ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Τεκτονισμός - η γνώμη σας...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 22:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ
πάνω σε αυτά που γράφεις FM,
θα ήθελα να συμπληρώσω ότι με εκπλήσει το γεγονός, ότι πολλά, κατά τα άλλα φιλελεύθερα και προοδευτικά άτομα, κρίνουν τον τεκτονισμό -αρνητικά ή θετικά- και μαζί με αυτόν κρίνουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο τα άτομα που φέρουν την ιδιότητα, αλλά φυσικά εκτός από αυτή την ιδιότητα, φέρουν και άλλα στοιχεία, προσωπικά...
πιστεύω ότι πάνω από όλα, κάθε άνθρωπος είναι υπόλογος γιά- και ταυτόσημος μόνο με- τον εαυτό του και με κανένα σύστημα ή ομάδα, στην οποία γιά κάποιους λόγους εντάσσεται...

δεν γνωρίζω αν έχει συμβεί σε κάποιους από τους συζητητές και αναγνώστες εδώ, αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν άτομα, που γιά κάποιους δικούς τους λόγους -δεν τους κρίνω- θεωρούν τον τεκτονισμό το απόλυτο κακό.
αυτοί οι άνθρωποι -αναρωτιέμαι- πώς άραγε θα αντιδρούσαν,
αν ένα φιλικό τους άτομο, που συμπαθούνε, που ταιριάζουν οι ιδεολογίες και οι ιδιοσυγκρασίες τους, που υπάρχει αμοιβαία εκτίμηση και εμπιστοσύνη, και τόσες άλλες αρετές, που ίσως χρειάστηκαν χρόνια γιά να εδρεωθούν...
πώς λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι θα αντιδρούσαν αν μάθαιναν ότι αυτό το φιλικό τους άτομο είναι τέκτονας;
θα αμφέβαλαν γιά αυτό, που τόσο σίγουρα πιστεύουν γιά λάθος, γιά απόλυτα κακό;
θα έπαυαν να εκτιμούν τον φίλο, επειδή είναι τέκτονας;
τι θα έκαναν άραγε;

αν ήμουν στη θέση ενός τέτοιου φίλου,
ή απάντηση σε ένα τέτοιο ερώτημα, θα ήταν γιά εμένα απόλυτα σημαντική και καθοριστική.

Λάρα Κροφτ -η αποθέωση!!!
click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 22:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Όπως είπες Λίλιθ υπάρχουν κάποιες παγιωμένες ιδέες στο μυαλό πολλών, θετικές ή αρνητικές, που δεν αλλάζουν πολύ εύκολα. Άλλωστε αυτό είναι που ανέφερα προηγουμένως το πρόβλημα που αναγνωρίζει ο Τεκτονισμός για αυτό δεν επιδιώκει να αλλάξει κανέναν, παρά μόνον ο ίδιος ο Τέκτων τον εαυτό του και με αυτόν τον τρόπο λίγο - λίγο και ο κόσμος συνολικά.

Πολλές φορές υπάρχουν προβλήματα με ανθρώπους που έχουν κάποια στερεότυπα. Μπορείς να σκεφτείς για παράδειγμα πως θα αντιδράσει ένας παππούς 70-80 χρόνων όταν μάθει ότι ο σαραντάρης γιός του είναι Τεκτονας. Τις πιο πολλές φορές αρνητικά. Για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις υπάρχει η μυστικότητα.

Τώρα σε πιο νέες ηλικίες και στον περίγυρο του καθενός οι αντιδράσεις ποικίλλουν, αλλά συνήθως είναι θετικές. Γιατί ο Τέκτονας σίγουρα είναι ένα άτομο καλού χαρακτήρα και αυτό αντανακλάται γύρω του.

Πάντως, ακόμη και κάποιοι που έχουν την χειρότερη ιδέα για τους Τέκτονες, ότι κάνουν συνωμοσίες,βοηθιούνται,έχουν δύναμη κλπ, αποφεύγουν να δείξουν αρνητική συμπεριφορά και να δημιουργήσουν πρόβλημα εξαιτίας ακριβώς αυτών των αντιλήψεων και τον φόβο που τους προκαλούν...!Ενδιαφέρον, ε;

Βγαίνω τώρα, θα τα πούμε λίγο αργότερα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ααρών
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2003, 23:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ααρών
Καλε μου φιλε FM συγνωμη που σε βομβαρδιζω εσενα και τους αλλους συνομιλητες με την ιδια ερωτηση μου,αλλα please μπορεις να μου προτεινεις εσυ η οποιος αλλος θελει καποια βιβλιογραφια σχετικα με τον τεκτονισμο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 00:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Αυτό μ' ενδιαφέρει κι εμένα. Πιστεύω πως η ξένη βιβλιογραφία (ούτε καν μεταφρασμένη) είναι προτιμότερη από την Ελληνική. Πραγματικά τα βιβλία είναι πάρα πολλά. Μπήκα για λίγο στο Amazon.com κι έπαθα πλάκα!

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ααρών
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 00:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ααρών
Απλα θελω καποιο βιβλιο στα ελληνικα για να το καταλαβω καλυτερα.Σιγουρα μεσα θα περιεχει ορισμους και εννοιες δυσκολονοητες.Εχεις τιποτα υποψην σου φιλε οκουλατις?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 00:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Kαλησπερα
Η συζητηση ΑΜΙΓΗΣ vs ΜΙΚΤΟΣ ξεπεραστικε και καλως εκανε....
Το θεμα περα απο την τυπικη του πλευρα εχει και πρακτικη πλευρα.

Φιλε κελσο ειπα πρωτος οτι προκειτε για
quote:
Ετσι με μια καλη εξηγηση κοντα στα ορια της.... δικαιολογιας.
(παραδοση) κρατιουνται οι γυναικες εκτος στοας (Αμιγης).



παντως το θεμα που εθεσες για την μπουργκα ειναι ενα θεμα που προτεινω να εξεταστει μια αλλη φορα οταν θα ωριμασουν οι συνθηκες.. και οι γυναικες βεβαιως-- βεβαιως.

Βιβλιογραφια φιλε Ααρων δεν εχω υποψην μου και.... δεν ειμαι σιγουρος οτι κυκλοφορει πολυ "πραγμα" απο Ελληνες συγγραφεις.

Οταν ηθελα και εγω να μαθω για το θεμα "πατησα" σε μια μηχανη αναζητησης λεξεις οπως ...μασωνια, τεκτονισμος μασωνοι.masson freemason κλπ και βρηκα μια καποια αρχη επισεις μπορεις να πας σε οποιονδοιποτε εκδοτικο οικο που εχει site κα να ψαξεις τιτλους βιβλιων σχετικα με το θεμα ...
Πολυ φοβαμαι ομως οτι θα βρεις σημεια και τερατα στο δυκτιο και κυριως σε Ελληνικα site .....γιαυτο φιλε μου ψαξε κυριως στα αγγλικα οπως επισεις ειναι σιγουρο οτι θα μαθεις περισοτερα και σωστοτερα πραγματα για τον τεκτονισμο απο αγγλικα -αμερικανικα βιβλια παρα απο ελληνικα.
για δες αυτο http://masons.start4all.com/
και αυτο http://freemasonry.org/ αλλα και http://www.4masonry.com/links/

Λιλιθ κουκλα μου....λες

quote:
θεωρούν τον τεκτονισμό το απόλυτο κακό.
αυτοί οι άνθρωποι -αναρωτιέμαι- πώς άραγε θα αντιδρούσαν,
αν ένα φιλικό τους άτομο, που συμπαθούνε, που ταιριάζουν οι ιδεολογίες και οι ιδιοσυγκρασίες τους, που υπάρχει αμοιβαία εκτίμηση και εμπιστοσύνη, και τόσες άλλες αρετές, που ίσως χρειάστηκαν χρόνια γιά να εδρεωθούν...
πώς λοιπόν αυτοί οι άνθρωποι θα αντιδρούσαν αν μάθαιναν ότι αυτό το φιλικό τους άτομο είναι τέκτονας;
θα αμφέβαλαν γιά αυτό, που τόσο σίγουρα πιστεύουν γιά λάθος, γιά απόλυτα κακό;
θα έπαυαν να εκτιμούν τον φίλο, επειδή είναι τέκτονας;
τι θα έκαναν άραγε;


πως ειναι δυνατον να συμβαινει να ταιριαζουν στην ιδεολογια και στις αρετες και να θεωρει ο ενας τον τεκτονισμο ως υπερατατο κακο...
μαλλον δεν γινεται και μαλλον δεν ειναι και τοσο ταιριαστοι φιλοι
Οπως και να εχει το "αγαπα τον φιλο σου με τα ελατωματα του".... νομιζω οτι (και για τους δυο) ταιριαζει.

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 00:48:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Χμμ, στα Ελληνικά ε; Για να δούμε...

1.Δια την κατάρτισιν του Μαθητού Τέκτονος (Ιωάννου)
2.Θεμέλια της Βασιλικής Τέχνης - Τεκτονικαί Ομιλίαι (Γράβιγγερ)
3.Το βιβλίο του Τέκτονος Μαθητού (Wirth)
4.Το βιβλίο του Τέκτονος Εταίρου (Wirth)
5.Το βιβλίο του Τέκτονος Διδασκάλου (Wirth)
6.Αρχές και φιλοσοφία των Ελευθεροτεκτόνων του Α.κ.Α.Σ.Τ. - Morals and Dogma 3 Τόμοι (Pike) *SOS*

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. Δεν αναφέρω τους εκδοτικούς οίκους για να μη με κατηγορήσετε για διαφήμιση

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 08:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Να προσθέσω ένα ακόμη βιβλίο:

Τίτλος:ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ
Συγγραφέας: P. Naudon
(Τίτλος πρωτοτύπου: La Franc-Ma?onnerie)
Εκδ. Ι. ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 09:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Μιά καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα...

Θεωρώ το θέμα ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ όχι γιατί έχει να κάνει με τις Τεκτονικές Στοές, ΑΛΛΑ γιατί έχει να κάνει με ένα ΣΥΣΤΗΜΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ απο το οποίο ο εισερχόμενος σε αυτό με τη διαδικασία της ΜΥΗΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ, μπορεί ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ, να λαξεύσει τη ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΛΙΘΟ, τον ΑΚΑΤΕΡΓΑΣΤΟ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ...

Και ω! ποιάς απορίας και θαυμασμού βλέπω πως ΚΑΝΕΙΣ, ειδικά απο εκείνους που ΤΙΤΛΟΦΟΡΟΥΝΤΕ ως Τέκτονες, δεν κάνει τον κόπο να προχωρίσει στα περί ΜΥΗΣΕΩΣ που έχω αναφέρει, αλλά απλά ΠΡΟΣΠΕΡΝΑ με ευκολία την ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΜΥΗΣΕΩΣ...
Κρίμα φίλοι μου...

Εάν ανοίγετε θέματα για να επικαλήστε τα ΤΥΠΙΚΑ, κάνετε ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ...
Σκοπός του ΚΑΘΕ ΔΙΑΛΟΓΟΥ των forums είναι αν ακούσουμε τις απόψεις σας, όπως π.χ του φίλου Ωάννες που ΔΗΛΩΝΕΙ ότι η θυλική παρουσία εντός της Στοάς του (στην υπόθεση ότι ΕΙΝΑΙ τέκτων πάντα), θα τον ΑΠΟΣΠΟΥΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΟ...

Και μιάς και ανέφερα το Μεγάλο Εργο, να θυμίσω ότι μιά ακόμα ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ αυτού του έργου, είναι η Τεκτονική Μυητική Διαδικασία, ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΥΛΙΚΑ για να ΠΑΡΑΓΟΥΝ τη Φιλοσοφική Λίθο...
Ετσι για να ΜΗΝ ξεχνιώμαστε...

Βλέπεις φίλε μου Ωάννες, κάτι δεν πάει καλά στη δήλωσή σου...
Πώς (Αλχημιστικά) θα μπορέσεις να ΠΕΤΥΧΕΙΣ, αν αποκλίσεις την ΑΦΡΟΔΙΤΗ εάν, λέμε εάν ΗΣΟΥΝ ΤΕΚΤΟΝΑΣ....
Πάντως η ΕΙΛΗΚΡΙΝΙΑ φίλε μου σε ΤΙΜΑΕΙ...

Τέλος πάντων...
Προφανώς το θέμα το ανεβάζω ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ και δεν είναι σωστό...
Σας αφήνω στα ΤΥΠΙΚΑ ΣΑΣ, αλλά σας θυμίζω πώς ΚΑΝΕΙΣ δεν κατέστη ΤΕΚΤΩΝ, μέσω των ΤΥΠΙΚΩΝ, αλλά μέσω του ΕΡΓΟΥ...
Ενα ΕΡΓΟ που το πρώτο του συστατικό είναι η ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΤΟΥ...

Σε ότι επικαλήσαι φίλε μου FM, σχετικά με το AN TOTE το 1700, οι ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΤΙΖΑΝ...
Μπορεί στις πόλεις τις κατ'όνομα "πολιτισμένες" να ΜΗΝ έχτιζαν (που και εκεί έχτιζαν), αλλά στην ΥΠΑΙΘΡΟ, το μέρος εκείνο που η διαβίωση ΗΤΑΝ και ΕΙΝΑΙ πολύ πιό δύσκολη απο αυτή της πόλης, όσοι ζούσαν εκεί με τις οικογένειές τους, στο ΧΤΙΣΙΜΟ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΟΛΟΙ....
Ο Λ Ο Ι...
Μικροί μεγάλοι, άνδρες γυναίκες...

Και αναρωτιέμαι ΦΩΝΑΧΤΑ...
Μήπως εκείνοι ΓΝΩΡΙΖΑΝ καλύτερα ΚΑΙ περισσότερα απο τους άνδρες που μαζεύτηκαν στο καπηλείο της ΧΗΝΑΣ και αποφάσισαν να ΑΠΟΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ απο τη παρεούλα τους;;;

Εάν κάποιος ΜΠΟΡΕΙ να συζητήσει επι αυτού ας το κάνει...
Εάν είναι να επικαλείται το ΤΙ ΤΟΤΕ ΘΕΣΠΙΣΤΗΚΕ, απλά να του θυμίσω ότι ΚΑΙ ο Γαλιλαίος ΕΣΠΑΣΕ ΤΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ της κρατούσας εκκλησίας με τη κίνηση της Γής που αποκάλυψε...
Μήπως ΤΩΡΑ τα πράγματα είναι καλύτερα;;;;
Μήπως οι φίλοι Τέκτονες θα ΕΠΡΕΠΕ να αναθεωρήσουν το ΜΑΤΑΙΔΟΞΟ τυπικό τους;;;;
Μήπως αγαπητοί μου φίλοι, τελικά η ΓΗ ΔΕΝ ΚΙΝΗΤΑΙ;;;

Φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Υπενθυμίζω ότι περιμένουμε τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ και όχι κάποια ΣΤΕΙΡΑ ΤΥΠΙΚΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 09:21:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Aσε... το πολύ - πολύ να σου πούν οτι δεν έχεις φίλους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 09:42:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
Βασικά δεν ήθελα να ξαναγράψω εδώ πέρα αφενός επειδή το ρίξαμε στην ψυχολογία μέσω internet και αφετέρου επειδή κατανοώ πώς δεν μπορούμε να έχουμε ένα γόνιμο διάλογο όταν όλοι νομίζουν οτι μιλάω μέσα απο εμπάθεια για τον Τεκτονισμό.
Θα σας παρακαλούσα όμως να αποφεύγουμε ορισμένες ακρότητες που τείνουν να καταντήσουν "γραφικό" το κλίμα της συζήτησης...
Το να αποδεχόμαστε απο τη μία "ασυζητητί" οτι ο Παπαδόπουλος ήταν Μασώνος και απο την άλλη να λέμε
quote:
Γιατί ο Τέκτονας σίγουρα είναι ένα άτομο καλού χαρακτήρα και αυτό αντανακλάται γύρω του
και να επιμένετε οτι ο Τεκτονισμός δεν έχει καμία σχέση με την πολιτική δεν είναι και ότι αντικειμενικότερο...
Είπαμε να μην γίνει αυτό το τόπικ διαφήμιση του Τεκτονισμού...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 09:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Φίλε (κατ' ουσία και όχι κατ' επίφασιν) Κέλσο

Για να αποφευχθεί μια παρεξήγηση και να αποφύγω και τον κίνδυνο να χαρακτηριστώ ...«μουλάς» ή «μουτζαχεντίν»...

Θεωρώ αυτονόητο το δικαίωμα και την υποχρέωση της γυναίκας να μετέχει στο Μέγα Εργο. Εξάλλου, η ιστορία και μόνο έχει να επιδείξει πλήθος γυναικών που συνεισέφεραν στην Φιλοσοφία (βλ. για παράδειγμα Υπατία). Αλλά και μέσα στην σημερινή καθημερινότητά μας δεν είναι λίγες οι γυναίκες που με την προσωπική τους στάση και με το παράδειγμά τους δικαίως χαρακτηρίζονται τεκτονες άνευ περιζώματος. Εγώ όμως, ως ένας άνδρας λίγο πάνω απο τα 30 (με ό,τι ενδεχομένως σημαίνει αυτό), αν κι εφόσον είχα την τιμή να βρίσκομαι στις εργασίες ενός τέτοιου χώρου, ίσως να δυσκολευόμουν να μετέχω στα τεκταινόμενα, έχοντας απέναντί μου ή δίπλα μου ένα όμορφο θηλυκό (και βεβαίως αυτό ισχύει και αντίστροφα). Η ένστασή μου εστιάζεται καθαρά σε επίπεδο εντός, αν κι εφόσων επαναλαμβάνω, είχα την τιμή να βρίσκομαι στο χώρο αυτό.
Και εν πάση περιπτώση, νομίζω οτι είναι πολύ εύκολο να διαταραχθεί η εύρυθμη λειτουργία ενός τέτοιου χώρου, αν προκύψουν ερωτικές διαφορές και διαστάσεις


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 10:22:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
quote:
Είπαμε να μην γίνει αυτό το τόπικ διαφήμιση του Τεκτονισμού...

Μα ΑΙΟΝ ο Τεκτονισμός δεν έχει ανάγκη διαφήμισης. Δεν είναι ούτε κόμμα, ούτε θρησκεία. Είναι το μοναδικό σύστημα που δεν τραβάει κόσμο απο το μανίκι για να εισέλθει στις τάξεις του


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 11:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
quote:
Γιατί ο Τέκτονας σίγουρα είναι ένα άτομο καλού χαρακτήρα και αυτό αντανακλάται γύρω του.

Ούτε και εγώ θα συμφωνήσω με αυτή την άποψη καθώς πιστεύω ότι είναι τρομερά γενικευμένη και άτοπη.
Και εάν όντως ο Παπαδόπουλος ήταν Τέκτονας, σίγουρα δεν ήταν το μαναδικό μελανό παράδειγμα, καθώς υπάρχουν σίγουρα και άλλοι και όχι απαραίτητα επώνυμοι. Μην ξεχνάμε ότι ο Τεκτονισμός όπως και κάθε αντίστοιχο φιλοσοφικό ή θρησκευτικό σύστημα, αποτελεί απλά το θεωρητικό πλαίσιο, μέσα στο οποίο όμως κινούνται ΑΝΘΡΩΠΟΙ, με όλα τα συνεπακόλουθα.

Οσον αφορά αυτό που αναφέρεις φίλε Oannes περί δυσκολίας συμμετοχής σου στις "εργασίες" παρουσία ενός όμορφου θηλυκού, νομίζω ότι σου αρέσουν τα εύκολα.
Τι εννοώ;
Οι περισσότεροι ασπαζόμαστε ότι ο Τεκτονισμός είναι ένα φιλοσοφικό σύστημα που σκοπό έχει την ατομική εξέλιξη σε ψυχοσωματικό επίπεδο. Στα πλαίσια αυτής της εξέλιξης όλοι μας πρέπει να ξεπεράσουμε τα πάθη μας και τα ελαττώματά μας. Να "λαξεύσουμε την λίθο" όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.
Πως θα καταφέρουμε όμως κάτι τέτοιο, όταν γυρνάμε την πλάτη μας σε αυτό το ίδιο το πάθος που υποτίθεται ότι θέλουμε να ξεπεράσουμε;
Δυστυχώς ή ευτυχώς (διαλέγετε εσείς τον βαθμό δυσκολίας), πρέπει να καθρεφτίσουμε τον ίδιο μας τον εαυτό μέσα από αυτό το πάθος ή ελάττωμα και να αντικρύσουμε το είδωλό μας όπως ακριβώς είναι. Μόνο εάν δούμε αυτό τον εαυτό στον καθρέφτη όπως ακριβώς είναι (δηλαδή με τα πάθη και τα ελαττώματά του), έχουμε ελπίδες να τον βελτιώσουμε, γιατί ξέρουμε ακριβώς τι πρέπει να πολεμήσουμε.


Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 13:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Φiλε κελσο και φιλε old tiger

Ο λεξεις εχουν σημασια και αναφερομαι σε αυτο που ειπατε περι λαξευσης της προσωπικης λιθου.

Ο Τεκτονισμος δεν ειναι Στρατος να επιβαλει την ομοιομορφια ουτε το περιζομα ειναι ρασο για να επιβαλει την αγαμια.
Οταν λεμε λοιπον λαξευση της πρωσοπικης λιθου αναφερομαστε στην προσωπικοτητα του τεκτονα και στο ποσο αυτος μπορει να συμβαλει στο χτισιμο του μεγαλου εργου.

Το να νιωθει καποιος Τεκτονας αβολα παρουσια γυναικων εντος στοας δεν ειναι κατακριτεο, ουτε σημαινει οτι δεν εχει λαξευσει αρκετα την λιθο του που σημειωτεων δεν διδασκεται να την λαξευει προς την κατευθηνση της μη επιθυμιας του αντιθετου φυλου, ουτε προς την αγαμια.

Νιωθει αβολα και καλως νιωθει ετσι.... δικαιωμα του.
Ουτε επιβαλεται τιποτα απο κανεναν και ουτε απαγορευεται τιποτα σε κανεναν. Ειναι πορεια μοναχικη και πορεια αυτογνωσιας.Σκοπος να ταιριαξεις με το οικοδομημα.
Στα πολυ "ψηλα" του τεκτονισμου οι αδερφοι μπορει να σκεφτονται και να πρατουν τα ιδια αλλα η πορεια του καθενος ηταν μοναχικη και οδηγησε στο ιδιο αποτελεσμα.

Οταν ειπα παραπανω για πρακτικα προβληματα ενοουσα ακριβως αυτο που αναφερει ο φιλος Oannes.
Οπως επισεις ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη στο παρελθον το θεμα τεθηκε σε ψηφοφορια οπως παντα.... και οπως παντα αποφασιστικε απο τους Τεκτονες με γνωμωνα το συμφερον της στοας να μην μπαινουν γυναικες στην στοα.

Επισεις φιλε κελσο στην μυηση δεν μυητε μονο η ψχ αλλα και το μυαλο
το μυαλο μαθαινει τα μυστικα και το μυαλο επεξεργαζεται την διαδικασια και την μελουσα πορεια.
Η ψχ μπορει να νιωθει διαφορα αλλα ειναι προσωπικα για τον καθενα και αναλογα με της προτερες εμπειριες του και του στοχους του.

Το μυαλο διαφερει ουσιαστικα απο τον αντρα στην γυναικα
ΟΧΙ ΣΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ

Μην κολαμε λοιπον στα περι μυησεως της ψχς κλπ κλπ και ενοουμαι οτι θα επρεπε εφοσον η γυναικες εχουν ψχ να μπαινουν στις στοες
Στις στοες δεν μπαινει καποιος για την ψχ του αλλα για το μυαλο του και εχουν δκαιωμα ολοι....
αντρες γυναικες σε αυτο.
απλα η γυναικες χωριστα απο τους αντρες.....για τα καλως ενουμενα συμφεροντα της στοας.

....οπως στον χριαστισμο, στον βουδισμο, στον σαμανισμο, οπως στα αρχαια μυστηρια, πουθενα εξ οσον γνωριζω (και γνωριζω λιγα) γυναικες και αντρες δεν μυουταν μαζι.
Τι και αν αλαξαν οι εποχες? ο δρομος ειναι ο ιδιος ανεξαρτητως εποχης.


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 14:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
Φίλε drumx13 καλημέρα,
Σαφώς και δεν εννοούσα ούτε διδάσκεται η μη επιθυμία προς το αντίθετο φύλλο ή η αγαμία.
Αυτό που εννοώ είναι ότι όταν κάποιος εργάζεται επάνω στον εαυτό του, οφείλει σε πρώτο στάδιο να ξεριζώσει τις επιθυμίες που έχουν σχέση με την παχυλή ύλη, προκειμένου να μην είναι δέσμιος της (η ψυχή του).
Έτσι με βάση αυτό, ο Τέκτονας που προσέρχεται στις εργασίες του μαζί με γυναίκες, είναι λογικό να τις βλέπει με “διαφορετικό μάτι” (έστω κάποιοι από αυτούς). Ακριβώς αυτή την κατάσταση πρέπει να πολεμήσει κάποιος, καθώς μην ξεχνάμε ότι ο λόγος που προσέρχεται σε μία στοά είναι διαφορετικός και σίγουρα όχι να γλυκοκοιτάζει τις αδελφές του. Εάν κάνει το τελευταίο έχει χάσει το στόχο. Εάν το ξεπεράσει, έχει αποκτήσει Δύναμη.

Όσον αφορά τώρα αυτά που αναφέρεις περί μύησης, ψυχής και μυαλού.
Σίγουρα το τι νιώθει η κάθε ψυχή, είναι αυστηρά προσωπικό και έχει να κάνει με τις εμπειρίες που κουβαλά.
Το ίδιο όμως δεν ισχύει και για το μυαλό(θα προτιμούσα το νου); Η επεξεργασία των δεδομένων που πραγματοποιεί ο νους, δεν έχει να κάνει και με τις μέχρι σήμερα εμπειρίες του, αλλά και από αρκετούς ακόμα παράγοντες, όπως π.χ. ηλικία, τόπος κατοικίας, επίπεδο μόρφωσης κλπ ;
Αυτό που πιστεύω για την κάθε Μύηση, είναι ότι απευθύνεται στην ψυχή και όχι στο νου. Η ψυχή παίρνει το μάθημα, δίνει την εντολή στο νου, ο οποίος ενεργεί μέσω της συνείδησης. Όσο το κάθε άτομο πλησιάζει προς το Φως ή προς την Ανατολή εάν προτιμάς, τόσο πιο δύσκολο είναι ο νους να μπορεί να αντιληφθεί κάποιες καταστάσεις οι οποίες απλά είναι πέρα από τις δυνατότητές του. Δυστυχώς ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει κάποιες συγκεκριμένες τεχνικές προδιαγραφές και δεν μπορεί να αντιληφθεί και να επεξεργασθεί κάποιες καταστάσεις. Αυτές βέβαια τις καταστάσεις τις αντιλαμβάνεται πολύ όμορφα και ωραία η ψυχή.
Άρα γι’αυτό τον λόγο επιμένω να μην δέχομαι τον χωρισμό ανδρών και γυναικών.



Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


Edited by - old tiger on 13/10/2003 14:50:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AION
Μέλος 3ης Βαθμίδας


753 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 14:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AION
quote:
Αυτό που πιστεύω για την κάθε Μύηση, είναι ότι απευθύνεται στην ψυχή και όχι στο νου. Η ψυχή παίρνει το μάθημα, δίνει την εντολή στο νου, ο οποίος ενεργεί μέσω της συνείδησης.

ΝΑΙ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 15:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Γιατί επιμένεις Κέλσε να επαναφέρεις το θέμα των γυναικών την στιγμή που και ο καθένας μας έχει τοποθετηθεί και ο φίλος Ράμογλου παρέθεσε επίσημη θέση μιας Στοάς και που ακόμη γυναίκες όπως η φίλη Ελπίδα και η φίλη Μάρα τοποθετήθηκαν για το θέμα; Κατά τα άλλα μιλάς ως ειδήμων για την μυητική αγωγή και ζητάς να επικεντρωθούμε στην ουσία της.

Είπαμε κάποιες Στοές δεν δέχονται γυναίκες και εξηγήσαμε τους λόγους.Παρεούλα τους είναι, όποιον θέλουν δέχονται για να χρησιμοποιήσω τον δικό σου όρο. Κι εσύ στην παρεούλα σου δεν τους δέχεσαι όλους. Υπάρχουν άλλες παρεούλες, Στοές, που δέχονται γυναίκες. Η κάθε Στοά ισχυρίζεται ότι εξασκεί ορθά τον Τεκτονισμό. Άρα όποιος θέλει συμμετέχει είτε άντρας είτε γυναίκα. Ας το τελειώσουμε αυτό το θέμα.

Ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΕΚΤΩΝ. Από τους πραξικοπηματίες ήταν ο Παττακός μόνο. Και μάλιστα εκείνη την εποχή η Στοά απαγόρευσε την συμμετοχή στις εργασίες της, όλων όσων κατέλυσαν το Σύνταγμα. Ο υποψήφιος σημειωτέον δηλώνει ότι σέβεται τους νόμους και το Πολίτευμα και ο νεόφυτος ορκίζεται ότι θα το πράττει!

Φίλε Αίον θέλω να σου ζητήσω συγγνώμη αν σε έθιξα και να πω ότι πιστεύω στις διαλεκτικές ικανότητές σου. Άφησε τες να φανούν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 16:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλησπέρα σε όλους...

Αποφεύγω τις ΕΠΙΦΑΣΕΙΣ καλέ μου φίλε Ωάννες, όπως ο διάολος το λιβάνι...
Πραγματικά σας θεωρώ ΦΙΛΟΥΣ...
Γι'αυτό και ΣΥΖΗΤΩ μαζί σας και ανταλλάσω απόψεις για ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ θέματα και ΕΠΙΜΕΝΩ στην ΟΥΣΙΑ και όχι στα ΣΤΕΙΡΑ ΤΥΠΟΛΑΤΡΙΚΑ ΤΕΛΕΤΟΥΡΓΙΚΑ ΤΥΠΙΚΑ...
Φυσικά είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ για το ΤΙ θεωρώ ΟΥΣΙΑ...
Και ναι για μένα είναι η ΜΥΗΣΗ...
Συμπαθάτε με αν σας "στεναχωρώ"...
Ο "Ειδήμων" - "Δαήμων" δηλαδή ο ΔΑΙΜΩΝ του Σωκράτρη του Μέγιστου Διδάσκαλου δεν ασχολήθηκε με "τυπικά" αλλά με ΜΥΗΣΗ...
Τη ΜΥΗΣΗ που είναι η οδός που άγει τη ΜΥΟΥΜΕΝΗ ΨΥΧΗ στο να ΤΑΥΤΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝ ΥΜΙΝ ΔΑΙΜΟΝΙΟ...

Φίλε μου DrumX13, τα έχουμε ΞΑΝΑΠΕΙ στα περί ΨΥΧΗΣ, άρα είναι επόμενο να ΘΕΩΡΕΙΣ πώς αυτό που ΜΥΗΤΑΙ είναι το ΜΥΑΛΟ, ο ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΣ του Ανθρωπίνου 'Οντος...
Φυσικά έτσι όπως τα οριοθετής τα πράγματα, η ΜΥΗΣΗ κατ'εσέ είναι μια ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΣΘΕΣΗ ΓΝΩΣΗΣ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΜΑΣ...
Ε, τότε ΓΙΑΤΙ μυούμαστε και δε καθόμαστε στην αναπαυτική πολυθρονίτσα μας, στην "οικεία του σπιτιού μας" να πάρουμε ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ σε "μυητικό τυπικό", να το ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ, να το ΕΜΠΕΔΩΣΟΥΜΕ, να το ΠΑΠΑΓΑΛΙΣΟΥΜΕ δηλαδή και έτσι να φτάσουμε σε ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΥΗΤΙΚΟ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ;;;;
Πιό εύκολα δε θα ήταν τα πράγματα έτσι βρέ αδερφέ;;;;

Φίλε μου, η ΜΥΗΣΗ είναι για τη ΨΥΧΗ, αλλά ΕΝ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΥ...
Παράδειγμα...
Το να σου δείξω π.χ το ΚΟΡΥΜΒΟ (μιάς και ομιλούμε για τέκτονες) και να μου απαντήσεις ότι είναι το σχοινί που "συμβολίζει" την ΕΝΩΣΗ ε δε μου λές και τίποτα "καινούργιο"...
ΑΝ ΟΜΩΣ μου πείς ότι: "ξέρεις, αυτό που οι Τέκτονες αποκαλλούν ΚΟΡΥΜΒΟ, και που "συμβολίζει" την ΕΝΩΣΗ, είναι μια ΑΛΛΗΓΟΡΙΑ του ΑΡΓΥΡΟΥΝ ΣΧΟΙΝΙΟΥ που ΕΝΩΝΕΙ την ΨΥΧΗ με το ΦΥΣΙΚΟ ΜΑΣ ΣΩΜΑ" θεωρώ ότι ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ "μου απαντά" η ΜΥΟΥΜΕΝΗ ΨΥΧΗ και όχι ο ΓΕΜΑΤΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟΣ...

Αυτή την οπτική μπορώ να σας παραθέσω...
Τώρα το ΑΝ ή ΟΧΙ ο Παπαδόπουλος (αλήθεια αυτός με τα μπισκότα;;;) ήταν ή όχι Τέκτονας, εμένα δε με απασχολεί ουδόλως...
Ο φίλος Παλαιότιγρης με κάλυψε πλήρως....

Βλέπεις φίλε μου Ωάννες...
Αυτή είναι η ΟΥΣΙΑ για μένα...
Και ΞΑΝΑΛΕΩ, είναι πρός τιμή σου το να ΠΑΡΑΔΕΧΕΣΑΙ το λόγο που θα σε καρτούσε μακριά απο μια Στοά με γυναίκες...
Τουλάχιστον είσαι ΕΙΛΗΚΡΙΝΗΣ...

Σε ότι με ρωτάς φίλε μου FM για το λόγο που ΞΑΝΑΓΥΡΝΩ εκεί, είναι γιατί εσύ είπες πώς ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ οι Στοές που μετέχουν γυναίκες, πράγμα που απο την ΟΠΤΙΚΗ ΜΟΥ είναι λάθος...
Θα μπορούσες να έλεγες πώς εμείς στον Αμιγή, θεωρούμε ότι μας ενοχλούνε να τις βλέπουμε στα πόδια μας ανάμεσα...
Σκοπός της γυναίκας είναι η ποδιά της κουζίνας και ΟΧΙ το περίζωμα του τέκτονος...

Μη το γυρνάμε αλλού το πράγμα...
Είπαμε η ΨΥΧΗ ΜΥΗΤΑΙ και η ΨΥΧΗ δεν έχει φύλο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ φίλε μου Αίον, καμία υπόνοια ότι μιλάς με εμπάθεια...
Αλλά ΚΑΙ εμένα μου αρέσει ο ΓΟΝΙΜΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ...
Εκείνος ο Διάλογος που ο παρατηρητής του να μπορέι να κερδίσει κάτι και αυτό ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι το ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ή ΗΤΑΝ ΤΕΚΤΟΝΑΣ...
Τι λές και εσύ φίλε μου;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FM
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 17:58:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FM

Φίλε Κέλσε,
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί έχεις τέτοια αντιπάθεια προς τον Αμιγή Τεκτονισμό. Γιατί δεν αρκείσαι σε αυτά που είπαμε προγουμένως για την ελευθερία του καθενός να κάνει "παρεούλα" με όποιον θέλει;Γιατί δογματίζεις;Γιατί μπλέκεις την Αλχημεία και την Αφροδίτη με τον ορθό Λόγο και τον Γαλιλαίο; Αποφάσισε! Ή το ένα ή το άλλο.

Τι θέλεις να κάνουμε δηλαδή; Να υποχρεώσουμε τον Τεκτονισμό να δεχθεί γυναίκες με το ζόρι;

Από πού αντλείς την πληροφόρηση που έχεις για τον Τεκτονισμό; Είχες μπει σε κάποια Στοά όπως αφήνεις να εννοηθεί; Και αν ναι και έφυγες γιατί απογοητεύτηκες, ευθύνεται ο αμιγής Τεκτονισμός για αυτό;

Ειλικρινά ,με έχεις μπερδέψει με τον Συγκρητισμό των εννοιών που χρησιμοποιείς. Προσπάθησε να τα ξεδιαλύνεις τα πράγματα και πάρε έναν δρόμο, όποιον σου κάνει καλύτερα. Μην ζητάς από τους άλλους να αλλάξουν τον δρόμο τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 20:34:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Αγαπητέ Kelsos το οτι τόνισα το «κατ' ουσίαν και όχι κατ' επίφασιν» δεν ήταν σε καμιά περίπτωση αιχμή ή υπονοούμενο, αν θεωρήθηκε ως τέτοιο. Και γιατί να είναι; Ήταν μια ειλικρινής δήλωση λόγω του γεγονότος οτι και ως φίλο σε θεωρώ και σε εκτιμώ τόσο από τις συζητήσεις μας εντός forum όσο και εκτός.

quote:
Στα πλαίσια αυτής της εξέλιξης όλοι μας πρέπει να ξεπεράσουμε τα πάθη μας και τα ελαττώματά μας

Προσωπικώς, δεν θεωρώ ελάττωμα το να μου αρέσει μια ωραία γυναίκα.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 21:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Επειδή νομίζω πως αρκετά αναλωθήκαμε στο Αμιγής VS Μικτός (που κατ' εμέ δεν έχει και νόημα), λέω να ξεκινήσουμε μια συζήτηση σε σχέση με τις διάφορες θεωρίες περί της καταγωγής του Ελευθεροτεκτονισμού.

Έχουν, κατά καιρούς, διατυπωθεί πολλές θεωρίες, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο τεκμηριωμένες. Στοιχεία όπως η τεκμηριωμένη ιστορική έρευνα και η αμερόληπτη κρίση είναι απαραίτητοι οδηγοί οποιουδήποτε επιχειρήσει να κάνει έρευνα και σίγουρα δεν είναι εύκολο γιατί κανένας δεν έχει γνώση των ίδιων ακριβών ιστορικών στοιχείων ούτε και έχουν όλοι αμερόληπτη διάθεση.

Από όσα κατά καιρούς έχω διαβάσει και απο πηγές που έχω κατορθώσει να μαζέψω, περί των όσων έχουν διαμορφώσει τον Παγκόσμιο αυτό θεσμό, οι κυριότερες θεωρίες καταγωγής είναι οι εξής:

- Ναΐτες Ιππότες
- Αρχαία Μυστήρια
- Αλχημιστές
- Μεσαιωνικές οργανώσεις τεχνιτών
- Καββαλιστές
- Stewart
- Sir Christopher Wren
- Desaguliers
- Ρωμαϊκά Κολλέγια τεχνιτών
- Σταυροφόροι
- Πατριαρχική Ιουδαϊκή θρησκεία

Τί λέτε; Ξεκινάμε μια συζήτηση σε ιστορική βάση, όσο τουλάχιστον μπορούμε ;


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 22:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Για να κάνουμε μερικές ενδιαφέρουσες εξισώσεις με βάση τα στοιχεία του Oannes:

Πατριαρχική Ιουδαϊκή θρησκεία+Αρχαία Μυστήρια=Α
Σταυροφόροι+Ναϊτες Ιππότες=Β
Αλχημιστές+Καββαλιστές=Γ
Ρωμαϊκά κολλέγια τεχνιτών+Μεσαιωνικές οργανώσεις τεχνιτών=Δ
Desaguliers+Sir Christopher Wren+Stewart (Stuarts)=Ε

Έχουμε λοιπόν:
Α:Β=Γ
Γ+Δ+Ε=Τεκτονισμός!
Μπερδευτήκατε;

Βέβαια λείπουν βασικά μέρη όπως: Αιγυπτιακά Μυστήρια, Invisible College, Royal Society, και Ροδόσταυροι.

Σημείωση: Οι Sir Christopher Wren και John Desaguliers ήταν μέλη της ομάδας Invisible College (η dream team των φιλοσόφων κ' επιστημόνων του Μεσαίωνα που αργότερα μετονομάστηκε σε Royal Society)

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 22:57:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
quote:
Βέβαια λείπουν βασικά μέρη όπως: Αιγυπτιακά Μυστήρια, Invisible College, Royal Society, και Ροδόσταυροι.

Ευχαριστώ για τις συμπληρώσεις Oculatis Abis

Σε ό,τι αφορά τους Ροδόσταυρους... Διωκόμενες ομάδες Ναϊτών (από τους Αγγλους) κατέφυγαν στη Σκωτία όπου βρήκαν καταφύγιο και πήραν μέρος στους πολέμους στο πλευρό του Robert Bruce. Μετά την νίκη του ο Bruce ίδρυσε Ιπποτικό Τάγμα, το Βασιλικό Τάγμα της Σκωτίας και απένειμε στους Ναΐτες τον Βαθμό του Σκώτου Ιππότη. Ο Βαθμός ονομάστηκε Rosy Cross απο το χρώμα του εμβλήματος του Σταυρού και του Ρόδου. Ο Σταυρός ήταν έμβλημα των Ναϊτών και το Ρόδον των Καθολικών βασιλιάδων της Σκωτίας. Ο σημερινός Βαθμός του Ιππότη Ροδόσταυρου, ο 18ος του Σκωτικού Τύπου θεωρείται κατ' εξοχήν Χριστιανικού περιεχομένου γι αυτό και ορισμένες Τεκτονικές δυνάμεις αποκλείουν απο αυτόν κάθε μη Χριστιανό.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 13/10/2003 23:10:36

Edited by - Oannes on 13/10/2003 23:12:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 23:03:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Φίλε Oannes πιστεύω πως τα παραπάνω στοιχεία-πηγές που έδωσες, στο σύνολό τους αποτελούν το πραγματικό υπόβαθρο του Τεκτονισμού.

Πριν αρχίσω τη σχετική έρευνα στο θέμα πάντα έλεγα ότι η ερμηνεία του Τεκτονισμού από το βιβλίο του Λυκείου δε μου κάθονταν καλά. Να που βγήκα σωστός...

Sub rosaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oculatis Abis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2003, 23:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oculatis Abis
Ήθελα να σας αναλύσω το συλλογισμό των "εξισώσεών" μου:

Η Πατριαρχική Ιουδαϊκή θρησκεία και τα Αρχαία Μυστήρια δημιούργησαν ένα συγκεκριμένο τρόπο σκέψης και άποψης περί του Θεού και πως τον κοινωνούμε.

Οι Σταυροφορίες γέννησαν τους Ναϊτες Ιππότες. Με την ευκαιρία να θυμίσω πως όλες οι Σταυροφορίες οργανώθηκαν, προωθήθηκαν και χρηματοδοτήθηκαν από οικογένειες Άγγλων και Σκώτων ευγενών που θεωρούσαν ότι ήταν απόγονοι του Δαυίδ και του Ααρών με ενδιαφέρουσες προεκτάσεις στη γενεαλογία αίματος του Ιησού τόσο πριν, όσο και μετά τον Ιησού...(οικογένειες Rex Deus) και προσπάθησαν μέσω των Σταυροφοριών να "επανεγκατασταθούν" στα πάτρια εδάφη τους.

Οι Ναϊτες Ιππότες δημιούργησαν ένα σύστημα πίστης που περιείχε Ιουδαϊκά και Αιγυπτιακά λατρευτικά στοιχεία.

Κατά το Μεσαίωνα ήταν στο προσκήνιο οι θεωρίες των Καββαλιστών και των Αλχημιστών (που εκείνη την εποχή αποτελούσαν το μόνο Φως στο Χριστιανικό σκοτάδι του Μεσαίωνα) που σχετίζονταν άμεσα με τις Ροδοσταυρικές θεωρίες (παράλληλα μεγάλο ρόλο έπαιξε και ο Μέγας Dr John Dee ). Το σύνολο αυτών των θεωριών και αντιλήψεων εκφράστηκε μέσα από μια καταπληκτική ομάδα επιστημόνων, ιατρών, αλχημιστών, φιλοσόφων πολιτικών και καλλιτεχνών με την ονομασία Αόρατο Κολλέγιο (Invisible College). Το Αόρατο Κολλέγιο υπήρξε ο πρόδρομος της Βασιλικής Ακαδημίας (Royal Society) που είχε ανάλογα ενδιαφέροντα με το Αόρατο Κολλέγιο (ααχ, εκείνες πρέπει να ήταν καταπληκτικές εποχές...).

Όπως προανέφερα, οι Sir Christopher Wren και John Desaguliers ήταν μέλη της ομάδας Invisible College, ενώ οι Stewarts (αργότερα Stuarts) απετέλεσαν τους πρώτους πυλώνες του Τεκτονισμού στη Σκωτία με βαθύτατες επιρροές από τις Ναϊτικές θεωρίες και αντιλήψεις που πλέον είχαν διαδοθεί ευρέως στη Σκωτία.

Έτσι οι ΝαΊτες Ιππότες ένωσαν τις αντιλήψεις τους με εκείνες των Αλχημιστών και των Καββαλιστών στην ομάδα Αόρατο Κολλέγιο και απ' όλα αυτά προήλθε η ιδέα του Τεκτονισμού που πρωταρχικά εκφράστηκε-ενσαρκώθηκε στις οικοδομικές ομάδες της Αγγλίας. Βέβαια η ιδέα της "οικοδόμησης" αναλύθηκε πιο πάνω.

Ελπίζω να συμπληρώσετε-διορθώσετε κι εσείς μερικά στοιχεία.

Sub rosa

Edited by - Oculatis Abis on 13/10/2003 23:47:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 00:32:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13
Πιστευω οτι στον Τεκτονισμο του σημερα καμια λεξη δεν ειναι τυχαια και καμια φραση δεν μπηκε εκει κατα λαθος.

Παρατηροντας το site της ΕΜΣτΕ και συγκεκριμενα της σφαιρες της γης και του ουρανιου θολου μου ερχεται το ερωτημα.
Ποτε μπηκαν αυτα τα δυο αντικειμενα στον Τεκτονισμο αφου απο την μια ειναι παναρχαιος και απο την αλλη ειδαμε την γη ως σφαιρα μολις τον 20 αιωνα;

Υπθετω λοιπον προσπαθοντας να ξεδιαλυνω το οποιο "μυστηριο" οτι ο Τεκτονισμος Υιοθετοντας τα ποιο "φωτεινα" μυαλα ανα του αιωνες της υπαρξης του ηρθε πολυ κοντα σε ολες τις καινουργιες Ιδεες και θεωριες .

Οι Ιδεες αυτες που υπηρξαν αλλα και αυτες που θα υπαρξουν ειναι βασισμενες σε αληθειες καθως δεν υπαρχει παρθενογενεση.

Αληθειες που βρισκονται σκορπιες στους αιωνες και στα διαφορα ταγματα μεταξυ των οποιων και τα ταγματα ή κινηματα ή δογματα που αναφερει ο φιλος Oannes.

Κατα συνεπεια ΙΣΩΣ ειναι ατοπο να ψαχνουμε να βρουμε μια ενδεχομενη συνεχεια του Τεκτονισμου ανα τους αιωνες για τους οποιους λογους και ισως θα ηταν καλυτερα να τον δουμε ως μια προσπαθεια συλογης αυτης της σκορπιας αληθειας που καποιοι την λενε και "χαμενη γνωση".

Ολη αυτη η διαδικασια ονομαζεται και αναζητηση της αληθειας.

Οι λεξεις αποκτουν νοημα.

Αν καποιος παρατηρει μονο τα λεγομενα των τεκτονων ή μαθαινει καποια πραγματα απο σκορπια βιβλια και αποσπασματικα ισως να φτασει στο συμπερασμα οτι υπαρχει μια συνεχεια του Τεκτονισμου ανα τους αιωνες και οτι ο Τεκτονισμος επηρεαστικε ή επιρεαζεται απο αυτα τα ταγματα

ακομα ισως καποιος πεο οτι αποτελει συνεχεια -προερχεται αυτων των ταγματων.

Ισως να ειναι και ετσι δεν θα πω εγω οτι καποιος κανει λαθος.

Απλα.... πιστευω οτι ως συλεκτες της σκορπιας αληθειας οι τεκτονες ψαχνουν για αυτην και την βρισκουν και σε αυτα τα "μερη" αλλα οχι μονο εκει.


Αυτην την μορφη της συλογης της σκορπιας αληθειας ο Τεκτονισμος την αποκτησε- υποθετω- με την εισοδο στην στοες των θεωρητικων Τεκτονων
καθως ποιο πριν θα μπορουσαμε να πουμε οτι τα θεματα που αφορουσαν του οικοδομους ηταν ποιο συντεχνιακα. Με την εισοδο των Θεωρητικων....συνηθως φωτεινων μυαλων .... ισως τοτε να ξεκινησε η αναζητηση της αληθειας καθως και οι καθε λογεις ενδεχομενες επιροες του ελευθεροτεκτονισμου πλεον, απο ταγματα του παρελθοντος.


Οσον αφορα τα περι μυησεως της ψχς κλπ κλπ αγαπητε Κελσο....

Ο καθενας απο εμας δεχεται την οποια μυηση στους δεκτες του. Τα σημεια εκεινα που ειναι ξεχωριστα και μοναδικα για τον καθενα
Αυτοι οι δεκτες ειναι αναλογοι της μορφωσης, της παιδειας, των εμπειριων του καθενος.
Το τι νιωθει ο καθενας ειναι πρωσοπικη του εμπειρια κα αν επιθυμει να την μοιραστει καλως.... αν οχι παλι καλως.

Κατα συνεπεια μην τυποποιουμε καταστασεις οπως μυηση της ψχς... η μυηση του μυαλου.... η μυηση του σωματος.

Οταν μυησε... μυησε ολοκληρος.

και επιλεγεσαι με βαση των χαρακτηρα και το μυαλο σου... καθως κανεις δεν δυναται να γνωριζει την ψχ σου.

Παλι ομως αναφερω οτι αυτα ειναι αποψεις μου και επειδη πιστευω οτι υπαρχει χαμενη γνωση δεν μπορω να κρινω ποιος κανει λαθος και ποιος εχει δικιο σε τετοια θεματα.

Αλωστε αυτα θα τα κρινει ο χρονος.

τα λεμε


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 09:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos
Καλημέρα σε όλους...

Φίλε μου Ωάννες, δεν έχω ΚΑΝΕΝΑΝ ΛΟΓΟ το να παρανοήσω τα όσα μου έγραψες και σε ευχαριστώ για την ΕΙΛΗΚΡΙΝΙΑ...
Και η δική μου απάντηση ήταν ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΗ, χωρίς επιφάσεις...

Αγαπητέ FM...
Πολύ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ακούγεσαι για πράγματα που ΑΓΝΟΗΣ, όχι εκ φύσεως αλλά εκ θέσεως...
Μην πετάς λοιπόν κανενός είδους πυροτέχνημα...
Δεν έχει θέση στη συζήτησή μας...
Κάνε έναν κόπο (μικρό ή μεγάλο ΕΣΥ θα το κρίνεις) και διάβασε τις απόψεις μου και τις τοποθετήσεις μου για τον ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ στο θέμα που βρίσκεται κλειδωμένο...

Διάβασες καλά τι έγραψα;;;
Μίλησα ΚΑΙ μιλάω για τον ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ και όχι για τις παρεούλες που έχουν δημιουργηθεί ΥΠΟ τη σκέπη του...
Παρεούλες που κάποιοι ΗΓΟΥΝΤΕ σε αυτές και φυσικά "τα μαλακά μόρια των ωπίσθιών τους" ΠΡΕΠΕΙ να έχει και μαι ΚΑΡΕΚΛΑ, ΘΡΟΝΟ, ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ για να κάθετε αναπαυτικά...
Τώρα ΑΜΙΓΗΣ λέγεται, ΜΙΚΤΟΣ λέγεται, ΣΟΥΔΙΚΟΣ λέγεται, ΜΕΜΦΙΣ ΜΙΣΡΑΗΜ λέγεται ή ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ, μου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ...

Αυτό για το οποίο ΣΥΖΗΤΩ, είναι ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ...
Και μιάς και θέλετε να πέσουμε στα μαλακά, η άποψή μου είναι πώς κρατά απο τους Ροδόσταυρους...
Και αυτοί, απο τους Ναϊτες...
Και οι Ναϊτές φτιάχτηκαν για κάποιο σκοπό...
ΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΤΗΚΕ ΤΟ ΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ΙΠΠΟΤΩΝ ΤΟΥ ΝΑΟΥ;;;

Παρεπιπτόντως, ΧΘΕΣ 13 Οκτωβρίου του έτους 1307, πρίν απο 696 χρόνια συνελήφθει ο 23ος και ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ Μέγας Διδάσκαλος των Ιπποτών του Ναού, ο Ζάκ Ντε Μολαί μαζί με άλλους 60 αδελφούς...
Τη συνέχεια, τη γνωρίζεται...

Φίλε μου DrumX13...
ΦΥΣΙΚΑ και όταν ΜΥΗΤΑΙ Η ΨΥΧΗ, μυήται ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΩΜΑ του Ανθρώπου...
Δε διαφωνούμε...
Διαφωνούμε στο λεπτό ΛΕΠΤΟΤΑΤΟ σημείου του ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΑΤ ΙΝΙΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, η Ψυχή ή ο Εγκέφαλος...
Σέβομαι την άποψή σου, αλλά δε μπορώ να την αποδεχθώ...
Συγγνώμη φίλε μου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 10:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes
Ας συνεχίσουμε την προσπάθεια να λύσουμε και τις εξισώσεις που ανέφερε ο φίλτατος Oculatis Abis

Πάμε στα Αρχαία Μυστήρια

Η Αίγυπτος θεωρείται οτι υπήρξε το λίκνο των αρχαίων μυστηρίων. Ο Αιγυπτιακός πολιτισμός μεταλαμπαδεύθηκε στην Μεσοποταμία και το Ιράν με τα εμπορικά καραβάνια και στην Κρήτη, τις Μυκήνες και την Φοινίκη με τις θαλάσσιες εμπορικές επικοινωνίες. Μαζί με τον Αιγυπτιακό πολιτισμό, μεταδίδονταν και τα Μυστήρια χαρακτηριστικό των οποίων ήταν το σύστημα της μύησης με σύμβολα και αλληγορίες.
Ο πρώτος βαθμός των Αιγυπτιακών μυστηρίων ήταν η μύηση στα μυστήρια της Ισιδας τα οποία γίνονταν στην Μέμφιδα. Ο Απουλήϊος («Μεταμορφώσεις») περιγράφει την μύησή του: «Επλησίασα τα όρια του θανάτου, έθεσα τον πόδα επι της ουδού της Περσεφόνης και επέστρεψα εκείθεν διελθών δι όλων των στοιχείων. Εν πλήρει μεσονυκτίω είδον τον ήλιο λάμποντα και πλησίασα τους θεούς κάτω και τους θεούς άνω και έστην πλησίον και ελάτρευσα αυτούς».
Ο δεύτερος βαθμός των Αιγυπτιακών Μυστηρίων ήταν η μύηση στα Μυστήρια του Σεράπιδος, τα οποία επίσης γίνονταν στην Μέμφιδα. Ο Απουλήϊος τα ονομάζει «νυχτερινά όργια του Σεράπιδος, ενός των υψίστων θεών» και αφήνει να εννοηθεί οτι αυτά αποτελούσαν την προπαρασκευή για την τελευταία και ύψιστη μύηση. Εξ αυτού εικάζεται οτι ο πρώτος βαθμός αναπαριστούσε την ζωή του Οσιρι, ο δεύτερος την δολοφονία του απο τον Τυφώνα και ο τρίτος και ύψιστος την επαναφορά στη ζωή.

Τον κεντρικό μύθο των Αιγυπτιακών Μυστηρίων (συμβολισμός θανάτου φύσεως τον χειμώνα και αναζωογόνηση την Ανοιξη) τον συναντάμε και στα Μυστήρια
της Δήμητρας στην Ελευσίνα,
των Καβείρων στη Σαμοθράκη,
του Διονύσου στην Αθήνα,
των Κορυβάντων στη Φρυγία,
του Μίθρα στην Περσία,
των Δρυιδων στη Γαλατία.

Αυτοί που θεωρούν επικρατέστερη την άποψη οτι ο Τεκτονισμός κατάγεται απο εκει έχουν βεβαίως το story του 3ου βαθμού στο μυαλό.
Αλλοι πάλι ισχυρίζονται οτι τα μεταξύ Αιγυπτιακών Μυστηρίων και Τεκτονισμού κοινά χαρακτηριστικά, αποτελούν διακοσμητικό μανδύα του δεύτερου με τον οποίο τον περιέβαλε ο Γαλλικός Τεκτονισμός μετά τις αρχαιολογικές ανακαλύψεις όσων συνόδευσαν τον Μ. Ναπολέοντα στην Αίγυπτο


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME

Edited by - Oannes on 14/10/2003 10:26:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

old tiger
Μέλος 3ης Βαθμίδας


507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2003, 16:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους old tiger
quote:
quote:
----------------------------------------------------------------------Οld Tiger

Στα πλαίσια αυτής της εξέλιξης όλοι μας πρέπει να ξεπεράσουμε τα πάθη μας και τα ελαττώματά μας
----------------------------------------------------------------------


Oannes

Προσωπικώς, δεν θεωρώ ελάττωμα το να μου αρέσει μια ωραία γυναίκα.



Και εγώ δεν το θεωρώ...
Το πρόβλημα είναι ότι πιάνεις μία φράση μου που έχει να κάνει με την εξελικτική πορεία του καθενός και την εξειδικεύεις στο θέμα των γυναικών.
Προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοώ και δυστυχώς δεν μπορώ να το αναλύσω περισσότερο

Δεν μου μένει τίποτα άλλο παρά να γυρίσω στην Σιωπή

Οσο για το θέμα Αμιγής Vs Μικτός με κάλυψε ο Κέλσος

quote:
Μίλησα ΚΑΙ μιλάω για τον ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ και όχι για τις παρεούλες που έχουν δημιουργηθεί ΥΠΟ τη σκέπη του...
Παρεούλες που κάποιοι ΗΓΟΥΝΤΕ σε αυτές και φυσικά "τα μαλακά μόρια των ωπίσθιών τους" ΠΡΕΠΕΙ να έχει και μαι ΚΑΡΕΚΛΑ, ΘΡΟΝΟ, ΠΟΛΥΘΡΟΝΑ για να κάθετε αναπαυτικά...
Τώρα ΑΜΙΓΗΣ λέγεται, ΜΙΚΤΟΣ λέγεται, ΣΟΥΔΙΚΟΣ λέγεται, ΜΕΜΦΙΣ ΜΙΣΡΑΗΜ λέγεται ή ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΤΑΙ, μου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ...

Αυτό για το οποίο ΣΥΖΗΤΩ, είναι ο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ...




Tiger! Tiger! burning bright
In the forests of the night,
What immortal hand or eye,
Dare frame thy fearful symmetry?
WILLIAM BLAKE


Edited by - old tiger on 14/10/2003 16:40:34

Edited by - old tiger on 14/10/2003 16:44:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy