ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ταξιδι Με Την Σκεψη Σε Αυτον Αλλα Και Σε Αλλο Πλανητη Στο Συμπαν Και Επικοινωνια Με Το Μυαλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2011, 13:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρόλοι: Τα Πολλά Πρόσωπα του Εγώ

Συνήθως οι άνθρωποι δε έχουν καμία συναίσθηση των ρόλων που παίζουν. Είναι αυτοί οι ρόλοι. Μερικοί ρόλοι είναι διακριτικοί, άλλοι είναι κραυγαλέα φανεροί και μερικοί απλώς και μόνο για να τραβήξουν την προσοχή των άλλων. Το Εγώ δεν ξέρει ότι η πηγή κάθε ενέργειας είναι μέσα σου, κι έτσι την αναζητεί έξω. Αυτό που επιδιώκει το Εγώ είναι προσοχή σε κάποια μορφή όπως αναγνώριση, έπαινο, θαυμασμό ή απλώς να γίνει αντιληπτό με κάποιο τρόπο, να αναγνωριστεί η ύπαρξή του. Ένας ντροπαλός άνθρωπος που φοβάται την προσοχή των άλλων δεν είναι απαλλαγμένος από Εγώ, αλλά έχει ένα αμφίρροπο Εγώ που θέλει αλλά και φοβάται την προσοχή των άλλων. Η ντροπαλότητα συμβαδίζει συχνά με μια αυτοαντίληψη που είναι κυρίως αρνητική, την πεποίθηση ότι το άτομο είναι ανεπαρκές. Πίσω από κάθε θετική αυτοαντίληψη υπάρχει ο κρυφός φόβος ότι δεν είμαστε αρκετά καλοί. Πίσω από κάθε αρνητική αυτοαντίληψη υπάρχει η κρυφή επιθυμία να είμαστε οι σπουδαιότεροι ή καλύτεροι από τους άλλους. Το μόνο που χρειάζεται να γνωρίζεις και να παρατηρείς στον εαυτό σου είναι τούτο: Όποτε αισθάνεσαι ανώτερος ή κατώτερος απ’ οποιονδήποτε, αυτό είναι το Εγώ μέσα σου. Μερικά Εγώ, αν δεν μπορούν να πάρουν έπαινο ή θαυμασμό προσπαθούν να τραβήξουν την προσοχή με αρνητική αντίδραση. Μερικά παιδιά το κάνουν αυτό. Κάνουν αταξίες για να κερδίσουν την προσοχή. Ένας πολύ κοινός ρόλος είναι αυτός του θύματος και η μορφή της προσοχής που επιδιώκει είναι συμπόνια ή οίκτος ή το ενδιαφέρον των άλλων για τα προβλήματά μου, «για μένα και την ιστορία μου». Το να νιώθεις θύμα είναι αποτέλεσμα εγωικών προτύπων που έχουμε αναφέρει όπως το να γκρινιάζεις, θιγμένος, προσβεβλημένος κ.α. Στα πρώτα στάδια πολλών σχέσεων από αυτές που αποκαλούμε αισθηματικές, το παίξιμο ρόλων είναι αρκετά κοινό προκειμένου να προσελκύσουμε και να κρατήσουμε όποιον αντιλαμβάνεται το Εγώ ως εκείνον που θα «με κάνει ευτυχισμένο/η». «Θα παίζω αυτό/ήν που θέλεις να είμαι, κι εσύ θα παίζεις αυτήν/όν που θέλω να είσαι». Ωστόσο το παίξιμο ρόλων είναι δύσκολη δουλειά κι έτσι αυτοί οι ρόλοι δεν μπορούν να διατηρηθούν επ’ αόριστον ιδιαίτερα όταν αρχιζετε να συζείτε. Όταν παύουν να παίζονται καλά, τι βλέπεις; Το Εγώ στη φυσική του κατάσταση, γυμνωμένο από τους ρόλους του και τη ματαιωμένη του επιθυμία που μετατρέπεται τώρα σε θυμό, που πιθανότατα κατευθύνεται προς το/τη σύζυγο ή σύντροφο επειδή απέτυχε να απομακρύνει τον υποκείμενο φόβο και την αίσθηση έλλειψης που αποτελούν εγγενές μέρος της εγωικής αίσθησης εαυτού.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 19:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοπροσδιορισμοί:

Στις παραδοσιακές κουλτούρες που εξελίχθηκαν στους αρχαίους πολιτισμούς άρχισαν να ανατίθενται σε ορισμένους ανθρώπους ορισμένες λειτουργίες όπως κυβερνήτης, ιερέας ή ιέρεια, πολεμιστής, γεωργός, έμπορος κ. α. Αναπτύχθηκε ένα ταξικό σύστημα, στο οποίο η λειτουργία σου, προσδιόριζε το ποιος είσαι στα μάτια των άλλων καθώς και στα δικά σου. Η λειτουργία σου γινόταν ρόλος αλλά δεν αναγνωριζόταν ως ρόλος, ήταν το ποιος ήσουν ή πίστευες πως ήσουν. Στο σύγχρονο κόσμο μας, οι κοινωνικές δομές είναι λιγότερο άκαμπτες, λιγότερο σαφώς καθορισμένες, κι έτσι όλο και περισσότεροι άνθρωποι είναι μπερδεμένοι ως προς το που ανήκουν, ποιος είναι ο σκοπός τους και ακόμα και ποιοι είναι. «Δεν ξέρω πια ποιος είμαι». Το «Δεν ξέρω» δεν είναι σύγχυση. Σύγχυση είναι: «Δεν ξέρω, αλλά θα έπρεπε να ξέρω» ή Δεν ξέρω αλλά χρειάζομαι να ξέρω». Μπορείς να πάψεις να προσβλέπεις σε εννοιολογικούς ορισμούς για να σου δώσουν μια αίσθηση εαυτού; Να πάψεις να προσβλέπεις στη σκέψη για μια ταυτότητα; Αν παραιτηθείς από την πεποίθηση ότι πρέπει να ξέρεις ποιος είσαι, τι συμβαίνει στη σύγχυση; Ξαφνικά εξαφανίζεται. Μπαίνεις σε μια κατάσταση γαλήνης και διαύγειας που είναι πιο κοντά στο ποιος αληθινά είσαι απ’ ότι θα μπορούσε ποτέ να είναι η σκέψη. Όταν προσδιορίζεις τον εαυτό σου μέσω σκέψης τον περιορίζεις.


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 19:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προεγκαθιδρυμένοι ρόλοι:

Σε ότι αφορά στις διανοητικές ή σωματικές ικανότητες (γνώσεις, δεξιότητες, ταλέντα), οι άνθρωποι διαφέρουν σε μεγάλο βαθμό. Δεν έχει σημασία ποια λειτουργία επιτελείς σ’ αυτό τον κόσμο αλλά αν ταυτίζεσαι με τη λειτουργία σου σε τέτοιο βαθμό ώστε να σε καταλαμβάνει και να γίνεται ένας ρόλος που παίζεις. Όταν είσαι εντελώς ταυτισμένος με το ρόλο συγχέεις ένα πρότυπο συμπεριφοράς με το ποιος είσαι και παίρνεις τον εαυτό σου πολύ στα σοβαρά. Υπάρχουν πολλές προεγκαθιδρυμένες λειτουργίες ή ρόλοι με τους οποίους οι άνθρωποι ταυτίζονται εύκολα και οι οποίοι γίνονται έτσι μέρος του Εγώ. Σε ιεραρχικές οργανώσει όπως στρατός, Εκκλησία, κυβερνητικός θεσμός ή εταιρία. Κοινωνικά αρχέτυπα όπως μεσοαστή νοικοκυρά, σκληρό αντράκι, ξελογιάστρα, κουλτουριάρης. Κι έπειτα υπάρχει ο παγκόσμιος ρόλος του ενηλίκου. Όταν παίρνεις αυτό το ρόλο, παίρνεις τη ζωή και τον εαυτό σου πολύ στα σοβαρά. Ο αυθορμητισμός, η ξεγνοιασιά και η χαρά δεν αποτελούν μέρος αυτού του ρόλου.


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 19:56:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωρινοί ρόλοι:

Ο τρόπος που μιλάς με το πρόεδρο της εταιρίας μπορεί να είναι διαφορετικός με ανεπαίσθητους τρόπους από το πώς μιλάς με τον επιστάτη του κτιρίου. Το πώς μιλάς σ’ ένα παιδί μπορεί να είναι διαφορετικό από το πώς μιλάς σε έναν ενήλικο. Γιατί συμβαίνει αυτό; Παίζεις ρόλους. Όταν μπαίνεις σε ένα κατάστημα για να αγοράσεις κάτι, μπορεί να πιάσεις τον εαυτό σου να μπαίνει σε προεγκαθιδρυμένους κοινωνικούς ρόλους. Γίνεσαι πελάτης και μιλάς σαν πελάτης. Και μπορεί να αντιμετωπίζεσαι από τον πωλητή που παίζει επίσης ρόλο, ως πελάτης. Μια σειρά προτύπων συμπεριφοράς αποκτημένων μέσω εξαρτημένης μάθησης. Αντί για άνθρωποι, αυτοί που συναλλάσσονται είναι εννοιολογικές νοητικές εικόνες. Η εννοιολογική εικόνα που έχει πλάσει ο νους σου για σένα σχετίζεται με το δημιούργημά του, που είναι η εννοιολογική εικόνα που έχει πλάσει για τον άλλον άνθρωπο. Ο νους του άλλου έχει πιθανώς κάνει το ίδιο, κι έτσι κάθε εγωική διάδραση μεταξύ δύο ανθρώπων είναι στη πραγματικότητα η διάδραση μεταξύ τεσσάρων εννοιολογικών ταυτοτήτων κατασκευασμένων από το νου, που τελικά είναι αποκυήματα της φαντασίας. Δεν πρέπει επομένως να προκαλεί έκπληξη το γεγονός ότι υπάρχουν τόσο πολλές συγκρούσεις στις σχέσεις. Δεν υπάρχει αληθινή σχέση.


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 20:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μητρότητα – Πατρότητα:

Πολλοί ενήλικοι παίζουν ρόλους όταν μιλάνε σε μικρά παιδιά. Τους μιλάνε αφ’ υψηλού. Δεν τους φέρονται σαν να είναι ισότιμα. Το γεγονός ότι προσωρινά γνωρίζεις περισσότερα ή έχεις μεγαλύτερο μέγεθος δε σημαίνει ότι το παιδί δεν είναι ισότιμο μ’ εσένα. Το πιο σημαντικό ερώτημα είναι: Μπορείς να επιτελέσεις τη λειτουργία του γονιού και να την επιτελέσεις καλά, χωρίς να ταυτιστείς μ’ αυτήν, δηλαδή να γίνει ρόλος; Μέρος της απαραίτητης λειτουργίας του να είναι κανείς γονιός είναι να φροντίζει τις ανάγκες του παιδιού, να μην το αφήνει να κινδυνεύει και κάποιες φορές να λέει στο παιδί τι να κάνει και τι να μην κάνει.
Το να δίνεις στα παιδιά αυτό που χρειάζονται μετατρέπεται σε παραχάιδεμα, το να τα εμποδίζεις από το να κινδυνέψουν γίνεται υπερπροστασία και παρεμβαίνει στην ανάγκη τους να εξερευνήσουν τον κόσμο και να δοκιμάζουν να κάνουν πράγματα για τον εαυτό τους. Το να τους λες τι να κάνουν και τι να μην κάνουν γίνεται έλεγχος, αυταρχισμός. Οι γονείς δεν μπορούν να παραιτηθούν από το να είναι γονείς ακόμα κι όταν το παιδί γίνεται ενήλικος. Δεν μπορούν να παραιτηθούν από την ιδέα «Ξέρω ποιο είναι το καλό σου». Αν η επιθυμία τους να ελέγχουν ή να επηρεάζουν τις πράξεις του ενήλικου παιδιού τους εμποδιστεί, θα αρχίσουν να επικρίνουν ή να δείχνουν την αποδοκιμασία τους ή θα προσπαθήσουν να κάνουν το παιδί να αισθανθεί ένοχο, και όλα αυτά σε μια ασυνείδητη προσπάθεια να διατηρήσουν το ρόλο τους, την ταυτότητά τους. Επιφανειακά φαίνεται σαν να νοιάζονται για το παιδί τους και αυτό πιστεύουν και οι ίδιοι, αλλά στην πραγματικότητα νοιάζονται μόνο για τη διατήρηση της ταυτότητας που τους δίνει ο ρόλος. Η ανάγκη του Εγώ να χειρίζεται τους άλλους έτσι ώστε να γεμίσει την αίσθηση έλλειψης που βιώνει συνεχώς κατευθύνεται τότε προς αυτά. «Θέλω να πετύχεις ότι δεν πέτυχα ποτέ εγώ, θέλω να είσαι κάποιος στα μάτια του κόσμου, έτσι ώστε να μπορώ να είμαι κι εγώ κάποιος μέσα από σένα. Μη με απογοητεύσεις. Θυσίασα τόσα για σένα. Η αποδοκιμασία μου για σένα έχει σκοπό να σε κάνει να νιώσεις τόσο ένοχος και άβολα ώστε να συμμορφωθείς τελικά με τις επιθυμίες μου. Και εννοείται βέβαια ότι εγώ ξέρω ποιό είναι το καλό σου. Σ’ αγαπώ και θα συνεχίσω να σ’ αγαπώ αν κάνεις αυτό που ξέρω ότι είναι σωστό για σένα». Αν σου το κάνουν αυτό οι γονείς σου μη τους πεις ότι δεν είναι συνειδητοί και είναι εγκλωβισμένοι στη λαβή του Εγώ, επειδή θα τους κάνει ακόμα λιγότερο συνειδητούς μιας και το Εγώ θα πάρει αμυντική θέση. Αρκεί να αναγνωρίσεις ότι είναι το Εγώ μέσα τους, ότι δεν είναι το ποιοι είναι. Αυτά τα πρότυπα διαλύονται μερικές φορές όταν δεν τους αντιτίθεσαι μέσα σου. Η αντίθεση τους δίνει απλώς ανανεωμένη δύναμη. Ακόμα κι αν οι ίδιοι δεν το κάνουν, εσύ μπορείς τότε να αποδεχτείς τη συμπεριφορά των γονιών σου με συμπόνια χωρίς να χρειάζεται να αντιδράσεις σ’ αυτήν, χωρίς να την προσωποποιείς. Έχε επίσης επίγνωση των δικών σου μη συνειδητών παραδοχών ή προσδοκιών που βρίσκονται πίσω από τις παλιές αντιδράσεις σου προς αυτούς. «Οι γονείς μου πρέπει να αποδέχονται ότι κάνω. Πρέπει να με καταλαβαίνουν και να με δέχονται γι’ αυτό που είμαι». Αλήθεια; Γιατι θα έπρεπε; Το γεγονός είναι ότι δεν το κάνουν γιατί δεν μπορούν. Δεν είναι ακόμα έτοιμοι να αποταυτιστούν από το ρόλο τους. «Ναι αλλά δεν μπορώ να νιώσω ευτυχισμένος και άνετα με το ποιος είμαι αν δεν έχω την έγκριση και την κατανόησή τους». Αλήθεια; Τι σημασία έχει πραγματικά για το ποιος είσαι η αποδοχή ή η αποδοκιμασία τους; «Αν νομίζετε ότι είσαστε τόσο φωτισμένοι, πηγαίνετε και περάστε μια εβδομάδα με τους γονείς σας.», έλεγε ο Ραμ Ντας. Όσο περισσότερο κοινό παρελθόν υπάρχει σε μια σχέση, τόσο περισσότερο παρών χρειάζεται να είσαι, διαφορετικά θα υποχρεωθείς να ζεις το παρελθόν ξανά και ξανά.


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2012, 10:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μία ταινία απο το 2006 αλλά έτυχε να μάθω για αυτή σε ένα σεμινάριο, απόλυτα σχετική με τα παραπάνω του θέματός μου είναι η Peaceful Warrior. Παρακάτω έχω link για το trailer.

http://www.youtube.com/watch?v=gegNMYvY_yg

Επίσης όποιος θέλει μπορεί να κατεβάσει και το βιβλίο:

http://www.filecrop.com/74928339/index.html

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2012, 13:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο/η σύντροφός της/του τον/την κακομεταχειρίζεται. Η προηγούμενη σχέση ήταν παρόμοια.

Είναι παραπλανητικό να λέμε ότι κάποιος/α επέλεξε μια δυσλειτουργική σχέση ή οποιαδήποτε άλλη αρνητική κατάσταση στη ζωή του. Η επιλογή προυποθέτει συνειδητότητα. Χωρίς αυτή δεν έχεις επιλογή. Η επιλογή αρχίζει από τη στιγμή που αποταυτίζεσαι από το νου και γίνεσαι παρών. Μέχρι τότε είσαι μη συνειδητός από πνευματική άποψη και εξαναγκάζεσαι να σκέφτεσαι, να αισθάνεσαι και να ενεργείς με ορισμένους τρόπους, σύμφωνα με την εκπαίδευση του νου σου. Γι’ αυτό ο Ιησούς είπε: ‘Αφες αυτοις, ου γαρ οιδασι τι ποιουσι’. Δεν συνδέεται με την νοημοσύνη και την υψηλή μόρφωση.

Τώρα σχετικά με τις λάθος σχέσεις, δεν έχει επιλογή ένα μη συνειδητό άτομο. Ο νους εξαρτημένος όπως είναι από το παρελθόν επιδιώκει πάντα να αναδημιουργήσει αυτό που γνωρίζει και με το οποίο είναι εξοικειωμένος. Ακόμα κι αν είναι οδυνηρό τουλάχιστον είναι οικείο. Ο νους εμμένει πάντα στο γνωστό. Το άγνωστο είναι επικίνδυνο επειδή ο νους δεν έχει έλεγχο πάνω του. Γι’ αυτό αντιπαθεί και αγνοεί την παρούσα στιγμή.
Έτσι αυτό το άτομο όντας ταυτισμένο με το νου, μπορεί να αναδημιουργεί ένα πρότυπο που έμαθε στο παρελθόν, στο οποίο η οικειότητα και η κακοποίηση είναι άρρηκτα δεμένες ή μπορεί να υποδύεται ένα νοητικό πρότυπο που έμαθε στην παιδική ηλικία σύμφωνα με το οποίο είναι ανάξια και της αξίζει να τιμωρείται.
Ο/η σύντροφός της/του έχει δικά της/του ασυνείδητα πρότυπα που συμπληρώνουν του πρότυπα του ατόμου που περιγράψαμε. Άρα το άτομό μας έχει δημιουργήσει ένα νοητικό-συναισθηματικό πρότυπο από το παρελθόν και άμα του το πεις τότε δυναμώνεις την ταύτισή του με το νου.

Για να ελευθερώσουμε αυτό το άτομο από αυτή την κατάσταση μπορούμε να του δείξουμε πώς να είναι η παρουσία που παρατηρεί πίσω από τις σκέψεις και τα συναισθήματά του, πώς να ελευθερωθεί από τον συντηρούμενο πόνο και να αποκτήσει επίγνωση του εσώτερου σώματος. Όταν μπορέσει να ξεφύγει από το εξαρτημένο παρελθόν τότε θα έχει επιλογή. Κανείς δεν επιλέγει τη δυσαρμονία και τον πόνο. Αυτά συμβαίνουν επειδή δεν υπάρχει αρκετή παρουσία μέσα μας για να διαλύσει το παρελθόν και ο εξαρτημένος νους διοικεί τη ζωή σου. Πάντα φαίνεται ότι οι άνθρωποι είχαν επιλογή, ότι μπορούσαν να είχαν ενεργήσει διαφορετικά αλλά αυτό είναι μια ψευδαίσθηση. Όσο ο νους σου με τα εξαρτημένα του πρότυπα κυβερνάει τη ζωή σου, όσο είσαι ο νους σου, τι επιλογή έχεις; Καμία. Δεν υπάρχεις καν.


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 17:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξανα ανοίγω το θέμα μου για να προσθέσω αρχικά καποια επιπλέον θέματα περι νου και συγκέντρωσης. Ότι υλικό έχω μαζέψει θα το ανεβάζω τμηματικά και όσο μπορώ να έχει κάποια συνέχεια με τα προηγούμενα.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2013, 17:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περιπλανώμενος Νους


Το γενικό παράπονο όσων αρχίζουν να ασκουν τη συγκέντρωση είναι ότι η ίδια η προσπάθεια για συγκέντρωση καταλήγει σε μια μεγαλύτερη ανησυχία του νου. Ισχύει εδώ ο νόμος της δράσης και της αντίδρασης και η πίεση που ασκείται στο νου προκαλεί μια αντίστοιχη αντίδραση. Το αίσθημα μιας τέτοιας αυξανόμενης ανησυχίας οφείλεται κυριως στην αντίθεση που δημιουργείται ξαφνικά ανάμεσα στο Εγώ, που επιθυμεί τη σταθερότητα και στο νου στην κανονική του κατάσταση κινητικότητας. Το Εγώ για πολλές ζωές παρασυρόταν από το νου σε ολες τις γρήγορες κινήσεις του, όπως ο άνθρωπος παρασύρεται πάντα μέσα στο διάστημα από την περιστρεφόμενη γη. Αν μπορούσε να ξεχωρίσει τον εαυτό του από τη γη και να σταματήσει τη δική του κίνηση χωρίς να γίνει κομμάτια, μόνο τότε θα συνειδητοποιούσε ότι η γη κινείται με μεγάλη ταχύτητα. Όσο καιρό ο άνθρωπος παρασύρεται από την κάθε κίνηση του νου, δεν αντιλαμβάνεται τη συνεχή του δραστηριότητα και ανησυχία. Αλλά όταν σταθεροποιείται, όταν παύει να κινείται τότε νιώθει την ασταμάτητη κίνηση του νου στην οποία μέχρι τότε υπάκουε. Αν ο αρχάριος γνωρίζει αυτά τα γεγονότα δε θα απογοητευτεί στην αρχή των προσπαθειών του όταν αντιμετωπίσει αυτή τη γενική εμπειρία αλλά θεωρώντας τη σαν δεδομένο, θα συνεχίσει ήρεμα το έργο του. Ένας νους που έχει έτσι σταθεροποιηθεί δε θα ειναι ευκολο να χασει την ισορροπια εξαιτιας περιπλανώμενων σκέψεων από άλλες διάνοιες που επιζητούν πάντα να επηρεάσουν μια σταθερότητα από το πλανόδιο πλήθος που συνεχώς μας περιβάλλει. Ο νους που εχει συνηθίσει στη συγκέντρωση διατηρεί πάντα μια ορισμένη θετικότητα και δε διαμορφώνεται εύκολο από αθέμιτους εισβολείς. Επίσης θα πρέπει να διατηρούν μια στάση σταθερής επιφυλακής σχετικά με τις σκέψεις που έρχονται στο νου και να ασκουν σ’ αυτές συνεχή επιλογή. Η άρνηση να θρέψουν κακές σκέψεις, η άμεση απόρριψη τους αν επιχειρήσουν μια είσοδο, η άμεση αντικατάσταση μιας κακής σκέψης από μια καλή αντίθετου χαρακτήρα, ολα αυτά θα συντονίσουν τόσο το νου ώστε ύστερα από λιγο καιρό θα δρα αυτόματα απωθώντας το κακό από μόνος του. Ο νους είναι σαν ένας μαγνήτης, έλκει και απωθει και η φύση των έλξεων και των απωθήσεων του μπορεί να καθοριστεί από μας τους ίδιους. Ο νους έλκει τις σκέψεις που είναι ανάλογες με τις συνηθισμένες του δραστηριότητες. Η συνηθεια της συγκέντρωσης από μονη της τείνει να ενισχύει το νου έτσι ώστε να ασκεί εύκολα έλεγχο και επιλογή σχετικά με τις σκέψεις που του έρχονται από έξω. Όταν μια κακή σκέψη εισέρχεται στο νου είναι καλύτερα να μην την πολεμάμε άμεσα αλλά να εκμεταλλευόμαστε το γεγονός ότι ο νους μπορεί να σκεφτεί μονο ένα πράγμα κάθε φορά. Έτσι ας στρέφουμε το νου αμέσως σε μια καλη σκέψη και η κακή σκέψη αναγκαστικά θα εκδιωχθεί. Καθώς ο νους ελκύει στον εαυτό του ύλη που δεν ανταποκρίνεται στο κακό, βαθμιαία γίνεται θετικός, μη δεκτικός σ’ αυτό το είδος της σκέψης.


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2013, 15:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κίνδυνοι της συγκέντρωσης 1/3
Το σώμα πιθανόν να υποφέρει, εξαιτίας της άγνοιας και της απροσεξίας του εκπαιδευόμενου. Όταν κάποιος συγκεντρώνει το νου του το σώμα του μπαίνει σε μια κατάσταση έντασης και αυτό δε γίνεται αντιληπτό από το άτομο, απ’ τη μεριά του είναι αθέλητο. Αυτή η ακολουθία του νου από το σώμα μπορεί να παρατηρηθεί σε πολλά κοινά πράγματα. Η έντονη προσοχή συνοδεύεται από ακινησία των ματιών, η αγωνία από ένα ανυπόμονο, μελαγχολικό βλέμμα. Για αιώνες η προσπάθεια του νου ακολουθούνταν από προσπάθεια του σώματος επειδή ο νους κατευθυνόταν ολότερα προς την κάλυψη των σωματικών αναγκών με σωματικές προσπάθειες και έτσι δημιουργήθηκε μια σχέση η οποία λειτουργεί αυτόματα. Όταν αρχίζει η συγκέντρωση το σώμα σύμφωνα με τη συνήθεια του ακολουθεί το νου, οι μύες γίνονται ακαμπτοι και τα νεύρα τεντώνονται. Γι’ αυτό μετά το τέλος της συγκέντρωσης είναι πολύ πιθανό να ακολουθήσει μεγάλη σωματική κούραση, μυική και νευρική εξάντληση, έντονος πονοκέφαλος. Μπορούν να αποφευχθούν με μια απλή προφύλαξη. Ο αρχάριος θα πρέπει κάθε τόσο να διακόπτει τη συγκέντρωση του αρκετά, ώστε να παρατηρεί την κατάσταση του σώματός του και όταν βλέπει ότι είναι τεντωμένο σε ένταση ή άκαμπτο θα πρέπει αμέσως να το χαλαρώνει. Όταν αυτό γίνει αρκετές φορές, οι δεσμοί της συσχέτισης θα σπάσουν και το σώμα θα παραμένει χαλαρό και ήρεμο, όταν ο νους συγκεντρώνεται.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2013, 16:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κίνδυνοι της συγκέντρωσης 2/3
Ένας άλλος σωματικός κίνδυνος προέρχεται από την επίδραση που προκαλεί η συγκέντρωση πάνω στα νευρικά κύτταρα του εγκεφάλου. Καθώς η δύναμη της συγκέντρωσης μεγαλώνει, καθώς ο νους ηρεμεί και το Εγώ αρχίζει να εργάζεται μέσω του νου, προβάλλει καινούργιες απαιτήσεις από τα εγκεφαλικά νευρικά κύτταρα. Τα κύτταρα αυτά φυσικά αποτελούνται από άτομα και τα τοιχώματα των ατόμων αποτελούνται από ελικοειδείς σπείρες μέσα στις οποίες κυλούν τα ρεύματα της ζωτικής ενέργειας. Υπάρχουν 7 ομάδες τέτοιων σπειρών απ’ τις οποίες χρησιμοποιούνται μόνο οι 4, οι υπόλοιπες 3 μένουν μέχρι τώρα αχρησιμοποίητες, σχεδόν ατροφικά όργανα. Καθώς οι ανώτερες ενέργειες κυλούν προς τα κάτω, ζητώντας ένα κανάλι μέσα στα άτομα, η ομάδα των σπειρών η οποία αργότερα στην εξέλιξη , θα χρησιμεύει σαν κανάλι τους, αναγκάζεται να μπει σε δραστηριότητα. Αν αυτό γίνει πολύ αργά και προσεκτικά δεν προκύπτει κανένα κακό αλλά η υπερβολική πίεση σημαίνει βλάβη στην ευαίσθητη δομή των σπειρών. Αυτοί οι μικροί, λεπτοί σωλήνες όταν δε χρησιμοποιούνται έχουν τις πλευρές τους κολλημένες. Αν οι πλευρές χωριστούν απότομα, είναι πιθανό να δημιουργηθεί κάποια ρωγμή. Ένα αίσθημα ζαλάδας και βάρους σ’ όλο τον εγκέφαλο είναι το σήμα κινδύνου, αν αυτό αγνοηθεί θα επακολουθήσει έντονος πόνος και ίσως προκύψει επίμονη φλεγμονή. Γι’ αυτό η συγκέντρωση θα πρέπει στην αρχή να ασκείται με μέτρο και προσεκτικά και ποτέ δεν πρέπει να συνεχίζεται μέχρι σημείου εγκεφαλικής κούρασης, Για αρχή λίγα λεπτά κάθε φορά είναι αρκετά ενώ ο χρόνος θα αυξάνεται βαθμιαία καθώς η άσκηση θα προχωράει.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2013, 23:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κίνδυνοι της συγκέντρωσης 3/3
Σε μερικές σχολές της επονομαζόμενης Χάτα Γιόγκα, υποδεικνύεται στους σπουδαστές να βοηθούν τη συγκέντρωση εστιάζοντας το βλέμμα τους πάνω σε μια μαύρη κηλίδα σε λευκό φόντο και να διατηρούν τη σταθερότητα του βλέμματος μέχρις ότου επέλθει η έκσταση. Υπάρχουν 2 λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να γίνεται κάτι τέτοιο. Πρώτο, η άσκηση ύστερα από λίγο βλάπτει τη φυσική όραση και τα μάτια χάνουν την ικανότητα προσαρμογής. Δεύτερο προκαλεί μια μορφή εγκεφαλικης παράλυσης. Αυτή αρχίζει με την κούραση των κυττάρων του αμφιβληστροειδούς καθώς τα κύματα του φωτός πέφτουν επάνω του και η κηλίδα εξαφανίζεται από την όραση γιατί το σημείο του αμφιβληστροειδούς πάνω στο οποίο σχηματιζόταν η εικόνα της χάνει την ευαισθησία του σαν αποτέλεσμα της παρατεινόμενης ανταπόκρισης. Η κούραση περνάει προς τα μέσα μέχρις ότου τελικά επέρχεται ένα είδος παράλυσης και το άτομο περνάει σε υπνωτική έκσταση. Αλλά η εγκεφαλική παράλυση όχι μόνο σταματάει κάθε σκέψη στο φυσικό πεδίο αλλά καθιστά τον εγκέφαλο αναίσθητο στους μη-φυσικούς κραδασμούς έτσι ώστε το Εγώ δεν μπορεί να εντυπώσει πάνω του, δηλαδή δεν το ελευθερώνει αλλά απλώς του στερεί το όργανό του. Ένας άνθρωπος μπορεί να μείνει για εβδομάδες σε έκσταση που προκλήθηκε μ’ αυτό τον τρόπο αλλά όταν ξυπνάει δεν είναι πιο σοφός απ’ ότι ήταν στην αρχή της έκστασης. Δεν κέρδισε γνώση, απλώς έχασε χρόνο. Τέτοιες μέθοδοι δε χαρίζουν πνευματική δύναμη αλλά προκαλούν απλώς σωματική ανικανότητα.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2013, 00:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαλογισμός
Ο διαλογισμός είναι η στάση που διατηρεί ο συγκεντρωμένος νους μπροστά σε ένα αντικείμενο αφοσίωσης, μπροστά σε ένα πρόβλημα που απαιτεί νοητικό ξεκαθάρισμα, σε οτιδήποτε με το οποίο πρόκειται να αναγνωριστεί και να απορροφηθεί η ζωή μάλλον και όχι η μορφή. Ο διαλογισμός δεν μπορεί να ασκηθεί αποτελεσματικά αν δεν έχει κυριαρχηθεί, τουλάχιστον μερικά, η συγκέντρωση. Γιατί η συγκέντρωση δεν είναι σκοπός αλλά ένα μέσο για κάποιο σκοπό. Διαμορφώνει το νου σε όργανο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σύμφωνα με τη θέληση του κατόχου του. Όταν ένας συγκεκριμένος νους κατευθύνεται προς ένα αντικείμενο με σκοπό να διαπεράσει το πέπλο και να φτάσει στη ζωή και να φέρει αυτή τη ζωή σε ένωση με τη ζωή στην οποία ανήκει ο νους, τότε ασκείται ο διαλογισμός. Η συγκέντρωση μπορεί να θεωρηθεί σαν ο σχηματισμός του οργάνου, ο διαλογισμός σαν η χρησιμοποίηση του. Ο νους εστιάζεται, ύστερα κατευθύνεται και διαμένει σταθερά σε οποιοδήποτε αντικείμενο τη γνώση του οποίου επιθυμούμε. Η συγκεντρωμένη διάνοια, η δύναμη της απόσυρσης πέρα από την αναστάτωση σημαίνει άπειρα αυξημένη ενέργεια στην εργασία, σημαίνει σταθερότητα, αυτοέλεγχο, αταραξία. Ο διαλογιζόμενος άνθρωπος είναι ο άνθρωπος που δε χάνει χρόνο δε σπαταλάει ενέργεια, δε χάνει ευκαιρία. Ένας τέτοιος άνθρωπος κυβερνάει τα γεγονότα γιατί μέσα του βρίσκεται η δύναμη της οποίας τα γεγονότα δεν είναι παρά εξωτερικές εκφράσεις, μοιράζεται τη θεία ζωή και επομένως μοιράζεται τη θεία δύναμη.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2013, 01:07:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα βίντεο που αποδεικνύει και πάλι τη δύναμη του νου και της συγκέντρωσης.

http://www.youtube.com/watch?v=bfKn92klPeU

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2013, 01:09:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύνδεσμος ενος χαλαρωτικου μουσικου κομματιου για διαλογισμο:

http://www.youtube.com/watch?v=Yi7BM8XPTfA


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2013, 11:12:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιες παραθέσεις από προηγούμενες αναφορές και κατανόηση των επόμενων:

quote:
Ενσάρκωση:
Είναι κίνηση οργανικής ψυχής όπου ανώτερες, λεπτότερες δονήσεις ακτινοβολούνται συνεχώς προς τα κάτω, μέσα από τα λεπτότερα αυρικά σώματα, προς τα πυκνότερα και τελικά στο φυσικό σώμα. Κάθε σημαντικό στάδιο της ζωής αντιστοιχεί σε νέες και υψηλότερες δονήσεις και στην ενεργοποίηση διαφορετικών τσάκρας. Η πορεία της ενσάρκωσης κατευθύνεται από τον ανώτερο εαυτό και το μοντέλο της παρούσας ζωής τηρείται στο έβδομο στρώμα της αύρας. Το κεθερικό πρότυπο μεταβάλλεται ανάλογα με τις επιλογές του ανθρώπου στην πορεία της ζωής. Κάθως προοδεύει, προοδεύει και η ανθρωπότητα ολόκληρη. Κάθε γενιά μπορεί να αντέξει σε υψηλότερες δονήσεις από την προηγούμενη.
Η προς ενσάρκωση ψυχή συναντιέται με τους πνευματικούς της οδηγούς για να σχεδιάσει τον επερχόμενο βίο. Εξετάζουνε τους προς εκπλήρωση σκοπούς, κάρμα που θα τεθεί και αντιμετωπιστεί και τα αρνητικά συστήματα πεποιθήσεων που θα χρειαστεί να ξεκαθαρίσει μέσα από το βίωμα. Ως γονείς επιλέγονται αυτοί που θα παράσχουν την αναγκαία περιβαλλοντική και φυσική εμπειρία. Η ψυχή αντιλαμβάνεται ένα ατομικό έργο προσωπικής μάθησης και μια "οικουμενική αποστολή" που με την ολοκλήρωση του πρώτου, να μπορεί να εκπληρώση και το δεύτερο.
Το σχέδιο ζωής περιέχει πολλές πιθανές πραγματικότητες που επιτρέπουν ευρεία γκάμα επιλογών της ελεύθερης θέλησης. Εμείς δημιουργούμε την πραγματικότητά μας. Δημιουργείται αυτό που θέλετε, το οποίο τηρείται στο συνειδητό, στο υποσυνείδητο, στο υπερσυνείδητο και στο συλλογικό συνειδητό. Έτσι αυτές οι δυνάμεις δημιουργούν βιώματα σε πολλά επίπεδα της ζωής μας. Οπότε λέγοντας κάρμα μπορούμε να το ορίσουμε ως αίτιο και αποτέλεσμα μακράς περιόδου από διαφορετικά επίπεδα της ύπαρξής μας. Με την "κατάστρωση του σχεδίου" η ψυχή προχωρεί σε βαθμιαία απώλεια της συνειδητοποίησης του πνευματικού κόσμου. Κατά την σύλληψη ενεργειακός δεσμός δημιουργείται μεταξύ ψυχής και γονιμοποιημένου ωαρίου, διαμορφώνεται μια αιθερική μήτρα που προστατεύει την ψυχή.
Καθώς μεγαλώνει το φυσικό σώμα, η ψυχή αισθάνεται το "τράβηγμά" του και συνδέεται συνειδητά με αυτό.
Μόλις ολοκληρωθεί η συνειδητοποίηση, μια ισχυρή λάμψη συνειδητής ενέργειας εμφανίζεται στο σχηματιζόμενο σώμα. Η ψυχή χάνει τη συνειδητότητα, για να την κερδίσει ξανά σιγά-σιγά μέσα στο φυσικό επίπεδο. Η λάμψη αντιστοιχεί με την ώρα των πρώτων κινήσεων του εμβρύου.

quote:
Γέννηση:
Γίνεται σε μια μοναδική ώρα για την ψυχή, όπου χάνει την προστατευτική αιθερική μήτρα και για πρώτη φορά εκτίθεται στο περιβάλλον. Για πρώτη φορά είναι μόνη μέσα στη θάλασσα συμπαντικής ενέργειας όπως όλοι μας και η θάλασσα επηρεάζεται τώρα από άλλο ένα νέο πεδίο που με την παρουσία του, τη διευρύνει και την εμπλουτίζει.
Σαν να ηχεί μια καινούργια νότα και να προστίθεται στη συμφωνία της ζωής που υπάρχει ήδη.

quote:
Βρεφική Ηλικία:
Σε αυτή την περίοδο κοιμάται συχνά. Η ψυχή αφήνει αδέσμευτα το φυσικό και ενεργειακό σώμα για να ασχοληθούν με την δόμηση του σώματος. Στα πρώτα στάδια της ζωής προσπαθούν να συνηθίσουν στους περιορισμούς των φυσικών αισθήσεων και τον τρισδιάστατο κόσμο. Πολλά νεογέννητα παλεύουν ακόμα να ξεφορτωθούν γονεϊκές μορφές και να αφοσιωθούν στους νέους γονείς. Έχουν αρκετά ανοιχτό το τσάκρα του στέμματος και αγωνίζονται να συμπιέσουν τον εαυτό τους στο μικρό σώμα του μωρού. Η προσερχόμενη ψυχή συχνά μπαινοβγαίνει στο σώμα μέσα από το τσάκρα της κορυφής μέχρι να αρχίσει να ανοίγει το τσάκρα της βάσης και να "ριζώσει" στο φυσικό πεδίο. Τα άλλα τσάκρας φαίνονται σαν μικρά ρηχά φλιτζανάκια με στενή γραμμή ενέργειας που οδηγεί στην σπονδυλική στήλη. Το πεδίο ενός βρέφους είναι άμορφο, ασχημάτιστο και χρώματος μπλε ή προς το γκρίζο. Κάθε εμπειρία προσθέτει χρώμα στην αύρα και ενισχύει την ατομικότητά του. Έτσι κάπως συνεχίζεται η δόμηση της αύρας. Μετά τη γέννηση παραμένει ισχυρός δεσμός μεταξύ μητέρας και παιδιού. Παραμένει σε όλη τη ζωή αν και δεν αναγνωρίζεται όταν αυτό μεγαλώσει. Το πεδίο του παιδιού είναι ανοιχτό και ευάλωτο στην γύρω ατμόσφαιρα. Τα τσάκρας του είναι ορθάνοιχτα χωρίς προστατευτική μεμβράνη. Αυτό κάνει το βρέφος πολύ ευάλωτο και εύπλαστο. Γύρω στην ηλικία των επτά δημιουργείται μια προστασία πάνω στα τσάκρας φιλτράροντας μεγάλο μέρος εισερχόμενων επιδράσεων από το συμπαντικό ενεργειακό πεδίο. Το παιδί δεν είναι τόσο ευάλωτο πια και αρχίζει να ατομικοποιείται. Στην αγκαλιά των γονιών του βέβαια προστατεύεται από εξωτερικές επιδράσεις μέσω των πεδίων τους. Η οργή των μεγάλων ταράζει το σύστημα των παιδιών σαν φυσικός συγκλονισμός και η κατάθλιψη τα πλημμυρίζει σαν καταχνιά.
Ο θηλασμός εκτός από φυσική διατροφή, δίνει και αιθερική ενέργεια στο βρέφος, μιας και σε κάθε θήλη υπάρχει μικρό τσάκρα παροχής ενέργειας. Αυτό γιατί τα μη-ανεπτυγμένα τσάκρας του μωρού δεν μεταβολίζουν όλες τις ενέργειες του συμπαντικού ενεργειακού πεδίου που είναι απαραίτητες για την ζωή.

quote:
Τρίτο Στρώμα:Το Νοητικό Σώμα
Αποτελείται από λεπτότερες ουσίες που σχετίζονται με σκέψεις και νοητικές διαδικασίες.
Εμφανίζεται σαν ζωηρό κίτρινο φως στην περιοχή του κεφαλιού και των ώμων. Εκτείνεται απο 7.5-20 εκατοστά από το σώμα.
Σκεπτομορφές μοιάζουν με κηλίδες με ποικίλη λαμπρότητα και μορφή.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2013, 11:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αρχή της σκέψης 1/3
Όταν ερχόμαστε τώρα στον κόσμο βρίσκουμε στην κατοχή μας μια μεγάλη ποσότητα έτοιμων σκέψεων, ένα μεγάλο απόθεμα εκείνων που ονομάζονται «έμφυτες ιδέες». Αυτές είναι αντιλήψεις που τις φέρνουμε μαζί μας στον κόσμο, τα συμπυκνωμένα ή συνολικά αποτελέσματα των εμπειριών μας σε ζωές προηγούμενες από τη τωρινή. Με αυτό το νοητικό απόθεμα αρχίζουμε τις συναλλαγές μας σ’ αυτή τη ζωή και οι ψυχολόγοι δεν είναι ποτέ σε θέση να μελετήσουν από άμεση παρατήρηση την αρχή της σκέψης. Μπορούμε όμως να μάθουμε κάτι από την παρατήρηση ενός παιδιού, γιατί όπως το καινούργιο φυσικό σώμα περνάει κατά την προγενέθλια ζωή από τη μακριά φυσική εξέλιξη του παρελθόντος έτσι και το καινούργιο νοητικό σώμα διασχίζει γρήγορα τα στάδια της μακριάς του ανάπτυξης. Είναι αλήθεια ότι το νοητικό σώμα δεν είναι κατά κανένα τρόπο ταυτόσημο με τη σκέψη, επομένως ακόμα και όταν μελετάμε το ίδιο το νοητικό σώμα στην πραγματικότητα δε μελετάμε καθόλου την αρχή της σκέψης. Αυτό ισχύει ακόμα περισσότερα αν σκεφτούμε ότι κανένας δεν μπορεί να μελετήσει άμεσα το νοητικό σώμα αλλά περιοριζόμαστε στην παρατήρηση των αποτελεσμάτων της εργασίας αυτου του σώματος πάνω στους πυκνότερους συντρόφους του, το φυσικό εγκέφαλο και το νευρικό σύστημα. Η σκέψη είναι τόσο ξεχωριστή από το νοητικό σώμα όσο είναι και από το φυσικό. Ανήκει στη συνείδηση, στην όψη ζωή, ενώ το νοητικό και το φυσικό σώμα ανήκουν παρόμοια στην μορφή, την όψη ύλη και είναι απλά παροδικά οχήματα ή εργαλεία.
Μπορούμε μελετώντας τα αποτελέσματα της σκέψης πάνω σ’ αυτά τα σώματα όταν είναι καινούργια, να συμπεράνουμε κατ’ αντιστοιχία κάτι για την αρχή της σκέψης όταν ένας Εαυτός, σε ένα δοσμένο σύμπαν έρχεται για πρώτη φορά σε επαφή με τον μη-Εαυτό. Οι παρατηρήσεις μπορεί να μας βοηθήσουν σύμφωνα με το αξίωμα «Όπως επάνω, έτσι και κάτω». Το καθετί εδώ δεν είναι παρά μια αντανάκλαση και μελετώντας τις αντανακλάσεις μπορεί να μάθουμε κάτι για τα αντικείμενα που τις προκαλούν


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2013, 01:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αρχή της σκέψης 2/3
Αν παρατηρήσουμε προσεκτικά ένα παιδί θα δούμε ότι οι αισθήσεις, ανταπόκριση σε ερεθίσματα από αισθήματα ευχαρίστησης ή πόνου και κυρίως πόνου, προηγούνται από οποιαδήποτε εμφάνιση νοημοσύνης. Δηλαδή ότι οι ασαφείς αισθήσεις προηγούνται των συγκεκριμένων γνώσεων. Πριν από τη γέννηση το παιδί τρεφόταν από τις ζωτικές δυνάμεις που κυλούσαν μέσα από το σώμα της μητέρας. Από τη στιγμή που ρίχτηκε σε μια ανεξάρτητη ύπαρξη αυτές κόπηκαν. Η ζωή τώρα φεύγει από το σώμα και δεν ανανεώνεται, καθώς οι ζωτικές δυνάμεις μειώνονται, γίνεται αισθητή η στέρηση και αυτή η στέρηση είναι πόνος. Η κάλυψη της στέρησης, φέρνει άνεση και το βρέφος βυθίζεται πάλι πίσω στο ασυνείδητο. Σύντομα τα αντικείμενα και οι ήχοι προκαλούν αίσθηση, αλλά ακόμα δεν εμφανίζεται κανένα σημάδι νοημοσύνης. Το πρώτο σημάδι νοημοσύνης εμφανίζεται όταν η μορφή ή η φωνή της μητέρας συνδέεται με την ικανοποίηση της επανεμφανιζόμενης στέρησης μαζί με την ευχαρίστηση από την τροφή, η σύνδεση μέσα στη ή με τη μνήμη μιας σειράς επαναλαμβανόμενων αισθήσεων σε ένα εξωτερικό αντικείμενο το οποίο θεωρείται σαν μια ξεχωριστή μορφή και σαν η αιτία αυτών των αισθήσεων. Σκέψη είναι η γνώση της σχέσης ανάμεσα σε πολλές εντυπώσεις και σε μια, μια μονάδα που τις συνδέει όλες μαζί. Αυτή είναι η πρώτη έκφραση νοημοσύνης, η πρώτη σκέψη που τεχνικά ονομάζεται αντίληψη. Η ουσία της είναι η εγκαθίδρυση μιας τέτοιας σχέσης, σαν αυτή που περιγράψαμε παραπάνω, ανάμεσα σε μια μονάδα συνείδησης και σε ένα αντικείμενο και οποτεδήποτε εγκαθιδρύεται μια τέτοια σχέση εκεί παρουσιάζεται η σκέψη.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2013, 01:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αρχή της σκέψης 3/3
Η αντίληψη εξειδικεύει την επιθυμία, που παύει να είναι ένας αφηρημένος πόθος για κάτι και γίνεται ένας συγκεκριμένος πόθος για ένα ειδικό πράγμα, το γάλα. Αλλά η αντίληψη χρειάζεται επανεξέταση γιατί ο Γνώστης είχε συνδέσει μαζί 3 πράγματα και ένα από αυτά πρέπει να αποσυνδεθεί. Αυτό είναι η στέρηση. Το μωρό που δεν πεινάει θα κλάψει αναζητώντας το στήθος, μόλις δει τη μητέρα. Αργότερα αυτή η λαθεμένη σύνδεση παύει και η τροφός συσχετίζεται με την ευχαρίστηση σαν αιτία και θεωρείται σαν ένα αντικείμενο ευχαρίστησης. Έτσι εγκαθιδρύεται η επιθυμία για τη μητέρα και ύστερα γίνεται ένα περαιτέρω ερέθισμα για σκέψη.


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.

Edited by - LordThomas on 30/07/2013 01:19:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2013, 19:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχέση Αίσθησης και Σκέψης
Όλες οι σκέψεις έχουν τη ρίζα τους στην αίσθηση, ότι αν δεν συσσωρευτεί ένας μεγάλος αριθμός αισθήσεων δεν μπορεί να υπάρξει σκέψη. Ο νους όπως τον γνωρίζουμε λέει η Ε. Π. Μπλαβάτσκυ είναι αναλύσιμος σε καταστάσεις συνείδησης διαφορετικής διάρκειας, έντασης, πολυπλοκότητας κτλ., όλες με τελική βάση την αίσθηση (Μυστική Δοξασία). Μερικοί συγγραφείς έχουν προχωρήσει ακόμα περισσότερο, δηλώνοντας ότι όχι μόνο οι αισθήσεις είναι τα υλικά από τα οποία δομούνται οι σκέψεις αλλά ότι οι σκέψεις παράγονται από αισθήσεις, αγνοώντας έτσι τον οποιοδήποτε Στοχαστή, οποιοδήποτε Γνώστη. Άλλοι στο αντίθετο άκρο θεωρούν τη σκέψη σαν αποτέλεσμα της δραστηριότητας του Στοχαστή που αρχίζει από τα μέσα αντί να δέχεται την πρώτη την ώθηση από τα έξω και τις αισθήσεις σαν το υλικό πάνω στο οποίο εφαρμόζει τη δική του έμφυτη ιδιαίτερη ικανότητα και όχι σαν μια αναγκαία κατάσταση της δραστηριότητάς του. Ολόκληρη η αλήθεια βρίσκεται ανάμεσα στις δύο. Οι αισθήσεις πρέπει να επενεργήσουν από τα έξω και ενώ η πρώτη σκέψη θα παραχθεί σαν αποτέλεσμα εντυπώσεων από αίσθηση και οι αισθήσεις θα χρησιμεύσουν σαν η αναγκαία προηγούμενη αιτία της όμως από την άλλη μεριά αν δεν υπήρχε η έμφυτη ικανότητα για σύνδεση των πραγμάτων, αν ο εαυτός δεν ήταν στην ίδια του τη φύση, γνώση , οι αισθήσεις μπορεί να παρουσιάζονταν συνεχώς και ποτέ να μην δημιουργούταν μια σκέψη. Ας δούμε τώρα πως εργάζεται η αίσθηση και η αντίληψη σε μια ειδική περίπτωση. Ας υποθέσουμε ότι νιώθω ένα άγγιγμα στο χέρι μου. Το άγγιγμα προκαλεί, δέχεται σαν απάντηση μια αίσθηση. Η αναγνώριση του αντικειμένου που προκάλεσε την αίσθηση είναι μια σκέψη. Όταν αισθάνομαι ένα άγγιγμα, αισθάνομαι και τίποτα περισσότερο δεν χρειάζεται να προστεθεί, αν μας ενδιαφέρει η καθαρή αίσθηση. Αλλά όταν από το αίσθημα περνάω στο αντικείμενο που το προκάλεσε, αντιλαμβάνομαι το αντικείμενο και η αντίληψη είναι μια σκέψη. Αυτή η αντίληψη σημαίνει ότι σαν Γνώστης αναγνωρίζω μια σχέση ανάμεσα σε μένα και το αντικείμενο, ότι προκάλεσε μια ορισμένη αίσθηση στον Εαυτό μου. Αλλά δε συμβαίνει μόνο αυτό . Γιατί δοκιμάζω και άλλες αισθήσεις από το χρώμα, τη μορφή, την απαλότητα, την θερμότητα, την υφή. Αυτές περνάνε πάλι σε μένα σαν Γνώστη και βοηθούμενος από την ανάμνηση παρόμοιων εντυπώσεων που έχω δεχτεί προηγούμενα αποφασίζω για το είδος του αντικειμένου που το αγγίζει. Σ’ αυτή την αντίληψη των πραγμάτων που μας κάνουν να νιώθουμε βρίσκεται η αρχη της σκέψης. Εκφράζοντας το με συνηθισμένους μεταφυσικούς όρους, η αντίληψη ενός Μη – Εαυτού σαν την αιτία ορισμένων αισθήσεων στον Εαυτό, είναι η αρχή της γνώσης. Καμία ανώτερη εξέλιξη δε θα ήταν δυνατή αν ο άνθρωπος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα περισσότερο από το να αισθάνεται. Μόνο όταν αναγνωρίζει τα αντικείμενα σαν αιτίες ευχαρίστησης ή πόνου, μόνο τότε αρχίζει η ανθρώπινη καλλιέργεια του. Από την εγκαθίδρυση μιας συνειδητής σχέσης ανάμεσα στον Εαυτό και το Μη – Εαυτό εξαρτάται ολόκληρη η μελλοντική εξέλιξη και αυτή η εξέλιξη σε μεγάλο βαθμό συνίσταται στο να γίνονται αυτές οι σχέσεις όλο και πιο πολυάριθμες όλο και πιο περίπλοκες όλο και πιο ακριβείς από την πλευρά του Γνώστη.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.

Edited by - LordThomas on 30/07/2013 19:26:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2013, 19:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απεστάλη: 19/12/2010, 00:10:23 Email στον Συγγραφέα Send ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ a Private Message Απάντηση με Παραπομπή (Quote) Καλησπερα Λορδε

Θελω την γνωμη σου,μαλλον τον στοχασμο σου,για την αποστασηη η μη της λογικης(νου),απο το συναισθημα.

Μπορει καποιος ανθρωπος να λειτουργει μονο με βαση τη λογικη και να αποριπτει καθε συναισθημα, ελεγχοντας το την στιγμη της εκδηλωσης του,η και χωρις να χρειαζεται να το ελεγχει,αν ηδη εχει προαποφασισει την απορριψη του?

Μπορει καποιος ανθρωπος να λειτουργει αντιθετα απο τον παραπανω,προτασοντας μονο συναισθημα?


Σε ποιον απο τους δυο θα εμπιστευοσουν την ζωη σου σε περιπτωση αναγκης?

Και τελος βοηθησε με να καταλαβω,πως γινεται το συναισθημα να ειναι αντιδραση του σωματος στον νου,αφου το σωμα χωρις νου ειναι νεκρο,απραγο.Μηπως το συναισθημα και η λογικη ειναι εκφρασεις του ιδιου νου?Αν το σωμα μεσω του συναισθηματος αντιδρα στον νου,ποιος του δινει την εντολη να το κανει?

Σιγουρα σε βαζω σε κοπο,αλλα πραγματικα θελω να μπω στον στοχασμο σου.


Πιστεύω φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ να είναι μια πιο διευκρινιστική απάντηση τα παραπάνω στο ερώτημα που είχες θέσει κάποτε. Ειλικρινά θα ήθελα να διαβάσω μια απάντηση σου.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 09:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Εκπαιδευομενος παρεμενε για τα πρωτα 7 χρονια στο 1ο βαθμο οπου περνουσε καθημερινα δοκιμασιε σκληρες,εξευτελισμους,αγκαριες και πολυ μελετη.
Επειτα στον 2ο βαθμο παρεμενε για 10 χρονια οπου συνεχιζε η σκληρη εκπαιδευση.
Τελικα στον 3ο βαθμο παρεμενε για 15 χρονια οπου η εκπαιδευση γινοταν πιο πνευματικου περιχενομενου.


Ισως φιλε LordThomas οι αριθμοι αυτοι και γενικοτερα το ολο κλιμα που
περιγραφεις να ειναι η να μην ειναι καθολου τυχαιοι

Οσο αφορα την δικια μου περιπτωση τα νουμερα και οι συγκυριες [στα 24 μου χρονια στους χωρους του εσωτερισμου] ειναι απολυτως ακριβη


Η μονη διαφορα ειναι, οτι εχουν ολα συμβει σαν απο ενα'' αορατο χερι''

Με εκτιμηση!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 09:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μερικοί συγγραφείς έχουν προχωρήσει ακόμα περισσότερο, δηλώνοντας ότι όχι μόνο οι αισθήσεις είναι τα υλικά από τα οποία δομούνται οι σκέψεις αλλά ότι οι σκέψεις παράγονται από αισθήσεις,

Εδω απλα επαναλαμβανεις το ιδιο νοημα η κανω λαθος;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Edited by - xristosxatz on 31/07/2013 09:48:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 09:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οι αισθήσεις μπορεί να παρουσιάζονταν συνεχώς και ποτέ να μην δημιουργούταν μια σκέψη

Ισως, μονο αν μπορουσαμε να παραμενουμε παρατηρητες αυτων των αισθησεων και οχι απλα να επηρεαζομαστε απο αυτες οπως συνηθως συμβαινει


Να μην συνδεουμε δηλαδη ,την αισθηση με τα εξωτερικα συμβαντα!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ

Edited by - xristosxatz on 31/07/2013 09:58:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 10:00:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επισης αν σου ειναι ευκολο βαζε κανενα κομμα για να γινεσαι πιο ευκολα κατανοητος

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 10:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Μερικοί συγγραφείς έχουν προχωρήσει ακόμα περισσότερο, δηλώνοντας ότι όχι μόνο οι αισθήσεις είναι τα υλικά από τα οποία δομούνται οι σκέψεις αλλά ότι οι σκέψεις παράγονται από αισθήσεις,

Εδω απλα επαναλαμβανεις το ιδιο νοημα η κανω λαθος;


Δεν επαναλαμβανομαι απλά νομίζω ότι δεν μου βγήκε η ιδιαίτερη έμφαση που ήθελα να δώσω στο δεύτερο.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.

Edited by - LordThomas on 31/07/2013 10:20:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 10:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επισης αν σου ειναι ευκολο βαζε κανενα κομμα για να γινεσαι πιο ευκολα κατανοητος

Κατανοητό το αίτημα σου, ξερω πολλες φορές γραφω στα γρήγορα και μπορεί αλλιώς να το έχω στο μυαλό και αλλιώς να μου βγει, θα το έχω υπόψιν όσο μπορώ.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 10:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:Ο Εκπαιδευομενος παρεμενε για τα πρωτα 7 χρονια στο 1ο βαθμο οπου περνουσε καθημερινα δοκιμασιε σκληρες,εξευτελισμους,αγκαριες και πολυ μελετη.
Επειτα στον 2ο βαθμο παρεμενε για 10 χρονια οπου συνεχιζε η σκληρη εκπαιδευση.
Τελικα στον 3ο βαθμο παρεμενε για 15 χρονια οπου η εκπαιδευση γινοταν πιο πνευματικου περιχενομενου.


Ισως φιλε LordThomas οι αριθμοι αυτοι και γενικοτερα το ολο κλιμα που
περιγραφεις να ειναι η να μην ειναι καθολου τυχαιοι

Οσο αφορα την δικια μου περιπτωση τα νουμερα και οι συγκυριες [στα 24 μου χρονια στους χωρους του εσωτερισμου] ειναι απολυτως ακριβη


Η μονη διαφορα ειναι, οτι εχουν ολα συμβει σαν απο ενα'' αορατο χερι''


Τι εννοείς σαν από ένα αόρατο χέρι; θα ήθελα αν δεν σου είναι δύσκολο ή κάτι τόσο πολύ προσωπικό , κατάλαβες, να μας παραθέσεις την δικιά σου εμπειρία ή οτιδήποτε εσύ πιστεύεις ότι μπορείς.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 10:55:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τιποτα το μεταφυσικο ,τουλαχιστον απο οσο μπορω να αντιληφθω!!

Σαν απο ενα αορατο χερι, ενοω οτι ολη η διαδικασια που περιεγραψες χρονικα αλλα και συγκυριακα εγιναν με πολυ παρομοιο τροπο ,αλλα δεν μου επιβληθηκαν απο καμμια δυναμη εξωτερικη [τουλαχιστον που να μπορω να την δω και να την ονομασω]


Το γεγονος ειναι οτι μαζευοντα παρα πολλα δεδομενα [σχεδον η ισως και ολα αυτα που περιγραφεις] και αυτο πραγματικα με κανει να αναρωτιεμαι η και να αποριπτω την εκδοχη του τυχαιου

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 11:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τιποτα το μεταφυσικο ,τουλαχιστον απο οσο μπορω να αντιληφθω!!

Σαν απο ενα αορατο χερι, ενοω οτι ολη η διαδικασια που περιεγραψες χρονικα αλλα και συγκυριακα εγιναν με πολυ παρομοιο τροπο ,αλλα δεν μου επιβληθηκαν απο καμμια δυναμη εξωτερικη [τουλαχιστον που να μπορω να την δω και να την ονομασω]


Το γεγονος ειναι οτι μαζευοντα παρα πολλα δεδομενα [σχεδον η ισως και ολα αυτα που περιγραφεις] και αυτο πραγματικα με κανει να αναρωτιεμαι η και να αποριπτω την εκδοχη του τυχαιου


Έχω κατασταλάξει πια ότι τπτ δεν είναι τυχαίο αλλά όλα συνδέονται απλώς λόγω περιορισμένων αντιλήψεων δεν μπορούμε από την αρχή να έχουμε την γνώση να δούμε αυτή τη σύνδεση, αλλά φίλε μου πιστεύω όσο απελευθερώνεται ο νους και ανοίγει σε υψηλότερες γνώσεις και δονήσεις μπορεί να ρποβλέψει πιο γρήγορα αυτές τις συνδέσεις.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.

Edited by - LordThomas on 31/07/2013 11:08:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2177734
Maintained by Digital Alchemy