ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιησούς Χριστός είναι......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 18:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ironman μην πανικοβάλεσε δεν σε κατηγορώ....
Απλά θέλω να σου πώ οτι δεν μπορούμε να ζητάμε ανταλλάγματα ή θαύματα σε κάποιον που μιλάει για την αγνότητα της ψυχής.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 18:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακυρο

Edited by - allzzaro on 04/11/2003 19:05:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 19:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου..
Το αν οι Εβραίοι είναι Σιωνιστές, το απο που κατάγονται, τι ρόλο παίζει το κράτος τους κλπ δεν νομίζω να εχουν να κάνουν με τον λόγο και το εργο του Ιησού.

Ο Καιάφας σε μία ερώτηση του τον ερώτησε αν είναι Υιός του Θεού.
Δύσκολη η απάντηση του Ιησού. Πολύ δύσκολη.
Στην αλλη ερώτηση αν είναι βασιλιάς .. εδωσε την γνωστή απάντηση οτι είναι βασιλιάς των ουρανών.
Αυτό θέλω να σχολιάσουμε καλοί μου φίλοι.
Θέλω να σχολιάσουμε σε θρησκευτικό και πνευματικό επίπεδο
δύο πράγματα.
Τι πιστεύετε ο Ιησούς ήταν πράγματι θεικό πρόσωπο??
Δηλαδή ήταν πράγματι ο Μεσσίας? απεσταλμένος του Δημιουργού??
ή ήταν απλά ενας άνθρωπος στο ανώτατο επίπεδο της εσωτερικής αναζήτησης.
Και το δεύτερο που θέλω να σχολιάσουμε είναι το εξής.
Ο Ιησούς μίλησε για την αθανασία της ψυχής.
Εχει σημασία λοιπόν με ποιά ιδιότητα μιλούσε ο Ιησούς για την αθανασία της ψυχής..

Εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η αθανασία της ψυχής ούτε θέλω να αποκτήσω την αθανασία.
Ουτε πάλι θα αλλάξει το πιστεύω μου στο εργο του Ιησού με το αν ήταν απλά μυημένος ή ήταν πράγματι θεόσταλτος.

Eδώ λοιπόν σε αυτό το τόπικ μπορούμε να εκφραστούμε ελεύθερα , σεβόμενοι ομως πάντα το πρόσωπο του Ιησού το έργο του την αποστολή του άσχετα με το ποιός ήταν πραγματικά.
Αρχίστε και θα σας εκφράσω και εγώ τη γνώμη μου.
allzzaro


Edited by - allzzaro on 04/11/2003 19:04:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 20:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..ήταν απλά ενας άνθρωπος στο ανώτατο επίπεδο της εσωτερικής αναζήτησης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 21:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε beyond αυτό το λές γιατί το είχες προμελετήσει ή επηρεάστηκες απο τις απόψεις μου??

Ο Ιησούς εζησε σχεδόν ολα του τα χρόνια στην περιοχή του. Πού μυήθηκε τα της εσωτερικής αναζήτησης??

Εκτός αυτού μήν ξεχνάμε οτι η παρουσία του ως Μεσσίας ήταν προβλεπόμενη. Ηταν προβλεπόμενη και η μυησή του??
Και αν ήταν προβλεπόμενη που μυήθηκε???
Ας μην ξεχνούμε ενα πολύ σημαντικό γεγονός φίλοι μου.
Η παρουσία των τριών μάγων που κάθε αλλο παρά μάγοι ήταν.
Εκτός απο την Εβραική λοιπόν προφητεία περί Μεσσία εχουμε και αλλη μία προφητεία ίσως υπεράνω της Ιουδαικής καθώς και του υπέρλαμπρου άστρου.
Προφητείες απο ανθρώπους προερχόμενοι ανατολικότερα τους Βηθλεέμ.
Μην ξεχνούμε οτι Μεσσίες υπήρχαν πολλοί στο παρελθόν πρίν απο τον Ιησού.

Αρα λοιπόν το να λέμε οτι προσπάθησαν να φανούν πολλοί Μεσσίες αλλά ο Ιησούς ήταν ο κατάλληλος λόγω ιδιαίτερης σοφιστικής αντίληψης, θα πρέπει κάπου να τα αποδώσουμε ολα αυτά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 03:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ωραίος allzzaro, μόνο που αυτός ο "Σπύρος" θα κάνει κι άλλα πολλά περί αγάπης και στο όνομα αυτής θα τον ξαναματασταυρώσουν...
Μα...κάποιος που γεννήθηκε απο ΦΩΣ, έφερε ΦΩΣ και πέθανε στο ΦΩΣ δεν έχει τίποτε να φοβηθεί -όπως και τόσοι άλλοι όπως ο Ιησούς...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you


Ti tha se kani na min pistepsis oti ego eimai o ios tou Theou? Kai an tha sou apantiso euthis amesos oti iparxo edo kai dokimazo tin pisti sas kai den dixno pios pragmatika eimai, autos pou perimenate? Kai afou mou xanapis oti den me pisteuis oti eimai auto pou dilono oti eimai, mpenis stin dokimasia na tzogaris? Na ginis kati san ton Thoma?
Kai an telika eimai?

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 04:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Telxina,
Δε ξέρω ποιός είσαι, ούτε ποιός θα ήθελες να είσαι.
Δεν έχω ανάγκη να πιστέψω σε κάποιο νέο Θεό...
Στην πραγματικότητα ποτέ δε πίστεψα σε κάποιον Θεό κατασκευασμένο απο τον άνθρωπο,όπως ακριβώς επιβιώνουν τη σήμερω οι μαζικές θρησκείες (όπου κι αν ανήκουν αυτές).
Εκεί που θα πιστέψω -καλύτερα, αφεθώ ψυχικά- είναι στο ΦΩΣ και να είσαι σίγουρος φίλε μου πως μπορώ να διακρίνω την έλλειψη αυτού, σε αυτούς που ισχυρίζονται οτι το κατέχουν...μέχρι τη συντέλεια του κόσμου...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 05:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ma ego sou leo oti eimi o ios tou Theou, gia sena autos einai o xristos, se auto pou sou egrapsa alloste anefera kai to onoma tou Thoma, ara pisteuo oti i erotisis mou itan xekathares. Giati mou apantas me alligoriko tropo?

Des ena apo ta "provlimata" pou exo stin zoi mou:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=883&whichpage=14&ARCHIVE=

Lipon, mia apantisi?


Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 06:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Lipon, mia apantisi?

Η απάντησίς μου ήταν ξεκάθαρη.
Αλλά ακόμη και αλοιγωρική να ήταν...αν ήσουν πραγματικά Υιος του Θεού θα μπορούσες να την κατανοήσεις φίλε μου.
'
Άλλη μια απόδειξις οτι δεν είσαι ο υιός του Θεού αλλά ένας charlietown, είναι και η ακόλουθη...
quote:
Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.

Η Αλήθεια δε μπορεί να αγγιχθεί απο τη λογική...η λογική συνεχώς κλωθογυρνά σε ό,τι έχει κατακτήσει..και ό,τι έχει κατακτήσει είναι απολύτως "γήινο" και πρόσκαιρο.
Η Αλήθεια μπορεί μόνο να οσμιστεί -και όχι καν να αγγιχθεί- απο την καρδιά.
Πρέπει να αδειάσεις το μυαλό και να ανοίξεις την καρδιά σου φίλε μου...
Και για να κλείσουμε μ' ένα ποίημα:
Αυτός που βγεί απ' το μαντρί, ας έρθει πρώτος να με βρεί...
Αν υποτεθεί οτι πιστεύω στον Ιησού εσύ σε ποιόν πιστεύεις?...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 06:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzaro,απΟ ΤΗΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΛΗΓΩ..ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 07:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
An anixis tin kardia, tote tha pistepsis kai ston mpakali tis gitonias, ftani na einai ligo exipnoteros kai esi(aoristo) perisoterro i to idio vlax me tous psarades tis Ierousalim.
Alloste, o Adam tin idia malakia den ekane? Pistepse sta logia tis Euas kai oxi tin logiki tou, opia elege oti o Theos pou xeri ta panta, o pantodinamos Theos apagoreuse na fane to milo. Exapatithike...

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ
Νέο Μέλος

Greece
32 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 12:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια." λες αλλά νομίζω φαντασία χωρίς λογική είναι πολύ κακό πράγμα.
Ζήτε ένα όνειρο που θα το αντιληφθείτε μόλις ξυπνήσετε!


ΓΕΙΑ ΣΟΥ SCHWABE
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pete
Μέλος 1ης Βαθμίδας


113 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 13:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pete  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,

για όσους γνωρίζουν καλά αγγλικά θα πρότεινα να διαβάσουν το βιβλίο “The Jesus Scroll” του Donovan Joyce. Είναι πραγματικά μια ‘ωρολογιακή βόμβα’ όπως αναφέρει και θα το βρείτε αυτούσιο στο:

http://home.earthlink.net/~d0/TheJesusScroll/index.html

Δεν χρειάζεται να δείτε πολλά μετά από αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2003, 14:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο μπακάλη της γειτονιάς είναι πολύ λιγοστοί αυτοί θα πιστέψουν.

Εμείς ειδικά δεν ανήκουμε σε αυτή την κατηγορία.
Υποτίθεται οτι κάνουμε συζήτηση επιπέδου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 02:50:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο μπακάλη της γειτονιάς είναι πολύ λιγοστοί αυτοί θα πιστέψουν.

Εμείς ειδικά δεν ανήκουμε σε αυτή την κατηγορία.
Υποτίθεται οτι κάνουμε συζήτηση επιπέδου.



~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 04:15:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο μπακάλη της γειτονιάς είναι πολύ λιγοστοί αυτοί θα πιστέψουν.

Εμείς ειδικά δεν ανήκουμε σε αυτή την κατηγορία.
Υποτίθεται οτι κάνουμε συζήτηση επιπέδου.



Exis stixia gia auto pou ipostirizis?

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 06:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτέ δε τα πήγαινα καλά με τους μπακάληδες...
Telxinasreptilesalonica
Ευχαριστώ δε θα πάρω, τρώω κάτι άλλο αυτή την περίοδο

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 06/11/2003 07:07:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 21:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Exis stixia gia auto pou ipostirizis?

Στοιχεία να εχώ σε ποιό στο ποιοί θα πιστέψουν στο μπακάλη ή στο οτι εμείς δεν ανήκουμε σε αυτούς ή στο οτι κάνουμε συζήτηση επιπέδου.

Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω αν νομίζω οτι ξεφεύγουμε απο το θέμα.

Οταν ο Γρηγόρης απαντά οτι

quote:
Στην πραγματικότητα ποτέ δε πίστεψα σε κάποιον Θεό κατασκευασμένο απο τον άνθρωπο,όπως ακριβώς επιβιώνουν τη σήμερω οι μαζικές θρησκείες (όπου κι αν ανήκουν αυτές).
Εκεί που θα πιστέψω -καλύτερα, αφεθώ ψυχικά- είναι στο ΦΩΣ και να είσαι σίγουρος φίλε μου πως μπορώ να διακρίνω την έλλειψη αυτού, σε αυτούς που ισχυρίζονται οτι το κατέχουν...μέχρι τη συντέλεια του κόσμου...

ε... αυτός ο άνθρωπος που εχει τέτοιες αντιλήψεις επιπέδου πως μπορεί να ανοίξει την καρδιά του στον μπακάλη της γειτονιάς...
Μα οτι και να του πεί ο μπακάλης (ο μπακάλης εχει μεταφορική εννοια πχ μαρτυρες του γιαχβέ) οτι και να του πούν .. είναι ψαγμένος..
δεν θα φάει την κονσέρβα.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Εμείς λοιπόν ψαγμένοι οι περισσότεροι, υποτίθεται προσπαθούμε μέσω της συζήτησης που κάνουμε (σφαιρικής συζήτησης) να προσδιορίσουμε έστω και με αόριστες απόψεις .. έστω .. το ποιός ήταν ο Ιησούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 21:36:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στο μπακάλη της γειτονιάς είναι πολύ λιγοστοί αυτοί θα πιστέψουν.

Εμείς ειδικά δεν ανήκουμε σε αυτή την κατηγορία.
Υποτίθεται οτι κάνουμε συζήτηση επιπέδου.


Καλα που οι ανωτερου επιπεδου ανθρωποι κανανε θεο τους ενα τσαγκαρη και πιστεψανε σε λογια βοσκων και ψαραδων.


hrismig

Ο Απ.Παυλος θα επισημανει οσο κανεις αλλος τις Ιουδαικες καταβολες του χριστιανισμου ,την αντιληψη οτι το Ισραηλ αποτελει τον κορμο,στον οποιο εγκεντριζονται οι Ελληνες(Ρωμ. 9-11)

Στην "Προς Ρωμαιους" επιστολη του,το κηρυγμα περι Χριστου απευθυνεται "Ιουδαιω τε πρωτον και Ελληνι".
Περιγραφεται και η ιστορια της "Ελληνιδος" Συροφοινικισσης στο Ευαγγελιο του Μαρκου,7,26 κ.ε:"Αφες πρωτον χορτασθηναι τα τεκνα,ου γαρ εστιν καλον λαβειν των τεκνων και βαλειν τοις κυναριοις".

Απ.Παυλος:
"Ει συ Ιουδαιος υπαρχων εθνικως και ουχι ιουδαικος ζης,πως τα εθνη αναγκαζεις ιουδαιζειν¨"(Γαλ 2,14)

Στην (Ρωμ 9,3) βαζει το ευατο του να γινει αναθεμα αρκει να σωθει ο εκλεκτος λαος οι Ιουδαιοι.

Τα παρατηρησεις περι "Σπερμα Αβρααμ" ειναι απο το βιβλιο του Μητροπολιτη Περγαμου που εκδοθηκε απο την εκκλησια της Ελλαδος με Α' εκδοση το 2003.


Οσο για τον "Σπυρο" που γυρναει στο κεντρο της Αθηνας και κυρητει σαν δευτερος Μεσσιας και μιλαει για φτωχους,για αγαπη και οτι αλλο λενε τα Ευαγγελια ας του δωσει καποιος την διευθυνση των γραφειων του Κ.Κ.Ε να παει να βρει ομοιους του.
Και η Παπαρηγα καθε μερα μιλαει για ανακατανομη του εισοδηματος,για φτωχους,για μεταναστες,για ειρηνη αλλα η εκκλησια δεν την γουσταρει γιατι δεν μιλαει για τον θεο.
Αν λοιπον και ο "Σπυρος" πει το "αλλοιμονο σε εσας Γραματεις και Φαρισαιοι" απευθυνομενους στους ρασοφορους να ειστε σιγουροι οτι θα τον κρεμασουνε στον κεντρο της Ομονοιας.

Και αυτα τα λεω σαν παραδειγμα γιατι η πολιτικες μου σκεψεις ειναι στην ακριβως αντιθετη πλευρα.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 22:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλα που οι ανωτερου επιπεδου ανθρωποι κανανε θεο τους ενα τσαγκαρη και πιστεψανε σε λογια βοσκων και ψαραδων

Ο γιαλός δεν είναι στραβός... στραβά αρμενίζουμε...
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 01:14:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε allzzaro εγω θα συμπληρωσω και κατι αλλο:

"Δεν υπάρχει καμία ντροπή στο να μην ξέρεις. Η ντροπή βρίσκεται στο να μην προσπαθείς να μάθεις!"

Ακου εκει τσαγκαρης,σιγα μην ηταν και μπαλωματης

"Εάν οι πόρτες της αντίληψης ανοίξουν, όλα θα εμφανιστούν στον άνθρωπο όπως πραγματικά είναι, Άπειρα!"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 01:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina,

λόγια χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα, ΧΟΡΤΑΣΕ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ. Και μάλιστα εδώ και πολλή καιρό.

Το ευεργετικό κριτήριο της αλήθειας είναι ότι λειτουργεί ακόμα και όταν κανείς δέν είναι προετοιμασμένος να την αποδεχθεί.

Και η διαδικασία της "αποδοχής" για κάποιους "αυτόκλητους σωτήρες" έχει έρθει αρκετά κοντά τους..........


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 09:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητε κυριε Schwabe
Γραφειs:
<<Το ευεργετικό κριτήριο της αλήθειας είναι ότι λειτουργεί ακόμα και όταν κανείς δέν είναι προετοιμασμένος να την αποδεχθεί.>>

Tο πιο επικινδυνο ειναι να νομιζουμε οτι αυτα που λεμε ειναι η Αληθεια χωρις να υπαρχει χωρος για σκεψεις και αλλαγη στα πιστευω μας.
Ο ανθρωπος λειτουργαει και μιλαει με τοση σιγουρια, και αυτοπεποιθεση οταν λεει εγω πιστευω αυτο. Και πραγματικα το πιστευει.
Αλλα ο καθενας μας εχει την αληθεια του, αλλα ειναι αραγες η Αληθεια Του Θεου?
Ενα μικρο παραδειγμα.
Το παιδι πιστευει οτι η αληθεια του ειναι τα παιχνιδια του, αν του πεις οτι υπαρχουνε αλλες αληθειες στη ζωη του ανθρωπου, ουτε και αν θα σε πιστεψει και το δεχτει, γιατι για το ιδιο η αληθεια του ειναι το αυτοκινητακι του, η κουkλα του, τα υπολοιπα δεν τα βλεπει.
Ετσι και ο ανθρωπος εχει τις αληθειες του αναλογα την οικογενεια στην οποια μεγαλωσε, αναλογα τους φιλους που εχει, τα βιβλια που διαβαζει, την κοινωνια στην οποια ζη, με μια λεξη την ανατροφη που ελαβε και που αυτη η ανατροφη εξαρταται απο οτι τριγυριζει τον ανθρωπο και με οτι τρεφει την καρδια του, τις σκεψεις του. Ειναι ευκολο να καταλαβουμε οτι αλλο ειναι αν γεννηθεις σε μια πλουσια η φτωχεια οικογενεια, σε ενα πλουσιο κρατος η φτωχο κρατος, σε Χριστιανικο κρατος η αλλο, κλπ.
Και με την πειρα και τα προβληματα της ζωης, καθε τοσο και λιγακι, αλλαζουνε οι αληθειες μας, γιατι ο ανθρωπος δεν παραμενει σε ολες τις ηλικιες ο ιδιος.
Ευτυχως, ωριμαζουμε.
Και οταν βλεπωμε ποσα λαθοι ειμαστε ικανοι να κανουμε, πως μπορουμε να ειμαστε τοσο σιγουροι για τις αληθειες μας.
Παντα πρεπει να μιλαμε με μετριοφροσυνη, πως μπορω εγω με τοσα λαθοι που εχω κανει στην ζωη μου, να κρινω η να ειμαι τοσο σιγουρος για τις αληθειες μου, και οτι σημερα ειμαι τελειος για να κρινω τους αλλους, και να λεω με σιγουρια οτι αυτο ειναι η Αληθεια.
Αυτο που λεω ειναι μονον η αληθεια μου, ειναι το πως βλεπω και νιωθω εγω με τη δικη μου ευαισθησια, με τα δικα μου ματια την αληθεια.
Αλλα το να λεω με απολυτη σιγουρια οτι αυτο ειναι η Αληθεια, αυτο ειναι αλλο πραγμα.
ΜΟΝΟΝ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Γραφειs:
<<Και η διαδικασία της "αποδοχής" για κάποιους "αυτόκλητους σωτήρες" έχει έρθει αρκετά κοντά τους..........>>

Παντα υπηρχαν οπως και σημερα οι "αυτόκλητοι σωτήρες" οπως τους αποκαλεις,μα παντα υπηρχαν και οι ανθρωποι Του Θεου που διαφυλαξαν Τον Λογο Του, η ειχαν καποιο σκοπο να υπηρετησουν.
Αλλα επειδη σαν ανθρωπος που ειμαι ισως κανω καποιο λαθος επανω στο θεμα αυτο, θα προτιμησω να σου δωθει οπως και σε ολους γενικα, Χριστιανους η μη, η Αγια Επιστολη οπως ειναι δημοσιευμενη στο <<Ανοιχτο Βιβλιο>>.

Η Αγια επιστολη και το περιεχομενο της.
Αυτο το βιβλιο ειναι γραμμενο απλα, δεν ειναι για ειδικους αλλα για το Λαο Του Θεου.
Για να ειναι κατανοητο απο ολους.
Εγω, ο Θεος του Συμπαντος.
Υπαγορευω αυτην την Αγια Επιστολη στη γυναικα που ονομαζεται Νουλα. Αρχισα να της Ομιλω το Νοεμβρη του 1989 μια εβδομαδα πριν πεσει το τειχος της Γερμανιας, τη στιγμη που εκλεινε τα 30 της χρονια.
Της Εξηγησα ολα τα μυστηρια των προφητειων της Παλαιας Διαθηκης, της Καινης Διαθηκης και της Αποκαλυψης του Ιωαννου.
Αυτο το "Ανοιχτο Βιβλιο" ειναι για να ετοιμαστει ο Λαος Μου απο καθε εθνος, φυλη, γλωσσα, χωρις καμμια εξαιρεση.
Οποιος πιστεψει κι’ επικαλεστει το Αγιο Ονομα Μου και ντυθει τον καινουργιο ανθρωπο εν Χριστο θα σωθει.
Θα κανω μερικες αναφορες για οσους δεν γνωριζουν την Παλαια Διαθηκη.
Οταν εστειλα τον Μωυση στην Αιγυπτο, χτυπηθηκε με διαφορες πληγες.
Πανω απο τα κεφαλια των παιδιων Μου βρισκωταν μια φωτεινη νεφελη που τους οδηγουσε την ημερα και τους φωτιζε τη νυχτα.
Μεσον αυτης της νεφελης μπορουσαν να δουν την Παρουσια Μου, και ηταν υπο την προστασια Μου.
Οταν εφτασαν στους προποδες του ορους Σινα εδωσα με ζωντανη φωνη στον Μωυση τις 10 εντολες Μου.
Απο τη στιγμη που εφυγαν απο την Αιγυπτο, ωσπου να φτασουν στη γη της επαγγελιας περασαν 40 χρονια.
Στη διαρκεια ολων αυτων των χρονων τους Οδηγουσα με τροπο Ζωντανο.
Μιλουσα μεσα απο τη νεφελη και τους εδωσα τους Νομους Μου για να ζησουν ειρηνικα.
Τους Εξηγησα τι περιμενα απο αυτους και τους Εδωσα ακριβεις εντολες για το πως θα οργανωσουν τη Λατρεια Μου.
Υστερα θελησαν ενα βασιλια οπως οι αλλοι λαοι.
Παρ'ολο που Εγω ημουν κοντα τους δεν μπορουσαν να Με βλεπουν, μονο μερικοι που ειχα Επιλεξει ακουγαν την Φωνη Μου.
Προτιμησαν εναν ανθρωπο για βασιλια και αυτο τους το επετρεψα παρ'ολη την απογοητευση Μου.
Εγω τους διαλεγα το βασιλια τους.
Εστελνα εναν προφητη στον οποιο ειχα αποκαλυψει το προσωπο που ειχα διαλεξει, για να τον χρισουν με αγιασμενο λαδι.
Ετσι διαλεγοτανε για να ειναι ο βασιλιας του Ισραηλ απο Εμενα Τον Αιωνιο Θεο. Τους Βοηθουσα, τους Αγαπουσα πολυ, ηταν ο εκλεκτος Λαος Μου.
Επειτα, οταν ο γιος του Δαβιδ, ο Σολομων εχτισε το Ναο, μπορουσαν να δουν πανω απο την Κιβωτο μια νεφελη και μερικοι μπορουσαν ν'ακουσουν τη φωνη Μου μεσα απο τη νεφελη.
Μα δυσκολευοταν να καταλαβουν πως σε καμμια περιπτωση δεν θα Δεχομουν να προσκηνησουν ψευτικους θεους βγαλμενους απο τη φαντασια των ανθρωπων.
Ειμαι ο Μοναδικος Ζωντανος Θεος της οικουμενης γιατι Ειμαι ο Μονος Θεος.
Ειμαι το Αλφα και το Ωμεγα.
Στην Παλαια Διαθηκη, και στην Καινη Διαθηκη Εδωσα 3 κατηγοριες προφητειων.
1) Η πρωτη κατηγορια ηταν για τη δικη τους γενια.
2) Η δευτερη κατηγορια προφητειων αναφερονται στη γεννηση Του Μεσσια.
- θα γεννιοταν απο μια παρθενο στη Βηθλεεμ.
- Το Ονομα Του θα ηταν Εμμανουηλ.
- Θα εμπαινε στην Ιερουσαλημ καθισμενος σ΄ενα πουλαρι.
- Θα Τον εκτιμουσαν 3'0 αργυρια που θα τα πεταγαν σ΄ενα ιερο τοπο.
- Θα Τον οδηγουσαν οπως ενα αρνι για σφαγη.
- θα Του λογχιζαν το πλευρο. Ετσι Τον οδηγησαν στη σφαγη χωρις να βγαλει λεξη.
- Αυτος εξαγορασε ολες τις αμαρτιες σας.
- Αυτος ειναι που θα ξαναχτιζε το Ναο Μου.
- Αυτος θα Ειναι το Φως των εθνων,
- Αυτος Ειναι η Καινουργια Διαθηκη.
3) Η τριτη κατηγορια προφητειων αναφερονται στη Δευτερα Παρουσια Του Μεσσια, Του Κυριου Ημων Ιησου χριστου.
Οι προφητειες αυτες δοθηκαν στην Παλαια Διαθηκη, στην Καινη Διαθηκη.
Μονο Εγω ο Μοναδικος Ζωντανος Θεος ειμαι Αυτος που εδωσα τις προφητειες εδω και αιωνες μεσον των προφητων Μου.
Κανενας ψευτικος Θεος δεν ειναι ικανος να δωσει προφητεια που θα εκπληρωθει στο μελλον, αλλα ουτε να μιλησει με τροπο ζωντανο στους ανθρωπους.
Οτι αποκαλυψα μεσον των προφητων, ολα εκπληρωθηκαν και εκπληρωνονται ωσπου να ερθει η Ημερα της Κρισεως.
Οι εσχατολογικες προφητειες ειναι οι επομενες.
Το φαναρι των εθνων, το κρατος Ισραηλ.
"Θα σας Σκορπισω σ'ολα τα εθνη οπου θα γνωρισετε διογμους, στο τελος θα σας Μασω απο ολα τα εθνη οπου σας Ειχα σκορπισμενους. "Παλαια Διαθηκη"
Μετα την Ανασταση Του Ιησου Χριστου σκορπισα Αγιο Πνευμα στα Παιδια Μου και μ'αυτον τον τροπο ο Λογος Μου εμεινε Ζωντανος, Γνησιος και ακομα ακουγεται σ'ολη τη γη.
Αν ο Ιησους Χριστος ηταν ενας απλος ανθρωπος μετα το θανατο Του δεν θα υπηρχε τιποτε η πολυ λιγο.
Ομως το Αγιο Πνευμα Μου ειναι η σφραγιδα που δινεται στα παιδια Μου για να μηνει ζωντανη η Θυσια Του Μεσσια, για να κηρυχτει ο Λογος Μου ολους αυτους τους αιωνες.
Μονο ΕΓΩ ο Θεος της Οικουμενης Μπορω να Δωσω τις ερμηνειες των γραφων με ακριβεια μεσον Του Αγιου Μου Πνευματος.
Στο κατα Λουκαν Ευαγγελιο ειναι γραμμενο πως η Ιερουσαλημ θα καταπατιωταν απο τους εθνικους ωσπου να συμπληρωθει ο καιρος των εθνων που Εγω καθορισα, δηλαδη ωσπου να κηρυχθει το Ευαγγελιο σε ολους τους λαους.
Στην Παλαια Διαθηκη (Δανιηλ) και στην Καινη Διαθηκη (Αποκαλυψη) ενας αγγελος ορκιζεται πως δεν θα υπαρξει πια αλλη καθυστερηση.
Το Ανοιχτο Βιβλιο που κραταει ο Ισχυρος Αγγελος στην 6η σαλπιγκα της Αποκαλυψης ειναι ενα βιβλιο πολυ σημαντικο γιατι περιεχει ολο το Μυστικο Μου Σχεδιο και τις εξηγησεις των προφητειων.
Το Ανοιχτο Βιβλιο ειναι για ολη την ανθρωποτητα, για καθε φυλη, γλωσσα και λαο.
Στην 6η σαλπιγγα θα διαβασετε και για τα δυο Ελαιοδεντρα Μου: οι δυο Μαρτυρες που σε λιγο θα αρχισουν το Μεγαλο τους Εργο.
Η αποστολη τους μοιαζει με την αποστολη του Μωυση οταν πηγαινε να βρει τον Φαραω για Το Θελημα Μου.
Τι ειναι αυτο που προσδιοριζει με ασφαλεια και σιγουρια οτι η Δευτερα Παρουσια Του Ιησου Χριστου ειναι πλεον συντομη:
Η αναγεννηση του κρατους Ισραηλ: το 1948.
Ο Αντιχριστος, ο Πλανηταρχης, οι 7 σαλπιγγες της Αποκαλυψης, το Θηριο απο ατσαλι και πηλο (Δανιηλ), η Μεγαλη Βαβυλωνα καθισμενη πανω σ'ενα κοκκινο θηριο με 10 κερατα (Αποκαλυψηης)'.
"Ασφαλεια και Ειρηνη", ο Ναος Του Θεου, που ειναι ο Ναος της Αναστασεως στον Παναγιο Ταφο οπου δινετε το Αγιο Φως.
Ο Παγκοσμιος Ευαγγελισμος, οι παγκοσμιοι πολεμοι, οι φωτεινες νεφελες (σημεια στον ουρανο).
Οι εκπληρωσεις των προφητειων (σημεια πανω στη γη).
Η εγκυος γυναικα στον Ησαια για την Ετοιμασια του Λαου σε Μια Μερα.
Οι 2 Μαρτυρες. Το Ανοιχτο Βιβλιο παγκοσμιως, ο ορκος πως "δεν θα υπαρξει αλλη καθυστερησις ", η εκγχυσις Του Αγιου Πνευματος σε οσους Μου ανηκουν, ο ανθρωπος της απωλειας με το βδελυγμα της ερημοσεως σε ιερο τοπο, και βεβαια οι φιαλες της Αποκαλυψης.
Ολα θα εξηγηθουν με λεπτομερεια.
Ολα τα μυστηρια παραδοθηκαν σε ολους τους υπευθυνους των Εκκλησιων χωρις καμμια εξαιρεση στην Ιερουσαλημ το 1995.
Το Ανοιχτο Βιβλιο με τον ορκο εχει σταλει σε ολα τα προξενεια των κρατων της γης, μεσω μιας βιντεοκασετας και 3 φυλλαδων.
Ολα τα τηλεοπτικα καναλια του κοσμου, καθως και πολλες εφημεριδες πηραν το Ανοιχτο Βιβλιο.
Εγω ο Θεος της οικουμενης, διαλεξα μερικες μεγαλες πολεις της γης, σε διαφορα κρατη και Ζητησα να σταλει το Ανοιχτο Βιβλιο σε ολες τις Εκκλησιες ολων των δογματων αυτων των πολεων, χωρις καμμια εξαιρεση, γιατι σ΄αυτες τις Εκκλησιες μικρες η μεγαλες δοξαζετε Το Αγιο Ονομα Μου και κηρυττετε ο ΛΟΓΟΣ ΜΟΥ.
Εγω ο Θεος του συμπαντος Ειμαι ο Δικαιος Κριτης και δεν Δινω το δικαιωμα σε κανεναν αλλον να κρινει.
Ειστε ολοι ενα σωμα, το σωμα Του Θεου του Ισραηλ.
Η Αγια Γραφη ειναι ο ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΜΟΥ ΛΟΓΟΣ.
Θυμιθειτε τα λογια Του Ιησου Χριστου:
" Κυριε, μερικοι βγαζουν δαιμονια στο Ονομα Σου, αλλα δεν ειναι δικοι μας.", ειπαν οι μαθητες Στον Ιησου και Εκεινος απαντησε : "
¨"ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. "
Επισης Εγω Ειμαι ο Εργοδοτης που ολη την ημερα προσλαμβανω εργατες στην υπηρεσια Μου και ανεξαρτητα απο την ωρα που προσελαβα τον καθενα, αποφασισα να δωσω σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΙΣΘΟ.
Οι πρωτοι θυμωσαν ομως ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΠΟΥ ΘΑ ΛΑΒΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ, ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ.
Σε ολους δινω το ιδιο ταλαντο, δηλαδη τον ΛΟΓΟ ΜΟΥ.
Μερικοι θα καρποφορισουν, αλλοι θα το κρυψουν, αλλοι θα το πεταξουν, αλλα κι’ αυτοι που θελουν να το αυξησουν αποφασιζουν οι ιδιοι ποσο.
Αλλοι θα το κανουν 10 ταλαντα, αλλοι 50, αλλοι 1000, αλλοι 10 000. Εσεις αποφασιζετε για τον καρπο και τι θα κανετε με
Τον ΛΟΓΟ ΜΟΥ.
Μην κρινετε για να μην κριθειτε, γιατι με το ιδιο μετρο που κρινεται με το ιδιο θα κριθειτε.
Μην κρινετε γιατι η κριση ανηκει σε Εμενα και Στον Ιησου Χριστο, σε κανεναν ανθρωπο.
Επισης θα σκορπισω Αγιο Πνευμα σε οσους μου ανηκουν.
Σε ποιον χαριζω το Πνευμα Μου οπως ειναι γραμμενο στην Αγια Γραφη;
Σ΄αυτα τα παιδια που οι μεγαλοι και οι ισχυροι αυτου του κοσμου θεωρουν τιποτενια, τα μηδενικα, τα περιφρονημενα.
Σ΄αυτους τους μικρους θα χαρισω το Αγιο Μου Πνευμα οχι για τα εργα τους, αλλα απο χαρη.
Μακαριος ο ανθρωπος που ο Θεος του συγχωρει τις αμαρτιες του. Ειναι δωρο απο Εμενα Τον Θεο της Οικουμενης.
ΕΓΩ αποφασιζω σε ποιον.
Γνωριζετε ποια ειναι τα χαρισματα του Αγιου Πνευματος : ειναι οι προφητειες, οι θεραπειες, η γλωσσολαλια, αποκαλυψης Θειων Μηνυματων.
Ξαναδιαβαστε την Καινη Διαθηκη γιατι δεν ειναι η πρωτη φορα που τα Φανερωνω αυτα. Ειναι ολα γραμμενα.
Η γλωσσολαλια ειναι προσευχες και υμνοι δοσμενα απο το Αγιο Μου Πνευμα σε αγνωστες γλωσσες, που δοξαζουν Τον Θεο και Τον Κυριο Ιησου Χριστο.
Η γλωσσολαλια ειναι επισης ενα σημειο, μια αποδειξη για οσους δεν πιστευουν, ενω τα αλλα χαρισματα ειναι για τους πιστους, για να τους δυναμωνουν στην πιστη, στην Αγαπη, στη συγχωρεση, στη γνωση γενικα στην ενδυναμωση ολης της Εκκλησιας Μου.
Θα σκορπισω Το Αγιο Πνευμα Μου σε οσους πιστεψουν σ΄Αυτον Τον Λογο.
Οι νεοι θα βλεπουν οραματα, οι γεροντες θεικα ονειρα, θα υπαρχουν σημεια πανω στον ουρανο και σημεια πανω στη γη πριν ερθει η Ημερα της κρισεως Μου.
Τα σημεια στον ουρανο ειναι οι φωτεινες νεφελες που εμφανιζονται. Μονο οσες εχουν τριγωνικο σχημα ερχονται απο ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΘΕΟ.
Τα σημεια στη γη ειναι οι εκπληρωσεις ολων των προφητειων της Παλαιας Διαθηκης, της Καινης Διαθηκης και της Αποκαλυψης.
Πως μπορουμε ν'αναγνωρισουμε αν πραγματι ειναι Το Αγιο Μου Πνευμα που μιλαει σ'εναν ανθρωπο;
Οταν Το Αγιο Πνευμα Του Θεου σας μιλαει, δινει Δοξα Στον Θεο, Τον Θεο του Ισραηλ, του Αβρααμ, στον Αιωνιο Θεο Γιαχβε και σας λεει πως ο Ιησους Ειναι ο Χριστος, Χρισμενος, Του Θεου.
Μαρτυρει ακομα πως ο Ιησους Χριστος εγινε ανθρωπος, πως ανεβηκε στο Σταυρο και την τριτη ημερα Αναστηθηκε απο τους νεκρους.
Και οτι η πιστη σας Στον Ιησου Χριστο αφεραει τις αμαρτιες σας.
Επισης το Αγιο Πνευμα Του Θεου ζωντανευει τον Λογο Του Θεου, την Αγια Γραφη, και παιδαγωγει, εξασκει τα αισθητηρια, τελειοποιει τον ανθρωπο στην αρχη που του ομιλει.
Τον βοηθαει στην κατανοηση του Καλου Νεου της Καινης Διαθηκης, και του μαθαινει να ντυθει τον καινουριο ανθρωπο
εν Χριστο.
Του επιτρεπει να νοιωσει Τις θεικες Αληθειες Του Λογου Του Θεου.
Οι Αποστολοι τα εγραψαν ολα αυτα στην Καινη Διαθηκη με τη φωτιση του Αγιου Μου Πνευματος.
Διαβαστε τα με προσοχη.
Ο καρπος Του Αγιου Πνευματος αναφερεται στο Λογο Μου.
Να αγαπας Τον Θεο με ολη σου την καρδια, με ολη την ψυχη, με ολη σου τη δυναμη και ν'αγαπας τον πλησιον σου οπως τον εαυτο σου.
Ο Ιησους Χριστος σας ειπε πως δεν υπαρχουν εντολες πιο μεγαλες απο αυτες τις δυο.
Η ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΡΥΦΩΣΙΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.
Επισης η Θεια Κοινωνια, η μελετη των γραφων, του Λογου Μου, η προσευχη, η εξομολογησις, η βοηθεια, η ευσπλαχνια, η συγχωρησις, η διακρισις, η συνεσις, η ακεραιοτητα, η τιμιοτητα, η σοφια, η εξασκησις, και η βιωσις η καθημερινη σαν παιδι Του Θεου ειναι απαραιτητα για να αυξηθειτε πνευματικα.
Οσοι λαμβανουν Το Αγιο Μου Πνευμα αντανακλουν χαρα, αγαπη, ειρηνη γιατι ζουν στη βεβαιοτητα της Παρουσιας Μου.
Και τους διαπαιδαγωγω για να τελοιοποιηθουν Στις θεικες Αληθειες.
Η Κριση θα γινει οπως σας το αναγγειλε ο Ιησους Χριστος : "πεινασα, κρυωσα, ημουν αρρωστος, ημουν φυλακισμενος,..."
Ολα οσα θα κανετε για ενα απο αυτα τα ατομα στο Ονομα Μου ειναι σαν να το κανατε για Εμενα.
Και το πως λειτουργατε συγκεκριμενα απεναντι στους αλλους ανθρωπους, και το πως λειτουργατε εσεις μεσα στον κοσμο.
Δεν θα κριθειτε για το που ανηκετε διοτι ολοι ανηκετε Στον Θεο και Στον Ιησου Χριστο, μητε ποσο μελετησατε, μητε ποσες φορες κανατε τον σταυρο σας.... αλλα τα καθημερινα σας λογια, σκεψεις και εργα.
Πως θ'αναγνωρισετε αν ενα ατομο δεν ειναι καθοδηγημενο απο το Αγιο Μου Πνευμα;
Θελω πρωτα να σας εξηγησω ποιος ειναι αιρετικος γιατι πολυ συχνα αναφερεται αυτη η λεξις με λανθασμενο τροπο.
Αιρετικος ειναι οποιος λεει πως δεν υπαρχει Θεος, οποιος δεν αγαπαει Τον Θεο.
Οποιος δεν δεχεται πως ο Ιησους Ειναι ο Χριστος που εγεινε ανθρωπος, πως σταυρωθηκε για τις αμαρτιες των ανθρωπων και αναστηθηκε την τριτη ημερα.
Και οσοι δεν δεχονται Τον Θεο του Ισραηλ σαν ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΘΕΟ.
Ποιοι ειναι ψευδοπροφητες και πλανοι και πως θα τους αναγνωρισετε;
Ειναι ατομα που παραποιουν τον Αγιο Μου Λογο, και αφαιρουν η προσθετουν σ'Αυτον, για το προσωπικο τους οφελος.
Εισαγουν ψευδοδιδασκαλιες και απορριπτουν Τον Διδασκαλο που τους εσωσε, απο το λειτουργημα τους θα τους αναγνωρισετε.
Δεν εχουν ντυθει τον καινουριο ανθρωπο εν Χριστο.
Παρουσιαζονται σαν προβατα αλλα τα εργα τους μαρτυρουν πως ειναι λυκοι. Θα πρεπει να ειστε αγρυπνοι γιατι θα κανουν μεγαλες καταστροφες, δοκιμαστε τους οσους λενε οτι λαμβανουνε Αγιο Πνευμα με τα κριτηρια που σας εδωσα.
Η Αγια Γραφη που ειναι ο Λογος Του Θεου επιτρεπει να διευκρινησεις πληρως για τους καρπους Του Αγιου Πνευματος.
Ο Χριστος και οι Αποστολοι δωσανε την ζωη τους για να μηνει ανοθευτη η αληθεια του Καλου Νεου.
Και Το Αγιο Μου Πνευμα σφραγιζει με οραματα, Θεια ονειρα, μιλωντας στα παιδια Μου οτι πραγματι ειναι ο Λογος, απο Εμενα Τον Θεο του Ισραηλ.
Ουδεποτες ενας ανθρωπος με την ιδια του την δυναμη δεν μπορει να κανει το εργο Του Θεου.
Εγω ο Θεος με το Παναγιο Μου Πνευμα δινω την δυναμη στους ανθρωπους να μιλησουν και να δυναμωσουνε τους αλλους με βαση τις Αληθειες Του Λογου της ΑΓΙΑΣ ΓΡΑΦΗΣ.
Και το Αγιο Μου Πνευμα δινει πνευματικη τροφη για να το δεχτουνε οσοι με καθαρη καρδια προσευχονται και ζητανε απο Εμενα αποδειξη αν πραγματικα ειναι αυτο το μηνυμα απο Εμενα, Τον Θεο.
Προσευχηθειτε και θα σας δοθει, Ειπε ο Κυριος Ιησους Χριστος.
Αντιχριστοι ειναι οσοι πανε κατα Του Ιησου Χριστου και την Καινη Διαθηκη.
Ψευδομεσσιας και ψευδοχριστοι ειναι οποιος ισχυριζεται οτι ειναι ο Χριστος η ο Μεσσιας πανω στη γη.
Να μην ξεχνατε οτι ο Ιησους Χριστος θα ερθει με μεγαλη Δοξα απο τον Ουρανο με τις Ουρανιες Δυναμεις, σε νεφελη, οπως ειναι γραμμενο.
Οσοι αγαπουν Εμενα Τον Θεο, αναγνωριζουν Τον Ιησου Χριστο σαν Σωτηρα και Λυτρωτη τους, ειναι αδυνατον να ειναι απο τον σατανα.
Οι Αποστολοι Του Χριστου εξηγησαν καθαρα στην Καινη Διαθηκη οτι κανενας δεν δοξαζει Τον Θεο και Τον Ιησου Χριστο αν δεν ειναι φωτισμενος απο Το Αγιο Μου Πνευμα.
Και ουδεποτες δεν παρουσιαζεται ο σατανας με ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ Η ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.
Εις το Ονομα Μου και το Ονομα Του Χριστου διωχνωνται τα δαιμονια.
Και αν παρουσιαστει σαν "αγγελος του Φωτος", ουδεποτες εις το ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ Η ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ, σαν "αγγελοι " μονον.
Και ευθυς, θα καταλαβαιτε ποιοι ειναι, διοτι ο λογος τους δεν δοξαζει Τον Θεο, ουτε Τον Χριστο, ουτε την Αγια Γραφη.
Σας λενε θεωρειες εκτος Αγιας Γραφης, οτι σας αγαπανε, οτι να παραμενετε οπως ειστε. Αν εχετε εξασκηθει στις γραφες αμεσως θα τους καταλαβαιτε, και δεν μπορουνε να δουνε την Αγια Γραφη, μητε σας αφινουν να παρετε Την Θεια Κοινωνια.
Οι 3 δοκιμασιες Του Χριστου απο τον σατανα, δειχνουν καθαρα απο τα λογια του οτι ηθελε να διαγειρει Τον Χριστο απο το Εργο Του, με τις αληθειες της σαρκας και του κοσμου.
Και επισης ο σατανας μπορει και μπαινει υπουλα στις σκεψεις σας, και στις καρδιες σας, αν δεν ειστε αγρυπνοι, χωρις να λεει το ονομα του. Καθε φορα που αυτα που θελετε δεν ειναι σωστα για ενα παιδι Του Θεου, τοτες βρισκει εδαφος, και υπουλα σας λεει πραγματα για να σας διαγειρει απο Τις Θεικιες Αληθειες.
Αυτα θα τα εξηγησω στο τριτο μερος του "Ανοιχτου Βιβλιου" που αφορα την Ετοιμασια του Λαου Μου.
Θα παρθειτε ζωντανοι σε νεφελες οπως ο Ενωχ και ο Ηλιας χωρις να γνωρισετε θανατο για να μεταφερθειτε στην καινουρια γη και στους καινουριους ουρανους, γιατι ολα εδω στη γη θα καταστραφουν απο τη φωτια.
Ολα θα γινουν οπως την εποχη του Νωε: πρωτα μπηκε ο Νωε με την οικογενεια του στην Κιβωτο και μετα εγινε ο κατακλυσμος.
Και οπως εγινε στα Σοδομα και στα Γομορα: πρωτα εφυγε ο Λωτ με την οικογενεια του και μετα ηρθε η καταστροφη.
Το ιδιο θα γινει και τωρα. Πρωτα θα φυγει ο Λαος Μου σε νεφελες και μετα η γη θα καει.
Στην 6η φιαλη ειναι γραμμενο "Ιδου ερχομαι σαν κλεφτης", αυτο ειναι το σημειον που θα παρθει ο Λαος Μου, οσοι πιστεψουν και ετοιμασουν τον εαυτο τους με βαση τα Καλα Νεα της Καινης Διαθηκης.
Στην Καινη Διαθηκη ειναι επισης γραμμενο οτι θα μεταμορφωθειτε για να συντριφτει ο θανατος, οταν σαλπισει η σαλπιγγα Του Θεου και ο Λαος θα παρθει απο τα 4 σημεια της γης.
Οποιος με μετανοια, πιστη και αγαπη δεχτει Τον Λογο Μου που δινετε στο Ανοιχτο Βιβλιο για την ετοιμασια σας θα παρει μερος στην Ανω Ιερουσαλημ. Διοτι τιποτα το ακαθαρτο δεν θα μπει στην Αγια Πολη.
Μεσα στο Ανοιχτο Βιβλιο θα σας δοθει πλουσια, και στερεα πνευματικη τροφη απο Εμενα Τον Παντοκρατορα Θεο Σας για να ετοιμαστητε σαν παιδια Μου, οπως Εγω θελω, οχι οπως εσεις αποφασιζεται.
Μετα το ακουσμα του Ανοιχτου Βιβλιου ειναι η ωρα να εκπληρωθει το βδελυγμα της ερημοσεως με τον ανθρωπο της απωλειας. Ο ανθρωπος του σατανα.
Ελατε στη δικη Μου Κιβωτο, ξαναγυρισετε στις Εκκλησιες οπου δοξαζεται το Αγιο Μου Ονομα, και κηρυττεται ο Λογος Μου.
Εγω ο Αιωνιος Θεος, απλωνω αλλη μια φορα το Χερι Μου. Δωστε κι΄εσεις το δικο σας.
Ο καθενας σας ας αποφασισει για την ψυχη του.
Οι εκπροσωποι Μου να κανουν καλα τη δουλεια τους γιατι τους στελνω τα παιδια Μου.

Εδω τελειωνει η Αγια Επιστολη.
Δοξασμενο να ειναι το Αγιο Ονομα Του Θεου και Του Κυριου Ιησου Χριστου.
Ας ετοιμαστουμε να Τον υποδεχτουμε.
Θα προσευχηθω πολυ για μας και σας ζητω ν΄αγαπατε ο ενας τον αλλον.
Το πιο μεγαλο δωρο που μπορεις να κανεις σημερα σε καποιον ειναι να τον προειδοποιησεις και να τον βοηθησεις να ετοιμαστει.
Να του μιλησεις για οσα ο Θεος αναφερει και αν αισθανεται δυσκολιες να πιστεψει, πεσ'του να προσευχηθει.
Εκει που σταματαει η δυναμις του ανθρωπου, εκει μονον ο Θεος μπορει να συνεχισει.
Πειτε στους γυρω σας να στραφουν Στο Θεο μεσω της προσευχης.
Οποιος δεν μπορει να πιστεψει, να προσευχηθει και να ζητησει απο Τον Θεο να του ανοιξει το μυαλο και την καρδια για να βεβαιωθει πως πραγματι αυτο το Ανοιχτο Βιβλιο ειναι απο Τον Θεο του Ισραηλ.
Ο Ιησους Χριστος ειπε "Ζητηστε και θα σας δοθει".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 10:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

το............copy paste ΚΟΥΡΑΖΕΙ!

Θα το ξαναπώ: τα "ιερά βιβλία" που αναφέρεσαι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ παρά ετσιθελικές ερμηνείες αυτόκλητων "πατέρων" και σωτήρων.

Δημιουργήματα νοσηρών εγκεφάλων με σκοπό να εξουσιάσουνε τον κοσμάκη. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 1700 ΧΡΟΝΙΑ.

Το 95% αυτών που εκθιάζεις γράφτηκαν ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ μεταγενέστερα απο τον χρόνο που αναφέρουνε ως χρόνο γραφής τους.

Ξέφυγε για λίγο απο τον σκοταδιστικό και άχαρο Μεσσιανισμό της Ιουδαϊκής εσχατολογίας, σκύψε στην πηγή της Ελληνικής σοφίας, και θα δείς τον κόσμο ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΑΣΗ.

Και ο κόσμος ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟΣ.........

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 11:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Συ ειπας"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 12:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh θα επανελθω για το κειμενο σου γιατι αυτη τη στιγμη δεν εχω χρονο να το διαβασω ολο αλλα το ΕΓΩ ηδη μου χτυπησε ασχημα.
ΕΓΩ στον θεο δεν υπαρχει μονο στους ανθρωπους.
Επανερχομαι μολις εχω χρονο.

Scorpina και Allzaro
απο ολο το κειμενο που αποφυγατε να σχολιασετε τα λογια του Αποστολου σας και επικεντρωθηκατε να κρινετε το τσαγκαρης.Ωραια ητανε μαζι με τον Ιωσηφ που ητανε ξυλουργος,λυθηκε τωρα το προβλημα?
Καλα που σας εδωσα και σωσιβιο να πιαστειτε γιατι αλλιως θα πνιγοσασταν.

Σαν δειχνουνε τον ηλιο και εσεις κοιτατε το δαχτυλο γιατι δεν αντεχετε να αντικρυσετε το φως του ηλιου που σας καιει.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 14:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και οσοι δεν δεχονται Τον Θεο του Ισραηλ σαν ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΘΕΟ.

Εδώ Χαραυγή θα μου επιτρέψεις .. οχι μόνο εδώ αλλά σε πολλά να αμφιβάλλω.
Είναι πολύ καλή η προσπάθεια που κάνουμε ολοι μας ... εστω και αν διαφωνούμε σε πολλά αλλά πολύ καλή.
Σεβαστές οι γνώμες ολων σας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 14:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Scorpina και Allzaro
απο ολο το κειμενο που αποφυγατε να σχολιασετε τα λογια του Αποστολου σας και επικεντρωθηκατε να κρινετε το τσαγκαρης.Ωραια ητανε μαζι με τον Ιωσηφ που ητανε ξυλουργος,λυθηκε τωρα το προβλημα?
Καλα που σας εδωσα και σωσιβιο να πιαστειτε γιατι αλλιως θα πνιγοσασταν.

quote:
όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.Νιτσε

Φίλε tyanea πλαγιοδρομείς.
Βλέπεις οτι εγώ ταξιδεύω και όρτσα και πρίμα και με Πουνέτηδες με Σοροκάδες με Γαρμπήδες με Οστριες .. Εσύ ομως πλαγιοδρομείς.
Σταμάτα λοιπόν να καλλιμπράρεις τον ΝΙΤΣΕ και ασε κατά μέρους τους τσαγκάρηδες και τους ξυλουργούς.
Πές καθαρά τη γνώμη σου λαμβάνοντας υπόψιν αυτά που λέμε και μην πλαγιοδρομείς.

Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 14:21:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχει καμία ντροπή στο να μην ξέρεις. Η ντροπή βρίσκεται στο να μην προσπαθείς να μάθεις!"

Κανείς δεν γεννήθηκε γνώστης.
Το κακό είναι ομως οχι να μην ξέρεις αλλά να μην θέλεις να μάθεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 14:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΡΑΥΓΗ,ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΝΕΥΜΑ ΑΝΤΙΛΟΓΙΑΣ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ .ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΟΥ.ΔΕΣ ΤΟ ΕΤΣΙ ΣΑΝ ΜΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ.ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΣΟΥ ..

"Εγω, ο Θεος του Συμπαντος."
Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕΣΩ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΟΥΛΑΣ,ΑΡΚΕΙ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΘΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΟΥΝ !

"Πανω απο τα κεφαλια των παιδιων Μου βρισκωταν μια φωτεινη νεφελη που τους οδηγουσε την ημερα και τους φωτιζε τη νυχτα."
ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ,ΗΤΑΝ ΜΟΥΛΙΚΑ..

"Υστερα θελησαν ενα βασιλια οπως οι αλλοι λαοι."
ΛΑΘΟΣ,ΛΑΘΟΣ,ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΕΛΗΣΑΝ ΜΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΝΑΝ ΒΑΣΙΛΙΑ..

"Ετσι διαλεγοτανε για να ειναι ο βασιλιας του Ισραηλ απο Εμενα Τον Αιωνιο Θεο. Τους Βοηθουσα, τους Αγαπουσα πολυ, ηταν ο εκλεκτος Λαος Μου."
ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΦΤΥΣΙΜΟ,ΜΠΡΑΒΟ ΩΡΑΙΟΣ ΘΕΟΣ,ΑΛΛΑ ΟΛΙΓΟΝ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ..

"Το φαναρι των εθνων, το κρατος Ισραηλ."
ΕΕ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΙΣΡΑΗΛΙΝΟΙ ΥΠΗΚΟΟΙ,ΕΕ ΤΟ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ..

"Μετα την Ανασταση Του Ιησου Χριστου σκορπισα Αγιο Πνευμα στα Παιδια Μου και μ'αυτον τον τροπο ο Λογος Μου εμεινε Ζωντανος, Γνησιος και ακομα ακουγεται σ'ολη τη γη."
Ε,ΟΧΙ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΓΗ,ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ,Η ΑΛΛΗ ΜΙΣΗ ΖΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΘΕΟ..

"Αν ο Ιησους Χριστος ηταν ενας απλος ανθρωπος μετα το θανατο Του δεν θα υπηρχε τιποτε η πολυ λιγο"
ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ Ο ΒΟΥΔΑΣ ΗΤΑΝ ΙΣΟΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ,ΚΑΘΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΑ ΠΗΓΕ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΟΠΑΔΩΝ..

"Στο κατα Λουκαν Ευαγγελιο ειναι γραμμενο πως η Ιερουσαλημ θα καταπατιωταν απο τους εθνικους ωσπου να συμπληρωθει ο καιρος των εθνων που Εγω καθορισα, δηλαδη ωσπου να κηρυχθει το Ευαγγελιο σε ολους τους λαους."
Ε,ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΠΑΤΗΘΕΙ ΚΑΤΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ...

"Ολα τα μυστηρια παραδοθηκαν σε ολους τους υπευθυνους των Εκκλησιων χωρις καμμια εξαιρεση στην Ιερουσαλημ το 1995."
ΑΑ,ΜΑΛΙΣΤΑ,ΤΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ..ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ,ΝΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ...

"Το Ανοιχτο Βιβλιο με τον ορκο εχει σταλει σε ολα τα προξενεια των κρατων της γης, μεσω μιας βιντεοκασετας και 3 φυλλαδων."
ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ..

"Ειστε ολοι ενα σωμα, το σωμα Του Θεου του Ισραηλ."
ΑΧ,ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ..

"Στον Ιησου και Εκεινος απαντησε : "
¨"ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. "
ΒΡΕ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ,ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ..

"Εγω ο Θεος του συμπαντος Ειμαι ο Δικαιος Κριτης και δεν Δινω το δικαιωμα σε κανεναν αλλον να κρινει.
ΚΑΙ..
Μην κρινετε για να μην κριθειτε, γιατι με το ιδιο μετρο που κρινεται με το ιδιο θα κριθειτε."
ΔΑΣΚΑΛΕ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΣ ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΕΚΡΑΤΤΕΙΣ..

"Τα σημεια στον ουρανο ειναι οι φωτεινες νεφελες που εμφανιζονται. Μονο οσες εχουν τριγωνικο σχημα ερχονται απο ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΘΕΟ."
ΟΧΙ,ΑΠΟ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ PROJECT ΤΗΣ ΝΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΤΡΙΓΩΝΙΚΑ,ΠΑΙΔΙΑ..

"Οταν Το Αγιο Πνευμα Του Θεου σας μιλαει, δινει Δοξα Στον Θεο, Τον Θεο του Ισραηλ, του Αβρααμ, στον Αιωνιο Θεο Γιαχβε και σας λεει πως ο Ιησους Ειναι ο Χριστος, Χρισμενος, Του Θεου."
ΩΡΕ,ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΔΟΞΑ Ο ΘΕΟΣ...

"Αιρετικος ειναι οποιος λεει πως δεν υπαρχει Θεος, οποιος δεν αγαπαει Τον Θεο.
Οποιος δεν δεχεται πως ο Ιησους Ειναι ο Χριστος που εγεινε ανθρωπος, πως σταυρωθηκε για τις αμαρτιες των ανθρωπων και αναστηθηκε την τριτη ημερα.
Και οσοι δεν δεχονται Τον Θεο του Ισραηλ σαν ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΖΩΝΤΑΝΟ ΘΕΟ."

ΔΗΛΑΔΗ Ο ΜΙΣΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗΣ...

"Θα παρθειτε ζωντανοι σε νεφελες οπως ο Ενωχ και ο Ηλιας χωρις να γνωρισετε θανατο για να μεταφερθειτε στην καινουρια γη και στους καινουριους ουρανους, γιατι ολα εδω στη γη θα καταστραφουν απο τη φωτια."
ΑΡΕ ΤΥΧΕΡΑΚΗΔΕΣ,ΤΑΞΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ,ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ..

"Το ιδιο θα γινει και τωρα. Πρωτα θα φυγει ο Λαος Μου σε νεφελες και μετα η γη θα καει."
ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ ? ΜΑΛΛΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ΘΑ ΕΝΝΟΟΥΣΕ..

ΜΗΝ ΣΤΕΛΝΕΤΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΠΙΣΤΟΛΕΣ ΣΕ ΝΟΗΜΟΝΑ ΟΝΤΑ..ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ..

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy