ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Τεκτονισμός - η γνώμη σας...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 16:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM
[font=Georgia]
Φίλε Oculatis Abis,

Ασφαλώς και δεν μυείται όποιος τύχει να χτυπήσει την πόρτα του Τεκτονικού Μεγάρου. Εννοώ ότι για τους Τέκτονες που θεωρούν τον εαυτό τους "φωτισμένο" σε σχέση με τους υπόλοιπους που δεν είχαν αυτή την ευκαιρία, είναι υποχρέωσή τους να δεχθούν όποιον ειλικρινά θέλει το Φως. Μένει λοιπόν, να προταθεί από κάποιον Τέκτονα, τις περισσότερες φορές ΧΩΡΙΣ να το γνωρίζει ο ίδιος. Αν η Στοά αποφασίσει ότι ο υποψήφιος είναι κατάλληλος τότε τού παραδίδεται μία αίτηση για να συμπληρώσει. Κατόπιν γίνονται ψηφοφορίες κλπ και μετά αν όλα πάνε καλά γίνεται μέλος. Η διαδικασία αυτή κρατάει ακόμη και παραπάνω από ένα έτος κάποιες φορές. Σημασία έχει πάνω από όλα ο υποψήφιος να είναι άνθρωπος καλού χαρακτήρα και να έχει πνευματικά ενδιαφέροντα (και όχι υλικά)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 16:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Σε Σκοτικού τύπου δεν πρόκειται να γίνεις ΠΟΤΕ αν δεν είσαι ήδη Διδάσκαλος. Ο φίλος Ράμογλου μπέρδεψε τα πράγματα, χωρίς να θέλει. Ο Σκοτικός τύπος και ο τύπος της Υόρκης αφορούν βαθμούς μετά τον τρίτο, του Διδασκάλου δηλαδή.

Σημειωτέον ότι οι Τέκτονες της Μεγάλης Στοάς Της Ελλάδος, που αποτελεί και την μοναδική κανονική και αναγνωρισμένη Στοά της χώρας μας παγκοσμίως, μπορούν αν θέλουν να ασχοληθούν και με τον τύπο της Υόρκης αφού και τα δύο τάγματα τελούν υπό την αιγίδα της. Επαναλαμβάνω, αν θέλουν, δεν είναι καθόλου απαραίτητο να ασχοληθούν με κανένα Τάγμα. Οι βαθμοί του Τεκτονισμού είναι τρεις και μόνον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 16:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Σχετικά με το Ρόταρυ. Το Ρόταρυ και ο Τεκτονισμός δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ σχέση. Ούτε το ένα αντλεί μέλη από το άλλο. Αν είσαι ροταριανός ήδη, αυτό θα το ήξερες από τους συνάδελφούς σου ροταριανούς, Προέδρους,Προπροέδρους, Διοικητές κλπ. Τέκτονες υπάρχουν παντού και πάντα: Στους εμπόρους, ασφαλιστές, τεχνικούς, γιατρούς, δικηγόρους, κληρικούς και πάει λέγοντας. Αυτό δεν σημαίνει για παράδειγμα οτι ο Εμπορικός Σύλλογος έχει σχέση με τους Τέκτονες. Το ίδιο ισχύει και για το Ρόταρυ.

Και κάτι ακόμη...Όσοι λένε "μακάρι να ήμουν μασόνος" ή διατρανώνουν το ενδιαφέρον τους για το θέμα μήπως το ακούσει κάποιος Τέκτων και ανταποκριθεί, να ξέρεις ότι μόνο το αντίθετο καταφέρνουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 17:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Προσπάθησα να διαβάσω τις πολλές σελίδες της προηγούμενης προσπάθειας που έγινε για να συζητηθεί το θέμα. Ελπίζω να μην καταλήξει και αυτό όπως το προηγούμενο αλλά για να μην συμβεί κάτι τέτοιο, οφείλουμε ά π α ν τ ε ς (είτε ανήκουμε στους θετικά διακείμενους είτε στους πολέμιους) να φερθούμε πολιτισμένα και πάνω απο όλα να έχουμε ανοιχτά αυτιά (μάτια στην προκειμένη) με διάθεση να ακούσουμε τις απόψεις όλων


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 17:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
quote:
Από την άλλη όμως δεν ήταν και λίγοι εκείνοι που "αυθόρμητα" διατείνονταν "μακάρι να ήμουν Μασώνος". Άραγε αυτοί που το επιθυμούν δεν το έχουν ήδη ζητήσει;

Μηπως απλα δεν τους δεχτηκανε? Φανταζομαι οτι ναι μεν οποιος θελει να μπει θα πρεπει να το ζητησει, να ειναι μια κινηση συνειδητη, αλλα θα πρεπει να περναει απο καποιο ειδος ελεγχου. Προς Θεου δεν υπονοω οτι τα ατομα αυτα δεν ειναι ικανα η οτιδηποτε... απλα μια υποθεση κανω.

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 17:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
quote:
Οι βαθμοί του Τεκτονισμού είναι τρεις και μόνον.

Και ολα αυτα που ακουγονται για 33 βαθμους????

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 18:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Είναι 3 για κάθε μάτι.

Έτσι τα δύο μάτια βλέπουν το 33.

Συγνώμη για το χιούμορ. Συνεχίστε....

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 19:20:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Αν θέλεις να είσαι σωστός πρέπει να βάλεις κι ένα smilie με το δεξί μάτι μαυρισμένο!

Ας σοβαρευτούμε λίγο...

Σχετικά με τους βαθμούς υπάρχουν 2 οδοί: Η μία αφορά αυτό που επισήμως πρεσβεύει και υποστηρίζει η Μεγάλη Στοά της Αγγλίας που περιλαμβάνει μόνον τους 3 πρώτους βαθμούς. Η άλλη ακολουθείται από τις Στοές Σκωτικού τύπου που ναι μεν περιλαμβάνουν τους 3 πρώτους βαθμούς αλλά συνεχίζουν και με τους υπόλοιπους 30 (4-33). Το θέμα έχει τις ρίζες του πολύ παλιά, τότε που ξεκίνησε επίσημα (με συλλογική Στοά) ο Τεκτονισμός (24-6-1717).

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 19:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
quote:
Από το αν διαθέτουν αναγνώριση από τους διεθνής οργανισμούς φίλε ΑΙΟΝ .

Απο τον ΟΗΕ πχ ? χούμορ...
μάλλον ήθελες να πείς απο την μεγάλη Στοά της Αγγλίας, ε ?

Αλήθεια γιατι συζητάμε θέματα που έχουν ήδη ξανασυζητηθεί ? Εχει τόσο χώρο στον server το εσωτέρικα και δεν ξέρει τι να τον κάνει ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 19:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
quote:
Αλήθεια γιατι συζητάμε θέματα που έχουν ήδη ξανασυζητηθεί ? Εχει τόσο χώρο στον server το εσωτέρικα και δεν ξέρει τι να τον κάνει ?

Μάλλον βλέπουμε μπροστά μας το... φαινόμενο της μετενσάρκωσης.

Εγώ είπα την γνώμη μου πιο πριν.

Ο... Πόντιος Πιλάτος

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Freemason
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 20:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Freemason
Φίλοι μου καλησπέρα.
Ελπίζω το συγκεκριμένο τόπικ να μην έχει την τύχη του προηγούμενου για να μπορέσει ο κάθε ένας απο εμας να σχηματίσει την δική του γνώμη.
΄Στον Τεκτονισμό υπάρχουν πολλά τάγματα εκ των οποίων τα 2 είναι αυτά που κατέχουν την πλειοψηφία : Το Σκωτικό και το Υόρκης.
Η βασική διδασκαλία σε όλα αυτά τα συστήματα είναι ίδια απλώς αλλάζει λίγο η μορφή που την -παρουσιάζουν. Οι βαθμοί οι καθαρά Τεκτονικοί είναι 3 (Μαθητού - Συντέκτονα ή Εταίρου - Διδασκάλου) και υπάρχει και ο Βαθμός της Βασιλικής Αψίδας .
Οι υπόλοιποι βαθμοί τους οποίους μπορείς να παρακολουθήσεις αφού έχεις συμπληρώσει τους 3 βαθμούς της συμβολικής Τεκτονικής ονομάζονται απο τους μεν Σκωτικούς "Φιλοσοφικοί Βαθμοί" και απο τους δε Υόρκης "Βeyond The Craft".
Φίλε Oculatis Abis θέτεις μια σειρά ερωτήσεων που χωρά τεράστια συζήτηση και αυτό μου δίνει την ελπίδα οτι το τόπικ αυτό δεν θα βεβηλωθεί έτσι ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε όλοι μια σωστή και εποικοδομητική συζήτηση σε όλα αυτά τα θέματα.
Λόγω περιορισμένου χρόνου θα επανέλθω με περισσότερες πληροφορίες πάνω στα σημεία που προτείνεις να συζητηθούν .

Δεν Υπάρχει "Τάδε Έφη"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 21:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Μαθητής - Εταίρος - Διδάσκαλος. Αυτοί είναι οι βαθμοί που υπάρχουν παντού σε όλες τις Στοές του κόσμου. Οι άλλοι βαθμοί ανήκουν σε Τάγματα που όμως αναγνωρίζουν την κυριαρχία της Μεγάλης Στοάς και τελούν υπό την αιγίδα της.

Αν θέλει κανείς σωστές πληροφορίες μπορεί να ανατρέξει στο προηγούμενο topic "Τεκτονισμός" στα γραφόμενα του V.I.T.R.I.O.L. που είναι ο πιο ενημερωμένος, για να μην γράφουμε τα ίδια και τα ίδια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 21:13:52  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Oculatis Abis είπα πως οι Rotary και οι Lions δεν είναι προθάλαμοι προσηλυτισμού του Τεκτονισμού πράγμα που δηλώνεις και ο ίδιος .
Από εκεί και πέρα Τέκτονες υπάρχουν παντού .

Στο ερώτημα για την εισδοχή σου το μόνο που μπορώ να σου απαντήσω είναι το εξής .
Αν θέλεις να μπεις θα πρέπει πρώτα να αποφασίσεις το αν θα μπεις στον Αμιγή ( μόνο άντρες ) ή στο Μικτό , μετά εάν γνωρίζεις Τέκτονες θα πρέπει να κουβεντιάσεις μαζί τους και να σου απαντήσουν περί αυτού οι ίδιοι .

Φίλε FM λές :

quote:
Σε Σκοτικού τύπου δεν πρόκειται να γίνεις ΠΟΤΕ αν δεν είσαι ήδη Διδάσκαλος. Ο φίλος Ράμογλου μπέρδεψε τα πράγματα, χωρίς να θέλει. Ο Σκοτικός τύπος και ο τύπος της Υόρκης αφορούν βαθμούς μετά τον τρίτο, του Διδασκάλου δηλαδή.

Σημειωτέον ότι οι Τέκτονες της Μεγάλης Στοάς Της Ελλάδος, που αποτελεί και την μοναδική κανονική και αναγνωρισμένη Στοά της χώρας μας παγκοσμίως, μπορούν αν θέλουν να ασχοληθούν και με τον τύπο της Υόρκης αφού και τα δύο τάγματα τελούν υπό την αιγίδα της.


Οι τρεις πρώτοι βαθμοί είναι ο Συμβολικός Τεκτονισμός στο τυπικό του βαθμού του μαθητή όπου και ανοίγονται εργασίες στις συμβολικές στοές μήπως λέει «…., εις Α’ Συμβολικό Βαθμό του Αρχαίου και Αποδεδεγμένου Σκωτικού Τύπου» ;
Αυτό λοιπόν και είναι ένα σημείο αναφοράς διότι αν δεχθούμε τα ιστορικά-μυθικά στοιχεία ο Τεκτονισμός ξεκινά από το Ρόσλιν της Σκωτίας .

Ο διαχωρισμός γίνετε όντως μετά όσο αφορά τον τύπο της Υόρκης .
Η δε Μεγάλη Στοά της Ελλάδος υιοθέτησε τον συγκεκριμένο τύπο μετά την επιστροφή αυτών που συμμετείχαν στην Εθνική Στοά .

Ο Σκωτικός και η Υόρκη δεν είναι Τάγματα αλλά ΤΥΠΟΙ .
Βέβαια και όσοι κατέχουν το βαθμό του διδασκάλου μπορούν να παρακολουθήσουν και τους δύο τύπους στην Μεγάλη Στοά της Ελλάδος .

Όσο βέβαια αφορά τις αναγνωρίσεις αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα που δε νομίζω πως είναι του παρόντος .

Ελπίζω να βοήθησα με τα λίγα που έχω διαβάσει .

Υ.Γ. Φίλε ΑΙΟΝ από τους 29 κατασκευαστές πλυντηρίων .

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 22:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
quote:
Υ.Γ. Φίλε ΑΙΟΝ από τους 29 κατασκευαστές πλυντηρίων .

Μηπως ξεπλένουν τίποτα μαύρα στις στοές ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 23:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Βρε ΑΙΟΝ! Βρε ΑΙΟΝ! να μην αρχίσουμε πάλι τα ίδια. Είπαμε αυτή τη φορά να ασχοληθούμε πιο σοβαρά με το θέμα του Τεκτονισμού (όπως άλλωστε του αρμόζει).

Σε προηγούμενη τοποθέτησή μου είπα πως το νέο topic απευθύνεται σε άτομα θετικά κείμενα προς τον Τεκτονισμό (ή τουλάχιστον σε άτομα που προσπαθούν να σχηματίσουν κάποια γνώμη). Όσοι λοιπόν δεν ανήκουν σ' αυτή την κατηγορία δε νομίζω πως έχουν κάτι να προσφέρουν στο topic. Βέβαια δεν είμαι διαχειριστής να αποφασίζω ποιός θα συμμετέχει και ποιός όχι, αλλά νομίζω πως όλοι μας έχουμε τη διακριτική ικανότητα να το καταλάβουμε από μόνοι μας. Έχω διαβάσει πολλά topics στα οποία είμαι αντίθετος. Δεν πρόκειται όμως να συμμετάσχω μόνον για να χλευάσω (=να κρύψω την άγνοιά μου )

Προτείνω λοιπόν σε κάθε επίδοξο "party crasher" να αφήσει τους υπολοίπους να ασχοληθούν με το θέμα σε επίπεδο έρευνας.

Τέλος του μαθήματος

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 23:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Φίλε Ράμογλου,

"εις βαθμόν μαθητού" αναφέρει το τυπικό και μόνο. Και συμμετέχουν και οι τρεις βαθμοί. Μην συγχέεις τα υπόλοιπα. Στις εργασίες αυτές ακόμη και όσοι κατέχουν ανώτερους βαθμούς στον Σκοτικό τύπο συμμετέχουν φέροντες τα διάσημα και τα περιζώματα του Διδασκάλου και μόνον και όχι τα διακριτικά του Σκοτικού. Αλλά, αν είναι να γίνει συζήτηση για το πόσοι τύποι και τάγματα υπάρχουν θα κουραστούμε να γράφουμε και δεν θα εξαντλήσουμε το θέμα. Σημασία κατ'εμέ έχει η ιστορία και η αποστολή του Τεκτονισμού σήμερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Freemason
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 00:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Freemason
Καλησπέρα και πάλι.
Θα συμφωνίσω με τον FM. Σημασία δεν έχει τι διάσημα θα φορέσεις και σε ποια βαθμίδα του Τεκτονικού συστήματος θα φτάσεις αν πρώτα δεν έχεις κατανοήσει την ίδια την ουσία του Τεκτονισμού(τους 3 πρώτους συμβολικούς βαθμούς οι οποίοι αυτοί αποτελούν τον Τεκτονισμό).

Δεν Υπάρχει "Τάδε Έφη"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 01:28:45  Εμφάνιση Προφίλ
Δε διαφωνώ με τα παραπάνω απλά παρέθεσα τα της ΣΥΜΒΟΛΙΚΗΣ Στοάς , δηλαδή τους τρεις πρώτους συμβολικούς βαθμούς .
Ας αποκοπούμε όμως απ αυτό και ας συνεχίσουμε .

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 09:59:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΛΛΩΝ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΣΩΣΕ! Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ. ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙ ΗΔΗ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΟΠΙΚ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ:
1)ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΤΟΜΟ ΣΤΟ ΜΑΣΟΝΙΣΜΟ?
2)ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΒΑΘΜΙΔΕΣ ΤΑ ΑΤΟΜΑ?
3)ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΤΡΙΤΗ ΒΑΘΜΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΣ ΜΕΤΑ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ? ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΔΙΔΑΣΚΕΙ? ΑΝ ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΝΑΣ ΤΙΤΛΟΣ?
4)ΑΦΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΡΥΦΑ ΣΤΟ ΜΑΣΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ,ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΜΥΗΣΗΣ,ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ,ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΟΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΜΥΗΣΗ,ΤΟ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΟΡΚΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑ ΚΡΥΦΑ ΤΑ ΕΣΩ ΤΟ ΤΑΓΜΑΤΟΣ?
ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ, ΕΤΣΙ? ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΧΛΕΥΑΣΩ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΛΩΣΩ.
ΑΜΑ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ..

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 07/10/2003 10:03:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 10:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Eπ, δεν άρχισα εγώ την πλάκα...

Είμαι φιλομαθής και θα θα παρακολουθήσω με ενδιαφέρον την συζήτηση αλλά δεν θα παρακολουθήσω την διαφήμηση...if you know what i mean...
Στο προηγούμενο θέμα μέχρι και εφημερίδα της κυβερνήσεως βρήκα (αυτή τη φορά θα πάω να την φωτογραφίσω) και με χιονίσατε κανονικότατα.
Είμαι μέσα στο να πούμε τα καλά..αλλά όχι μόνο αυτά... οκ ? αλλιώς αν θές μόνο θετικά προσκείμενους ή μουγγούς φτιάξε ένα φυλλάδιο και μοίρασε το.
Επίσης συνεχίζει να μου προκαλεί εντύπωση το γιατι το θέμα δεν κλειδώνεται, όπως γίνεται αμεσότατα με άλλα, αφού όλα αυτά που έχετε πεί μέχρι τώρα έχουν ήδη ειπωθεί σε ένα θέμα 20 σελίδων... και ήδη έχω αρχήσει και ψιλοκολάω...
Είναι λογικό και φυσικό , δεν είναι ? και ναί, είμαι καχύποπτο παιδάκι...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 12:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Νομίζω πως αυτή τη φορά σε αυτό το topic τα άτομα που παίρνουν μέρος (στην πλειοψηφία) διαφέρουν από εκείνα του άλλου σχετικού topic. Να ίσως ένας πιθανός λόγος για την διατήρηση του topic.

Φίλε ΑΙΟΝ μη είσαι καχύποπτο παιδάκι, όλοι να μάθουν θέλουν και ίσως καλό θα είναι να παρακολουθήσουμε μιας και εμείς μπορεί να είμαστε θύματα παραπληροφόρησης.

Με ηρεμία μπορούν να υποθούν και τα καλά και τα στραβά και ο καθένας μας ας κρατήσει ότι νομίζει ότι του κάνει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 14:00:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Όπως σε κάθε αμφιλεγόμενο θέμα έτσι και σε αυτό, δίνουμε πάντα ευκαιρίες να ξανασυζητηθούν κάποια πράγματα.

Αν ήταν να κλειδώνουμε κάθε θέμα επειδή σε κάποιο πρώτο έγινε "χαμός" και κλειδώθηκε, τότε σε κάθε νέο topic όπου εμφανίζεται "ο βασιλιάς των συγκρούσεων ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ vs ΕΘΝΙΚΩΝ" θα πρέπει να παρεμβαίνουμε και να το κλειδώνουμε από την αρχή. Φανταστείτε το.

Απλώς ζούμε κι εμείς με την ελπίδα (το καθαρά ανθρώπινο χαρακτηριστικό) ότι θα μπορέσουμε κάποτε να καταφέρουμε να διαφωνήσουμε ιδεολογικά και όχι εγωιστικά.

Ίσως το καταφέρουμε, ίσως όχι. Θα δούμε.

ΑΙΟΝ, μερικές φορές ένας ελέφαντας είναι απλά ένας ελέφαντας, δεν είναι όλοι οι ελέφαντες μασκαρεμένοι κυνηγοί !!! Πάντως εδώ θα είσαι και μπορείς να δοκιμάσεις να ξεμασκαρέψεις όποιον θέλεις.

Προς το παρόν, η Lencolas έκανε κάποιες καλές ερωτήσεις, πολύ εύστοχες, που της συνυπογράφω. Έχω κι εγώ τις ίδιες απορίες.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 14:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
όταν υπάρχει το προηγούμενο των πέντε μασκαρεμένων κυνηγών του προηγούμενου τόπικ που γράψαν κάτι μόνο εκεί και εξαφανίστηκαν και τώρα βλέπω κάτω απο δύο προβοσκίδες, καφέ κασκέτα με γουνάκια στα αυτιά... είμαι λίγο καχύποπτος...
Μπορώ ?
Ευχαριστώ... ας συνεχίσουμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 14:57:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

όταν υπάρχει το προηγούμενο των πέντε μασκαρεμένων κυνηγών του προηγούμενου τόπικ που γράψαν κάτι μόνο εκεί και εξαφανίστηκαν και τώρα βλέπω κάτω απο δύο προβοσκίδες, καφέ κασκέτα με γουνάκια στα αυτιά... είμαι λίγο καχύποπτος...
Μπορώ ?
Ευχαριστώ... ας συνεχίσουμε...



Ευτυχώς δε με πήρε η μπάλα γιατί θα σου πέταγα τίποτα στο κεφάλι .
Βλέπεις οι 29 κατασκευαστές κάνουν βαριά πλυντήρια .

Ας κάνουμε και λίγο χιούμορ , αφ ενός χαλαρώνει αφ ετέρου κάνει τους άλλους να ανησυχούν .

Με φιλία


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 15:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Πάντως δεν σε βλέπω να διαφωνείς με αυτό που είπα. ε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 15:19:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Ας πούμε κάτι άλλο για να προχωρήσει η συζήτηση. Ο Τεκτονισμός έχει πράγματι Ιστορία αιώνων, ανεξάρτητα από τις τόσες πιθανολογούμενες προελεύσεις του. Αυτό που δείχνει η αναδίφηση της ιστορικής αφετηρίας του, είναι σίγουρα ότι πάντοτε και σε όλους τους λαούς υπήρχε κάποια μυστηριακή κοινότητα και διανόηση συγχρόνως. Ο Άνθρωπος δηλαδή ρέπει προς την Γνώση, θέλγεται από το Άγνωστο και αναζητά απαντήσεις στα φιλοσοφικά ερωτήματά του. Η μυστικότητα του Τεκτονισμού είναι μία παράδοση (πέρα από κάθε τι άλλο), που έχει την εξήγησή της στην προστασία απέναντι σε διώξεις, αφορισμούς, Ιερά Εξέταση και τόσα άλλα που καταδίκασαν την Ανθρωπότητα σε επιστημονική στασιμότητα και θρησκευτική μισαλλοδοξία για όχι λιγότερο από αιώνες.

Η Φιλοσοφική του Τεκτονισμού (σκοπίμως δεν αναφέρω τον όρο Φιλοσοφία) είναι πολύ απλή και σοφή. Άλλωστε, για αυτό συνεχίζει να προσελκύει μέλη ακόμη και στην εποχή του σύγχρονου μανατζμεντ και οπωσδήποτε για αυτό συνεχίζει να θεραπεύει τα ελαττώματα των μελών του έως σήμερα. Τι δέχεται αυτή η Φιλοσοφική;
1.Ότι ο κάθε άνθρωπος είναι κάτι ιερό, ένας ναός. Έτσι όλοι είναι ίσοι και το ίδιο σημαντικοί είτε βασιλείς είτε υπήκοοι,φτωχοί,κλπ
2.Ότι ο κόσμος μας αποτελείται από εμάς τους ίδιους τους ανθρώπους. Αν θέλουμε να τον βελτιώσουμε, θα πρέπει να ξεκινήσουμε από τους εαυτούς μας. Είναι σαν ένα μεγάλο λιθόχτιστο οικοδόμημα, που ο καθένας μας αποτελεί έναν λίθο σε αυτό. Αν κάνουμε την πέτρα τετράγωνη, ομαλή, να συναρμόζει τέλεια με την διπλανή το οικοδόμημα θα γίνει στέρεο, όμορφο και καλύτερο. Το σμίλεμα της πέτρας μας, του χαρακτήρα μας δηλαδή πρεσβεύει ο Τεκτονισμός και μας παρέχει τα εργαλεία για να το καταφέρουμε. Την σμίλη, το αλφάδι, τον γνώμονα, την υπομονή, την εργατικότητα, το μέτρο.......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 00:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Συμφωνώ μαζί σου FM. Αυτό μου θυμίζει κάτι από την Αλχημεία. Κι εκεί ο αλχημιστής στη μεταφορική έννοια του Μεγάλου Έργου προσπαθούσε να μετατρέψει τον μόλυβδο (άνθρωπο) σε χρυσό (θεό). Πρόκειται λοιπόν για άλλη μια εκδοχή της εσωτερικής ανάγκης του ανθρώπου να φτάσει στην απόλυτη Γνώση, στην τελείωση.

Παράλληλα θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς τη σημασία των τριών τελειών (.'.) που χρησιμοποιούνται σαν μασωνική υπογραφή. Αυτό το σύμβολο υπάρχει και στη γραμματοσειρά Symbol (στο fonts table).

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 01:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Γεια σας.

Θα ήθελα να ρωτήσω:
Μπορεί κάποιος να απαντήσει στις ερωτήσεις της Lencolas;

Νομίζω ότι είναι σημαντικό να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα που "πλανώνται" στον αέρα.

Κάνω λάθος;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 01:14:37  Εμφάνιση Προφίλ
Αχ βρε Νονέ όλο σε μπελάδες με βάζεις ορίστε οι απαντήσεις που θέλεις .

1) Τα στοιχεία που πρέπει να έχει ένας υποψήφιος/α είναι το ήθος , η αγάπη για το συνάνθρωπο , η πίστη στο Θεό ( όπως αυτός τον ονομάζει ) , να πιστεύει στη μετενσάρκωση και να μην έχει διαπράξει έγκλημα .

από εκεί και πέρα μετά από συνομιλία με κάποιον Τέκτονα και εφ' όσον εκδηλώσει την επιθυμία να μπει στο Τάγμα τότε ο Τέκτονας τον προτείνει .

2 ) Ανάλογα τα χρόνια που βρίσκονται στον προηγούμενο βαθμό , τις εργασίες που έχουν κάνει και την συνολική τους παρουσία .

3) Στους δύο πρώτους Βαθμούς ( μαθητή και εταίρου ) απαγορεύετε να μιλάνε κατά τη διάρκεια των εργασιών ( Πυθαγόρειας σχολής πρότυπο ) , στις εργασίες μιλάνε μόνο οι διδάσκαλοι και αυτοί μιλάνε για θέματα φιλοσοφικά , ιστορικά κλπ .

4) Υπάρχουν πλέον πάρα πολλά βιβλία που γράφουν πολλά πράγματα για την λειτουργία μιας Στοάς και την Ιστορία του Τεκτονισμού . Αυτά που δεν έχω βρει να αναφέρονται και θεωρώ πως εκεί είναι η μυστικότητα είναι τα σημάδια και οι λέξεις που αναγνωρίζονται μεταξύ τους .

Ελπίζω να μπόρεσα να σε βοηθήσω


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 01:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
quote:
1) Τα στοιχεία που πρέπει να έχει ένας υποψήφιος/α είναι το ήθος , η αγάπη για το συνάνθρωπο , η πίστη στο Θεό ( όπως αυτός τον ονομάζει ) , να πιστεύει στη μετενσάρκωση και να μην έχει διαπράξει έγκλημα .
η πίστη σε οποιονδήποτε Θεό? Ένας σατανιστής είναι οκ? Ένας που δεν πιστεύει σε κανέναν Θεό? Το να πιστεύει στην μετενσάρκωση δεν αναιρεί τελείως το προηγούμενο? Δηλαδή ένας Χριστιανός Ορθόδοξος που σαφώς δεν πιστεύει στην μετενσάρκωση, απορρίπτεται?

quote:
από εκεί και πέρα μετά από συνομιλία με κάποιον Τέκτονα και εφ' όσον εκδηλώσει την επιθυμία να μπει στο Τάγμα τότε ο Τέκτονας τον προτείνει .
και ποιος αποφασίζει αν θα τον δεχτεί ή όχι?

quote:
2 ) Ανάλογα τα χρόνια που βρίσκονται στον προηγούμενο βαθμό , τις εργασίες που έχουν κάνει και την συνολική τους παρουσία .
Ποιες είναι οι εργασίες τις οποίες καλούνται να κάνουν?

quote:
4) Υπάρχουν πλέον πάρα πολλά βιβλία που γράφουν πολλά πράγματα για την λειτουργία μιας Στοάς και την Ιστορία του Τεκτονισμού . Αυτά που δεν έχω βρει να αναφέρονται και θεωρώ πως εκεί είναι η μυστικότητα είναι τα σημάδια και οι λέξεις που αναγνωρίζονται μεταξύ τους .
Γιατί να "βγαίνουν" σημαντικές λεπτομέρειες λειτουργίας μιας Στοάς και να κολλάνε στα σημάδια και τις λέξεις αναγνώρισης? Δεν είναι λίγο... ανόητο!? Μήπως υπάρχουν ουσιαστικότερα στοιχεία στα οποία πρέπει να διατηρηθεί η μυστικότητα?


quote:
Ελπίζω να μπόρεσα να σε βοηθήσω
Αμ δε!

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy