ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Τεκτονισμός - η γνώμη σας...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 01:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Σχετικά με το πως αναγνωρίζονται μεταξύ τους σας έχω ένα πολύ ενδιαφέρον link: www.ephesians5-11.org/handshakes.htm

Αν και το site μάλλον δε συμπαθεί τους Τέκτονες, είναι καλό να βλέπουμε και την άλλη πλευρά...

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 02:07:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
η πίστη σε οποιονδήποτε Θεό? Ένας σατανιστής είναι οκ? Ένας που δεν πιστεύει σε κανέναν Θεό? Το να πιστεύει στην μετενσάρκωση δεν αναιρεί τελείως το προηγούμενο? Δηλαδή ένας Χριστιανός Ορθόδοξος που σαφώς δεν πιστεύει στην μετενσάρκωση, απορρίπτεται?

Ναι σε οποιονδήποτε θεό ακόμα και στον Ολυμπιακό . Αν δεν είναι gay . Απορρίπτεται ως ανεπίδεκτος . Όχι . Ίσως από την ενορία του .

quote:
και ποιος αποφασίζει αν θα τον δεχτεί ή όχι?

Μια πενταμελής επιτροπή αποτελούμενη από τρία άτομα το Χαρδαβέλα .

quote:
Ποιες είναι οι εργασίες τις οποίες καλούνται να κάνουν?

Σπαγκάτ , τραμπολίνο , ελεύθερη πτώση , κορδέλα και ρυθμική κολύμβηση .

quote:
Γιατί να "βγαίνουν" σημαντικές λεπτομέρειες λειτουργίας μιας Στοάς και να κολλάνε στα σημάδια και τις λέξεις αναγνώρισης? Δεν είναι λίγο... ανόητο!? Μήπως υπάρχουν ουσιαστικότερα στοιχεία στα οποία πρέπει να διατηρηθεί η μυστικότητα?

Εδώ η Βέφα Αλεξιάδου έβγαλε τσελεμεντέ και άνοιξε μαγαζιά “Vefa’s House” οι μασόνοι θα κόλλαγαν ;

quote:
Αμ δε!

Ε μα !


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 03:22:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Αν μου επιτρέπετε μερικές διορθώσεις:

- Τυπικά προαπαιτούμενα είναι η πίστη στον Θεό, δηλαδή ο υποψήφιος να ανήκει σε κάποια από τις αναγνωρισμένες θρησκείες παγκοσμίως. Αποκλείονται οι σατανιστές, είναι αυτονόητο. Ακόμη η πίστη στην αθανασία της ψυχής και όχι η μετενσάρκωση ή μετεμψύχωση.

- Τα σημεία αναγνωρίσεως όπως οι χειραψίες, μυστικές λέξεις κλπ δεν αναφέρονται ούτε καν στα τεκτονικά τυπικά που χρησιμοποιούνται μέσα στην Στοά. Παραδίδονται προφορικώς.

- Οι τρεις τελείες έχουν την σημασία τους. Ο Τέκτων την μαθαίνει όταν φτάσει στον βαθμό του Διδασκάλου. Άρα γιατί να αναφερθούν εδώ την στιγμή που για τους μυημένους ακόμη απαιτείται προπαίδευση κάποιων ετών....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 08:26:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Προτείνω το κλείδωμα του θέματος ΑΜΕΣΑ γιατι με τους δήθεν αστεισμούς του Ράμογλου στις πολύ σωστές ερωτήσεις του anana ήδη η συζήτηση έχει χαλάσει...
Μετά αν αρχίζω να κοροιδεύω και γώ θα μου λέτε οτι το κάνω επίτηδες...και στο τέλος θα γίνουμε μπίλιες.

Δεν ξέρω ποιοι δεσμοί βάζουν τον Ράμογλου και το παγωμένο χιούμορ του στο απυρόβλητο του Εσωτέρικα και δεν με ενδιαφέρει να μάθω , η στάση όμως των διαχειριστών απέναντί του καταντάει για άλλη μια φορά προκλητική...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 09:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Καλημερα σας!

Τελικα η καθε απαντηση γεννα και μια ερωτηση!

quote:
Τυπικά προαπαιτούμενα είναι η πίστη στον Θεό, δηλαδή ο υποψήφιος να ανήκει σε κάποια από τις αναγνωρισμένες θρησκείες παγκοσμίως.

Αν δηλαδη καποιος που δεν ανηκει σε καποια απο τις αναγνωρισμενες θρησκειες, γιατι θεωρει οτι οι θρησκειες δογματιζουν, πιστευει ομως σε καποιες βασικες κοινες αρχες των θρησκειων αυτων οπως για πραδειγμα οτι υπαρχει μια ανωτερη υπαρξη, ενας Αρχιτεκτονας (μην παρεξηγησετε τον ορο) του συμπαντος, πιστευει στην Αγαπη μεταξυ των ανθρωπων κλπ...αποριπτεται??

quote:
Ακόμη η πίστη στην αθανασία της ψυχής και όχι η μετενσάρκωση ή μετεμψύχωση.

Δεν ειναι λιγο αντιφατικο αυτο? Μεσα απο την μετεμψυχωση δεν φαινεται η αθανασια της ψυχης?

Βρε προβληματισμοι πρωι πρωι!!

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.

Edited by - Mara on 08/10/2003 09:04:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 10:16:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΠΑΡΕΜΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ,ΔΙΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΛΙ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΣΑ!ΚΑΛΑ ΤΟΣΟ ΚΟΝΤΗ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑ?ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΞΩΤΙΚΟ ΜΕ ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΑΛΛΙΑ,ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑ ΕΙΜΑΙ!ΓΙΑΤΙ?

ΩΣΤΟΣΟ ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΑΝΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΣΤΟΧΕΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΕΣ.
ΕΤΣΙ:
1)ΠΟΙΟΣ/ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ/ΖΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ/ΟΥΝ Η ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΑΝ ΤΕΚΤΟΝΑ?

2 )
ΡΑΜΟΓΛΟΥ ΕΙΠΕΣ?
Ανάλογα τα χρόνια που βρίσκονται στον προηγούμενο βαθμό , τις εργασίες που έχουν κάνει και την συνολική τους παρουσία .
ΠΟΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ?

3)
Ο ΑΝΑΝΑΣ ΡΩΤΗΣΕ:
[i]Γιατί να "βγαίνουν" σημαντικές λεπτομέρειες λειτουργίας μιας Στοάς και να κολλάνε στα σημάδια και τις λέξεις αναγνώρισης? Δεν είναι λίγο... ανόητο!? Μήπως υπάρχουν ουσιαστικότερα στοιχεία στα οποία πρέπει να διατηρηθεί η μυστικότητα?[i]
ΤΟ ΙΔΙΟ ΡΩΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
ΦΙΛΙΚΑ


The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 10:18:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
όταν υπάρχει το προηγούμενο των πέντε μασκαρεμένων κυνηγών του προηγούμενου τόπικ που γράψαν κάτι μόνο εκεί και εξαφανίστηκαν και τώρα βλέπω κάτω απο δύο προβοσκίδες, καφέ κασκέτα με γουνάκια στα αυτιά... είμαι λίγο καχύποπτος...

Iσως κάποιοι δεν αρέσκονται να επαναλαμβάνονται...
Ας μην αρχίσουμε όμως πάλι...θεωρώ ότι το τόπικ αυτό έχει πολλά καλά στοιχεία και πρέπει να διατηρηθεί σε αυτό το επίπεδο γι'αυτό θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί...

ΑΙΟΝ άλλο χιούμορ και άλλο καυστική ειρωνία...μεγάλη η διαφορά για τον αποδέκτη...

Φίλοι μου συνεχίστε ...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 11:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
Ας μην τα βλέπουμε όλα αρνητικά ας μην τα καλουπώνουμε όλα ας μην είμαστε προκατειλημμένοι .

Το χιούμορ βοηθάει στο να ελαφρύνει λίγο η ατμόσφαιρα, ας μην το καταδικάζουμε και ας μην το απορρίπτουμε, άλλωστε δεν εμποδίζει να ειπωθούν οι απαντήσεις και να προχωρήσει το θέμα όμορφα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 12:01:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Lencolas να πινεις HEMO να ψηλωσεις

quote:
1)ΠΟΙΟΣ/ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙ/ΖΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΔΕΧΤΕΙ/ΟΥΝ Η ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΣΑΝ ΤΕΚΤΟΝΑ?


Θα θεωρουσα αυτονοητο πως αυτοι που αποφασιζουν το ποιοι θα μπουν θα ηταν οι ιδιοι οι τεκτονες. Αλλωστε μονο εκεινοι θα ξερουν αν το ατομο αυτό έχει τα στοιχεια που χρειαζονται.

quote:
ΠΟΙΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ?

Απαντησεις σε αυτο απο οτι ειδα εχουν ηδη δωθει...

FM: "Όταν λέμε "εργασίες" εννοούμε την συνεδρίαση της Στοάς"
Ramoglou: στις εργασίες μιλάνε μόνο οι διδάσκαλοι και αυτοί μιλάνε για θέματα φιλοσοφικά , ιστορικά κλπ .

quote:
Γιατί να "βγαίνουν" σημαντικές λεπτομέρειες λειτουργίας μιας Στοάς

Απορια:
Που ξερουμε οτι οι λεπτομερειες της λειτουργιας που εχουν "βγει" ειναι τοσο σημαντικες και δεν ειναι απλα καποια πραγματα που και να μαθευτουν δεν υπαρχει προβλημα αφου δεν θα κινδυνευει αυτο που θελουν να προστατευσουν?

Καλη μουAvallon, οσο συνεχιζουμε να απανταμε στα σχολια που απλα εμποδιζουν την συνεχεια της συζητησης, τοσο υπαρχει ο φοβος οντως αυτη η συζητηση να εχει την ιδια καταληξη με την προηγουμενη. Μπορουμε απλα να τα παραβλεψουμε και να μιλησουμε επι της ουσιας με τα οσα ξερει ο καθενας μας

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 13:07:23  Εμφάνιση Προφίλ
Στις απαντήσεις που ζητάει ο φίλτατος Ανανάς λοιπόν έχω απαντήσει σε προηγούμενο κείμενο όσο αφορά τις εργασίες , στο ποιος αποφασίζει μάλλον είναι καταφανέστατο , στο τι βγαίνει εγώ θα ρωτήσω «είσαστε σίγουροι πως ότι και να διαβάσετε θα καταλάβετε το τι βιώνει κάποιος εκεί μέσα ;» , όσο αφορά το θεό αφ ενός απάντησε ο FM αφ ετέρου κάποιοι θα πρέπει να διαβάσουν καλύτερα και να κατανοήσουν το Χριστιανισμό .

Φίλη Μάρα , άλλο μετεμψύχωση άλλο μετενσάρκωση , μη μπερδεύεσαι .

Η σχέση μου με τους διαχειριστές ΑΙΟΝ είναι ότι για χάρη σου ο Thoth με βάφτισε κακό λύκο στο προηγούμενο τόπικ , άρα ο Τρισμέγιστος είναι νονός μου ( βέβαια η υψηλή μου οντότητα μόνο ένα Τρισμέγιστο θα μπορούσε να έχει νονό ) .
Αν όμως σε ενοχλεί η παρουσία μου τόσο πολύ μπορείς να ζητήσεις να με διαγράψουν , ίσως τότε ξεχάσεις τις δικές σου συμπεριφορές και το πού σε οδήγησαν αυτές ( Το nickname EoN το θυμάσε ;;;; ) .
Εγώ πάντως δε πρόκειται να ξαναμπώ με κάποιο παρεμφερές του Ramogloy όπως θα μπορούσε να ήταν το Ramoglou .


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 13:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Η σχέση σου με διαχειριστές του Φόρουμ είναι οτι είστε τακίμια και ψάχνετε μαζί σε σπηλιές και καταράχια.
Φυσικά και θυμάμαι την διαγραφή μου και είναι προς τιμήν μου που δεν άλλαξα το ψευδώνυμο (όπως κάνουν κάθε τρεις και λίγο διάφοροι εδω μέσα) αλλά έκανα καινούργιο λογαριασμό με το ΑΙΟΝ αντι το ΕοΝ θέλωντας να κάνω σαφέστατο σε όλους οτι είμαι το ίδιο άτομο το οποίο δεν μπορεί να φιμωθεί.
Αν δε θέλαν οι διαχειριστές, να μην μου κάναν την καινούργια εγγραφή, άλλωστε τα στοιχεία που τους είχα δώσει ήταν ακριβώς τα ίδια.

Θα μου πείτε πάλι οτι αποπροσανατολίζω το θέμα αλλά δεν μου αρέσει να περνάνε στο "ντούκου" μερικά πράγματα.

Φίλε ramogloy αν ειρωνευόσουν "καυστικά" εμένα δε θα είχα πρόβλημα αλλά όταν βλέπω την "καυστική" σου ειρωνία σε ένα μέλος όπως ο ananas ο οποίος δεν έχει δώσει κανένα δικαίωμα να τον αντιμετωπίζεις έτσι τότε αρχίζω και τα παίρνω...
Είπαμε εξ'αρχής οτι το τόπικ είναι ευαίσθητο αλλά εσύ ήσουν ο πρώτος που το έστειλες για τσάι , μιλώντας για πλυντήρια και μετά έκανες ΄τα κρύα αστεία σου στον τον anana.

Επίσης έχω άλλη μια απορία. Γιατι αυτό το τόπικ όπως και το προηγούμενο βρίσκεται στο Απόψεις-Προτάσεις και όχι στο Σοφία ή στο Γνώση όπως γίνεται με τους Ροδόσταυρους, τους Χριστιανούς, τον Βουδισμό και όλα τα άλλα. Τι το ιδιαίτερο έχει ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 13:34:16  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΙΟΝ ΑΦΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΝΤΟΣ ΠΑΡΕΘΕΣΕ ΜΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ????

ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΟΠΟΙΑ ΤΥΧΟΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΑΡΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΣΟΥ.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΘΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ.

ΕΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟ ΝΑ ΚΥΛΗΣΕΙ ΟΜΑΛΑ Η ΡΟΗ ΤΟΥ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΞΩΤΙΚΟ ΜΕ ΤΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΜΑΛΛΙΑ,ΑΥΤΙΑ ΚΑΙ ΣΩΜΑ (lencolas)
ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΝ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 13:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth
Προσέξτε με τα σπίρτα και τον αναπτήρα γιατί μυρίζει μπαρούτι

Λοιπόν, εγώ δεν τρέχω σε σπηλιές με τον Ramogloy (θα μας παρεξηγήσουν καλέ!!! ) Το πολύ, πολύ να παίξουμε RPG, να ντυθώ εγώ κοκκινοσκουφίτσα και αυτός να είναι ο... κακός λύκος .

Πλάκα κάνω, μάλλον, αν τον συναντούσα, κάποτε, θα του ζητούσα καμιά βόλτα με το κότερο ή με κανένα γρήγορο αυτοκίνητο.

Τις κουτουλιές μου, τις είχα και με τους δυό (ΑΙΟΝ - ΡΑΜΟΓΛΟΥ) και ευτυχώς είμαστε και οι τρεις...ξεροκέφαλοι και δεν πάθαμε τίποτε σοβαρό. Κουτουλάω με όποιον τύχει, ανεξαρτήτως username, και εσωτερικής προελεύσεως, αρκεί να είναι τόσο...ξεροκέφαλος όπως εγώ.

Το θέμα τσουλάει, ο καθένας κρίνεται από την συμπεριφορά του, κανένας δεν είναι στο απυρόβλητο, όλοι μπορούμε να συνεισφέρουμε αλλά κανένας δεν είναι απαραίτητος. Είμαστε μια ωραία οικογένεια.

Θα εκτιμούσα βέβαια, κάποιος που γνωρίζει, να απαντήσει και στις ερωτήσεις του αγαπημένου μου φρούτου, του Ananasss.

Και τέλος ο ΑΙΟΝ έχει δίκιο. Το θέμα θα ήταν καλύτερο να βρίσκεται στην κατηγορία ΓΝΩΣΗ.

Εάν δεν έχει πρόβλημα ο δημιουργός του topic μπορώ να το μεταφέρω. Περιμένω απάντησή του.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 13:45:35  Εμφάνιση Προφίλ
Γνωρίζεις αν εγώ ξέρω τους διαχειριστές από κοντά ;
Γνωρίζεις αν εγώ συμμετείχα σε ψάξιμο σπηλιών και καταραχίων ;
Γνωρίζεις αν έχω κάποια φιλική σχέση με τον Ανανά ;
Γνωρίζεις αν ο Ανανάς θίχθηκε με το χιούμορ μου ;

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ( αυτόκλητος δικηγόρος ) έκανες την παρέμβαση σου στο προηγούμενο τόπικ ( υπέρ του Λυκοπρόσωπου ) .
Νομίζω πως αν ο Ανανάς θιγόταν από τα γραφόμενα μου ή αν θιχθεί μπορεί να το γράψει και μόνος του , εκεί ναι θα δεχθώ την όποια απορία , αντίδραση κλπ και θα ζητήσω και ειλικρινά συγνώμη από το ΦΙΛΟ Ανανά .

Βέβαια η γνωστή σου τακτική να βγάζεις εύκολα συμπεράσματα και να σπιλώνεις άλλα μέλη δε σε αφήνει να τα δεις όλα αυτά .

Νομίζω ότι σου έδειξα πως προσπαθώ να σε αντιμετωπίσω ήρεμα και φιλικά , με διάθεση για κουβεντούλα και ανταλλαγή απόψεων , όμως εσύ βλέπεις το esoterica.gr σαν ρίνκ που πυγμαχείς με τους φόβους σου , τις ανασφάλειες σου και τις ιδεολογίες σου .
Ίσως όταν κουραστείς να μπορέσεις να έχεις ένα εποικοδομητικό διάλογο με τους υπόλοιπους .


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 13:48:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
quote:
μάλλον, αν τον συναντούσα, κάποτε, θα του ζητούσα καμιά βόλτα με το κότερο ή με κανένα γρήγορο αυτοκίνητο

Καλέ μου thoth ξανασκέψου το … τώρα που προλαβαίνεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 13:59:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Εδω δεν μιλουσαμε για τον τεκτονισμο ή παλι εχασα τον δρομο μου? (γμτ το επαθα και στα ζωδια πριν - καμια πυξιδα κανεις??)

Ας συνεχισουμε...

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 14:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Ωραία, μου δίνεις την ευκαιρία να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα.

Φυσικά και δεν έχω ιδέα το τι κάνουν οι Μασώνοι στις στοές τους.
Απο το προηγούμενο τόπικ έκανα σαφές οτι είμαι αντίθετος στην παρεμβολή αυτών των συντεχνιών στα "κοινά" όπως είμαι και αντίθετος με την παρεμβολή της ορθόδοξης εκκλησίας και οποιασδήποτε ομάδας.
Η αντίρηση μου επικεντρώνεται σε δύο άξονες:
Απο τη μία αντιλέγω σε αυτούς που προσπαθούν να πείσουν οτι η Μασόνοι δεν έχουν καμία εμπλοκή στα πολιτικά δρώμενα ενώ ο κόσμος βουίζει και ενώ υπάρχουν ΑΔΙΑΣΕΙΣΤΑ στοιχεία ένα εκ των οποίων ανέβασα στο προηγούμενο τόπικ.
Και απο την άλλη αντιλέγω στην μυστικότητα...
Σε μία εποχή που μέχρι και η Χρυσή Αυγή μπορεί να διαδηλώνει ελεύθερα στους δρόμους, γιατι η συντεχνεία των Μασόνων επιλέγει να κρατά άκρα μυστικότητα και όχι "μυστικιστικότητα" για την οποία διατείνονται μερικοί? Ποιος κρατάει μυστικά ? Μα φυσικά αυτός που θέλει να κρύψει κάτι... και ναί το καταλαβαίνω ,αν ζούσα στο Μεσαίωνα και γώ ή κρυμμένος ή καμμένος θα ήμουν αλλά στην ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ που όλα είναι διάχυτα πως θα χαρακτηρίζαμε αυτόν που επιμένει να κρύβεται ?
Ολες οι εσωτερικές σχολές παλεύουν να διαχύσουν το φώς στον άνθρωπο γιατι μερικοί επιλέγουν να το κρατήσουν σε στοές ?

Τέλος δεν χρειάζεται να αναπτύξω το θέμα "γυναίκα" και μασωνισμός...απο μόνο του είναι απαράδεκτο και φυσικά δεν λαμβάνω υπ'όψην μου αυτά περι μεικτών και αμιγών γιατι η Εθνική Στοά της Ελλάδας που διατείνεται οτι είναι η μόνη "original" στοά στην Ελλάδα το λέει ρητώς " ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΔΕΚΤΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ"...
Και σκέφτομαι... πώς γίνεται να δουλεύουν για τον ΑΝΘΡΩΠΟ και να αποκλείουν την Γυναίκα ? Είναι ποτέ δυνατόν ? γιατι δεν πάνε να γίνουν μοναχοί ?

Με λίγα λόγια θα ήμουν πολύ πιο δεκτικός αν κάποιος εβγαινε και έλεγε με ειλικρίνια " ναι ο Μασωνισμός έχει μια μυστικιστική ρίζα αλλά στην πορεία επειδή οι περισσότεροι που μπλέχτηκαν ήταν αστοί και μεγαλοαστοί το κάναμε και λίγο (πολύ μάλλον...) κύκλωμα για να προωθούμε "τα δικά μας παιδιά" και να κανονίζουμε και μερικά πραγματάκια" Αυτό φίλε avatarr θα ήταν πολύ σωστό και θα συμφωνούσε με τα στοιχεία που βγαίνουν στη φόρα κατα καιρούς. Αλλά το να μου βγαίνουν ολοι και να μου λένε οτι οι Μασώνοι δεν ασχολούνται με την πολιτική αλλά μόνο με τις "εργασίες" τους ....ε όχι αυτό με βγάζει απο τα ρούχα μου.
Οσο για την γυναίκα ότι και να πούν το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...και για αυτόν τον λόγο ονομάζω την Μασωνία "ΣΥΝΤΕΧΝΕΙΑ" μιας και κανένας πνευματικός δρόμος δεν μπορεί να αποκλίσει την Γυναίκα... αυτόματα είναι σαν να αποκλίει τον μισό Θεό...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

antix8wn
Νέο Μέλος


21 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 14:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος antix8wn

[/quote]


ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΛΩΝ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΟΣΕΩΝ-ΕΤΑΙΡΙΩΝ(ΜΥΣΤΙΚΩΝ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΠΙΟ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΜΟΝΩΝΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΔΙΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΜΙΑ ΑΡΧΙΖΕΙ Η ΑΛΛΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
ΜΕ ΣΕΒΑΣΜΟ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 14:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
ΩΧ!ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΕΔΩ ΜΠΑΡΟΥΤΙ ΜΥΡΙΣΕ,ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΟΜΟΡΦΑ ΞΑΝΘΑ ΜΑΛΛΑΚΙΑ ΜΟΥ,ΤΑ ΞΩΤΙΚΙΣΙΑ ΑΥΤΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΞΩΤΙΚΙΣΙΟ ΑΛΛΑ ΦΙΔΙΣΙΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ....

ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΣΟΥΣ!ΗΡΕΜΙΑ!!!!ΜΗΝ ΜΑΛΩΝΕΤΕ!!!!ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΟΜΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ!
ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ ΗΡΕΜΗΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΦΩΝΑΞΩ ΤΟΝ ΔΡΑΚΟΥΜΕΛΟΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟ!

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 14:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
quote:
Και σκέφτομαι... πώς γίνεται να δουλεύουν για τον ΑΝΘΡΩΠΟ και να αποκλείουν την Γυναίκα ?


quote:
Τα Τεκτονικά Τάγματα που δρούν στην Ελλάδα και είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Τεκτονικά Τάγματα είναι :

1) Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( Αμιγής – Άνδρες )
2) Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( Αμιγής – Άνδρες )
3) Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος ( Μικτός )
4) Droit Humain ( Μικτός Διεθνές Γαλλικό Τάγμα )


Αρα η γυναίκα δεν αποκλείεται από τον Τεκτονισμό. Παλία ίσως ναι, με την πάροδο του χρόνου όμως έρχεται και η αναθεώρηση και η εξέλιξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 14:51:32  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΑΛΛΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Oculatis Abis ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΤΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΥΤΟΥΛΙΔΙΑ.........

ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟ ΕΧΑΣΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ.....
(ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΝΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ)

ΚΡΙΜΑ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:10:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
quote:
Τα Τεκτονικά Τάγματα που δρούν στην Ελλάδα και είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Τεκτονικά Τάγματα είναι :

1) Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( Αμιγής – Άνδρες )
2) Εθνική Μεγάλη Στοά της Ελλάδος ( Αμιγής – Άνδρες )
3) Μεγάλη Μικτή Στοά της Ελλάδος ( Μικτός )
4) Droit Humain ( Μικτός Διεθνές Γαλλικό Τάγμα )


--------------------------------------------------------------------------------


Αρα η γυναίκα δεν αποκλείεται από τον Τεκτονισμό. Παλία ίσως ναι, με την πάροδο του χρόνου όμως έρχεται και η αναθεώρηση και η εξέλιξη.


Ελπίδα το τι λέει ο καθένας στο Εσωτέρικα δεν πάει να πεί οτι είναι και de facto η Αλήθεια. Η Εθνική Στοά της Ελλάδος δηλώνει οτι είναι η μόνη αναγνωρισμένη στοά στην Ελλάδα και ως εκ τούτου οι υπόλοιπες Στοές είναι "μαϊμου".
Είναι σαν να μιλάμε για το θέμα "ορθοδοξία και γυναίκες" και εσύ να μου λές οτι επειδή υπάρχει μια αίρεση που αφήνει τις γυναίκες να γίνονται ιερείς στη γειτονιά σου, η Ορθοδοξία επιτρέπει στις γυναίκες να Ιερουργούν...
Ούτε στους κώδικες και τα πατερικά της Ορθοδοξίας έχει γραφτεί κάτι τέτοιο , ούτε και γίνεται σε επίσημους ναούς.
Με τον ίδιο τρόπο θα εξετάσω και τον Μασωνισμό ... απο τους κώδικες του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:19:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
ok, να απαντήσω κι εγώ λοιπόν...
quote:
Νομίζω πως αν ο Ανανάς θιγόταν από τα γραφόμενα μου ή αν θιχθεί μπορεί να το γράψει και μόνος του

Είναι αλήθεια πως στις 2 πρώτες γραμμές νόμισα ότι απαντούσες σοβαρά (τόσο άσχετος πια!).
Μετά άρχισα να τσατίζομαι γιατί με δούλευες.
Με το "Ε μα" όμως που απάντησες στο "Αμ δε" μου, το καταδιασκέδασα και πραγματικά γέλασα!

Φχαριστώ ΑΙΟΝ για το ενδιαφέρον και τη φιλική σου (προς εμένα) διάθεση, αλλή η αλήθεια έιναι πως δεν θίχθηκα με όσα είπε ο Ράμογλου, αφενός γιατί έτυχε να τον γνωρίσω σε κάποια συνάντηση και νομίζω πως έχω "πιάσει" το πνεύμα του αφετέρου γιατί προφανώς ο ίδιος θεώρησε αυτονόητες τις απαντήσεις αφού έχουν συζητηθεί κι αλλού, μα εγώ φυσικά ΔΕΝ κατάφερα ποτέ να ολοκληρώσω την ανάγνωση του παλιού θέματος...

Αφού κάποιοι θέλησαν να γίνει μια νέα αρχή σ' αυτό εδώ το τόπικ, βρήκα πρόσφορο έδαφος να εκφράσω τις "απλοϊκές" πιθανόν ερωτήσεις μου...

Μετά απ' όλα αυτά να συμμεριστώ και την άποψη του ΑΙΟΝ σχετικά με το γυναίκα - άνδρας - Άνθρωπος αφού θεωρώ αδιανόητο να λειτουργούν ακόμη "στοές" (γιατί τις λένε έτσι?) με τέτοιου είδους διαχωρισμούς...

Αμ πώς!


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Επίσης θα ήθελα να καταδείξω το "παράδοξο" που συμβαίνει με το θέμα των Μασώνων. Σε όλα τα υπόλοιπα θέματα του esoterica βλέπουμε οτι όλες οι συζητήσεις προσπαθούμε να γίνονται μέσα απο "βιώματικές" καταστάσεις.
Δηλαδή, ο ένας λέει "είμαι εσωτεριστής και απο την εσωτερική μου πορεία έχω καταλάβει αυτό, αυτό και αυτό."
Ο άλλος θα πεί "Εγώ είμαι Χριστιανός και απο την πορεία μου στον Χριστιανισμό έχω καταλάβει αυτό, αυτό και αυτό"
Εδώ έχουμε το παράδοξο οτι κανείς δεν δηλώνει Μασώνος, αλλά όλοι έχουν να πούν κάτι που διάβασαν ή άκουσαν και να το υπερασπιστούν.
Μα κάτσε ...αφενός η πλήρης μυστικότητα που ευαγγελίζεται ο Μασωνισμός και αφετέρου το οτι κάποιος υπερασπίζεται με πάθος μια πορεία που δεν πορεύεται, με κάνουν πραγματικά καχύποπτο.... και φυσικά μου δημιουργούν το ερώτημα " Πως γίνεται να πιστέψω αυτά που κάποιος άκουσε και δεν έζησε" ?
Παρακαλώ λοιπόν όποιος είναι Μασώνος να το δηλώσει και να καθοδηγήσει την κουβέντα ως ο πιο γνώστης και φερέγγυος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss
Ναι, είναι κακό να δηλώσει κάποιος δημόσια ότι είναι Τέκτονας???


ΚΑΝΕΝΑΣ δεν είναι ΑΝΩΤΕΡΟΣ από τον άλλο,
μπροστά στη ΖΩΗ και στο ΘΑΝΑΤΟ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Εχω ενα labrador, (ρατσα σκυλου). Παρολο που ολα τα χαρακτηριστικα του ειναι της ρατσας του, παρολο που οι γονεις του ειναι γνησιοι...επειδη δεν εχει χαρτι με σφραγιδα...να υποθεσω οτι τοσο καιρο εχω labrador μαιμου???

Σημασια εχει η τυπικοτητα του θεματος ή η ουσια? Απο την στιγμη που υπαρχει η πιθανοτητα να μπει και γυναικα - αντε ας το πουμε σε παρακλαδι - στον τεκτονισμο, ας προχωρησουμε παρακατω... σιγουρα παρακατω θα βρουμε και αλλα για τα οποια να διαφωνησουμε... μην βαζουμε χειροφρενο

Ας μην κολησουμε στις τυπικοτητες και ας δουμε λιγο τελικα με τι ασχολειται ο τεκτονισμος, τι ακριβως (αν γινετε) πρεσβευει.

Ουφ!!

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
quote:
Ελπίδα το τι λέει ο καθένας στο Εσωτέρικα δεν πάει να πεί οτι είναι και de facto η Αλήθεια. Η Εθνική Στοά της Ελλάδος δηλώνει οτι είναι η μόνη αναγνωρισμένη στοά στην Ελλάδα και ως εκ τούτου οι υπόλοιπες Στοές είναι "μαϊμου".


Θα συμφωνήσω με αυτά που λες εν μέρει.

Από τη στιγμή όμως που υπάρχουν στοιχεία δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε τα λεγόμενα κανενός είτε είναι εδώ μέσα είτε όχι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Μα καλή μου Μάρα αν δεν είναι θέμα ουσίας η θέση της γυναίκας σε μια πνευματική κίνηση τότε τι είναι ? Σίγουρα δεν είναι τυπικότητα...
Και όχι Μάρα , δεν μπορώ να δεχτώ "ας πούμε οτι μπαίνει" ...
Γίνονται επίσημα στον Μασωνισμό δεκτές οι γυναίκες ναι ή όχι ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:42:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara
Συνεχεια σκεψης ή μαλλον αποριας...
(κοιτα που δεν προλαβαινω να γραψω απαντηση και μεχρι να την στειλω εχουμε παει σε επομενη σελιδα!!!)

Η διαφορα μεταξυ του αμιγη και της μεικτης (περα απο την αυτονοητη και οτι η μια αναγνωριστηκε και η αλλη οχι) πια ειναι?

Εχουνε διαφορα στο πως λειτουργουν?
Ασχολουνται με διαφορετικα θεματα?

Ας δουμε τελος παντων αν οντως η διαφορα ειναι στην αναγνωριση η καπου ποιο ουσιαστικα (εγω εχω labrador τελικα η οχι??)

ξανα-μανα ουφ!!

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 15:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida
quote:
Γίνονται επίσημα στον Μασωνισμό δεκτές οι γυναίκες ναι ή όχι ?

NAI

Επειδή δεν "ασπαζόμασατε" κάτι δεν σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε αρνητικοί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy