ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ταξιδι Με Την Σκεψη Σε Αυτον Αλλα Και Σε Αλλο Πλανητη Στο Συμπαν Και Επικοινωνια Με Το Μυαλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dice
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 22:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως επίσης να σταματήσετε να πέφτετε στην παγίδα που οι ιδιοι δημιουργείτε? Αλλάζετε τη ροή μιας τόσο ενδιαφέρουσας συζήτησης για να ξεκινήσετε μια διαφωνία για την ονομασία της επιφάνειας που είχατε η οποία επι της ουσίας δε διαφέρει και πολύ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 22:46:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αντιπαρέρχομαι την "εξυπνάδα" του Notirk που πέταξε για τον Χριστό (Notirk,τελικά είσαι με τον Χριστό, ναι ή όχι;...και σύ δεν ξέρεις...) και απευθύνομαι σε σένα γιαπετ:

μιλάς για Συμπαντικό Νου. Μπορείς να μου πεις περί τίνος πρόκειται;
Επίσης, αναφέρεσαι σε οντότητες που σχετίζονται με κάποιον τρόπο με μας. Ποιές είναι αυτές; Ποιά τα ονόματά τους;

Για το άγιο Πνεύμα να πω την αλήθεια δεν έχω απόδειξη, αλλά ένοιωθα ότι ήταν Αυτό μέσα μου, δεν μπορώ νομίζω να το εξηγήσω. Πίστεψα και πιστεύω ακόμη ότι μόνο το Πνεύμα του Θεού είναι ικανό να σε μεταμορφώσει σε άλλον άνθρωπο, τόσο στο σώμα, όσο και στην ψυχή.



Ετοιμαζόμουν να σου ανταπαντήσω πικρόχολα φίλη Καλυψώ αλλά με κράτησε μια σκέψη...
...Πως γίνεται , ένας αμαρτωλός και άθρησκος σαν και του λόγου μου , που δε πατάει σε εκκλησία παρά μόνο σε γάμους και βαφτίσια , να έχει τις ίδιες πνευματικές εμπειρίες με ανθρώπους τόσο θρήσκους , σαν και του λόγου σου ?

Μήπως , λέω μήπως.... Αυτό που λέμε Άγιο Πνεύμα , έρχεται σε κάποιους ανθρώπους , αδιαφορώντας για το τι πιστεύει ή τι δε πιστεύει ο καθένας ?

Κάποιος αγειορίτης μοναχός που γνώριζε την απιστία μου , όταν του εξιστόρησα τη κορυφαία πνευματική μου εμπειρία , έκανε το σταυρό του έκπληκτος λέγοντας...''Άγνωστες οι βουλές σου Κύριε''.

Θα ήθελα τη γνώμη και τη δική σου αλλά και άλλων φίλων του φόρουμ σχετικά με αυτό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dice
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 22:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από τα αρχαία χρόνια μέχρι και τις μέρες μας (προς απογοήτευση των χριστιανών) οι θρησκευτικοί ηγέτες έκαναν και κάνουν annual conferences (ετήσια τσιμπούσια, με ενδιάμεσες παρουσιάσεις-ομιλίες) για να καθορίσουν τον τρόπο με τον οποίο οι θρησκειες θα ελέγχουν τις μάζες και θα περιθωριοποιήσουν τα 'μαύρα πρόβατα'.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 22:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μήπως , λέω μήπως.... Αυτό που λέμε Άγιο Πνεύμα , έρχεται σε κάποιους ανθρώπους , αδιαφορώντας για το τι πιστεύει ή τι δε πιστεύει ο καθένας ?

Εννοοείται οτι ισχυει φίλε μου. Ο καθένας έχει τον ρόλο του άσχετα με το τι πιστεύει στο στάδιο της ζωής του. Άλλωστε ολες οι θρησκειες για το ίδιο πραγμα μιλανε αλλα με διαφορετικα ονοματα και καταστασεις. Και το να λες πιστευω αυτη την θρησκεια αλλα δεν την βιωνω καθημερινα στη ζωη μου, δεν την ακολουθω, δεν διαβαζω τις γραφές της, τον τροπο ζωής της, τα μυστηρια της κτλ δεν σημαινει τπτ πρεπει να βιωσεις αυτα που πιστευεις και απο προσωπικα βιωματα και εμπειριες να σχηματισεις την θρησκεια σου, που παλιοτερα σημαινε τροπος ζωης!!!

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 22:59:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός ο Lord...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 23:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θεωρω οτι μια απο τις μεγαλυτερες παγιδες ,στον δρομο να δουμε κατι περα απο αυτα που γνωριζουμε ειναι να αναμασαμαι θεωριες και να αναλωνουμε τον χρονο μας σε αυτες


Το χειροτερο ειναι οτι αναμασωντας θεωριες νομιζουμε οτι προχωραμε πνευματικα


Οταν επιμενουμε στο να βαζουμε ταμπελες ''εστω και αν λεγεται αγιο πνευμα''τοτε δεχομαστε και την καθε ισως ανυποστατη θεωρια και το χειροτερο σταματαμε να ''ειμαστε στην στιγμη'', και προκαθοριζουμε τις δυνατοτητες, και αποκλειουμε αυτο που ισως θα ειχαμε την δυνατοτητα να αποκτησουμε η να ξανααποκτησουμε

Αν η φιλη ΚΑΛΥΨΩ θεωρει οτι πρεπει να περασει το υπολοιπο της ζωης της αναπολωντας χαμενες δυνατοτητες και οχι να προσπαθησει να λυσει τα ερωτηματικα της μονη ειναι απολυτο δικαιωμα της

Η προσωπικη μου παντως αποψη ειναι οτι τιποτα δεν μας χαριζεται και τον δρομο πρεπει να τον βαδισουμε και να τον κατακτησουμε χιλιοστο χιλιοστο

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2013, 23:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα επισης να επισημανω οτι η απωλεια δυνατοτητων, φυσικων η και μεταφυσικων, ισως και να ειναι ο τροπος με τον οποιο το συμπαν η ο θεος μας σπρωχνει να βρουμε τον δρομο μας


Ειναι αυτο που πολλοι εχουν ονομασει σπασιμο των δεδομενων μας!!!!

Αυτο που εμεις πρεπει να κανουμε ειναι να βρουμε την ισοροπια μεταξυ της αποδοχης και του αγωνα της αποκαταστασεως αυτων


Και τελικα ισως αν καποια πραγματα αποκατασταθουν να φαινονται πολυ λιγα σε συγκριση με την ολη πορεια να ξανααποκτηθουν

Προσωπικα για μενα το σπασιμο των δεδομενων ηταν και η αιτια ολων των ερευνων μου για την υπαρξη


Και βεβαια τα συναισθηματα ειναι αναμικτα
Απο την μια υπαρχει, καποιες φορες ενα πικροχολο γιατι ,απο την αλλη ομως τα λιγα που εχω καταφερει να καταλαβω με αποζημιωνουν και πραγματικα αν θα ξαναγεννιομουν και μου ελεγαν να διαλεξω παλι την ιδια οδο θα διαλεγα

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 00:00:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ηθελα επισης να επισημανω οτι η απωλεια δυνατοτητων, φυσικων η και μεταφυσικων, ισως και να ειναι ο τροπος με τον οποιο το συμπαν η ο θεος μας σπρωχνει να βρουμε τον δρομο μας


Ειναι αυτο που πολλοι εχουν ονομασει σπασιμο των δεδομενων μας!!!!

Αυτο που εμεις πρεπει να κανουμε ειναι να βρουμε την ισοροπια μεταξυ της αποδοχης και του αγωνα της αποκαταστασεως αυτων


Και τελικα ισως αν καποια πραγματα αποκατασταθουν να φαινονται πολυ λιγα σε συγκριση με την ολη πορεια να ξανααποκτηθουν

Προσωπικα για μενα το σπασιμο των δεδομενων ηταν και η αιτια ολων των ερευνων μου για την υπαρξη


Και βεβαια τα συναισθηματα ειναι αναμικτα
Απο την μια υπαρχει, καποιες φορες ενα πικροχολο γιατι ,απο την αλλη ομως τα λιγα που εχω καταφερει να καταλαβω με αποζημιωνουν και πραγματικα αν θα ξαναγεννιομουν και μου ελεγαν να διαλεξω παλι την ιδια οδο θα διαλεγα

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 00:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ηθελα επισης να επισημανω οτι η απωλεια δυνατοτητων, φυσικων η και μεταφυσικων, ισως και να ειναι ο τροπος με τον οποιο το συμπαν η ο θεος μας σπρωχνει να βρουμε τον δρομο μας


Ειναι αυτο που πολλοι εχουν ονομασει σπασιμο των δεδομενων μας!!!!

Αυτο που εμεις πρεπει να κανουμε ειναι να βρουμε την ισοροπια μεταξυ της αποδοχης και του αγωνα της αποκαταστασεως αυτων


Και τελικα ισως αν καποια πραγματα αποκατασταθουν να φαινονται πολυ λιγα σε συγκριση με την ολη πορεια να ξανααποκτηθουν

Προσωπικα για μενα το σπασιμο των δεδομενων ηταν και η αιτια ολων των ερευνων μου για την υπαρξη


Και βεβαια τα συναισθηματα ειναι αναμικτα
Απο την μια υπαρχει, καποιες φορες ενα πικροχολο γιατι ,απο την αλλη ομως τα λιγα που εχω καταφερει να καταλαβω με αποζημιωνουν και πραγματικα αν θα ξαναγεννιομουν και μου ελεγαν να διαλεξω παλι την ιδια οδο θα διαλεγα

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ


Συμφωνώ σε όλα.. φράση προς φράση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 01:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως , λέω μήπως.... Αυτό που λέμε Άγιο Πνεύμα , έρχεται σε κάποιους ανθρώπους , αδιαφορώντας για το τι πιστεύει ή τι δε πιστεύει ο καθένας ?



Notirk, αυτό που λες για το Άγιο Πνεύμα αληθεύει. Το δέχομαι και γω. Εξάλλου, το Πνεύμα «όπου θέλει πνέει». Δεν διαλέγει. Αλλά. Όταν επισκεφτεί μία ψυχή, τότε ο άνθρωπος μεταμορφώνεται. Αλλάζει το «είναι» του. Αποκτά άλλη σχέση με τον Θεό, πιο στενή και επιζητά συνεχώς την επαφή μαζί Του. Και κυρίως πλησιάζει τον Θεό και την θεία κοινωνία. Δεν απαντάει, «είμαι φυτοφάγος» και τέτοια. Οπότε, πώς θέλεις την γνώμη μου για την εμπειρία σου την πνευματική, την στιγμή που μου δείχνεις ότι απέχεις από τα εκκλησιαστικά δρώμενα και μυστήρια και κοροϊδεύεις τα θεία.

Μήπως η απώλεια του θείου μέσα σου σε έκανε πλέον συνειδητό άθεο;
Σε πίκρανε μήπως ο Χριστός και αντιδράς έτσι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 01:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalypso


quote:
μιλάς για Συμπαντικό Νου. Μπορείς να μου πεις περί τίνος πρόκειται;
Επίσης, αναφέρεσαι σε οντότητες που σχετίζονται με κάποιον τρόπο με μας. Ποιές είναι αυτές; Ποιά τα ονόματά τους;

Για το άγιο Πνεύμα να πω την αλήθεια δεν έχω απόδειξη, αλλά ένοιωθα ότι ήταν Αυτό μέσα μου, δεν μπορώ νομίζω να το εξηγήσω. Πίστεψα και πιστεύω ακόμη ότι μόνο το Πνεύμα του Θεού είναι ικανό να σε μεταμορφώσει σε άλλον άνθρωπο, τόσο στο σώμα, όσο και στην ψυχή.


Θα σου απαντήσω λακωνικά, αγαπητή φίλη, για να μην κωλυσιεργούμε τη ροή του θέματος, όπως επεσήμαναν κάποιοι φίλοι, με περιττές διευκρινήσεις.

Η προσωπική μου άποψη λοιπόν, είναι ότι αυτό που αποκαλώ συλλογικό ασυνείδητο ή Συμπαντικό Νου είναι μια "τράπεζα γνώσης" η οποία ενυπάρχει μέσα στην πρωταρχική πηγή και στην οποία καταγράφονται όλες οι ενέργειες του ανθρώπινου είδους (πράξεις, σκέψεις κλπ.), σε όποιο κοσμικό σημείο (σύμπαν, γαλαξία, αστερισμό, πλανητικό σύστημα) κι αν βρίσκονται τα άτομα.

Έχει τη δυνατότητα επηρεασμού της κάθε διάνοιας, όταν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο.

Οι οντότητες στις οποίες αναφέρομαι είναι οι ελάχιστες απολήξεις (ακτίνες) του Συμπαντικού νου, δηλαδή εμείς, δηλαδή οι ατομικότητες που συμμετέχουμε στη Δημιουργία, είτε είμαστε ενσαρκωμένοι, κάπου είτε βρισκόμαστε στον τόπο (πλανήτη) απ' τον οποίο προερχόμαστε.
Βασικά αναφέρθηκα σ' αυτές που δεν είναι ενσαρκωμένες και βρίσκονται στις πραγματικές τους πατρίδες και όχι σε αποστολή, όπως εμείς τώρα.

Όσον αφορά τα ονόματα, αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορώ να γνωρίζω, στην παρούσα κατάστασή μου, όλα τα ονόματα του ανθρώπινου είδους.

Ίσως μας δοθεί ευκαιρία να πούμε περισσότερα στη συνέχεια...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kalypso
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 01:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν η φιλη ΚΑΛΥΨΩ θεωρει οτι πρεπει να περασει το υπολοιπο της ζωης της αναπολωντας χαμενες δυνατοτητες και οχι να προσπαθησει να λυσει τα ερωτηματικα της μονη ειναι απολυτο δικαιωμα της



Φίλε Χρήστο, αναπολώ έναν χαμένο παράδεισο για να διδαχθώ από το ίδιο μου το πάθημα μάλλον παρά να μείνω στάσιμη. Και γι' αυτό έκανα εγγραφή σ' αυτό το φόρουμ, για να μοιραστώ μαζί σας αυτό που έπαθα και να λύσω ενδεχομένως και μερικά ερωτηματικά μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 02:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

Είσαι απολύτως μέσα στο...πνεύμα!
Δεν χρειάζεται να σου πώ ότι συμφωνώ και επαυξάνω το ανωτέρω κείμενό σου.

Σύντομα θα ανοίξουμε σχετικό θέμα, πλούσιο σε περιεχόμενο.
Κράτησε την όρεξή σου για το συγκεκριμένο.

προσεχώς...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 07:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Kalypso


quote:
μιλάς για Συμπαντικό Νου. Μπορείς να μου πεις περί τίνος πρόκειται;
Επίσης, αναφέρεσαι σε οντότητες που σχετίζονται με κάποιον τρόπο με μας. Ποιές είναι αυτές; Ποιά τα ονόματά τους;

Για το άγιο Πνεύμα να πω την αλήθεια δεν έχω απόδειξη, αλλά ένοιωθα ότι ήταν Αυτό μέσα μου, δεν μπορώ νομίζω να το εξηγήσω. Πίστεψα και πιστεύω ακόμη ότι μόνο το Πνεύμα του Θεού είναι ικανό να σε μεταμορφώσει σε άλλον άνθρωπο, τόσο στο σώμα, όσο και στην ψυχή.


Θα σου απαντήσω λακωνικά, αγαπητή φίλη, για να μην κωλυσιεργούμε τη ροή του θέματος, όπως επεσήμαναν κάποιοι φίλοι, με περιττές διευκρινήσεις.

Η προσωπική μου άποψη λοιπόν, είναι ότι αυτό που αποκαλώ συλλογικό ασυνείδητο ή Συμπαντικό Νου είναι μια "τράπεζα γνώσης" η οποία ενυπάρχει μέσα στην πρωταρχική πηγή και στην οποία καταγράφονται όλες οι ενέργειες του ανθρώπινου είδους (πράξεις, σκέψεις κλπ.), σε όποιο κοσμικό σημείο (σύμπαν, γαλαξία, αστερισμό, πλανητικό σύστημα) κι αν βρίσκονται τα άτομα.

Έχει τη δυνατότητα επηρεασμού της κάθε διάνοιας, όταν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο.

Οι οντότητες στις οποίες αναφέρομαι είναι οι ελάχιστες απολήξεις (ακτίνες) του Συμπαντικού νου, δηλαδή εμείς, δηλαδή οι ατομικότητες που συμμετέχουμε στη Δημιουργία, είτε είμαστε ενσαρκωμένοι, κάπου είτε βρισκόμαστε στον τόπο (πλανήτη) απ' τον οποίο προερχόμαστε.
Βασικά αναφέρθηκα σ' αυτές που δεν είναι ενσαρκωμένες και βρίσκονται στις πραγματικές τους πατρίδες και όχι σε αποστολή, όπως εμείς τώρα.

Όσον αφορά τα ονόματα, αντιλαμβάνεσαι ότι δεν μπορώ να γνωρίζω, στην παρούσα κατάστασή μου, όλα τα ονόματα του ανθρώπινου είδους.

Ίσως μας δοθεί ευκαιρία να πούμε περισσότερα στη συνέχεια...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


γιαπέτ έχεις απόλυτο δίκαιο αλλά μην ξεχνάμε την ουσία, τρία άτομα και όχι ένα ζήσαμε μια παρόμοια κατάσταση και οι τρεις σημαδευτήκαμε στο μέτωπο, για να μην λέμε από το Άγιο Πνεύμα, γιατί οι δύο από εμάς αν και χριστιανοί ορθόδοξη δεν πηγαίνουμε συχνά στην εκκλησία, το τρίτο άτομο έχει μεγαλύτερες θρησκευτικές πεποιθήσεις από εμάς κατά τα λεγόμενα του, μπορούμε να του δώσουμε την ονομασία οντότητα αλλά για μένα είναι πολύ γενικευμένο, λόγο του ότι οντότητες θεωρούνται κατά την άποψη μου, σε κάποιο άλλο θέμα που ανοίξαμε και θα το επαναλάβω, ον(οντότητα είναι η ανάδραση, ποιο μπροστά από την δράση δηλαδή των πρωταρχικών μορφών (όντων), άυλων και μη, γιατί κατά την άποψη μου όλα τα είδη έχουν και την προ-νόηση, γιαυτό και εξελίσσονται σύμφωνα με το περιβάλλον, όπως είπα παραπάνω θεωρώ ακόμα και το νερό, τα φυτά τα ζώα και σωστά τέθηκε, την θάλασσα, τον αέρα που αναπνέουμε, τον ουρανό και γενικά την γη, ζωντανούς οργανισμούς, οπότε μπορούμε να τα θεωρήσουμε οντότητες, δεν μπορούμε από αυτήν την έννοια τον αέρα παραδείγματος χάρη να τον ονομάσουμε ον, γιατί ο ορισμός συνήθως δίνετε για το άνθρωπο, ή για ότι δήποτε άλλο μπορεί να δημιουργήσει, μία πραγματικότητα, ο Πλάτωνας είχε πει ο άνθρωπος είναι ένα ον άπτερον δίπουν, οπότε μας έδειχνε ότι την λέξη ον μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε σε πολλά πράγματα αρκεί να βάλουμε και το ανάλογο παράδειγμα, εγώ θα έλεγα για παράδειγμα, ότι ο αέρας είναι ένα ον αόρατων ίππων και ούτω καθεξής, είναι η δική μου θεωρεία αν και η δική σου με τον συμπαντικό νου είναι τέλεια λόγο τις Αριστοτελικής σκέψεις και κάποιοι άνθρωποι σκέφτονται γήινα, εδώ όμως έχουμε κατά την άποψη μου μία γαλαξιακή σκέψη και θα την ονομάσω και εγώ όπως δόθηκε με τον ολγάριθμο arXiv, από τους Damien George και Rob Knegjens .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 08:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Μαρία , αν στους δύο που όπως αναφέρεις είναι χριστιανοί ορθόδοξοι έστω όχι και τόσο … εννοείς ότι ο ένας είμαι εγώ… παρακαλώ βγάλε με… ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΠΑΔΟΣ ΚΑΜΙΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 08:43:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
γιαπετ

Είσαι απολύτως μέσα στο...πνεύμα!
Δεν χρειάζεται να σου πώ ότι συμφωνώ και επαυξάνω το ανωτέρω κείμενό σου.

Σύντομα θα ανοίξουμε σχετικό θέμα, πλούσιο σε περιεχόμενο.
Κράτησε την όρεξή σου για το συγκεκριμένο.


Καλά βρε, δεν ξαναγράφω τίποτε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 08:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3

quote:
...δεν μπορούμε από αυτήν την έννοια τον αέρα παραδείγματος χάρη να τον ονομάσουμε ον, γιατί ο ορισμός συνήθως δίνετε για το άνθρωπο, ή για ότι δήποτε άλλο μπορεί να δημιουργήσει, μία πραγματικότητα,

Μαρία, ον είναι οτιδήποτε υπάρχει, σε οποιαδήποτε μορφή, υλική, άυλη, νοητή.

Οντότητα γίνεται όταν αποκτήσει ιδιότητα...
Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ η ψυχή και τα σώματα (αιθερικό, αστρικό και φυσικό) αποτελούν μια οντότητα.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2013, 09:35:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[/quote]


Ετοιμαζόμουν να σου ανταπαντήσω πικρόχολα φίλη Καλυψώ αλλά με κράτησε μια σκέψη...
...Πως γίνεται , ένας αμαρτωλός και άθρησκος σαν και του λόγου μου , που δε πατάει σε εκκλησία παρά μόνο σε γάμους και βαφτίσια , να έχει τις ίδιες πνευματικές εμπειρίες με ανθρώπους τόσο θρήσκους , σαν και του λόγου σου ?

Μήπως , λέω μήπως.... Αυτό που λέμε Άγιο Πνεύμα , έρχεται σε κάποιους ανθρώπους , αδιαφορώντας για το τι πιστεύει ή τι δε πιστεύει ο καθένας ?

Κάποιος αγειορίτης μοναχός που γνώριζε την απιστία μου , όταν του εξιστόρησα τη κορυφαία πνευματική μου εμπειρία , έκανε το σταυρό του έκπληκτος λέγοντας...''Άγνωστες οι βουλές σου Κύριε''.

Θα ήθελα τη γνώμη και τη δική σου αλλά και άλλων φίλων του φόρουμ σχετικά με αυτό.


[/quote]

Notirk συγνώμη για το συμπέρασμα, μίλησα για εκείνα τα χρόνια όμως γιατί νόμιζα τότε ότι πίστευες γιαυτό και είχες μιλήσει και σε πνευματικό, εκτός αν το έκανες απλά για να πάρεις μία άποψη, συγνώμη αν κατάλαβα λάθος και πάλι συγνώμη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2013, 23:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα ευχάριστο διάλειμμα...

http://www.youtube.com/watch?v=R-pqP4S44Ws&feature=player_embedded

Δεν αντεξα παιδια ηθελα να το ποσταρω...
Μακρια απο τετοιος...

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2013, 15:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LordThomas

quote:
Δεν αντεξα παιδια ηθελα να το ποσταρω...
Μακρια απο τετοιος...

Ωραίος ο "πατήρ" Σάββας.

Κάποιος, όμως, πρέπει να του πει ότι έχει εφευρεθεί το... μαγνητόφωνο.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2013, 17:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπέτ συγνώμη αλλά δεν είχα διαβάσει το μήνυμα σου, ακριβώς το ίδιο πράγμα λέμε στο περίπου, απλά δεν με κατάλαβες, με άλλα λόγια, εσύ πήρες ένα απόσπασμα αυτών που είπα και δεν έδωσες σημασία σε ολόκληρο το μήνυμα μάλλον, αλλά θα σου πάρω το απόσπασμα και εγώ από ποιο πάνω όπου δίνω και εγώ τον ορισμό και λέω, ον (οντότητα) είναι η ανάδραση, ποιο μπροστά από την δράση δηλαδή των πρωταρχικών μορφών <<όντων>>, άυλων και μη, γιατί κατά την άποψη μου όλα τα είδη έχουν και την
<<προ-νόηση>> βέβαια για να σου το τονίσω έβαλα τα διαζευκτικά, για να το διευκρινίσω καλύτερα εγώ βάζω την λέξη ανάδραση και λέω παρακάτω για να με κατανοήσεις γιατί και εγώ αναλύω την θεωρία μου και μιλάω για ιδιότητες με παραδείγματα και δίνω και τον ορισμό, λέω ότι συνήθως δίνετε για το άνθρωπο, ή για ότι δήποτε άλλο μπορεί να δημιουργήσει, μία πραγματικότητα, ο Πλάτωνας είχε πει ο άνθρωπος είναι ένα ον άπτερον δίπουν, οπότε μας έδειχνε ότι την λέξη ον μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε σε πολλά πράγματα αρκεί να βάλουμε και το ανάλογο παράδειγμα, εγώ θα έλεγα για παράδειγμα, ότι ο αέρας είναι ένα ον αόρατων ίππων και ούτω καθεξής, με άλλα λόγια το ανέλυσαν , αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες γιατί μου λες

quote:

maria3

quote:
...δεν μπορούμε από αυτήν την έννοια τον αέρα παραδείγματος χάρη να τον ονομάσουμε ον, γιατί ο ορισμός συνήθως δίνετε για το άνθρωπο, ή για ότι δήποτε άλλο μπορεί να δημιουργήσει, μία πραγματικότητα,

Μαρία, ον είναι οτιδήποτε υπάρχει, σε οποιαδήποτε μορφή, υλική, άυλη, νοητή.

Οντότητα γίνεται όταν αποκτήσει ιδιότητα...
Όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ η ψυχή και τα σώματα (αιθερικό, αστρικό και φυσικό) αποτελούν μια οντότητα.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


ενώ εγώ μιλάω και για την ανάδραση οπότε αποκτάει ιδιότητα και στον ορισμό λέω ότι δήποτε μπορεί να δημιουργήσει μία πραγματικότητα, τι δεν έθεσα σωστά;
Η ψυχή για μένα δεν είναι οντότητα, μόνο σε μερικούς ανθρώπους γίνεται οντότητα, δηλαδή την θεωρώ καθαρή ενέργεια και επειδή παράγει αυτή την ενέργεια, εδώ θα μιλήσω με ένα παράδειγμα για να καταλάβεις τι εννοώ, το πετρέλαιο πως δημιουργήθηκε πολύ λένε από τους δεινοσαύρους που πέθαναν και από τα κουφάρια τους δηλαδή το σώμα τους, φυτικές και ζωικές πρώτες ύλες, έτσι δεν λένε; Το πετρέλαιο και αυτό ενέργεια δεν είναι μπορούμε να το πούμε οντότητα; Γιατί απέκτησε ιδιότητα; και αυτό από όντα δεν δημιουργήθηκε; Για να καταλήξω θα σου ότι για μένα η ψυχή γίνεται οντότητα μετά θάνατον στις περισσότερες περιπτώσεις πριν απλά είναι μία ενέργεια, οι άνθρωποι που αρχίζουν και καταλαβαίνουν και χρησιμοποιούν το ασυνείδητο τους εν ζωή είναι μετρημένοι και για να σου το αναλύσω λίγο παραπάνω η ψυχή είναι αυτό που παίρνουν από εμάς και κρίνουν στην μετ αθάνατον ζωή το ασυνείδητο μας εκεί παίζονται όλα, γιαυτό και λέμε είναι καλή η νοερά προσευχή και αυτό κάνουν και οι μοναχοί, σου λένε κάποιοι πνευματικοί και δεν τους καταλαβαίνεις, αμαρτάνει κανείς και με την σκέψη, όχι μόνο με την πράξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2013, 18:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
maria3, ούτε αυτά που γράφεις τώρα τα πολυκαταλαβαίνω...

Είπες πολλά διαφορετικά πράγματα τα οποία, κατά τη γνώμη μου είναι αντικρουόμενα.

π.χ. γράφεις τώρα:


quote:
εγώ θα έλεγα για παράδειγμα, ότι ο αέρας είναι ένα ον αόρατων ίππων και ούτω καθεξής,

ενώ πριν έγραψες:

quote:
...δεν μπορούμε από αυτήν την έννοια τον αέρα παραδείγματος χάρη να τον ονομάσουμε ον, γιατί ο ορισμός συνήθως δίνετε για το άνθρωπο, ή για ότι δήποτε άλλο μπορεί να δημιουργήσει, μία πραγματικότητα,

Μπορεί να μπερδεύτηκα, αλλά θεωρώ ότι, αυτά τα δύο, είναι διαφορετικές θέσεις για το ίδιο πράγμα.

Γι' αυτό προσπάθησα να ξεκαθαρίσω την, κατ' εμέ, διαφορά μεταξύ όντος και οντότητας.

Όσο για την ανάδραση, είναι οι πληροφορίες, μετά από μια πράξη ή κατα τη διάρκειά της, που βοηθούν στην επιβράβευση, διόρθωση ή στην συνέχισή της, θα μπορούσα να πω, όσο πιο απλά μπορώ.

Θα τα πούμε καλλίτερα το βράδυ γιατί πρέπει να φύγω τώρα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maria3
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
653 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2013, 18:36:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

maria3, ούτε αυτά που γράφεις τώρα τα πολυκαταλαβαίνω...

Είπες πολλά διαφορετικά πράγματα τα οποία, κατά τη γνώμη μου είναι αντικρουόμενα.

π.χ. γράφεις τώρα:


quote:
εγώ θα έλεγα για παράδειγμα, ότι ο αέρας είναι ένα ον αόρατων ίππων και ούτω καθεξής,

ενώ πριν έγραψες:

[quote]...δεν μπορούμε από αυτήν την έννοια τον αέρα παραδείγματος χάρη να τον ονομάσουμε ον, γιατί ο ορισμός συνήθως δίνετε για το άνθρωπο, ή για ότι δήποτε άλλο μπορεί να δημιουργήσει, μία πραγματικότητα,


[quote]

Μάλλον μπερδεύτηκες λόγω του ότι το έβαλες αντιστρόφως, λέω ότι συνήθως δίνετε για το άνθρωπο, ή για ότι δήποτε άλλο μπορεί να δημιουργήσει, μία πραγματικότητα και λέω μετά βέβαια ο Πλάτωνας είχε πει ο άνθρωπος είναι ένα ον άπτερον δίπουν, οπότε μας έδειχνε ότι την λέξη ον μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε σε πολλά πράγματα αρκεί να βάλουμε και το ανάλογο παράδειγμα, εγώ θα έλεγα για παράδειγμα, ότι ο αέρας είναι ένα <<ον αόρατων ίππων>>, δηλαδή άφησα να εννοηθεί ότι δεν μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε την λέξη βάζοντας μόνο το ον και μίλησα αλληγορικά, δηλαδή αρχίζω με την λέξη βέβαια ο Πλάτωνας και κάνω τον Δικηγόρο του διαβόλου, συγνώμη που δεν έδωσα να το καταλάβεις, από αυτήν την έννοια, ίσως έχεις δίκαιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2013, 20:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι πες ντε... τώρα κατάλαβα...!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2013, 17:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο ΝΟΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ

Τα δέκα ζεύγη των αντιθέτων του Πυθαγόρα ήταν:

1) Δεξιό και αριστερό
2) Κανονικό και ακανόνιστο
3) Θερμό και κρύο
4) Σκληρό και μαλακό
5) Φως και σκοτάδι
6) Αρσενικό και θηλυκό
7) Καλό και κακό
8) Ακίνητο και κινητό
9) Τετράγωνο και ορθογώνιο παραλληλόγραμμο
10) Υγρό και ξηρό

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.

Edited by - LordThomas on 24/11/2013 17:50:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2013, 17:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

1) Δεξιό και αριστερό:

Σε όλα τα πεδία της φύσης βρίσκουμε τη διπλή δύναμη να εκδηλώνεται και να αποτελεί το νόμο και την αιτία κάθε δραστηριότητας. Το ηλεκτρικό είναι η αρσενική αρχή και το μαγνητικό η θηλυκή αρχή της φύσης. Στον άνθρωπο ο εγκέφαλος έχει φύλο. Το αριστερό ημισφαίριο του είναι η έδρα της ηλεκτρικής δύναμης, ενώ το δεξιό είναι η έδρα της μαγνητικής. Αυτό ισχύει και για κάθε αρχή του ανθρώπου. Τα νεύρα που αντιστοιχούν στο αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου διέρχονται από τη δεξιά πλευρά του σώματος, δημιουργώντας έτσι ένα σταυρό. Για αυτό το λόγο παρόλο που η αριστερή πλευρά του εγκεφάλου είναι το ηλεκτρικό κέντρο, κυβερνά τη δεξιά πλευρά του σώματος. Κατά παρόμοιο τρόπο η δεξιά, μαγνητική πλευρά του εγκεφάλου κυβερνά την αριστερή πλευρά του σώματος. Εξαιτίας της επίγνωσης αυτής της αρχής, οι καλλιτέχνες όταν ζωγραφίζουν ένα πορτρέτο για να αναπαραστήσουν την αξιοπρέπεια, το μεγαλείο, το θάρρος, την ευγένια και τη δύναμη, όλες αυτές τις αρσενικές ιδιότητες, ζωγραφίζουν τη δεξιά πλευρά του προσώπου. Αντίθετα όταν θέλουν να αναπαραστήσουν την ομορφιά, τον ιδεαλισμό, την αγνότητα, την πραότητα και τη στοργή, όλες αυτές τις θηλυκές ιδιότητες, ζωγραφίζουν την αριστερή πλευρά του προσώπου. Τούτο είναι αληθινό, αν και δεν γνωρίζουν τίποτε από το μεγάλο νόμο των φύλων. Για τον ίδιο λόγο ο άνδρας περπατά στα δεξιά και η γυναίκα στα αριστερά, αναγνωρίζοντας έτσι την αληθινή θέση τους σαν ηλεκτρική και μαγνητική προσωπικότητα.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2013, 18:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

2) Κανονικό και Ακανόνιστο


Το ΚΑΝΟΝΙΚΟ αντιπροσωπεύει εκείνες τις καταστάσεις στις οποίες οι ηλεκτρικές και οι μαγνητικές δυνάμεις είναι ομοιόμορφα ισορροπημένες και όπου η ισορροπία διατηρείται τέλεια. Το κανονικό αναπαριστά την κατάσταση κατά την οποία ο βασικός τόνος είναι ασθενής και συνεπώς τα μόρια συγκρατούνται σε χαλαρή συνάφεια. Όταν κάτι είναι κανονικό τότε η συνάφειά του καταστρέφεται εύκολα και διαχωρίζεται στα μόρια, άτομα, ηλεκτρόνια κλπ. που το συνιστούν. Από την άλλη πλευρά, το ακανόνιστο αναπαριστά εκείνες τις καταστάσεις στις οποίες η μία από τις παραπάνω δυνάμεις επικρατεί της άλλης, σε βαθμό που κάνουν το αντικείμενο, την ουσία ή την αρχή, ανάλογα με την περίπτωση, εμφανώς και ευδιάκριτα ηλεκτρικό ή μαγνητικό. Το ακανόνιστο αντιπροσωπεύει την κατάσταση στην οποία ο βασικός τόνος είναι ισχυρός, έτσι ώστε τα μόρια αλληλοσυνδέονται σε στενή συνάφεια. Η συνάφεια του διασπάται με δυσκολία και επομένως είναι δύσκολο να χωριστεί στα συνιστώντα αυτά μόρια, άτομα, ηλεκτρόνια κλπ.
Καθώς οι ηλεκτρικές και οι μαγνητικές δυνάμεις είναι απλώς υπόθεση δόνησης, η αναλογία της καθεμίας σε ένα αντικείμενο είναι ζήτημα αναλογίας των δύο συχνοτήτων της δόνησης. Επομένως το κανονικό και το ακανόνιστο αντιπροσωπεύουν απλώς συχνότητες δόνησης και διαφορετικούς συνδυασμούς των ηλεκτρικών και μαγνητικών δυνάμεων.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.

Edited by - LordThomas on 24/11/2013 18:02:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2013, 18:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

3) Θερμό και Κρύο

Όταν τα μόρια φθάσουν ένα ορισμένο σημείο έντασης της δόνησής τους, γίνονται θερμά και τότε όσο υψηλότερη είναι η συχνότητα δόνησής τους, τόσο θερμότερα γίνονται. Επομένως φαίνεται ότι η θερμότητα είναι απλώς μια ορισμένη συχνότητα δόνησης. Ωστόσο το λάθος που κάνουν εδώ οι επιστήμονες είναι ότι αρνούνται την πραγματικότητα του κρύου και το ονομάζουν απλά έλλειψη θερμότητας. Το κρύο δε σημαίνει έλλειψη θερμότητας περισσότερο από ότι η θερμότητα σημαίνει έλλειψη του κρύου. Η θερμότητα είναι αποτέλεσμα μιας ορισμένης συχνότητας δόνησης και το κρύο είναι το αποτέλεσμα της έλλειψης τούτης της συχνότητας δόνησης. Επειδή όμως δεν υπάρχει πουθενά ακινησία, αυτή η συχνότητα δόνησης είναι απούσα, γιατί υφίσταται μια άλλη συχνότητα δόνησης. Επομένως το κρύο είναι ένα είδος κίνησης, μια συχνότητα δόνησης, όπως και το θερμό. Όλες οι δονήσεις του ηλεκτρισμού είναι θερμές και του μαγνητισμού κρύες.
Συνεπώς η διαχωριστική γραμμή μεταξύ θερμού και κρύου είναι το σημείο στο οποίο ο ηλεκτρισμός γίνεται μαγνητισμός. Έτσι το θερμό και το κρύο είναι αποτέλεσμα της δονητικής δραστηριότητας των ηλεκτρικών και μαγνητικών δυνάμεων της φύσης.
Ένα θερμό μπάνιο είναι πάντα ηλεκτρικό, ενώ ένα κρύο μπάνιο είναι πάντα μαγνητικό. Αν πάρουμε κάποιο άτομο που είναι έντονα μαγνητικό και του κάνουμε ένα καυτό μπάνιο, θα χάσει την υπεραφθονία του μαγνητισμού και ταυτόχρονα θα αναδίδει το σώμα του μια ποσότητα ηλεκτρισμού, με αυτό τον τρόπο αποκαθίσταται η ισορροπία και γίνεται περισσότερο δημιουργικό.
Από την άλλη πλευρά, εάν επιτρέψουμε σε ένα έντονα ηλεκτρικό άτομο να κάνει ένα καυτό μπάνιο, με συνέπεια να χάσει ένα μέρος του ήδη ελαττωμένου του μαγνητισμού και ταυτόχρονα να προσλάβει ακόμη περισσότερο ηλεκτρισμό, τότε η ανισόρροπη κατάσταση αποβαίνει ακόμη χειρότερη και περισσότερο επιβλαβής. Εάν μάλιστα επιμείνει για καιρό, θα προκαλέσει θάνατο γιατί η ζωή είναι αποτέλεσμα ισορροπίας των δύο δυνάμεων. Εάν όμως ένα ισχυρά ηλεκτρικό άτομο πάρει ένα κρύο μπάνιο τότε το μαγνητικό μπάνιο θα μειώσει το υπερβολικό φορτίο ηλεκτρικής δύναμης, ενώ την ίδια στιγμή θα του παράσχει ένα μέρος μαγνητισμού, τείνοντας έτσι να εγκαθιδρύσει μια ισορροπία και να τον κάνει περισσότερο δημιουργικό. Εάν ένα μαγνητικό άτομο κάνει κρύο μπάνιο θα έχει τις αντίστοιχες εξελίξεις όπως και πιο πάνω με το ηλεκτρικό άτομο που κάνει καυτό μπάνιο. Για αυτό οι υδροθεραπευτές θα πρέπει να έχουν την ικανότητα να κάνουν διάγνωση σχετικά με την ηλεκτρική ή μαγνητική κατάσταση του ασθενή τους.


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2013, 10:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

4) Σκληρό και Μαλακό

Όλες οι ουσίες είναι απλά συλλογές μορίων που συνδέονται λόγω συνάφειας, η οποία απορρέει από την αρμονία της δόνησής τους. Όσο μεγαλύτερη είναι η συνάφεια, όσο πιο έντονη είναι η δόνηση, τόσο δυσκολότερη είναι να μετατοπιστούν τα μόρια και αυτό γιατί τα κρατούν ισχυρότερα προσκολλημένα οι δυνάμεις συνοχής που αλληλοεξασκούνται. Σε αυτή την περίπτωση η ουσία γίνεται σκληρή, εξαιτίας της δύναμης του βασικού τόνου, της έντασης της δόνησης και της ισχυρής συνάφειας. Από την άλλη μεριά, όσο χαλαρότερη είναι η συνάφεια, όσο χαμηλότερη είναι η συχνότητα της δόνησης, τόσο μεγαλύτερη ευκολία υπάρχει στη μετατόπιση των μορίων, εξαιτίας της ασθενούς άσκησης των δυνάμεων συνοχής. Σε αυτή την περίπτωση η ουσία γίνεται μαλακή, εξαιτίας της αδυναμίας του βασικού τόνου, της χαμηλότερης συχνότητας δόνησης και της χαλαρής συνάφειας. Συνεπώς η σκληρότητα είναι απλά ένα άλλο όνομα για την ισχυρή συνάφεια και η μαλακότητα για τη χαλαρή συνάφεια. Η μοναδική διαφορά, επομένως εντοπίζεται στη δόνηση.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.

Edited by - LordThomas on 02/12/2013 10:19:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2013, 10:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

5) Φως και Σκοτάδι

Το φως είναι ένα είδος κίνησης, μια συχνότητα δόνησης. Στον αγνό αιθέρα όλα είναι σκοτάδι. Μόνο όταν διαφοροποιείται ο αιθέρας σε ηλεκτρισμό και μαγνητισμό εμφανίζεται το φως. Όπως ο ηλεκτρισμός και ο μαγνητισμός είναι διαφορετικές συχνότητες δόνησης από τον αιθέρα, έτσι και το φως είναι μια διαφορετική συχνότητα δόνησης από το σκοτάδι. Σκοτάδι δε σημαίνει απουσία του φωτός, περισσότερο από ότι φως σημαίνει απουσία σκοταδιού. Το καθένα είναι απλώς αποτέλεσμα διαφορετικών συχνοτήτων δόνησης.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy