ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιησούς Χριστός είναι......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 16:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ετσι διαλεγοτανε για να ειναι ο βασιλιας του Ισραηλ απο Εμενα Τον Αιωνιο Θεο. Τους Βοηθουσα, τους Αγαπουσα πολυ, ηταν ο εκλεκτος Λαος Μου."
ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΛΑΟΙ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΦΤΥΣΙΜΟ,ΜΠΡΑΒΟ ΩΡΑΙΟΣ ΘΕΟΣ,ΑΛΛΑ ΟΛΙΓΟΝ ΡΑΤΣΙΣΤΗΣ..

quote:
Πανω απο τα κεφαλια των παιδιων Μου βρισκωταν μια φωτεινη νεφελη που τους οδηγουσε την ημερα και τους φωτιζε τη νυχτα."
ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ,ΗΤΑΝ ΜΟΥΛΙΚΑ..


quote:
"Οταν Το Αγιο Πνευμα Του Θεου σας μιλαει, δινει Δοξα Στον Θεο, Τον Θεο του Ισραηλ, του Αβρααμ, στον Αιωνιο Θεο Γιαχβε και σας λεει πως ο Ιησους Ειναι ο Χριστος, Χρισμενος, Του Θεου."
ΩΡΕ,ΙΣΡΑΗΛ ΚΑΙ ΔΟΞΑ Ο ΘΕΟΣ...

Δεν μπορώ να πώ οτι εχεις άδικο.
Δεν ξέρω αν στη θέση του Ισραήλ ήταν η Ελλάδα πάλι δεν θα το δεχόμουνα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 16:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χαραυγή λυπάμαι αλλά...θα τα ακούσεις και από εμένα. Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο beyond. Κάνεις μεγάλο κακό στην χριστιανική θρησκεία με τέτοια κείμενα.

Φυσικά δεν υπάρχει "απόλυτο" σε τίποτα αλλά αυτός ο "θεός" δεν μου φαίνεται και τόσο Θεός! Μάλλον το αντίθετο!

Πες μας σε παρακαλώ που βρήκες το κείμενο και εάν έχει εκφέρει γνώμη η εκκλησία γι' αυτό...αν και...κάτι μου λέει...ότι ΑΝ έχει εκφέρει γνώμη (που δεν νομίζω) μάλλον θα συγκλίνουν οι απόψεις μας...

Αναμένω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 22:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Allzaro η εγω δεν εχω καταλαβει τι θελεις να μου πεις η εσυ δεν καταλαβαινεις την απαντηση μου.


quote:
Φίλε tyanea πλαγιοδρομείς.

quote:
Σταμάτα λοιπόν να καλλιμπράρεις τον ΝΙΤΣΕ και ασε κατά μέρους τους τσαγκάρηδες και τους ξυλουργούς.

quote:
Πές καθαρά τη γνώμη σου λαμβάνοντας υπόψιν αυτά που λέμε και μην πλαγιοδρομείς.

Ας πουμε λοιπον οτι εγω δεν καταλαβα τι ακριβως μου λες,μηπως σου ειναι ευκολο να μου εξηγησεις??


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 22:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh

Ο Allzaro με καλυψε πληρως με το οσα σου γραφει αν και σου ειπα οτι με την πρωτη ματια το ΕΓΩ δεν ταιριαζει σε θεους παρα μονο σε ανθρωπους.
Ακομη αυτη η εμμονη στο Ισραηλ επιβαιβεωνει πολλα απο τα λογια μου αλλα περιμενω και εγω οπως και ο Hrismig το ποια ητανε η απαντηση της Εκκλησιας σε αυτα.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 03:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πολυ ωραιο κειμενακι! αψογα τα σχολια που ακολουθησαν...
εχεις κι αλλο? μου τελειωσαν τα ανεκδοτα και δεν ξερω με τι να γελω φιλη χαραυγη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 04:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Όλοι αυτοί οι μικροί και πρόσκαιροι...δε κατανοούν με τι καταπιάνονται....
Όλοι αυτοί οι μικροί και πρόσκαιροι, ξεκινούν απο το σκοτάδι να κατανοήσουν το Φώς...
Αυτά δε γίνονται...αυτός που βαπτίστηκε στο σκοτάδι, θα πεθάνει με το βάρος του...
Και αυτός που κλείθηκε απο το Φως, θα ελευθερωθεί απο τα δεσμά του...
Αυτός που ξέρει να σιωπά, βλέπει το χρόνο να μετρά και ξέρει...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 04:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Καμικάζι" Νούλα Σούλα Τούλα ακούμπα τα μπαούλα κάτω ούλα
lolololololololollolololol

http://www.noula.com/

Λαϊκιστί:
ΟΥΣΣΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤΤ ΚΑΡΚΙΝΕ

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 17:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας πουμε λοιπον οτι εγω δεν καταλαβα τι ακριβως μου λες,μηπως σου ειναι ευκολο να μου εξηγησεις??

Φυσικά καλέ μου φίλε.

Κατ αρχην συμφωνούν κατά κάποιο τρόπο οι απόψεις μας.
Θέλω να σου εξηγήσω οτι οι απόψεις σου κινούνται χρησιμοποιώντας μόνο να είδος ανέμου. Για αυτό σου είπα οτι πλαγιοδρομείς. Ελπίζω να γνωρίζεις ιστιοπλοία.
Δεν μας διασαφηνίζεις ακριβώς τις απόψεις σου και καλιμπράρεις τη συζήτηση.
Θέσε ευθέως τις απόψεις σου και ας εχουν και πολιτικό περιχόμενο φτάνει να είναι ευνόητες.
Η Χρυσαυγή εχει ορισμένες απόψεις. Είναι σεβαστές.

Προσπαθώ να φέρω τη συζήτηση στο αν ο Ιησούς ήταν μυημένος ή είχε αίμα του Δημιουργου.
Ο Ιησούς σίγουρα θα ήταν γνώστης των Ερμητικών κειμένων του Ερμή το Τρισμέγιστου.
Ας δώσουμε την ευκαιρία σε οσους δε γνωρίζουν να δουν σε βάθος, να κοιτάξουν με τη δύναμη της ψυχής τους εκεί που εψαξαν οι αρχαίοι Ελληνες φιλόσοφοι, οι αρχαίοι Αιγύπτιοι, εστω και οι αρχαίοι Ισραηλίτες βαθειά πίσω στο χρόνο.
Τότε μόνο θα μπορέσουμε να συζητήσουμε στο κατά πόσο μυημένος ήταν ο Ιησούς δίνοντας πολύ περισσότερες πιθανότητες να ήταν έτσι.

Τώρα ανοίξαμε μια συζήτηση μπερδεύοντας την Παπαρήγα το ΚΚΕ το μπακάλη της γειτονιάς.
Για αυτό σας λέω να προσπαθήσουμε να κάνουμε μία συζήτηση επιπέδου.
Ολοι μαζί.
Φιλικά
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 11:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλι δεν σε καταλαβαινω Allzaro.
Σε ενδιαφερουνε οι πολιτκες μου αποψεις?
Παντως δεν ανηκω στο Κ.Κ.Ε ειμαι στην ακριβως απεναντι οχθη και ακομα παραπερα.
Σε ενδιαφερουνε οι αποψεις μου περι θεου και λες οτι δεν τις εχω εκφρασει ανοιχτα?
Μα εχω πει δεκαδες φορες οτι δεν πιστευω σε καμμια θρησκεια και απεχθανομαι τα ιερατεια και οτι ερευνω ακομα εαν υπαρχει θεος.
Δεν με καλυπτουνε οι θεοι που εχουνε δημιουργηθει μεχρι στιγμης γιατι ειναι ολοι τους ημιτελεις και με προβληματα.
Νομιζω οτι ειμαι σαφεστατος στο τι πιστευω.


quote:
Προσπαθώ να φέρω τη συζήτηση στο αν ο Ιησούς ήταν μυημένος ή είχε αίμα του Δημιουργου.
Ο Ιησούς σίγουρα θα ήταν γνώστης των Ερμητικών κειμένων του Ερμή το Τρισμέγιστου.

Πολυ καλο το θεμα σου αλλα ειλικρινα δεν γνωριζω για να εκ φερω αποψη.

Δεν εχω διαβασει τα Ερμητικα κειμενα και δεν ξερω,θα μου αρεσει ομως η ιδεα να ακουσω αποψεις ανθρωπων που γνωριζουν.


«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 12:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πολυ ωραιο κειμενακι! αψογα τα σχολια που ακολουθησαν...
εχεις κι αλλο? μου τελειωσαν τα ανεκδοτα και δεν ξερω με τι να γελω φιλη χαραυγη

Aς μην γελούμε με τις απόψεις αλλων. Οποιες και αν είναι αυτές.
Δεν είναι ανέκδοτο το πιστεύω αλλων ωστε να μας κάνει να γελούμε.
Μην με κάνετε να ντρέπομαι αν καμμία φορά σχολιάζω απόψεις αλλων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 17:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το να μελετήσει κανείς την Βίβλο ως ιστορικό και θρησκευτικό ντοκουμέντο δεν νομίζω οτι είναι αρκετό.
Το οτι η Καινή Διαθήκη αποτελεί μία εμπεριστατωμένη ιστορικοθρησκευτική τοποθέτηση του λαού του Ισραήλ αυτό δεν σημαίνει οτι γίνεται σαφώς δεκτή και για τον υπόλοιπο κόσμο.

Φαίνεται λοιπόν οτι το φαινόμενο το μονοθεισμού δεν ήταν προνόμιο των Ισραηλιτών.
Η αρχή της δημιουργίας του κόσμου απο εναν Δημιουργό άυλο έχει βαθιά τις ρίζες του ίσως εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια πρίν.
Ο Ερμητισμός κάνει την εμφανισή του απο τους αρχαίους Ελληνες φιλόσοφους προσπαθώντας να ερμηνεύσουν φιλοσοφικές απόψεις οι οποίες πηγάζουν σχεδόν απο τις ιδιες πηγές που πηγάζουν οι αρχές της Βιβλικής της Ζωροαστρικής φιλοσοφίας καθώς και των κειμένων του Ερμή του Τρισμέστου.

Οι αρχές της φιλοσοφίας αυτής ίσως να πηγάζουν όλες απο την ιδια πηγή.
Οσα χρόνια και αν πέρασαν , όσες χιλιάδες χρόνια και να πέρασαν οσο και η τεχνολογία και να προχώρησε οι αρχές αυτές παραμένουν ίδιες.

Τι είναι αυτό που μπορεί να συζητούσε ο Ιησούς σε ηλικία 10 ετών με τους Ιερείς ωστε να τους αφήσει κατάπληκτους για τις γνώσεις που κατείχε.
Απο που απέκτησε αυτές τις γνώσεις και μάλιστα σε μία τόσο μικρή ηλικία.
****
``Στην αρχή υπήρχε ο θεός και η ύλη . Το πνεύμα βρισκόταν μαζί με την ύλη, ή καλύτερα μέσα στην ύλη αλλά δεν ήταν το ίδιο με εκείνο που βρισκόταν στο θεό, δηλαδή δεν ήταν η αρχή με την οποία δημιουργήθηκε ο κόσμος``.....

«Ο Κύριος και δημιουργός όλων των αιώνιων σωμάτων, αφού μία φορά δημιούργησε, δεν ξαναδημιούργησε ούτε δημιουργεί Όσο για το δικό μας δημιουργό επειδή είναι σε σώμα, αφού μας δημιούργησε, δημιουργεί πάντα και θα δημιουργεί σώματα, θνητά και διαλυτά. Διότι δεν είναι θεμιτό σε αυτόν να μιμείται το δημιουργό του, πράγμα εξάλλου αδύνατο. Διότι εκείνος έκανε τα πλάσματά του από την πρωταρχική ουσία, που είναι ασώματη, ο άλλος έπλασε εμάς από την σωματοποίηση που ακολούθησε.»
****
Τα λόγια αυτά ήταν αρκετά που μπορει ο Ιησούς να ειπε στους Ιερείς με τη διαφορά οτι τα λόγια αυτά εχουν ειπωθεί αρκετές χιλιάδες χρόνια πρίν απο τον Ιησού. Λόγια σοφά αλλά και γνωστά στους ιερείς της εποχής αφού και στους ίδιους τα είχε μεταφέρει ο Μωυσής.
Ο Μωυσής είχε γεννηθεί και είχε ζήσει στην Αιγυπτο πατρίδα των ερμητικών κειμένων.
Η διαφορετική διαδρομή ομως του Ιησού είναι οτι αν και υπεργνώστης της αρχής της Δημιουργίας δημιούργησε νέες θεωρίες περί Δημιουργού καθώς και νέους τρόπους προσέγγισης προς Αυτόν.
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 01:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
πολυ ωραιο κειμενακι! αψογα τα σχολια που ακολουθησαν...
εχεις κι αλλο? μου τελειωσαν τα ανεκδοτα και δεν ξερω με τι να γελω φιλη χαραυγη

Aς μην γελούμε με τις απόψεις αλλων. Οποιες και αν είναι αυτές.
Δεν είναι ανέκδοτο το πιστεύω αλλων ωστε να μας κάνει να γελούμε.
Μην με κάνετε να ντρέπομαι αν καμμία φορά σχολιάζω απόψεις αλλων.


δεν γελουμε με το πιστευω των αλλων αλλα με τα παραδειγματα που φερνουν!!!
ειδικα η χαραυγη το εχει παρακανει!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 18:38:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ενδιαφερουνε οι πολιτκες μου αποψεις?
Παντως δεν ανηκω στο Κ.Κ.Ε ειμαι στην ακριβως απεναντι οχθη και ακομα παραπερα.
Σε ενδιαφερουνε οι αποψεις μου περι θεου και λες οτι δεν τις εχω εκφρασει ανοιχτα?
Μα εχω πει δεκαδες φορες οτι δεν πιστευω σε καμμια θρησκεια και απεχθανομαι τα ιερατεια και οτι ερευνω ακομα εαν υπαρχει θεος.
Δεν με καλυπτουνε οι θεοι που εχουνε δημιουργηθει μεχρι στιγμης γιατι ειναι ολοι τους ημιτελεις και με προβληματα.
Νομιζω οτι ειμαι σαφεστατος στο τι πιστευω.

Οι πολιτικές τοποθετήσεις είναι κοινές tyanea.
Σε οποια παράταξη και να ανήκει κάποιος είναι ακριβώς το ιδιο πράγμα
Η ιδεολογική τοποθέτηση παίζει ρόλο.
Φυσικά και δεν με ενδιαφέρουν.

Τώρα οι απόψεις σου περί Θεού είναι μάλλον ίδιες με τις πολιτικές σου πεποιθήσεις. Δηλαδή κοινές. Πάλι δεν εκφράζεσαι.

Εδώ εμείς δεν μιλάμε για κάποιον Θεό ... Μιλάμε για τον Δημιουργό.
Θεός=πολιτική Δημιουργός=Σοφία

Καλό θα ήταν λοιπόν να εκφραστείς εγκάθετα ..
allzzaro

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 18:41:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

δεν γελουμε με το πιστευω των αλλων αλλα με τα παραδειγματα που φερνουν!!!
ειδικα η χαραυγη το εχει παρακανει!!!

Κοίταξε cylight ξέρεις πόσοι γελούν με αυτά που τους λέω.
Πολλοί . Πρέπει να κάνουμε το ιδιο και εμείς.
Ξέρω μας φαίνεται τραβηγμένο. Εντάξει ας μην το παρακάνουμε ομως.
Και πάλι σου ξαναλέω οτι πολλές φορές τολμούμε να εκφραστούμε ελεύθερα και μας περιγελούν. Φαντάσου να θέλεις και εσύ να εκφραστείς και να γελούν μαζί σου. Δεν κάνει....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 02:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιησούς Χριστός είναι......

...είναι ένας απο τους λίγους που αντιλήφθηκε την κοσμική Αγάπη και θέλησε να τη δείξει και σε όσους είχαν διάθεση να φτάσουν κάπου εσωτερικότερα...
Αυτοί όχι μόνο ήτανε βαθιά νυχτωμένοι αλλά τον σταύρωσαν κιόλας...
Το ίδιο θα κάνατε και σήμερα...
Όλοι εσείς που καταπιάνεστε με τον Ιησού γιατί δεν ασχολείστε λίγο με τον εαυτό σας?
Μπορεί και να τον ξεπεράσετε και μετά να σταυρώσουνε εσάς...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 11/11/2003 02:06:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 09:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστω ολους για οτι γραπσατε προς το προσωπο μου.
Η δικαιοσυνη σας ηταν αρκετα κατανοητη για το δικο μου φτωχο μυαλο.
Τον δρομο τον εγραπσε καποιος που με αποκαλεσε Καρκινο, καλη διαδρομη λοιπον για να γελασετε και εσεις μεσα στην αναιδεια σας!!! (Εκτος μερικων)
Αλλα ειτε σας αρεσει ειτε δεν σας αρεσει, δυο εκλογες θα εχεται, υπομονη λοιπον και το μελλον θα διξει!
Κουβεντα δεν θα πω παραπανω, ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΜΕ ΚΡΙΝΑΤΕ.
Αυτα για τωρα, θα επανελθω να ειστε βεβαιοι γι’αυτο, και θα πρεπει να γνωριζετε εγω ειμαι ενας μηδαμινος και πολυ κατωτερος απο τους περισσοτερους απο εσας, (τουλαχιστον ετσι εγω αισθανομαι και αδιαφορω για τις δικες σας κρισεις) συνεπως απο μενα δεν θα δειτε κριση με την σημασια της λεξις αλλα απο αλλου. Σας το βεβαιωνω αυτο!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2003, 10:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

άχ, αυτή η εσχατολογική σας αγάπη! Παντού "κρίσεις", "ξεκαθαρίσματα" και "δύο" επιλογές!

Δέν το βλέπετε μωρέ ότι καταντήσατε ΦΕΡΕΦΩΝΑ της ιουδαϊκης εσχατολογικής μεσσιανικούρας περί ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ?

Σοβαρευτείτε..............

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 02:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe ετσι εχουν τα πραγματα!Δυο πορτες εχει η ζωη που λεει και το αθανατο λαικο ασμα!Η επιλογη ειναι δικη σου.Γιατι χτυπιεσαι και οδυρεσαι;Θα μου βγεις και αναρχικος τωρα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 03:17:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Schwabe ετσι εχουν τα πραγματα!Δυο πορτες εχει η ζωη που λεει και το αθανατο λαικο ασμα!Η επιλογη ειναι δικη σου.Γιατι χτυπιεσαι και οδυρεσαι;Θα μου βγεις και αναρχικος τωρα;

ναι φιλε Schwabe, 2 πορτες εχει! δεν το καταλαβες ακομα? ή εισαι χριστιανος και ολα ειναι μια χαρα ή δεν εισαι χριστιανος και θα καεις στη "κολαση". τοσο απλα (το αλλο με τον τοτο το ξερεις?)!!!

ρε σκορπινα, ξερεις κι αλλα τετοια?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Xaraugh
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 08:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Xaraugh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Schwabe ετσι εχουν τα πραγματα!Δυο πορτες εχει η ζωη που λεει και το αθανατο λαικο ασμα!Η επιλογη ειναι δικη σου.Γιατι χτυπιεσαι και οδυρεσαι;Θα μου βγεις και αναρχικος τωρα;
--------------------------------------------------------------------------------


ναι φιλε Schwabe, 2 πορτες εχει! δεν το καταλαβες ακομα? ή εισαι χριστιανος και ολα ειναι μια χαρα ή δεν εισαι χριστιανος και θα καεις στη "κολαση". τοσο απλα (το αλλο με τον τοτο το ξερεις?)!!!

ρε σκορπινα, ξερεις κι αλλα τετοια?


Να σου πω εγω ενα που το βρηκα ετσι πσαχνωνταs εδω και κει!
Πολλα υπαρχουν βεβαια που εσυ τα θεωρειs ανεκδοτα αλλα πρεπει να ψαχτειs και εσυ, μην τα θελειs ολα ετσι ευκολα.
Ευχομαι ολοι σαs να ειστε καλα, αλλα προs το παρον σαs χαιρετω γιατι ετσι πρεπει.
Σκορπινα σε ευχαριστω για ολα, και ο Θεος να ειναι παντα η σκεπη σου.


ΤΗΝ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ 2002
ΕΝΗΜΕΡΩΣΙΣ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΠΕΡΙ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΕ ΠΡΩΤΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΛΗΡΟ.
(Το ονομα μου ειναι Νουλα και για οσους δεν ξερουνε τιποτα προς το ατομο μου, μεσα στο Ιντερνετ http : //www.noula.com, μπορουνε να διαβασουνε το Ανοιχτο Βιβλιο της 6ης σαλπιγγας της Αποκαλυψεως, και οτι σχετιζεται προς το εργο μου και οτι ο Κυριος μου ζητησε να κανω μεχρι σημερα.)
Το αμαιλ για να επικοινωνισετε μαζι μου ειναι noula@noula.com, και ηδη σας ευχαριστω εαν δεχτειτε να μου γραψετε ενα μικρο σημειωμα για το τι σκεφτοσαστε επανω σε τουτο το εργο μου, διοτι ετουτο το εργο ειναι για τους ανθρωπους Του Θεου.
Και αυτοι οι ανθρωποι εισαστε εσεις, εμεις και οι αλλοι.
ΤΟ 1995, ΜΕ ΔΕΧΤΗΚΕ Ο ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΠΕΙ Ο ΘΕΟΣ.
ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΝΑ ΕΡΘΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΝ ΔΕΧΤΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ.
ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΝΑ ΠΑΩ ΠΡΟΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΣΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ.
ΤΡΙΤΟΝ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΜΙΑ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ, ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΡΟΘΥΠΟΥΡΓΟ ΑΝ ΔΕΧΤΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ.
Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΡΧΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2002
- Η ΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ
ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟ ΚΛΗΡΟΣ.
ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΟΦΕΛΙΜΑ ΝΑ ΕΠΕΚΤΑΘΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΚΕΨΙΣ ΕΠΟΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ.
ΠΩΣ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙ ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΑΠΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΝΑ ΞΕΚΛΕΙΝΟΥΝΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟ.
ΠΩΣ ΝΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΕΝΑΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΧΤΟΥΝΕ ΟΡΘΙΟΙ;
ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΑΙΤΙΕΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΔΙΑΛΕΞΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΑΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΘΝΗ.
ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΣΚΕΨΙΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΕΙΣ ΒΑΣΗ ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΘΑ ΔΕΙΝΕΤΕ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΕΧΤΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΟΥΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣΥΝΗΣ ΤΗΣ ΝΥΜΦΗΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ.
ΜΕ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΤΟΧΟΙ ΓΙΑ ΕΤΟΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ.
ΠΡΩΤΟΝ Η ΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
ΔΕΥΤΕΡΟΝ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ.
Γ΄ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΟΒΑΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΖΗΤΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΩ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝΕ ΝΑ ΜΕ ΔΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΑΚΟΥΣΟΥΝΕ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΕΚΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑΧΕΩΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΝΑ ΝΟΙΩΣΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΙΣ ΑΙΤΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΝΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙ Ο ΕΠΟΥΡΑΝΙΟΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥΣ ΜΕΣΟΝ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΟΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΤΟΙΜΑΖΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 12 ΧΡΩΝΙΑ ΓΙΑ ΕΤΟΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΟ.
ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΗΜΑΣΤΕ ΨΥΧΙΚΑ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΤΟ ΘΕΛΗΜΑ ΤΟΥ ΤΡΙΑΔΙΚΟΥ ΜΑΣ ΠΑΤΕΡΑ.
ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΕΤΟΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΜΕ @ ΜΑΙΛ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΗ ΑΘΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ.
ΜΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΗΔΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΞΕΤΕ ΓΙΑ ΕΤΟΥΤΗΝ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ.
ΝΟΥΛΑ ΚΑΙ ΧΟΥΑΝ

Απαντησις της Ορθοδοξου Εκκλησιας την 21 μαρτιου 2002 οπως την ελαβα :
O Makariotatos den exei xrono gia synantiseis me thema ta oramata. Afta einai themata tou pnevmatikou sas, ston opoio kai prepei na apotantheite.
O Kyrios na sas stekei.
Pan Drakopoulos

Την 21 μαρτιου 2002
Χαρηκα ειλικρινα που δεχτηκατε να μου απαντησετε εστω και με αυτο το μικρο σημειωμα, διοτι ειναι σχεδον σημερα 12 χρονια που ο Κυριος ειναι κοντα μου και μου καθοδηγει τα βηματα μου.
Μου γραφετε οτι ο Μακαριοτατος δεν εχει χρονο για να ασχολειται με ονειρα και οτι πρεπει να παω να βρω τον πνευματικο μου για αυτο το ζητημα.
Πριν 12 χρονια οταν αρχισα να ομιλω στους ανθρωπους τριγυρω μου για τις προφητειες που ο Κυριος μου ειχε εξηγησει και που εκπληρωνοντουσαν στα παγκοσμια γεγονοτα, οσοι πιστεψανε η ζητησανε απο Τον Κυριο ενα σημειο για να πιστουνε με παιδικη καρδια ελαβαν οραματα με την Παναγια, με τον Χριστο, με τον Αγιο Ραφαηλ, την Αγια Ελενη και τον Αγιο Νικολα, κλπ.
Οταν εμαθε ετουτα τα γεγονοτα απο τον Παπα της περιοχης μου
ο Δεσποτας της περιοχης, ειρθε στην Εκκλησια και ανεβηκε στην θεση του στα δεξια της Εκκλησιας επανω, και ειπε οτι οσοι ακουνε πνευματα, και εχουνε οραματα με την Παναγια, με τον Χριστο, και με Αγιους ολα ειναι του σατανα.
Μου ειπε ο Κυριος που ειτανε κοντα μου, σηκω και πεσ΄του οτι και τον Ιησου Χριστο τον ειπανε δαιμονισμενο, και τοτες ο Δεσποτας μπρος σε ολο τον κοσμο μου φωναξε εξω- εξω εμπρος σε ολο τον κοσμο που βρισκοτανε στην Εκκλησια.
Προσπαθησα πολλες φορες να του μιλησω, αλλα μου ειπε δεν χρειαζεται διοτι ειμαι σιγουρος οτι ειναι ο σατανας που σου ομιλει.
Και απο τοτες ο Κυριος μου ζητησε να ειμαι στην ερημο, δηλαδη μακρια απο τετοιες αρνητικες επεμβασεις και κοροιδιες.
Μονον οταν ερχομαι στην Ελλαδα, παω εξομολογιεμαι και παιρνω την Θεια Κοινωνια για οσες Κυριακες ειμαι στην Ελλαδα.
Αυτα σας τα γραφω για να ξερετε για ποιον λογο δεν ειναι δυνατον να κανω αυτο που μου λετε.
Αλλα χαρηκα ιδιαιτερως που επιτελους ελαβα μια σχετικη απαντηση απο τον Ορθοδοξο Υπευθυνο, που δειχνει ξεκαθαρα την θεση του απεναντι στο αιτημα Του Κυριου και φυσικα θα τοποθετηθει η απαντησις του στο ιντερνετ οπου βρισκεται το Ανοιχτο Βιβλιο της 6ης σαλπιγγας για να ξερει ο καθενας που διαβαζει τις επιστολες ποια ειναι η σχετικη απαντησις του.
Δεν θα προσπαθησω να σας πω τιποτα αλλο διοτι εαν ειχατε παρει την σοφη αποφαση να διαβασετε πρωτα ολο το Ανοιχτο Βιβλιο ως το τελος,
θα ειχατε την απαντηση σας εαν ειναι πραγματι ο Κυριος η οχι.
Αλλα εφ΄οσον απαντησατε χωρις να μελετησετε πρωτα το περιεχομενο, τοτες η απαντησις σας ειναι κατανοητη.
Ειναι σχεδον 2 χρονια που το Ανοιχτο Βιβλιο βρισκεται μεσα στο Ιντερνετ, στα ελληνικα, στα γαλλικα, στα αγγλικα και στα ισπανικα.
Αλλα, εφ΄οσον ο Κυριος μου υποδειξε οσα γραφτηκανε, ο Κυριος θα δειξη και την σφραγιδα οτι ολα ειναι πραγματικα αληθεια.
Διοτι πρεπει να σφραγισει με θεικη δυναμη το Ανοιχτο Βιβλιο και το εργο μου, γι΄αυτο μου ειπε οτι σε λιγο θα χτυπηθει η Ελλαδα με διαφορες πληγες ωσπου να ελευθερωθουνε οι τηλεορασεις για να ακουστει το Καλο Νεο.
Διοτι για τον εσχατο καιρο θα δωσει μεγαλη δυναμη στους μαρτυρες του για να ακουστει ο Λογος Του, διοτι με την αγαπη και την συζητηση και με τα οραματα και με θαυματα, ο ανθρωπος γενικα και σε ολες τις εποχες δεν δεχοτανε τον Λογο του Θεου, γι΄αυτο προβλεψε προ πολλου ο Κυριος οτι
η δυναμις των μαρτυρων του θα ειτανε να χτυπανε τα κρατη με πληγες.
Οχι οτι οι ιδιοι ειναι ικανοι να κανουνε το παραμικρο απο μονοι τους.
Τιποτα απο μονοι τους δεν ειναι ικανοι να κανουνε, αλλα ο Θεος που τους δινει αυτη την δυναμη.
Ουτε θελω να γραψω αν ειναι Του Θεου, θα φανει. Διοτι σημερα μετα απο 12 χρονια, δεν ειμαι πια στο σταδιο να ψαχνω εαν ειναι απο Τον Θεο, διοτι μετα απο τοση παιδαγωγηση και σοφια που μοιραστικε μαζι μας, θα ειτανε λυπητερο και πολυ προσβλητικο για Τον Θεο, να τολμησω να ξεστομισω σημερα τετοια φραση.
Μην στενοχωριεστε, ολοι επανω στην γη περιμενουνε μια θεικη ενδειξη σχετικα με το εργο των δυο μαρτυρων, τα δυο ελαιοδεντρα Του Κυριου.
Ειρθε η ωρα να δωθει στην γη ετουτη η μεγαλη ενδειξις.
Ποιες ειναι οι πληγες με τις οποιες μπορουνε να χτυπηθουνε τα κρατη
ωσοτου ακουστει η 6η σαλπιγγα:
Πλημμυρες, σεισμοι, ανεμοι δυνατοι, διαφορες πληγες με εντομα, ξηρασια, και επιδημιες, κλπ. Οπως ο Μωυσης στην εποχη που πηγε να δει τον Φαραω. Οπως ειναι εξ΄αλλου γραμμενο προ πολλου.
Απο την ωριμοτητα και την υπευθυνοτητα των ανθρωπων μπορουνε να αποφευχθουνε να χτυπουνε την γη ετουτες οι διαφορες πληγες.
Σημερα ομως που ειναι η αρχη, το ξεκινημα και αυτο θα γινει απο την Ελλαδα, δεν εχουνε την ιδια σημασια οι πληγες. Οι πρωτες πληγες στην Ελλαδα θα ειναι για ολη την ανθρωποτητα η σφραγιδα Του Θεου οτι το Ανοιχτο Βιβλιο και το εργο ειναι οδηγημενο απο τις επτα βροντες, δηλαδη απο Τον Ιδιο Τον Θεο.
Γι΄αυτο ολη η ανθρωποτητα θα χαρει οταν τις δει να εκπληρωνονται στην Ελλαδα.
Οι τρεις πρωτες θεικες πληγες σε σχεση με το εργο των δυο μαρτυρων αρχιζουνε απο την Ελλαδα και θα πεσουνε σε παρα πολυ λιγο καιρο, πρωτον πλημμυρες, δευτερον σεισμος, τριτον ακριδες.
Και μετα βλεπουμε, μονον ο Θεος ξερει και πως θα καθοδηγησει τα παντα, και τις διαφορες εξελιξεις που θα συνεχισουνε.
Με αυτα τα θρησκευτικα νεα που απο την μια μας γεμιζουνε χαρα διοτι αρχιζει συγκεκριμενα το εργο των δυο μαρτυρων, και με την λυπη που θα υποδεχτει ο λαος της Ελλαδος πληγες, σας χαιρετουμε με χριστιανικη αγαπη.
Εχετε την δυναμη να σταματησετε οποτε το αποφασισετε για την εξακολουθηση απο οτι ξερετε, ειναι στο δικο σας χερι, ξερετε την ηλεκτρονικη μας διευθυνση.
Ο Τριαδικος μας Πατερας να καθοδηγησει τα βηματα σας με πνευματικο ζηλο και πνευματικη ωριμοτητα και υπευθυνοτητα.
Με χριστιανικη αγαπη
Νουλα και Χουαν.

Πριν γαλασειs ξανα βλεπε ημερομηνειεs!
Το παρακανα λοιπον εγω? Γιατι μηπωs επειδη εσειs δινετε ξιδι και εγω προσπαθω να σαs δοσω πνοη?
Ο καθεναs λοιπον μην περιμενει μονον απο τον αλλον βοηθεια, για να του ειναι μονον τοσο ευκολα απο τον καναπε να βριζει τα πιστευω των αλλων, αλλα θα πρεπει να θελει και αυτοs να προσπαθησει για τον ιδιο του τον εαυτο.
Αυτη ειναι και η ελευθερια του καθενοs. Γιατι αυτην την λεξη πολλοι απο εσαs την πατε οπου βαδιζει ο ανεμοs.
Ο καθεναs για μενα παντωs ειναι σεβαστο προσωπο γιατι ειναι παιδι Του Θεου.
Σαs χαιρετω με αγαπη ολουs.

<<Η Αληθεια Ζει και κατοικει αναμεσα μαs>>.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 09:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πλημμυρες, σεισμοι, ανεμοι δυνατοι, διαφορες πληγες με εντομα, ξηρασια, και επιδημιες, κλπ. Οπως ο Μωυσης στην εποχη που πηγε να δει τον Φαραω. Οπως ειναι εξ΄αλλου γραμμενο προ πολλου."

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ,ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:
ΠΙΘΑΝΟ ΠΥΡΗΝΙΚΟ ΠΟΛΕΜΟ,ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ,ΤΟΞΙΚΗ ΒΡΟΧΗ,ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΟΖΟΝΤΟΣ,ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΡΟΠΙΚΩΝ ΔΑΣΩΝ,ΠΕΙΝΑ ΚΑΙ ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,ΓΕΝΕΤΙΚΩΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΤΡΟΦΙΜΑ,ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΠΟΛΕΜΟΙ,ΜΟΛΥΝΣΗ ΤΗΣ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑΣ,ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΟΥ,ΛΙΩΣΙΜΟ ΤΩΝ ΠΑΓΩΝ ΤΩΝ ΠΟΛΩΝ..
ΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΕΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΕΝΤΟΜΑ ..ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΘΕΙΚΗ ΕΠΕΜΒΑΣΗ,ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΠΙΟ ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΑ !!

"Ελλαδα και θα πεσουνε σε παρα πολυ λιγο καιρο, πρωτον πλημμυρες, δευτερον σεισμος, τριτον ακριδες."
ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΔΗΛΑΔΗ..ΤΩΡΑ ΘΑ ΜΑΣΗΣΟΥΜΕ ?

"Διοτι για τον εσχατο καιρο θα δωσει μεγαλη δυναμη στους μαρτυρες του για να ακουστει ο Λογος Του, διοτι με την αγαπη και την συζητηση και με τα οραματα και με θαυματα, ο ανθρωπος γενικα και σε ολες τις εποχες δεν δεχοτανε τον Λογο του Θεου, γι΄αυτο προβλεψε προ πολλου ο Κυριος οτι
η δυναμις των μαρτυρων του θα ειτανε να χτυπανε τα κρατη με πληγες."
Ε,ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΑΠΟΕΙΔΕ Ο ΥΨΙΣΤΟΣ ,ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΤΕΛΙΚΑ,ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΜΟΥ..ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΕΦΤΙΑΧΝΕ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ? ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΕΚΑΝΕ,ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ΠΑΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ?

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ...>>> "Με χριστιανικη αγαπη
Νουλα και Χουαν.
"...ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΜΙΣΟΥΣΑΝ ΚΙΟΛΑΣ..

ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ?
ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΨΥΧΟΠΑΘΗ ΝΑ ΣΑΣ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ,ΠΕΤΑΞΤΕ ΜΑΚΡΙΑ ΤΙΣ ΔΕΙΣΙΔΑΙΜΟΝΙΕΣ..
ΖΗΣΤΕ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ,ΠΡΑΤΤΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΣΟ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΣΤΕ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ,ΣΗΜΕΡΑ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙ ΣΤΑ ΑΣΤΡΑ,ΟΛΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ..ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ,ΠΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΔΕΝ ΦΩΝΑΞΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΦΗΤΕΥΣΑΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ? ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΕΚΡΟΙ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ..
ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΡΘΕΙ ΤΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΣΥΜΒΕΙ ? ΤΟ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΕΝΑΣ ΠΛΑΝΗΤΑΚΟΣ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ?

Ήρθα, είδα, νίκησα, είπε ο στρατηγός. Ανέβηκες, ξεκίνησες, έφτασες! ώρα να κατεβείς! λέει ο φιλόσοφοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 10:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xaraugh,

αυτή η.............."Θεϊκή" εντολή που παρουσίασες είναι "ένδειξη" της...."θέλησης Του"??? Πάντως, (νομίζω δηλαδή!) εάν ξεψαχνίσεις την Βίβλο ίσως και να βρείς ΚΑΙ αυτή την προφητεία! Δέν μπορεί, ΚΑΠΟΥ θα το λέει..........(!)

Ας σοβαρευτούμε όμως λίγο και ας αφήσουμε τα "οράματα" (ξεσπάσματα!) θρησκοληψείας για καμία απογευματινή προσευχή σε κανένα μοναστήρι!

Ας πούμε καλύτερα λίγα λόγια ως πρός τα συγγράμματα εκ των οποίων ξεπηδούν και οι εκάστοτε.......νεο-προφήτες! Διότι αυτά τα συγγράμματα είναο τόσο αντιφατικά και τόσο διάτρητα, ωστε πραγματικά ΜΟΝΟ ενας πιστός (και τυφλός) μπορεί να τα δεχθεί.

Το 367 μ.Χ. ο Αθανασιος συγκροτησε τον καταλογο των εργων (τα....τελικά "θεόπνευστα") τον οποιο επικυρωσαν δυο συνοδοι, του Ιππώνος το 393 μ.Χ. και της Καρθαγένης το 397 μ.Χ. Παει αυτο.

Οσοι ακολουθησαν εκαναν αυτο που κανεις και εσυ τωρα Xaraugh.

Στρουθοκαμηλιζαν και εψαχναν "πνευματικες προεκτασεις", ενίοτε και.."θαύματα".
Πραγματι υπαρχουν τεραστιες πνευματικες προεκτασεις στο αν π.χ. η σταυρωση εγινε μια μερα πριν απο το Πασχα των Εβραιων κατα Ιωαννη και μια μερα μετα κατα ολους του αλλους. Πρεπει να γνωριζω ΤΙ αντιπροσωπευουν οι Ευαγγελιστες (δηλαδή οι ανώνυμοι γραφιάδες μοναχοί) για να καταλαβω οτι δεν ξερουν τι τους γινεται σ'άυτα που γραφουν.

Η μηπως επειδη μαθαινουνε στα παιδακια οτι ο Χριστος γεννηθηκε σε μια φατνη ταξιδευοντας απο την Ναζαρετ στην Βηθλεεμ, νομιζετε οτι εχουμε ολοι μυαλο μικρου παιδιου? Εάν δούμε αυτά που γράφετε.....μάλλον!

Για παράδειγμα:
Κατα Λουκα γεννηθηκε σε παχνι στην Βηθλεεμ. Γιατι κατα Μαρκο γεννηθηκε........ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΒΗΘΛΕΕΜ ΑΦΟΥ ΕΚΕΙ ΕΜΕΝΕ ΑΝΕΚΑΘΕΝ Η ΟΙΚΟΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ ΤΟΥ ΝΑΖΩΡΑΙΟΥ!

ΕΝΟΣ ΝΑΖΩΡΑΙΟΥ, ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΗΝ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΒΑΘΟΣ (?) ΔΕΝ ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΗΣ ΝΑΖΑΡΕΤ, ΑΦΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΗΘΛΕΕΜ ΑΛΛΑ ΝΑΖΑΡΕΙΝΟΣ, ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΤΟ IMAGE ΠΟΥ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥ ΟΙ ΚΛΗΜΗΔΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΘΑΝΑΣΙΟΙ, ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΝΑΖΑΡΕΤ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΟΥΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΣΙΩΠΗΣΟΥΝ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ!!! Έτσι τον φαντάστηκαν, έτσι τον θέλησε η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΑΣ ΤΟΝ ΠΛΑΣΑΝΕ!

Τετοια και αλλα "πνευματικά" γινονταν κατα την συνταξη της "Αγιας Γραφης" (απο την οποία και.....αντλείτε εντολές!!) και αν πραγματικα πεθανε πανω στο Σταυρο για σας, τωρα πια θα το εχει μετανιωσει.

Δεν ξερω και δεν με ενδιαφερει να μαθω ποσοι ακριβώς "Χριστοί" υπηρχαν και πως τους μαντρωσαν οι Οικουμενικες. Ειναι γνωστη αλλωστε η εφεση που εχει στο μαντρωμα η εκκλησια του Χριστου.......

Αυτο που λεω και θα το φωναζω μεχρι να το ακουσουν ολοι οσοι δεν ειναι δογματικοι ειναι το εξης:
Ο ΛΟΓΟΣ ΕΝΟΣ ΘΕΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗΣ ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟΣ. ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΔΕΧΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΑΛΙΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΘΑΝΑΣΗ ΑΝΤΩΝΗ Η ΒΡΑΣΙΔΑ! Αυτά περί..."Θεόπνευστων" βιβλίων και Θεών.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦ'ΕΝΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΗΜΩΝ (όπως σκούζετε) ΚΑΙ ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΝΑ ΑΝΑΙΡΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ. Διότι, αν το πήρατε χαμπάρι, αυτό ακριβώς συμβαίνει!

Με τα δεκανίκια και τα......οράματα (!) ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΟΥΜΕ ΘΕΟΥΣ Xaraugh. Και όταν το κάνουμε, τότε μοιραία και ξεφτίζουνε στο χρόνο.

Τελικά, τί μας δείχνει ο χρόνος?????


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 11:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σας ευχαριστω ολους για οτι γραπσατε προς το προσωπο μου.
Η δικαιοσυνη σας ηταν αρκετα κατανοητη για το δικο μου φτωχο μυαλο.
Τον δρομο τον εγραπσε καποιος που με αποκαλεσε Καρκινο, καλη διαδρομη λοιπον για να γελασετε και εσεις μεσα στην αναιδεια σας!!! (Εκτος μερικων)
Αλλα ειτε σας αρεσει ειτε δεν σας αρεσει, δυο εκλογες θα εχεται, υπομονη λοιπον και το μελλον θα διξει!
Κουβεντα δεν θα πω παραπανω, ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΜΕ ΚΡΙΝΑΤΕ.
Αυτα για τωρα, θα επανελθω να ειστε βεβαιοι γι’αυτο, και θα πρεπει να γνωριζετε εγω ειμαι ενας μηδαμινος και πολυ κατωτερος απο τους περισσοτερους απο εσας, (τουλαχιστον ετσι εγω αισθανομαι και αδιαφορω για τις δικες σας κρισεις) συνεπως απο μενα δεν θα δειτε κριση με την σημασια της λεξις αλλα απο αλλου. Σας το βεβαιωνω αυτο!




Ρε καϋμένη, αφού ακολουθείς το δρόμο του χριστού σου, γιατί κρύβεσαι σαν τους Μουτζαχεντίν; Δεν θα ήθελες να χριστείς και εσύ μάρτυρας;
Έννοια σου όμως. Δεν βρίσκομαστε σε εκείνες τις εποχές όπου όλοι θεοποιούσαν το καθετί μέχρι και ότι η πορδή ήταν φωνή θεού. Έτσι είναι κα Βαρβ. Νούλα. Έννοια σου και η έρευνα μου για το άτομο σου προχωράει. Θα δούμε γιατί κρύβεσαι. Είμαι σίγουρος θα βρω πολλά άπλυτα!

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 11:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Χαραυγή γειά σου,
όπως ήδη θα γνωρίζεις είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και λίγα μηνύματα πριν εξέθεσα - με κάποια επιφύλαξη - την δισαρέσκιά μου γι' αυτά που διάβασα. Λόγω του ότι το κείμενό σου είναι μεγάλο και δεν μπορώ να επισημάνω όλα τα σημεία στα οποία είχα και έχω επιφυλάξεις θα σου πω ένα δύο από αυτά να μου τα εξηγήσεις...
λέει λοιπόν η κυρία αυτή...


quote:

Οποιος πιστεψει κι’ επικαλεστει το Αγιο Ονομα Μου και ντυθει τον καινουργιο ανθρωπο εν Χριστο θα σωθει.

Ποιό είναι αυτό;

quote:
Η τριτη κατηγορια προφητειων αναφερονται στη Δευτερα Παρουσια Του Μεσσια, Του Κυριου Ημων Ιησου χριστου.


Σίγουρα; Μα...είναι Κύριος του Θεού; Δεν είναι ΕΝΑ;;;

quote:

Το φαναρι των εθνων, το κρατος Ισραηλ.


Αυτό πάλι; Το καταλαβαίνεις εσύ; Γιατί εγώ...

quote:
Στην 6η σαλπιγγα θα διαβασετε και για τα δυο Ελαιοδεντρα Μου: οι δυο Μαρτυρες που σε λιγο θα αρχισουν το Μεγαλο τους Εργο.

Γνωρίζεις ή όχι ότι οι μάρτυρες είναι τρείς και όχι δύο; Ηλίας, Ιωάννης και Ενώχ! ΤΡΕΙΣ!!!

quote:
Το Ανοιχτο Βιβλιο με τον ορκο εχει σταλει σε ολα τα προξενεια των κρατων της γης, μεσω μιας βιντεοκασετας και 3 φυλλαδων.

Ο Θεός λέει κάτι τέτοιο;

quote:

Μην κρινετε γιατι η κριση ανηκει σε Εμενα και Στον Ιησου Χριστο,

Νέος διαχωρισμός; Δεν τα βλέπεις;


quote:

Μονο οσες εχουν τριγωνικο σχημα ερχονται απο ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΘΕΟ.

Αυτό πάλι; Αλλά ας το αφήσω ασχολίαστο μην παρεξηγηθούμε...

quote:

Οταν Το Αγιο Πνευμα Του Θεου σας μιλαει, δινει Δοξα Στον Θεο, Τον Θεο του Ισραηλ, του Αβρααμ, στον Αιωνιο Θεο Γιαχβε και σας λεει πως ο Ιησους Ειναι ο Χριστος, Χρισμενος, Του Θεου.


Το κερασάκι στην τούρτα...ή καλύτερα στην πλάνη... Μα ποιούς πάει να ξεγελάσει επιτέλους! Ονομάζει τον Θεό μου (Ιησού Χριστό) ΧΡΙΣΜΕΝΟ;;; Δεν βλέπεις ότι ΔΕΝ είναι Θεός ο Ιησούς με αυτά που λέει; Άσε για το όνομα που δίνει στον εαυτό του! Έχει ο Θεός όνομα;;; Ποιός θεός κρίβεται πίσω από αυτά; Δεν βλέπεις;;;
Ξεχνάς τι λέει ο Ιωάννης στην Καινή Διαθήκη; Ένας από τους δύο τρόπους που θα έχετε γνώση αν είναι ψέματα αυτά που ακούτε είναι ότι θα ονομάζουν τον Ιησού μεγάλο μύστη - χρισμένο και όχι ΘΕΌ!!!

quote:
Το Αγιο Μου Πνευμα σφραγιζει με οραματα, Θεια ονειρα,

Δεν βλέπεις ΠΟΥ στηρίζει την ύπαρξή του;;; Εκεί που του επιτρέπεται να υπάρχει!!! Εκεί που έχει ΠΡΟΣΒΑΣΗ!!!

Το ποιό τραγικό όμως ξέρεις ποιό είναι; Παρουσιάζει τον ΑΠΕΙΡΟ Θεό σαν ον ΠΑΝΩ από τον Χριστό μας (όχι ίσο με Αυτόν). Αν ποτέ εμβαθύνεις στη θρησκεία μας θα καταλάβεις ότι ο Θεός που επικοινωνεί με τους ανθρώπους δεν είναι ο ΠΑΤΕΡΑΣ αλλά ο ΥΙΟΣ ο ΛΟΓΟΣ που είναι ο Ιησούς Χριστός!

Αυτός ο πονηρός (όποιος και εάν είναι) ονομάζει τον εαυτό του θεό και "υποβιβάζει" τον ΑΛΗΘΙΝΟ ΘΕΟ με αυτόν τον τρόπο! Έξυπνο!!!!
Έχω πολλά να σου πω (επειδή είσαι και εσύ χριστιανός) αλλά αν το κάνω εδώ μέσα πολύ φοβάμαι ότι θα ακούσουμε τα πάνδεινα...οπότε άστο καλύτερα. Ελπίζω να κατάλαβες κάποια πράγματα.

Σε χαιρετώ με πολύ αγάπη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2003, 13:40:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Θεός των Εβραίων, που αργότερα κατέληξε και Θεός των αποκαλούμενων Χριστιανών ως πατέρας του Χριστού καθώς και των Μωαμεθανών ως Αλλάχ (αλ=ο & ιλάχ=θεός), αρχικά αποκαλύφθηκε κατά την Εβραϊκή παράδοση με το όνομα Παντοκράτορας.

Με το όνομα Γιαχβέ αποκαλύφθηκε πολύ αργότερα (+500χρόνια) στο Μωυσή. Η προφορά «γιαχβέ» προκύπτει από την συνεκφορά των τεσσάρων συμφώνων JHWH (η εβραϊκή χρησιμοποιούσε μόνο σύμφωνα). Το τετραγράμματο αυτό αναφέρεται στην Πεντάτευχο (κατά τους Χριστιανούς Παλαιά Διαθήκη) 6.823 φορές ως το όνομα του Θεού τους.
Στις ελληνικές εκδόσεις έχει αντικατασταθεί με τη λέξη «Κύριος» ως όνομα Του, επειδή έτσι παρέλαβαν την μετάφραση από τους Εβδομήκοντα (Ο’). Μία μόνο φορά «ξεγλιστράει» το όνομα Ιεοβά (Έξοδος ΣΤ, 3).

Οι Ιουδαίοι μετά την Βαβυλώνια αιχμαλωσία, και από σεβασμό προς το Θεό τους, δεν έβαζαν καθόλου στο στόμα τους τη λέξη «Γιαχβέ», και όταν ήθελαν να μιλήσουν για το Θεό τους χρησιμοποιούσαν το όνομα adonaj (Αδωνάι), που και αυτό ως ταυτόσημο με το Γιαχβέ, μεταφράστηκε από τους Ο’ με το Κύριος ως όνομα.
(σημ: η λέξη «Ελοχείμ» σημαίνει στα εβραϊκά «άνθρωπος του Θεού»)

Ο Γιαχβέ επικοινωνούσε με τους δούλους του Ισραηλίτες μέσω ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΩΝ ΤΟΥ. Κάθε προφήτης ήταν εκλεκτός του άνθρωπος, ήταν κατά την εβραϊκή έκφραση Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, που τον επισκέπτονταν στα ενύπνια του (Αριθμοί ΙΒ’,6 και Ψαλμοί Η’, 4) και του ανέθετε να μεταφέρει στον περιούσιο Λαό του τους λόγους του, τις αποφάσεις του και τις εντολές του (Ιεζεκιήλ Γ’ , 4).

Με την έννοια αυτή χρησιμοποιείται πολλές φορές στα βιβλία της Πεντατεύχου (Π.Διαθήκης) η φράση «Γιος του ανθρώπου». Μόνο στο προφητικό βιβλίο «Ιεζεκιήλ» ο Γιαχβέ φέρεται να προσφωνεί το συγγραφέα-προφήτη ΕΝΕΝΗΝΤΑ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ συνολικά με τη φράση «Υιέ ανθρώπου» (Β’,1,3,6 και 8, Γ’1,3,4, κ.α.). Με την ίδια ακριβώς φράση προσφωνεί ο Γιαχβέ και τον προφήτη Δανιήλ (Δανιήλ Η’, 17).

Ο Ναζωραίος Ιησούς (ιδιότητα δηλώνει και ΟΧΙ καταγωγή!) αυτοαποκαλούνταν, όπως είναι γνωστό, ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, γεγονός που φανερώνει ότι ο ΙΔΙΟΣ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΗ…………..

Άνθρωποι του θεού ήταν όμως ΚΑΙ ΟΙ ΝΑΖΗΡΑΙΟΙ! Ο θεσμός του Ναζηραίου καθιερώθηκε με ΝΟΜΟ ΤΟΥ ΜΩΥΣΗ. Κάθε άνδρας ή γυναίκα μπορούσε να κάνει ευχή Ναζηραίου, για να αφιερωθεί στο Γιαχβέ για κάποιο διάστημα ή και για ολόκληρη τη ζωή του. Κατά την διάρκεια της αφιέρωσης τους απαγορευόταν στους Ναζηραίους να πίνουν οινοπνευματώδη ποτά, και γενικά να πίνουν ή να τρώνε οτιδήποτε προέρχεται από αμπέλι, από τον φλοιό μέχρι και τον πυρήνα του καρπού. Απαγορευόταν επίσης να κόβουνε τα μαλλιά τους ή να ξυρίζονται (επίσης, Αριθμοί κεφ. ΣΤ’).

Παραφράζοντας και αλλοιώνοντας τα ιουδαϊκά ιερά κείμενα οι μετέπειτα Χριστιανοί, ερμήνευσαν την παρουσία (?) του Ιησού ως τον ερχομό του Μεσσία (Messiah). Τον αναμενόμενο αυτό Σωτήρα και αιώνιο Βασιλιά του Ισραήλ, ο συγγραφέας του σχετικού βιβλίου «Δανιήλ» (γράφτηκε περ.τον 2ο αιώνα πχ) τον ονομάζει Messiah, τίτλος που στα ελληνικά έχει αποδοθεί με την λέξη «Χριστός» (Δανιήλ Θ, 25 & 26).

Οι Χριστιανοί λοιπόν, πιστεύουν ότι ο «Χριστός» του Δανιήλ γεννήθηκε στο πρόσωπο του Ναζωραίου Ιησού. Πλην όμως, αν και επικαλούνται ΜΟΝΟ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ την Πεντάτευχο, οι προβλέψεις των προφητών Ησαϊα και Μιχαϊα για την κατάργηση των φονικών όπλων και το σταμάτημα των πολέμων, δεν έχουνε πραγματοποιηθεί ακόμη. Αν και έχουνε περάσει δύο χιλιάδες χρόνια μετά την γέννηση του………………………………………

Αυτά περί «Λογου» και «Υιών»!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 09:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ...
Γιατί μου μυρίζει οτι κάποιοι(ες) παίζουν το ρόλο του καλού μπάτσου στο στόρι που παρα-κωλου-θώ?...
Και που αποσκοπούν?...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 12:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απαντησις της Ορθοδοξου Εκκλησιας την 21 μαρτιου 2002 οπως την ελαβα :
O Makariotatos den exei xrono gia synantiseis me thema ta oramata. Afta einai themata tou pnevmatikou sas, ston opoio kai prepei na apotantheite.
O Kyrios na sas stekei.
Pan Drakopoulos

μια μικρη απορια που μου δημιουργηθηκε διαβαζοντας το κειμενακι.
Εκει στην αρχιεπισκοπη ή στο κλιμακιο που δινουν απαντησεις στους "πιστους" τους, δεν εχουν ελληνικη γραμματοσειρα? αν ειναι δυνατον! απαντουν σε ολους με greeklish???

Δεν πειράζει άγνωστε φίλε, τι και αν έχουμε το ίδιο ονοματεπώνυμο και σε παρεξήγησαν όπως λες?
Το e-mail μου το άλλαξα, έβαλα και υπογραφή να το βλέπουν. Το όνομα μου δυστυχώς(!!!) δεν γίνετε να το αλλάξω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 12:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Γρηγόρη,
Αν σου... "μυρίζει" κάτι άσχημα δεν έχεις παρά να σταματήσεις να το παρα-κώλου-θεις ή να μυρίσεις λίγο βασιλικό. "Διώχνει" τις δυσάρεστες οσμές!!

Αγαπητή Χαραυγή, έγραψες

quote:

ναι φιλε Schwabe, 2 πορτες εχει! δεν το καταλαβες ακομα? ή εισαι χριστιανος και ολα ειναι μια χαρα ή δεν εισαι χριστιανος και θα καεις στη "κολαση". τοσο απλα (το αλλο με τον τοτο το ξερεις?)!!!

ρε σκορπινα, ξερεις κι αλλα τετοια?

Να σου πω εγω ενα που το βρηκα ετσι πσαχνωνταs εδω και κει!
Πολλα υπαρχουν βεβαια που εσυ τα θεωρειs ανεκδοτα αλλα πρεπει να ψαχτειs και εσυ, μην τα θελειs ολα ετσι ευκολα.
Ευχομαι ολοι σαs να ειστε καλα, αλλα προs το παρον σαs χαιρετω γιατι ετσι πρεπει.
Σκορπινα σε ευχαριστω για ολα, και ο Θεος να ειναι παντα η σκεπη σου.


quote:

Πριν γαλασειs ξανα βλεπε ημερομηνειεs!
Το παρακανα λοιπον εγω? Γιατι μηπωs επειδη εσειs δινετε ξιδι και εγω προσπαθω να σαs δοσω πνοη?
Ο καθεναs λοιπον μην περιμενει μονον απο τον αλλον βοηθεια, για να του ειναι μονον τοσο ευκολα απο τον καναπε να βριζει τα πιστευω των αλλων, αλλα θα πρεπει να θελει και αυτοs να προσπαθησει για τον ιδιο του τον εαυτο.
Αυτη ειναι και η ελευθερια του καθενοs. Γιατι αυτην την λεξη πολλοι απο εσαs την πατε οπου βαδιζει ο ανεμοs.

Πρέπει να ομολογήσω αγαπητή Χαραυγή ότι σε... "χάνω". Μου είναι δύσκολο να ακολουθήσω τον τρόπο σκέψης σου. Ίσως έχω πρόβλημα κατανόησης τελικά. Το θέμα του topic είναι "Ιησούς Χριστός είναι..."

Το παραπάνω σχόλιο αναφέρεται γενικότερα και στο σύνολο του κειμένου σου.

Με εκτίμηση
--Je^3--

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2003, 20:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας φίλοι μου.

Ολα αυτά τα περί Νούλας λοιπόν μου θυμίζουν τους μάρτυρες του Ιεχωβά.
Εμείς λέει είμαστε αναμάρτητοι, δεν βρίζουμε δεν καπνίζουμε, ... κα
Εμείς λοιπόν θα πάμε στον παράδεισο , δηλαδή εδώ... εδώ είναι ο παράδεισος.. οπότε δεν θα πεθάνουμε οταν θα γίνει η 2α παρουσία...

Αγαπητή φίλη χαραυγή.. διάβαζε οτι θέλεις οπως ολοι μας... μην πιστεύεις ομως τίποτα...
Μην φοβάσε οτι αν δεν πιστέψεις στα λόγια της κας Νούλας δεν θα πάς στον παράδεισο.... ή οτι δεν θα είσαι η εκλεκτή ...
Δηλαδή οι εκλεκτοί θα είναι μόνον οσοι πιστέψουν στα λόγια του ανοικτού βιβλίου???
Και ολοι οι αλλοι λαοί Κινέζοι, Ιαπωνέζοι, Εσκιμώοι, Ινδοί,
αυτοί δεν είναι καλοί και ενάρετοι άνθρωποι.

Το Θεός του Ισραήλ και μόνο πρέπει να σε παραξενέψει.
Ο Δημιουργός Χαραυγή δεν είναι κανενός λαού.
Εχεις ανοικτό μυαλό ... για να γράφεις εδώ... στα εσωτερικά... και εχεις και πνευματικές ανησυχίες...
Μην πιστεύεις τέτοια πράγματα...
Στο λέω φιλικά δεν εχω κάτι να κερδίσω...
ALLZZARO

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Telxinas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2003, 01:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Telxinas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χριστός, υπήρξε δεν υπήρξε, δεν ίδρυσε καμμιά θρησκεία. Είπε(αν υπήρξε) κάποια πράγματα, μίλησε για κάποια ιδανικά. Οι περισσότερες θρησκείες, άλλοστε, τα ίδια κυρήττουν. Η δημιουργεία "στρατοπέδων" ήταν το μεγαλύτερο έγκλημα, ο υποβιβασμός και το περιθώριο για αυτόν που δεν άνηκε στο εκάστοτε "στρατόπεδο", ασυγχώρητο. Ποιός είναι αυτός ο οποίος θα πει για μένα, για μένα που πράττω το καλό, για μένα που σταματάω το αμάξι μου για να σώσω ένα σαλιγκαράκι στη μέση του δρόμου, για μένα που εφορμόζω την τιμιότητα και την δικαιοσύνη, την αγάπη και τον οίκτο, ποιός θα πει για μένα ότι επειδή δεν είμαι στο "στρατόπεδο" του, δεν θα σωθεί η ψυχή μου και ας είμαι όλα αυτά τα παραπάνω; Ποιό είναι αυτό το τέρας που αυθαίρετα θέτει τον εαυτό του σαν υπόδειγμα ανθρώπου υποβιβάζοντας εμένα;
Δεν χρειάζεται κανένας μεσσίας, κανένας χριστός, κανένας βούδας, κανένας μωάμεθ για να μου συστήσει τα ιδανικά. Το μυαλό μου είναι ικανό να κρίνει και να πράξει σωστά. ... Αντικειμενικά σωστά!

Reptile, δεν ασχολούμε μαζί σου και είναι εμφανές, μην ασχολήσε μαζί μου. Κάνε κάτι άλλο.

Όταν η λογική ξεπερνάει τα όρια της φαντασίας, τότε μόνο βρίσκεις την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy