ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιησούς Χριστός είναι......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
no name
Νέο Μέλος

Greece
40 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 15:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους no name  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν σπουδάζα θυμάμαι ένα καθηγητή που έλεγε.. το να συνομιλεί κάποιος με το Θεό είναι μια βαθύτερη επιθυμία που πρέπει να μάθεις να την αποδέχεσαι και ίσως και να την καλοδέχεσαι όταν ακούσεις όμως ότι Ο Θεός συνομιλεί με κάποιον......
Την καλημέρα μου σε όλους. Δεν θέλω να εκφράσω τη γνώμη μου σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα αλλά ειλικρινά περιμένω με αγωνία τη συνέχεια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 15:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε tyanea,
η συννενόηση μας χαρακτηρίζεται ως "μπουζούκι".

Ο Θεός γνωρίζει ότι τελευταία στιγμή θα αλλάξεις γνώμη και θα στρίψεις αριστερά! Δεν σε διέταξε κανείς. Απλά το γνωρίζει. Δεν θέλω να επεκταθούμε άλλο στο συγκεκριμένο, διότι "κουράζουμε" τους υπόλοιπους φίλους. Ελπίζω κάποιοι να κατάλαβαν τι εννοώ.

Όντως ο καθένας αντιλαμβάνεται τα πράγματα όπως θέλει. Ευτυχώς. ΚΑΙ αυτό σημαίνει ελευθερία. Φαντάσου να είχαμε όλοι τις ίδιες αντιλήψεις, τα ίδια "πιστεύω"...

Όσο για την Ιερουσαλήμ, μήπως ήταν "in" εκείνη την εποχή?
Συγνώμη που κάνω χιούμορ, αλλά δεν μπορώ να συγκρατηθώ. Άλλωστε συζήτηση κάνουμε, δεν βγάζουμε πόρισμα!
Το ότι αναφέρεται η Ιερουσαλήμ δεν είναι απαραίτητα καλό. Με την έννοια ότι εκείνοι είχαν χάσει περισσότερο την πίστη τους.

Πάντως είχα διαβάσει παλιότερα ότι έκανε σε πολλές χώρες κηρύγματα. Και στην Αθήνα. Αν έχει κάποιος αναφορές πάνω σε αυτό, θα ήμουν ευγνώμων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 18:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nicole καλη μου χαιρε!Θα συμφωνησω μαζι σου.Ο Θεος δεν στερει την ελευθερια απο κανεναν,ουτε του επιβαλλει τιποτα.Του δειχνει τον δρομο που οδηγει σε Εκεινον και οποιος θελει τον ακολουθει.Τοσο απλο ειναι!

Τα Ευαγγελια εχουν κυρηχθει σε ολο τον κοσμο.Αρα η διδασκαλια του Χριστου δεν περιοριζεται στην Ιερουσαλημ.Μπορει οι Ιουδαιοι να ηταν ο εκλεκτος,πιστος λαος του Θεου,αλλα μηπως επειδη ο Θεος ηξερε πως οι εκλεκτοι Του θα χασουν τον δρομο τους,τους εστειλε τον Υιο Του σε εκεινους γι'αυτο τον λογο;Ο νοων νοειτω...

Σχετικα με τον αριθμο 144.000 ειναι συμβολικος αριθμος.Αναφερεται σε δυο σημεια της Αποκαλυψης στο 14,1-5 και στο 7,1-8.Για να βγαλετε ομως τελικο συμπερασμα τεκμηριωμενα και οχι αυθαιρετα καλο ειναι να μελετατε ολη την Αγια Γραφη.

Οσο για τον φιλο beyond που ανεφερε οτι ο Χριστος ηταν ενας μεγας φιλοσοφος,θελω να μου πει αν γνωριζει πολλους μεγαλους φιλοσοφους που κυρηξανε παγκοσμιως,που θαυματουργησανε,που σταυρωθηκανε αυτοβουλως,αναστηθηκανε και αποκτησανε πιστους που μαρτυρησανε στο ονομα τους...

Να ειστε καλα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 22:28:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΥΡΡΑ αφου ο χριστος δεν ειπε κατι καινουριο τοτε ποιος ο λογος να λες οτι αυτος ειναι ο σωστος και οχι οι αλλοι που τα ειπαν πριν?

γιατι λες πως εισαι χριστιανη και οχι οτι αλλο αφου και οι αλλες προγενεστερες θρησκειες ειναι σωστες?

γιατι μου λες πως δεν κοιτας τι κανουν καποιοι στο ονομα του χριστου αλλα κοιτας τι κανουν οι αλλοι στο ονομα του δικου τους θεου?

τι καταλαβενεις απο αυτα που εγραψα?


nicole για δες και μερικα ακομα ατομα που ειταν <<ελευθερα>> να επιλεξουν το αριστερο η το δεξι μονοπατι
-ιουδας(αν δεν διαλεγε <<ελευθερα>>τον δρομο αυτον τοτε δεν θα γινοταν η σταυρωση)
-ηρωδης(αν δεν επελεγε <<ελευθερα>> τον υποτιθεμενο σφαγμο των νηπιων τοτε θα εβγεναν λαθος οι προφητες)
-ο φαραω την εποχη της εξοδου υποτιθετε οτι και αυτος ηταν ελευθερος αλλα ο γιαχβε ειχε πει στον μωυση οτι θα κανει τον φαραω να μην θελει να διωξει τους εβραιους με αποτελεσμα να κανει τις πληγες

μηπως πρεπει να θυμηθουμε πως κυρηχθικαν τα ευαγγελια?

οσο για το αν ειναι συμβολικος ο αριθμος αντε και το δεχομαστε αλλα γιατι λεει οτι αυτοι που θα σωθουν θα ειναι μονο εβραιοι?
και αυτο συμβολικο ειναι?


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 22:29:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που χάθηκες βρε skorpina?
Πάντως συμφωνούμε για άλλη μια φορά.
Μην χάνεσαι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 22:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nicole η απαντηση σου "απλα γνωριζει" μου θυμιζει ιερωμενο που οταν τον βαζουνε στη γωνια και τον αρχιζουνε στα ερωτηματα καποια στιγμη δεν εχει τι να απαντησει και λεει οτι του μαθανε οι ανωτεροι,να λεει οτι αυτο ειναι και δεν υπαρχει κατι αλλο.Οταν τον ρωτησεις ποιος το λεει,σου απανταει ο θεος!!!

Ετσι και εσυ μου απαντας κατι το οποιο δεν περνει αντιρηση,αλλα εχεις δικιο καλυτερα να σταματησουμε εδω γιατι αλλιως αντιλαμβανομαστε τα πραγματα και θα κουρασουμε και τους υπολοιπους.

Οσοσ για την Ιερουσαλημ αν ειχανε χασει περισσοτερο την πιστη τους οι Εβραιοι οι μαυροι κατω στην Αφρικη και οι Ασιατες που δεν ειχανε ιδεα απο Χριστο τι να πουνε δηλαδη?
Αλλωστε οι πιο αμαρτωλοι κατα τους Αγιους της Χριστιανοσυνης ητανε οι ειδολωλατρες(Ελληνες,Αιγυπτιοι) οποτε μαλλον ο Ιησους αν ειχε επιλογη προτιμησε να παει Ιερουσαλημ γιατι πολυ απλα αυτα που θα ελεγε θα φανταζανε θεικα ενω αμα τα ελεγε στους Ελληνες θα νομιζανε οτι ειναι μαθητης του Σωκρατη η καποιου αλλου φιλοσοφου.

Skorpina μιας και ο εκλεκτος λαος του Ιησου ειναι οι Εβραιοι τοτε εγω ως Ελλην τι δουλεια εχω μαζι του?Ως προπατορα μου δεν εχω ουτε τον Αβρααμ,ουτε τον Ισαακ γιατι οι Ελληνες ειναι συνεχιστες του Σωκρατη,του Πλατωνα,του Μ.Αλεξανδρου κτλ.
Στο φιναλε εαν ειναι εκλεκτος λαος οι Εβραιοι που μια ζωη τους κυνηγανε ολοι και μιας ζωη πινουνε το αιμα ολων,οι Ελληνες που μεγαλουργησανε στα παντα πιανου θεου εκλεκτος λαος ειναι???

Οσον αφορα ενα μεγα φιλοσοφο αντιστοιχο του Ιησου θα σου αναφερω τον Σωκρατη που δεν σταυρωθηκε αλλα ηπιε κονιο,το κυρηγμα του διδασκετε ακομα και στις μερες μας και τον αποδεχονται λαοι που δεν πιστευουνε στον Ιησου και γι αυτον ειναι υπερηφανοι οχι μονο οι Ελληνες αλλα και ολη η ανθρωποτητα που γενηθηκε ενας τοσο μεγαλος φιλοσοφος στην γη.

"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 23:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος ο λόγος ύπαρξης του ανθρώπου τότε , σύμφωνα με τις Χριστιανικές θεωρίες σας ότι ο Θεός γνωρίζει τα πάντα άρα ο άνθρωπος είναι Κριμένος ακόμα πριν γεννηθεί.
Γιατί, αν δεν διαλέξεις τον δρόμο του <<Θεού>> τι θα γίνει;
Μήπως βρίσκεστε σε σύγχυση; Εγώ αντιπαραβάλω τη λογική απέναντι στο φόβο σας, στις ψευδαισθήσεις σας , ακόμα και στα πιστεύω σας.
Γιατί ο άνθρωπος για να εξηγήσει τις Αγίες Γραφές (Προς Πύρρα) δεν χρειάζεται ούτε φωτισμό, ούτε καλλιέργεια , ούτε δυνατό πνεύμα ούτε καθαρότητα ψυχής απλά Λογική και Σοφία που απορρέει από τις εμπειρίες της ζωής.
Έτσι και εγώ που θα ήθελα να υπάρχει κάτι σαν το <<Θεό>> ρωτώ, γιατί να έχω κριθεί πριν ακόμα γεννηθώ; Και αν μου πείτε τώρα ότι η Κρίση του <<Θεού>> είναι μία αλληγορική έννοια που δεν μπορώ να την ερμηνεύσω σωστά, τότε θα ήθελα να μου την ερμηνεύσετε εσείς ή οι <<πνευματικοί>> σας προστάτες.
Διότι εγώ πήρα μία ιδέα της κρίσης του <<Θεού>> από τον Χριστό επάνω στο σταυρό όταν κατέταξε το ανθρώπινο γένος σε δύο (με τους δύο ληστές) κατηγορίες.
Τους διασωθέντες και τους μη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 23:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nicole χαιρε!Δεν χανομαι,απλα δεν προλαβαινω!

Gigenis,εχεις διαβασει την Αγια Γραφη;

"144.000 εσφραγισμένοι, εκ πάσης φυλής υιών Ισραήλ..."
Μιλαει για 144.000 απο καθε φυλη του Ισραηλ.144.000Χ12.Αν διαβασεις την Αγια Γραφη θα διαπιστωσεις οτι απο τις φυλες που αναφερει λειπει η φυλη Δαν και εχει αντικατασταθει με την φυλη Ιωσηφ.

Θα ηταν καπως δυσκολο, οι πιστοι του Ισραηλ, να ειναι ακριβως τοσοι, και μαλιστα ακριβως ΄΄12.000 απο καθε φυλη του Ισραηλ΄΄! Ο αριθμος αυτος, ειναι προφανως συμβολικος, τοσο για τις φυλες του Ισραηλ, οσο και για τον αριθμο των εσφραγισμενων της καθε φυλης.

Ο αριθμος 12 ειναι στην Αγια Γραφη ιερος. (12 φυλες, 12 αποστολοι, 12 αστερες, κλπ). Το 12.000, δημιουργειται απο το 12 Χ 1.000, οπου το 1.000 συμβολιζει το πληθος, που ομως δεν ειναι τοσο πολυ οσο η μυριαδα. (A΄ Σαμουηλ 18/ιη΄ 7).

http://users.aias.gr/oode/ypol1.htm


Οσο γι'αυτο που ανεφερες γαι τον Ιουδα,η επιλογη και φυσικα ηταν δικη του.Η σοφια του Δημιουργου ομως ηταν μεγαλυτερη γιατι ηξερε ποια θα ηταν η αποφαση του Ιουδα και ετσι θα σφραγιζε με την προδοσια του την Σταυρωση του Χριστου!

Να ειστε καλα







Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 23:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
----------------------------------------------------------------------
εκ πάσης φυλής υιών Ισραήλ..."
----------------------------------------------------------------------

αφου το λες και μονη σου υιων ισραηλ δεν λεει υιων των λαων της γης

πως ειναι δυνατον να ειναι επιλογη δικια του την στιγμη που γενηθηκε γι αυτο το σκοπο?

δεν θελετε η δεν μπορειτε να καταλαβετε οτι ο χριστος ενδιαφεροταν μονο για τους εβραιους?

λογικο αφου και αυτος εβραιος ηταν.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 23:56:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου Tyaneas μια διευκρινηση.Εκλεκτος λαος ΗΤΑΝ οι Ιουδαιοι.

Δεν ειναι πλεον.

Ο Σωκρατης προτιμησε να πιει το κωνειο παρα να προσκυνησει τους αρχαιους θεους...Και εγω ειμαι περηφανη που ο Χριστιανισμος ειχε εναν τετοιο σοφο προδρομο στην Ελλαδα σαν τον Σωκρατη!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 00:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2251
φιλικα
theklats

THEKLATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 01:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gigenis:
πυρρα αφου εχεις διαβασει την κ.δ. δεν μου λες που ο χριστος λεει για αγαπη αφου δεν δεχτηκε να δει ουτε την ιδια του την μητερα και τα αδερφια του οταν τον επισκευτικαν σε ενα σπιτι που διδασκε αλλα οταν του ηπαν οτι ηρθαν αυτος ειπε<<ποια ειναι η μητερα μου και ποια τα αδερφια μου?μητερα και αδερφια θεωρω οσους δεχονται την διδασκαλια μου>> οταν ειπε<<ηρθα για να φερω την διχονια μεταξει γιου και πατερα κορης και μητερας αν σε καποια οικογενεια ειναι 5 ατομα θα πανε οι τρεις εναντια στους δυο και οι δυο εναντια στους τρεις>>

Ακριβώς, και για μένα, μητέρα μου είναι η φύση και πατέρας μου ο ήλιος. Εσύ εξακολούθησε να πιστεύεις οτι μητέρα σου είναι αυτή απο τη μήτρα της οποίας εξείλθες...και τη μητέρα σου ποιός τη γέννησε?...είναι θέμα αντίληψης των πραγμάτων.
Θεωρείς αγνώμονα κάποιον που αναγνωρίζει τους πραγματικούς του γονείς?...
Δεν είπες όμως ολόκληρη την αλήθεια λέγοντας κάτι που είπε ο Ιησούς, οτι "ήρθα για να χωρίσω". Συνέχισε λέγοντας "να χωρίσω μάνα απο γυιό και πατέρα απο κόρη ώστε το όνομα του πατέρα μου να εισχωρίσει παντού" δηλαδή δεν υπάρχουν φυσικά σύνορα.
Αν η μητέρα μου εναντιωθεί στην απόφασή μου να απαρνηθώ τα πάντα ώστε να ζήσω ώς αληθινός Χριστιανός (παράδειγμα), τότε θα απαρνηθώ τη μητέρα μου και όχι τη σχέση μου με το Θεό. Αυτό εννοούσε, πως η σχέση με τον δημιουργό είναι ανώτερη απο κάθε άλλη.
'
quote:
Tyaneas:
Την μουσα μου μπορω να πω οτι την εχω βρει και αυτη δεν ειναι αλλη απο την σημαια της πατριδας μου,που γι αυτην θυσιαστηκανε χιλιαδες χροννια τωρα οι προγονοι μου.Αυτη η σημαια ειναι που με εμπνεει και με καθοδηγει στην καθε μου σκεψη,οχι ως πανι αλλα ως τον συμβολικο χαρακτηρα που εχει πανω της.

Αναγνωρίζεις τη θυσία κάποιων ώστε σήμερα να είσαι ελεύθερος στην πατρίδα σου, αλλά αδυνατείς να γνωρίσεις την εσωτερική και ουσιαστική αξία της ελευθερίας.
Αδυνατείς να αναγνωρίσεις οτι ο Ιησούς σταυρώθηκε παίρνοντας στους ώμους του τις αμαρτίες όλου του κόσμου, αδυνατείς να αναγνωρίσεις οτι σταυρώθηκε ηθελημένα στο όνομα της Αγάπης. Τι παραπάνω θα μπορούσε να προσφέρει κάποιος προς κάποιον άλλο?...Ποιός θα μπορούσε να είναι περισσότερο ελεύθερος απο τα σαρκικά Εγώ, όταν τη στιγμή της σταύρωσης διαλύθηκαν μεμιάς?...
'
quote:
Tyaneas:
Αναρωτιεμε λοιπον εαν ο Ιησους διδασκε στην Αθηνα τι ακριβως καινουργιο θα τους ελεγε?Για ποια επιστημη θα μιλαγε και δεν θα γνωριζανε οι αρχαιοι Ελληνες?


Οι Αρχαίοι Έλληνες προσέγγιζαν διαλεκτικά, ο Ιησούς προσέγγισε με την καρδιά...υπάρχει τεράστια διαφορά!...Με το μυαλό μπορείς να αναλύεις τα πάντα εκ του ασφαλούς...το μονοπάτι της καρδιάς απαιτεί δόσιμο...
Στο μονοπάτι της καρδιάς γίνεσαι ένα ψυχή τε και πνεύματι...
'
quote:
Tyaneas:
Nicole η απαντηση σου "απλα γνωριζει" μου θυμιζει ιερωμενο που οταν τον βαζουνε στη γωνια και τον αρχιζουνε στα ερωτηματα καποια στιγμη δεν εχει τι να απαντησει και λεει οτι του μαθανε οι ανωτεροι,να λεει οτι αυτο ειναι και δεν υπαρχει κατι αλλο.Οταν τον ρωτησεις ποιος το λεει,σου απανταει ο θεος!!!

Αφού αμφισβητείς και το Θεό και το οτι Αυτός γνωρίζει...τότε μάλον πιστεύεις στη θεωρία του χάους...
'
quote:
Tyaneas:
Skorpina μιας και ο εκλεκτος λαος του Ιησου ειναι οι Εβραιοι τοτε εγω ως Ελλην τι δουλεια εχω μαζι του?Ως προπατορα μου δεν εχω ουτε τον Αβρααμ,ουτε τον Ισαακ γιατι οι Ελληνες ειναι συνεχιστες του Σωκρατη,του Πλατωνα,του Μ.Αλεξανδρου κτλ.
Στο φιναλε εαν ειναι εκλεκτος λαος οι Εβραιοι που μια ζωη τους κυνηγανε ολοι και μιας ζωη πινουνε το αιμα ολων,οι Ελληνες που μεγαλουργησανε στα παντα πιανου θεου εκλεκτος λαος ειναι???


Ο εκλεκτός λαός διαλέχτηκε εκείνη την περίοδο για τους λόγους που ανέφερε η Scorpina. Αφού δε πιστεύεις στον Ιησού τότε γιατί παίρνεις το βάρος του να ανήκεις σε περιούσιο λαό?...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 05:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ΣΚΟΡΠΙΝΑ, γραφεις...

quote:
θελω να μου πει αν γνωριζει πολλους μεγαλους φιλοσοφους που κυρηξανε παγκοσμιως,που θαυματουργησανε,που σταυρωθηκανε αυτοβουλως,αναστηθηκανε και αποκτησανε πιστους που μαρτυρησανε στο ονομα τους...

Υπάρχει και ο Βούδας…. μα δεν ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ….Υπάρχει και ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ που του εδωσαν το κώνειο... Το ηπιε για τις ΑΡΧΕΣ του, ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΥΝΟΥΣΕ τους 12 θεούς, ούτε γιατί έκανε σχέδια με τον πατέρα του…

..... ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ….

(Αν έγινε έτσι, που επήγε η αθωότητα ?..... τελικά πονηρούλης και ο χριστουλης?)

quote:
Οσο γι'αυτο που ανεφερες γαι τον Ιουδα,η επιλογη και φυσικα ηταν δικη του. Η σοφια του Δημιουργου ομως ηταν μεγαλυτερη γιατι ηξερε ποια θα ηταν η αποφαση του Ιουδα και ετσι θα σφραγιζε με την προδοσια του την Σταυρωση του Χριστου!

(Πω πω, ο Θεούλης πόσο σοφία έχει….να τα κάνει όλα τόσα περίπλοκα βρε παιδί μου. Μάλλον καλή μου ΣΚΟΡΠΙΝΑ, φαίνεται για σενάριο ΦΩΣΚΟΛΟΥ/ΑΓΚΑΘΑ ΚΡΙΣΤΙ, παρά για σοφία ΘΕΟΥ) Αληθεια δεν αντιληφτικατε μερικοι πως ΣΟΦΙΑ, Υπαρχει...η δεν ΥΠΑΡΧΕΙ, και δεν εχει συγκριτικα? *(μεγαλυτερη)

Η Παντοδυναμια του ΘΕΟΥ....που πηγε?


Φιλε ΡΕΠΤΟΣΑΛΟΝΙΚΙΕ, μας γραφεις...

quote:
Οι Αρχαίοι Έλληνες προσέγγιζαν διαλεκτικά, ο Ιησούς προσέγγισε με την καρδιά...υπάρχει τεράστια διαφορά

Καλό είναι μερικές φορές να μην τα βλέπουμε όλα ΜΑΥΡΑ η ΑΣΠΡΑ! Υπάρχει και η μέση οδός…αρκετοί Έλληνες αυτή δίδασκαν! Ήσαν διαλεκτικοί…, μα ΑΡΕΤΗ, ΟΜΟΡΦΙΑ, ΚΑΛΟ/ΚΑΛΟΣΥΝΗ…είναι γνωρίσματα της καρδιάς..

Ξέρεις πόσοι από τους Έλληνες…. τα δίδαξαν αυτά?

quote:
Αφού αμφισβητείς και το Θεό και το ότι Αυτός γνωρίζει...τότε μάλλον πιστεύεις στη θεωρία του χάους...

Και αν αμφισβητώ σε όλους τους ΙΣΜΟΥΣ, (και σε ΟΣΟΥΣ πιστεύουν στο ΘΕΟ…), το ΘΕΟ που φτιάξανε με το ΜΥΑΛΟ τους…πιστεύω στη θεωρία του ΧΑΟΥΣ?

Όχι φίλε μου,
Στην ΑΥΡΑ κάποιου που θα θελες να είσαι,….αυτό έλεγε σαν πρώτο….

ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ.....ΣΤΟ ΘΕΟ, ΠΟΥ ΦΤΙΑΓΝΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΣΑΣ.

Φυσικα και εχει μεγαλη διαφορα, ο χριστος.......απο την ιδεα του καλου/σωτηρα χριστουλη, των πιστοχριστιανων...

και πολυ λιγοτερες διαφορες,

Οι Ελληνες φιλοσοφοι...απο το χριστο.

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 01/10/2003 06:06:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 07:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
SCORPINA,,O ΙΗΣΟΥΣ ΠΕΘΑΝΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕ..ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΠΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ?
ΑΠΛΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΘΕΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ,ΛΟΓΩ ΣΥΓΚΥΡΙΩΝ,ΕΦΕΡΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΝΑ ΕΧΩ ΤΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΜΟΥ,ΑΣ ΦΑΝΕΡΩΝΟΤΑΝ ΔΗΜΟΣΙΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ.(ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ Η ΝΕΚΡΑΝΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑ ΜΥΗΜΕΝΟ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ..)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 09:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ "SCORPINA"
ο Κύριος ημών Ιησούς Χριστός μεσίτευσε μεταξύ Θεού και ανθρώπων με την εν κόσμω παρουσία Του, και Αυτός είναι η Σωτηρία του γένους των ανθρώπων.

Αυτός είναι ο μεγάλος Θεός και Σωτήρ ημών.
"μόνω Σοφώ Θεώ Σωτήρι ημών, δόξα και μεγαλωσύνη, κράτος και εξουσία και νυν και είς πάντας τους αιώνας. αμήν"

THEKLATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 20:10:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Tyanea, δεν βρίσκομαι στην γωνία. Θα το είχα πάρει "χαμπάρι".
Δεν είμαι κληρικός και δεν έχω κέρδος (κάποιοι από αυτούς έχουν) να λέω αυτά που πιστεύω. Δεν απολογούμαι και ούτε προσπαθώ να σας πείσω. Λέω απλά αυτά που πιστεύω. Για ποιούς ανωτέρους μιλάς? Έχεις ακούσει το άσμα που λέει "δεν θέλω μεγάλο αφεντικό, γιατί έμαθα ελεύθερος να ζω?"
Δεν το πιστεύω ότι συγκρίνετε τον Χριστό με τον Σωκράτη! Ο Σωκράτης ήταν ένας τρανός φιλόσοφος και τελεία. Αγγίζει το πνεύμα και όχι την καρδιά.
Φίλε fokaia, μου αναλύεις το κριμένος?
Φίλε gigeni, με εντυπωσιάζει πάντοτε η σιγουριά σου. Νοιάζεται μόνο για τους Εβραίους? Έχεις αποδείξεις? Εγώ έχω απόδειξη που αφορά το άτομό μου: κάθε φορά που ΤΟΥΣ χρειάζομαι, είναι εδώ.
Φίλε beyond, όντως είναι πολλοί αυτοί που κάνουν μια τέτοια πράξη. Τον τελευταίο καιρό ακούμε για τους καμικάζι. Θεωρείς αυτό που κάνουν ιερή πράξη?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 20:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε fokaia, μου αναλύεις το κριμένος?

Nicole
Εννοώ ότι εφόσον ο Θεός γνωρίζει τα πάντα θα γνωρίζει και πριν ακόμα γεννηθούμε την πορεία και την κατάληξη μας, κατάληξη η οποία θα οδηγήσει σε κρίση του ανθρώπου από το <<Θεό>>,σύμφωνα πάντα με τα λόγια του Χριστού επάνω στο σταυρό, όταν ο ίδιος όπως ανέφερα έσωσε την ψυχή του ενός ληστή και διαολόστειλε τον άλλο (σόρυ για το ύφος). Συνεπώς η κρίση του ανθρώπου από το <<Θεό>> είναι προφασισμένη. Άρα ο άνθρωπος έχει κριθεί (είναι κριμένος) πριν ακόμα γεννηθεί.
Εφόσον η πορεία και η κατάληξη του καθενός είναι γνωστή από το <<Θεό>> και μη αναστρέψιμη για ποιο λόγο γεννιόμαστε ζούμε και πεθαίνουμε.
Απλά ερωτήματα λογικής που καταρρίπτουν τα <<Θεόπνευστα>> κείμενα των Αγίων Γραφών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 21:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν το πιστεύω ότι συγκρίνετε τον Χριστό με τον Σωκράτη! Ο Σωκράτης ήταν ένας τρανός φιλόσοφος και τελεία. Αγγίζει το πνεύμα και όχι την καρδιά.

Φιλη Nicole,

Δεν προσπαθώ να σε η σας μπερδέψω, ούτε να σας απομακρύνω από το Χριστό, το Θεό η τελος πάντων ότι πιστεύετε!...Ελπίζω να είναι σαφές αυτό. Δεν κάνω προπαγάνδα…

Αν θέλεις λοιπόν.... απαντησε μου,

ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΡΔΙΑ NICOLE?????

Έχει να κάνει με την ψυχή, η είναι κάτι διαφορετικό?

Όσο πιο απλά μπορείς…

Σε Ευχαριστω!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 22:46:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑ
Δεν προσπαθώ να σε η σας μπερδέψω, ούτε να σας απομακρύνω από το Χριστό, το Θεό η τελος πάντων ότι πιστεύετε!...Ελπίζω να είναι σαφές αυτό. Δεν κάνω προπαγάνδα…

Αυτό πιστεύω ότι απευθυνόταν σε εμένα, μπορεί να κάνω και λάθος.
Σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι, που σε όλα αυτά τα οποία εμείς είμαστε αντίθετοι, βρίσκουν ηρεμία, γαλήνη, ελπίδα και αυτό γιατί υπάρχει διαφορά ευαισθησίας σε κάθε χαρακτήρα. Σε καμία περίπτωση δεν έκανα προπαγάνδα , είπα αυτό που εγώ θεωρούσα λογικό. Από εκεί και πέρα συμφωνώ ότι δεν πρέπει να τα κατεδαφίζουμε όλα γι’ αυτό σταματάω σ’ αυτό το σημείο όσον αφορά αυτό το topic.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 23:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι Φωκαια,

απευθύνομαι στη Nicole, και σε οποίον ίσως περάσει από το μυαλό, πως αποβλέπω σε αντικατάσταση των πιστεύω του…. με κάτι άλλο… μια άλλη θεότητα, η ακόμα και Φιλοσοφική σκέψη…(συμπεριλαμβανόμενου Σωκράτη και Πλάτωνα.)

Αν μπορούσα να πω πως αποβλέπω σε κάτι, αυτό είναι…. ο κάθε σκεφτόμενος άνθρωπος, (συμμετέχουμε σε φόρουμ ανταλλαγής απόψεων), να μπορέσει μια μέρα να βιώσει ευτυχισμένος, χωρίς τα δεκανίκια κανενός -ιμού… φιλόσοφου…. η και ότι άλλο….Με λίγα λόγια, ΦΩΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ….Αυτό βλέπω πως δεν έχουμε σαν άνθρωποι. (Αρπα κόλες… και ωραιο/ουφο/σωτηρο/αποκαλυπτο/ λογακιδες…γέμισε ο τόπος.!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 23:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
reptilesalonica μιλαει για διχονια που θα φερει στην οικογενεια και οχι για διαφωνια.λεει οτι ο γιος θα εναντιωθει στον πατερα και οχι πως θα διαφωνισει μην αλαζουμε τα λογια για δικο μας συμφερον.

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 00:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νicole σου εξηγησα κατι πολυ απλο.
Ο Σωκρατης ο οποιος εχει καταγραφει στην ιστορια σαν φιλοσοφος ειναι αποδκετος ακομα και απο Εβραιους,Μουσουλμανους,Ισλαμιστες κτλ.
Ο Ιησους που τον θεωρεις θεο ειναι αποδεκτος μονο απο τους πιστους του.

Οσον αφορα την καρδια και την λογικη εχω μαθει στην ζωη μου να λειτουργω με την λογικη γιατι με την καρδια κανεις πραγματα που εκεινη την στιγμη ειναι αυθορμητα και αυριο μπορει να τα εχεις μετανιωσει.

Εαν δεν μπορεις να καταλαβεις το οτι ο Χριστος ενδιαφεροτανε μονο για τους Εβραιους,δεν ξερω ποια αλλη φραση να σου πω παρα το οτι τους χαρακτηριζει "εκλεκτο λαο" κατι το οποιο ειναι περας για περα ρατσιστικο και δεν αρμοζει σε εναν θεο.Ισως το ΙΝΒΙ που ειχε πανω απο το σταυρο του να σε πεισει για το τι ακριβως πιστευε.

Skorpina ο αριθμος 12 δεν αποτελει παρα μια ακομη κακη αντιγραφη του Δωδεκαθεου απο τους ρασοφορους γιατι το 12 πραγματι ητανε ιερος αριθμος μιας και υπηρχανε 12 θεοι που ειναι προγενεστεροι των 12 αποστολων.Υπηρχε η ιερης 3αδα τους Διος και αργοτερα υπηρξε το Πατηρ,Υιος και Α.Πνευμα.Υπηρξε η γεννηση του Διος τον μηνα Δεκεμβριο και 25 του μηνος σε σπηλια και ω του θαυματος ξαφνικα γεννηθηκε και ο Ιησους 25Δεκ και μεσα σε σπηλια με αρνακια και κατσικουλες.Υπηρξε το κουτι της πανδωρας που εαν ανοιγε θα υπηρχε η τιμωρια των ανθρωπων και αυτο μεταλαχθηκε σε Ευα και μηλο.
Αλλα η μεγλαυτερη αντιγραφη ειναι οταν ο Ορφεας μιλαει στους μαθητες του και λεει "φαγετε ποιητε τουτο εστι το σωμα μου....." και οποιος θελει τα βρισκει αυτα μεσα στους Ορφικους υμνους και ξαφνικα μετα απο χιλιαδες χρονια ενας Εβραιος που την εχει δει θεος αναφερει ακριβως τα ιδια λογια στους μαθητες του....ισως να ειναι και συμπτωση!!!

Τελος οποιος ανηκει στις 12 φυλες του Ισραηλ ας τρεξει να σωσει την ψυχη του απο τα δεινα που ερχονται με την ελευση του θηριου και να λυτρωθει κατα την ανασταση των νεκρων και την δευτερα παρουσια.
Εγω δεν ανηκω σε καμμια απο τις 12 και ως Ελλην και απογονος του Μ.Αλεξανδρου,του Σωκρατη,του Πλατωνα,του Λεωνιδα και των 300 αλλα και ολων αυτων που με κανουνε ακομα και χιλιαδες χροννια μετα να νιωθω υπερηφανος ως Ελλην προσδωκω μοναχα την ανασταση του Ελληνικου πνευματος το οποιο και θα φερει το φως σε ολη την οικουμενη.

Αληθεια μιας και ο Αβρααμ ο πρωπατορας σας ητανε τοσο σοφος και μιλουσε με τον θεο αυτη την φυλη που ονομαζοτανε Ελληνες κατα την εποχη του γιατι δεν την αναφερει πουθενα?Συμφωνα με την ιστορια οταν οι Ελληνες ητανε παγκοσμια δυναμη στον τοτε γνωστο κοσμο και ολοι μιλουσανε Ελληνικα ο Αβρααμ ζουσε οπως και οι απογονοι του και δεν μπορει παρα να ξερανε το τι σημαινε Ελλαδα για εκεινη την εποχη.
Μιλαω βεβαια μονο για Αβρααμ γιατι οι προφητες του Χριστιανισμου να ειναι καλα μας εχουνε αναθεματισει και μας εχουνε στολισει με τα καλυτερα στα ιερα βιβλια που ως Ελληνες Χριστιανοι προσκυνατε.

"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 02:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτων,
quote:
ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗ.....ΣΤΟ ΘΕΟ, ΠΟΥ ΦΤΙΑΓΝΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΣΑΣ.

Ακριβώς φίλε μου, δε πιστεύω σε κάποιο Θεό φτιαγμένο απο το μυαλό μου γιατι ελάχιστα το χρησιμοποιώ...Ο Θεός βρίσκεται στην καρδιά μου και όπως είπε ο "μεγάλος" K, είναι αυτό που βρίσκεται πέρα απο τους λόφους, αυτό που δεν έχει όνομα.
'
quote:
Δεν προσπαθώ να σε η σας μπερδέψω, ούτε να σας απομακρύνω από το Χριστό, το Θεό η τελος πάντων ότι πιστεύετε!...Ελπίζω να είναι σαφές αυτό. Δεν κάνω προπαγάνδα…

Φίλε Πλάτων, χρησιμοποιώ αυτό που είπες προς nicole για να υποδείξω πως κάποιοι άλλοι, μάλον κάνουν προπαγάνδα και θέλουν να διστρεβλώσουν τη διδασκαλία του Ιησού...
γιατί φίλε μου όπως προείπε και ο Ιησούς: Το στόμα του ανθρώπου μιλάει απο το περρίσευμα της καρδιάς......
δε ξέρω που απευθύνονται και αν ρίχνουν άδεια για να πιάσουν γεμάτα αλλά όπως εξήγησα προηγουμένως, δεν είμαι χριστιανός, είμαι βαφτισμένος χριστιανός. Δεν ακολουθώ καμμία θρησκεία, δοξασία ή κοινωνική ομάδα...
'
Είμαι παιδί του Φωτώς και αυτό θα μεταλαμπαδεύω μέχρι τη συντέλεια του κόσμου...
'
γιατί gigeni...μάλον εσύ διστρεβλώνεις το λόγο του Ιησού...
Ο Ιησούς εξηγεί οτι αιτία διαιρέσεων μέσα σε μια οικογένεια, θα είναι ο ερχομός του Ιησού και όχι κάτι που επιδιώκει ο Ιησούς όπως υπονοείς, γιατί αλλού είπε:
ο Υιός του ανθρώπου δεν ήρθε να καταστρέψει ανθρώπους αλλά να τους σώσει...
...και...
Κάποιος είπε στον Ιησού: "Θα σε ακολουθήσω κύριε αλλά άφησέ με πρώτα να αποχαιρετήσω τους δικούς μου".
Και ο Ιησούς του είπε "Όποιος βάζει το χέρι του στο αλέτρι και κοιτάζει πίσω, δεν είναι κατάλληλος για τη βασιλεία του Θεού".

'
Tyanea,
quote:
Ο Σωκρατης ο οποιος εχει καταγραφει στην ιστορια σαν φιλοσοφος ειναι αποδκετος ακομα και απο Εβραιους,Μουσουλμανους,Ισλαμιστες κτλ.
Ο Ιησους που τον θεωρεις θεο ειναι αποδεκτος μονο απο τους πιστους του.

quote:
ως Ελλην προσδωκω μοναχα την ανασταση του Ελληνικου πνευματος το οποιο και θα φερει το φως σε ολη την οικουμενη.

Λές οτι δε προτιμάς να ακολουθείς τις προσταγές της καρδιάς γιατί να σε οδηγήσει σε λάθη, αλλά, η απαντήσεις που δίνεις, δείχνουν οτι, ήδη είσαι πλανεμένος απο τα αδιέξοδα του Νού...
Και αυτό γιατί βλέπεις μέσα απο τη διττότητα του μυαλού σου...
Χωρίζεις το ΦΩΣ σε αυτό του Ιησού και σε αυτό των Αρχαίων Ελλήνων φιλοσόφων...
Μιλάς για ΦΩΣ αλλά δεν αντιλαμβάνεσαι την αξία και σημασία του, ούτε το σκοπό που επιτελεί...
Το ΦΩΣ είναι ΦΩΣ, δεν έχει σημασία ποιός το μεταλαμπαδεύει αλλά αν είναι ικανός αυτός που το βλέπει να το αναγνωρίσει ως ΦΩΣ και να μην ορθώνει τον τοίχο του εγωισμού του βάζοντας άλλο ένα λιθαράκι στον τοίχο της βαβέλ...
Θέλεις να επιβάλεις το ΦΩΣ το προερχόμενο απο τους Αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους και λασπολογείς κάποιον άλλο μεγάλο διδάσκαλο του ΦΩΤΩΣ?!
Ποιός μπορεί να οικειοποιηθεί το ΦΩΣ το προερχόμενο απο τον γεννήτωρα της αρχής, το γνώστη του τέλους και τον ποιητή του παντός?...
Όχι φίλε μου...
"Σ' ευχαριστώ Πατέρα, Κύριε του ουρανού και της γής, γιατί αυτά που απέκρυψες απο τους σοφούς και τους συνετούς τα φανέρωσες στους ταπεινούς. Ναι, Πατέρα μου, αυτό έγινε γιατί έτσι το θέλησες" Ύστερα στράφηκε προς τους μαθητές του και είπε: "Όλα μου έχουν παραδοθεί απο τον Πατέρα μου. Κανένας δε ξέρει ποιός είναι ο Υιός παρά μόνον ο Πατέρας, ούτε ποιός είναι ο Πατέρας, παρά μόνον ο Υιός, κι εκείνος στον οποίο θέλει ο Υιός να το φανερώσει".

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 02/10/2003 02:55:20

Edited by - reptilesalonica on 02/10/2003 02:58:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 07:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας δούμε και αυτό λοιπόν φιλε Γρήγορη,

quote:
Όλα μου έχουν παραδοθεί απο τον Πατέρα μου. Κανένας δε ξέρει ποιός είναι ο Υιός παρά μόνον ο Πατέρας, ούτε ποιός είναι ο Πατέρας, παρά μόνον ο Υιός, κι εκείνος στον οποίο θέλει ο Υιός να το φανερώσει".

Μα μέσα στα Ευαγγελία δεν είναι επίσης γραμμένο,

quote:
Ο έχων καθαρή καρδιά, Θεό όψεται…

Αλήθεια, δεν βρίσκεις αρκετά (εκκλησιαστική μα και εγωιστική) την φράση, οποίο θέλει ο Υιός να το φανερώσει… Δεν βρίσκεις να αλληλοαναιρούνται... σαν έννοιες?

Μα ας τα ξαναδούμε,

quote:
Κανένας δε ξέρει ποιός είναι ο Υιός παρά μόνον ο Πατέρας, ούτε ποιός είναι ο Πατέρας, παρά μόνον ο Υιός, κι εκείνος στον οποίο θέλει ο Υιός να το φανερώσει".

Και το Πατέρα γιατί με εγκατέλειψες….. *(πάνω στο σταυρό….) Πως και το είπε?

......Πατερας... διαφορετικος απο τον Υιο.. Και το ΟΜΟΟΥΣΙΟ??

Αν προσέξεις καλα Γρηγόρη….θα βρεις ένα σωρό αντιφασεις στα λεγόμενα των ευαγγελίων….

Μα αν ξεφύγεις από τις επιρροές, βιβλίων, γραφών, παραδόσεων, θρησκειών, φιλοσοφικών ρευμάτων, χριστών, σωτήρων, μα και του Κ….τότε η έννοια ΘΕΟΣ παύει σαν ΕΙΚΟΝΑ η (ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΥ)…ΜΑ ΕΙΝΑΙ!
Έτσι, το δείξεις στην καρδιά η πέρα από τους λόφους (ο Κ, μιλάει για ομορφιά, (beauty) όπως και ο Σωκράτης…) λίγο αλλάζει…. μιας και το ΜΕΣΑ/ΕΞΩ είναι το ΑΥΤΟ! *(Δες και προσευχή του Σωκράτη στον ΠΑΝ….)

Θελεις τωρα να κανεις μια προσπάθεια και εσύ καλέ μου φίλε…. να μας πεις τι είναι η καρδιά*....(μιας και ο ΘΕΟΣ είναι στην καρδιά σου, όπως μας λες)...

ε κάτι θα ξέρεις περισσότερο!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 02/10/2003 07:52:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 13:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
reptilesalonicα μου λες οτι προσπαθω να διαχωρισω το φως του Χριστιανισμου απο του Ελληνισμου και αν και το φως του Ελληνισμου το βλεπουμε καθε μερα σχεδον σε ολη την ανθρωποτητα ως μη πιστος του Χριστιανισμου που ειμαι εγω θα ηθελα να μου πεις που βρισκετε αληθεια το φως του Χριστου??

Ο Χριστινισμος ειχε δυο "λαμπρες" σελιδες φωτος απο την μερα που ιδυρθηκε ως θρησκεια,το Βυζαντιο για τους ορθοδοξους και τον Μεσσαιωνα για τους Παππικους.Σε δυο περιοδους κυριαρχησε το "φως" του Χριστιανισμου πανω σε αυτη τη γη και στις δυο μονο φως δεν ειδαμε,αντιθετα βασιλεψε ο σκοταδισμος.
Δεν χρειαζετε να επεκταθω περισσοτερο σε αυτες τις δυο περιοδους γιατι τις γνωριζουμε πολυ καλα απο την ιστορια το τι καταστροφη εφερε στον Ελληνισμο το Βυζαντιο και την καταστροφη του Ευρωπαικου πνευματος απο τον μεσσαιωνα.Αν αυτο εννοεις φως του Χριστιανισμου τοτε συγχωρεσε με που ως ταπεινος που ειμαι δεν το βλεπω η δεν θελω να το δω.

Επειδη αναφερθηκε δεν αποβλεπω στο να προσυλιτισω καποιον απο τους συνομιλιτες μου σε καποια αλλη θρησκεια και να τους απομακρυνω απο τον Χριστιανισμο απλως λεω αυτα που πιστευω και δυστηχως καποιοι δεν καταλαβαινουνε την κριτικη και την ανταλαγη αποψεων απο τον προσυλητισμο.Ισως θα πρεπει ολοι να συμφωνουμε στο τι σημαινει Χριστος και Χριστιανισμος για να μην θεωρηθουμε προσυλιτιστες.
Συγνωμη που δεν συμφωνω μαζι σας γιατι εχω ελευθερο πνευμα και δεν θελω να κλεινω τον ευατο μου μεσα σε ποιμνια της καθε θρησκειας.

Τα Ελληνικα αγαλματα εαν τα δειτε εχουν ολα την κεφαλη να κοιταει προς τον ουρανο ενω στον Χριστιανισμο μας ειχανε μαθει να σκυβουμε το κεφαλι στην εμφανιση του σταυρου η να γονατιζουμε και να κλεινουμε την κεφαλη σε καθε προσευχη.
Αυτο ειναι μια ουσιαστικη διαφορα για το πως αντιλαμβανετε ο καθενας μας το θειο.

"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 16:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλά ερωτήματα λογικής που καταρρίπτουν τα <<Θεόπνευστα>> κείμενα των Αγίων Γραφών.

Fokaias

Αναρωτιεμαι, παρακολουθωντας αυτη τη συζητηση...
Απο τη μια μερια οι μεν να απευθυνονται σε σκεφτομενους ανθρωπους και να προαγουν μια συζητηση μεσα στα πλαισια της λογικης, ενω απο την αλλη, να προβαλλεται η δογματικη αντιληψη του "αγιου" Τερτυλλιανου που αρνειται το λογικο και βασιζει την οποια συζητηση στο παραλογο..

Σε πλαισια παραλογισμου, οπως τα οριζει ο μεγαλος!!! θεωρητικος του χριστιανισμου τερτυλλιανος, δε νομιζω οτι ειναι δυνατο να γινει λογικη ανταλλαγη αποψεων...


Τερτυλλιανος, γνησιο τεκνο της παρανοιας του Σαουλ, θεμελιωσε ολοκληρο το δογμα πανω στην αρνηση της λογικης, γραφοντας:

<< Ο γιος του θεου σταυρωθηκε. Δεν ειναι ντροπη επειδη ειναι ΑΙΣΧΟΣ.

Και πεθανε ο γιος του θεου, πραγμα που πρεπει να το πιστεψουμε απολυτα, γιατι ειναι ολοτελα ΑΝΟΗΤΟ.

Και ενταφιασμενος αναστηθηκε, πραγμα αξιοπιστο, επειδη ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ.

Π ι σ τ ε υ ω επειδη ειναι Π Α Ρ Α Λ Ο Γ Ο>>.


Η ευχη μου ειναι να περιοριστει ο διαλογος μεταξυ σκεφτομενων ανθρωπων, οποιωνδηποτε θρησκευτικων αντιληψεων και ειμαι σιγουρος οτι τοτε θα γινει δημιουργικος και παραγωγικος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 17:02:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΣΧΑΛΗΣ

Σε πλαισια παραλογισμου, οπως τα οριζει ο μεγαλος!!! θεωρητικος του χριστιανισμου τερτυλλιανος, δε νομιζω οτι ειναι δυνατο να γινει λογικη ανταλλαγη αποψεων...<<ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΑΛΟΓΟΥ>>

ΕΣΥ ΤΟ ΕΙΠΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 17:27:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥ ΕΙΠΑΣ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2003, 19:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Συνεπώς αν θεωρήσουμε παράλογη τη συζήτηση μας διότι αναφέρεται στο <<ΠΑΡΑΛΟΓΟ>> δεν νομίζω ότι είναι δυνατό να υπάρξει λογικό συμπέρασμα από δύο <<Παραλογιζόμενους>>.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 01:24:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πλάτων,
Διάβαζα τις πρώτες σου γραμμές, τις αναφερόμενες προς ευαγγέλιο κ.λ.π και σκεφτόμουνα "μα δε κατάλαβε ο καλός φίλος οτι δε με ενδιαφέρουν αυτά και οτι ενδιαφέρομαι μόνο για το ΦΩΣ και τους φέροντες αυτού?"...
Μετά όμως είδα το παρακάτω...
quote:
Μα αν ξεφύγεις από τις επιρροές, βιβλίων, γραφών, παραδόσεων, θρησκειών, φιλοσοφικών ρευμάτων, χριστών, σωτήρων, μα και του Κ….τότε η έννοια ΘΕΟΣ παύει σαν ΕΙΚΟΝΑ η (ΚΑΤΙ ΚΑΠΟΥ)…ΜΑ ΕΙΝΑΙ!

Ακριβώς φωτεινέ φίλε, η Αλήθεια βρίσκεται στη στιγμή, πέρα απο δοξασίες, ανθρώπινα κατασκευάσματα πίστεως και θρησκειολογικά φερέφωνα...
Δε μπορεί κάποιος να μιλά για την αγάπη. Αν δε γίνει η Αγάπη καλύτερα να ξανασκεφτεί για ποιό λόγο γεννήθηκε...
'
quote:
Θελεις τωρα να κανεις μια προσπάθεια και εσύ καλέ μου φίλε…. να μας πεις τι είναι η καρδιά*....(μιας και ο ΘΕΟΣ είναι στην καρδιά σου, όπως μας λες)...

ε κάτι θα ξέρεις περισσότερο!



Δε ξέρω τίποτε περισσότερο απο πολλούς. Η γνώση είναι περίεργο αδιέξοδο, ελπίζω να μη πιαστώ στην παγίδα της.
Λοιπόν, "καρδιά", όπως λέμε αυτή τη βιωματική κατάσταση, για μένα είναι η ειλικρινής και ανοιχτή συνομιλία με τον εαυτό...
Αυτός ο εαυτός αφουγκράζεται τα λεπτοφυέστερα των αισθήσεων, τη στιγμή που ο άνθρωπος δρά στο μονοπάτι με καρδιά...
Εκείνη τη στιγμή υπάρχει μια θεόπνευστη κατάσταση σε εκείνον τον άνθρωπο.
Είναι σαν ολόκληρο το σύμπαν σκύβει και γονατίζει στην καρδιά αυτού του ανθρώπου και ακούει με προσοχή...
Είναι σαν μια ανταλλαγή πληροφοριών του πνεύματος με το Νού.
'
Tyanea,
και πάλι καταπιάνεσαι με έννοιες θρησκειών και επιρροές πολιτισμών, κάτι που με αφήνει παγερά αδιάφορο.
Η Ιστορία και η Θρησκεία με αφήνει παγερά αδιάφορο, γι' αυτό και τα μηνύματά μου σε αυτό το forum είναι ελάχιστα σε σχέση με το forum της ψυχής...
Δε με ενδιαφέρουν όλα αυτά...με ενδιαφέρει να έχω τη δύναμη να "καώ" όταν η ώρα πλησιάσει...
Όλες αυτές οι αναλύσεις περί θρησκείας ούτε μπαίνω στον κόπο να τις διαβάσω.
Τις θεωρώ άσκοπο χάσιμο χρόνου στο ταξίδι προς το τελείωμα του ανώτερου εαυτού.
Συμπάθα με, δε θέλω να φανώ υπερόπτης, είμαι ο ελάσων εδώ μέσα, μα και έξω.
Απλά, αυτές είναι οι εσωτερικές μου ανάγκες.

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy