ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί χρησιμότητας των Θρησκειών ...ο "λόγος"...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 22:55:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκαρτάδο αγόρι μου μην προτρέχεις θα απογοητευτείς. Και βέβαια ο μ.χ κόσμος είναι καλύτερος.

Σε οτι καλο εγινε μ.χ. οι δηθεν εκπροσωποι του χριστιανισμου ειχαν ελαχιστη συμμετοχη.Οπως ομως ο μαρξ δεν φταιει για τον σταλιν,ετσι και ο χριστος δεν φταει για τον καθε τρελο δηθεν χριστιανο μακελαρη της μ.χ. εποχης.
Και οχι μονο για τους μακελαρηδες αλλα και αυτους που ηταν οι εκπροσωποι του κηρυγματος του δηθεν και ενω μπροστα στα ματια τους γινοταν γενοκτονιες (ινδιανων-μαυρων) και το δουλεμποριο ανθουσε,αυτοι ποτε δεν εκαναν κατι για να το σταματησουν,ποτε δεν αφορησαν εναν δουλεμπορο,αντιθετα εψαχναν να βρουν καμμια μαγισα για να καψουν και κανεναν γαλιλαιο να φυλακισουν.

Το τι μπορει να ειπε μεμωνομενα αναμεσα στους εκατονταδες χιλιαδες εκπροσωπους του θεου,ειναι κλαιν μαιν.Το θεμα ειναι οτι οργανωμενα ποτε δεν πιεσαν για να αλλαξει κατι.

Αντιθετα επρεπε να γινει η γαλλικη επανασταση,που και αυτη με τη σειρα της ειναι υπευθυνη για πολλα δεινα,για να καταργηθει εστω σε καποιο μερος ο θεσμος της δουλειας.

13.Όλοι μπορούν να διαθέσουν όπως νομίζουν τη δουλειά τους και τον καιρό τους, μα ούτε οι ίδιοι μπορούν να πουλήσουν τον εαυτό τους, ούτε να πουληθούν από άλλους, γιατί το πρόσωπο τους είναι ιδιοκτησία αναπαλλοτρίωτη. Ό νόμος δεν αναγνωρίζει ιδιαίτερη τάξη δούλων ή υπηρετών, αλλά μόνο ανταλλαγή υπηρεσιών κι' αμοιβών ανάμεσα στον εργαζόμενο και τον εργοδότηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 22:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΝΙΚΟΜΑΧΕ, αυτο ειναι το μονο nick που εχω στο φορουμ, ειλικρινά δεν ξερω σε τι αναφερεσαι και το προσπερνάμε.

Η αφορμη για να γράψω αυτά περί μονοπατιού ήταν αυτό που είπε ο Χριστός στον Σιντάρτα όπως αναφέρθηκε περί αυτοπροφύλαξης απο την ίδια του την εξυπνάδα. Είναι μια φράση με πολύ υπόβαθρο.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λές.
Όχι απλά για να συμφωνήσω αλλά γιατί όντως άτομα όπως ο Μιλμαν με το δάσκαλο Σωκράτη, ο Τολλε και πολλοί άλλοι που μπορούμε να αναφέρουμε, έχουν βρεί το δικό τους μονοπάτι με τη βοήθεια ή όχι κάποιου οδηγού όπως πολύ σωστά λες και συνεχίζουν σταθερά και δυναμικά την πορεία τους σ' αυτό.
Η κεντρική ιδέα, που μεταφέρουν σε μας, είναι πως υπάρχει και οι εμπειρίες τους αποτελούν απλά πηγή έμπνευσης για να ψάξουμε εμείς για το δικό μας μονοπάτι.

Καλά κάνεις και το επισημαίνεις αυτό εστιάζοντας ακριβώς στην ουσία.
Γιατί σ' αυτό κρύβεται και η παγίδα να δημιουργηθεί μια νοητική σύνδεση με τις δικές τους εμπειρίες σε ψυχολογικούς χρόνους του δικού τους παρελθόντος μέσω των γραφομένων τους και να μας κρατούν μακριά απο το δικό μας εδώ και τώρα.
Αυτό είναι στρέβλωση,παραμόρφωση απο εμας του μηνύματος που αυτοί δίνουν.

Και στα υπόλοιπα δεν έχουμε ουσιαστική διαφωνία.
Τα όποια νοητικά μοντέλα προσπαθούμε να σχηματίσουμε μέσα απο την δική μας αντίληψη των τριών διαστάσεων, άντε και λίγο απο την τέταρτη του χρόνου, πάντα θα είναι ελλειπή, ανεπαρκή για όλους αυτούς τους λόγους που ανέλυσες.
Μας λειπουν παράμετροι άλλων διαστάσεων για να κατανοήσουμε εις βάθος τα πράγματα.
Για παράδειγμα πως ένα σημείο στην περιφέρεια ή στο εσωτερικό ενός κύκλου στο επίπεδο (2-διαστάσεις) να αντιληφθεί ότι αντιλαμβάνεται ένα σημείο στην επιφάνεια ή στο εσωτερικό μιας σφαίρας στο χώρο (3-διαστάσεις);
Να το πώ κι αλλιώς αν σχεδιάσουμε στο χαρτί μια σφαίρα στο χώρο των 3-διαστάσεων με κέντρο την αρχή των αξόνων σε ένα τρισορθογώνιο σύστημα και την προβάλλουμε σε ένα απο τα επιμέρους επίπεδα 2-διαστάσεων του χώρου, αυτή η προβολή θα είναι κύκλος.
Άρα μείωση της αντιληπτικής ικανότητας.

Αυτό που μου κεντρίζει την περιέργεια περισσότερο σε σχέση με το μικρόκοσμο είναι η θεωρία της μεγάλης έκρηξης (big bang) σύμφωνα με την οποία η αρχή του σύμπαντος είναι το αρχικό άτομο σε μια ισχυρά πυκνή και θερμή κατάσταση, όπου ολόκληρη η μάζα του σύμπαντος είναι συγκεντρωμένη σε ένα και μοναδικό σημείο και ο χωρόχρονος δεν έχει ακόμα δημιουργηθεί. Το αρχικό άτομο στη συνέχεια εξερράγη και από την ύλη που εκτοξεύτηκε δημιουργήθηκαν οι γαλαξίες και τα αστέρια. Αυτό έγινε πριν απο 15 δις χρόνια.
Στην εξέλιξη του δημιουργήθηκαν και οι πλανήτες και μέσα σε όλα αυτά και εμείς.
Δηλαδή απο το μικρόκοσμο εξελίχθηκε ο μακρόκοσμος.
Υπαρχουν θεωρίες όπως των χορδών αλλά και η θεωρία Μ (κόσμος 11 διαστάσεων και όχι μόνο των 5 διαστάσεων που λέγεται ότι δρά το σύμπαν), θεωρίες για το τι συνέβαινε και πριν τη μεγάλη έκρηξη που σχετίζονται και με την ύπαρξη παράλληλων συμπάντων και με την ύπαρξη ροής ενέργειας ανάμεσα τους.
Πως μπορεί να σχετίζεται αυτό που λέμε υπερκόσμια συνειδητότητα με όλα αυτά;
Άρα η πηγή μας είναι αυτό το αρχικό ένα και μοναδικό σημείο;

Θα μου πείς ανάθεμα με αν μπορώ να σχηματίσω οποιοδήποτε νοητικό μοντέλο για να καταλάβω έστω και ένα κόκο άμμου του τι συμβαίνει και του τι συνέβη, ακόμη περισσότερο σε σχέση και με την συνειδητότητα και θα χεις δίκιο.

Λοιπόν επειδή τώρα δεν έχω χρόνο για περισσότερες αναλύσεις και συζήτηση, θα επανέλθουμε στο θέμα.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
skartados, στον προχριστιανικό κόμσο δεν υπήρχε καμία ελπίδα για τον άνθρωπο. Ο Θεός του ήταν πόρνος και μοιχός, στον μεταχριστιανικό κόσμο, αλλάζοντας τον Θεό, άλλαξε και ο άνθρωπος σε μεγάλο βαθμό.
Μειώθηκε σε μεγάλο βαθμό η πορνεία, ιδρύθηκαν κοινωνικά ιδρύματα, περιορίστηκε κατά πολύ η ομοφυλοφιλία, σταμάτησε ο κόσμος να πηγαίνει στις αρένες να βλέπει τους δούλους να τους τρώνε τα λιοντάρια, συντελέστηκε μεγάλη πρόοδος όσον αφορά το ηθικό νόημα της ζωής.

Για πρώτη φορά μετά τον Ιωάννη τον Βαπτιστή, εμφανίστηκε άνθρωπος να πηγαίνει κάτω από το ανάκτορο του βασιλιά και να του ζητάει μείωση της φορολογίας των πολιτών, μείωση των οικονομικών ατασθαλιών του βασιλικού κύκλου και εξάλειψη της διαφθοράς και της πορνείας από τους κυβερνώντες, ώστε στο όνομα του Ιησού να κοιτάξουν το λαό με αγάπη και κατανόηση.

Πές μου εσύ έναν τέτοιο άνδρα που είχε ζήσει στην προχριστιανική εποχή.

Ο χριστιανισμός έφερε μεγάλες αλλαγές.
Μπορεί τα κακώς κείμενα να συνέχισαν την ύπαρξή τους, αλλά ήσαν σαφώς λιγότερα από αυτά της προ Χριστού εποχής.

Κοίτα και σήμερα, τι κανόνες ελευθερίας και ηθικής υπάρχουν στις χώρες που βρίσκονται μακρυά από τον χριστιανισμό και τι σε αυτές που έχουν τον χριστιανισμό ως βασική τους θρησκεία.

Sabaton - Coat of Arms

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:07:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός:
Βεβαίως και τις έχω μελετήσει όσο χρειάζεται...και σου ξαναλέω.."ΤΙΠΟΤΑ".

Μάλιστα.....
για πες μου φίλε μου γιατί προέκυψε η ανάγκη για τη μετεξέλιξη του αρχικού Βουδισμού Χιναγυάνα και του Σακυαμούνι, όπου επιδιώκεται η κατ' άτομο και όχι η γενική λύτρωση στον μετεγενέστερο και εξελιγμένο Βουδισμό Μαχαγυάνα?
Τι από τις δύο σε συγκινεί περισσότερο και γιατί? Ποια είναι η σχέση της κάθε μίας με τον χριστιανισμό και γιατί ο ιστορικός Βούδας εξοστρακίζεται στη Νιρβάνα?

Τι είναι αυτό που προκαλεί εντύπωση στον απλό αναγνώστη των πηγαίων κειμένων του ινδικού Βουδισμού αν όχι του Βουδικού κανόνος που αναφέρεται στα 500 χρόνια του Βούδα?

Τι είναι αυτό που βλέπει κάθε φορά ο Θιβετιανός Βουδιστής που γίνεται χριστιανός?

Αν λοιπόν έχεις μελετήσει όπως λες, θα μπορέσουμε να κάνουμε μία πολύ γόνιμη συζήτηση.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Προφανώς δεν τα καταλαβαίνεις τα Ελληνικά ...

Σου είπα "ΤΙΠΟΤΑ"...Εσύ ξέρεις κάτι που δεν γνωρίζουμε οι υπόλοιποι???

Κατάθεσέ το και θα είναι "γονιμότατη" η συζήτηση..


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Κανε μια βόλτα στο Υουtube, εχει αρκετά μαργαριτάρια.

Eσένα ρώτησα όχι το Υουtube.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Ένας? δεν καταλαβες καλα! Χαζοβιοληδες είναι όλοι τους. Για μένα φυσικά. Για σένα είναι άγιοι, θεοί, και ότι θέλεις

Δεν απαντάς, συνεχίζεις τις ύβρεις....γιατί δεν απαντάς? δεν ξέρεις? ή δε διάβασες κάτι σχετικό στο Υουtube?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Άμα τα χρειάζεται, ο κόσμος να παει στην εκκλησια,
εμείς εδω γράφει εσωτερικά, μας εχει δωθει ελευθερια να γράφουμε αυτα που σκεπτόμαστε, και ΕΣΥ πάλι εισαι ελευθερος να γράφεις πως δεν συμφωνείς...

Σε φόρουμ είμαστε, όχι στα τσιφλίκια σας.



Εσύ γράφεις να μην πηγαίνει στην εκκλησία, τώρα λες να πηγαίνει?
Ελευθερία σου έχει δοθεί να γράφεις, νομίζεις ότι παράλληλα σου δόθηκε η ελευθερία να υβρίζεις και να συκοφαντείς?....μήπως αυτό δε λέγεται ελευθερία αλλά ασυδοσία?
Εσύ νομίζεις ότι βρίσκεσαι στο τσιφλίκι σου και όχι εγώ.
Δεν συκοφαντώ κάποιον επειδή είναι άθεος. Ούτε με ενδιαφέρει το γιατί.
Δεν μπορώ όμως να τον αφήσω να λέει άκριτα τις συκοφαντίες του....αν εσύ αυτό το λες τσιφλίκι εγώ το λέω ελευθερία.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Ναι φίλε μου, ότι θες ΕΣΥ. Εγω λέω πως πάτε όλοι, για την κυριακάτικη δόση σας.
Και αν παρακανετε αταξιες (στη ζωη) η συνειδησουλα σας βρίσκει καταφύγιο και αγαλιαση με εξομολόγηση..

Εμείς κάπου βρίσκουμε καταφύγιο, εσύ όμως δεν βρίσκεις πουθενά και απόδειξη ότι βγάζεις τα εσώψυχα σου μαζί με τη χολή σου.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Μα δεν πάω στην εκλησια η στα μοναστήρια να αλλάξω σε κάποιο γνώμη.

Εκτός πια και πιστεύεις πως εδω μέσα απαγορεύεται να εκφράσουμε τις σκέψεις μας, και καλα θα κανείς να διαβάσεις τους κανωνες του φόρουμ και που εσυ γράφεις.



Καλά κάνεις και δεν πηγαίνεις, γιατί όμως επιτίθεσαι σε αυτούς που πηγαίνουν?
Θες να γίνω σαν κι εσένα? έστω για λίγο?

quote:
Κόψε κάτι, μπερδευεις τις θρησκολυψιες με φιλοσοφία. Οι πρώτες είναι οι μπούρδες και τυφλωνουν, η φιλοσοφία ανοίγει το μυαλο, δεν σε κάνει ακόλουθο και πρόβατο.

Η Θεολογία είναι η μεγαλύτερη φιλοσοφία.
Πρόβατο είναι αυτός που όταν τον ρωτάνε κάτι, το μόνο που απαντά είναι μπε!
Όσες φορές σε ρωτάω κάτι μου απάντησες μπε!
Σε ρώτησα για τον μοναχό και απάντησες μπε!
Να δεις τι μπε, θα κάνει και ο ομοϊδεάτης σου ο Εαρινός.
Ψάξε λοιπόν στις τάξεις σου τα πρόβατα και όχι στους χριστιανούς.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Τι είναι αυτο που σε κάνει επιθετικό, αφού εσυ γνωρίζεις την αγάπη/Χριστό?

Επιτέθηκα σε κάποιον στα καλά καθούμενα?... ή φταίω εγώ που πάτε γυρεύοντας?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Τι είναι αυτο που σε κάνει να πιστεύεις πως υβριζω και το συκοφαντω?
Βρες μου ένα πόστ ένα μόνο, που γράφω κάτι εναντίον του χριστου/αγάπη.

Ο χριστός ίδρυσε την εκκλησία μας και εσύ την υβρίζεις.
Άνθρωποι πιστεύουν στον Χριστό και εσύ τους υβρίζεις.
Μα καλά δεν συνειδητοποιείς τι λες?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Δεν έθεσα ποτε πρόβλημα υπάρξεως του χριστου.
Πρόβλημα βλακείας των προβάτων ακολουθών του, που στο όνομα του ανεμιζουν σημαίες και ευλογουν πολέμους.

Ήταν δηλαδή βλάκας ο Κολοκοτρώνης που στο όνομά Του ανέμιζε τη σημαία της ελευθερίας?
Θα μου απαντήσεις ή θα κάνεις μπε?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Πως όχι, αφού στην υπογραφή σου, ευλογεις και πρόωθεις το θάνατο?

Προωθώ το θάνατο? από που κι ως που? θα μου το αποδείξεις ή θα αρχίσεις τα βελάσματα?

Υ.Γ. τώρα που τελείωσα το γραπτό μου, διάβασα και την τελευταία απάντηση του Εαρινού!...είδες κάτι άλλο πέρα από ΜΠΕΕΕΕ!!!?

Μα δεν έχετε γνώσεις, μα το παίζεται και φορείς αυτών.

Sabaton - Coat of Arms

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 02/01/2011 23:27:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για πρώτη φορά μετά τον Ιωάννη τον Βαπτιστή, εμφανίστηκε άνθρωπος να πηγαίνει κάτω από το ανάκτορο του βασιλιά και να του ζητάει μείωση της φορολογίας των πολιτών, μείωση των οικονομικών ατασθαλιών του βασιλικού κύκλου και εξάλειψη της διαφθοράς και της πορνείας από τους κυβερνώντες, ώστε στο όνομα του Ιησού να κοιτάξουν το λαό με αγάπη και κατανόηση.

Πές μου εσύ έναν τέτοιο άνδρα που είχε ζήσει στην προχριστιανική εποχή.


Ο αχιλλεας στον αγαμεμνων.Τον αμφισβητησε μεχρι αηδιας.Αν ειχες διαβασει ομηρο,δεν θα το ελεγες ποτε αυτο.

Ξερεις τι αλλο ειχαν πει οι προσωκρατικοι; ;
Ο νομος ειναι σαν τον ιστο της αραχνης.Αν πιασει κανενα μικρο εντομο το τυλιγει,αν πιαστει καμμια μεγαλη σφιγγα τον ξεσκιζει και φευγει.Μετα απο 2500 χρονια δεν υπαρχει κατι πιο επικαιρο απο αυτο.

Φιλε μην ψαχνεις στον προχριστιανικο ελληνικο κοσμο,να βρεις κατι που δεν εχει ειπωθει και δεν εχει γινει.Αμφισβητησε τοσο την τυρρανια που γεννησε τη δημοκρατια.

quote:
Κοίτα και σήμερα, τι κανόνες ελευθερίας και ηθικής υπάρχουν στις χώρες που βρίσκονται μακρυά από τον χριστιανισμό και τι σε αυτές που έχουν τον χριστιανισμό ως βασική τους θρησκεία.


Οι κανονες ειδικα της ελευθεριας δεν κερδιθηκαν σε καμμια περιπτωση με την υποστηριξη του χριστιανισμου η μαλλον με τη βοηθεια των δηθεν εκπροσωπων του.

Οσον αφορα την ηθικη ,αστο μη το πιασουμε καλυτερα.....

quote:
skartados, στον προχριστιανικό κόμσο δεν υπήρχε καμία ελπίδα για τον άνθρωπο. Ο Θεός του ήταν πόρνος και μοιχός, στον μεταχριστιανικό κόσμο, αλλάζοντας τον Θεό, άλλαξε και ο άνθρωπος σε μεγάλο βαθμό.

Ρε συ ευρωπαιε ,στα ισια τωρα,ζηλευω το παραλληλο συμπαν που ζεις.Κανε μου μια περιληψη πως κατορθωσες και μπηκες μεσα σε αυτο;Ανηκεις σε κανενα μυστικο ταγμα;

quote:
σταμάτησε ο κόσμος να πηγαίνει στις αρένες να βλέπει τους δούλους να τους τρώνε τα λιοντάρια, συντελέστηκε μεγάλη πρόοδος όσον αφορά το ηθικό νόημα της ζωής.

Φιλαρακι,αν την εποχη που εδραιωθηκε για τα καλα ο χριστιανισμος σε ανατολη και δυση,εμφανιζοταν μια καινουρια θρησκεια με τον ιδιο τροπο και την ιδια δραση των πρωτοχριστιανικων κοινοτητων,δεν θα ειχε μεινει ουτε ενα κεφαλι στη θεση του.Εδω μια διαφωνια της πλακας εμφανιζοταν μεσα στο ιδιο το θρησκευτικο πλαισιο και γινοταν το ελα να δεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:30:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υ.Γ. τώρα που τελείωσα το γραπτό μου, διάβασα και την τελευταία απάντηση του Εαρινού!...είδες κάτι άλλο πέρα από ΜΠΕΕΕΕ!!!?

Μα δεν έχετε γνώσεις, μα το παίζεται και φορείς αυτών.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Ακόμα περιμένω απάντηση και αντ'αυτού -ως συνήθως- λόγια κενά περιεχομένου...

Μπορείς να λές ότι θέλεις Ευρωπαίε φίλε μου , όμως σε βλέπουν πολλοί και αυτό προσωπικά μου είναι ιδιαίτερα "ευχάριστο"....
Μόνοι σας ευτελίζεσθε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

... τώρα που τελείωσα το γραπτό μου, διάβασα και την τελευταία απάντηση του Εαρινού!...είδες κάτι άλλο πέρα από ΜΠΕΕΕΕ!!!?

Μα δεν έχετε γνώσεις, μα το παίζεται και φορείς αυτών.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 02/01/2011 23:27:57


..τώρα που τελείωσες το "γραπτό" σου...μπράβο θα σου βάλουμε "Άριστα"..

http://www.youtube.com/watch?v=UopUCgVPdjY&playnext=1&list=PLBD83FDB20ACAA5FF&index=34


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 02/01/2011 23:34:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:38:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Ο αχιλλεας στον αγαμεμνων.Τον αμφισβητησε μεχρι αηδιας.Αν ειχες διαβασει ομηρο,δεν θα το ελεγες ποτε αυτο.

Καμιά φόρα λεέι, μια εικόνα χίλιες λέξεις!

quote:
skartados:
Ξερεις τι αλλο ειχαν πει οι προσωκρατικοι; ;
Ο νομος ειναι σαν τον ιστο της αραχνης.Αν πιασει κανενα μικρο εντομο το τυλιγει,αν πιαστει καμμια μεγαλη σφιγγα τον ξεσκιζει και φευγει.Μετα απο 2500 χρονια δεν υπαρχει κατι πιο επικαιρο απο αυτο.
Φιλε μην ψαχνεις στον προχριστιανικο ελληνικο κοσμο,να βρεις κατι που δεν εχει ειπωθει και δεν εχει γινει.Αμφισβητησε τοσο την τυρρανια που γεννησε τη δημοκρατια.

Σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο και μου ανέφερες ότι Αχιλλέας αμφισβήτησε τον Αγαμέμνονα!
Ας δούμε τι σου έγραψα:
Για πρώτη φορά μετά τον Ιωάννη τον Βαπτιστή, εμφανίστηκε άνθρωπος να πηγαίνει κάτω από το ανάκτορο του βασιλιά και να του ζητάει μείωση της φορολογίας των πολιτών, μείωση των οικονομικών ατασθαλιών του βασιλικού κύκλου και εξάλειψη της διαφθοράς και της πορνείας από τους κυβερνώντες, ώστε στο όνομα του Ιησού να κοιτάξουν το λαό με αγάπη και κατανόηση.
Πές μου εσύ έναν τέτοιο άνδρα που είχε ζήσει στην προχριστιανική εποχή.

Αν αυτό δεν είναι ο ορισμός του καλημέρα Γιάννη κουκιά σπέρνω τότε ποιος είναι?

Και μετά μου ανέφερες τους προσωκρατικούς!....πίας τ' αυγό και κούρευτο.
Ποιος λοιπόν από τους προσωκρατικούς πήγε κάτω από το παλάτι του βασιλιά για να πει αυτά που είπε ο χριστιανός που σου ανέφερα?

quote:
skartados:
Οι κανονες ειδικα της ελευθεριας δεν κερδιθηκαν σε καμμια περιπτωση με την υποστηριξη του χριστιανισμου η μαλλον με τη βοηθεια των δηθεν εκπροσωπων του.
Οσον αφορα την ηθικη ,αστο μη το πιασουμε καλυτερα.....

Tότε γιατί με την επικράτηση του χριστιανισμού καταργήθηκαν οι αρένες?
Γιατί οι άγιοι πατέρες μιλούσαν για την απελευθέρωση των δούλων?
Γιατί καταργήθηκε η αιμομιξία με τον χριστιανισμό?
Γιατί απαγορευόταν η μοιχεία?

quote:
skartados:
Ρε συ ευρωπαιε ,στα ισια τωρα,ζηλευω το παραλληλο συμπαν που ζεις.Κανε μου μια περιληψη πως κατορθωσες και μπηκες μεσα σε αυτο;Ανηκεις σε κανενα μυστικο ταγμα;

Γιατί ψέματα λέω?

quote:
skartados:
Φιλαρακι,αν την εποχη που εδραιωθηκε για τα καλα ο χριστιανισμος σε ανατολη και δυση,εμφανιζοταν μια καινουρια θρησκεια με τον ιδιο τροπο και την ιδια δραση των πρωτοχριστιανικων κοινοτητων,δεν θα ειχε μεινει ουτε ενα κεφαλι στη θεση του.Εδω μια διαφωνια της πλακας εμφανιζοταν μεσα στο ιδιο το θρησκευτικο πλαισιο και γινοταν το ελα να δεις.

Δεν απάντησες....σταμάτησαν οι αρένες? ως κάτι το αντιχριστιανικό ή όχι?

Ο Θούριος του Ρήγα Φερραίου Βελεστινλή - Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:43:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Ακόμα περιμένω απάντηση και αντ'αυτού -ως συνήθως- λόγια κενά περιεχομένου...
Μπορείς να λές ότι θέλεις Ευρωπαίε φίλε μου , όμως σε βλέπουν πολλοί και αυτό προσωπικά μου είναι ιδιαίτερα "ευχάριστο"....
Μόνοι σας ευτελίζεσθε...

Α! δεν την είδες ε?
Να σου τη δείξω πάλι:
για πες μου φίλε μου γιατί προέκυψε η ανάγκη για τη μετεξέλιξη του αρχικού Βουδισμού Χιναγυάνα και του Σακυαμούνι, όπου επιδιώκεται η κατ' άτομο και όχι η γενική λύτρωση στον μετεγενέστερο και εξελιγμένο Βουδισμό Μαχαγυάνα?
Τι από τις δύο σε συγκινεί περισσότερο και γιατί? Ποια είναι η σχέση της κάθε μίας με τον χριστιανισμό και γιατί ο ιστορικός Βούδας εξοστρακίζεται στη Νιρβάνα?

Τι είναι αυτό που προκαλεί εντύπωση στον απλό αναγνώστη των πηγαίων κειμένων του ινδικού Βουδισμού αν όχι του Βουδικού κανόνος που αναφέρεται στα 500 χρόνια του Βούδα?

Τι είναι αυτό που βλέπει κάθε φορά ο Θιβετιανός Βουδιστής που γίνεται χριστιανός?

quote:
Εαρινός:
τώρα που τελείωσες το "γραπτό" σου...μπράβο θα σου βάλουμε "Άριστα"..

Εαρινέ,
κανών των ανικάνων τον ικανό να κάνουν νάνο!
Δυστυχώς φίλε μου, δε σε βλέπω να βρίσκεσαι εκτός του παραπάνω κανόνα!

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτατε ΠΛΑΤΩΝ θαυμαζω τον διαλογο με τον ευρωπαιο2 και γελω.Τουλαχιστον εχει πλακα και ειναι ενας καλοκαγαθος χριστιανουλης,που πραγματικα δεν αξιζει να τσακωνεται κανεις μαζι του.Απλα να το προγκαμε γιατι βγαζει γελιο.

Τωρα στην ερωτηση σου απαντω ο αριθμος 1.
Οτι γραφεις εκει με εκανε να διαλεξω μονοπατι και να το ακολουθω.Με μια επισημανση.Νοητικο,πνευματικο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευρωπαίε , ξεφύγαμε απο το θέμα ....
Αν θές απάντησε σε αυτά τα οποία οφείλεις να απαντήσεις , διότι εσύ ανέλαβες να τοποθετηθείς και να με ρωτήσεις ορισμένα πράματα και 'γώ σου απάντησα ευθέως "ΤΙΠΟΤΑ"....

Πές μας λοιπόν τι έχεις εσύ υπ'οψιν σου και πάμε επι του θέματος...αν δεν το θυμάσαι -το θέμα- , ξαναδιάβασέ το...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α! δεν την είδες ε?
Να σου τη δείξω πάλι:
[red][i]για πες μου φίλε μου γιατί προέκυψε η ανάγκη για τη μετεξέλιξη του αρχικού Βουδισμού Χιναγυάνα και του Σακυαμούνι, όπου επιδιώκεται η κατ' άτομο και όχι η γενική λύτρωση στον μετεγενέστερο και εξελιγμένο Βουδισμό Μαχαγυάνα?
Τι από τις δύο σε συγκινεί περισσότερο και γιατί? Ποια είναι η σχέση της κάθε μίας με τον χριστιανισμό και γιατί ο ιστορικός Βούδας εξοστρακίζεται στη Νιρβάνα?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Α!!! Αυτή είναι η ΑΠΑΝΤΗΣΗ..???
Μπράβο , θα την καταγράψουμε να την δείχνουμε και στις επόμενες γενεές...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε ρώτησα κάτι συγκεκριμένο και μου ανέφερες ότι Αχιλλέας αμφισβήτησε τον Αγαμέμνονα!
Ας δούμε τι σου έγραψα:
Για πρώτη φορά μετά τον Ιωάννη τον Βαπτιστή, εμφανίστηκε άνθρωπος να πηγαίνει κάτω από το ανάκτορο του βασιλιά και να του ζητάει μείωση της φορολογίας των πολιτών, μείωση των οικονομικών ατασθαλιών του βασιλικού κύκλου και εξάλειψη της διαφθοράς και της πορνείας από τους κυβερνώντες, ώστε στο όνομα του Ιησού να κοιτάξουν το λαό με αγάπη και κατανόηση.
Πές μου εσύ έναν τέτοιο άνδρα που είχε ζήσει στην προχριστιανική εποχή.
Αν αυτό δεν είναι ο ορισμός του καλημέρα Γιάννη κουκιά σπέρνω τότε ποιος είναι?

Και μετά μου ανέφερες τους προσωκρατικούς!....πίας τ' αυγό και κούρευτο.
Ποιος λοιπόν από τους προσωκρατικούς πήγε κάτω από το παλάτι του βασιλιά για να πει αυτά που είπε ο χριστιανός που σου ανέφερα?


Δυστυχως φιλε,δεν εχεις καταλαβει τιποτα.Εδω δεν μιλαμε για το τι εκανε ενας ανθρωπος ,το οποιο ηταν χωρις κανενα ουσιαστικο αποτελεσμα,αλλα γι το τι εκανε ολοκληρη η κοινωνια στην προ χριστου εποχη.

Στα ομηρικα επη ,αμφισβητηθηκε ο βασιλιας,αργοτερα αμφισβητηθηκε η εφαρμογη του νομου,και στην συνεχεια δημιουργηθηκε πολιτευμα που ΚΑΤΗΡΓΗΣΕ ΤΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΥΘΕΡΕΣΙΑ ΤΗΣ.
Και συ τι μου λες; οτι πηγε καποιος κατω απο το μπαλκονι του βασιλια και τον εκραξε;Χεστηκε η φατμε....Και τι εγινε;Το απολυτο μηδεν.Τι συγκρινουμε τωρα ,την π.... με τη βουρτσα;Οι μεν καταργησαν τη βασιλεια και στους δε βρεθηκε ενας που γκρινιαξε.Ημαρτον που λεει και ο γεωργιου.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να σου υπενθυμίσω λοιπόν...

-Εαρινός:


Ωστόσο και μολονότι θα συμφωνήσω σε μερικά απο τα λεχθέντα -σου- , γι'αλλη μια φορά θα πώ , πως εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρεί σε οποιαδήποτε Θρησκεία , την ανάλογη γνώση που χρειάζεται για να την χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος , προκειμένου να γνωρίσει και να επιδράσει πρωτίστως επι του εαυτού του , αν ωστόσο εσύ έχεις κάτι ... με χαρά μου θα το ακούσω και θα τοποθετηθώ με πολύ καλή διάθεση...

Έχεις μελετήσει όλες τις θρησκείες και πως θα γίνει?...πρόσεξε τι θα πεις....μη βρεθείς προ εκπλήξεων!


Το ερώτημα επι του οποίου ήρθες να δώσεις απάντηση , είναι το ανωτέρω...και σου απάντησα ότι πουθενά δεν υπάρχει "ΤΙΠΟΤΑ"...ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ...

ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 23:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα......πως το είπε ο Πλάτωνας? ΜΠΕΕΕΕΕΕ!
Μόνο για βέλασμα κάνετε....από γνώσεις που δήθεν κόπτεστε ότι έχετε.... ΜΗΔΕΝ.

Hellas-Σκεντέρμπεης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 02/01/2011 23:57:38

Edited by - europaios2 on 02/01/2011 23:58:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:02:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί οι άγιοι πατέρες μιλούσαν για την απελευθέρωση των δούλων?

Αφορισαν ποτε καποιον δουλεμπορο;Αν ναι οτι εχω πει το παιρνω πισω.Αν οχι κλαιν μαιν τι ειπαν,το θεμα ειναι τι εκαναν.Για τη καταργηση της δουλειας πρεπει να παμε στη γαλλικη επανασταση των αθεων για να δουμε πραξεις.Ολα τα αλλα ειναι για να γελαει ο κοσμος.Εκατομμυρια ανθρωποι αλυσοδεθηκαν και πουληθηκαν για ενα κομματι ψωμι και οι εκπροσωποι του θεου της αγαπης εκαναν το κινεζο....


quote:
Γιατί απαγορευόταν η μοιχεία?

Γιατι αντεγραψαν τον εβραισμο σε αυτο το θεμα.Ευτυχως ο κοσμος ξυπνησε και πλεον δεν ειναι αδικημα.Αν και εδω που τα λεμε ο λιθοβολισμος για τις μοιχες γυναικες δεν ηταν κακη ιδεα.

quote:
Tότε γιατί με την επικράτηση του χριστιανισμού καταργήθηκαν οι αρένες?

Γιατι ειχαν κακες αναμνησεις.Οι γενοκτονιες που εγιναν απο το χριστιανικο κοσμο,κανουν τις αρενες να φαινονται παρθεναγωγεια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πρώτη φορά μετά τον Ιωάννη τον Βαπτιστή, εμφανίστηκε άνθρωπος να πηγαίνει κάτω από το ανάκτορο του βασιλιά και να του ζητάει μείωση της φορολογίας των πολιτών, μείωση των οικονομικών ατασθαλιών του βασιλικού κύκλου και εξάλειψη της διαφθοράς και της πορνείας από τους κυβερνώντες, ώστε στο όνομα του Ιησού να κοιτάξουν το λαό με αγάπη και κατανόηση.

Πές μου εσύ έναν τέτοιο άνδρα που είχε ζήσει στην προχριστιανική εποχή.
==================================================================

Kαλό το παράδειγμα του σκαρτάδου....να δω και γω δυο εύκαιρα...άστο...θα πω μια λέξη....σεισάχθεια.

Όχι τίποτα άλλο έρχονται μετά Κινέζοι και Σοβιέτ να ζητήσουν το copyright πρώτοι.Η Αθήνα έχει αριστερούς πολίτες εδώ και 2500 χρόνια!!!Και ποιος είπε για αυτό να δεις...αυτός που είπε "μηδένα προ του τέλους μακάριζε".

Άλλος....Κλεισθένης.Μιλάμε για κοινωνικούς μεταρρυθμιστές.
Δε λέω,του Χρυσόστομου η καρδούλα το έλεγε αφού τα έχωνε σε κάτι εγωπαθείς αυτοκράτορες της κακιάς ώρας(έφαγε και εξορίες αν δεν απατώμαι).Άλλος μ.Χ. μεγάλος ήταν ο άλλος ιεράρχης Βασίλειος ο Μέγας(χρόνια του πολλά!) καθώς είχε κάνει κάτι σαν το σημερινό χαμόγελο του παιδιού(καμία ειρωνία).

Πού είσαι ρε Ευρωπαίε2;;;;Καλή σου χρονιά!!!

Μου έλειψε εκείνη η κουβεντούλα που είχαμε κάνει προ αμνημονεύτων...

Edited by - promitheus90 on 03/01/2011 00:06:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ραψωδέ.......είναι κρίμα να φτάνεις στη βρύση και να μην την ανοίγεις.ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ


Hellas-Σκεντέρμπεης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε φιλε προμηθεα ,τι συγκρινουμε τωρα;Εδω μιλαμε οτι οι ανθρωποι οχι κατηγορησαν τη βασιλεια αλλα τη καταργησαν σαν θεσμο.Τι να λεμε τωρα;Μας ειπε ο ευρωπαιος οτι ο αλλος κατηγορησε το βασιλια για οικονομικες ατασθαλσιες.Ξερεις τι επιπτωσεις ειχε καποιος που ειχε αξιωμα στη δημοκρατια,σε περιπτωση που τον επιαναν να κανει μαμουνιες;


Ειλικρινα απορω αν καποιοι εδω μεσα ειναι ελληνες.Ειναι δυνατον να μην γνωριζουν αυτα που γνωριζει ο τελευταιος αμορφωτος στη ζιμπαμπουε για τον αρχαιο ελληνικο κοσμο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:20:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σύμφωνοι φίλε μου!Απλά ο καθείς στον καιρό του.

Θα ήταν π.χ. ολίγον ανόητο να συγκρίναμε Ροβεσπιέρο με Λένιν.

Κατ'εμέ πάντα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Αφορισαν ποτε καποιον δουλεμπορο;Αν ναι οτι εχω πει το παιρνω πισω.Αν οχι κλαιν μαιν τι ειπαν,το θεμα ειναι τι εκαναν.Για τη καταργηση της δουλειας πρεπει να παμε στη γαλλικη επανασταση των αθεων για να δουμε πραξεις.Ολα τα αλλα ειναι για να γελαει ο κοσμος.Εκατομμυρια ανθρωποι αλυσοδεθηκαν και πουληθηκαν για ενα κομματι ψωμι και οι εκπροσωποι του θεου της αγαπης εκαναν το κινεζο...

Μην διαβαζεις τοσο πολυ τους Ελληνοπληκτους. Ο χριστιανισμος εκανε εγκληματα ομως επι της ουσιας ο χριστιανισμος δεν εδωσε αλοθι για αυτα τα εγκληματα. Ανθρωποι τα εκαναν και τι σου λεει οτι δεν θα εκαναν χειροτερα αν δεν υπηρχαν οι αναστολες που επεβαλε ο χριστιανισμος;

Edited by - Ραψωδός on 03/01/2011 00:13:17


Ποιους ελληνοπληκτους ρε φιλε;Δειξε μου μια σελιδα ειτε ελληνοπληκτου ειτε χριστιανομαχου ειτε οτι θελεις,που σκεφτηκε καποιος αυτο το απλο ερωτημα που κανω.ΑΦΟΡΙΣΤΗΚΕ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ;


Τοσο απλα ειναι τα πραγματα.Αντιθετα και για αυτο το θεμα,ολοι αναλωνονται στα γνωστα.Οπως ειπε ο ταδε και οπως ειπε ο παρα ταδε και ξυσε τα α....α σου.Ρε αφηστε τι ειπαν ,και κοιταξτε τι εκαναν.

Λαθος ανθρωπο βρηκες φιλε να του πεις οτι επηρεαζεται και αντιγραφει......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
promitheus90:
Πού είσαι ρε Ευρωπαίε2;;;;Καλή σου χρονιά!!!
Μου έλειψε εκείνη η κουβεντούλα που είχαμε κάνει προ αμνημονεύτων...

Επίσης, χρόνια πολλά γεμάτα υγεία και τύχη.
Δεν τη θυμάμαι τη συζήτηση! Αν θες πήγαινε με εκεί, για να συνεχίσουμε...από αύριο όμως ένεκεν της ώρας.

Τον Χρυσόστομο, την πρώτη φορά τον εξόρισαν. Ξεσηκώθηκε όμως ο λαός της Πόλης και επαναστάτησε. Τον έφεραν άρον άρον πίσω.
Ο Άγιος συνέχισε χωρίς φόβο και γνωρίζοντας τους κινδύνους.

Τον ξαναεξόρισαν μετά από ένα χρόνο περίπου.
Ξεσηκώθηκε ο λαός στην Πόλη και πάλι, και τότε ανέλαβε δράση ο στρατός, με εκατοντάδες νεκρούς αθώους πολίτες.
Συνέχισε όμως ο αυτοκράτορας με διωγμούς των οπαδών του και με δολοφονίες.
Μέχρι και ο αρχιεπίσκοπος Ρώμης έστειλε επιστολή για οίκτο προς τους οπαδούς του.

Τελικά ο Χρυσόστομος πέθανε από την πείνα και την εξάντληση σε μία από τις πολλές καθημερινές πεζοπορίες, από φρούριο φυλακής σε φρούριο φυλακής που του είχαν επιβάλει στα βάθη της ανατολής.

Ας μου πει ο συνδίκτιος έναν τέτοιον άνθρωπο της αρχαιότητας που τα έβαλε αυτοπροσώπως με τον βασιλιά γνωρίζοντας την τύχη του.

Ας μου δείξει κάποιος, κάποιον σαν τον Ιωάννη τον Βαπτιστή!
Μπορεί κάποιος?...ή το μόνο που ξέρουν είναι να βρίζουν τον χριστιανισμό και τους Αγίους Πατέρες?
Γιατί νομίζετε ότι αποκαλέστηκε Χρυσόστομος? γιατί λέμε πέστα Χρυσόστομε?
Γιατί πολύ απλά κάποιος λέει αυτά που εμείς δεν τολμούμε να πούμε, κάποιος που είναι ελεύθερος.

Ας σταματήσουν λοιπόν οι χριστιανομάχοι τα βελάσματα τους περί προβατοποίησης των χριστιανών και τα λοιπά, γιατί οι μόνοι άβουλοι και σκλαβωμένοι στα κόμπεξ τους και τα πάθη τους εδώ μέσα δεν είναι άλλοι από αυτούς που εκχυδαΐζουν κατά του Ιησού και της θρησκείας του χριστιανισμού, οι χριστιανομάχοι δηλαδή.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας μου πει ο συνδίκτιος έναν τέτοιον άνθρωπο της αρχαιότητας που τα έβαλε αυτοπροσώπως με τον βασιλιά γνωρίζοντας την τύχη του.



Ρε συ μιλαμε δεν υπαρχεις....εχεις πολυ γελιο.Εδω οι ελληνες καταργησαν το θεσμο οχι με το καλο αλλα με συνεχεις αιματοχυσιες και εσυ μου λες για εναν ανθρωπο......

Ρε συ ευρωπαιε,δικαιολογησαι μονο αμα εισαι παλιος θυροτεσαρακιας και πονανε τα μυαλα σου....για την ομαδαρα.Αν ναι ο.κ,αν οχι δεν δικαιολογεισαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα skartados, ......κουκιά σπέρνω!
Καλά δεν έχετε να παρουσιάσετε τίποτα ποιο ποιοτικό?
10 χρονάκια μεγαλύτερος να ήταν ο γιος μου και θα έβαζα αυτόν να ασχολείται μαζί σας!

Sabaton - Coat of Arms

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

promitheus90
Μέλος 2ης Βαθμίδας


433 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω πως χρειάζεται η συγκεκριμένη συζήτηση να συνεχιστεί...φοβάμαι πως ίσως λείπει η τότε χαλαρότης.Εδώ είμαστε για νέες πάντως.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=4&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10805

Αν θες να το ξαναδείς πάντως στο δίνω.Απλά δες το ρε φίλε ότι κάθε εποχή έχει και το δυνάστη έχει και τον ποπολάρο της.Η αρχή της ισότητας φερ'ειπείν-αρχή χριστιανική πέραν όλων των άλλων-είναι και μια αρχή υπέρ της οποίας πολλοί αγωνίστηκαν και προ Χριστού.Να,ένας που μου ήρθε τώρα ήταν ο Μωυσής.Να κι άλλος,Ιερεμίας(προφήτης αν δεν κάνω λάθος)-Αυτός τα έλεγε ωραία θυμάμαι.

Μπορώ να σου δώσω παραδείγματα ανθρώπων από άλλους τόπους που τα βάλανε με την εξουσία για υπέρ του λαού(Τιβέριος Γράκχος στη Ρώμη π.χ.).Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.Η ουσία για μένα είναι λίγο πιο πάνω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χεσε μας ρε Σκαρταδο να πουμε. Ο χριστιανισμος εκανε τους αψυχους δουλους ανθρωπους. Ασε τι εκαναν οι παπαδες, αν και υπηρξαν τεραστιοι ανθρωποι ακομα και αναμεσα τους.

Μην το παιζετε τοσο πολυ δεν κανει καλο.

Αμα συνεχισετε να βαζετε τον Ελληνισμο απεναντι στο Θεο το μονο που θα χρειαστειτε ειναι βαζελινη. Ο Ελληνισμος χωρις τον Χριστιανισμο ειναι απλα μια κωλοτρυπιδα.



Ρε συ σας εκανα συγκεκριμενη ερωτηση.Αφοριστηκε ποτε καποιος σε βορα νοτο ανατολη και δυση επειδη ηταν δουλεμπορας και αρα εναντια στο λογο του χριστου;Αν ναι δειξτε το,αν οχι παραδεχτειτε την ηττα σας να παμε παρακατω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trelantonis μην μπερδευεσαι με την μεγαλη εκρηξη και οδηγησαι σε λαθος συμπερασματα για τον μικροκοσμο.Τωρα καταλαβα γιατι πας κατω και οχι πανω.Θα σου δωσω μερικα δεδομενα και κρινε μονος σου.

Η Μεγαλη Εκρηξη ειναι θεωρεια και οχι αποδειξη.Ο μικροκοσμος ειναι αποδεδειγμενος.

Συμφωνα με την θεωρια της ΜΕ το συμπαν εχει ηλικια 13,7 δις ετη,οπως εδειξε η μετρηση ακτινοβολιας μικροκυμματων υποβαθρου{CMB}.
Λες οτι τοτε ξεκινησε ο χωροχρονος.Οχι,ειναι λαθος και η διατυπωση και το νοημα.
Η εννοια του χρονου,ως σταθερο συστημα αναφορας,δεν υπαρχει.Ειναι ανθρωπινη επινοηση,μια μοναδα μετρησης.

Συμπαν υπηρχε και πριν την ΜΕ,αλλοιως που ελαβε χωρα,αυτη?
Δεν δημιουργηθηκε το συμπαν απο την εκρηξη,αλλα προυπηρχε.Ποσο καιρο πριν?Αγνωστο και δεν θα μαθουμε ποτε,εκτος κι αν βρουμε την αρχη και το τελος του συμπαντος.
Αρα και ο χρονος και ο χωρος προυπηρχαν του μεγαλου μπουμ.Λεω χρονος,επειδη εμεις τωρα που σου γραφω και με διαβαζεις,πρεπει να προσδιορισουμε χρονικα,ενα γεγονος,οχι οτι υπαρχει στα αληθεια.

Ετσι γιατι να παμε κατω να βρουμε την αρχη της υλης,αφου και η ΜΕ αν εγινε υλη υπηρχε.Αν ομως παμε προς τον μακροκοσμο,περνωντας τα διαδοχικα σταδια των διαστασεων,ισως γινουμε τοσο μεγαλοι,οσο το συμπαν,που θα μας αγκαλιαζει πλεον χωρις τα κενα του μικροκοσμου.

Ετσι θα εχουμε δυο πιτσες σε μια.

Δεν ξερω αν εχεις γνωσεις φυσικης.Αν εχεις καθε τι καινουργιο που μαθαινεις παντρεψε το,στο μυαλο σου, με την κβαντικη φυσικη και την μεταφυσικη.Θα εισαι πιο κοντα στα δρωμενα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα skartados, ......κουκιά σπέρνω!
Καλά δεν έχετε να παρουσιάσετε τίποτα ποιο ποιοτικό?
10 χρονάκια μεγαλύτερος να ήταν ο γιος μου και θα έβαζα αυτόν να ασχολείται μαζί σας!

Sabaton - Coat of Arms

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Εγω το μονο που θελω απο εσενα ειναι,αυτα να τα λες μονο εδω μεσα.Παραεξω θα μας κανεις ρεζιλι,αν φυσικα εισαι ενας απο εμας στην εθνικοτητα.Γιατι με αυτα που λες αμφιβαλω.Ακου βρεστε μου εναν που τα εβαλε με τον βασιλια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ η δικιά μου συμβολή στο θέμα λήγει εδώ.
Χάρηκα που τα είπαμε, ίσως σας δω σε άλλα φόρουμ.
Καλή εβδομάδα και καλή αναζήτηση(σε αυτούς που δεν είναι ήδη στα νησιά των Μακάρων)

Au revoirΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1835938
Maintained by Digital Alchemy