ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί χρησιμότητας των Θρησκειών ...ο "λόγος"...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 20:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Εαρινέ, η ανθρωπότητα χρειάζεται γνώση, αλλά γνώση εμπειρική. Οτιδήποτε άλλο είναι άχρηστο. Τα βιβλία, οι υπολογιστές και οι τηλεοράσεις λειτουργούν απλά τρέφοντας το εγώ μας τον νου μας και τον ύπνο μας. Είναι παρα-φύση και δημιουργήθηκαν γιατί εξυπηρετούν τους παρα-φύση κόσμους που δημιουργήσαμε για τους εαυτούς μας. Αντικαθιστούν την πραγματική εμπειρία, αυτή που ζει ο άνθρωπος εκεί έξω στον κόσμο, με διανόηση και ψευτιά. Και εμείς το τρώμε το ψέμα και μας αρέσει, πολλοί μάλιστα το προτιμούν απ' τη πραγματικότητα.

Αυτή είναι η "ευτυχία" που γνωρίζουμε απο τη μήτρα μας και αυτό είναι το "μέλλον" που οραματιζόμαστε για τους εαυτούς μας: Μια διαδραστική οθόνη, ορμόνες για να μη παχαίνουμε, και μια κοπέλα ή πόρνη(ή και τα δύο εννοιολογικά) που θα κάθεται στο διπλανό μας κάθισμα, με μια μεγάλη γκάμα δονητών, για να αποδείξουμε πόσο ζώα είμαστε. Α, ξέχασα και χάπια νεότητας.

Αυτό είναι το μέλλον που κάποιοι οραματίζονται για τον εαυτό τους απ' ότι έχω καταλάβει. Αν έχουν κάνει καν τον κόπο να το οραματιστούνε δηλαδή, γιατί τουλάχιστον σε αυτό το σάιτ δεν έχω δει κανέναν να λέει ποιο ακριβώς θεωρεί ότι θα είναι το μέλλον μας. Αλλά όλοι ξέρουν πώς θα το πετύχουμε! Αν λέει αφαιρέσουμε αυτό, κάνουμε εκείνο και ράψουμε το άλλο, θα πετύχουμε! Τώρα.. το τι θα πετύχουμε δεν μας απασχολεί και τόσο. Ξέρουμε δηλαδή τον δρόμο, απλά δε ξέρουμε πού καταλήγει. Μπορεί στην Αλάσκα, μπορεί και στην Αφρική. Πάντως για τον δρόμο είμαστε σίγουροι!
(..να ναι καλά ο Προκρούστης)

quote:
Είμαστε και θα είμαστε εν πολλοίς υποκείμενοι και οροεξαρτώμενοι και θα παραμείνουμε έτσι ... "άνθρωποι" κατα το λεγόμενο και υπαγόμενοι σε νομοτέλειες εν τη γενέσει μας και δια βίου...εκει θα υπακούσουμε και θα υποταχθούμε αναπόφευκτα και δεν μπορούμε να είμαστε και επιπλέον δυστυχισμένοι , αρνούμενοι την φύση μας..!!!
Θέλουμε να έιμαστε παρα-φύση, φύση, ή υπερ-φύση τελικά εμείς οι άνθρωποι, μπορείς να μου το απαντήσεις αυτό φίλε Εαρινέ; Γιατι εγώ θεωρούσα ότι δεν γίνεται να είμαστε ταυτόχρονα και τα τρία, αλλά βλέπω ότι περισσότερος κόσμος θεωρεί ότι όλα χωράνε στο πουγκί. Δηλαδή λίγο ζώο(κατα προτίμηση γουρούνι) λίγο διανόηση και λίγο πνευματικότητα: όλα, λένε, χωράνε στο μαγικό πουγκί! Βοήθησε με να καταλάβω..

Και στο ζητάω αυτό γιατί πολύ σωστά λες, ότι ο άνθρωπος πρέπει να αποδεχτεί τη φύση του. Οπότε εύλογα και εγώ απορώ, ΠΟΙΑ φύση του; Την παρα-φύση, την φύση, η την υπερφύση; ή όλα αυτά μαζί; Και αν είναι όλα αυτά μαζί, τότε το ένα αναιρεί το άλλο ή συνυπάρχουν αρμονικά;
(υγ: Ναι! ο Προκρούστης είναι ο θεός μας!)


Ο άνθρωπος "κατα-την-φύση" είναι δημιουργημένος και "εν-τη φύσει" υπάρχει...και "εν-φύσει" είναι...το ερώτημα είναι -κατ'εμέ- πού ζεί???

Ζεί "κατα-την-φύση-του" ..???

Αν υποθέσουμε ότι η απάντηση είναι "Ναί" τότε αναπόφευκτα θα τεθεί το ερώτημα :"Απο που προκύπτει αυτό??? ...γνωρίζει εντελεχώς τα της φύσεως οριζόμενα...γνωρίζει πρωτίστως τον εαυτό του "ως-εκ-φύσεως-είναι"..."???

Γνωρίζει την σύστασή του και την δομή της???

Αν "ναί" , τότε μέλλεται να δεχθούμε ότι γνωρίζω τον ενοικούντα-αυτόν καθ'ολοκληρίαν...και άρα ορίζει εντελεχώς όλες τις συνειδητές αλλα και ασυνείδητες διεργασίες και μηχανισμούς -του-...είναι έτσι..???

Προσωπικά , περισσότερο ως καρικατούρα του Θεάτρου σκιών μου προσ-ομοιάζει παρά σαν αυτάρκης οντότητα που αυτο-κινείται...

Η Ελευθερία που παγγίνως αναφέρεται ορίζεται απο την οδύνη της ανυπαρξιας της...και μόνο η ανάγκη για αέρα ή για τροφή...ή για έρωτα...ορίζει την εξάρτησή του μη-όντος....

Έχω την αίσθηση , ότι το ανθρώπινο ον , βρίσκεται εκτός αποστολής του , εκτός του δρόμου που θα το οδηγούσε στην συνεύρεσή του με τον εαυτό του .... πολύ δε περισσότερο με το περιβάλλον του και με τα υπόλοιπα όντα...στις ρίζες τους τα φυτά μπορεί να εμφανίζοντα αλλόκοτα και δυσάρεστα , όμως ενα άτομο με γνώση και πίστη στις δυνατότητές του θα τα οδηγήσει να δημιουργήσουν όμορφα άνθη και καρπούς , όπως ακριβώς και στην ζωή ...

Στο επίπεδο της ρίζας ίσως υπάρξουν δύσκολα συναισθήματα και αρνήσεις , που ωστόσο μπορούν να οδηγήσουν μέσω προσεκτικής καλλιέργειας σε μέγιστα επιτεύγματα και απολαύσεις...

Οι περισσότεροι απο μάς αποτυγχάνουμε να αναγνωρίσουμε πόσα οφείλουμε σε αυτούς τους βλαστούς των δυσκολιών...και τείνουμε να πιστεύουμε ότι το άγχος και ακόμα και αυτός ο φθόνος δεν έχουν τίποτα σοβαρό να μας διδάξουν -και κατηγοριοποιούν ανθρώπους- και σπεύδουμε να αφαιρέσουμε ως συναισθηματικά ζιζάνια..!!!

Το οτιδήποτε "Θετικό" μπορεί να προκύψει απο κάτι αρνητικό ... ΑΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΘΕΙ επιτυχώς...οι ρίζες είναι πάντα σκοτεινές και τα άνθη τρέφονται χάρις σε αυτές...και οι Διονυσιακές τελετές φανέρωναν την σκοτεινιά ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ την προσπάθεια για τον έλεγχό της και την καλλιέργειά της!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 21:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δρ, αλλα λογια ναγαπιομαστε ...
τι ειναι η λαγνεια ομως δεν μου ειπες ,,, επισης ακομη δεν μου εχεις πει ποιος οριζει ΤΙ ειναι λαγνεια και τι οχι ...

και ρωταω , εαν ειναι μια "φυσικη" λειτουργια του οργανισμου μας, θα συνεχισεις να την κατηγορεις ??? θα συνεχισεις να την θεωρεις εχθρο ??? γιατι αυτο ηταν το ερωτημα μου ... τα αλλα τα αφηνω δεν εχουν νοημα ... παραληρημα ... και για σωτηρα δεν εννοουσα ουτε τον χριστο ουτε τον βουδα ουτε κανεναν "δασκαλο" , εννοουσα τους πιστους ... και μπορει σημερα καποιος να μη διαβαζει αυτα που ΕΣΥ θες να διαβαζει (γιατι αραγε ? βοηθησαν ολα αυτα τα τελευταια 2000 χρονια ?? εκαναν καποιον καλυτερο ? εξαφανισαν τους πολεμους ? το μισος ? την λαγνεια ? δε σου περασε ποτε απο το μυαλο οτι ΑΥΤΑ ισως ευθυνονται ?) αλλα η κοινωνια εχει διαμορφωθει ακριβως απο αυτους τους πιστους και οι στρεβλωσεις ειναι αυτες που προκαλουν αυτο το αποτελεσμα ... για ριξε μια ματια ... οσο συμπιεζεις κατι τοσο ποιο κοντα στην εκρηξη φτανεις ... αυτο εγινε ... τεσπα... αστο δεν εχει νοημα ... εγω μια απορια ειχα γιατι ηθελα να μαθω τι βλεπεις ως εχθρο και τι οριζεις ως εχθρο ,,,, αλλα μας βγηκε τρεχα και γυρευε ΧΑΧΑΑ

νασαι παντα καλα !!!


[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 21:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KAΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ, ΓΕΜΑΤΟΣ ΥΓΕΙΑ ΚΙ ΕΥΤΥΧΙΑ!!!

Μπαγάσας - Νικόλας Άσιμος

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 21:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι όντως η θρησκεία αυτή που κρατά τον άνθρωπο πίσω;Θα μπορούσε μια θρησκεία που έχει ως Καινή της Διαθήκη ένα έργο που εξυμνεί την αγάπη να είναι τροχοπέδη για την εξέλιξη;Καλό θα ήταν να αναζητηθεί αλλού το πρόβλημα της οπισθοδρόμησης.

Δείτε το έτσι.Στον κόσμο που τα πάντα λύνονται πολιτισμένα με νόμιμες διαδικασίες,με διάλογο,με γνώση και ειρήνη,στον ίδιο κόσμο κυριαρχούν αρχές διαστροφής.Καχυποψία,μίσος,ανταγωνισμός μέχρις εσχάτων,φιλίες μέχρι αποδείξεώς τους ως εχθροτήτων,συμφεροντολογία(ακόμα και η γνώση για το σκοπό αυτό χρησιμοποιείται),ένας αγώνας δρόμου που ο άνθρωπος αναζητά την απόλυτη επιβολή στους άλλους.Το εγώ αντί για εμείς γίνεται εγωπάθεια,μια θέληση του ενός να μπει στο μάτι του αλλουνού και πάει λέγοντας....

Όλα αυτά λέτε να έγιναν χάρη στις θρησκείες;Τα επίσημα επικρατούντα δόγματα υπάρχουν κατά βάση και έχουν ισχή εδώ και 2000 χρόνια.Τα ανόσια που προανέφερα όμως υπάρχουν από γεννήσεως ανθρώπου θαρρώ.Άρα,εξέλιξη μηδέν.Κι αυτό συμβαίνει διότι ο άνθρωπος απέκτησε επιστήμη,γνώση,δύναμη,αυτοπεποίθηση απέναντι στο θείο.Ποτέ του όμως δεν απέκτησε το μοναδικό πραγματικό αγαθό που οδηγεί στην ανύψωσή του,το ήθος.Και η θρησκεία ίσως ήταν ένα από τα λίγα μέσα για να συγκρατηθεί η ανθρωπότητα από την κτηνωδία της.

Γιατί το ήθος είναι αυτό που διδάσκει κάθε θρησκεία(κάθε θρησκεία-ΟΧΙ ιερατείο).Αλλά μ'αυτά και μ'αυτά βρισκόμαστε στην αυγή του 2011 με τα ίδια πρωτόγονα χαρακτηριστικά σαν να μη πέρασε μια μέρα.Η καταστροφή στα Σόδομα και στα Γόμορα λέει αυτό το απλό,ότι μια κοινωνία χωρίς ήθος δεν μπορεί να σταθεί και καταρέει.Την καταστροφή κανονικά την επιτελεί ο άνθρωπος(και πολύ καλύτερα από τον θεό).Το αν τώρα μιλά η Π.Δ. για καπνούς και θειάφια στους ουρανούς είναι για εφέ κατ'εμέ και μόνο.

Η Αγία Γραφή είναι γεμάτη με ιστορίες ανθρώπων καλών που ανταμοίφθηκαν και κακών που βασανίστηκαν.Αν αυτό δε λέγεται δικαιοσύνη τότε τι λέγεται έτσι;Οι νόμοι της πόλης του ανθρώπου πάλι έχουν άλλη γνώμη....πολιτισμένη...Ο Άινσταιν νομίζω είχε πει ότι ο 4ος παγκόσμιος πόλεμος θα γίνει με ξύλα και πέτρες,πρωτόγονα,(όπως δλδ γίνονται και όλα τα άλλα στις μέρες μας,απλά χωρίς κάλυμμα).Ώρες ώρες σκέφτομαι πώς θα ήταν αν έφευγε αυτό το κάλυμμα πάνω από τον κόσμο,τα πράγματα σκλήραιναν,δεν δινόταν τόση σημασία στη ζωή μόνο και μόνο επειδή είναι ζωή(γιατί άλλο ζω και άλλο ζω έντιμα),και δοκιμαζόμασταν όλοι.

Τότε νομίζω ότι πολύ λιγότεροι θα απολαμβάνανε της εκτίμησης μας,πολύ λιγότεροι θα επιβίωναμε.Αυτοί που τώρα ζουν σε σκιές θα γίνονταν ήρωες και οι μάγκες θα χάνανε τη μαγκιά τους...

Τους χαιρετισμούς μου σε όλους!
Τις ευχές μου για το νέο έτος.
Θα τα ξαναπούμε.

Edited by - promitheus90 on 31/12/2010 21:39:41

Edited by - promitheus90 on 31/12/2010 23:35:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 21:26:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μολις πριν απο +/- 200 χρονια αρχισαμε να καταλαβαινουμε οτι ειμαστε ανθρωποι καθως μεχρι τοτε ειμασταν δημιουργηματα θεων
μολις πριν απο +/- 100 χρονια αρχισαμε να αναρωτιομαστε τι εχουμε "μεσα" τι ειναι ολα αυτα που νιωθουμε
μολις πριν απο +/- 50 χρονια αρχισαμε να διαβαζουμε το μεσα μας
μολις πριν απο +/- 30 χρονια αρχισαμε να ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ (ολοι μας και οχι μονο οι επιστημονες) για το "μεσα" μας και πλεον οταν μας σηκωνεται (τα αγορακια αλλα τα κοριτσακια ας σκεφτουν κατι αντιστοιχο) δεν κανουμε το σταυρο μας και δεν αρχιζουμε το μαστιγωμα ...

τι θελω να πω ? οτι μολις αρχισαμε να μπουσουλαμε στο "μεσα" μας στην "ψυχη" μας εαν θελετε , μολις τωρα ανακαλυπτουμε τον κοσμο που τοσα χρονια ειτε δεν ξεραμε οτι υπηρχε ειτε μας τον εκρυβαν ειτε μας τον παρουσιαζαν ως σατανα και διαλογο και κολαση ... ως μωρακια θα κανουμε και τις πατατες μας αλλα εχουμε ολο τον χρονο στην διαθεση μας να μεγαλωσουμε και να κανουμε το μεγαλο βημα ... να εξαφανισουμε ολους τους ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥΣ εχθρους μας !!!!

η θρησκεια ειχε και για την ωρα εχει επιλεξει τον ρολο της σκιας ... μας κρατα μεσα στην σπηλια της αγνοιας και μας λεει οτι εξω θα μας φαει ο λυκος .. μονο που καποιοι ηδη εχουν βγει εκει εξω και ειδαν το φως , ειδαν τον ανθρωπο ... η αντιστροφη μετρηση εχει αρχισει ... που θα βγαλει δε ξερω ... ευχομαι σε κατι "καλο" για ολους τους ανθρωπους ... αλλα ακομη ειναι νωρις να βγαλουμε συμπερασματα ...

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 22:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δρ, αλλα λογια ναγαπιομαστε ...

Ζητώ ταπεινα συγνώμη αγαπήτε Μακφορ μόλις ξαναδιάβασα με προσοχή το μήνυμά σου και διαπίστωσα ότι δεν εννοούσες(αυτό που περίμενα να εννοείς στο παρόν φόρουμ) αυτό που νόμιζα. Διαγράφω λοιπόν τα άσχετα σχόλια, και αφήνω ότι απαντά ακριβώς σε αυτό που αναφέρεις.

Είμαι λίγο βιαστικός και φουριόζος, θα απαντήσω εν καιρώ και στα υπόλοιπα ερωτήματα-παρατηρήσεις. Προτιμώ βέβαια να μη γράφω υπο πίεση, αλλά αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει άλλη επιλογή.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/12/2010 22:54:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2010, 23:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
και ρωταω , εαν ειναι μια "φυσικη" λειτουργια του οργανισμου μας, θα συνεχισεις να την κατηγορεις ??? θα συνεχισεις να την θεωρεις εχθρο ???
Ναι. Τη φύση μας υποχρεούμαστε να την παιδέψουμε, και εν τέλει να την αλλάξουμε.
Είναι πολύ απλό αυτό που λέω.
Λέω το εξής:
Αντί να αναπτύξουμε τόσο τη τεχνολογία που να μη χρειάζεται ούτε να τεντώνουμε το χέρι μας για να πιάσουμε το τηλεκοντρόλ, ας πάψουμε να είμαστε τεμπέληδες και ας μάθουμε να σηκωνόμαστε από την καρέκλα.
Αντί να λιγουρευόμαστε(σεξουαλικά) όλη την αττική όλη την Ελλάδα και γενικά όλο το σύμπαν, ας σταματήσουμε να καλλιεργούμε τις ζωώδεις ορμές μας, που δημιουργούνε τους βιαστές και γενικά τον ερωτικό ευτελισμό και τις ψυχολογογικές διαστροφές(όλοι σχεδόν έχουν πλέον από μια δύο ή τρεις χιλιάδες τέτοιες). Γιατί εκεί οδεύει η ανθρωπότητα σήμερα. Δίνει βέβαια έναν "επαναστατικό" αέρα στον ευτελισμό της, κάτι σαν τους χίπις, δηλαδή από τη μία μεριά είναι το κατεστημένο που "δεν επιθυμεί" (το κατεστημένο πάντα) να είναι οι άνθρωποι "ελεύθεροι" και από την άλλη μεριά, είναι οι επαναστάτες.. επαναστάτες των αντισυλληπτικών.
Για να καταλάβετε όμως τι εννοώ όταν μιλάω για επαναστατικό αέρα θα δώσω ένα παράδειγμα. Τις προάλλες άκουγα μια συζητηση μεταξύ ενός άνδρα και μιας κοπέλας. Ο μεν άνδρας λέει στη κοπέλα "Στο τάδε μέρος ξεπ...σες" και απαντάει εκείνη "Δεν γίνεται μόνο εσείς οι άνδρες να έχετε δικαίωμα σε αυτό ενώ εμάς της γυναίκες να μας βάζετε ταμπέλα"(περίπου αυτό, αλλά χωρίς την λέξη ταμπέλα). Έρχομαι λοιπόν σε αυτό που είπες, Μάκφορ, περι ταμπελοποίησης.

Αυτά τα περι ταμπελοποίησης δεν είναι η αιτία του προβλήματος(είναι προφανές άλλωστε αυτό) αλλά η αφορμή. Η αιτία κρύβεται στην καλλιέργια των ζωώδων τάσεων της φύσης, τις οποίες υποτίθεται ότι εκπολιτίσαμε, ή τέλος πάντων προσπαθούμε να εκπολιτίσουμε. (Σίγουρα όχι το ανάποδο πάντως)

Έμαθα για ένα πείραμα ας πούμε, στο οποίο μετρήθηκε η επιθετικότητα που ανέπτυσσαν παιδιά που μεγάλωναν χωρίς να έχουν επαφή με την τηλεόραση σε σχέση με αυτά που είχαν επαφή. Ε, όπως είναι ευνόητο, τα παιδιά που είχαν επαφή με τη τηλεόραση ανέπτυξαν πιο επιθετικές συμπεριφορές. Σκεφτείτε λοιπόν πόσες τέτοιες αρνητικές επιρροές δεχόμαστε -και έχουμε δεκτεί- από τον κόσμο που φτιάξανε οι άλλοι για εμάς και που μας τον μπουκώνουνε με το ζώρι: Αν δεν τον δεκτούμε δεν γίνεται να είμαστε κοινωνικά αποδεκτοί. Τη στιγμή λοιπόν που κάποιοι θεωρούν ότι κάνουν επαναστάση, επειδή κάνουν αυτό που τους λένε οι ορμές τους, κάποιοι άλλοι μας φορτώνουν ανελλιπώς και έντεχνα με υποσυνείδητα μηνύματα και περίεργες επιρροές.
Αυτό βέβαια, η υποσυνείδητη επιρροή, λειτουργεί σαν ναρκωτικό... δηλαδή αφού σου έχουν κάνει την πλύση εγκεφάλου, σε χώνουν στο κελί μιας φυλακής μαζί με τα ποντίκια και τους αρουραίους και εσύ λες.. Μα βρίσκομαι στο παράδεισο! Τι όμορφα που είναι τα κάγκελα και πόσο ζωηρό είναι το χρώμα των τείχων..

Αυτή η κατάσταση, του ευτελισμού των αξιών και του ανθρώπου, προωθείται, κατα τη γνώμη μου -ας με επαληθεύσουν τα γεγονότα- από τους σύγχρονους "μάγκες"(για να χρησιμοποιήσω τον Μακφορικό όρο ) αλλά αυτό στη δική μας εποχή είναι για τον λαό(..για τον εκάστοτε λαό που υπόκειται στην καθοδήγηση των "φωστήρων") τα ψιλά γράμματα.

Η επανάσταση είναι καλό πράγμα, είτε είναι εσωτερική είτε εξωτερική, αλλά άλλο έχω ανάγκη και κάνω επανάσταση και άλλο είμαι επαγγελματίας επαναστάτης και άλλο το "απλά κάνω ότι γουστάρω". Γιατί υπάρχουν πολλοί επανστάτες σήμερα που είναι επαγγελματίες με τη ψευδαίσθηση ότι είναι ερασιτέχνες... σημεία των καιρών.

quote:
τι θελω να πω ? οτι μολις αρχισαμε να μπουσουλαμε στο "μεσα" μας στην "ψυχη" μας εαν θελετε , μολις τωρα ανακαλυπτουμε τον κοσμο που τοσα χρονια ειτε δεν ξεραμε οτι υπηρχε ειτε μας τον εκρυβαν ειτε μας τον παρουσιαζαν ως σατανα και διαλογο και κολαση ...
Πράγματι μας έκρυβαν και μας κρύβουν πολλά.. και μας έβαλαν στο παιχνίδι των αντιθέτων, έβαλαν έναν καλό και έναν κακό και δημιουργησαν και πάλι μια τεχνητή σύγκρουση. Αυτή είναι η μέθοδός τους, δημιουργούν αντίθετα, αντίθετα που δεν εχουν κ αιτία ύπαρξης ουσιαστικά και μετά ο κάθε ανόητος πάει και παίρνει το μέρος του "σωστού", λες και υπάρχει σωστός σε ένα παιχνίδι που είναι εξ αρχής στημένο. Σήμερα πχ προσπαθούν να διαχωρήσουν φασίστες με αναρχικούς, Κνητες με φασίστες/αναρχικούς, χριστιανούς με αρχαιέλληνες, πιστούς με άθεους. Αυτός είναι ο τρόπος που δουλεύουν. Διαίρε και βασιλευε. Και όσο οι φασίστες τσακώνονται με τους Κνητες για το μεταναστευτικό και οι κνήτες με τους αναρχικούς και οι δεξιοί με τους κνήτες, ο Παπανδρεου πουλάει τα νησία μας.
Εις υγείαν...
quote:
βοηθησαν ολα αυτα τα τελευταια 2000 χρονια ?? εκαναν καποιον καλυτερο ? εξαφανισαν τους πολεμους ? το μισος ? την λαγνεια ? δε σου περασε ποτε απο το μυαλο οτι ΑΥΤΑ ισως ευθυνονται ?)

Ο έχων ώτα ακούει, ο έχων οπ΄ς βλέπει.. Σε έναν τυφλό που πεινάει, είτε του αφήσεις ένα πιάτο φαί στην άλλη άκρη του δωματίου είτε δε του αφήσεις καθόλου, είναι το ίδιο πράγμα. Ευτυχώς δεν είναι άπαντες τυφλοί.. (περισσότερα μπορείς να διαβάσεις εδώ: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10783&whichpage=2&ARCHIVE=

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/01/2011 01:13:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 00:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνια Πολλά σε όλους! Ας φέρει το επόμετο έτος μεγαλύτερη ελευθερία στους δεσμώτες..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 00:34:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνια Πολλά και Δημιουργικά σε όλους..Προπάντων με υγεία σε σάς και σε όλους Όσους αγαπάτε!!!

Νά'μαστε καλά να "πλακωνόμαστε"..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 00:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο όλα όσα έχουν ειπωθεί προηγουμένως φίλε Εαρινέ, νομίζω βγαίνει το συμπέρασμα ότι αν θέλουμε να είμαστε ελεύθεροι και ανεξάρτητοι τόσο απο δήθεν "φωστήρες" όσο και απο "μικροκομματικά οφέλη"(μεταφορικά: ως "κόμμα" εννοώ το σύνολο των "θέλω" μας) θα πρέπει να παιδεύσουμε σωστά τους εαυτούς μας (δεδομένου ότι το κράτος ούτε έχει τη διάθεση να μας παιδεύσει, ούτε και μπορέι να το κάνει τόσο καλά όσο εμείς). Οι θρησκείες κατα τη γνώμη μου έχουν πολύ ζουμί για όποιους τις μελετάνε, αρκεί να τις ΜΕΛΕΤΑΝΕ.
Το θέμα λοιπόν κατα τη γνώμη μου δεν είναι αν οι θρησκείες ανταποκρίνονται στο ύψος των περιστάσεων αλλά αν εμείς ανταποκρινόμαστε και έχουμε τη διάθεση να πειραματιστούμε και να αλλάξουμε, εφόσον είναι απαραίτητο, τον εαυτό μας. Οι θρησκείες, καθώς και οι Πλάτωνες, και οι Αριστοτέλιδες και οι Νίτσε δεν πρόκειται ποτέ να έρθουν σε εμάς, πρέπει εμείς να τους προσεγγίσουμε. Και ναι, η σοφία, η διαχρονική σοφία, υπάρχει και βρίσκεται σε μεγάλες ποσότητες διασκορπισμένη στις θρησκείες ανα τον κόσμο - αλλά και σε άλλα μέρη. Εμείς όμως τι κάνουμε; Την προσεγγίζουμε ή την κοιτάμε αδιάφορα κα στρίβουμε το κεφάλι;
Αυτές μπορούν να νοηματοδοτήσουν τη ζωή μας. Εμείς μπορούμε;
Εκεί παίζεται το παιχνίδι.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/01/2011 00:51:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 01:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απο όλα όσα έχουν ειπωθεί προηγουμένως φίλε Εαρινέ, νομίζω βγαίνει το συμπέρασμα ότι αν θέλουμε να είμαστε ελεύθεροι και ανεξάρτητοι τόσο απο δήθεν "φωστήρες" όσο και απο "μικροκομματικά οφέλη"(μεταφορικά: ως "κόμμα" εννοώ το σύνολο των "θέλω" μας) θα πρέπει να παιδεύσουμε σωστά τους εαυτούς μας (δεδομένου ότι το κράτος ούτε έχει τη διάθεση να μας παιδεύσει, ούτε και μπορέι να το κάνει τόσο καλά όσο εμείς). Οι θρησκείες κατα τη γνώμη μου έχουν πολύ ζουμί για όποιους τις μελετάνε, αρκεί να τις ΜΕΛΕΤΑΝΕ.
Το θέμα λοιπόν κατα τη γνώμη μου δεν είναι αν οι θρησκείες ανταποκρίνονται στο ύψος των περιστάσεων αλλά αν εμείς ανταποκρινόμαστε και έχουμε τη διάθεση να πειραματιστούμε και να αλλάξουμε, εφόσον είναι απαραίτητο, τον εαυτό μας. Οι θρησκείες, καθώς και οι Πλάτωνες, και οι Αριστοτέλιδες και οι Νίτσε δεν πρόκειται ποτέ να έρθουν σε εμάς, πρέπει εμείς να τους προσεγγίσουμε. Και ναι, η σοφία, η διαχρονική σοφία, υπάρχει και βρίσκεται σε μεγάλες ποσότητες διασκορπισμένη στις θρησκείες ανα τον κόσμο - αλλά και σε άλλα μέρη. Εμείς όμως τι κάνουμε; Την προσεγγίζουμε ή την κοιτάμε αδιάφορα κα στρίβουμε το κεφάλι;
Αυτές μπορούν να νοηματοδοτήσουν τη ζωή μας. Εμείς μπορούμε;
Εκεί παίζεται το παιχνίδι.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/01/2011 00:51:36


Κατ'αρχάς , να ξαναπώ και σε προσωπικό επίπεδο "Χρόνια Πολλά" Dr -my-...

Η Σοφία και η Γνώση -συμφωνώ- βρίσκεται παντού γύρω μας και μέσα μας , αρκεί να ψάξουμε και ενίοτε να σκάψουμε , αυτό ενδεχομένως να επιφέρει κούραση και πόνο , αλλα τίποτα στην ζωή δεν έρχεται απροϋπόθετα και χωρίς "κόστος-τίμημα"..εκτός και αν μας "κάτσει" κανα "λαχείο" ...εξάλλου η ζωή είναι κίνηση και δράση...η ακινησία ορίζει το αντίθετο τόσο σε πνευματικό ... όσο και σε σωματικό επίπεδο!!!

Νά'σαι πάντα καλά και "πανέτοιμος"!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 01:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν υποθέσουμε ότι η απάντηση είναι "Ναί" τότε αναπόφευκτα θα τεθεί το ερώτημα :"Απο που προκύπτει αυτό??? ...γνωρίζει εντελεχώς τα της φύσεως οριζόμενα...γνωρίζει πρωτίστως τον εαυτό του "ως-εκ-φύσεως-είναι"..."???


Αν "ναί" , τότε μέλλεται να δεχθούμε ότι γνωρίζω τον ενοικούντα-αυτόν καθ'ολοκληρίαν...και άρα ορίζει εντελεχώς όλες τις συνειδητές αλλα και ασυνείδητες διεργασίες και μηχανισμούς -του-...είναι έτσι..???

Προσωπικά , περισσότερο ως καρικατούρα του Θεάτρου σκιών μου προσ-ομοιάζει παρά σαν αυτάρκης οντότητα που αυτο-κινείται...

Η Ελευθερία που παγγίνως αναφέρεται ορίζεται απο την οδύνη της ανυπαρξιας της...και μόνο η ανάγκη για αέρα ή για τροφή...ή για έρωτα...ορίζει την εξάρτησή του μη-όντος....

Έχω την αίσθηση , ότι το ανθρώπινο ον , βρίσκεται εκτός αποστολής του , εκτός του δρόμου που θα το οδηγούσε στην συνεύρεσή του με τον εαυτό του .... πολύ δε περισσότερο με το περιβάλλον του και με τα υπόλοιπα όντα...στις ρίζες τους τα φυτά μπορεί να εμφανίζοντα αλλόκοτα και δυσάρεστα , όμως ενα άτομο με γνώση και πίστη στις δυνατότητές του θα τα οδηγήσει να δημιουργήσουν όμορφα άνθη και καρπούς , όπως ακριβώς και στην ζωή ...

Στο επίπεδο της ρίζας ίσως υπάρξουν δύσκολα συναισθήματα και αρνήσεις , που ωστόσο μπορούν να οδηγήσουν μέσω προσεκτικής καλλιέργειας σε μέγιστα επιτεύγματα και απολαύσεις...

Οι περισσότεροι απο μάς αποτυγχάνουμε να αναγνωρίσουμε πόσα οφείλουμε σε αυτούς τους βλαστούς των δυσκολιών...και τείνουμε να πιστεύουμε ότι το άγχος και ακόμα και αυτός ο φθόνος δεν έχουν τίποτα σοβαρό να μας διδάξουν -και κατηγοριοποιούν ανθρώπους- και σπεύδουμε να αφαιρέσουμε ως συναισθηματικά ζιζάνια..!!!


[ size=100][/size=100 ]


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/01/2011 01:19:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 01:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το οτιδήποτε "Θετικό" μπορεί να προκύψει απο κάτι αρνητικό ... ΑΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΘΕΙ επιτυχώς...οι ρίζες είναι πάντα σκοτεινές και τα άνθη τρέφονται χάρις σε αυτές...και οι Διονυσιακές τελετές φανέρωναν την σκοτεινιά ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ την προσπάθεια για τον έλεγχό της και την καλλιέργειά της!!!
Εδώ νομίζω τα μπερδεύεις λίγο, ή απλά ο λόγος είναι μπερδεμένος. Το αρνητικό δεν το καλλιεργούμε, αυτό δεν μας κάνει καλό. Είναι αλήθεια όμως ότι όταν ένα αρνητικό μας στοιχείο είναι πολύ πολύ μικρό χρειάζεται ειδική μεταχείρηση για να το βρεις..


Στο φυσικό κόσμο θα χρησιμοποιούσαμε μεγεθυντικό φακό ή και μικροσκόπιο για να το δεούμε..
Αλλα σε άλλους κόσμους ισχύουν άλλοι κανόνες.

Αν λοιπόν θέλουμε να δούμε κατι εξαιρετικά μικρό, θα πρέπει να ακολουθήσουμε την Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων.. πρέπει να πιούμε το μαγικό ελιξίριο που θα μάς κάνει τόσο μικρούς ώστε ακόμα και τα μικρά πράγματα -ακόμα και μια μικρή "σκιά" στον ψυχισμό μας- να μπορούμε να τα εντοπίσουμε και να τα δαμάσουμε. Αλλά για να τα πετύχουμε αυτό δεν αρκεί το ελιξίριο. Αν θέλουμε να γίνουμε τέλειοι, θα πρέπει να ακολουθήσουμε την Αλίκη σε όλο της τον δρόμο.. και να προσέχουμε να φοράμε πάντα το καπέλο μας.. και στο τέλος του δρόμου θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε τον μεγάλο δράκο του ψυχισμού μας, το εσωτερικό ζώο που είναι πηγή κάθε ζωώδους συμπεριφοράς.

Η ιστορία τελιώνει με την Αλίκη να έχει πάρει στα χέρια της τη ζωή της και μια νεογέννητη πεταλούδα να πετάει..

Αλλα είναι απλά μια ιστορία

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/01/2011 01:36:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 02:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου δοκτωρ,καλο,ζωηρο,υγιες και σοφοτερο το 2011.

Πηρε το ματι μου και κουρδισε την σκεψη μου,κανα δυο υπονοουμενα περι θεσεων μου,λανθασμενα και τεχνηεντως τεθεντα,παρ υμιν.

Μου ηρθε στο μυαλο,ενα φορτηγο που κουβαλαει τρυπες και το οδηγει ο γιατρος.Πισω ακολουθει ο Νικομαχος με το παπι και το φορτηγο καθε λιγο σηκωνει την καροτσα και ριχνει τρυπες,με την κρυφη ελπιδα,να πεσει μεσα το παπι.

Ποτε μιλησα δοκτωρ για πολιτισμενη κοινωνια?
Για νοητικα προηγμενη κοινωνια,ναι.
Που εδωσα λαβη ,να καταλαβεις οτι,δεν δινω σημασια σε φαινομενα πορνειας ανηλικων,παιδεραστειες.βιασμους κ.λ.π?

Ατυχης η παρομοιωση της κοινωνιας του Νικομαχου προς τον συνδικτυο makfor.Εχω μιλησει κατα των θρησκειων,ναι.Αλλα οχι για τα καλα και αγαθα που διδασκουν,αυτα τα ξεχωριζω και μονος μου.Για τον σκοταδισμο τους μιλω και για τον διαρκη τους φοβο,οτι η επιστημη καποτε θα τις εξοστρακισει και δεν θα μπορουν πλεον να διαφεντευουν την σκεψη του λαου με τον ουρανιο φοβο.

Γιατρε μου θα σου δωσω εδω ενα προφιλ μου και καθε φορα που θα γραφω κατι και επιθυμεις τον διαλογο,να το εχεις υπ οψιν.

Δεν ειμαι οπαδος καμμιας θρησκειας,

Δεν ειμαι οπαδος κανενος πολιτικου κομματος.

Δεν ειμαι οπαδος καμμιας πδοσφαιρικης ομαδος.

Εχω πολιτικα πιστευω,αλλα,δεν εκπροσωπουνται,ουτε εκπροσωπηθηκαν ποτε
απο κανενα κρατος,εθνος,φυλη,η ατομο τουλαχιστον δημοσιως.Ειναι στην ονειροχωρα.

Δεν ειμαι θιασωτης της βιας για κανεναν λογο,πλην της αυτοαμυνας.

Ακολουθω παντα το μη χειρον βελτιστον,ανεπηρεαστος απο συναισθηματα.

Σε μαχες ζωτικης σημασιας,μεταξυ λογικης και συναισθηματος,εποικρατει παντα η πρωτη.Τουλαχιστον μεχρι τωρα.


Σε θεματα πνευματικα,οπου υπεισερχονται πολλαπλες ερμηνειες και ειναι αδυνατον να αποδειχθουν,τηρω σταση αναμονης αποδειξεως του υπερ η κατα.

Και τελος αφηνω το κομματι,οπου γνωριζω οτι μειονεκτω και το πολεμαω,αλλα με νικαει.Δεν πρεπει να ειμαι,αλλα ειμαι.
Ειμαι ρατσιστης.Ρατσιστης ως προς την νοημοσυνη οχι το χρωμα του δερματος.Θεωρω οτι οι βλακες ειναι υπευθυνοι για τα δεινα που μαστιζουν την ανθρωποτητα.Βλεπω τον βλακα οπως ο φαρμερ της Λουιζιανα,τους μαυρους.Ειναι ελατωμα,το ξερω αλλα αμεσως σκεπτομαι οτι η βλακεια ειναι επιζημια και ξεσπαθωνω παλι.

Κανεις δεν ειναι τελειος και ετσι και εγω δεν ειμαι.


Δεν ξερω γιατι εβγαλα τον εσωκοσμο μου,δημοσια,σκεπτομαι να πατησω αποστολη,η διαγραφη του κειμενου.

Αλλα,ψεματα ειναι?Ο εαυτος μου ειμαι. αυτος ειμαι λοιπον.

Και τα γραπτα μου αναλογα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 11:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το οτιδήποτε "Θετικό" μπορεί να προκύψει απο κάτι αρνητικό ... ΑΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΘΕΙ επιτυχώς...οι ρίζες είναι πάντα σκοτεινές και τα άνθη τρέφονται χάρις σε αυτές...και οι Διονυσιακές τελετές φανέρωναν την σκοτεινιά ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ την προσπάθεια για τον έλεγχό της και την καλλιέργειά της!!!
Εδώ νομίζω τα μπερδεύεις λίγο, ή απλά ο λόγος είναι μπερδεμένος. Το αρνητικό δεν το καλλιεργούμε, αυτό δεν μας κάνει καλό. Είναι αλήθεια όμως ότι όταν ένα αρνητικό μας στοιχείο είναι πολύ πολύ μικρό χρειάζεται ειδική μεταχείρηση για να το βρεις..


Στο φυσικό κόσμο θα χρησιμοποιούσαμε μεγεθυντικό φακό ή και μικροσκόπιο για να το δεούμε..
Αλλα σε άλλους κόσμους ισχύουν άλλοι κανόνες.

Αν λοιπόν θέλουμε να δούμε κατι εξαιρετικά μικρό, θα πρέπει να ακολουθήσουμε την Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων.. πρέπει να πιούμε το μαγικό ελιξίριο που θα μάς κάνει τόσο μικρούς ώστε ακόμα και τα μικρά πράγματα -ακόμα και μια μικρή "σκιά" στον ψυχισμό μας- να μπορούμε να τα εντοπίσουμε και να τα δαμάσουμε. Αλλά για να τα πετύχουμε αυτό δεν αρκεί το ελιξίριο. Αν θέλουμε να γίνουμε τέλειοι, θα πρέπει να ακολουθήσουμε την Αλίκη σε όλο της τον δρόμο.. και να προσέχουμε να φοράμε πάντα το καπέλο μας.. και στο τέλος του δρόμου θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε τον μεγάλο δράκο του ψυχισμού μας, το εσωτερικό ζώο που είναι πηγή κάθε ζωώδους συμπεριφοράς.

Η ιστορία τελιώνει με την Αλίκη να έχει πάρει στα χέρια της τη ζωή της και μια νεογέννητη πεταλούδα να πετάει..

Αλλα είναι απλά μια ιστορία

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/01/2011 01:36:41


Καλημέρα και καλή χρονιά και πάλι dr ...

Δεν μπέρδεψα τίποτα φίλε μου και όλα έχουν έναν ειρμό ... μια λογική συνέχεια αλλα και "συνέπεια"...

Η ζωή "ρέπει" προς την διορθωτική διαδικασία φίλε μου και το ορθό ή καλό ή υγιές ή οτιδήποτε που καλλιεργεί την ευδαιμονία , θεμελιώνεται με την "σύλληψη" του αντιθέτου -εντός και εκτός μας- και κεί βρίσκεται το πρώτο "βήμα" για την προώθηση και καλλιέργεια του αντιθέτου...αποτελεί τον οδηγό και μας καλεί να παρατηρήσουμε αλλα και να αφουγκρασθούμε το ίδιο μας το είναι .... οι ρίζες του "κακού" αυτές -με την ανάλογη καλλιέγεια- και το μπόλιασμα της δικής μας "επιδραστικότητας" θα αποτελέσουν την βάση για την εμφάνιση υπέροχων ανθών και θα αποτελεί δικό μας έργο...

Η άγνοια και η αδυναμία -εκ των πραγματων- είναι καταστατικής φύσεως του ανθρώπου και που γίνεται πολύ πιο εμφανής και έκδηλη δια μέσου της εκπολιτιστικής διαδικασίας , φέρνοντας την ανθρώπινη οντότητα σε μια ανημπόρια μεγαλύτερη και επιφέροντας άσχημα συναισθήματα και "παθήσεις"...που επιδεινώνουν περαιτέρω ακόμα την ήδη άσχημη κατάσταση και τις ρίζες που προανέφερα , που αν δεν εστιάσουμε πολύ καλά , θα ριζώσουν ακόμα περισσότερο και θα μας "αγκαλιάσουν" απ'άκρου σ'άκρη....αλλα παράγοντας αγκάθια στην ζωή μας και όχι "άνθη" όμορφα και ευωδιαστά....

Πρώτα θα αναγνωρίσουμε το άσχημο και το κακό και μετά θα μπορέσουμε να συλλάβουμε και να καλλιέργήσουμε το όμορφο και το καλό φίλε μου...και ΟΛΑ ενυπάρχουν εντος μας...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 13:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ πολύ chaos magick διαβάζεις

Φίλε Νικόμαχε

quote:
Πηρε το ματι μου και κουρδισε την σκεψη μου,κανα δυο υπονοουμενα περι θεσεων μου,λανθασμενα και τεχνηεντως τεθεντα,παρ υμιν.

Μου ηρθε στο μυαλο,ενα φορτηγο που κουβαλαει τρυπες και το οδηγει ο γιατρος.Πισω ακολουθει ο Νικομαχος με το παπι και το φορτηγο καθε λιγο σηκωνει την καροτσα και ριχνει τρυπες,με την κρυφη ελπιδα,να πεσει μεσα το παπι.

Ποτε μιλησα δοκτωρ για πολιτισμενη κοινωνια?
Για νοητικα προηγμενη κοινωνια,ναι.


Θεώρησα, μιας και δεν ανέφερες πώς θεωρείς ότι είναι μια πολιτισμένη κοινωνία και επειδή αναφερθηκες όπως αναφέρεις σε μαι νοητικά αναπτυγμένη κοινωνία, ότι θεωρείς ότι μια κοινωνία που έχει αναπτυγμένες τις αρετές του μυαλού, είναι πολιτισμένη. Υπο αυτή τη λογική, έθεσα πολλές φορές το θέμα αυτό στον Μακφορ, το θέμα δηλαδή ότι μια νοητικά(κ τεχνολογικά) αναπτυγμένη κοινωνία(Νικομαχική κοινωνία) δεν είναι και πολιτισμένη. Άρα και το κριτήριο του νου και το κριτήριο της τεχνολογίας βγαίνουν απο το παιχνίδι, γιατί δε καθορίζουν το αν είναι πολιτισμένη μια κοινωνία. Άλλωστε το ένα είναι αποτέλεσμα του άλλου, δηλαδή η τεχνολογία αρχίζει να υπάρχει μέσω του νου.


quote:
Που εδωσα λαβη ,να καταλαβεις οτι,δεν δινω σημασια σε φαινομενα πορνειας ανηλικων,παιδεραστειες.βιασμους κ.λ.π?
Άυτά τα λεγα με τον Μακφορ και για τον Μάκφορ(όχι για σένα δηλαδή) αλλά αυτό το οποίο είπα για όλους ανεξαιρέτος είναι αυτό:
"Πώς είναι το μέλλον βάσει των δικών σας ισχυρισμών κ ιδεών;"
quote:
Ατυχης η παρομοιωση της κοινωνιας του Νικομαχου προς τον συνδικτυο makfor.Εχω μιλησει κατα των θρησκειων,ναι.Αλλα οχι για τα καλα και αγαθα που διδασκουν,αυτα τα ξεχωριζω και μονος μου.Για τον σκοταδισμο τους μιλω και για τον διαρκη τους φοβο,οτι η επιστημη καποτε θα τις εξοστρακισει και δεν θα μπορουν πλεον να διαφεντευουν την σκεψη του λαου με τον ουρανιο φοβο.
Δεν διαφεντεύουν όμως. Αν διαφέντευαν, ο δυτικός κόσμος πολύ απλά δε θα έκανε όλα αυτά τα οποία καθημερινά κάνει και μαθαίνουμε. Εκεί όμως που πράγματι διαφεντεύουν τέτοιοι φόβοι, σε τίποτα Ισλαμικές χώρες ή τριτοκοσμικές, η επιστήμη δε πρόκειται να πάει ποτέ -αλλά και να πάει κανείς δε θα τη καταλάβει.

Και σαν επιπλεόν απόδειξη ότι αυτό που λες δεν ισχύει-και το θεωρώ υποκρισία- σου λέω ότι η Ασία δεν έχει ιδέα για κόλαση και παράδεισο. Στην Κίνα πχ δεν έχουν καν θρησκεία. Άρα, ποιούς λες ότι διαφεντεύει η θρησκεία; Αναφέρεσαι ουσιαστικά στο δυτικό κόσμο, ο οποίος όμως στη πράξη, δείχνει πλήρη αδιαφορία και για σωτήρες και για σατανάδες.

Και προχωράω ακόμα παραπέρα και λέω ότι ο πόλεμος που γίνεται σήμερα κατα των θρησκειών(και που περιορίζεται στον δυτικό κόσμο ουσιαστικά γιατί στα υπόλοιπα μέρη είτε δεν υπάρχει κάποια θρησκεία είτε υπάρχει σε βαθμό που κανείς δε σηκώνει το κεφάλι και που ο κόσμος είναι εκ των πραγμάτων "βάρβαρος") είναι εκ του πονηρού, γιατί ενώ από τη μία κάνουν μια γενική επίθεση σε εκκλησίες και διαφθορά -και καλά- αυτό που πετυχαίνουνε είναι να απομακρύνουν τον κόσμο από τη σοφία. Για αυτο και σήμερα, αν βγεις στον δρόμο και κάνεις δυο ερωτήσεις, κανείς δεν ξέρει ούτε το ευαγγέλιο αλλά ούτε και τον Πλάτωνα και άλλους. Αυτά είναι τα αποτελέσματα του "εκπολιτισμού" που περνάμε τα τελευταία χρόνια -λόγω επιστήμης και ορθολογισμού πάντα- και έτυχε παράλληλα, λέω έεετυχε, σαν παραπλευρη απώλεια του εκπολιτισμού αυτού, να καλλιεργηθούν τα κατώτερα ένστικτα της βίας του σεξ κλπ. Όπως διαφαίνεται από τις πολιτισμένες ταινίες μας.


Θες και άλλη απόδειξη ότι οι θρησκείες δεν διαφεντεύουν, και ότι αυτός είναι ενας φτιαχτός και φανταστικός εχθρός; Πήγαινε αύριο στην εκκλησία. Εκεί θα δεις.. πέντε γριές; Μη σου και έξι. Τόσο μας διαφεντεύει η θρησκεία σήμερα.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/01/2011 13:58:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 14:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατρε μου θα σου δωσω εδω ενα προφιλ μου και καθε φορα που θα γραφω κατι και επιθυμεις τον διαλογο,να το εχεις υπ οψιν.

Δεν ειμαι οπαδος καμμιας θρησκειας,

Δεν ειμαι οπαδος κανενος πολιτικου κομματος.

Δεν ειμαι οπαδος καμμιας πδοσφαιρικης ομαδος.

Εχω πολιτικα πιστευω,αλλα,δεν εκπροσωπουνται,ουτε εκπροσωπηθηκαν ποτε
απο κανενα κρατος,εθνος,φυλη,η ατομο τουλαχιστον δημοσιως.Ειναι στην ονειροχωρα.

Δεν ειμαι θιασωτης της βιας για κανεναν λογο,πλην της αυτοαμυνας.

Ακολουθω παντα το μη χειρον βελτιστον,ανεπηρεαστος απο συναισθηματα.

Σε μαχες ζωτικης σημασιας,μεταξυ λογικης και συναισθηματος,εποικρατει παντα η πρωτη.Τουλαχιστον μεχρι τωρα.


Σε θεματα πνευματικα,οπου υπεισερχονται πολλαπλες ερμηνειες και ειναι αδυνατον να αποδειχθουν,τηρω σταση αναμονης αποδειξεως του υπερ η κατα.

Και τελος αφηνω το κομματι,οπου γνωριζω οτι μειονεκτω και το πολεμαω,αλλα με νικαει.Δεν πρεπει να ειμαι,αλλα ειμαι.
Ειμαι ρατσιστης.Ρατσιστης ως προς την νοημοσυνη οχι το χρωμα του δερματος.Θεωρω οτι οι βλακες ειναι υπευθυνοι για τα δεινα που μαστιζουν την ανθρωποτητα.Βλεπω τον βλακα οπως ο φαρμερ της Λουιζιανα,τους μαυρους.Ειναι ελατωμα,το ξερω αλλα αμεσως σκεπτομαι οτι η βλακεια ειναι επιζημια και ξεσπαθωνω παλι.

Κανεις δεν ειναι τελειος και ετσι και εγω δεν ειμαι.


Δεν ξερω γιατι εβγαλα τον εσωκοσμο μου,δημοσια,σκεπτομαι να πατησω αποστολη,η διαγραφη του κειμενου.

Αλλα,ψεματα ειναι?Ο εαυτος μου ειμαι. αυτος ειμαι λοιπον.

Και τα γραπτα μου αναλογα.



Πολύ σωστά εξηγήθηκες. Δυστυχώς έχω παρόμοιο ελάττωμα ρατσισμού και εγώ.. το έχουμε όλοι οι διανοητικοί άνθρωποι. Αλλά θυμάμαι τι είχε πει ο μεγάλος γκουρού(ο Χριστός μάλλον) στον Σιντάρτα, στο ομώνυμο βιβλίο του Χερμαν Εσσε, "Είσαι έξυπνος Σιντάρτα.. φυλάξου όμως από την πολύ εξυπνάδα"
Και κάτι παρόμοιο είχε πει και ο Gurdjieff για τον Aleister..

Ήθελα να προσθέσω Νικόμαχε, ότι το κόνσεπτ της Κόλασης και του Παραδείσου, που λειτουργεί πράγματι σε κάποιους ημι-πιστούς σαν υποσυνείδητη επιρροή, είναι πολύ μικρότερο πρόβλημα σε σχέση με όλες τις άλλες υποσυνείδητες επιρροές που δεχόμαστε μέσω των τηλεοράσεων και αφορούν τον φόνο, την πορνεία, την μοιχεία, την απάτη, και τα λοιπά. Επομένως από όλες τις επιρροές, η κόλαση και ο παράδεισος είναι το πρόβλημα; Μη σου πω ότι αυτά λειτουργούν ως αντίποδας για να αποτρέπονται εγκλήματα. Δεδομένων των άλλων επιρροών, δεν είναι κακό να υπάρχει ένας αντίποδας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/01/2011 14:14:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 14:37:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω δοκτωρ και απολογουμαι για τον κοπο της γραφης στον οποιο σε υπεβαλα.

Προσεχε Σινταρτα η πολλη εξυπναδα θα σε φαει...

Ναι ετσι ειναι γιατι η βλακεια ειναι απο ενα αγνωστο μεταλλο αδιαπεραστο ακομη.

Παντως θα συμφωνησεις οτι στο ρετιρε υπαρχουν μοναξιες!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 16:43:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω την αίσθηση , ότι ξεφύγαμε του θέματος...
Δεχόμαστε ότι ο χαρακτήρας αλλα και ο εν γένει κώδικας πεποιθήσεων που διαμορφώνει ένας άνθρωπος , μπορεί να αποτελέσει το "όπλο" εκείνο ή το μέσον αν θέλετε καλύτερα για την επίδραση του κάθε ανθρώπου στο περιβάλλον του αλλα και επί του ιδίου???

Απο το "τίποτα" όλα ασφαλώς κάτι είναι , ακόμα και απο μια ανυπαρξία θέσεως ζωής ή στάσης ζωής ακόμα και μια εσφαλμένη κάτι είναι ασφαλώς αλλα το ερώτημα αναμένει να απαντηθεί...

Οι Θρησκείες -μέχρι τούδε- θεωρούμε ότι δεν δοκιμάσθηκαν ως προς τα αποτελέσματά τους αλλα και την επίδραση που είχαν/έχουν στην ανθρωπότητα...θεωρούμε ότι δια μέσου των αποτελεσμάτων , ότι ειναι μείζονος σημασίας αλλα και αξίας και ότι -πλέον- δεν έχουμε την γνώση εκείνη που χρησιμοποιώντας την μπορούμε να σηκώσουμε -επιτέλους- άγκυρα- απο δεισιδαιμονίες και λαθεμένες πεποιθήσεις του χθές..???

Βιάζομαι τώρα και ελπίζω το βραδάκυ να μιλήσουμε πιο συγκεκριμμένα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 20:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
dr , οταν προσπαθουμε μεσα απο μια προταση να γενικευσουμε για ολο το κοσμο , νομιζω οτι ειναι λαθος , πχ οταν σου πω κραταω μαχαιρι , το να μου αναλυσεις την χημικη συσταση του μεταλου ή τα εσωτερικα προβληματα του τζακ του αντεροβγαλτη και να μας πεις οτι ειμαι δολοφονος μαζι με ολους οσους κρατανε μαχαιρι ... ενω εγω ο ερμος θελω να κοψω ενα κομματι βασιλοπιτα να σε κερασω ... μαλλον δεν βοηθαει σε τιποτα ...
οπως σου ειπα το πως βλεπω την κοινωνια τον ανθρωπο και ακομη εαν θες την πορνεια δεν εχει καμια μα καμια σχεση με αυτα που μου περιγραφεις ... απλα γιατι δεν σε ΡΩΤΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ πορνεια , αλλα για το τι ειναι ο εχθρος και γιατι νομιζεις οτι πρεπει να τον πολεμησεις , ειδικα εαν ειναι ενα φυσικο χαρακτηριστικο ... πχ εαν τα ματια σου βλεπουν αστερακια θα τα βγαλεις ??? ή θα προσπαθησεις να ζησεις με αυτα ? ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΑΣ αυτη ειναι η αποψη μου ... (και κοιτα τι γινεται , διαβαζω το παρακατω στο βιβλιο που πηρα ως δωρο για το νεο ετος σημερα το πρωι ... "Δεν πρεπει να προσπαθει κανείς να ξεριζώσει τα συμπλέγματα του , αλλα να ζει σε συμφωνία μαζι τους. Ειναι δικαιωματικα οι μαεστροι του κοσμου" ... Φροϋντ)
εαν η λαγνεια ειναι η τεστοτερονινησου που εχει χτυπησει κοκκινο τι θα κανεις θα κοψεις τα μπαλακια ??? πως θα την υποταξεις ? εαν δεν μειωθει δε θα καταφερεις τιποτα ... ακραιο και πολυ απλουστευμενο

αυτο δεν εχει καμια σχεση με τον βιασμο ,την πορνη και τον δολοφονο ... και πως το βλεπω ... την μονη σχεση που θα μπορουσε να εχει ειναι Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ στο τι ΟΔΗΓΕΙ στις παραπανω καταστασεις ωστε να βρεθει η φορμουλα μεσα απο την οποια θα μειωθουν ή θα εξαλιφθουν τα παραπανω , ειδες να γινεται αυτο τους τελευταιους αιωνες ? εγω απο τα ελαχιστα που εχω διαβασει εχω καταλαβει οτι εχει συμβει ακριβως το αντιθετο ... γιατι αραγε ??? τεσπα ,,,, ειμαι σιγουρος οτι σε παρα πολλα συμφωνουμε

η θρησκεια τι λογω εχει στη λαγνεια αραγε ? αλλα να το κανω ποιο απλο γιατι μαλλον η λεξη λαγνεια σας τρελενει ... ΤΙ ΛΟΓΟ εχει η θρησκεια για το μικρο παιδι που πιανει μια πετρα και την πεταει και σπαει ενα παραθυρο... τι λογο εχει η θρησκεια για καποιον που βριζει ... για καποιον που χτυπαει την γυναικα του ... και για να μην μπερδευτουμε ... καθετε η θρησκεια να δει τον εσωτερικο κοσμο του παιδιου ή αυτου που βριζει ή χτυπα ? ή απλα του πεταει κατσε φρονημα και κανε 500 προσευχες ... λες να κερδισει κατι ??? εγω παλι λεω οχι ... αυτο λοιπον το μεσα μας , ΟΠΟΙΟ και εαν ειναι , εχει την αναγκη της κατανοησης μας ... και η θρησκεια αδιαφορει για αυτο ...

παντως πραγματικα μου προκαλει μεγαλη εντυπωση το γεγονος οτι η θρησκεια μας (γιατι αυτη ξερω οκ ?) και οι πιστοι της (οι φανατικοι , οι καταγραμμα που λεμε) μισουν ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ πολυ , τον ανθρωπο , την γυναικα , το διαφορετικο ...
και φυσικα εχω ενα σωρο αποριες ... οπως πως η ΙΕΡΟ-ΔΟΥΛΗ εγινε πορνη και ΓΙΑΤΙ ? μπας και οι τοτε αρχαιοι ειχαν πιασει το μυνημα και καταλαβαν οτι αντι να το πνιγεις πρεπει να το χαιδευεις ωστε να ειναι υπακουο και να μη προκαλει εκρηξεις ??? (ενταξει παιδι στην αναπτυξη ειμαι ... αποριες εχω)

η θρησκεια , αυτο που μας ειχε δωσει μεχρι σημερα ηταν η καταπιεση του μεσα μας , των συναισθηματων , ιδεων , σκεψεων και κατηγορουσε τον ανθρωπο για ολα αυτα ... αυτο ειχε και εχει ως αποτελεσμα την δημιουργια ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΩΝ καταστασεων ... τοσες που ξεπερνανε το ποσοστο του τυχαιου ή της συμπτωσης ... στρεβλωσεις παντου που ειτε μας αρεσει ειτε οχι η θρησκεια επεβαλε - περασε στην κοινωνια ,,, μη ξεχναμε την δυναμη που ειχε πριν απο 200 χρονια , πριν απο 1000 , πριν απο 2000 ... δεκτον δεν φταιει η θρησκεια ως εννοια , αλλα οι πιστοι και οι εκπροσωποι της που ειτε την ΓΡΑΨΑΝ λαθος ειτε την ΜΕΤΑΦΡΑΣΑΝ λαθος ... το αποτελεσμα ομως φαινεται οτι ηταν ακρα καταστροφικο για τον ανθρωπο ... μονο την γνωση να αναλογιστει κανεις που εχει χαθει απο 3 θρησκειες της μεσογειου ... αντιλαμβανεται το μεγεθος της ζημιας...

σημερα η θρησκεια επιμενει στα ιδια , αντι να "ασπαστει" και να "προσαρμοσει" τα οσα η συγχρονη ψυχολογια , βιολογια και ολες οι επιστημες εχουν φερει στο φως και εχουν εξηγησει ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ... αυτη καθετε (ειδικα στην ελλαδα) και κυνηγαει φαντασματα και διδασκει το ψεμα ... αυτο θεωρω ειναι και η αιτια που οι πολιτες εχουν απομακρυνθει απο αυτη , οταν αλλα λες , αλλα κανεις και αλλα προτυνεις ειναι εμφανες οτι υπαρχει διχασμος "προσωπικοτητας" και πλεον ο πολιτης και να σκεφτει ξερει και να κρινει αλλα πολυ περισσοτερο μπορει να δει και να μαθει ...σε αντιθεση με το παρελθον

(νομιζω οτι το τραβηξα πολυ , σορυ εαρινε , απλα γινονται γενικευσεις και μπαινουν ταμπελες -συνειρμοι περι πορνειας κτλπ- και δεν μου αρεσει καθολου αυτο και δε καταλαβαινω γιατι καποιος πρεπει παντα να κολλαει ταμπελες στον αλλον... τεσπα , σορυ και παλι)

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 20:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αλήθεια γιατί πάντα οι πιστοί της όποιας θρησκείας τα βάζουν πάντα με το σεξ;

βρε ντόκτορ είναι δυνατόν να λες τέτοια χαζά γύρω από το σεξουαλικό
από κάτι που είναι στην φύση μας;

μίλησες για τις πόρνες και στους βιαστές, λοιπόν οι πόρνες και οι βιαστές δεν θα υπήρχαν ή για να είμαι ποιο σωστός θα ήταν σε απειροελάχιστο βαθμό υπαρκτοί αν γινόταν η απενοχοποίηση της σεξουαλικής πράξης

όλες οι στρεβλώσεις που υπάρχουν στην κοινωνία είναι λόγο των ηλίθιων απαγορεύσεων που βάζει η εκάστοτε θρησκεία και οι ποιο ηλίθιες δικαιολογίες που δίνει για την απαγόρευση

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 21:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά παρακαλώ πολύ το θέμα να μην μεταβληθεί σε ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ περί Θρησκείας , μιάς και υπάρχουν ήδη πολλά...το ερώτημα είναι αν η Θρησκείες μπορούν να καλλιεργήσουν και να προετοιμάσουν κατάλληλα κάθε άνθρωπο , προκειμένου να μπορεί να αντιλαμβάνεται πρωτίστως τον εαυτό του και στην συνέχεια τους συνανθρώπους του ... με όλα όσα συνεπάγεται αυτό...

Υπάρχει η αναγκαία γνώση που εμφανίζεται ως προϋπόθεση γι'αυτό και πού..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 22:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(και κοιτα τι γινεται , διαβαζω το παρακατω στο βιβλιο που πηρα ως δωρο για το νεο ετος σημερα το πρωι ... "Δεν πρεπει να προσπαθει κανείς να ξεριζώσει τα συμπλέγματα του , αλλα να ζει σε συμφωνία μαζι τους. Ειναι δικαιωματικα οι μαεστροι του κοσμου" ... Φροϋντ)
Συμφωνείς δηλαδή με τον Φρόυντ; Γιατί αν συμφωνείς, λες αφενός ότι τα σκατά πρέπει να συνεχίσουν να είναι σκατά(ή να γίνουν πιο σκατά) και αφετέρου λες ότι κακώς υπάρχουν επιστήμες όπως η ψυχοθεραπεία η οποίες έχουν αυτόν ακριβώς τον στόχο: Να απαλλάσσουν τους ανθρώπους απ' τα συμπλέγματά τους.
quote:
dr , οταν προσπαθουμε μεσα απο μια προταση να γενικευσουμε για ολο το κοσμο , νομιζω οτι ειναι λαθος , πχ οταν σου πω κραταω μαχαιρι , το να μου αναλυσεις την χημικη συσταση του μεταλου ή τα εσωτερικα προβληματα του τζακ του αντεροβγαλτη και να μας πεις οτι ειμαι δολοφονος μαζι με ολους οσους κρατανε μαχαιρι ... ενω εγω ο ερμος θελω να κοψω ενα κομματι βασιλοπιτα να σε κερασω ... μαλλον δεν βοηθαει σε τιποτα ...
Αυτό που είπα είναι απλό: δεν είναι καλό να καλλιεργούμε τα ζωώδει ένστικτα. Λέω σωστά ή λέω λάθος;
quote:
εαν η λαγνεια ειναι η τεστοτερονινησου που εχει χτυπησει κοκκινο τι θα κανεις θα κοψεις τα μπαλακια ??? πως θα την υποταξεις ? εαν δεν μειωθει δε θα καταφερεις τιποτα ... ακραιο και πολυ απλουστευμενο
Απάντα μου πρώτα καθαρά, θεωρείς ότι πρέπει να τα καλλιεργούμε ή όχι τα ζωικά ένστικτα; Εγώ σου λέω καθαρά ότι πρέπει να αλλάξουμε τη φύση μας. Το να κόψουμε τα μπαλάκια είναι εμφανές ότι δεν είναι η κατάλληλη μέθοδος. Υπάρχει μέθοδος; Θεωρώ ότι αυτοί που δεν ξέρουν αν υπάρχει ή όχι μέθοδος, αλλά έχουν την διάθεση να αλλάξουνε, καλό είναι να ψάξουν για το αν υπάρχει. Εγώ ισχυρίζομαι ότι υπάρχει, αλλά εγώ μπορεί να ισχυρίζομαι και ότι η Γη είναι τετράγωνη. Το ερώτημα παραμένει. Τα ζωικά ένστικτα τα καλλεργούμε ή κοιτάμε να τα περιορίσουμε και να τα ελένξουμε;
Περιμένω μια ξεκάθαρη απάντηση πάνω σε αυτό, από όλους όσους συμμετέχουν στην κουβέντα περι αυτού.
quote:
αυτο δεν εχει καμια σχεση με τον βιασμο ,την πορνη και τον δολοφονο ... και πως το βλεπω ... την μονη σχεση που θα μπορουσε να εχει ειναι Η ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ στο τι ΟΔΗΓΕΙ στις παραπανω καταστασεις ωστε να βρεθει η φορμουλα μεσα απο την οποια θα μειωθουν ή θα εξαλιφθουν τα παραπανω , ειδες να γινεται αυτο τους τελευταιους αιωνες ? εγω απο τα ελαχιστα που εχω διαβασει εχω καταλαβει οτι εχει συμβει ακριβως το αντιθετο ... γιατι αραγε ??? τεσπα ,,,, ειμαι σιγουρος οτι σε παρα πολλα συμφωνουμε
Τι είναι αυτό στο οποίο συμφωνούμε λοιπόν; Είναι δύσκολο να ειπωθεί;
quote:
η θρησκεια τι λογω εχει στη λαγνεια αραγε ? αλλα να το κανω ποιο απλο γιατι μαλλον η λεξη λαγνεια σας τρελενει ... ΤΙ ΛΟΓΟ εχει η θρησκεια για το μικρο παιδι που πιανει μια πετρα και την πεταει και σπαει ενα παραθυρο... τι λογο εχει η θρησκεια για καποιον που βριζει ... για καποιον που χτυπαει την γυναικα του ... και για να μην μπερδευτουμε ... καθετε η θρησκεια να δει τον εσωτερικο κοσμο του παιδιου ή αυτου που βριζει ή χτυπα ? ή απλα του πεταει κατσε φρονημα και κανε 500 προσευχες ... λες να κερδισει κατι ??? εγω παλι λεω οχι ... αυτο λοιπον το μεσα μας , ΟΠΟΙΟ και εαν ειναι , εχει την αναγκη της κατανοησης μας ... και η θρησκεια αδιαφορει για αυτο ...
Ωραία, κάναμε μια αρχή λοιπόν.
quote:
παντως πραγματικα μου προκαλει μεγαλη εντυπωση το γεγονος οτι η θρησκεια μας (γιατι αυτη ξερω οκ ?) και οι πιστοι της (οι φανατικοι , οι καταγραμμα που λεμε) μισουν ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ πολυ , τον ανθρωπο , την γυναικα , το διαφορετικο ...
και φυσικα εχω ενα σωρο αποριες ... οπως πως η ΙΕΡΟ-ΔΟΥΛΗ εγινε πορνη και ΓΙΑΤΙ ? μπας και οι τοτε αρχαιοι ειχαν πιασει το μυνημα και καταλαβαν οτι αντι να το πνιγεις πρεπει να το χαιδευεις ωστε να ειναι υπακουο και να μη προκαλει εκρηξεις ??? (ενταξει παιδι στην αναπτυξη ειμαι ... αποριες εχω)

Και εγώ τις ίδιες απορίες έχω.
Γιατί οι φασίστες μισούν τους μετανάστες;
Γιατί οι φανατικοί δεξιοί ψηφίζουν ανελλιπώς λαμόγια;
Γιατί οι φανατικοί της Αννίτας Πάνιας απαρτίζουν ένα 50% με 60% του ελληνικού τηλεοπτικού κοινού της ώρα της εκπομπής της;
Αυτό φίλε μου είναι το Ανθρώπινο Αδιέξοδο
Ο άνθρωπος έχει μαγικές ικανότητες... Μπορείς να του δώσεις Χρυσό και να στον κάνει Σκατά και να του δώσεις Σκατά και να επιμένει ότι είναι Χρυσός!
Η λογική του Προκρούστη που λέγαμε.. κόβουμε την Αλήθεια στα μέτρα των ψυχικών και άλλων συμπλεγμάτων μας.

(Τον λύκο ή τον σκοτώνεις για αν μη σου φάει τα πρόβατα, 'η τον περιορίζεις στο δάσος του. Σίγουρα δεν τον χαίδεύεις πάντως - δεν κατάλαβα βέβαια τι ακριβώς εννοείς λέγοντας "να το χαϊδεύουμε" -ποιο λες να χαιδεύουμε;- πάντως η επιείκεια δεν είναι λύση για κανέναν πρόβλημα, είναι ψευτολύση, ή αλλιώς, είναι ανοχή. Βέβαια άντε πες το αυτό στο 40% που ψηφίζει κάθε χρόνο το ΠΑΣΟΚ. Ο έλληνας δεν τα πάει καλά ούτε με την αλλαγή ούτε με το "διαφορετικό".. και γενικά είναι του αρέσει να είναι επιεικής με όσους και όσα καθορίζουν τη ζωή του )

quote:
η θρησκεια , αυτο που μας ειχε δωσει μεχρι σημερα ηταν η καταπιεση του μεσα μας
Αυτά τα έκαναν οι "αντιπρόσωποί" της, και ο λαός απλά το έφαγε όπως κάνει μέχρι σήμερα με όποιον του βάζει σκατά στο πιάτο του.

quote:
μονο την γνωση να αναλογιστει κανεις που εχει χαθει απο 3 θρησκειες της μεσογειου ... αντιλαμβανεται το μεγεθος της ζημιας...
Ναι, χάσαμε τη τεχνολογία γαμώτο.. θα μπορούσαμε να χουμε πυρηνικές βόμβες από τον μεσάιωνα για παράδειγμα.
quote:
σημερα η θρησκεια επιμενει στα ιδια , αντι να "ασπαστει" και να "προσαρμοσει" τα οσα η συγχρονη ψυχολογια , βιολογια και ολες οι επιστημες εχουν φερει στο φως και εχουν εξηγησει ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ... αυτη καθετε (ειδικα στην ελλαδα) και κυνηγαει φαντασματα και διδασκει το ψεμα ... αυτο θεωρω ειναι και η αιτια που οι πολιτες εχουν απομακρυνθει απο αυτη , οταν αλλα λες , αλλα κανεις και αλλα προτυνεις ειναι εμφανες οτι υπαρχει διχασμος "προσωπικοτητας" και πλεον ο πολιτης και να σκεφτει ξερει και να κρινει αλλα πολυ περισσοτερο μπορει να δει και να μαθει ...σε αντιθεση με το παρελθον
όπως ακριβώς τα λες είναι. Η σημερινή εκκλησία και μάλλον οι περισσότεροι εκπρόσωποί της, είναι για τα μπάζα. Παρόλα αυτά υπάρχουν ακόμα μερικα φωτεινά κεφάλια..
quote:
(νομιζω οτι το τραβηξα πολυ , σορυ εαρινε , απλα γινονται γενικευσεις και μπαινουν ταμπελες -συνειρμοι περι πορνειας κτλπ- και δεν μου αρεσει καθολου αυτο και δε καταλαβαινω γιατι καποιος πρεπει παντα να κολλαει ταμπελες στον αλλον... τεσπα , σορυ και παλι)
Πόρνος είναι ο πολυγαμικός(εξαιρούνται οι χήροι/ες που ξαναπαντρεύονται). Μια ήταν η σημασία της λέξης και μια είναι. Αν για κάποιον είναι αρνητικά φορτισμένη, φταίει ότι είναι προκατειλλημένος και πάσχει απο ψυχολογικά συμπλέγματα που του επέβαλλε η θρησκεία

quote:
αλήθεια γιατί πάντα οι πιστοί της όποιας θρησκείας τα βάζουν πάντα με το σεξ;
Εξαρτάται από τη θρησκεία. Κάποιες, λίγες το προωθούνε.
quote:
βρε ντόκτορ είναι δυνατόν να λες τέτοια χαζά γύρω από το σεξουαλικό
από κάτι που είναι στην φύση μας;
Ε γιατί δε μας διαφωτίζεις εσύ λοιπόν με τα έξυπνα. Γιατί δε μας λες δηλαδή πώς είναι η δικιά σου ιδανική κοινωνία;

quote:
μίλησες για τις πόρνες και στους βιαστές, λοιπόν οι πόρνες και οι βιαστές δεν θα υπήρχαν ή για να είμαι ποιο σωστός θα ήταν σε απειροελάχιστο βαθμό υπαρκτοί αν γινόταν η απενοχοποίηση της σεξουαλικής πράξης
Είσαι πολύ πίσω φίλε μου, αυτό έχει γίνει ήδη, μπες στο ίντερνετ και κλείσε παρτούζα. Συγκεκριμένα έχει γίνει απο εποχή Χίπις, απλά μετά οι άνθρωποι το γύρισαν λίγο στο συντηρητικό πάλι. Παρόλα αυτά το σεξ δεν θα απο-ενοχοποιηθεί ποτέ πλήρως λόγω των προβλημάτων υγείας που προκαλεί ενίοτε(όχι το ίδιο το σεξ:Η πολυγαμία) καθώς και των αμβλώσεων(που η χώρα μας χτυπάει πρωτιές στις στατιστικές).
quote:
όλες οι στρεβλώσεις που υπάρχουν στην κοινωνία είναι λόγο των ηλίθιων απαγορεύσεων που βάζει η εκάστοτε θρησκεία και οι ποιο ηλίθιες δικαιολογίες που δίνει για την απαγόρευση
"Όλες οι στρεβλώσεις που υπάρχουν στην κοινωνία". Είναι δηλαδή προφανές για σένα ότι αν αύριο καταργούταν κάθε μορφή θρησκείαw, θα έπαυαν να υπάρχουν βιαστές.
(Εκτός βέβαια αν οι βιαστές κατα τη γνώμη σου, στην ιδανική σου κοινωνία, δεν περιλαμβανάνονται ανάμεσα στους ανθρώπους που πάσχουν απο στρεβλώσεις)
Μάλιστα, ενδιαφέρουσα οπτική..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/01/2011 22:54:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

/*/
troll


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 22:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους /*/  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεταφορά μηνύματος σε δεσμευμένο χώρο - 2/1/2011Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 23:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχετε σκεφθει ποτε,ποσα απο τα αρθρα του Ποινικου Κωδικα δεν θα υφισταντο αν εξελιπεν η θρησκεια?
Εχετε σκεφθει τι σημαινει για μεγαλη μεριδα του απλοικου λαου η ρηση
*χρηστα ηθη και εθιμα*.?
Εχετε σκεφθει ποτε ποσα παιδακια θα σωζωνταν απο τους δρομους αν η αμυθητη περιουσια της θρησκειας,τα βοηθουσε?

Πατρις,θρησκεια,οικογενεια.
Μονο για ενα απο αυτα αξιζει να πεθανεις.Βρειτε το!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 23:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζω πως αν η θρησκεία επέτρεπε το προγαμιαίο sex, θα υπήρχαν πολύ λιγότεροι άθεοι και οπαδοί των ανατολικών φιλοσοφιών.
Αυτό είναι πολύ σωστό φίλε libero. Ο λόγος που απαγορευόταν παλαιότερα το προγαμιαίο σεξ ήταν γιατί συνήθως σήμαινε ότι δεν θα ακολουθόταν απο γάμο, δηλαδή όταν η γυναίκα θα παντρευόταν με τον "κανονικό" σύζυγο, εκείνος θα την έπαιρνε "μεταχειρισμένη". Εκτός αυτού, προγαμιαίο σεξ σήμαινε "Άμα μείνεις έγγυος, μπορώ να πάρω τα μποκαλάκια μου και αντίο".
Αλλά στη σημερινή εποχή δεν τίθονται τέτοια ζητήματα όπως καταλαβαίνετε.
Επιπλέον, από όσο θυμάμαι από το ευαγγέλιο, ο Χριστός καταδίκαζε τη πορνεία, όχι το προγαμιαίο σεξ, ούτε βέβαια αντιμετώπιζε ρατσιστικά τις γυναίκες.
Επομένως, αυτά περι προγαμιαίου σεξ είναι μάλλον εφεύρεση με πρακτική σκοπιμότητα και όχι πευματική.
Τώρα, το ότι θα ήταν καλύτερο να κάνεις έρωτα όντας μέσα σε μια πραγματικά σοβαρή σχέση και όχι στο πεταχτό και από λαγνεία, σίγουρα θα έσωζε πολλά παιδιά απ' τη δολοφονία και πολλούς ανθρώπους από ψυχολογικό ευτελισμό και τον ευτελισμό του έρωτα.
quote:
Εχετε σκεφθει ποτε,ποσα απο τα αρθρα του Ποινικου Κωδικα δεν θα υφισταντο αν εξελιπεν η θρησκεια?
Παλαιότερα η θρησκεία ήταν το ίδιο το ποινικό δίκαιο.. οπότε λογικό είναι όταν δημιουργήθηκε ποινικό δίκαιο να μεταφέρθηκε σε αυτό η νομοθεσία που προηγουμενως υπήρχε ως θρησκεία. Ας μην είμαστε ασαφείς λοιπόν..

quote:
Εχετε σκεφθει ποτε ποσα παιδακια θα σωζωνταν απο τους δρομους αν η αμυθητη περιουσια της θρησκειας,τα βοηθουσε?
Οι θρησκεία τα βοηθάει, επι της παρούσης. Αν σπατάλαγε με μιας όλη την περιουσία της και έκανε λόγου χάρη λιγότερες εκκλησίες τότε θα έχανε μακροπρόθεσμα εισφορές για βραχυπρόθεσμα κέρδη. Θέλει επιχειρηματικό μυαλό η ελεημοσύνη..
Τώρα, κτήματα ενδεχομένως που δεν τα κάνει τίποτα θα μπορούσαν να ανήκουν στο κράτος. Γιατί πώληση/αξιοποίηση ακινήτων την κάνει και το ίδιο το κράτος δε χρειάζεται η εκκλησία... τώρα πώς και σε ποιούς είναι άλλο θέμα. Πάντως λέγεται ότι το ΠΑΣΟΚ μπορεί να το κάνει όχι μόνο για να σώσει παιδιά αλλά κ τους έλληνες συνολικά... έχουμε κάτι νησιά που μας περισσεύουν λένε.

Στα λόγια φίλε Νικόμαχε όλα είναι καλά και όλα είναι εύκολα.. στο σχέδιασμό και τις προτάσεις όμως χρειάζεται μυαλό και γνώσεις.

quote:
Πατρις,θρησκεια,οικογενεια.
Μονο για ενα απο αυτα αξιζει να πεθανεις.Βρειτε το!!
Οικογένεια.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/01/2011 23:24:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 23:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που ειδες την ανακριβεια δοκτωρ?

Ειπα ξεκαθαρα και σε ελληνικα,οτι αν εξελιπε η θρησκεια,πολλα αρθρα του ΠΚ δεν θα υπηρχαν.
Καθαρο και ξαστερο το νοημα.

Και μου λες οτι παλιοτερα η θρησκεια ηταν ο ΠΚ.Και λοιπον?
Και μερικα μεταφερθηκαν στον σημερινο ΠΚ.Και λοιπον?

Τι αλλαξε στο νοημα της δικης μου προτασης,ωστε να ειναι ανακριβεια?

Μαλλον κεκτημενη ταχυτητα δοκτωρ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 23:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα λογια φιλε γιατρε ειναι τα δυσκολα,γιατι χρειαζεται μυαλο να ειπωθουν.
Στα εργα ειναι δυσκολο,γιατι χρειαζεται ανιδιοτελεια απο την εξουσια.
Τιποτα δεν ειναι ευκολο.Ουτε τα λογια,ουτε τα εργα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2011, 23:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που ειδες την ανακριβεια δοκτωρ?

Και μου λες οτι παλιοτερα η θρησκεια ηταν ο ΠΚ.Και λοιπον?
Και μερικα μεταφερθηκαν στον σημερινο ΠΚ.Και λοιπον?

Τι αλλαξε στο νοημα της δικης μου προτασης,ωστε να ειναι ανακριβεια?

Μαλλον κεκτημενη ταχυτητα δοκτωρ.


Δε μπορούμε να ξέρουμε τι θα υπήρχε ή όχι χωρίς τη θρησκεία. Δε μπορούμε.
Αλλά από αυτά που ξέρουμε, όπου δεν υπήρχε θρησκεία δεν υπήρχε και ποινικός κώδικος. Γιατί σε όσες κοινωνίες υπήρξε ποινικός κώδικας ξεκίνησε μέσω θρησκείας, ως θρησκευτικές εντολές. Με άλλα λόγια οι λαοί που "ανακαλυψαν" τον ποινικό κώδικα, είχαν πρώτα "ανακαλύψει" τη θρησκεία. Αυτό εννοώ.

quote:
Τιποτα δεν ειναι ευκολο.Ουτε τα λογια,ουτε τα εργα.
Αληθώς.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 01/01/2011 23:52:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 00:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατρε να γελασουμε λιγο?

Εχεις πολλες τρυπες ακομη στην καροτσα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy