ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιησούς Χριστός είναι......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 11:36:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
reptilesalonica,

αυτός που γνωρίζει όλες τις απαντήσεις, δεν έχει δεχθεί ακόμη όλες τις ερωτήσεις, θα έλεγα.

Λες ότι ο «Ιησούς ήταν η επανάσταση τόσα χρόνια πριν». Ποια επανάσταση? Ποιους εξυπηρετούσε η επανάσταση αυτή? ΠΟΙΑ ΤΑ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΤΕΛΙΚΑ?

Αυτά όσον αφορά την πνευματική-μεσσιανιστική –διάσταση της (υποτιθέμενης) «επανάστασης».
Ο αποκαλούμενος «Χριστιανισμός» (δηλαδή Μεσσιανισμός για να ακριβολογούμε) είναι ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ μια «αίρεση» του Εβραϊσμού. Για να μη τρελαθούμε δηλαδή εντελώς εδώ μέσα!

Η –βεβιασμένη- άποψη ότι ο Εβραϊσμός ήταν ένα «φάντασμα» είναι επίσης λανθασμένη. Διότι μετά τις ολοκληρωτικές καταστροφές που δέχθηκε το Εβραϊκό στοιχείο εκείνη την εποχή, ήταν επόμενο για ένα μεγάλο διάστημα να μείνει στο «περιθώριο» των εξελίξεων-διεκδικήσεων. Ας μην βγάζουμε αβίαστα συμπεράσματα λοιπόν.

Και κάτι ακόμα: η εξάπλωση της Κωνσταντίνειας «μορφής» του Ιησού (ένα ξεκάθαρα ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ ιστορικά πρόσωπο) βασίστηκε στον ΑΠΟΛΥΤΟ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟ! Έθνη ολόκληρα κλήθηκαν να «ασπαστούνε» (άπαξ και έγινε το ΝΕΟ δόγμα των «πατέρων» του 325μχ ΚΟΣΜΙΚΗ ΕΠΙΒΟΛΗ) θέλανε δεν θέλανε τις διδαχές αγάπης του Ιησού των πλαστογράφων.

ΠΟΙΑ ΑΛΛΗ «ΘΡΗΣΚΕΙΑ» ΕΦΑΡΜΟΣΕ ΤΟΣΟ ΒΙΑΙΑ ΚΑΙ ΜΑΖΙΚΑ ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟ ΟΣΟ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ? Να σου θυμίσω ότι στην πρώτη σύνοδο των «πατέρων» (δηλαδή των πρώην….ΠΑΓΑΝΙΣΤΩΝ!!) στην Νίκαια το 325μχ από τους 318 παρευρισκόμενους ΜΟΝΑΧΑ 3 ΗΤΑΝΕ ΕΛΛΗΝΕΣ! Η συντριπτική πλειοψηφία των «συνέδρων» ήτανε Ρωμαίοι. Δηλαδή η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!

Ρωμαίοι τους κυνηγούσανε, Ρωμαίοι τους φέρανε και στην εξουσία. Αλλά με μία διαφορά: ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΟΙ ΕΠΕΛΕΞΑΝ. Και αυτό πολλοί το…ξεχνάνε!

Επομένως, ας μην αποδίδουμε με πομπώδεις χαρακτηρισμούς εύσημα σε ένα πνευματικό δημιούργημα, το οποίο απλά ενσωμάτωσε αξίες αλλά και μηνύματα που δοκιμάστηκαν από τον πανδαμάτορα χρόνο.

Ας είμαστε λίγο πιο «συγκρατημένοι» διότι πίσω από τα λόγια αγάπης ( που όντως ενυπάρχουνε) κρύβεται μεγάλη μαυρίλα. Και ιστορικά τουλάχιστον ΜΟΝΟ η μαυρίλα αποδεικνύεται….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 18:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράφει φίλε gigeni πουθενά ότι θα σωθούν μόνο 144.000 πιστοί? Βρες μου το σημείο επακριβώς, γιατί ακόμα το ψάχνω!
Όλοι οι άπιστοι το βρήκατε "ψωμοτύρι" μου φαίνεται εδώ μέσα.

Το γεγονός ότι ο Θεός γνωρίζει τα πάντα δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την ελεύθερη βούληση.

Ποιός δεν σε αφήνει να παίξεις με τα παιχνίδια γλυκό μου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2003, 22:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Nicole,

Δεν θέλω να κάνω τον συνήγορο του γηγενή, αλλά ΤΙ και ΠΟΥ ψάχνεις? Μιλάμε για την «Αποκάλυψη». Απλά πράγματα.

Για να (ξανά) δούμε λοιπόν: Ο (υποτιθέμενος) Ιωάννης, αφού όπως μας πληροφορεί έχει πέσει σε πνευματική έκσταση (!), αναθεματίζει 7 εκκλησίες της Ανατολής και συνάμα βλέπει ότι όλος ο κόσμος έχει πλανηθεί από το 1ον Θηρίον το οποίο όλοι οι πλανεμένοι άνθρωποι προσκυνούν και λατρεύουν. (Οι ιερείς του Ιουδαιοχριστιανικού δόγματος ΣΗΜΕΡΑ το χαρακτηρίζουν Αντίχριστο…).

Όμως ένα 2ο Θηρίον (ή ο λεγόμενος «ψευδοπροφήτης») πείθει τους ανθρώπους να κάνουν ΕΙΚΟΝΑ το πρώτο θηρίον. Τα δύο θηρία έχουν εξουσιάσει τον κόσμο με την επίβλεψη του Δράκου (ή και Όφιν, Διάβολον, Σατανάν). Μάλιστα ο Δράκος με τα δύο θηρία επιβάλλουν σε όλο τον κόσμο να δεχτή το χάραγμα (666) στο δεξί του χέρι ή στο μέτωπο, ώστε κανείς να μην μπορεί να….αγοράζει ή να πουλά εάν δεν έχεο το χάραγμα !

ΤΟΤΕ, κατεβαίνει από τον ουρανό το «Αρνίον» (και πάλι: οι Ιουδαιοχριστιανοί ιερείς το χαρακτηρίζουν ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ «Ιησούν Χριστόν της 2ας Παρουσίας») όπου ΜΑΖΙ ΜΕ 144.000 ΕΒΡΑΙΟΥΣ (που δέχθηκαν μεν το χάραγμα, αλλά δεν πίστεψαν στην πραγματικότητα στο θηρίο!!) ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΑΚΟ, ΤΟΝ ΝΙΚΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΛΗΓΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ (…πώς αλλιώς δηλαδή!).

ΜΟΝΟΙ ΣΩΖΟΜΕΝΟΙ ΕΚ ΤΟΥ ΟΛΕΘΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ 144.000 ΕΒΡΑΙΟΙ (12 χιλιάδες από την κάθε μία εκ των 12 φυλών του Ισραήλ) ΧΑΡΙΝ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΤΟ ΑΡΝΙΟΝ ΘΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΟΙΚΗΣΟΥΝ ΜΕΣΑ. (Μελέτα το κεφ. ΙΔ’)

Σε απλά λόγια, και χωρίς τις ετσιθελικές «αλληγορικές ερμηνείες» του ιερατείου: βάση των αντιλήψεων του Ιωάννη ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ σήμερα βρίσκεται κάτω από την εξουσία του Αντίχριστου και περιμένει τον πραγματικό Messiah (σε ελεύθερη μετάφραση, ο «Χριστός») των εβραίων, για να εξαλείψει τους ανθρώπους και να επιβάλει την ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΕΒΡΑΪΚΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ! Τελεία και παύλα.

Και κάτι ακόμα που προφανώς επίσης σου «διαφεύγει»: είναι ξεκάθαρο ότι αυτός ο οποίος μιλά για «Δευτέρα Παρουσία» ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ!!
ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗΝ «ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ» ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΛΕΓΟΜΕΝΗ «ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ»!!! Και εάν μου υποδείξεις ένα τέτοιο σημείο θα σου είμαι ευγνώμον.
Η ¨ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ» ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ (μιλάει για ερχομό, ΚΑΙ ΟΧΙ για «δευτέρα παρουσία» του όποιου τέλος πάντων!) ΑΠΟ ΤΟ «ΑΡΝΙΟ», ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ: ….ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΓΗ!!!!!

Καλό είναι να διαβάζουμε την Κ.Διαθήκη επομένως ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΤΗΛΗ, και όχι από την χιλιοραμμένη ΔΕΞΙΑ ΣΤΗΛΗ των τάχα «αλληγορικών ερμηνειών» του παπαδαριού.

Και θα μου πείτε, μα αυτά δεν τα βλέπει η εκκλησία δηλαδή? ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΠΑΝΤΟΤΕ ΕΤΣΙ?
Μέχρι και τον 6ο αιώνα ΟΛΕΣ ΟΙ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΕΣ ΣΥΝΟΔΟΙ (325, 382, 431, 451, 553μχ) ΑΡΝΟΥΝΤΑΝ ΟΠΩΣ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΤΟ ΛΙΒΑΝΙ ΝΑ ΕΝΤΑΞΟΥΝ ΤΗΝ «ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ» ΣΤΟΝ «ΚΑΝΟΝΑ» ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ……..

Αυτά περί της εβραϊκής Αποκάλυψης (..και νυν, «δική μας»!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 00:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nicole πιστευω οτι ο Schwabe σου απαντησε περι των 114.000 που θα σωθουνε.Αναφερετε μεσα στην αποκαλυψη και καλο θα ητανε να την διαβασεις διεξοδικα και κατα γραμμα.

Εξηγησε μου Nicole πως γινετε καποιος να γνωριζει το μελλον και αυτο να σημαινει οτι δεν το γραφει ο ιδιος.
Θα σου δωσω ενα χαζο παραδειγμα για να μου δωσεις μια θεολογικη απαντηση.

Ας πουμε οτι εγω βρισκομαι σε ενα δρομο και εχω δυο επιλογες,η να παω δεξια η αριστερα.

Ο θεος γνωριζοντας το μελλον ξερει οτι εγω θα στριψω δεξια.

Εαν εγω στριψω αριστερα τελικα αυτο τι σημαινει?
Πολυ απλα ο θεος δεν γνωριζει το μελλον,ΟΜΩΣ θα μου πεις ειναι αδυνατον να στριψω αριστερα γιατι ο θεος ξερει οτι θα στριψω δεξια,αρα κανεις δεν μπορει να ξεφυγει απο το μελλον που του εχει διαγραψει ο θεος,οποτε τα περι ελευθεριας πανε περιπατο.

Ενα αλλο παραδειγμα ειναι η αποκαλυψη.

Πριν τοσους αιωνες ο Ιωαννης μας ειπε οτι θα ερθει ο Αντ-Χριστος και οτι θα εχουμε πολεμους,σεισμους και αλλες κατασρτοφες.
Αν υπαρχει ελευθερια του ανθρωπου τοτε πως πριν τοσους αιωνες ο Ιωαννης ξερει με τοση σιγουρια το τι θα γινει?
Ειναι τοσο σιγουρος ο Ιωαννης που γραφει βαση τον οσων του λεει ο θεος οτι οι ανθρωποι το 2000+ θα κανουνε πολεμους?
Και αν τελικα αυριο αποφασισουνε ολοι οι ηγετες του κοσμου να κατασρεψουνε τα οπλα και να υπαρξει παγκοσμια ειρηνη τι γινετε?Παει η δεν παει περιπατο η αποκαλυψη?
........................................

Τωρα το τι ειναι Χριστος ειναι δυσκολο ερωτημα φιλοι μου.

Πολλες θεωριες υπαρχουν.
1ον)Ηγετης μιας εξωγηινης φυλης που προσπαθησε με τις δυναμεις του να κυριαρχησει στην γη
2ον)Επαναστητης της εποχης του
3ον)Εβραιος εθνικιστης που προσπαθησε να ξυπνησει τον λαο του για να απαλαγει απο την Ρωμαικη κυριαρχια
4ον)Ανθρωπος με τεραστιο IQ που ηθελε να γραψει ιστορια
5ον)Ανυπαρκτο προσωπο του οποιου η ιστορια κατασκευαστηκε αργοτερα μεσα στο ιερατια.
6ον)Υιος θεου
και πολλες ακομα.

Εγω θα σταθω σε ενα και μονο πραγμα και το οποιο ειναι η θεμελια αρχη του Χριστιανισμου.
Οποιον ρωτησεις σου λεει ο Χριστος εφερε αγαπη και σου προτασουν το "Αγαπατε αλληλους".
Εγω ερωτω λοιπον τι αλλαξε με την ελευση του Χριστου?
Ειδατε καμμια διαφορα μεταξυ των ανθρωπων και των λαων?
Εγω δεν ειδα καμμια απολυτως.Πολεμοι τοτε,πολεμοι και τωρα.Ουτε ενας χρονος ειρηνης δεν υπηρξε.
Ακομη αυτο το "Αγαπατε αλληλους" γιατι ειναι τοσο σπουδαιο τελικα?
Δηλαδη πριν ερθει ο Ιησους η μανα δεν αγαπαγε το παιδι?
Ο Πατερας δεν αγαπουσε την κορη?
Ο θειος δεν αγαπουσε τον ανηψιο?
Παρουσιαζουνε αυτη την φραση λες και εφερε κοσμογονικες αλλαγες.
Δεν νομιζω οτι κανεις περιμενε τον Χριστο για να του πει να αγαπησει τους αλλους συνανθρωπους του.
Ο Χριστος ειναι πολυ καλος αλλα οχι για τους Ελληνες και εδω θελω να καταληξω.Την εποχη που εμφανιστηκε ο Χριστος η Ελλαδα μεσουρανουσε,κυριαρχουσε παντου μεσω του πολιτισμου της(γιατι εδαφικα ανηκε στην Ρωμη).Η Ελλαδα εκεινης τις εποχης δεν ειχε καμμια ανγκη τον Χριστο και τα διδαγματα του.Ειχε εξαιρετους φιλοσοφους,εξαιρετους ακαδημαικους και πληθος σοφων ανθρωπων που τα λογια του Χριστου φανταζανε σαν λογια ενος αγραμματου αναμεσα σε πανεπηστιμιακους.
Ο Χριστος ητανε πολυ καλος για τους Εβραιους της εποχης.Για αγραμματους,για ψαραδες και βοσκους,οπως αλλωστε ητανε και οι μαθητες του.Γι αυτο και ο Χριστιανισμος στην Ελλαδα επιβληθηκε με βια και θανατο και οχι με ηρεμο τροπο.

Τελος μιλαμε για τις θυσιες του Χριστου και πραγματικα ψαχνω να βρω ποιες ητανε αυτες.

Το ματιγωμα και η σταυρωση?
Σιγα τις θυσιες.Ακομη και σημερα αναβιωνουνε εθιμα με ανθρωπους που σταυρωνονται λογο της πιστης τους και δεν παθαινουνε τιποτα,αντεχουνε αυτο το ΜΑΡΤΥΡΙΟ και ενω το αντεχουνε οι ανθρωποι δεν το αντεξε ενας θεος?

Εδω υπαρχουνε παραδειγματα χειροτερων βασανηστηριων και πραγματικα τιμω περισσοτερο ανθρωπους σαν τον Αθανασιο Διακο που σουβλιστικε ζωντανος για το εθνος του παρα για καποιον που σταυρωθηκε επειδη ελεγε οτι ητανε Υιος θεου,αλλωστε κανεις μας δεν του ζητησε αυτη τη θυσια,μονος του ηθελε να την κανει.

Για εμενα προσωπικα Χριστος Υιος θεου δεν υπηρξε ποτευ υπηρξε ενας Χριστος ο οποιος εφερε επανασταση στην τοτε Ρωμαικη αυτοκρατορια με το κυρηγμα του που βρηκε προσφορο εδαφος σε αγραμματους και φτωχους.
Ας μην ξεχναμε οτι μετα την σταυρωση του Χριστου οι ανταρσιες στων Ρωμαικο στρατο και οι αντιρησιες συνηδεισης οπως τους ονομαζουμε σημερα αυξηθηκαν κατα πολυ,αλλωστε οι διωγμοι των Χριστιανων δεν ητανε τιποτε αλλο παρα ενα μετρο του Ρωμαικου στρατου να καταπνιξει αυτο το κινημα που λειτουργουσε σαν βομβα στα επεκτατικα σχεδια της Ρωμης.Ειναι σαν σημερα να βρισκομαστε σε εμπολεμη κατασταση με τους Τουρκους και ενας φανταρος να λεει δεν σηκωνω το οπλο να πολεμησω για την πατριδα γιατι καποιος μου ειπε(Χριστος) οτι αυτο ειναι λαθος.Η λυση τοτε και τωρα ειναι ιδια.Οτι κανανε τοτε οι Ρωμαιοι αυτο αναφερει και τωρα το συνταγμα μας.Χαρακτηριζεσε προδοτης μεσω στρατοδικιου και τουφεκιζεσε αμεσως.

Αυτα περι Χριστου απο εμενα,καθε διαφορετικη αποψη την συζηταω.

"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 00:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω ενα ακομη ερωτημα προς ολους αυτους που πιστευουνε στον Ισηου Χριστο.

Ο Χριστος γεννηθηκε πριν 2003 χροννια περιπου.
Στα 10-12 του χροννια τον βρισκουμε στη συναγωγη να διαβαζει ιερα κειμενα και να μιλαει για τον πατερα του.
Απο τα 12 μεχρι τα 33 υπαρχει ενα κενο περιπου 20 χρονων.
Στα 33 του χροννια επιστρεφει και γνωριζουμε ολοι την συνεχεια.

Μηπως καποιος μπορει να μου πει τι εκανε τοσα χροννια ο Χριστος?
Πως πιστευετε για θεο καποιον που στη ζωη του τα περισσοτερα χροννια ειναι "χαμενος"?
Γνωριζετε αν πραγματι τοσα χροννια εμεινε αναμαρτητος,η κατι κρυβετε μεσα σε αυτο το σκοτεινο κομματι των 20 ετων που δεν πρεπει ποτε κανεις να μαθει?


"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 04:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KΑΛΗΜΕΡΑ ΤΥΑΝΕΑ!
ΩΡΑΙΑ!ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ ΜΑ.ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ.
ΤΩΡΑ ΨΑΞΕ ΜΕΣΑ ΣΟΥ!
ΚΙ'ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ..

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ "ΠΩΣ" ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ ΚΑΤΙ...

ΑΥΤΟ ΠΟΥ Ο "ΗΡΩΑΣ" ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΑΤΡΑΠΟ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
ΠΟΙΟΙ ΕΓΡΑΨΑΝ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ+ΓΙΑΤΙ!
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΤΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΗΡΩΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟΝ "ΗΡΩΑ ΤΟΥ"...
ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ.
ΕΤΣΙ ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΜΙΛΗΣΕ ΣΤΟΝ ΙΩΑΝΝΗ...
ΕΤΣΙ ΜΙΑ ΦΩΝΗ ΜΙΛΗΣΕ ΣΤΟ ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟ ...
ΣΤΟΝ ΕΝΤΓΚΑΡ ΚΕΥΣΗ...
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΤΟΣΟ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΣΟΥ
ΟΣΟ + ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΕΣ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ:
"Ο ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ"

ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ!

ΥΓ.Schwabe,Μ'ΕΚΠΛΗΣΕΙΣ!
Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΓΜΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠ'ΟΛΑ ΟΣΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ,ΔΙΑΒΑΣΕΙ,ΝΟΙΩΣΕΙ..-
ΣΥΝΕΧΙΣΕ.ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΑΝΑΓΚΗ ΑΠΟ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ ΜΟΥ...
ΔΕΝ ΘΑ ΠΩ ΟΜΩΣ ΣΥΜΦΩΝΩ /ΔΙΑΦΩΝΩ...
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΕΝΤΟΣ ΜΟΥ .'Η ΟΧΙ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 04:38:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η ΚΑΧΥΠΟΨΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 09:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Προστασία των Χριστιανών ακαταίσχυντε,
Μεσιτεία προς τον Ποιητήν αμετάθετε,
Υπεραγία Θεοτόκε πρέσβευε υπέρ ημών
των αμαρτωλών"............


THEKLATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 11:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
"Προστασία των Χριστιανών ακαταίσχυντε,
Μεσιτεία προς τον Ποιητήν αμετάθετε,
Υπεραγία Θεοτόκε πρέσβευε υπέρ ημών
των αμαρτωλών"............


Θα ήθελα να σας παρακαλέσω , αν γίνεται να γράφεται και την έννοια αυτών που γράφετε στη δημοτική, διότι υπάρχουν και άνθρωποι εδώ μέσα (όπως εγώ ) που βγάζουμε δύσκολα νόημα από τα παραπάνω.
Εγώ θα μπορούσα να πω <<στου κουφού τη πόρτα, όσο θέλεις βρόντα, και αν δεν σε ακούσει, παρ’ τη πόρτα και φύγε>> θα καταλάβαινε κανείς κάτι;
Ευχαριστώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 12:11:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαστε τόσο φωτισμένα μυαλά που δυνάμεθα να εξηγήσουμε και να ερμηνεύσουμε τις Αγίες Γραφές?. Έχουμε τόση καλλιέργεια, δυνατό πνεύμα και καθαρότητα ψυχής ώστε αβασάνιστα να ομολογούμε αλήθειες για κάτι που στην πραγματικότητα δε μπορεί να συλλάβει ο ανθρώπινος νους? Οι δικές μας αλήθειες είναι μεγαλύτερες και ορθότερες από τις αλήθειες που καθοδηγούν χιλιάδες ψυχές για χιλιάδες χρόνια?
Και είναι όντως εκπληκτικό!!!! Κάποιοι δεν ομολογούν μόνο είναι βέβαιοι!!

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 16:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυρρα εχεις διαβασει τις Αγιες γραφες του Χριστιανισμου?
Προσωπικα τις εχω διαβασει 2 φορες και πραγματικα τις σιχαθηκα.
Πολεμοι,βιασμοι,σφαγες και οτι αμαρτωλο κατα τον Χριστιανισμο υπαρχει εκει μεσα.Προσταγες του θεου για σφαγες δεν νομιζω οτι αρμοζουν σε ενα ιερο βιβλιο.

Αυτο που λες για το οτι δεν μπορουμε να εξηγησουμε τις γραφες το εχω ακουσει πολλες φορες απο στοματα ιερωμενων και απορω που καποιοι το πιστευουνε.Η Αγια Γραφη ειναι ενα απλο βιβλιο που εξηγητε πολυ ευκολα απο καθε ανρωπινο νου.Αυτο που θελει πνευματικη διαγεια για να αναλυθει ειναι η Μυθολογια,η κοσμογονια του Ησιοδου και τα αρχαια κειμενα οπως τα Ομηρικα η τα Ορφικα.Ας εξηγησουνε οι ιεραρχες με το μυαλο που εχουνε αυτα τα κειμενα και μετα ας κανουνε και μια αναλυση της Αγιας Γραφης και τοτε θα δουνε οτι το ενα απευθυνετε σε μυαλα και το αλλο σε ζωα.

Στα λεω αυτα εχοντας διαβασε την Αγια Γραφη και πραγματικα εχω βρει απειρα σημεια οπου φαινετε οτι αυτος που την συνεγραψε πρεπει να ητανε χαμηλης πνευματικοτητας.

Στο φιναλε ομως δεν μπορει να λεμε οτι δεν ειμαστε ικανοι να εξηγησουμε ενα βιβλιο γιατι αν ειναι πραγματικα ιερο τοτε ο θεος το εφτιαξε για να το καταλαβαινει μοναχα ο ιδιος???


ΑΤΜΑ δεν καταλαβαινω αυτη σου την φραση.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΤΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΗΡΩΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟΝ "ΗΡΩΑ ΤΟΥ"...

η ισως την εχω καταλαβει αλλα για να μην απαντησω πιστευοντας κατι αλλο θα ηθελα να μου εξηγησεις τι εννοεις πραγματικα.Ευχαριστω.


"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ermioni
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 17:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ermioni  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

fokaias,

ορθές οι παρατηρήσεις σου. Βλέπεις, το χεράκι του ανθρώπου όπου μπαίνει...όλο και κάτι εξυπηρετεί. Και γιατί το χεράκι των πλαστογράφων μοναχών να διέφερε άραγε?

Μήπως τα αποτελέσματα της βαθμιαίας κοσμικής ενδυνάμωσης του ιερατείου (αυτοί γράφανε και σβήνανε επί 24 βάσης) εξηγούνε και...το στύλ των Θεόπνευστων εντολών?

Λέω, μήπως...




Εγώ πάλι απο ότι διάβασα ως τώρα, θα συμφωνήσω με εσένα φίλε Schwabe. Αποτέλεσμα;
Βυθίζομαι και πάλι στους προβληματισμούς μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 17:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πυρρα εχεις διαβασει τις Αγιες γραφες του Χριστιανισμου?

Έχω διαβάσει το ιερό μας βιβλίο δύο φορές. Την πρώτη φορά που τη διάβασα κατά κάποιον τρόπο τρόμαξα, γιατί θεώρησα ότι σε κάποια σημεία αντιτίθεται στη δική μου αντίληψη των πραγμάτων. Η δεύτερη φορά όμως μετά από χρόνια ήταν καταλυτική, αλλά αυτή τη φορά τη διάβασα με ανοιχτό μυαλό και ανοιχτή καρδιά.
quote:

Προσταγες του θεου για σφαγες δεν νομιζω οτι αρμοζουν σε ενα ιερο βιβλιο.

Όχι δεν αρμόζουν.
quote:

Αυτο που λες για το οτι δεν μπορουμε να εξηγησουμε τις γραφες το εχω ακουσει πολλες φορες απο στοματα ιερωμενων και απορω που καποιοι το πιστευουνε.

Αν εσυ ξέρεις τόσο καλά αρχαία τότε ίσως μπορείς να ερμηνεύσεις κάποια πράγματα καλύτερα από εμένα. Εγώ δε ξέρω.
quote:

......μετα ας κανουνε και μια αναλυση της Αγιας Γραφης και τοτε θα δουνε οτι το ενα απευθυνετε σε μυαλα και το αλλο σε ζωα......

Ακριβώς, απευθύνεται σε μυαλά και όχι σε ζώα. Μυαλά που πρέπει να βρούν μέσα σε αυτές το νόημα και όχι να παραμείνουν σε επιφανειακές αναζητήσεις. Δε συμφωνώ με των παπάδων τον τρόπο να περάσουν τις γραφές ως φόβητρο ή κανόνα, αλλά αποδέχομαι ότι γράφτηκαν από ανθρώπους για ανθρώπους, και κάτω από αυτό το πρίσμα την εξετάζω και εγώ.
quote:

Στα λεω αυτα εχοντας διαβασε την Αγια Γραφη και πραγματικα εχω βρει απειρα σημεια οπου φαινετε οτι αυτος που την συνεγραψε πρεπει να ητανε χαμηλης πνευματικοτητας.

Το χαμηλής πνευματικότητας μπορεί να έχει πολλές ερμηνείες έτσι όπως το θέτεις.
quote:

Στο φιναλε ομως δεν μπορει να λεμε οτι δεν ειμαστε ικανοι να εξηγησουμε ενα βιβλιο γιατι αν ειναι πραγματικα ιερο τοτε ο θεος το εφτιαξε για να το καταλαβαινει μοναχα ο ιδιος???

Όντως ίσως θα έπρεπε να είναι πιο προσιτό στον κόσμο, αλλά μήπως υπάρχει λόγος που δεν είναι? Ή είμαστε σε θέση και αυτό να το ξέρουμε.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 19:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θυμαστε εκεινον το κυβο με τα χρωματα;
...επρεπε να τον περιστρεψεις τοσες φορες
ωστε να ερθουν τα τετραγωνακια με το ιδιο χρωμα στην ιδια πλευρα....
ετσι μαλλον συμβαινει + με τη μελετη.


σαν το λαβυρινθο....
σωστος δρομος---->εξοδος/απαντησεις

λαθος δρομος----->εξοδος/απαντησεις

λαθος δρομος----->αδιεξοδο/απαντησεις....

φιλε μου ,Τυανεα...
τι να εξηγησω απο το αυτονοητο;

αν δεν εχει βρει "τη μουσα του"
ενας καλλιτεχνης πως θα ερθει η εμπνευσις;

Χαιρε!γλυκια Πυρρα...
να θυμασαι πως
το μονο που θα χρειαστεις στην αναζητηση μεσα σε οποιοδηποτε κειμενο
ειναι "εμπιστοσυνη" στο ταξιδι ...+ "ζεστη καρδια" ωστε να νοιωσεις τα λογια...

τοτε ισως σε προσεγγισει η "αποκαλυψη"
(..σου)

φως!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 19:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ποιες ειναι οι αλλες θρησκειες? εχεις ακουσει για τον βουδισμο? εχεις διαβασει τα ορφικα? εχεις ασχολιθει με τις παλιοτερες θρησκειες η πηστευεις οτι σου ειπαν στο σχολειο? reptilesalonica κοιτα αυτα και μετα ελα να μου πεις για τι καινουριο ειπε ο χριστος.
Schwabe συμφωνω με τα λεγομενα σου

πυρρα αφου εχεις διαβασει την κ.δ. δεν μου λες που ο χριστος λεει για αγαπη αφου δεν δεχτηκε να δει ουτε την ιδια του την μητερα και τα αδερφια του οταν τον επισκευτικαν σε ενα σπιτι που διδασκε αλλα οταν του ηπαν οτι ηρθαν αυτος ειπε<<ποια ειναι η μητερα μου και ποια τα αδερφια μου?μητερα και αδερφια θεωρω οσους δεχονται την διδασκαλια μου>> οταν ειπε<<ηρθα για να φερω την διχονια μεταξει γιου και πατερα κορης και μητερας αν σε καποια οικογενεια ειναι 5 ατομα θα πανε οι τρεις εναντια στους δυο και οι δυο εναντια στους τρεις>>

αυτα ειναι μερικα απο τα λογια αγαπης που ειπε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 20:20:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gigenis αναφερονται και πολλα αλλα ακομα αλλα ισως ειναι και ακαταληλα για να γραφτουν εδω.Το θεμα δεν ειναι να εχεις διαβασει την Κ.Δ αλλα με το ποιον τροπο την διαβαζεις και με τη διαθεση.Οταν την διαβασα την πρωτη φορα ειμουνα Χριστιανος και απο αυτους που πιστευανε στο "Ορθοδοξια η θανατος" μιας και τυγχανω και ανηψιος ηγουμενης και σε μεγαλο μοναστηρι μαλιστα.Την πρωτη φορα μου μπηκανε καποια ζιζανια "Σατανικα" θα ελεγα που αρχισανε να μου ψυθιριζουνε να βγαλω τα γυαλια που μου ειχε πασαρει χωρις να το καταλαβω η θεια μου και το ιερατειο.Μεχρι να τελιωσω την Κ.Δ ηδη ο Σατανας ειχε κανει την δουλεια του και αρχισα να αμφιβαλω για πολλα πραγματα.Μετα απο 3 χροννια που ειχα διαβασει και πολλα αλλα βιβλια μερικα απο τα οποια οταν τα εβλεπε η θεια μου πανω στο γραφειο μου ,μου ελεγε οτι θελω Παππα να με διαβασει πηρα την αποφαση να ξαναδιαβασω για αλλη μια φορα την Κ.Δ και τοτε ειδα πραγματικα το τι σημαινει αυτο το βιβλιο για τους Χριστιανους και τι σημαινει για τους Ελληνες.

ΑΤΜΑ οταν ειμουνα 10 ετων ονειρο μου ητανε να γινω Παππας αλλα ποτε δεν ηθελα να σκυψω να φιλησω το χερι ιερεα ακομα και οταν με πιεζανε οι γονεις μου γι αυτο.Σημερα βλεπω ιερεα της καθε θρησκειας οχι μονο της Χριστιανικης και ανακατευομαι απο την δυσωδια που αναδυει η παρουσια τους στο χωρο γι αυτο ATMA δεν εχω σκοπο μεχρι να κλεισω τα ματια μου να βρω ουτε τον ηρωα μου.Θελω καθε μερα να βρισκω καινουργιο ηρωα και να αμφισβητω τον προηγουμενο.Ισως οταν φτασω σε βαθεια γεραματα και το μυαλο μου εχει πηξει τοσο πολυ και οι εμπειριες της ζωης με κανουνε πιο ωριμο να πω οτι εχω βρει τον ηρωα μου.

Την μουσα μου μπορω να πω οτι την εχω βρει και αυτη δεν ειναι αλλη απο την σημαια της πατριδας μου,που γι αυτην θυσιαστηκανε χιλιαδες χροννια τωρα οι προγονοι μου.Αυτη η σημαια ειναι που με εμπνεει και με καθοδηγει στην καθε μου σκεψη,οχι ως πανι αλλα ως τον συμβολικο χαρακτηρα που εχει πανω της.

"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 20:31:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

μαλλον εχεις τα εφοδια για το δρομο...φιλε Τυανεα...
(αυτον τον δρομο που διάλεξες +οχι το δρομο που διαλεξαν αλλοι για σενα....)

ξερεις ..πολλες φορες ο δρομος μας....εχει αμφιβολιες,
ισως γιατι εκεινοι που απορριψαμε τις προτασεις τους
ερχονται στα σταυροδρομια μας+
μας "στοιχειωνουν" με διαβολες.. σιωπηλες.
ειναι "η δυναμη της παραδοσης"/το "οθελ" των ρουνων...

φως! εν ειρηνη ..



Edited by - ΑΤΜΑ on 28/09/2003 20:32:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2003, 20:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
tyanea σου βγαζω το καπελο ετσι ειναι τα πραγματα αλλα δεν προκεται να καταλαβουν ολοι οτι οι θρησκειες εγηναν για να εξουσιαζουν τον κοσμο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 00:13:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


σαν το λαβυρινθο....
σωστος δρομος---->εξοδος/απαντησεις

λαθος δρομος----->εξοδος/απαντησεις

λαθος δρομος----->αδιεξοδο/απαντησεις....


quote:
το μονο που θα χρειαστεις στην αναζητηση μεσα σε οποιοδηποτε κειμενο ειναι "εμπιστοσυνη" στο ταξιδι ...+ "ζεστη καρδια" ωστε να νοιωσεις τα λογια...τοτε ισως σε προσεγγισει η "αποκαλυψη" (..σου)

Επικροτώ την 'Ατμα, νομίζω πως δε μπορούσε να ειπωθεί καλύτερα....

Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρρα
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 00:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πύρρα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ποιες είναι οι άλλες θρησκείες? έχεις ακούσει για τον βουδισμό? έχεις διαβάσει τα ορφικά? έχεις ασχοληθεί με τις παλιότερες θρησκείες η πιστεύεις ότι σου είπαν στο σχολείο?

Δεν γεννήθηκα σήμερα καλέ μου, ούτε ενδιαφέρθηκα για τη θρησκεία μου εχθές. Βέβαια , έχεις δίκιο κάπου, ο χρόνος μου δεν μου έχει επιτρέψει να ασχοληθώ με τις άλλες θρησκείες όσο θα ήθελα, εκτός φυσικά για το Ισλάμ, που αποτελεί για μένα ακόμη αντικείμενο μελέτης εδώ και χρόνια. Αν όμως όπως λες πίστευα ότι μου έλεγαν στο σχολείο, δε θα ασχολούμουν με ούτε βαθέως με τη δική μου θρησκεία ούτε με τις άλλες, θα βάδιζα τυφλά. Και ούτε θα ήμουν εδώ μέσα να αναζητώ μεταφορά γνώσης από τους συνομιλητές μου και συνοδοιπόρους μου. Και επαναλαμβάνω δεν επικροτώ τα πάντα ούτε στην πορεία της θρησκείας μας, ούτε στο Ιερατείο, ούτε στη μεταφορά των Αγίων Γραφών από τους παπάδες.

quote:
reptilesalonica κοίτα αυτά και μετά έλα να μου πεις για τι καινούριο είπε ο Χριστός.

Γιατί θα έρεπε να έχει πει κάτι καινούριο? Η αντίληψη της αγάπης μπορεί να μην είναι κοινή, αλλά η ίδια η αγάπη έχει αντικειμενικό σκοπό αλλά και στόχο. Η διαφορά είναι στο δρόμο που ακολουθεί ο κάθε άνθρωπος για να την προσεγγίσει και δυστυχώς να τη φέρει στα μέτρα του. Φυσικό δεν είναι όλα τα φωτισμένα μυαλά να καταλήγουν στο ίδιο
τέρμα, έστω και από διαφορετικές αφετηρίες?


quote:
Πύρρα αφού έχεις διαβάσει την ΚΔ δεν μου λες που ο Χριστός λέει για αγάπη αφού δεν δέχτηκε να δει ούτε την ίδια του την μητέρα και τα αδέρφια του όταν τον επισκέφτηκαν σε ένα σπίτι που δίδασκε αλλά όταν του είπαν ότι ήρθαν Αυτός είπε<<ποια είναι η μητέρα μου και ποια τα αδέρφια μου? μητέρα και αδέρφια θεωρώ όσους δέχονται την διδασκαλία μου>> όταν είπε<<ήρθα για να φέρω την διχόνοια μεταξύ γιου και πατέρα κόρης και μητέρας αν σε κάποια οικογένεια είναι 5 άτομα θα πάνε οι τρεις ενάντια στους δυο και οι δυο ενάντια στους τρεις>>

Από αυτά που έγραψες τι εκλαμβάνεις? Γιατί προφανώς εγώ καταλαβαίνω τελείως διαφορετικά πράγματα από εσένα.


Πύρρα, η περήφανη ΕλληνίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 00:41:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Ίσως είναι δύσκολο να συνεχίσουμε να συννενοούμαστε γιατί εμένα δε με ενδιαφέρουν οι Θρησκείες αλλά τα "φωτεινά" παραδείγματα που τους έδωσαν "ΦΩΣ"...
Μ' άλλα λόγια δε με ενδιαφέρει ούτε να υποστηρίξω το χριστιανισμό αλλά ούτε και να αποδεχθώ τα όσα λένε εβραιογαλουχημένοι...
Πάντοτε έβλεπα τον ήλιο και όχι τους πλανήτες του...
Πάντοτε τον κοίταζα κατάματα κι ας καιγόμουν...
Μόνο τότε μπορεί να ελευθερωθεί η πεταλούδα...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 13:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.Αναρωτιεμαι πολλες φορες μηπως οι Χριστοι ηταν πολλοι και ο Ιησους ενα μυθικο προσωπο.Διοτι
κακα τα ψεμματα στα Ευαγγελια υπαρχουν αντιφασεις πολλες.Δυστυχως κανεις δεν μπορει να
ειναι βεβαιος για την πραγματικη αληθεια και αυτο διοτι εβαλαν το χερακι τους τα Ιερατεια,ισως να
εγιναν διαστρεβλωσεις απο τους μαθητες του Ιησου ή απο καποιους αλλους ή τελικα να μην
ειναι ο Ιησους υπαρκτο προσωπο ή να ειναι αλλα οχι "υιος του Θεου".
Δεν μπορω ουτε να αμφισβητησω την υπαρξη του Ιησου αλλα
απο την αλλη δεν μπορω να παρω σαν δεδομενο οτι γραφουν μεσα τα Ευαγγελια.Σιγουρα μεσα σε ολα
τα ιερα κειμενα υπαρχουν μυθοι αλληγορικοι ,ίσως και κρυμμενες αληθειες.Καλο ειναι ομως να
μελεταμε τα κειμενα οχι με την προκαταληψη του θρησκοληπτου ή με στοχο να γελοιοποιησουμε
τα κειμενα.Εδω προσπαθω εγω να εξετασω τα ευαγγελια με το φακο της ιστορικης επιστημης.
Υπαρχει οπως θα ξερετε μια μαρτυρια του Ματθαιου και του Λουκα που εκανε τους Θεολογους
να τα χασουν.Οι δυο αυτοι Ευαγγελιστες αναφερουν πως ο Ιωαννης ο Βαφτιστης μεσα απο
την φυλακη του εστειλε μια ειδικη αντιπροσωπεια να ρωτησει τον Ιησου εαν ειναι ο Μεσσιας ο
αληθινος.Μα οι ιδιοι οι Ευαγγελιστες δε μας λενε πως ο Ιωαννης οχι μοναχα εβαφτισε τον Ιησου
στον Ιορδανη αλλα και τον αναγνωρισε για ανωτερο του και για Μεσσια;Αργοτερα οι Θεολογοι προσπαθησαν
να συμβιβασουν τα ασυμβιβαστα.Πρωτος ο Λατινος Τερτυλλιανος υποστηριξε πως ο Ιωαννης
εχασε το χαρισμα του αγιου πνευματος και για αυτο σκανδαλιστηκε και αμφεβαλε για το μεσσιακο
χαρισμα του Ιησου.Ενας αλλος Θεολογος ο Χρυσοστομος λεει πως η αμφιβολια δεν ηταν του
βαπτιστη αλλα των μαθητων του.Εδω λοιπον βλεπω εγω μια αντιφαση ολοφανερη.

Μηπως τελικα η πρωτη πληροφορια πως ο Ιωαννης και ο Ιησους ανταμωθηκανε στον Ιορδανη ειναι
υστεροχρονος μυθος για να δικαιολογηθει η ιστορικοτητα του Ιησου;Απλως αναρωτιεμαι, δεν λεω
πως τα υιοθετω.Νομιζω πως πολλα πρεπει να μας βαζουν σε σκεψεις.
Ισως πισω απο το υποθετικο ονομα Ιωαννης να κρυβεται καποιος Προφητης.Επισης φαινεται να υπηρχαν
διαφωνιες μεγαλες που χωριζαν τον Ιησου και τον Ιωαννη.Ο Ιησους ειχε αναφερθει εναντιον του Ιωαννηκαποιες
φορες στο λαο.Σας θυμιζω "Πεστε στον Ιωαννη οσα ακουετε και βλεπετε.Τυφλοι ξεστραβωνονται και κουτσοι
περιπατουν λεπροι γιατρευονται και κουφοι ακουνε,νεκροι ανασταινονται και φτωχοι ευαγγελιζονται.Τυχερος
θα ειναι εκεινος που θα με πιστεψει."

"Τι βγηκατε να ιδητε στην ερημο;μηπως κανενα καλαμι που αντιβεργαει απο τον ανεμο;μα λοιπον τι βγηκατε
να ιδητε:μηπως κανεναν ανθρωπο με καλα ρουχα ντυμενον;Μα οι καλοφορεμενοι βρισκονται
στα σπιτια των βασιλεων..."

Οι παραπανω υπαινιγμοι φυσικα δεν ειπωθηκαν για τον οχλο,γιατι δεν ηταν ο λαος εκεινος
που αμφεβαλε και ρωτουσε,αλλα για τον Ιωαννη.Ο Ιησους κατηγορουσε απο οτι φαινεται
τον Ιωαννη πως συνθηκολογησε με την εξουσια.
Πολλες αντιφασεις υπαρχουν και στο θεμα που αφορα την πραγματικη οικογενεια του Ιωσηφ.Ενω η Μαριαμ
η μητερα του Ιησου ειναι παρθενα και μαλιστα αειπαρθενος και η εγκυμοσυνη της
οφειλεται στο Αγιο Πνευμα,ο Ματθαιος αναφερει πως ο Ιησους ειχε κι αδερφια τον Ιακωβο,τον Ιωση,τον
Σιμωνα και τον Ιουδα.Και ο Λουκας θεωρει τον Ιακωβο πιο μικρο στα χρονια.Και εδω οι Θεολογοι
προσπαθουν να τα μπαλωσουν.Αλλοι λενε πως τα αδερφια που αναφερει η Καινη Διαθηκη
ειναι παιδια του Ιωσηφ απο αλλη γυναικα.Η αντιληψη ομως αυτη εμμεσα συμφωνει με την αποκρυφη
παραδοση και παρουσιαζει τον Ιησου παιδι της Μαριας οχι απο νομιμο γαμο.Αλλοι παλι ισχυριζονται
πως οι λεξεις "αδελφος,υιος και ανηρ" εχου αλλοι σημασια.Ισως τελικα φιλοι μου η γενεαλογια
του Ιησου να ειναι φτιαχτη.


Ειναι βεβαιον πως υπαρχουν τρομερες αντιφασεις.Επαναλαμβανω πως οι μυθοι ειναι αλληγορικοι,ισως να
υπαρχουν κρυμμενες αληθειες μεσα στην Βιβλο(π.χ Αποκαλυψη του Ιωαννη) οπως και σε καθε Ιερο κειμενο αλλα δεν μπορουμε
να χαρακτηριζουμε την Βιβλο θεοπνευστη με τοσες αντιφασεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 16:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειναι βεβαιον πως υπαρχουν τρομερες αντιφασεις.


φίλε VIKING,
πρέπει να ομολογίσω ότι μου είσαι ιδιαίτερα συμπαθής. Εύχομαι οι άνθρωποι στον κόσμο κάποια στιγμή να έχουν 5% VIKING'S και θα είμαστε πολύ πιο ευτυχισμένοι.

(Αυτό απλώς είχα την ανάγκη να το εκφράσω).

Όσο γι' αυτά που λες θέλω να σου πω ότι δεν υπάρχει ούτε μία αντίφαση...ΟΥΤΕ ΜΙΑ!

Η αντίφαση βρίσκεται στον τρόπο που το διαβάζεις...Αν το διαβάσεις με την προδιάθεση του "κοίτα να δεις πόοοσες βλακείες θα ανακαλύψω", αυτό ακριβώς θα "ανακαλύψεις". Αν πεις "πόοοοσες αντιφάσεις θα βρω", αυτό θα βρείς...και εάν πεις "τώρα θα μιλήσω με τον Θεό" με Αυτόν θα μιλήσεις...

Επειδή όμως σε βλέπω γενικά να το "ψάχνεις", συνέχισε...συνέχισε...

πάντα φίλος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 17:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να πρωτογράψω δεν ξέρω, αφού περνούν χιλιάδες σκέψεις από το μυαλό μου...
Φίλε Schwabe, μου "εξήγησες" για τους 144.000 εβραίους. Αναφέρεις και την Νέα Ιερουσαλήμ. Δεν έχεις καταλάβει ότι η Αποκάλυψη "κατακλύζεται" από αλληγορικές έννοιες. Αποκλείεται δηλ. να είναι στην πραγματικότητα η Νέα Γη, για την οποία προετοιμαζόμαστε σ'αυτή τη ζωή?
Δεν νομίζω ότι μόνο οι χριστιανοί περιμένουν τον ερχομό του Ιησού Χριστού. Όλοι περιμένουν τον ερχομό "κάποιου".
Όσο για το τι και που το ψάχνω? Πρώτον ήταν ειρωνική η έκφρασή μου και δεύτερον θα έπρεπε να ψάξουμε (αρχικά) και μέσα μας.
Φίλε Tyanea, εσύ δεν γνωρίζεις ότι ο Θεός γνωρίζει ότι θα πάρεις τον συγκεκριμένο δρόμο. Τι λέω η γυναίκα?! Κατάλαβες τι εννοώ? Δική σου είναι η απόφαση, απλά την γνωρίζει ήδη. Γνωρίζει π.χ. ότι θα κάνεις ένα μεγάλο σφάλμα και δεν θα το εμποδίσει. Αυτό είναι ελευθερία.
Ας υπάρξει ειρήνη, και ας πάει "περίπατο" η Αποκάλυψη. Ο Ιωάννης μας προειδοποιεί κατά κάποιον τρόπο. Εδώ γνωρίζουμε τι θα συμβεί και κάνουμε τα ίδια και χειρότερα! Φαντάσου ένα χέρι βοήθειας σε δύσκολη στιγμή και εσύ να το απορρίπτεις!
Όσο για την θυσία του Χριστού που για σένα είναι ανύπαρκτη, έχουμε πολύ "μικρό" μυαλό για να κατανοήσουμε κάποια πράγματα.
ΑΤΜΑ, με μία λέξη τα είπες όλα: ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 17:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nicole σου ξανακανω την ιδια ερωτηση και που εκανε σε προηγουμενο μυνημα μου.
Εχω το δικαιωμα να διαλεξω αλλο δρομο?Εαν ο θεος εσενα σου ελεγε ο Tyaneas θα στριψει δεξια σε 10" εγω σε 10" εχω το δικαιωμα να επιλεξω αριστερα?

Λεπτες εννοιες και λεπτα νοηματα που ο καθενας τα αντιλαμβανετε οπως θελει.


Νicole η αποκαλυψη αναφερετε στην Νεα Ιερουσαλημ.Μου εξηγεις αν γνωριζεις γιατι αναφερει την Ιερουσαλημ και οχι καποια αλλη πολη της εποχης?
Εχει απασχολησει κανεναν το γιατι ο Ιησους κυρηξε στην Ιερουσαλημ και οχι ας πουμε στην Αθηνα η στην Ρωμη?

"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 17:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΦΥΣΙΚΑ ΘΕΜΑ ..
ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΤΙ Ο ΜΕΓΑΣ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΤΟΠΟ,ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟΙΚΟ,ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΚΟΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΩ..
ΠΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥ ΕΙΧΑΝ ΖΗΣΕΙ ΠΟΣΑ ΔΙΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΑΥΤΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΟΥΡΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΗΓΑΔΙ,ΠΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑΝ ,ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΟΘΗΚΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ? ΑΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ 2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΩΝ ΕΤΣΙ ?
ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ Π.Χ. ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΖΗΣΑΝ Μ.Χ.
ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΚΑΤΗΓΟΡΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΝΕΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΔΥΝΑΜΟΣ..
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΖΗΣΑΝ Π.Χ. ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ,ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙ,ΒΙΑΣΕΙ,ΚΑΙ..ΚΑΙ..
ΑΡΑΓΕ ΕΑΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΟΝΟΜΑΣΘΕΙ ΩΣ ΥΙΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ?
Η "ΑΠΛΑ" ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ?
ΠΑΝΤΩΣ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΟΝΤΩΣ Η ΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΟΥ ΘΕΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ,Ε 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ,ΕΔΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΕΧΕΙΣ 20-25 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΟΠΟΥ ΣΟΥ,ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΠΕΡΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΑ ΕΞΟΦΛΗΘΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΚΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΑΣ,ΓΙΑΤΙ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ..
ΕΑΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ,ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΞΕΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥ ,ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΕΓΙΣΤΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ.ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ,ΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΗΔΟΝΕΣ,ΕΙΤΕ ΕΞΟΥΣΙΑ,ΕΙΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ,ΕΙΤΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΡΙΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΝΟ ΤΟΥΣ..ΟΣΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙΣ ,ΟΣΟ ΦΟΒΟ ΝΑ ΤΟΥ ΕΜΠΝΕΥΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ..
ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΠΟΥ ΚΡΙΝΕΙ ΕΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ?
ΔΗΛΑΔΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ DESIGN..ΤΕΛΙΚΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 00:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βeyond χωρις να το εχω διαβασει σε μια συζητηση ειχα ακουσει το τελος που ειχε η ομιλια του Απ.Παυλου στην Αθηνα.Ισως την ιδια τυχη να ειχε και ο Ιησους ανα ερχοτανε εδω στην Ελλαδα.

Αναρωτιεμε λοιπον εαν ο Ιησους διδασκε στην Αθηνα τι ακριβως καινουργιο θα τους ελεγε?Για ποια επιστημη θα μιλαγε και δεν θα γνωριζανε οι αρχαιοι Ελληνες?

Σε ποιον Ελληνα φιλοσοφο θα μιλαγε για ψυχη,αγαπη,θεο και δεν θα ηξερε να του απαντησει?

Μηπως τελικα δεν ητανε τοσο τυχαιο το οτι απεφυγε να εμφανιστει στην Αθηνα?
Πιστευω οτι θα ητανε πολυ ευκολο αφου ητανε θεος να περασει μια βολτα και απο εδω αλλα μαλλον θα ειχε την τυχη του Απ.Παυλου.

"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 10:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:Schwabe
Τοτε, κατεβαίνει από τον ουρανό το «Αρνίον» (και πάλι: οι Ιουδαιοχριστιανοί ιερείς το χαρακτηρίζουν ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ «Ιησούν Χριστόν της 2ας Παρουσίας») όπου ΜΑΖΙ ΜΕ 144.000 ΕΒΡΑΙΟΥΣ (που δέχθηκαν μεν το χάραγμα, αλλά δεν πίστεψαν στην πραγματικότητα στο θηρίο!!) ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΑΚΟ, ΤΟΝ ΝΙΚΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ ΘΑΝΑΣΙΜΕΣ ΠΛΗΓΕΣ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ (…πώς αλλιώς δηλαδή!).

144.000


"...Ώστε τα 144.000 κλαδιά περιλαμβάνουν έναν πλήρη αριθμό Ιουδαίων και έναν πλήρη αριθμό μη Ιουδαίων. Tα γεγονότα δείχνουν ότι αυτό το μπόλιασμα συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα τής δεκαετίας τού 1930..."

Σε άλες μας μελέτες, έχουμε βέβαια δείξει, τόσο Αγιογραφικά, όσο και ιστορικά, ότι οι άγιοι δεν είναι μόνο 144.000, και ότι ο αριθμός είναι συμβολικός. Εδώ όμως θέλουμε να σταθούμε κάπου αλλού.

Αν ο Θεός είχε υποσχεθεί στους Ισραηλίτες ότι θα γίνουν: "βασίλειο ιεράτευμα", (δηλαδή βασιλείς και ιερείς με τον Χριστό), και αν ο αριθμός αυτών τών βασιλέων και ιερέων ήταν να συμπληρωθεί μόνο σε 144.000 πρόσωπα, τότε ο Θεός τους κορόϊδευε. Δεν είναι δυνατόν να είχε υποσχεθεί κάτι τέτοιο σε ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΙΣΡΑΗΛΙΤΕΣ ΑΝ ΕΜΕΝΑΝ ΠΙΣΤΟΙ, και οι θέσεις να ήταν μόνο 144.000. Αν έμεναν πιστοί όλοι, όλοι είχαν τότε την δυνατότητα και το δικαίωμα να γίνουν μέλη τού σώματος αυτού τής "άνω κλίσης".

Και πόσοι Ισραηλίτες δεν πίστεψαν στον Χριστό και αποκόπηκαν από το δένδρο; ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ!!! Όχι μόνο 144.000. Άρα οι "κενές θέσεις" τών κλαδιών, ήταν εκατομμύρια, και όχι μόνο 144.000. Γιατί δεν απίστησαν μόνο 144.000 Ισραηλίτες, για να δώσουν μόνο τόσο λίγες θέσεις στους εθνικούς που ενεκεντρίσθηκαν στη θέση τών κομμένων κλαδιών.

Και όχι μόνο αυτό. Τι είχε υποσχεθεί ο Θεός στους Ισραηλίτες στην Έξοδο Τους υποσχέθηκε ότι αν μείνουν πιστοί, θα ήταν ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΙΕΡΑΤΕΥΜΑ. Αυτό το υποσχέθηκε όχι μόνο για τους μετά Χριστόν Εβραίους, αλλά το είπε από τον καιρό τής Εξόδου ακόμα, σε αυτούς που πέρασαν την Ερυθρά θάλασσα! Τους υποσχέθηκε δηλαδή την ΑΝΩ ΚΛΙΣΗ!

Να ποια είναι η ελπίδα τών προ Χριστού πιστών. Η ίδια που δόθηκε στους Χριστιανούς. Όλοι έλπιζαν και ελπίζουν να πάνε στην ουράνια πόλη...

THEKLATS


Edited by - theklats on 30/09/2003 12:44:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosiemar
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 11:59:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosiemar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά!

Διαβάζω τόση ώρα και ακόμα δεν έχω καταλάβει.

Κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν για τον Ιησού λέγοντας μας τι είπαν τα φιλαράκια του γι'αυτόν.

Άλλοι τον κατηγορούν για πραγματα που έγιναν στο ονομά του.

Επειδή δεν ήμουν εκεί και δεν ξέρω τι έγινε, επιτρέψτε μου να έχω τις αμφιβολίες μου, καθώς και εδώ που ειμαι πάλι δεν ειμαι σίγουρη αν αυτά που μαθαίνω, βλέπω και μου λένε είναι σωστά (είδε Σαντάμ). Θα μείνω λοιπόν με το ειδικά διαμορφωμένο από εμενα και για εμενα τρόπο ζωής και πίστης....


"Πιστεύω σε μία Θεό rosiemar παντοκράτορα ποιήτρια των δύο καταπληκτικών μου κοριτσιών......"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

agathodaimwn
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 15:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους agathodaimwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΛΕΩΝ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ 19 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

Επιδή αναφέρθικε κάτι για αποκάλυψη.


the trouth is insideΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy