ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Τεκτονισμός - η γνώμη σας...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 17:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Kαλησπέρα σας φίλοι...

Ομολογώ ότι περίμενα περισσότερα μηνύματα στο θέμα...
Δυό μέρες είχα να "μπώ" και είχαν 2 ολόκληρες σελίδες γεμίσει και ΞΑΦΝΙΚΑ ο ρυθμός έπεσε...

Ελπίζω να ΜΗ ΦΤΑΙΩ γι'αυτό...
Ας μείνουμε λοιπόν στα μαλακά και στα ιστορικά, ΙΣΩΣ αυτό να χρειάζεται ο κόσμος....

Φίλε μου Ωάννες...
ΝΟΜΙΖΩ πώς αναφέρεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ και ΟΧΙ τους βαθμούς της Αιγυπτιακής Μύησης...
Πόσο βέβαιο είναι αυτό που αναφέρεις;;

quote:
Τον κεντρικό μύθο των Αιγυπτιακών Μυστηρίων (συμβολισμός θανάτου φύσεως τον χειμώνα και αναζωογόνηση την Ανοιξη) τον συναντάμε και στα Μυστήρια

Δηλαδή ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ στα οποία 22 χρόνια απο τη ζωή του ΞΟΔΕΨΕ ο Πυθαγόρας για να γίνει ΜΕΓΑΣ ΙΕΡΟΦΑΝΤΗΣ, τα χαράμησε για να μάθει ότι ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ είναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ και η ΑΝΟΙΞΗ είναι η ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!!
Χμμμμ......
Και πάλι και ΞΑΝΑ, ΧΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ.........

Συγγνώμη για τη παρέμβαση, ΑΛΛΑ αυτό ακριβώς που μας παράθεσες, οι ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ, ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΙ & ΑΜΥΗΤΟΙ "επιστήμονες - ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ" είναι που έλουν να μας πείσουν!!!
Οτι τα ΜΥΣΤΗΡΙΑ (στα οποία μετέχεις ΕΠΙ ΠΟΙΝΗ ΘΑΝΑΤΟΥ παρακαλώ) δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ παρά μια απεικόνιση της ΦΥΣΗΣ ή της ΣΠΟΡΑΣ κλπ κλπ...

Μήπως υπήρχε ΚΑΤΙ ΒΑΘΥΤΕΡΟ;;;;
Κάτι ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΤΕΡΟ;;;;
Κάτι που ο ΒΕΒΗΛΟΣ & ΑΜΥΗΤΟΣ δε μπορύσε να το ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ;;;
Μήπως είχε να κάνει με τον ΑΝΘΡΩΠΟ και τις ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΤΟΥ;;;

Συμπάθαμε φίλε μου, αλλά παραθέτω την εύλογη απορία ενός ΑΜΥΗΤΟΥ...

Παλαιότιγρη, φίλε μου...
Λές ΠΡΑΓΜΑΤΙ η "Σιωπή να είναι Χρυσός";;;;

Φιλικά,
Ενας ΕΙΛΗΚΡΙΝΗΣ αναζητήτής...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 17:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Φίλε Κέλσε,

διάβασα τα μηνύματά σου στο προηγούμενο topic και διαπίστωσα ότι έχασα τον πολύτιμο χρόνο μου άσκοπα.

Όσο για αυτά που τα λέω σίγουρα, είμαι σίγουρος και τα λέω. Εσύ μιλάς για τον Τεκτονισμό με σιγουριά χωρίς να έχεις περάσει ποτέ ούτε έξω από το πεζοδρόμιο μιας Στοάς. Παίρνω πίσω την υπόθεση ότι ήσουν μέλος, αλλά το άφηνες έντεχνα να εννοηθεί για δικούς σου λόγους.

Προφανώς, είσαι υπέρμαχος του "Τεκτονικού Ιδεώδους", κατήγορος όμως των Τεκτονικών Στοών (όλων!) που για εσένα έχουν αποκλίνει από το Ιδεώδες αυτό. Από τα γραφόμενά σου, τεκμαίρεται ότι προσπαθείς μόνος σου να αυτομυηθείς διαβάζοντας βιβλία της Time-Life ή ανήκεις σε κάποια καρικατούρα του τεκτονισμού, όπως Ροδόσταυροι, AMORC κλπ

Όσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια!

Το γεγονός ότι οι Στοές έχουν ηγέτες δεν είναι κακό. Κακό είναι να νομίζεις ότι είσαι Ο ηγέτης και όλοι θα πρέπει να έρθουν απο πίσω σου. Να νομίζεις ότι κατέχεις την αλήθεια και οι άλλοι δεν σε καταλαβαίνουν. Ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και είσαι αυτός που ξέρει τι πρέπει να κάνουν, χωρίς να έχεις μυρωδιά πραγματικά από τον χώρο. Αυτό φίλε μου είναι κακό και όχι μόνο.

Όσο για εμένα έχω γνώση της άγνοιάς μου και φροντίζω να αναζητώ την Γνώση. Άγνοια λόγω φύσεως όμως, της πεπερασμένης ανθρώπινης φύσεως. Λόγω θέσεως δεν δέχομαι ότι έχω άγνοια μεγαλύτερη από εσένα για παράδειγμα. Και αναζητώ την γνώση σε δοκιμασμένους και σίγουρους δρόμους. Αυτά!

ΥΓ: Θα μου επιτρέψεις να σου συστήσω να γράφεις ορθογραφημένα όσο μπορείς. Προσωπικά όταν διαβάζω μία πρόταση με χτυπητά ορθογραφικά λάθη δεν μπορώ παρά να υποτιμήσω το περιεχόμενό της. Και είναι άδικο να μειώνεται έτσι το κύρος μιας πραγματικά φιλοσοφημένης σκέψης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 18:25:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Από τα γραφόμενά σου, τεκμαίρεται ότι προσπαθείς μόνος σου να αυτομυηθείς διαβάζοντας βιβλία της Time-Life ή ανήκεις σε κάποια καρικατούρα του τεκτονισμού, όπως Ροδόσταυροι, AMORC κλπ.

Kαρικατούρες του Τεκτονισμού οι Ροδόσταυροι και το AMORC

Χμμμμ! "Το δικό μου Τάγμα είναι το καλύτερο!"
Προσωπικά όταν βλέπω έναν άνθρωπο να μιλάει έτσι μόνο για εσωτεριστή δεν τον κρίνω...για να μην πω για την κριτική περί ορθογραφίας...

Να σε χαίρεται το Τάγμα σου φίλε "εσωτεριστή"


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 18:52:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Αντιπαρέρχομαι το προσβλητικό
quote:
Προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοώ

και ξαναλέω οτι δεν έχει νόημα αυτή η «διαμάχη», στην οποία επανέρχονται κάποιοι, για δικούς τους (ποιός ξέρει ποιούς) λόγους. Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά η συζήτηση μπήκε σε άλλη ρότα...

Στουαρτ

Πολλοί τέκτονες ιστορικοί έχουν γράψει οτι οι εξόριστοι οπαδοί των Στούαρτ στην Γαλλία δημιούργησαν σύστημα Τεκτονικών Βαθμών προς εξυπηρέτηση της προσπάθειας παλινόρθωσης της έκπτωτης δυναστείας. Σκωτσέζοι και Ιρλανδοί οπαδοί των Στούαρτ ίδρυσαν Στοές στην Γαλλία (Κλερμόν και Αρράς) καθώς και σε άλλες πόλεις της Δυτικής Ευρώπης προσθέτοντας στους υπάρχοντες βαθμούς αυτόν του «Σκώτου Διδασκάλου».
Οι θιασώτες αυτής της θεωρίας υποστηρίζουν οτι η έκφραση «Τα Τέκνα της Χήρας» υπονοοεί τους Κάρολο Α και Ιάκωβο Γ διότι και οι δύο ήταν ορφανοί απο μητέρα. Το δράμα του ήρωα του 3ου βαθμού (σημ. τότε δεν υπήρχε) προστέθηκε στους δύο βαθμούς για να υποδηλώνει το δράμα του αποκεφαλισθέντος Καρόλου και την ελπίδα για επάνοδο των Στουαρτ στο φως της πατρίδας τους απο το σκοτάδι της εξορίας.



Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 18:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Μα δεν έχω δηλώσει εσωτεριστής! Είμαι οπαδός του Ορθού Λόγου, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν άγνωστες ή σκοτεινές μαγικές δυνάμεις που μπορεί κάποιος να επικαλεστεί για οποιονδήποτε σκοπό, πιστεύω μόνο στον Θεό σαν απλός Ορθόδοξος Χριστιανός και εργάζομαι καθημερινά μέσα στον κόσμο για να βελτιώσω τον εαυτό μου, διδασκόμενος πάντα από το παράδειγμα άλλων συνανθρώπων μου. Δεν θεωρώ ότι είμαι ανώτερος από κανέναν, αλλά και ούτε ότι κάποιος είναι ανώτερος από εμένα. Κακό είναι αυτό;

Μην παρεξηγηθούμε. Δεν λέω τι ΔΕΝ κάνουν οι εσωτεριστές! Δεν ξέρω τι κάνουν, απλά λέω τι κάνω εγώ ο ίδιος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 19:26:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
quote:
Αντιπαρέρχομαι το προσβλητικό

Εάν πραγματικά προσβλήθηκες φίλε Oannes, διακόπτω την Σιωπή μου για να ζητήσω μία μεγάλη Συγγνώμη.

Τώρα το εάν αυτή η κατ'εσέ διαμάχη φίλε μου (προσωπικά δεν είδα καμμία, παρά μόνο διαφορετικές απόψεις από αυτές που εκφράζεις εσύ και κάποιοι άλλοι φίλοι) δεν έχει νόημα, άσε να το κρίνουν οι άλλοι.

Όσο για τους λόγους φίλε Oannes...είναι νομίζω φανεροί...συμπυκνώνονται στην ιερότατη κατά την γνώμη μου λέξη...ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

Και κάτι τελευταίο.
Εκφράσεις του τύπου...

quote:
Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά η συζήτηση μπήκε σε άλλη ρότα...

δηλώνουν ΑΠΟΛΥΤΑΡΧΙΑ,κατάσταση εντελώς αντίθετη με την ρημάδα την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του Τεκτονικού τρίπτυχου.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


Edited by - old tiger on 14/10/2003 19:34:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 19:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλή σου εσπέρα φίλε μου FM...

Λυπάμαι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ που σε έκανα να χάσεις το πολύτιμο χρόνο σου, διαβάζοντας ΑΝΩΡΘΩΓΡΑΦΑ ΚΟΙΜΑΙΝΑ...
Δε το έκανα για να τυρανήσω τα ματάκια σου, ΑΛΛΑ για να έχεις μια μικρή εικόνα, ΠΡΙΝ ΜΙΛΗΣΕΙΣ...

Για την ΑΝΩΡΘΩΓΡΦΕΙΑ ΜΟΥ, τα έχω ξαναπεί πολλάκις...
Λοιπόν, προτιμώ να γράφω ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΑ αλλά αυτά που γράφω να είναι ΣΩΣΤΑ, παρά να γράφω με ΠΛΗΡΗ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ κείμενα που είναι ΛΑΘΟΣ...
Εάν έχει να πείς κάτι περί της ΟΡΘΟΤΗΤΟΣ ή ΜΗ των όσων ΕΣΥ διάβασες και ΕΓΩ έγραψα, είμαι ΠΡΟΘΥΜΟΣ να σε ακούσω και να διορθώσω τα λάθη μου, τα ΟΠΟΙΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ...
Το έχω ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΕΜΠΡΑΚΤΟΣ...

ΟΜΩΣ χαίρομαι που ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ συναντώ ένα ΑΛΗΘΙΝΟ ΤΕΚΤΟΝΑ όπως ΕΣΥ...
Που εφαρμόζεις ΑΥΤΟΛΕΞΙ και ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ τα όσα γνώρισες από τον Α' Βαθμό κιόλας, εκείνον του Μαθητού...

quote:

...Συμμετέχω πρώτη φορά στο forum γιατί είδα ότι η προηγούμενη συζήτηση για το θέμα ξέφυγε λόγω κυρίως κάποιων που μιλούσαν για κάτι που δεν γνώριζαν. Τολμώ να πω ότι ξέρω κάποια πράγματα για τον τεκτονισμό "από μέσα"...

...Δεν περιμένω όμως τίποτε από κάποιον που γνώρισε τον Τεκτονισμό από κάποια βιβλία...

...Για να γίνεις δεκτός πρέπει απλά να χτυπήσεις την πόρτα και θα σου ανοίξει. Απλά απόφυγε να χτυπήσεις λάθος πόρτα. Η σωστή είναι μόνο μία...

...Ασφαλώς και δεν μυείται όποιος τύχει να χτυπήσει την πόρτα του Τεκτονικού Μεγάρου. Εννοώ ότι για τους Τέκτονες που θεωρούν τον εαυτό τους "φωτισμένο" σε σχέση με τους υπόλοιπους που δεν είχαν αυτή την ευκαιρία, είναι υποχρέωσή τους να δεχθούν όποιον ειλικρινά θέλει το Φως...

...Σημειωτέον ότι οι Τέκτονες της Μεγάλης Στοάς Της Ελλάδος, που αποτελεί και την μοναδική κανονική και αναγνωρισμένη Στοά της χώρας μας παγκοσμίως...

...Η Φιλοσοφική του Τεκτονισμού (σκοπίμως δεν αναφέρω τον όρο Φιλοσοφία) είναι πολύ απλή και σοφή.
Τι δέχεται αυτή η Φιλοσοφική;
1.Ότι ο κάθε άνθρωπος είναι κάτι ιερό, ένας ναός. Έτσι όλοι είναι ίσοι και το ίδιο σημαντικοί είτε βασιλείς είτε υπήκοοι,φτωχοί,κλπ
2.Ότι ο κόσμος μας αποτελείται από εμάς τους ίδιους τους ανθρώπους. Αν θέλουμε να τον βελτιώσουμε, θα πρέπει να ξεκινήσουμε από τους εαυτούς μας. Είναι σαν ένα μεγάλο λιθόχτιστο οικοδόμημα, που ο καθένας μας αποτελεί έναν λίθο σε αυτό. Αν κάνουμε την πέτρα τετράγωνη, ομαλή, να συναρμόζει τέλεια με την διπλανή το οικοδόμημα θα γίνει στέρεο, όμορφο και καλύτερο. Το σμίλεμα της πέτρας μας, του χαρακτήρα μας δηλαδή πρεσβεύει ο Τεκτονισμός και μας παρέχει τα εργαλεία για να το καταφέρουμε. Την σμίλη, το αλφάδι, τον γνώμονα, την υπομονή, την εργατικότητα, το μέτρο...

...Αν κάποιος ανήκει σε μια μικτή Στοά (άντρας ή γυναίκα) δεν αναγνωρίζεται ως Τέκτονας από τις "αμιγείς" Στοές και δεν μπορεί να συμμετάσχει σε αυτές, που είναι και οι περισσότερες και πολυπληθέστερες παγκοσμίως...

...Φίλε ΑΙΟΝ αν δεν αφήσουμε τις προκαταλήψεις έξω από την κουβέντα μας και αν δεν δείξουμε ότι ανεχόμαστε τον άλλο, πως περιμένεις να πει κάποιος εδώ μέσα ότι είναι Τέκτων; ...

...ΑΙΟΝ, αν δεν πιστεύεις αυτά που λέμε και έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις, μπορείς να αποδείξεις εσύ την ορθότητα των κατηγοριών σου. Το βάρος της απόδειξης φέρει πάντα ο κατήγορος...

...Διαπίστωσα και σε άλλα topic, σε όλα όσα συμμετέχεις δηλαδή, ότι και εκεί εκτροχιάζεις την κουβέντα και παραφέρεσαι. Έχω την εντύπωση ότι αυτό κάνεις και στην καθημερινή σου ζωή και δεν ξέρω τελικά αν σου έχει μείνει κανένας φίλος για να μιλήσεις και για αυτό εκτονώνεσαι μέσα στο esoterica. Αρκετά όμως, τελευταία φορά που ασχολούμαι μαζί σου...

Oculatis Abis:
Φίλε FM ή καλύτερα brother FM τι σημαίνει το nickname σου; Να υποθέσω Free Mason; ...

Sub rosa

FM:
Ναι αγαπητέ Oculatis Abis


Oculatis Abis:
Περίμενα να μου γράψεις "οι αδελφοί μου με αναγνωρίζουν ως Free Mason". Anyway, και αυτή η δήλωση αρκεί...


Πράγματι για μένα τον ΑΓΡΑΜΜΑΤΟ και τον ΑΜΟΡΦΩΤΟ (έχω δηλώσει άλλωστε ότι είμαι ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ Δημοτικού απο κάποιο χωριό της Ηπείρου), ήταν απόλαυση να ΔΩ και να ΔΙΑΒΑΣΩ τα όσα με ΠΛΗΡΗ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ είχες τη καλωσύνη να μας παραθέσεις...

Και πίστεψέ με...
ΔΕΝ θέλω να γίνω ΚΑΙ ΕΓΩ σάν και εσένα...
ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ, που ΠΡΑΓΜΑΤΩΝΕΙΣ ΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΙΔΕΩΔΕΣ πρός τους συνανθρώπους σου...
Εκείνους που έχουν ΙΣΟΤΗΤΑ μαζί σου, ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ με σένα & ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να σε ακούν για να ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ...

Ο σεβάσμιος της Στοάς σου θα πρέπει να είναι ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ που το έργο που ΠΡΑΓΜΑΤΩΝΕΤΑΙ στη παρεούλα σας ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...

Πράγματι...
Οι αδερφοί ΣΟΥ θα σε αναγνωρίζουν ως ΤΕΚΤΟΝ και ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ...
Και μια ΣΥΜΒΟΥΛΗ απο ένα ΑΓΡΑΜΜΑΤΟ...
Ξαναδιάβασε τα όσα ΕΣΥ παρέθεσες για την ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΤΕΚΤΟΝΙΚΗ...
Εχεις ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ ΑΚΟΜΑ...

Φιλικά,
Κέλσος, ο Αμόφωτος
ΑΛΛΑ που ΓΝΩΡΙΖΕΙ ότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 19:42:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
quote:

Μα δεν έχω δηλώσει εσωτεριστής! Είμαι οπαδός του Ορθού Λόγου, δεν πιστεύω ότι υπάρχουν άγνωστες ή σκοτεινές μαγικές δυνάμεις που μπορεί κάποιος να επικαλεστεί για οποιονδήποτε σκοπό, πιστεύω μόνο στον Θεό σαν απλός Ορθόδοξος Χριστιανός και εργάζομαι καθημερινά μέσα στον κόσμο για να βελτιώσω τον εαυτό μου, διδασκόμενος πάντα από το παράδειγμα άλλων συνανθρώπων μου. Δεν θεωρώ ότι είμαι ανώτερος από κανέναν, αλλά και ούτε ότι κάποιος είναι ανώτερος από εμένα. Κακό είναι αυτό;

Μην παρεξηγηθούμε. Δεν λέω τι ΔΕΝ κάνουν οι εσωτεριστές! Δεν ξέρω τι κάνουν, απλά λέω τι κάνω εγώ ο ίδιος



Μήπως φίλε μου Ελευθερομασόνε (FM) θα ήταν καλύτερο για ΣΕΝΑ να ΜΗΝ συνεχίσεις το διάλογο αυτό;;;
Μήπως ΕΚΤΙΘΕΣΑΙ ακόμα πιό πολύ;;;;
Και το σημαντικότερο, ΜΗΠΩΣ εκθέτης το ΤΑΓΜΑ ΣΟΥ;;;

Φυσικά και ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ και ΦΥΣΙΚΑ ποτέ σου δε δήλωσες κάτι τέτοιο...
Πώς θα ΤΟΛΜΟΥΣΕΣ άλλωστε...

Αλλά και αυτό που με ΘΡΑΣΟΣ δηλώνεις, ότι είσαι ΟΠΑΔΟΣ (δεν ήξερα ότι έτσι ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΕΙΣΤΕ!!!) του ΟΡΘΟΥ ΛΟΓΟΥ, σε προκαλώ να δείξεις σε μένα τον ΑΜΟΡΦΩΤΟ που ομιλής ΟΡΘΑ...
Που, σε ποιό σημείο των μηνυμάτων σου;;;
Και για να σε ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΩ, άσε απ'έξω τα κείμενα που ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ απο τα βιβλία...
Γιατί τα βιβλία, σαφέστατα ΟΡΘΑ γράφουν, αλλά ΕΣΥ κατανοής ΛΑΘΟΣ και ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙΣ κατα το δοκούν κοινός ΟΠΟΥ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ...

Για τους ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ, άστα καλύτερα...
Ας μιλήσει καλύτερα κάποιος που ΜΠΟΡΕΙ να είναι (όχι "οπαδός") αλλά ΚΑΤ'ΟΥΣΙΑΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ...

Κέλσος ο Αμόρφωτος

Υ.Γ
Κουίζ: Ποιά είναι η τελευταία ΚΑΡΙΚΑΤΟΥΡΑ των Ελευθέρων τεκτόνων;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 20:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Φίλε Κέλσε,

και το εννοώ ότι σε θεωρώ φίλο. Άλλωστε η φιλία δεν στηρίζεται πάντα στην ταυτότητα θέσεων.

Προσπάθησα πάρα πολλές φορές, στα μηνύματα που έγραψα, να σου δείξω ότι δέχομαι την ελευθερία της σκέψεως και της επιλογής του καθενός. Και αυτό γιατί διαπίστωσα ότι επανειλημμένως κατέκρινες τις επιλογές κάποιων.

Έχεις δικαίωμα να ακολουθήσεις τον δρόμο σου. Κι εγώ τον δικό μου και να σεβαστεί ο καθένας την επιλογή του άλλου. Το έχω κάνει σαφές αυτό, όταν σου έγραψα για πρώτη φορά να διαλέξεις τον δρόμο σου και να αφήσεις τους άλλους να κάνουν το ίδιο.

Πρέπει να παραδεχτείς ότι επανερχόσουν συστηματικά σε συγκεκριμένα ζητήματα όπως αυτό της συμμετοχής των γυναικών, παρ' ότι εγώ και άλλοι φίλοι εξαντλήσαμε το θέμα. Θέλω να σου πω ότι ένιωσα προσβεβλημένος όταν αμφισβήτησες ευθέως την ειλικρίνειά μου λέγοντας:

quote:
Σε ότι με ρωτάς φίλε μου FM για το λόγο που ΞΑΝΑΓΥΡΝΩ εκεί, είναι γιατί εσύ είπες πώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ οι Στοές που μετέχουν γυναίκες, πράγμα που απο την ΟΠΤΙΚΗ ΜΟΥ είναι λάθος...
Θα μπορούσες να έλεγες πώς εμείς στον Αμιγή, θεωρούμε ότι μας ενοχλούνε να τις βλέπουμε στα πόδια μας ανάμεσα...
Σκοπός της γυναίκας είναι η ποδιά της κουζίνας και ΟΧΙ το περίζωμα του τέκτονος...

Δεν λέω ψέμματα και δεν θέλω να με κατηγορείς ότι το κάνω. Τέλος το ότι δεν κατέχεις πανεπιστημιακούς τίτλους ή τίτλους ευγενείας προσθέτει μάλλον, παρά αφαιρεί από την ατομική σου αξία. Προσωπικά, έχω διδαχθεί περισσότερα από ανθρώπους χωρίς περγαμηνές. Αλλά όπως λέει και στον Τεκτονισμό πρέπει να μαθαίνουμε από την κριτική των άλλων και να την δεχόμαστε για να θεραπεύσουμε τα ελαττώματά μας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 20:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Αγαπητέ Kelsos


ΠΡΩΤΟΝ

quote:
Ελπίζω να ΜΗ ΦΤΑΙΩ γι'αυτό...

Η ελπίδα παθαίνει τελευταία... Κατ άλλους δε, δεν πεθαίνει ποτέ

ΔΕΥΤΕΡΟΝ

quote:
Ας μείνουμε λοιπόν στα μαλακά και στα ιστορικά

Ωστε λοιπόν η ιστορία είναι κάτι μαλακό ε ;

ΤΡΙΤΟΝ

quote:
αυτό ακριβώς που μας παράθεσες, οι ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ, ΑΠΑΙΔΕΥΤΟΙ & ΑΜΥΗΤΟΙ "επιστήμονες - ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ" είναι που έλουν να μας πείσουν!!!

Για ν ακούσουμε (ή μάλλον ναδιαβάσουμε) κι εσένα τον ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ, τον ΠΑΙΔΕΥΜΕΝΟ τον ΜΥΗΜΕΝΟ. Φίλε μου σταμάτα να ερίζεις... Αδικείς τον εαυτό σου που τόσα έχει να προσφέρει. Ξεκινήσαμε μια κουβέντα σε ιστορική βάση και βιάστηκες να παρέμβεις για να κάνεις το δικό σου μονόλογο. Επιτέλους διάβαζε λίγο προσεκτικότερα... Συντονιστής είσαι γμτ. Θα έπρεπε να δίνεις το καλό παράδειγμα πρώτος

ΤΕΤΑΡΤΟΝ

quote:
ΝΟΜΙΖΩ πώς αναφέρεις ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ και ΟΧΙ τους βαθμούς της Αιγυπτιακής Μύησης...
Πόσο βέβαιο είναι αυτό που αναφέρεις;;

Απουλήϊος («Μεταμορφώσεις»). Περιμένω τις δικές σου πηγές (όπως βεβαίως και την απάντησή σου απο άλλο θέμα που χμμμμ δεν είχες Acrobat Reader χμμμ....για να διαβάσεις την δική μου απάντηση που δεν τη δημοσιοποίησα αν και θα έπρεπε)

ΠΕΜΠΤΟΝ

quote:
Δηλαδή ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ στα οποία 22 χρόνια απο τη ζωή του ΞΟΔΕΨΕ ο Πυθαγόρας για να γίνει ΜΕΓΑΣ ΙΕΡΟΦΑΝΤΗΣ, τα χαράμησε για να μάθει ότι ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ είναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ και η ΑΝΟΙΞΗ είναι η ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!!
Χμμμμ......
Και πάλι και ΞΑΝΑ, ΧΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ.........

Εγώ αυτό έγραψα ; Η λέξη ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ σου λέει κάτι ; Αγαπητέ μου φίλε η άμεση περιγραφή της εσωτερικής εμπειρίας στη συνήθη γλώσσα της επικοινωνίας είναι αδύνατη. Στην εσωτερική διδασκαλία πρέπει απαραίτητα να καταφύγουμε σε κάποιες έμμεσες μεθόδους που βασίζονται στον συμβολισμό. Ετσι το σύμβολο γίνεται ένα στοιχείο σύνδεσης, μια γέφυρα που ενώνει τα κατ αναλογία όμοια. Τα εντός με τα εκτός, τα θεϊκά με τα ανθρώπινα.

ΕΚΤΟΝ

quote:
Παρεούλες που κάποιοι ΗΓΟΥΝΤΕ σε αυτές και φυσικά "τα μαλακά μόρια των ωπίσθιών τους" ΠΡΕΠΕΙ να έχει και μαι ΚΑΡΕΚΛΑ, ΘΡΟΝΟ, ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ για να κάθετε αναπαυτικά...

Καλύτερα να μην μιλάμε για ΚΑΡΕΚΛΕΣ, ΘΡΟΝΟΥΣ, ΠΟΛΥΘΡΟΝΕΣ απο τη στιγμή που υπάρχουν ...χμμμ διακριτικοί τίτλοι όπως για παράδειγμα χμμμ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗΣ

ΕΒΔΟΜΟΝ

quote:
ΣΤΕΙΡΑ ΤΥΠΟΛΑΤΡΙΚΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΤΥΠΙΚΑ...

quote:
Μήπως οι φίλοι Τέκτονες θα ΕΠΡΕΠΕ να αναθεωρήσουν το ΜΑΤΑΙΔΟΞΟ τυπικό τους;;;;

Να σε βοηθήσω λίγο... Ο τρόπος έναρξης και λήξης τελετουργικών εργασιών, η απονομή βαθμών και άλλων καθηκόντων καλείται ΤΥΠΙΚΟ. Τα τυπικά διαφέρουν απο περιοχή σε περιοχή και απο δικαιοδοσία σε δικαιοδοσία και υπάρχουν εκατοντάδες που εφαρμόζονται παγκοσμίως. Επι της ουσίας δεν διαφωνούμε οτι το τυπικό αποτελεί εξωτερικό ένδυμα. Όμως, όπως ακριβώς το κύπελλο είναι απαραίτητο για να γευθεί ο μυούμενος τον οινο των μυστηρίων, ομοίως το τυπικό είναι το απαραίτητο δοχείο της ουσίας. Η δύναμη του τυπικού βρίσκεται στην συνειδητή και συνεχή συμμετοχή και βεβαίως στην ακριβή επανάληψή του.

ΟΓΔΟΟΝ

quote:
Εμένα, στον ΑΝΑΖΗΤΗΤΗ, αυτό με ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ...
Η ΜΥΗΣΗ... και η ΨΥΧΗ η οποία ΜΥΗΤΑΙ...

Μυώ σημαίνει αρχίζω, απο το λατινικό INITIUM. Ετσι το να μυηθεί κάποιος σημαίνει να αφήσει το παλιό εγώ του, να πεθάνει συμβολικά και να υψωθεί σε μια νεα κατάσταση αγνότητας, γνωσης και πληρότητας ως αποτέλεσμα της εκμάνθυσης της μεθόδου γιθα την ανακάλυψη της απόλυτης αλήθειας. Με την μύηση η παράδοση, ως σπόρος, παραδίδεται στον μυούμενο. Ασφαλώς και μύηση δεν είναι η αποστήθιση κειμένων, ούτε η παράσταση σε τελετές. Είναι βίωμα και πράξη. Εργάζεται ο μυημένος ωστε να φέρει τον καρπό της τελετής στο φως. Η πραγματική μύηση έρχεται μετά την τελετή σαν αποτέλεσμα προσωπικής εργασίας.

Αγαπητέ Φίλε Κέλσο μια φιλική συμβουλή:
ΜΗΝ ΑΔΙΚΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ εκφραζόμενος με τρόπο απαξιωτικό κάποιες φορές. Είσαι αξιόλογο άτομο κι έχεις πολλά να προσφέρεις.
Ζητώ με όση ειλικρίνεια διαθέτω συγνώμη αν κάποιες φορές είμαι επιθετικός. Σέβομαι κάθε άποψη, έστω κι αν έχω διαφορετική και το ίδιο απαιτώ κι εγώ για τη δική μου.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 14/10/2003 20:35:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 20:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM
Φίλε Κέλσε,

μου ζητάς να μην μετέχω στην συζήτηση για να μπορείς να κάνεις μονόλογο; Ζήτησέ το ευθέως και θα το κάνω. Αρκεί να μην προσπαθείς, όπως πασχίζεις έως τώρα να αποδείξεις ότι είσαι ο μοναδικός στον κόσμο που έχει συλλάβει το "Τεκτονικό Ιδεώδες" (αφού δεν μας λες αν ανήκεις σε κάποιον τέτοιο κύκλο και αφού όλες οι Στοές το έχουν ξεχάσει -για σένα πάντα) και να μην αφήνεις υπονοούμενα ότι ήσουν ή είσαι Τέκτων.
Γενικά, μην μιλάς εκ μέρους κάποιας ιδέας στην οποία δεν μετέχεις.

Και να πω και κάτι άλλο. Βλέπεις ότι σε αντιμετωπίζω ως όμοιο, αναγνωρίζω την ελευθερία των επιλογών σου, σέβομαι την διαφορετικότητά σου και αντιμετωπίζω με ανεκτικότητα τις προσβολές και τα απαξιωτικά σου λόγια. Αν είχες εντρυφήσει στην Τεκτονική Ηθική (έστω και αυτοδίδακτος) θα έκανες κι εσύ το ίδιο.

Άφησε την μισαλλοδοξία έξω από το forum και γίνε πιο ανεκτικός.

Edited by - FM on 14/10/2003 20:56:27

Edited by - FM on 14/10/2003 21:40:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 20:57:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Ας θυμηθούμε όλοι τις 3 τελευταίες φράσεις

κι ας αναλογιστούμε τί κάνουμε εμείς, ο καθένας ατομικά για να μην είναι ένα απλό ευχολόγιο


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 21:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Old Tiger σου οφείλω μια συγνώμη και δημοσίως...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 21:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Wanderer above the sea of fog

Είπα να βάλω κάτι ωραίο για να αποφορτιστεί λίγο η κατάσταση. Ας ανεβούμε τις κορυφές μας, πάνω από την ομίχλη ....

Edited by - FM on 14/10/2003 21:35:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 23:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
παιδες χαλαρωστε....

Κελσο με παρομοια επιθεση σαν και αυτην που εκανες στον FM απο καποιο μελος προς το ατομο σου.... το μελος αυτο θα ειχε διαγραφει παραυτα...

και εξηγουμε

quote:
ΔΕΝ θέλω να γίνω ΚΑΙ ΕΓΩ σάν και εσένα...
ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ, που ΠΡΑΓΜΑΤΩΝΕΙΣ ΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΙΔΕΩΔΕΣ πρός τους συνανθρώπους σου...
Εκείνους που έχουν ΙΣΟΤΗΤΑ μαζί σου, ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ με σένα & ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να σε ακούν για να ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ

Το θεμα αρχιζει να ξεφευγει σε προσωπικη ολομετωπη επιθεση ( εσυ ως συντονιστης πρεπει να την σταματησεις)
οπου την πληρωνουν και αμαχοι

quote:
Ο σεβάσμιος της Στοάς σου θα πρέπει να είναι ΠΟΛΥ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ που το έργο που ΠΡΑΓΜΑΤΩΝΕΤΑΙ στη παρεούλα σας ΕΧΕΙ ΤΟΣΟ ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ...

και ξαναπεφτει στην επιθεση Επι πρωσοπικου απο εσενα.....
quote:
Πράγματι...
Οι αδερφοί ΣΟΥ θα σε αναγνωρίζουν ως ΤΕΚΤΟΝ και ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ...


για να την πληρωσουν παλι οι αμαχοι
quote:
Αλλά και αυτό που με ΘΡΑΣΟΣ δηλώνεις, ότι είσαι ΟΠΑΔΟΣ (δεν ήξερα ότι έτσι ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΕΙΣΤΕ!!!) του ΟΡΘΟΥ ΛΟΓΟΥ, σε προκαλώ να δείξεις σε μένα τον ΑΜΟΡΦΩΤΟ που ομιλής ΟΡΘΑ...


για να ξαναπαμε στην επιθεση
quote:
Και για να σε ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΩ, άσε απ'έξω τα κείμενα που ΑΝΤΕΓΡΑΨΕΣ απο τα βιβλία...
Γιατί τα βιβλία, σαφέστατα ΟΡΘΑ γράφουν, αλλά ΕΣΥ κατανοής ΛΑΘΟΣ και ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙΣ κατα το δοκούν κοινός ΟΠΟΥ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ...


και ολα αυτα γιατι σου ειπε οτι θεωρει οτι εχασε τον χρονο του που σε διαβασε στο προηγουμενο τοπικ.
μηπως σου πατησε κανεναν καλο...???

Aν δεν αντεχεις την κριτικη να μην γραφεις βεβαιως -βεβαιως...

Σε καμια περιπτωση φιλε μου δεν ηρθε ο FM εδω ως "κυβερνητικος εκπροσωπος" της Στοας του για να κρινεις πρωσοπα οπως τον Σεβασμιο του ή του Αδερφους του η το Ταγμα του βγαζοντας γενικα συμπερασματα και κρινοντας απο εναν μονο Τεκτονα.
Γενικα η κριση τετοιου ειδους δεν ειναι σοφη και ακομα λιγοτερο σοφη κριση ειναι να κρινεις αλλους μεσω αυτου.

Αλλο τοσο ηλιθιο ως επιχειρηματα περι ορθογραφιας του FM
Τα μισα και πλεον μελη δεν ειναι καλοι στην ορθογραφια αλλα καταφερνουν μια χαρα να επικοινωνουν.

Στο θεμα μας τωρα και ας σταματησει εδω αυτο please...
Ειπες ρωτoντας

quote:
Δηλαδή ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ στα οποία 22 χρόνια απο τη ζωή του ΞΟΔΕΨΕ ο Πυθαγόρας για να γίνει ΜΕΓΑΣ ΙΕΡΟΦΑΝΤΗΣ, τα χαράμησε για να μάθει ότι ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ είναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ και η ΑΝΟΙΞΗ είναι η ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!!!!
Χμμμμ......
Και πάλι και ΞΑΝΑ, ΧΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ.........

Ποιος μπορει να αποδειξει οτι δεν ειναι ετσι μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε. Ετσι δεν ειναι?
Αλωστε ενα μυστηριο ειναι μυστηριο διοτι δεν μπορουν να το καταλαβουν ολοι και δευτερον επειδη το καταλαβαινει ο καθενας οπως μπορει και τελος παντων τα μυστηρια δεν εχουν και ενα λυταρι στο τελος του βιβλιου για να βρισκεις την κοινα αποδεκτη ερμηνεια τους.

Ειναι πολυ προσωπικο θεμα αλλα το μυστηριο της υποθεσης ειναι οτι μεσα απο αυτην την διαδικασια φτανουν ολοι στο ιδιο τελικο (μα πολυ τελικο) αποτελεσμα
πχ ας πουμε ο κυβισμος του λιθου....
Σημασια εχει το Ταξιδι στο κατω κατω γιατι στην Iθακη ολοι θα φτασουμε μια μερα.
α λεμε


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 00:48:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM
Φίλε drumx,

ομολογώ ότι αυτό που είπα για την ορθογραφία δεν ήταν πρέπον. Πειράχτηκα όμως. Δεν είμαι άγιος. Πάντως, προσπαθώ κάθε φορά να συνεισφέρω κατά το δυνατόν καλύτερα στην συζήτηση. Και για αυτό πειράχτηκα τόσο. Αν νομίζουν και άλλοι φίλοι ότι η γνώμη μου δεν τους χρειάζεται δεν θα σας ξαναενοχλήσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 01:32:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
ΤΗΝ ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ(ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 1 ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ)!
ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΚΑΙ ΤΙΣ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΟΝΤΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ !ΕΚ ΠΕΙΡΑΣ!, ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ-ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΣΑ ΛΕΤΕ! ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ...
ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ ΘΕΜΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΔΙΑΜΑΧΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΣ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

ΦΙΛΕ FM, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΙΛΗΣΕΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΛΣΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΙΜΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΗΛΩΝΕΙΣ ΤΕΚΤΟΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΤΕΚΤΟΝΕΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΑ “ΕΣΩ” ΤΩΝ ΜΑΣΟΝΙΚΩΝ ΣΤΟΩΝ.

ΦΙΛΕ ΚΕΛΣΟ ΑΝΤΑΠΕΔΩΣΕΣ ΤΑ ΟΣΑ ΕΙΠΕ Ο ΦΙΛΟΣ FM ΑΛΛΑ ΞΕΦΥΓΕΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΕ ΑΣΧΗΜΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΚΟΝΤΡΑ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΙΤΛΟ ΕΔΩ ΜΕΣΑ...

ΔΕΝ ΗΡΘΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΝΙΩΘΕΤΕ ΕΤΣΙ. ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΦΕΡΘΗΚΑΤΕ ΚΑΙ ΟΙ 2 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΚΟΝΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΗ ΡΟΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΝΑ ΚΥΛΗΣΕΙ ΟΜΑΛΑ...

ΦΙΛΕ ΦΜ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΕΣΩ ΤΩΝ ΣΤΟΩΝ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...
ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ ΠΟΥ ΕΙΣΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ,ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΚΟ?ΑΝ ΝΑΙ,ΣΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΡΚΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΝΕ...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ...
ΦΙΛΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ


The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 01:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM
Αγαπητή Lencolas,

ορκίζεται ο νεοεισερχόμενος στο Ευαγγέλιο, ότι θα σέβεται τους νόμους και το Πολίτευμα, ότι θα σέβεται τον Κανονισμό της Στοάς, ότι δεν θα αποκαλύψει σε αμύητους τίποτε από όσα μάθει μέσα στην Στοά. Μην με ρωτήσεις γιατί λέω κάποια πράγματα. Πρώτον δεν λέω κάτι όχι γνωστό και ύστερα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 02:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΟΡΚΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ.ΟΜΩΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΛΙΟ ΣΟΥ ΠΟΣΤ ΕΙΠΕΣ:
"- Τυπικά προαπαιτούμενα είναι η πίστη στον Θεό, δηλαδή ο υποψήφιος να ανήκει σε κάποια από τις αναγνωρισμένες θρησκείες παγκοσμίως. Αποκλείονται οι σατανιστές, είναι αυτονόητο. Ακόμη η πίστη στην αθανασία της ψυχής και όχι η μετενσάρκωση ή μετεμψύχωση"
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΜΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑΣ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ,ΟΡΚΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΟΡΑΝΙ?ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΟΡΚΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ!ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ,ΑΝ ΜΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΑΣΠΑΖΕΤΑΙ ΑΛΛΗ ΘΡΗΣΚΕΙΑ?
ΣΕ ΖΑΛΙΣΑ,Ε?

ΑΚΟΜΗ ΛΕΣ:
"Πρώτον δεν λέω κάτι όχι γνωστό και ύστερα..."

ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ...????
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 15/10/2003 02:50:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 03:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM
Ορκίζεται στο Κοράνι αν είναι μουσουλμάνος. Γενικά σε ό,τι πιστεύει. Για αυτό άλλωστε και ο Θεός ονομάζεται Μεγάλος Αρχιτέκτονας του Σύμπαντος. Γιατί μπορεί στον ίδιο χώρο να υπάρχουν άνθρωποι διαφόρων θρησκειών. Και δεν θα δεχόμαστε εμείς οι Χριστιανοί για παράδειγμα να είμαστε σε μια μουσουλμανική χώρα και να μιλάμε για τον Αλλάχ. Και το αντίστροφο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 11:12:55  Εμφάνιση Προφίλ
Θα συμφωνήσω ότι η όποια αντιπαράθεση θα πρέπει να σταματήσει εδώ μια και θεωρώ ότι απλά οι εκατέρωθεν δηλώσεις δεν ήταν παρά μια άτυχη στιγμή...

Φίλε FM σε προηγούμενο πόστ είπες:

quote:
"- Τυπικά προαπαιτούμενα είναι η πίστη στον Θεό, δηλαδή ο υποψήφιος να ανήκει σε κάποια από τις αναγνωρισμένες θρησκείες παγκοσμίως.

Δε σου φαίνετε αυτό κομματάκι άδικο?
Ξέρεις πόσοι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεό που όμως δεν είναι "αναγνωρισμένος"?
Και ποιοι είναι αυτοί που "αναγνωρίζουν" θρησκείες και με ποιές προϋποθέσεις? Εχουν και πλαφόν?
Αν δηλαδή οι πιστοί ξεπερνούν τα 10 εκατομμύρια η θρησκεία αναγνωρίζετε?
Συγνώμη αλλά μου φαίνεται κάπως αυτό...
Τα ερωτήματα αυτά στα έθεσα προς σκέψη, δεν υποχρεούσαι να απαντήσεις αν δεν ξέρεις...

Θα ήθελα όμως να μου απαντήσεις στο παρακάτω ερώτημα:

Aν κάποιος Δωδεκαθεϊστής ή Παγανιστής κρούσει την πόρτα μιας Στοάς αυτή θα του ανοιχθεί


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 11:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Θα του ανοιχτει οπως και σε οποιονδοιποτε πιστευει στην υπαρξη καποιας ανωτερης Θεοτητας ή θεοτητων και στην αθανασια της ψχς

Ολα αυτα τα αποδεχονται οι τεκτονες κατα την εισδοχη τους ως ελαχιστος κοινος τοπος αληθειας και δεν ξαναμιλουν για τετοια θεματα.

Μονο αθεοι και αγνωστικιστες δεν εχουν θεση.

Το που ορκιζεται ο καθενας εχει να κανει με το που πιστευει και ολα τα δογματα ειναι αποδεκτα εφοσον πληρουν της προυποθεσης που ανεφερα και η πιστη του υποψηφιου δεν αποτελει προβλημα για την συμετοχη του ιδιου στα εργαστηρια της στοας.

τα λεμε

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινει

Edited by - drumx13 on 15/10/2003 11:47:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 12:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Tην καλημέρα μου σε όλους τους φίλους...
Εχω ΞΑΝΑΠΕΙ, πώς μέσα στα forums του Esoterica.gr στα οποία συμμετέχω "άμα επι τη γεννέσι τους", ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΦΙΛΟΥΣ...
Φυσικά ο ΡΟΛΟΣ που έχω του ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ (που δεν είναι ΤΙΤΛΟΣ ή ΒΑΘΜΟΣ) είναι ένας ΠΟΛΥΣΥΝΘΕΤΟΣ ΡΟΛΟΣ και φυσικά σε όποιον απο τους φίλους ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ το ΠΩΣ τον εφαρμόζω, μπορεί ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ να αποστείλει μήνυμα στους δύο εξαίρετους ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΤΕΣ (επίσης και αυτοί ΡΟΛΟΥΣ εφαρμόζουν) και να ζητήσουν την ΑΠΟΠΟΜΠΗ ΜΟΥ...
Αυτό ΕΠΙΒΑΛΕΙ η δημοκρατία...
Σωστά;;;;

Για το ΠΟΙΟΣ ξεκινά ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ, τα μηνύματα είναι On Line και μπορεί ο ΚΑΘΕΝΑΣ να το διαπιστώσει...
Φυσικά ΠΟΤΕ δεν ήθελα να δημιουργίσω ΕΡΙΔΑ με κάποιον που λεει ότι ΕΙΝΑΙ ΤΕΚΤΟΝ...
Ο λόγος είναι ΑΠΛΟΣ...
Αλλά ΟΤΑΝ ο Τέκτον ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ με τον τρόπο που συμπεριφέρθηκες φίλε μου Ελευθερομασόνε (FM), ΘΕΩΡΩ πώς εκθέτει ΟΧΙ ΜΟΝΟ τον εαυτό του, αλλά και ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΙΧΑΝ, ΕΧΟΥΝ ή ΘΑ ΕΧΟΥΝ στο μέλλον "αγκυροβολίσει στο λιμάνι" του Τεκτονισμού...

Επι προσωπικού, ΟΥΤΕ με ξέρεις, ΟΥΤΕ σε ξέρω άρα ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ "προσωπικό θέμα"...
Οταν σου "ζήτησα" να ΜΗΝ συμμετέχεις σστη συζήτηση το έκανα για να σε ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΩ...
Περί ΜΟΝΟΛΟΓΩΝ, τουλάχιστον στην αναξιότητά μου ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ...
Ας προσέχουμε λοιπόν τα λόγια μας και να ΜΗΝ δημιουργούμε εντυπώσεις...

Φίλε μου Ωάννες...
- ΠΡΩΤΟΝ:
Γι'αυτό ΕΛΠΙΖΩ, πείδή η ΕΛΠΙΔΑ σε μένα είναι ΖΩΝΤΑΝΗ...

- ΔΕΥΤΕΡΟΝ:
Η Ιστορία ΟΝΤΩΣ είναι κάτι "μαλακό" που υπάρχει ΕΝ ΑΦΘΟΝΙΑ γύρο μας...
Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΗΣ (πράγμα που ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ τη κατανόησή της) είναι το θέμα...

- ΤΡΙΤΟΝ:
Ακριβώς λόγο του ΡΟΛΟΥ του Συντονιστή, ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ όχι μόνο το ΤΙΤΛΟ του θέματος που γράφω, ΑΛΛΑ και τις τοποθετήσεις των μελών...
Εσύ φίλε μου Ωάννες ΔΙΑΒΑΣΕΣ (τουλάχιστον) ΤΟ ΤΙΤΛΟ του θέματος;;;
Λεει ή ΔΕΝ λεει "Τεκτονισμός - η γνώμη σας..."

quote:
Ξεκινήσαμε μια κουβέντα σε ιστορική βάση και βιάστηκες να παρέμβεις για να κάνεις το δικό σου μονόλογο. Επιτέλους διάβαζε λίγο προσεκτικότερα... Συντονιστής είσαι γμτ. Θα έπρεπε να δίνεις το καλό παράδειγμα πρώτος

Που είδες λοιπόν ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ;;;
Συντονιστής είμαι και γι'αυτό απαντώ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ που έχει το θέμα και ΟΧΙ με αυτό που θα ΗΘΕΛΑ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΓΡΑΨΩ...

Εδώ απαντώ και σε σένα φίλε Ελευθερομασόνε, σε αυτό που λές περι "Τεκτονικού Ιδεώδους"...
Παραθέτω το ΤΙ ΕΓΩ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΙΔΕΩΔΕΣ...
Την ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ παραθέτω και ΟΧΙ ΤΙ ΛΕΝΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ...
Αυτός είναι και ο ΣΚΟΠΟΣ και των Forums αλλά και του ΙΔΙΟΥ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, ξαναδιάβασε τον τίτλο...

- ΤΕΤΑΡΤΟΝ:
Πλούταρχος "Περί Ισιδος και Οσίριδος"
"Η Αιγυπτιακή Βίβλος των Νεκρών"
Σαμαέλ Αούν Βεόρ: "Το Βιβλίο των Νεκρών"
Mαξ Γκιουλμόντ: "Η Μυητική Διαδικασία στην Αρχαία Αίγυπτο"
Αχιλέας Ξενάκης: "Στα Αδυτα των Μυστηρίων"
Πέτρου Γράβιγγερ: "Η Μυσταγωγία στην Αρχαία Αίγυπτο"
ΟΛΑ τα έργα της Ελένης Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ (αρκετοί τόμοι στην Ελληνική)
ΟΛΑ τα έργα του Ελιφάς Λευί (αρκετοί τόμοι στην Ελληνική)
ΟΛΑ τα έργα του Ζεράρ Ανκώς (αρκετοί τόμοι στην Ελληνική)
Και περισσότερο, πάνω απο όλα τα παραπάνω βιβλία, τοποθετώ τη διδασκαλία απο τον δάσκαλό μου ΧαΜπα επι της ΚΡΑΤΑ ΡΕΠΟΑ, του ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ χειρόγραφου που είναι η ΣΥΛΛΟΓΗ απο γερμανούς λόγιους των ΣΧΕΤΙΚΩΝ ΜΕ ΤΑ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ περικοπών απο τους ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ...

Σε ΚΑΝΕΝΑ απο τα παραπάνω που παράθεσα ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ αυτό που ανάφερες φίλε μου Ωάννες...
ΠΟΥΘΕΝΑ....
Τελικά τα ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΙΓΥΠΤΙΑΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ, είναι διάφοροι βαθμοί μυήσεως ή ΟΧΙ;;;
ΠΟΥ ο Απουλήιος στο έργο του ΧΡΥΣΟΣ ΟΝΟΣ ή ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ αναφέρει τα όσα εσύ επικαλήσαι;;;
Προσωπικά ΔΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΠΟΥΘΕΝΑ κάτι τέτοιο ΜΕΣΑ στο έργο που επικαλήσαι...
Δείξε μου και πάραυτα σου ζητώ συγγνώμη ΑΝ έκανα λάθος...

- ΕΚΤΟΝ:
Ναι αυτό έγραψες, ξαναδιάβασε το κείμενό σου...

- ΕΒΔΟΜΟΝ:
Σε ευχαριστώ για τις ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ φίλε μου...
Κρατάω αυτό που έγραψες: "Επι της ουσίας δεν διαφωνούμε οτι το τυπικό αποτελεί εξωτερικό ένδυμα."

- ΟΓΔΟΟΝ:
Μέχρι τα τώρα ΓΝΩΡΙΖΑ πώς η ΜΥΗΣΗ είναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΕΞΗ...
ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ απο το ρήμα ΜΥΩ που σημαίνει κλείνω τα μάτια...
'Οπου "ΜΑΤΙΑ" βάλε το ΣΥΝΟΛΟ των 5 αισθήσεων (όραση, ακοή, γεύση, αφή, όσφρηση) δηλαδή τη ΛΟΓΙΚΗ και πιθανά να ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΣ την ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΜΥΗΣΗΣ...
Να γιατί ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΩ ότι η ΨΥΧΗ ΜΥΗΤΑΙ και όχι ο ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΜΑΣ (όπως εσύ φίλε μου DrumX13), γιατί ΧΩΡΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ "ΑΝΕΝΕΡΓΟΣ"...
Εσύ φίλε μου Ωάννες μείνε στον ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ του "παλαιού εγώ" και άσε εμένα να πιστεύω στην ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ...
Ο δρόμος σου και ο δικός μου...
Δε ζήτησα απο ΚΑΝΕΝΑΝ να αλλάξει το δρόμο του...

Φίλε μου Ωάννες, ΦΥΣΙΚΑ και ΣΕΒΟΜΑΙ τις απόψεις των άλλων, αλλά ας ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΜΕ τον ΣΕΒΑΣΜΟ με την ΑΠΟΔΟΧΗ...
Εδώ χώρος ΑΝΤΑΛΛΑΓΗΣ ΑΠΟΨΕΩΝ ΕΙΝΑΙ και όχι "προσυλιτισμού ή ΔΙΑΦΗΜΗΣΗΣ" όπως χαρακτηριστικά ανάφερε ο φίλος Αίον...

Και ένα μικρό "κλειδάκι" για να ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ το τρόπο που απαντώ...
Γράφω ΠΑΝΤΑ σύμφωνα με όσα ΔΙΑΒΑΖΩ και ΟΧΙ με όσα μπορεί ή όχι να ικανοποιήσουν τον φίλη ή φίλη που έγραψε το μήνυμα...

Φίλε μου DrumX13...
Λές με περισή σιγουριά, πώς:

quote:
Κελσο με παρομοια επιθεση σαν και αυτην που εκανες στον FM απο καποιο μελος προς το ατομο σου.... το μελος αυτο θα ειχε διαγραφει παραυτα...

Είσαι καιρό στη παρέα μας και ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΑΛΑ πόσες επιθέσεις έχω δεχθεί...
Δείξε μου ΕΝΑΝ που διαφράφτηκε...
ΕΝΑΝ...
Φίλε μου γιατί ΚΑΙ εσύ δημιουργής εντυπώσεις;;;
ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ το Esoterica.gr δεν έχει διαγράψει ΚΑΝΕΝΑΝ και φυσικά ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΑΣΥΛΙΑΣ...
Και εγώ είμαι στη κρίση των διαχειριστών...

Επι του συνόλου του μηνύματός σου τώρα, έχω απαντήσει ΗΔΗ, αλλά ρωτάςν κάτι που με ξενίζει:

quote:
και ολα αυτα γιατι σου ειπε οτι θεωρει οτι εχασε τον χρονο του που σε διαβασε στο προηγουμενο τοπικ.
μηπως σου πατησε κανεναν καλο...???

Aν δεν αντεχεις την κριτικη να μην γραφεις βεβαιως -βεβαιως...



Την ΚΡΙΤΙΚΗ την αποζητώ...
Την ΤΕΚΜΥΡΙΩΣΗ όμως την απαιτώ...
Του απάντησα και ΞΑΝΑΠΑΡΑΘΕΤΩ την απάντηση μιάς και εξηγεί και σε σένα τα όσα ρωτάς...
ΟΤΑΝ ο Τέκτον ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ με τον τρόπο που συμπεριφέρθηκες φίλε μου Ελευθερομασόνε (FM), ΘΕΩΡΩ πώς εκθέτει ΟΧΙ ΜΟΝΟ τον εαυτό του, αλλά και ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΙΧΑΝ, ΕΧΟΥΝ ή ΘΑ ΕΧΟΥΝ στο μέλλον "αγκυροβολίσει στο λιμάνι" του Τεκτονισμού...

Μιάς και παράθεσα την ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ σε όσα μου καταλογίσθηκαν μπορούμε να συνεχίσουμε φαντάζομαι...

Πραγματικά ΦΙΛΟΣ με ΟΛΟΥΣ και ΟΛΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 12:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Συγγνώμη για το πραγματικά μεγάλο σε όγκο κείμενο μου, αλλά ΕΠΡΕΠΕ να παραθέσω την άποψή μου...

Ειληκρινά ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ να συζητώ έντονα με τους φίλους...
Ζητώ συγγνώμη αν έβγαλα το θέμα απο τη ρόττα που έχει πάρει, θα παραμείνω στη ΣΙΩΠΗ και ΙΣΩΣ να ξαναεπέμβω όταν ΠΑΛΙ θα εκτραχηνθούν τα πράγματα...

Φιλικά και με σεβασμό στις απόψεις των άλλων

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 13:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Αγαπητέ φίλε Kelsos


Αρκετά αναλώθηκα σε αντιπαραθέσεις μαζί σου. Δεν μου περισσεύει ούτε ο χρόνος ούτε η ενέργεια ούτε το χρήμα (είμαι βλέπεις στην πλευρά αυτών που πληρώνουν για να βρίσκονται εδώ μέσα) για να τα ξοδεύω άσκοπα. Γι αυτό και δεν θα μπω στο παιχνίδι της απάντησης στην ανταπάντηση ω! ανταπάντηση. Ετσι κι αλλιώς οι απαντήσεις σου δεν είναι εφ όλης της ύλης (κάποιες μάλιστα αποφεύχθηκαν εντέχνως) και δεν έχω καμια όρεξη να συνεχίσω τον φαύλο κύκλο.

Πάντως,

- με απαξιωτικές συμπεριφορές
- με προβολή του «εγώ»
- με αλλαζονεία του παντογνώστη (ή και «παντογνώστη»)
- με εριστικότητα

μάλλον δεν διαφημίζεται με τον καλύτερο τρόπο το site στο οποίο φέρεις τον διακριτικό τίτλο του συντονιστή.

Ολα αυτά στα λέω γιατί πιστεύω πολύ σ εσένα και θεωρώ οτι έχεις πάρα πολλά να δώσεις, όμως αδικείς τον εαυτό σου με τη συμπεριφορά σου και το πρόσωπο που βγάζεις μέσα απο το monitor. Αν θεωρούσα οτι είσαι ένας φελλός ή φαύλος, δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να ασχοληθώ μαζί σου.

Κι όπως λέει κι η καλή φίλη Kapodistria
ΜΕ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΠΑΝΤΑ


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 14:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλησπέρα φίλε μου Ωάννες...

Δε αναφερθώ σε ΤΙΠΟΤΑ απ'όσα είπες...
Συ είπας πώς:
"ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ"
ΠΙΡΑΝΤΕΛΛΟ

Ομως αναφέρεις μια ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΑ που δε ξέρω το ΓΙΑΤΙ λές ότι λές...

quote:
Δεν μου περισσεύει ούτε ο χρόνος ούτε η ενέργεια ούτε το χρήμα (είμαι βλέπεις στην πλευρά αυτών που πληρώνουν για να βρίσκονται εδώ μέσα) για να τα ξοδεύω άσκοπα.

Ποιός σου είπε ότι ΕΓΩ ή και οι ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ που ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ στο Εsoterica.gr δεν είμαστε στην ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ;;;

Και εξηγούμε ότι το ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ είναι η σύνδεσή σου στο Internet...
Πάντως στο Εsoterica.gr ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ...
Εάν εννοής κάτι διαφορετικό, εξηγήσου καλύτερα...

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Νομίζω πώς εκτός απο το e-mail μου έχεις ΚΑΙ το τηλέφωνό μου φίλε μου...
Είναι προτιμότερο ΠΡΙΝ γράψεις κάτι που ΔΕ ΘΑ ΣΕ ΒΓΑΛΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ παρά ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ, κάνε μου μια κλήση, ένα μαίλ...
Δεν ήθελα να σε προσβάλω απαντώντας σου στα όσα υποστηρίζεις περί των Αιγυπτιακών Μυστηρίων...
Συγγνώμη αν έγινε κάτι τέτοιο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 15:17:55  Εμφάνιση Προφίλ
Κάποτε ήταν δύο τέκτονες , νεόφυτοι , μίλαγαν λοιπόν για το πώς ΒΙΩΣΑΝ τη μύηση τους ( η λέξη είναι Ελληνική και όχι λατινική ) .
Μίλησαν λοιπόν αρκετή ώρα και απ όσα παρέθεσαν δεν συμφώνησαν σχεδόν σε τίποτα .

Ο καθένας είχε βιώσει και είχε καταλάβει διαφορετικά πράγματα .
Όμως συμφώνησαν σε ένα , ότι και οι δύο θέλουν να εργαστούν για την ανοικοδόμηση του Ναού της Αρετής .

Αυτό λοιπόν και έπραξαν , σήμερα και οι δύο είναι ακόμα στον τεκτονισμό και οι δύο έχουν κατά καιρούς διαφορετικές απόψεις για διάφορα πράγματα που αφορούν το Τάγμα ή την όποια θέση , όμως επειδή ΟΥΔΕΝ ΘΕΤΟΥΝ ΟΡΙΟ ΕΙΣ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ συνεχίζουν αυτή τη μοναχική και συνάμα ΑΔΕΛΦΙΚΗ πορεία .

Βέβαια δε ξέχασαν ούτε μια στιγμή τα λόγια που άκουσαν για την διαγωγή που πρέπει να έχει ο Τέκτονας στο βέβηλο κόσμο .


Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 19:12:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Ναι Κelsos... Και πληρώνω την σύνδεσή μου στο internet (και μόνο) και δεν πληρώνομαι. Αυτό και τίποτε άλλο.

Initiation σημαίνει μύηση και προέρχεται απο το λατινικό initium.

Το γεγονός οτι έχουμε διαφορετικές απόψεις δεν σημαίνει οτι είμαστε και αντίπαλοι ή εχθροί. Αυτό ως απάντηση σε κάποιους ...εξυπνάκηδες που μου έστειλαν κάτι ανώνυμα e-mail του τύπου «μπράβο ρε συ, καλά του τα πες» και άλλες τέτοιες μλκς. Οι διαφορετικές απόψεις, είναι δείγμα υγείας...

(Φαντάζομαι τί έχει να γίνει στο mirc...)


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2003, 23:59:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Initiation σημαίνει μύηση και προέρχεται απο το λατινικό initium.

Φίλτατε Oannes το Initiation προέρχετε απο το λατινικό Initium αλλά η Ελληνική λέξη είναι μύηση εκ του μυω που σημαίνει κλείνω τα μάτια , όπως πολύ σωστά είπε ο Κέλσος και δεν προέρχετε απο το Initium .

Άρα εσύ μιλάς για την Αγγλική λέξη και όχι για την Ελληνική ίσως αν η Ελληνική ήταν ρίζα της Αγγλικής να μην ήταν Initation αλλά κάπως αλλιώς .

Ο κακός λύκος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/10/2003, 00:21:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas
...ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΘΕΟΥΛΗ ΚΑΝΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙΣ..ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ,ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ.......
ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..

Edited by - lencolas on 16/10/2003 00:22:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy