ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ταξιδι Με Την Σκεψη Σε Αυτον Αλλα Και Σε Αλλο Πλανητη Στο Συμπαν Και Επικοινωνια Με Το Μυαλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 11:24:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα χρονικα δεδομενα εχουν ως εξης:

Το 1990 για και για τα επομενα 7 χρονια ημουν, στο τοτε ΠΑΝΝΕΛΗΝΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ μαθαινοντας απλα θεωριες που τοτε δεν τις καταλαβαινα ,οποτε και τα παρατησα ,πλεον ψαχνοντας μονος μου για τις αιτιες των προβληματων μου απο οποια πηγη επεφτε στο διαβα μου


Στα επομενα 10 χρονια οι εντονες δοκιμασιες και το συνεχες σπασιμο των δεδομενων μου σε ενα βαθμο ,πιστευω εξω απο τα συνηθη δεδομενα ηταν καθημερινο φαινομενο

Λογω επισης αυτων των γεγονοτων που μου στερουσαν την ισσορππια μου καποιες φορες [πολυ συχνα εκανα πολυ επικυνδυνα για την ζωη πραγματα, προσπαθωντας να ξεφυγω ματαια απο τον εαυτο μου


Μεχρι το 2007 η ζωη μου [με ολο και και με μειουμενη ενταση του πονου
που ηταν αποτελεσμα των ερευνων μου πανω στις σωματικες λειτουργιες και οχι μονο]ηταν πανω κατω στα ιδια σχεδον δεδομενα

Το 2007 λοιπον μετα απο 17 χρονια εγινε στην ζωη μου κατι, που με ωοθησε να ανακαλυψω την αξια της αναδρομης, και αργοτερα δειλα δειλα ,την συνειδητη φαντασια ,και γενικοτερα την συνειδητη προσοχη και ποσο μεγαλο ρολο μπορουν να παιξουν στην κατανοηση μας για ολα αυτα που μας συμβαινουν

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 11:34:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αίσθηση και σκέψη, σκεφτείται λιγάκι πως συμβαίνει στην καθημερινή μας ζωή και πως μας φυλακίζει όταν δεν έχουμε συνειδητοποιήσει πως να το διαχειριστούμε. Καθημερινά πια ο άνθρωπος αναζητά την ευχαρίστηση σε άτομα, καταστάσεις, μέρη, αντικείμενα, σχέσεις με σημείο αναφοράς πάντοτε προηγούμενες μνήμες αίσθησης ευχαρίστησης που είχε βιώσει σε κάποια παρελθόντα χρονικά διαστήματα.
Αλλά μετά από την στέρηση αυτής της ευχαρίστησης έπειτα από λήξη τέτοιων συμβάντων ή απώλειας τέτοιων αντικειμένων ή ατόμων, δεν έρχεται ο πόνος του αποχωρισμού; Ακόμα και στο ίδιο μέρος να πας, με τα ίδια άτομα που είχες βιώσει αίσθημα ευχαρίστης κάποια στιγμή στο παρελθόν, με την ελπίδα τι; ότι ο εγκέφαλός σου θα παίξει την αποθηκευμένη ταινιούλα ευχαρίστησης σε επανάληψη και θα γευτείς πάλι το ίδιο αίσθημα ευχαρίστησης όπως τότε; δηλαδή να ζεις σε μια διαρκή επανάληψη χωρίς ο εγκέφαλος να χρειάζεται να αφομοιώσει τπτ καινούργιο, καμμία νέα αίσθηση;με την ελπίδα ότι όλα θα είναι ακριβώς τα ίδια; πως γίνεται αφού ο χρόνος δεν μένει σταθερός... Και εκεί έρχεται η δυσάρεστη έκπληξη όταν τπτ δεν ειναι το ιδιο ευχαριστο, τπτ δεν είναι το ίδιο όπως ήλπιζες και επέρχεται η απογοήτευση, νεύρα που δεν σου ήρθαν όπως είχες σχεδιάσει και θέλεις να τα παρατήσεις όλα και να φύγεις, είσαι υπό την επίρρεια του αισθήματος του πόνου.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 00:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το Ανθρώπινο Ενεργειακό Πεδίο (ΑΕΠ) είναι η εκδήλωση της συμπαντικής ενέργειας που εμπλέκεται στενά με την ανθρώπινη ζωή. Μπορεί να περιγραφεί ως ένα φωτεινό σώμα που περιβάλλει και διαπερνά το φυσικό σώμα, εκπέμπει τη δική του χαρακτηριστική ακτινοβολία και αποκαλείται συχνά «Αύρα». Μπορούμε να το παρομοιάσουμε με ένα ισχυρό ηλεκτρομαγνητικό πεδίο που μας παρέχει εξαιρετική ευαισθησία ως προς τα εξωτερικά ερεθίσματα και στέλνει τις δονήσεις της ενέργειάς μας στον κόσμο. Η ανθρώπινη αύρα είναι ένας ολοκληρωμένος σωματικός, συγκινησιακός, διανοητικός, ψυχικός και πνευματικός χάρτηςπου φανερώνει τη ζωή και το χαρακτήρα του ανθρώπου, τον τρόπο σκέψης και τις αυξομειώσεις της σωματικής και συγκινησιακής ενέργειάς του. Η επικρατέστερη θεωρία αναφέρει για την πηγή αυτής της ότι πηγάζει από το υψηλότερο επίπεδο συνειδητότητας και μέσω των τσάκρα εισέρχεται στο σώμα μας και εξέρχεται από αυτό. Η αύρα διαιρείται σε πολλά στρώματα που ονομάζονται σώματα και αλληλοδιαπερνούν και περιβάλλουν το ένα το άλλο σε διαδοχικά στρώματα. Κάθε επόμενο στρώμα συντίθεται από λεπτότερες ουσίες και ανώτερες δονήσεις από το σώμα το οποίο περιβάλλει και διαποτίζει. Κάθε στρώμα έχει δική του ιδιαίτερη λειτουργία και συσχετίζεται με ένα τσάκρα.

quote:
Αιθέρας:
Σύμφωνα με τον J. Findlay o αιθέρας γεμίζει τον κάθε χώρο και είναι 500 βαθμούς ψυχρότερος από την γήινη ατμόσφαιρα, αδρανής, έχει ροπή κι ασκεί τεράστια πίεση εκατομμυρίων τόνων ανά τετραγωνικό πόδι και εκατομμύριάκις πυκνότερος από το νερό αλλά πιο ελαστικός και βρίσκεται σε αέναη περιστροφική κίνηση. Τα κύματά του διανύουν 196.000 μίλια/δευτερόλεπτο και μας χορηγούν το φως. Οι δονήσεις του αιθέρα ποικίλουν σε συχνότητα, ένταση, ποσότητα και συνδυασμό τους.
Εκεί βασίζεται και η ποικιλία των έμψυχων και άψυχων σωμάτων και χρωμάτων στη Φύση. Η έγχρωμη κατάσταση των σωμάτων οφείλεται στις διάφορες συχνότητες του πλήθους και εντάσεων των κραδασμών του αιθέρα που προσπίπτουν στον οφθαλμό μας. Το κόκκινο χρώμα γίνεται ορατό στις 300.000 δονήσεις/δευτερολεπτο, το γαλάζιο στις 400.000 δον/δευτ., το κίτρινο στις 500.000 δον./δευτ., το ιώδες στις 600.000 δον./δευτ. και το πράσινο στις 700.000 δον./δευτ. .
Η ποικιλία των χρωματισμών στη Φύση οφείλεται στο ηλιακό φως που δεν έχει μια κίνηση και ταχύτητα αλλά πολλές και άγνωστες γιατί αν είχε μία θα μας έδινε ένα μονάχα χρώμα. Με τις αισθήσεις αντιλαμβανόμαστε μια οκτάδα δονήσεων ενώ είναι γνωστές 76. Όλες τις άλλες δεν της αντιλαμβανόμαστε επειδή ο οφθαλμός μας δεν μπορεί να διακρίνει κίνηση μεγαλύτερη του 1/4 του δευτερολέπτου.
Για αυτό θα πρέπει να καταλάβει κανείς πως παρομοίως με συνδυασμούς χαμηλότερων ή υψηλότερων άγνωστων αιθερικών δονήσεων θα υπάρχουν και άλλα σώματα με διαφορετική σύσταση από αυτά της Γης που είναι αόρατα σε μας και συνεπώς άγνωστα.

quote:
Μεταβίβαση της σκέψεως:
Η Πράνα χρωματιζόμενη δια της σκέψεως εκείνου που την εξαποστέλλει δύναται να μεταβιβασθεί σε πρόσωπα που βρίσκονται μακριά και έχουν την θέληση να την αποδεχθούν. Η Πράνα διασχίζει τις αποστάσεις με ταχύτητα αστραπής και εισέρχεται εις τον ψυχικόν οργανισμό του άλλου. Είναι αόρατη και όπως τα ρεύματα Μαρκόνι υπερπηδά τα εμπόδια προσβάλλοντας το πρόσωπο που είναι διατεθειμένο να τη δεχθεί. Για να επικοινωνήσετε εξ’ αποστάσεως, πρέπει κατ’ αρχήν να σχηματίσετε διανοητική εικόνα του ανθρώπου που επιθυμείτε να επικοινωνήσετε, μέχρις ότου αισθανθείτε μεγάλη σχέση ώστε να εκδηλωθεί με κάποιο αίσθημα προσεγγίσεως. Όταν επιτευχθεί η επικοινωνία πείτε νοερώς στο μακριά πρόσωπο: «Σου στέλνω ένα ρεύμα ζωτικής δυνάμεως…» με την σκέψη που επιθυμείτε να μεταβιβάσεται ή πείτε «Σου στέλνω ένα ρεύμα ζωτικής δυνάμεως η οποία θα σε δυναμώσει και θα σε θεραπεύσει» αν θέλετε να προσπαθήσετε μια θεραπεία εξ’ αποστάσεως. Κατόπιν φανταστείτε την Πράνα να εγκαταλείπει το πνεύμα σας με κάθε εκπνοή της ρυθμικής αναπνοής και να διασχίζει την απόσταση για να φθάσει στο πρόσωπο που επικοινωνείτε. Να γνωρίζετε ότι καμμία κακή σκέψη δεν θα επηρεάσει ένα πρόσωπο του οποίου οι ιδέες είναι καλές. Δύνασθε να ελκύσετε την προσοχή και το ενδιαφέρον του άλλου στέλνοντας Πράνα με την επιθυμία που θέλετε να διαβιβάσετε. Αν οι σκέψεις είναι αγαθές θα επιτύχετε. Μην προσπαθήσετε να επηρεάσετε τον άλλον δια το κακό του γιατί οι κακές σκέψεις θα επιστρέψουν και θα κάνουν κακό σε εσάς. Πρόσωπα με κακές ιδέες δεν αποκτούν μεγάλο βαθμό ψυχικής δυνάμεως.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 00:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταβίβαση Σκέψης 1/3
Πριν μπορέσει κανείς να μεταβιβάσει μια σκέψη, πρέπει να μπορεί να σκέφτεται και κάποια ικανότητα σταθερής σκέψης είναι απαραίτητη, προκειμένου να σταλεί ένα ρεύμα σκέψης μέσα στο χώρο. Οι αδύναμες ταλαντευόμενες σκέψεις της πλειοψηφίας των ανθρώπων προκαλούν απλούς τρεμοσβήνοντες κραδασμούς στην σκεπτο-ατμόσφαιρα, που εμφανίζονται και εξαφανίζονται λεπτό με λεπτό, δε δημιουργούν καθορισμένη μορφή και είναι προικισμένες με ελάχιστη ζωτικότητα. Μια σκεπτομορφή πρέπει να είναι σχηματισμένη καθαρά και έντονα ζωογονημένη, αν πρόκειται να κατευθυνθεί σε μια ορισμένη κατεύθυνση και πρέπει να είναι αρκετά ισχυρή όταν θα φτάσει στον προορισμό της, ώστε να δημιουργήσει εκεί μια αναπαραγωγή του εαυτού της.
Υπάρχουν 2 μέθοδοι μεταβίβασης σκέψης, απ’ τις οποίες η μια μπορεί να διακριθεί σαν φυσική, ενώ η άλλη σαν ψυχική και η μια ανήκει τόσο στον εγκέφαλο όσο και στο νου, ενώ η άλλη ανήκει μόνο στο νου. Μια σκέψη μπορεί να γεννηθεί από τη συνείδηση, προκαλέσει κραδασμό στο νοητικό σώμα, ύστερα στο αστρικό σώμα, να δημιουργήσει κύματα στα αιθερικά και ύστερα στα πυκνά μόρια του φυσικού εγκεφάλου. Αυτοί οι κραδασμοί του εγκεφάλου επηρεάζουν το φυσικό αιθέρα και τα κύματα απλώνονται προς τα έξω, μέχρις ότου φτάσουν σε κάποιον άλλο εγκέφαλο και δημιουργήσουν κραδασμούς στα πυκνά και αιθερικά μέρη του. Απ΄αυτό το δεκτικό εγκέφαλο δημιουργούνται κραδασμοί στο αστρικό και ύστερα στο νοητικό σώμα το προσκολλημένο σ’ αυτόν και οι κραδασμοί του νοητικού σώματος επιφέρουν το ανταποκριτικό τρέμουλο στη συνείδηση. Αυτά είναι τα πολλά στάδια του τόξου που διασχίζει μια σκέψη.
Για την δεύτερη μέθοδο ισχύει ότι όταν η συνείδηση προκαλεί κραδασμούς στο νοητικό σώμα, μπορεί να κατευθύνει αυτούς τους κραδασμούς κατευθείαν στο νοητικό σώμα της συλλαμβάνουσας συνείδησης, αποφεύγοντας έτσι το κύκλο που μόλις περιέγραψα.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 10:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταβίβαση Σκέψης 2/3
Τώρα στην πρώτη περίπτωση, υπάρχει ένα μικρό όργανο στον εγκέφαλο, ο αδένας της επίφυσης, η λειτουργία του οποίου είναι άγνωστη στους δυτικούς φυσιολόγους και δεν ασχολούνται οι δυτικοί ψυχολόγοι. Στους περισσότερους ανθρώπους είναι ένα ατροφικό όργανο αλλά αντί να εκφυλίζεται, αναπτύσσεται και είναι δυνατόν να επισπευθεί η ανάπτυξη του σε μια κατάσταση στην οποία να μπορεί να εκτελεί τη σωστή λειτουργία του, μια λειτουργία που στο μέλλον θα αποκατασταθεί πλήρως. Είναι το όργανο της μεταβίβασης της σκέψης, ακριβώς όπως το μάτι είναι το όργανο της όρασης ή το αυτί είναι το όργανο της ακοής. Αν κανείς σκεφτεί πολύ έντονα πάνω σε μια ιδέα, με συγκέντρωση και σταθερή προσοχή, θα συνειδητοποιήσει ένα ελαφρό τρέμουλο ή ένα αίσθημα ανατριχίλας στον αδένα της επίφυσης. Το ρίγος συμβαίνει στον αιθέρα που διαποτίζει τον αδένα και προκαλεί ένα ελαφρό μαγνητικό ρεύμα που δημιουργεί το αίσθημα ανατριχίλας στα πυκνά μόρια του αδένα. Αν η σκέψη είναι αρκετά ισχυρή ώστε να δημιουργήσει το ρεύμα, τότε ο στοχαστής γνωρίζει ότι έχει πετύχει να φτάσει τη σκέψη του σε μια αποτελεσματικότητα και μια δύναμη που την κάνει ικανή για μεταβίβαση. Ο κραδασμός στον αιθέρα του αδένα της επίφυσης δημιουργεί στον περιβάλλοντα αιθέρα κύματα, όπως τα κύματα του φωτός, μόνο που είναι πολύ μικρότερα και πιο γρήγορα. Αυτοί οι κυματισμοί απλώνονται προς όλες τις κατευθύνσεις, βάζοντας τον αιθέρα σε κίνηση και αυτά τα αιθερικά κύματα με τη σειρά τους δημιουργούν κυματισμούς στον αιθέρα της επίφυσης ενός άλλου εγκεφάλου απ’ όπου μεταδίδονται στο αστρικό και νοητικό σώμα με κανονική διαδοχή φτάνοντας έτσι στην συνείδηση. Αν ο δεύτερος αδένας της επίφυσης δεν μπορεί να αναπαραγάγει τους κυματισμούς, τότε η σκέψη θα περάσει απαρατήρητη, χωρίς να κάνει περισσότερη εντύπωση απ’ όση κάνουν τα κύματα φωτός πάνω στα μάτια ενός τυφλού.

Κατά τη δεύτερη μέθοδο μεταβίβασης σκέψης, ο στοχαστής αφού δημιουργήσει μια σκεπτομορφή πάνω στο δικό του πεδίο, δεν την στέλνει κάτω στον εγκέφαλο, αλλά την κατευθύνει αμέσως προς έναν άλλο στοχαστή πάνω στο νοητικό πεδίο. Η δύναμη να το κάνει αυτό σκόπιμα, προϋποθέτει μια πολύ ανώτερη νοητική εξέλιξη απ’ ότι η φυσική μέθοδος μεταβίβασης σκέψης, γιατί αυτός που εκπέμπει πρέπει να είναι αυτοσυνείδητος στο νοητικό πεδίο, προκειμένου να σκήσει με επίγνωση αυτή τη δραστηριότητα. Αλλά η ικανότητα αυτή εξασκείται συνεχώς από όλους μας, έμμεσα και ασυνείδητα, γιατί όλες μας οι σκέψεις προκαλούν κραδασμούς στο νοητικό σώμα που πρέπει, από τη φύση των πραγμάτων, να διαδοθούν μέσω του περιβάλλοντος νοητικού υλικού. Και δεν υπάρχει λόγος να περιορίζουμε τον όρο «μεταβίβαση σκέψης» στις συνειδητές και σκόπιμες μεταβιβάσεις μιας συγκεκριμένης σκέψης από ένα άτομο σε άλλο. Όλοι επηρεάζουμε συνεχώς ο ένας τον άλλο με αυτά τα κύματα σκέψης που στέλνονται χωρίς προκαθορισμένη πρόθεση και αυτό που ονομάζουμε κοινή γνώμη δημιουργείται σε μεγάλο βαθμό μ’ αυτό τον τρόπο. Οι περισσότεροι σκέφτονται πάνω σε ορισμένες γραμμές, όχι γιατί έχουν σκεφτεί προσεκτικά ένα θέμα και έχουν φτάσει σε κάποιο συμπέρασμα, αλλά γιατί μεγάλος αριθμός ατόμων σκέφτεται πάνω σ’ αυτές τις γραμμές και παρασύρει και άλλους μαζί του.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 11:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταβίβαση Σκέψης 3/3
Υπάρχουν ορισμένοι εθνικοί τρόποι σκέψης, καθορισμένα και βαθιά κανάλια, που είναι αποτέλεσμα της συνεχούς αναπαραγωγής κατά τη διάρκεια αιώνων παρόμοιων σκέψεων, που προέρχονται από την ιστορία, τους αγώνες και τα ήθη ενός έθνους. Αυτοί τροποποιούν βαθιά και χρωματίζουν όλες τις διάνοιες που γεννιούνται στο έθνος και καθετί που έρχεται απ’ έξω από το έθνος μεταβάλλεται από την εθνική κραδασμική συχνότητα. Όπως οι σκέψεις που προέρχονται σε μας από τον εξωτερικό κόσμο τροποποιούνται από το νοητικό μας σώμα και όταν τις συλλαμβάνουμε, συλλαμβάνουμαι τους κραδασμούς τους μαζί με τους δικούς μας συνηθισμένους κραδασμούς το ίδιο και τα έθνη, όταν δέχονται εντυπώσεις από άλλα έθνη, τις συλλαμβάνουν όπως τροποποιούνται από τη δική τους , εθνική κραδασμική συχνότητα. Έτσι οι άνθρωποι στις διάφορες χώρες βλέπουν τα ίδια γεγονότα, αλλά προσθέτουν σ’ αυτά τις δικές τους υπάρχουσες προκαταλήψεις και με απόλυτη ειλικρίνεια κατηγορούν το ένα το άλλο για παραποίηση των γεγονότων και χρησιμοποίηση αθέμιτων μεθόδων. Αν αναγνωριζόταν το αναπόφευκτο αυτής της αλήθειας, πολλές διεθνείς διαφωνίες θα εξομαλύνονταν πιο εύκολα απ’ ότι τώρα, πολλοί πόλεμοι θα αποφεύγονταν και εκείνοι που έχουν αρχίσει, θα μπορούσαν εύκολα να φτάσουν σε ένα τέλος. Τότε κάθε έθνος θα αναγνώριζε αυτό που μερικές φορές ονομάζεται «προσωπική εξίσωση» και αντί να κατηγορεί το άλλο για διαφορά απόψεων, το καθένα θα αναζητούσε τη μέση λύση ανάμεσα στις δύο απόψεις, χωρίς να επιμένει απόλυτα στη δική του.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos4tt
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2013, 20:35:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας, σας διαβάζω χρόνια αλλά τώρα έπεσα στο συγκεκριμένο θέμα και για αυτό το λόγο έκανα εγράφη για να πω και εγώ την δικιά μου εμπειρία πάνω στο θέμα!
Έχω κάνει και εγώ αμέτρητα ταξίδια πριν κάποια χρόνια σε γαλαξίες σε πολιτείες πλανήτες, έχω συναντηθεί με δασκάλους, μου έχουν δώσει συμβουλές και χίλια δυο.Λόγο προσωπικών δυσκολιών σταμάτησα πριν κάποια χρόνια και ας πούμε ότι " έχασα την φόρμα μου"
Καταρχήν να πω οτι στο παιχνίδι με έβαλε ένας καλός φίλος χωρίς όμως να μου πει πολλά μιας και πιστεύει οτι πρέπει να το ανακαλύψω μόνος μου αλλά μου έδειξε τον δρόμο και εγώ το πέτυχα σχεδόν αμέσως με την πρώτη φορά που το δοκίμασα σαν κάτι να με καθοδηγούσε, το να πετύχεις την συγκέντρωση όλοι μου έλεγαν οτι είναι τρομερά δύσκολο εγώ όμως το απολάμβανα.
Η τεχνική που χρησιμοποιούσα ήταν να επικεντρωθώ στον ήχο του παλμού της καρδιάς μου, ένας ήχος που δεν είναι σταθερά επαναλαμβανόμενος( όπως μουσική ή ο ήχος του ρολογιού) , δεν μπορείς να τον προβλέψεις και πρέπει να είσαι 100% εεε λάθος 10000% συγκεντρωμένος εκεί, απαιτεί τέτοια συγκέντρωση που πολλές φορές έπρεπε να πάρω ανάσα ( πολύ εκνευριστικό να θυμάσαι οτι πρέπει να αναπνεύσεις όταν βρίσκεσαι σε τέτοια κατάσταση) επίσης δεν έπρεπε να υπάρχει καμία απολύτως άλλη σκέψη μέσα στο μυαλό μου αλλά αυτό έπρεπε να γίνει χαλαρά και χωρίς καμία πίεση, με αυτή την συγκέντρωση μπορούσα να το πετύχω να υπάρχει το απόλυτο κενό εκεί μέσα, εσυ και ο εγκέφαλος/νους/νόηση σου, καμία αδέσποτη σκέψη καμία ενόχληση καμία ομιλία κανένα τραγούδι, εσύ και αυτή η μια σκέψη, η μια αντίληψη που μπορεί να έχεις, όλο σου το είναι στην κυριολεξία! απίστευτο συναίσθημα, νιώθεις να έχεις τεράστια δύναμη μέσα στα χέρια σου τον ίδιο σου τον εγκέφαλο απελευθερωμένο από τα τόσα σκουπίδια που του έχεις βάλει να κάνει τόσο καιρό, ένας πανίσχυρος ηλεκτρονικός υπολογιστής χωρίς λειτουργικό σύστημα... και εκεί κάπου μετά από μια όμορφη εσωτερική ζεστασιά που ένιωθες ξεκινούσε το ταξίδι, ο φίλος μου είχε πει οτι πάντα να έχω δίπλα νοητικά ένα προστάτη ( βάλτε ότι θέλετε άγιο, θεό, θεούς, βούδα, ιησού, αγαπημένο σας πρόσωπο που έφυγε , να έχετε κάποιον εκεί που να νιώθετε οτι σας προστατεύει) και οτι και αν συναντούσα ρωτούσα τον προστάτη μου 2 πράγματα, αν είναι κάτι κακό αυτό που βλέπω ή αν δεν είναι αληθινό αν ήταν κάτι απο αυτά διαλυόταν αμέσως και συνέχιζε το ταξίδι μου.
Τώρα η ερώτηση που πολλοί από εσάς θα έχετε " μήπως όλα αυτά είναι απλά ένα παιχνίδι του μυαλού;" η απάντηση δεν έχει κανένα απολύτως νόημα μιας και γνωρίζεις τόσο καλά το μυαλό σου πραγματικά είναι τόσο μαγικό πράγμα αυτό που το να κάνεις τέτοιο ταξίδι πραγματικά είναι δευτερεύουσας σημασίας.
Τα θετικά για όσο καιρό το έκανα:
1) Απίστευτα διαύγεια σκέψης, το μυαλό μου δούλευε σε τρελές στροφές, αν ήθελα να μιλήσω απλά άνοιγα το στόμα μου και οι ομιλία μου έβγαινε πριν προλάβω να σκεφτώ τι θα πω και αυτά που έλεγα ήταν ακριβώς οτι ήθελα να πω μόνο που πριν θα έπρεπε να τα έχω ετοιμάσει σε χαρτί :)
2) Απόλαυση της διαδικασίας, ήταν σαν παιχνίδι το διασκέδασα πάρα πολύ, ένιωθα πραγματικά σαν παιδί σε παιδική χαρά πολλές φορές απλά έπαιζα εκεί
3) καταλαβαίνεις απόλυτα ότι η ευτυχία είναι απλά μια επιλογή
4) καμία ενοχλητική σκέψη κανένας "δαίμονας" του μυαλού ΜΟΝΟ η νόηση σου, λειτουργείς το μυαλό σου, λες και είναι το χέρι σου.
5) το σημαντικότερο απο όλα! καταφέρνεις να δαμάσεις τόσο πολύ τον νου σου που οτι γίνετε εκεί το ελέγχεις εσύ, ΕΣΥ είσαι το αφεντικό εκεί μέσα, αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να δαμάσεις και τα όνειρα σου! ο κάθε ένας απο εμάς βλέπει πολλούς επαναλαμβανόμενους εφιάλτες κάθε βράδυ τα ίδια και ιδία που ποτέ δεν τα θυμόμαστε, είναι σκέψεις μας - φόβοι μας - δικά μας δημιουργήματα που είναι εκεί και μας γεμίζουν φόβο ΤΡΟΜΟ άγχος και πόνο κάθε βράδυ μα κάθε βράδυ και είναι πάντα οι ίδιοι, καταφέρεις λοιπόν μετά από ένα διάστημα την στιγμή που θα σε έχει πάρει ο ύπνος και θα έρθει αυτο το όνειρο να το αντιληφθείς και εκεί αμέσως σχεδόν να ξυπνήσεις - το νίκησες - το αντιλήφθηκες - δεν θα ξανάρθει, απλά εκεί να έχεις την δύναμη να μην σε συντρίψει η στενοχώρια που αυτό το πράγμα για ΤΟΣΑ χρόνια σε βασανίζει κάθε βράδυ και εσυ ξυπνάς το πρωί αγχωμένος - φοβισμένος - και χωρίς καμία διάθεση, πρέπει να συνεχίσεις γιατί υπάρχουν κι άλλα (εγώ βρήκα 4 διαφορετικά)
Αρνητικά
1) δεν πρέπει να το αφήσεις γιατί αν το αφήσεις 1 θα σε αφήσεις 100 αυτό, εγώ το άφησα λόγο προσωπικών προβλημάτων (μειωμένοι διάθεση) και μετά απο ένα σημείο και μετά έπρεπε να κάνω κάτι διαφορετικό να αλλάξω επίπεδο μάλλον αλλά κανείς δεν μου έλεγε τι έπρεπε να κάνω και εγώ μόνος δεν βρήκα κάτι, ισως δεν ήταν η ώρα, δεν στενοχωριέμαι όμως ξέρω οτι μπορώ να το ξαναπετύχω και θα το κάνω μόλις βρω την ενέργεια και το πείσμα για να το κάνω και να μην βρώ ποτέ τον δρόμο μου ..... προσπάθησα. :)

Είμαστε όλοι αιχμάλωτοι του μυαλού μας.... κάνουμε ασυνείδητα ότι θέλει αυτό! πρέπει να το δαμάσουμε σαν να ήταν άγριο άλογο και θα γίνει ο ποιό πιστός μας σύντροφος, σαν άλλοι μεγαλέξανδροι να στρέψουμε το κεφάλι του βουκεφάλα στο φως και στην ράχη του να καλπάσουμε

Να σας πω οτι ποτέ δεν έχω διαβάσει κάποιο βιβλίο για το θέμα ή βρέθηκα σε κάποιο σεμινάριο παρά μόνο με ελάχιστη καθοδήγηση, ίσως είναι ποιο εύκολο έτσι!

Edited by - manos4tt on 05/08/2013 20:45:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2013, 23:07:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι φίλε μου manos4tt που μπόρεσες έστω και για μια περίοδο να βιώσεις αυτό το ταξίδι που θέλω να περιγράψω. Το ότι το σταμάτησες δεν σημαίνει ότι το έχασες ούτε σε αφήνει φίλε μου. Όταν γίνεται το μεγάλο μπαμ στον νου σου και ξεφύγει από την "φυλακή" και γνωρίσει το φως δεν γυρίζει ποτέ ξανα στο σκοτάδι απλά ρίχνεις λίγο τους ρυθμούς και την αποδοχή σε υψηλότερες συχνότητες που είχες όταν ασχολείσαι καθημερινά. Συνέχισε φίλε μου να γνωρίζεις περισσότερα υπάρχει άπειρη γνώση που μόνο με αυτό τον τρόπο θα μπορέσεις να γνωρίσεις και μην σε ανησυχεί που σταμάτησες όλοι αυτό βιώνουμε, θέλει ένα διάλειμμα για να αφομοιώσει ο εγκέφαλος αυτά που συνειδητοποίησες γιατί μετά θα είναι σαν τον μυ που τον γυμνάζεις χωρις περίοδο παύσης και στο τέλος σχίζεται. Πραγματικα αυτό το θέμα δεν ξέρω αν μπορεί να έχει κάποιο τέλος στο τέλος μπορεί να αναφέρω πως να μην ενσαρκωθείς ξανα σε τέτοιο χαμηλης ενεργειακής δόνησης πλανήτη....Καλή συνέχεια στην προσπάθεια σου!

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2013, 00:10:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω εμπειρίες …βρέθηκα σε άλλους τόπους…πλανήτες, κόσμους…δεν το επιδίωξα…άλλοι αποφασίζουν…επιλέγουν. Όταν εσύ το επιδιώκεις , το αποτέλεσμα είναι πλάνη…Συντονίσου…κάνε αγνές σκέψεις…
χωρίς στόχο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos4tt
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2013, 00:21:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε LordThomas ετσι ακριβώς είναι, ελπίζω να έρθει ξανά σύντομα η εσωτερική αυτή ενέργεια που σε σπρώχνει σε αυτή την αναζήτηση, μου έχει λείψει πολύ!
Πραγματικά δεν ξέρω που μπορεί να σε οδηγήσει αυτό το ταξίδι, αλλά μετά από τέτοια οδύσσεια όπου και αν βγεις θα ξέρεις πολύ καλά τι και πως πρέπει να κάνεις!
Σου έχει τύχει κάτι παρόμοιο όπως εμένα με τους επαναλαμβανόμενους εφιάλτες στο υποσυνείδητο?
Δεν ξέρω επίσης αν έχει αναφερθεί αλλά η ταινία Inception http://www.imdb.com/title/tt1375666/ σχετίζετε αρκετά με το θέμα αυτό, θα μπορούσαν οι φίλοι του φορουμ που ενδιαφέρονται να πάρουν μια Χολιγουντιανή ιδέα :)

Notirk : "άλλοι αποφασίζουν…επιλέγουν" σωστά αλλά όποιος το προσπάθησε δεν περίμενε να συναντήσει οτι συνάντησε, η δύναμη που σε ωθεί σε αυτό είναι καθαρά θέμα επιλογής και ίσως να μην είναι δικής σου επιλογής, αν είναι πλάνη η όχι πραγματικά ελάχιστη σημασία έχει για εμένα τουλάχιστον, μιας και αυτό που μπορείς να καταφέρεις με τον εαυτό σου ξεπερνά και την αχαλίνωτη φαντασία του εξωσωματικού ταξιδιού :)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2013, 00:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου έχει τύχει κάτι παρόμοιο όπως εμένα με τους επαναλαμβανόμενους εφιάλτες στο υποσυνείδητο?

Μου έτυχε για μεγάλη περίοδο ειδικά όταν πρωτοξεκίνησα διαλογισμό και ιδιαίτερα όταν δοκίμασα τις πρώτες φορές να συντονιστώ με το "τρίτο μάτι". Βέβαια όταν έχεις κάτι τέτοιο επαναλαμβανόμενο τότε αν διαλογιστείς και περάσεις τις εικόνες, πρόσωπα, καταστάσεις, σύμβολα που βλέπεις από λευκό ή χρυσό αγνό φως και εσωτερικά ψάξεις μια απάντηση τότε όπως είπες όταν κάτι είναι πλάνη, σκοτεινό, απάτη του νου ή άλλων ενεργειακών αρνητικών όντων που διαισθάνονται το "άνοιγμά" σου και θέλουν να σε γεμίσουν φόβο για να τραφούν, αυτό διαλύεται και δεν θα σε ξαναενοχλήσει, σαν να απέκτησες ανοσία. Βέβαια χρειάζεσαι πάντα προστασία είτε απο προστάτη ενεργειακό-οντότητα είτε σύμβολο είτε αρχικά στάδια με ενεργειακές ασπίδες που ο ίδιος πλάθεις.

quote:
Δεν ξέρω επίσης αν έχει αναφερθεί αλλά η ταινία Inception http://www.imdb.com/title/tt1375666/ σχετίζετε αρκετά με το θέμα αυτό, θα μπορούσαν οι φίλοι του φορουμ που ενδιαφέρονται να πάρουν μια Χολιγουντιανή ιδέα :)

Όπως στην ταινία γύριζε το νόμισμα και έπρεπε λογικά να πέσει για να καταλάβει ότι είναι στην ας πούμε πραγματική ζωή, έτσι κάποια στιγμή όταν καταλαβαίνεις ότι τπτ δεν είναι πραγματικότητα από αυτά που βλέπεις πραγματικά και πόσο σχετικά είναι όλα χωροχρονικά και ενεργειακά τότε όταν έχεις αμφισβήτηση για το αν είσαι στην ζωή την γήινη που ισχύει η φυσική κανόνες που μας έμαθαν ή βρίσκεσαι σε κάποια άλλη κατάσταση, τραβας τον δείκτη του χεριού σου, αν αυτός παραμένει ίδιος τοτε είσαι ακόμη στο σώμα σου στη Γη, αν αυτός επιμηκύνεται όσο τον τραβάς, σαν λάστιχο ας πουμε, τότε δεν είσαι εδω που περίμενες... Μπορεί να φαίνεται χαζό αλλά όσοι ξέρουν τι εννοώ, καταλαβαίνουν την απόλυτη χρησιμότητα αυτης της δοκιμής.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2013, 02:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγνότητα … σκέψεις , πράξεις αγνές ,άδολες…αυτό αν κατορθώσεις μέσα σένα κόσμο μολυσμένο , κυριαρχούμενο από το δόλο…αυτό και αν είναι άθλος… τα άλλα έρχονται σαν φυσική συνέπεια…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos4tt
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2013, 22:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LordThomas δεν έχω καταφέρει ποτέ να χάσω την αίσθηση του που βρισκόμουν, πάντα ήξερα ακριβώς που ήμουν και τι έκανα αλλά αυτός που λες... εντάξει αυτά είναι τα καλύτερα, πετάς και νιώθεις τον αέρα, βουτάς στην θάλασσα και νιώθεις το νερό και το άρωμα της.

Notirk όπως είπα εκεί που πήγαινα τα κατάφερνα σαν να ήταν παιχνίδι, πες το με την αγνότητα/ αφέλεια μικρού παιδιού... αυτό πέρασε και στην καθημερινότητα μου και έκανε τον κόσμο μου πολύ πολύ όμορφο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2013, 23:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Manos4tt παντως οτι θελεις να μοιραστεις μαζι μας, εμπειριες, γνωσεις, τεχνικες, βιβλιογραφι, βιντεο οτιδηποτε μπορεις ελευθερα να το ανεβασεις σε αυτο το θεμα. Καλη συνεχεια και θα χαρω να ακουσω οτι ξανα ξεκινας...

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr_Denis
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2013, 00:07:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα και εγώ να μοιραστώ κάτι που μέχρι στιγμής (πριν διαβάσω τα posts) νόμιζα ότι ήταν η φαντασία μου (ως ορθολογιστής).

Πριν από 13 χρόνια πέθανε ο παππούς μου που του είχα φοβερή αδυναμία. Την ημέρα της κηδείας του δεν μπορούσα να σταματήσω τα κλάματα και φυσικά δεν μπορούσα να τον βγάλω από την σκέψη μου.
Έτσι είπαν οι γονείς μου στον αδερφό μου και σε κάτι φιλαράκια να με πάρουν και να πάμε στο εξοχικό για να αλλάξω παραστάσεις... όπου αυτό και έγινε.

Μόλις φτάσαμε στο εξοχικό ένιωθα τόσο πολύ κουρασμένος που πήρα ένα μαξιλάρι και πήγα για ύπνο. Από την στιγμή που ξάπλωσα το μυαλό μου ήταν στον παππού...
Κάποια στιγμή νιώθω το σώμα μου πάρα πολύ ελαφρύ, και επίσης δεν είχα την αίσθηση ότι είμαι ξαπλωμένος... δηλαδή σαν να πετάω!!!
Σαν να έβγαινα από το σώμα μου!!!

Δεν κοιμόμουν!!! Άκουγα τις φωνές όλων που βρισκόντουσαν στο σαλόνι και έπαιζαν επιτραπέζιο!!!

Σε αυτό το σημείο αρχίζω να πανικοβάλομε και προσπαθούσα με κάποιον τρόπο να "γαντζωθώ", να επιστρέψω στο σώμα μου... και συμβαίνει κάτι εκπληκτικό.
Ένιωσα μια γαλήνη, μια ζεστασιά σαν να βρισκόταν ο παππούς εκεί!!!

Αυτό ήταν!!! Ένιωσα τέτοια εμπιστοσύνη και σιγουριά που αφέθηκα!!!
Ήταν μια εμπειρία, ένα ταξίδι που δεν ξαναέζησα και δεν ξέρω εάν μπορώ να ξαναζήσω.
Δεν ξέρω εάν ήταν όνειρο ή πραγματικότητα, αλλά μετά από αυτό ηρέμισα!!!

Ως ρεαλιστής έχω να πω ότι, μέχρι να συμβεί η "αποδέσμευση" από το σώμα μου, είχα 100% τις αισθήσεις μου. Τους άκουγα όλους!!!
Και κατά την προσπάθεια μου να επιστρέψω πάλι τους άκουγα.

Είναι το ένα από τα δύο παράξενα/ανεξήγητα που μου έχουν συμβεί προσωπικά.

Πως το χαρακτηρίζεται? Ήταν κάποιο διανοητικό ταξίδι/αστρική προβολή? Υπάρχει τρόπος να το ξαναζήσω?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2013, 13:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες Dr_Denis στην παρέα μας.

quote:
Σε αυτό το σημείο αρχίζω να πανικοβάλομε και προσπαθούσα με κάποιον τρόπο να "γαντζωθώ", να επιστρέψω στο σώμα μου... και συμβαίνει κάτι εκπληκτικό.
Ένιωσα μια γαλήνη, μια ζεστασιά σαν να βρισκόταν ο παππούς εκεί!!!

Αυτό ήταν!!! Ένιωσα τέτοια εμπιστοσύνη και σιγουριά που αφέθηκα!!!
Ήταν μια εμπειρία, ένα ταξίδι που δεν ξαναέζησα και δεν ξέρω εάν μπορώ να ξαναζήσω.
Δεν ξέρω εάν ήταν όνειρο ή πραγματικότητα, αλλά μετά από αυτό ηρέμισα!!!

Πως το χαρακτηρίζεται? Ήταν κάποιο διανοητικό ταξίδι/αστρική προβολή?


Λοιπον το πιθανότερο είναι ότι όντως βίωσες μια συνειδητή αστρική προβολή. Λογικό είναι την πρώτη φορά να θέλεις να επιστρέψεις στο σώμα σου γιατί εκείνη την ώρα το σώμα ρίχνει αρκετά τους ρυθμούς του, πέφτουν κατακόρυφα οι παλμοί της καρδιάς και οι αναπνοές και μετά από ένα κατώτατο όριο ο εγκέφαλος το μεταφράζει ως κατάσταση προς το θάνατο οπότε προσπαθεί να ανεβάσει ρυθμούς και νιώθεις αυτή την βίαιη έλξη πίσω στο σώμα. Βέβαια ούτε να μείνεις και πολύ σε αυτή την κατάσταση είναι ορθό γιατί πολλοί που γλυκάθηκαν από αυτή τη γαλήνη που περιγράφεις δεν ήθελαν να γυρίσουν και το σώμα τους έπαθε ανεπανόρθωτες ζημιές, αναπηρία μέχρι και θάνατο.

quote:
Μόλις φτάσαμε στο εξοχικό ένιωθα τόσο πολύ κουρασμένος που πήρα ένα μαξιλάρι και πήγα για ύπνο. Από την στιγμή που ξάπλωσα το μυαλό μου ήταν στον παππού...
Κάποια στιγμή νιώθω το σώμα μου πάρα πολύ ελαφρύ, και επίσης δεν είχα την αίσθηση ότι είμαι ξαπλωμένος... δηλαδή σαν να πετάω!!!
Σαν να έβγαινα από το σώμα μου!!!

Το οτι ήσουν κουρασμένος βοήθησε περισσότερο μιας και είναι γνωστό από μοναχούς που κουράζονταν σχεδόν εσκεμμένα το πρωι με τις δουλειές τους ώστε να είναι πιο εύκολη η αστρική τους προβολή το βράδυ.

quote:
Υπάρχει τρόπος να το ξαναζήσω?

Μπορείς να το βιώσεις συνειδητά όταν θα μπορέσεις να χαλαρώσεις βαθιά, βοηθάει να έχεις στο νου σου κάποιο σύμβολο που νιώθεις προστασία ή πρόσωπο και να αφήσεις να φύγουν απο το μυαλό σου άλλες σκέψεις καθημερινότητας.Βέβαια αν ασχοληθείς με το διαλογισμό θα δεις μεγαλύτερη βελτίωση.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.

Edited by - LordThomas on 07/08/2013 13:13:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2013, 15:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα το ταξίδι μου άρχισε το δύο χιλιάδες δέκα για έξη μήνες είχα ανοιχτές όλες τις αισθήσεις μου, μπορούσα και έβλεπα τα Αγγελικά αυτά χρυσά σχήματα με το τρίτο μάτι και ταξίδευα παντού και καμιά φορά ταξίδευα και σε υποθέσεις που δεν με αφορούσαν, θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα, πρώτον αυτά μου συνέβησαν φυσικά και τελείως ξαφνικά χωρίς να το επιδιώξω, έχουν να μου συμβούν εδώ και τρία χρόνια, γιατί σταμάτησαν ξαφνικά; Δεύτερον θέλω να μου αναλύσετε για το τρίτο μάτι και τα πονηρά πνεύματα και Τρίτων μπορούμε να μπούμε με το ταξίδι μας αυτό σε αστρικές προβολές άλλων ατόμων που ζητάνε βοήθεια και να μεταφερθούμε εκεί; Άθελα μας βέβαια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2013, 21:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3 αρχικα καλως ηρθες στην συζητηση μας.
Ας παρουμε μια μια τις ερωτησεις σου.

quote:
Εμένα το ταξίδι μου άρχισε το δύο χιλιάδες δέκα για έξη μήνες είχα ανοιχτές όλες τις αισθήσεις μου, μπορούσα και έβλεπα τα Αγγελικά αυτά χρυσά σχήματα με το τρίτο μάτι και ταξίδευα παντού και καμιά φορά ταξίδευα και σε υποθέσεις που δεν με αφορούσαν, θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα, πρώτον αυτά μου συνέβησαν φυσικά και τελείως ξαφνικά χωρίς να το επιδιώξω, έχουν να μου συμβούν εδώ και τρία χρόνια, γιατί σταμάτησαν ξαφνικά;

Πρέπει να βεβαιωθείς ότι ολη εκείνη την περίοδο ζούσες ένα αστρικό ταξίδι και όχι απλώς κάποιο όνειρο ή φαντασίωση. Μπορείς να κάνεις ένα τεστ με κάποια φίλη σου όπως να γράψει κάτι σε ένα χαρτάκι που εσύ δεν μπορείς να φανταστείς ότι έγραψε και να το βάλει κάπου που εσύ δεν ξέρεις. Τότε αν μπορέσεις με αστρική προβολή να το βρεις, να το διαβάσεις και όταν πας στην φίλη σου το δεις από κοντά ότι είναι έτσι ακριβώς οπως το διάβασες και εκεί που το βρήκες τότε μπορούμε να μιλάμε σίγουρα για αστρικό ταξίδι. Αν όντως είχε βιώσει τόσο καιρό αστρικά ταξίδια τότε δεν σταματάει ποτέ αυτό.

Όταν λες οτι ξαφνικα ξεκινησαν ολα αυτά τι εννοείς με το ξαφνικά; Συνήθως αυτό το ξαφνικό συμβαίνει μετά από κάποιο ατύχημα ή όταν κάποιος είναι νεκρός ώρες ή μερες και επαναφέρεται στη ζωή.
Πως έβλεπες τα Αγγελικά; δηλαδή;

quote:
Δεύτερον θέλω να μου αναλύσετε για το τρίτο μάτι και τα πονηρά πνεύματα

Αν είχες ανοίξει το τρίτο μάτι τότε θα μπορούσες να βλέπεις αύρες φυτών, ζώων, ανθρώπων, οράματα από το μέλλον, αστρικό και ανώτερο εαυτό των άλλων, πρόσβαση στα ακασικά αρχεία και πως θα εξελιχθεί το μέλλον και η ζωή του κάθε πλανήτη στο Σύμπαν.... Πονηρά πνεύματα είναι οι πονηρές σκέψεις του μυαλού που κυκλοφορούν σαν σκεπτομορφές.

quote:
Τρίτων μπορούμε να μπούμε με το ταξίδι μας αυτό σε αστρικές προβολές άλλων ατόμων που ζητάνε βοήθεια και να μεταφερθούμε εκεί; Άθελα μας βέβαια;

Άθελα όχι γιατί μετά πρόκειται για φαντασίωση. Το μόνο που μπορεί να επηραστεί κάποιος από κάποιον κοντινό είναι το συναισθηματικό σώμα όταν νιώσει τόσο πολύ το πρόβλημα του άλλου σαν να το ζει ο ίδιος και στο τέλος το ζει πραγματικά αλλά η γνώμη του πια γίνεται υποκειμενική. Με το αστρικό σώμα ταξιδεύεις όπου θέλεις και πρέπει να το ελέγχεις όπως ελέγχεις το φυσικό σώμα. Δεν μπορείς να βοηθήσεις κάποιον άλλο γιατί θα πρέπει να ισχωρήσεις στην ζωή του και μπορεί να παγιδευτείς εκεί και δεν πρέπει να να μπλεχτείς στην νομοτέλεια του σύμπαντος ώστε να αναστρέψεις καποιο κακό που συμβαίνει για κάποιο λόγο σε ένα κοντινό σου πρόσωπο. Επίσης μπορεί να συνδεθεί το συναισθηματικό σου σώμα τόσο πολύ με τη ζωή του άλλου που μπορεί κάποιον που μισεί για παράδειγμα να βιώσεις τόσο το μίσος που στο τέλος να τον σκοτώσεις και μετά δεν υπάρχει επιστροφή. Μόνο μεγάλοι δάσκαλοι μπορούν πάντα προσεκτικά να δώσουν κάποιες διορθωτικές κινήσεις σε κάποιον αλλά και πάλι ξέρουν ότι αν ο άλλος πέσει πνευματικά τότε θα πάρει και αυτούς μαζί του.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos4tt
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2013, 22:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LordThomas : δεν έχω διαβάσει τπτ αλλά ένα βιβλίο που μπορεί να βοηθήσει γενικότερα σε αυτό και σε πολλά θέματα πιστεύω οτι είναι η Οδύσσεια....άντε αποκρυπτογράφησε τώρα... τεχνική προσπαθώ να ακούσω τον χτύπο της καρδιάς μου και να σταματήσω κάθε σκέψη, έτσι τα κατάφερνα και σιγά σιγά ξεκινούσε το ταξίδι, προσπαθούσα να βρω κάποιον "δάσκαλο" για να με γεμίσει απορίες ;)

Dr_Denis : έχω ακούσει πολλά άτομα να έχουν ανάλογη εμπειρία αλλά οι περισσότεροι πάνω στον πανικό που και εσύ ένιωσες δημιουργούσαν κάποιο φόβο που ήταν σαν να έπαιρνε σάρκα και οστά μπροστά τους και έτσι επανερχόταν, εσυ ένιωσες κάποια προστασία με συγκεκριμένο άτομο για αυτό και το ολοκλήρωσες το ταξίδι σου, δεν έχεις παρα να το δοκιμάσεις με κάποιες απο τις τεχνικές που αναφέρονται εδώ, ο προστάτης σου θα είναι εκεί, δεν έχεις να φοβηθείς τπτ :)

maria3 : ίσως σταμάτησαν γιατί έπρεπε και εσύ να κάνεις κάτι, γιατί δεν δοκιμάζεις και εσυ να το επιδιώξεις μόνη σου, ποτέ δεν μου έτυχε κάτι σαν την δικιά σου εμπειρία αλλά μόνος τα κατάφερνα, για τα πονηρά πνεύματα ή πονηροί ταξιδιώτες ή φοβίες της ίδιας μας τις σκέψης όπως είπε και ο LordThomas και όπως έκανα και εγώ έχεις ή κάποιον που σε προστατεύει νοητικά μαζί σου ή κάποιον σύμβολο, μετά απο κάποιο διάστημα μπορείς άνετα να τα αντιμετωπίζεις και μόνη σου, όπως αναφέρθηκε απο τον χρήστη Notirk θέλει αγνότητα, φέρσου του με αγάπη λοιπόν, οτι και αν είναι κακό πνεύμα- κακός άνθρωπος- κακή δική σου σκέψη δεν θα μπορεί να σε πειράξει! μην ξεχνάς οτι μόνο με την απουσία του φωτός υπάρχει το σκοτάδι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2013, 01:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LordThomas καλός σας βρήκα, συγνώμη αν σε μπέρδεψα εγώ τα βάφτισα Αγγελικά αυτά τα σχήματα με την δική μου γλώσσα, οπότε είναι μία ορολογία δικιά μου, να το πω έτσι για να το θέσω πιο σωστά.
Έχω κάνει διάφορες ασκήσεις με το τρίτο μάτι, που έχω διαβάσει π.χ να κλείνω τα μάτια μου και να έχω πλήρη συναίσθηση του χώρου ή να τα κλείνω και να είναι σαν να βλέπω, δηλαδή σαν να μην τα έκλεισα. Όταν έβλεπα αυτά τα σχήματα ήταν σε διάφορα χρώματα και συγκεκριμένα τα περισσότερα χρυσαφή και πάντα μα πάντα κάτι σαν να μου έλεγε να τα μεταφράζω και προσπαθούσα, εκεί έμπαιναν οι σκέψεις μου, στο τι θα μπορούσε να σημαίνει αυτό το σχήμα, δεν σκεφτόμουν τίποτα άλλο, ευτυχώς για μένα εκείνη την περίοδο είχα πέσει πάνω σε μία κυρία γνωστή μου εβδομηντάρα που περνούσε κατάθλιψη από νεαρή ηλικία και είχε ασχοληθεί, δηλαδή είχε κάνει κάποια μαθήματα με κάποιον δάσκαλο, διαλογισμού οπότε ήξερε, έτυχε τότε να της αναφέρω αυτό που μου συνέβαινε και μου είπε πρέπει να αναζητάς το μπλε σαν χρώμα, με κατάλαβε χωρίς να της εξηγήσω πολλά πράγματα και όπως έγινε, αναζητούσα το μπλε, μετά από αυτό στον ύπνο μου έβλεπα καθρέπτες και πάνω τους είχαν πολλά μάτια, να ξεκαθαρίσω ότι στο διάστημα αυτό έβλεπα περιγράμματα αν αυτό θεωρείται αύρα, άλλα δεν προσπαθούσα να τις ανιχνεύσω, γιατί μέχρι τότε δεν ήξερα τίποτα και ούτε είχα ψάξει στο ίντερνετ.
Τώρα εκείνη την περίοδο όταν λέω, εννοώ ότι δεν το είχα επιδιώξει, δεν έκανα αυτοσυγκέντρωση ή κάτι τέτοιο, απλά είχα χάσει τον πατέρα μου και έκανα πολύ εργασιοθεραπεία και έχασα μετά από κάποιους μήνες και την δουλειά μου, οπότε αυτό με έκανε να αναθεωρήσω λίγο την ζωή μου και να ψαχτώ λίγο περισσότερο, ως προς το τι υπάρχει εκεί έξω, αν υπάρχει Θεός, απορίες κ.τ.λ, βέβαια σαν χριστιανή ορθόδοξη δεν είχα ξανά περάσει τέτοια κρίση.
Τώρα όσον αφορά τα ταξίδια έχω πλήρη συναίσθηση του ονείρου, όπως π.χ τις προάλλες ονειρεύτηκα ότι ήμουν σε ένα γνώριμο μέρος και ξαφνικά έσβησαν τα φώτα και γονάτισα και άρχισα να μπουσουλάω ώσπου είδα ότι άναψαν κεράκια και βγήκε η μητέρα μου και μου έδωσε το χέρι της, αυτό με τα κεριά και την μητέρα μου ξέρω ότι ήταν το δικό μου μονοπάτι, για να βρω τον δρόμο, αλλά το σβήσιμο των φώτων δεν ήταν δικό μου, προτού δω να σβήνουν τα φώτα είχα δει ότι είχα μεταφερθεί σε ένα μέρος με άγνωστους ανθρώπους και μία άγνωστη ιστορία προς εμένα, αυτό εννοώ όταν λέω αν μπορούν να μπλεχτούν τα αστρικά μας σώματα, μου συμβαίνει πολλές φορές να βλέπω ανθρώπους που δεν γνωρίζω, όχι οικείους, γιαυτό και ρώτησα.
manos4tt το να ταξιδεύω μου συμβαίνει ακόμα και τώρα χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο ή αυτοσυγκέντρωση συνήθως το μεσημέρι και όχι το βράδυ, τα σχήματα χάθηκαν, ήταν σαν να έχω ένα κουτί που έβγαιναν σχήματα από μέσα και αποφάσισα να το κλείσω γιατί τρόμαξα, σαν το κουτί της Πανδώρας δηλαδή, το έκλεισα ηθελημένα βέβαια, άλλα όταν προσπάθησα να το ξανά ανοίξω δεν άνοιγε, εκείνη την περίοδο περιττό να σου πω ότι δεν ζούσα μεταφορικά, απλά έκλεινα τα μάτια μου και έχανα επαφή με το περιβάλλον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr_Denis
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2013, 17:11:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ όλους σας για την ανταπόκριση!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιος οδηγός(Manual) για αρχάριους...? Επειδή ήταν γαλήνιο θα ήθελα να το ξαναζήσω.
Και ειδικά τώρα που βρίσκομαι σε ανακατατάξεις στην ζωή μου, ίσως είναι ο τέλειος τρόπος ηρεμίας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2013, 22:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr_Denis αν θέλεις μπορείς να αρχίζεις να διαβάζεις το θέμα αυτό από τις πρώτες σελίδες έχω ανεβάσει θέματα για αρχάριους, γνώσεις, τεχνικές. Τώρα από βιβλία θα σου πρότεινα αυτό για αρχή:

http://zh.scribd.com/doc/60475990/Heria-Olo-Fos-barbara-Ann-Brennan-By-Satriani

http://www.scribd.com/doc/57780178/Eckhart-Tolle-The-Power-of-Now-A-Guide-to-Spiritual-Enlightenment
Υπάρχει και σε ελληνικη γλώσσα ως Η Δύναμη του Τώρα

http://res.allpdftools.com/allpdftools/pdf-download-resources/A_New_Earth.pdf
Επίσης υπάρχει σε ελληνική γλώσσα ως Για μια νεα αρχη

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2013, 14:05:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα να αναφέρω κάτι μια και ρωτήθηκα για την αύρα, την αύρα την καταλαβαίνω συνήθως από το κρύο ή την ζέστη και τα περιγράμματα, δεν ξέρω αν σας έχει τύχη να πεθαίνει κάποιος και αισθανθείτε το δωμάτιο κρύο, μου έχει συμβεί και την τελευταία φορά ήμουν σε νοσοκομείο οπότε ξύπνησα κατευθείαν από το κρύο που είχε το δωμάτιο και όντως ένας άνθρωπος στο διπλανό κρεβάτι από τον δικό μου άνθρωπο που νοσηλευόταν είχε πεθάνει, το ξέρω ότι είναι μακάβριο αλλά μου συμβαίνει και συνήθως το αντιλαμβάνομαι από τις αλλαγές τις θερμοκρασίας.
Τώρα το ερώτημα είναι γιατί όταν φεύγει η ψυχή, που την παρουσιάζω με την αύρα των ανθρώπων αισθανόμαστε αυτό το κρύο;
Η όταν ταξιδεύω μετά ξυπνάω και αισθάνομαι παγωμένη και ας είναι μεσημέρι με ντάλα ήλιο και καύσωνα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2013, 08:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα αίσθηση και σκέψη, σκεφτείται λιγάκι πως συμβαίνει στην καθημερινή μας ζωή και πως μας φυλακίζει όταν δεν έχουμε συνειδητοποιήσει πως να το διαχειριστούμε. Καθημερινά πια ο άνθρωπος αναζητά την ευχαρίστηση σε άτομα, καταστάσεις, μέρη, αντικείμενα, σχέσεις με σημείο αναφοράς πάντοτε προηγούμενες μνήμες αίσθησης ευχαρίστησης που είχε βιώσει σε κάποια παρελθόντα χρονικά διαστήματα.
Αλλά μετά από την στέρηση αυτής της ευχαρίστησης έπειτα από λήξη τέτοιων συμβάντων ή απώλειας τέτοιων αντικειμένων ή ατόμων, δεν έρχεται ο πόνος του αποχωρισμού; Ακόμα και στο ίδιο μέρος να πας, με τα ίδια άτομα που είχες βιώσει αίσθημα ευχαρίστης κάποια στιγμή στο παρελθόν, με την ελπίδα τι; ότι ο εγκέφαλός σου θα παίξει την αποθηκευμένη ταινιούλα ευχαρίστησης σε επανάληψη και θα γευτείς πάλι το ίδιο αίσθημα ευχαρίστησης όπως τότε; δηλαδή να ζεις σε μια διαρκή επανάληψη χωρίς ο εγκέφαλος να χρειάζεται να αφομοιώσει τπτ καινούργιο, καμμία νέα αίσθηση;με την ελπίδα ότι όλα θα είναι ακριβώς τα ίδια; πως γίνεται αφού ο χρόνος δεν μένει σταθερός... Και εκεί έρχεται η δυσάρεστη έκπληξη όταν τπτ δεν ειναι το ιδιο ευχαριστο, τπτ δεν είναι το ίδιο όπως ήλπιζες και επέρχεται η απογοήτευση, νεύρα που δεν σου ήρθαν όπως είχες σχεδιάσει και θέλεις να τα παρατήσεις όλα και να φύγεις, είσαι υπό την επίρρεια του αισθήματος του πόνου.


Συμφωνω φιλε μου με αυτα που λες ,ομως εδω νομιζω θα επρεπε να προσθεσεις και τον παραγοντα της μηχανικοτητος στα λεγομενα σου ,γιατι ετσι οπως το λες δινεις την λανθασμενη εντυπωση οτι μπορει και να ειναι επιλογη μας ολα αυτα που κανουμε και βιωνουμε


Λυπαμαι που λογω εργασιακων υποχρεωσεων ,[και για ενα μηνα ακομα] δεν
θα εχω την δυνατοτητα να μελετησω τα γραπτα σου


Θα το κανω ομως, αμεσως μετα το περας της εργασιας μου ,διοτι θιγεις θεματα που με ενδιεφερουν πολυ


Ελπιζω να παραμεινεις στην παρεα μας για το οφελος ολων


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2013, 22:06:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω κάνει διάφορες ασκήσεις με το τρίτο μάτι, που έχω διαβάσει π.χ να κλείνω τα μάτια μου και να έχω πλήρη συναίσθηση του χώρου ή να τα κλείνω και να είναι σαν να βλέπω, δηλαδή σαν να μην τα έκλεισα. Όταν έβλεπα αυτά τα σχήματα ήταν σε διάφορα χρώματα και συγκεκριμένα τα περισσότερα χρυσαφή και πάντα μα πάντα κάτι σαν να μου έλεγε να τα μεταφράζω και προσπαθούσα, εκεί έμπαιναν οι σκέψεις μου, στο τι θα μπορούσε να σημαίνει αυτό το σχήμα,

maria3 Το ότι έβλεπες ένα χώρο που πιθανον ειχες δει με τα φυσικα σου ματια δεν σημαινει οτι τον εβλεπες με το τριτο ματι αλλα πολυ πιθανον ηταν προβολη των αποθηκευμενων εικονων, θα ηταν πολυ πιο σιγουρο αν εκανες το πειραμα που σου ανεφερα παραπανω που τα δεδομενα ειναι εντελως αγνωστα και τυχαια!

quote:

όταν ταξιδεύω μετά ξυπνάω και αισθάνομαι παγωμένη και ας είναι μεσημέρι με ντάλα ήλιο και καύσωνα.

Το θεμα τωρα με την θερμοκρασια πολύ πιθανον επειδη πεφτουν οι παλμοι σου πολυ χαμηλα και σπαταλας ενεργεια πολυ για να καταφερεις αυτο που θελεις.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2013, 22:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνω φιλε μου με αυτα που λες ,ομως εδω νομιζω θα επρεπε να προσθεσεις και τον παραγοντα της μηχανικοτητος στα λεγομενα σου ,γιατι ετσι οπως το λες δινεις την λανθασμενη εντυπωση οτι μπορει και να ειναι επιλογη μας ολα αυτα που κανουμε και βιωνουμε

xristosxatz έρχεσαι στη Γη σαν έναν ον με αμνησια ουτε ξερεις ποιος εισαι ουτε τον σκοπο σου ουτε τι αναζητας τπτ...Οποτε κανεις καποιες κινησεις και προσπαθειες να παρεις γνωσεις αναλογως με τα βιωματα και τις συνθηκες που θα σου τυχουν στη ζωη. Πολλα πραγματα οπως το σε ποια οικογενεια θα γεννηθεις, τα χαρακτηριστικα σου κτλ πολλοι ψυχικοι αναφερουν οτι τα προκαθοριζεις στο πνευματικο επιπεδο πριν ενσαρκωθεις στο σωμα αλλα και παλι απο αλλη αποψη μπορεις να πεις οτι επιλεγεσαι για ενα σωμα και ζωη που ειναι μια χονδροειδες εκφραση του Ολου και αναλαμβανεις να την εκπληρωσεις. Και παλι εχεις επιλογες αλλιως η ζωη θα ηταν ματαια και οτι κι αν γινοταν θα λεγαμε ενταξει αφου θα γινοταν γιατι να μπω στον κοπο. Άλλωστε αν δεν ψαξεις να μαθεις ποιος εισαι πραγματικα θα ζεις ως ενας ανθρωπος με τα προτυπα που μας περναμε καθημερινα που δεν ισχυουν καθολου με την πραγματικοτητα. Βέβαια στην επισημανση που μου εστειλες δεν υπαρχει διλημμα αν υπαρχει επιλογη δικη μας αλλο ηταν το νοημα για αυτο μπορει και σε αυτη την απαντηση να μην ειμαι μεσα στο σκεπτικο σου.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.

Edited by - LordThomas on 12/08/2013 22:15:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2013, 06:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ένα θέμα συζήτησης που είχα εχθές στο Facebook τίτλο "διαλογισμος ή προσευχη;"
Η πρώτη απάντηση που δέχθηκε το θέμα από έναν άλλον χρήστη ήταν:

"ΤΟ ''ΔΗΘΕΝ'' Τρίτο Μάτι ή έκτο τσάκρα μεταφέρει την ''ενέργεια'',(τι ειδους ενεργεια ομως;)-σε αυτες τις θρησκειες,ειναι η μεγαλυτερη πηγη της δαιμονικης ενεργειας,το αποκορυφωμα θα λεγαμε,και ειναι πιο πανω απο τα φρυδια. Εκει,μολις ο ανθρωπος βαπτιστει ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ,και παρει το ΑΓΙΟ ΧΡΙΣΜΑ,ερχομενη η Χαρις του Αγιου Πνευματος, ''κλεινει'' το έκτο τσάκρα, και ειναι πλεον μακρια απο την επιρροη του Διαβολου.ΕΚΤΟΣ,εαν μονος του ,αργοτερα,θελει να ξαναπειραματιστει με δοξασιες οι οποιες προσκυνουν εκτος απο θεους ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ...Ο Θεος ειπε:''ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ας παρει το Σταυρο του και ας ερθει οπισω μου''. "

Όταν τον ρώτησα αν έχει δει με τα αλλα 2 του φυσικα ματια να βγαίνουν δαιμονικές ενέργειες από το τριτο μάτι και πως είναι οι δαιμονικές αυτές δυνάμεις και γιατί μπορεί να τις δει μόνο αυτός και εμείς όχι;
Ενταξει το θέμα έφτασε στο να βγάλει ο συντάκτης συμπέρασμα ότι δεν ειμαι χριστιανος ορθοδοξος χαχαχαχα ενταξει με χαλασε το θεμα του ποσο στενομυαλοι ειναι ακομη καποιοι, δεν την συνεχισα την συζητηση δεν ειχε νοημα!

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2013, 20:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"ΤΟ ''ΔΗΘΕΝ'' Τρίτο Μάτι ή έκτο τσάκρα μεταφέρει την ''ενέργεια'',(τι ειδους ενεργεια ομως;)-σε αυτες τις θρησκειες,ειναι η μεγαλυτερη πηγη της δαιμονικης ενεργειας,το αποκορυφωμα θα λεγαμε,και ειναι πιο πανω απο τα φρυδια. Εκει,μολις ο ανθρωπος βαπτιστει ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ,και παρει το ΑΓΙΟ ΧΡΙΣΜΑ,ερχομενη η Χαρις του Αγιου Πνευματος, ''κλεινει'' το έκτο τσάκρα, και ειναι πλεον μακρια απο την επιρροη του Διαβολου.ΕΚΤΟΣ,εαν μονος του ,αργοτερα,θελει να ξαναπειραματιστει με δοξασιες οι οποιες προσκυνουν εκτος απο θεους ΚΑΙ ΔΑΙΜΟΝΕΣ...Ο Θεος ειπε:''ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ας παρει το Σταυρο του και ας ερθει οπισω μου''. "

Έπρεπε να τον ρωτήσεις τότε γιατί υπάρχει αυτό το τσάκρα, μαζί με τα άλλα,τι ρόλο παίζουν για το σώμα και το πνεύμα μας και άλλα τέτοια. Αλλα μάλλον θα απαντουσε οτι τα εβαλε ο σατανας εκεί για τους πονηρούς του σκοπούς.Ο καθένας επιλέγει τι θα πιστέψει.Στην περίπτωση των χριστιανων, μιας και εκεί κυριαρχεί ο φόβος,μόνο η απόριψη υπάρχει για την γνώση και την ελευθερία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2013, 09:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έπρεπε να τον ρωτήσεις τότε γιατί υπάρχει αυτό το τσάκρα, μαζί με τα άλλα,τι ρόλο παίζουν για το σώμα και το πνεύμα μας και άλλα τέτοια. Αλλα μάλλον θα απαντουσε οτι τα εβαλε ο σατανας εκεί για τους πονηρούς του σκοπούς.Ο καθένας επιλέγει τι θα πιστέψει.Στην περίπτωση των χριστιανων, μιας και εκεί κυριαρχεί ο φόβος,μόνο η απόριψη υπάρχει για την γνώση και την ελευθερία.

Το τρελό είναι ότι απεικονίζονται οι αυρες σε αγιογραφίες και ακόμη να καταλάβουν τι είναι αυτή η φωτεινή φούσκα γύρω από τους αγίους, την φωτογράφισαν με την μηχανή Κιρλιαν και ακόμη νομίζουν ότι ο άνθρωπος είναι μια κρεατόμαζα που έρχεται εδώ, πιστεύει το παραμυθάκι του αδαμ και της ευας που φαγανε το μηλο που τους ειπε ενα φιδι και πέσανε στην Γη (πως πεσανε; με αλεξίπτωτο; ελεος) και τωρα εμεις γεννηθηκαμε να φοβομαστε τα παντα και να μην ψαχνεις κανεις ποιος δημιουργησε τα παντα γιατι ειναι αμαρτια! Ελεος τοσο σκοταδισμος ακομη και στο 2013;
Όταν ανάφερα σε εναν φανατικο χριστιανο να μου πει τι εννοουσε ο Χριστός με την φράση "Εγω ειμι" με κοιτούσε λες και πρώτη φορά το άκουσε.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2013, 19:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φόβος είναι πολύ βαθιά ριζωμένος μέσα τους,δεν είναι οτι είναι ανίκανοι να καταλάβουν(ολοι μας έχουμε μια μεγαλοφυία μέσα μας)απλά επιλέγουν να μην το κάνουν.Βρίσκονται σε παθητική άρνηση, ό,τι και να τους πείς θα το αντικρούσουν. Οι φανατικοί θρήσκοι και οι hardcore σκεπτικ είναι ακριβώς το ίδιο,βρισκονται και οι δύο σε άρνηση.

Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις,δεν είναι όλοι οι χριστιανοί το ίδιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy