ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιησούς Χριστός είναι......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
rosiemar
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 12:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosiemar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ

...ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΕ ΕΒΡΙΣΑ και αν αυτός δεν ήταν ο δικός σου σκοπός πες μου πως αλλιώς να λάβω ¨την ξεραιλα¨που με διεπει;ως φιλοφρονηση;

εαν αισθανεσαι παγιδευμένος και ανευ επιχειρηματων κολλημενος στην γωνια μην αντιδρας σαν το γατι φτυνοντας.

...αλλωστε το να προσπαθεις να με πεισεις οτι υπαρχει δεν ειναι και αυτο μια μορφη ξεραιλας;

εσυ τον βιωνεις με το ειναι σου και εισαι σιγουρος οτι υπαρχει.

εγω ειμαι σιγουρη οτι υπαρχω μονο εγω γιατι μονο εμενα βρισκω οταν ψαχνω.

ειμαι μερικα pixel στην οθονη σου.

εισαι σιγουρος οτι ειμαι αληθινη η θηλυκια η ανθρωπος;

το πιστευεις και αυτο φτανει; τελεια!

μπορει να στο ειπανε κιολας ανθρωποι που θεωρεις σπουδαιους. great! μπορει και να γραψανα και βιβλια και να κανανε και διατριβες. υπεροχα!

εμενα δεν μου φτανει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


398 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 13:25:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μπορει να στο ειπανε κιολας ανθρωποι που θεωρεις σπουδαιους. great! μπορει και να γραψανα και βιβλια και να κανανε και διατριβες. υπεροχα!

εμενα δεν μου φτανει


ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙΣ. Εμένα μου επιτρέπεις να μου ΦΤΑΝΕΙ;;;
Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που δεν μου επιτρέπουν να είμαι αυτό που είμαι. Εχθρέυονται το λάθος μου αλλά δεν μιλούν για το δικό τους δίκιο. Δεν λένε τι πιστέυουν αλλά τι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ να πιστέυω εγώ.
Θα τους απαντήσω με τον τρόπο που τους αξίζει όπως και παλιότερα και ας το πληρώσω ακριβά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 13:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, εάν έτσι νομίζεις ότι θα βρεις το δίκιο σου, λυπάμαι.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 14:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΑΙΜΑ ΠΟΥ ΧΥΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΥ ΑΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΘΕΙ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΓΙΝΗ ΠΟΤΑΜΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΝΙΞΗ ΤΟΥΣ ΝΟΜΙΖΟΜΕΝΟΥΣ ΣΟΦΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΕΡΙΦΑΝΕΥΟΝΤΑΙ ΒΡΙΖΩΝΤΑΣ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.


Το πρόβλημα είναι ότι αν παρουσιασθεί σήμερα το μη χριστιανικό
αίμα που χύθηκε για την εξάπλωση του Ευαγγελίου τότε δε μας
ξεπλένει ούτε ...ο Δούναβης :-).

Και σε παρακαλώ πολύ μη μου πεις ότι
"εμείς του Χ δόγματος δεν κάναμε τέτοια", πρώτον γιατί
σίγουρα κάνατε (εφ' όσον τα περισσότερα εγκλήματα έγιναν σε
βάρος του αρχαίου κόσμου τους πρώτους αιώνες της ενιαίας εκκλησίας)
αλλά δεν τα παραδέχεστε και δεύτερον γιατί οι δογματικές διαφορές είναι
εντελώς αμελητέες για έναν αντικειμενικό παρατηρητή, μολονότι
οι οπαδοί της "θρησκείας της αγάπης" τις θεωρούν αρκετά σημαντικές
ώστε κατά καιρούς να σφάζονται και να σφάζουν για δαύτες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 15:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τις ψυχοαναλύσεις που "σκάνε" πολύ συχνά πια σε αυτό το forum έχω μόνο αυτό να δηλώσω...
"ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΛΟΣΤΡΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝ Η ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΘΡΕΦΤΙΣΜΑ ΤΗς ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ!!!"
αυτά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 16:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jesus temple....


το πετραδι στο λωτο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 16:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σχετικά με τις ψυχοαναλύσεις που "σκάνε" πολύ συχνά πια σε αυτό το forum έχω μόνο αυτό να δηλώσω...
"ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΝ ΣΗΜΕΡΟΝ ΗΜΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΛΟΣΤΡΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝ Η ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΘΡΕΦΤΙΣΜΑ ΤΗς ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕ ΘΑ ΠΑΡΩ!!!"
αυτά

Χωρίς σχόλια... Συμφωνώ μαζί σου ΑΙΟΝ, άσχετα αν το σχόλιό σου απευθύνεται σε εμένα προσωπικά. Πάντως θα παρατηρούσα ότι η ψυχική υγεία σήμερα ΔΕΝ είναι το αντικαθρέφτισμα της πλειοψηφίας αυτού του κόσμου.

..."follow me" the wise man said, but he walked behind...


--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odyseas
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 23:55:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Odyseas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου!
Ομολογώ ότι όταν ανακάλυψα αυτό το site ενθουσιάστηκα γιατί πίστεψα ότι θα συναντούσα σ΄ αυτό ανθρώπους σαν κι εμένα, αναζητητές της αλήθειας και της ανταλλαγής απόψεων.
Απογοητεύτηκα.
Όχι γιατί δεν υπάρχουν άξιοι συνομιλητές, αντίθετα, υπάρχουν άνθρωποι με γνώσεις, άποψη, φίλοι της αλήθειας. Απογοητεύτηκα όμως για τον τρόπο που γίνεται η ανταλλαγή των απόψεων. Πετροπόλεμος. Μόνο έτσι μπορώ να περιγράψω αυτό που γίνεται εδώ. Μήπως φέρει ευθύνη ο συντονιστής της συζήτησης;
Στην αρχή του topic προσπάθησα να προσεγγίσω το θέμα χωρίς πάθος και εντελώς αντικειμενικά! Δέχτηκα επίθεση από κάποιον φίλο που χωρίς να διαβάσει τις απόψεις μου πιάστηκε από κάποιες λέξεις. Έπειτα δέχτηκα επίθεση από κάποιον άλλο που διάβασε την απάντησή μου στον πρώτο. Μετά από κάποιον τρίτο που διάβασε την απάντησή μου στον δεύτερο.
Σέβομαι όλες τις απόψεις, και είμαι δεκτικός σε όλες τις φιλοσοφικές ανησυχίες αυτών που τις διατυπώνουν σοβαρά και με επιχειρήματα κι αν είμαι ακόμη εδώ είναι γιατί πιστεύω ότι υπάρχουν φωνές που αξίζει να τους δώσεις προσοχή και να μάθεις από αυτές!
Πρωτείνω λοιπόν σε όλους σας, αντί να έρχεστε σε στείρα αντιπαράθεση πετώντας “πέτρες” ο ένας στον άλλον, να με φωτείσετε στο ερώτημά μου
ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΘΕΟΣ; ΝΑΙ Ή ΟΧΙ;
ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ; ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;

Ελπίζω σε καλύτερες μέρες γι΄ αυτό το site
Καληνύχτα σας!

***************
Εν οίδα,
ότι ουδέν οίδα
***************Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 01:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΘΕΟΣ; ΝΑΙ Ή ΟΧΙ;
ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ; ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;

Ο χριστός είναι φανταστικό πρόσωπο, και φυσικά ένα φανταστικό πρόσωπο δεν μπορεί να ούτε θεός, ούτε να φέρει καμιά ευθύνη για τίποτε.

Απατεώνες είναι μονάχα εκείνοι που χρησιμοποιούν αυτό το φανταστικό πρόσωπο για να εκμεταλλεύονται τον κόσμο.

Γιατί; Διότι βλέπουμε καθαρά τα αμύθητα πλούτη που μάζεψαν και μαζεύουν οι προπαγανδιστές της ύπαρξης αυτού του προσώπου.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 10:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jejeje,

"...τελειομανείς στην εργασία τους.."

χμμμμμμμμμμ, δέν πέφτεις και πολύ έξω.


"Ο άνθρωπος είναι ενα πλάσμα ανασφαλές, στην πρωτόγονη μορφή του όχι ολότελα αισχρό, αλλά παρ'όλα αυτά, ικανό για μεγάλο κακό, άν τα έθιμα, η παράδοση και οι νόμοι της πόλης υποχωρήσουν...."

Αυτά μας πληροφορεί ο Αριστοτέλης, και για αυτό το λόγο (υπο την σημερινή σκληρή πραγματικότητα) πρέπει ορισμένα θέματα να προκαλέσουνε. Δυστυχώς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 11:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανθρωποι Ειρηνη Υμιν.
Ελειψα 3 μερες και μπαινω να δω την συνεχεια της συζητησης και το μονο που ειδα ητανε πτωματα δεξια και αριστερα.
Ο καθενας σας εβγαλε ενα μαχαιρι και αρχισε να σφαζει οποιον εβρισκε ετσι γιατι δεν συμφωνει με τα πιστευω του αλλου.
Τωρα σε αυτο το forum πιστευετε οτι εχουμε να πουμε τιποτε αλλο?
Το θεμα εχει εξαντληθει και λυση δεν βρισκετε,πουθενα.
Ισως θα ητανε καλυτερα να κλειδωσει το συγκεκριμενο θεμα γιατι απο οτι βλεπω σε λιγο θα μετραμε περισσοτερα πτωματα.

Schwabe το ξερεις οτι οι αποψεις μας συμπιπτουν αλλα φιλε μου θα ηθελα εστω και σαν χαρη να εισαι λιγο πιο ηρεμος.
Σιγουρα και εγω φτανω σε τετοια ορια οταν σε καποιον του λες ειναι μαυρο και αυτος επιμενει οτι ειναι ασπρο αλλα με το να φωναζεις δεν βγαζεις ακρη αντιθετα δημιουργεις λαθος εντυπωση στα ατομα που θελουνε κατι να μαθουνε απο εσενα και τις αποψεις σου.

Odyseas

quote:
ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΘΕΟΣ; ΝΑΙ Ή ΟΧΙ;
ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ; ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;

Εαν δεν σχηματισες αποψη ακομα με τοσες απαντησεις που εχει δωσει ο καθενας απο την αρχη του site μην περιμενεις να το μαθεις αυτη την στιγμη και απο εδω και περα.
Ξεκινα απο την αρχη να διαβαζεις το topic και ισως βγαλεις καποια ακρη.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odyseas
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 16:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Odyseas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο χριστός είναι φανταστικό πρόσωπο, και φυσικά ένα φανταστικό πρόσωπο δεν μπορεί να ούτε θεός, ούτε να φέρει καμιά ευθύνη για τίποτε.

Αγαπητέ φίλε «Ελεύθερε» μ΄ αρέσουν τα επιχειρήματά σου!!!
«Ο Χριστός είναι φανταστικό πρόσωπο, άρα... »
Φανταστικό πρόσωπο είναι ο Σωκράτης, ο Αριστοτέλης, ο Μέγας Αλέξανδρος, ο Μωάμεθ, ο Βούδας, ακόμα και ο παπούς σου, αυτή τη στιγμή που μιλάμε είσαι ένα φανταστικό πρόσωπο.
Θέλω να πω με αυτό, ότι και εγώ μπορώ να αμφισβητίσω τα πάντα, θα ήθελα μια πιο προσεκτική προσέγγιση, με στοιχεία και με επιχειρήματα!
Ευχαριστώ πάντως για την προσπάθειά σου να δείξεις το δρόμο σε έναν αναζητητή της αλήθειας!

***************
Εν οίδα,
ότι ουδέν οίδα
***************Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odyseas
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 16:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Odyseas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαν δεν σχηματισες αποψη ακομα με τοσες απαντησεις που εχει δωσει ο καθενας απο την αρχη του site μην περιμενεις να το μαθεις αυτη την στιγμη και απο εδω και περα.
Ξεκινα απο την αρχη να διαβαζεις το topic και ισως βγαλεις καποια ακρη.

Αγαπητέ φίλε Tyaneas μου στοίχησες πολύ ώρα χαμένου χρόνου!
Σε πίστεψα και ξαναδιάβασα το topic από την αρχή προσπαθώντας να δώ που μου ξέφυγε η απάντηση στο ερώτημά μου!
Επειδή για δεύτερη φορά (χάρη σε σένα) δεν μπόρεσα να βρω κάποιον που να τεκμηριώνει τα λεγόμενά του μήπως μπορείς να μου υποδείξεις ποιός και που δίνει απάντηση στα ερωτήματά μου;
Φτάνει πια με τις αερολογίες και τις φούσκες δώστε βάθος στις απαντήσεις σας!

***************
Εν οίδα,
ότι ουδέν οίδα
***************Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 18:15:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μερικα στοιχεια για να δουν αυτοι που λενε οτι ο χριστος διδαξε την αγαπη

ειναι γνωστο οτι ο χριστος ειπε οτι δεν ηρθε να αλαξει τους νομους του μωυση θα μου πειτε που ειναι το κακο ας δουμε μερικους νομους και μετα τα λεμε

σε περιπτωση που καποιος πουλησει την κορη του η τον γιο του για δουλο τοτε ο δουλος πρεπει να επιστρεψει στο σπιτι του μετα απο 7 χρονια εργασιας στον αγοραστη

σε περιπτωση που καποιος σκοτωσει τον δουλο του τοτε θα πρεπει να δωσει αποζημιωση στην οικογενεια του αν ομως δεν πεθανει την ιδια μερα αλλα μετα απο 1 η 2 μερες τοτε δεν φερει καμια εφθυνη

αν καποιος πατησει τα κοπρανα καποιου αλου τοτε ειναι μολυσμενος και για να καθαριστει πρεπει να θησειασει στον γιαχβε ενα προβατο και δυο περιστερια.αυτα θα τα παει στον ιερεα που θα κανει την τελετη και αφου τα ψησει θα φαει μερος αυτον για να παρει και την αμαρτια απο τον αμαρτολο

το δεκα τις εκατο απο την σοδια τις καθε φυλης ανοικει στους ιερεις καθως και παν αρσενικο ζωο

αν μια γυναικα κανει αρσενικο τοτε ειναι ακαθαρτη για 40 μερες αν κανει κορη τοτε ειναι για 80

ο λαος ειναι υποχρεομενος να δινει στους ιερεις καθε μερα δυο εριφια τα οποια θα τρωνε 1 το μεσημερι και 1 το βραδι

αν καποιος κατιγορισει την γυναικα του για μοιχια τοτε αυτη πρεπει να παει στον ιερεα και αφου ο ιερεας βαλει σε ενα κυπελο νερο χωμα απο αυτο που πατησε ο ιερεας και ξεπληνει μεσα σε αυτο την περγαμηνη με την καταρα που εχει γραψει για την μοιχαλιδα αυτη θα το πιει αν παθει κατι τοτε την τημωρησε ο θεος αν οχι τοτε ειναι αθωα

αυτα ειναι μερικα απο τα θεοπνευστα που ειχαν για νομους

αν και εχω ξανα κανει τισ ερωτησεις θα τις
κανω αλλη μια φορα

αφου ο γιαχβε ειναι θεος τησ αγαπης γιατι εστηλε τον αγγελο και εσφαξε ολα τα πρωτοτοκα στην αιγυπτο?

γιατι εξολοθρευσε τους λαους που κατηκουσαν στην γη που υποτηθετε ανηκε στους εβραιους?

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 20:31:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
Skorpina,

οι παρωπίδες είναι, τουλάχιστον τα τελευταία 1700 χρόνια, ΠΡΟΝΟΜΙΟ ΤΩΝ ΟΠΑΔΩΝ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΟΛΟΓΙΑΣ. Και αυτό ισχύει για όλες σας τις αποχρώσεις, διότι άν το ξέχασες, ΟΥΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ!

Λές διάφορα "εύηχα", αλλά ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΜΠΑΚΕΡΑ.

Απλά μας λές, ότι ΕΜΑΘΕΣ ΝΑ ΛΕΣ. Δέν λέω, κάτι είναι και αυτό, αλλά η ουσία και η πραγματικότητα είναι διαφορετική.

Για πές μας λοιπόν: τα τεχνολογικά επιτεύγματα που καρπώθηκε η ανθρωπότητα κατα τα μαύρα χρόνια του θεοκρατικού βυζαντίου, τα θεατρικά έργα που συγκλονισαν τον κόσμο, τα αθλητικά γεγονότα που δέν μπορεί να αποχωρισθεί ο κόσμος μας απο άκρο σε άκρο, τις ιατρικές ανακαλύψεις, και άλλα τόσα πολλά!

Πές μας λοιπόν, ΠΟΥ, ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΓΙΝΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΕΛΕΥΣΗ" ΤΟΥ "ΥΙΟΥ"?

Πές μας να καταλάβουμε ΤΙ ΗΤΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ "ΛΑΘΟΣ" ΤΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΑΘΩΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΡΙΧΤΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ ΕΠΕΙΔΗ....ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ "ΚΑΛΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ"?

Πές μας να καταλάβουμε ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΝΟΕΙ Η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ-ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ-ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ?

Καλα σοβαρα τωρα,περιμενεις να κατσω να σου απαντησω;

Εχω κουραστει να λεω τα ιδια πραγματα...

Πιστευε ο,τι θελεις δικαιωμα σου αλλα μην θεωρεις οτι εισαι γνωστης των παντων...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 02:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε odyseas έχεις δίκαιο. Τα επιχειρήματα μου θα τα βρείς στο τόπικ "Ήταν ο Ιησούς χριστός Έλληνας;" από την πέμπτη σελίδα και μετά. Μιλάμε για την ομάδα "Μύθος και θρησκεία". Φυσικά είμαι στη διάθεση σου για περαιτέρω διευκρινίσεις.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 14:45:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina,

καλά λές, σοβαρά περιμένω απάντηση?


Εάν υπήρχε απάντηση στο σενάριο της στημένης χριστολογίας.....θα την είχε καταλάβει και ο κοσμάκης τα τελευταία 1700 χρόνια...

Οι μόνες "απαντήσεις" είναι οι ΧΥ φαντασιώσεις και (λέγε με..) αλληγορικές ερμηνείες του εκάστοτε "γνώστη" ή "μελετητή"...

Άντε, και εις ανώτερα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 15:20:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ ΤΕΛΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ..
ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΛΛΟΙ.ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 17:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Odysseus δεν με καταλαβες τι ηθελα να σου πω.
Το θεμα εχει εξαντληθηει απο ολες τις πλευρες και ο καθενας μας εδω μεσα εχει την αποψη του και παρουσιαζει τα πραγματα οπως τα εχει μαθει,οπως του τα μαθανε η οπως πιστευει πως ειναι.
Τα τοσα μυνηματα και το οτι δεν εχει βγει νοημα ακομα σε κανει να πιστευεις οτι θα βγει νοημα απο δω και περα?
Αυτο εννοω οτι αν δεν εβγαλες το συμπερασμα ακομα δεν θα το βγαλεις τωρα,γιατι πολυ απλα ο καθενας λεει το μακρυ του και το κοντο του γιατι το προσωπο του Ιησου ειναι ας πουμε "ευασθητο προσωπικο δεδομενο" για τον καθενα.Αλλος τον μισει,αλλος τον αγαπαει και αλλος αδιαφορει αλλα με τοσα εντονα συναισθηματα λυση δεν βρισκετε πουθενα.
Δεν ειναι ενα απλο θεμα που θα συζητηθει και θα καταληξουμε καπου.

Ελπιζω να με καταλαβες τωρα και συγνωμη που σε εκανα να χασεις τον πολυτιμο χρονο σου με το να διαβασεις το topic απο την αρχη.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 23:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Tyaneas
ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΥΜΠΙΠΤΟΥΝ
ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΓΟΝΙΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ
ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ...ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΑ ΕΔΩ ΣΤΟ ΜΥΘΟ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟΣ ΟΞΥΜΕΝΑ
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 02:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...
The rising of the serpent the apple and the fall.
Don't trust the angels .may be devils in disguise
Don't trust the preacher. all his words don't make him wise

James~the shining
...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 19:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe,
Πολυ τον υποτιμας τον κοσμακη...Το τι πιστευει και το τι γνωριζει ο καθενας ανηκει προσωπικα και μονο σε εκεινον...

Αν εγω σου ελεγα οτι γνωριζω,εχω δει τον Χριστο θα μου ανελυες ολη την ορολογια της παραψυχολογιας...


Η αληθεια περι του Ιησου ειναι ξεκαθαρη σ'αυτον που μπορει να ανοιξει την καρδια του και να την δει...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 20:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina,

φτάνει που αυτή την "αλήθεια" την βλέπεις εσύ. Σε πιστεύω πραγματικά, εφόσον το λές. Δέν έχω κανέναν λόγο να σε αμφισβητήσω.

Απλά προσπάθησε να καταλάβεις ότι την "αλήθεια" που ευαγγελίζεσαι, ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΕ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΣΑΝΕ ΚΑΙ ΖΟΥΝΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙ 1700 ΧΡΟΝΙΑ. Καί...η καλή μέρα απο το πρωϊ φαίνεται!

Και εμένα θα μου επιτρέψεις να με απασχολεί (και) η ΣΚΛΗΡΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Διότι αυτή η πραγματικότητα ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CyLight
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Russia
519 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 20:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CyLight  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Schwabe,
Πολυ τον υποτιμας τον κοσμακη...Το τι πιστευει και το τι γνωριζει ο καθενας ανηκει προσωπικα και μονο σε εκεινον...

Αν εγω σου ελεγα οτι γνωριζω,εχω δει τον Χριστο θα μου ανελυες ολη την ορολογια της παραψυχολογιας...


Η αληθεια περι του Ιησου ειναι ξεκαθαρη σ'αυτον που μπορει να ανοιξει την καρδια του και να την δει...

φιλη σκορπινα, απαντησε και μια φορα, στηριξε τη θεση σου, φτανει πια αυτο το χιλιοειπωμενο "πρεπει να τον νιωσεις και πρεπει να ανοιξεις την καρδια σου". αλλα επειχηρηματα δεν εχεις?
αυτα λενε και οι παπαδες και καταντησαν γραφικοι πια. οι γενια μας (ευτυχως) αρχισε να μελετα και να ρωτα... και δυστυχως ή ευτυχως η εκκλησια του γιαχβε δεν μπορει να δωσει απαντησεις.

υγ. ο μητροπολητης λεμεσου (κυπρος) απαιτει να δημιουργηθουν "εξομολογητηρια" σε ολα τα σχολεια μεσης εκπαιδευσης!!! για πιο λογο??? γιατι επιτελους δεν κοιτουν τα προβληματα που εχουν και να προσπαθησουν να βρουν τις οποιες απαντησεις (???) αλλα προσπαθουν με αθλια μεσα να προσυλητισουν τα παιδια και να τους επιβαλουν κατι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odyseas
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 22:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Odyseas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ελπιζω να με καταλαβες τωρα και συγνωμη που σε εκανα να χασεις τον πολυτιμο χρονο σου με το να διαβασεις το topic απο την αρχη.

Αγαπητέ φίλε «Tyaneas» δεν βρήκα το topic που αναφέρεις. Αλλά -και μέσω του προφίλ σου- ούτε και στις άλλες δύο συζητήσεις που συμμετάσχεις βρήκα αναφορά στις απόψεις σου. Διαπίστωσα όμως ότι οι απαντήσεις σου είναι εύστοχες και με χιούμορ (… δεν το χωρά η πλατεία Κάνιγγος… )

Μην γνωρίζοντας λοιπόν τις θέσεις σου (ένθεος άλλης θρησκείας, άθεος, καβαλιστής, υλιστής, μηδενιστής, ουμανιστής, μαρξιστής, αναρχικός κ.λπ.) και κρίνοντας μόνο από το nickname που χρησιμοποιείς, θα έλεγα ότι προσπαθείς να μείνεις έξω από ταμπέλες. Παρόλ΄ αυτά το σίγουρο είναι ότι κι αν ακόμα κάποιος θέλει να θεωρεί τις απόψεις του πρωταρχικές, σε κάποιο γνωστό ιδεολογικό ρεύμα ανήκει, είτε το γνωρίζει, είτε δεν το γνωρίζει. Δεν θέλω μ΄ αυτό, σώνει και καλά να σε προσδιορίσω, ούτε να σε πιέσω να αυτοπροσδιοριστείς για να είσαι πιο ευάλωτος. Απλώς επειδή το θέμα του Χριστού είναι –κατά την γνώμη μου- σοβαρό (είτε το θέλουμε, είτε όχι, χιλιάδες άνθρωποι μιλούν γι΄ αυτόν) θα ήθελα την δική σου άποψη.

quote:

Ελπιζω να με καταλαβες τωρα και συγνωμη που σε εκανα να χασεις τον πολυτιμο χρονο σου με το να διαβασεις το topic απο την αρχη.

Αγαπητέ φίλε «Tyaneas» μην ζητάς συγγνώμη για τον χρόνο μου δεν είναι δα και τόσο πολύτιμος.
Όμως πιστεύω ότι το πρόσωπο του Χριστού είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον και αξίζει περισσότερη προσοχή στην προσέγγιση του. Μην κοιτάς που το «παπαδαριό» και οι θρησκόληπτοι έχουν λασπώσει αυτή την προσωπικότητα.
Με πρόσχημα ότι αυτοί είναι οι γνήσιοι εκπρόσωποι του Χριστού, ζώνονται την εξουσία για να εξυπηρετήσουν ένα κατεστημένο που δεν θα πειράζει τα συμφέροντά τους.
Ο Χριστός δεν είναι κατεστημένο. Ο Χριστός είναι ανατροπή.
Ελπίζω σε απάντησή σου.

Φιλικά
Οδυσσέας


***************
Εν οίδα,
ότι ουδέν οίδα
***************Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

8anos
Νέο Μέλος

Greece
43 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 05:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 8anos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H NASA ASXOLHTAI ME TO SYGKEKPIMENO 8EMA EDW KAI XPONIA, OTAN EP8EI H WPA 8A KATALABEIS TI ENNOW. SYMBOYLH MOY: ASXOLEISOY ME ALLO 8EMA.

ME TIMH

8ANOS
MD NASA

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 06:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H NASA ? ΠΕΣ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΩΣΤΕ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΠΙΑΣΟΥΝ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ

Edited by - beyond on 21/10/2003 07:25:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 09:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H NASA????

Για ρίξε λίγο ΦΩΣ φίλτατε, γιατί σε λίγο θα παρερμηνευτεί το θέμα και θα εμφανιστεί κανένας...ουφολόγος!

Με το συμπάθιο δηλαδή....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 15:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

H NASA ASXOLHTAI ME TO SYGKEKPIMENO 8EMA EDW KAI XPONIA, OTAN EP8EI H WPA 8A KATALABEIS TI ENNOW. SYMBOYLH MOY: ASXOLEISOY ME ALLO 8EMA.

ME TIMH

8ANOS
MD NASA


Για πες μας φίλε Θάνο τι γνωρίζεις επί του θέματος; Ενδιαφέρον ακούγεται... άκου η NASA να ασχολείται με το πρόσωπο του Χριστού; Κάτι από x-files μου θυμίζει!

--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosiemar
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 22:13:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosiemar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
---νασα---????? πως λεμε ανασα? πως λεμε νασαςδωναπεφτετεκατωκαιναμηνξανασηκωνεστε; Φιλε θανο sorry but as a former resident of the USA allow me να γελάσω λίγο! Τι προσπαθούν να βρουν αν ήταν πραγματική η σινδόνη η βρήκαν τον μονολιθο στο φεγγάρι; σεβομαι τα επιτευγματα, μην με παρεξηγησςις, αλλα μια και οι πολιτικοί αυτης της χώρας εδωσαν ένα σωρό λεφτά για να μελετήσοθν τις κλανιές των αγελάδων...... ε!......τι άλλο να πω για την σοβαρότητα των θεμάτων που ενδεχομενως τους απασχολούν.

επισης θα μας επιτρέψεις μια και εδω εχουμε δημοκρατία να συνεχίσουμε να βρι...εννοω συζυτάμε το θέμα and to continue to beat the proverbial dead horse......


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy