:43:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 13:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Μαρία και Καλυψώ …
… έχω παρόμοια με τη δική σας εμπειρία …με το Χριστό , που μου έκανε το αποτύπωμα του δίκτη του δεξιού του χεριού στο σημείο ανάμεσα στα μάτια μου . Ήταν την εποχή που είχα συνεχή , καθημερινή επαφή και καθοδήγηση. Δεν ξέρω αν για σας έχει σημασία , το ότι βίωσα της πνευματικές εμπειρίες στο χρονικό διάστημα από το 1991 έως και το 1993 με αιχμή το 1992 την άνοιξη. Από το 1993 και μετά σταδιακά έπεσε ξανά το πέπλο.


Notrik εμένα μου συνέβη το καλοκαίρι του 2010, για την ακρίβεια ήμουν είκοσι οκτώ χρονών και νόμιζα και εγώ ότι ήταν η αύρα του Χριστού, έτσι αισθάνθηκα και συγκεκριμένα όταν μου έβαλε το δάχτυλο στην μέση του μετώπου τον δείχτη του δηλαδή και άκουσα να μου λέει ήρθαμε στην γη για να νικήσουμε, είχε ύψος η αύρα του δηλαδή σχεδόν ενάμιση μέτρο, δηλαδή είδα την σιλουέτα του όχι την μορφή του, τέλος πάντων και εκείνη την αποχή άκουγα και εγώ φωνές, όταν μου έβαλε δε το γράμμα μου είπε ότι στην εποχή που ζούμε πρέπει να δουν ότι είμαι κατάλληλη, τώρα τι εννοούσε δεν κατάλαβα.

Edited by - maria3 on 11/09/2013 11:18:16


Είπες ήσουν 28 ετών , δηλαδή στην 4η επταετία της ζωής σου…Εγώ το 1992 ήμουν 49 ετών…δηλαδή στην 7η επταετία της ζωής μου….ψαχνόμαστε Μαρία και ίσως κάποιες φαινομενικά ασήμαντες λεπτομέρειες να έχουν μεγάλη σημασία.
Για παράδειγμα.. πριν από χρόνια επισκέφτηκα κάποιον που είχε γράψει ένα βιβλίο και το διέθετε μόνο από χώρο του. Ανοίξαμε κουβέντα και όταν του είπα πότε χρονολογικά είχα αυτές της εμπειρίες , μου λέει ‘’άνοιξε το βιβλίο που έχεις στα χέρια σου να δεις τι γράφω’’ . Πράγματι εκεί ανέφερε , ότι μεταξύ του 1990 και 1993 παρατηρήθηκε σε όλο τον πλανήτη έξαρση πνευματικών εμπειριών σε εκατομμύρια ανθρώπους. Τυχαίο???
Τελικά φαίνεται ότι μάλλον θα βοηθηθούμε όλοι εμείς οι ‘’περίεργοι’’ καταθέτοντας εδώ της εμπειρίες μας…όσες νομίζουμε ότι επιτρέπεται να δημοσιοποιηθούν….γιατι… να μη ξεχνάμε αυτό που έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι… ‘’ου τα πάντα τοις πάσι ρητά ‘’ … και ο Χριστός… ‘’Μη πετάτε τους μαργαρίτες στους χοίρους ‘’.
Πιστεύω ότι σαν και εμάς σ’αυτό το φόρουμ είναι και άλλοι που παρακολουθούν αλλά διστάζουν να συμμετάσχουν ενεργά… Καλό θα είναι για όλους μας να βρουν το θάρρος να βγουν εδώ και να καταθέσουν της εμπειρίες τους …ο καιρός τώρα είναι , ας μη χάνουμε πολύτιμο χρόνο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 20:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ και γω για το ενδιαφέρον σας.

Γιαπετ,

είμαι περίεργη να ακούσω την ερμηνεία σου για όλα αυτά. Αν για σένα η δύναμη αυτή δεν ήταν το άγιο πνεύμα, τότε, τί ήταν;


Notirk,

μία φιλικότατη συμβουλή: έχεις φωνάξει ποτέ τον θεό κοντά σου; Φώναξέ Τον! Έχει όνομα! Γι’ αυτό ήρθε και σταυρώθηκε, για να έχουμε το δικαίωμα να τον καλέσουμε και να σωθούμε. Χριστό τον λένε, ή Ιησού. Και μάλιστα, δεν Τον ονοματίζουμε μόνο, μπορούμε και να Τον φάμε σε κάθε θεία λειτουργία και …να ησυχάσουμε. Έλεος!

υγ. δεν μπορώ να κρίνω καλά την εμπειρία σου, από πού προερχόταν, σε πιστεύω όμως ότι έζησες κάτι ιδιαίτερο.


Μαρία,

Γράφεις, «μπορεί να δοκιμάζεσαι», όμως σου λέω ότι η δοκιμή έγινε και τελείωσε η ευκαιρία μου! Το γιατί όπως σου είπα δίνεται για μία και μόνο φορά αυτή η ευκαιρία δεν το ξέρω. Γιατί δηλ. ο θεός δεν έδωσε άλλη μία ευκαιρία και στον Αδάμ και την Εύα;

Το ίδιο γίνεται και με όλους του Αγίους, ένα λάθος να κάνει η καρδιά, χάθηκαν. Είναι σαν να ακροβατείς σε σχοινί χωρίς δίχτυ από κάτω…


Εμένα με επισκέφτηκε η Δύναμη του θεού το 2000, ήμουν 25 χρόνων, και μπόρεσα να την κρατήσω μέχρι και το 2005. Έκτοτε, αφού την έχασα, ζώ σαν μέσα σε κόλαση…Τί να πω, ό,τι και να πω είναι λίγο…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 22:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Notirk,

μία φιλικότατη συμβουλή: έχεις φωνάξει ποτέ τον θεό κοντά σου; Φώναξέ Τον! Έχει όνομα! Γι’ αυτό ήρθε και σταυρώθηκε, για να έχουμε το δικαίωμα να τον καλέσουμε και να σωθούμε. Χριστό τον λένε, ή Ιησού. Και μάλιστα, δεν Τον ονοματίζουμε μόνο, μπορούμε και να Τον φάμε σε κάθε θεία λειτουργία και …να ησυχάσουμε. Έλεος!
=======================================================================

Δε μπορώ...ειμαι χορτοφάγος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2013, 23:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Kalypso, εκεί πάνω στο μέτωπο εδράζεται το λργόμενο τρίτο μάτι ή και μάτι της διόρασης..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 12:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso

quote:
Γιαπετ,

είμαι περίεργη να ακούσω την ερμηνεία σου για όλα αυτά. Αν για σένα η δύναμη αυτή δεν ήταν το άγιο πνεύμα, τότε, τί ήταν;


Σκέψου, μόνο, γιατί θεωρείς ότι μέσο αυτής της μεταφοράς ενέργειας που, πιθανώς, έλαβες, είναι το... άγιο πνεύμα;

Μήπως επειδή, λόγω των θρησκευτικών σου πεποιθήσεων, θεωρείς ότι είναι ο μοναδικός τρόπος, για κάτι τέτοιο;

Συνέκρινες πιθανούς τρόπους και κατέληξες σ' αυτό ή ήταν η μοναδική σου σκέψη, αμέσως;

Θα μπορούσε, ας πούμε, να έχει έρθει, για κάποιους λόγους, το ασυνείδητό σου σε επαφή με το συλλογικό ασυνείδητο ή Συμπαντικό Νου. Αυτό σημαίνει αφύπνιση κάποιων ικανοτήτων ή ιδιοτήτων, αν θέλεις, έστω και προσωρινά.

Θα μπορούσε, ίσως, μ' αυτό που ένοιωσες και βίωσες να διορθώθηκε η πορεία σου, σαν ενσαρκωμένη οντότητα, με στόχο την επαναφορά της προσήλωσής σου στο έργο που επιτελείς, χωρίς, βέβαια, να το αντιλαμβάνεσαι σε συνειδητό επίπεδο.

Η απόδοση καταστάσεων τις οποίες δεν μπορούμε να εξηγήσουμε, στο... άγιο πνεύμα, νομίζω, ότι είναι η εύκολη εξήγηση, πάντα με βάση τις θρησκευτικές αντιλήψεις μας, που κάνουν κακό στο πνεύμα μας αφού μας αποκλείουν την παραπέρα έρευνα...

Οι οντότητες που βρίσκονται εκεί απ' όπου κι εμείς προερχόμαστε, είναι σε επαφή μαζί μας, συνεχώς. Οι ενέργειες, οι σκέψεις μας και ό,τι αφορά την τωρινή ζωή μας, καταγράφονται και βέβαια, είναι φυσικό να υπάρχει και δυνατότητα τέτοιου και όχι μόνο, είδους επικοινωνία, απ' αυτούς.

Μ' αυτά που γράφω προσπαθώ να δείξω ότι δεν είναι μοναδική πιθανότητα η περίπτωση του... περιστεριού!!!



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 20:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιπαρέρχομαι την "εξυπνάδα" του Notirk που πέταξε για τον Χριστό (Notirk,τελικά είσαι με τον Χριστό, ναι ή όχι;...και σύ δεν ξέρεις...) και απευθύνομαι σε σένα γιαπετ:

μιλάς για Συμπαντικό Νου. Μπορείς να μου πεις περί τίνος πρόκειται;
Επίσης, αναφέρεσαι σε οντότητες που σχετίζονται με κάποιον τρόπο με μας. Ποιές είναι αυτές; Ποιά τα ονόματά τους;

Για το άγιο Πνεύμα να πω την αλήθεια δεν έχω απόδειξη, αλλά ένοιωθα ότι ήταν Αυτό μέσα μου, δεν μπορώ νομίζω να το εξηγήσω. Πίστεψα και πιστεύω ακόμη ότι μόνο το Πνεύμα του Θεού είναι ικανό να σε μεταμορφώσει σε άλλον άνθρωπο, τόσο στο σώμα, όσο και στην ψυχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 21:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μηπως μιλατε για το ιδιο αλλα με διαφορετικα ονοματα; Αγιο Πνευμα και συμπαντικος Νους, ποσο μεγαλη διαφορα θα μπορουσαν να εχουν στην λειτουργια τους;

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy