ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ταξιδι Με Την Σκεψη Σε Αυτον Αλλα Και Σε Αλλο Πλανητη Στο Συμπαν Και Επικοινωνια Με Το Μυαλο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 18
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 18:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκτός βέβαια από τα 7 κύρια τσάκρας, υπάρχουν και άλλα 21 μικρότερα διάσπαρτα στο σώμα όπως δείχνει η παρακάτω φωτογραφία:

Κάθε μικρότερο κέντρο συνδέεται με κάποια ή κάποιες απολήξεις νεύρων.
Δεν θα δώσουμε επέκταση εδώ όμως γιατί αυτά ανήκουν σε τομέα βελονισμού και ρεφλεξολογίας.


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.

_____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ
ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ.
ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΔΕΙΤΕ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΤΗΣ ΜΕΓΕΘΟΣ, ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ

19/12/2010
_____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 19:04:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φόβος:

Ο αληθινός φόβος σε καταστάσεις που ξέρεις ότι θα βλάψουν τον οργανισμό σου όπως φωτιά, σωματική βία, ο νους χρειάζεται ελάχιστη νοημοσύνη για να αντιδράσει ενστικτωδώς και να αμυνθεί ή να δράσει κατάλληλα στην εκάστοτε περίπτωση και σύμφωνα με τα σενάρια που έχει βιώσει.

Υπάρχει όμως και ο ψυχολογικός φόβος που εκφράζεται με ταραχή, ανησυχία, άγχος, νευρικότητα, τρόμο, φοβία.
Αυτό το είδος του φόβου δημιουργείται πάντα για κάτι που μπορεί να συμβεί κι όχι για κάτι που συμβαίνει τώρα. Εσύ είσαι στο εδώ και τώρα ενώ ο νους σου είναι στο μέλλον.
Πάντα μπορείς να τα βγάλεις πέρα με την παρούσα στιγμή, αλλά δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα με κάτι που είναι μόνο μια νοητική προβολή, δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα με το μέλλον.
Αυτό με την ευκαιρία ισχύει ακόμα κι όταν το εγώ διαθέτει μεγάλη αυτοπεποίθηση. Θυμήσου ότι το συναίσθημα είναι η αντίδραση του σώματός σου στο νου σου. Τι μήνυμα δέχεται συνεχώς το σώμα από το εγώ, τον ψεύτικο εαυτό που είναι κατασκευασμένος από το νου; "Κίνδυνος! Απειλούμαι!". Και ποιο είναι το συναίσθημα που προκαλείται από αυτό το αδιάκοπο μήνυμα; ΦΟΒΟΣ!!!
Τελικά όμως κάθε φόβος είναι ο φόβος του θανάτου του εγώ, ο φόβος της εκμηδένισης. Για το εγώ, ο θάνατος παραμονεύει πάντα στη γωνία.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2010, 19:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Μυστικό Της Ζωής Είναι "Να Πεθάνεις Πριν Πεθάνεις":

Αποτέλεσμα του εγωικού νου είναι συνήθως ένα αίσθημα μη πληρότητας. Σε κάποιους ανθρώπους είναι συνειδητό, σε άλλους ασυνείδητο. Αν είναι συνειδητό εκδηλώνεται με ένα ανησυχητικό και μόνιμο αίσθημα απαξίας και ανεπάρκειας. Αν είναι ασυνείδητο γίνεται αισθητό έμμεσα σαν μια έντονη επιθυμία και ανάγκη. Και στις δύο περιπτώσεις οι άνθρωποι μπαίνουν συχνά σε μια ψυχαναγκαστική επιδίωξη να ικανοποιήσουν το εγώ και σε μια αναζήτηση πραγμάτων με τα οποία θα ταυτιστούν για να γεμίσουν αυτή τη τρύπα που αισθάνονται μέσα τους.
Έτσι πασχίζουν να αποκτήσουν χρήματα, περιουσία, επιτυχία, εξουσία, αναγνώριση. Γενικά προσπαθούν να νιώσουν καλύτερα για τον εαυτό τους, να νιώσουν πλήρεις. Όμως ακόμα κι όταν τα αποκτούν όλα αυτά σύντομα ανακαλύπτουν ότι η τρύπα είναι ακόμα εκεί, ότι δεν έχει πάτο. Τότε βρίσκονται σε πολύ δύσκολη θέση γιατί δεν μπορούν πια να εξαπατούν τον εαυτό τους ή μάλλον μπορούν αλλά τους είναι όλο και πιο δύσκολο.
Σε τέτοιες καταστάσεις μένεις ήρεμος ή ικανοποιημένος μόνο για σύντομα διαλείμματα όταν αποκτάς αυτό που θέλεις, όταν ένας πόθος σου έχει μόλις εκπληρωθεί. Το εγώ ταυτίζεται με εξωτερικά πράγματα αλλά τίποτα από όλα αυτά δεν είσαι εσύ. Αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί να τα εγκαταλείψεις όλα αυτά και θα μάθεις μόνος σου την αλήθεια, την τελευταία στιγμή όταν θα νιώσεις το θάνατο να πλησιάζει. Ο θάνατος σε απογυμνώνει από όλα αυτά που δεν είσαι εσύ. Το μυστικό της ζωής είναι "να πεθάνεις πριν πεθάνεις" και να ανακαλύψεις ότι δεν υπάρχει θάνατος.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 01:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ρωτώ εγώ τώρα αγαπητέ μου....εγώ ΕΙΜΑΙ;;;;


Δλδ,αν συνειδητοποιήσω πως δεν είμαι όλα αυτά από τα οποία με απογυμνώνει ο θάνατος.Και επίσης αντιληφθώ ότι δεν είμαι όλα αυτά πριν τη στιγμή του θανάτου.

Εν τέλει,μπορώ να προσδιορίσω με μια δυο λέξεις τι ΕΙΜΑΙ και κυρίως ΑΝ ΕΙΜΑΙ;

Την καλησπέρα-καλημέρα-καληνύχτα μου!

Edited by - promitheus90 on 14/12/2010 01:47:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 02:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ρωτώ εγώ τώρα αγαπητέ μου....εγώ ΕΙΜΑΙ;;;;

Δλδ,αν συνειδητοποιήσω πως δεν είμαι όλα αυτά από τα οποία με απογυμνώνει ο θάνατος.Και επίσης αντιληφθώ ότι δεν είμαι όλα αυτά πριν τη στιγμή του θανάτου.

Εν τέλει,μπορώ να προσδιορίσω με μια δυο λέξεις τι ΕΙΜΑΙ και κυρίως ΑΝ ΕΙΜΑΙ;


Μόλις έπεσες στην παγίδα του νου σου, δηλαδή βλέπεις το μέλλον ελπιδοφόρο αν καταφέρεις τα παραπάνω αλλά απαισιόδοξο αν δεν τα καταφέρεις άρα προβάλλεις ήδη μία κατάσταση ή δίλημμα για το εγώ σου.
Τα προβλήματα του νου δεν λύνονται στο επίπεδο του νου.Από τη στιγμή που έχεις καταλάβει τη βασική δυσλειτουργία δεν υπάρχουν πολλά άλλα που χρειάζεται να μάθεις ή να καταλάβεις.Η μελέτη της πολυπλοκότητας του νου δεν θα σε πάει πέρα από το νου.
Έχεις ήδη κατανοήσει τη βασική λειτουργία της ασυνείδητης κατάστασης: είναι η ταύτιση με το νου που δημιουργεί έναν ψεύτικο εαυτό, το εγώ, σαν υποκατάστατο του αληθινού εαυτού που έχει τις ρίζες του στην Ύπαρξη.
Όταν μάθεις τη βασική δυσλειτουργία δεν χρειάζεται να διερευνήσεις τις αμέτρητες εκδηλώσεις της αυτό άλλωστε λατρεύει ο νους να προσκολληθεί σε προβλήματα.
Ρώτα τον εαυτό σου "Υπάρχει χαρά, ηρεμία και γαλήνη σ' αυτό που κάνω;"
Αν όχι τότε νιώθεις την ζωή σαν βάρος ή αγώνα.
Αν ναι τότε είσαι παρών και ΕΙΣΑΙ. Άρα δεν έχεις επιτρέψει ο εαυτός σου να κυριαρχηθεί από τον ψυχολογικό χρόνο.
Βέβαια μην έχεις απατηλές προσδοκίες ότι έχει επιτευχθεί το τέλειο και ότι στο μέλλον αυτό θα σε κάνει ευτυχισμένο, γιατί σε ότι αφορά την κατάσταση της ζωής σου μπορεί να υπάρχουν πράγματα να επιτευχθούν ή να αποκτηθούν. Όμως σε ένα βαθύτερο επίπεδο είσαι ήδη πλήρης και όταν το συνειδητοποιήσεις αυτό υπάρχει μια χαρούμενη διάθεση σε ότι κάνεις.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 12:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντιλαμβάνομαι LordThomas.Από αυτά που καταλαβαίνω νομίζω ότι στόχος ακριβώς είναι να αφεθούμε από οποιαδήποτε ιδιότητα έχουμε προσδώσει στον εαυτό μας μέσα στον κόσμο,να απαλλαγούμε και από το όνομά μας το ίδιο...Να προσεγγύσουμε την ύπαρξή μας στην αγνότερη μορφή της που είναι τι όμως;Για παράδειγμα...το συναίσθημα είναι μέρος του πραγματικού εαυτού μας ή όχι.Και το λέω αυτό διότι ο συναισθηματισμός μας επηρεάζεται από τον ψευδή κόσμο γύρω μας.Αυτά προσς το παρόν φίλε.Έχεις ανοίξει βαριά κουβέντα εδώ και θέλω να μάθω όσο γίνεται πιο πολλά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 15:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που έχεις απορίες και αντιλαμβάνεσαι τα όσα λέω γιατί αν δεν υπάρχουν απορίες σημαίνει είτε ότι τα ξέρουμε όλα πράγμα αδύνατον άρα ζούμε σε μια τέτοια πλάνη είτε ότι δεν έχουμε καταλάβει το παραμικρό και δεν μας ενδιαφέρει εντέλει να μάθουμε, δηλαδή απλώς διαβάζουμε.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 16:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρα φίλε μου το συναίσθημα πού εντάσσεται;Κάτι μέσα μου μου λέει ότι αυτό που νιώθεις είναι το πιο αληθινό πράγμα που μπορεί να υπάρξει ανάμεσα στις εμπειρίες σου.Ισχύει κάτι τέτοιο;

Edited by - promitheus90 on 14/12/2010 16:03:27

Edited by - promitheus90 on 14/12/2010 16:03:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 16:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν αρχικά συναίσθημα είναι η αντίδραση του σώματος στο νου. Οπότε μπορείς να ρωτήσεις τι γίνεται με τα συναισθήματα; Μήπως παγιδεύομαι περισσότερο σε αυτά απ' όσο στο νου μου;
Η λέξη νους όπως την χρησιμοποιούμε εδώ δεν είναι μόνο η σκέψη. Περιλαμβάνει τα συναισθήματά σου και όλα τ ασυνείδητα νοητικά-συναισθηματικά πρότυπα αντίδρασης. Τα συναισθήματα μπορούμε να πούμε ότι είναι η αντανάκλαση του νου στο σώμα. Μια επιθετική σκέψη για παράδειγμα δημιουργεί αύξηση της ενέργειας στο σώμα δηλαδή τον θυμό και ετοιμάζεσαι να δώσεις μάχη. Έπειτα η σκέψη ότι απειλείσαι σωματικά ή ψυχολογικά κάνει το σώμα σου να συσπάται και αυτή είναι η σωματική πλευρά του φόβου. Συχνά μόνο παρατηρώντας τα συναισθήματά σου μπορείς να συνειδητοποιήσεις ότι τα έχεις. Όσο περισσότερο είσαι ταυτισμένος με τη σκέψη σου, μ' αυτά που σου αρέσουν και μ' εκείνα που δε σου αρέσουν, με τις κρίσεις και τις ερμηνείες όσο λιγότερο παρών δηλαδή είσαι, τόσο πιο δυνατή θα είναι η συναισθηματική σου ενεργειακή φόρτιση είτε το συνειδητοποιείς είτε όχι.
Παρατήρησε ότι πολλοί άνθρωποι που κουβαλάνε μέσα τους πολύ θυμό χωρίς να το ξέρουν και να το εκφράζουν έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να δεχτούν επίθεση λεκτικά ή σωματικά από άλλους θυμωμένους ανθρώπους χωρίς φανερή αιτία γιατί η έντονη εκπομπή θυμού που την αντιλαμβάνονται σε μη αντιληπτό επίπεδο πυροδοτεί το δικό τους θυμό που βρίσκεται σε λανθάνουσα κατάσταση.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 16:20:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολλές φορές όπως είπες υπάρχει σύγκρουση μεταξύ νου και συναίσθημα.
Το σώμα σου δίνει πάντα μια αληθινή αντανάκλαση του νου. Για αυτό κοίτα το συναίσθημα, νιώσε το στο σώμα σου. Όταν υπάρχει σύγκρουση μεταξύ των δύο τότε η σκέψη είναι το ψέμα και το συναίσθημα η αλήθεια. Όχι η απόλυτη αλήθεια του ποιος είσαι αλλά η σχετική αλήθεια για την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι εκείνη τη στιγμή.
Η σκέψη είναι στο νου σου ενώ το συναίσθημα γίνεται κυρίως αισθητό στο σώμα και είναι η ασυνείδητη νοητική σου διαδικασία στο συνειδητό επίπεδο με μορφή συναισθήματος και αυτό μπορείς να το συνειδητοποιήσεις.
Μετά την παρατήρηση μπορείς να επιτρέψεις στο συναίσθημα να υπάρχει χωρίς να ελέγχεσαι από αυτό. Δεν είσαι πια το συναίσθημα, είσαι ο θεατής , η παρουσία που παρατηρεί. Αν εξασκηθείς σε αυτό όλα όσα είναι ασυνείδητα μέσα σου θα έρθουν στο φως της συνειδητότητας.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2010, 16:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρα φίλε Thomas ουσιαστικά ο πραγματικός εαυτός είναι αυτός που παρατηρεί το είδολο που ουσιαστικά είναι ο άνθρωπος που δρα και ζει μέσα στον κόσμο και την "πραγματικότητα";

Δλδ,εγώ είμαι ή "πρέπει" να γίνω παρατηρητής του εαυτού μου μέσα μου και έξω μου ταυτόχρονα και να απεξαρτηθώ από το είδολο που είναι οι ιδιότητες μου και κάθετι που παράγεται εξαιτίας τους;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 00:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι! Απόκτησε τη συνήθεια να ρωτάς τον εαυτό σου: " Τι συμβαίνει μέσα μου αυτή τη στιγμή;". Αυτή η ερώτηση θα σε στρέψει προς τη σωστή κατεύθυνση. Όμως μην αναλύεις. Απλώς παρατήρησε. Νιώσε την ενέργεια του συναισθήματος. Αν δεν υπάρχει κάποιο συναίσθημα οδήγησε την προσοχή σου πιο βαθιά, στο εσωτερικό ενεργειακό σου πεδίο. Είναι η πύλη στην Ύπαρξη.
Αν παρασυρθείς σε μια ασυνείδητη ταύτιση με το συναίσθημα χωρίς να γίνεις παρατηρητής πράγμα που είναι φυσιολογικό, τότε το συναίσθημα γίνεται προσωρινά "εσύ". Συχνά υπάρχει ένας φαύλος κύκλος ανάμεσα στη σκέψη και στο συναίσθημα: τρέφουν το ένα το άλλο.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 02:16:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάλαβα φίλε μου.Αυτό νομίζω πως όλοι μας καταλαβαίνουμε ότι είναι αγώνας που παίρνει σάρκα και οστά σε κάθε στιγμή της ζωής άρα δεν είναι κάτι που το καταφέραμε μια φορά άρα το έχουμε μέσα μας πλέον....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 02:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ σωστά. Χαίρομαι αν μπόρεσα να δώσω κάποιες απαντήσεις ικανοποιητικές σε ερωτήματά σου ή να κάποια διευκόλυνση σε κάποιο δίλημμα.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 11:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συνηθισμένη Ασυνειδησία Και Βαθιά Ασυνειδησία:

Αυτό που ονομάζουμε συνηθισμένη ασυνειδησία σημαίνει να είσαι ταυτισμένος με τις διαδικασίες της σκέψης και των συναισθημάτων σου, των αντιδράσεων, των επιθυμιών και των αποστροφών σου. Εξουσιάζεσαι από τον εγωικό νου και δεν έχεις επίγνωση της Ύπαρξης. Πολλοί χρησιμοποιούν το αλκοόλ, τα ναρκωτικά, το σεξ, το φαγητό, τη δουλειά, την τηλεόραση, ακόμα και τα ψώνια σαν αναισθητικό σε μια ασυνείδητη προσπάθεια να απομακρύνουν αυτήν τη δυσφορία. Όταν συμβαίνει αυτό μια δραστηριότητα που μπορεί να είναι πολύ ευχάριστη όταν χρησιμοποιείται με μέτρο παίρνει ψυχαναγκαστική ή εθιστική χροιά, και το μόνο που μπορείς να πετύχεις μέσα απ' αυτήν είναι μια εξαιρετικά βραχύβια ανακούφιση.
Η δυσφορία της συνηθισμένης ασυνειδησίας μετατρέπεται στον πόνο της βαθιάς ασυνειδησίας, μιας κατάστασης ενός πολύ πιο έντονου και πιο φανερού πόνου ή δυστυχίας, όταν τα πράγματα πάνε στραβά, όταν το εγώ απειλείται ή όταν υπάρχει μια σοβαρή πρόκληση, απειλή ή απώλεια στην κατάσταση της ζωής σου αληθινή ή φανταστική ακόμα και σύγκρουση σε μια σχέση.
Η καλύτερη ένδειξη για το επίπεδο της συνειδητότητάς σου είναι το πως αντιμετωπίζεις τις προκλήσεις της ζωής όταν εμφανίζονται. Μέσα από αυτές τις προκλήσεις, ένα ήδη μη συνειδητό άτομο έχει την τάση να γίνεται ακόμα πιο βαθιά ασυνείδητο και ένα συνειδητό άτομο ακόμα πιο συνειδητό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια πρόκληση για να σε ξυπνήσει ή μπορείς να της επιτρέψεις να σε τραβήξει σε ακόμα πιο βαθύ ύπνο. Το όνειρο της συνηθισμένης ασυνειδησίας μετατρέπεται τότε σε εφιάλτη.
Έτσι είναι ουσιαστικής σημασίας το να βάλεις περισσότερη συνειδητότητα στη ζωή σου σε συνηθισμένες καταστάσεις, όταν όλα πηγαίνουν σχετικά ομαλά. Με αυτό τον τρόπο ανοίγεσαι στη δύναμη της παρουσίας. Παράγεις ένα ενεργειακό πεδίο υψηλής δόνησης μέσα σου και γύρω σου. Καμία ασυνειδησία, καμία αρνητικότητα, καμία δυσαρμονία ή βία δεν μπορεί να μπει σ' αυτό το πεδίο και να επιβιώσει, όπως ακριβώς το σκοτάδι δεν μπορεί να επιβιώσει με την παρουσία του φωτός.

Πως μπορώ να ελευθερωθώ από την συνηθισμένη ασυνειδησία;

Κάνοντάς την συνειδητό. Παρατήρησε τους πολλούς τρόπους με τους οποίους η δυσφορία, η έλλειψη ικανοποίησης και η ένταση εμφανίζονται μέσα σου μέσα από τις περιττές κρίσεις, την αντίσταση σ' αυτό που υπάρχει και την άρνηση του Τώρα. Οτιδήποτε ασυνείδητο διαλύεται όταν ρίχνεις πάνω του το λαμπερό φως της συνειδητότητας. Απόκτησε τη συνήθεια να παρακολουθείς τη νοητική-συναισθηματική σου κατάσταση με την αυτοπαρατήρηση. "Είμαι ήρεμος αυτή τη στιγμή;" Αυτή είναι μια καλή ερώτηση, να την κάνεις στον εαυτό σου συχνά ή μπορείς να ρωτήσεις "Τι συμβαίνει μέσα μου αυτή τη στιγμή;" Δείξε το ίδιο ενδιαφέρον για το τι συμβαίνει μέσα σου όσο δείχνεις για το έξω σου.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 11:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε λορδτομας, σήμερα διάβασα το τοπικ.

Αν μπορώ να ρωτήσω,

Είσαι vegetarian?

Σου συμβαίνει όταν είσαι κοντά σε άτομα, να αισθάνεσαι τι αισθάνονται, να διαβάζεις τις σκέψεις τους, η να βλεπεις ακομα και τα όνειρα τους? (αν κοιμάσαι μαζι τους)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 12:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσκηση Φωτεινού Σώματος:

Όπως αναφέρθηκα παραπάνω το σκοτάδι δεν αντιστέκεται στο φως. Εμείς θα το κάνουμε σε άσκηση διαλογισμού σε μια προσπάθεια να διαλύσουμε μέσα μας ισχυρά αρνητικά συναισθήματα, κρίσεις, χαρακτηρισμούς κτλ.
Αυτό που κάνουμε αρχικά είναι να ξεκινήσουμε τον διαλογισμό μας χαλαροί και σωστή αναπνοή όπως έχουμε περιγράψει παραπάνω σε προηγούμενες απαντήσεις. Στο στάδιο της βαθιάς χαλάρωσης μπορούμε να "οραματιστούμε" λευκό, καθαρό, υγιές, ζωογόνο φως να κατευθύνεται από την κεφαλή μας, να διαπερνά όλο μας το σώμα και να το τρέφει με ζωογόνο και θεραπευτική ενέργεια σε όλα τα άκρα μας, όργανα, αρτηρίες, μύες, κύτταρα, μέχρι τα πέλματα των ποδιών μας. Έπειτα μόλις νιώσετε έτοιμοι, "οραματιστείτε" το σώμα σας σαν μια ολόλευκη φωτεινή οντότητα, χωρίς το παραμικρό ψεγάδι, και γύρω σας ένα λαμπερό ωοειδές ή σφαιρικό ή όποιο σχήμα σας ικανοποιεί κάλυμμα σαν να είστε μέσα σε μια φούσκα, χρώματος λευκού ή ροζ ή χρυσού. Στο φωτεινό σας σώμα δώστε χαρακτηρισμούς των καλών ιδεών, διαθέσεων, χαρακτήρων, κινήσεων όπως αγάπη, αλήθεια, εμπιστοσύνη, χαρά, θάρρος και ότι άλλο θετικό πιστεύεται μπορεί ο εαυτός να αντιληφθεί ή χρειάζεται για να αντιμετωπίσει κάποιες καταστάσεις. Έπειτα "οραματιστείτε" απέναντί σας τον εαυτό σας μαύρο σαν το σκοτάδι και δώστε του τους αρνητικούς χαρακτηρισμούς όπως μίσος, θλίψη, κακία, περηφάνια, ψεύτης και ότι άλλο πιστεύεται ότι πρέπει να απαλλαγείτε. Τώρα με το φωτεινό σας σώμα διοχετεύσετε φωτεινό λευκό φως με μορφή δέσμης ή σφαίρας όπως σαν βολεύει και χτυπήστε τον σκοτεινό σας εαυτό έως ότου να διαλυθεί.
Παρατηρήστε να διατηρείτε την καθαρότητα και φωτεινότητα του δικού σας φωτός. Έπειτα ότι ενέργεια έχετε συγκρατήσει διοχετεύσετέ την στις πατούσες των ποδιών σας και σιγά σιγά τελειώστε την άσκηση και μόλις σηκωθείτε περπατήστε λιγάκι ξυπόλυτη για γείωση όπως έχουμε πει και σε προηγούμενες ασκήσεις.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 12:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε λορδτομας, σήμερα διάβασα το τοπικ.
Αν μπορώ να ρωτήσω,

Είσαι vegetarian?


Πραγματικά σε τι ωφελεί η απάντησή μου σε αυτή την ερώτηση;
Όχι δεν είμαι...Μήπως να επηρεάζει την συνειδητότητά μου...;


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 12:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ερώτηση απλά έγινε φίλε λορδτομας..συνέχισε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 12:31:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίμενα μια απάντηση ή μια συνέχεια μιας και η ερώτηση μου φάνηκε εντελώς άσχετη και περίμενα να δω μηπως εγω δεν καταλαβα καποια συσχετιση αλλα δεν μου απαντησες...Οκ δεν υπαρχει προβλημα συνεχιζουμε.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 12:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ερωτησα για να διακοψω την προσπάθεια σου,
απλά σε μένα αρκετά απο όσα γράφεις, είναι συνέπειες.

Π.χ δεν διαλογιζομαι π.χ το βράδυ, μα διαλογιζομαι όλη την μέρα, ακόμα και όταν οδηγω.

Σε ρώτησα τι τρως, γιατί αν φας π.χ 10 σουβλάκια, είναι πιο εύκολο να επισκευθεις καποια όμορφη γήινη ύπαρξη, παρα να έχεις ταξιδια σε άλλους πλανήτες.

Γνώμη μου ειναι φυσικά, μα Και του Πλάτωνα και Πλωτινου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 12:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Π.χ δεν διαλογιζομαι π.χ το βράδυ, μα διαλογιζομαι όλη την μέρα, ακόμα και όταν οδηγω.

Σε ρώτησα τι τρως, γιατί αν φας π.χ 10 σουβλάκια, είναι πιο εύκολο να επισκευθεις καποια όμορφη γήινη ύπαρξη, παρα να έχεις ταξιδια σε άλλους πλανήτες.


Μήπως έχεις μπερδέψει τον διαλογισμό-αυτοσυγκέντρωση με το διαλογισμο-ειμαι πνιγμενος με σκεψεις,προβληματα;

Ενταξει λογικο και με λιγο σκεψη μπορει ο καθενας να σκεφτει οτι με δεκα σουβλακια οχι διαλογισμο δεν κανεις αλλα θα ψαχνεις για αναψυκτικο και τουαλετα...
Ενταξει δεν με διεκοψες ηταν ενα διασκεδαστικο διαλειμμα.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 13:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ΕΣΥ μπερδεμενους μας βλέπεις.?

Διάβασε λίγο τι γράφουν τα αλλα μέλη, μέχρι τέλους του πόστ,

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10805&whichpage=7&ARCHIVE=

Και εγω το διασκέδασαν φίλε. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 13:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειναι μεγαλο το θεμα αλλα θα προσπαθησω καποια στιγμη να το δω ολο απο την αρχη.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 13:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ερωτησα για να διακοψω την προσπάθεια σου,
απλά σε μένα αρκετά απο όσα γράφεις, είναι συνέπειες.

Π.χ δεν διαλογιζομαι π.χ το βράδυ, μα διαλογιζομαι όλη την μέρα, ακόμα και όταν οδηγω.

Σε ρώτησα τι τρως, γιατί αν φας π.χ 10 σουβλάκια, είναι πιο εύκολο να επισκευθεις καποια όμορφη γήινη ύπαρξη, παρα να έχεις ταξιδια σε άλλους πλανήτες.



Σωστός Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2010, 13:40:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"οραματιστούμε" λευκό, καθαρό, υγιές, ζωογόνο φως να κατευθύνεται από την κεφαλή μας, να διαπερνά όλο μας το σώμα και να το τρέφει με ζωογόνο και θεραπευτική ενέργεια σε όλα τα άκρα μας, όργανα, αρτηρίες, μύες, κύτταρα, μέχρι τα πέλματα των ποδιών μας.

quote:
Έπειτα μόλις νιώσετε έτοιμοι, "οραματιστείτε" το σώμα σας σαν μια ολόλευκη φωτεινή οντότητα, χωρίς το παραμικρό ψεγάδι, και γύρω σας ένα λαμπερό ωοειδές ή σφαιρικό ή όποιο σχήμα σας ικανοποιεί κάλυμμα σαν να είστε μέσα σε μια φούσκα, χρώματος λευκού ή ροζ ή χρυσού.

quote:
Τώρα με το φωτεινό σας σώμα διοχετεύσετε φωτεινό λευκό φως με μορφή δέσμης ή σφαίρας όπως σαν βολεύει και χτυπήστε τον σκοτεινό σας εαυτό έως ότου να διαλυθεί.

εικόνες για να δούμε και οπτικά μια περιγραφή των παραπάνω.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 19:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ:

quote:
Η ΠΑΡΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΜΩΡΩΝ ΠΑΡΘΕΝΩΝ

Κατά Ματθαίον,Κε΄1-13

1 Τότε ὁμοιωθήσεται ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν δέκα παρθένοις, αἵτινες λαβοῦσαι τὰς λαμπάδας ἑαυτῶν ἐξῆλθον εἰς ἀπάντησιν τοῦ νυμφίου.2 πέντε δὲ ἦσαν ἐξ αὐτῶν φρόνιμοι καὶ αἱ πέντε μωραὶ.3 αἵτινες μωραὶ λαβοῦσαι τὰς λαμπάδας ἑαυτῶν οὐκ ἔλαβον μεθ' ἑαυτῶν ἔλαιον·4 αἱ δὲ φρόνιμοι ἔλαβον ἔλαιον ἐν τοῖς ἀγγείοις αὐτῶν μετὰ τῶν λαμπάδων αὐτῶν.5 χρονίζοντος δὲ τοῦ νυμφίου ἐνύσταξαν πᾶσαι καὶ ἐκάθευδον.6 μέσης δὲ νυκτὸς κραυγὴ γέγονεν· ἰδοὺ ὁ νυμφίος ἔρχεται, ἐξέρχεσθε εἰς ἀπάντησιν αὐτοῦ.7 τότε ἠγέρθησαν πᾶσαι αἱ παρθένοι ἐκεῖναι καὶ ἐκόσμησαν τὰς λαμπάδας αὐτῶν.8 αἱ δὲ μωραὶ ταῖς φρονίμοις εἶπον· δότε ἡμῖν ἐκ τοῦ ἐλαίου ὑμῶν, ὅτι αἱ λαμπάδες ἡμῶν σβέννυνται.9 ἀπεκρίθησαν δὲ αἱ φρόνιμοι λέγουσαι· μήποτε οὐκ ἀρκέσῃ ἡμῖν καὶ ὑμῖν· πορεύεσθε δὲ μᾶλλον πρὸς τοὺς πωλοῦντας καὶ ἀγοράσατε ἑαυταῖς.10 ἀπερχομένων δὲ αὐτῶν ἀγοράσαι ἦλθεν ὁ νυμφίος, καὶ αἱ ἕτοιμοι εἰσῆλθον μετ' αὐτοῦ εἰς τοὺς γάμους, καὶ ἐκλείσθη ἡ θύρα.11 ὕστερον δὲ ἔρχονται καὶ αἱ λοιπαὶ παρθένοι λέγουσαι· κύριε κύριε, ἄνοιξον ἡμῖν.12 ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν· ἀμὴν λέγω ὑμῖν, οὐκ οἶδα ὑμᾶς.13 γρηγορεῖτε οὖν, ὅτι οὐκ οἴδατε τὴν ἡμέραν οὐδὲ τὴν ὥραν ἐν ᾗ ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου ἔρχεται.


1 Τότε ἡ βασιλεία τῶν οὐρανῶν θὰ εἶναι ὁμοία μὲ δέκα παρθένους, αἱ ὁποῖαι ἐπῆραν τοὺς λύχνους των καὶ ἐβγῆκαν εἰς προϋπάντησιν τοῦ νυμφίου, ποὺ θὰ ἤρχετο κατὰ τὴν νύκτα διὰ νὰ παραλάβῃ τὴν νύμφην.2 Πέντε ἀπὸ αὐτὰς ἦσαν φρόνιμοι καὶ αἱ πέντε μωραί,3 αἱ ὁποῖαι μωραί, ὅταν ἐπῆραν μαζῆ των τοὺς λύχνους, δὲν ἐπῆραν καὶ λάδι.4 Αἱ φρόνιμοι ὅμως μαζῆ μὲ τοὺς ἀναμμένους λύχνους των ἐπῆραν καὶ λάδι εἰς ἰδιαίτερα δοχεῖα.5 ᾿Επειδὴ ὅμως ἐβράδυνε ὁ γαμβρός, ἐνύσταξαν ὅλαι καὶ ἐκοιμήθησαν.6 Κατὰ δὲ τὸ μεσονύκτιον ἠκούσθη μεγάλη φωνή· "ἰδοὺ ὁ νυμφίος ἔρχεται, βγῆτε νὰ τὸν ὑποδεχθῆτε".7 Τότε ἐσηκώθησαν ὅλαι αἱ παρθένοι καὶ ἐτακτοποίησαν τοὺς λύχνους των.8 Αἱ δὲ μωραὶ εἶπαν εἰς τὰς φρονίμους· "δῶστε μας ἀπὸ τὸ λάδι σας, διότι οἱ λύχνοι μας σβήνουν".9 Αἱ φρόνομοι ὅμως ἀπήντησαν· "δὲν ἠμποροῦμεν νὰ σᾶς δώσωμεν, διότι φοβούμεθα, μήπως δὲν φθάσῃ γιὰ μᾶς καὶ γιὰ σᾶς· πηγαίνετε καλύτερα εἰς αὐτούς ποὺ πωλοῦν καὶ ἀγοράστε διὰ λογαριασμὸν σας".10 ῞Οταν ὅμως αὐταὶ ἐπήγαιναν νὰ ἀγοράσουν, ᾖλθε ὁ γαμβρὸς καὶ αῖ παρθένοι ποὺ ἦσαν ἕτοιμοι μὲ τοὺς λύχνους των, εἰσήλθαν μαζῆ του εἰς τὴν αἴθουσαν τοῦ γάμου καὶ ἐκλείσθη ἡ θύρα.11 ῞Υστερα δὲ ἔρχονται καὶ αἱ ἄλλαι παρθένοι καὶ λέγουν· "Κύριε, Κύριε, ἄνοιξέ μας".
12 ᾿Εκεῖνος ὅμως ἀποκριθεὶς εἶπε· "ἀληθινὰ σᾶς λέγω δὲν σᾶς γνωρίζω".13 Λοιπὸν νὰ εἷσθε ἄγρυπνοι καὶ ἕτοιμοι, ὅπως αἱ φρόνιμοι παρθένοι, διότι δὲν γνωρίζετε τὴν ἡμέρα οὔτε τὴν ὥραν, κατὰ τὴν ὁποίαν ὁ υἱὸς τοῦ ἀνθρώπου, ὁ νυμφίος τῆς ᾿Εκκλησίας, ὁ Κύριος καὶ κριτὴς τῆς οἰκουμένης, ἔρχεται. (Δὲν γνωρίζεται τὴν ἡμέραν οὔτε τὴν ὥραν κατὰ τὴν ὁποίαν διὰ τοῦ θανάτου θὰ φύγετε ἀπὸ τὸν κόσμον, διὰ νὰ παρουσισθῆτε μὲ τὰ ἔργα σας ἐνώπιον τοῦ υἱοῦ τοῦ ἀνθρώπου).


Σε μια παραβολή ο Ιησούς μιλάει για τις πέντε μωρές (ασυνείδητες) παρθένες που δεν έχουν αρκετό λάδι (συνειδητότητα) για να διατηρήσουν τα λυχνάρια τους αναμμένα (να μείνουν παρούσες), κι έτσι χάνουν τον "Νυμφίο" (το Τώρα) και δεν πηγαίνουν στο γλέντι του γάμου (φώτιση). Αυτές οι πέντε αποτελούν την αντίθεση των πέντε συνετών γυναικών που είχαν αρκετό λάδι για τα λυχνάρια τους (έμειναν συνειδητές).

Κάθε τι που υπάρχει έχει Ύπαρξη, έχει θεϊκή ουσία, έχει κάποιο βαθμό συνειδητότητας. Ακόμα και μια πέτρα έχει στοιχειώδη συνειδητότητα, διαφορετικά δε θα υπήρχε. Τα άτομα και τα μόριά της θα διασκορπίζονταν. Το κάθε τι είναι ζωντανό. Ο ήλιος, η γη, τα φυτά, τα ζώα, οι άνθρωποι. Όλα είναι εκφράσεις συνειδητότητας σε διαφορετικούς βαθμούς, συνειδητότητας που εκδηλώνεται σαν μορφή.
Η συνειδητότητα μεταμφιέζεται σε μορφές που φτάνουν σε τέτοια πολυπλοκότητα ώστε χάνει εντελώς τον εαυτό της μέσα τους. Στους ανθρώπους της σημερινής εποχής η συνειδητότητα είναι εντελώς ταυτισμένη με τη μεταμφίεσή της. Γνωρίζει τον εαυτό της μόνο σαν μορφή και κατά συνέπεια ζει με το φόβο της εξάλειψης της σωματικής ή ψυχολογικής της μορφής. Αυτός είναι ο εγωικός νους κι εκεί είναι που δημιουργείται η σοβαρή δυσλειτουργία. Η πίεση του πόνου που δημιουργείται από αυτή τη φαινομενική δυσλειτουργία αναγκάζει τη συνειδητότητα να αποταυτιστεί από τη μορφή και την αφυπνίζει από το όνειρο της μορφής. Αποκτά και πάλι αυτο-συνειδητότητα αλλά σε ένα πολύ πιο βαθύ επίπεδο απ' ότι τότε που την έχασε. Αυτή η διαδικασία εξηγείται από τον Ιησού στην παραβολή του για τον άσωτο υιό. Όταν επιστρέφει, ο πατέρας του τον αγαπάει περισσότερο από πριν. Η κατάσταση του γιου είναι η ίδια κι όμως δεν είναι η ίδια. Έχει μια επιπλέον διάσταση: έχει βάθος. Η παραβολή περιγράφει ένα ταξίδι από την ασυνείδητη στη συνειδητή τελειότητα μέσα από τη φαινομενική ατέλεια και το κακό.
Όταν μιλάμε για παρατήρηση του νου προσωποποιούμε ένα γεγονός που έχει πραγματικά κοσμική σημασία: μέσα από σένα η συνειδητότητα αφυπνίζεται από το όνειρο της ταύτισης με τη μορφή και αποσύρεται από αυτήν. Αυτό προαγγέλλει ένα γεγονός που πιθανώς είναι ακόμα στο μακρινό μέλλον, από την άποψη του ωρολογιακού χρόνου, αλλά είναι ήδη και μέρος του. Αυτό το γεγονός λέγεται, το τέλος του κόσμου. Όταν η συνειδητότητα απελευθερώνεται από την ταύτισή της με υλικές και νοητικές μορφές, γίνεται αυτό που μπορούμε να αποκαλέσουμε καθαρή ή φωτισμένη δυνειδητότητα ή παρουσία. Πολλοί άνθρωποι το έχουν αντιληφθεί αλλά ακόμη πολλοί είναι αυτοί που είναι εγκλωβισμένοι στην εγωική λειτουργία της συνειδητότητας. Ο εγωικός νους έχει γίνει σαν πλοίο που βουλιάζει. Αν δεν βγεις, θα πας στον πάτο μαζί του. Ο συλλογικός εγωικός νους είναι η πιο επικίνδυνα παράφρων και καταστροφική οντότητα που κατοίκησε ποτέ σε τούτο τον πλανήτη. Κάποιο άνθρωποι καταφεύγουν στο αλκοόλ, ναρκωτικά, σεξ για να καταστέλλουν την υπερβολική δραστηριότητα του νου. Αυτές οι ουσίες φυσικά απώς κρατούν τους ανθρώπους κολλημένους στη δυσλειτουργία. Η τόσο διαδεδομένη χρήση τους απλώς καθυστερεί την κατάρρευση των παλιών νοητικών δομών και την ανάδυση μιας υψηλότερης συνειδητότητας.


Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2010, 23:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ενδιαφέρον το τελευταίο σου μήνυμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 00:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα Λορδε

Θελω την γνωμη σου,μαλλον τον στοχασμο σου,για την αποστασηη η μη της λογικης(νου),απο το συναισθημα.

Μπορει καποιος ανθρωπος να λειτουργει μονο με βαση τη λογικη και να αποριπτει καθε συναισθημα, ελεγχοντας το την στιγμη της εκδηλωσης του,η και χωρις να χρειαζεται να το ελεγχει,αν ηδη εχει προαποφασισει την απορριψη του?

Μπορει καποιος ανθρωπος να λειτουργει αντιθετα απο τον παραπανω,προτασοντας μονο συναισθημα?


Σε ποιον απο τους δυο θα εμπιστευοσουν την ζωη σου σε περιπτωση αναγκης?

Και τελος βοηθησε με να καταλαβω,πως γινεται το συναισθημα να ειναι αντιδραση του σωματος στον νου,αφου το σωμα χωρις νου ειναι νεκρο,απραγο.Μηπως το συναισθημα και η λογικη ειναι εκφρασεις του ιδιου νου?Αν το σωμα μεσω του συναισθηματος αντιδρα στον νου,ποιος του δινει την εντολη να το κανει?

Σιγουρα σε βαζω σε κοπο,αλλα πραγματικα θελω να μπω στον στοχασμο σου.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

God Bless You
troll


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2010, 00:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους God Bless You  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 19/12/2010Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 18 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy