ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί χρησιμότητας των Θρησκειών ...ο "λόγος"...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:52:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμη δεν τον βρήκες skartados?

Μην ανησυχείς για τα προς τα έξω....εκεί δεν υπάρχει το γράψιμο, ο Λόγος τρέχει πολύ ποιο γρήγορα!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:55:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακόμη δεν τον βρήκες skartados?

Μην ανησυχείς για τα προς τα έξω....εκεί δεν υπάρχει το γράψιμο, ο Λόγος τρέχει πολύ ποιο γρήγορα!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ



Εναν δεν βρηκα.Ολοκληρο λαο ομως που εχυσε το αιμα για την καταργηση της αυθαιρεσιας της βασιλειας σου βρηκα και μαλιστα γνωστο στα περατα του κοσμου.


Οταν θα μιλας με μενα θα σκεφτεσαι σαν να συλαμβανεσαι.Οτι πεις μπορει να χρησιμοποιηθει εναντιον σου

Δεκα φορες θα σκεφτεσαι μια θα γραφεις......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε σεις τι έγινε? όλοι εδω μαζεύτηκηκαν


Ευροπαιος
Eσένα ρώτησα όχι το Υουtube.
.....
Σου εδωσα πηγές, να μην λες πως τα βγάζω απο το μυαλο μου.
......
Ευροπαιος
Δεν απαντάς, συνεχίζεις τις ύβρεις....γιατί δεν απαντάς? δεν ξέρεις? ή δε διάβασες κάτι σχετικό στο Υουtube?

Τι να διαβάσω βρε άνθρωπε μου,  λιγο λογικη να βαλεις τα βρισκεις. 

Άκου,
Ο παισσιος μας λέει πως θα πάρουμε την πόλη, γιατί θα γίνει πόλεμος με τους ρωσσους, όχι τώρα τώρα, μα καποτε ομως θα γίνει, 
οι ρωσσοι θα κερδίσουν, και επειδη ειμαστε ομορφοπαιδα, θα μας την δωσουν πίσω.....

Ε τι να πω ποια, με τέτοια σοφία!

Ρε ευροπαιε, συνέλθει και απαντησε,

Γνωριζει κάποιος το μέλλον? 

Χαρτορυχτρες ρε την είδατε, η τρελός πουλατε?

Ούτε ο θεός ο ίδιος (αν υπάρχει) το γνωρίζει, γιατί αν το γνωρίζει και έφτιαξε τον κοσμο, αργοσχολος μόνο είναι. 

Καταλαβες τωρα μέγα παντωγνωστη, τι είναι η φιλοσοφία?

Ευροπαιος,
Εσύ γράφεις να μην πηγαίνει στην εκκλησία, τώρα λες να πηγαίνει?

Διάβασε καλα τι γράφω, και μην μπερδευεις το περιεχομενο, γιατί συκοφάντης είσαι του λόγου σου.
..........
Αντί να δούμε την αλήθεια το φως και τη ζωη, να ξυπνησπυμε στην ανθρωπια, στην αγαπη 
στην αξιοπρέπεια και υπευθυνότητα,αντί να ελευθεροθουμε απο τον εγωισμό, το μίσος και το φόβο, φτιάξαμε εκκλησίες και μοναστήρια, τρέχουμε για θαύματα, εικονιτσες, κοντοσχοινια, παρακάλια, προκαταλήψεις, ελπίδες, κλάμα, συγκινησοπανουκλες και μοναχούς χαζοβιοληδες, που μιλάνε για τα μέλλοντα, χάνοντας τα παρόντα

..........

αυτα γράφω και τα υπογραφώ!!

.........
ευροπαιος
Ελευθερία σου έχει δοθεί να γράφεις, νομίζεις ότι παράλληλα σου δόθηκε η ελευθερία να υβρίζεις και να συκοφαντείς?....μήπως αυτό δε λέγεται ελευθερία αλλά ασυδοσία?
............
Ποιον βριζω και τι συκοφαντω? που είναι η ασυδωσια? 
στο να ξυπνήσουμε στην ανθρωπιά και αγάπη που γράφω, η το να υποστηριζεις τα όπλα και τον πόλεμο, και τις απατηλες προσδοκίες?
.........
ευροπαιος
Εσύ νομίζεις ότι βρίσκεσαι στο τσιφλίκι σου και όχι εγώ.
Δεν συκοφαντώ κάποιον επειδή είναι άθεος. Ούτε με ενδιαφέρει το γιατί.
Δεν μπορώ όμως να τον αφήσω να λέει άκριτα τις συκοφαντίες του....αν εσύ αυτό το λες τσιφλίκι εγώ το λέω ελευθερία
......
Ωραίος είσαι, η δικιά σου είναι ελευθερια, αυτα που λένε οι άλλοι συκοφαντία.
Και οι άλλοι λένε πως βλέπουν ψέμματα, ένα σωρο ανακριβιες να ταΐζουν και υπνωτιζουν εναν παντακορυφα ευνουχισμενο ανθρωπο, απο χαζοβιοληδες. (όχι το Χριστό, να μην μπερδευεσαι)

Ευροπαιος
Εμείς κάπου βρίσκουμε καταφύγιο, εσύ όμως δεν βρίσκεις πουθενά και απόδειξη ότι βγάζεις τα εσώψυχα σου μαζί με τη χολή σου.
....
Α μπράβο! Τώρα μιλάς σωστά!!!

Καταφύγιο είναι σωστή η έκφραση. 

Γιατι όσοι γνωρίζουν το Χριστό αγάπη, έχουν στη ζωη οπως έγραψα παραπάνω...(Αντί να δούμε την αλήθεια το φως και τη ζωη, να ξυπνησπυμε στην ανθρωπια, στην αγαπη 
στην αξιοπρέπεια και υπευθυνότητα,αντί να ελευθεροθουμε απο τον εγωισμό, το μίσος και το φόβο.....)

Όσοι ομως δεν γνωρίζουν το Χριστό,....Τρέχουν...(φτιάξαμε εκκλησίες και μοναστήρια, τρέχουμε για θαύματα, εικονιτσες, κοντοσχοινια, παρακάλια, προκαταλήψεις, ελπίδες, κλάμα, συγκινησοπανουκλες και μοναχούς χαζοβιοληδες, που μιλάνε για τα μέλλοντα, χάνοντας τα παρόντα)

Αν καταλαβες ευροπαιε πως με αυτα που γράφεις βεβαιωνεις όσα λέω, 
θα την έκανες 
ζητώντας απλά συγνώμη.

Ευροπαιος
Καλά κάνεις και δεν πηγαίνεις, γιατί όμως επιτίθεσαι σε αυτούς που πηγαίνουν?
Θες να γίνω σαν κι εσένα? έστω για λίγο?
........
Αν γινόταν φιλαρακι, ευχαρίστως!  Θα πηγαινες καμία βόλτα μέχρι τις ιεραρχίες, να σου τραβήξουν το αυτακι, για τα όπλα και ότι γράφεις.

Ευροπαιος
Η Θεολογία είναι η μεγαλύτερη φιλοσοφία.
.......
Εκει ψηλά για την πάρτυ του δεν λένε τίποτα. Εδω στη γη, ψωμοτυρι το κάνανε.

Ευροπαιος
Πρόβατο είναι αυτός που όταν τον ρωτάνε κάτι, το μόνο που απαντά είναι μπε!
Όσες φορές σε ρωτάω κάτι μου απάντησες μπε!
Σε ρώτησα για τον μοναχό και απάντησες μπε!
.......
Δεν καταλαβες πως τους λυπάμαι, και δεν θέλω να τους ξεφτιλεισω.

Ευροπαιος
Να δεις τι μπε, θα κάνει και ο ομοϊδεάτης σου ο Εαρινός.
Ψάξε λοιπόν στις τάξεις σου τα πρόβατα και όχι στους χριστιανούς.
..........
Οπα τι πισοπλατες είναι αυτές ευροπαιε. Θα το πω στον Λουπους πως κανείς πουστιες!
......

Ευροπαιος
Επιτέθηκα σε κάποιον στα καλά καθούμενα?... ή φταίω εγώ που πάτε γυρεύοντας?

Συζήτηση κάνουμε φιλαρακι. 

ευροπαιος
Ο χριστός ίδρυσε την εκκλησία μας και εσύ την υβρίζεις.
..........
Έλα ρε ευροπαιε. 
Τα χρόνια που γυρνάνε και μιλάγε, δεν ίδρυσε αυτός τίποτα. 
Και στο ναο οταν πηγε, άνω κάτω τα έκανε με την ασυδωσια που ειδε. 
Άμα δει τους πατριάρχες με τα Χρύσα και ασημένια και τα σκήπτρα τις μερσεδες και τις βιλλες, τι λες να σκεφτεί? δεν θα στεναχωρεθει? 

Αυτα λέω.
...........
ευροπαιος
Άνθρωποι πιστεύουν στον Χριστό και εσύ τους υβρίζεις.
Μα καλά δεν συνειδητοποιείς τι λες?
......
Τι χαζομαρα βριζω, αν προσεξες τι γράφω.
..........
Ήταν δηλαδή βλάκας ο Κολοκοτρώνης που στο όνομά Του ανέμιζε τη σημαία της ελευθερίας?
Θα μου απαντήσεις ή θα κάνεις μπε?
.........
Αν ήμουν καταπιεσμενος, δεν είχα να φάω, και ούτε στον ηλιο μοιρα, θα πολεμούσα έτσι και αλλιώς για την ελευθερια. Ούτε σταυρούς ούτε πετραχιλια θα κοίταγα. Ανάγκη, επιβιωση το λένε. Εδω 14 χρονων περνάγα κρυφά εφόδια στο πολυτεχνιο, η συνείδηση μου το έλεγε, το ίδιο θα εκανα και με κάθε κατακτητή και αρνητη της ελευθερίας. 

Τώρα πίσω απο όλα τα φαινομενα,  υπάρχει  και η κρυφή τους όψη. Λέγεται πως παραδωθηκαν η συμφωνήθηκε να παραδοθούν 50.000 Τούρκοι, (τριπολη) μα τους καθάρισαν...(αν ξέρεις κάτι εδω, ζητώ τα φώτα σου)
..........

Ευροπαιος
Προωθώ το θάνατο? από που κι ως που? θα μου το αποδείξεις ή θα αρχίσεις τα βελάσματα?
Μα δεν έχετε γνώσεις, μα το παίζεται και φορείς αυτών.
.........
Όσο υπάρχουν σύνορα, σημαίες, έθνη, και διαφορετικα πιστεύω, θα υπάρχει πόλεμος.

Ευροπαιος
Μα δεν έχετε γνώσεις, μα το παίζεται και φορείς αυτών.
........

Κρατά τις γνώσεις σου, μα ασε μου ελευθερια και κρίση.

Τα βρίσκω.

Πλάτωνας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 00:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ρε συ σας εκανα συγκεκριμενη ερωτηση.Αφοριστηκε ποτε καποιος σε βορα νοτο ανατολη και δυση επειδη ηταν δουλεμπορας και αρα εναντια στο λογο του χριστου;Αν ναι δειξτε το,αν οχι παραδεχτειτε την ηττα σας να παμε παρακατω...

Αυτα τα ερωτηματα αφορουν τους πουστηδες (και αρα και τους Ελληνες) ρε φιλε.

Μην με υποτιμας. Δεν εχω καμια σχεση με τους παπαδες.

Αυτο που ειπα ειναι ξεκαθαρο.

quote:
και αρα εναντια στο λογο του χριστου;

Αυτο μου αρκει.



Ναι ρε λουπους,αλλα η συζητηση εγινε για το ποιον του μεταχριστιανικου κοσμου.Το κακο ομως ξερεις ποιο ειναι;Αν δεν παραδεχτει αυτος ο κοσμος τα λαθη του,δεν θα μπορεσει να τα διορθωσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 02:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Άκου,Ο παισσιος μας λέει πως θα πάρουμε την πόλη, γιατί θα γίνει πόλεμος με τους ρωσσους, όχι τώρα τώρα, μα καποτε ομως θα γίνει, οι ρωσσοι θα κερδίσουν, και επειδη ειμαστε ομορφοπαιδα, θα μας την δωσουν πίσω.....
Ε τι να πω ποια, με τέτοια σοφία! Ρε ευροπαιε, συνέλθει και απαντησε,
Γνωριζει κάποιος το μέλλον?
Χαρτορυχτρες ρε την είδατε, η τρελός πουλατε?
Ούτε ο θεός ο ίδιος (αν υπάρχει) το γνωρίζει, γιατί αν το γνωρίζει και έφτιαξε τον κοσμο, αργοσχολος μόνο είναι.
Καταλαβες τωρα μέγα παντωγνωστη, τι είναι η φιλοσοφία?

Πότε τα είπε αυτά ο Παΐσιος? Έχεις γραπτό του? έχεις κάπου την ομιλία του?
Οι Άγιοι άνθρωποι σαφώς και γνωρίζουν το μέλλον, αλλά και πράγματα από το παρελθόν.

Μου έτυχε πολύ πρόσφατα ένα τέτοιο γεγονός.
Σε κάποιον ιερέα πολύ γνωστό, του είχα υποσχεθεί να του ταχυδρομήσω κάτι.
Δύο φορές τον έχω συναντήσει στη ζωή μου, την πρώτη που του υποσχέθηκα ότι θα του στείλω κάτι και είχα πάει να τον βρω και τη δεύτερη στο μετρό, αφού ήδη λίγο πριν του είχα ταχυδρομήσει αυτό που ήθελα.
Εντελώς τυχαία τον συνάντησα μέσα στο μετρό, με το που άνοιξε η πόρτα ενός βαγονιού, και μπήκα μέσα (φεύγοντας από Αθήνα όπου είχα πάει για διήμερο), ήταν ο πρώτος που είδα, φάτσα μπάτσα που λένε.
Στην αμέσως επόμενη στάση κατέβηκα και ο χρόνος ήταν πολύ λίγος.
Ίσα που πρόλαβα να του πω ότι έκανα την ταχυδρόμηση και να του κάνω μία ερώτηση.
Αντί να μου απαντήσει όμως με μάλωσε για κάτι που δεν έκανα προφασιζόμενος μια αστεία δικαιολογία περίπου 4 ώρες πριν.
Με άφησε κόκαλο που λένε! δεν πρόλαβα ούτε γεια να του πω! ούτε λέξη να αρθρώσω, άνοιξε η πόρτα και βγήκα από το βαγόνι και από ντροπή ούτε πίσω μου δεν κοίταξα.

Μετά από λίγες μέρες έλαβα με δέμα του, κάτι που το αναζητούσα πολύ καιρό, αλλά δεν ήξερα πως να το βρω.

Άστο λοιπόν αυτό με τους Αγίους κ.λ.π. και μόνο να ειρωνεύεσαι τέτοιους ανθρώπους, φαντάζεις μικροπρεπής σε ανθρώπους που τυχαίνει να γνωρίζουν.

Κάποτε (το έχω γράψει και παλαιότερα), η μητέρα μου αναζήτησε τον Άγιο Παΐσιο, μέσω τηλεφώνου που του είχε δώσει μία γνωστή της.
Αφού κατάφερε μετά από κάποιες μέρες και πολύ υπομονή να τον βρει, μίλησε μαζί του.

Η μητέρα μου άρχισε τις χαιρετούρες κ.λ.π. σαν εισαγωγή. Τη σταμάτησε αμέσως, της είπε ότι τον απασχολεί για χαζά πράγματα, αλλά να μην ανησυχεί.
Της είπε τι ακριβώς θα γίνει με το θέμα για το οποίο τον αναζήτησε και της έκλεισε κατάμουτρα το τηλέφωνο.

Μετά από 3 περίπου χρόνια τα πράγματα συνέβησαν όπως ακριβώς της τα είπε ο Άγιος.
Αν λοιπόν δε γνωρίζεις, καλύτερα να μη μιλάς.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Αντί να δούμε την αλήθεια το φως και τη ζωη, να ξυπνησπυμε στην ανθρωπια, στην αγαπη
στην αξιοπρέπεια και υπευθυνότητα,αντί να ελευθεροθουμε απο τον εγωισμό, το μίσος και το φόβο, φτιάξαμε εκκλησίες και μοναστήρια, τρέχουμε για θαύματα, εικονιτσες, κοντοσχοινια, παρακάλια, προκαταλήψεις, ελπίδες, κλάμα, συγκινησοπανουκλες και μοναχούς χαζοβιοληδες, που μιλάνε για τα μέλλοντα, χάνοντας τα παρόντα

Μετά τον Ιησού δε χρειαζόμαστε κανέναν άλλον Μεσσία.....έρχεσαι δεύτερος και καταϊδρωμένος για να μας ξυπνήσεις.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Ποιον βριζω και τι συκοφαντω? που είναι η ασυδωσια?
στο να ξυπνήσουμε στην ανθρωπιά και αγάπη που γράφω, η το να υποστηριζεις τα όπλα και τον πόλεμο, και τις απατηλες προσδοκίες?

Δεν εκχυδαΐζεις κατά των συμπολιτών σου χριστιανών? Δεν εκχυδαΐζεις κατά αγίων ανθρώπων? δεν εκχυδαΐζεις κατά των μοναχών?
ΔΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΧΥΔΑΪΖΕΙΣ?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Ωραίος είσαι, η δικιά σου είναι ελευθερια, αυτα που λένε οι άλλοι συκοφαντία.
Και οι άλλοι λένε πως βλέπουν ψέμματα, ένα σωρο ανακριβιες να ταΐζουν και υπνωτιζουν εναν παντακορυφα ευνουχισμενο ανθρωπο, απο χαζοβιοληδες. (όχι το Χριστό, να μην μπερδευεσαι)

Δεν συκοφαντείς όταν πας να βγάλεις τους άλλους ηλίθιους επειδή δεν είναι μή χριστιανοί σαν τα μούτρα σου?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Α μπράβο! Τώρα μιλάς σωστά!!! Καταφύγιο είναι σωστή η έκφραση.
Γιατι όσοι γνωρίζουν το Χριστό αγάπη, έχουν στη ζωη οπως έγραψα παραπάνω...(Αντί να δούμε την αλήθεια το φως και τη ζωη, να ξυπνησπυμε στην ανθρωπια, στην αγαπη
στην αξιοπρέπεια και υπευθυνότητα,αντί να ελευθεροθουμε απο τον εγωισμό, το μίσος και το φόβο.....)
Όσοι ομως δεν γνωρίζουν το Χριστό,....Τρέχουν...(φτιάξαμε εκκλησίες και μοναστήρια, τρέχουμε για θαύματα, εικονιτσες, κοντοσχοινια, παρακάλια, προκαταλήψεις, ελπίδες, κλάμα, συγκινησοπανουκλες και μοναχούς χαζοβιοληδες, που μιλάνε για τα μέλλοντα, χάνοντας τα παρόντα)
Αν καταλαβες ευροπαιε πως με αυτα που γράφεις βεβαιωνεις όσα λέω,
θα την έκανες ζητώντας απλά συγνώμη.

Ο ίδιος ο Χριστός που χωρίς ντροπή πιάνεις στο στόμα σου, μίλησε για την εκκλησία Του.,
Αυτή είναι το καταφύγιό μας και εκεί ακούμε το Λόγο Του και τον συναντάμε με τη θεία μετάληψη.
Μην το παίζεις λοιπόν γνώστης του Χριστού, εσύ που αποκαλείς τους άλλους ηλίθιους επειδή δε σου μοιάζουν.....και άσε την αγάπη να έχει τη θέση που της αρμόζει, γιατί στην πένα σου έχει ξεπέσει.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Αν γινόταν φιλαρακι, ευχαρίστως! Θα πηγαινες καμία βόλτα μέχρι τις ιεραρχίες, να σου τραβήξουν το αυτακι, για τα όπλα και ότι γράφεις.

Πήγαινε εσύ πρώτα μέχρι τη γωνία να δεις εάν έρχομαι και άσε με εμένα.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Δεν καταλαβες πως τους λυπάμαι, και δεν θέλω να τους ξεφτιλεισω.

Δεν μπορεί η σκόνη να αλλοιώσει το χρυσό, όσο και να μαζεύεται.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Οπα τι πισοπλατες είναι αυτές ευροπαιε. Θα το πω στον Λουπους πως κανείς πουστιες!

Πάντα από μπροστά μου αρέσει Πλάτωνα.

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Συζήτηση κάνουμε φιλαρακι.
Με ύβρεις και συκοφαντίες? έτσι φιλοσοφείς και συζητείς εσύ?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Έλα ρε ευροπαιε.
Τα χρόνια που γυρνάνε και μιλάγε, δεν ίδρυσε αυτός τίποτα.
Και στο ναο οταν πηγε, άνω κάτω τα έκανε με την ασυδωσια που ειδε.
Άμα δει τους πατριάρχες με τα Χρύσα και ασημένια και τα σκήπτρα τις μερσεδες και τις βιλλες, τι λες να σκεφτεί? δεν θα στεναχωρεθει?

Ο Ιησούς με τη Νέα Του Διαθήκη, ίδρυσε το σώμα της Εκκλησίας.
Στο Ναό τα έκανε άνω κάτω και ενδεχομένως σε πολλούς σημερινούς να έκανε το ίδιο, αυτό όμως δε μειώνει την Εκκλησία του Ιησού, αλλά όσους φαρισαΐζουν μετέχοντες σε αυτήν.


quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Αν ήμουν καταπιεσμενος, δεν είχα να φάω, και ούτε στον ηλιο μοιρα, θα πολεμούσα έτσι και αλλιώς για την ελευθερια. Ούτε σταυρούς ούτε πετραχιλια θα κοίταγα. Ανάγκη, επιβιωση το λένε. Εδω 14 χρονων περνάγα κρυφά εφόδια στο πολυτεχνιο, η συνείδηση μου το έλεγε, το ίδιο θα εκανα και με κάθε κατακτητή και αρνητη της ελευθερίας.

Τώρα πίσω απο όλα τα φαινομενα, υπάρχει και η κρυφή τους όψη. Λέγεται πως παραδωθηκαν η συμφωνήθηκε να παραδοθούν 50.000 Τούρκοι, (τριπολη) μα τους καθάρισαν...(αν ξέρεις κάτι εδω, ζητώ τα φώτα σου)



Ζήτησαν να παραδοθούν, όταν ήδη ήταν πολύ αργά. Με τόσα που είχαν τραβήξει από τους βασανιστές Τούρκους ξέσπασαν σε εκδίκηση χωρίς έλεος, δεν θυμάμαι τον αριθμό αλλά 50.000 δεν ήσαν ούτε για αστείο.

Αυτοί όμως, οι ήρωες του 1821 δεν πολέμησαν έτσι κι αλλιώς, πολέμησαν κάτω από τον σταυρό, ως μόνο τους αποκούμπι και ελπίδα και έρχεσαι εσύ τώρα εμμέσως πλην σαφώς να τους αποκαλείς βλάκες.

Γράφεις ότι θα πολεμούσες έτσι κι αλλιώς για την ελευθερία.
Μα εσύ δεν μας έγραψες ότι στο στρατό αρνήθηκες να πιάσεις όπλο?
Πως θα πολεμήσεις λοιπόν, όταν χρειαστεί για την ελευθερία?
...Ή θα τους πεις μισό λεπτό να μάθω πρώτα τι είναι ο γεμιστήρας και πως κρατάνε τα όπλα?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Όσο υπάρχουν σύνορα, σημαίες, έθνη, και διαφορετικα πιστεύω, θα υπάρχει πόλεμος.

Και εγώ δε διαφωνώ να αποστρατικοποιηθούν οι πάντες και να καταργηθούν τα σύνορα.
Νομίζεις όμως ότι όταν καταργήσουμε τα όπλα μας θα έρθουν ως τουρίστες εδώ οι Τούρκοι ή δια περιπάτου ως κατακτητές?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Κρατά τις γνώσεις σου, μα ασε μου ελευθερια και κρίση.

Και ελευθερία να έχεις και κρίση,...... ασυδοσία όμως να μην έχεις.

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 03/01/2011 02:08:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 08:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτατε ΠΛΑΤΩΝ θαυμαζω τον διαλογο με τον ευρωπαιο2 και γελω.Τουλαχιστον εχει πλακα και ειναι ενας καλοκαγαθος χριστιανουλης,που πραγματικα δεν αξιζει να τσακωνεται κανεις μαζι του.Απλα να το προγκαμε γιατι βγαζει γελιο.
Τωρα στην ερωτηση σου απαντω ο αριθμος 1.
Οτι γραφεις εκει με εκανε να διαλεξω μονοπατι και να το ακολουθω.Με μια επισημανση.Νοητικο,πνευματικο.
............
Φίλε Νικομαχε,  ένταση εχει ο λόγος μας, έχω καταλάβει πως ειναι καλο παλληκαρι, και απλά τον χαιδευω λίγο, μπας και ξυπνήσει.

Το 1 λοιπόν είναι αυτο.

Λες πως ο καθένας χαράζει ένα μονοπάτι, που είναι μοναδικό για τον καθένα, και αυτο ακολουθεί. 

1. Θες να πεις πως Διαβασες, σκεφτηκες, εξετασες απο διάφορα δεδομένα, και αποφανθηκες,  αυτο είναι το σωστό, και αυτο ακολουθώ.

Αυτα ομως γίνανε όλα όταν προηγουμενος είχες διδαχθεί, απο το σύστημα ένα πιστεύω/πίστη/δόγμα/μη δόγμα. Κάτι τέλος πάντων έμαθε πριν φτασεις να σκέφτεσαι μόνος, σωστά?

Ας υποθέσουμε λοιπον Νικομαχε πως ολα αυτα τα διάφορα δεδομένα, Α,Β,Γ,Δ...Χ, τα γνωρισες, ενα απο αυτα σου το επιβαλανε, (το έμαθες πριν τα υπόλοιπα δεδομένα) κατι καποια στιγμη εφθασες στην  ηλικία, που τουλάχιστον θα μπορούσες να ξεχωρίσεις τι σου αρμόζει. 

Όταν λες το μονοπάτι μου είναι ξεχωριστό, και μοναδικό, τι θα πει?

Χαραζω μέσα τι θα πει? βάζω στόχους και τους ακολουθω? 

Ας υποθέσουμε πως μεγαλωσες πιστεύοντας το Α, Το οποίο πρεσβεύει την πίστη σου σε ένα Θεό, με όλα όσα ενυπαρχουν, τα γνωστά μας. Αυτα δεν φθασαν στο νοητικο σου απλά σαν πληροφωριες, μα συνοδεύτηκαν σαν παιδι που θα ήσουν, απο συγκινητικες καταστάσεις. Δεν μπορει να είδες τα πάθη του χριστου σε μια ταινία, και να μην σκεφτηκες, μα τι κάνουν οι άνθρωποι. Απο την άλλη, θα γνωρισες τα περί παραδείσου και κολασεως, και παλι σαν παιδι θα πέρασε μεσα κάποιος φόβος. 

Τώρα η ερώτηση που θα σου κάνω είναι η εξεις. 

Κατα πόσο αυτο το παιδι που μεγάλωσε και γνωρησε το Β,Γ,Δ,....Χ, για να διαμορφώσει ένα μονοπάτι Ζ, μοναδικό, είναι επιρεασμενο απο το Α? 

Επιρεασμενο δεν θα πει μονάχα να συμφωνεί, μα και να διαφωνεί, (να του φερνει απέχθεια ολικα η θρησκεία, με όσα κομικοτραγικα συμβαίνουν γύρω του)

Ρωτώ λοιπόν κατα πόσο η μοναδικότητα της αποφασεως μας, για το Ζ, είναι αντικειμενική, πέραν της αλήθειας η ψεμματος του Α, πέραν της αλήθειας η ψεμματος του Β,Γ,Δ,......Χ

Σε όλες τις περιπτώσεις, αν πεις θα αγιασω, η θα Θεωσω, η δεν ξέρω τι, 
τι συμβαίνει μέσα? 

δημιουργεις μια εικόνα, έτσι δεν είναι.? 

Και ποσες εικονες υπαρχουν?

Σε μια νορμαλ κατάσταση, υπάρχει αυτο που είσαι,  και αυτο που θα ήθελες να είσαι, η πολλα απο αυτα που θα ήθελες να είσαι.

Ακόμα  και να σκεφτεις πως δεν θέλεις να είσαι τίποτα, που είναι μέσα στις πιθανότητες,  για το νου, (και το τίποτα) εικόνα είναι. 

Έτσι λειτουργει. 

Στην επισήμανση σου, γράφεις πνευματικό. 

Τι είναι αυτο το πνευματικό? 

είναι πράγματι πνευματικο, η σκέψεις ντυμένες με πνευματικοτητα?

Επειδή οι προεκτάσεις και οι φυγες του νου, μπορούν να δημιουργήσουν ότι  θέλεις, 

Π.χ (ένας που παίρνει υπνωτικα χάπια για καιρο, αν τα σταματήσει, βλέπει, την ώρα που θα κοιμωταν με την επίδραση των υπνοτικων, 
Σαν να είναι πραγματικά  ξυπνιος, 
(ότι θα έβλεπε στον ύπνο του εκεινη τι στιγμη)
ο εγκέφαλος του διλαδη τα βλέπει/παρουσιαζει, 
σαν πραγματικά γεγονότα, (δεν δεχεται πως ειναι ψύχωση) 
συμβαίνουν, και βλέπει τα πλέον περίεργα περιστατικά. (Απειλές, σκοτωμους, κλεψιες, αγίους, και βάλε μεσα οτι θες.)

Έτσι λοιπόν Νικομαχε, ο δρόμος που χαραζεις δεν είναι τόσο μοναδικός, μα επιρεαζεται απο το τι μάθαμε, ουσιαστικά είναι παντα χρόνος μέσα.

Σου τα γράφω αυτα, γιατί διάβασα μια αφήγηση σου πριν καιρο στο όρος, και μιας και δεν αποκλείω πως τα είδες, (δεν αποκλείω το μεταφυσικο) θέλω να περάσω σε κάτι συγκεκριμένο. 

Απο εδω και στο εξεις, οτι και να βλέπουμε, απλά θα λέμε πως είναι στο χρόνο ειναι οι εντυπωσεις μας (η απάντηση  του νου) 
και θα περνάμε απο μέσα τους.

 Αν δεν περάσεις, θα σε κολλήσει ο χρόνος  (που ειναι υφασμενος ο νους μας) που είναι οι φόβοι μας, οι γνωσεις μας, οι προσδωκιες μας, τα πιστεύω μας...Κλπ κλπ

Αν δεν υπάρχει μέσα σου κάτι, υπάρχει περίπτωση να το δεις σαν απόκρηση του νου, η θα είναι η βλεψη σου (προπτωτικη κατα δρ. (παράδεισια), που θα πει σαν πρωτη σου φορα? 

Έτσι Νικομαχε, το καταβουληση πάντα συμφωνα με το δρ, είναι να έχεις αυτη τη βλεψη, η οποία  ειναι αγνη, ανεπειρεαστη, και όταν χρειάζεται να βλέπεις με τις εντυπώσεις, το νου, που είναι η απάντηση, η εμπειρία, το παρελθόν πάντα!

Γινεται?

Ο νους φίλε, είναι πάντα χρόνος. Έγραψα πως αν βρεις τι στιγμη ώστε να βγεις, βρίσκεις και την επόμενη...

Είχα διαβάσει τα πάντα Νικομαχε,
ήμουν σαν αρκετούς απο εσάς, 
απο τη μια είχα τη ζωη με όλα όσα μου προσφερε, 
απο την αλλη όλη τη φιλοσοφία και εμπειρία....

Έκλεισα πόρτες και παράθυρα,

Για αρκετές μέρες, δεν ηξερα αν ήταν Έξω μέρα η νύχτα,

Μια κυρία μου έδινε λίγη τροφη, 
και με ρώταγε ανήσυχη αν είμαι καλα

Άφησα το νου να μου πει την ιστορία του....

Έλεγε έλεγε έλεγε....μέρες μιλάγε,
Αδειάζε,

Μήνας και πέρασε,
Και όταν βγήκα....

Για πρώτη φορα, ότι έβλεπα
Δεν το έβλεπε ο νους...

Μα πήγαινε κατευθείαν στην καρδια.

Τοτε μονο κατάλαβα τι ελεγε ο Ηράκλειτος, ο Χριστός, ο Βουδας....

Έφθασαν λίγες στιγμές,

Για να αλλάξει για πάντα η ζωη μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 11:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ναι ρε λουπους,αλλα η συζητηση εγινε για το ποιον του μεταχριστιανικου κοσμου.Το κακο ομως ξερεις ποιο ειναι;Αν δεν παραδεχτει αυτος ο κοσμος τα λαθη του,δεν θα μπορεσει να τα διορθωσει

Και βεβαια αλλα αυτο ισχυει και για τους αρχαιοπληκτους.

Κανεις δεν κανει πισω και η αληθεια ειναι καπου στην μεση.




Σου ειπα πουθενα εγω ,οτι ο αρχαιος κοσμος ηταν αγγελικα πλασμενος;Ισα-ισα ,εχω πει οτι πολυ θα ηθελα να εχω μια μηχανη χρονου,να στειλω αρκετους εκει για να βιωσουν τι εστι βερικοκο....Και φυσικα αυτος ο αρχαιος κοσμος ειναι ο πρωτος διδαξας στο τι θα πει εμφυλιος σπαραγμος.Ακομα και η πυραμιδα του ελληνικου,του 2700π.χ,χτιστικε προς τιμην ενος τετοιου εμφυλιου πολεμου,οπως μας πληροφορει ο παυσανιας.Εγω αυτο λεω,για να παμε μπροστα διδασκομενοι απο την ιστορια,πρεπει να σταματησουμε τις ωραιοποιησεις και να διδαχτουμε και απο τα καλα και απο τα στραβα.Αλλα για να το κανουμε αυτο,πρεπει πρωτα να μπορεσουμε να τα ξεχωρισουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 13:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα ΠΛΑΤΩΝ

Διαβασα πολυ προσεκτικα οτι ειπες.Πολλες φορες.
Δεν βρισκω συχνα την ευκαιρια για τετοιες συζητησεις.
Δεν βρισκω ανθρωπους για τετοιες συζητησεις.

Οχι μονο καταλαβα τι λες,αλλα μπηκα μεσα τον ΠΛΑΤΩΝΑ,απο την γραφη του και καταλαβα και αυτα που δεν λες.

Θα ξεκινησω απο μια προταση που εγραψες και ειναι ολα τα λεφτα.

-------------------------------------------------------------------
Οι προεκτασεις και οι φυγες του νου μπορουν να δημιουργησουν οτι θελεις.
--------------------------------------------------------------------

Ειναι η πεμπτουσια της ενοιας της επιβολης του νου στην υλη και στην μη υλη.Ο νους ειναι ο απολυτος κυριαρχος στα παντα.τα οποια νομιζουμε οτι βλεπουμε,ακουμε,βιωνουμε.Ακομη και στην κατασταση της υπερβασης,οταν νομιζουμε οτι ειμαστε εξω απο το σωμα μας,αυτος κανει κουμαντο.Ο νους ειναι αυλος για την τρισδιαστατη αντιληψη μας,υλικος ομως για την διασταση που αυτος βρισκεται.

Μπορει να δημιουργησει σκεπτομορφωματα υλικα,εμβια,αυλα,οτι θελει.
Μπορει μονος του να κατασκευασει εναν κοσμο και να μας βαλει μεσα να περιδιαβαινουμε και να νομιζουμε,οτι ειναι ο δικος μας κοσμος.
Και ξαφνικα...παφ να τον διαλυσει.

Ναι καταλαβαινω τι εννοουσες με το μονοπατι.Δεν ειναι δικο μας,αλλα του νου.Σωστα,ειναι του νου αλλα του δικου μας νου.Τουλαχιστον οσον
αφορα το κομματι,αυτο του νου,που ειναι μεν μερος του συνολου,αλλα ανηκει προσωρινα στον φορεα του.


Τα διαφορα δεδομενα που αναφερεις ως Α Β Γ Δ,ειχα την τυχη απο μικρο παιδι να μην με επηρεασουν καθολου,να μην δημιουργησουν συναισθηματα,περα απο την ψυχρη εκτιμηση,σωστο-λαθος.Αρχισα να κτιζω
τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ απο την πρωτη ταξη του γυμνασιου,αντιτιθεμενος ευθαρσως πολλες φορες σε καθε μαλακια που ακουγα,διδασκομουν η στο ετσι πρεπει.
Συνεχισα και στην ενηλικιωση,στο στρατο,σαν φοιτητης,η ιδια παντα αντιδραση,μαλιστα κοντεψε να μου στοιχισει το πτυχιο.Εβλεπα την ανθρωποτητα με τα ματια του σωστου-λαθους και αφηνα απ εξω,την οποια συναισθηματικτητα προεκυπτε,απο πραξεις,κουβεντες,κ.λ.π.
Οχι,οτι δεν ενοιωθα την υπαρξη συναισθηματος,καθε αλλο,αλλα η λογικη υπερισχυε.Το συναισθημα δεν αλλαζει την δυαδικοτητα του σωστου λαθους.

Απηλαγμενος ετσι απο τον εγκλωβισμο που προκαλει στον νου το συναισθημα,ειχα την ευκαιρια να εμβαθυνω,σε αυτον τον ιδιο τον νου,μα παρομοιο τροπο που το εκανες και εσυ.Σε σπηλια καποιου βουνου.
Αντεξα 24 μερες,ακουσα και ειδα,η μαλλον ο νους μου ακουσε και ειδε
απιστευτα πραγματα.Ηταν μπρος τα ματια μου τοσα χρονια και ημουν τυφλος.Ενοιωσα μια απιστευτη συγκαταβατικοτητα,για ολους και για ολα.
Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι,ειπα και το ενοουσα.
Ναι,ξερω αλλαζει η ζωη σου,αλλα δεν μπορεις να το μοιρασθεις με κανεναν.Σε θεωρουν παλαβο.

Οσον αφορα την θεση σου για την μοναδικοτητα,μιας αποφασης που λαμβανουμε και με αυτη πορευομαστε,σιγουρα δεν ειναι δικη μας,αλλα του νου μας.Του δικου μας τμηματος,του νου.Ο δικος μας νους την επεβαλε,οχι του γειτονα.Και ας συνυπαρχει ο νους του γειτονα με τον δικο μας,σε καποια αλλη διασταση.Εδω,ο ιδιος ο νους,εχει ξεχωρισει,τα κομματια του,σε καθε εγκεφαλο που κατοικει,ξεχωριστα.
Σαν μαριονετες με μερικη νοημοσυνη,που υπαγονται στον κεντρικο νοημονα χειριστη τους.

Νομιζω απαντησα στις ερωτησεις σου,για το τι εννοω μοναδικο μονοπατι
και τι εννοω οταν λεω,το χαραζω.

Αναρωτιεσαι:Σκεψεις ντυμενες με πραγματικοτητα?
Ναι,αυτο ειναι.Εξελισιμες ομως.Μια σκεψη μας,που απορεει απο υλικα πραγματα και γενικα απο πραγματα του γνωστου μας κοσμου,αν την ντυσουμε με πνευματικοτητα και την αγκαλιασουμε σιγα-σιγα θα την αποροφησουμε,στο πνευμα και θα γινει πλεον αποκτημα του νου μας.

Δεν μπορω να συμφωνησω μαζι σου ΠΛΑΤΩΝΑ στο σημειο που λες για τον χρονο.Το εκλαμβανω κατα λεξη και για αυτο διαφωνω.
Λες οτι ο νους ειναι παντα χρονος.Αν εννοεις ο,τι διαβαζω,λεω οτι δεν ειναι.

Δεν ειναι,διοτι χρονος δεν υπαρχει.Ειναι απλη μοναδα μετρησης,ανθρωπινης κατασκευης.

Αν εννοεις οτι στον νου ειναι καταγραμενα-αποθηκευμενα,τα παντα,απο την δημιουργια του,στο αγνωστο παρελθον,στο παρον και ισως στο μελλον
τοτε ναι.Αν με τις λεξεις παρελθον-παρον-μελλον εννοεις χρονο,τοτε ναι,ειναι.

Και τελος,ξεχωριζω,οπως και εσυ ποια πρεπει να αναλυει ο νους και ποια πρεπει να προσπερναει.
Και φιλε ΠΛΑΤΩΝΑ,αυτα που βλεπει και κατανοει,ο νους,δεν μπορεις να τα γραψεις,εδω σε ενα φορουμ.Ενας,δυο θα σε καταλαβουν και 98 θα σου υποδειξουν τον ψυχιατρο.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 14:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό είναι για τον Νικόμαχο.

http://www.youtube.com/watch?v=CfZBMQoNxJM



Oι manowar ειναι του σατανα.Να μην τους ακους.
Αυτα θα ακους για να γαληνεψει η ψυχη σου.http://www.youtube.com/watch?v=kvVC1x1Q0GAΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 15:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχος...

Τα διαφορα δεδομενα που αναφερεις ως Α Β Γ Δ,ειχα την τυχη απο μικρο παιδι να μην με επηρεασουν καθολου,να μην δημιουργησουν συναισθηματα,περα απο την ψυχρη εκτιμηση,σωστο-λαθος.Αρχισα να κτιζω
τον ΝΙΚΟΜΑΧΟ απο την πρωτη ταξη του γυμνασιου,αντιτιθεμενος ευθαρσως πολλες φορες σε καθε μαλακια που ακουγα,διδασκομουν η στο ετσι πρεπει.
Συνεχισα και στην ενηλικιωση,στο στρατο,σαν φοιτητης,η ιδια παντα αντιδραση,μαλιστα κοντεψε να μου στοιχισει το πτυχιο.Εβλεπα την ανθρωποτητα με τα ματια του σωστου-λαθους και αφηνα απ εξω,την οποια συναισθηματικτητα προεκυπτε,απο πραξεις,κουβεντες,κ.λ.π.
Οχι,οτι δεν ενοιωθα την υπαρξη συναισθηματος,καθε αλλο,αλλα η λογικη υπερισχυε.Το συναισθημα δεν αλλαζει την δυαδικοτητα του σωστου λαθους.

Απηλαγμενος ετσι απο τον εγκλωβισμο που προκαλει στον νου το συναισθημα,ειχα την ευκαιρια να εμβαθυνω,σε αυτον τον ιδιο τον νου,μα παρομοιο τροπο που το εκανες και εσυ.Σε σπηλια καποιου βουνου.
Αντεξα 24 μερες,ακουσα και ειδα,η μαλλον ο νους μου ακουσε και ειδε
απιστευτα πραγματα.Ηταν μπρος τα ματια μου τοσα χρονια και ημουν τυφλος.Ενοιωσα μια απιστευτη συγκαταβατικοτητα,για ολους και για ολα.
Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι,ειπα και το ενοουσα.
Ναι,ξερω αλλαζει η ζωη σου,αλλα δεν μπορεις να το μοιρασθεις με κανεναν.Σε θεωρουν παλαβο.

Οσον αφορα την θεση σου για την μοναδικοτητα,μιας αποφασης που λαμβανουμε και με αυτη πορευομαστε,σιγουρα δεν ειναι δικη μας,αλλα του νου μας.Του δικου μας τμηματος,του νου.Ο δικος μας νους την επεβαλε,οχι του γειτονα.Και ας συνυπαρχει ο νους του γειτονα με τον δικο μας,σε καποια αλλη διασταση.Εδω,ο ιδιος ο νους,εχει ξεχωρισει,τα κομματια του,σε καθε εγκεφαλο που κατοικει,ξεχωριστα.
Σαν μαριονετες με μερικη νοημοσυνη,που υπαγονται στον κεντρικο νοημονα χειριστη τους.
********************************************************************

Ο νούς φιλε μου Νικόμαχε-κατ'αρχάς καλημέρα και Καλή Χρονιά- είναι ένα εργαστήρι το οποίο λειτουργεί ακατάπαυστα -με ή χωρίς την θέλησή μας- και τα προϊόντα τα οποία εισάγουμε/ονται εντός του , αποτελούν
ουσιαστικά μια "διδαγμένη αντίληψη της ζωής"...

Όπως και ο υπολογιστής χρειάζεται δεδομμένα για να λειτουργήσει , έτσι και ο εγκέφαλος χρειάζεται και αυτός αντίστοιχα δεδομμένα και βάσει αυτών θα σκεφθεί και θα νοηματοδοτηθεί αλλα και δια μέσου αυτών θα προσεγγίσει το ορθό και το καλό αλλα και το επικίνδυνο ή το σατανικό...

Άρα δεν μπορούμε καν να υποθέσουμε ότι το πρόβλημα είναι ο νούς ή η σκέψη των ανθρώπων αλλα οι "καταγραφές" εντός του , που σε άλλη περίπτωση θα παρήγαγαν διαφορετικές σκέψεις και συμπεριφορές...

Ειδικότερα όταν αυτές οι "φωνές-πληροφορίες" είναι "παράλογες" δεν προξενούν μια ισχυρή θετική επίδραση στην ζωή του ατόμου και συχνά προξενούν σύγχυση και φόβο και αυτό δεν είναι κάτι το απλό...

Οι γονείς λένε "μή λές ψέμματα" αλλα οι ίδιοι συλλαμβάνονται όχι μόνο να λένε ψέμματα αλλα και να αποδεικνύουν τα εντελώς αντίθετα καθημερινά απ'οσα προτάσσουν ως αρχές...

Και ειδικότερα εδώ στην Ελλάδα , αναπόφευκτα σχεδόν όλοι εμφανίζονται διχασμένοι ως προς τις ιδέες και αρχές τους...απο την μιά έχουμε το "γύρισε και το άλλο μάγουλο" και απο την άλλη "θα του στρίψω το λαρύγγι"....παράδειγμα έφερα και αν χρειασθεί με χαρά μου να συλλέξω πάρα πολλά αντίθετα που μας νοηματοδοτούν ....

Ωστόσο εκείνο που συμβαίνει είναι η πιστότητα στην εγγραφή των ασυνεπειών....για να μην αναφέρω τις οδυνηρές και γεμάτες τρόμο ματιές της μητέρας , όταν οι αδεξιότητες -μας- έφερναν -ενδεχομένως- ντροπή στην οικογένεια...

Κάποια στιγμή -δε- έρχονται οι πιο περίπλοκες νουθεσίες "Και να θυμάσαι γιέ μου , όπου και αν βρεθείς σε ολόκληρο τον κόσμο , οι Χριστιανοί -ο καθένας λέει ότι θέλει- είναι οι καλύτεροι άνθρωποι ...κλπ...κλπ...

Το σημαντικό είναι ότι -άσχετα αν αυτοί οι κανόνες είναι καλοί ή κακοί στο φώς μιας λογικής ηθικής- αυτοί καταγράφονται ως αλήθειες...

Και δώ δεν φταίει ο νούς των ανθρώπων αλλα οι επιβεβλημμένες αρχές και κανόνες , που πολλές φορές ακινητοποιούν τον άνθρωπο , εισφέροντας άσχημα συναισθήματα , ειδικά όταν έρχονται σε σύγκρουση με την ηθικη της φύσεως και την "ηθική της θέλησης για ζωή" που είναι ενχάρακτη και δυναμικά αναβλύζουσα εκ των έσω...

Το πάθος για την αλήθεια φίλε μου -όπως αναφέρει και ο Paul Tillich- σίγησε απο απαντήσεις που έχουν το βάρος της αδιαφιλονίκητης αυθεντίας...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 03/01/2011 15:28:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 16:03:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΝΙΚΟΜΑΧΕ, ΠΛΑΤΩΝΑ καταρχήν καλό απόγευμα

ΝΙΚΟΜΑΧΕ ευχαριστώ για τα προηγούμενα σχόλια περι ΜΕ, έρχονται να λειτουργήσουν επικουρικά και καταλυτικά σ' αυτούς τους προβληματισμούς που έχω και για τον μικρόκοσμο.
Πολύ ΕΥΣΤΟΧΟ αυτο που λες και είναι το ΚΛΕΙΔΙ το πάντρεμα κβαντικής φυσικής και μεταφυσικής.
Ηθελα να πώ δύο λόγια στο ίδιο μήκος κύματος με το σκεπτικό σου απο μια άλλη σκοπιά, θα το κάνω αργότερα.

Πρώτα όμως δεν μπορώ να αποφύγω τον πειρασμό να αναφερθώ σε όλα αυτά που είπες στον Πλάτωνα.
Είναι το ζουμί, η πεμπτουσία οπως λες και εσύ.
Θα πω μια κουβέντα ανταποδίδοντας αυτό που μου είχες πει την προηγούμενη βδομάδα.
ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ.
ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

Για την ώρα δεν θα πώ τίποτα άλλο, παρά θα απαντήσω σ' αυτά μόνο με ένα λινκ που βρήκα εδώ στο φόρουμ.
ΝΙΚΟΜΑΧΕ, ΠΛΑΤΩΝΑ είμαι σίγουρος ότι ήδη το ξέρετε, εγώ πάλι σήμερα το ανακάλυψα.
Αν όμως δεν το έχετε δεί, παρακαλώ διαβάστε το ολόκληρο.
http://www.esoterica.gr/articles/contributions/esoteric/gsimonetos_kinfeb06/gsimonetos_kinfeb06.htm

Συμφωνώ ο χρόνος είναι μια ανθρώπινη επινόηση ως μονάδα μέτρησης για να μπορούμε να βρίσκουμε σημεία αναφοράς και να συνενοούμαστε εμείς οι άνθρωποι και σε επίπεδο καθημερινής ζωής αλλά και επιστήμης.
Το τώρα είναι άχρονο.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 16:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ η δικιά μου συμβολή στο θέμα λήγει εδώ.
Χάρηκα που τα είπαμε, ίσως σας δω σε άλλα φόρουμ.
Καλή εβδομάδα και καλή αναζήτηση(σε αυτούς που δεν είναι ήδη στα νησιά των Μακάρων)

Au revoir


Νά'σαι καλά Dr μου και ελπίζω ότι θα αναθεωρήσεις των αποφάσεών σου , ασφαλώς είχαμε αρκετες φορές τις "διαφορές" μας , που ωστόσο δεν μας αποστέρησαν το δικαίωμα να μιλάμε και να ανταλλάσουμε απόψεις...ελπίζω να σε δώ σύντομα....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 16:08:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινε
Οτι εγραψες ειναι σωστο και δεν υπαρχει διαφωνια ουτε απο μενα ουτε απο τον ΠΛΑΤΩΝΑ τολμω να υποθεσω.

Το κειμενο σου απλως,διασαφηνιζει επι μερους αυτα που συζηταμε με τον ΠΛΑΤΩΝΑ και μονο σε οτι αφορα,αυτα που εκλαμβανει ο νους απο την ανθρωπινη δραστηριοτητα.
Ο νους δεν βλεπει μονο οτι τον τροφοδοτουμε εμεις,αλλα και οτι αυτος *πιανει* εν αγνοια μας.Π.χ. αν καποιος,μας λεει ενα ψεμα,αρκετα αληθοφανες και το καταπινουμε,ο νους δεν το τρωει.

Συζητουμε με τον συνδικτυο,για τον νου σε συμπαντικο επιπεδο και ερευνουμε τις εικονικες του προεκτασεις στον υλικο μας κοσμο.
Μην παιρνεις κατα μερος,ενα κομματι του λογου μας και προσπαθεις να το αναλυσεις,ως ανεξαρτητο.Ειναι μερος και εννοια του συνολικου κειμενου και των δυο γραπτων.
Εκ μερους μου να ξερεις οτι,ειναι οχι μονο ευχαριστη,αλλα και επιδιωκομενη,η σοβαρη συνομιλια και μαλιστα ας διαφωνουμε.
Σιγουρα δεν προκειται να χασει κανεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 16:30:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εαρινε τελειωνεις με την φραση του Tillich
---------------------------------------------------------------------
Το παθος για την αληθεια σιγησε απο απαντησεις που εχουν το βαρος της αδιαφιλονικητης αυθεντιας.
---------------------------------------------------------------------

Ναι εχει σιγησει,απο τις αδιαφιλονικητες αυθεντιες που *εφθασαν* στο τελος της αναζητησης,οπως αυτοι νομιζουν και δεν εχουν τιποτα αλλο να ψαξουν.Αναζητηση,εννοω σε ολα,οχι μονο εσωτερικη.
Αυτοι ομως που συνεχιζουν και φθανουν στο τελος της ζωης τους,αναζητωντας την αληθεια,φουντωνουν το παθος και διδουν την σκυταλη στους ακολουθουντες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 16:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trelantonis δεν γνωριζα το λινκ,αλλα το διαβασα τωρα.
Ηταν γνωστα αυτα απο αλλες πηγες,χωρις αυτο να μειωνει την σημασια τους.Πρεπει να σου πω πως στο συνολο του το κειμενο αυτο,την γενικη του τοποθετηση και μερικα επι μερους θεματα,με βρισκει συμφωνο.

Τιποτα δεν αποριπτω και ας μην συμφωνω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 16:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινε
Οτι εγραψες ειναι σωστο και δεν υπαρχει διαφωνια ουτε απο μενα ουτε απο τον ΠΛΑΤΩΝΑ τολμω να υποθεσω.

Το κειμενο σου απλως,διασαφηνιζει επι μερους αυτα που συζηταμε με τον ΠΛΑΤΩΝΑ και μονο σε οτι αφορα,αυτα που εκλαμβανει ο νους απο την ανθρωπινη δραστηριοτητα.
Ο νους δεν βλεπει μονο οτι τον τροφοδοτουμε εμεις,αλλα και οτι αυτος *πιανει* εν αγνοια μας.Π.χ. αν καποιος,μας λεει ενα ψεμα,αρκετα αληθοφανες και το καταπινουμε,ο νους δεν το τρωει.

Συζητουμε με τον συνδικτυο,για τον νου σε συμπαντικο επιπεδο και ερευνουμε τις εικονικες του προεκτασεις στον υλικο μας κοσμο.
Μην παιρνεις κατα μερος,ενα κομματι του λογου μας και προσπαθεις να το αναλυσεις,ως ανεξαρτητο.Ειναι μερος και εννοια του συνολικου κειμενου και των δυο γραπτων.
Εκ μερους μου να ξερεις οτι,ειναι οχι μονο ευχαριστη,αλλα και επιδιωκομενη,η σοβαρη συνομιλια και μαλιστα ας διαφωνουμε.
Σιγουρα δεν προκειται να χασει κανεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Συμπληρωματικα ήρθε η τοποθέτησή μου φίλε μου και ως μια -ας πούμε- διευκρίνηση περί "νοός"...ωστόσο οφείλω να ομολογήσω ότι τα περί "εικονικών προεκτάσεων" δεν θέλω -αρνούμαι- να τα λάβω υπ'οψιν μου και με τον τρόπο που εγώ τα αντιλαμβάνομαι , διότι τότε -έχω την αίσθηση- ότι όλα θα ετίθεντο εν αμφιβόλλω...και έχω την αίσθηση ότι με αντιλαμβάνεσαι τι εν-νοώ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 16:55:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Φιλτατε ΠΛΑΤΩΝ θαυμαζω τον διαλογο με τον ευρωπαιο2 και γελω.Τουλαχιστον εχει πλακα και ειναι ενας καλοκαγαθος χριστιανουλης,που πραγματικα δεν αξιζει να τσακωνεται κανεις μαζι του.Απλα να το προγκαμε γιατι βγαζει γελιο.

Bρε, οι τάπες που έχετε φάει από εμένα δεν μετριούνται!
Αν ήμουν στη θέση σας θα προτιμούσα να 'χε ανοίξει η γη να με καταπιεί από την ντροπή.....αλλά εσείς δεν έχετε τέτοιοι κώλυμα! ο μπαινάκης κι ο βγαινάκης!

quote:
ΠΛΑΤΩΝ:
Φίλε Νικομαχε, ένταση εχει ο λόγος μας, έχω καταλάβει πως ειναι καλο παλληκαρι, και απλά τον χαιδευω λίγο, μπας και ξυπνήσει.

Εγώ πάλι δεν μπορώ τα χάδια, ανταποδίδω με σφαλιάρες!....ο καθένας όπως μπορεί στο κάτω κάτω!

Ξυλούρης Νίκος .Άκρα του τάφου σιωπή

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 17:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινε θα πρεπει να γινω πιο σαφης στο *εικονικη προεκταση*:

Ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ ειπε οτι ο νους,καθοριζει τι ακουμε,τι αντιλαμβανομαστε και τι εικονες βλεπουμε.Αυτος ειναι ο κυριαρχος.
Αρα βλεπουμε εικονικες προεκτασεις του νου.
Ο νους βαζει την εικονα στα ματια μας και μεις την επεξεργαζομαστε,παντα οσο αυτος μας επιτρεπει.
Υπαρχουν εικονες που βλεπουμε με κλειστα ματια.Η επιστημη εχει την δικη της ερμηνεια,οι αναζητητες την δικη τους,χωρις στο τελος να αναιρει η μια την αλλη,απλα και μονο γιατι κανεις δεν μπορει να αποδειξει του λογου το αληθες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 17:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νωρις στον αγωνα ευρωπαιε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 19:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Bρε, οι τάπες που έχετε φάει από εμένα δεν μετριούνται!
Αν ήμουν στη θέση σας θα προτιμούσα να 'χε ανοίξει η γη να με καταπιεί από την ντροπή.....αλλά εσείς δεν έχετε τέτοιοι κώλυμα! ο μπαινάκης κι ο βγαινάκης!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ


Eυρωπαίε...η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρεις τι σου γίνεται και γι'αυτό και σε παραμυθιάζει το "Χριστιανικό-δογματικό μυαλό σου"....μόνο εσύ τα βλέπεις όλα αυτά που λές...και δι'αποκαλύψεως της φαντασίας σου...

Λοιπόν άσε την "Ταπολογία" και απάντησε σε αυτά που ακόμα αναμέω/ουμε να απαντήσεις ....


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2011, 21:53:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κάπου -κάποια στιγμή , το ποιός το είπε δεν έχει σημασία , διότι εδώ δεν κοιτάζουμε πρόσωπα αλλα ιδέες- ελέχθη ότι οι Θρησκείες δεν ασχολούνται με υλικά θέματα αλλα με πνευματικά αλλα ωστόσο παρεμβαίνουν στα "υλικά θέματα" και μάλιστα με ιδιαίτερα θυματοποιητικό τρόπο και απειλητικό , λέγοντας ότι "ή θα κάνει αυτό που σου λέμε.." οπότε θα κερδίσεις την αιώνια ζωή "ή θα κάνεις το άλλο και θα πάς στην κόλαση"...κατα τ'αλλα είσαι ελεύθερος να επιλέξεις ... μολονοτι κάνοντας τα αντίθετα απο αυτά που σου "υπαγορεύουμε" θα πάς στην κόλαση....

Δεν προσβλέπουν στην καλλιέργεια του ιδίου του ανθρώπου αλλα στην υπακοή του , στους διαμεσολαβητές με τον θεό...τρομάρα τους..!!!

Αναφέρονται στο "καλό" και αναρρωτιέμαι ακόμα να αντιληφθούν ότι δεν ανακάλυψαν "αυτοί" τον τροχό..???

Μια ακατάσχετη φλυαρία και εγωκεντρισμός τους διακατέχει , αυτούς και τον Θεό τους...τρομάρα του κι'αυτού ... !!!

"Όχι" δεν διακατέχομαι απο συναισθήματα άσχημα γι'αυτούς και για το δόγμα που με έντεχνο τρόπο έχει μιλήσει σε ασυνείδητες ανάγκες και αδυναμίες τους , "πληρώνοντας" εγγενείς διατρήσεις και ανημπόριες τους..."όχι" ... απλά ανησυχώ για την/ις επόμενες μέρες και την δυστυχία που θα εξακολουθήσει να υπάρχει απο την "συναισθηματική καταιγίδα/ες" που επιφέρουν εντός των ανθρώπων και μάλιστα μη διστάζοντας να κατηγορήσουν το ίδιο το δημιούργημα του Θεού τους , αντί να κατηγορησουν "εκείνο-τον-ίδιο-το-θεό -τους"...

Τόση ασυναρτησία εκφέρεται και μάλιστα προσπαθούν να μας αποδείξουν ότι τάχα 'είμαστε σχιζοφρενείς' αλλα και σατανισμένοι ή παγανιστές ακόμα και ανθέλληνες...τόση είναι η μανία απο την οποία διακατέχονται , που μπροστά στον Θεό τους δεν θα υπολόγιζαν οτιδήποτε ακόμα και την ανθρώπινη ύπαρξη , αρκεί να έχουν την σύμφωνη γνώμη-επικύρωση του Θεού τους..!!!

Αρνούνται να δούν την αλήθεια -καταραμένοι υπολογιστές και κινητά και κάρτες- και για οτιδήποτε επισυμβαίνει εντός των ανθρώπων ένας είναι ο λόγος και η αιτία "Η απομάκρυνση απο τον Θεό"...

Μπορεί μια κοινωνία λοιπόν να πάει μπροστά και να βελτιωθεί..???
Μπορούμε να αφήνουμε τις Θρησκείες να αναλαμβάνουν την ζωή μας και να μας καθοδηγούν , εκχωρώντας κάθε δικό μας δικαίωμα αλλα και ευθύνη...καθιστώντας μας -τελικώς-απλώς παρατηρητές της ιδίας της ζωής μας..και μείς αυτούς "τοποτηρητές" της ζωής μας???

Μπορούμε λοιπόν να υποθέσουμε ότι οι άνθρωποι δεν οφείλουν να προσβλέψουν στον εαυτό τους και στον νού τους -άραγε γιατί τους εδόθη??" για να βελτιώσουν τις καθημερινές συνδιαλλέξεις και επικοινωνία τους με τους υπολοίπους συνανθρώπους τους , προσβλέποντας δια μέσου αυτού να ατενίσουν αισιοδοξότερα την ζωή και το μέλλον τους???

Ο Ψυχολογικός βιασμός δεν αρχίζει απο την πρώιμη παιδική ηλικία , όπου κάθε μικρό παιδάκι είναι εκ των πραγμάτων ανίκανο να αξιολογήσει κάθε προσταγή ή γεγονός..???

Αυτή τεράστια συλλογή καταγραφών , δεν καταγράφηκαν απευθείας και χωρίς καν την δυνατότητα εξέτασης τως ορθοτητοτήτων τους???

Πόση ελευθερία έχει το κάθε παιδί σε τούτο τον πλανήτη να επιλέξει ελεύθερα , αλήθεια ???

Θα πω τούτο τελειώνοντας "αν οι καλοί άνθρωποι που είναι και αξιοπρεπείς άνθρωποι και οι οποίοι καθημερινά μοχθούν για την καλλιέργειά τους και την ανακάλυψη των δυνάμεων που κρύβονται εντός τους αλλα και το αδύναμο μέρος του εαυτού τους...και οι οποίοι δια βίου φροντίζουν να μη κάνουν κακό και να μην αδικούν τον/ους απέναντί τους , προσφέροντας το όμορφο εαυτό τους στους γύρω τους , δεν αρκεί για τον θεό -τους- αλλα απαιτεί και την λατρεία του...ΤΟΤΕ δεν είναι Θεός αλλα κάτι άλλο και που δεν θέλω αυτή την στιγμή να προσδιορίσω.."


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 02:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχος
Διαβασα πολυ προσεκτικα οτι ειπες.Πολλες φορες.
Δεν βρισκω συχνα την ευκαιρια για τετοιες συζητησεις.
Δεν βρισκω ανθρωπους για τετοιες συζητησεις.

Οχι μονο καταλαβα τι λες,αλλα μπηκα μεσα τον ΠΛΑΤΩΝΑ,απο την γραφη του και καταλαβα και αυτα που δεν λες.

Θα ξεκινησω απο μια προταση που εγραψες και ειναι ολα τα λεφτα.

-------------------------------------------------------------------
Οι προεκτασεις και οι φυγες του νου μπορουν να δημιουργησουν οτι θελεις.
--------------------------------------------------------------------


Και τελος,ξεχωριζω,οπως και εσυ ποια πρεπει να αναλυει ο νους και ποια πρεπει να προσπερναει.
Και φιλε ΠΛΑΤΩΝΑ,αυτα που βλεπει και κατανοει,ο νους,δεν μπορεις να τα γραψεις,εδω σε ενα φορουμ.Ενας,δυο θα σε καταλαβουν και 98 θα σου υποδειξουν τον ψυχιατρο.

..................

Φίλε Νικομαχε, απευθυνόμαστε σε εκείνο το 2%, που δεν θα μας υποδειξει τον ψυχιατρο, αν και μου φενεσαι αρκετά αισιόδοξος. 

Ο νους, θα στο γράψω όπως το βλέπω, ξεχνοντας τι γράφουν οι ειδήμονες και σπεσιαλιστ, μιας και στην εσωτερική μα και φυλοσοφικη προσπάθεια, αποδιδονται αρκετα διαφορετικές εκδοχές. Νους, νους/ψυχη κλπ κλπ

ΚΑΤ αρχας να αναγνωρισουμε οτι ειναι κατι αξιο θαυμασμου, για οτι δημιουργει. (φυσικα οχι παντα) 

Γνωριζουμε τη λειτουργια του σε  ένα επιφανειακό μέρος, σε μικρά μέρη θα έλεγα, και όχι πάντα. 

Η κυρία λειτουργία του, αναγνωρίζεται σαν σκέψη. 

Έτσι βλέπω το νου, το σύνολο του χρόνου της εμπειρίας της μνήμης, (σε γενικές γραμμές) και όχι μόνο.

Τι άλλο?

Αυτη είναι η επιφανεία. Τα επιφανειακα μέρη του, και εύλογη ερώτηση είναι, 

υπάρχει κάτι  βαθύτερα.?

Φυσικά και υπάρχει, παμπολες κινήσεις, που διαμορφώνουν συνεχώς την επιφάνεια, 

που με τη σειρά της, κανονίζει τη συμπεριφορά μας. 

Αυτο το μέρος, το βαθύτερο, στους περισσότερους είναι αγνωστο. 

Έχουμε λοιπόν μια κίνηση που γνωρίζουμε και μια που δεν γνωρίζουμε, και να πως αυτές οι δυο κινήσεις δημιουργουν δυαδικοτητα και σύγκρουση. 

Απλο και κατανοητό, 
το γνωστο λέει δεν πρέπει, το αγνωστο πρέπει.
Το γνωστο λέει, μου αρέσει η κοπελια, 
το αγνωστο μην πας, δεν θα τα καταφέρεις.

Τώρα για να καταλάβουμε τι ακριβώς γινεται, 
προσπαθούμε με κάτι που είναι μερικο, ένα μέρος του νου, (η επιφανει που είναι μερος/μέρη) να προσεγγίσουμε το όλο.

 Είναι σαν μια μικρή πισσινα, να θέλει να χωρέσει τον ωκεανό.

Ο νους λοιπόν προσπαθει να μαζέψει τα κομμάτια του, και προς στιγμη εχει μια πισσινα 
Και τον αγνωστο ωκεανό, 
και αυτη η πισσινα Νικομαχε, είναι όπως έγραψα, χρόνος, εμπειρία μνήμη. 
Αυτός ο νους, είναι αποτέλεσμα τους.

Τώρα, μιας και γράφουμε πραγματα για λίγους, (αφήνουμε ήσυχους τους χριστιανούς και  γενικά τη θεολογία) 

Ας θέσουμε καλλίτερα την ερώτηση.

Γιατί λειτουργούμε κομματιαστα? 

Είναι απλό.
Γιατί η πισσινα, δεν είναι ωκεανός!

Έτσι παρ όλη μας την προσπάθεια, να εναρμονησουμε τα κομμάτια, Το πολυ να φτιάξουμε ένα καλο νου, ένα Άγιο νου, μια μεγάλη πισσινα, μα όχι ωκεανό.

Σε ρωτώ λοιπόν Νικομαχε, 

Αφού διακρινεις πως ο νους προσπαθει να ζήσει ευτυχισμένα στην πισσινα που δημιούργησε, και δεν τα καταφέρνει, τι θα έκανες αν το καταλάβενες.? 

Και να διάβαζες όσα μας υπέδειξε ο φίλος τρελλαντωνης που ευχαριστούμε, δεν θα μου έλεγες, ρε Πλάτωνα, στην πισσινα είναι και αυτα. Άντε να γίνει 100μετρα, τι κάνουμε με τον ωκεανό? 

ότι υπάρχει στην πισσινα είναι γνωστο, φτιάχμενο στο χρόνο.

Έτσι Νικομαχε, και λοιποι φιλοι, (δοκτορ γιατι εφυγες) 
σκεφτόμαι να εξετάσουμε στη συνεχεία την δυνατότητα για μια βαθεια αλλαγή, που δεν είναι θέμα θέλησης, (αυτη ανήκει στα κομμάτια) 
όπως δεν είναι και θέμα χρόνου, (είπαμε πως ο γνωστός νους, είναι χρόνος) 

Γιατι έχω την εντύπωση πως το 2% με ότι έγραψα θα μειωθεί ακόμα.?

Τι λετε, να δοκιμάσουμε?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 11:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πλάτωνα,

Καταρχήν όποιες λέξεις και όρους και αν χρησιμοποιήσουμε βάζουν πάντα όρια, οριοθετούν την διαδικασία του αντιλαμβάνεσθαι αυτών περί του γίγνεσθαι και του υπάρχειν.
Ετσι προκύπτει διαχωρισμός του μερικού απο το όλο, του ειδικού απο το γενικό, του αντιληπτού απο το μη αντιληπτό, του υπαρκτού απο το ανύπαρκτο.

Μια πρώτη σκέψη θα διατυπώσω.
Αυτός ο ωκεανός είναι ασύλληπτα απέραντος και δυναμικός δηλαδή είναι αέναα εξελισσόμενος, ανατροφοδοτούμενος, διευρυνόμενος.
Περιέχει τα πάντα άπαντα.
Ολες τις εμπειρίες, συναισθήματα, σκέψεις, διανοήσεις, εντυπώσεις, σκεπτομορφές κ.τ.λ κ.τ.λ απο όλες τις οντότητες που είναι κομμάτια του των όσων έχουν συμβεί, των όσων συμβαίνουν πάντα στο τώρα (και το τώρα μια λέξη είναι), των όσων θα συμβούν και των όσων δεν έχουν συμβεί και θα μπορούσαν δυνητικά να συμβούν για κάθε ένα απο τα κομμάτια του ξεχωριστά και για όλα πεπλεγμένα, συγκερασμένα, συσχετισμένα μαζί και σε όλες τις πιθανές και απίθανες αλληλεπιδράσεις τους.
Ο ωκεανός αυτός αποτελείται απο όλες μαζί τις εκδηλούμενες και μη εκδηλούμενες δυναμικά εξελισσόμενες πραγματικότητες των μερικών του στοιχείων ξεχωριστά αλλά και ενιαία είτε στο γενικό του σύνολο είτε ανά επιμέρους συνδυασμό των μερών του.

Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός αλλά αυτό που προτείνω για αρχή είναι ότι οι όροι και οι λέξεις βάζουν όρια στη σκέψη. Η υπέρβαση των λέξεων και των σκέψεων οδηγούν στην διεύρυνση της αντίληψης, μπορούν να οδηγήσουν τη μερική σκέψη σε αντίληψη του εκδηλωμένου και του ανεκδήλωτου, του υπαρκτού και του ανύπαρκτου, του πιθανού και του απίθανου, όλων αυτών που περικλείονται και συναποτελούν αυτόν τον δυναμικό και αχανή ωκεανό.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 11:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΠΛΑΤΩΝΑΣ


Βρίσκω βεβαίως τη συζήτησή σου με τον Νικόμαχο πολύ ενδιαφέρουσα αλλά αποχώρησα από το θέμα γιατί οσφρίστηκα την επέλαση ταλιμπάν και άλλων τρομοκρατών. Και επειδή δεν έχω μάθει να ζω στον φόβο και ούτε ανήκω στην αντιτρομοκρατική, είπα καλύτερα να φύγω πριν αρχίσουν να πέφτουν μπουμπουνητά και πιστολίδια.

Συν τούτο, δεν ήθελα να ξεφύγω από το point του θέματος. Προτείνω, ξανά, να συνεχιστεί η κουβέντα εδώ, στο δικό σου θέμα Πλάτωνα:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=325

όπου έχω θέσει και κάποιες ερωτήσεις για παν ενδιαφερόμενο.

(Η αράχνη πλέκει το υφαντό της και κρύβεται μεσ' τη σιωπή, αλλά πριν καν το θύμα πιάσει, στο δίχτυ της μέσα θα πνιγεί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 12:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός αλλά αυτό που προτείνω για αρχή είναι ότι οι όροι και οι λέξεις βάζουν όρια στη σκέψη.

Η υπέρβαση των λέξεων και των σκέψεων οδηγούν στην διεύρυνση της αντίληψης, μπορούν να οδηγήσουν τη μερική σκέψη σε αντίληψη του εκδηλωμένου και του ανεκδήλωτου, του υπαρκτού και του ανύπαρκτου, του πιθανού και του απίθανου, όλων αυτών που περικλείονται και συναποτελούν αυτόν τον δυναμικό και αχανή ωκεανό.
[/font=Arial]


Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!



Kαλή σου μέρα φίλε μου...ιδιαίτερη η σκέψη σου , προσπαθεί να δείξει έναν "άλλο δρόμο" μη συμβατό με τους κοινωνικούς όρους -που όντως περιορίζουν- και σκεπτομορφές που αποτελούν παράγωγα αυτών των κοινωνικών όρων...

Τον τρόπο που υποδεικνύεις δεν αντιλαμβάνομαι όμως...αναρρωτιέμαι δε , για να επιτευχθεί αυτό που λές , με ποιό εργαλείο θα το επιχειρήσουμε , έχουμε π.χ κάτι περισσότερο προς διάθεση για την οποιαδήποτε διερεύνηση , εκτός του νου-σκέψης-αντίληψής μας...???

Θα μ'ενδιέφερε να σ'ακούσω ...

Φιλικά "Εαρινός"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 04/01/2011 12:26:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 13:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Εαρινός
Kαλή σου μέρα φίλε μου...ιδιαίτερη η σκέψη σου , προσπαθεί να δείξει έναν "άλλο δρόμο" μη συμβατό με τους κοινωνικούς όρους -που όντως περιορίζουν- και σκεπτομορφές που αποτελούν παράγωγα αυτών των κοινωνικών όρων...

Καλημέρα φίλε Εαρινέ,
Μου επιτρέπεις να κάνω μια διόρθωση-διευκρίνηση στα λεγόμενα σου προς αποφυγή οποιωνδήποτε παρεξηγήσεων.
Εσύ αναφέρεις για άλλο δρόμο ασύμβατο με τους κοινωνικούς όρους και τις σκεπτομορφές-παράγωγα όρων της κοινωνίας. Όχι εγώ.

Δεν ανέφερα, ούτε υπεννόησα επουδενί κάτι τέτοιο.
Τα λεγόμενα μου που προσπάθησαν να αγγίξουν μια υπερβατική περιγραφή του υπερκόσμιου ωκεανού του Νού (Συμπαντικού Νού, Όλου Νού, όπως θες πες το) επί των προβληματισμών του Πλάτωνα, είναι λόγος σύνθεσης, ένωσης, συνύπαρξης, συνεξέλιξης του ατομικού γίγνεσθαι, του συλλογικού γίγνεσθαι μέσα στην κοινωνία και στις δομές της και του υπερκόσμιου γίγνεσθαι.
Δεν είναι λόγος ασύμβατος στην κοινωνία, συνυπάρχει μέσα στην κοινωνία, δεν έρχεται σε αντίθεση μ' αυτήν, δεν είναι απέναντι της.
Συνεξελίσσεται μαζί της και μέσα απ' αυτήν.

quote:
Εαρινός
με ποιό εργαλείο θα το επιχειρήσουμε , έχουμε π.χ κάτι περισσότερο προς διάθεση για την οποιαδήποτε διερεύνηση , εκτός του νου-σκέψης-αντίληψής μας...???

Ανέφερα εγώ για εργαλείο εκτός του νου-σκέψης-αντίληψής μας...?!!!
Το αντίθετο μάλισατα και θα σε παρακαλούσα να ξαναδιαβάσεις το σχόλιο μου στην προηγούμενη σελίδα.
Η υπέρβαση των λέξεων και των σκέψεων που αναφέρω έρχεται πάλι μέσα απο τον ίδιο τον Νού(Ύπαρξη, Θεό, όπως θες πες το), όχι έξω απο αυτόν.
Δεν υπάρχει το έξω απο αυτόν.
Δεν έχει νόημα η φράση, είναι σαν να με ρωτάς αν ο αριθμός 5 είναι έγγαμος ή άγαμος, αν το γράμμα Α είναι ασφαλισμένο ή ανασφάλιστο.
Αλλωστε τίποτα δεν υφίσταται έξω απο αυτόν.

Και αυτό το παράδειγμα εντός του είναι.
Κάτι το οποίο το υπέδειξε και ο Χριστός στην Χριστιανική Θρησκεία με το λόγο του και τη Διδασκαλία του.


Εμείς τον τροφοδοτούμε με όλες τις εμπερίες μας, τα αισθήματα μας, τις σκέψεις μας, τις διανοήσεις, μας, τις σκεπτομορφές μας, κ.τ.λ κ.τ.λ και εκείνος με την σειρά του μας επανατροφοδοτεί.
Μόνο που εμείς είμαστε ένα μέρος του και εκείνος είναι το Όλο.
Εχει αυτό το αέναο δυναμικό στοιχείο εξέλιξης και διεύρυνσης και παράλληλης συνύπαρξης των πάντων των εκδηλούμενων και των ανεκδήλωτων, όπως έγραψα πιο πριν.
Περιέχει και την σαφήνεια και την ασάφεια, τα περιέχει όλα.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 04/01/2011 13:23:55

Edited by - trelantonis on 04/01/2011 13:32:31

Edited by - trelantonis on 04/01/2011 14:18:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 13:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΠΛΑΤΩΝΑ καλημερα.

Καταλαβαινω,οτι γραφεις,οπως το βλεπεις,μεσα απο την γνωση,το ξυπνημα,της απομονωσης.
Ξερω ποσο δυσκολη ειναι η επιστροφη,στον συνηθισμενο κοσμο,στην εργασια,στην οικογενεια,στην κοινωνια.

Ξερω,επισης,οτι λειτουργει σαν ναρκωτικο.Εξαρτηση.
Θελεις να απομονωνεσαι,σε τακτα διαστηματα και να γυριζεις εκει,στο μεγαλειο της νοητικης ορασης και σκεψης.


Πολυ σωστη,η παρομοιωση σου,για την πισινα και τον ωκεανο.Μου αρεσε και πανω σε αυτην θα αναλυσω κι εγω τις σκεψεις μου.

Στην πισινα,λοιπον,ο επιφανειακος νους,στον ωκεανο ο βαθυς νους.

Τελεια η αναφορα σου στην δυαδικοτητα του νου.Τον επιφανειακο και τον βαθυτερο.


Δυαδικοτητα,ο μικρος και απειρος σχετικα, επιφανειακος και ο πολυπειρος,παντογνωστης,κυριαρχος,μεγαλος βαθυς νους.

Οπως,λες,δεν γνωριζουμε την κινηση του βαθυ νου,αλλα πιστευω,οτι για την ωρα,αρκει η γνωση και μονο,της υπαρξης του.

Αυτο απο μονο του σε κανει να νοιωθεις,δεος και συναμα κεντριζει,το
ερευνητικο ενδιαφερον σου,σε κανει να βιαζεσαι να βγεις απο την πισινα και να πλευσεις,ελευθερος πια,στον ωκεανο.

Να γινεις ενα ΠΑΛΙ με τον γερο-Νου.

Οταν το γνωστο,επιφανειακο κομματι του νου,μας λεει πρεπει να κανεις,αυτο,εκεινο,το αλλο,και το αγνωστο βαθυ,λεει οχι,εμεις τι πρεπει να κανουμε?
Ποια προτροπη να ακολουθησουμε?
Της επιφανειας η του βαθους?

Ακριβως σε αυτο το σημειο,βρισκεται ο βαθμος της εξελιξης της συνειδητης υπαρξης μας.Το σταυροδρομι της Αρετης και της Κακιας.
Του σωστου και του λαθους.
Της επιλογης και της παρορμητικοτητας.
Μπορουμε να τα ξεχωρισουμε?

Προτιμαμε να περναμε καλα στην πισινα και ακουμε τον επιφανειακο νου?
Παραβλεπουμε την καλοπεραση και σκεπτομαστε τον στοχο μας,που ειναι ο ωκεανος και ακουμε το οχι του βαθυ νου?

Ομως εδω,φιλε ΠΛΑΤΩΝΑ,ακομη και εμεις,που ξερουμε καλα για τι μιλαμε,
κανουμε αρκετες φορες την λαθος επιλογη και προτιμαμε την πισινα.

Εξαναγκασμος,τις περισσοτερες φορες,υλικη εξαρτηση τις λιγες.
Οικογενεια,εργασια,παιδια μικρα-μεγαλα,μας χρειαζονται.
Και εμεις,εκει,αδυναμοι να ακουσουμε τον βαθυ νου.

Ξερουμε οτι αν τον ακουσουμε,πρεπει να εγκαταλειψουμε,τα παντα απαντα
και δρομο για την σπηλια.

--------------------------------------------------------------------
Ετσι παρ ολη την προσπαθεια να εναρμονισουμε τα κομματια,το πολυ να
φτιαξουμε ενα καλο νου,εναν Αγιο,μια μεγαλη πισινα,οχι ωκεανο.
-------------------------------------------------------------------

Ακριβως.Μεχρι εκει μπορουμε να παμε και θα ειμαστε και δεσμιοι της πισινας.
Γιατι οταν φθασαμε στο σημειο να κατανοησουμε,μεσα μας,τα προλεχθεντα
ειχαμε,ηδη,δημιουργησει υποχρεωσεις.
Παντως και η προσπαθεια να μαζεψουμε τα κομματια και να φτιαξουμε την πισινα,αλλος μικρη,αλλος μεγαλη,ειναι τεραστιο αλμα.
Απιστευτα τεραστιο.

Διαβασα το μηνυμα του φιλου trelantonis και πιστευω οτι εχει προσεγγισει αρκετα τις θεσεις που αναφερονται εδω.
Θελω να προσθεσω,οτι για τον ωκεανο που λεει ο φιλος trelantonis τα παντα που βρισκονται εκει,δεν επιπλεουν ανεξελεγκτα,αλλα βρισκονται,
υπο την κυριαρχια του.Ο ωκεανος-βαθυς νους,τα ελεγχει απολυτα.Κομματια απο αυτα με τις κινησεις του,τα κανει προσιτα σε μας
μεσω του επιφανειακου μας νου.

Αυτα για τωρα φιλε ΠΛΑΤΩΝΑ και για το ερωτημα σου,ποσο θα μεινει απο το 2% δυσκολη απαντηση.
Πιστευω οτι υπαρχουν στο φορουμ ατομα ικανα να λαβουν μερος και να εκθεσουν αποψεις για αυτα που λεμε,αρκει να παραμερισουν την δοτη επιστημονικη τους καταρτιση,οπως καναμε και εμεις.Να σκεφθουν οπως προτρεπεις στη αρχη του μηνυματος σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 13:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε ΠΛΑΤΩΝΑΣ


Βρίσκω βεβαίως τη συζήτησή σου με τον Νικόμαχο πολύ ενδιαφέρουσα αλλά αποχώρησα από το θέμα γιατί οσφρίστηκα την επέλαση ταλιμπάν και άλλων τρομοκρατών. Και επειδή δεν έχω μάθει να ζω στον φόβο και ούτε ανήκω στην αντιτρομοκρατική, είπα καλύτερα να φύγω πριν αρχίσουν να πέφτουν μπουμπουνητά και πιστολίδια.

Συν τούτο, δεν ήθελα να ξεφύγω από το point του θέματος. Προτείνω, ξανά, να συνεχιστεί η κουβέντα εδώ, στο δικό σου θέμα Πλάτωνα:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=325

όπου έχω θέσει και κάποιες ερωτήσεις για παν ενδιαφερόμενο.


(Φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ θα σχολιάσω το άνωθεν μήνυμά σου στο αναφερόμενο φόρουμ)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/01/2011 13:51:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 13:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Πλάτωνα,

Καταρχήν όποιες λέξεις και όρους και αν χρησιμοποιήσουμε βάζουν πάντα όρια......


... οριοθετούν την διαδικασία του αντιλαμβάνεσθαι αυτών περί του γίγνεσθαι και του υπάρχειν.

Δεν ξέρω αν έγινα αντιληπτός αλλά αυτό που προτείνω για αρχή είναι ότι οι όροι και οι λέξεις βάζουν όρια στη σκέψη.


Η υπέρβαση των λέξεων και των σκέψεων οδηγούν στην διεύρυνση της αντίληψης, μπορούν να οδηγήσουν τη μερική σκέψη σε αντίληψη του εκδηλωμένου και του ανεκδήλωτου, του υπαρκτού και του ανύπαρκτου, του πιθανού και του απίθανου, όλων αυτών που περικλείονται και συναποτελούν αυτόν τον δυναμικό και αχανή ωκεανό.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!


Aπλά "ως έτσι" ανέγνωσα τα ανωτέρω κατατεθέντα φίλε μου και θέλησα να γίνουν διευκρινήσεις επ'αυτών...


Οι λέξεις και οι όροι -όπως αναφέρεις- βάζουν -θέτουν- όρια...που σημαίνει -συνεχίζοντας το σκεπτικό σου- περιορίζουν την αντίληψή μας..

Έτσι το ανέγνωσα...


Αν όντως είναι έτσι , τότε συνάγεται εξ'αυτού το συμπέρασμα , ότι δεν θα πρέπει να υποκειμενικοποιείται η σκέψη μας επι κοινωνικών όρων-λέξεων -σωστά κατα την άποψή μου- που περιορίζουν την "ευρύτητα" της πραγματικότητας και την αλλοιώνουν ... και κάνουν διακριτή την διαφορά , ανάμεσα στο "πραγματικό" εντός μας και στην "πραγματικότητα"...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 14:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νομίζω πως έχω ήδη απαντήσει όταν έκανα τις διευκρινήσεις και τις επεξηγήσεις.
Σε παρακαλώ διάβασε τες, ειδικά το κομμάτι μετά το δεύτερο quote, όπου έχω προσθέσει κάποια σχόλια ακόμα και έχω υπογραμμίσει ορισμένα απ' αυτά για να δοθεί μεγαλύτερη έμφαση.


Επίσης μια πολύ σημαντική παράμετρος είναι:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Διαβασα το μηνυμα του φιλου trelantonis και πιστευω οτι εχει προσεγγισει αρκετα τις θεσεις που αναφερονται εδω.
Θελω να προσθεσω,οτι για τον ωκεανο που λεει ο φιλος trelantonis τα παντα που βρισκονται εκει,δεν επιπλεουν ανεξελεγκτα,αλλα βρισκονται, υπο την κυριαρχια του.Ο ωκεανος-βαθυς νους,τα ελεγχει απολυτα.
Κομματια απο αυτα με τις κινησεις του,τα κανει προσιτα σε μας μεσω του επιφανειακου μας νου.

Υπάρχει και αυτή η παράμετρος που επισημαίνει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και είναι απο τις πιο θεμελιώδεις.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 04/01/2011 14:32:21

Edited by - trelantonis on 04/01/2011 14:37:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2192383
Maintained by Digital Alchemy