ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ιησούς Χριστός είναι......
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Odyseas
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 02:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Odyseas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι συνforumιστές χαίρεται!

Θεωρώ ότι ο Ιησούς Χριστός αν μη τι άλλο είναι ένα πάρα πολύ σημαντικό πρόσωπο που χάραξε την ιστορία της ανθρωπότητας τόσο βαθειά που ακόμα και μετά από 2000 χρόνια, άνθρωποι εφυείς, γνώστες της μοντέρνας τεχνολογίας, αναζητητές της αλήθειας, κάθονται και συζητούνε με θέρμη, είτε υπέρ - είτε κατά, γι΄ αυτό το πρόσωπο!

Προτείνω να διακρίνουμε 3 περιπτώσεις: ή ο Χριστός δεν ήταν αυτό που έλεγε, επομένος ψεύτης, ή ο Χριστός ήταν αυτό που έλεγε, ή ο Χριστός πίστευε ότι ήταν θεός αλλά δεν ήταν.

Περίπτωση πρώτη: if Χριστός = false

Αν ο Χριστός ήταν μυθικό πρόσωπο, αυτό δεν το γνωρίζω! Όμως αν κάποιος μου το αποδείξει με επιχειρήματα θα με στεναχωρούσε το γεγονός ότι 2000 χρόνια τώρα, τα ιδανικά που ενέπνευσαν και ο πολιτισμός που δημιούργησε η ανθρωπότητα, βασίστικε σε ένα ψέμα!

Αν ο Χριστός ήταν ένας τσαρλατάνος, πρέπει να παραδεχτούμε ότι η φάρσα την οποία μας έκανε την έκανε τόσο καλά που, αγαπητοί φίλοι μου την πατήσαμε όλοι και καλά να πάθουμε!

Αν ο Χριστός ήταν εξωγήινος, θα πρέπει να είναι πολύ αφελείς οι εξωγήινοι που πίστεψαν ότι θα μπορούσαν να μας κατακτήσουν με το να γυρίζουν και το άλλο μάγουλο ή με το να σταυρόνονται για να πετύχουν το σκοπό τους!

Στην πρώτη περίπτωση μπορούμε να συμπεριλάβουμε την υλιστική φιλοσοφική άποψη «η θρησκεία είναι το όπιο των λαών». Σ΄ αυτήν την περίπτωση με μπερδεύει πιο πολύ το γεγονός ότι ο Χριστιανισμός γίνεται κίνημα και όχι καταστολή στο μυαλά των λαών. Αν το κατεστημένο κατασκεύασε έναν μύθο για να κρατήσει τα κεκτιμένα τότε πρέπει να πούμε ότι αυτός ο μύθος έφερε τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θα ήθελαν.

Αποκλείω την περίπτωση ο Χριστός να ήταν ψεύτης και να το γνώριζε. Γιατί η διδασκαλία του αναφέρει «ΤΙ ΩΦΕΛΕΙΤΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟΝ ΟΛΟΝ ΚΕΡΔΗΣΗ ΤΗΝ ΔΕ ΨΥΧΗΝ ΑΥΤΟΥ ΖΗΜΙΩΘΗ;»

Στην γλώσσα του σήμερα, δηλαδή στην γλώσσα του marketing (δύστηχη ανθρωπότητα) ένα προϊόν μπορεί να κάνει πωλήσεις μόνο όταν ο πωλητής πιστεύει σ΄ αυτό το προϊόν!

Τί γίνεται όμως όταν ο πωλητής έχει πιστέψει στο προϊόν λαθεμένα; Με άλλα λόγια, τί γίνεται στην περίπτωση που ο Χριστός σύρθηκε σ΄ αυτή την οδό πιστεύοντας και ο ίδιος ότι είναι ο Μεσίας από κάποιους που ήθελαν να τον χηραγωγήσουν αργότερα;

Ίσως όμως να αρχίζω να σας κουράζω, γι΄αυτό θα κλείσω εδώ και τα ξαναλέμε.

Θα ήμουν ευτυχής αν θα μπορούσα να συμβάλω και εγώ με τους προβληματισμούς μου στην συζήτησή σας.

Αναζητώντας την Ιθάκη
Φιλικά Οδυσσέας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

beyond
Πλήρες Μέλος

Greece
1446 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 07:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους beyond  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος beyond  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.."το γεγονός ότι 2000 χρόνια τώρα, τα ιδανικά που ενέπνευσαν και ο πολιτισμός που δημιούργησε η ανθρωπότητα, βασίστικε σε ένα ψέμα"..

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΒΑΣΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ..

.."Αν ο Χριστός ήταν εξωγήινος, θα πρέπει να είναι πολύ αφελείς οι εξωγήινοι που πίστεψαν ότι θα μπορούσαν να μας κατακτήσουν με το να γυρίζουν και το άλλο μάγουλο ή με το να σταυρόνονται για να πετύχουν το σκοπό τους! "..

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΚΤΗΣΟΥΝ ? ΙΣΩΣ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑΝ (..ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ) ΝΑ ΜΑΣ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosiemar
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 10:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosiemar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μείνουμε έλληνες βρε παιδιά!!!!......

Είχαμε μια πολλή ωραία θρησκεία που μας εξέφραζε ως λαό, με τον γ....μηκουλα τον Δία να μας ανανεώνει το gene poul όποτε γούσταρε...με τα σατύράκια για τις/τους απαιτητικές/κους και πύγαμε και α-σπαστήκαμε τη θρησκεία ενός λαού που για να αποφύγει το μπάνιο εφεύρε την περιτομή!......Έλεος πια!....Αν ήταν να πιστέψω σε κάτι άλλο από τη δύναμη του εαυτού μου ε! θα απεφευγα τα εισαγώμενα και θα επέμενα ΕΛΛΗΝΙΚΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rosiemar
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 10:22:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rosiemar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.....SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ!.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 17:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενώ χαίρομαι που "κυλάει" τόσο γρήγορα η συζήτηση, λυπάμαι συγχρόνως που δεν μπορώ να ανταποκριθώ όπως θα έπρεπε.
Φίλε fokaia, συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τον όρο "κριμένος". Ας μας πει και κάποιος άλλος πάνω σε αυτό. Δεν υπάρχει (για μένα) η έκφραση αυτή.
Φίλε Πλάτωνα, ότι αφορά την απορία σου ως προς την καρδιά με κάλυψε πλήρως ο Γρηγόρης. Άσε που τα είπε και "όμορφα".
Τονίζεις ότι δεν θέλεις να αντικαταστήσεις τα πιστεύω μας, το οποίο θα ήτο ΑΔΥΝΑΤΟ φίλε μου. Για μένα η Φιλοσοφία και η Θρησκεία είναι δυο διαφορετικά πράγματα και δίνω στο καθένα από αυτά την "βαρύτητα" που του αξίζει (κατ'εμέ).
Φίλη rosiemar, και εμείς Έλληνες είμαστε και θα μείνουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 19:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας!

Φιλε Πλατωνα: Δεν σταυρωθηκε ο Χριστος αυτοβουλως;Οπως και ο Σωκρατης φυσικα επειδη οι αρχες του δεν συμφωνουσαν με την πιστη στον δωδεκαθεισμο.

Το περιπλοκο που το ειδες;Περιπλοκο το κανουμε εμεις και ειδικα οταν βαζουμε σε ενα επιπεδο τον Χριστο με τον Φωσκολο και την Αγκαθα Κριστι...

beyond: Ο Ιησους πεθανε για κατι που πιστευε η μηπως θυσιαστηκε για να μας λυτρωσει απο την αμαρτια;Οσο για την Ανασταση Του κριμα που ξεχασε να μας ζητησει την αδεια για το πως,που η σε ποιους θα φανερωθει...

Tyaneas: Ειναι επιλογη σου να πιστευεις οπου θελεις,δεν προσπαθουμε να σε πεισουμε για το αντιθετο!Ελευθερο πνευμα και ελευθερια βουλησης εχουμε ολοι,θεωρεις οτι εμεις,οσοι ασπαζομαστε καποια θρησκεια ειμαστε αφελεις;Η μηπως δειχνουμε οτι δεχομαστε οτιδηποτε μας σερβιρει καποιος;

Tα ελληνικα αγαλματα,καποια απο αυτα τουλαχιστον αφου το θετεις ετσι,μπορει να κοιτουσαν τον ουρανο για καποιο λογο,οπως και καποιες μορφες σε χριστιανικες εικονες επισης...

Το να γονατιζουμε και να σκυβουμε το κεφαλι στην προσευχη,τι το κακο δηλωνει περα απο ευλαβεια και δεος απεναντι στον Παναγαθο;

Theklats: Δεν διαφωνησα,ειμαι απολυτα συμφωνη μ'αυτο που λες!

Και θα κλεισω μ'αυτο που ειπε ο φιλος Γρηγορης

"Δεν μπορει να μιλα καποιος για την αγαπη.Αν δεν γινει η Αγαπη καλυτερα να ξανασκεφτει για ποιο λογο γεννηθηκε"

Να ειστε καλα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 00:27:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina
quote:
Το να γονατιζουμε και να σκυβουμε το κεφαλι στην προσευχη,τι το κακο δηλωνει περα απο ευλαβεια και δεος απεναντι στον Παναγαθο;

Δεος!!!
"Οποιος φοβαται το Θεο, τοτε τον αντικρυζει πισωπλατα.Ο τρομερος Θεος ειναι ο μαυρος Θεος, ο διαβολος".
Απο το βιβλιο της λαμπροτητας του Ελιφας Λεβι....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odyseas
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 00:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Odyseas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε beyond
Η επιροή του Χριστιανισμού στον πολιτισμό που έχουμε δημιουργήσει είναι τεράστια.
Το ότι μετράμε το χρόνο με αφετηρία την γέννηση του Χριστού νομίζω ότι τα λέει όλα. Ακόμα και λαοί που δεν πιστεύουν στον Χριστό έχουν υιοθετήσει το ημερολόγιο αυτό! Και αυτό είναι μόνο ένα μικρό παράδειγμα!
Άκόμα και τώρα οι περισσότερες αντιπαλότητες μεταξύ κρατών φοράνε τον μανδύα των θρησκευτικών διαφορών για να κρύψουν τα γεω-πολιτικο-οικονομικά τους συμφέροντα!
Στον τελευταίο πόλεμο ο πλανητάρχης μας στην ανακοίνωσή του για τον πόλεμο στο Ιράκ τελείωσε με την φράση «με την βοήθεια του Θεού»!
Για το άν τώρα κάποιοι εξωγήινοι θέλουν να μας δείξουν τον δρόμο, κατά τη προσωπική μου γνώμη λάθος δρόμο διάλεξαν! Γιατί κάνοντας τον θεό σε κάποια κατώτερα όντα νομίζω ότι δεν τους τιμά ιδιαίτερα!

Φιλικά
Οδυσσέας
Η Ιθάκη είναι ακόμα μακριά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 01:16:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βρε γρηγορη μημπως δεν καταλαβες οτι χριστος μπορουσε να φασκει και να αντιφασκει οποτε τον συμφερε? π.χ. οταν τον συνελαβαν και τον πηγαν στον καιαφα αυτος τον ρωτησε αν ειναι ο υιος του θεου και αυτος το αποδεχτηκε οταν τον πηγαν στον ποντιο πιλατο και τον ρωτησε αν αυτα που του καταλογηζουν οι ιερεις ειναι αληθεια αυτος στην αρχη δεν απαντησε οταν ο πιλατος τον ρωτησε παλι και του ειπε <<εσυ εισε ο βασηλιας των ιουδαιων που περιμενουν>> ο χριστος του ειπε <<εσυ το λες αυτο οχι εγω>> αν δεν το καταλαβενεις τοτε τι να πω

και αν μπορεις πες μου επιτελους που ο χριστος ειπε για αγαπη αφου το μονο που διδασκε ηταν υποταγη στον μπαμπα του και φοβο
ελεγε οτι για να σε δεχτει επρεπε να ξεφτιληστεις σαν ατομο και στην τελικη για ποιο λογο αποκαλει τους πιστους του ψαρια προβατα και κουτους?
αν θες να σε βλεπει ετσι δικο σου το προβλημα αλλα μην προσπαθεις να μου πεις οτι διδαξε κατι σωστο


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 03:00:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γρηγόρη, λες...

quote:
Δε ξέρω τίποτε περισσότερο απο πολλούς. Η γνώση είναι περίεργο αδιέξοδο, ελπίζω να μη πιαστώ στην παγίδα της.

Λοιπόν, "καρδιά", όπως λέμε αυτή τη βιωματική κατάσταση, για μένα είναι η ειλικρινής και ανοιχτή συνομιλία με τον εαυτό...Αυτός ο εαυτός αφουγκράζεται τα λεπτοφυέστερα των αισθήσεων, τη στιγμή που ο άνθρωπος δρά στο μονοπάτι με καρδιά...Εκείνη τη στιγμή υπάρχει μια θεόπνευστη κατάσταση σε εκείνον τον άνθρωπο.Είναι σαν ολόκληρο το σύμπαν σκύβει και γονατίζει στην καρδιά αυτού του ανθρώπου και ακούει με προσοχή...Είναι σαν μια ανταλλαγή πληροφοριών του πνεύματος με το Νού.


ομολογώ πως σαν απάντηση είναι πολυδιάστατη και μοναδική..

Η καρδια….λοιπον είναι...

1.Βιωματικη κατάσταση, συνομιλία με τον εαυτό
2.αφουγκραση, αίσθηση,
3.δρασι,
4.θεοπνευστη κατάσταση,
5.το σύμπαν που γονατίζει…
6.ανταλαγη πληροφοριών…πνεύματος με ΝΟΥ…

Τελικά Γρήγορη, πιάστηκες από ότι φοβόσουν! Στην παγίδα της γνώσης!

Έτσι λοιπόν καλή μου Nicole, μιας και συμφωνείς με το φίλο Γρηγόρη, συμπεραίνω πως και για σένα αυτο είναι η καρδιά!

Και σου έθεσα την ερώτηση, γιατί έγραψες…

quote:
Δεν το πιστεύω ότι συγκρίνετε τον Χριστό με τον Σωκράτη! Ο Σωκράτης ήταν ένας τρανός φιλόσοφος και τελεία. Αγγίζει το πνεύμα και όχι την καρδιά.

Πράγματα, που αν διάβασες ένα μόνο βιβλίο του Πλάτωνα, θα τα διέκρινες στο Σωκρατη….όπως και τι είναι η καρδιά…

ΑΠΛΟΤΗΤΑ!

Όχι να γίνεις απλός, ο Μοναχός, ο Άγιος…..όλη τους η ζωή είναι μια προσπάθεια να γίνουν κάτι άλλο….Να γινουν ΑΓΙΟΙ, …ΝΑ ΘΕΩΣΟΥΝ….να πάνε στον παράδεισο….

ΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΟΣ…. Ξέρεις καλή μου φίλη, τι είναι? Αυτά είναι κοινά ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ και ΣΩΚΡΑΤΗ….

Σκορπινα,….My dear, SKORPINA! (…. Σου στέλνω, όλη μου την ΑΓΑΠΗ!)

εγώ είμαι ο περίπλοκος….

Αυτοβούλως…πάει να πει ΠΡΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΑ!

Αν έκανε σχέδια με τον πατέρα του…μας θέλουν να φοβόμαστε…. και να προσκυνάμε το μεγαλείο τους?

γιατί έπλασε τότε ο θεός τον άνθρωπο?

Δεν φτάνουν του Θεού τόσοι άγγελοι, αρχάγγελοι…και βαλε, …. Αυτοί όλοι… υπακούουν!!! *(Για αυτο ενας την κοπανησε!)

Χμ, Κάτι άλλο ίσως είχε στο μυαλό του! Για σκεψου αυτά που λενε οι γραφες...

ΑΝΘΡΩΠΟΣ…..ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ….ΚΑΙ ΟΜΟΙΩΣΗ…
ΕΣΤΕ ΘΕΟΙ…

Σου λένε τίποτα αυτά?

Είναι χάρισμα και ΔΩΡΟ…. να είσαι άνθρωπος…. ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!

Όταν ήμουν 5 χρονών παιδάκι…φίλαγα το χεράκι του παππούλη με ευλάβεια… γιατί έτσι με μάθανε… και όταν μου έλεγαν…. πετάει ο γάιδαρος…. έλεγα πετάει…

Μα ήμουν 5 χρόνων…..Κάποτε μεγάλωσα…. και άρχισα να σκέφτομαι….

Βρίσκουμε διάφορες σε Σωκράτη, Χριστό, Βούδα, Τυανεα…και κάθε ΦΩΤΙΣΜΕΝΟ… γιατί γαντζωνόμαστε στις ΕΙΚΟΝΕΣ… και χάνουμε την ΟΥΣΙΑ!

Δεν είμαστε ΑΠΛΟΙ…

Στην ΕΝΩΣΗ καρδιάς και ΝΟΥ…..υπάρχει ΑΠΛΟΤΗΣ, που είναι ΑΓΑΠΗ, ΟΜΟΡΦΙΑ.

Φιλακια ΣΚΟΡΠΙΝΑ ΜΟΥ! Αντικαθιστω τον ΗΛΙΟ.. μεχρι να επανελθει!.... Σε πειραζω φυσικα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nicole
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 11:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nicole  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.
Φίλε Πλάτων, αν κατάλαβα καλά, έστησες μια "παγίδα" και περίμενες να "πέσουμε" μέσα. Μα τι που είσαι.
Για να "πέσεις" στην "παγίδα" της γνώσης, πρέπει να ΕΧΕΙΣ γνώσεις.
Ίσως να έχουν κοινά χαρακτηριστικά ο Σωκράτης και ο Χριστός. Δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω αυτό. Δεν διαβάζω για τον Σωκράτη,Πλάτωνα κ.τ.λ. Εάν είχε ανάλογο τίτλο το topic, δεν θα συμμετείχα καν. Αυτά τα αφήνω σε σας που έχετε γνώσεις επ'αυτού.
Ο όρος ΑΠΛΟΤΗΤΑ που αναφέρεις "λέει" πολλά. Το να παραμείνεις απλός σ'αυτή την εποχή, είναι πραγματικά ένας καθημερινός αγώνας.
Πάντως επειδή μιλάς για υπακοή και για φόβο, πρέπει να σου πω ότι εγώ δεν αισθάνομαι έτσι. Από τι να φοβηθώ δηλ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 21:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tyaneas: Ειναι επιλογη σου να πιστευεις οπου θελεις,δεν προσπαθουμε να σε πεισουμε για το αντιθετο!Ελευθερο πνευμα και ελευθερια βουλησης εχουμε ολοι,θεωρεις οτι εμεις,οσοι ασπαζομαστε καποια θρησκεια ειμαστε αφελεις;Η μηπως δειχνουμε οτι δεχομαστε οτιδηποτε μας σερβιρει καποιος;

quote:

"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 21:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε fokaia, συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τον όρο "κριμένος". Ας μας πει και κάποιος άλλος πάνω σε αυτό. Δεν υπάρχει (για μένα) η έκφραση αυτή.


Γιατί ένα απλό ερώτημα που έκανα δεν μπορεί να το καταλάβει κάποιος.
Η κρίση του ανθρώπου από το <<Θεό>> είναι το κύριο νόημα της διδασκαλίας του Χριστού. Δεν την ανακάλυψα εγώ.
Οποιοδήποτε άλλο νόημα προσδώσει κάποιος στη διδασκαλία του Χριστού, κατατάσσει αυτομάτως τη διδασκαλία αυτή σε φιλοσοφική.
Εγώ φυσικά δεν θεωρώ το νόημα της διδασκαλίας αυτής φιλοσοφικό αλλά όπως είπε και κάποιος άλλος γνώστης των πραγμάτων εδώ, παράλογο.
Αν εννοείς τώρα ότι δεν υπάρχει σαν γραμματική έννοια και προσπαθείς να πιαστείς από αυτό, τότε πιστεύω ότι δεν συζητάμε επί της ουσίας.
Το να προσπαθεί κάποιος να σε βγάλει παράλογο, και κάποιος άλλος ακατανόητο είναι τρόποι αντίδρασης που εφαρμόσθηκαν σε παλαιότερους καιρούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2003, 21:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
.."το γεγονός ότι 2000 χρόνια τώρα, τα ιδανικά που ενέπνευσαν και ο πολιτισμός που δημιούργησε η ανθρωπότητα, βασίστικε σε ένα ψέμα"..

2000 χροννια τωρα τι πολιτισμο εφερε ο Χριστιανισμος γιατι εγω δεν τον εχω δει πουθενα.Ο πολιτισμος τυ Χριστιανισμου περιοριστηκε στον Μεσσαιωνα και στο Βυζαντιο και δυστηχως για τους παπαδες υπηρξαν οι διαφωτιστες που στηριζομενοι στους αρχαιους Ελληνες φιλοσοφους εφεραν την αναγεννηση γιατι αν δεν υπηρχαν αυτοι θα ζουσατε και εσεις σημερα τον πολιτισμο του Χριστιανισμου!!!

Skorpina

quote:
Tyaneas: Ειναι επιλογη σου να πιστευεις οπου θελεις,δεν προσπαθουμε να σε πεισουμε για το αντιθετο!Ελευθερο πνευμα και ελευθερια βουλησης εχουμε ολοι,θεωρεις οτι εμεις,οσοι ασπαζομαστε καποια θρησκεια ειμαστε αφελεις;Η μηπως δειχνουμε οτι δεχομαστε οτιδηποτε μας σερβιρει καποιος;

Tα ελληνικα αγαλματα,καποια απο αυτα τουλαχιστον αφου το θετεις ετσι,μπορει να κοιτουσαν τον ουρανο για καποιο λογο,οπως και καποιες μορφες σε χριστιανικες εικονες επισης...

Το να γονατιζουμε και να σκυβουμε το κεφαλι στην προσευχη,τι το κακο δηλωνει περα απο ευλαβεια και δεος απεναντι στον Παναγαθο;


Επτρεψε μου να θεωρω ολους αυτους που πιστεουνε σε θρησκειες και κλεινονται στα μαντριατης αφελεις και προβατα.

Θα ηθελα πολυ να μου δειξεις εικονες Χριστιανισμου που οταν υπαρχει ο σταυρος η εμφανιση του θεου να κοιτανε οι Αγιοι κατα μετωπο τον θεο τους.
Το να γονατιζεις σημαινει υποδουλωση,δεος μπορεις να νιωσεις και με σηκωμενο το κεφαλι.Εαν δεις ας πουμε εναν μεγαλο ηθοποιο που νιωθεις δεος γι αυτον θα σκυψεις το κεφαλι???

quote:
Φιλε μου Tyaneas μια διευκρινηση.Εκλεκτος λαος ΗΤΑΝ οι Ιουδαιοι.

Δεν ειναι πλεον.


Και τωρα ποιος ειναι?Αλλαζει ανα περιοδους ο εκλεκτος λαος του Ιησου??

Odysseas

quote:
η επιροή του Χριστιανισμού στον πολιτισμό που έχουμε δημιουργήσει είναι τεράστια.
Το ότι μετράμε το χρόνο με αφετηρία την γέννηση του Χριστού νομίζω ότι τα λέει όλα. Ακόμα και λαοί που δεν πιστεύουν στον Χριστό έχουν υιοθετήσει το ημερολόγιο αυτό! Και αυτό είναι μόνο ένα μικρό παράδειγμα!


Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι οι Κινεζοι γιορταζουνε διαφορετικα την πρωτοχρονια απο εμας?Εαν δεν κανω λαθος το ιδιο κανουνε και οι Εβραιοι.Μηπως ζω σε αλλο κοσμο?Odysseas σου εχει μιλησει κανεις για το Κινεζικο,το Εβραικο αλλα και αλλων ειδων θρυσκευτικα ημερολογια?Αλλο το αποδεχομαι και αλλο το ασπαζομαι.

quote:
Στον τελευταίο πόλεμο ο πλανητάρχης μας στην ανακοίνωσή του για τον πόλεμο στο Ιράκ τελείωσε με την φράση «με την βοήθεια του Θεού»!

Ποιανου θεου???
Εαν ηταν ο Ιησους τοτε να ναι καλα που μας επιβαιβεωνει ο πλανηταρχης για μια ακομη φορα για το ποσο καλογαθος ειναι ο Ιησους.

Γρηγορη

quote:
Συμπάθα με, δε θέλω να φανώ υπερόπτης, είμαι ο ελάσων εδώ μέσα, μα και έξω.
Απλά, αυτές είναι οι εσωτερικές μου ανάγκες.

Κανενα προβλημα my friend!

"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odyseas
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 02:06:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Odyseas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

2000 χροννια τωρα τι πολιτισμο εφερε ο Χριστιανισμος γιατι εγω δεν τον εχω δει πουθενα.Ο πολιτισμος τυ Χριστιανισμου περιοριστηκε στον Μεσσαιωνα και στο Βυζαντιο και δυστηχως για τους παπαδες υπηρξαν οι διαφωτιστες που στηριζομενοι στους αρχαιους Ελληνες φιλοσοφους εφεραν την αναγεννηση γιατι αν δεν υπηρχαν αυτοι θα ζουσατε και εσεις σημερα τον πολιτισμο του Χριστιανισμου!!!

Αγαπητέ φίλε Tyaneas οι Μάγιας στην Νότιο Αμερική είχαν αναπτύξει έναν αξιόλογο πολιτισμό, με εντυπωσιακή αρχιτεκτονική (πυραμιδοειδείς ναούς), τέχνη (πέτρινα αγάλματα), πολιτική και διοικητική ανάπτυξη καθώς και θρησκεία (ανθρωποθυσίες για να εξευμενίσουν τους θεούς) παρ΄όλα αυτά ένας άλλος πολιτισμός, πιο εξελιγμένος και στην αρχιτεκτονική, και στις τέχνες, και στις επιστήμες, και στην πολιτική διακυβέρνηση, οι Ισπανοί (Χριστιανοί) Κονκισταδόρες τους κατέσφαξε! Μη με ρωτήσεις ποιος είναι ο πιο πολιτισμένος! Δεν ξέρω! Αυτός που θυσιάζει ανθρώπους στους θεούς του ή αυτός που θυσιάζει ανθρώπους στα πολιτικοοικονομικά του συμφέροντα; Η λέξη λοιπόν «πολιτισμός» στο κείμενό μου αναφερόταν ως κατάσταση και όχι σαν ποιότητα.
Οι Μάγιας σήμερα έχουν ασπαστεί τον Χριστιανισμό και ζουν ακόμα στα πατρογονικά τους εδάφη αλλά έχουν διατηρήσει πολλά έθιμα από την παλιότερη θρησκεία τους (ευτυχώς όχι τις ανθρωποθυσίες)! Ο όποιοσδήποτε πολιτισμός λοιπόν, αναπτύσσεται σταδιακά, μέσα από την ιστορία του! Δεν μπορείς να αφαιρέσεις μια περίοδο από την ιστορία ενός λαού. Μήπως η Τουρκοκρατία δεν έχει επιρεάσει τον σημερινό Ελληνικό πολιτισμό; Επομένως δεν μπορείς να πεις ότι ο σημερινός πολιτισμός είναι ξεκομένος από τον Χριστιανισμό!

quote:

Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι οι Κινεζοι γιορταζουνε διαφορετικα την πρωτοχρονια απο εμας?Εαν δεν κανω λαθος το ιδιο κανουνε και οι Εβραιοι.Μηπως ζω σε αλλο κοσμο?Odysseas σου εχει μιλησει κανεις για το Κινεζικο,το Εβραικο αλλα και αλλων ειδων θρυσκευτικα ημερολογια?Αλλο το αποδεχομαι και αλλο το ασπαζομαι.

Νομίζω ότι και σ΄ αυτή σου την πρόταση απαντώ με τα πιο πάνω! Δεν μίλησα εγώ για πίστη! Μίλησα για αποδοχή ημερολογίου, άρα και επιροή του πολιτισμού τους!

quote:

Ποιανου θεου???
Εαν ηταν ο Ιησους τοτε να ναι καλα που μας επιβαιβεωνει ο πλανηταρχης για μια ακομη φορα για το ποσο καλογαθος ειναι ο Ιησους.

Και φτάνουμε στο βασικό ερώτημα που το επαναφέρεις εύστοχα «Ποιανού θεού???». Δεν ξέρω στο όνομα ποιανού θεού ο πλανητάρχης εκφράζεται, (αλήθεια οι αριθμολόγοι έχουν βγάλει τον ταυτάριθμο του πλανητάρχη;), αυτό που ξέρω όμως είναι ότι δεν έχει διαβάσει την τοποθέτησή μου και πιάστηκες σε μια απάντηση που έδωσα στον συνforoumιστή μας τον beyond γι΄ αυτό σε παρακαλώ πολύ ανέτρεξε λίγο πιο πάνω και «άκουσον μεν, πάταξον δε» που είπε και ο Ιησούς Χριστός.

Φιλικά
Οδυσσέας
Ο δρόμος για την Ιθάκη είναι πολύ δύσκολος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theklats
Μέλος 2ης Βαθμίδας

USA
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 10:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theklats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ¨¨ΜΕΡΟΣ#1

Η διαφορα μεταξυ του παρελθοντος και του παροντος ειναι η ταχαια εκπληρωση των βιβλικων προφητειων.

Το Μεγαλο Φαναρι που καθοριζει τον καιρο του Ερχομου της Βασιλειας του Θεου ειναι το Ισραηλ.

Η αναγεννηση του κρατους Ισραηλ το 1948 ηταν ιστορικο γεγονος και πολυ συμαντικο απο θρησκευτικης αποψης.

Γιαι μας δειχνει καθαρα οτι ζουμε την ελπληρωση των προφητειων που καθοριζουν την Δευτερα Παρουσια του Ιησου Χριστου.

Να τι ειναι γραμμενο για τον Εβραιο λαο στην Παλαια και στην Καινη Διαθηκη.

Ιεζεκιηλ 20 :41

Θα σας δεχθω με οσμη ευωδιας, οταν θα σας βγαλω απο τους λαους, και σας συγκεντρωσω απο τους τοπους οπου διασκορπιστηκατε και θα αγιαστω σε σας μπροστα στα εθνη.

Ρωμαιους 11 : 15

Οταν τους παραμερισε ο Θεος, αυτο σημανε τη συμφιλιωση του κοσμου με το Θεο.

Οταν τους δεχτει ξανα κοντα του, αυτο θα ειναι σαν να τους ξαναφερνει στη ζωη.

Ρωμαιους 11:25

Η απιστια του Ισραηλ στο Θεο θα κρατησει ωσοτου να δεχτουν ολοι οι αλλοι λαοι τη σωτηρια.

Λουκας 21 : 24

..........και η Ιερουσαλημ θα καταπατιεται απο τους εθνικους, ωσοτου συμπληρωθει για τα εθνη ο καθορισμενος απο το Θεο χρονος.

Ματθαιον 24 : 14

Πρωτα θα κηρυχτει σ'ολη την οικουμενη αυτο το ευαγγελιο για τη Βασιλεια του Θεου, για να το ακουσουν ολα τα εθνη, και υστερα θα ερθει το τελος.

Ο παγκοσμιος Ευαγγελισμος εκπληρωνεται. Ειναι μεγαλη προφητεια δοσμενη εδω και 2000 χρωνια.

Γι΄αυτο και μπορουμε να ειμαστε σιγουροι για τα σημεια των καιρων.

Γυρω απ'αυτο το μεγαλο φαναρι, υπαρχουν ακομη κι'αλλες μεγαλες προφητειες που πρεπει επισεις να εκπληρωθουν αυτους τους καιρους. Για να ειμαστε ολοι σιγουροι πως η Ουρανια Βασιλεια του Θεου ερχετε.

Γυρω απο την μεγαλη προφυτεια που ειναι το φαναρι των καιρον, η αναγεννησις του κρατου Ισραηλ το 1948, ειπαρχουνε και οι αλλες προφυτειες, που ολες μαςι αποδειχνουνε με ασφαλες τροπο οτι η Δευτερα Παρουσια ειναι πλεον αμεση.

Ποιες ειναι οι αλλες προφυτειες:
Οι σαλπιγγες της Αποκαλυψης του Ιωαννου (Αποκ. κεφ. 8 και 9)
Το "Ανοιχτο Βιβλιο" που πεταει μεσ΄ουρανεις, με τον αγγελο που το κραταει, και σηκωνει το δεξι του χερι " Εις το Ονομα του Θεου, αλλη καθηστερηση δεν θα υπαρξει πια" Αποκαλυψεις Ιωαννου κεφ. 10 και Δανιηλ κεφ. 12: 7 Δανιηλ κεφ. 12 : 4 Ζαχαριας κεφ. 5
Η 2 Μαρτηρες, τα 2 ελαιοδεντρα του Θεου, Αποκαλυψης Ιωαννου κεφ. 11 Δανιηλ 12: 5 Ζαχαριας κεφ. 4 :11
Οι φιαλες της Αποκαλυψης του Ιωαννου.
Η Μεγαλη Βαββηλωνα καθισμενη πανω σ΄ενα κοκκινο θηριο. ( Αποκ. 17 και 18) Στην αποκαλυψη στο μηνυμα των τριων αγγελων διαβαζουμε "επεσε, επεσε η Βαββηλονα η Μεγαλη" (Αποκ. 14 :8)
Το θηριο απο ατσαλι και πηλο του Δανιηλ (Δανιηλ 7 : 7)
Ο Αντιχριστος η το 11το κερατακι του Θηριο απο ατσαλι και πυλο. (Δανιηλ, Αποκαλυψης)
"Οταν λενε " εχουμε ειρηνη και ασφαλεια τοτε,,,,,," (Α΄Θεσσαλονικεις 5 : 3)
"Γιατι το ενα εθνος θα ξεσηκωθει εναντιον του αλλου....." οπως ειπε ο Κυριος μας Ιησους Χριστος. (Ματθαιον 24 : 6-7)
Ο παγκοσμιος ευαγγελισμος, που προειπε ο Κυριος. Ματθαιον 24 Ισαιας κεφ. 49 :8
Η εγκυος του Ησαια (Ησαια 66 :7-8)
Το βδελυγμα της ερημωσεως (Ματθ. 24 :15) (Β΄Θεσσαλονικεις 2 :1-12) Δανιηλ κεφ. 12 : 9-10
Οι φωτεινες νεφελες και πως θα παρθει ο Λαος.
Η καινουρια γη και οι καινουριοι ουρανη . Ισαιας κεφ. 66 : 22, Ισαιας κεφ . 65 : 17 Επιστολη Πετρου β΄ κεφ. 3 : 13 Αποκαλυψεις Ιωαννου κεφ. 21: 1


THEKLATSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 13:50:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Theklats οταν ολες τις προφητειες της Αποκαλυψης μου τις δωσεις με συγκεκριμενα γεγονοτα για να καταλαβω το που εχουνε επαλυθειτει τοτε το ξανασυζηταμε,γιατι δυστηχως την Αποκαλυψη την περνετε ανα κομματι και οταν γινει καποιο γεγονος πατε και κολλατε ενα αποσπαμα της και λετε οτι εκπληρωθηκε η προφητεια.

π.χ
[

quote:
Γιατι το ενα εθνος θα ξεσηκωθει εναντιον του αλλου....." οπως ειπε ο Κυριος μας Ιησους Χριστος. (Ματθαιον 24 : 6-7)


Τρομερη προφητεια δεν βρισκεις?Το ενα εθνος θα ξεσηκωνετε εναντιον του αλλου!Μηπως ο Ιησους ητανε σε κωμα και ξαφνικα ξυπνησε και ειδε τετοιο οραμα?Λιγο ιστορια να διαβαζε θα ηξερε οτι πολεμοι γινονται και θα γινονται απο αρχης μεχρι το τελος του κοσμου,εαν αυτο υπαρξει ποτε.

Τουλαχιστον ο "Σατανιστης" Νοστραδαμος ειναι πιο σαφης απο την Αποκαλυψη.

"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tyaneas
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 13:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tyaneas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εαν σε αυτο το μυνημα που εχω γραψει απο προχθες επαιρνα και μια απαντηση θα ειμουνα ευτηχης.

ο αριθμος 12 δεν αποτελει παρα μια ακομη κακη αντιγραφη του Δωδεκαθεου απο τους ρασοφορους γιατι το 12 πραγματι ητανε ιερος αριθμος μιας και υπηρχανε 12 θεοι που ειναι προγενεστεροι των 12 αποστολων.Υπηρχε η ιερης 3αδα τους Διος και αργοτερα υπηρξε το Πατηρ,Υιος και Α.Πνευμα.Υπηρξε η γεννηση του Διος τον μηνα Δεκεμβριο και 25 του μηνος σε σπηλια και ω του θαυματος ξαφνικα γεννηθηκε και ο Ιησους 25Δεκ και μεσα σε σπηλια με αρνακια και κατσικουλες.Υπηρξε το κουτι της πανδωρας που εαν ανοιγε θα υπηρχε η τιμωρια των ανθρωπων και αυτο μεταλαχθηκε σε Ευα και μηλο.
Αλλα η μεγλαυτερη αντιγραφη ειναι οταν ο Ορφεας μιλαει στους μαθητες του και λεει "φαγετε ποιητε τουτο εστι το σωμα μου....." και οποιος θελει τα βρισκει αυτα μεσα στους Ορφικους υμνους και ξαφνικα μετα απο χιλιαδες χρονια ενας Εβραιος που την εχει δει θεος αναφερει ακριβως τα ιδια λογια στους μαθητες του....ισως να ειναι και συμπτωση!!!

"Πιστευω μοναχα οτι παρουσιαζετε με τροπο πειστικο στην σκεψη μου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 16:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
RYCHE ΧΑΙΡΕΤΑ ΠΛΑΤΩΝΑ

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΛΕΣ:
ΜΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΛΟΣ…. Ξέρεις καλή μου φίλη, τι είναι? Αυτά είναι κοινά ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ και ΣΩΚΡΑΤΗ….
.....................................................................

ΟΧΙ ΜΟΝΑΧΑ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΚΟΙΝΟ ΜΕΤΑΞΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΚΑΙ ΣΩΚΡΑΤΗ.
ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΔΙΑΛΕΞΑΝ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥΣ...

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΣΑΝ ΑΔΙΚΑ
ΜΑ ΤΟΥΣ ΞΕΓΕΛΑΣΑΝ (ΧΡΙΣΤΟΣ-ΣΩΚΡΑΤΗΣ) ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΣΟΥΝ ΔΙΚΑΙΑ
ΔΕΝ ΤΟΥΣ <<ΣΤΑΥΡΩΣΕ>> ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΑΓΝΟΟΥΣΕ Η' ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ
ΑΛΛΑ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ<<ΣΤΑΥΡΩΘΟΥΝ>> ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑΝ...

ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΖΗΣΑΝ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥΣ...

ΕΝΑΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΧΑΝΕΙ
ΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 16:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αποκάλυψη" λοιπόν.

Το θέμα είναι ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΜΠΑΝΑ!

Για να δούμε. Ο Ιωάννης (η τέλος πάντων ο όποιος "Ιωάννης"...) κατηγορεί τις 7 Εκκλησίες της Ανατολής οι οποίες τάχθηκαν ΥΠΕΡ του αντίχριστου δόγματος (δηλαδή αντι-μεσσιανιστές).

Εως εδώ καλά. Στην συνέχεια όμως μένει αναπάντητο το ερώτημα: ποιό είναι το αντίχριστο δόγμα?? (Για να σε δώ theklats)

Nα σας διευκολύνω όμως λιγάκι. Είναι γνωστό ότι εκείνη την εποχή που έγραφε ο Ιωάννης, η Ιωνία κατακλύζονταν απο εβραίους του φαρισαϊκού δόγματος.
Με μία σημαντική λεπτομέρεια: στην δράση εκείνων των εβραίων αποδίδεται και Η ΙΔΡΥΣΗ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΩΝ ΕΚΚΛΗΣΙΩΝ!

Χμμμμ....να είναι άραγε τυχαίο ότι αιώνες αργότερα ο "Μέγας" Κωνσταντίνος θα επιλέξει εκείνα τα μέρη για την μεταφορά της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας???

ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ Η "ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ" ΚΑΤΑΦΕΡΕΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ ΩΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑ???? Μήπως κάτι ξέρανε οι πρώτοι Πατέρες της Εκκλησίας και την "θέλανε" όσο και ο διάβολος το λιβάνι??

Μήπως τελικά ο ψευδοπροφήτης του Ιωάννη που πλανά τους ανθρώπους και τους κάνει να προσκυνούνε εικόνες (δηλαδή το θηρίο!) ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΣΑΟΥΛ-ΠΑΥΛΟΣ?? Η μήπως δέν είναι αλήθεια ότι ο ιδρυτής του δόγματος ΕΙΝΑΙ ο Σαούλ??

Είναι τελικά τυχαίο ότι ο Σαούλ (εβραϊκής καταγωγής) κατάγεται απο την Κιλικία και όποτε βρίσκεται σε κίνδυνο καταφεύγει ΣΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΤΗΣ ΙΩΝΙΑΣ ΓΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ?? (δηλαδή...στίς 7 εκκλησίες του αντίχριστου δόγματος!).

Καί κάτι ακόμα: ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΕΙ ΣΤΗΝ "ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ" ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ", ΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ!!!!!!

.....το πιάνετε το μήνυμα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 20:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλα εδω θα ξεχασουμε και αυτα που μαθαμε ποτε ειπε ο χριστος<<άκουσον μεν, πάταξον δε>> θα τρελαθουμε βρε οδυσσεα αυτα τα ειπε ο περικλης στην συνελευση των στρατηγων για το που πρεπει να οργανωσουν την αμυνα κατα των περσων

αφου δεχεστε την δευτερα παρουσια και την καταστροφη του κοσμου τι να σας πω βρε παιδια μπραβο!!!!
προσκυνηστε εναν θεο που σας λεει οτι οποτε γουσταρει θα ερθει να σας γα....σει αν αυτο δεν ειναι τρομοκρατια τοτε δεν ξερω τι μπορουμε να πουμε τρομοκρατια
ο εβραισμος και οι αιρεσεις του(χριστιανισμος,ισλαμισμος)ειναι οι μονες θρησκειες που εξαπλωθηκαν με την βια και εξακολουθουν να υπαρχουν με τον τρομο της απολυτης καταστροφης του κοσμου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 01:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελικά Γρήγορη, πιάστηκες από ότι φοβόσουν! Στην παγίδα της γνώσης!

ΧΑ!ΧΑ!...Καλέ και φωτεινέ φίλε, δε γνωρίζεις το ρητό "όποιος σκάβει το λάκκο του άλλου, πέφτει ο ίδιος μέσα"??...
Γι' αυτό "πρόλαβα" και δήλωσα: "Δε ξέρω τίποτε περισσότερο απο πολλούς."...
Δε πιάστηκα σε καμμία παγίδα γιατί ζήτησες να σου μεταφέρω με λέξεις ό,τι υπάρχει στον αχανή εαυτό μου που έρχεται σε συνεχή επικοινωνία με το Όλον...
Μου ζήτησες να σε ταξιδέψω με τη βάρκα της ψυχής μου...
ποτέ δε θα μπορέσεις να γνωρίζεις τη θάλασσα αυτής γιατί βρίσκεσαι στη βάρκα φίλε μου...
Με απλά λόγια (που πολύ καλά γνωρίζεις και εσύ), οι λέξεις δεν είναι η πραγματικότητα.
Η πραγματικότητα βιώνεται μόνο στη στιγμή που χάθηκε. Δε μπορεί να μεταφερθεί με λέξεις...
'
quote:
βρε γρηγορη μημπως δεν καταλαβες οτι χριστος μπορουσε να φασκει και να αντιφασκει οποτε τον συμφερε? π.χ. οταν τον συνελαβαν και τον πηγαν στον καιαφα αυτος τον ρωτησε αν ειναι ο υιος του θεου και αυτος το αποδεχτηκε οταν τον πηγαν στον ποντιο πιλατο και τον ρωτησε αν αυτα που του καταλογηζουν οι ιερεις ειναι αληθεια αυτος στην αρχη δεν απαντησε οταν ο πιλατος τον ρωτησε παλι και του ειπε <<εσυ εισε ο βασηλιας των ιουδαιων που περιμενουν>> ο χριστος του ειπε <<εσυ το λες αυτο οχι εγω>> αν δεν το καταλαβενεις τοτε τι να πω

gigeni, καταλαβαίνω πολύ περισσότερα απο όσα θέλεις να υποδεικνύεις αλλά και αυτό είναι κάτι που γνωρίζεις...
Ένα παράδειγμα:
Αν με πιάσουν ένα τσούρμο χιμπαντζήδες...ό,τι και να τους πώ, μπορώ να τους πείσω οτι είμαι ανώτερος απο αυτούς?...
Βρίσκονται στο χώρο τους και αυτό υποδεικνύει τη διαδραμάτιση των επερχόμενων γεγονότων...
Μεταξύ άλλων ο πρώτος μάρτυρας της Αγάπης Ιησούς είχε πει:
"Όχι διαμάντια στα γουρούνια! Εκεί όπου δεν εισακούεστε τινάξτε τη σκόνη απο τα παπούτσια σας και μην ξαναπατήσετε ποτέ σε εκείνο το μέρος..."

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 06/10/2003 01:48:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 03:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ώστε σας στήνω παγίδες…

Καλώς φίλοι μου, μα θεωρήστε με….έξω από τη συζήτηση….

Μια τελευταία κουβέντα….

Είχαν και αλλά κοινά Χριστός και Σωκράτης, μα σίγουρα δεν είχαν προσχεδιάσει κανένα θάνατο. Μπορούσαν να διαφύγουν και να γλιτώσουν αν θέλανε, μα δεν το έπραξαν...

Ίσως να αντιδρούσαν έτσι…. στον βασικό υπεύθυνο, για ότι μας συμβαίνει….

Εγωισμό δεν το λένε? ..και τότε έτσι το έλεγαν…

Αυτό είναι ΓΕΓΟΝΟΣ…το δεχτούμε η το αρνηθούμε….Oι τσακωμοί από αυτό ξεκινούν.... στα φόρουμ και στη Ζωή…

Τι άλλο πρόσεξα κοινό σε Χριστό και Σωκράτη?

Ένα άσπρο χιτώνα…όμορφο λόγο….και εκδήλωση ΑΓΑΠΗΣ, μέσα έξω…


Να σκέφτεστε όμορφα….και θα είστε καλά!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 03:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλώς φίλοι μου, μα θεωρήστε με….έξω από τη συζήτηση….

Μια τελευταία κουβέντα….



...Αυτό τώρα τι σημαίνει φωτεινέ φίλε?...
Ας μη φερόμαστε έτσι μελλοδραματικά...

~Γρηγόρης~

Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Skorpina
Μέλος 2ης Βαθμίδας


236 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 09:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skorpina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Πλατωνα χαιρε!

Να'σαι καλα με εκανες και γελασα!

Για να μην το κανουμε ομως κι αυτο το topic "χανι" οπως συνηθιζει να κανει ο φιλος σου,ας περασουμε στο θεμα μας!Λοιπον καλε μου Πλατωνα,μου εκανε εντυπωση που εκφραζεσαι για τον Θεο σαν να μιλας για καποιον πολιτικο,γειτονα,γνωστο σου κλπ...Περιοριζεις την συμπαντικη εννοια του Δημιουργου-Πατερα και του Χριστου-Υιου με σχεσεις οικογενειας-εξουσιας.Δεν απαιτησε καμμια επιγεια εξουσια ο Ιησους,αυτο δεν σου λεει κατι;Αν ηταν ενας κοινος ανθρωπος πιστευεις οτι θα τον ενοιαζε αν θα υπαρχει ο Χριστιανισμος αφου Εκεινος σταυρωθει;Η μηπως εσυ σαν πατερας θα εστελνες τον μοναχογιο σου βορα σε αγελη λυκων,ωστε να κατασπαραξουν εκεινον οι λυκοι και να γλιτωσεις εσυ το κοπαδι σου;

Δεν εξαναγκαζει κανεναν να τον προσκυνησει γιατι το επαναλαμβανετε συνεχεια αυτο;Αφου δεν πιστευετε σε Εκεινον αρα δεν πιστευετε και πως θα τιμωρηθειτε απο Εκεινον...Αρα γιατι τοση συγχυση;

Εισαι ελευθερος ανθρωπος οπως ειπες και μαζι με εσενα φυσικα ειμαστε και ολοι οι υπολοιποι.Δεν σε εξαναγκαζει κανεις να πιστεψεις,η επιλογη ειναι δικη σου!Εγω οταν ημουν 5 χρονων και μου ελεγαν οτι πεταει ο γαιδαρος,'ναι' τους ελεγα 'πεταει'και μετα γελουσα γιατι σκεφτομουνα οτι τους την ειχα σκασει

Εσυ γιατι αργησες να αρχισεις να σκεφτεσαι;(πλακιτσα)

Ο Χριστος μιλησε περισσοτερο απο καθε αλλον για αγαπη και απλοτητα και το εδειξε με την Διδασκαλια και το ιδιο το επιγειο εργο Του!Αυτο που εκανε και ο Ιησους και ο Σωκρατης δεν ηταν πραξη εγωισμου αλλα αυτοθυσιας και για τον Σωκρατη ισως ειχε και μια δοση αξιοπρεπειας...


Tyaneas:Δεν σου απαγορευει κανεις να πιστευεις ο,τι θελεις.Μπορει εσυ να θεωρεις καποιους προβατα και αφελεις και καποιοι αλλοι αντιστοιχα να πιστευουν το ιδιο για σενα.Ποια η διαφορα να κλεινεσαι σε μαντρι θρησκειας η μαντρι εγωπαθειας;

Για να κοιταξεις τον Θεο καταματα θα πρεπει να νιωθεις απλος,αγνος,αμολυντος,αναμαρτητος...ομιοιος με Εκεινον!Η αυταρεσκεια δεν θεωρειται αρετη ξερεις...Και παρεπιμπτοντως δεος δεν νιωθω για κανεναν ηθοποιο ΕΛΕΟΣ...Γελασαμε παλι

Μηπως πρεπει να γινει και δημοπρασια για το ποιος θα αναλαβει να ειναι ο εκλεκτος λαος του Θεου;

Απο τους Ιουδαιους επιλεχτηκε η Παναγια για να ενσαρκωθει ο Λογος του Θεου.Οι ιδιοι οι Ιουδαιοι ομως τον αρνηθηκαν και εγκληματισανε σταυρωνοντας Τον αγννοωντας τις προφητειες για τον ερχομο του Μεσσια!

gigenis: Ο Χριστος δεν διδαξε ποτε φοβο και υποταγη.Που τα ειδες εσυ ολα αυτα;Παρε μια Καινη Διαθηκη και αναζητησε που κανει λογο ο Χριστος για φοβο και για που για αγαπη!Θα εκπλαγεις φιλε μου!

Αποκαλει τους πιστους Του ψαρια;;;;;;;;;;;;;;

To οτι αποκαλει τους πιστους Του προβατα ειναι αλληγορικο αφου ο Χριστος ειναι ο καλος Ποιμην και παρολα αυτα οδηγηθηκε και ο ιδιος σαν προβατο στην σφαγη.

Για κουτους δεν μιλαει πουθενα.Αυτο το λες εσυ!Μιλαει για απλους,εναρετους ανθρωπους,χωρις πονηρια και δολο και στο μυαλο τους.Αν δεν μπορεις να κατανοησεις κατι φροντισε να το μελετας καλα και μετα να το σχολιαζεις η να το κρινεις...

Απο που αντλεις τοση γνωση και τοση σοφια ωστε να εισαι σιγουρος οτι ο Χριστος δεν διδαξε κατι σωστο;

Συμφωνα με τον Ηρακλειτο μπροστα στην σοφια του Θεου ολοι μας ειμαστε ηλιθιοι...

Να ειστε καλα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 11:21:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γειά σας φίλοι και από εμένα,
φίλε gigenis λες:
quote:

...οταν ο πιλατος τον ρωτησε παλι και του ειπε <<εσυ εισε ο βασηλιας των ιουδαιων που περιμενουν>> ο χριστος του ειπε <<εσυ το λες αυτο οχι εγω>> αν δεν το καταλαβενεις τοτε τι να πω...

Καλά ποιός στα λέει αυτά; Που είδες μέσα στη γραφή το "όχι εγώ"; Λέει απλά "συ είπας". Έχει εντελώς το αντίθετο νόημα από αυτό που ισχυρίζεσαι. Γιατί το κάνεις αυτό; Ψάχνεις τρόπο να θάψεις κάτι το οποίο δεν μπορείς να αντιληφθείς; Τουλάχιστον ρώτα αν δεν καταλαβαίνεις κάτι. Αυτό αν μη τι άλλο θα έδειχνε καλή προαίρεση...
quote:

και αν μπορεις πες μου επιτελους που ο χριστος ειπε για αγαπη αφου το μονο που διδασκε ηταν υποταγη στον μπαμπα του και φοβο
ελεγε οτι για να σε δεχτει επρεπε να ξεφτιληστεις σαν ατομο...


Δεν είπε ποτέ κάτι τέτοιο. Πάλι δεν εννοείς να καταλάβεις και πάλι δεν ρωτάς.
Απλά δεν υφίσταται "άτομο" όπως το εννοείς και αυτό που πρέπει να "σκοτώσουμε" δεν είναι παρά το "εγώ" μας κάτι για το οποίο όλοι οι αρχαίοι σοφοί της Ελλάδας (Ερμής, Ορφέας, Σωκράτης, Πλάτωνας, Θαλής ο Μιλήσιος, Ασκληπειός, Πυθαγόρας΄και πολλοί άλλοι) έχουν προειπεί.
Προσπάθησε και εσύ και οι άλλοι φίλοι να καταλάβετε κάτι. Το πιο δύσκολο απ' όλα.

Δεν ταπεινώνοντε άτομα σαν και εμάς γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ για να ταπεινωθούμε. Για να ταπεινωθεί κανείς πρέπει πρώτα να ΕΞΥΨΩΘΕΙ!
Όταν εξυψωθεί όμως το να ταπεινωθεί στην αγάπη είναι χάρισμα όχι δουλεία...αλλά με αυτά που μας περιτρυγιρίζουν πως να δούμε κάτι τέτοιο.

Ο Ιησούς Χριστός ταπεινώθηκε στον άνθρωπο και εμείς δεν μπορούμε να δούμε καν την ταπείνωσή μας σε Εκείνον. Μου φαίνεται έχετε μπερδέψει την "ταπεινότητα" με την "ταπείνωση".

Όσο για εσένα φίλε Schwabe που λες:

quote:
Καί κάτι ακόμα: ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΕΙ ΣΤΗΝ "ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ" ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ", ΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ!!!!!!


Απλά ρωτάω: Ποιός σου είπε ότι η Δευτέρα Παρουσία έχει σχέση με την Αποκάλυψη; Ποιός σου είπε ότι δεν είναι αμέσως μετά τον θανατό μας;
Ξέρεις τι κάνεις συνέχεια; (και αναρωτιέμαι γιατί;). Συλλογή "αποδείξεων" για το πόσο λάθος είναι η θρησκεία μας.
Μα...αν είχες 3000 ερωτηματικά και τα έθετες ένα-ένα και έπερνες την κατάλληλη απάντηση για να λύσεις τις απορείες σου θα ήταν κάτι. Εσύ όμως όταν σου απαντηθεί το ένα πας αμέσως στο επόμενο χωρίς καν να σταθείς σε αυτό το ένα γιατί δεν μπορεί το "εγώ" σου να αντιληφθεί την απάντηση και το βλέπεις σαν ήττα.
Με αυτόν τον τρόπο όταν σου απαντηθούν όλα εσύ θα ξαναγυρίσεις στο πρώτο!

...σου είναι αδύνατον να αφουγραστείς τις ανησυχίες των συνανθρώπων σου και το μόνο που κοιτάς είναι να δικαιωθείς απέναντι στο εγώ σου.

Άντε και το κατάφερες, τι προσωπικά οφέλη θα αποκόμιζες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 14:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
hrismig

μία ξεκάθαρη Ελληνική στάση είναι, το ότι είναι αληθινό μπορεί να ειπωθεί με απλά λόγια. Ας μείνουμε σε αυτό, διότι οι εξηγήσεις που προσπαθείς να περάσεις είναι αμφίδρομες και εκ των πραγμάτων δέχονται πολυυυυυυυυ συζήτηση.

Εάν έχεις προσέξεις, η εμπλοκή μου στην εκάστοτε θεματολογία έχει ως βάση ΤΟ ΞΕΣΚΕΠΑΣΜΑ ΤΗΣ ΜΙΣΑΛΛΟΔΟΞΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΔΑΣΚΕΙ Η «ΘΡΗΣΚΕΙΑ» ΣΑΣ.

Και εάν δεν έχει σχέση η Δευτέρα Παρουσία με την «Αποκάλυψη» τότε ΤΙ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑΤΕ ΟΤΑΝ ΠΑΤΕ ΣΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ? Είναι, για δεν είναι η «Αποκάλυψη» μέρος της συνολικής διδαχής?

Από τον Πλήθων έως τον Τολστόι συναντά κανείς την ίδια στάση, «εάν ο Χριστιανισμός δεν απαλλαγεί από την εβραϊκή ρύπανση που τον κατακλύζουν, σίγουρα βαδίζει προς την κατάρρευση. Πρέπει να απορριφθεί εξ ολοκλήρου η εβραϊκή Βίβλος -Π.Διαθήκη, να αφαιρεθούν από τα ευαγγελικά (Κ.Δ.) όλα τα παρείσακτα εβραϊκά στοιχεία».

Μπορείς να καταλάβεις λοιπόν ότι η σαπίλα περνάει στα μυαλά του κοσμάκη μέσω του φανταστικού «Χριστού» της εξουσίας? Δεν πρόκειται λοιπόν περί «συλλογή αποδείξεων» που κομπάζεις, αλλά για ΞΕΣΚΕΠΑΣΜΑ ΤΗΣ ΜΑΥΡΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΜΕΝΗΣ ΠΡΟΒΑΤΙΛΑΣ.

Κοίτα λοιπόν λίγο παραπέρα και άσε τους αφορισμούς και τα συνήθη ευχολόγια του αδιεξόδου σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hrismig
Μέλος 2ης Βαθμίδας


325 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 15:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hrismig  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κοίτα λοιπόν λίγο παραπέρα και άσε τους αφορισμούς και τα συνήθη ευχολόγια του αδιεξόδου σας.


???που είδες τον αφορισμό;;;
Δεν έχεις καταλάβει ακόμη ότι με αυτά που λες είσαι ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΦΙΛΟΣ ΤΩΝ "ΕΒΡΑΙΩΝ" και συγχρόνως ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΔΙΩΚΤΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ;;;

Εν τέλει αποφάσισε. Τα έχεις βάλει με την Παλαιά Διαθήκη; με την Καινή Διαθήκη; Με την εφαρμοφή της θρησκείας; Με τι απ' όλα; Γιατί σε έχω "δει" να καταφαίρεσε ενάντια σε όλα! Πάρε μία συγκεκριμένη θέση να καταλάβουμε και εμείς οι αδαείς ΤΙ είναι αυτό που σε ενοχλεί!

Γιατί κάτι μου λέει ότι σε "χαλάει" ο Ιησούς Χριστός και όσο συνεχίζεις να υποστηρίζεις τις Εβραϊκές θέσεις (γιατί αυτό κάνεις) τόσο θα σε "χαλάει"!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fokaias
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
170 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 15:30:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fokaias  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Skorpina
Μάλλον Skorpina μπερδεύεις το fokaia με το gigeni και εκτός αυτού και άλλα πράγματα.

Έγραψες:
Ο Χριστος δεν διδαξε ποτε φοβο και υποταγη.Που τα ειδες εσυ ολα αυτα;Παρε μια Καινη Διαθηκη και αναζητησε που κανει λογο ο Χριστος για φοβο και για που για αγαπη!Θα εκπλαγεις φιλε μου!

Εγώ ποτέ δεν είπα τι δίδαξε ο Χριστός.
Απλώς έθεσα τι θα γίνει αν ο άνθρωπος δεν ακολουθήσει το δρόμο του <<Θεού>> σύμφωνα με τις Αγίες Γραφές και αν η απάντηση σ’ αυτό το ερώτημα συντελεί στο να προδιαθέσει φόβο και υποταγή.

Έγραψες:
Αποκαλει τους πιστους Του ψαρια;;;;;;;;;;;;;;

Ξανά χρησιμοποιείς λέξεις που δεν έχω πει.

Έγραψες:
To οτι αποκαλει τους πιστους Του προβατα ειναι αλληγορικο αφου ο Χριστος ειναι ο καλος Ποιμην και παρολα αυτα οδηγηθηκε και ο ιδιος σαν προβατο στην σφαγη.

Αν το νόημα για σ’ ένα είναι να νιώθεις αλληγορικά πρόβατο προς σφαγή αυτό είναι δικό σου θέμα και δεν με αφορά.

Έγραψες:
Για κουτους δεν μιλαει πουθενα.Αυτο το λες εσυ!Μιλαει για απλους,εναρετους ανθρωπους,χωρις πονηρια και δολο και στο μυαλο τους.Αν δεν μπορεις να κατανοησεις κατι φροντισε να το μελετας καλα και μετα να το σχολιαζεις η να το κρινεις...
Τι θα μπορούσες να πεις για έναν άνθρωπο που αποδέχεται ότι κάποιος άλλος άνθρωπος είναι <<Θεός>>. Εκτός από πιστό (δηλαδή άνθρωπο που δεν γνωρίζει) , μάλλον αυτό που ανέφερες εσύ. (Κοίτα στον κόσμο και θα δεις πολλά παραδείγματα)
Και όσο γι αυτά που θεωρείς ότι εσύ μιλάει, μίλησαν πριν από αυτόν άλλοι. Κάποιοι που σήμερα τους αποκαλούμε φιλόσοφους.

Έγραψες:
Απο που αντλεις τοση γνωση και τοση σοφια ωστε να εισαι σιγουρος οτι ο Χριστος δεν διδαξε κατι σωστο;

Όπως είπα και παραπάνω από τη ζωή. Γιατί εγώ δεν θα έστελνα ποτέ τα παιδιά μου, σε αντίθεση με εσένα σαν πρόβατα για σφαγή, επειδή κάποια μυαλά ανθρώπων εμπνεύστηκαν κάποια <<Θεόπνευστα>> βιβλία. "αυτά που κάνω μπορείτε να τα κάνετε και σεις ……………"

Τώρα αν σύμφωνα με τον Ηράκλειτο αισθάνεσαι …… έτσι……. εγώ τι να πω.

Μετά σεβασμού



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 15:42:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
καλα εδω θα ξεχασουμε και αυτα που μαθαμε ποτε ειπε ο χριστος<<άκουσον μεν, πάταξον δε>> θα τρελαθουμε βρε οδυσσεα αυτα τα ειπε ο περικλης στην συνελευση των στρατηγων για το που πρεπει να οργανωσουν την αμυνα κατα των περσων

Ο Περικλης το ειπε ε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy