ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ταξιδι Με Την Σκεψη Σε Αυτον Αλλα Και Σε Αλλο Πλανητη Στο Συμπαν Και Επικοινωνια Με Το Μυαλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 11:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον οποιος εχει σοβαρες απόψεις, εμπειριες ή να αναφέρει τεχνικές μιλάμε, δεν ασχολούμαι όμως άλλο να κανω παραθεσεις και να προσπαθω να πεισω καποιον, ηδη γεμισαμε με αχρητα μηνυματα.
Επίσης περιμένω εσας τωρα να αναφερετε εννοειται τεχνικες που εχετε δοκιμασει, ομαδες που πιθανον εχετε ή ειχατε δημιουργησει, πηγες πληροφοριας και οτι αλλο εχετε την ευγενη καλοσυνη να μοιραστειτε μαζι μας.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 13:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

φίλε Heretic, φυσικά και υπηρχε στην αρχή κάποιος πιο προχωρημένος από εμάς ο οποίος και μας καθοδηγούσε μέχρι η ομάδα να αποκτήσει τον ρυθμό της. Ξεκινήσαμε φυσικά με διαλογισμό, αναπνοές τα γνωστά στους περισσότερους, αργότερα με βαθιά χαλάρωση συγχρονισμό με την αναπνοή καθώς μειώνονται οι αναπνοές και οι χτύποι της καρδιάς, καθαρίζει το μυαλό από σκέψεις χωρίς πίεση απλως αφηνεις να περνάνε και για να νιώσεις ενα είδος ασφάλειας, αλλά αργότερα καταλαβα οτι δεν ήταν αυτός ο τελικός σκοπός, μπορείς να συγκεντρωθείς σε κάποιο σύμβολο που έχεις σαν φυλακτό ή νιώθεις πάντα ότι σε αντιπροσωπεύει, βέβαια δεν γίνονται όλα μεσα σε μια μέρα και δεν είναι καθολου ευκολο ουτε να συγκεντρωθεις για ωρα τον πρωτο καιρο, οταν καταφέρεις να κινηθεις πια με το αστρικο σωμα , μπορεις να δεις τον εαυτο σου σε κατασταση υπνου, βλεπεις συνειδητα τον χωρο γυρω σου αλλα οχι πάντα οπως ειναι ακριβως στην πραγματικοτητα. εκεινη την στιγμη νιωθεις οτι αιωρησε απλα την πρωτη φορα πολλοι επιστρεφουν αμεσως γιατι ο εγκεφαλος τους δεν ειναι εξοικειωμενος ακομη και η κατασταση του φυσικου σωματος εκεινη την στιγμη έχει σημαδια σαν να οδηγειται σε θανατο οποτε θελει να βγει απο αυτη την φαση και λογικα εκκρινει ουσιες για να αυξηθουν και παλι οι κτυποι και οι ανασες. Επειτα οσοι ξεπερασουν αυτο το σταδιο μπορουν να μεινουν παραπανω ωρα συνειδητα με το αστρικο τους σωμα, ο καθοδηγητης παιζει το ρολο της δικλειδας ασφαλειας επειδη οπως ο ιδιος μου εχει πει εχουν τυχει περιπτωσεις ατομων που τους αρεσε αυτη η κατασταση και πολλοι δεν ηθελαν να ξαναγυρισουν στο φυσικο τους σώμα αλλα και για τυχον οντοτητες που θα πετυχουμε στο δρομο που θα θελουν να παραπλανησουν ή καποιο άλλο αρνητικο σκοπο. Η ολη διαδικασια ειναι χρονοβορα, παιρνει την πρωτη φορα κααι μηνες δεν ειναι κατι ευκολο και εξαρταται και απο το επιπεδο της ομαδας.


OK LordThomas, να υποθέσω λοιπόν ότι ξεκινήσατε με διαλογισμό και μετά εξασκηθήκατε στη γνωστή κατάσταση αυτοΰπνωσης. Εκεί φαντάζομαι πως δοκιμάσατε κάποια εξωσωματική εμπειρία. Και πάλι δεν ξέρεις αν χρησιμοποίησε ο "δάσκαλος" κάποια γνωστή τεχνική, έτσι;

quote:

Για την περίπτωση του ελεγχου σκεψης, δεν γνωριζω αν χρησιμοποιει ονομαστικα καποια τεχνικη, ο ίδιος ισχυριστηκε απο την αρχη οτι μπορουσε απο μικρος να διαβαζει την σκεψη καποιου που ειχε οπτικη επαφη και συγκεντρωνονταν ή όταν καποιος ειχε εντονα μια σκεψη στο μυαλο του, μικρος του ακουγοταν σαν φωνες στο μυαλο και νομιζε για αρχη οτι εχει καποια ψυχασθενεια και οι γονεις του τον ειχανε παει σε ποσους γιατρους και σταματησε καποια στιγμη να τους λεει τι του συμβαινει για να γλιτωσει να τον κλεισουν σε κανα ιδρυμα, ψαχτηκε, διαβασε και για αλλους με τετοιες περιπτωσεις και μπορεσε με τον καιρο να συνειδητοποιησει τι ηταν αυτο και πως να το ελεγχει πια.
Δεν σημαινει παντα οτι με το που θα σε κοιταξει μπαμ εισαι υποχειριο του, πρεπει να συγκεντρωθει σε ενα ατομο οπως και εγινε στην περιπτωση που περιεγραψα.

ΟΚ, υποθέτω πως μιλάμε για ένα φυσικό χάρισμα λοιπόν.


Abyssus Abyssum Invocat

Edited by - Heretic on 14/07/2016 13:39:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 14:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LordThomas

Μου ζητάς να σου αναλύσω μια ολόκληρη κβαντική φυσική.Δεν είναι δυνατόν.
Σου καθιστώ γνωστό όμως, πως όλα τα "υπερβατικά" τείνουν να εξηγηθούν από αυτή.

Πριν από χρόνια, είχα μια "τρομερή" βιωματική εμπειρία, η οποία συνοδεύθηκε αμέσως από μια άλλη.Δεν υπέπεσα στο λάθος, να τις ερμηνεύσω και να αποδεχθώ το τάδε ή το δείνα.Περίμενα υπομονετικά πολλά χρόνια, ώσπου η επιστήμη κατάφερε, έστω και θεωρητικώς, να προσεγγίσει αυτά που βίωσα, χωρίς και πάλι να με κάνει ένθερμο οπαδό.
Επειδή αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος και πέραν πάσης αμφιβολίας για κάτι, τότε αυτό το κάτι επιδέχεται πέραν της μιας ερμηνειών.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 14:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
OK LordThomas, να υποθέσω λοιπόν ότι ξεκινήσατε με διαλογισμό και μετά εξασκηθήκατε στη γνωστή κατάσταση αυτοΰπνωσης. Εκεί φαντάζομαι πως δοκιμάσατε κάποια εξωσωματική εμπειρία. Και πάλι δεν ξέρεις αν χρησιμοποίησε ο "δάσκαλος" κάποια γνωστή τεχνική, έτσι;

Όχι δεν μας ανέφερε ποτέ ονομασίες τεχνικών απλώς μεθοδολογία... καταλάβες το διαδικαστικό.

Στις αρχές μπορω να πω βιωνα παραξενα για μενα τοτε πραγματα, οπως εχει τυχει ενα πρωι να βγαλω το αυτοκινητο απο εναν περιφραγμενο χωρο ενος φιλου, αυτος εχει παει να ανοιξει την συρομενη πορτα και περιμενει να βγαλω το αυτοκινητο στον δρομο να φυγω. Ενω ημουν μεσα στο αυτοκινητο με αναμενη μηχανη , νιωθω και βλεπω λες και γινοταν κανονικα να βγαινω απο τον χωρο , σταματαω στην πορτα χαιρεταω τον φιλο μου και ακριβως τις κουβεντες που ειπε και του ειπα να θυμαμαι, κοιταω ερχοταν ενα μπλε ΙΧ , περιμενω περναει και βγαινω κι εγω και φευγω....ξαφνικα σαν να συνηλθα επειδη ακουγα καποιον να με φωναζει, αφου συνειδητοποιω οτι ακομη ειμαι στο αυτοκινητο και τον φιλο μου να μου φωναζει αντε ρε συ θα βγεις; φτανω στην πορτα και ξερω ηδη τι θα μου πει οπως αυτο που ειδα πριν λιγο, ερχεται οντως ενα μπλε ΙΧ και αφου περναει βγαινω κι εγω...ειλικρινα σταματησα λιγο πιο κατω στην ακρη λιγακι γιατι ηταν πρωτη φορα που ειχα βιωσει κατι τέτοιο και ηθελα λιγο χρονο να καταλαβω τι γινεται...

αλλη φορα σε κατασταση διαλογισμου μου ερχεται πεντακαθαρη εικονα εμενα να ξυπναω την επομενη μερα, ηλιολουστη μερα να πηγαινω διπλα στο σπιτι της γιαγιας μου, μιλουσαμε και θυμαμαι ακριβως την κουβεντα που ειχαμε, ακουω καποια στιγμη καποιον να με φωναζει απεξω, κοιτάω το ρολόι 12:00, βγαινω και βλεπω 2 φιλαρακια που ειχαν ερθει ξανα στην πολη μετα απο χρονια, ακριβως τι ρουχα φορουσαν και οτι ο ενας ηταν στο ποδηλατο και ο αλλος πεζος και τις πρωτες κουβεντες που ειπαμε και μετα τπτ κενο ... επανερχομαι αλλα μεσα στην μερα δεν το εδωσα πολυ σημασια με το σκεπτικο οτι μηπως ηταν καποιο σεναριο που ηθελα εγω να προβαλω... κοιμαμαι...ξυπναω την επομενη μερα, παω ασυναισθητα στην γιαγια μου, αρχισαμε να μιλαμε και μολις ακουω καποιον να με φωναζει κοιταω αμεσως την ωρα και ηταν οντως 12:00, πριν βγω ακομη ηξερα ποιοι ηταν κτλ...

Και πολλες αλλες περιπτωσεις τετοιας φυσεως...

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 14:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πριν από χρόνια, είχα μια "τρομερή" βιωματική εμπειρία, η οποία συνοδεύθηκε αμέσως από μια άλλη.Δεν υπέπεσα στο λάθος, να τις ερμηνεύσω και να αποδεχθώ το τάδε ή το δείνα.Περίμενα υπομονετικά πολλά χρόνια, ώσπου η επιστήμη κατάφερε, έστω και θεωρητικώς, να προσεγγίσει αυτά που βίωσα, χωρίς και πάλι να με κάνει ένθερμο οπαδό.
Επειδή αν δεν είσαι απόλυτα σίγουρος και πέραν πάσης αμφιβολίας για κάτι, τότε αυτό το κάτι επιδέχεται πέραν της μιας ερμηνειών.

Τι εμπειρία;

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 14:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ήδη αναφερθεί εκτενώς στο Θέμα << Βιωματικές εμπειρίες >>.
Θα πρέπει να το θυμάσαι.Αν όχι μπορείς να το βρεις στην Σοφία.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 14:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχω ήδη αναφερθεί εκτενώς στο Θέμα << Βιωματικές εμπειρίες >>.
Θα πρέπει να το θυμάσαι.Αν όχι μπορείς να το βρεις στην Σοφία.

Οκ θα το κοιταξω.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 16:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μου επιτρέψετε μια παρένθεση. Εγώ θυμάμαι την ιστορία του Μάριου πολύ χαρακτηριστικά, αν και ήμουν σε read only mode τότε. Σαν εμπειρία από λήψη DMT μου φάνηκε. Δεν ισχυρίζομαι ότι ο Μάριος πήρε όντως DMT, είναι φυσική ουσία και υπό συνθήκες μπορεί να το παράγει και ο ίδιος ο οργανισμός. Σε γενικές γραμμές είναι πολύ περίεργη φάση για να το χαρακτηρίσεις στενά ψυχότροπο και τις εμπειρίες σου ψευδαισθήσεις ή παραισθήσεις και έχει σαφείς προεκτάσεις μυστικιστικού τύπου.

http://www.alternet.org/drugs/10-mind-blowing-experiences-dmt

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 18:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη, παρ'όλο το νεαρό της ηλικίας μου τότε, δεν παρασύρθηκα από κανενός είδους θεοσοφιστικές εξηγήσεις, θεούς, δαίμονες, mind games, κ.λ.π.

Και για αυτό έγραψα:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Δεν υπέπεσα στο λάθος, να τις ερμηνεύσω και να αποδεχθώ το τάδε ή το δείνα.

Σημειωτέον δε, παρ' όλες τις πιθανές προσεγγίσεις, που μου χάρισε η γνώση της κβαντικής φυσικής, δεν έχω ακόμη οριστικοποιήσει, το τι ακριβώς συνέβη τότε.Και μετά, στο Αγιον Ορος.

Ολα είναι...κβαντικώς αποδεκτά.
Οπως και ο στεγόσαυρος του Μάνου.

Για ένα είμαι απόλυτα σίγουρος και πέραν πάσης αμφιβολίας.
Δεν πήρα ουσίες.

Ισως όμως, να επέδρασε στην εμπειρία αυτή, το γεγονός πως ανέβηκα στη σπηλιά, με σκοπό να προσπαθήσω να πραγματοποιήσω, συνειδητό αστρικό ταξίδι, επηρεασμένος κι εγώ από το ρεύμα της εποχής, περί των μεταφυσικών εμπειριών.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 19:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
δεν ειπα λωποδυτης μην διαστρεβλωνεις τα λεγομενα μου για να μας πουλησεις δραμα...
Και συγκεκριμενα αλλο κριτικη και αλλο χλευασμος και χαρακτηρισμος και στην τελικη δεν ειπα οτι ειμαι αγιος και λογικο ειναι οταν σου επιτιθονται μαζι πολλοι και παλι ευγενεστατα μιλουσα ακομη και στις ειρωνειες απο ανθρωπους που το παιζουν μεγα φιλοσοφοι αλλα στην θεωρια μονο


Ok, έχεις ένα δίκιο σε αυτά που γράφεις εδώ. Ωστόσο όταν προβαίνεις σε μία σειρά από βαρύγδουπες υπερφυσικές δηλώσεις θα πρέπει να είσαι έτοιμος να ακούσεις από κριτική μέχρι και χλευασμό. Διότι έχουμε κουραστεί στο φόρουμ από ανθρώπους που αναγάγουν τις υποκειμενικές τους εμπειρίες σε συμπαντικές αλήθειες και υπεράνθρωπες δυνάμεις.


Δες για παράδειγμα τι μάς είπες εδώ.

quote:
Με την ομαδα διαλογισμου ειχαμε (λεω ειχαμε γιατι λογω κοιωνικοοικονομικων αναγκων διαλυθηκαμε τελευταια χρονια) προχωρησει σε πολλα πεδια, πες τι θες να συζητησουμε; αστρικη προβολη, πνευματικη αναζητηση σε ξενα τοπια και νοητικη περιγραφη, ανοιγμα τριτου ματιου, επικοινωνια με ανωτερες και εξωγηινες οντοτητες, διακοη, τηλεπαθεια, έλεγχο σκέψης, επιλυση Μαγια και διασωση τελευταιας στιγμης απο θανατο πολλων ανθρωπων, αναζηση προηγουμενης ζωης, ελεγχος της υλης, χωροχρονικη μετατοπιση.... ΤΙ εχεις ως προσωπικη εμπειρια και θες να το αναλυσουμε και να μιλησουμε σοβαρα;


Έχουμε εξωγήινους, έλεγχο ύλης, χωροχρόνο, τα πάντα όλα, you name it! Δηλαδή άκου τι μάς λες: ούτε λίγο ούτε πολύ, έχετε καταφέρει και παραβιάζετε-ελέγχετε ποικιλοτρόπως τους άκαμπτους νόμους της φύσης...κατά τ'άλλα όμως αρνείστε να προβλέψετε μερικά νουμεράκια στο ΚΙΝΟ!...έλα τώρα...είπαμε η ανωνυμία των φόρουμ μάς δίνει ένα θάρρος αλλά όχι κι έτσι.

Η συντριπτική πλειοψηφία όσων επικαλούνται 'θαυματουργές' ψυχικές δυνάμεις για κάποιο λόγο κωλύονται να δώσουν δείγματα 'απτής' θαυματουργίας.

Όμως 'ο καλός σκοπός αγιάζει τα μέσα'. Και κάποιος που θα είχε όντως τέτοια χαρίσματα τώρα θα είχε βγάλει χρήματα και θα τα μοίραζε στους άστεγους και τους άπορους που "δόξα τω θεώ" υπάρχουν πάρα πολλοί ανάμεσά μας! Από τη στιγμή λοιπόν που δεν το κάνετε σημαίνει ότι δεν μπορείτε και τα περί 'υλισμού' είναι δικαιολογίες τις οποίες προέβλεψα ότι θα επικαλεστείς πριν καν τις επικαλεστείς...κατά τ'άλλα δεν υπάρχει κανένα προσωπικό πρόβλημα με εσένα Lord Thomas ούτε και σκοπεύω να στην 'μπαίνω' με αυτά που γράφεις. Ίσα-ίσα κάποια έχουν και ενδιαφέρον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 19:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιάννη, παρ'όλο το νεαρό της ηλικίας μου τότε, δεν παρασύρθηκα από κανενός είδους θεοσοφιστικές εξηγήσεις, θεούς, δαίμονες, mind games, κ.λ.π.

Και για αυτό έγραψα:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Δεν υπέπεσα στο λάθος, να τις ερμηνεύσω και να αποδεχθώ το τάδε ή το δείνα.

Σημειωτέον δε, παρ' όλες τις πιθανές προσεγγίσεις, που μου χάρισε η γνώση της κβαντικής φυσικής, δεν έχω ακόμη οριστικοποιήσει, το τι ακριβώς συνέβη τότε.Και μετά, στο Αγιον Ορος.



Η εμπειρία του Αγίου Όρους που βρίσκεται;

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 21:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη, δεν μπορώ να την βρώ.Την έχω γράψει δύο φορές, μια στο Σοφία και μια στο ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ.

Μόνο ο Μάνος μπορεί να την βρεί, όπως το έχει ξανακάνει.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 21:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LordTomas

Κάποτε είχα γράψει στον Πλάτωνα το εξής:

quote:

Συγγραφέας Μηνύματος: ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Απάντησε την: 02/04/2012 22:41:46
Μήνυμα:

Πλάτωνα

Το έπιασες αμέσως το νόημα με τις γέφυρες,έτσι?Το ήξερα.

θα γράψω,αλλά όχι για σένα.Εμείς πήγαμε και γυρίσαμε και ματαξαναπήγαμε και ξαναματαήρθαμε...

Οι φίλοι όμως που βρίσκονται στην αρχή τού ταξιδιού τους,ίσως το χρειασθούν.
Το παράδειγμα που έφερες με τον Αγγελο είναι κατατοπιστικό.Αυτός έκαψε τις γέφυρες και δεν μπορεί να γυρίσει.Θα "βολοδέρνει" εκεί,στην αυθυποβολή που ο ίδιος έχει επιβάλλει στον εαυτό του.Θα βλέπει τις σκεπτομορφές του,ώς πραγματικότητα και θα ζει μέσα σε αυτήν.

Το μυστικό είναι η συνεχής επίγνωση.Επίγνωση ότι μπαίνεις σε ανεξερεύνητα μονοπάτια και πρέπει να έχεις τον μίτο της Αριάδνης μαζί σου,ώστε να μπορείς να επιστρέψεις εκεί που ανήκεις.Στον χώρο και στον χρόνο απο όπου άρχισες το "ταξίδι".

οταν περνάς την γέφυρα της υλιστικής ύπαρξης,κάτω απο τα πόδια σου υπάρχει το χάος και πάνω απο το κεφάλι σου η πίεση της αμφιβολίας.Της αμφιβολίας που σε φρενάρει,σε τραβά πίσω,σε τινάζει κάτω.Και εσυ πρέπει να περάσεις την γέφυρα οπωσδήποτε,άν θέλεις να μάθεις.

Εννοώ ότι,στην πίσω μεριά του μυαλού του,πρέπει πάντα να έχει κανείς την επίγνωση,ότι στον χώρο που πρόκειται να επισκεφθεί,είναι απλώς επισκέπτης και όχι μόνιμος κάτοικος.Αυτο το λάθος κάνουν πολλοί και γεμίζουν τα ψυχιατρεία.

Δεν πάς εκεί με το υλικό σώμα,δεν παίρνεις μαζί σου την "αστρόσκονη",αλλά την πνευματική "σκόνη" σου.Αυτη που δεν μπορείς να δείς,να ακούσεις,να αγγίξεις,αλλά μόνο να αισθανθείς.Και αυτή είναι που πρέπει να προφυλάξεις.

Θα διαβάσεις πολλά,θα ακούσεις πολλά,θα δείς πολλά,πρίν ξεκινήσεις αυτο το ταξίδι.Μην πιστέψεις τίποτα.Απλά περίμενε να φθάσεις και θα σχηματίσεις την δική σου προσωπική γνώμη.Αυτη που δεν μπορεί να σου επιβάλλει κανένας Χριστός,Βούδας,Μωάμεθ,Σωκράτης,Ηράκλειτος κ.λ.π

Αν η δική σου γνώμη συγκλίνει με κάποιες ή και με όλες των ανωτέρω,αυτο θα είναι αποκλειστικά δικό σου απόκτημα και όχι μπόλιασμα στο νού σου.

Αν το καταφέρεις αυτο,τότε οι γέφυρες δεν πρόκειται να γκρεμισθούν ποτέ και το ταξίδι σου πήγαινε-έλα θα είναι πάντα ευχάριστο και επιμορφωτικό!!


Ισως σε βοηθήσει να αλλάξεις κάποιες θέσεις σου.Κάποιες "ακλόνητες" θέσεις σου!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 21:28:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
εχετε καταφέρει και παραβιάζετε-ελέγχετε ποικιλοτρόπως τους άκαμπτους νόμους της φύσης...

Με το να αναπτυξουμε ο καθενας καποια πνευματικη ικανοτητα πως παραβιαζει τους άκαμπτους νόμους της φύσης;
και γιατι ειναι άκαμπτοι;
το οτι κατεχεις-εισαι ενα ον με αγνωστες οταν γεννιεσαι, ικανοτητες που για τους περισσοτερους μενουν κρυφες-κλειδωμενες για παντα και πεθαινουν νομιζοντας πως η ζωη τους ηταν να δουλεύουν, να πληρωνουν φόρους, να βλεπουν τηλεοραση σε ενα κααναπε,να κανουν 2-3 κουτσουβαλα και να γερασουν, είναι δηλαδη τι; αμαρτία; παράνομο;βλάπτω κανέναν; υπάρχει καμια απαγορευση θεική; σε λιγο θα πεταχτει και καμια λουκα να μας φωναζει αντιχριστους και καυση στην πυρα σαν τον Μεσαιωνα
....

quote:
Όμως 'ο καλός σκοπός αγιάζει τα μέσα'. Και κάποιος που θα είχε όντως τέτοια χαρίσματα τώρα θα είχε βγάλει χρήματα και θα τα μοίραζε στους άστεγους και τους άπορους που "δόξα τω θεώ" υπάρχουν πάρα πολλοί ανάμεσά μας!

Οχι φιλε πλανασαι, δεν θα γινομουν προσωπικα ποτε κλεφτης και να το παιζω συγχρονος Ρομπεν, αλλωστε και με ττον μισθο μου ηδη αρκετη βοηθεια δινω και νομιμα τουλαχιστον. Ξερις κι εσυ μπορεις να το κανεις δεν χρειαζεται να εχεις υπερδυναμεις ή οτιδήποτε παραφυσικο και ολοι μπορουν να βοηθησουν τον πλησιον τους, αν θελουν...

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 21:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποτε είχα γράψει στον Πλάτωνα το εξής:

quote:
Συγγραφέας Μηνύματος: ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Απάντησε την: 02/04/2012 22:41:46
Μήνυμα:

Πλάτωνα

Το έπιασες αμέσως το νόημα με τις γέφυρες,έτσι?Το ήξερα.

θα γράψω,αλλά όχι για σένα.Εμείς πήγαμε και γυρίσαμε και ματαξαναπήγαμε και ξαναματαήρθαμε...

Οι φίλοι όμως που βρίσκονται στην αρχή τού ταξιδιού τους,ίσως το χρειασθούν.
Το παράδειγμα που έφερες με τον Αγγελο είναι κατατοπιστικό.Αυτός έκαψε τις γέφυρες και δεν μπορεί να γυρίσει.Θα "βολοδέρνει" εκεί,στην αυθυποβολή που ο ίδιος έχει επιβάλλει στον εαυτό του.Θα βλέπει τις σκεπτομορφές του,ώς πραγματικότητα και θα ζει μέσα σε αυτήν.

Το μυστικό είναι η συνεχής επίγνωση.Επίγνωση ότι μπαίνεις σε ανεξερεύνητα μονοπάτια και πρέπει να έχεις τον μίτο της Αριάδνης μαζί σου,ώστε να μπορείς να επιστρέψεις εκεί που ανήκεις.Στον χώρο και στον χρόνο απο όπου άρχισες το "ταξίδι".

οταν περνάς την γέφυρα της υλιστικής ύπαρξης,κάτω απο τα πόδια σου υπάρχει το χάος και πάνω απο το κεφάλι σου η πίεση της αμφιβολίας.Της αμφιβολίας που σε φρενάρει,σε τραβά πίσω,σε τινάζει κάτω.Και εσυ πρέπει να περάσεις την γέφυρα οπωσδήποτε,άν θέλεις να μάθεις.

Εννοώ ότι,στην πίσω μεριά του μυαλού του,πρέπει πάντα να έχει κανείς την επίγνωση,ότι στον χώρο που πρόκειται να επισκεφθεί,είναι απλώς επισκέπτης και όχι μόνιμος κάτοικος.Αυτο το λάθος κάνουν πολλοί και γεμίζουν τα ψυχιατρεία.

Δεν πάς εκεί με το υλικό σώμα,δεν παίρνεις μαζί σου την "αστρόσκονη",αλλά την πνευματική "σκόνη" σου.Αυτη που δεν μπορείς να δείς,να ακούσεις,να αγγίξεις,αλλά μόνο να αισθανθείς.Και αυτή είναι που πρέπει να προφυλάξεις.

Θα διαβάσεις πολλά,θα ακούσεις πολλά,θα δείς πολλά,πρίν ξεκινήσεις αυτο το ταξίδι.Μην πιστέψεις τίποτα.Απλά περίμενε να φθάσεις και θα σχηματίσεις την δική σου προσωπική γνώμη.Αυτη που δεν μπορεί να σου επιβάλλει κανένας Χριστός,Βούδας,Μωάμεθ,Σωκράτης,Ηράκλειτος κ.λ.π

Αν η δική σου γνώμη συγκλίνει με κάποιες ή και με όλες των ανωτέρω,αυτο θα είναι αποκλειστικά δικό σου απόκτημα και όχι μπόλιασμα στο νού σου.

Αν το καταφέρεις αυτο,τότε οι γέφυρες δεν πρόκειται να γκρεμισθούν ποτέ και το ταξίδι σου πήγαινε-έλα θα είναι πάντα ευχάριστο και επιμορφωτικό!!

Ισως σε βοηθήσει να αλλάξεις κάποιες θέσεις σου.Κάποιες "ακλόνητες" θέσεις σου!


Επιμορφωτικό...

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 23:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν σου δώσω τη διεύθυνσή μου στην Καλλιδρομίου, θα μπορέσεις να μου περιγράψεις κάποιο δωμάτιο?

DSM δεν κάνω επιδείξη γιατί δεν ξεκίνησα με αυτό τον σκοπό από την πρώτη μερα και ήξερα ότι πάντοτε θα υπάρχει κάποιος που θα θέλει επίδειξη και πάλι κάτι άλλο θα βρει να πει και έτσι κυλάει ένας φάυλος κύκλος.

Όταν θέλεις να γευστείς κάτι, κάτσε φάτο και μάθε ο ίδιος την γεύση του μην περιμένεις μια ζωή από άλλους να σου περιγράψουν αυτοι τι γεύση είχε....

Μπορείς οπότε αν σε ενδιαφέρει σοβαρά να το κάνεις κι εσύ. Δες τρόπους που αναφέρω για διαλογισμό ή μπορείς να ανατρέξεις και σε άλλες πηγές, ξεκινα να διαλογιζεσαι, να μπορεσεις να κινηθεις εξωσωματικα και οταν το καταφερεις, ζητα απο ένα φίλο σου να γραψει κατι που δεν θα ξερεις σε ενα χαρτακι και να το κλειδωσει σε ενα ντουλαπι σου και προσπαθησε να το διαβασεις...μπορει και να τα καταφερεις αλλα μην απελπιστεις οσες αποτυχημενες προσπαθειες κι αν εχεις, ο επιμενων νικα σου μιλαω απο πειρα. Οποτε θα δεις μεσα απο τα δικα σου τα ματια αυτο που σου περιεγραψα και θα πιστεψεις χωρις να χρειαζεται να ακους παντα ομολογιες αλλων.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 23:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δώστε λίγη προσοχή για τι πράγμα μιλάει το παλικάρι:

https://www.youtube.com/watch?v=0P2hi4QsxI8

και κάτι κορυφαίο καλλιτεχνικό, από το Enter the Void του Gaspar Noe

https://www.youtube.com/watch?v=ISb8HjrcyJM


Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 23:27:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ίδιο επίσης παλικάρι, δυο χρόνια μετά. Πολύ καλό βίντεο, με εύκολη Αγγλική γλώσσα και πολύ διαφωτιστικό:

https://www.youtube.com/watch?v=EF_Wp_HJ1q4

Σηκώνει πολύ συζήτηση όλος ο προβληματισμός του, και δεν αφορά μόνο τις DMT εμπειρίες, αλλά μπορεί να γενικευτεί στο γενικό spiritual πεδίο.

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 23:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DMT υπάρχει και στην Ayahuasca:

http://www.livescience.com/54813-ayahuasca.html

Σε πιο γλαφυρό ύφος, φανατικός χρήστης είναι και ο Graham Hancock:

https://www.youtube.com/watch?v=X_hShqKn5cg

https://www.youtube.com/watch?v=n7PUssV9oNo

Το πεδίο είναι άγνωστο κι επικίνδυνο.

Κάποτε ίσως γράψω για την εμπειρία μου με το LSD.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2016, 23:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κύριοι, γνωρίζετε πάρα πολύ καλά, πως "κάτι" υπάρχει, πέρα από την πεπατημένη.

Εφ' όσον όμως, εκ των πραγμάτων δεν είστε σίγουροι για τίποτα, γιατί προσπαθείτε να το αποδώσετε σε ψυχοτρόπες ουσίες?

Είστε απόλυτα σίγουροι και πέραν πάσης αμφιβολίας, πως τις υπερβατικές εμπειρίες τις προκαλούν το DMT, η Ayahuasca, το LSD και το υπόλοιπο κακό συναπάντημα?

Δεν νομίζετε πως υπάρχουν άτομα, με υπερβατικές εμπειρίες, που καμία απολύτως σχέση με ναρκωτικά, δεν είχαν ποτέ?

Προσωπικά εγώ, αλλά και άλλοι με παρόμοιες εμπειρίες, δεν τις έχουμε ακόμη αποδώσει σε τίποτα και σε κανένα Υπερβατικό Ον.Δεν πέσαμε σε παγίδες θρησκειών, υπερκόσμιων όντων, δαιμόνων κ.λ.π.

Εσείς γιατί θεωρείτε πως λύσατε το θέμα, αποδίδοντάς το σε ουσίες?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2016, 00:04:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμμία σχέση Μάριε. Απλώς, μιας και άνοιξε η κουβέντα, συζητάμε τα πάντα.

Δεν πρόκειται να πάρω θέση για οτιδήποτε σε αυτό το πεδίο. Δηλώνω εξίσου αγνωστικιστής με εσένα.

Όσον αφορά στον θεματοθέτη, αν απέφευγε τις ακρότητες, όλα θα ήταν πιο εύκολα κι εποικοδομητικά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2016, 00:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν πρόκειται να πάρω θέση για οτιδήποτε σε αυτό το πεδίο. Δηλώνω εξίσου αγνωστικιστής με εσένα.

Ετσι μπράβο.
Είναι αλήθεια, πως "τρόμαξα" προς στιγμήν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2016, 00:11:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πας καλά μωρέ?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2016, 00:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κατάλαβες τι θέλω να πω. Μέσω των ουσιών αυτών, κάποιοι προσεγγίζουν εύκολα ένα συγκεκριμένο όριο, επίπεδο "γνώσης", για να δανειστώ έναν όρο. Η γνώση αυτή δεν αφορά κάτι το συγκεκριμένο αλλά πρόκειται για την αίσθηση μιας μετα-κατάστασης, που είναι πολύ κοινή σε πολλούς, στο τέλος μια φυσιολογικής, μακρόχρονης και επίπονης εμπειρίας ή μυητικής διαδικασίας. Φαίνεται δηλαδή πως με τη χημεία πετυχαίνουν κάτι που το προσεγγίζουν άλλοι με διάφορες πρακτικές εσωτερικού ή αποκρυφιστικού τύπου. Αναρωτιέμαι αν όλες αυτές οι περιπτώσεις είναι ένα παιχνίδι χημείας τελικά, ανεξαρτήτως ουσιών;

Μήπως όμως η ίδια η ζωή είναι μια ιδιομορφία τελικά και η πραγματική μας κατάσταση είναι αυτή που βιώνεται σε αυτές τις θεωρούμενες ακραίες συνθήκες. Η πολυπλοκότητα της καθημερινότητας, και ο ωκεανός της συσσώρευσης γνώσης δεν είναι τίποτε άλλο, από ένα διάλειμμα από την κατάσταση της ολότητας. Δηλαδή επιδιώκουμε να αποκτήσουμε αυτό που ήδη έχουμε και φαίνεται πως ζώντας βιώνουμε πραγματικά κάποιου είδους ανάπαυλα, παρά μια εξέλιξη. Μερικές σκέψεις κάνω, γραπτώς...

Abyssus Abyssum InvocatΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2016, 00:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά που σας "φρενάρισα", ώστε να αρχίσετε και οι δύο να μιλάτε σωστά!

Γιάννη, τι θα έλεγες αν μια πληροφορία που ταξιδεύει στο κόσμος, με οποιοδήποτε γνωστό ή άγνωστο "φορέα", μπορούσε να κινηθεί λαμβάνοντας υπόσταση, ανάλογα με το υλικό του "φορέα", αλλά σε άχρονο χρόνο?

Δηλαδή, παρελθόν, παρόν και μέλλον, όλα μαζί και εναλλάξ, σε ίδιους ή διαφορετικούς χώρους, αναλόγως και πάλι με την ύλη του "φορέα"?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2016, 00:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάννη
quote:
επίπεδο "γνώσης", για να δανειστώ έναν όρο.

Εγώ θα το αποκαλούσα επίπεδο αντιληπτικότητας, κάπου εκεί θα σκάσει η Αμαλία και θα μας πει για επίπεδο συνειδητότητας, και πάει λέγοντας.

Υπάρχουν σοβαρά προβλήματα σε αυτού του είδους τις συζητήσεις. Κάποιος έχει απλώς διαβάσει κάποια πράγματα, κάποιος απλώς έτυχε να γυρνάει στα Εξάρχεια, κάποιος έκατσε και την έψαξε με γνώσεις γυμνασίου, και κάποιος άλλος σπούδασε πέντε πράγματα και κατανοεί τις ισορροπίες και τα μεγέθη.

Σου λέει ο άλλος για δονήσεις και θετικές ενέργειες, ενώ στην πραγματικότητα είναι φούρναρης στη φυσική, αλλά επειδή ένας άλλος αγράμματος γκουρού τα είπε έτσι, αποτελούν και πραγματικές καταστάσεις. Χάος...

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2016, 00:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μόνο πρόβλημα σε αυτές τις συζητήσεις, είναι αυτός που νομίζει πως κατέχει την αλήθεια, πέραν πάσης αμφιβολίας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2016, 00:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι Μάριε. Το πρόβλημα εστιάζεται στην ίδια τη φύση της αλήθειας. Οι Καραγκιόζηδες έρχονται μετά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2016, 00:49:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όχι Μάριε. Το πρόβλημα εστιάζεται στην ίδια τη φύση της αλήθειας. Οι Καραγκιόζηδες έρχονται μετά.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Ας υποθέσουμε πως ο Raleigh είναι ο καραγκιόζης, ο Τομας ο θεατής, εσύ ο Χατζηαβάτης, ο Γιάννης ο Μορφονιός και εγώ ο Μπαρμπα-Γιώργης.
Τότε έχουμε μια ολοκληρωμένη παράσταση καραγκιόζη.

Το θέμα είναι, σε πόσα "σύμπαντα" παίζει αυτή η παράσταση, σε πόσους 'χρόνους" και το κυριότερο είναι αληθινή ή φανταστική?

Οποιο και από τα δύο να παίζει, ένα είναι απολύτως σίγουρο και πέραν πάσης αμφιβολίας.

Υπάρχει παράσταση...!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2016, 00:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πάλι όχι Μάριε. Ακόμα και αυτή η ύπαρξη της παράστασης ελέγχεται.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy