ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιησούς Χριστός είναι......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 15:44:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hrismig,

γιατί δέν με "βοηθάς" λοιπον λίγο?

Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ Π.Δ. ΚΑΙ ΤΗΣ Κ.Δ. ΕΊΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ?

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με την βάση του θέματος, και ίσως καταλάβεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 16:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικα βρε παιδια, καταλαβαινετε οσα ειπε ο χριστος και μπορειτε να δειτε οσα εδειξε;

Απ' οτι ξερω εγω, αυτα που γραφτηκαν και λεγονται, ειναι για τους εξω, για τον "κοσμακη"...

Οι πραγματικες αληθειες ουτε γραφονται, ουτε λεγονται φανερα.
Οι πραγματικες αληθειες, ειναι απορρητες...

Εσεις,ενθερμοι χριστιανοι μου, θεωρειτε οτι εχετε "δει" και εχετε "κατανοησει" την αληθεια της διδασκαλιας του χριστου;

Μα, αυτη η αληθεια, ουτε γραφτηκε, ουτε ειπωθηκε φανερα πουθενα!
Εσεις που την βρηκατε;

Για να μη σας στησω καμμια παγιδα -στην οποια ειστε ετοιμοι να πεσετε- σας προειδοποιω οτι η πραγματικη αληθεια ΔΕΝ φαινεται μεσα στις γραφες, γιατι τα λογια που ειπωθηκαν, ειπωθηκαν με παραβολες, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ "ΤΟΥΣ ΕΞΩ" ΤΙΠΟΤΑ!

Η γνωση των μυστηριων της βασιλειας των ουρανων, ΔΕΝ ΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟΥΣ!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 17:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

βρε γρηγορη μημπως δεν καταλαβες οτι χριστος μπορουσε να φασκει και να αντιφασκει οποτε τον συμφερε? π.χ. οταν τον συνελαβαν και τον πηγαν στον καιαφα αυτος τον ρωτησε αν ειναι ο υιος του θεου και αυτος το αποδεχτηκε οταν τον πηγαν στον ποντιο πιλατο και τον ρωτησε αν αυτα που του καταλογηζουν οι ιερεις ειναι αληθεια αυτος στην αρχη δεν απαντησε οταν ο πιλατος τον ρωτησε παλι και του ειπε <<εσυ εισε ο βασηλιας των ιουδαιων που περιμενουν>> ο χριστος του ειπε <<εσυ το λες αυτο οχι εγω>> αν δεν το καταλαβενεις τοτε τι να πω

και αν μπορεις πες μου επιτελους που ο χριστος ειπε για αγαπη αφου το μονο που διδασκε ηταν υποταγη στον μπαμπα του και φοβο
ελεγε οτι για να σε δεχτει επρεπε να ξεφτιληστεις σαν ατομο και στην τελικη για ποιο λογο αποκαλει τους πιστους του ψαρια προβατα και κουτους?
αν θες να σε βλεπει ετσι δικο σου το προβλημα αλλα μην προσπαθεις να μου πεις οτι διδαξε κατι σωστο


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του





Ξερω πολυ καλα για ποιον μιλαω φιλε μου μην μπερδευεσαι!

Το προβατο αναφερεται συνεχεια στην Αγια Γραφη με αλληγορικη εννοια φυσικα και ειναι ολοφανερο.Το προβατο ειναι 'ακακο'...Αυτη ειναι η εννοια.Αρα προτιμω να ειμαι προβατο παρα αιμοχαρης λυκος.

Δεν ανεφερα πουθενα οτι θα θυσιαζα το παιδι μου,εσυ πως το συμπερανες;Μα τοση σοφια και γνωση με αφηνει αναυδη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 18:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικα βρε παιδια, καταλαβαινετε οσα ειπε ο χριστος και μπορειτε να δειτε οσα εδειξε;

Απ' οτι ξερω εγω, αυτα που γραφτηκαν και λεγονται, ειναι για τους εξω, για τον "κοσμακη"...

Οι πραγματικες αληθειες ουτε γραφονται, ουτε λεγονται φανερα.
Οι πραγματικες αληθειες, ειναι απορρητες...

Εσεις,ενθερμοι χριστιανοι μου, θεωρειτε οτι εχετε "δει" και εχετε "κατανοησει" την αληθεια της διδασκαλιας του χριστου;

Μα, αυτη η αληθεια, ουτε γραφτηκε, ουτε ειπωθηκε φανερα πουθενα!
Εσεις που την βρηκατε;

Για να μη σας στησω καμμια παγιδα -στην οποια ειστε ετοιμοι να πεσετε- σας προειδοποιω οτι η πραγματικη αληθεια ΔΕΝ φαινεται μεσα στις γραφες, γιατι τα λογια που ειπωθηκαν, ειπωθηκαν με παραβολες, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ "ΤΟΥΣ ΕΞΩ" ΤΙΠΟΤΑ!

Η γνωση των μυστηριων της βασιλειας των ουρανων, ΔΕΝ ΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟΥΣ!!!


Η μόνη αλήθεια που ευαγγελίστηκε ο ΧΡΙΣΤΟΣ είναι η ΑΓΑΠΗ και δεν την έκρυψε απο κανέναν. Σε όλους έκανε φανερό με την θυσία πως η αγάπη οδηγεί στην ΘΕΩΣΗ του Ανθρώπου.
Αυτά που λες Πασχάλη συγνώμη αλλα ακούγονται σαν "ελιτισμοί" μιας παρελθούσης εποχής που διάφοροι ταγοί το παίζαν νταβατζήδες της κρυμένης γνώσης για να έχουν τον κοσμάκη προσκυνημένο.
ΑΓΑΠΗ και μόνο αγάπη είναι διάχυτη σε όλη του την διδασκαλία...απ'οπου και να Τον δείς βλέπεις Αγάπη, όποια παραβολή και όποια διδασκαλία και να πιάσεις.

ο Ιησούς Χριστός είναι ΑΓΑΠΗ και ήρθε για όλους!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 19:45:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άσε ρε ΑΙΟΝ τους ανθρώπους να εκφραστούν ελεύθερα. Βλέπεις καμιά φορά ο αιμοχαρής λύκος βγάζει τις πραγματικές αλήθειες, ειρωνεία , κακία , παντογνωσία, μίσος πετάει τις μάσκες από τα άκακα πρόβατα και τα αναδεικνύει σε άλλους λύκους.
Και φυσικά Skorpina καμιά μάνα και κανένας πατέρας δεν θα θυσίαζε το παιδί του σαν πρόβατο για να αποδείξει τη πίστη του στο <<Θεό>> παρά μόνο εκείνος ο Αβραάμ.
Ποιες είναι λοιπόν οι αλήθειες εκείνες που αναδεικνύετε αλλά δεν τηρείτε.
Για ποιες αλήθειες θυσιάστηκαν άνθρωποι και από τους μεν και τους δε.
Για ποιες αλήθειες άνθρωποι έσκυψαν το κεφάλι χωρίς βούληση, χωρίς καν ούτε μία αντίδραση να προβάλουν.
Για την ΑΓΑΠΗ.
ΑΙΟΝ θα ήθελα να δω σαν αιμοχαρής λύκος που είμαι εκείνον τον Schwabe να σε δέρνει και συ να λες πόσο τον αγαπάς.
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 19:54:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΟΝ ξεκόλλα!

Σε λίγο θα πάρεις τους δρόμους και θα μοιράζεις....την Κ.Δ.!!!

Πάρτο χαμπάρι: Ο "Χριστός" που σκούζεις ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ. Γεννήθηκε, μεγάλωσε αλλά και σταυρώθηκε στα μυαλά των πλαστογράφων μοναχών. Και ιδιαίτερα της Κωνσταντίνειας σχολής.

Κατέβασε λίγο στροφές γιατί δέν πήρανε όλοι το χάπι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 20:25:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν δεν εμπόδισα κανέναν να εκφραστεί...

Επίσης
quote:
ΑΙΟΝ θα ήθελα να δω σαν αιμοχαρής λύκος που είμαι εκείνον τον Schwabe να σε δέρνει και συ να λες πόσο τον αγαπάς.

Αυτό Φωκαία δεν λέγεται αγάπη αλλά Σαδομαζοχισμός...

Η αγάπη είναι πάνω απ'ολα ενέργεια (τα πάντα ενέργεια δεν είναι ?) και αν δε γουστάρεις τον Χριστό δεν μπορείς να πείς οτι δεν την έχεις νιώσει ερχόμενος σε επαφή με την φύση ή με κάποιον άλλο άνθρωπο.
Καλό είναι να κατανοήσεις πως πολλοί άνθρωποι ταυτιζόμαστε με τα διδάγματα Του ...και αυτό είναι δικαίωμα μας.

Ζβάμπε μην είσαι σίγουρος για τίποτα...δεν το έχεις μάθει αυτό σαν Ελληνιστής που περηφανεύεσαι οτι είσαι ?
Ανοιχτό μυαλό φίλε...ανοιχτό μυαλό...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 21:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικα βρε παιδια, καταλαβαινετε οσα ειπε ο χριστος και μπορειτε να δειτε οσα εδειξε;

Απ' οτι ξερω εγω, αυτα που γραφτηκαν και λεγονται, ειναι για τους εξω, για τον "κοσμακη"...

Οι πραγματικες αληθειες ουτε γραφονται, ουτε λεγονται φανερα.
Οι πραγματικες αληθειες, ειναι απορρητες...

Εσεις,ενθερμοι χριστιανοι μου, θεωρειτε οτι εχετε "δει" και εχετε "κατανοησει" την αληθεια της διδασκαλιας του χριστου;

Μα, αυτη η αληθεια, ουτε γραφτηκε, ουτε ειπωθηκε φανερα πουθενα!
Εσεις που την βρηκατε;

Για να μη σας στησω καμμια παγιδα -στην οποια ειστε ετοιμοι να πεσετε- σας προειδοποιω οτι η πραγματικη αληθεια ΔΕΝ φαινεται μεσα στις γραφες, γιατι τα λογια που ειπωθηκαν, ειπωθηκαν με παραβολες, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ "ΤΟΥΣ ΕΞΩ" ΤΙΠΟΤΑ!

Η γνωση των μυστηριων της βασιλειας των ουρανων, ΔΕΝ ΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟΥΣ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟΥΣ!!!
Πασχαλης


quote:

Η μόνη αλήθεια που ευαγγελίστηκε ο ΧΡΙΣΤΟΣ είναι η ΑΓΑΠΗ και δεν την έκρυψε απο κανέναν. Σε όλους έκανε φανερό με την θυσία πως η αγάπη οδηγεί στην ΘΕΩΣΗ του Ανθρώπου.
Αυτά που λες Πασχάλη συγνώμη αλλα ακούγονται σαν "ελιτισμοί" μιας παρελθούσης εποχής που διάφοροι ταγοί το παίζαν νταβατζήδες της κρυμένης γνώσης για να έχουν τον κοσμάκη προσκυνημένο.
ΑΓΑΠΗ και μόνο αγάπη είναι διάχυτη σε όλη του την διδασκαλία...απ'οπου και να Τον δείς βλέπεις Αγάπη, όποια παραβολή και όποια διδασκαλία και να πιάσεις.

ο Ιησούς Χριστός είναι ΑΓΑΠΗ και ήρθε για όλους!
ΑΙΟΝ


ΑΙΟΝ , εναν ΑΙΟΝα καναμε να σε δουμε...
Εχεις απολυτο δικαιο.
Συμφωνω οτι ειναι "ελιτισμοι" καποιων "νταβατζηδων" της κρυμμενης γνωσης, για να εχουν τον κοσμακη προσκυνημενο....

Αν τα ευαγγελια ειναι σωστα,

Ο Χ ρ ι σ τ ο ς τ α ε ι π ε . . .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 21:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
AION
Δεν είπα ότι δεν τον γουστάρω, απλώς τον βλέπω σαν ένα σοφό άνθρωπο και τίποτα παραπάνω. Δεν τον αποδέχομαι όμως σαν σοφό καθολικά.
Όταν σταύρωναν το Χριστό, τον έφτυναν, τον τρύπαγαν και αυτός τους συγχωρούσε τι ένιωθε άραγε; Μήπως μίσος, οργή, κακία; Μήπως ένιωθε αυτό που δίδασκε ΑΓΑΠΗ.
Δηλαδή ο Χριστός ήταν αυτό που δεν είσαι εσύ ……..γιατί μην ξεχνάς ότι ο Χριστός ήταν άνθρωπος είχε όλα τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα του ανθρώπου.
Και κάτι άλλο ΑΙΟΝ η αγάπη δεν διδάσκεται.
Γιατί όταν έρθει κάποιος να σε βλάψει, θα βγάλεις την οργή, το μίσος και την κακία σου για να τον αντιμετωπίσεις και όχι όπως είπες την αγάπη.
Αυτό ήταν το νόημα, μέσα από την οργή το μίσος και την κακία να βγάλεις αγάπη να συγχωρέσεις.
Εγώ δεν μπορώ να το κάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 22:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε να είσαι σίγουρος οτι ούτε εγώ μπορώ να το κάνω αλλά επειδή έτυχε
(έτυχε ?) να συναντήσω άτομα που είχαν κάνει την υπέρβαση...ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ !
Και ξέρεις γιατι? Γιατι οι "καρποί" αυτών των ανθρώπων, οι πράξεις τους δηλαδή, μου απέδειξαν οτι τα λόγια του Χριστού "ου γαρ οίδασιν τι ποιούσιν" μπορούν να γίνουν ζώσα πραγματικότητα!
Και φυσικά η καρδιά μου συγκλονίστηκε απο αυτό. ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΑ όχι απο τίποτα λόγια που τα βρίσκεις παντού τωρα πια...
Ξέρεις τι είναι να βλέπεις ανθρώπους που τους δέχονται όλους ανεξαιρέτως ?
Ανθρώπους που όλη η κίνηση τους είναι μία ενέργεια αγάπης ?
Είναι πράγματι συγκλονιστικο...Σαν να ανοίγεις τα μάτια και να είσαι σε άλλο πλανήτη.
Εχεις συναντήσει ποτε άνθρωπο που όλη η κίνηση του είναι προσευχή ? Κάθε μέρα , κάθε ώρα, κάθε στιγμή να διαχέει ενέργεια αγάπης ?
Και σε ρωτάω εγώ τώρα...όπως ρώτησα τον εαυτό μου... ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΓΩ Ο ΕΞΥΠΝΟΣ ?
Μπά... είχε τέτοια σοφία στα λόγια και τις πράξεις που δεν χωρά αμφισβήτηση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 03:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Διαβάζοντας όλες τις προηγούμενες τοποθετήσεις και καταλήγοντας σε αυτό
quote:
Είναι πράγματι συγκλονιστικο...Σαν να ανοίγεις τα μάτια και να είσαι σε άλλο πλανήτη.
Εχεις συναντήσει ποτε άνθρωπο που όλη η κίνηση του είναι προσευχή ? Κάθε μέρα , κάθε ώρα, κάθε στιγμή να διαχέει ενέργεια αγάπης ?

Σηκώθηκαν οι τρίχες του σώματός μου...ένοιωσα απέραντη ντροπή και ειλικρινά μου ήρθε να κλάψω......
...
Γιατί το κάνετε αυτό?...Γιατί τόση κακία?......
Όπως θα έλεγε και η καλή ΑΤΜΑ...
ΦΩΣ!...
...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 09:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
?...Γιατί τόση κακία?...

Δεν είναι κακία... Αγων-ία είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 09:53:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο ΘΕΟΣ ΤΗΣ Π.Δ. ΚΑΙ ΤΗΣ Κ.Δ. ΕΊΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ?
Ας ξεκινήσουμε λοιπόν με την βάση του θέματος, και ίσως καταλάβεις.


Τι με ρωτάς βρε Schwabe,
στο μόλις επόμενο μήνυμά σου λες ότι ο Χριστός ήταν φανταστικό πρόσωπο! Αν είναι δυνατόν! Και υπάρχει και το γράμμα του Λεντούλου του Ρωμαίου έπαρχου που το αποδεικνύει...(ή δεν το έχεις διαβάσει;...) μήπως είναι ΚΑΙ αυτό πλαστό; Γιατί σε έχω ικανό για κάτι τέτοιο!
Εξ' άλλου τι νόημα έχει να σου πω εάν είναι ο ίδιος; Μήπως ασπάζεσαι τον ένα από τους δύο;!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 10:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι λάθος να το ξεκινάμε έτσι...
Η αποκάλυψη του Θεού είναι το πρόσωπο του Χριστού.Οι πράξεις και τα λόγια Του.
Η παλαιά και η καινή είναι προσεγγίσεις του Θεού όπως είναι ας πούμε και ο Φαίδων του Πλάτωνα.
Ενα βιβλίο, όποιο και να είναι αυτό, δεν σου αποκαλύπτει...σου δίνει ερεθίσματα να ΑΠΟ-ΚΑΛΥΨΕΙΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 13:50:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ανάγκη αφενός τα αντίγραφα εκείνων που είναι στους ουρανούς να καθαρίζονται με αυτά, αφετέρου τα ίδια τα επουράνια πράγματα να καθαρίζονται με καλύτερες θυσίες από αυτές. Γιατί ο Χριστός δεν εισήλθε σε χειροποίητα Άγια, αντίτυπα των αληθινών, αλλά στον ίδιο τον ουρανό, για να εμφανιστεί τώρα στο πρόσωπο του Θεού για χάρη μας. Ούτε εισήλθε για να προσφέρει πολλές φορές τον εαυτό του, όπως ακριβώς ο αρχιερέας εισέρχεται στα Άγια των Αγίων κάθε έτος με ξένο αίμα, επειδή θα έπρεπε αυτός να πάθει πολλές φορές από την αρχή της δημιουργίας του κόσμου. Τώρα όμως μια για πάντα έχει φανερωθεί στη συντέλεια των αιώνων, για να εκτοπίσει την αμαρτία με τη θυσία του. Και εφόσον απόκειται στους ανθρώπους μια φορά για πάντα να πεθάνουν και μετά από αυτό γίνεται κρίση, έτσι και ο Χριστός, αφού μια φορά για πάντα προσφέρθηκε, για να φέρει πάνω του τις αμαρτίες πολλών, για δεύτερη φορά, χωρίς να βαστάξει αμαρτίες, θα φανεί σ’ αυτούς που τον περιμένουν για σωτηρία..............

THEKLATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 14:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδη, σας λεμε τουτο διαμεσου του λογου του Κυριου, οτι εμεις που ζουμε, οσοι απομενουμε στην Παρουσια του κυριου, δεν θα προλαβουμε αυτους που κοιμηθηκαν επειδη, ο ιδιος ο Κυριος θα κατεβει απο τον ουρανο με προσταγμα, με φωνη αρχαγγελου, και με σαλπιγγα Θεου, κι'αυτοι που πεθαναν εν Χριστο θα αναστηθουν πρωτα επειτα, εμεις που ζουμε, ΟΣΟΙ ΑΠΟΜΕΝΟΥΜΕ, θα αρπαχτουμε μαζι τους με συννεφα σε συναντηση του Κυριου στον αερα κι'ετσι, θα ειμαστε παντοτε μαζι με τον Κυριο".

Δηλαδη, εμεις που θα απομεινουμε ζωντανοι θα παρθουμε στον αερα σε νεφελες. Στον αερα θα γινει η Συναντησεις με τον Κυριον Ιμων Ιησου Χριστο.

Ποτε θα γινει αυτο ;

Στην 6η φιαλη, μας λεει : "Ιδου ερχομαι ξαφνικα σαν κλεπτης" Αποκαλυψη 16:15

Τη στιγμη που ετοιμαζω το "Ανοιχτο Βιβλιο" για την Ετοιμασια του Λαου του Θεου απο ολες της φυλες, απο ολα τα εθνη, ο Παντοκρατορας Θεος μου αποκαλυψε πως θα ετοιμαστει η 6η φιαλη.

Αυτα θα ετοιμαστουνε, και τοτες θα φανει σε νεφελη ο Μεσιας ο Κυριος Ιησους Χριστος σαν κλεπτης για να παρει τον Λαο του Θεου απο τα τεσσερα σειμια της γης σε νεφελες στον αερα.

Επειτα θα κατεβει ο Μεσιας Ιησους Χριστος με τα ουρανια στρατευματα Του για να χτυπησει την γη με τις 7 φιαλες.

Καμια φιαλη δεν θα ριχτει στη γη, πριν παρθει και τοποθετηθει ο Λαος του Θεου στην καινουρια γη.

Γι'αυτο και ολα θα γινουνε οπος τον καιρο του Νωε, μπηκε πρωτα στην Κιβοτο ο Νωε και η οικογενεια του, υπο της Προστασιας του Θεου, και μετα ειρθε ο κατακλυσμος.

Εδω με τον ιδιο τροπο, πρωτα θα παρθει ο Λαος του Θεου υπο της Προστασιας του Θεου, και μετα θα ριχτουνε ολες οι φιαλες μαζι που ειναι η τελικη οργη του Θεου.

Μονον η 6η φιαλη θα αρχιζει να εκπλυρωνετε, και να ειναι επι του τοπου. Αποκ. κεφ. 16

"Γιατι ο Θεος δε μας εφτιαξε για να δοκιμασουμε την τελικη οργη του, αλλα για να αποκτησουμε τη σωτηρια μεσω του Κυριου μας Ιησου Χριστου..."


THEKLATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 15:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειτα θα κατεβει ο Μεσιας Ιησους Χριστος με τα ουρανια στρατευματα Του για να χτυπησει την γη με τις 7 φιαλες.



Κατι σαν στρατηγος ας πουμε?

quote:
Γι'αυτο και ολα θα γινουνε οπος τον καιρο του Νωε, μπηκε πρωτα στην Κιβοτο ο Νωε και η οικογενεια του, υπο της Προστασιας του Θεου, και μετα ειρθε ο κατακλυσμος.


Κατακλυσμος του Δευκαλιωνα ονομαζεται για τους Ελληνες.

quote:
Εδω με τον ιδιο τροπο, πρωτα θα παρθει ο Λαος του Θεου υπο της Προστασιας του Θεου, και μετα θα ριχτουνε ολες οι φιαλες μαζι που ειναι η τελικη οργη του Θεου.

Οργιζετε ο θεος?

"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 16:31:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ το topic αρκετό καιρό τώρα κι έχω κάποιες απορίες.

Ας ξεκινήσω απο την περίφημη «Αποκάλυψη», ένα κείμενο που υποτίθεται οτι γράφτηκε στην Πάτμο το 94 μ.Χ. απο τον Απόστολο Ιωάννη. Ας μου εξηγήσει κάποιος πως είναι δυνατόν αυτό το κείμενο να αγνοεί σημαντικά γεγονότα όπως:

1. Την ύπαρξη των 4 Ευαγγελίων, όπως και των Απόκρυφων που ήδη κυκλοφορούσαν την εποχή αυτή.
2. Την ύπαρξη των επιστολών του Παύλου.
3. Την ύπαρξη των 72 Αποστόλων που χειροτονήθηκαν απο τους πρώτους 12.
4. Την ύπαρξη των 12 πρώτων.


Επίσης έχω μια ακόμη απορία. Στην «Επιστολή προς την εκκλησία της Περγάμου» (Αποκ. Β12-13) υπάρχει το εξής απόσπασμα:
«Και τω αγγέλω της εν Περγάμω εκκλησίας γράψον· τάδε λέγει ο έχων την ρομφαίαν την δίστομον, την οξείαν· οιδα τα έργα σου και που κατοικείς· όπου ο θρόνος του Σατανά· και κρατείς το όνομά μου και ουκ ηρνήσω την πίστιν μου και εν ταις ημέραις εν αις Αντίπας ο μάρτυς μου ο πιστός, ος απεκτάνθη παρ υμίν όπου ο Σατανάς κατοικεί».

Ποιός είναι αυτός ο «μάρτυς» ο Αντίπας που θανατώθηκε στην Πέργαμο ; Γιατί δεν υπάρχει πουθενά απολύτως καμιά αναφορά ;

Αυτά και τα ξαναλέμε...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 00:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ, αυτή η ΑΓΩΝΙΑ των οπαδών της χριστολογίας......

Μερικοί, πού και πού, προσπαθούνε να πούνε και κάτι το ΑΛΗΘΙΝΟ. Κατα τα άλλα.....Αβρααμολογία και βαρβαρισμοί μέχρι αηδίας.

Βλέπετε, οι λίγοι σωστοί γραφιάδες που συνέταξαν το σοφιστικέ προφίλ του φανταστικού "Χριστού" (Messiah δηλαδή...), π.χ. αυτοί που "κράτησαν" το βιβλικόφερτο Ιωάννης, είναι και αυτοί που "φρόντισαν" για την σχιζοφρένεια που επικρατεί ακόμη και σήμερα στούς κόλπους των οπαδών της τάσης.

Διότι, αφού "ρουφήξανε" την Ελληνική σοφία και τα μηνύματα της, αφού πήρανε τον ανθρωπομορφισμό απο το ιερό της Σαμοθράκης, αφού πήρανε την βάπτιση, την εξομολόγηση, την νηστεία, την μετάληψη, την αγία τριάδα, τον επιτάφειο, τα θεοφάνεια κτλ. κτλ. "ΞΕΧΑΣΑΝΕ" ΚΑΤΙ: ΤΗΝ ΣΑΠΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΝΘΡΩΠΗ ΙΟΥΔΑΪΚΗ ΜΗΤΡΑ!

Διότι, όταν το ΜΑΥΡΟ μπερδευτεί με το ΑΣΠΡΟ τότε έχουμε μάλλον ΓΚΡΙ. Και γκρίζα είναι και η χριστολογία. Πού και πού μπερδεύονται τα χρώματα, ανάλογα με τον μάστορα, αλλά το ΜΑΥΡΟ επανέρχεται....

Δύσκολο να το δεχθείτε φίλτατοι της Κωνσταντίνειας χριστολογίας, αλλά έτσι ήτανε πάντοτε: τα παραμύθια δέν κρατάνε για πολύ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 02:45:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα τη γνώμη μου πάντα,

ο Χριστός ήταν ενας φιλόσοφος. Αυτά που διδασκε ήταν απόρροια του κοσμου που ζουσε, που σε γενικές γραμμές δεν έχει αλλάξει και πολύ. Έβλεπε τον μίσος στον κόσμο και δίδασκε αγάπη.
Φυσικά δεν ήταν ο μόνος. Πολλοί άνθρωποι στην ιστορία διδασκαν αγάπη.
Και όλος ο κόσμος ξέρει να ξεχωρίζει το θετικό απ'τ' αρνητικό, το καλό απ'το κακό, ασχετα αν επιλέγει τ' αντιθετο για δικά του μικροσυμφέροντα.
Υπήρξαν άτομα στην ιστορία που αφιέρωσαν λίγο παραπάνω χρόνο της ζωης τους και ανέπτυξαν τις δικές τους φιλοσοφίες για τη ζωή, και πολλές απ΄αυτές συνέπιπταν μεταξυ τους.
Άλλοι για να τις μεταδόσουν πιο αποδοτικά και απόλυτα, τις απέδωσαν στο Θείο, το μεταφυσικό, ετσι ώστε κανένας να μη μπορει να τις αμφησβητίσει, γιατί πως να κάνεις διάλογο με τον Θεό; Και σιγα, σιγα όλος ο κόσμος άρχισε να επικεντρώνεται σε πρόσωπα αντι σε διδασκαλίες. Θεός, προφήτες, Χριστός...
Και αντι να βρει καποια αλήθεια χρησιμη για τη ζωη του, τον απασχολούσαν ερωτήματα του τυπου: ο Θεος ειναι ένας αλλα αποτελείται απο τον Πατηρ τον Υιο και το Άγιο Πνεύμα, λες και έκανε μαθηματικά ή προσπαθουσε να βρει το γενεολογικό δεντρο του Θεού.

Ας ΑΠΟΜΥΘΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ λιγο τα πράγματα.

Όλες οι θρησκείες δημιουργήθηκαν απο ανθρώπους, και μεσα στη βαβούρα της ιστορίας δε ξερουμε καν τι ανθρώπους. Φαινονται βέβαια τα λάθη.
Απ' τη μία βλεπουμε εναν Θεό της αγάπης και της ελεύθερης βούλησης του ανθρώπου κι απ' την άλλη εναν Θεό εκδικητικό που ενοχλείται απ' τις ενέργειες του ανθρώπου και σπέρνει καταστροφές και εντολές. Κι απ' τα δυο δηλαδη η ανθρώπινη φυση σ΄ολο της το μεγαλείο.

Δε λέω βεβαια να μη μελετάμε τη θρησκεία, όπως κάθε ειδος φιλοσοφίας κάτι έχει να μας δώσει κι αυτή.
Άν και πιστεύω πως για να μάθεις καποια πράγματα πρέπει και να τα ζήσεις, μόνο τοτε θα γίνουν ένα με τον εαυτό σου και θα τα νιώσεις.

Αλλά αυτο που γίνεται ειναι οτι: "Ένα δάχτυλο μας δείχνει τον ήλιο και 'μεις κοιτάμε το δάχτυλο"

"Μην προσπαθεις ν'ακολουθήσεις τα βήματα των σοφών, αναζήτησε αυτο που κι αυτοι αναζητούσαν"
BASHO MATSUO

Edited by - 1900 on 08/10/2003 02:49:34

Edited by - 1900 on 08/10/2003 02:58:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 09:55:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1900,

απλή και ΕΥΣΤΟΧΗ η τοποθέτηση σου. Μακάρι να βλέπανε τα πράγματα όλοι έτσι. Το κακό είναι ότι ακόμη και εδώ μέσα, πολλοί βλέπουνε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ....ΘΕΪΚΕΣ ΕΠΑΦΕΣ (!) ΜΕ ΙΟΥΔΑΪΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ και έτσι ψάχνουνε και τις "κρυμμένες" αλληγορικές ΤΟΥΣ αλήθειες....

Τί να πείς....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 12:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΟΝ
Δεν με κατάλαβες. Δεν νιώθω καμία αγωνία αλλά σιγουριά. Αυτό που ήθελα να πω είναι πως αν το φιλοσοφικό νόημα της διδασκαλίας του Χριστού, (που γι αυτό εδώ μας ζάλισαν πολλοί) δεν το αποδέχεσαι στην <<ψυχή>> αλλά μόνο στο μυαλό είναι σαν να κάνεις μία τρύπα στο νερό. (βλέπε Πέτρο…απαρνήθηκε το Χριστό….τρέχοντας σαν λαγός να κρυφτεί)
Το να κάτσεις, να σε βλάψει κάποιος είναι απλό και δεν χρειάζεται καμία υπέρβαση ούτε προσευχή, απλώς στέκεσαι και παρακολουθείς.
Πως τώρα το <<ιερατείο>> αγιάζει τα όπλα έναντι οποιουδήποτε εχθρού; Φαντάσου έναν Χριστό να αγιάζει τα όπλα .
Έτσι ο Χριστός μέσα από τη διδασκαλία του έκανε ένα τρομερό λάθος. Ποιο είναι αυτό; Δεν μπόρεσε να προβλέψει από τον εγωισμό του ότι μέσα από την ΑΓΑΠΗ θα ξεπηδήσει η οργή, η κακία, και το μίσος. Για ποιο άλλο λόγο θα γινόσουν Διάολος για να υπερασπιστείς την αγάπη προς τον εαυτό σου, προς τα παιδιά σου, προς την Πατρίδα σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 13:07:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΑΠΙΣΤΕΨΕ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικώς, αυτός ο Αντίπας ποιός είναι βρε παιδιά ; Γιατί δεν υπάρχει καμιά απολύτως αναφορά οπουδήποτε και απο οιονδήποτε ;


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 22:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και αντι να βρει καποια αλήθεια χρησιμη για τη ζωη του, τον απασχολούσαν ερωτήματα του τυπου: ο Θεος ειναι ένας αλλα αποτελείται απο τον Πατηρ τον Υιο και το Άγιο Πνεύμα, λες και έκανε μαθηματικά ή προσπαθουσε να βρει το γενεολογικό δεντρο του Θεού.

Αυτος αναφερθηκε και πανω στο σταυρο αλλα και στο Ναο του Σολομωντα στον πατερα του,δεν το επινοησε καποιος ξεκαρφωτα.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 22:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ,ΠΕΡΙΜΕΝΩ......ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!

quote:
και εαν σε αυτο το μυνημα που εχω γραψει απο προχθες επαιρνα και μια απαντηση θα ειμουνα ευτηχης.

ο αριθμος 12 δεν αποτελει παρα μια ακομη κακη αντιγραφη του Δωδεκαθεου απο τους ρασοφορους γιατι το 12 πραγματι ητανε ιερος αριθμος μιας και υπηρχανε 12 θεοι που ειναι προγενεστεροι των 12 αποστολων.Υπηρχε η ιερης 3αδα τους Διος και αργοτερα υπηρξε το Πατηρ,Υιος και Α.Πνευμα.Υπηρξε η γεννηση του Διος τον μηνα Δεκεμβριο και 25 του μηνος σε σπηλια και ω του θαυματος ξαφνικα γεννηθηκε και ο Ιησους 25Δεκ και μεσα σε σπηλια με αρνακια και κατσικουλες.Υπηρξε το κουτι της πανδωρας που εαν ανοιγε θα υπηρχε η τιμωρια των ανθρωπων και αυτο μεταλαχθηκε σε Ευα και μηλο.
Αλλα η μεγλαυτερη αντιγραφη ειναι οταν ο Ορφεας μιλαει στους μαθητες του και λεει "φαγετε ποιητε τουτο εστι το σωμα μου....." και οποιος θελει τα βρισκει αυτα μεσα στους Ορφικους υμνους και ξαφνικα μετα απο χιλιαδες χρονια ενας Εβραιος που την εχει δει θεος αναφερει ακριβως τα ιδια λογια στους μαθητες του....ισως να ειναι και συμπτωση!!!


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 22:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ περιμένω για τον Αντίπα αλλά...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 09:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ο αριθμος 12 δεν αποτελει παρα μια ακομη κακη αντιγραφη του Δωδεκαθεου απο τους ρασοφορους γιατι το 12 πραγματι ητανε ιερος αριθμος μιας και υπηρχανε 12 θεοι που ειναι προγενεστεροι των 12 αποστολων.Υπηρχε η ιερης 3αδα τους Διος και αργοτερα υπηρξε το Πατηρ,Υιος και Α.Πνευμα.Υπηρξε η γεννηση του Διος τον μηνα Δεκεμβριο και 25 του μηνος σε σπηλια και ω του θαυματος ξαφνικα γεννηθηκε και ο Ιησους 25Δεκ και μεσα σε σπηλια με αρνακια και κατσικουλες.Υπηρξε το κουτι της πανδωρας που εαν ανοιγε θα υπηρχε η τιμωρια των ανθρωπων και αυτο μεταλαχθηκε σε Ευα και μηλο.
Αλλα η μεγλαυτερη αντιγραφη ειναι οταν ο Ορφεας μιλαει στους μαθητες του και λεει "φαγετε ποιητε τουτο εστι το σωμα μου....." και οποιος θελει τα βρισκει αυτα μεσα στους Ορφικους υμνους και ξαφνικα μετα απο χιλιαδες χρονια ενας Εβραιος που την εχει δει θεος αναφερει ακριβως τα ιδια λογια στους μαθητες του....ισως να ειναι και συμπτωση!!!

χΜ... Αν μου πείς την πηγή όλων αυτών, που τα βρήκες γραμμένα και τα λές (αν μπορείς ανέβασε το αρχαίο κείμενο) θα προσπαθήσω να σου απαντήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 20:38:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι εγώ περιμένω για τον Αντίπα αλλά...

Δεν το ειπα εγω αυτο,αλλιως θα σου απαντουσα.

ΑΙΟΝ


quote:
ο αριθμος 12 δεν αποτελει παρα μια ακομη κακη αντιγραφη του Δωδεκαθεου απο τους ρασοφορους γιατι το 12 πραγματι ητανε ιερος αριθμος μιας και υπηρχανε 12 θεοι που ειναι προγενεστεροι των 12 αποστολων.Υπηρχε η ιερης 3αδα τους Διος και αργοτερα υπηρξε το Πατηρ,Υιος και Α.Πνευμα.Υπηρξε η γεννηση του Διος τον μηνα Δεκεμβριο και 25 του μηνος σε σπηλια και ω του θαυματος ξαφνικα γεννηθηκε και ο Ιησους 25Δεκ και μεσα σε σπηλια με αρνακια και κατσικουλες.Υπηρξε το κουτι της πανδωρας που εαν ανοιγε θα υπηρχε η τιμωρια των ανθρωπων και αυτο μεταλαχθηκε σε Ευα και μηλο.

Τωρα φιλε ΑΙΟΝ θες αρχαιο κειμενο για αυτα??
Δεν γνωριζεις το κουτι της Πανδωρας?
Δεν γνωριζεις ποσοι ηταν οι Ελληνες θεοι?
Δεν γνωριζεις την 3αδα του Διος?
Ο Δικεφαλος αετος σημα του Βυζαντιου ητανε το σημα του Δια και οι 2 κεφαλες συμβολιζανε τον νου και την γνωση κατι σαν τον Υιο και το Α.Πνευμα.
Για την ημερομηνια γεννησης δεν μπορω να σου πω κατι αλλο,γιατι περα απο εμενα που το εχω διαβασει δεν μπορω να στο τεκμηριωσω καπως αλλιως γιατι δεν εχω καποιο αρχαιο κειμενο αυτη τη στιγμη μπροστα μου.

quote:
Αλλα η μεγλαυτερη αντιγραφη ειναι οταν ο Ορφεας μιλαει στους μαθητες του και λεει "φαγετε ποιητε τουτο εστι το σωμα μου....." και οποιος θελει τα βρισκει αυτα μεσα στους Ορφικους υμνους και ξαφνικα μετα απο χιλιαδες χρονια ενας Εβραιος που την εχει δει θεος αναφερει ακριβως τα ιδια λογια στους μαθητες του....ισως να ειναι και συμπτωση

Αυτο το κειμενο μπορεις να το βρεις στους Ορφικους υμνους,δεν εχω ακριβες κεφαλαιο γιατι πολυ απλα δεν εχω διαβασει ολο το βιβλιο των Ορφικων υμνων παρα μονο αποσπασματα και αυτο το κομματι αλλα στο συγκεκριμενο πραγμα δεν εψαχνα να βρω καποιο νοημα παρα να επιβαιβεωσω κατι για το οποιο με ειχε ενημερωσει καποιος φιλος και αυτο που ηθελα το βρηκα.

Αν AION για καθε τι που λεγαμε ειχαμε και το αρχαιο κειμενο δεν θα εμενα σπιτι μου αλλα στην βιβλιοθηκη της Αλεξανδρειας για να μπορω καθε φορα να σου παραθετω και το αντιστοιχο κομματι.

Εγω απλως σου λεω αυτο που ξερω,ενα θελεις ψαχνεις και το βρισκεις.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 08:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xεχε, δεν μιλάω για τον αριθμό του δωδεκάθεου βρε... εννοείται οτι μιλάω για αυτό.
quote:
Ο Δικεφαλος αετος σημα του Βυζαντιου ητανε το σημα του Δια και οι 2 κεφαλες συμβολιζανε τον νου και την γνωση κατι σαν τον Υιο και το Α.Πνευμα.
Για την ημερομηνια γεννησης δεν μπορω να σου πω κατι αλλο,γιατι περα απο εμενα που το εχω διαβασει δεν μπορω να στο τεκμηριωσω καπως αλλιως γιατι δεν εχω καποιο αρχαιο κειμενο αυτη τη στιγμη μπροστα μου.


και αυτό
quote:
Αυτο το κειμενο μπορεις να το βρεις στους Ορφικους υμνους,δεν εχω ακριβες κεφαλαιο γιατι πολυ απλα δεν εχω διαβασει ολο το βιβλιο των Ορφικων υμνων παρα μονο αποσπασματα και αυτο το κομματι αλλα στο συγκεκριμενο πραγμα δεν εψαχνα να βρω καποιο νοημα παρα να επιβαιβεωσω κατι για το οποιο με ειχε ενημερωσει καποιος φιλος και αυτο που ηθελα το βρηκα.

Αν είναι να τα διάβασες κάπου που τα είπε κάποιος άλλος χωρίς να αναφέρει το αυτούσιο αρχαίο κείμενο τότε λυπάμαι αλλά δεν αξίζει να συζητάμε πάνω σε "θεωρείες" αλλωνών...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΕΙΡΕΣ.
εξ'άλλου θα πρέπει να γνωρίζεις οτι ο αετός ήταν το σήμα των ΡΩΜΑΙΩΝ που το πήραν οι Βυζαντινοί μετά αφού ήταν συνεχιστές του Ρωμαικού emperium.
Οσο για τον Ορφέα, επιμένω... δώσε απόσπασπμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1367188
Maintained by Digital Alchemy