ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί χρησιμότητας των Θρησκειών ...ο "λόγος"...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 14:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Τα λεγόμενα μου που προσπάθησαν να αγγίξουν μια υπερβατική περιγραφή του υπερκόσμιου ωκεανού του Νού (Συμπαντικού Νού, Όλου Νού, όπως θες πες το) επί των προβληματισμών του Πλάτωνα, είναι λόγος σύνθεσης, ένωσης, συνύπαρξης, συνεξέλιξης του ατομικού γίγνεσθαι, του συλλογικού γίγνεσθαι μέσα στην κοινωνία και στις δομές της και του υπερκόσμιου γίγνεσθαι.


Δεν είναι λόγος ασύμβατος στην κοινωνία, συνυπάρχει μέσα στην κοινωνία, δεν έρχεται σε αντίθεση μ' αυτήν, δεν είναι απέναντι της.
Συνεξελίσσεται μαζί της και μέσα απ' αυτήν.


Προσωπικά δεν μπορώ να σε ακολουθήσω φίλε μου στην σκέψη σου , εφόσον μάλιστα δεν έχω κάτι απτό και συγκεκριμμένο ούτως ώστε να γίνει αποδεκτή η άποψή σου περί υπάρξεως του αναφερομένου ως "Υπερκόσμιου Ωκεανού του Νού"....
Ακόμα και αν είναι έτσι -Άσχετα απο τις διατυπώσεις του Αρχαίου Πλάτωνα- δεν παύει να παραμένει μια υπόθεση και τίποτα περισσότερο...και κάτι που "ενεργοποιείται" ως υπόθεση εργασίας μέσα στον "νού" ορισμένων συνανθρώπων μας ....

Ενδεχομένως "κάτι" να υπάρχει αλλα αυτό δεν διασφαλίζει και την ύπαρξή του...υποθέσεις πολλές και προσεγγίσεις επίσης και που ωστόσο ουδέποτε δεν μπορέσαμε με αυτές να κάνουμε "δουλειά"....

Για να γίνει κάτι -το οτιδήποτε- πρέπει να είναι στην διαθεσή μας και μετά να το χρησιμοποιήσουμε ....

Είναι άλλο πράμα το να δεχθούμε ότι υπάρχουν "εν δυνάμει" στοιχεία εντός μας και που με εκπαίδευση και καλλιέργεια μπορούμε να καταστήσουμε "εν ενεργεία" και άλλο πράμα όλα τα υπόλοιπα...

Ωστόσο το ερώτημα που θέτει το θέμα , είναι το εξής "Σε τι χρησιμεύουν οι Θρησκείες"...έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για την δομή και την λειτουργία του ανθρώπου..για την καταστατικότητά του"???

Και αν "ΝΑΙ" ... απο πού προκύπτει αυτό...???

Έχουμε δε -πλέον- , πολλά μα πάρα πολλά στοιχεία στα χέρια μας και αυτό χάρις στις επιστήμες και που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για το καλό της ανθρωπότητας...εξαντλήσαμε αναρωτιέμαι όλα τα εργαλεία - γνώσεις που έχουμε στα χέρια μας και είδαμε ότι δεν είχαμε καλά αποτελέσματα..???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 15:25:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Εαρινός
Προσωπικά δεν μπορώ να σε ακολουθήσω φίλε μου στην σκέψη σου , εφόσον μάλιστα δεν έχω κάτι απτό και συγκεκριμμένο ούτως ώστε να γίνει αποδεκτή η άποψή σου περί υπάρξεως του αναφερομένου ως "Υπερκόσμιου Ωκεανού του Νού"....
Ακόμα και αν είναι έτσι -Άσχετα απο τις διατυπώσεις του Αρχαίου Πλάτωνα- δεν παύει να παραμένει μια υπόθεση και τίποτα περισσότερο...και κάτι που "ενεργοποιείται" ως υπόθεση εργασίας μέσα στον "νού" ορισμένων συνανθρώπων μας ....
...
Έχουμε δε -πλέον- , πολλά μα πάρα πολλά στοιχεία στα χέρια μας και αυτό χάρις στις επιστήμες και που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για το καλό της ανθρωπότητας...εξαντλήσαμε αναρωτιέμαι όλα τα εργαλεία - γνώσεις που έχουμε στα χέρια μας και είδαμε ότι δεν είχαμε καλά αποτελέσματα..???

Επειδή τα τελευταία σχόλια τα διαβάζαμε και γράφαμε λίγο αλληλοεπικαλυπτόμενοι χρονικά και χωρίς να θέλω να σε εκνευρίσω, δεν επιδιώκω προστακτικά και αυθαίρετα να σε παραπέμπω στα προηγούμενα σχόλια,
θα ήθελα να ξαναδιαβάσεις συνδυασμένα τα δύο τελευταία απο τα δικά μου με ειδικότερη έμφαση στις υπογραμμίσεις και το τελευταίο του ΝΙΚΟΜΑΧΟΥ, οπου έχω συμπεριλάβει ένα μικρό κομμάτι και γώ σε quote.

Δώσε μεγαλύτερη προσοχή περιέχονται έννοιες κλειδιά ειδικά στις υπογραμμίσεις.

Βάζω ορισμένα ξανά και σε αυτό το σχόλιο:
Εμείς τον τροφοδοτούμε με όλες τις εμπερίες μας, τα αισθήματα μας, τις σκέψεις μας, τις διανοήσεις, μας, τις σκεπτομορφές μας, κ.τ.λ κ.τ.λ και εκείνος με την σειρά του μας επανατροφοδοτεί.
Μόνο που εμείς είμαστε ένα μέρος του και εκείνος είναι το Όλο.
Περιέχει και την σαφήνεια και την ασάφεια, τα περιέχει όλα.

Και κάτι που ξέχασα να το γράφω σχετικά με το τελευταίο.
Απο την ασάφεια πηγάζει σαφήνεια, και απο την σαφήνεια πηγάζει ασάφεια.

Πρόσεξε και την σημαντική θεμελιώδη παράμετρο που έβαλε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, υπογραμμισμένη και στο quote που έχω βάλει και στο σχόλιο ακριβώς πριν απο αυτό εδώ.

Δεν θα διαφωνήσω σε κάτι σημαντικό μαζί σου.
Ολοι είμαστε στο κουπί της αναζήτησης και της πραγμάτωσης της διευρυμένης αντίληψης και κατανόησης του.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 04/01/2011 15:26:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 15:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Νομίζω πως έχω ήδη απαντήσει όταν έκανα τις διευκρινήσεις και τις επεξηγήσεις.
Σε παρακαλώ διάβασε τες, ειδικά το κομμάτι μετά το δεύτερο quote, όπου έχω προσθέσει κάποια σχόλια ακόμα και έχω υπογραμμίσει ορισμένα απ' αυτά για να δοθεί μεγαλύτερη έμφαση.


Επίσης μια πολύ σημαντική παράμετρος είναι:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Διαβασα το μηνυμα του φιλου trelantonis και πιστευω οτι εχει προσεγγισει αρκετα τις θεσεις που αναφερονται εδω.
Θελω να προσθεσω,οτι για τον ωκεανο που λεει ο φιλος trelantonis τα παντα που βρισκονται εκει,δεν επιπλεουν ανεξελεγκτα,αλλα βρισκονται, υπο την κυριαρχια του.Ο ωκεανος-βαθυς νους,τα ελεγχει απολυτα.
Κομματια απο αυτα με τις κινησεις του,τα κανει προσιτα σε μας μεσω του επιφανειακου μας νου.

Υπάρχει και αυτή η παράμετρος που επισημαίνει ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ και είναι απο τις πιο θεμελιώδεις.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 04/01/2011 14:32:21

Edited by - trelantonis on 04/01/2011 14:37:47


Σέβομαι και εκτιμώ τον φίλο Νικόμαχο , όπως και σένα φίλε μου ... ωστόσο δεν με βρίσκουν σύμφωνο ορσμένες θέσεις-απόψεις , απλά εκείνο που παρατηρώ ... είναι μια διαφοροποίηση εννοιών , που φερ'ειπείν αναφέρεις όπως "Ωκεανός-βαθύς-νούς- και που για μένα δεν είναι τίποτα περσσότερο απο ασυνείδητες διεργασίες-ασυνείδητο-....και επ'αυτού έχω τοποθετηθεί και αν χρειαθεί με χαρά μου να το ξανακάνω...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 15:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε εαρινε

Επιμενεις τοσο πολυ στην *ανατομια* του νου,της σκεψης.

Δεν ειναι αντικειμενα,να τα βαλουμε στο τραπεζι και ανατεμνοντας τα,να αποφανθουμε τι ακριβως ειναι.

Ας αφησουμε κατα μερος τις επιστημες μας και ας επικεντρωθουμε στην ιδιωτικη αναλυση του νου,οπως εκαναν και αλλοι πολλοι φιλοσοφοι,χωρις να ειναι κατοχοι συγκεκριμενης επιστημης.

Η αυστηρη τηρηση των κανονων της επιστημης Θεωρεια-πειραμα-αποδειξη,δεν εχουν θεση εδω στο συγκεκριμενο θεμα.
Αυτοι οι κανονες,θα λειτουργησουν ανασταλτικα,αφου επεξεργαζομαστε
κατι μη υλικο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 15:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δώσε μεγαλύτερη προσοχή περιέχονται έννοιες κλειδιά ειδικά στις υπογραμμίσεις.

Βάζω ορισμένα ξανά και σε αυτό το σχόλιο:
Εμείς τον τροφοδοτούμε με όλες τις εμπερίες μας, τα αισθήματα μας, τις σκέψεις μας, τις διανοήσεις, μας, τις σκεπτομορφές μας, κ.τ.λ κ.τ.λ και εκείνος με την σειρά του μας επανατροφοδοτεί.
Μόνο που εμείς είμαστε ένα μέρος του και εκείνος είναι το Όλο.
Περιέχει και την σαφήνεια και την ασάφεια, τα περιέχει όλα.

Και κάτι που ξέχασα να το γράφω σχετικά με το τελευταίο.
Απο την ασάφεια πηγάζει σαφήνεια, και απο την σαφήνεια πηγάζει ασάφεια.

Πρόσεξε και την σημαντική θεμελιώδη παράμετρο που έβαλε ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ, υπογραμμισμένη και στο quote που έχω βάλει και στο σχόλιο ακριβώς πριν απο αυτό εδώ.

Δεν θα διαφωνήσω σε κάτι σημαντικό μαζί σου.
Ολοι είμαστε στο κουπί της αναζήτησης και της πραγμάτωσης της διευρυμένης αντίληψης και κατανόησης του.
[/font=Arial]

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 04/01/2011 15:26:41


Ασφαλώς και όλοι είμαστε στο κουπί της αναζήτησης φίλε μου και σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο...και σαν υπάρξει ακόμα και διαφωνία , αυτό δεν σημαίνει τίποτα το άσχημο...ίσα-ίσα που αυτό προωθεί την σκέψη και την συζήτηση...σε διαβεβαιώ δε , ότι διάβασσ με μεγάλη προσοχή τα όσα κατατέθηκαν τόσο απο σένα , όσο και απο τον φίλο Νικόμαχο...ωστόσο διατηρώ και γώ το δικαίωμα στην άποψή μου..και που -έχω την αίσθηση- είναι διαφορετική...

Λές ότι...

"Εμείς τον τροφοδοτούμε με όλες τις εμπερίες μας, τα αισθήματα μας, τις σκέψεις μας, τις διανοήσεις, μας, τις σκεπτομορφές μας, κ.τ.λ κ.τ.λ και εκείνος με την σειρά του μας επανατροφοδοτεί.
Μόνο που εμείς είμαστε ένα μέρος του και εκείνος είναι το Όλο.
Περιέχει και την σαφήνεια και την ασάφεια, τα περιέχει όλα."

Εδώ έχω μεγάλες ενστάσεις...
Αναφέρεις-χρησιμοποιείς βλέπεις τον πληθυντικό της προσωπικής αντωνυμίας , "Εγώ" και λές "Εμείς"...

Ποιός "εγώ" και ποιοί "εμείς"...???

Ποιό/ός είναι το γενικό εποπτεύον πρόγραμμα σε αυτό που αναφέρεται ως "εγώ" , θα μπορούσα κάλλιστα να σου πώ , ότι δικαίωμα σε αναφορά τέτοιου τύπου , ενδεχομένως να έχει μόνο "εκείνο" το ασυνείδητο δηλαδή ,έχοντας εκχωρήσει ένα μικρό τμήμα του όλου ελέγχου ΚΑΙ σε μάς...και ειδικότερα έχει "αφήσει" το περθώριο της προσαρμογής του "όντος" στο περιβάλλον που επιχειρεί...

Αλλα για να έχουμε μια βάση συζήτησης , να δεχθω ως βάση το ανωτέρω σκεπτικό σου...αλλα και δώ αυτοματικά εγείρονται ενστάσεις...

Αναφέρεις ότι εμείς τον τροφοδοτούμε με όλες τις εμπειρίες μας , τα αισθήματα και τις σκέψεις μας κλπ...κλπ...

Κατ'αρχάς δεν τον τροφοδοτήσαμε εμείς -ουδέποτε έγινε αυτό- αλλα άλλοι φρόντισαν και φροντίζουν να ΜΑΣ τροφοδοτούν ιδέες και εξ'αυτών νοηματοδοτήθηκε η σκέψη μας...και μπορω να σε διαβεβαιώσω ότι αυτή η δοσμένη και μάλιστα ανεξέλεγτη παρακαταθήκη "αρχών-αντιλήψεων-ιδεών" έμελλε να σχηματοποιήσει τις όποιες εμπειρίες με έναν "Α" τρόπο που σε άλλη περίπτωση -με διαφορετική νοηματοδότηση- θα είχε εντελώς διαφορετικές καταχωρήσεις και βιώματα..για να μην μιλήσω για τον συναισθηματικο μανδυα με τον οποίο καταχωρήθηκαν αυτές οι "εμπειρίες" και άρχισαν να δομούν έναν "Ηθικό προστακτικό κώδικα" αυτής της αναφερομένης ως εκ-πολιτιστικής διαδικασίας που αναιρεί την "ηθική-της-θέλησης-για-ζωή"...δηαλαδή την ηθική της φύσης μας..!!!

Αναμένω μια πρώτη τοποθέτησή σου και μετα θα συνεχίσουμε την συζήτηση...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 16:18:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ποιό/ός είναι το γενικό εποπτεύον πρόγραμμα σε αυτό που αναφέρεται ως "εγώ" , θα μπορούσα κάλλιστα να σου πώ , ότι δικαίωμα σε αναφορά τέτοιου τύπου , ενδεχομένως να έχει μόνο "εκείνο" το ασυνείδητο δηλαδή ,έχοντας εκχωρήσει ένα μικρό τμήμα του όλου ελέγχου ΚΑΙ σε μάς...και ειδικότερα έχει "αφήσει" το περθώριο της προσαρμογής του "όντος" στο περιβάλλον που επιχειρεί...
-------------------------------------------------------------------
Σκεψου εαρινε,οτι αυτο που γραφεις στην ανω παραπομπη,ισως αθελα σου,συμφωνει ακριβως με την παρομοιωση του ΠΛΑΤΩΝΑ πισινα-ωκεανος.

Αν το δεχθεις ως βαση,τοτε θα καταλαβεις τι λεμε και οι τρεις.
Το περιβαλλον που επιχειρει το ον,ειναι η πισινα και το ολον ο ωκεανος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 16:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε εαρινε

Επιμενεις τοσο πολυ στην *ανατομια* του νου,της σκεψης.

Δεν ειναι αντικειμενα,να τα βαλουμε στο τραπεζι και ανατεμνοντας τα,να αποφανθουμε τι ακριβως ειναι.

Ας αφησουμε κατα μερος τις επιστημες μας και ας επικεντρωθουμε στην ιδιωτικη αναλυση του νου,οπως εκαναν και αλλοι πολλοι φιλοσοφοι,χωρις να ειναι κατοχοι συγκεκριμενης επιστημης.

Η αυστηρη τηρηση των κανονων της επιστημης Θεωρεια-πειραμα-αποδειξη,δεν εχουν θεση εδω στο συγκεκριμενο θεμα.
Αυτοι οι κανονες,θα λειτουργησουν ανασταλτικα,αφου επεξεργαζομαστε
κατι μη υλικο!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Θα παραμείνω σιωπηλός , όσο μπορώ...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 16:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Ποιό/ός είναι το γενικό εποπτεύον πρόγραμμα σε αυτό που αναφέρεται ως "εγώ" , θα μπορούσα κάλλιστα να σου πώ , ότι δικαίωμα σε αναφορά τέτοιου τύπου , ενδεχομένως να έχει μόνο "εκείνο" το ασυνείδητο δηλαδή ,έχοντας εκχωρήσει ένα μικρό τμήμα του όλου ελέγχου ΚΑΙ σε μάς...και ειδικότερα έχει "αφήσει" το περθώριο της προσαρμογής του "όντος" στο περιβάλλον που επιχειρεί...
-------------------------------------------------------------------
Σκεψου εαρινε,οτι αυτο που γραφεις στην ανω παραπομπη,ισως αθελα σου,συμφωνει ακριβως με την παρομοιωση του ΠΛΑΤΩΝΑ πισινα-ωκεανος.

Αν το δεχθεις ως βαση,τοτε θα καταλαβεις τι λεμε και οι τρεις.
Το περιβαλλον που επιχειρει το ον,ειναι η πισινα και το ολον ο ωκεανος.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.


Δεν αρνήθηκα τους "συσχετισμούς σκέψεων" φίλε μου...ωστόσο σε κάποια ειδικότερα σημεία επισημαίνω ορισμένες παρατηρήσεις μου και τις διατυπώνω...ενδεχομένως να είναι και άστοχες...
Ούτως ή άλλως πάντως έχω αποστασιοποιηθεί πάρα πολύ απο επιστημονικές απόψεις και απόψεις -ειδικότερα- της ψυχολογίας προκειμένου να βρεθώ σε ανοιχτό χώρο ,μιας όσο το δυνατόν ελεύθερης συζητήσεως...το "παλεύω" πάντως...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 16:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε εαρινε ξερεις τι μου ηρθε στο μυαλο τωρα,με την φραση σου...
προσπαθω να αποστασιοποιηθω απο την επιστημη...το παλευω παντως?

Ειναι αυτο που ζηταμε απο καθε ευρωπαιο2 να κανει.Να μην σκεπτεται με βαση την θρησκεια του,για να δει την λογικη.

Ειναι δυσκολο εαρινε,πολυ δυσκολο.Θελει *μεγατονους* αυτοσυγκεντρωσης.Απομονωση του μυαλου,μαναξια και παλη,πολυ παλη,με
τις εσω αντιδρασεις,της λογικης σου.

Δοκιμασε την απομονωση,ειτε στον χωρο σου,αδειαζοντας ενα δωματιο και αφηνοντας μονο ενα στρωμα και βγαινοντας μονο για μαμ και κακα,
ειτε σακκιδιο με τα απαραιτητα και μια σπηλια σαν τον Λιαντινη.Αλλα εσυ να γυρισεις.
Αντεξε οσο μπορεις.Στην αρχη θα νομιζεις οτι κανεις μαλακιες.Θα υπαρχει συγκρουση επιφανειακου και βαθυ νου.
Αξιζει ομως το αποτελεσμα,Θα στο βεβαιωσει και ο ΠΛΑΤΩΝ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 17:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα στο βεβαιωσω και γω φίλε Εαρινέ.

Νικόμαχε, πριν τέσσερις σελίδες γράφοντας σχόλια σε κάποιες σκέψεις μου, ανέφερες δυο λέξεις που κατάλαβα μεν το νόημα τους, ήξερα και ξέρω τι έλεγες, αλλά τώρα πριν λίγο τρώγοντας συγκεντρωμένος στις σκέψεις μου πάλι και με όλη αυτή τη συζήτηση που έχει προηγηθεί, έγιναν οι απαραίτητες-απαιτούμενες συνάψεις στον εγκέφαλο (κοινώς έφαγα φλασιά) και ένοιωσα ένα μεγαλύτερο βάθος κατανόησης της φόρτισης και του νοήματος με το οποίο ήθελες να τις μεταδώσεις όταν τις έγραφες (καταλαβαίνεις).

Οι δύο λέξεις και θα με καταλάβεις είναι:
ΕΝΕΡΓΗ ΣΚΕΨΗ
Είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνεις τι ένοιωσα πριν λίγο έστω και καθυστερημένα και ας ήξερα και προχθες σε τι αναφερόσουν.
Καταλαβαίνεις τι συνάψεις έγιναν στον εγκέφαλο (τι αστραπές διέτρεξαν) και τη διεύρυνση του νού που έγινε εκείνη τη στιγμή.

Και αυτό ακριβώς είναι η υπέρβαση των λέξεων και των σκέψεων στις οποίες αναφερόμουν.
Φίλε Εαρινέ, την λέξη κλειδί ή το εργαλείο που με ρώτησες το έχει γράψει με δυο λέξεις ή αλλιώς με ένα χαρακτηρισμό ο φίλος ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ πριν τέσσερις σελίδες σ' αυτό το θέμα.

Thanks ΝΙΚΟΜΑΧΕ.
Οποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 04/01/2011 17:50:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 19:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικομαχος,
................Θα υπαρχει συγκρουση επιφανειακου και βαθυ νου.
Αξιζει ομως το αποτελεσμα,Θα στο βεβαιωσει και ο ΠΛΑΤΩΝ.

...............

Φιλοι λόγω εργασίας, δεν μπορω να απαντώ συχνα και ξεχωριστά, ούτε και να γράφω σε δυο διαφορετικά τοπικ. 
Ας δούμε πρωτα, κάτι που έκανε και ο νικομαχος, με τη σπηλιά και εγω σε να δωμάτιο πριν πολλα χρόνια. 

Πρωτα τι σπρώχνει κάποιον να πάρει μια τέτοια απόφαση? ειδικά όταν τον περιμένει μια πενταμορφη και παμπλουτη αραβωνιαστικια, να περάσει μαζι της ένα αξέχαστο καλοκαίρι....
Απο την άλλη, Πλάτωνας, Σωκράτης, Ηράκλειτος, Χριστός, βουδας....μια μεγαλη ομορφη πισσινα, με πανέμορφα φώτα μέσα, να λένε....αυτα δεν είναι δικα σου, επιπρόσθετα είναι, κοιτα πως φτάνει λίγο χώμα, μια πέτρα, για να θολωσεις και να αντιδράσεις.

Δεν σπρώχνει κάποιον η γνώση και τα ΣΤΟΛΙΔΙΑ που αποκόμισε, μα η καθημερινη σύγκρουση που βιωνει και υπάρχει, (αυτο ειναι το γεγονος)μεταξύ πισσινας και του αγνώστου  Ωκεανού.

Έτσι λοιπόν η πρώτη μέρα ηταν πράγματι ένα άδειο δωμάτιο, ένα κρεββατι, λες ένα αντίο στην κοπελια και να βρει κάποιον άλλο γιατί είσαι τρελλος, και αφήνεις την πισσινα σου να σου πει την ιστορία της. Στην αρχη η πισσινα παθαίνει πλάκα, μέχρι τοτε τις εδινες τροφη, βιβλία, εμπειρίες, σεχ, μουσικη, ότι ήθελε...και δεν της λες δεν σου δίνω, απλά κάθεσαι υσηχα και αυτη δεν κάνει άλλο απο το να μιλάει. Κα τη δεν φέρνει στην επιφάνεια. ΕΣΥ δεν την ταιζεις με φαντασία, και αυτη βγάζει προς τα Έξω ότι εχει. Θα περασουν μέρες, μα κάποια στιγμη, θα αρχίσουν τα διαστήματα μη σκέψης. Υπάρχει μια ησυχία, μα είμαστε ακόμα στην πισσινα. Το Αδιασμα της, η σιωπή που φέρνει, βοηθάει  στο να ατενισεις τα βάθη του νου, και όχι μόνο. Εκει υπάρχει μεγάλη μάχη, μιας και ευρίσκονται τα πάθη...ιδιαίτερα κάτι αιώνια στηβαγμενα, δεν σας αφήνουν εύκολα, και όταν το κάνουν, σύεσθαι παντακορυφα.

Το (πανηγύρι) κράτησε μέρες, μα η αγαλιαση, η ελευθερια, η σιωπή, που έρχονται, είναι απεριγραπτες. Κάπου 40 μέρες έμεινα κλεισμένος, την τελευταία μέρα βγήκα Έξω βράδυ. Για δυο ώρες γύριζα στην πόλη μαγεμενος. Δεν υπήρχε παρατηρητής, κάθε χρώμα κάθε ήχος, ήταν μια γιορτή, και ένα παιδακι με τα ματια μεγαλου, ζούσε σε ανυποτη ομορφια. Ήταν ο άνθρωπος που περνάγε, ήταν η γυναίκα που χαμογελαγε, ήταν το αμάξι που προσπερναγε, ήταν ο σκύλος που γαυγιζε....ήταν κάθε τι.
Βέβαια την επόμενη που γύρισα στο πανεπιστήμιο, η πισσινα ξαναβρήκε την θέση της, μα εδω Νικομαχε, είχε αλλάξει ολικα μέσα κάτι. 

Η πισσινα είχε δει πόσο μικρή, ποσο περιορισμενη είναι.
(Δεν έκανε σαν τρελλη, για να παει σε ηδονή)

το σπουδαιωτερο,
Γνώριζε, πως να γεμίζει και πως να αδειάζει. 
Γνώριζε πως υπάρχει μια εξυπνάδα/ικανότητα  δικιά της, (απο της εμπειρίες και τις γνώσεις)
Και μια πολυ ανώτερη, όταν τα νερά (ενέργεια)του Ωκεανού έφταναν στην πισσινα.

Πως όταν η πισσινα δεν είναι, ΕΙΝΑΙ ο ωκεανός.

Αν Νικομαχε γίνανε όλα αυτα για να λέμε, είχαμε μια μοναδική εμπειρία, απλά γινονται μέρος της πισσινα και τίποτα περισσότερο. Βλακας ήμουν που άφησα κοπελια και τα (καλα)τοτε...

Αν όντως Καταλαβες το μηχανισμο της πισσινας, στον ωκεανο είσαι, όταν δεν χρειάζεσαι την πισσινα. 

Και δεν χρειάζεται να αδιασεις την πισσινα..(όπως έκανες και εκανα)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 21:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καταλαβαινω,οτι γραφεις,οπως το βλεπεις,μεσα απο την γνωση,το ξυπνημα,της απομονωσης.
Ξερω ποσο δυσκολη ειναι η επιστροφη,στον συνηθισμενο κοσμο,στην εργασια,στην οικογενεια,στην κοινωνια.

Είχα πει ότι θεωρώ ότι δε κατάλαβες τίποτα, πράγμα που οφείλεται μάλλον σε βιαστικό διάβασμα του μηνύματός σου. Μου αφήνεις όπως κάποιες αμφιβολίες. Θα διευκρινίσω παρακάτω.
quote:
Ξερω,επισης,οτι λειτουργει σαν ναρκωτικο.Εξαρτηση.
Θελεις να απομονωνεσαι,σε τακτα διαστηματα και να γυριζεις εκει,στο μεγαλειο της νοητικης ορασης και σκεψης.
Ο πλάτωνας δεν αναφέρεται σε μια όραση μέσα από τον νου, αλλά σε μια όραση χωρίς τον νου. Με τον νου ο καθένας μπορεί να δει, δεν είναι κατόρθωμα. Και μάλιστα αυτοί που το πάνε και σε πολύ προχωρημένο στάδιο όπως διάφοροι καλλιτέχνες(λογοτέχνες, ζωγράφοι κοκ) αρχίζουν να βλέπουν και άλλα πράγματα(παραισθήσεις κ.α.) φτιάχνουν δηλαδή τη δική τους πραγματικότητα μέσω του νου. Άλλωστε με τον νου μόνο αυτό μπόρεις να κάνεις, να φτιάχνεις νέες προσωπικές, υποκειμενικές πραγματικότητες όχι να βλέπεις αντικειμενικά την υφιστάμενη, γιατί για να δεις την υφιστάμενη χρειάζεται να βλέπεις σαν να μην έχεις νου. Μια κατάσταση μη-νου γιατί ο νους είναι σαν πολύχρωμο γυαλί, αν δεν το βγάλεις, δε πρόκειται να δεις τα αληθινά χρώματα του κόσμου.
ΠΛΑΤΩΝΑ διόρθωσέ με αν πιστεύεις ότι κάνω λάθος γιατί θεωρώ ότι έχεις μεγαλύτερη πείρα σε αυτά.
quote:
Οταν το γνωστο,επιφανειακο κομματι του νου,μας λεει πρεπει να κανεις,αυτο,εκεινο,το αλλο,και το αγνωστο βαθυ,λεει οχι,εμεις τι πρεπει να κανουμε?
Ποια προτροπη να ακολουθησουμε?
Της επιφανειας η του βαθους?

Ακριβως σε αυτο το σημειο,βρισκεται ο βαθμος της εξελιξης της συνειδητης υπαρξης μας.Το σταυροδρομι της Αρετης και της Κακιας.
Του σωστου και του λαθους.


Καλά όλα αυτά, αλλά αυτό που αμελείς Νικόμαχε είναι ότι κ ο συνειδητός νους μπορεί να κάνει λάθος. Δεν έχει το αλάθητο-και γιατί να το έχει;-Ο συνειδητός νους μπορεί να κρίνει με τη λογική, όμως λογική=εξυπναδα και όποιος δεν την έχει αρκετή μπορεί ακόμα να κάνει λάθος αποφάσεις και κρίσεις.
quote:
Της επιλογης και της παρορμητικοτητας.
Μπορουμε να τα ξεχωρισουμε?
Πολύ σωστή ερώτηση.
quote:
Προτιμαμε να περναμε καλα στην πισινα και ακουμε τον επιφανειακο νου?
Παραβλεπουμε την καλοπεραση και σκεπτομαστε τον στοχο μας,που ειναι ο ωκεανος και ακουμε το οχι του βαθυ νου?
Ο σκοπός στη προκειμένη περίπτωση, στη περίπτωση δηλαδή του να θέλουμε να αποκτήσουμε μια "αντικειμενική" ματιά του κόσμου, είναι να σιωπήσουμε κάθε νου. Και στη σιωπή του νου είναι που μπορεί πλέον να εισέλθει η πραγματικότητα.
Και είναι πραγματικά πολύ δύσκολο να κάνουμε τον νου να σιωπήσει σε όλα τα υποεπίπεδά του και για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα.

quote:
Διαβασα το μηνυμα του φιλου trelantonis και πιστευω οτι εχει προσεγγισει αρκετα τις θεσεις που αναφερονται εδω.
Θελω να προσθεσω,οτι για τον ωκεανο που λεει ο φιλος trelantonis τα παντα που βρισκονται εκει,δεν επιπλεουν ανεξελεγκτα,αλλα βρισκονται,
υπο την κυριαρχια του.Ο ωκεανος-βαθυς νους,τα ελεγχει απολυτα.Κομματια απο αυτα με τις κινησεις του,τα κανει προσιτα σε μας
μεσω του επιφανειακου μας νου.

Ο βαθυτερος νους, κοινώς το υποσυνείδητο, ή ασυνείδητο κατα Νικόμαχο, δεν είμαστε σε θέση να ασκήσουμε άμεσο νοητικό έλεγχο πάνω του. Δε μπορούμε δηλαδή να του δώσουμε "συνειδητά" εντολές, όπως θα μας έλεγε και οποιοσδήποτε ψυχολόγος/αναλυτής. Γιατί αυτός ο νους, δεν επικοινωνεί με την πραγματικότητα με τον ίδιο τρόπο που κάνει ο νους ο συνειδητός. Αν ομως καταφέρουμε την Σιωπή, και ουσιαστικά απεγκλοβιστούμε από τον συνειδητό νου -την μικρή πισίνα- τότε μπορούμε να καταδυθούμε στον μεγάλο ωκεανό του ασυνείδητου και μέσω αυτού να γνωρίσουμε τον εαυτό μας.
Και πάλι, Πλάτωνα αν θεωρείς ότι αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος διευκρίνισέ το μου.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/01/2011 21:30:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 21:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Πλάτωνα καλησπέρα,

Διάβασα προσεκτικά αυτά που έγραψες.
Δεν θα ήθελα ούτε να προσθέσω, ούτε να αφαιρέσω, ούτε να αλλάξω τίποτα απο όσα είπες.
Οτι και αν πώ αυτή τη στιγμή, θα είναι παραμόρφωση.
Αρα διαλέγω αυτό που λέμε: Ο Ηχος της Σιωπής.
Ο λόγος ήταν καθαρός και κρυστάλλινος.
Ευχαριστώ που μοιράζεσαι τις εμπειρίες και τις σκέψεις σου μαζί μας στο φόρουμ. Όπως και ο Νικόμαχος. Είναι κάτι ιερό.

Θα θελα να μου επιτρέψεις να συμπληρώσω κάτι μόνο στην τελευταία φράση:

quote:
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Αν όντως Καταλαβες το μηχανισμο της πισσινας, στον ωκεανο είσαι, όταν δεν χρειάζεσαι την πισσινα.

Και δεν χρειάζεται να αδιασεις την πισσινα..(όπως έκανες και εκανα)


Θα το κάνω με μια πασίγνωστη ιστορία ζεν:
Η Άδεια Κούπα
Ένας καθηγητής πανεπιστημίου, θέλοντας να μάθει περισσότερα για την φιλοσοφία του Ζεν πήγε να συναντήσει έναν διδάσκαλο του Ζεν. Ο διδάσκαλος τον καλωσόρισε και του προσέφερε τσάι. Καθώς ο διδάσκαλος σερβίριζε τσάι, ο καθηγητής μιλούσε για το Ζεν, χωρίς να σταματά καθόλου. Ο διδάσκαλος έβαζε τσάι στην κούπα του καθηγητή, και ακόμα κι όταν ξεχείλισε, συνέχιζε να βάζει τσάι. Ο καθηγητής παρακολουθούσε τον διδάσκαλο καθώς μιλούσε, μέχρι που δεν άντεξε άλλο και τον ρώτησε «μα, δεν το βλέπεις ότι έχει ξεχειλίσει;! Δεν χωράει άλλο τσάι!» και ο διδάσκαλος αποκρίθηκε «είσαι κι εσύ σαν αυτή τη κούπα… πως θέλεις να σου μιλήσω για το Ζεν αν δεν μου δώσεις πρώτα χώρο;»

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 23:15:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ntotore mio δεν ξερω τι σε εχει πιασει σημερα και δεν διαβαζεις σωστα τα γραπτα.

Λες οτι αμελω πως ο συνειδητος νους κανει λαθη.

Αντιθετα δοκτωρ,αυτο ακριβως ισχυριζομαι.Μαλιστα κανει τα περισσοτερα.Το εγραψα ηδη,οτι περνουμε αποφασεις που μας κανουν να περναμε καλα στην πισινα,ακουγοντας τον επιφανειακο νου,δηλαδη τον συνειδητο.Οταν φθανουμε στα σταυροδρμια της αρετης και της κακιας κ.λ.π περνουμε στνηθως την λαθος αποφαση και μαλιστα ανεπτυξα και τι μας ωθει να το κανουμε.
Δεν μπορει να μην το προσεξες.


Και τελος η παραγραφος με την οποια τελειωνεις το μηνυμα σου και ζητας επιβεβαιωση απο τον Πλατωνα,ειναι αυτα που εγραψα κι εγω.Ακριβως.

Τα ιδια λεμε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 23:36:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΠΛΑΤΩΝΑ λιγα θα πω να μην τρωω τον χρονο σου και εσυ οταν μπορεις σχολιασε τα.Δεν υπαρχει καμμια βια.

Εχεις ενα δικιο οταν διατεινεσαι οτι δεν χρειαζομαστε την πισινα.
Ναι γιατι,ΑΦΟΥ την χρησιμοποιησαμε και μας ΕΔΕΙΞΕ τον τροπο,τωρα με
λιγη προσπαθεια παμε κατ ευθειαν στον ωκεανο.

Μην μου πεις οτι εκεινες οι 40 μερες ηταν η μια και μοναδικη φορα.Δεν θα σε πιστεψω.
Καποιες στιγμες αναπολησες το 40ημερο,με φοβο και δεος,με φυσικη αναγκη να μαθεις περισσοτερα.
Και το ξανατολμησες.Λιγοτερο αλλα το ξανακανες.
Οπως και εγω.

Ειπα οτι οι υποχρεωσεις δεν μας αφηνουν.Αλλα 3.5.10 μερες μπορουμε να κλεψουμε.

Το τελειωμα του μηνυματος σου με προβληματισε.Νοιωθω οτι υπαρχουν πολλα κομη να ειπωθουν,αλλα ειναι αδυνατον,εδω σε ενα φορουμ.
Νομιζω,εχεις δικιο.
Ειπες,ειπα,καταλαβες,καταλαβα.Και οποιος αλλος καταλαβε,εχει καλως.
Οποιος δεν καταλαβε,ας αρχισει να κτιζει την δικη του πισινα.
Ειθε φιλε η σκεψη σου να παραμεινη παντα ενεργη.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2011, 23:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλά φίλε Νικόμαχε για να μπορώ να ανταποκρίνομαι στο εσωτέρικα και παράλληλα και στις άλλες μου υποχρεώσεις πρέπει να είμαι συνοπτικός. Και επειδή δε μπορώ να είμαι συνοπτικός στις απαντήσεις(αν και είμαι όσο μπορώ) είμαι συνοπτικός στην ανάγνωση. Και αν δεν καταλαβαίνω κάτι που διαβάζω ή μου δημιουργεί αμφιβολίες γενικά, απλά γράφω αυτό που θεωρώ εγώ σωστό, με τρόπο που θεωρώ ότι είναι ξεκάθαρος και κατανοητός και στον εαυτό μου και στους άλλους.
Αυτή η τακτική οδηγεί συχνά σε επαναλήψεις διάφορων λεχθέντων, πράγμα όμως που θεωρώ ότι είναι επωφελές για το φόρουμ συνολικά, καθώς ένας αναγνώστης μπορεί να μη καταλαβαίνει την εκδοχή κάποιου αλλά να καταλαβαίνει καλύτερα την εκδοχή κάποιου άλλου.


Υγ:
Θα ανεβάσουν λέει 1,20 με 1.40 το εισιτήριο για τις συγκοινωνίες... Πάνω απ' όλα όμως πράσινη πολιτική....
Το μετρό σε λίγο θα είναι σαν το τρενάκι για τους τουρίστες γύρω απ' την Ακρόπολη: μόνο οι τουρίστες θα το χρησιμοποιούνε (και αυτοί ποιος ξέρει για πόσο καιρό..)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/01/2011 23:51:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 00:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΡΩΠΑΙΕ2
Που εισαι?
Εμαθα οτι μας ξεχασες και αναλωνεσαι στο facebook.

Σε χρειαζομαστε,χασαμε τον πνευματικο μας,τον καθοδηγητη μας.!!!!!!!!

Τα φωτα σου,που μας οδηγουσαν στην χωρα της ευδαιμονικης αναπαυλας
απο την δυσβασταχτη,σοβαροτητα της καθημερινης τρικλοποδιας,που μας βαζουν οι τελωνες και οι φαρισαιοι,της κυβερνησης.

Παρακολουθω το δελτιο ειδησεων καθε μερα και με πιανει φρικη.
Αμεσως σκεπτομαι εσενα,να περνεις ανα χειρας το μαστιγιο και τρεχεις να τους διωξεις,οπως ο Ιησους στον ναο.

Στο facebook δεν σε διαβαζουν,πολλοι.Εδω ομως ολο και καποιον θα πεισεις και οι υπολοιποι διασκεδαζουν,με την διατυπωση του λογου σου.
Μη νομιζεις,μας αρεσουν οι ταπες σου.

Εμενα προσωπικα μου λειπεις.

Φιλικα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 02:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ελάτε όλοι μαζί λίγο να χαλαρώσουμε μέσα στο πνεύμα ακόμη των γιορτών,
έξω απο την μαυρίλα και την μιζέρια της καθημερινότητας

Να θυμηθούμε Τρελαντώνη απο το Καφέ της Χαράς
Λίγο απο την τρέλα του να χαμε τι καλά που θα ταν

Ποιητικά, αλληγορικά, κυριολεκτικά όπως θα λεγε και εκείνος:

Ότι κι αν κάνεις, κάντο σα να προσεύχεσαι
κι όταν προσεύχεσαι, τότε ανοίγεις
κι όταν είσαι ανοικτός, τότε αδειάζεις
κι όταν είσαι αδειανός, τότε έρχεται ο Θεός
κι όταν έρθει ο Θεός, γεμάτος θα σαι απο φώς
και σύ τότε θα λάμπεις σα μικρός Χριστός

Ο δρόμος είν' η προσευχή
και όποιος τον δρόμο διαβεί
Ο Θεός μέσα του ομιλεί
στην μνήμη του για πάντα έχει γραφτεί
κι ανεξίτηλα έχει η ψυχή του χαραχτεί
απ' τη δύναμη αυτή τη θεική.

Ταρατατζούμ ταρατατζούμ τατζούμ τατζούμ

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 07:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΠΛΑΤΩΝΑ λιγα θα πω να μην τρωω τον χρονο σου και εσυ οταν μπορεις σχολιασε τα.Δεν υπαρχει καμμια βια.
Εχεις ενα δικιο οταν διατεινεσαι οτι δεν χρειαζομαστε την πισινα.
Ναι γιατι,ΑΦΟΥ την χρησιμοποιησαμε και μας ΕΔΕΙΞΕ τον τροπο,τωρα με
λιγη προσπαθεια παμε κατ ευθειαν στον ωκεανο.

Μην μου πεις οτι εκεινες οι 40 μερες ηταν η μια και μοναδικη φορα.Δεν θα σε πιστεψω.
Καποιες στιγμες αναπολησες το 40ημερο,με φοβο και δεος,με φυσικη αναγκη να μαθεις περισσοτερα.
Και το ξανατολμησες.Λιγοτερο αλλα το ξανακανες.
Οπως και εγω.

Ειπα οτι οι υποχρεωσεις δεν μας αφηνουν.Αλλα 3.5.10 μερες μπορουμε να κλεψουμε.

Το τελειωμα του μηνυματος σου με προβληματισε.Νοιωθω οτι υπαρχουν πολλα κομη να ειπωθουν,αλλα ειναι αδυνατον,εδω σε ενα φορουμ.
Νομιζω,εχεις δικιο.
Ειπες,ειπα,καταλαβες,καταλαβα.Και οποιος αλλος καταλαβε,εχει καλως.
Οποιος δεν καταλαβε,ας αρχισει να κτιζει την δικη του πισινα.
Ειθε φιλε η σκεψη σου να παραμεινη παντα ενεργη.
........................

Όμορφος και ο τρελαντωνης!
........................


Διαβάζοντας μας κάποιος φιλοιμου, θα σκεφθεί,  
 έτσι όπως το θετετε, ο άνθρωπος είναι καταδικασμένος.  

Δύσκολα θα βρεθεί κάποιος να παει σε ένα βουνό, η να κλειστεί σε ένα δωμάτιο. Και επειδή έχω δει πως λειτουργώ σε βάθος, και οι δικές σας προσπαθείες, δεν διαφέρουν και τόσο, μιλω σε μας τους λίγους,  όπως θα μιλαγατε σε ένα καλο σας φίλο, ετσι σας γράφω τα όσα ακολουθούν.  

Σας Υπενθυμίζω,  πως δεν την έχω δει φτασμενος,  δάσκαλος,  διαφορετικός,  ούτε θέλω να δώσω κάποια κατεύθυνση,  απλά λίγες σκέψεις και βίωμα,  αν βοηθεισουν καλώς, αν όχι αφήστε τές  όπως ήρθαν. Αν και σε σας, κάτι σίγουρα θα πουν.

Έξω, συμβαίνει αυτο που συμβαίνει.  Με την πολιτική, τα προβλήματα, τον καθημερινο αγώνα, τις υποχρεώσεις.  Δεν ξέρω ποσά χρόνια θα χρειασθεί να περασουν ακόμα, ώστε σαν ανθρωπότητα να λέμε,  
όχι πριν και μετά Χριστό,  
μα πριν και μετά σφαιτερισμου,  
πριν και μετα σύγχυσης, σύγκρουσης, η κάτι τέτοιο,   
μέχρι τοτε.... 

Στο εδω μας. 

Υπάρχει κάποιος άνθρωπος, που μπορει να μας βγάλει αμέσως απο την πισσινα?

 Αδύνατον θα σκεφθείτε, αν ήταν δυνατο η τόσο εύκολο, θα το είχαν καταφέρει χιλιάδες, να μην πω εκατομμύρια  συνανθρώπων μας. Το λάθος που κανουμε με τα (διαφορετικά) πνεύματα,  είναι πως μέσα μας, ψυχολογικά,  γινονται κάτι ξεχωριστό,  που είτε ακολοθουμε, είτε προσκυναμε, είτε θα θέλαμε να είμαστε σαν και εκείνους...
Διλαδη, μέσα μας, (γινονται και είναι) μια σειρα απο εικόνες,μια σειρα απο γνώσεις, που είναι  μνήμη, εμπειρία, και που φτιάχνουν την πισσινα. Χριστός, βουδας, Σωκράτης Μαρχ, φρουντ.. 

 Γυρνώ σε εκείνα τα χρόνια, Νικομαχε, υπάρχει ένα λεπτο σημείο.

όταν ξαναγύρισα στο πανεπιστήμιο, και στην πισσινα, τον καιρο, που είχα εκεινη την εμπειρία.  Ο νους, (η πισσινα) μου ηταν φυσικο να γύριζε πίσω,  και ζητάγε επανάληψη. 

Μα αν το επαναλάμβανε, δεν θα έτρεχα πίσω απο την εμπειρία? 

 Και εκει πείρα μια στροφή παραπάνω. 

 Ποια? 

 Σε εκεινη την κατάσταση, δεν γνώριζα τίποτα! Όλα μου ήταν νέα. Μα αφού είχα βαδίσει χιλιάδες φορές σε εκείνο το δρόμο... 

Ο Σωκράτης πάντα μου το έλεγε, μα εγω είχα μέσα τα λόγια του, τη γνώση του, την εικόνα που είχα σχηματίσει για αυτόν, μα όχι την κατάσταση που έλεγε, 

 Εν είδα πως ουδέν οιδα. 

 Πως είναι η πισσινα σας όταν δεν γνωρίζεται....ψυχολογικά? 
 Δεν είναι ωκεανός? 
 Πως είναι η πισσινα σας όταν αγαπατε? 

 Διλαδη, και μέσα στο πανεπιστήμιο, μέσα στη δουλεια μου, μέσα στον κοσμο, οποτε μπορω, είμαι σε θέση να βρισκομαι ψυχολογικά στο δεν γνωρίζω. Έξω απο την πισσινα.  

 Τι άλλαζει ομως στην πισσινα? 

 Σε εκεινη την κατάσταση, μπορω πραγματικά να μάθω!   Είναι λεπτο σημείο, να το δούμε ομως καλύτερα. 

 Α.Όταν δεν ξέρω μια γλώσσα, μαθαίνω απο το μηδέν. 
Β.Όταν γνωρίζω τη γλώσσα(που είναι η πισσινα) πρόσθετω γνώσεις. 

 Το Β το χρησιμοποιώ καθημερινά στη δουλειά μου. Δεν ζω χωρίς αυτο. 

 Μα ψυχολογικα?  

π.χ έρχεται η γυναίκα σας η ο διευθυντής σας (αν έχεται) και σας λέει κάτι άσχημο 

 Αν ειμαστε στο Β, που εκει συνήθως βρισκόμαστε, θα απαντησει η μνήμη,  το ένστικτο, η πισσινα. Αντιδρατε. 

 Στο Α, τι θα σας κάνει μια κουβέντα?  τι θα σας κάνει μια άσχημη πράξη? ο ωκεανός συνεχώς (μαθαίνει)...ψυχολογικά είναι πάντα νέος.  

Αν απαντήσετε/αντιδρασετε,  είσαστε παντα στην πισσινα, εκει ειναι ότι ψυχολογικά μάθαμε  για το καλο και το κακο, εκει είναι οι πολιτικοί,  ο παπας,  ο καθωςπρεπισμος,  οι φιλόσοφοι, ο φρουντ, οι ψυχολόγοι, οι αναλυτές κλπ κλπ,  και όλα αυτα που (ψυχολογικά)  δημιουργουν την πισσινα και τη σύγκρουση. 

Αν για μια στιγμη πείτε δεν γνωρίζω, (είναι μια έντονη κατάσταση του είναι)  
όχι απογοήτευση, 
όχι αντίδραση,  
όχι νεύρα, 

Εκεινη η στιγμη (κατάσταση που ψυχολογικά είσαστε ακινήτοι) 

Η πισσινα σιωπά, και ανοίγει ο ωκεανός/ουρανός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 09:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ πολύ σωστά αυτά που λες.
Όμως σε όλα αυτά που έχουμε πει, δεν αναφέρουμε το πιο σημαντικό
ΤΟ ΠΩΣ

Βέβαια κάποιος θα σου πει ότι δε χρειάζεται ουσιαστικά τρόπο. Ίσως να μη χρειάζεται, αλλά για τον πολύ κόσμο χρειάζεται τουλάχιστον κατεύθυνση.

Γιατί έρχεται κάποιος και σου λέει, να, θα εστιάζεις στο ταβάνι χωρίς να αφήνεις σκέψεις να εισέρχονται και κάποια στιγμή θα πετύχεις τη σιωπή.
Άλλος λέει κάτι άλλο. Προσωπικά ξέρω 5-6 τέτοιες μεθόδους.
Νομίζω μια είναι η καλύτερη "μέθοδος"
αλλά θέλω να ακούσω κ εσάς απ' αυτού
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 12:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα ΠΛΑΤΩΝΑ.

Ειδα την τοποθετηση σου και διεκρινα μια προσωπικη χροια στα δρωμενα.
Και ετσι ειναι.Ο ωκεανος ειναι ενας και μοναδικος,ιδιος για ολους,αφου τμηματα του ειμαστε.

Οι πισινες ομως διαφερουν μεταξυ τους και σε σχημα και σε μεγεθος και σε βαθος.Δηλαδη οι επιφανειακοι νοες,δεν ειναι ιδιοι.Ο καθε ενας ειναι ξεχωριστος,σαν τα αποτυπωματα,σαν το DNA,λες και ο ιδιος ο ωκεανος με καποιο τροπο που αυτος μονο γνωριζει,επιτηδες το εκανε.

Λογικη σκεψη:Αν ειμασταν ολοι ιδιοι,τοτε θα ειμασταν ολοι ηδη στον ωκεανο και δεν θα χρειαζονταν,αναζητησεις,σκεψεις,νοητικες ταλαιπωριες,ερωτησεις του τυπου,ποιοι ειμαστε,που παμε.Θα ειμασταν το Εν, το Παν.

Ετσι,οπως και εσυ,θα μιλησω για την προσωπικη μου πισινα.

Εκει,εμαθα δυο βασικα πραγματα για την μετεπειτα ζωη μου.
Α}Να μην χανω ποτε την ψυχραιμια μου.
Β}Να μην επηρεαζομαι απο *κακα*συναισθηματα.

Θα εξηγησω το Α.
Μεσα στην πισινα αντεληφθηκα οτι η μεγαλυτερη ζημια,γινεται απο την οραση και την ακοη.Αυτα που βλεπουμε και ακουμε,μας κανουν να νευριαζουμε,να γινομαστε επιθετικοι,να πλαθουμε χαρακτηρα αναλογο των γυρω μας.Μου εβρισες την μανα?θα σε σκοτωσω.
Η πισινα,ομως μου εδειξε,οτι αυτα που βλεπω και ακουω,ειναι μονο εικονες και λογια.Τιποτα περισσοτερο.Δεν μπορουν οι εικονες και τα λογια να μου κανου κακο.Δεν μπορουν να με σκοτωσουν η να με κανουν να πονεσω.

Ακουσα πολλες φορες στην ζωη μου,οπως και ολοι μας,*γαμω την μανα σου*,πουστη,καριολη,*γαμιεται το σπιτι σου*.
Και?Λογια ηταν και μονο λογια.Αν κατρακυλουσα στο ιδιο επιπεδο,θα ημουν ενα ακομη νουμερο,σε καποιο νοσοκομειο η φυλακη.
Ειδες η πισινα?

Ευλογα θα πει καποιος,και αν σου επιτεθει ενας με διαθεσεις να σου κανει κακο,θα τον αφησης?Θα γυρισεις και το αλλον μαγουλο?

Σαφως και οχι.Θα αμυνθω,να προφυλαξω την ζωη και την σωματικη ακεραιοτητα μου και αν χρειασθει,να αποφασισω αυτος η εγω,θα ειναι αυτος.Ομως αυτο ειναι ασυγκριτα ποιο σπανιο απο τα λογια και τις εικονες.

Ετσι φιλε ΠΛΑΤΩΝΑ αν ερθει ο διευθυντης μου και μου τα πρηζει,δεν θα νευριασω καθολου.θα τον κοιταξω απλα και θα εφαρμοσω την φιλοσοφια μου,που εμαθα στην πισινα.Εγγραφη στον σκληρο και αποστολη στον ωκεανο...στο υπερπεραν.Εχω αναφερθει σχετικα σε αλλο μηνυμα μου.
Οι ανθρωποι του κυκλου μου απορουν με αυτη την χαλαροτητα μου,δεν με καταλαβαινουν.Δεν πειραζει.

Τωρα το Β.

Εδω φιλε ΠΛΑΤΩΝΑ ειναι ολο το ζουμι.
Ο καθενας,αμεσως θα σκεφθει οτι οποιος λεει οτι δεν εχει συναισθηματα
δεν ειναι ανθρωπος.Για να προλαβω παρεξηγησεις,τονιζω δεν εχω κακα συναισθηματα.Ποια ειναι αυτα?

Εμαθα στην πισινα ποια ανθρωπινα συναισθηματα κανουν κακο στον επιφανειακο νου και τον τραβουν εξω απο αυτην.
Δεν μισω,δεν φθονω,δεν συκοφαντω,δεν ακολουθω ιδεολογιες{οπαδικα,πολιτικα,θρησκευτικα},δεν ζηλευω,δεν ρουφιανευω,δεν καταδιδω,δεν προσυλητιζω.
Καθε φορα που αναλογιζομουν γιατι να υπαρχουν αυτα τα συναισθηματα στους ανθρωπους,εβλεπα τον ωκεανο εξω απο την πισινα να αφριζει,ολος θυμο.Καταλαβα το μηνυμα του.

Απηλαγμενος απο το Α και το Β φιλτατε,βλεπω τον κοσμο πολυ διαφορετικα.Σιγουρα με καταλαβαινεις.
Και φυσικα και εγω δεν διεκδικω κανενα φωτοστεφανο η τιτλο Δασκαλου κ.λ.π
Ουτε καν σοφου.Ακομη δεν ξερω τιποτα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 13:19:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σε όλη την όμορφη παρεούλα , ακόμα και σε κείνους που δίνουν έναν άλλο τόνο και γεύση με την παρουσια τους και τα λεγόμενά τους...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 17:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....................................................................

Γιατί έρχεται κάποιος και σου λέει, να, θα εστιάζεις στο ταβάνι χωρίς να αφήνεις σκέψεις να εισέρχονται και κάποια στιγμή θα πετύχεις τη σιωπή.
Άλλος λέει κάτι άλλο. Προσωπικά ξέρω 5-6 τέτοιες μεθόδους.
Νομίζω μια είναι η καλύτερη "μέθοδος"
αλλά θέλω να ακούσω κ εσάς απ' αυτού
.....................................................................

Dotore mio

Σκεφθηκα πολυ,πως να απαντησω στην ερωτηση σου.
Προσπαθησα να καταλαβω τι θελεις να πεις με το *μεθοδος*.

Αν εχω σκεφθει σωστα,εχω να πω το εξης:

Ισως *μεθοδοι* να υπαρχουν πολλες.
Μια ομως ειναι η σωστη.
Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ.Η εαυτη μεθοδος.

Οταν νοιωσεις ετοιμος να βουτηξεις σε τετοιου ειδους αναζητηση,να εισαι σιγουρος πως θα ξερεις ηδη και την μεθοδο.

Και μην περιμενεις,να βρεις σιωπη,οπως το εννοεις.Σιωπη θα υπαρχει στον περιβαλλοντα χωρο.
Μεσα στο κεφαλι σου,θα γινει ο grant χαμος.

Και μην ξεχνας,αν αποφασισεις να το κανεις,θα αφησεις τα πτυχια,εξω απο την *σπηλια*-Και οταν,με το καλο βγεις,θα τα παρεις και θα τα προσαρμοσεις αναλογα.Θα εχουν αποκτησει και μεγαλυτερη αξια τοτε.!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 18:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΛΑΤΩΝΑΣ πολύ σωστά αυτά που λες.
Όμως σε όλα αυτά που έχουμε πει, δεν αναφέρουμε το πιο σημαντικό
ΤΟ ΠΩΣ
Βέβαια κάποιος θα σου πει ότι δε χρειάζεται ουσιαστικά τρόπο. Ίσως να μη χρειάζεται, αλλά για τον πολύ κόσμο χρειάζεται τουλάχιστον κατεύθυνση.
..........

Δεν έχω καλε μου φίλε ΠΩΣ ούτε Μέθοδο. Και τα δυο αυτα είναι μεσα στην πισσινα, δεν ξερω αν δίνουν αποτελέσματα η ιλλουσιον, 
όπως έγραψα η πισσινα δεν γινεται ωκεανός, είναι απο φύση της κινηση, ένα σημείο και εχει κατεύθυνση. 

Είπαμε με το φιλο νικομαχο πως ο νους (πισσινα) είναι ικανός για κάθε τι, ακόμα και να φέρει σιγή στο νου, μα η σιγή που εχει αιτία, δεν είναι σιγή. 

Η εμπνευση, (αν και είναι του νου, δεν του ανήκει, μιας και φέρει κάτι νέο) μου λει..

.....δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το νου για να βγεις, 

απο φύση του είναι απατηλος, θα κάνει ότι του περνά απο το χέρι, να σε κρατησει στην πισσινα, 
....
 Μα χωρίς σιωπή, δεν γινεται να πας σε βάθος.


Ξέρω πως υπάρχουν σχολές, γιογκα, meditation, και ένα σωρο μέθοδοι, που υποσχουνται λαγούς και πετραχιλια, 
μα τα αποτελέσματα είναι αμφιβολα, 
και η Μονή σιγουριά, είναι κατι φουσκωμενοι λογαριασμοί (των επιτήδειων.)

Αν πάλι ήταν σωστή η σπηλιά η η απομόνωση,
τοτε οι χριστιανοί και βουδιστες μοναχοί, 
θα ήσαν οι περισσοτεροι χριστοι και βουδες.

Έγραψα για την κατάσταση του νου που δεν γνωρίζει, 
Γιατί?

Γιατί αρμόζει και ειναι προσυτη παντού, (στους περισσωτερους απο μας)
γιατί αν το καταλάβεις, είσαι αμέσως εκτός πισσινας,
γιατί παρατηρώντας (μέσα απο τον Πλάτωνα το σωκρατη), 
είναι ο μόνος που γνωρίζω(που δεν πείγε σε έρημο) 
ήταν πάντα ήρεμος, 
ερευνουσε, εξεταζε,
δεν φοβόταν,
ήταν πάντα μέσα στον κοσμο.
η σοφία, ότι και να γινόταν, ήταν σταθερά μάζυ του.

Το ίδιο εκανα και κάνω απο τοτε. Όταν δεν χρειάζεται η πισσινα, δεν την χρεισημοποιω, και αυτο θα πει, δεν πρόσθετω. Βεβαια μια μερα κανοντας το καιρο, κατι εγινε.....μα απο τοτε,
Ακόμα και ένα φιλμ αν κοιτάξω, δεν το κοιτάζω σαν παρατηρητής, είναι κάτι που διαδραματίζεται (ζει μέσα) κάτι σαν ολικο ζησημο, σαν να είμαι και κάνω ότι κανει ο πρωταγωνιστής, 
και δεν είναι ταύτιση ούτε αντίδραση. (αυτα είναι του νου)

Η όραση και η ακοή φίλε Νικομαχε, είναι μαζυ με τη σκεψη, τα εργαλεία που έχεις.
Δεν προκαλούν τίποτα απο όσα γράφεις, φθάνει να φθάνουν μαζι. 

Η πισσινα εχει ένα κέντρο και την περιφέρεια. Βλέπει η ακούει, ξεχωριστά, ένα πράγμα κάθε φορα.

Όταν είσαι στον ωκεανο, φθάνουν αδιασπαστα όλα. 
Δεν κομματιαζεται η ενεργεια. 
Ακούς βλέπεις αισθάνεσαι, αισθάνεσαι το σώμα σου, είναι μια κίνηση. 
Είναι ξυπνιο όλο σου το είναι, 
έχεις επίγνωση σε κάθε τι, και όταν χρειασθεί το επι μέρους, χρησιμοποιείς την πισσινα.

Δεν συγκεντρωνεσαι η αυτοσυγκεντρονεσαι ποτε σου, 
γιατί είσαι προσεχτικος. 

Συγκεντρωνομαι θα πει διωχνω σκέψεις και εστιαζομαι σε κάτι, 

προσέχω θα πει έχω επίγνωση σε κάθε τι που συμβαίνει, και μου συμβαίνει.

Καλα μας φώταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 22:53:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε ΠΛΑΤΩΝΑ

Αν κρινω απο την ωρα,που εστειλες το μηνυμα σου,μαλλον θα ησουν κουρασμενος απο την δουλεια και δεν εδωσες αρκετη προσοχη στο γραπτο μου.Ισως μια προσεκτικοτερη αναγνωση,θα αντιλαμβανοσουν λιγο καλυτερα

------------------------------------------------------------------
Η οραση και η ακοη φιλε Νικομαχε ειναι μαζι με την σκεψη τα εργαλεια που εχεις.Δεν προκαλουν τιποτα απο οσα γραφεις,φθανει να φθανουν μαζι
------------------------------------------------------------------

Συγνωμη ΠΛΑΤΩΝΑ,αλλα σε αυτο το σημειο κατι διελαθε της προσοχης σου.
Επισημαινω οτι η οραση και η ακοη,προκαλουν αυτα οταν ΔΕΝ εχουμε ενεργοποιηση την πισινα.Η πισινα{νους} μου ΕΔΕΙΞΕ οτι δεν τα προκαλουν αν δουλεψουν και τα τρια μαζι,ταυτοχρονα.Ημουν σαφης.

Οπως και εσυ προειπες σε παλαιοτερο μηνυμα σου...σε εκεινη την κατασταση μπορω να μαθω.Ειναι λεπτο σημειο...,τα ακριβη σου λογια.

Καλη ξεκουραση φιλε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2011, 23:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μιλήσουμε, λίγο, για την αυτογνωσία ... :

Η καρδιά σας γνωρίζει σιωπηλά τα μυστικά της μέρας και της νύχτας .

Πρέπει να ντύσετε με λόγια αυτό που πάντα ήταν ντυμένο με τη σκέψη .

Πρέπει με τ’ ακροδάκτυλα να χαϊδέψετε τ’ ολόγυμνο κορμί των ονείρων σας .

Έτσι πρέπει να γίνει .

Η κρυμμένη πηγή της άνοιξης που φωλιάζει μες στην ψυχή σας , πρέπει ν’ αρχίσει να κυλά μουρμουρίζοντας προς τη θάλασσα .

Κι ο θησαυρός του ατέλειωτου βάθους πρέπει να βγει στο φως .

Όμως μην πέσετε στο σφάλμα να ζυγιάσετε τον άγνωστο θησαυρό σας .

Κι ούτε να ψάξετε μ’ ένα ραβδί στα βάθη της γνώσης .

Ο μέσα κόσμος είναι μια θάλασσα ανυπόταχτη κι αμέτρητη .

Μην πεις , “Βρήκα την αλήθεια”, είναι καλύτερα να πεις, “Bρήκα μιαν αλήθεια”.

Μην πεις, “Βρήκα το μονοπάτι της ψυχής” . Είναι καλύτερα να πεις, “Συνάντησα την ψυχή να περπατά στο μονοπάτι μου” .

Γιατί η ψυχή βαδίζει πάνω σε όλα τα μονοπάτια .

Δεν περπατά η ψυχή πάνω σε μια γραμμή , ούτε και μεγαλώνει σαν καλάμι .

Μοναχή της ξεδιπλώνεται , σαν ένας λωτός μ’ αμέτρητα πέταλα .

Χαλίλ Γκιμπράν (“ Ο Προφήτης ”) .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 00:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Eυρωπαίε...η αλήθεια είναι οτι δεν ξέρεις τι σου γίνεται και γι'αυτό και σε παραμυθιάζει το "Χριστιανικό-δογματικό μυαλό σου"....μόνο εσύ τα βλέπεις όλα αυτά που λές...και δι'αποκαλύψεως της φαντασίας σου...
Λοιπόν άσε την "Ταπολογία" και απάντησε σε αυτά που ακόμα αναμέω/ουμε να απαντήσεις ....

Εαρινέ εσύ οφείλεις να τοποθετηθείς σε αυτά που αναφέρω και κάνεις το παπί....ή ζαλισμένος όπως είσαι!....εγώ πάντως σε αγαπώ! και ας παιδεύω!

quote:
Εαρινός:
Μπορεί μια κοινωνία λοιπόν να πάει μπροστά και να βελτιωθεί..???
Μπορούμε να αφήνουμε τις Θρησκείες να αναλαμβάνουν την ζωή μας και να μας καθοδηγούν , εκχωρώντας κάθε δικό μας δικαίωμα αλλα και ευθύνη...καθιστώντας μας -τελικώς-απλώς παρατηρητές της ιδίας της ζωής μας..και μείς αυτούς "τοποτηρητές" της ζωής μας??? .......
Θα πω τούτο τελειώνοντας "αν οι καλοί άνθρωποι που είναι και αξιοπρεπείς άνθρωποι και οι οποίοι καθημερινά μοχθούν για την καλλιέργειά τους και την ανακάλυψη των δυνάμεων που κρύβονται εντός τους αλλα και το αδύναμο μέρος του εαυτού τους...και οι οποίοι δια βίου φροντίζουν να μη κάνουν κακό και να μην αδικούν τον/ους απέναντί τους , προσφέροντας το όμορφο εαυτό τους στους γύρω τους , δεν αρκεί για τον θεό -τους- αλλα απαιτεί και την λατρεία του...ΤΟΤΕ δεν είναι Θεός αλλα κάτι άλλο και που δεν θέλω αυτή την στιγμή να προσδιορίσω.."

Τι σε κόπτει εσένα για εμάς τους χριστιανούς? και ποιος σου είπε ότι μας χειραγωγεί η θρησκεία μας? ή ότι παιρνάμε άσχημα με αυτήν?
Η θρησκεία μας είναι αυτή που μας καθοδηγεί και όχι που μας χειραγωγεί. Είναι το μέσο για να φτάσουμε στον ουράνιο στόχο μας, στην τελειότητα και τι στιγμή που αυτό προϋποθέτει όχι αδικία, όχι ληστεία, φόνο και απάτη, αν μή τι άλλο αυτή ως πομπός κάνει τέλεια και σωστά τη δουλειά της, προσφέροντας ανεκτίμητη βοήθεια στην κοινωνία μας ως Σύμβουλος.

Από εκεί και πέρα επαφίεται στον δέκτη το αποτέλεσμα.
Άλλοι δεν πιάνουν τίποτα και είναι σαν κι εσένα.
Άλλοι πιάνουν τα μισά, άλλοι τα λίγα και άλλοι τα πολλά.

Αλλά δε φαίνεται να σε ενοχλεί το μήνυμα της από τη δεύτερη παράγραφο που έχω φέρει, αλλά η λατρεία του Θεού μας! Οπότε στόχος σου δεν είναι η σωστή συμπεριφορά ανθρώπου προς άνθρωπο που αυτή απαιτεί, αλλά ο Θεός της.
Αυτό που νοιάζει στη τελική όλους εσάς τους χριστιανομάχους, είναι η εξαφάνιση από τη γη του χριστιανισμού, του Χριστού με λίγα λόγια και αδιαφορείτε πλήρως για τη θεωρία της χριστιανικής διδασκαλίας.
Μιλάει για αγάπη, για δικαιοσύνη, ηθική κ.λ.π........το προσπερνάτε όμως και στέκεστε στην εξαφάνιση του ονόματος του Χριστού από προσώπου γης!.....λες και σας έχει καβαλήσει ο Διάολος στο σβέρκο!

Επειδή εσύ λοιπόν αδυνατείς να καταλάβεις τα χριστιανικά μηνύματα, θα πρέπει ντε και καλά να πάψουμε να είμαστε χριστιανοί για να νιώσεις εσύ καλύτερα?..... βε πάρε την παρεούλα σου βγες να πεις κανά ποτάκι και θα νιώσεις καλύτερα!
Αντ' αυτού ασχολείσαι με εμάς τους χριστιανούς και είσαι συνέχεια στην γκρίνια! σαν αυτούς τους παππούδες που τους φταίνε όλα! ακόμη και το αεράκι!

Hellas-Ο Μαύρος Καβαλάρης Νικόλαος Πλαστήρας

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

Edited by - europaios2 on 06/01/2011 00:20:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 02:03:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nikomaxos
Αν κρινω απο την ωρα,που εστειλες το μηνυμα σου,μαλλον θα ησουν κουρασμενος απο την δουλεια.....
..........

Χρόνια πολλα! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 04:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Γεια σας φίλοι μου...
Χρόνια Πολλά και Καλά Φώτα σε όλους.

Όλα αυτά που γράφετε είναι ωραία και βαθυστόχαστα.

Προβληματίζομαι πολύ και γώ πως να εκφραστώ, τι λέξεις μπορώ να χρησιμοποιήσω.
Και οσο βαθαίνει ο προβληματισμος τόσο πιο πολύ μεγαλώνει το δίλημμα του να εκφράσω ή να μην εκφράσω έννοιες.
Διότι δεν θα περιέχουν το νόημα που θα επιχειρηθεί να τους προσδοθεί.

Θα προσπαθήσω και δεν θα προσπαθήσω.

Αρχίζω.
Μια φράση που ο Λόγος της ασκεί μια ισχυρή δόνηση στο είναι μου και την συνάντησα ή μάλλον βρέθηκε στο δρόμο μου πριν απο δέκα χρόνια, είναι το "πέρα απο τις λέξεις", "πέρα απο τις γνώσεις", "πέρα απο το νού".

Ισως τωρα που το σκεφτομαι, αυτο να σημαινουν και οι λεξεις:
μετανοω --> μετα-νοω, μετανιωνω --> μετα-νιωνω, δηλαδη πέρα ή μετά τη νόηση και μετά το νοιώθω.
Αν κάνω λάθος ετυμολογίας ας με διορθώσει κάποιος με περισσότερες φιλολογικές γνώσεις ή φιλόλογος.

Οταν λέω Λόγος της, εννοώ αυτό που είναι πέρα απο το "πέρα απο τις λέξεις, τις γνώσεις, το νού".
Εννοώ αυτό που δεν εννοείται.
Το "εννοείται" της φράσης είναι σε ένα υπομέρος της αντιληπτό, το "δεν εννοείται" της είναι μη αντιληπτό στο άπαν της.

Η φράση προσπαθεί και δεν προσπαθεί να περιγράψει μια κατάσταση, την κατάσταση του Λόγου, του άλογου Λόγου.
Αυτή η φράση αποτελεί και δεν αποτελεί ένα εργαλείο.
Ας θυμόμαστε "πέρα απο τις λέξεις, τις γνώσεις, το νού".

Ετσι φθάνουμε στο ερώτημα αν υπάρχει μέθοδος.
Η μέθοδος πάει πέρα απο τη μέθοδο στο μη-μέθοδος.

Η προσπάθεια πάει πέρα απο την προσπάθεια στο μη-προσπάθεια.
Οι λέξεις πάνε πέρα απο τις λέξεις στο μη-λέξεις.
Η γνώση πάει πέρα απο τη γνώση στο μη-γνώση.
Ο νούς πάει πέρα απο το νού στο μη-νού.

Ας το δούμε ολοκληρωμένο τώρα:
Η μέθοδος, που πάει πέρα απο τη μέθοδο στο μη-μέθοδος, "προσπαθεί" να πάει την προσπάθεια πέρα απο την προσπάθεια στο μη-προσπάθεια, ώστε ο νούς να πάει πέρα απο το νού στο μη-νού.
Αυτή είναι η ζητούμενη μέθοδος.
Αυτή είναι η μέθοδος της ζητούμενης κατάστασης.

Ας θυμόμαστε ότι η προσπάθεια ως προσπάθεια που γνωρίζουμε με την κλασσική έννοια είναι το πρώτο και τελευταίο εμπόδιο στο ζητούμενο.
Με το που προσπαθείς αναλαμβάνει έλεγχο ο νούς.
Αρα πως να φθάσεις στο πέρα απο το νού αφού αναλαμβάνει έλεγχο ο νούς; (Το ερώτημα είναι ρητορικό)
Χρειάζεται ο νούς να είναι ακίνητος.

Σ' αυτή τη μέθοδο που πάει πέρα απο τη μέθοδο στο μη-μέθοδος της ζητούμενης κατάστασης του πέρα απο το νού, έχουμε δώσει διάφορα ονόματα όπως διαλογισμός, προσευχή.

Η προσευχή δεν είναι το διάβασμα της προσευχής απο το προσευχητάρι. (καλό είναι και αυτό)
Η προσευχή είναι αυτό που θα σε πάει (? - ρητορικό - αυτό περιμένεις να ακούσεις), όχι δεν θα σε πάει, θα σε ανοίξει, θα ανοίξει το είναι σου ώστε να έρθει μέσα σου, να σε κατακλύσει, να σε απορροφήσει η κατάσταση του Λόγου, του άλογου Λόγου.
Αρκεί να την αφήσεις να το κάνει.

Αυτά αφήνει να εννοηθούν και προσπαθεί να πεί το ποιηματάκι-τραγουδάκι που έγραψα στην προηγούμενη σελίδα.
Αυτά προσπαθεί να περιλάβει μέσα του.

Ας προσγειωθούμε για να απογειωθούμε πάλι.

Εδώ έρχεται η μαγεία του κβαντικού πεδίου.

Μπορεί η προσευχή-διαλογισμός που είναι η λέξη για τη μέθοδο που πάει πέρα απο τη μέθοδο στο μη-μέθοδο να επιτευχθεί με την είσοδο μας στο κβαντικό πεδίο ή καλύτερα να ανοιχθούμε ώστε να αφήσουμε το κβαντικό πεδίο να εισέλθει σε μας, να το αφήσουμε να μας επηρεάσει, να κατακλύσει το είναι μας;

(Ας θυμηθούμε μια εικόνα στο Άγιο Όρος: Ο Χριστός είναι έξω απο την πόρτα και περιμένει εμάς να ανοίξουμε για να έρθει μέσα, τον κάθε άνθρωπο)

Οταν μπαίνουμε στο κβαντικό πεδίο μπαίνουμε στο κόσμο των άπειρων πιθανοτήτων και δυνατοτήτων, μπαίνουμε στον κόσμο του άγνωστου δυναμικού των πάντων άπαντων, στο κόσμο του Άπειρου.

Αυτό το χουμε ανακαλύψει σήμερα οι επιστήμονες με την κβαντική φυσική, την νευροφυσιολογία, τη βιοχημεία του σώματος.
Δεν είναι τυχαίο το πως είναι φτιαγμένος ο εμπρόσθιος λοβός του εγκεφάλου του ανθρώπου, ούτε και η αναλογία του μεγέθους του σε σχέση με το συνολικό μέγεθος του εγκεφάλου.
Και τα μυριάδες νευροπεπτίδια που εκτοξεύονται διαρκώς προς κάθε σπιθαμή του σώματος με κάθε σκέψη και συναίσθημα.

Γι' αυτό επιμένω στη κβαντική φυσική σε πολλά απο τα σχόλια μου.
Μάλιστα σε ένα απ' αυτά άλλου θέματος, έχω αναπτύξει ένα βαθύτερο προβληματισμό του τρόπου λειτουργίας της συνειδητότητας μας (συνειδητό-υποσυνείδητο-ασυνείδητο-υπερσυνειδητό όλων μαζί) ανάλογης του μοντέλου του κβαντικού κόσμου.

(Προέρχομαι βέβαια απο θετικές επιστήμες και ίσως γι' αυτό έχω μεγαλύτερη οικειότητα με τις έννοιες και την αντίληψη τους εις βάθος λόγω περισσότερης εξάσκησης.
Αλλά δεν είμαι ούτε καλύτερος, ούτε χειρότερος απο κανέναν άλλον.
Καθένας απο εμάς είναι το ίδιο μοναδικός, ξεχωριστός και σπουδαίος.)

Ας δώσουμε προσοχή, ας είμαστε παρόντες, ας είναι το είναι μας στο τώρα όταν έχουμε στιγμές έμπνευσης μέσα απο ενεργή σκέψη, γιατί τα πάντα έχουν μια δόνηση μέσα τους, κουβαλάνε "φορτίο",μεταφέρουν μηνύματα.

Ας δώσουμε προσοχή και στο μη-λεκτικό κομμάτι των λέξεων.
Ας δώσουμε προσοχή και στις παύσεις που έχει ανάμεσα στους ήχους της μια μελωδία.
Ας δώσουμε προσοχή και στον ήχο της σιωπής, της σιγής.

Όλα αυτά έρχονται απο αυτόν τον κβαντικό κόσμο, γι' αυτό συγκλονιζόμαστε, γιατί "φορτίζουν" κάθε "κύτταρο" στο σώμα μας.

Γι' αυτό νοιώθουμε μεγαλύτερη ζωντάνια μέσα απο τέτοιες στιγμές.
Κάθε κόκκος του είναι μας δονείται.
Απο τι δονείται?
Κάθε κόκκος του είναι μας δονείται απο το δυναμικό του Άγνωστου, το δυναμικό της αβεβαιότητας των άπειρων πιθανοτήτων και δυνατοτήτων, το δυναμικό του άγνωστου κόσμου του Απείρου.

Ας μας φωτίζει ο Κύριος συνεχώς και αδιαλείπτως...

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 06/01/2011 04:14:55

Edited by - trelantonis on 06/01/2011 04:21:42

Edited by - trelantonis on 06/01/2011 04:56:42

Edited by - trelantonis on 06/01/2011 05:01:29

Edited by - trelantonis on 06/01/2011 05:16:24

Edited by - trelantonis on 06/01/2011 05:46:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 09:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα,

Ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.

Εχετε κάνει ποτε σας κοπανα απο το σχολείο?

Λοιπόν, οι ποιο δισκεδαστικες ήταν εκείνες οι ομαδικές στις πρώτες τάξεις γυμνασίου, που κατέληγαν μετα σε άλλη κοπανα, κοπανα διλαδη στην κοπανα!

Είχα ένα φίλο τοτε, άλλο μπουμπούκι, που όταν την κάναμε για ζαπειο μεριά, αποφασίσαμε να κάνουμε κάτι διαφορετικο απο το νορμαλ. 
Τι είναι εκείνο το κτήριο?
Που θες να ξέρω.
Πάμε να δούμε.
Πάμε.
Μα εχει και σημαία!
Ε και?
Έτσι, πολλές φορές βρισκόμαστε σε καταστάσεις που έπρεπε να δικαιολογησουμε (σαν πιτσιρικάδες) την παρουσία μας.

Μέχρι σε νεκροτομειο μπήκαμε. Για μας ήταν πάντα το αγνωστο, προς εξερεύνηση.

Η πλέον διασκεδαστική, ήταν μια εκδρομή στον Παρνασσό 6 μέρες μαζι με άλλους 5. Ητανε τέτοιες μερες, είχαμε τα κλειδιά (η δεν ειχαμε) ενός καταφυγειου (χμο) και η συμφωνία ήταν η εξεις. Ήταν επιτρεπτό οποιδηποτε αστείο,( καζουρα,) στον άλλο.
 Είτε προσωπικο είτε οι άλλοι σε έναν, προπαντως αν κοιμωταν. Καποιος  βρεθηκε στα χιονιά,  άλλος, αν φοβόταν, θα πηγαίναμε νυχτερινή εξερεύνηση, μακρυά απο το καταφύγιο, και κάποια στιγμη, θα χανομασταν οι υπόλοιποι. Τον περιμέναμε φυσικά σε στέκια, αλλα πρέπει να βλέπατε την ένταση που είχε για όλους η ζωη. 

Κάπως έτσι είναι η ζωη Έξω απο την πισσινα. Είναι άγνωστα τα πάντα, συνεχώς μαθαίνεις, είσαι ενεργός, χωρίς αιτία.

Τι δουλεια εχει αυτο με το θέμα μας. 

Εχει, αν σκεφθειται πως η επανάληψη, καταντά ευκολα ρουτίνα και συνήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1713867
Maintained by Digital Alchemy