ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περί χρησιμότητας των Θρησκειών ...ο "λόγος"...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 20:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εαρινός:
Ευρωπαίε , ασχολήσου καλύτερα με τις δουλειές σου , διότι κατα τ'αλλα η φαντασία σου καλπάζει..σαν του Γιαχωβά που προσκυνάς..
Ρε σύ , τι να του πείς εσύ ειδικά του Μακεδόνα..???
Επειδή σου φέρνει αποδείξεις συνέχεια για τις "ήξεις-αφίξεις" που λές και λένε -τα κατα την αίσθησή σου Ιερά Βιβλία...απο κεί εξάλλου τα έχεις κοπιάρει- και σου έχει αποδείξει φέρνοντας πρωτότυπες αναφορές της Παλαιάς διαθήκης περί του τι ήταν ο Κύριος Γιαχβέ..???
Σε έχει κάνει τελιατίνια και συνεχίζεις να μιλάς για τον Μακεδόνα..???
Α!!! ΡΕ Ευρωπαίε.

Βρε άστον άνθρωπο ήσυχο!....να φυσάει και το γιαούρτι!

Δεν ξέρω....αλλά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!

ΘΑ ΕΡΘΕΙΣ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑΠΗ ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

///_//***
troll


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2011, 21:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ///_//***  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
_____________________________________________________________
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟ - 06/01/2011
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2011, 01:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νικόμαχε,

Μπορεί να φάνηκε ως ταύτιση-σύγκριση επειδή το χρησιμοποίησα ως πιο οικείο παράδειγμα για τους υπόλοιπους που θα το διάβαζαν, αλλά μέσα μου δεν λειτουργεί καθόλου κατ' αυτόν τον τρόπο.
Η πολυπλοκότητα στο νού μου έχοντας μελετήσει αναρίθμητες μέρες και νύχτες ένα σωρό διαφορετικές πηγές έχει φτάσει πλέον σε τάξεις μεγέθους χαοτικές. Έχω φάει παλαιότερα όπως είχες πεί και σύ αναρίθμητες ώρες ασχολούμενος μ'αυτά παραμελώντας βόλτες με φίλους, εξόδους με κοπέλες, ποδόσφαιρα, κτλ κτλ. Υπήρχαν περίοδοι που με απορροφούσαν όλες αυτές οι γνώσεις και γώ τις μελετούσα, άφηνα τον εαυτό μου στο χάος των σκέψεων, του να καταλάβω ότι μπορούσα σε μεγαλύτερος βάθος. Και μεγάλες περίοδοι που τα παρατούσα τελείως και δεν ασχολιόμουν καθόλου, πλήρη παύση.
Δεν με αγγίζει πλέον καμία ταύτιση, γιατί είμαι πέρα απο τις ταυτίσεις με τις θρησκείες. Λειτουργώ ως παρατηρητής που μ' αρέσει όπως η μέλισσα να συγκεντρώνω την γύρη απο πολλά άνθη διαφορετικών λουλουδιών και να κάνω το συγκερασμό μέσα στο μυαλό μου, να τα περνάω απο πολλαπλά φίλτρα και να κρατάω αυτά που μου φαίνονται γνήσια, αυθεντικά, αληθινά. Αυτά που ο λόγος τους εκπέμπει καθαρότητα, αλήθεια και είναι κρυστάλλινος. Οι πραγματικά σοφοί και κυρίως οι φωτισμένοι δάσκαλοι μιλάνε απλά. Νοιώθεις τη δόνηση του λόγου τους. Σε αγγίζει αμέσως.

Το παράδειγμα σου είναι πολύ εύστοχο και πραγματικά μας επαναφέρει σε πλαίσια επιστημονικής αυστηρότητας που αποδεικνύουν και το ζητούμενο του πανταχού παρών. Εγώ δεν ήθελα να σταθώ στα πλαίσια αυτά, γιατί μου κινεί το ενδιαφέρον κάποια πιθανή ενδεχόμενη αναλογία με το σώμα, τον εγκέφαλο, το νού, τη συνείδηση όπως αναφέρεις και σύ. Άλλωστε γνωρίζεις και συ πολύ καλά, ότι έχουμε βαρύ πρόγραμμα στην καθημερινότητα με διάφορα είδη υποχρεώσεων και γράφω σχόλια σε πολύ λίγα επιλεγμένα θέματα,όταν μπορώ και όσα εγώ μπορώ να γράψω εδώ μέσα απο πλευράς όγκου-χρόνου, που είναι υποσύνολο αυτών που θα θελα να γράψω. Αυτή την περίοδο είπα να ξαναπιάσω αυτά τα θέματα μπας και βγάλω περαιτέρω άκρη, γιατί βοηθούσαν και οι γιορτές απο πλευράς χρόνου.

Αυτό το χάος που έχει δημιουργηθεί στο νού μου, γνωρίζω ότι είναι και το πρόβλημα μου. Η πισίνα έχει φτάσει τα 100μέτρα.
Μη ζητάς συγνώμη καλέ μου φίλε. Εγώ σ' ευχαριστώ για τα σχόλια. Με βοηθάς πολύ με τον δικό σου τρόπο. Δεν διακρίνεις λάθος. Πολλά απο αυτά που λέω τα λέω κυρίως για να γυρίσουν σε μένα μέσα απο τον εδώ καθρέφτη, στο δικό μου νού. Ξέρω ακούγεται εγωιστικό. Θέλω να ψάξω και το ενδεχόμενο να μπλοκάρω το νού με υπερφόρτωση για να μείνει πλήρως ακίνητος. Θα γελάσεις το ξέρω. Αλλα υπάρχουν φωτισμένοι δάσκαλοι που το αναφέρουν και αυτό και μάλιστα με αναλύσεις εις βάθος. Και αναφέρομαι σε πραγματικά φωτισμένους δασκάλους που έχουν φτάσει στο ύψιστο σημείο της φώτισης. Σταδιακά ανεβάζω ταχύτητα, ανεβάζω το volume, με σκοπό όχι ακόμα αλλά σε λίγο καιρό να επιταχύνω ξαφνικά απότομα και να δώ αν μπορεί να γίνει αυτό που λέει και ο Πλάτωνας το τίναγμα της πισίνας ή όπως λένε οι δάσκαλοι το να βρεθείς στην απέναντι όχθη του μη-νου. Λες να υπάρχει ανάλογο του φαινομένου της σήραγγας με πέρασμα απο φράγμα δυναμικού για τη συνείδηση και το νού; Λες να είναι το αντίστοιχο μ' αυτό που λένε οι δάσκαλοι για το πέρασμα της συνείδησης στην απέναντι όχθη του μη-νού; Ή όπως λες είναι προτιμότερο να φρενάρω λίγο;

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2011, 01:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πλάτωνα,

Σ' ευχαριστώ. Έχεις πιάσει κατά πολύ το πνεύμα της εσωτερικής μου σύγκρουσης.
----------------------------------------------------------------
Πλατωνας
Δεν το εκανα εσκεμενα. Αυτα όλα μέσα μου ήταν εμπειρία, εντυπώσεις που είχα σχηματίσει. Στο άδειασμα του νου, είναι μια παθητική κατάσταση, το περιεχομενο έρχεται σαν σκέψεις η εικόνες στη σεινηδειση, η οποία γνωρίζει πλέον πως το περιγραφομενο δεν είναι το πραγματικο, μα μια εντύπωση. όταν αδειαζεις, αισθάνεσαι σαν να σε διαπερνά κάτι σαν ηλεκτρισμός. Είσαι ζεστός, και αισθάνεσαι σαν να ξεψυχας. (μην σε φοβίζει η περιγραφή)
----------------------------------------------------------------
Απο κάποιες επανειλημμένες προσπάθειες κατά διαστήματα το χω νοιώσει, περνάνε διάφορες πεντακάθαρες εικόνες (μου κανε εντύπωση αυτό) αλλά εκεί που όπως λες παθητικά συνέβαινε μόνο του μετά απο λίγο έχανα το συντονισμό. Αναλάμβανε μάλλον πάλι ο νούς. Ενοιωθα αυτό το συναίσθημα του σαν να ξεψυχάς και μετά αισθανόμουν ότι το σώμα και πνεύμα, όλος δηλαδή ήταν ελαφρύτερο. Κάτι με σταματούσε όμως σχετικά γρήγορα όλες τις φορές.
Ισως άσχετο, αλλά την πρώτη πρώτη φορά είχε έρθει μια εικόνα του σύμπαντος που για κάποιο λόγο ξαφνικά απότομα έπαψα να ειμαι ηρεμος, γιατί έγινε μια ολική διεύρυνση της εικόνας και ένοιωσα ότι δεν υπήρχαν καθόλου όρια, ότι ήταν αχανής, ότι ήταν το ίδιο το σύμπαν και ήμουν μέσα του. Δεν κράτησε κι αυτό πολύ. Εκεί να σου πώ ένοιωσα αρκετά άβολα, μάλλον φοβισμένα απο την αίσθηση του χωρίς όρια. Αυτό ίσως ήταν προβολή. Παρεπιμπτόντως είχα άλλες εμπειρίες κανονικής προβολής.
------------------------------------------------------------------
Πλατωνας
χάνεται ο συναισθηματικός φωρτισμος. Π.χ αν λέγανε κάτι για το Χριστό, τον σωκρατη, τη μάνα η τον πατέρα, αν είσαι ταυτισμενος, που θα πει έχεις σχηματίσει σκέψεις και εικόνες για αυτούς, αυτο το μέρος που αντιδρά μέσα γινεται κάτι σαν σκόνη. Το λεκτικο μέρος, η ουσία των λόγων, δεν είναι πρόβλημα στον εαυτο. Είναι σαν να γνωρίζεις να οδηγας.
-----------------------------------------------------------------
Αυτό περίμενα να μου πείς. Κόβονται οι συναισθηματικες συνδέσεις, εννοώ προσκολλήσεις. Δε σε αγγίζει τίποτα. Δεν αντιδράς αυτόματα. Χάνονται οι αυτοματισμοί. Αυτό κατά μεγάλα χρονικά διαστήματα το χω νοιώσει σε διάρκεια, όταν έχω καταφέρει να απεμπλακώ απο ανάλογες συναισθηματικές συνδέσεις. Αλλά απο δικές μου επιλογές λόγω υποχρεώσεων με τράβηξαν πάλι πίσω και έχω ξαναμπεί σε συναισθηματικές συνδέσεις δημιουργώντας κατά καιρούς διάφορους συναισθηματικούς αυτοματισμούς.
-------------------------------------------------------------------
Πλάτωνας
Δεν εχει και τόση σημασία που είναι. Δεν σε ενδιαφέρει, γιατί είσαι φως του εαυτού σου. Μπορει να τα χρησιμοποιήσει, όπως και να μην τα χρησιμοποιήσει.
-------------------------------------------------------------------
Ακριβώς και αυτό περίμενα να μου πείς. Το νοιώθω αυτό συνέχεια.
-------------------------------------------------------------------
Πλάτωνας
Είναι κάτι που δεν έχω ξεκαθαρίσει φίλε μου.
Εφθασα εκει γιατί ζουσα σε σύγκρουση. Καταλάβαινα πως λέγανε (χριστος βουδας σωκρατης ηρακλειτος κλπ) ήταν ένα πράγμα, και αυτο που ζουσα εγω ένα άλλο.
-------------------------------------------------------------------
Και γω μπήκα σ' αυτήν την εσωτερική αναζήτηση λόγω συγκρούσεων φιλοσοφικών αλλά και εννοιων (σωστου-λαθους, καλου-κακου)
-------------------------------------------------------------------
Πλάτωνας
Όταν λοιπόν ευθασα να δω ότι όσα έλεγαν ήσαν αληθινά, βρεθηκα με το γεγονός να γυρίσω στον κοσμο και στην πισίνα. Εκει έγραψα πως πείρα μια στροφή παραπάνω, γιατί η θα επερνα τα βουνά, η θα καταλάβαινα τι έκανε ο Σωκράτης, ο οποίος δεν πείρε ποτε τα βουνά. Βλέπεις είχα διαβάσει όλο το έργο, και ήταν ορισμένα σημεία (πιστεύω πως για αυτο με ρωτάς) και στα γράφω.
-------------------------------------------------------------------
Ακριβώς γι' αυτό. Έχουν γίνει πολλές ζυμώσεις μέσα μου. Απο ένα σημείο και μετά ένοιωθα την αλήθεια που είχε ο λόγος τους. Δεν σου κρύβω ότι κάποιες φορές είχα έρθει σε τέτοια εσωτερική σύγκρουση γιατί ένοιωθα,"έβλεπα" αυτήν την μεταμόρφωση που συνέβαινε στον τρόπο σκέψης, λειτουργίας του νού και κυρίως στη συνείδηση μου και ένοιωθα έξω απο τα νερά μου σε σχέση με το περιβάλλον μου, όπου έφτανα στο σημείο να σκέφτομαι να πετάξω όλα τα φιλοσοφικά βιβλία μου και να πάψω να ασχολούμαι. Και αντε πάλι έκανα πισωγυρίσματα.
-------------------------------------------------------------------
Πλάτωνας
Ο Σωκράτης πήγαινε σε βάθος έλεγε, και ο δαιμωνας του, η συνείδηση του, δεν του επέτρεπε να κάνει τίποτα κακο.

Ξέρεις τι θα πει αυτο?

Δεν ΠΡΌΣΘΕΤΩ στην πισίνα τίποτα μη σωστό. Το καλο και το κακο είναι φορές που αλλάζουν τις μάσκες τους, μα το μη σωστο, η συνείδηση το γνωρίζει! Το καλο και το σωστο μπορούν να γίνουν αντίδραση και μνήμη, που δεν έχουν καμία αξεια, μα το μη σωστο, λόγο του ότι ζεις στιγμη προς στιγμη, η συνηδειση το εξετάζει συνεχώς. Διλαδη τρελαντωνη, π.χ την τεμπελιά (Αραγμα) πόσες φορές δεν σκεφτόμαστε πως δεν είναι καλο? με πιανεις?
-------------------------------------------------------------------
Ακριβώς αυτός ο δαίμονας της εξαπάτησης. Το χω ακούσει και απο άλλους αυτό, αλλά δεν είχα ακούσει απο κανέναν μέχρι σήμερα την απάντηση σ'αυτό. Όχι απλώς απάντηση αλλά και η καλύτερη ανάλυση για να το κατανοήσει κανείς!!! Σε πιάνω σε ότι συχνότητα θές!!!
Μπράβο Σωκράτη!!! Μπράβο Πλάτωνα!!!
--------------------------------------------------------------------
Πλάτωνας
Τώρα αν διαλεξες να ζήσεις στον κοσμο και κανείς μια τέτοια ζωη, δεν προσθετεις αχρείαστα πράγματα η πισίνα κάποια στιγμη τιναζεται.
Και μη φοβηθεις. Κανείς ότι θέλεις.... Έχεις αγάπη, έχεις ενέργεια για όλους και για όλα.
--------------------------------------------------------------------
Με τα πισωγυρίσματα που έχω κάνει κατά καιρούς με βλέπω για τίναγμα κάποια στιγμή. Γιατί όταν νοιώσεις ότι έστω και ένα ψήγμα αλήθειας υπάρχει δεν μπορείς να την διαγράψεις αυτή τη γνώση, δε γίνεται, σε έχει ήδη μεταμορφώσει έστω και ελάχιστα.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2011, 13:29:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νικόμαχε, Πλάτωνα,

Επειδή χθές το βράδυ όταν έγραψα τα σχόλια νύσταζα κιόλας, θέλω να διορθώσω κάτι που το διατύπωσα λάθος. Οι δάσκαλοι δεν λένε ότι μπορείς να "μπλοκάρεις" το νού, έτσι όπως το γράψα, το βλέπω τώρα καθαρά και με καθαρό μυαλό είναι λάθος (η νύστα τι κάνει!). Οι δάσκαλοι λένε ότι κάποια στιγμή όταν υπερφορτώνεις το νού, ανεβάζεις το volume και μάλιστα όταν αυτό γίνει με μεγάλη ένταση (επιτάχυνση) μπορεί ο νούς να βιώσει μια κατάσταση κορύφωσης (ένα peak) και εκεί να σταματήσει για λίγο κάθε σκέψη και να υπάρχει σιγή. Αλλά αυτό κατά μια έννοια όσο μπορώ να το περιγράψω μεταφέροντας την δική μου αίσθηση στο γραπτό λόγο, δεν γίνεται προκαλώντας το επίτηδες αλλά αφήνοντας το να συμβεί. Αφήνεις τις σκέψεις να εξελιχθούν και να περάσουν με όσο μικρή ή μεγαλύτερη ταχύτητα και αν γίνεται. Αυτή τη στιγμή της σιγής μετά την κορύφωση διακρίνεις και είναι ο μίτος της αριάδνης.

Σήμερα το πρωί που ξύπνησα με καθαρό μυαλό,συνειδητοποίησα κάτι, ότι το θέμα δεν είναι να σταματήσει ο νούς, γιατί ο νούς είναι κατασκεύασμα του είναι μας με επιρροές απο το ατομικό μας είναι και το συλλογικό είναι. Αυτό που λέει και ο Πλάτωνας πισίνα, αυτό είναι δικό μας κατασκεύασμα. Συνειδητοποίησα λοιπόν, ότι το θέμα δεν είναι να σταματήσουν οι σκέψεις ή αυτό που λέμε να σταματήσει ο νούς να σκέφτεται. Δεν υπάρχει νόημα στη λέξη "να σταματήσει", δεν σταματάει κάτι, δεν υπάρχει κάτι για να σταματήσει, αλλά και ούτε μπορεί να σταματήσει. Οι στιγμές σιγής και σκέψης είναι μαζί μια μουσική συμφωνία, δεν υπάρχουν ξέχωρα και αυτό είναι η αρμονία της όλης κατάστασης. Αυτό που έχει νόημα είναι η κατάσταση του ότι δεν υπάρχει άλλο το σκέπτεσθαι, του ότι δεν συμβαίνει άλλο το σκέπτεσθαι και αυτό είναι η κατάσταση του μη-νού ή αλλιώς αυτό που λέμε μη-νούς.

Σας ευχαριστώ και τους δύο σας γιατί με την παρουσία και τη συμμετοχή σας και το καθρέφτισμα του δικού μου σκέπτεσθαι μέσα στο φόρουμ με βοηθήσατε αφάνταστα να το ξεκαθαρίσω μια και καλή αυτό το θέμα.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 07/01/2011 13:34:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2011, 13:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τρελαντωνη

Απο χθες εχω διαβασει το μηνυμα σου και πιστεψε με λογω της προσωπικης κατευθυνσης που ειχε περιμενα και ενα αναλογο προς τον Πλατωνα,οπερ και εγενετο.

Φιλε εισαι σε κομβικο σημειο.Χρειαζεται απειρη προσοχη εδω.
Δυο δρομοι υπαρχουν για σενα.Αποκλειστικα δυο.
Ο ενας ειναι αυτος που πηρε ο Λιαντινης.
Ο αλλος ειναι ο ιδιος,αλλα με επιστροφη.

Δεν ειμαι ψυχιατρος,ψυχολογος,η αλλου τυπου ψυχο-ειδικος.
Απο προσωπικη πειρα θα μιλησω και με κανενα τροπο δεν σου κανω τον ξερολα.

Αυτα που θα σου γραψω παρακατω,ισως ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που
εχεις ακουσει ποτε.Ισως οχι.
Εσυ θα κρινεις και θα αποφασισεις.Μονο, αν δεν καταλαβεις με την πρωτη
ξαναδιαβαστα και νοιωσε το νοημα των λεξεων.

Σου προτεινω,να χρησιμοποιησης,την εντροπια του χαους του νου σου,με
τετοιο τροπο,ωστε να αναγκασεις την ενεργεια της σκεψης σου,να γινει
δημιουργικη.Να κατασκευασει ενα μικρο συμπαν,στο οποιο να μπεις και να κατσεις.Στο δικο σου συμπαν.Ιδιοκτησια του νου σου και μονον.
Εκει μεσα,θα χρησιμοποιησεις,ολη την γνωση που εχεις αποκτησει,εως τωρα,απο διδασκαλους εως προσωπικες εμπειριες και θα βγαλεις την δικη
σου αποψη,η οποια θα παραμεινη σταθερη και ακλονητη και βασει αυτης
θα πορευεσαι,στην επιστροφη στον κοσμο που ζουμε.

Θα αποκτησεις δικη σου σταθερη θεωρηση για ολους και για ολα.Σωστη η λαθος δεν σε ενδιαφερει.
Το μονο που εχει σημασια,ειναι να ειναι σταθερη.Μια και μοναδικη και οχι να αλλαζει αναλογα με τις φλασιες που τρωει.
Ειμαι σιγουρος οτι με αντιλαμβανεσαι.

Επειδη υπαρχει η καθημερινοτητα με τις υποχρεωσεις της,οπως προανεφερα σε αλλο ποστ,θα πρεπει να βρεις την φορμουλα να κανεις
συζευξη της σταθεροτητας του νου,με αυτην.

Θα αφησεις ενα μικρο πορτακι και ενα μικρο κομματι της ram του νου σου για να μπορει να επεξεργαζεται,οτιδηποτε νεο μπαινει.Ειτε με μελετη,ειτε με εμπειριες.Παντα σε σχεση με το σταθερο θεωρημα που εχεις ηδη αναπτυξει.

Αυτα τα ολιγα,φιλε και ας ειναι μαλακιες.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2011, 14:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νικόμαχε, Πλάτωνα...σωπαίνω...απλά σωπαίνω...μπροστά στο Μεγαλείο
παιδια,τωρα δεν μπορω να πω τιποτα, με νοιωθετε. ειναι η αισθηση και μονο. τωρα αρχιζουν ολα
Αυτο που έγραψες ειναι Η ΑΡΧΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ετσι το νοιωθω απο την πρωτη στιγμη που το διαβασα

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2011, 18:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ:Άλλο ένα όπιο του λαού με σκοπό τον ευνουχισμό της ατομικότητας του ανθρώπου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2011, 21:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο Σωκράτης πήγαινε σε βάθος έλεγε, και ο δαιμωνας του, η συνείδηση του, δεν του επέτρεπε να κάνει τίποτα κακο.

Ξέρεις τι θα πει αυτο?

Δεν ΠΡΌΣΘΕΤΩ στην πισίνα τίποτα μη σωστό. Το καλο και το κακο είναι φορές που αλλάζουν τις μάσκες τους, μα το μη σωστο, η συνείδηση το γνωρίζει! Το καλο και το σωστο μπορούν να γίνουν αντίδραση και μνήμη, που δεν έχουν καμία αξεια, μα το μη σωστο, λόγο του ότι ζεις στιγμη προς στιγμη, η συνηδειση το εξετάζει συνεχώς. Διλαδη τρελαντωνη, π.χ την τεμπελιά (Αραγμα) πόσες φορές δεν σκεφτόμαστε πως δεν είναι καλο? με πιανεις?
-------------------------------------------------------------------
Ακριβώς αυτός ο δαίμονας της εξαπάτησης. Το χω ακούσει και απο άλλους αυτό, αλλά δεν είχα ακούσει απο κανέναν μέχρι σήμερα την απάντηση σ'αυτό. Όχι απλώς απάντηση αλλά και η καλύτερη ανάλυση για να το κατανοήσει κανείς!!! Σε πιάνω σε ότι συχνότητα θές!!!
Μπράβο Σωκράτη!!! Μπράβο Πλάτωνα!!! 
-----------------------------------------------------------------


Αν πραγματι το επιασες φίλε τρελαντωνη, τοτε κανε και ένα πριντ και βάλτο κάπου να το βλέπεις, γιατί σαν άνθρωποι κε τις ενασχολήσεις μας, ξεχνάμε εύκολα. 

Όταν το ΜΗ ΣΩΣΤΟ και το 
ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΩ σταθεροποιηθουν, 
θα έχεις πάρει απο κάθε άποψη, 
2 πτυχία ζωής!

Λίγα ακόμα Φιλοι, μετα κάντε όπως νομίζεται καλύτερα. 

Όσο βρίσκεστε στην πισίνα, 
μα και σε οποία πισίνα έχεται στο μυαλο σας να φτιάξετε, 
(προσωπική η απο σοφία άλλων)
 σκέψεις θα φτάνουν. 

Όταν σας έγραψα τιναχθηκε, το εννοώ! 

Χωρίς να το επιδιώκω, περπατουσα Έξω απο ένα θέατρο, όταν κάτι σαν πυρηνική βόμβα (αυτη ήταν η τελευταία εικόνα που θυμάμαι) έσκασε μέσα στο μυαλο. Όταν συνηλθα, άκουσα ορισμένους ανθρώπους να συζητάνε να καλέσουν πρώτες βοήθειες. 

Τους κοίταγα σαστησμενος μα τα είχα όχι 400 που λένε, μα 4000! 

Κοίταγα τα πάντα γύρω μου, όπως όταν είχα βγει απο το δωμάτιο, αν και υπήρχε θόρυβος Έξω, μέσα επικρατούσε απόλυτη σιωπή.  

Κοίταγα απο βάθος, και όλα έφθαναν σε βάθος.

 Αυτο συμβαίνει απο τοτε, ότι και να κάνω, ακόμα και αν διαβάζω η μιλαω 5 ώρες συνέχεια,  ταξιδεψω, η δω 5 ταινίες τη μια πίσω απο την άλλη, τελειώνοντας, 
γυρνώ σε κάτι πολυ σταθερο, 
χωρίς καμοια προσπάθεια. 

Δεν ξέρω αν σας φαίνονται παράξενα όλα αυτα, 
μα αυτη η κατάσταση, επιρεαζει  και το σώμα. 

Δεν πειναω σχεδον ποτε, τρώω όλο και λιγωτερο τροφη, μπορω και έχω αμετρητη αντοχή, με οτιδήποτε καταπιασθω. Μην σκεφθείτε κάτι μεταφυσικο. Όταν τελειώσει η εσωτερική σύγκρουση, απλα, δεν εισθε, αυτο που είσαστε πριν.
Μάζυ του χάνονται η σύγχυση, το άγχος, ο πόνος, το τι θα πουν οι άλλοι, και δεν εισθε καθολου αναισθητοι, 

τουναντιων!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2011, 22:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τρελαντωνη

Απο χθες εχω διαβασει το μηνυμα σου και πιστεψε με λογω της προσωπικης κατευθυνσης που ειχε περιμενα και ενα αναλογο προς τον Πλατωνα,οπερ και εγενετο.

Φιλε εισαι σε κομβικο σημειο.Χρειαζεται απειρη προσοχη εδω.
Δυο δρομοι υπαρχουν για σενα.Αποκλειστικα δυο.
Ο ενας ειναι αυτος που πηρε ο Λιαντινης.
Ο αλλος ειναι ο ιδιος,αλλα με επιστροφη.

Δεν ειμαι ψυχιατρος,ψυχολογος,η αλλου τυπου ψυχο-ειδικος.
Απο προσωπικη πειρα θα μιλησω και με κανενα τροπο δεν σου κανω τον ξερολα.

Αυτα που θα σου γραψω παρακατω,ισως ειναι η μεγαλυτερη μαλακια που
εχεις ακουσει ποτε.Ισως οχι.
Εσυ θα κρινεις και θα αποφασισεις.Μονο, αν δεν καταλαβεις με την πρωτη
ξαναδιαβαστα και νοιωσε το νοημα των λεξεων.

Σου προτεινω,να χρησιμοποιησης,την εντροπια του χαους του νου σου,με
τετοιο τροπο,ωστε να αναγκασεις την ενεργεια της σκεψης σου,να γινει
δημιουργικη.Να κατασκευασει ενα μικρο συμπαν,στο οποιο να μπεις και να κατσεις.Στο δικο σου συμπαν.Ιδιοκτησια του νου σου και μονον.
Εκει μεσα,θα χρησιμοποιησεις,ολη την γνωση που εχεις αποκτησει,εως τωρα,απο διδασκαλους εως προσωπικες εμπειριες και θα βγαλεις την δικη
σου αποψη,η οποια θα παραμεινη σταθερη και ακλονητη και βασει αυτης
θα πορευεσαι,στην επιστροφη στον κοσμο που ζουμε.

Θα αποκτησεις δικη σου σταθερη θεωρηση για ολους και για ολα.Σωστη η λαθος δεν σε ενδιαφερει.
Το μονο που εχει σημασια,ειναι να ειναι σταθερη.Μια και μοναδικη και οχι να αλλαζει αναλογα με τις φλασιες που τρωει.
Ειμαι σιγουρος οτι με αντιλαμβανεσαι.

Επειδη υπαρχει η καθημερινοτητα με τις υποχρεωσεις της,οπως προανεφερα σε αλλο ποστ,θα πρεπει να βρεις την φορμουλα να κανεις
συζευξη της σταθεροτητας του νου,με αυτην.

Θα αφησεις ενα μικρο πορτακι και ενα μικρο κομματι της ram του νου σου για να μπορει να επεξεργαζεται,οτιδηποτε νεο μπαινει.Ειτε με μελετη,ειτε με εμπειριες.Παντα σε σχεση με το σταθερο θεωρημα που εχεις ηδη αναπτυξει.

Αυτα τα ολιγα,φιλε και ας ειναι μαλακιες.



Θεωρώ ότι οι περισσότεροι καλοπροαίρετοι(ή μη) άνθρωποι που δεν βλέπουν άλλες δυνατότητες, αυτό κάνουν. Κάποιοι χρησιμοποιούν ως σταθερό θεώρημα για τους εαυτούς τους τα διδάγματα μιας θρησκεία, άλλοι κάτι άλλο. Αυτό αν αντιλαμβάνομαι σωστά αυτά που λες. Προσωπικά δεν θα επέλεγα να φτιάξω εγώ ένα δικό μου θεώρημα, αλλά θα καθάριζα τον εαυτό μου και τον νού μου ώστε να ακούω το κομμάτι του εαυτού μου που ξέρει τα πάντα και γνωρίζει τη σωστή απάντηση για τα πάντα.
Εγώ σε αυτό το μέρος του "εαυτού" νομίζω ότι αναφέρεται ο Σωκράτης μιλώντας για αγαθοδαίμονα.
Εσένα Πλάτωνα ποια είναι η άποψη σου περι αυτού;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2011, 22:42:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δρ.
Εσένα Πλάτωνα ποια είναι η άποψη σου περι αυτού;
..............

Δεν νομίζω πως ο νους, γνωρίζει τη σωστή απάντηση για τα πάντα. 

Μα γνωριζει να θέτει  σωστα  την/τις ερώτησεις
 
Αν ο νους λειτουργει ολικα, 
εξετάζοντας και προπαντως αποφεύγοντας  
τι δεν είναι σωστο, 
είναι πολυ πιο πιθανο να εχει ως απάντηση,
Κατι που είναι πιο κοντά στο σωστο.

Αν πάλι εξετασει και βρει πως κάτι είναι λάθος
Η ο ίδιος έκανε λάθος,

Δεν εχει πρόβλημα να το αναγνωρίσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2011, 23:22:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kάποιο χέρι άρπαξε το όπλο και κάποιο πόδι πάτησε αλύπητα κάποιον στο πρόσωπο και κάποια γλώσσα ξεστόμισε μια προσβολή ή μια ειρωνία ή ακόμα οργάνωσε μια συμμορία...κάποιο μάτι έριξε εκείνη την απαίσια ματιά ... την υποτιμητική...κάποιο αυτί άκουσε μια μια γλυκειά φωνή να του λέει πόσο υπέροχος/η είναι ή πόσο άχρηστος/η...

Άραγε -αναρρωτιέμαι- ο ιδανικός άνθρωπος θα ήταν εκείνος που δεν είχε άραγε χέρια ή πόδια ή μάτια και γλώσσα ακόμα...τι θα μπορούσε να κάνει άραγε ένας "τέτοιος άνθρωπος"...???

Θά άρπαζε κάποιο όπλο...???
Ασφαλώς όχι...
Θα κλωτσούσε..???
Ασφαλώς όχι...
Θα μιλούσε -προκειμένου να πρασβάλλει-...???
Ασφαλώς όχι...
Θα κοιτούσε άγρια και υποτιμητικά..???
Ασφαλώς όχι...???

Τι θα μπορούσε να κάνει άραγε???
Πέραν κάθε αμφιβολλίας να σκεφθεί -ενδεχομένως- αλλα να σκεφθεί όμως με τί , με ποιά δεδομμένα και απο που θα τα αντλούσε και θα ήταν αυτό το "όν" ένας άνθρωπος..???

Θα ήταν ένας καλός άνθρωπος , θα μπορούσε να προσφέρει στον εαυτό του το οτιδήποτε , πολύ δε περισσότερο σε οποιονδήποτε συνάνθρωπό του , είτε καλό ... είτε κακό ...είτε ευχάριστο , είτε δυσάρεστο..???

Κι'αν απο την άλλη μεριά , είχαμε έναν άνθρωπο αρτιμελή και με όλα τα αισθητήρια όργανά του αλλα του έλειπε ο εγκέφαλος ... αλήθεια αυτά τα αισθητήρια όργανα θα είχαν κάποιο λόγο ύπαρξης..???

Κατηγορούμε μια πράξη ενός συνανθρώπου μας -κλοπή..βιαιοπαραγία ή και εγκληματικότητα..κοκ - ....να κατηγορήσουμε άραγε ως υπεύθυνο το χέρι του ή το πόδι του...και αν δεν τα είχε δεν θα έκανε όλες αυτές τις παραβατικές ενέργειες..ή απλά δεν θα μπορούσε να εκτελέσει ότι τον πρόσταξε ο εγκέφαλός του???

Αλλα και κείνος ο εγκέφαλος , μπορούμε να υποθέσουμε ότι γεννήθηκε δολοφόνος...ή καλός και ευγενικός ή κακός και επιθετικός...ή οτιδήποτε άλλο...???

Και σκέπτομαι σαν φλασιά στο κεφάλι μου γράφοντας αυτές τις αράδες , το ορισμό της "θέλησης"...

Θέληση : Η Ικανότητα προσδιορισμού για να κάνει ή να μην κάνει κανείς κάτι. Σε αυτήν ριζώνει η ελευθερία!

Συνεχίζεται...

Απορίες , που αναζητούν απαντήσεις...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2011, 23:58:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και dotore mio αυτο που θα επελεγες εσυ να κανεις,δεν ειναι ενα θεωρημα?
Δεν ειναι μια σταθερη αξια που εσυ δημιουργεις για τον δικο σου νου?

Ποια διαφορα υπαρχει μεταξυ των αποψεων μου και των δικων σου?

Εγω δεν ονοματισα το σταθερο θεωρημα του νου,ουτε χριστιανικο,ουτε δογματικο,ουτε θρησκευτικο,ουτε φιλοσοφικο,ουτε τιποτα αλλο.

Μονο ιδιοτητα του εδωσα.ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ.
Τωρα για ονομα ας το βαφτισει ο καθενας οπως θελει.

Και εσυ το ονοματισες λεγοντας...εγω πιστευω,οτι...
Περιεγραψες το θεωρημα σου.

Υμετερος και φιλος,παντα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 00:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα άλλο πράγμα μου μυρίζει!....και πολύ καλό μάλιστα!


ΕΝΑ ΤΟ ΧΕΛΙΔΟΝΙ ΜΙΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 00:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι σου μυριζει χαιβανι?

Πηραν φωτια τα ντοσιε σου απο το τζακι?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 01:06:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και dotore mio αυτο που θα επελεγες εσυ να κανεις,δεν ειναι ενα θεωρημα?
Το να επιλέγεις να μην έχεις θεώρημα μπορέι κάποιος να πει πράγματι ότι είναι απο μόνο του θεώρημα. Όταν όμως λέω ότι επιλέγω να μη βασίζομαι στον πεπερασμένο τον νου για να παίρνω αποφάσεις μιλάω για την αχρηστία κάθε θεωρήματος μπροστά στις πραγματικές μας δυνατότητες. Και έχουμε την δυνατότητα να μην χρειάζεται να χρησιμοποιούμε τον νου για παίρνουμε αποφάσεις, αλλά να λαμβάνουμε αμέσως την σωστή απόφαση απο κάποιον ανώτερο νου απ' τον δικό μας, έναν υπερνου, που αποκαλείται και θεός. Ο κόσμος λέει συχνά χαριτολογόντας "Και πού το ξέρει; Του ήρθε η επιφοίτηση του αγίου πνεύματος;"
Ε λοιπόν γνωρίζω ανθρώπους που λαμβάνουν κατ' αυτό τον τρόπο αποφάσεις, αλλά ο πιο γνωστός από όλους αυτούς είναι ο Σωκράτης.
Υποθέτω λοιπόν ότι είναι δυνατό να παίρνουμε αποφάσεις μέσω ενός "υπερνου" και βάσει αυτής της υπόθεσης προσπαθώ να το καταφέρω. Για να το καταφέρω, για να "ακούσω" τη φωνή του "θεού" -όχι μια φορά άλλα διαρκώς- θα πρέπει προτίστως να είμαι καθαρός από όλες τις άλλες άχρηστες και φλύαρες "φωνές". Έτσι μου λέει η κοινή λογική μου.

Είναι βέβαια σίγουρο, ότι κάποιος που καταφέρνει να βρίσκεται σε διαρκή αποταύτιση και είναι κύριος της ζωής του έχει έναν πολύ λειτουργικό νου. Αλλά για μένα το λειτουργικός δεν είναι αρκετό, θέλω έναν πλήρως λειτουργικό νου, έναν "παντογνώστη" για να μου δίνει καθοδήγηση, ένα "ενστικτο" αν θέλεις.


ΠΛΑΤΩΝΑΣ θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη σου για το αν και κατα πόσο, συνδέεται το σεξ με την "μετάβαση" του ανθρώπου από την πισίνα στον ωκεανό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 02:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανάθεμά σε έχω και τζάκι!!, αν ήσουν εδώ κοντά θα βάζαμε κάτι παΐδια!!....και στον Πλάτωνα θα του έβαζα ραδίκια, που του αρέσουν.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 02:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οχι αρνισια,υποθετω.
Δεν θελω μπλεξιματα με τον ΟΗΕ.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 02:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 02:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα αργήσουμε λίγο να τα ξαναπούμε..εκτός και εάν βρω έστω και λίγο χρόνο...σε λίγες όμως μέρες θα τα λέμε συνεχώς.
Καληνύχτα.

ΞΥΛΟΥΡΗΣ - ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 02:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καληνυχτα φιλε.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 02:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πλάτωνα, Νικόμαχε
(Δεν υποτιμώ τους υπόλοιπους φίλους)

Να πώ ότι η δική μου πισίνα αποτελείται απο βιβλία για φωτισμένους δασκάλους, απο βιβλία φωτισμένων ανθρώπων, βιβλία σχετικής θεματολογίας, κάποιες προσωπικές εμπειρίες και εμπειρίες κάποιων γνωστών μετρημένων στα δύο δάχτυλα του ενός χεριού.
Δεν έχω συναντήσει ποτέ δάσκαλο, ούτε έχω συμμετάσχει ποτέ σε γκρουπ διαλογισμού.
Και στη συζήτηση όπως το γράψα και χθές το βράδυ, ήθελα να πιέσω κατά κάποιον τρόπο τον δικό μου νού να πάει ένα βήμα παρακάτω για να ξεκαθαρίσω μέσα μου το θέμα νού, μη-νού (έστω και νοητικά).
Πιστεύω σ΄αυτό που λέει ο Πλάτωνας (αλλά και ο Νικόμαχος το χει πεί - ενεργή σκέψη) ότι αν ο νούς λειτουργεί ολικά μπορεί να θέσει τις σωστές ερωτήσεις και να πιεστεί να πάρει τις πιο προσεγγιστικά σωστές απαντήσεις με αυξημένη πιθανότητα.
Αλλά όλα αυτά όπως λέτε ελέγχονται πάντα απο το νού (μέσα στην πισίνα).
Το λένε και οι δάσκαλοι αλλά ποτέ άλλοτε δεν το χα συνειδητοποιήσει τόσο βαθιά νοητικά όσο αυτές τις τελευταίες μέρες.
Η βοήθεια σας (Πλάτωνα, Νικόμαχε) ήταν καταλυτική.

-------------------------------------
Πλάτωνας
Όταν σας έγραψα τιναχθηκε, το εννοώ!
-------------------------------------
Tο φανταζόμουν ότι αυτό εννούσες αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό!
Συγκλονιστικό!
Η μεταμόρφωση ήταν ολοκληρωτική!!!

Στην δική μου πισίνα υπάρχει αυτή η γνώση αλλά ως εμπειρία φωτισμένων δασκάλων και ανθρώπων (κυρίως απο βιβλία) σε προχωρημένη φάση ανάλογης αυτού που βίωσες εσύ Πλάτωνα.
Έτσι όπως χρησιμοποίησα εγώ τον όρο τίναγμα της πισίνας ανάμεσα στην διατύπωση των σκέψεων, μπορεί να δημιουργούσε παρανόηση ή να άφηνε λανθασμένα να εννοηθεί ότι τίναγμα προκύπτει απο την βαθύτερη νοητική κατανόηση κάποιων εννοιών.
Νομίζω-Γνωρίζω (γνώση πισίνας απο τους φωτισμένους των βιβλίων) ότι κάτι τέτοιο (τίναγμα) συμβαίνει κατά την διάρκεια της βιωματικής κατάστασης του μη-νού στην πράξη όπως μας εξηγείς.
Απο την συνειδητοποίηση-αίσθηση-νοητική κατανόηση κάποιων εννοιών όσο βαθυστόχαστων κι αν είναι μέχρι την βαθύτερη βιωματική συνειδητοποίηση ως εμπειρία του μη-νού υπάρχει μεγάλη απόσταση.
Γι' αυτό έγραψα ότι τώρα αρχίζουν όλα και είναι άμεσα συνδεδεμένο με το κομβικό σημείο των δύο επιλογών που είπε ο Νικόμαχος για τον Λιαντίνη και την επιστροφή.
Διόρθωσε με Πλάτωνα ή Νικόμαχε αν κάνω λάθος.

-------------------------------------
Πλάτωνας
Αυτο συμβαίνει απο τοτε, ότι και να κάνω, ακόμα και αν διαβάζω η μιλαω 5 ώρες συνέχεια, ταξιδεψω, η δω 5 ταινίες τη μια πίσω απο την άλλη, τελειώνοντας, γυρνώ σε κάτι πολυ σταθερο, χωρίς καμοια προσπάθεια.

Δεν ξέρω αν σας φαίνονται παράξενα όλα αυτα,
μα αυτη η κατάσταση, επιρεαζει και το σώμα.
--------------------------------------
Περιγράφεις το "να βρείς το κέντρο σου και να μην μείνεις στην περιφέρεια" για το οποίο μιλάνε οι φωτισμένοι δάσκαλοι, έτσι δεν είναι? (γνώση πισίνας για μένα)

Αυτό για την σταθερή και ακλόνητη άποψη που είπε και ο Νικόμαχος
--------------------------------------
Εκει μεσα,θα χρησιμοποιησεις,ολη την γνωση που εχεις αποκτησει,εως τωρα,απο διδασκαλους εως προσωπικες εμπειριες και θα βγαλεις την δικη
σου αποψη,η οποια θα παραμεινη σταθερη και ακλονητη και βασει αυτης
θα πορευεσαι,στην επιστροφη στον κοσμο που ζουμε.
--------------------------------------

Εμένα δε μου φαίνονται καθόλου παράξενα όλα αυτά. Η μεταμόρφωση είναι ολοκληρωτική,σε όλα τα επίπεδα!!!

--------------------------------------
Πλάτωνας
Αν πραγματι το επιασες φίλε τρελαντωνη, τοτε κανε και ένα πριντ και βάλτο κάπου να το βλέπεις, γιατί σαν άνθρωποι κε τις ενασχολήσεις μας, ξεχνάμε εύκολα.

Όταν το ΜΗ ΣΩΣΤΟ και το
ΔΕΝ ΠΡΟΣΘΕΤΩ σταθεροποιηθουν,
θα έχεις πάρει απο κάθε άποψη,
2 πτυχία ζωής!
--------------------------------------
Υπάρχουν οι αρετές που πρέπει να αναπτύσσεις σύμφωνα με κάποιους δασκάλους (η αυστηρή πειθαρχία και προσήλωση στις αρετες επειδή πρέπει και όχι επειδή το νοιώθει κάποιος μπορεί να φέρει μεγάλη σύγκρουση με το νού αν δεν έχουν γίνει ξεκάθαρα κάποια πράγματα).
Υπάρχει και αυτό που βοηθά και αυτό που δεν βοηθά την "εξέλιξη σου" απο την πλευρά κάποιων άλλων δασκάλων. Οπότε αν θες να προχωρήσεις διαλέγεις αυτό που βοηθά και δεν διαλέγεις αυτό που δεν βοηθά.

Αλλά αυτά τα 2 μόνο με ακριβώς αυτή τη συγκεκριμένη διατύπωση που έδωσες και το νόημα που πηγάζει απο αυτήν δεν υπήρχαν στην δική μου πισίνα.
Αυτό θέλει πριντ, κορνιζα, καδραρισμα στο σπίτι και πλαστικοποίηση σαν ταυτότητα να το κουβαλάω πάντα μαζί μου.
Σου χρωστάω Πλάτωνα και σένα και στο Νικόμαχο.

Πάντως ένοιωσα μια βαθιά ηρεμία (όχι βέβαια σαν αυτή της βιωματικής εμπειρίας του μη-νού, δεν μπορώ ούτε καν να φανταστώ πως θα είναι) και βαθιά γαλήνη κάτι σα χαρά, σα γιορτή ειδικά απο το μεσημέρι και μετά όσο περισσότερο σκεφτόμουν και συνειδητοποιούσα αυτό το κομμάτι που έλειπε απο την πισίνα.
Νοιώθω για πρώτη φορά (μέσα μόνο απο την νοητική συνειδητοποίηση) ότι δεν πρέπει να αντιμάχομαι εσωτερικά τον εαυτό μου.
Για πρώτη φορά νοιώθω τόσο βαθιά νοητικά ότι δεν είμαι οι σκέψεις μου.
Και νοιώθω ότι θέλω να διαρκέσει αυτό το συναίσθημα όσο περισσότερο γίνεται.
Γνωρίζω πως είμαι ακόμα στην πισίνα και ότι απαιτείται μάλλον μακρύς δρόμος μέχρι την βίωση της κατάστασης του μη-νού (όχι νοητικά) αλλά ταυτόχρονα με έχει κυριεύσει ανυπομονησία.
Νομίζω ότι τώρα καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Νικόμαχος ότι έχω αποκλειστικά τις 2 επιλογές και ότι χρειάζεται άπειρη προσοχή.

Η θεωρία του Νικόμαχου είναι και αυτή ένα κλειδί στα κομμάτια της γνώσης.
Και νομίζω πως είναι αυτό που είπα η αρχή των πάντων. Όποιος δεί το What the bleep do we know:Rabbit Hole - quantum edition τα dvd με το Ultra Extended Quantum Rabbit Hole θα καταλάβει.
Εμείς τρέχουμε ο καθένας προσωπικά το δικό του holodeck και όλοι μαζί ολόκληρου του σύμπαντος.
Επίσης ας σκεφθούμε και το πληθωριστικό μοντέλο της κοσμολογίας για το σύμπαν και τις κβαντικές φυσαλίδες που εξελίσσονται σε παράλληλα σύμπαντα. Θεωρίες θα μου πείτε αλλά μας βάζουν στο μικρόβιο του προβληματισμού.

Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!

Edited by - trelantonis on 08/01/2011 02:53:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 03:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηρεμα τρελαντωνη

Καλα το πας.Εισαι στους αρραβωνες μεταξυ μεταφυσικης και κβαντικης φυσικης.Ποτε με το καλο υπολογιζεις τον γαμο?

Περα απο τα αστεια,νομιζω οτι αρκετα μιλησαμε επι του θεματος
και δωσαμε και πηραμε.
Εργα τωρα.

Ειχε γραψει ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ οτι μετα τις συζητησεις αυτες θα ηθελε να δει αν παρεμεινε το 2%,που ειπα η λιγοστεψε οπως,ειπε.Τι λες Πλατων?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 13:19:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ναι χρειάζεται ηρεμία περισσότερο απο κάθε άλλη φορά.

Ελπίζω πολύ σύντομα (τι σύντομα που δεν κρατιέμαι δηλαδή ), αλλά δεν θα τις πιέσω για να μπεί το στεφάνι και αμέσως, εδώ και τώρα. (και τι στεφάνι, φωτοστέφανο!)
Φαντάζομαι όταν γίνει ο γάμος, τι έχει να γίνει!
Τι γιορτή! Τι μουσικές! Τι πυροτεχνήματα έχουμε να δούμε στον ουρανό!
Κατά πάσα πιθανότητα, θα είναι τα λαμπερότερα και τα περισσότερα πυροτεχνήματα που έχω δεί ποτέ στην ζωή μου!

Πλάκα κάνω. (χιούμορ για να χαλαρώσουμε - χιούμορ δύναμη πέρα απο κάθε μέτρο, χαλαρώνει τις χορδές του νού όταν είναι τεντωμένες)

Εχετε δίκιο. Ήρθε η ώρα. Τώρα είναι ώρα για έργα.



Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 14:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δρ.
Είναι βέβαια σίγουρο, ότι κάποιος που καταφέρνει να βρίσκεται σε διαρκή αποταύτιση και είναι κύριος της ζωής του έχει έναν πολύ λειτουργικό νου. Αλλά για μένα το λειτουργικός δεν είναι αρκετό, θέλω έναν πλήρως λειτουργικό νου, έναν "παντογνώστη" για να μου δίνει καθοδήγηση, ένα "ενστικτο" αν θέλεις.


ΠΛΑΤΩΝΑΣ θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη σου για το αν και κατα πόσο, συνδέεται το σεξ με την "μετάβαση" του ανθρώπου από την πισίνα στον ωκεανό...
........................

Θα στη πω φίλε δοκτορ,

Εχει μεγάλη σχέση, με εκείνο το θέλω που γράφεις λίγο παρά πάνω. Αυτο χρειάζεται να καταλάβεις, γιατί αλλάζει συνεχώς αντικείμενο. Φαγητο, σεχ, απολαύσεις, Θεό, παντοδυναμία, γνώσεις, η και η άρνηση τους, έχουν αιτία και είναι της πισίνας. Αν δεν σπαταλάς την ενέργεια σου στη σύγκρουση του θέλω δεν θέλω, του πρέπει δεν πρέπει, το σεχ δεν είναι το πρόβλημα. 
Πρόβλημα και εκει,  είναι οι εντυπώσεις που δημιουργούμε, οι σκέψεις που κάνουμε πριν η μετα το σεχ. όχι αυτη καθ ταύτη η πράξη. 
Αν ο οργανισμός το ζητά και ΕΣΥ αντιστεκεσαι, δεν σπαταλάς (σε συγκρουση) η με κατι αλλο, την ενέργεια σου το ίδιο? 
προσωπικά δεν πειραξα το σεχ, 
θα σου πω μαλιστα πως απο όλες τις ευχαριστήσεις, άφησα αυτη, 
μα σιγά σιγά έμαθα να μετουσιωνω. 

Τη σωκρατικη εγκρατεια, την βλέπω πάντα σαν μετρο. 
Όχι σαν τιμωρία η ενοχή.

 "...........

Τρελαντωνης
Σου χρωστάω Πλάτωνα και σένα και στο Νικόμαχο.

Πάντως ένοιωσα μια βαθιά ηρεμία (όχι βέβαια σαν αυτή της βιωματικής εμπειρίας του μη-νού, δεν μπορώ ούτε καν να φανταστώ πως θα είναι) και βαθιά γαλήνη κάτι σα χαρά, σα γιορτή ειδικά απο το μεσημέρι και μετά όσο περισσότερο σκεφτόμουν και συνειδητοποιούσα αυτό το κομμάτι που έλειπε απο την πισίνα.
.......
Δεν χρωστας τίποτα φίλε τρελαντωνη.  

Στον ωκεανο βρίσκεσαι σε μια στιγμη, 

για το τιναγμα μην σε ανησυχεί, ούτε καν να το σκέφτεσαι. 

Αν είναι να γίνει, θα γίνει. 
.......
Τρελαντωνης
Νοιώθω για πρώτη φορά (μέσα μόνο απο την νοητική συνειδητοποίηση) ότι δεν πρέπει να αντιμάχομαι εσωτερικά τον εαυτό μου. 
Για πρώτη φορά νοιώθω τόσο βαθιά νοητικά ότι δεν είμαι οι σκέψεις μου.
Και νοιώθω ότι θέλω να διαρκέσει αυτό το συναίσθημα όσο περισσότερο γίνεται.
Γνωρίζω πως είμαι ακόμα στην πισίνα και ότι απαιτείται μάλλον μακρύς δρόμος μέχρι την βίωση της κατάστασης του μη-νού (όχι νοητικά) αλλά ταυτόχρονα με έχει κυριεύσει ανυπομονησία. 
........
Βλέπεις, πως δουλεύει ο νους?  δημιούργησε χρόνο, (πισίνα) και απομάκρυνε το βίωμα. Το ζησημο στο τώρα. Και εκει αρχίζει ο αγώνας, και το ιλλουσιον. Αυτο είναι το παιχνίδι, του νου. Αυτο δημιουργεί την ψευδεσθηση του χωρισμού, του παρατηρητη, των εντυπώσεων, που είδες στο DVD. 
..........
Τρελαντωνης
Νομίζω ότι τώρα καταλαβαίνω αυτό που λέει ο Νικόμαχος ότι έχω αποκλειστικά τις 2 επιλογές και ότι χρειάζεται άπειρη προσοχή.
.....
Αν καταλαβες, σταματα κάθε επιλογή, και απλά περνάς.
........ 

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ    
Ηρεμα τρελαντωνη
.......
Προπαντως!
.......

Ειχε γραψει ο ΠΛΑΤΩΝΑΣ οτι μετα τις συζητησεις αυτες θα ηθελε να δει αν παρεμεινε το 2%,που ειπα η λιγοστεψε οπως,ειπε.Τι λες Πλατων?
.............
Και το 0,1 αν ακουσει φιλε Νικομαχε, είναι ο.κ. 

Μερικές φορές κοιτάζοντας το χαζοκουτι, ελληνικο, ιταλικο η και άπο αλλα μέρη, είναι φυσιολογικό να την κάνω για πραγματικο ωκεανο...

http://www.iouppo.com/lite/pic/bae7a3cddcf5ef6fe4fba808ad76c0cc.JPG

Σας φιλώ,

πάω να παίξω με καρχαριακια! (θα τα ταισω ραδικια!)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 14:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν σπαταλάς την ενέργεια σου στη σύγκρουση του θέλω δεν θέλω, του πρέπει δεν πρέπει, το σεχ δεν είναι το πρόβλημα.
Να ξεκαθαρίσω εδώ για να μην βγάλει λάθος συμπεράσματα κανείς που δε μας ξέρει, ότι δεν έχω τίποτα εναντίον του σεξ.

quote:
Πρόβλημα και εκει, είναι οι εντυπώσεις που δημιουργούμε, οι σκέψεις που κάνουμε πριν η μετα το σεχ. όχι αυτη καθ ταύτη η πράξη.
Ναι αυτές είναι μεγάλο πρόβλημα πράγματι.
quote:
Αν ο οργανισμός το ζητά και ΕΣΥ αντιστεκεσαι, δεν σπαταλάς (σε συγκρουση) η με κατι αλλο, την ενέργεια σου το ίδιο?

Τι να σου πω... Δε ξέρω, ξέρω όμως ότι όταν κάνεις την σπατάλει(την σπατάλη που θες να κάνεις) μετά νιώθεις αδύναμος και λοιπά. Τώρα, εσύ λες ότι άμα λάχει και ο υδράργυρος φτάσει στη καρδιά no problem(αν θυμάμαι καλά). Οκ εμένα με "χαροποιεί" αυτό -εφόσον ισχύει- αλλά υπάρχει και "πιο ψηλά" να πάει κανείς...
Συν τούτο ο δάσκαλος για τον οποίο μιλούσαμε στο άλλο φόρουμ λέει ξεκάθαρα ότι θα ήταν καλύτερο να μην χάνουμε και ποτέ στη ζωή μας τις ενέργειες... δε ξέρω κατα πόσο είναι υπερβολή αυτό, αλλά κάτι θα ξέρει.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 08/01/2011 14:35:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 15:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δρ.
Τι να σου πω... Δε ξέρω, ξέρω όμως ότι όταν κάνεις την σπατάλει(την σπατάλη που θες να κάνεις) μετά νιώθεις αδύναμος και λοιπά. Τώρα, εσύ λες ότι άμα λάχει και ο υδράργυρος φτάσει στη καρδιά no problem(αν θυμάμαι καλά). Οκ εμένα με "χαροποιεί" αυτό -εφόσον ισχύει- αλλά υπάρχει και "πιο ψηλά" να πάει κανείς... 
Συν τούτο ο δάσκαλος για τον οποίο μιλούσαμε στο άλλο φόρουμ λέει ξεκάθαρα ότι θα ήταν καλύτερο να μην χάνουμε και ποτέ στη ζωή μας τις ενέργειες... δε ξέρω κατα πόσο είναι υπερβολή αυτό, αλλά κάτι θα ξέρει.
...............

Αν δεις σε ποσά αλλα ανούσια πράγματα, σπαταλάς καθημερινά  ενέργεια, και σταματάγες να το κανείς, θα έφτανε. 

Δεν ξέρω τι λέει και τι βίωσε ο δάσκαλος που ρωτάς. Αν μιλάς για τις μεθόδους που υποδεικνύει, σε μένα υσχειει, 

καμία μέθοδος, 
κανένας δάσκαλος, 
καμία διδασκαλία. 

Όλα αυτα είναι στην πισίνα, μπορει να διευκολύνουν,
 μα μπορει και να είναι εμποδειο.

Δεν είμαι αναρχικος, μα όσο αφορά τα πνευματικά, περπατάμε ξυπολυτοι σε ξυραφακια.
 Είσαι νέος και αν κάποιος σου πει, 
μην κανείς κάτι που ζητά η φύση σου,
 αν φτάσεις 70 και δεν τα έκανες, δεν θα σου λοιπουν.?

 Αν μετα ανακαλύψεις,
 πως όσα έλεγε ο δάσκαλος ακόμα χρόνος είναι..

Το όλο θέμα δοκτορ, η όλη η σύγκρουση, είναι μεταξύ χρόνου και αχρονου.

Αν περάσεις και απο εκει, 

Τι να τα κανείς τα παραπάνω? 

να τα βάλεις καταπλασμα?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 15:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πλάτωνα,

Με διαφώτισες στο αποκορύφωμα.
Είπες όλο το ζουμί, τα είπες όλα σε 5 γραμμές και για το διαχωρισμό και για την προβολή του χρόνου, τα πάντα, τα πάντα με αποκορύφωμα το:
-----------------------------------------------
Αν καταλαβες, σταματα κάθε επιλογή, και απλά περνάς.
-----------------------------------------------
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, είμαστε νοητικά συντονισμένοι.

Μόνο που εσύ υπερβαίνεις την μπαριέρα του νού όποτε θές και πας στον ωκεανό,
ενώ εγώ είμαι για την ώρα ακόμα πίσω απο την μπαριέρα μόνο μέσα στην πισίνα.

Ένα πράγμα θα πώ και νομίζω πως θα καταλάβεις ότι καταλαβαίνω.
(χωρίς να είναι απαραίτητο για σένα, για μένα θα το κάνεις)

Μας τα λες αυτά χρησιμοποιώντας εσύ το νού (δεν σε χρησιμοποιεί εκείνος) επειδή επιλέγεις να συμβαίνει το σκέπτεσθαι,
για να επικοινωνήσεις με εμάς νοητικά,
δεν υπάρχει άλλος τρόπος
και μας μεταφέρεις αυτές τις πληροφορίες-σκέψεις (μπλα-μπλα)
όταν όμως δεν υπάρχει ανάγκη να το κάνεις
και οπότε εσύ θες π.χ. είσαι μόνος ή δεν έχεις κάποια δουλειά κτλ
τότε απλά αφήνεις τις επιλογές και παύει να συμβαίνει το σκέπτεσθαι.

Σε αντίθεση με εμάς που συμβαίνει συνεχώς.

Επιλέγεις εσύ κατά δική σου βούληση που θες να είσαι στον ωκεανό ή στην πισίνα.
Επιλέγεις εσύ να έρθεις στην πισίνα για να μας μεταφέρεις αυτές τις φωτισμένες γνώσεις.

Τώρα που θα αφήσεις πάλι τις επιλογές και θα βουτήξεις πίσω στον ωκεανό, καλό ψάρεμα!!!
Αν δείς κάνα δελφίνι πες του γειά και απο μένα

Και πάρε πάλι μπόλικη ενέργεια, γιατί ομολογουμένως σου τράβηξα αρκετή!


Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 15:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμμμ....
Πονηρουλη Πλατωνα

Μου ειπες πως μετα το 40ημερο δεν ξαναπηγες στον ωκεανο και
τωρα ανακαλυπτω...καθε μερα εκει εισαι..ε???

Και βλεπεις τον τρελαντωνη στην πισινα και του κουνας το χερι ε??

Μεγαλη πλακα θα εχει Πλατωνα να δεις και τον ευρωπαιο2 εκει στον
ωκεανο!!!
Αν γινει κατι τετοιο,εχουμε να αναθεωρησουμε αποψεις....!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.
Σουρης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trelantonis
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2011, 16:28:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

----------------------------------------------
Και βλεπεις τον τρελαντωνη στην πισινα και του κουνας το χερι ε??
----------------------------------------------
Είδες τι γίνεται? Επέλεξε να ρθει στην πισίνα να μου τα πεί όλα αυτά και τώρα την άφησε πάλι και βούτηξε πίσω στον ωκεανό!

Και κουνάει το χέρι σαν να μου λέει "για να δούμε θα ρθεις και σύ??"

Μπα Νικόμαχε, του χα πεί ότι θα πηγαίναμε όλοι μαζί παρέα για να παίξουμε με κάτι δελφίνια αλλά εγώ καλά ως συνήθως είμαι χαμένος στη κοσμάρα μου!!!

Πάντως δεν ξέρω εσείς τι λέτε, εγώ καλού κακού θα ρίξω μια ματιά στην πιλωτή εδώ στο σπίτι, να δώ έχουμε χώρο να στήσουμε κάνα άγαλμα??
Τι προτιμάτε άγαλμα ή προτομή???


Το καφέ της χαράς, της αγάπης, της ζωής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy