ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί χρησιμότητας των Θρησκειών ...ο "λόγος"...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 00:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
It's not personal ΝΙΚΟΜΑΧΕ
(με άλλους, που δεν νομίζω ότι είναι παρόντες, είναι)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 00:21:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ι know dr.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 03:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
...
Δυστυχώς έχω παρόμοιο ελάττωμα ρατσισμού και εγώ.. το έχουμε όλοι οι διανοητικοί άνθρωποι. Αλλά θυμάμαι τι είχε πει ο μεγάλος γκουρού(ο Χριστός μάλλον) στον Σιντάρτα, στο ομώνυμο βιβλίο του Χερμαν Εσσε, "Είσαι έξυπνος Σιντάρτα.. φυλάξου όμως από την πολύ εξυπνάδα"
Και κάτι παρόμοιο είχε πει και ο Gurdjieff για τον Aleister..
...

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
...
Προσεχε Σινταρτα η πολλη εξυπναδα θα σε φαει...

Ναι ετσι ειναι γιατι η βλακεια ειναι απο ενα αγνωστο μεταλλο αδιαπεραστο ακομη.

Παντως θα συμφωνησεις οτι στο ρετιρε υπαρχουν μοναξιες!!!
...


Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους,
θα ήθελα να εκφράσω κάποιες σκέψεις και προβληματισμούς σχετικά με αυτή τη σοφή ρήση του Χριστού και άλλων μεγάλων δασκάλων.

Ο νούς είναι το πιο χρήσιμο εργαλείο για τον άνθρωπο, ίσως το απόλυτο εργαλείο πάνω στα επίπεδα της ύπαρξης που αφορούν την ύλη (τα λεπτότερα και τα χονδροειδή στρώματα της) μέσα σε όλη την Δημιουργία.
Αλλά ταυτόχρονα είναι και αυτό που μπορεί να του στήνει τις μεγαλύτερες παγίδες, να τον οδηγεί σε αυτοπαγιδεύσεις.
Το χειρότερο είναι ότι αυτό μπορεί να συμβαίνει είτε συνειδητά ή ακόμα και χωρίς καν να γίνεται αντιληπτό απο τον ίδιο τον άνθρωπο, απο την συνείδηση του.

Εδώ έρχεται η έννοια του ειρηνικού πολεμιστή.
Ο ειρηνικός πολεμιστής προχωρά στην ζωή και στην εξέλιξη του ως ένας απλός καθημερινός άνθρωπος σαν τον καθένα απο εμάς.
Τότε προκύπτει το ερώτημα, τι πολεμάει;
Δίνει ακριβώς αυτή την καθημερινή μάχη όχι με τους άλλους αλλά με τον ίδιο του τον εαυτό.
Δίνει κάθε μέρα, κάθε στιγμή μάχη με το νού, ώστε να έχει επίγνωση, να αντιλαμβάνεται, να αναγνωρίζει τις παγίδες του νού, να μην εισέρχεται σε αυτές και να απεγκλωβίζεται απο αυτές.
Οι παγίδες αυτές είναι τα πάθη και οι προσκολλήσεις που γεννούν και τα ανάλογα συναισθήματα και ανατροφοδοτούν πάλι το νού με ίδιες σκέψεις γεννώντας ίδια συναισθήματα μέσα σε ένα φαύλο κύκλο.
Είναι ειρηνικός γιατί τότε κατορθώνει να εξαγνίζει το νού και όλη του η ύπαρξη, όλο του το είναι γαληνεύει, ηρεμεί.

Ο νούς καθημερινά γεμίζει με εκατομμύρια σκέψεις απο συνειδητές ή υποσυνείδητες επιρροές.
Ένα μεγάλος μέρος εξ αυτών είναι σκουπίδια που αποσπούν την προσοχή, τη συγκέντρωση, την ενέργεια μας απο οτιδήποτε και αν κάνουμε, και την κατευθύνουν στο παρελθόν, στο μέλλον, σε ψεύτικες, επίπλαστες ανάγκες, για την ικανοποίηση του νού μας και των αυτοπαγιδεύσεων μας.
Το να πετάξει κάποιος αυτά τα σκουπίδια απο το νού του και να φέρει την γαλήνη, την ηρεμία, την σιωπή στο νού μπορεί να ακούγεται ως κάτι απλό, αλλά αν επιχειρήσει να το κάνει θα διαπιστώσει ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο.

Ο ειρηνικός πολεμιστής βαδίζει πάνω σ' αυτό το μονοπάτι που οδηγεί στον εξαγνισμό του νού και τη διαρκή διατήρηση μιας νοητικής κατάστασης με κρυστάλλινη καθαρότητα απαλλαγμένη απο στρεβλώσεις και παραμορφώσεις.
Αυτό το μονοπάτι είναι προσωπικό για τον καθένα ξεχωριστά.
Εδώ έρχεται και το θέμα της μοναξιάς...
Ο ειρηνικός πολεμιστής απο τη μια πλευρά είναι απόλυτα κοινωνικό όν ενταγμένο μέσα στο σύνολο της οργανωμένης κοινωνίας ως απλός καθημερινός άνθρωπος, και απο την άλλη πλευρά είναι μοναχικός όσον αφορά το ταξίδι αυτό μέσα στο οποίο παλεύει με τον εαυτό του για να βρεί την καθαρή αλήθεια μέσα του, που θα τον γαληνέψει και θα τον ηρεμήσει εσωτερικά χωρίς τις παραμορφώσεις του νού.

Αλλά για να βαδίσει κάποιος σ' αυτό το μονοπάτι πρέπει πρώτα να το αντιληφθεί.
Αλλος προχωρεί περισσότερο μέσα στο μονοπάτι με το διάβα της ζωής και αντιλαμβάνεται περισσότερα.
Αλλος προχωρεί λιγότερο και αντιλαμβάνεται λιγότερα.
Αλλος δεν μπαίνει καν και ας το έχει αντιληφθεί.
Αλλος δεν αντιλαμβάνεται καν ότι υπάρχει.

Το άγνωστο αδιαπέραστο μέταλλο της βλακείας με ή χωρίς εισαγωγικά, ίσως είναι η στασιμότητα της συνείδησης και η προσκόλληση της στα χονδροειδή στρώματα της ύλης, η έλλειψη αντίληψης και η μη συνειδητοποίηση των ακόμη λεπτότερων στρωμάτων της μέσα σε όλη την Ύπαρξη.
Οσο βαθύτερα πηγαίνει κάποιος μέσα στον εσωτερικό του κόσμο, στο εσωτερικό του σύμπαν, τόσο περισσότερο αποκτά επίγνωση και συνειδητοποιεί τα λεπτότερα στρώματα της ύλης.

Και αν κάποιος μπεί στην περιέργεια να ρωτήσει για εμένα,εγώ προσωπικά πιστεύω πως βρίσκομαι ακόμη στην συνειδητοποίηση του ότι δεν γνωρίζω τίποτε.
Αλλο να καταλαβαίνεις κάτι και άλλο να το κατανοείς στην πράξη.
Το να καταλαβαίνεις τη γνώση είναι διαφορετικό απο το να την εφαρμόζεις.
Η σοφία κάθε ανθρώπου πάνω σε οτιδήποτε έρχεται μέσα απο την πράξη, μέσα απο την πρακτική εφαρμογή της γνώσης περί αυτού του οτιδήποτε.
Ισως δηλαδή οδηγείται στη συνειδητοποίηση μιας υπάρχουσας-υφιστάμενης σύνδεσης(μέχρι πρότινος μη αντιληπτής - αόρατης στο υπάρχον χονδροειδές επίπεδο,ορατής σε λεπτότερα επίπεδα) μεταξύ της συνειδητότητας του ατομικού είναι μας με την συλλογική υπερσυνειδητότητα του Όλου(μεταμόρφωση-κατανόηση-διεύρυνση συνειδητού) μέσα ίσως απο κάποιο ενεργειακό συντονισμό.

Αναρωτιέμαι αν αυτοπαγιδεύομαι,αν πέφτω σε παγίδες που μου στήνει ο νούς μου.
Μήπως πέφτω σε παγίδες δήθεν διανόησης και ατέρμονης φιλοσοφίας;
Μήπως υπάρχει εν εξελίξει μια αναπτυσσόμενη ανατροφοδοτούμενη διανοητική προσκόλληση;
(Θα δείξει, θα φανεί, ελπίζω να το αντιληφθώ. Ίσως πάλι και όχι. Δεν ξέρω)

Όποιος έχει διαβάσει Νταν Μίλμαν και έχει μελετήσει, έχει αναρωτηθεί, έχει προβληματιστεί τότε καταλαβαίνει αυτά που εννοώ.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
...
Αν λοιπόν θέλουμε να δούμε κατι εξαιρετικά μικρό, θα πρέπει να ακολουθήσουμε την Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων.. πρέπει να πιούμε το μαγικό ελιξίριο που θα μάς κάνει τόσο μικρούς ώστε ακόμα και τα μικρά πράγματα -ακόμα και μια μικρή "σκιά" στον ψυχισμό μας- να μπορούμε να τα εντοπίσουμε και να τα δαμάσουμε. Αλλά για να τα πετύχουμε αυτό δεν αρκεί το ελιξίριο. Αν θέλουμε να γίνουμε τέλειοι, θα πρέπει να ακολουθήσουμε την Αλίκη σε όλο της τον δρόμο.. και να προσέχουμε να φοράμε πάντα το καπέλο μας.. και στο τέλος του δρόμου θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε τον μεγάλο δράκο του ψυχισμού μας, το εσωτερικό ζώο που είναι πηγή κάθε ζωώδους συμπεριφοράς.

Η ιστορία τελιώνει με την Αλίκη να έχει πάρει στα χέρια της τη ζωή της και μια νεογέννητη πεταλούδα να πετάει..

Αλλα είναι απλά μια ιστορία
...


Μου άρεσε πολύ αυτό το κείμενο και νομίζω πως δένει με τα παραπάνω.
Εκτός απ' αυτήν την ιστορία υπάρχει και μια άλλη, η Αλίκη στη χώρα των κβάντων, σε ομώνυμο βιβλίο.
Η Αλίκη εξερευνά τον κβαντικό κόσμο, όπου ξεδιπλώνονται κάποιες πλευρές και κάποια μυστήρια του, και μαζί της ταξιδεύουμε και εμείς στο σύμπαν του μικρόκοσμου, βαθύτερα στα λεπτότερα στρώματα της ύλης. Έτσι μαζί με την Αλίκη βλέπουμε και εμείς πως διαδραματίζεται και εξελίσσεται η ζωή σ' αυτές τις τόσο μικροσκοπικές διαστάσεις που μπορούν όμως να διευρύνουν πολύ το συνειδητό κομμάτι του είναι μας.

Σε κάποιο σημείο ενός άλλου θέματος διάβασα ένα σχόλιο απο τον φίλο ΝΙΚΟΜΑΧΟ που αναφερόταν στον υποκβαντικό κόσμο.
Σε ευχαριστώ φίλε ΝΙΚΟΜΑΧΕ, γιατί τον όρο subquantum (υποκβαντικό) τόν είχα δεί κάπου φευγαλέα, αλλά μέσα στην καθημερινότητα είχε διαγραφεί εντελώς απο τη μνήμη μου και ουσιαστικά τον αγνοούσα, δεν τον ήξερα.
Σε ευχαριστώ γιατί τώρα ουσιαστικά ήρθε πλέον στην αντίληψη μου και ξέρω ότι υπάρχει.
Οπότε βλέπουμε ότι καλλιεργείται σιγά-σιγά και το επιστημονικό υπόβαθρο για να προχωρήσει η συνειδητότητα του ανθρώπου σε ακόμη μεγαλύτερη βάθη της Ύπαρξης, σε όλο και λεπτότερα στρώματα της ύλης.

Και ο προβληματισμός είναι πλέον πόσο λεπτότερα;
Υπάρχει άραγε κάποιο σημείο ή κάποιο επίπεδο όπου πέρα απ' αυτό δεν υπάρχει ύλη;
(υλη εννοω και την ευρυτερη εννοια της υλοενεργειας και του ενεργειακου χυλου κατα την επιστημη απο τον οποιο απτελούνται τα παντα στο φυσικο συμπαν)
Και τι υπάρχει;
Μήπως υπάρχει καθαρό πνεύμα δίχως ύλη;
Μήπως εκεί παύει να υπάρχει ο νούς αλλά υπάρχει μόνο η καθαρή άυλη συνειδητότητα της ψυχής μέσα στον ωκεανό της Υπερσυνειδητότητας του Όλου, Όλης της Ύπαρξης, του Δημιουργού;
Μήπως εκεί υπάρχει και αυτό που ονομάζει και η θρησκεία μας το Άγιο Πνεύμα;
Μήπως εκεί βρίσκονται οι παρυφές διαχωρισμού αλλά και ένωσης μεταξύ Επιστήμης και Θρησκείας;

Συγνώμη αν κούρασα με όλες αυτές τις σκέψεις και τους προβληματισμούς.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 02/01/2011 03:50:22

Edited by - trelantonis on 02/01/2011 04:01:49

Edited by - trelantonis on 02/01/2011 04:11:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 06:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε, νεος, διαβάζοντας ντοστογιέφσκι, ανέφερε μια μικρή ιστορία, που με έβαλε σε σκέψη.

Είχε εμφανισθεί ο Χριστός, και μιλάγε στον κοσμο.
 Έφθασε κάποτε και στη Ρώμη, εκει τον κάλεσε μυστικα ο παπάς στο Βατικανό. 

Πήγε, τον άκουσε ο παπας, γεμάτος θαυμασμό και ευλάβεια προσκυνήσε, μα αμέσως διέταξε τους φυλακές του, να τον συλλάβουν, και να τον φυλακισουν. 

Εμείς σε θαυμάζουμε, του είπε. 
Μα δεν θελουμε να γίνει γνωστο στον κοσμο. 
Παραδεχομαστε πως είσαι ο Χριστός, μα αν συνεχισεις να μιλάς στον κοσμο, θα προκαλέσεις μεγάλη αναταραχή, μεγάλη αμφιβολία. Εμείς κάναμε το παν, ώστε ο κοσμος να ζει δίχως αμφιβολίες, με σιγουριά.

Φανταστείτε λοιπόν σήμερα, να παρουσιαζόταν σε ένα χριστιανο, πραγματικα ο Χριστός, και να του έλεγε.

Εγω είμαι η αλήθεια, το φως και η ζωη.

Ο χριστιανός τι θα σκεφτωταν? Τι θα έλεγε?

Είσαι για δέσιμο. Ο Χριστός είναι ο λόγος του Ευαγγελίου. Ειναι η Θρησκεια μου. Έλα μάζυ μου στην εκκλησια την Κυριακή, ο παπας το βεβαιώνει.

Ο Χριστός ισως να έλεγε.

Μα θρησκεία, δεν είναι μια ώρα την ευδομαδα ευλάβεια...είναι η ζωη!

Ο άνθρωπος, πάλι δεν θα καταλάβαινε. Εχει κρυσταλωσει μια ιδέα για το τι είναι η αλήθεια, που βρίσκεται, ποιος και ποτε την είπε, γιατί ζει μέσα στην ιδέα του χριστου, ποτε δεν έζησε Χριστό, γιατι ποτε του δεν ήταν θρησκος.

Εχει χωρίσει τη θρησκεία απο τη ζωη. Εφτιαξε μοναστήρια, οπου αποκλησθηκε μαζι με τη βλακεία του, τις εικόνες, τα παρακάλια, και τις νοητικές προεκτάσεις και φαντασιες του,  ποτε δεν άκουσε το Χριστό που του έλεγε, 

είμαι η αλήθεια το φως και η ζωη. 

Θρησκεία, είναι η ζωη.

Οποίος άνθρωπος μας βγάλει απο τα συμπεράσματα μας, τις σιγουριες μας, αυτο που πιστεύεουμε, γινεται επικίνδυνος.

Θα κάνουμε ότι είναι δυνατόν να τον εμποδίσουμε.

Θα τον σκοτωσουμε, ισως μετα να τον κάνουμε θεο μας, και αυτο γιατι δεν ζουμε, 

ζουμε στο ψεμμα, 
ζούμε στις φυλακές της σιγουριάς,
στη φυλακή της ιδέας, 
στη φυλακη της φανασιας,
στη εσωτερικη φυλακη....που συνεχώς δημιουργούμε.

Αντί να δούμε την αλήθεια το φως και τη ζωη, 
να ξυπνησπυμε στην ανθρωπια, 
στην αγαπη 
στην αξιοπρέπεια και υπευθυνότητα,
αντί να ελευθεροθουμε απο τον εγωισμό, 
το μίσος και το φόβο, 

φτιάξαμε εκκλησίες και μοναστήρια, 
τρέχουμε για θαύματα, εικονιτσες, κοντοσχοινια, παρακάλια, προκαταλήψεις, ελπίδες, κλάμα, 
συγκινησοπανουκλες
και μοναχούς χαζοβιοληδες, 
που μιλάνε για τα μέλλοντα, χάνοντας τα παρόντα.

Θρησκεία, είναι η ζωη,
είναι εδω και τώρα.

Εγω είμαι η αλήθεια το φως και η ζωη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 11:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η ψυχοθεραπεια δεν απαλλασει αλλα συμφιλωνει ... αυτα που μας στελνει το υποσυνειδητο δεν τα πολεμας , τα κατανοεις ... δηλαδη δεν εχω εχθρο αλλα συμαχο ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΦΥΣΙΚΑ , η απουσια της κατανοησης δημιουργει ολα τα προβληματα ... εαν κανω λαθος (περι ψυχιατρικης) ζηταω συγνωμη , αλλα εγω ετσι την εχω καταλαβει !!! αρα ο φρουντ δεν ερχετε σε καμια συγκρουση

δεν εχουμε ζωωδη ενστικτα , αυτο λεω , δεν υπαρχουν ζωωδη ενστικτα , η θρησκεια (δημιουργοι και εκπροσωποι οκ? η λεξη θρησκεια δεν εχει τιποτα το κακο) εχει δωσει αυτον τον ορισμο γιατι δεν μπορουσε να καταλαβει κατανοησει απο που ερχονται τα ενστικτα μας ,,, οι επιθυμιες μας ,,, οι πραξεις μας ... και φυσικα (νομιζω) οτι και αρκετοι φιλοσοφοι ειχαν την ιδια αποψη και εκαναν το ιδιο λαθος για τον ιδιο λογο .... ΑΓΝΟΙΑ !!!

νομιζεις οτι μπορουμε να αλλαξουμε την φυση μας ??? εγω θεωρω οτι μαλλον ΔΕΝ αλλαζει (εκτος εαν πλακωθουμε στα ψυχοφαρμακα και οχι μονο), απλα συμφιλιωνεσαι μαζι της και ετσι την κοντρολαρεις ... μπορει να κανω και λαθος ... πες το αλλη οπτικη ...

συμφωνουμε για την ασχημια που υπαρχει γυρω μας ... διαφωνουμε ως προς τα αιτια και την αντιμετωπιση τους (ισως οχι σε ολα χαχα)!!!

και ομως τον λυκο τον καναμε ΣΚΥΛΟ (νομιζω) ετσι αντι για εχθρο τον εχουμε ΦΥΛΑΚΑ !!! παραξενο ????

αλλα αναρωτιεμαι , εσυ τι θεωρεις οτι πρεπει να πολεμας τον εσωτερικο σου εχθρο ή οτι πρεπει να τον κατανοησεις και να συμβιωσεις μαζι του ??? καταρχην το να πολεμας εναν εχθρο που ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ δεν υπαρχει περιπτωση να ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ θα εισαι μια ζωη ηττημενος ... οταν μπεις στο κοπο να τον γνωρισεις - κατανοησεις , τοτε θα ανακαλυψεις οτι πλεον δεν υπαρχει λογος για ΜΑΧΗ και οτι η συμφιλιωση ειναι ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ !!! ετσι το βλεπω ...

quote:
Πόρνος είναι ο πολυγαμικός(εξαιρούνται οι χήροι/ες που ξαναπαντρεύονται). Μια ήταν η σημασία της λέξης και μια είναι. Αν για κάποιον είναι αρνητικά φορτισμένη, φταίει ότι είναι προκατειλλημένος και πάσχει απο ψυχολογικά συμπλέγματα που του επέβαλλε η θρησκεία

συμφωνω αλλα εδω με μπερδεψες , αρα την πορνεια και την πορνη δεν την θεωρεις κατι κακο και επομενως υπο συνθηκες συφωνουμε οτι κακος εχει μπει η οποια ταμπελα ??? επομενως ενα μη κακο πως δημιουργει ΕΧΘΡΟΥΣ ? (θυμασαι λαγνεια-πορνη) μηπως εκτος απο αγνοια υπαρχει και παρερμηνεια λεξεων ? μηπως ακομη και η λεξη λαγνεια (πχ) εχει ΟΡΙΣΤΕΙ ΛΑΘΟΣ και δεν ειναι τιποτα αλλο απο την ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ??? το φυλο μας ? γιατι εαν ο ορισμος ειναι λαθος καταλαβαινεις τι προβληματα δημιουργει ο συνδιασμος λαθος ορισμος και αγνοια ... κολαση χαχαχα

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 12:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trelantonis... δεν ξερω αν αυτο ειναι το μονο nick που εχεις εδω στο φορουμ.Αν ειναι ξερεις σε τι αναφερομαι.Αν δεν ειναι,απλα ξεχασε οτι ανεφερα για αυτο.


Για να γραψει καποιος ολα αυτα που εσυ εγραψες πιο πανω,απαιτειται προχωρημενο σταδιο ενεργης και το τονιζω,ΕΝΕΡΓΗΣ σκεψης.Ο Μιλμαν εχει βρει το μονοπατι του και το ακολουθει ενεργα,οπως φαινεται απο τα βιβλια του και ειδικα σε αυτο που αναφερεται στον εσωτερικο οδηγο του.{Σωκρατη}

Ομως εδω,υπαρχει η μη μοναδικοτητα.Υπαρχουν 7 δις ανθρωποι στον πλανητη.Αρα υπαρχουν και 7 δις μονοπατια.Ο καθενας το δικο του.Ο Μιλμαν μπορει να σε βοηθησει να βρεις το δικο σου,μονο με την γνωση,οτι υπαρχει μονοπατι και για σενα.Απλα βρες το.
Δηλαδη πρεπει να ακολουθησεις τις δικες σου σκεψεις,απηλαγμενος απο τις Ερινυες,του ανθρωπινου νου.Παντα φυσικα στον δρομο του,ασημου ειρηνικου πολεμιστη,μονος παντα,για αυτο λεγεται και μονο-πατι.


Λες οτι καλιεργειται σιγα -σιγα το επιστημονικο υποβαθρο για προχωρησει η συνειδητοτητα του ανθρωπου σε ακομη μεγαλυτερα βαθη της Υπαρξης σε ολο και μικροτερα στρωματα της υλης.
Αυτο ειναι μια μεγαλη αληθεια.Ειμαι της αποψης οτι η κβαντικη φυσικη
ειναι σε θεση να ενοποιησει τα πεδια των δυναμεων και να δωσει τεραστια ωθηση στη ανθρωποτητα,οχι ομως κατα μονας,αλλα με την ταυτοχρονη χρηση της μεταφυσικης,επιστημη, η οποια ειναι στα σπαργανα ακομη.

Διαφωνω μαζι σου μονο προς την φορα,που πρεπει να ερευνησει η συνειδητοτητα.Λες προς τα κατω,λεω προς τα πανω και θα εξηγησω τη θεση μου.

Ζουμε σε τρισδιαστατο κοσμο.Αυτο σημαινει οτι κατανοουμε πληρως την τριτη,την δευτερη και την πρωτη διασταση.Εχουμε και αχνη αντιληψη της τεταρτης.Καμμια αντιληψη της πεμτης κ.ο.κ.
Για να φθασει η υπαρξη μας στη τριτη διασταση,λογικο ειναι να εχει περασει απο την πρωτη και την δευτερη.Ειναι δυσκολο να δεχθω οτι φυτευθηκαμε κατευθειαν στην τριτη.Θεωρω οτι εξελιχθηκαμε,Νοητικα εννοω.

Αρα το ασυνειδητο μας γνωριζει τα προς τα κατω αφου απο εκει ξεκινησε.Χρησιμοποιω τον ορο ασυνειδητο και οχι υποσυνειδητο,γιατι θεωρω το δευτερο λανθασμενη εκφραση.Δεν ειναι υπο την συνειδηση,αλλα υπερ την συνειδηση,η εκτος συνειδητοτητας αντιληψη μας.

Εχοντας λοιπον ασυνειδητη αντιληψη και κατανοητη συναμα,του μικροκοσμου της υλης δεν πρεπει να ψαξουμε κατω,αλλα πανω.Στον μακροκοσμο δεν εχουμε ιδεα τι παιζει.Ας σκεφθουμε οτι για ενα υποθετικο ον της τεταρτης η πεμτης διαστασης,εμεις ειμαστε μια γραμμη μολυβιου στο χαρτι.
Κατανοουμε πληρως ενα ατομο εστω και με την σκεψη,αν οχι πειραματικα,με τον πυρηνα του και τα γυρω του ηλεκτρονια και αμεσως διακρινουμε την ομοιοτητα στο ηλιακο μας συστημα και οχι μονο.
Σκεψη:Μηπως και εμεις οι τριδιαστατοι ειμαστε τοσο μικροι και αμελητεοι για ενα αλλο ον,οπως τα ατομα και τα ηλεκτρονια τους,για μας?
Μηπως ο κοσμος μας,με τους πλανητες και τις αποστασεις μεταξυ τους,τα αστρα και τους γαλαξιες,ειναι απλα ενα κακο σπυρι στον κωλο,καποιου υπεροντος?
Για να γινει πιο κατανοητο αυτο,σκεψου ενα υποθετικο μονοδιαστατο ον
που ζει στο τριτο η τεταρτο ηλεκτρονιο γυρω απο τον πυρηνα{ηλιο} καποιου ατομου.Η αποσταση απο τα γυρω του ηλεκτρονια{πλανητες} ειναι τεραστια για το μονοδιαστατο ον μας.Ποσο μαλλον αλλοι κοντινοι πυρηνες.

Για μας ομως τους τριδιαστατους δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενας κοκος αμμου,τοσο μικρος που ουτε να τον πιασουμε δεν μπορουμε.Αυτο εννοω λεγοντας,τι μπορει να ειμαστε εμεις για οντα αλλων διαστασεων και εκεινα για αλλων κ.λ.π.
Που παμε ετσι?Στο πουθενα η θα φθασουμε και θα ενωθουμε με το Ενα με το Παν?
Για αυτο πιστευω οτι πρεπει να ακολουθησουμε ανοδικη πορεια προς τον μακροκοσμο,διοτι καθε σκαλι που ανεβαινουμε εχουμε ταυτοχρονα εξερευνησει και τον μικροκοσμο,αφου περασμε απο κει.

Κανοντας τετοιου ειδους συζητησεις,βοηθαμε απλα ο ενας τον αλλον στην
επομενη χαραξη του νοητικου μας μονοπατιου,γιατι,το να μπορουμε να τα λεμε ετσι,σημαινει οτι εχουμε ΒΡΕΙ το μονοπατι.

Και προς καθε ενδιαφερομενο,ειτε συμφωνει ,ειτε διαφωνει,ενα πραγμα ειναι εντελως αχρειαστο.Οι βρωμολοχιες.

Αυτα φιλε trelantonis για την ωρα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 12:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η ψυχοθεραπεια δεν απαλλασει αλλα συμφιλωνει ... αυτα που μας στελνει το υποσυνειδητο δεν τα πολεμας , τα κατανοεις ... δηλαδη δεν εχω εχθρο αλλα συμαχο ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΩ ΦΥΣΙΚΑ , η απουσια της κατανοησης δημιουργει ολα τα προβληματα ... εαν κανω λαθος (περι ψυχιατρικης) ζηταω συγνωμη , αλλα εγω ετσι την εχω καταλαβει !!! αρα ο φρουντ δεν ερχετε σε καμια συγκρουση
(...)
εγω θεωρω οτι μαλλον ΔΕΝ αλλαζει (εκτος εαν πλακωθουμε στα ψυχοφαρμακα και οχι μονο), απλα συμφιλιωνεσαι μαζι της και ετσι την κοντρολαρεις ... μπορει να κανω και λαθος ... πες το αλλη οπτικη ...

Οκ να στο θέσω αλλιώς.. Ας πούμε ότι κάνεις ψυχοθεραπεία και ανακαλύπτεις στη διάρκεια της ψυχοθεραπείας ότι είσαι π.χ. φαντασιόπληκτος (δηλαδή ένας άνθρωπος που πουλάς φαντασια στον εαυτό σου και στους άλλους). Το ΚΑΤΑΝΟΕΙΣ όμως στην ΟΥΣΙΑ του.
Ρωτάω λοιπόν, αφού έχεις αποκτήσει κατανόησή του, που αυτό πάει να πει ότι γνωρίζεις και αποδέχεσαι την ύπαρξη αυτού του ψυχικού συμπλέγματος, πας στον γιατρό και του λες "Ευχαριστώ γιατρέ μου που με βοήθησες να κατανοησω ότι είμαι φαντασιόπληκτος. Τώρα θα εφεύρω καλύτερους τρόπους για να το κρύβω από τους άλλους και να ασκώ τη φαντασιοπληξία μου πλαγίως, χωρίς να με καταλαβαίνουνε";
Ή συνειδητοποιείς ότι πάσχεις από ένα σοβαρό πρόβλημα και αρχίζεις και σταματάς τον εαυτό σου όταν βλέπεις π.χ. ότι αρχίζεις να γίνεσαι υπερβολικός στη περιγραφή ενός γεγονότος, και παίρνεις, εφόσον είναι σοβαρό το πρόβλημα, και κάποια φαρμακευτική αγωγή;

Η φαντασιοπληξία βέβαια είναι κακό παράδειγμα ψυχικού συμπλέγματος γιατί μπορεί να είναι και κλινική, αλλά ένας μεγάλος αριθμός ψυχολογοικών συμπλεγμάτων του φυσιολογικού ανθρώπου "διαλύονται" και μόνο με την αναγνώριση(=αποδοχή) τους. Επομένως και μόνο η διαδικασία αναγνώρισης(προτιμώ αυτή τη λέξη)-αποδοχής τους, αποτελεί ένα πόλεμο προς αυτά. Πιστεύω τώρα να διασαφήνισα την εννοώ αναφέροντας τη λέξη πόλεμος. Έχω αναφέρει μάλιστα σε φόρουμ στο θέμα "ΑΠΟΨΕΙΣ&ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ" οτι ο άνθρωπος που δεν προσπαθεί να γνωρίσει τον εαυτό του - και άρα τα ψυχικά του ελαττώματα-συμπλέγματα - αλλά απλά τα συγκρατεί, το μόνο που θα καταφέρει, είναι να γίνει απόλυτα δυστυχισμένος(ή και τρελός). Επομένως αν εσύ την λέξη "πόλεμος" την αντιλμβανόσουν ως "κατακράτηση" των επιθυμιών, θα συμφωνήσω μαζί σου ότι είναι άσκοπο ή και επιβλαβές για το άτομο.


quote:
δεν εχουμε ζωωδη ενστικτα , αυτο λεω , δεν υπαρχουν ζωωδη ενστικτα , η θρησκεια (δημιουργοι και εκπροσωποι οκ? η λεξη θρησκεια δεν εχει τιποτα το κακο) εχει δωσει αυτον τον ορισμο γιατι δεν μπορουσε να καταλαβει κατανοησει απο που ερχονται τα ενστικτα μας ,,, οι επιθυμιες μας ,,, οι πραξεις μας ... και φυσικα (νομιζω) οτι και αρκετοι φιλοσοφοι ειχαν την ιδια αποψη και εκαναν το ιδιο λαθος για τον ιδιο λογο .... ΑΓΝΟΙΑ !!!
Ότι τα "ζωώδη" ένστικτα είναι "ανθρώπινα" ένστικτα ναι. Ως ζωώδη ένστικτα εννοεί κάποιος τα κατώτερα ανθρώπινα ένστικτα. Δηλαδή, φυσικά και ανήκουν στον άνθρωπο, αλλά τον κρατάνε πίσω στην εξέλιξη του, τον κρατάνε "ζώο", και για αυτό λέγονται ζωώδη. Οι σοφοί τώρα που ισχυρίζονταν ότι ο άνθρωπος θα έπρεπε να είναι ένα αιθεροβαμόν όν που ασχολείται 24/7 με τη διανόηση.. συμφωνώ ότι ήταν τραγικά λάθος, καθώς η διανόηση η ίδια ως λειτουργία είναι ένα αδιέξοδο: ποτέ δεν έχει τέλος.
Αυτοί οι φιλόσοφοι πράγματι βρίσκονταν σε άγνοια.
Οι υπόλοιποι φιλόσοφοι μάλλον βρίσκονταν σε υπερβολική Γνώση...
quote:
νομιζεις οτι μπορουμε να αλλαξουμε την φυση μας ???
Δεν το νομίζω, είμαι σίγουρος για αυτό, ο άνθρωπος μπορεί να κάνει τα πάντα, και να είναι ό,τι επιθυμεί.
quote:
και ομως τον λυκο τον καναμε ΣΚΥΛΟ (νομιζω) ετσι αντι για εχθρο τον εχουμε ΦΥΛΑΚΑ !!! παραξενο ????
Και πάλι λέω, δε κατάλαβα τι εννοούσες όταν μιλούσες για χάιδεμα, οπότε σου απάντησα λέγοντας γενικά τη γνώμη μου περι 'χαϊδέματος'. Αν εσύ θεωρείς ότι τα ψυχολογικά συμπλέγματα και οι ανθρώπινες επιθυμίες-οι οποίες ανήκουν σε αυτά-είναι φύλακες του ανθρώπου τότε προφανώς είσαι ανόητος(όπως και το 40% των ελλήνων που σε κάθε εκλογές ψηφίζει λαμόγια για να κυβέρνηση) αν τώρα λες ότι τα ζωώδη ένστικτα(κάποια συγκεκριμένα βέβαια) είναι κατα περιπτώσεις χρήσιμα οκ, πράγματι μπορεί κατα περιπτώσεις να έιναι. Πχ αν κάποιος πάει να σε δείρει, είναι χρήσιμο να έχεις θυμό για να τον αντιμετωπίσεις. Αλλά είναι πολύ πιο χρήσιμο να ΜΗΝ έχεις θυμό όταν π.χ. εργάζεσαι, όταν συναστρέφεσαι την γυναίκα σου, όταν ακούς κάτι που δεν σου αρέσει κλπ. Οπότε με αναλογία 1/10 είναι χρήσιμο να έχουμε θυμό. Αν λοιπόν κρίνεις ότι σου είναι χρήσιμος ο θυμός, κράτα τον υποανάπτυχτο για μια μέρα που μπορεί να χρειαστεί. Εγώ ακολουθώ την ίδια τακτική. Συγκεκριμένα. Αν ξυπνούσα κάθε πρωί και έβριζα για ψίλου πήδημα, τότε ο θυμός θα μου αναπτυσσόταν. Επειδη όμως βρίσκομαι σε αυτοπαρατήρηση ώστε να αναγνωρίζω το ψυχολογικό ελάττωμα όταν εμφανίζεται, μου έρχεται θυμός όλο και σε λιγότερες περιστάσεις. Οπότε σιγά σιγά ο θυμός ατροφεί και αύριο αν βγω στο δρόμο δεν θα βρίσω τον σνάνθρωπό μου χωρίς λόγο, ούτε θα του χαλάσω τη διάθεση. Η αυτογνωσία λοιπόν -και η αλλαγή μέσα απο αυτή- είναι τέχνη καθαρά πρακτική.
quote:
συμφωνω αλλα εδω με μπερδεψες , αρα την πορνεια και την πορνη δεν την θεωρεις κατι κακο και επομενως υπο συνθηκες συφωνουμε οτι κακος εχει μπει η οποια ταμπελα ??? επομενως ενα μη κακο πως δημιουργει ΕΧΘΡΟΥΣ ? (θυμασαι λαγνεια-πορνη) μηπως εκτος απο αγνοια υπαρχει και παρερμηνεια λεξεων ? μηπως ακομη και η λεξη λαγνεια (πχ) εχει ΟΡΙΣΤΕΙ ΛΑΘΟΣ και δεν ειναι τιποτα αλλο απο την ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟΤΗΤΑ ΜΑΣ ??? το φυλο μας ? γιατι εαν ο ορισμος ειναι λαθος καταλαβαινεις τι προβληματα δημιουργει ο συνδιασμος λαθος ορισμος και αγνοια ... κολαση χαχαχα
Καμιά ταμπέλα δε πρέπει να μπαίνει ποτέ και για κανένα λόγο. Οι ταμπέλες είναι περιορισμοί του εαυτού μας και η αιτία τους είναι ψυχολογικά συμπέλέγματα. Εγώ λέω και θεωρώ ότι η πολυγαμία πρέπει να αποφεύγεται. Το να πεθάνει ο/η σύντροφός και να αποκτήσεις έναν καινούριο, είναι αναγκαίο(όχι βέβαια πάντα) κακό. Δεν θες να σου συμβεί, αλλά άμα σου συμβεί δε μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Η πορνεία πρέπει να αποφεύγεται για λόγους ψυχολογικούς (συναισθηματικές δυσλειτουργίες-συναισθηματικός ευτελισμός, καλλιέργια ζωικών ενστίκτων, ευτελισμός αξιών, σεξουαλικός ευτελισμός&δυσλειτουργία κ.α.), για λόγους ενεργειακούς(...)(διάβαζε Βιλχεμ Ραιχ κ. άλλους) και για λόγους σωματικής υγεία(..και αποφυγής εκτρώσεων).
Πίσω από την "συντηρητικότητα" των θρησκειών σχετικά με το θέμα του σεξ, βρίσκονται άπειρες αιτίες... Το να λέμε ότι δεν υπήρχε καμία αιτία είναι ανόητο αν σκεφτείς αφενός οτι οι ίδιοι οι άνθρωποι εισήγαγαν αυτούς τους περιορισμούς στις θρησκείες και αφετέρου ότι αποδέχονταν τους περιορισμούς αυτούς για παρα πολλά χρόνια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 14:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκτορ
Ότι τα "ζωώδη" ένστικτα είναι "ανθρώπινα" ένστικτα ναι. Ως ζωώδη ένστικτα εννοεί κάποιος τα κατώτερα ανθρώπινα ένστικτα. Δηλαδή, φυσικά και ανήκουν στον άνθρωπο, αλλά τον κρατάνε πίσω στην εξέλιξη του, τον κρατάνε "ζώο", και για αυτό λέγονται ζωώδη. Οι σοφοί τώρα που ισχυρίζονταν ότι ο άνθρωπος θα έπρεπε να είναι ένα αιθεροβαμόν όν που ασχολείται 24/7 με τη διανόηση.. συμφωνώ ότι ήταν τραγικά λάθος, καθώς η διανόηση η ίδια ως λειτουργία είναι ένα αδιέξοδο: ποτέ δεν έχει τέλος.
Αυτοί οι φιλόσοφοι πράγματι βρίσκονταν σε άγνοια.
Οι υπόλοιποι φιλόσοφοι μάλλον βρίσκονταν σε υπερβολική Γνώση...
..............

Φίλε δρ. 

Διλαδη, ο φιλόσοφος για σένα είναι η ασπρος η μαύρος? έχεις την εντύπωση πως ο φιλόσοφος συνεχώς διαλογιζεται.?

Και τι νομίζεις είναι ο διαλογισμος? σκέψεις η μη σκεψεις, μόνο?

Και γιατί να μην μετατρέπει/μετουσιωνει εντυπώσεις και ο ίδιος? 

Μετα αν η γνώση τους, συμβαδίζει με τη σοφία, τι το μεμπτον? 

Το θέμα είναι αν π.χ γυμναζεις το σώμα, να το γυμναζεις όλο. 
Κάτι αναλογο είναι και ο νους. 
Οι περισωτεροι κρατάνε ότι τους αρέσει και κατακρινουν η αποφευγουν, οτι δεν αρέσει. 
Είναι σαν να γυμναζεις μόνο τα χέρια σου. Αν χρειαστείς αντοχή, η να τρεξεις, δεν θα τα καταφέρεις. 

Έτσι και με το νου. 
Με αντιδράσεις έχεις να κανείς. 
Δεν είναι το γυμνό η η βρισια που καποιος μας λει, που πρέπει να μας ανησυχεί, 
μα οι εντυπώσεις, (η αντίδραση του νου μας.)

Εκει χρειάζεται η δουλειά. 

Αν το μυαλο δεν κοιματε, είναι ενεργά ζωντανό,  δειτε το σαν γυμναστήριο.
Αν δεν μπορείτε να το γυμνάσεται (γνωρισεται και αποβαλεται μέσα απο τις σχέσεις σας) τα ενδωτερα μέρη σας, (αυτα που σκοτιζουν τη ζωη και το τώρα) προσλαμβανεται περσοναλ τραινερ,
(το εσωτερικά εχει εχει εναν gratis )
και σας τα βγάζει. (σαν αντιδράσεις)

Εκει θέλει παρατήρηση, και υπομονή. (όταν, και για να σας/μας αφήσουν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 15:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα είναι αν π.χ γυμναζεις το σώμα, να το γυμναζεις όλο.
Κάτι αναλογο είναι και ο νους.
Οι περισωτεροι κρατάνε ότι τους αρέσει και κατακρινουν η αποφευγουν, οτι δεν αρέσει.
Είναι σαν να γυμναζεις μόνο τα χέρια σου. Αν χρειαστείς αντοχή, η να τρεξεις, δεν θα τα καταφέρεις.

Έτσι και με το νου.
Με αντιδράσεις έχεις να κανείς.
Δεν είναι το γυμνό η η βρισια που καποιος μας λει, που πρέπει να μας ανησυχεί,
μα οι εντυπώσεις, (η αντίδραση του νου μας.)

Εκει χρειάζεται η δουλειά.

Αν το μυαλο δεν κοιματε, είναι ενεργά ζωντανό, δειτε το σαν γυμναστήριο.
Αν δεν μπορείτε να το γυμνάσεται (γνωρισεται και αποβαλεται μέσα απο τις σχέσεις σας) τα ενδωτερα μέρη σας, (αυτα που σκοτιζουν τη ζωη και το τώρα) προσλαμβανεται περσοναλ τραινερ,
(το εσωτερικά εχει εχει εναν gratis )
και σας τα βγάζει. (σαν αντιδράσεις)

Εκει θέλει παρατήρηση, και υπομονή. (όταν, και για να σας/μας αφήσουν)


Με αυτά που λες εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Βασικά δε καταλαβαίνω αν και πού διαφωνούμε -εφόσον θεωρείς ότι κάπου διαφωνούμε.

quote:
Φίλε δρ.

Διλαδη, ο φιλόσοφος για σένα είναι η ασπρος η μαύρος? έχεις την εντύπωση πως ο φιλόσοφος συνεχώς διαλογιζεται.?

Και τι νομίζεις είναι ο διαλογισμος? σκέψεις η μη σκεψεις, μόνο?

Και γιατί να μην μετατρέπει/μετουσιωνει εντυπώσεις και ο ίδιος?

Μετα αν η γνώση τους, συμβαδίζει με τη σοφία, τι το μεμπτον?


Ο φιλόσοφος, με την έννοια του ανθρώπου που θεωρεί ότι η αλήθεια είναι μια σκέψη ή θεωρία ή μια ιδέα και συνέχεια βρίσκεται σε σκέψεις, είναι δηλαδή ταυτισμένος με τις σκέψεις του 24/7, βρίσκεται σε λάθος δρόμο, συμφωνούμε για αυτό;

Τον διαλογισμό δεν τον ανέφερα καθόλου. Ο διαλογισμός όπως τον αντιλαμβάνομαι είναι μια κατάσταση. Το να ζεις στο εδώ και στο τώρα προϋποθέτει να μην είσαι χαμένος στις σκέψεις σου. Αν είσαι χαμένος στις σκέψεις σου(ταυτισμένος), θεωρώ ότι δεν βρίσκεσαι σε κατάσταση διαλογίσμου. Ο αληθινά σοφός είναι κατα τη γνώμη μου αυτός που ζει συνεχώς στο εδώ και στο τώρα, δηλαδή είναι συνειδητός, ή με άλλα λόγια, βρίσκεται διαρκώς σε κατάσταση διαλογισμού και χρησιμοποιεί τη σκέψη κατα βούληση και όχι μηχανικά όταν την χρειάζεται. Προσωπικά δεν μπορώ να αντιληφθώ αν και πώς γίνεται να βρίσκεσαι και σε κατάσταση διαλογισμού και να κάνεις σκέψεις. Θέλω να πω, δε μπορώ να αντιληφθώ, πώς γίνεται κάποιος να είναι ταυτόχρονα και στο "μηδέν" (0) και στο "ένα"(1). Γιατί 1+0=1. Οπότε θεωρώ ότι μια τέτοια κατάσταση δεν υπάρχει. Επομένως ο αληθινά σοφός θα πρέπει να μάθει να μεταβαίνει κατα βούληση από το 0 στο 1 και από το 1 στο μηδέν. Συμφωνείς με αυτό; Ποια είναι η γνώμη σου;(μπορείς να μου απαντήσεις και σε άλλο θέμα αν κρίνεις το παρόν ως ακατάλληλο).

quote:
Κανοντας τετοιου ειδους συζητησεις,βοηθαμε απλα ο ενας τον αλλον στην
επομενη χαραξη του νοητικου μας μονοπατιου,γιατι,το να μπορουμε να τα λεμε ετσι,σημαινει οτι εχουμε ΒΡΕΙ το μονοπατι.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι απλά τα λέμε και ότι δε σημαίνει τίποτα αυτό ως προς το μονοπάτι. Απλά αντι να μιλάμε όπως παλαιότερα με νοήματα ή με ήχους εφεύραμε καινούριος τρόπους, για το ίδιο αποτέλεσμα.

Καλό μεσημέρι people

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/01/2011 15:51:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 16:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

--------------------------------------------------------------------
Εγω παλι πιστευω οτι απλα τα λεμε και δεν σημαινει τιποτα αυτο για το μονοπατι.
---------------------------------------------------------------------

Φυσικα δοκτωρ δεν σημαινει τιποτα,αν δεν εχεις βρει το μονοπατι.
Αν το εχεις βρει?

Κουκου...απεφυγα παλι την τρυπα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 16:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φυσικα δοκτωρ δεν σημαινει τιποτα,αν δεν εχεις βρει το μονοπατι.
Αν το εχεις βρει?
Χαχα.. Εγώ όμως δεν είπα αυτό, εγώ είπα ότι γενικά δεν σημαίνει τίποτα. Τι σημαίνει μια ντομάτα; Τίποτα είναι απλά μια ντομάτα

Τελος πάντων, δεν το είπα για να πάρω απάντηση βασικά απλά εξέφρασα τη γνώμη μου
Οπότε ας μη πιάσουμε αυτή τη κουβέντα γιατί θα ακουστούν πολλές ντομάτες ακόμα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/01/2011 16:29:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 16:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα κι εγω απλα σε πειραζω...
Κι η ντοματα μονοπατι ειναι,Οδηγει στον...ντοματοκηπο!!!!
Εχει πιασει μια βροχη εδω περα και με χαλαει,ετσι μουντα που ειναι,λεμε και καμμια μπαρουφα να περνα η ωρα.Και εκει θα ειναι χαλια υποθετω.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 16:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άστα να πάνε... τουλάχιστον είναι ωραία όταν βγαίνει ο ήλιος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 16:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξαρτάται από τη θρησκεία. Κάποιες, λίγες το προωθούνε.

αν αναφέρεσαι σε τίποτε χαζομάρες που και καλά έχουν να κάνουν με τον σατανά, το μόνο που κάνουν είναι να παίρνουν ένα καταπιεσμένο ένστικτο και με αυτό να ελέγχουν τους πιστούς, ότι κάνουν και οι θρησκείες αλλά από την ανάποδη πλευρά

quote:
Ε γιατί δε μας διαφωτίζεις εσύ λοιπόν με τα έξυπνα. Γιατί δε μας λες δηλαδή πώς είναι η δικιά σου ιδανική κοινωνία;

πολύ απλά θα υπάρξει σωστή σεξουαλική διαπαιδαγώγηση
θα υπάρχει διάλογος για όλα τα θέματα που αφορούν τον ψυχισμό μας χωρίς να υπάρχει ο τρόμος της θεϊκής τιμωρίας πχ το να μην κλέβεις γιατί φοβάσαι ότι θα πας φυλακή είναι απλά χαζό το θέμα είναι να καταλάβεις γιατί δεν πρέπει να κλέβεις


quote:
Είσαι πολύ πίσω φίλε μου, αυτό έχει γίνει ήδη, μπες στο ίντερνετ και κλείσε παρτούζα. Συγκεκριμένα έχει γίνει απο εποχή Χίπις, απλά μετά οι άνθρωποι το γύρισαν λίγο στο συντηρητικό πάλι. Παρόλα αυτά το σεξ δεν θα απο-ενοχοποιηθεί ποτέ πλήρως λόγω των προβλημάτων υγείας που προκαλεί ενίοτε(όχι το ίδιο το σεξ:Η πολυγαμία) καθώς και των αμβλώσεων(που η χώρα μας χτυπάει πρωτιές στις στατιστικές).

η απόενοχοποίηση του σεξ δεν μας πηγαίνει αυτόματα στην παρτούζα εκεί πήγαν οι χίπις λόγο της μη συνετής απελευθέρωσης, όπως θα πέσει με τα μούτρα σε έναν μπούφε και θα μοιάζει σαν γουρούνι ένας που όλη του την ζωή έτρωγε μια φέτα ψωμί και δεν του επέτρεπαν να φάει τίποτε άλλο

quote:
"Όλες οι στρεβλώσεις που υπάρχουν στην κοινωνία". Είναι δηλαδή προφανές για σένα ότι αν αύριο καταργούταν κάθε μορφή θρησκείαw, θα έπαυαν να υπάρχουν βιαστές.
(Εκτός βέβαια αν οι βιαστές κατα τη γνώμη σου, στην ιδανική σου κοινωνία, δεν περιλαμβανάνονται ανάμεσα στους ανθρώπους που πάσχουν απο στρεβλώσεις)
Μάλιστα, ενδιαφέρουσα οπτική..

είπα πιό πάνω πως θα μπορέσει μια κοινωνία να γίνει πιό ανθρώπινη

“«Καταραμένε Έλληνα, τά βρήκες όλα, φιλοσοφία, γεωμετρία, φυσική, αστρονομία, τίποτα δέν άφησες γιά εμάς».
Φρίντριχ φον Σίλλερ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 17:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκτορ
Με αυτά που λες εδώ συμφωνούμε απόλυτα. Βασικά δε καταλαβαίνω αν και πού διαφωνούμε -εφόσον θεωρείς ότι κάπου διαφωνούμε.
........
Δεν διαφονουμε, απλά σε διάβαζα απο το τηλεφωνακι, και τη διανόηση την εξελαβα σαν διαλογισμο. Λάθος δικό μου.

Τωρα για ότι ρωτάς για το 0 και το 1,

Αν και σε διαφορετικη βάση, ήταν μια σκέψη που είχα κάνει πολλα πολλα χρόνια πριν.. ακόμα τα γράψω. (original)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=325

διαβάζοντας την σήμερα, δεν άλλαξαν πολλα. (τοτε έγραφα καλύτερα.)

Διαλογισμος, είναι και η διαδικασία να τελειώσεις με τις σκέψεις. 

Προσωπικα, (και δεν λέω πως είμαι σοφός)
 ο νους μου είναι ήσυχος. 
Όπως το περιγραφεις λειτουργώ. 
Αν χρειασθεί σκέφτομαι, αν δεν χρειάζεται...δεν υπάρχουν σκέψεις.

Παλαιότερα, το είχα σαν hobby. 
Αν παρουσιαζόταν μια σκέψη, την άφηναν να μου πει την ιστορία της. Την ακολούθησα, και όπου σταματάγε,  έμπαινε μπρος η λογική μέχρι τέλους. 

Όταν έφθανε πραγματικά σε τέλος, αυτη η σκέψη δεν ξαναπαρουσιαζόταν. 

Τα πράγματα ήταν δυσκολότερα με ορισμένες εικόνες, (καταλαβαίνεις) αν δεν δωσεις συνεχεια, (σαν ευχαρίστηση) δεν γινονται πρόβλημα.


...........
Κανοντας τετοιου ειδους συζητησεις,βοηθαμε απλα ο ενας τον αλλον στην
επομενη χαραξη του νοητικου μας μονοπατιου,γιατι,το να μπορουμε να τα λεμε ετσι,σημαινει οτι εχουμε ΒΡΕΙ το μονοπατι.
..............
Δρ
Εγώ πάλι πιστεύω ότι απλά τα λέμε και ότι δε σημαίνει τίποτα αυτό ως προς το μονοπάτι. Απλά αντι να μιλάμε όπως παλαιότερα με νοήματα ή με ήχους εφεύραμε καινούριος τρόπους, για το ίδιο αποτέλεσμα.
...........

Όχι φιλαράκια.

Αν βρίσκεται πως έτσι πάντα ήταν, αναρωτηθείτε για μια κατάσταση στον νου σας, που έτσι δεν ήταν.

Αν έτσι δεν ήταν, και Είναι κάτι νέο, σημαίνει πως μπορείτε να το ξανακανετε και ξανά και ξανά...

Εκει μπορει να συμβεί, το ανελπιστο.

Δεν μπορείτε να πάτε εσείς, γιατί το μονοπάτι είναι πάντα το παλιό. 
Απλά δημιουργούνται καταστάσεις,

Ώστε  να εμφανησθει, (ΕΙΝΑΙ) σαν κατάσταση.

Αυτο μπορείτε να κάνετε.

Τι κερδίσετε?

Τίποτα και τα πάντα.

Υ.γ εννοηται, πως απο παράδεισο, περνάς εν ζωη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 17:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όχι φιλαράκια.

Αν βρίσκεται πως έτσι πάντα ήταν, αναρωτηθείτε για μια κατάσταση στον νου σας, που έτσι δεν ήταν.

Αν έτσι δεν ήταν, και Είναι κάτι νέο, σημαίνει πως μπορείτε να το ξανακανετε και ξανά και ξανά...

Εκει μπορει να συμβεί, το ανελπιστο.

Δεν μπορείτε να πάτε εσείς, γιατί το μονοπάτι είναι πάντα το παλιό. 
Απλά δημιουργούνται καταστάσεις,

Ώστε  να εμφανησθει, (ΕΙΝΑΙ) σαν κατάσταση.

Αυτο μπορείτε να κάνετε.

Τι κερδίσετε?

Τίποτα και τα πάντα.

--------------------------------------------------------------------

Φιλε ΠΛΑΤΩΝ δεν ξερω για τον γιατρο αλλα εγω δεν σε κατανοω και θα ηθελα περισσοτερα επ αυτου.Αν παλι δεν μπορεις να μπεις σε διαδικασια τετοια λογω του οτι δεν κατανοησες εσυ τι ειπαμε,Θα πρεπει να μας ζητησεις να επεκταθουμε.
Παντως μιλω για το μονοπατι που χαρασει ο καθενας στη ζωη του και αυτο δεν ειναι παλιο αλλα μοναδικο για καθε εναν.
Αλλωστε μολις περιεγραψες το δικο σου,για τον τροπο χειρισμου των σκεψεων σου.
ΠΛΑΤΩΝ φωτισε μας.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 18:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΠΛΑΤΩΝΑΣ αν δυσκολεύεσαι να εκφράσεις κάτι σε ελληνικά, γράψ' το στα αγγλικά(ή ΚΑΙ στα αγγλικά), υπάρχει ένα.. παραθυράκι του νόμου στους κανόνες του εσωτέρικα, που λέει ότι αν κάποιος δεν δύναται να γράψει στα ελληνικά, μπορεί να το κάνει σε άλλη γλώσσα(τα greeklish δεν θεωρούνται άλλη γλώσσα.. για τους πονηρούς)
Βέβαια αν γράψεις στα Switzerlanδέζικα (κοινώς Ελβετικά), προσωπικά δε θα καταλάβω τίποτα

quote:
Όχι φιλαράκια.

Αν βρίσκεται πως έτσι πάντα ήταν, αναρωτηθείτε για μια κατάσταση στον νου σας, που έτσι δεν ήταν.

Αν έτσι δεν ήταν, και Είναι κάτι νέο, σημαίνει πως μπορείτε να το ξανακανετε και ξανά και ξανά...

Εκει μπορει να συμβεί, το ανελπιστο.

Δεν μπορείτε να πάτε εσείς, γιατί το μονοπάτι είναι πάντα το παλιό.
Απλά δημιουργούνται καταστάσεις,

Ώστε να εμφανησθει, (ΕΙΝΑΙ) σαν κατάσταση.

Αυτο μπορείτε να κάνετε.

Τι κερδίσετε?

Τίποτα και τα πάντα.


Προσωπικά ούτε και εγώ καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς αλλά από τις γνώσεις μου νομίζω ότι αναφέρεται στην προπτωτική κατάσταση.. Τότε που δεν ήμασταν γυμνοί τε και ανυπόδητοι και άοπλοι

Φίλε ΠΛΑΤΩΝΑΣ θα σου κάνω ποστ εδώ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=325

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/01/2011 18:41:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 20:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
skartados:
Οι θρησκειες διαχρονικα δεν προσφεραν τιποτα στην ανθρωποτητα.Ακομα και το κυρηγμα αγαπης του χριστου δεν αλλαξε τιποτα.Ο μετεπειτα δηθεν χριστιανικος κοσμος ηταν πολυ χειροτερος απο τον κοσμο που διαδεχτηκε.....

Φυσικά και πρόσφεραν και πάνω απ 'όλα την ελπίδα.
Ο χριστιανικός κόσμος, δεν μπορείς να πεις ότι ήταν καλύτερος ή χειρότερος. Αυτό που μπορείς να πεις είναι ότι ήταν ενήμερος.
Και μπορεί για πολλούς ανθρώπους ο λόγος του Ιησού να μπήκε από το ένα αυτί και να βγήκε από το άλλο, αλλά για άλλους ανθρώπους να μπήκε και να έμεινε.
Και να σου κάνω μία υποθετική ερώτηση. Εάν υποθέσουμε ότι σε όλα τα κράτη-αυτοκρατορίες κ.λ.π. ταυτόγχρονα έβγαιναν να κυβερνήσουν Άγιοι άνθρωποι και Πατέρες της Εκκλησίας, όπως οι τρεις θεολόγοι για παράδειγμα, ή ο Γρηγόριος ο Παλαμάς, θα ήταν ή όχι καλύτερος ο κόσμος?
Φυσικά και θα ήταν, μόνο ένας φανατισμένος άνθρωπος θα μπορούσε να ισχυριστεί το αντίθετο.
Δεν ήσαν όμως αυτοί στο τιμόνι της πολιτικής, στο τιμόνι της εξουσίας.
Ανέκαθεν ήσαν άνθρωποι που η πλειοψηφία τους, δεν ακολουθούσε τη χριστιανική γραμμά.

quote:
Κηφεύς:
Ο άνθρωπος , δεν χρειάζεται την ιδέα ενός άλλου ανώτερου όντος , για να αναγνωρίσει τα καθήκοντά του , ούτε ενός άλλου ελατηρίου για να τα εκτελεί . Γιατί , εκείνο που δεν προέρχεται από τον ίδιο τον άνθρωπο και από την ελευθερία του , δεν μας πείθει αν υπάρχει ηθική ή δεν υπάρχει . Ώστε για να ακολουθεί κανείς την ηθική (όπως και αν αυτή ορίζεται) – αντικειμενικά , σε ότι αφορά τη θέληση , και υποκειμενικά , σε ότι αφορά την ικανότητα – δεν χρειάζεται καθόλου τη θρησκεία , μα χάρις στον πρακτικό ορθό λόγο , της φτάνει ο εαυτός της .

Ωστόσο από δυσμάς προς ανατολάς, όλες οι θρησκείες πραγματεύονται την έλευση του καλού Θεού, δείγμα το ότι ο άνθρωπος έχει μεγάλη ανάγκη την ιδέα ενός άλλου ανώτερου όντος , για να αναγνωρίσει τα καθήκοντά του.

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Ο κυριος και ο πρωταρχικος λογος των θρησκειων,απο την αρχη της επιβολης των,ειτε δια της προπαγανδας,ειτε δια της αγνοιας των απλων
αμορφωτων ανθρωπων,ειτε δια της βιας,εξελιπεν ηδη,στις προηγμενες κοιωνιες.
Αυτος ο λογος ηταν,ο ελεγχος της μαζας,προς οφελος της ολιγαρχιας.
Και επειδη αυτος ο λογος αντικατασταθηκε με το χρημα και την παγκοσμιοποιηση,η θρησκεια ειναι πλεον ανεπαρκης,για τα συμφεροντα των λιγων,εχοντων.

Έτσι λες εσύ.
Δε λένε όμως το ίδιο εκατομμύρια και δισεκατομμύρια ανθρώπων, που βλέπουν την επιβολή και την ολιγαρχία ως αιτία των κακών, ενώ τη θρησκεία ως μόνο αποκούμπι.
Όσον αφορά τους αμόρφωτους που λες, καλώ θα ήταν να γνωρίζεις ότι οι ποιο μορφωμένοι άνθρωποι και φιλόσοφοι της εποχής ήσαν χριστιανοί.
Για παράδειγμα οι Άγιοι Αθανάσιος, Κύριλλος, Χρυσόστομος Παλαμάς, Βασίλειος κ.λ.π.
Μόρφωση που κάποιοι ούτε στον ύπνο της δεν την έχουν δει.

quote:
makfor:
ειναι ολοφανερο οτι η θρησκεια τα τελευταια χρονια απλα ΔΕΝ υπαρχει , και δεν υπαρχει γιατι πλεον ο ανθρωπος εχει γνωσεις , ξερει , δεν παει στον ιερεα να του ερμηνευσει τα συνεφα, ή τα κοκκαλα για να του πει εαν θα βρεξει αυριο, ενταξει ακομη και σημερα ακομη απο κατι γραφικους να κανουν λειτανιες για την βγοχη , να ξεματιαζουτα τα αυτοκινητα και αλλα ... ειπαμε γραφικοι και τι θα καναμε χωρις αυτους ΧΑΧΑ ... αλλα πλεον ο ρολος της εχει περιοριστει , μονο που η ιδια δεν το εχει παρει χαμπαρι και πως να το παρει οταν η ηγεσια της εχει γεννηθει πριν απο το 1940 !!!!!!!!! αλλα μυαλα ... (ο δικος μας εδω πανω ανακαλυψε μολις προσφατα οτι ΚΑΠΟΙΟΙ πληρωνουν φορο 40% και ειναι εργαζομενοι... αλλα αυτος εκανε κυρηγμα γιατι το κρατος θα του παρει το 10% νομιζω)

Eίναι ολοφάνερο ότι δεν ξέρεις τι λες.
Δεν πήγε ποτέ κάποιος πιστός στον ιερέα για να του εξηγήσει τα κόκαλα, ή τα όνειρα ή να του πει αν θα βρέξει.

Οι λιτανείες για τη βροχή δεν γίνονται ως δεδομένο του αποτελέσματος, αλλά ως παράκληση.
Παρακαλά ο άνθρωπος τον Θεό, για κάτι που ο ίδιος είναι ανίκανος να πράξει.
Ούτε ποτέ πάει κανένας το αυτοκίνητό του για ξεμάτιασμα!

quote:
Εαρινός:
Όπως προανέφερα και στην εισαγωγή του θέματος , δεν αναφέρομαι στην Θρησκεία ως την οδό που οδηγει στον Θεό αλλα την Θρησκεία ως φορέα γνώσης και εκπαίδευσης των νέων ανθρωπων και όχι μόνο...
Μπορεί η οποιαδήποτε Θρησκεια να εκπαιδεύσει τους νέους ανθρώπους και να σφυρηλατήσει υγιείς χαρακτήρες που θα μπορέσουν να επιχειρήσουν υγιώς και αποτελεσματικά στο σύγχρονο περιβάλλον???

Ο ρόλος της εκκλησίας δεν είναι να βγάλει γιατρούς και δικηγόρους, αλλά καλούς ανθρώπους.
Δεν εξαρτάται όμως μόνο από τον πομπό το αποτέλεσμα αλλά και από τον δέκτη.
Τα ίδια πράγματα κανείς ακούει στο σχολείο με αυτά που ακούει και ο διπλανός του. Αυτός όμως είναι τούβλο ενώ ο διπλανός πολύ καλός μαθητής.
Φταίει ο δάσκαλος? ή ο μαθητής?


quote:
Εαρινός:
Μπορεί η οποιαδήποτε Θρησκεία , να δώσει όλες εκείνες τις γνώσεις που απαιτούνται , προκειμένου ο κάθε άνθρωπος να μπορεί να επιδράσει δυναμικά επι του ιδίου του εαυτού του , αναγνωρίζοντας την "άλλη σκηνή" που τον χειραγωγεί και τον κατευθύνει αενάεως και αδιαλλείπτως???
Μπορεί η οποιαδήποτε Θρησκεία -έχει το θεωρητικό αλλα και πρακτικό υπόβαθρο- να λύσει τον γόρδιο δεσμό της εξάρτησης μας απο ασυνείδητα μορφώματα και εγγενείς αδυναμίες μας???

Φυσικά και μπορεί.

quote:
Εαρινός:
Δεν λέω ότι έχω καταλήξει σε αυτό το συμπέρασμα -αναγκαστικά- , γι'αυτό και έχει αναρτηθεί το θέμα , απλά για να εξετάσουμε αν όντως μπορεί...και εφόσον υπάρξουν απόψεις ότι όντως έχει αυτήν την ικανότητα , στην συνέχεια να διερευνήσουμε και να δούμε απο που προκύπτει αυτό και κατα πόσο είναι ασφαλές..!!!
Διαμορφώνονται οι υγιείς χαρακτήρες και οι καλλιεργημένοι άνθρωποι κλπ..κλπ...δια μέσου οποιουδήποτε "ηθικού προστακτικού κώδικα" ή διαμορφώνονται μέσα απο την συνεχή εκπαίδευση και καλλιέργεια..που δημιουργούν εκείνες τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την "ηθική του χαρακτήρα" που κατα την άποψή μου , απέχει "παρασάγγες" απο την "Προστακτική Ηθική"???

Συνεχή εκπαίδευση και καλλιέργεια είχε και ο Μπους.....αλλά όλοι είδαμε τις ενέργειές του.
Η θρησκεία έχει απαγορευτικούς κανόνες που αν τους είχε τηρήσει ο Μπους δε θα είχε πράξει τα όσα έπραξε.....το πράγμα μιλάει μόνο του λοιπόν.


quote:
Εαρινός:
Φερ'ειπείν , είναι δυνατόν να θεωρούμε ότι για την οποιαδήποτε αστοχία μας στην ζωή , η αιτία βρίσκεται απο την απομάκρυνσή μας απο τον "Θεό" και την αποδοχή του Διαβόλου???
Πόσο υπεύθυνο είναι αυτό και πόσο βοηθάει τον άνθρωπο να "δεί" τον εαυτό του και να τον βελτιώσει???

Γιατί εσύ όταν έπαιρνες κακό βαθμό στο σχολείο τα έριχνες στον διάβολο? εγώ όχι.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως λες τέτοιες κουταμάρες, όταν γνωρίζεις πολύ καλά ότι ο άνθρωπος είναι αυτός που θα καταλήξει σε διαβολικές ή όχι ενέργειες.

Αν μιλάς όμως γενικά και όχι ατομικά τότε να σου πω τα εξής.
Εάν οι κυβερνώντες μας δεν έκλεβαν και δεν αδικούσαν, θα ήταν ή όχι καλύτερα τα πράγματα στην Ελλάδα?

quote:
Εαρινός:
Ο Σοπενχάουερ [π.χ] ειχε υποστηρίξει , ότι διαιρούμαστε σε συνειδητούς και ασυνείδητους εαυτούς , με το ασυνείδητο να κυριαρχείται απο την θέληση για ζωή και το συνειδητό να υποτάσσεται , ανίκανο να γνωρίζει όλα τα σχέδια του πρώτου!!!
Αντί να αποτελεί μια ισχυρή οντότητα , το συνειδητό μυαλό αποτελεί κοντόφθαλμο υπηρέτη μιας κυρίαρχης , ψχωτικής με τα παιδιά θέλησης για ζωή!!!

Η νόηση δεν εισχωρεί στο μυστικό εργαστήριο των αποφάσεων της θέλησης , αποτελεί -φυσικά- έμπιστο της θέλησης , έναν έμπιστο όμως που δεν γνωρίζει τα πάντα!



Εγώ πάλι υποστηρίζω ότι ένα κι ένα κάνουν δύο......δεν ξέρω για σένα αλλά έτσι είναι.

quote:
makfor εγω τον θεο και την θρησκεια την γνωρισα ως "υποχρεωση" (ισως λαθος αλλα τι να κανουμε οταν απο μωρο σε τραβολογανε δε ξερω και τι επιλογες εχεις οταν μεγαλωσεις) απο παιδι , δεν ενιωσα σε κανενα σημειο (απο οσο θυμαμαι) να μου εχει "δωσει" κατι ή να με εχει "συμπληρωσει" ... αντιθετα διαπιστωσα εντρομος οτι μιλαει για τα αυτονοητα και μαλιστα ειτε το κανει με λαθος τροπο ειτε εχει λαθος εντυπωση/αποψη ... ετσι απαλαχτηκα πολυ γρηγορα απο αυτη ... στην συνεχεια υπηρξε και παλι επαφη αλλα εαν ραγισει το γυαλι ... γιου νοου !!!!

Κρίνεις δηλαδή εξ΄ ιδίων τ΄ αλλότρια?

quote:
makfor:
η απορια παντως που εχω γενικοτερα οταν γινονται δηλωσεις τυπου " την θρησκεια την θελει ο ανθρωπος, την εχει αναγκη κτλπ" , ειναι τι γινεται με αυτον που ΔΕΝ ... ειναι προβληματικος ? και το οτι ΔΕΝ την θελει , τελικα μηπως σημαινει οτι δεν ειναι θεμα ανθρωπινου "θελω" ή εχει "αναγκη" την θρησκεια αλλα μηπως η θρησκεια αποτελει κατεστημενο το οποιο οποιος δεν το αποδεχεται τον τρωει η μαρμαγκα ? αρα οι περισσοτεροι το ΠΑΙΖΟΥΝ εδω και αιωνες ΠΙΣΤΟΙ απλα για να μεινουν "μεσα" στο παιχνιδι (για να μη πω ΖΩΝΤΑΝΟΙ)

τωρα , οσο αφορα το τι εχει να προσφερει η θρησκεια οπως ειπα και παραπανω επι του πραγματικου κοσμου ΤΙΠΟΤΑ ... επι του φανταστικου ΠΟΛΛΑ !!!! και ο καθενας παιρνει παντα αυτο που θελει ... προσωπικη αποψη !!!



Ποιος είσαι εσύ που θα πεις προβληματικό τον άλλον επειδή είναι θρήσκος?
Ποιος σου είπε εσένα ότι νοιάζει τους ένθρησκούς τι θα γίνει με τους άθρησκους?
Την προσωπική σου άποψη τη σέβομαι το προσωπικό σου όμως παραλήρημα όχι.

quote:
Εαρινός:
Μπορούν οι Θρησκείες λοιπόν , έχουν το αναγκαίο θεωρητικό και γνωστικό υλικό προκειμένου να χρησιμοποιηθεί για να μπορέσουν οι άνθρωποι να παρέμβουν σε ασυνείδητες επιταγές και προτροπές του "είναι" τους και να αναλάβουν οι ίδιοι τα ηνία της σκέψης και των συμπεριφορών τους και όχι οι εγγενείς αδυναμίες και διατρήσεις???
Και αν "ναί" που αυτό αναφέρεται???

Δε μου λες, οι γονείς σου που άστοχα έγραψες ότι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν δυο γαϊδουριών άχυρα, ήσαν κλέφτες? ήσαν απατεώνες? ήσαν συκοφάντες?
Αν ναι, ας το συζητήσουμε.
Αν όχι, πως λες ότι η θρησκεία δεν τους πρόσφερε τίποτα?
Εσύ που δεν είσαι θρήσκος.....πόσες φορές σε έχω κατηγορήσει ως συκοφάντη?....για σκέψου το λίγο. Μήπως κι εσύ εάν πίστευες σε μία ανώτερη και υγιή δύναμη να μην ήσουν τουλάχιστον συκοφάντης? (γιατί για τα άλλα δε γνωρίζω και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.)


quote:
Εαρινός:
Φίλε Ντοτόρο , θα ήμουν -ίσως- ο τελευταίος άνθρωπος σε τούτο τον κόσμο , που θα έψαχνε εναγωνίως τον τρόπο να ακυρώσει το ή τον οποιοδήποτε σε τούτη την ζωή...

Δεν ξέρω αν το έχεις συνειδητοποιήσει, αλλά λίγο ποιο πάνω ακύρωσες τους ίδιους σου τους γονείς.....σκέφτεσαι άραγε πριν ανοίξεις το στόμα σου? όχι είναι η απάντηση....εκ των πραγμάτων δηλαδή και έλα να με διαψεύσεις.


quote:
Εαρινός:
Μπορεί να φαντάζει , ότι επιθυμία μου είναι να μηδενίσω κάτι ... προκειμένω να προάξω οτιδήποτε άλλο...θα ήθελα όμως να σε διαβεβαιώσω ότι ούτε σκέψη ποτέ δεν υπήρξε στο μυαλό μου για κάτι ανάλογο..
Ωστόσο και μολονότι θα συμφωνήσω σε μερικά απο τα λεχθέντα -σου- , γι'αλλη μια φορά θα πώ , πως εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρεί σε οποιαδήποτε Θρησκεία , την ανάλογη γνώση που χρειάζεται για να την χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος , προκειμένου να γνωρίσει και να επιδράσει πρωτίστως επι του εαυτού του , αν ωστόσο εσύ έχεις κάτι ... με χαρά μου θα το ακούσω και θα τοποθετηθώ με πολύ καλή διάθεση...

-Θα ήθελα δε να υπενθυμίσω , ότι και γώ σε πάμπολλες τοποθετήσεις μου , έχω υποστηρίξει την άποψη , ότι εφόσον είμαστε δημιουργήματα κάποιου -Θεός..φύση..ή οτιδήποτε άλλο..- πέραν κάθε αμφιβολλίας εμπεριέχουμε στοιχεία απο αυτόν τον δημιουργό...και σίγουρα όλα όσα προβάλλουμε και εμπεριέχουμε ως οντότητες , σίγουρα αποτελούν και στοιχεία του ιδίου του δημιουργού ... αλλα έχω την αίσθηση , ότι και πάλι πάω και γώ να ξεφύγω απο το θέμα ...


Έχεις μελετήσει όλες τις θρησκείες και πως θα γίνει?...πρόσεξε τι θα πεις....μη βρεθείς προ εκπλήξεων!

Μαύρος Καβαλάρης ( Black Rider ) - Σταμάτης Σπανουδάκης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 02/01/2011 20:18:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 20:45:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
"Της διατυπώσεως προηγείται η εντύπωση" ... και δώ μπορεί μεταφορικά να ορίσουμε ποιό μπορεί να είναι το διαβολικό , που για μένα δεν είναι άλλο απο τις γονεϊκες και κοινωνικές αρχές και πεποιθήσεις τις οποίες υποστηρίζουμε ανεξέλεγκτα αλλα και δεν εν-νούμε να αντιληφθούμε ότι μη εξετάζοντάς τες , θυματοποιούμε και όλους όσους νοηματοδοτούμε με αυτές...

Η διαβολή δεν είναι γονεϊκή αρχή και κατ΄επέκταση κοινωνική. Είναι μέθοδος, πρακτική του σώματος να πετύχει διά της πλαγίου οδού το επιθυμητό.
Έχει όμως τις περισσότερες φορές ο στόχος της υλικό χαρακτήρα. Ωστόσο υπάρχει και ο πνευματικός χαρακτήρας.
Δε γνωρίζω βέβαια αν αυτός επηρεάζεται και από την ύλη πολύ, λίγο ή καθόλου.
Αυτό όμως που γνωρίζω καλά (εκ του αποτελέσματος πάντα) ότι τουλάχιστον εδώ μέσα καλά κρατεί.
Ανοίγετε ακούραστα θέματα που ο μόνος στόχος δεν είναι ούτε η αναζήτηση της αλήθειας, ούτε ο προβληματισμός.
Ο στόχος αυτός είναι η διαβολή, που μπορεί να φτάσει ακόμη και στο σημείο, να αναφέρουμε για αυτούς που μας μεγάλωσαν ότι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν ούτε δυο γαϊδουριών άχυρα, όπως έκανες εσύ φίλε μου.

quote:
Narkissa555:
Ο "θεοσεβούμενος" άνθρωπος φοβάται την θεική τιμωρία και καθοδηγείται από αυτόν του το φόβο.

Και γιατί δεν γίνεται άθεος να μη φοβάται?
Μήπως δεν είναι θεοφοβούμενος αλλά θεοσεβούμενος? ....και το λέω αυτό, γιατί όταν κάποιος φοβάται κάτι έχει την τάση να απομακρύνεται από αυτό που φοβάται!

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Δηλαδη αν δεν μας κανει νταντα ο θεουλης,δεν μπορουμε να κρινουμε μονοι μας το σωστο και το λαθος?

Γιατί το λες αυτό? Ποιος σου είπε ότι ο πιστός φοβάται το ντα ντα?
Αν φοβόμασταν εμείς οι χριστιανοί, αν μή τι άλλο θα ήμασταν άθεοι.
Σεβόμαστε το Θεό, ακούμε το Λόγο Του και δε θέλουμε να χάσουμε την επαφή μας με τον Δημιουργό όταν πάψουμε να αναπνέουμε. Αυτό είναι που δε θέλουμε να χάσουμε. Αν εσύ το λες φόβο, εγώ το λέω στόχο!

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
narkissa δεν ειναι καθολου απελπιστικα αδυνατο.Γνωση και μονο γνωση ειναι το οπλο μας.
Ασπιδα μας η λογικη,αιχμη του δορατος η γνωση μας και βελη μας η αρνηση της καθεστηκυιας ταξης των θρησκειων.
Η ανθρωποτητα δεν ειναι νηπιακη αλλα εκαντονταδων χιλιαδων ετων εξελιξης,με μονη τροχοπεδη τις θρησκειες.

Τροχοπέδη στην εξέλιξη δεν είναι η θρησκεία. Τροχοπέδη είναι να είμαστε γκαβοί και για να νιώθουμε καλύτερα να θέλουμε να γίνουν και οι άλλοι.
Γιατί αυτό ακριβώς δεν είναι πρόοδος, αλλά κατάντια και οπισθοδρομισμός.
Δεν έχει ανάγκη ο υλικός κόσμος από τη θρησκεία αλλά ο πνευματικός και όταν είσαι άδειος σε αυτόν τον τομέα, μην προσπαθείς να αδειάσεις και τους άλλους, γιατί έτσι φαίνεται η γύμνια.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 21:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


quote:
Εαρινός:
Φερ'ειπείν , είναι δυνατόν να θεωρούμε ότι για την οποιαδήποτε αστοχία μας στην ζωή , η αιτία βρίσκεται απο την απομάκρυνσή μας απο τον "Θεό" και την αποδοχή του Διαβόλου???
Πόσο υπεύθυνο είναι αυτό και πόσο βοηθάει τον άνθρωπο να "δεί" τον εαυτό του και να τον βελτιώσει???

Γιατί εσύ όταν έπαιρνες κακό βαθμό στο σχολείο τα έριχνες στον διάβολο? εγώ όχι.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως λες τέτοιες κουταμάρες, όταν γνωρίζεις πολύ καλά ότι ο άνθρωπος είναι αυτός που θα καταλήξει σε διαβολικές ή όχι ενέργειες.

Αν μιλάς όμως γενικά και όχι ατομικά τότε να σου πω τα εξής.
Εάν οι κυβερνώντες μας δεν έκλεβαν και δεν αδικούσαν, θα ήταν ή όχι καλύτερα τα πράγματα στην Ελλάδα?

quote:
Εαρινός:
Ο Σοπενχάουερ [π.χ] ειχε υποστηρίξει , ότι διαιρούμαστε σε συνειδητούς και ασυνείδητους εαυτούς , με το ασυνείδητο να κυριαρχείται απο την θέληση για ζωή και το συνειδητό να υποτάσσεται , ανίκανο να γνωρίζει όλα τα σχέδια του πρώτου!!!
Αντί να αποτελεί μια ισχυρή οντότητα , το συνειδητό μυαλό αποτελεί κοντόφθαλμο υπηρέτη μιας κυρίαρχης , ψχωτικής με τα παιδιά θέλησης για ζωή!!!

Η νόηση δεν εισχωρεί στο μυστικό εργαστήριο των αποφάσεων της θέλησης , αποτελεί -φυσικά- έμπιστο της θέλησης , έναν έμπιστο όμως που δεν γνωρίζει τα πάντα!



Εγώ πάλι υποστηρίζω ότι ένα κι ένα κάνουν δύο......δεν ξέρω για σένα αλλά έτσι είναι.


quote:
Εαρινός:
Μπορούν οι Θρησκείες λοιπόν , έχουν το αναγκαίο θεωρητικό και γνωστικό υλικό προκειμένου να χρησιμοποιηθεί για να μπορέσουν οι άνθρωποι να παρέμβουν σε ασυνείδητες επιταγές και προτροπές του "είναι" τους και να αναλάβουν οι ίδιοι τα ηνία της σκέψης και των συμπεριφορών τους και όχι οι εγγενείς αδυναμίες και διατρήσεις???
Και αν "ναί" που αυτό αναφέρεται???

Δε μου λες, οι γονείς σου που άστοχα έγραψες ότι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν δυο γαϊδουριών άχυρα, ήσαν κλέφτες? ήσαν απατεώνες? ήσαν συκοφάντες?
Αν ναι, ας το συζητήσουμε.
Αν όχι, πως λες ότι η θρησκεία δεν τους πρόσφερε τίποτα?
Εσύ που δεν είσαι θρήσκος.....πόσες φορές σε έχω κατηγορήσει ως συκοφάντη?....για σκέψου το λίγο. Μήπως κι εσύ εάν πίστευες σε μία ανώτερη και υγιή δύναμη να μην ήσουν τουλάχιστον συκοφάντης? (γιατί για τα άλλα δε γνωρίζω και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.)


quote:
Εαρινός:
Φίλε Ντοτόρο , θα ήμουν -ίσως- ο τελευταίος άνθρωπος σε τούτο τον κόσμο , που θα έψαχνε εναγωνίως τον τρόπο να ακυρώσει το ή τον οποιοδήποτε σε τούτη την ζωή...

Δεν ξέρω αν το έχεις συνειδητοποιήσει, αλλά λίγο ποιο πάνω ακύρωσες τους ίδιους σου τους γονείς.....σκέφτεσαι άραγε πριν ανοίξεις το στόμα σου? όχι είναι η απάντηση....εκ των πραγμάτων δηλαδή και έλα να με διαψεύσεις.


[quote]Εαρινός:
Μπορεί να φαντάζει , ότι επιθυμία μου είναι να μηδενίσω κάτι ... προκειμένω να προάξω οτιδήποτε άλλο...θα ήθελα όμως να σε διαβεβαιώσω ότι ούτε σκέψη ποτέ δεν υπήρξε στο μυαλό μου για κάτι ανάλογο..
Ωστόσο και μολονότι θα συμφωνήσω σε μερικά απο τα λεχθέντα -σου- , γι'αλλη μια φορά θα πώ , πως εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρεί σε οποιαδήποτε Θρησκεία , την ανάλογη γνώση που χρειάζεται για να την χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος , προκειμένου να γνωρίσει και να επιδράσει πρωτίστως επι του εαυτού του , αν ωστόσο εσύ έχεις κάτι ... με χαρά μου θα το ακούσω και θα τοποθετηθώ με πολύ καλή διάθεση...

-Θα ήθελα δε να υπενθυμίσω , ότι και γώ σε πάμπολλες τοποθετήσεις μου , έχω υποστηρίξει την άποψη , ότι εφόσον είμαστε δημιουργήματα κάποιου -Θεός..φύση..ή οτιδήποτε άλλο..- πέραν κάθε αμφιβολλίας εμπεριέχουμε στοιχεία απο αυτόν τον δημιουργό...και σίγουρα όλα όσα προβάλλουμε και εμπεριέχουμε ως οντότητες , σίγουρα αποτελούν και στοιχεία του ιδίου του δημιουργού ... αλλα έχω την αίσθηση , ότι και πάλι πάω και γώ να ξεφύγω απο το θέμα ...


Έχεις μελετήσει όλες τις θρησκείες και πως θα γίνει?...πρόσεξε τι θα πεις....μη βρεθείς προ εκπλήξεων!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 02/01/2011 20:18:05


Ευρωπαίος...

Γιατί τις λές "Διαβολικές συμπεριφορές"???

Πριν απο την "κλοπή" και την "αδικία"...τι προυπάρχει φίλε Ευρωπαίε που καθοδηγεί τον άνθρωπο σε αυτές τις πράξεις???

Εσύ μπορείς να θεωρεί ότι θέλεις φίλε μου περί του ότι 1+1=2...προφανώς θα είσαι και ο μόνςο άνθρωπος σε τουτο τον κόσμο , που ορίζει τις επιθυμίες και τις ανάγκες του..μπράβο σου φίλε μου , χαίρομαι ιδιάιτερα για σένα..

Όσο για τους γονείς μου φίλε Ευρωπαίε...θα σου έλεγα ότι σαν είπα αυτήν την έκφραση δεν εννοούσα ότι είναι παλιάνθρωποι ή κλέφτες..αλλα για κάθε πράγμα που έβλεπαν να συμβαίνει γύρω -όπως εξάλλου και οι περισσότεροι- θέματα υγείας..ατυχήματα..λάθος επιλογές ανθρώπων ή δικές τους κλπ...τα απέδιδαν το καλό στον "Θεό" και το κακό στον "διάβολο"...

Λές το απίθανο δε..Ευρωπαίε φίλε μου..

Έχεις μελετήσει όλες τις θρησκείες και πως θα γίνει?...πρόσεξε τι θα πεις....μη βρεθείς προ εκπλήξεων!

Εγώ να βρεθώ προ εκπλήξεων Φίλε μου..???

Με χαρά μου , αν έχεις κάτι υπ'οψιν σου να το πείς..αλλα στο λέω εκ των προτέρων.."απολύτως τίποτα"...ΤΙΠΟΤΑ!!!

Περιμένω τις απαντήσεις σου και θα τα πούμε εκ των υστέρων "εκτενέστερα"...



Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 02/01/2011 21:04:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 21:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΠΛΑΤΩΝ δεν ξερω για τον γιατρο αλλα εγω δεν σε κατανοω και θα ηθελα περισσοτερα επ αυτου.Αν παλι δεν μπορεις να μπεις σε διαδικασια τετοια λογω του οτι δεν κατανοησες εσυ τι ειπαμε,Θα πρεπει να μας ζητησεις να επεκταθουμε.
Παντως μιλω για το μονοπατι που χαρασει ο καθενας στη ζωη του και αυτο δεν ειναι παλιο αλλα μοναδικο για καθε εναν.
Αλλωστε μολις περιεγραψες το δικο σου,για τον τροπο χειρισμου των σκεψεων σου.
ΠΛΑΤΩΝ φωτισε μας.
...................

Ας το δούμε νικομαχε, ισως να μην κατάλαβα καλα το σκεπτικό σας. 

Λες πως ο καθένας χαράζει ένα μονοπάτι, που είναι μοναδικό για τον καθένα, και αυτο ακολουθεί. 

1. Θες να πεις πως Διαβασες, σκεφτηκες, εξετασες απο διάφορα δεδομένα, και αποφανθηκες,  αυτο είναι το σωστό, και αυτο ακολουθώ?

2. θες να πεις πως κάτι σου άρεσε απο όσα ακούσες, πρόσθεσες κάτι δικό σου,  το ονομασες μοναπατι σου, και αυτο ακολουθεις και ασπαζεσαι?

3. θες να πεις, τίποτα απο όλα αυτα, είναι δικές μου σκέψεις, αυτές είναι, ειμαι σιγουρος πως ειναι δικες μου, και αυτές ακολουθω?

4. Θες να πεις κάτι άλλο?

Αν μπορουσε κάποιος να φωτησει κάποιον άλλο αγαπητέ νικομαχε, θα είμαστε ηλιοι....σε συμπαντικη γιορτή.


Δοκτορ
Προσωπικά ούτε και εγώ καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.
........
Ξεκαθάρισε (αν εχεις κατι να πεις) σε αυτο που ρώτησα τον νικομαχο, και τα βρίσκουμε.

Για τη σκέψη σκεπτόμενο, και τα περι συνηδεισης....άλλη ώρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 21:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor:
μολις πριν απο +/- 200 χρονια αρχισαμε να καταλαβαινουμε οτι ειμαστε ανθρωποι καθως μεχρι τοτε ειμασταν δημιουργηματα θεων
μολις πριν απο +/- 100 χρονια αρχισαμε να αναρωτιομαστε τι εχουμε "μεσα" τι ειναι ολα αυτα που νιωθουμε
μολις πριν απο +/- 50 χρονια αρχισαμε να διαβαζουμε το μεσα μας
μολις πριν απο +/- 30 χρονια αρχισαμε να ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ (ολοι μας και οχι μονο οι επιστημονες) για το "μεσα" μας και πλεον οταν μας σηκωνεται (τα αγορακια αλλα τα κοριτσακια ας σκεφτουν κατι αντιστοιχο) δεν κανουμε το σταυρο μας και δεν αρχιζουμε το μαστιγωμα ...
τι θελω να πω ? οτι μολις αρχισαμε να μπουσουλαμε στο "μεσα" μας στην "ψυχη" μας εαν θελετε , μολις τωρα ανακαλυπτουμε τον κοσμο που τοσα χρονια ειτε δεν ξεραμε οτι υπηρχε ειτε μας τον εκρυβαν ειτε μας τον παρουσιαζαν ως σατανα και διαλογο και κολαση ... ως μωρακια θα κανουμε και τις πατατες μας αλλα εχουμε ολο τον χρονο στην διαθεση μας να μεγαλωσουμε και να κανουμε το μεγαλο βημα ... να εξαφανισουμε ολους τους ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΥΣ εχθρους μας !!!!
η θρησκεια ειχε και για την ωρα εχει επιλεξει τον ρολο της σκιας ... μας κρατα μεσα στην σπηλια της αγνοιας και μας λεει οτι εξω θα μας φαει ο λυκος .. μονο που καποιοι ηδη εχουν βγει εκει εξω και ειδαν το φως , ειδαν τον ανθρωπο ... η αντιστροφη μετρηση εχει αρχισει ... που θα βγαλει δε ξερω ... ευχομαι σε κατι "καλο" για ολους τους ανθρωπους ... αλλα ακομη ειναι νωρις να βγαλουμε συμπερασματα ...

Και χθες και σήμερα είμαστε δημιουργήματα Θεού.
Ούτε χθες ούτε σήμερα μαστιγωνόμαστε όταν μας σηκώνεται. Και χθες και σήμερα ή τον παίζαμε ή μας τον έπαιζαν.
Και χθες και σήμερα, η θρησκεία δεν έπαιζε κανέναν σκιερό ρόλο.
Και χθες και σήμερα, κάποιοι λένε ότι βγήκαν από τη θρησκεία και είδαν φως.
Και χθες και σήμερα, κάποιοι λένε ότι μπήκαν στη θρησκεία και είδαν φως.
Και χθες και σήμερα, κανένας δε φοβόταν μήπως τον φάει ο λύκος αν βγει από τη θρησκεία.
Και χθες και σήμερα, τις ίδιες πάνω κοτσάνες λένε όσοι έχουν κόμπλεξ με τη θρησκεία.

quote:
makfor:
η θρησκεια , αυτο που μας ειχε δωσει μεχρι σημερα ηταν η καταπιεση του μεσα μας , των συναισθηματων , ιδεων , σκεψεων και κατηγορουσε τον ανθρωπο για ολα αυτα ... αυτο ειχε και εχει ως αποτελεσμα την δημιουργια ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΩΝ καταστασεων ... τοσες που ξεπερνανε το ποσοστο του τυχαιου ή της συμπτωσης ... στρεβλωσεις παντου που ειτε μας αρεσει ειτε οχι η θρησκεια επεβαλε - περασε στην κοινωνια ,,, μη ξεχναμε την δυναμη που ειχε πριν απο 200 χρονια , πριν απο 1000 , πριν απο 2000 ... δεκτον δεν φταιει η θρησκεια ως εννοια , αλλα οι πιστοι και οι εκπροσωποι της που ειτε την ΓΡΑΨΑΝ λαθος ειτε την ΜΕΤΑΦΡΑΣΑΝ λαθος ... το αποτελεσμα ομως φαινεται οτι ηταν ακρα καταστροφικο για τον ανθρωπο ... μονο την γνωση να αναλογιστει κανεις που εχει χαθει απο 3 θρησκειες της μεσογειου ... αντιλαμβανεται το μεγεθος της ζημιας...

Η Θρησκεία, δεν είναι παρά το βουνό όπου βρίσκεται η λύτρωση, επειδή όμως κάποιοι είναι ανίκανοι να ανέβουν σε ένα τέτοιο βουνό, προτιμούν ως λύση όχι την προσπάθεια, αλλά να γκρεμίσουν αυτό το βουνό! να το κάνουν ένα μικρό ανάχωμα μπας και ανέβουν και αυτοί!
Ειλικρινά τέτοιο κόμπλεξ κατωτερότητας δεν έχω ξαναδεί.
Δεν πιστεύεις, μην πιστεύεις με γεια σου με χαρά σου!...... δεν δικαιούσαι όμως να κρίνεις αυτούς που πιστεύουν!.
Και για να στο κάνω ποιο λιανά, επειδή εσύ είσαι ανίκανος να καταλάβεις κάποια πράγματα θα πρέπει όλοι να γίνουμε σαν τα μούτρα σου?

quote:
makfor:
σημερα η θρησκεια επιμενει στα ιδια , αντι να "ασπαστει" και να "προσαρμοσει" τα οσα η συγχρονη ψυχολογια , βιολογια και ολες οι επιστημες εχουν φερει στο φως και εχουν εξηγησει ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ... αυτη καθετε (ειδικα στην ελλαδα) και κυνηγαει φαντασματα και διδασκει το ψεμα ... αυτο θεωρω ειναι και η αιτια που οι πολιτες εχουν απομακρυνθει απο αυτη , οταν αλλα λες , αλλα κανεις και αλλα προτυνεις ειναι εμφανες οτι υπαρχει διχασμος "προσωπικοτητας" και πλεον ο πολιτης και να σκεφτει ξερει και να κρινει αλλα πολυ περισσοτερο μπορει να δει και να μαθει ...σε αντιθεση με το παρελθον

Τόσα αντιλαμβάνεσαι.....τόσα λες!


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
Ναι, χάσαμε τη τεχνολογία γαμώτο.. θα μπορούσαμε να χουμε πυρηνικές βόμβες από τον μεσάιωνα για παράδειγμα.

Καλόοοο!


quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:
Εχετε σκεφθει ποτε ποσα παιδακια θα σωζωνταν απο τους δρομους αν η αμυθητη περιουσια της θρησκειας,τα βοηθουσε?

Που είδες εσύ ότι είναι αμύθητη? στοιχεία?

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ:
Εχει χωρίσει τη θρησκεία απο τη ζωη. Εφτιαξε μοναστήρια, οπου αποκλησθηκε μαζι με τη βλακεία του, τις εικόνες, τα παρακάλια, και τις νοητικές προεκτάσεις και φαντασιες του, ποτε δεν άκουσε το Χριστό που του έλεγε, είμαι η αλήθεια το φως και η ζωη.
Θρησκεία, είναι η ζωη.
Οποίος άνθρωπος μας βγάλει απο τα συμπεράσματα μας, τις σιγουριες μας, αυτο που πιστεύεουμε, γινεται επικίνδυνος.
Θα κάνουμε ότι είναι δυνατόν να τον εμποδίσουμε.
Θα τον σκοτωσουμε, ισως μετα να τον κάνουμε θεο μας, και αυτο γιατι δεν ζουμε, ζουμε στο ψεμμα, ζούμε στις φυλακές της σιγουριάς,στη φυλακή της ιδέας, στη φυλακη της φανασιας,
στη εσωτερικη φυλακη....που συνεχώς δημιουργούμε.

Αντί να δούμε την αλήθεια το φως και τη ζωη, να ξυπνησπυμε στην ανθρωπια, στην αγαπη
στην αξιοπρέπεια και υπευθυνότητα,αντί να ελευθεροθουμε απο τον εγωισμό, το μίσος και το φόβο, φτιάξαμε εκκλησίες και μοναστήρια, τρέχουμε για θαύματα, εικονιτσες, κοντοσχοινια, παρακάλια, προκαταλήψεις, ελπίδες, κλάμα, συγκινησοπανουκλες και μοναχούς χαζοβιοληδες, που μιλάνε για τα μέλλοντα, χάνοντας τα παρόντα


Έχεις ζητήσεις με πολλούς μοναχούς για να τους αποκαλείς έτσι?
Αν ναι, σε ποια μονή? ποιο έτος? και πως τον έλεγαν τον χαζοβιόλη αυτό μοναχό?
Στις εκκλησίες ο κόσμος βρίσκει αυτό που αναζητά, τη Θεία Λειτουργία και τη Θεία Χάρη.
Αυτά χρειάζεται ο κόσμος αυτά φτιάχνει.

Για σένα μία εικόνα είναι απλά η ύλη. Το ξύλο. Εμείς οι χριστιανοί δεν βλέπουμε με γυμνό τον οφθαλμό το ξύλο και το χαρτί ή τις μπογιές, αλλά την παράσταση αυτής και με τη χάρη του Θεού εκεί βρίσκουμε τη ψυχική μας ευφράδεια.

Δε σε καλύπτει η εικόνα, μην την κοιτάς.
Δε σε καλύπτει ο μοναχός, μην μπας να τον ακούσεις.
Δε σε καλύπτει η θρησκεία, μην τη δέχεσαι.
Κανένας δε θα σε αναζητήσει για να σου αλλάξει γνώμη.

Εσύ όμως γιατί στρέφεσαι με τόσο κακία κατά ανθρώπων που δε γνωρίζεις ούτε εξ όψεως και κατά φιλοσοφιών που δεν έχεις διαβάσει ποτέ σου?

Τι είναι αυτό που σε κάνει τόσο επιθετικό σε κάτι που δε γνωρίζεις?
Τι είναι αυτό που σε κάνει ενώ δεν το δέχεσαι, να ασχολείσαι μαζί του και να το υβρίζεις και να το συκοφαντείς?
Μήπως όλα αυτά είναι η απόδειξη της υπάρξεώς Του?

Μήπως η απάντηση βρίσκεται σε αυτό που είπε και ο Κύριος:
επειδή θα πληθύνει η κακία και η φαυλότης, θα ψυχρανθεί η προς τον Θεόν αγάπη. ?

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 22:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Ευρωπαίος...
Γιατί τις λές "Διαβολικές συμπεριφορές"???
Πριν απο την "κλοπή" και την "αδικία"...τι προυπάρχει φίλε Ευρωπαίε που καθοδηγεί τον άνθρωπο σε αυτές τις πράξεις???

Έγραψα για διαβολικές ενέργειες, διαβολή σημαίνει η κακή και ύπουλη-δόλια συμπεριφορά, η οποία έρχεται να διαβάλλει με την συμπεριφορά της την αγαθή και να την μετατρέψει σε διαβολική.

quote:
Εαρινός:
Εσύ μπορείς να θεωρεί ότι θέλεις φίλε μου περί του ότι 1+1=2...προφανώς θα είσαι και ο μόνςο άνθρωπος σε τουτο τον κόσμο , που ορίζει τις επιθυμίες και τις ανάγκες του..μπράβο σου φίλε μου , χαίρομαι ιδιάιτερα για σένα..

Να σαι καλά.

quote:
Εαρινός:
Όσο για τους γονείς μου φίλε Ευρωπαίε...θα σου έλεγα ότι σαν είπα αυτήν την έκφραση δεν εννοούσα ότι είναι παλιάνθρωποι ή κλέφτες..αλλα για κάθε πράγμα που έβλεπαν να συμβαίνει γύρω -όπως εξάλλου και οι περισσότεροι- θέματα υγείας..ατυχήματα..λάθος επιλογές ανθρώπων ή δικές τους κλπ...τα απέδιδαν το καλό στον "Θεό" και το κακό στον "διάβολο"...

Έπαιξε λοιπόν ρόλο η θρησκεία στο να μην είναι κλέφτες ή παλιάνθρωποι? τι σου είπαν όταν τους ρώτησες?
Εγώ πάντως από πλευράς μου, δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει για παράδειγμα, ότι κάποιος έχει καρκίνο γιατί του τον έστειλε ο διάβολος!
Μήπως τα φουσκώνεις λίγο σαν το φαρινάπ, για να κάνει εντύπωση το κέικ?


quote:
Εαρινός:
Εγώ να βρεθώ προ εκπλήξεων Φίλε μου..???
Με χαρά μου , αν έχεις κάτι υπ'οψιν σου να το πείς..αλλα στο λέω εκ των προτέρων.."απολύτως τίποτα"...ΤΙΠΟΤΑ!!!
Περιμένω τις απαντήσεις σου και θα τα πούμε εκ των υστέρων "εκτενέστερα"...

Δεν μου απάντησες! σε ξαναρωτάω: "Έχεις μελετήσει όλες τις θρησκείες και πως θα γίνει?"

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 02/01/2011 22:07:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 22:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Εαρινός:
Ευρωπαίος...
Γιατί τις λές "Διαβολικές συμπεριφορές"???
Πριν απο την "κλοπή" και την "αδικία"...τι προυπάρχει φίλε Ευρωπαίε που καθοδηγεί τον άνθρωπο σε αυτές τις πράξεις???

Έγραψα για διαβολικές ενέργειες, διαβολή σημαίνει η κακή και ύπουλυ-δόλια συμπεριφορά, η οποία έρχεται να διαβάλλει με την συμπεριφορά της την αγαθή και να την μετατρέψει σε διαβολική.

quote:
Εαρινός:
Εσύ μπορείς να θεωρεί ότι θέλεις φίλε μου περί του ότι 1+1=2...προφανώς θα είσαι και ο μόνςο άνθρωπος σε τουτο τον κόσμο , που ορίζει τις επιθυμίες και τις ανάγκες του..μπράβο σου φίλε μου , χαίρομαι ιδιάιτερα για σένα..

Να σαι καλά.

quote:
Εαρινός:
Όσο για τους γονείς μου φίλε Ευρωπαίε...θα σου έλεγα ότι σαν είπα αυτήν την έκφραση δεν εννοούσα ότι είναι παλιάνθρωποι ή κλέφτες..αλλα για κάθε πράγμα που έβλεπαν να συμβαίνει γύρω -όπως εξάλλου και οι περισσότεροι- θέματα υγείας..ατυχήματα..λάθος επιλογές ανθρώπων ή δικές τους κλπ...τα απέδιδαν το καλό στον "Θεό" και το κακό στον "διάβολο"...

Έπαιξε λοιπόν ρόλο η θρησκεία στο να μην είναι κλέφτες ή παλιάνθρωποι? τι σου είπαν όταν τους ρώτησες?
Εγώ πάντως από πλευράς μου, δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει για παράδειγμα, ότι κάποιος έχει καρκίνο γιατί του τον έστειλε ο διάβολος!
Μήπως τα φουσκώνεις λίγο σαν το φαρινάπ, για να κάνει εντύπωση το κέικ?


quote:
Εαρινός:
Εγώ να βρεθώ προ εκπλήξεων Φίλε μου..???
Με χαρά μου , αν έχεις κάτι υπ'οψιν σου να το πείς..αλλα στο λέω εκ των προτέρων.."απολύτως τίποτα"...ΤΙΠΟΤΑ!!!
Περιμένω τις απαντήσεις σου και θα τα πούμε εκ των υστέρων "εκτενέστερα"...

Δεν μου απάντησες? σε ξαναρωτάω: "Έχεις μελετήσει όλες τις θρησκείες και πως θα γίνει?"


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 02/01/2011 22:05:10


Άλλα σε ρωτάω , άλλα απαντάς..."τι 'χες Γιάννη , τι 'χα πάντα"

Βεβαίως και τις έχω μελετήσει όσο χρειάζεται...και σου ξαναλέω.."ΤΙΠΟΤΑ"..με ακόμα πιο κεφαλαία δεν μπορώ να στο γράψω.."ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑ"...ΑΠΟΛΥΤΩΣ!

Αν εσύ έχεις κάτι υπ'οψιν σου , σ'ακούω/ούμε...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 02/01/2011 22:11:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skartados
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2006 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 22:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skartados  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φυσικά και πρόσφεραν και πάνω απ 'όλα την ελπίδα.
Ο χριστιανικός κόσμος, δεν μπορείς να πεις ότι ήταν καλύτερος ή χειρότερος. Αυτό που μπορείς να πεις είναι ότι ήταν ενήμερος.
Και μπορεί για πολλούς ανθρώπους ο λόγος του Ιησού να μπήκε από το ένα αυτί και να βγήκε από το άλλο, αλλά για άλλους ανθρώπους να μπήκε και να έμεινε.
Και να σου κάνω μία υποθετική ερώτηση. Εάν υποθέσουμε ότι σε όλα τα κράτη-αυτοκρατορίες κ.λ.π. ταυτόγχρονα έβγαιναν να κυβερνήσουν Άγιοι άνθρωποι και Πατέρες της Εκκλησίας, όπως οι τρεις θεολόγοι για παράδειγμα, ή ο Γρηγόριος ο Παλαμάς, θα ήταν ή όχι καλύτερος ο κόσμος?
Φυσικά και θα ήταν, μόνο ένας φανατισμένος άνθρωπος θα μπορούσε να ισχυριστεί το αντίθετο.
Δεν ήσαν όμως αυτοί στο τιμόνι της πολιτικής, στο τιμόνι της εξουσίας.
Ανέκαθεν ήσαν άνθρωποι που η πλειοψηφία τους, δεν ακολουθούσε τη χριστιανική γραμμά.

Φιλαρακι,με τα αν δεν γραφεται η ιστορια.Αν αρχισω εγω τα αν γινοταν αυτο και αν γινοταν εκεινο,θα χρειαστω 1000 σελιδες.Εδω μιλαμε για το υπαρκτο αποτελεσμα του χριστιανικου κοσμου.

Οποιος νομιζει οτι ο χριστιανικος κοσμος ηταν καλυτερος απο τον προ χριστιανικο,απλα κοροιδευει τον εαυτο του.

Σοφοι και εντιμοι ανθρωποι υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα,ειτε ως χριστιανοι ειτε ως οποιουδηποτε δογματος.Η ιστορια ομως εγραψε αυτο που λεω εγω και αυτο δεν αλλαζει με υποθεσεις,δυστυχως.Ο χριστιανικος κοσμος ηταν αδικος-απανθρωπος-ελεεινος.Το κηρυγμα αγαπης του ιησου δεν αλλαξε τιποτα,εκτος απο τις τσεπες αυτων που εκμεταλευονται διαχρονικα τα θρησκευτικα πιστευω του απλου λαου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 22:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκαρτάδος...

-Σοφοι και εντιμοι ανθρωποι υπηρχαν και θα υπαρχουν παντα,ειτε ως χριστιανοι ειτε ως οποιουδηποτε δογματος...

Συμφωνώ απόλυτα!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 22:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις ζητήσεις με πολλούς μοναχούς για να τους αποκαλείς έτσι?
...................
Κανε μια βόλτα στο Υουtube, εχει αρκετά μαργαριτάρια.

Αν ναι, σε ποια μονή? ποιο έτος? και πως τον έλεγαν τον χαζοβιόλη αυτό μοναχό?
.....................

Ένας? δεν καταλαβες καλα! Χαζοβιοληδες είναι όλοι τους. Για μένα φυσικά. Για σένα είναι άγιοι, θεοί, και ότι θέλεις.

Ευροπαιος
Στις εκκλησίες ο κόσμος βρίσκει αυτό που αναζητά, τη Θεία Λειτουργία και τη Θεία Χάρη.
Αυτά χρειάζεται ο κόσμος αυτά φτιάχνει.
...................
Άμα τα χρειάζεται, ο κόσμος να παει στην εκκλησια,
 εμείς εδω γράφει εσωτερικά, μας εχει δωθει ελευθερια να γράφουμε αυτα που σκεπτόμαστε, και ΕΣΥ πάλι εισαι ελευθερος να γράφεις πως δεν συμφωνείς...

Σε φόρουμ είμαστε, όχι στα τσιφλίκια σας.
.........
ευροπαιος,
Για σένα μία εικόνα είναι απλά η ύλη. Το ξύλο. Εμείς οι χριστιανοί δεν βλέπουμε με γυμνό τον οφθαλμό το ξύλο και το χαρτί ή τις μπογιές, αλλά την παράσταση αυτής και με τη χάρη του Θεού εκεί βρίσκουμε τη ψυχική μας ευφράδεια.
...........
Ναι φίλε μου, ότι θες ΕΣΥ. Εγω λέω πως πάτε όλοι, για την κυριακάτικη δόση σας. 
Και αν παρακανετε αταξιες (στη ζωη) η συνειδησουλα σας βρίσκει καταφύγιο και αγαλιαση με εξομολόγηση..

Ευροπαιος
Δε σε καλύπτει η εικόνα, μην την κοιτάς.
Δε σε καλύπτει ο μοναχός, μην μπας να τον ακούσεις.
Δε σε καλύπτει η θρησκεία, μην τη δέχεσαι.
Κανένας δε θα σε αναζητήσει για να σου αλλάξει γνώμη.
...............
Μα δεν πάω στην εκλησια η στα μοναστήρια να αλλάξω σε κάποιο γνώμη. 

Εκτός πια και πιστεύεις πως εδω μέσα απαγορεύεται να εκφράσουμε τις σκέψεις μας, και καλα θα κανείς να διαβάσεις τους κανωνες του φόρουμ και που εσυ γράφεις.

Ευροπαιος
Εσύ όμως γιατί στρέφεσαι με τόσο κακία κατά ανθρώπων που δε γνωρίζεις ούτε εξ όψεως και κατά φιλοσοφιών που δεν έχεις διαβάσει ποτέ σου?
..........

Κόψε κάτι, μπερδευεις τις θρησκολυψιες με φιλοσοφία. Οι πρώτες είναι οι μπούρδες και τυφλωνουν, η φιλοσοφία ανοίγει το μυαλο, δεν σε κάνει ακόλουθο και πρόβατο.

Ευροπαιος
Τι είναι αυτό που σε κάνει τόσο επιθετικό σε κάτι που δε γνωρίζεις?

Τι είναι αυτο που σε κάνει επιθετικό, αφού εσυ γνωρίζεις την αγάπη/Χριστό?

Ευροπαιος,
Τι είναι αυτό που σε κάνει ενώ δεν το δέχεσαι, να ασχολείσαι μαζί του και να το υβρίζεις και να το συκοφαντείς?

Τι είναι αυτο που σε κάνει να πιστεύεις πως υβριζω και το συκοφαντω? 

Βρες μου ένα πόστ ένα μόνο, που γράφω κάτι εναντίον του χριστου/αγάπη.

Ευροπαιος
Μήπως όλα αυτά είναι η απόδειξη της υπάρξεώς Του?
.........
Δεν έθεσα ποτε πρόβλημα υπάρξεως του χριστου. 

Πρόβλημα βλακείας των προβάτων ακολουθών του, που στο όνομα του ανεμιζουν σημαίες και ευλογουν πολέμους. 

Ευροπαιος
Μήπως η απάντηση βρίσκεται σε αυτό που είπε και ο Κύριος:
επειδή θα πληθύνει η κακία και η φαυλότης, θα ψυχρανθεί η προς τον Θεόν αγάπη. ?
.................

Πως όχι, αφού στην υπογραφή σου, ευλογεις και πρόωθεις το θάνατο?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 22:47:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=0Nft0H8lGas&feature=related


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 22:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Βεβαίως και τις έχω μελετήσει όσο χρειάζεται...και σου ξαναλέω.."ΤΙΠΟΤΑ".

Μάλιστα.....
για πες μου φίλε μου γιατί προέκυψε η ανάγκη για τη μετεξέλιξη του αρχικού Βουδισμού Χιναγυάνα και του Σακυαμούνι, όπου επιδιώκεται η κατ' άτομο και όχι η γενική λύτρωση στον μετεγενέστερο και εξελιγμένο Βουδισμό Μαχαγυάνα?
Τι από τις δύο σε συγκινεί περισσότερο και γιατί? Ποια είναι η σχέση της κάθε μίας με τον χριστιανισμό και γιατί ο ιστορικός Βούδας εξοστρακίζεται στη Νιρβάνα?

Τι είναι αυτό που προκαλεί εντύπωση στον απλό αναγνώστη των πηγαίων κειμένων του ινδικού Βουδισμού αν όχι του Βουδικού κανόνος που αναφέρεται στα 500 χρόνια του Βούδα?

Τι είναι αυτό που βλέπει κάθε φορά ο Θιβετιανός Βουδιστής που γίνεται χριστιανός?

Αν λοιπόν έχεις μελετήσει όπως λες, θα μπορέσουμε να κάνουμε μία πολύ γόνιμη συζήτηση.

Η μπαλάντα του κυρ μέντιου Νίκος Ξυλούρης


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2011, 22:52:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πλάτωνα μου αρέσουν αυτά που γράφεις, αλλά άμα δεν σταματήσετε το γενικό πόλεμο στις θρησκείες θα πρέπει να σας θάψω. Λυπάμαι.



Γραψε ότι θες φίλε.

Έχω φύγει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2651367
Maintained by Digital Alchemy