ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιησούς Χριστός είναι......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 00:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Odysseus οσο και να προσπαθησεις δεν θα βγαλεις ακρη για το που ανηκω και αυτο γιατι ακομα δεν εχω σχηματισει την τελεια ιδεολογια για μενα.
Διαβαζω,επεξεργαζομαι και αποριπτω οτι δεν μου κανει.
Δεν ανηκω σε καμμια θρησκεια και αυτο γιατι δεν με εκφραζει καμμια,ολες εχουνε τα μελανα τους σημεια.
Ειμαι υλιστης μακρια απο εμενα ομως αναρχια και Μαρξιζμος στο συνολο βεβαια τους οχι μεμονομενα.Ολες οι ιδεολογιες εχουνε κατι να προσφερουνε το θεμα ειναι το κατα ποσο μπορουν να εφαρμοστουν και εαν στο συνολο τους προσφερουνε κατι θετικο στο συνολο.
Οσον αφορα ομως το θεμα που ειμαστε τωρα εχω κατασταλαξει για το προσωπο του Ιησου στο οτι το μονο σιγουρο για εμενα ειναι οτι δεν ειναι θεος,τωρα το αν υπηρξε η οχι αυτο ακομα το μελεταω.
Εαν ομως ψαξεις καλυτερα στα αλλα topic θα δεις οτι εχω αναφερθει στο τι πιστευω γενικοτερα για το αν υπαρχει θεος και αυτο που λεω ειναι οτι εμενα προσωπικα σαν Tyanea δεν με ενδιαφερει ακομα και να υπαρχει.
Ψαξτο και θα δεις οτι μιλαω για σωτηρια ψυχης(αν υπαρχει) ακομα και αν εισαι αθεος και στο οτι πρωτα πρεπει να βρουμε ποιος μα "γενησε" σε αυτον εδω τον πλανητη και το ηλιακο συστημα και μετα να ψαξουμε το ποιος γενησε ολοκληρο το συμπαν αλλα και τους δημιουργους μας.
Εμεις ξεκιναμε απο το μηδεν και θελουμε να φτασουμε αμεσως στο 100(αν αυτο ειναι το τερμα) αλλα δεν γινετε ετσι φιλε μου.Ολα γινονται με βημα προς βημα προσεγκιση προς το τελος του λαβυρινθου που θα δωσει την απαντηση που θελουμε.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΗΝΕΚΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 13:35:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΗΝΕΚΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ όλους τους αναζητητές της Αλήθειας.
Θα ήθελα να σας πω το εξής απλό: Mην είστε ποτέ απόλυτοι.
Επίσης παρατηρώ ότι έχετε ξεφύγει από το θέμα. Το θέμα είναι ο Ιησούς Χριστός και όχι ο Χριστιανισμός. Θα ήθελα να μου βρει κάποιος ένα σημείο των λόγων του Χριστού το οποίο το αμφισβητεί. Ένα όχι δύο.
Δεν μπορώ επίσης να καταλάβω γιατί αν δεχόμαστε κάτι σημαίνει αυτόματα ότι απορίπτουμε το άλλο. Προσωπικά όσο περισσότερο διαβάζω τους Αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους (για μένα κορυφή είναι ο Πυθαγόρας) τόσο περισσότερο καταλαβαίνω τα λόγια του Χριστού.
Ανοιχτό μυαλό χρειάζεται.
Κάποια κοπέλα, δυστυχώς μου διαφεύγει το όνομα της, ρώτησε που μπορεί να βρει πληροφορίες σχετικά με την επίσκεψη του Χριστού στην Ελλάδα. Θα πρότεινα να διαβάσεις το βιβλίο ' Το υδροχοικό ευαγγέλιο του Χριστού'. Είναι το μόνο βιβλίο μέχρι τώρα που έχω βρει όπου αναφέρει όλα τα ταξίδια του Χριστού στον κόσμο, μεταξύ των οποίων είναι και η Ελλάδα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 14:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε ΔΙΗΝΕΚΗ,

τί εννοείς ακριβώς με το "...ένα σημείο των λόγων του Ιησού που να το αμφισβητεί"?

Όσον αφορά τα ταξίδια που γίνανε (?) στην Ελλάδα μπορείς να δώσεις κάποια στοιχεία παραπάνω?


Για να δούμε.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 15:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το υδροχοικό ευαγγέλιο του Χριστού


Έτσι για να μην κάνουμε τον κόπο...πες μας φίλε μου που στηρίζει το βιβλίο αυτό την επίσκεψη του Ιησού στην Ελλάδα;
ευχαριστώ
quote:

...για το προσωπο του Ιησου στο οτι το μονο σιγουρο για εμενα ειναι οτι δεν ειναι θεος



Φίλε Tyaneas,
Αυτό μ'αρέσει σε εσένα...Δεν ξέρεις αν υπήρξε, δεν ξέρεις τι είπε, δεν ξέρεις και το όνομα του γείτονά σου της διπλανής πολυκατοικίας ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ!!!
Γιατί δεν ρίχνεις τα φώτα σου και σε εμάς τους αδαής;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 16:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το υδροχοικό ευαγγέλιο του Χριστού, το ευαγγέλιο του Θωμά, το ευαγγέλιο του Πέτρου, και άλλα πολλά τα οποία η Κωνσταντίνεια Χριστολογία βάπτισε «μη κανονικά» ή και «απόκρυφα», να ενημερώσουμε τους καταϊδρωμένους οπαδούς του δόγματος ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 325 μχ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΑΝΕ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ «ΣΚΑΝΔΑΛΙΖΑΝ» ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΣΤΟ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΜΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ «ΘΡΗΣΚΕΙΑ».

Και μιας και προτρέχουνε όλοι οι κατά τα άλλα λαλίστατοι «χριστολόγοι» να εγκωμιάσουνε τα θαυμαστά (και…..«επίσημα») και θεόπνευστα χειρόγραφα των φιλόπονων πατέρων, καθώς και ταυτόχρονα να…..αναδείξουνε ΤΗΝ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΩΝ «ΑΛΛΩΝ» ΜΗ «ΚΑΝΟΝΙΚΩΝ» ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ, ας μας απαντήσουνε, βουτώντας στην ρωμαιοχριστιανική τους φαρέτρα, στο εξής ερώτημα: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΘΙΣΤΑ ΤΑ «ΚΑΝΟΝΙΚΑ» ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ? ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ?

Διότι, ενώ κομπάζουν ότι «περισυνέλεξαν» και αντέγραψαν τα παλαιά και γνήσια χειρόγραφα (!) αποφεύγουν όπως ο διάβολος το λιβάνι να μας διευκρινίσουν κάτι πολύ απλό: ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ!!!!!

Όμως ας μην γελιόμαστε. Πράγματι λοιπόν το «θεάρεστο» έργο της περισυλλογής και της αντιγραφής ανταποκρίνονταν σε μία ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΓΚΗ: την εξαφάνιση κάθε ίχνους ενός Ιησού ο οποίος υπήρξε ηγέτης μίας πολιτικής φατρίας, μίας συμμορίας, ο οποίος πολλές φορές και για καθαρά λόγους επιβίωσης προέβη σε πράξεις οι οποίες μόνο με την «απουσία» των τριάντα και πλέον χρόνων μπορούσε να «απαλειφθεί». Διότι ΕΚΕΙΝΑ τα τριάντα χρόνια της «άγνωστης του διαβίωσης» (?) σίγουρα δεν είχανε και πολύ…….ευαγγελικό άρωμα!

Σε αυτό το σημείο απλά να συλλογιστούμε ότι τα χειρόγραφα του Φλάβιου Ιώσηπου ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ 9ου ΚΑΙ 12ου ΑΙΩΝΑ, και η περίφημη περικοπή, η οποία υποτίθεται ότι αναφέρεται στον Ιησού και περιέχεται στο δεύτερο μόνο μέρος, αποτελεί κατά την γνώμη όλων των σοβαρών (και ανεξάρτητων) ερευνητών ΜΙΑ ΧΟΝΤΡΟΕΙΔΗ ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ.

Επίσης, τα υποτιθέμενα χειρόγραφα του Τάκιτου («Ιστορίες» και «Χρονικά») ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 9ου ΚΑΙ 11ου ΑΙΩΝΑ. Μελετώντας κανείς τα «χειρόγραφα» του Τάκιτου ανακαλύπτει κάτι το ιδιαιτέρως «παράξενο»: λείπει ΟΛΗ η περίοδος ανάμεσα στο 28μχ και το 34μχ δηλαδή τα καθοριστικά χρόνια για τον αναδυόμενο τότε χριστιανισμό……

ΕΠΙΠΛΕΟΝ: τα «χειρόγραφα» πάνω στα οποία στηρίζονται τα λεγόμενα «κανονικά ευαγγέλια» είναι ΑΠΟ ΤΟΝ 4ο ΑΙΩΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ! Το ίδιο συμβαίνει και με τους πάπυρους. Όποιος έχει διαφορετική γνώμη ΤΟΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ!

Επομένως, ας σταματήσει αυτή η γελοιότητα με τις αναφορές του στυλ «..που τα στηρίζεται κτλ» διότι ΚΑΝΕΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ! Απλά, αυτά που έχουνε σημείο εκκίνησης την Κωνσταντίνεια κυριαρχία του δόγματος είναι ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, ΔΙΟΤΙ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΗΝΕΚΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 18:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΗΝΕΚΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά καλησπέρα και πάλι.
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον για το τι είναι το Υδροχοικό Ευαγγέλιο του Χριστού. Είναι απλά ένα βιβλίο που έπεσε στα χέρια μου και μου έκανε τρομερή εντύπωση. ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν οι πηγές του είναι αληθινές. Αν θέλετε απλά αγνόηστε το. Απλά το βιβλίο αυτό όταν το διαβάζω μου προκαλεί μία τρομερή ηρεμία. Εγώ απλά το ανέφερα επειδή είδα ότι μιά κοπέλλα έψαχνε να βρει κάτι σχετικά με τις επισκέψεις του Χριστού στην Ελλάδα. Αν εσείς έχετε βρει κάτι σχετικό θα σας παρακαλούσα απλά να μου αναφέρετε τους τίτλους των βιβλίων για να τα αγοράσω.
Σχετικά με το τι εννοούσα 'Να μου πείτε ένα πράγμα από αυτά που είπε ο Χριστός' εννοώ το εξής: Ξεχάστε τι γράψανε γι Αυτόν, τι ειπώθηκε για Αυτόν, τι εγλήματα γίνανε στο όνομα του και απλά πείτε μου μία φράση μου είπε και την οποία την αμφισβητείτε. Δεν το λέω ειρωνικά απλά θέλω να δω που διαφωνούμε σχετικά με αυτά που είπε Αυτός ο Μέγας για μένα Διδάσκαλος. Και να φανταστείτε ότι ακόμα και αυτά που είπε μπορεί να έχουν αλλοιωθεί... Αλλά ας είναι ακόμα και έτσι, περιμένω να συζητήσουμε κάποιο σημείο στο οποίο εσείς έχετε άλλη άποψη.
Ευχαριστώ. Να είστε όλοι καλά. Περιμένω με αγωνία την απάντηση σας.
Θα ήθελα να σας πω αν θέλετε να συμμετέχετε και σε μία άλλη συζήτηση που έχω ξεκινήσει στην ενότητα ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ με θέμα Αιώνια Σπάρτη. Ακόμα δεν μου έχει απαντήσει κανείς. Κλαψ, κλαψ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 19:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΗΝΕΚΗ,

υπάρχουνε πολλές φίλε μου που χωράνε μπόλικη συζήτηση.

Σύμφωνα λοιπόν με τα "θεόπνευστα" αυτά κείμενα, είπε ο Χριστός: "Μήν πάρετε τον δρόμο για την περιοχή που κατοικούν οι Εθνικοί (Ελληνες)", Ματθαίου Ι (10)5-6.

"Εχω αποστείλει μόνο για τους πλανεμένους Ισραηλίτες", Ματθ.15,24

"Δέν εχουν ανάγκη απο γιατρό οι υγιείς αλλά οι άρρωστοι...Διότι δέν ήλθα να καλέσω σε μετάνοια τους δίκαιους αλλα τούς αμαρτωλούς" Ματθ.9,12-13

Ο Χριστός ΤΙ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΜΕ ΑΥΤΑ "ΤΟΥ" ΤΑ ΛΟΓΙΑ?
Ο Χριστός κατηγόρησε ποτέ τούς Ελληνες (Εθνικούς) ως "ειδωλολάτρες"?

Πώς γίνεται να εμφανίζεται ο όρος "ειδωλολάτρες" πολύ αργότερα απο τον Σαούλ?

Μήπως η μεθόδευση της ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗΣ ΕΞΟΝΤΩΣΗΣ ξεκίνησε με την "θεία χάρη" του ΙΔΡΥΤΗ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΣΑΟΥΛ, και μεταλαμπάδευσε τους μετέπειτα.....πατέρες του ετσιθελικού δόγματος?

Τι "μένει" τελικά?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 20:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Tyaneas,
Αυτό μ'αρέσει σε εσένα...Δεν ξέρεις αν υπήρξε, δεν ξέρεις τι είπε, δεν ξέρεις και το όνομα του γείτονά σου της διπλανής πολυκατοικίας ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΙΣ ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ!!!
Γιατί δεν ρίχνεις τα φώτα σου και σε εμάς τους αδαής;

Τελικα Hrismig με απογοητευεις.
Τοσο δυσκολο σου ειναι να το καταλαβεις?

Α)Εαν δεν υπηρξε πολυ απλα ολα ειναι ενα παραμυθι,οποτε αυτοματα δεν ειναι και θεος.
Β)Εαν υπηρξε και συμφωνα με το οσα γραφουνε οι γραφες και αναφερουνε οι Αγιοι Πατερες της Εκκλησιας εμενα και παλι δεν μου κανει σαν θεος συμφωνα με την ερευνα μου.
Τα λογια του και οι πραξεις του δεν μου αρμοζουνε σε θεο,αλλα και οι πραξεις των συνεχιστων του παλι δεν μου αλλαζουνε γνωμη.
Ειναι απλα τα πραγματα φιλε μου γιατι δεν τα καταλαβαινεις?

Στην 1η περιπτωση νομιζω οτι συμφωνεις και εσυ μαζι μου.
Στην 2η περιπτωση εμενα δεν μου κανουνε ολα αυτα που λεει,εσενα μπορει να σου αρεσουνε,γνωμη σου και γνωμη μου.

Τωρα το αν ξερω το τι εχει πει δυστηχως φιλε μου πρεπει να βρισκεσε σε αλλη κουβεντα γιατι εχω αναφερει πολλα απο αυτα που εχει πει Ο Ιησουυς και οι προφητες του(συμφωνα με τις γραφες παντα)και τα εχω σχολιασει απειρες φορες.

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2003, 20:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Schwabe
quote:
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΘΙΣΤΑ ΤΑ «ΚΑΝΟΝΙΚΑ» ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ? ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ?

Δεν το καταλαβες ακομα?
Μα οι Ευαγγελιστες που τους φωτισε μετα απο χρονια το Α.Πνευμα και θυμηθηκανε την ζωη του Ιησου απέξω λεπτο προς λεπτο.

Και μην αναφερεις και πολυ τα 30 σκοτεινα χρονια του Ιησου γιατι σκανδαλιζονται οι Χριστιανολογοι.
Μια φορα ρωτησα να μου πουνε πως πιστεουνε για θεο καποιον του οποιου τα ιχνη χανονται στα 12 χρονια και ξαναεμφανιζετε στα 33 και ακομα περιμενω απαντηση.
Αληθεια οι Ευαγγελιστες πως ξεχασανε τοσο μεγαλο κομματι της ζωης του Ιησου?
Μηπως το θυμηθηκανε και σε καποιους Α.Πατερες δεν αρεσανε τα οσα γραφοντουσαν και τα σβησανε αθελα τους?

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 09:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΗΝΕΚΗΣ
quote:
Θα ήθελα να μου βρει κάποιος ένα σημείο των λόγων του Χριστού το οποίο το αμφισβητεί. Ένα όχι δύο.

Μάρκου κεφ. 10
11 ΚΑΙ ΛΕΓΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΟΣΤΙΣ ΧΩΡΙΣΘΗ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΝΥΜΦΕΥΘΗ ΑΛΛΗΝ ΠΡΑΤΤΕΙ ΜΟΙΧΕΙΑΝ ΕΙΣ ΑΥΤΗΝ
12 ΚΑΙ ΕΑΝ ΓΥΝΗ ΧΩΡΙΣΘΗ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΣΥΖΕΥΧΘΗ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΜΟΙΧΕΥΕΤΑΙ

Φίλε ΔΙΗΝΕΚΗ σε χαιρετώ. Οι διάφορες χριστιανικές εκκλησίες ευλογούν και τον πρώτο και τον δεύτερο γάμο και τον τρίτο και . . . ζωή και δύναμη νάχουμε. Δεν διαφωνούν εδώ με το Χριστό; Ευλογώντας το δεύτερο γάμο δεν είναι σαν να ευλογούν τη μοιχεία; Να ένα σημείο των λόγων του Χριστού με το οποίο όχι μόνο εγώ, αλλά ακόμα και η εκκλησία του η ίδια ολοφάνερα αμφισβητεί και διαχωρίζει τη θέση της. Αλλά προ πάντων την πράξη και την . . . τζέπη της.

Ελεύθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 10:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

φίλε Διηνεκή σε ρώτησα απλά που στηρίζει το βιβλίο αυτό την επίσκεψη του Ιησού στην Ελλάδα. Αν ξέρεις σε παρακαλώ απάντησέ μου. Ευχαριστώ...
Φίλε Tyaneas λες...

quote:

Α)Εαν δεν υπηρξε πολυ απλα ολα ειναι ενα παραμυθι,οποτε αυτοματα δεν ειναι και θεος.
Β)Εαν υπηρξε και συμφωνα με το οσα γραφουνε οι γραφες και αναφερουνε οι Αγιοι Πατερες της Εκκλησιας εμενα και παλι δεν μου κανει σαν θεος συμφωνα με την ερευνα μου.


Σε ότι αφορά στο (Β) να σου πω ότι το αν δεν σου κάνει εσένα για Θεός δεν σημαίνει ότι δεν είναι κιόλας. Σημαίνει απλά ότι δεν Τον ανακάλυψες ακόμη.

Σε ότι αφορά όμως το (Α) η άποψή μου είναι τελείως διαφορετική από αυτή που φαντάστικες. Αν ο Ιησούς Χριστός ΔΕΝ υπήρξε ΤΟΤΕ κι αν είναι Θεός! Αυτό κι αν είναι ΜΕΓΑΛΕΙΟ!!!

Γιατί σκέψου...τι είναι αυτό που "υπάρχει"; Πόσα από αυτά που "υπήρξαν" και "υπάρχουν" δεν γνωρίζεις και ούτε πρόκειται ποτέ να μάθεις; Αν λοιπόν κάτι που δεν "υπήρξε" ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ τότε θα συνεχίσει να ΥΠΑΡΧΕΙ μέσα στις καρδιές μας.
(Εκεί τον θέλω εγώ τον Χριστό!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 10:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tyanea,

είναι πραγματικά ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ: ΤΟ ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ.............ΥΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΥ (!) ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΛΑΛΙΣΤΑΤΟΥΣ "ΠΡΟΦΗΤΕΣ" ΚΑΙ "ΠΑΤΕΡΕΣ"......ΑΣΧΟΛΙΑΣΤΟ!!!

ΠΩΣ επιτρέπει ο "Θεός" γιαχβέ την...απόκρυψη των έργων που διέπραξε ο Ενας και μοναδικός Υιός Του, ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΕΙΣ ΤΑ ΕΓΚΟΣΜΙΑ ΔΡΩΜΕΝΑ???

ΠΩΣ, "στερεί" η κατα τα άλλα πλουσιοπάροχη φαρέτρα των πατέρων και αγίων ΤΟ ΠΙΣΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥ ΤΑ ΕΡΓΑ?

Μήπως....έχουνε τίποτα να κρύψουνε?? Μήπως....αυτά που ΒΡΗΚΑΝΕ δέν ήτανε και τόσο...ευαγγελικά??

Και τέλος πάντων ΤΙ ΣΟΙ ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΘΝΗΤΟΥΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ.......ΕΠΤΑΣΦΡΑΓΙΣΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ??

Αλλά είπαμε, το κόψε ράψε των μοναχών.....δέν τους βγήκε!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 10:43:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά ορισμένοι βρίσκονται ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΣΥΓΧΥΣΗ!

Αναζητούν "στοιχεία".....ΟΤΑΝ ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ, ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝΕ!

Δέχονται ΟΠΟΙΑ ΕΚΦΡΑΣΗ ΤΟΥ "ΘΕΙΟΥ" ΤΟΥΣ ΔΟΘΕΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ.....ΚΑΤΑΛΗΓΕΙ Η ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΤΟ "ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ"!

Δέχονται ότι, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΤΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΡΕΥΝΑΣ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ....."ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΩΣ ΘΕΟΣ!!!"

Τελικά, με τον εναν ή άλλο τρόπο, πέφτουνε σταδιακά τα προσωπεία και αποδεικνύεται η τάση κατηχητισμού τους ΚΑΙ ΟΧΙ η αναζήτηση της αλήθειας. Ας είναι. Η αλήθεια δέν συμφέρει παντοτε όλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΗΝΕΚΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 11:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΗΝΕΚΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοπέλια (α ρε παντέρμη Κρήτη!)
καλημέρα και πάλι,
ευχαριστώ όλους σας για την ανταπόκριση και ειδικά τον Schabe και τον Πλωτίνο που μπήκαν και στη συζύτηση με θέμα την 'Αιώνια Σπάρτη'.
Πάμε τώρα στο θέμα μας.
Φίλε Ελεύθερε, αυτό ακριβώς θέλω να πω. Μην μπερδεύουμε αυτά που είπε ο Χριστός με αυτά που λέει η εκκλησία. Δεν με νοιάζει πως ερμηνεύουν κάποιοι άνθρωποι με εξουσία τα λόγια του Χριστού. Επιμένω εκεί που θέλω να επικεντρώσουμε το ενδιαφέρον μας είναι τα λόγια του Χριστού και μόνο.
Φίλε Schwabe θέλω να σου απαντήσω στα 3 χωρία που μου ανέφερες:
To πρώτο το λέει καταρχάς ο Απ. Παύλος οπότε αυτόματα δεν χρειάζονται σχόλια. Το δεύτερο απλά λέει κάτι για τους Εβραίους. Ε και? Και το τρίτο λέει ότι οι δίκαιοι, δηλαδή οι αναμάρτητοι, δεν χρειάζονται σωτηρία μια και την έχουν ήδη εξασφαλίσει. Τι ποιο λογικό?
Να σας πω εγώ τώρα κάτι που είπε ο Χριστός και είχα πάντα την απορία πως το εξηγούν όσοι παραδέχονται μόνο την Αρχαία Ελληνική Θρησκεία.
Είναι το πασίγνωστο σε όλους, όταν του είπαν ότι έρχονται κάποιοι Έλληνες να τον ακούσουν, 'Ήρθε η ώρα να δοξασθεί ο Υιός του Θεού'.
Συγχωρέστε με αν δεν το θυμάμαι καλά, αλλά το νόημα δεν αλλάζει. Σύμφωνα μάλιστα με τα απόκρυφα Ευαγγέλια ο Χριστός είπε και άλλα ακόμα πιο δυνατά για την Ελλάδα. Είπε λοιπόν: 'Γιατί η Ελλάδα είναι το φως του κόσμου, και μόνο αυτή μπορεί να μεταδώσει την Αλήθεια', κλπ.
Αυτά ρε παιδιά δε σας λένε τίποτα?
Και κάτι τελευταίο. Όσο νευριάζω, για να είμαι πιο ακριβής, όσο τα παίρνω στην κράνα όταν ακούω για το μέγιστο ψέμα της Ινδοευρωπαικής φυλής το ίδιο τα παίρνω όταν ακούω για το ψέμα της Ιουδαιοχριστιανικής θρησκείας!!!! Έλεος!!! Είναι σα να λέμε ότι είμαι Ολυμπιακοπαναθηναικός!!! Δεν γίνονται αυτά!!!
Έχετε σκεφτεί ότι ο Χριστός ήταν Εσσαίος? Οι Εσσαίοι ήταν μια φυλή στην Παλαιστίνη η οποία Παλαιστίνη ήταν μία από τις αποικίες των Κρητών. Οι Εβραίοι τους Εσσαίους, όπως και όλους τους Έλληνες εξάλλου, ως γνωστόν δεν τους έχουν στην καρδιά τους...
Είναι και άλλα πολλά που θα ήθελα να σας αναφέρω, δεν θέλω να σας κουράζω όμως με πολλά. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις σας.

Edited by - ΔΙΗΝΕΚΗΣ on 23/10/2003 11:40:59

Edited by - ΔΙΗΝΕΚΗΣ on 23/10/2003 11:41:38

Edited by - ΔΙΗΝΕΚΗΣ on 23/10/2003 11:44:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 12:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε ΔΙΗΝΕΚΗ,

είναι αλήθεια ότι ο Ελληνικός Λόγος και Σοφία επηρέασαν ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ (και) εκείνη την εποχή. Αυτό θα πρέπει πάντοτε να το έχουμε στο μυαλό μας.

Όσο για την φράση που λές, έχει ως εξής: "Ήλθε η ώρα για να δοξαστεί ο υιός του ανθρώπου, διότι μόνον η Ελλάς γεννά ανθρώπους, που είναι φυτόν ουράνιον και θεϊκό βλαστάρι εξακριβωμένον, γεννούσα λογικής σκέψιν που δύναται να καταστήσει την επιστήμην".

Η εξήγηση για την "περικοπή" που επέβαλαν οι εβραιόπληκτοι γραφιάδες (υπήρχανε και Ελληνολάτρεις) είναι ότι, δέν βγαίνει νόημα μόνο με τον πρώτο στίχο που αφήσανε απο το συγκεκριμένο κομμάτι του ευαγγελίου του Ιωάννη. Λείπει με λίγα λόγια το "γιατί" είπε αυτό που είπε ο Χριστός. Και είναι απολύτως λογικό. Τώρα ΤΙ σχέση έχει η λογική με το συγκεκριμένο δόγμα........

Όσο για τον ισχυρισμό οτι ήτανε Εσσαίος, νομίζω ότι δέν έχει γερές βάσεις.

Διότι: το γεγονός ότι έπινε κρασί, αποδέχοταν τις θυσίες των ζώων, περιφρονούσε την καθαριότητα του σώματος (Κατα Ματθαίον 15.1-3 & Κατα Λουκάν 11.37,52) καθώς και το οτι αρνιόταν να συμμορφωθεί σε ορισμένες περιπτώσεις με την μωυσαϊκή παράδοση, αποτελούν αποδείξεις ότι ποτέ του δέν ακολούθησε την συγκεκριμένη αίρεση. Διότι οι Εσσαίοι ΗΤΑΝΕ ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ ΣΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

Αυτό μας αποδεικνύει για μία ακόμη φορά οτι οι συντάκτες των "κανονικών ευαγγελίων" (Κωνσταντίνειας "σχολής" δηλαδή..) ΔΕΝ ΗΤΑΝΕ ΕΒΡΑΙΟΙ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ, αλλά ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟΥ 4ου ΚΑΙ 5ου ΑΙΩΝΑ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΓΝΟΟΥΣΑΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΑ ΕΒΡΑΪΚΑ ΗΘΗ ΚΑΙ ΕΘΙΜΑ.

Κάπως έτσι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΗΝΕΚΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 15:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΗΝΕΚΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Schwabe,
η απάντηση σου με χαροποιεί ιδιαίτερα. Στην ουσία δεν ξέρω αν το κατάλαβες αλλά συμφωνούμε. Αναφέρεις ότι το δόγμα που κάποιοι επέβαλαν δεν έχει καμία σχέση με τη λογική των λόγων του Χριστού!
Έτσι ακριβώς είναι.
Τώρα όσον αφορά την καταγωγή του Χριστού (μεταξύ μας για μένα που δέχομαι ότι ο Χριστός είναι απεσταλμένος μιας ανώτερης Θεικής δύναμης, η καταγωγή είναι λίγο αντικρουόμενη λέξη) θα ήθελα να σου πω τις παρακάτω εκδοχές:
1. Κατάγεται από τη φυλή των Εσσαίων. Από ότι είπες υπάρχουν αμφιβολίες για αυτό. Οκ κανένα πρόβλημα. Αυτό δεν σημαίνει ούτε ναι ούτε οχι.
2. Είναι Εβραίος (μεταξύ μας και που το γράφω ... ανατριχιάζω, αλλά ας είναι). Έχουμε σκεφτεί ότι αν όντως ο Ιησούς έχει καταγωγή από το Ισραήλ είναι γιατί απλά ο πιο διεφθαρμένος λαός που υπήρξε είναι ο Ισρηλινός οπότε είναι και αυτός που χρειάζεται τη μεγαλύτερη βοήθεια για να σωθεί; Εξάλλου σύμπτωση, Schwabe ένα χωρίο που μου έστειλες λέει αυτό ακριβώς!!! Ότι δηλαδή αυτοί που χρειάζονται βοήθεια δεν είναι οι δίκαιοι αλλά οι άρρωστοι!!!
3. Είναι Έλληνας. Έχει ακουστεί και αυτή η θεωρία και μάλιστα έχουν βγει και κάποια βιβλία για αυτό το θέμα. Σκοπεύω άμεσα να πάω να τα αγοράσω. Άκου τώρα να δεις τι κάνει ο φανατισμός. Ύπάρχουν Έλληνες Χριστιανοί, ήταν ένας θεολόγος στην τηλεόραση τις προάλες, που θεωρούν τέτοιες θεωρίες υποβιβαστικές για το Χριστό (λες και έχει σημασία ο Υιος του Θεού από που κατάγεται, και ότι είναι αιρέσεις κλπ. Σε τέτοιους ανθρώπους τι να πεις; Και όμως δυστυχώς αυτοί είναι που φτιάχνουν τα δόγματα, τις θρησκείες, την παιδεία κλπ.
Για αυτό και επιμένω, βρείτε μου κάτι κακό που είπε ο Χριστός (ακόμα και έτσι που έχουν αλλοιώσει τα λόγια του) και το συζητάμε. Επιμένω με κίνδυνο να γίνομαι κουραστικός, το να δέχεται κάποιος τα λόγια του Χριστού ως σοφά (για μένα είναι και Θεικά)δεν είναι απαραίτητο ότι δέχεται και ότι πρεσβεύει ο Χριστιανισμός.
Περιμένω την απάντηση σας.
Φίλε Schwabe περιμένω και τα σχόλια σου για την Αρχαία Σπάρτη.


Edited by - ΔΙΗΝΕΚΗΣ on 23/10/2003 15:16:56

Edited by - ΔΙΗΝΕΚΗΣ on 23/10/2003 15:18:29

Edited by - ΔΙΗΝΕΚΗΣ on 23/10/2003 15:21:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 15:37:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ,ΚΑΤ'ΕΜΕ,ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΙΗΣΟΥΣ..
Η ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΛΗΣΙΟΝ Κ.Λ.Π,ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ Ο ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ ΤΑ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΓΗ..
ΓΙΑΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ,ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΕΥΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΗΝΕΚΗΣ
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 18:35:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΗΝΕΚΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Beyond,

θα το πω απλά: είσαι άψογος!!! Με 'αναγκάζεις' να πάω στο επόμενο βήμα λίγο πιο γρήγορα από ότι είχα σκοπό.
Λένε ότι ο άνθρωπος υπάρχει στη γη κάποες χιλιάδες χρόνια, ίσως και να λένε εκατομύρια, δεν ξέρω. Ας πούμε λοιπόν για την ευκολία της συζήτησης ότι ο άνθρωπος υπάρχει μόνο 100,000 χρόνια. Μπορεί να μου απαντήσει ένας λογικός άνθρωπος (αυτή η ερώτηση πάει πιο πολύ στους Χριστιανούς)αν είναι λογικό ο Θεός να εμφανίστηκε μόνο μία φορά? Δηλαδή ο Θεός έβλεπε για τα προηγούμενα 98,000 χρόνια ότι η ανθρωπότητα πήγαινε μια χαρά και μόνο στα τελευταία 2,000 'είδε' ότι κάτι πάει στραβά? Εμένα επιτρέψτε μου να θεωρώ αυτήν την διαπίστωση λίγο 'κουφή'. Και καταλήγω στο δικό μου συμπέρασμα.
Η ανώτερη αυτή Θεική δύναμη έχει στείλει πολλές φορές κάποιον απεσταλμένο της για να μας 'ξεστραβώσει΄. Για μένα ένας από αυτούς ήταν και ο Χριστός. Άλλοι πιθανοί απεσταλμένοι του Εν είναι για μένα και τις παραδόσεις και θρύλους της αρχαίας ελληνικής εποχής, ο Λυκούργος και ο Πυθαγόρας, και σίγουρα πολλοί άλλοι. Το Εν του Πυθαγώρα, του Πλάτωνα, του Ηράκλειτου και η διδασκαλία του Χριστού λένε στην ουσία το ίδιο πράγμα.
Για μένα η βασική διαφορά του Χριστού σε σχέση με τους μεγάλους αρχαίους Έλληνες φιλόσοφους είναι ότι ο Χριστός ήταν Αυτός που για πρώτη φορά απευθύνθηκε στον απλό κόσμο. Ο Πυθαγώρας για παράδειγμα είπε εκπληκτικά πράγματα απαυθυνόμενος σε ανθρώπους οι οποίοι είχαν πρώτα κάνει μία τρομερή προεργασία και άσκηση για να τον καταλάβουν.
Ο Χριστός είπε εκπληκτικά πράγματα με απίστευτη σοφία, με απλό τρόπο για να αρχίσει ο καθένας από εμάς να καταλαβαίνει. Οι παραβολές του Χριστού είναι η μυθολογία του Πλάτωνα για παράδειγμα.
Για αυτό και βγαίνει τέλειο νόημα όταν είπε ο Χριστός ΄Ήρθε η ώρα να δοξαστεί ο Υιος του Ανθρώπου' όταν ήρθαν να τον ακούσουν οι Έλληνες. Γιατί πράγματι εμείς ως λαός ήμασταν πιο έτοιμοι να δεχτούμε την αλήθεια από οποιονδήποτε άλλον λαό.
Γι αυτό και παρόλη τη φαγωμάρα μας, η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι πολύ πιο κοντά στα λόγια και την αλήθεια του Θεού. Το τι ομοιότητες υπάρχουν στα Μυστήρια της Ορθόδοξης Εκκλησίας και στους αρχαίους Ελληνικούς μύθους και Αρχαία Ελληνικά Μυστήρια είναι απίστευτο αν το δει κανείς. Απλά σας λέω ότι υπάρχει στο Άγιο Όρος τοιχογραφία στον τοίχο εκκλησίας που εμφανίζεται ο Άγιος Πυθαγόρας! Δείτε τη φωτογραφία αυτή στο βιβλίο του Σακελλάριου ' Πυθαγόρας ο Διδάσκαλος των αιώνων'. Το βιβλίο αυτό το συστήνω ανεπιφύλακτα!!!
Αύριο συνεχίζουμε πιο δυνατοί!!!

Edited by - ΔΙΗΝΕΚΗΣ on 23/10/2003 18:38:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

yunan
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 19:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους yunan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα να μου βρει κάποιος ένα σημείο των λόγων του Χριστού το οποίο το αμφισβητεί. Ένα όχι δύο.

Θα παρακαλουσα και εγω για ενα ιστορικο στοιχιο για την υπαρξη του χριστου.Στην επιστιμη της ιστοριας οτι δεν ειναι 100% τεκμηριομενο δεν ειναι ιστορια αλλα μυθος.Οταν και αν αποδειξει καποιος οτι υπηρξε χριστος τοτε τα ξαναλεμε μεχρι τοτε ...

1.61803398874989484820458683436564...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odyseas
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2003, 22:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Odyseas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλοι μου.
Μετά από τόσες μέρες, βρήκα και πάλι λίγο χρόνο για να μπω και ΄γω στη συζήτηση (η γυναίκα μου, μου χάρισε και μια δεύτερη κορούλα και αν βάλεις ότι η πρώτη είναι μόλις δυο χρόνων, καταλαβαίνεται τι γίνεται στο σπίτι)
Διάβασα λοιπόν τις απόψεις σας και ομολογώ ότι σαν ένοιωσα λίγο την μυρωδιά κάποιου εθνικισμού.
Είμαι υπερήφανος που γεννήθηκα στη χώρα που όλα της τα χαρακτηριστικά είναι σε υπερβολικές δόσεις. Τα χρώματα, η μουσική, η ιστορία, η φιλοσοφία τα πάντα σε υπερβολικές δόσεις. Σε πια άλλη χώρα μπορείς να βρεις τόσο μπλε, τόσο γαλάζιο και τόσο άσπρο εκτός από τη χώρα του Ελύτη; Ακόμα και οι άνθρωποί της είναι υπερβολικοί. Παθιασμένοι άνθρωποι. Άνθρωποι του έρωτα, του κρασιού, της φασαρίας. Καταφέρνουμε τα ελαττώματα μας να τα παρουσιάζουμε σαν προτερήματα. Ο Τσιφόρος στο «τα παλιόπαιδα τα ατίθασα» έχει περιγράψει πάνω από 30 διαφορετικούς απατεωνίσκους, και να τους παρουσιάσει τόσο αξιαγάπητους! Είναι ωραίο να αγαπάς την πατρίδα σου, αλλά το να είσαι εθνικιστής οδηγεί σε λάθος δρόμους. Στον ίδιο λάθος δρόμο που είχαν πέσει οι Εβραίοι οι οποίοι ακόμα περιμένουν τον Μεσσία που θα τους κάνει έθνος βασιλέων. Δεν μπορεί να κατηγορηθεί για εβραιόφιλος κάποιος που δέχεται τον Χριστό γιατί οι Εβραίοι δεν δέχονται τον Χριστό. Είμαι υπερήφανος που γεννήθηκα στη χώρα που γράφτηκαν τα ευαγγέλια και μάλιστα σε περίοδο που όλος ο γνωστός τότε κόσμος ήταν υπόδουλος στους Ρωμαίους.
Είμαι υπερήφανος που το τελευταίο βιβλίο της Αγίας Γραφής γράφτηκε στην Πάτμο, στα Ελληνικά.
Είμαι υπερήφανος που οι Αθηναίοι εκείνη την εποχή είχαν πιο ανοικτά μυαλά από πολλά σημερινά, ώστε να έχουν έναν βωμό για τον άγνωστο θεό.
Τελικά είναι πιο φιλελληνικό να δέχεσαι τον Χριστό παρά να μην τον δέχεσαι.
Παραξενεύομαι που στο ίδιο site υπάρχουν ολόκληρες συζητήσεις σχετικά με την Kabala και τα Καβαλιστικά σύμβολα, χωρίς κανείς να τους κατηγορήσει για Εβραιόφιλους, ή μήπως η Kabala δεν προέρχεται από την προφορική παράδοση των Εβραίων σχετικά με την Tora (Μωσαϊκός νόμος).
Εγώ πάντως σας λέω «Πάντα δοκιμάζετε, το καλόν κατέχετε» (Προς Θεσσαλ. Α΄ κεφ. 5 στιχ. 21)

Φίλε μου Schwabe σου αφιερώνω τα λόγια του Χριστού.
«Πορευθέντες λοιπόν μαθητεύσατε πάντα τα έθνη, βαπτίζοντες αυτούς εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγίου Πνεύματος» (Ματθ. Κεφ. 28 στιχ. 19)

Φίλε Ελεύθερε
«Με όποιαν κρίσιν κρίνετε θέλετε κριθή και με όποιον μέτρον μετρείτε θέλει αντιμετρηθή εις εσάς» (Ματθ. Κεφ. 7 στιχ. 2)
Αυτό το αφιερώνω σε σένα με μια ερώτηση, θα ήθελες η σύντροφός σου να έχει τις αντίστοιχες ερωτικές εμπειρίες που έχεις εσύ; Αν ναι, όντως είσαι ελεύθερος, μόνο που εγώ δεν μπορώ να το δεχθώ. Αν όχι, τότε μήπως θεωρείς ότι οι γυναίκες είναι κατώτερες;

Φίλε Διηνεκή
Οι Έλληνες και ιστορικός λαός είναι και λαμπρή ιστορία έχει. Λέξεις όπως Δημοκρατία, Ιστορία, Φιλοσοφία, Επιστήμη, Οικονομία κ.α. έχουν γεννηθεί σ΄ αυτή την χώρα. Εμείς σαν Έλληνες, καθήκον έχουμε να διατηρούμε όλα τα αγαθά και σοφά στην επιφάνεια, αλλά και να διδασκόμαστε από τα λάθη των προγόνων μας. Γιατί ακόμα κι εμείς οι Έλληνες κάνουμε λάθη, όπως οι εξοστρακισμοί μεγάλων προσώπων όπως ο Θεμιστοκλής, ο θάνατος του Σωκράτη, ο διωγμός των Πυθαγορείων. Θα ήταν λάθος λοιπόν να κάνουμε σώνει και καλά τον Χριστό Έλληνα. Ο Χριστός είναι παγκόσμιος. Άλλωστε ο ίδιος ο Χριστός είχε πει στους Εβραίους που υπερηφανεύονταν για την εθνικότητά τους «… και μη φαντασθήτε να λέγητε καθ΄ εαυτούς, πατέρα έχομεν τον Αβραάμ διότι σας λέγω ότι δύναται ο Θεός εκ των λίθων τούτων να αναστήση τέκνα εις τον Αβραάμ» (Ματθ. Κεφ. 3 στιχ. 9)

Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο. Για το που ήταν ο Χριστός μέχρι τα 30 του και για το αν ήταν μυθικό πρόσωπο θα σας γράψω άλλη φορά.

Φιλικά Οδυσσέας
…μεγάλωσαν τα γένια μας, η ψυχή μας αλειώτεψε
μαρμαρωμένο το σκυλί, γαβγίζει κι η φωνή του
βοήθα καλέ μου, μη φαγωθούμε μεταξύ μας…


***************
Εν οίδα,
ότι ουδέν οίδα
***************Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 00:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελευθερος
quote:
Μάρκου κεφ. 10
11 ΚΑΙ ΛΕΓΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΟΣΤΙΣ ΧΩΡΙΣΘΗ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΝΥΜΦΕΥΘΗ ΑΛΛΗΝ ΠΡΑΤΤΕΙ ΜΟΙΧΕΙΑΝ ΕΙΣ ΑΥΤΗΝ
12 ΚΑΙ ΕΑΝ ΓΥΝΗ ΧΩΡΙΣΘΗ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΣΥΖΕΥΧΘΗ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΜΟΙΧΕΥΕΤΑΙ

Η Καθολικη εκκλησια δεν αποδεχεται τον δευτερο γαμο.

Hrismig

quote:
Σημαίνει απλά ότι δεν Τον ανακάλυψες ακόμη.

Βγαλε ρε φιλε απο πανω σου το προσωπο του κατηχητικου.Γιατι πρεπει παντα να φταινε οι αλλοι και να μην βλεπουνε ποτε τον θεο σου?

Δηηνεκης

quote:
Συγχωρέστε με αν δεν το θυμάμαι καλά, αλλά το νόημα δεν αλλάζει. Σύμφωνα μάλιστα με τα απόκρυφα Ευαγγέλια ο Χριστός είπε και άλλα ακόμα πιο δυνατά για την Ελλάδα. Είπε λοιπόν: 'Γιατί η Ελλάδα είναι το φως του κόσμου, και μόνο αυτή μπορεί να μεταδώσει την Αλήθεια', κλπ.
Αυτά ρε παιδιά δε σας λένε τίποτα?


O ορος Ελλην πηγαινε τοτε εκτος απο τους Ελληνες και σε ολους τους "ειδωλολατρες" αρα μπορει να μην αναφεροτανε εθνικα μονο.
Εαν ο Χριστος ητανε τοσο φιλελληνας γιατι δεν αναφερθηκε και σε ολα αυτα που γραφει η Π.Διαθηκη εναντιον της Ελλαδας?
Γιατι δεν κανει τιποτα σημερα που σε ψαλμους της Ορθοδοξης λειτουργιας αναφερονται αναθεματα κατα τον Ελληνων φιλοσοφων και του Ελληνικο εθνους?
Και τελος φιλε μου εγω ειπα οτι οι Εβραιοι ειναι ο "εκλεκτος λαος"??
Για μενα το οτι ο Ιησους ητανε Ελληνας ειναι μεγαλο παραμυθι.Ακομα και αν ειναι Εσσαιος αυτο δεν λεει τιποτα.Και εγω Ελληνας ειμαι αλλα θα μπορουσα να ειμαι και Μουσουλμανος και Καθολικος και Αλβανικης καταγωγης και στο φιναλε να γεννηθηκα στην Ελλαδα και να ειμαι μεγαλος ανθελληνας,τουλαχιστον την τελευταια κατηγορια την εχουμε ζησει στο πετσι μας σαν εθνος.

quote:
Έχουμε σκεφτεί ότι αν όντως ο Ιησούς έχει καταγωγή από το Ισραήλ είναι γιατί απλά ο πιο διεφθαρμένος λαός που υπήρξε είναι ο Ισρηλινός οπότε είναι και αυτός που χρειάζεται τη μεγαλύτερη βοήθεια για να σωθεί;

Δηλαδη οι Αφρικανοι που τρωγανε ανθρωπους τι ητανε?
Κατι Ασιατες που δεν ειχανε ιδεα απο θεο?
Και στο φιναλε προβλημα τους τι ητανε οι Εβραιοι,ας βρισκανε την λυση μονοι τους.Εγω αντιθετα σε ολα αυτα, βλεπω οτι εκει που ητανε ετοιμοι για αφανισμο οι Εβραιοι απο την εξαπλωση του Ελληνισμου τελικα ο Ιησους και ο Χριστιανισμος τους ξαναβγαλανε στο προσκηνιο και τωρα ζουνε και βασιλευουνε.


quote:
Η ανώτερη αυτή Θεική δύναμη έχει στείλει πολλές φορές κάποιον απεσταλμένο της για να μας 'ξεστραβώσει΄. Για μένα ένας από αυτούς ήταν και ο Χριστός. Άλλοι πιθανοί απεσταλμένοι του Εν είναι για μένα και τις παραδόσεις και θρύλους της αρχαίας ελληνικής εποχής, ο Λυκούργος και ο Πυθαγόρας, και σίγουρα πολλοί άλλοι. Το Εν του Πυθαγώρα, του Πλάτωνα, του Ηράκλειτου και η διδασκαλία του Χριστού λένε στην ουσία το ίδιο πράγμα.

Αν και για μενα αυτο δεν στεκει υπαρχει μια παρατηρηση φιλε μου.
Ολοι περασανε και κυρηξανε την φιλοσοφια τους,αλλα μονο ο Ιησους την ειδε θεος,αυτο τα λεει ολα.

Odyseas

quote:
Για το που ήταν ο Χριστός μέχρι τα 30 του και για το αν ήταν μυθικό πρόσωπο θα σας γράψω άλλη φορά.



Αναμενω φιλε μου με ανυπομονησια!

«όταν μας είπαν πως θα εχουμε ενάντιους τους ανέμους εμείς μάθαμε να ταξιδεύουμε με όλους τους καιρούς»Φ.ΝιτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 01:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Oδυσσέα, κατ'αρχάς να σου ευχηθώ για τις πανέμορφες κορούλες σου ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ! Είναι σίγουρα πανέμορφες, διότι τα μωρά έχουνε όλα κάτι το μαγικό, κάτι το ξεχωριστό! (....βλέπεις έχω και'γω μία πέντε μηνών!)

Όμως, στο θέμα μας. Δέν διαφωνώ ότι αυτά τα οποία μας μεταφέρουνε οι ευαγγελιστές, ως πρός τα λεγόμενα του Χριστού, είναι πραγματικά σοφά.

Διαφωνώ ως πρός το ΠΟΙΟΣ ΤΑ "ΕΙΠΕ" αυτά! Είναι ξεκάθαρο ότι οι ελληνόφωνοι μοναχοί του 4ου αιώνα είναι βαθύτατα επηρεασμένοι απο την "μαγική" δύναμη του λογοδυναμικού Ελληνικού λόγου, και αυτό "βγαίνει" προς τα έξω. Το εισπράττει ο αναγνώστης.

Για αυτο το λόγο και οι διάφοροι γραφιάδες που μας είναι γνωστοί με ονόματα όπως "Λουκάς" και "Ιωάννης", και διαφοροποιούνται αλλά και πέφτουνε σε αντιφάσεις.

Ας μήν γελιόμαστε φίλοι μου. Ούτε κανένας "Υιός Θεού" υπήρξε, αλλά ούτε και ο "Χριστός" των "ευαγγελιστών" υπήρξε σαν ιστορικό πρόσωπο. Είναι, συμφωνώ, ένα ωραίο "αποκούμπι" που πολλοί απο εμάς απλά το χρειάζονται. Δέν είναι κακό.

Διότι, τι στα κομμάτια να επαθε στα ξαφνικά αυτός ο μειλίχιος και σοφός διδάσκαλος ωστε να πεί: "όσο για τους εχθρούς μου, αυτούς που δεν με θέλησαν για βασιλιά τους, φέρτε τους εδώ και σφάξτε τους μπροστά μου"! (Λουκά 19,27)

Απλά, οι γραφιάδες που χρησιμοποίησαν το καλλιτεχνικό ψευδώνυμο "Λουκάς" έγερναν πιό πολύ στην Ιουδαϊκή παράδοση. Ενώ, αντίστοιχα "κακομούτσουνα" κείμενα που να γέρνουνε πρός τις Ιουδαϊκές αηδίες, απουσιάζουνε εντελώς απο τους σαφέστατα πιο φιλοσοφιμένους γραφιάδες που χρησιμοποίησαν το καλλιτεχνικό "Ιωάννης".

Όσον αφορά αυτό το περί Εσσαίων...ξεχάστε το. Μπάζει απο παντού!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 01:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης: στο topic ΖΩΡΟΑΣΤΡΙΣΜΟΣ & ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ θα βρείτε περισσότερα στοιχεία που αναδεικνύουνε και την ιστορική πραγματικότητα πολλών "συμπτώσεων"......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 02:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάρκου κεφ. 10
11 ΚΑΙ ΛΕΓΕΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΟΣΤΙΣ ΧΩΡΙΣΘΗ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΝΥΜΦΕΥΘΗ ΑΛΛΗΝ ΠΡΑΤΤΕΙ ΜΟΙΧΕΙΑΝ ΕΙΣ ΑΥΤΗΝ
12 ΚΑΙ ΕΑΝ ΓΥΝΗ ΧΩΡΙΣΘΗ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΑΥΤΗΣ ΚΑΙ ΣΥΖΕΥΧΘΗ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΜΟΙΧΕΥΕΤΑΙ.

Μην το αποφεύγεις ΔΙΗΝΕΚΗ. Πες μας, συμφωνείς με τα πιο πάνω ή διαφωνείς και γιατί; Εγώ διαφωνώ. Γιατί να είναι αμαρτία (μοιχεία), αν μια γυναίκα που τρώει καθημερινά ξύλο από τον άντρα της, τον χωρίσει και παντρευτεί άλλον; Ή δεν βλέπουμε ότι κάτι τέτοια συμβαίνουν καθημερινά; Συμβαδίζει η αγάπη (τάχα), με τον εξαναγκασμό του άλλου να κάθεται να τις τρώει επί μονίμου βάσεως;
.................................................................................................
odyseas

quote:
«Με όποιαν κρίσιν κρίνετε θέλετε κριθή και με όποιον μέτρον μετρείτε θέλει αντιμετρηθή εις εσάς» (Ματθ. Κεφ. 7 στιχ. 2)
Αυτό το αφιερώνω σε σένα με μια ερώτηση, θα ήθελες η σύντροφός σου να έχει τις αντίστοιχες ερωτικές εμπειρίες που έχεις εσύ; Αν ναι, όντως είσαι ελεύθερος, μόνο που εγώ δεν μπορώ να το δεχθώ. Αν όχι, τότε μήπως θεωρείς ότι οι γυναίκες είναι κατώτερες;

Φίλε odyseas θα ήθελα οι ερωτικές εμπειρίες του καθενός, να είναι αποκλειστικά δική του δουλειά. Ο καθένας ότι θέλει και ότι χρειάζεται. Για μένα δεν είναι αμαρτία η ερωτική εμπειρία. Καταδικάζω φυσικά το ψέμα, την υποκρισία, και την απιστία που χρησιμοποιούνται για να αποκρύψουν την ερωτική εμπειρία. Πες μου τώρα όμως. Αφού θα κριθώ με μέτρο την δική μου κρίση, παύει πλέον να είναι αμαρτία (μοιχεία) ο δεύτερος γάμος; Πρόσεξε γιατί τώρα αυτός που θα διαφωνήσει με τον Χριστό θα είσαι εσύ. Μιλάμε για επίσημο χωρισμό και επίσημο δεύτερο γάμο, σύμφωνα με την πίο πάνω περικοπή. Δεν μιλάμε για ερωτικές πράξεις πίσω από το παραβάν.

Ελεύθερος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 10:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε Διηνεκής,
μή με ξεχνάς...ρώτησα πριν κάποιες τοποθετήσεις που στηρίζει το βιβλίο αυτό την επίσκεψη του Ιησού στην Ελλάδα. Αν ξέρεις σε παρακαλώ απάντησέ μου...
επίσης ρωτάς...

quote:
αν είναι λογικό ο Θεός να εμφανίστηκε μόνο μία φορά? Δηλαδή ο Θεός έβλεπε για τα προηγούμενα 98,000 χρόνια ότι η ανθρωπότητα πήγαινε μια χαρά και μόνο στα τελευταία 2,000 'είδε' ότι κάτι πάει στραβά?

Κατ' αρχάς να μην μπερδεύουμε τη δική μας "λογική" με την λογική του Θεού. Θα μπορούσε να είναι και έτσι...ποιός ξέρει...
Κατά δεύτερον πρέπει να σου πω ότι η πιο δόκιμη θεωρία είναι ότι αυτός ο κόσμος έχει καταστραφεί (κάπως) κάποιες φορές. Οπότε αν είναι έτσι είναι μάλλον λογικό να έχουμε γνώση τα τελευταία 12.000 χρόνια που εικάζεται ότι είχε γίνει ο κατακλυσμός...
Τώρα αυτό για το 2.000 ??? δεν το καταλαβαίνω αλήθεια
Για τα περισσότερα που λες παρακάτω όχι μόνο θα συμφωνήσω αλλά θα στα ενισχύσω κιόλας...
Υπάρχουν εικόνες πολλών αρχαίων σοφών όπως του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, του Θαλή του Μιλήσιου, του Σωκράτη και άλλων. Επίσης υπάρχουν και προφητίες (με λεπτομέριες) από τις Σύβιλλες για τον ερχομό του Μεσία...αλλά στην σφιγγοφωλιά που έπεσες φίλε μου θα σου πούνε ότι "ΟΧΙ ο Χριστιανισμός ΔΕΝ αποτελεί συνέχεια της αρχαίας Ελλάδας. Απλά τα ΚΛΕΨΑΝΕ από αυτούς!!!" (Λες και τότε είχαν κινητό και internet!?). Δεν ξέρεις που έμπλεξες...

φίλε μου Tyaneas λες,

quote:
Γιατι πρεπει παντα να φταινε οι αλλοι και να μην βλεπουνε ποτε τον θεο σου?


Βρε συ...γι' αυτό έβαλα την φατσούλα στο τέλος...για να καταλάβεις ότι είναι αστείο! Βάλε λίγο χιούμορ στη ζωή σου!!!

φίλε younan ρωτάς:

quote:
Θα παρακαλουσα και εγω για ενα ιστορικο στοιχιο για την υπαρξη του χριστου.Στην επιστιμη της ιστοριας οτι δεν ειναι 100% τεκμηριομενο δεν ειναι ιστορια αλλα μυθος.Οταν και αν αποδειξει καποιος οτι υπηρξε χριστος τοτε τα ξαναλεμε μεχρι τοτε ...

Τι είναι αυτό που θα στο αποδείκνυε; Μία φωτογραφία; Δεν υπήρχε τότε αλλά και να υπήρχε θα πουν ότι είναι πλαστή! Ένα video; Μία από τα ίδια... Ένα αρχαίο συνγραμμα; Υπάρχει!!! Στο γράφω παρακάτω αλλά και γι' αυτό ΠΛΑΣΤΟ ΘΑ ΠΟΥΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΦΙΛΟΙ άσχετα αν ποτέ δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο...Αλλά ας δούμε και την δική σου προαίρεση...

"Επιστολή Πουλβίου Λεντούλου, Κυβερνήτη Ιουδαίας πριν από τον Πιλάτο, η οποία απευθύνεται προς τον Τιβέριο και παρακάτω είναι μεταφρασμένη από το λατινικό πρωτότυπο. Το πρωτότυπο βρίσκεται στην βιβλιοθήκη Cesarini στην Ρώμη."

Ήκουσα ω Καίσαρ, ότι επιθυμείς να μάθης ότι σοι γράφω νυν περί ανθρώπου τινός λίαν ενάρετου καλουμένου ΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ, όν ο λαός θεωρεί προφήτην και οι μαθηταί του Θεόυ, λέγοντες ότι είναι Υιός Θεού, πλάστου των ουρανών και της γης και παντός ό,τι εν αύτη ευρίσκεται και υπάρχει. Τη αληθεία ω Καίσαρ, ακούονται καθ' εκάστην θαυμάσια πράγματα περί του Χριστού αυτού. Ανεγείρει νεκρούς και ιατρεύει ασθενείς δια μιας μόνης λέξεως. Είναι ανήρ αναστήματος μετρίου, καλός την όψιν και μεγαλοπρέπειαν περιβεβλημένος, ιδίως κατά το πρόσωπον, ώστε όσοι τον ατενίζουν αναγκάζονται να τον αγαπούν και να τον φοβώνται. Έχει την κόμην χρώματος καρύου ώριμου εξικνουμένην μέχρι των ώτων του, εκείθεν δε μέχρι των ωμοπλατών του καταντά γαιόχρους αλλά μάλλον στιλπνή, διχάζεται δ' αύτη εν τω μέσω άνωθεν κατά το σύστημα των Ναζαρηνών. Το μέτωπον του είναι λείον και γαλήνιον, το πρόσωπον του άνευ ρυτίδος ή κηλίδος, η ρίς και τα χείλη Του κανονικώτατα. Το γένειον του είναι πυκνόν και του αυτού χρώματος της κόμης, δεν είναι δε μακρόν και διχάζεται εν τω μέσω. Το βλέμμα Του είναι σοβαρόν και εμποιούν φόβον, έχει δε δύναμιν ακτίνος ηλιακής. Ουδείς δύναται να τον παρατηρήση ατενώς. Όταν επιτιμά, φοβίζει. Οταν δε πράττη τούτο κλαίει. Είναι αξιαγάπητος και χαριείς μετά σοβαρότητός. Λεγουσιν ότι ουδέπωτε ώφθη γελών, αλλά πλειστάκις κλαίων. Έχει ωραίας τας χείρας και τους βραχίονας. Εν τη συνομιλία ευαρεστεί τους πάντας. Δυσκόλως όμως φαίνεται, όταν δε φανή που, είναι μετριόφρων και το ωραιότερον παράστημα του κόσμου. Είναι ωραίος ως την μητέρα του, ήτις έστιν η ωραιοτέρα γυνή, ήτις ποτέ εθεάθη εις τα μέρη ταύτα.
Εάν όμως η Ση μεγαλειότης, ω Καίσαρ ποθή να ιδή Αυτόν ως μοι έγραφες άλλοτε, πληροφόρησον με, διότι θα σοι τον στείλω πάραυτα. Πάντες εν Ιερουσαλήμ θαυμάζουσιν την σοφίαν του, και τι ουδέποτε εσπούδασε τι, και όμως είναι κάτοχος πάσης επιστήμης. Περιπατεί ανυπόδητος, και ασκεπής την κεφαλήν. Πολλοί βλέποντες αυτόν γελώσιν, αλλ' όταν ευρίσκονται προ αυτού τρέμουσι και θαυμάζουσιν αυτόν. Λέγουσιν ότι ουδέποτε άνθρωπος ως αυτός ενεφανίσθη εις τα μέρη ταύτα. Τη αληθεία ως μοι λέγουσιν οι Εβραίοι, ουδέποτε εδόθησαν συμβουλαί, ουδέποτε εκυρήχθη διδασκαλία ως η ιδική του, πολλοί δε των Ιουδαίων θεωρούσιν αυτόν Θεόν. Άλλοι πάλιν μοι λέγουν ότι είναι εχθρός της Σης Μεγαλειότητος ω Καίσαρ. Πολλαχώς με παρενοχλούσιν οι μοχθηροί αυτοί Εβραίοι. Λέγεται ότι αυτός ουδέποτε δυσαρέστησε τινα, αλλ' ότι μάλλον εποίησε το αγθόν. Ολοι όσοι εγνώρισαν αυτόν λέγουσιν οτι ευηργετήθησαν παρ' αυτού. Όμως εις την σην Μεγαλειότητα, ω Καίσαρ, εις την προς σε υπακοήν, ειμί πρόθυμος. Ό,τι διατάξεις θέλει εκτελεσθή.

Εν Ιερουσαλήμ Ινδικτίωνος ζ', Σελήνης ια' Της Σης Μεγαλειότητος πιστότατος και ευπειθέστατος.
ΠΟΥΒΛΙΟΣ ΛΕΝΤΟΥΛΟΣ
Κυβερνήτης Της Ιουδαίας

Πως το βλέπεις;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 12:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hrismig….. πονηρούλη!

Νομίζεις ότι πετώντας ένα όνομα θα σε σώσει? Άντε ρε καημένε.....

Προτρέχεις καταϊδρωμένος και (έτσι βγαίνει..) σχεδόν πανικόβλητος να...παρουσιάσεις αποδείξεις, όπου ενδεχομένως τις χάψουνε!

Για να δούμε λοιπόν:

Αναφορές στο Χριστό γίνονται σε μία επιστολή του Πόπλιου Λεντούλου (Publius Lentulus) που ήταν Ρωμαίος στρατιωτικός διοικητής στην Ιερουσαλήμ. Η επιστολή αποτελεί αναφορά προς τη Γερουσία της Ρώμης και στον Τιβέριο που ήταν αυτοκράτωρ στα έτη 14 - 37 μ.Χ. και περιλαμβάνει φυσιογνωμικά χαρακτηριστικά του Ιησού, όπως το μέτριο ανάστημά του (statura procerus, mediocris et spectabilis), το χρώμα των μαλλιών του κ.ά.

ΕΣΥ και οι όμοιοι σου.....μάλλον σε αυτό το σημείο θα σταμάτησαν την «έρευνα» τους. ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ!

ΔΙΑΒΑΣΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ!!!

Η επιστολή αυτή εμφανίστηκε πρώτη φορά κατά το 13ο αιώνα (!!!)στη Ρώμη ως ανακαλυφθείσα ανάμεσα σε......διάφορα χειρόγραφα (?) και φυσικά αντιμετωπίστηκε με καχυποψία. Η σύγχρονη «Καθολική Εγκυκλοπαίδεια» για παράδειγμα (καθώς και άλλες σοβαρές πηγές) αναφέρει ότι Ρωμαίος διοικητής με τέτοιο όνομα ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΙΟΥΔΑΙΑ και συμπεραίνει ότι η επιστολή αυτή είναι χαλκευμένη.

Τί να κάνουμε ρε παιδιά, ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΓΑΙΝΕΙ το story!

Τίποτα άλλο πιο σοβαρό?

Καμιά νέα "ανακάλυψη" απο καμία σκονισμένη αποθήκη? Μήπως δέν ψάξατε παντού????

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 12:32:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και κάτι ακόμα: μιάς και "ανακαλύψατε" και αναποδογυρίσατε (!) ΟΛΑ ΤΑ ΠΙΘΑΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΝ ΟΙ "ΣΟΒΑΡΕΣ" ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΥΙΟΥ ΓΙΑΧΒΕ (?), για πές μας και κάτι πιο απλό!


ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΝΤΑΝ Ο ΥΙΟΣ ΕΩΣ ΤΑ ΤΡΙΑΝΤΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΙΑ?????

Διότι, δέν μπορεί (!), εδώ ξεθάψατε σεντούκια αραχνιασμένα για να βρείτε μια..επιστολή, ΚΑΙ ΣΑΣ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝΕ ΟΛΑΚΕΡΕΣ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ!!!!


Αντε ντέ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 16:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε younan,
μετά από αυτό καταλαβαίνεις τι εννοούσα στα λεγόμενά μου. Πάντα θα υπάρχουν δογματικοί Εβραιόφιλοι να "αποδείξουν" το αντίτετο;;;!!!

Καλά βρε σβάμπε...τι σε διδάσκουν στις στοές; Πετάμε ένα "δεν υπήρχε Λεντούλος" και τελειώσαμε; Μεγάλε σοφέ της σύγχρονης Εβραιουργιάς δεν μας λες ΠΩΣ ΦΤΙΑΧΘΗΚΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΟΤΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ;;;!!! Αυτοί που το "έφτιαξαν" δεν σκεφτήκανε να βάλουν ένα ΑΛΗΘΙΝΟ όνομα;;;
Τι στο καλό ηλίθιοι είναι;;;

(Εκτός...εκτός...χμμμ...λες να το έφτιαξες ΕΣΥ και οι όμοιοί σου;;;!!!)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 20:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άντε ρε κατακαημένε hrismig!!

Οι μοναδικές "στοές" που υπάρχουνε φίλτατε, είναι αυτές του σκοτεινού σου μυαλού. Κάπου εκεί κυνηγάς και το χαμένο όνειρο της χριστολογίας. Όλα τα άλλα είναι κλασικές αντιδράσεις θρησκόληπτων.

Επειδή πάνε χαράμι οι απαντήσεις, σου παραθέτω μία που σου αρκεί.

Το υδροχοικό ευαγγέλιο του Χριστού, το ευαγγέλιο του Θωμά, το ευαγγέλιο του Πέτρου, και άλλα πολλά τα οποία η Κωνσταντίνεια Χριστολογία βάπτισε «μη κανονικά» ή και «απόκρυφα», να ενημερώσουμε τους καταϊδρωμένους οπαδούς του δόγματος ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΤΟ 325 μχ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΣΑΝΕ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ «ΣΚΑΝΔΑΛΙΖΑΝ» ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΣΤΟ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΜΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ «ΘΡΗΣΚΕΙΑ».

Και μιας και προτρέχουνε όλοι οι κατά τα άλλα λαλίστατοι «χριστολόγοι» (π.χ. του είδους hrismig...) να εγκωμιάσουνε τα θαυμαστά (και…..«επίσημα») και θεόπνευστα χειρόγραφα των φιλόπονων πατέρων, καθώς και ταυτόχρονα να…..αναδείξουνε ΤΗΝ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΩΝ «ΑΛΛΩΝ» ΜΗ «ΚΑΝΟΝΙΚΩΝ» ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ, ας μας απαντήσουνε, βουτώντας στην ρωμαιοχριστιανική τους φαρέτρα, στο εξής ερώτημα: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΘΙΣΤΑ ΤΑ «ΚΑΝΟΝΙΚΑ» ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ? ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ?

Διότι, ενώ κομπάζουν ότι «περισυνέλεξαν» και αντέγραψαν τα παλαιά και γνήσια χειρόγραφα (!) αποφεύγουν όπως ο διάβολος το λιβάνι να μας διευκρινίσουν κάτι πολύ απλό: ΤΙ ΑΠΕΓΙΝΑΝ ΤΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ!!!!!

Όμως ας μην γελιόμαστε. Πράγματι λοιπόν το «θεάρεστο» έργο της περισυλλογής και της αντιγραφής ανταποκρίνονταν σε μία ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΓΚΗ: την εξαφάνιση κάθε ίχνους ενός Ιησού ο οποίος υπήρξε ηγέτης μίας πολιτικής φατρίας, μίας συμμορίας, ο οποίος πολλές φορές και για καθαρά λόγους επιβίωσης προέβη σε πράξεις οι οποίες μόνο με την «απουσία» των τριάντα και πλέον χρόνων μπορούσε να «απαλειφθεί».

Διότι ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ της «άγνωστης του διαβίωσης» (?) σίγουρα δεν είχανε και πολύ…….ευαγγελικό άρωμα!

Σε αυτό το σημείο απλά να συλλογιστούμε ότι τα χειρόγραφα του Φλάβιου Ιώσηπου ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥ 9ου ΚΑΙ 12ου ΑΙΩΝΑ, και η περίφημη περικοπή, η οποία υποτίθεται ότι αναφέρεται στον Ιησού και περιέχεται στο δεύτερο μόνο μέρος, αποτελεί κατά την γνώμη όλων των σοβαρών (και ανεξάρτητων) ερευνητών ΜΙΑ ΧΟΝΤΡΟΕΙΔΗ ΠΑΡΕΜΒΟΛΗ.

Επίσης (για να μαθαίνεις), τα υποτιθέμενα χειρόγραφα του Τάκιτου («Ιστορίες» και «Χρονικά») ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ 9ου ΚΑΙ 11ου ΑΙΩΝΑ. Μελετώντας κανείς τα «χειρόγραφα» του Τάκιτου ανακαλύπτει κάτι το ιδιαιτέρως «παράξενο»: λείπει ΟΛΗ η περίοδος ανάμεσα στο 28μχ και το 34μχ δηλαδή τα καθοριστικά χρόνια για τον αναδυόμενο τότε χριστιανισμό……

ΕΠΙΠΛΕΟΝ: τα «χειρόγραφα» πάνω στα οποία στηρίζονται τα λεγόμενα «κανονικά ευαγγέλια» είναι ΑΠΟ ΤΟΝ 4ο ΑΙΩΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ! Το ίδιο συμβαίνει και με τους πάπυρους. Όποιος έχει διαφορετική γνώμη ΤΟΤΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ!

Επομένως, ας σταματήσει αυτή η γελοιότητα με τις αναφορές του στυλ «..που τα στηρίζεται κτλ» διότι ΚΑΝΕΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ! Απλά, αυτά που έχουνε σημείο εκκίνησης την Κωνσταντίνεια κυριαρχία του δόγματος είναι ΤΑ ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, ΔΙΟΤΙ ΦΤΙΑΧΤΗΚΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ.

Στο ζουμί κύριε απολογητή: που....χάριζε τις ευλογίες του ο "Υιός Γιαχβέ" ΕΠΙ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΟΛΑΚΕΡΕΣ???

Αντε ντέ!! Ασε το παραμύθιασμα και μίλα ανοιχτά και με ΣΤΟΙΧΕΙΑ!

Διότι, δέν πιστεύω να.......ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΗ!!

Τί στα κομμάτια, ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ...."ΚΑΚΟ"??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2003, 21:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μην αρχισω παλι τα κατεβατα και γινω κουραστικη,διαβαστε μονοι σας τα στοιχεια

http://users.aias.gr/oode/meletes.htm#kritiki

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy