ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΩΓΜΟΙ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΔΙΚΤΟ ΤΩΝ ΜΕΔΙΟΛΑΝΩΝ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ 'Η ΜΥΘΟΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 11:20:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειαζεται να φοβασαι αυτον που θα σε σωσει.Ο Κυριος ημων Ιησους Χριστος ειναι η πηγη της ζωης ειναι η αληθεια και ο μονος δρομος για την σωτηρια των ψυχων μας.Για οσους εχουν ακουσει για τον Κυριο ημων Ιησου Χριστο και δεν τον ακολουθουν ειναι υπευθυνοι των πραξεων τους. Για ολους υπαρχει χωρος στην βασιλεια των ουρανων αρκει να μπορεσουμε να ακολουθησουμε τον δρομο του.Τοσο απλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 13:17:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμήν! Και του χρόνου σπίτια μας...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 13:26:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο ευχομαι απο την ψυχη μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 13:39:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mdiamant

quote:
Να πας να δεις την επισημη μεταφραση της αγια γραφης που εχει εγκριθει απο την ιερα συνοδο και ξαναελα.

Τι να την κάνω τη μετάφραση; Στα ελληνικά δεν γράφτηκαν τα ευαγγέλια;
Α, λες γι'αυτούς που δεν κατανοούν την ελληνική και θέλουν μετάφραση από τα ελληνικά ... στα ελληνικά.

quote:
Ο τροπος για να τεκμυριωνεις τισ απαντησεις σου ειναι να μαθεις να διαβαζεις με τα ματια ανοιχτα.

Ο τρόπος για να τεκμηριώνω τις απαντήσεις μου είναι να συγκρίνω τα γραφόμενα στα ευαγγέλια με τα πραγματικά ιστορικά στοιχεία που έχουμε για την εποχή και την περιοχή.

quote:
Ανοιξε πρωτα και μετα διαβασαι.

Α, μάλιστα. Τώρα κατάλαβα γιατί θέλεις τη μετάφραση ... από τα ελληνικά.

quote:
Μοιρολατρης εισαι εσυ που δεν ξερεις τι σου γινεται και προσπαθεις να πισεις αλλους για να καλυψεις το τεραστιο κενο που εχεις στην ψυχη σου

Δεν είμαι μοιρολάτρης. ΠΑΟΚ είμαι λέμε.

Πάντως, επειδή σε βλέπω πολύ διαβασμένο περί των ευαγγελίων, ήθελα να σε ρωτήσω κάτι που το έχω απορία και που δεν μπορώ να το εξηγήσω. Είμαι σίγουρος πως θα με βοηθήσεις γιατί κάθε χριστιανός πρέπει να βοηθάει όποιον ζητάει να ανακαλύψει την αλήθεια...

Λέει στο ευαγγέλιο ο Λουκάς (23:44) (αλλά και οι υπόλοιποι) πως όταν πέθανε ο Ιησούς, εξαφανίστηκε ο ήλιος για τρεις ώρες, γιατί έγινε έκλειψη ("ηλίου εκλειπόντος").

Ο Ιησούς σταυρώθηκε παραμονή (κατά τους συνοπτικούς) ή ανήμερα (κατά τον Ιωάννη) του Πάσχα. Το Πάσχα των Εβραίων ήταν την πρώτη πανσέληνο μετά την εαρινή ισημερία. Ως εδώ καλά; Με παρακολουθείς;

Όταν έχουμε πανσέληνο όμως, η σελήνη είναι 14 μέρες μακριά από τον ήλιο και συγκεκριμένα στην απέναντι πλευρά απ' αυτήν που είναι ο ήλιος. Η ερώτησή μου είναι: Πώς βρέθηκε η σελήνη ανάμεσα στον ήλιο και στη γη, αφού ήταν 14 μέρες μακριά;

Δεν ρωτάω με ποια δύναμη έγινε, το ξέρω. Το έκανε ο Γιαχωβάς. Αυτό που ρωτάω είναι τι έγινε;

1. Έτρεξε η σελήνη γρήγορα (ώστε να πάει 14 μέρες μπροστά), μπήκε ανάμεσα στον ήλιο και στη γη, έκατσε εκεί 3 ώρες και μετά ξαναέτρεξε πίσω στην κανονική θέση της;

2. Έσβησε ο Γιαχωβάς τον ήλιο για 3 ώρες, και μετά τον άναψε πάλι;

3. Έριξε ένα μαύρο σεντόνι πάνω από την Ιερουσαλήμ για τρεις ώρες και μετά το μάζεψε;

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να με βοηθήσεις σ' αυτήν την απορία...

Σου υπενθυμίζω πως δεν με ενδιαφέρει το πώς έγινε (προφανώς έγινε με τη δύναμη του Γιαχωβά) αλλά το τι έγινε!

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις γνώσεις που θα μας προσφέρεις, ώστε να μειώσουμε τις αρλούμπες που γράφουμε εμείς οι αδαείς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 14:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την μεταφραση την χρειαζεσαι για να μην ερμηνευεις κατα το δοκουν το αρχαιο κειμενο, και διοτι η ιερα συνοδος εχει ασχοληθει σαφως περισσοτερο απο σενα και με μεγαλητερη προσοχη ωστε να μην πεσει σε λαθοι.Το οτι εσυ βρισκεις λαθοι απο λανθανσμενη δικη σου μεταφραση αυτο απασχολει εσενα και μονο.Μπορεις ομως να το διορθωσεις διαβαζοντασ την σωστη και θεοπνευστη μεταφραση.

Ο τροπος που τεκμηριωνεις τις απαντησεις σου ειναι αθλιος.Τετοια τεκμηριωση δεν την κανουν ουτε οι πλεων αδαης.Δεχεσαι απο πριν ποια ειναι τα πραγματικα κατα την γνωμη σου ιστορικα στοιχεια απο οποια βιβλια θες και ολα τα αλλα τα βγαζεις λαθος απλα διοτι σε χαλαει η ερμηνια τους.Μαθε πρωτα να διαβαζεις και βγαλε το δικο σου συμπερασμα μην αντιγραφεις οτι σου λενε

Ναι καλα το λες για αυτο θελω την μεταφραση για να μην κανω τα ιδια λαθοι με σενα.

Το εκανε ο θεος.Και ειναι πολυ αφελες να με ρωτας πως εκανε κατι ο θεος.Πρωτον διοτι δεν ειμαι θεος και αρα δεν θα μπορουσα να ξερω και δευτερον διοτι η ουσια τησ συσκοτισης δεν βρισκεται στο πως εγινε το φαινομενο αυτο αλλα απλα στο θαυμαστο φαινομενο αυτο καθε αυτο.

Ευχομαι να σου ελυσα τις αποριες σου οτι αλλο θες ειμαι στη διαθεση σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 14:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

macedon
Δεν έχω να πείσω κανέναν. Φέρε μας απλά μια αναφορά του Ιησού στο Ταλμούδ που να συμφωνεί μ' αυτό.

Ο ΚΕΛΣΟΣ μου κάνει μια χαρά.
ΕΣΕΝΑ????

Σε ρώτησα ποιές εκδόσεις του Ταλμούδ ξέρεις.

ΑΠΑΝΤΗΣΕ macedon. ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ...

Εσύ έχεις μείνει στην ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΛΛΟΙΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΑΚΑ.

Σύμφωνα με τους Ραββίνους του 21ου αιώνα είσαι ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΑΥΤΙΣΜΕΝΟΣ.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ macedon

Σύμφωνα όμως με παλαιότερους Ραββίνους (ακόμα και μέχρι τις αρχές του 20ου αιώνα) ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΑΘΟΣ.

ΔΕΝ ΘΕΣ ΤΙΣ ΟΣΟ ΠΙΟ "ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ" ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΠΡΙΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ???

Γιατί το άλλαξες εδώ το ποιηματάκι???

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΗΣ...


quote:

Το τι λέει ο ραββίνος δεν με απασχολεί. Οποιοσδήποτε γνωρίζει το ταλμούδ και το ευαγγέλιο μπορεί να διαπιστώσει πως τίποτε απ' αυτά που αναφέρονται μέσα δεν έχουν την παραμικρή σχέση μ' αυτά που επέβαλλε ο γραπτός και άγραφος νόμος των Εβραίων.

ΡΑΒΒΙΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ!!!!!

Ο macedon ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!

ΒΡΕ ΟΥΥΥΥΥΣΣΣΤΤΤΤ ΤΡΑΧΑΝΟΠΛΑΓΙΑ!!!!!

Πόσο χαμηλά θα πέσεις ακόμα macedon????

quote:

Τίποτε απολύτως! Από τα "θαύματα" μέχρι τη δίκη, οτιδήποτε γίνεται είναι σε φανερή διάσταση με το ταλμούδ. Ο λόγος; Κανείς από τους ευαγγελιστές δεν είχε την παραμικρή ιδέα τι έλεγε ο άγραφος νόμος των Εβραίων...

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΥΣΑ ΓΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΧΩΡΗΤΗΡΙΟ...(Ι)

quote:

Αυτό που παραθέτεις στα φράγκικα είναι η άποψη του ραββίνου, η οποία όμως δεν τεκμηριώνεται από πουθενά, μέσα στην ΚΔ.

ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΔΙΑΒΑΣΕΣ. ΣΥΝΕΠΩΣ...

ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΥΣΑ ΓΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΧΩΡΗΤΗΡΙΟ...(ΙΙ)

quote:

Πέστο όπως θέλεις. Στο χωριό μας το λέμε "γνώση" και "κρίση".


Οκ!
Αφού δεν το καταλαβαίνεις με Επιστημονικούς όρους θα σου πω πως το λένε στο δικό μου το χωριό.

"Πνευματικό Αυνανισμό" (καλά, στο χωριό μου δεν είναι και τόσο ευγενικοί αλλά λέμε τώρα...) και όπως ο απλός αυνανισμός, αν τον συνεχίζεις πέραν κάποιας ΗΛΙΚΙΑΣ παθαίνεις ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΥΦΛΩΣΗ και ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΩΦΩΣΗ.

ΑΥΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΘΕΙ macedon ΑΛΛΑ ΕΠΕΣΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΑΝΘΡΩΠΟ...

quote:

Η μοιχαλίδα, τόσο στο Δευτερονόμιο (22:22) όσο και στο κατά Ιωάννη (το οποίο εδάφιο παρεμπιπτόντως παρουσιάζεται στο ευαγγέλιο για πρώτη φορά τον 5ο αιώνα) είναι αυτή που είναι παντρεμένη με έναν άντρα και κοιμάται με άλλον. Αυτό σημαίνει μοιχαλίδα στα ελληνικά και αυτό εννοεί τόσο το κατά Ιωάννη (που γράφτηκε στα ελληνικά) όσο και η μετάφραση των Ο΄. Το Δευτερονόμιο καταδικάζει και τους δύο σε θάνατο αλλά δεν προβλέπει τον τρόπο θανάτωσης. Ο Μαϊμονίδης (ένας από τους μεγαλύτερους ραββίνους των Εβραίων) ισχυρίζεται ότι είναι ο στραγγαλισμός.

Η ΗΔΟΝΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΑΥΤΗ ΣΟΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΦΕΡΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ SEX...

ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ!
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ.

quote:

Ο PanosT ισχυρίζεται άλλα. Λέω να πιστέψω τον Μαϊμονίδη, αν δεν σε πειράζει.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΑ ΤΙΠΟΤΑ.
ΤΑΛΜΟΥΔ ΔΙΚΙΑΣ ΣΟΥ ΕΚΔΟΣΗΣ.
SANHEDRIN 50A ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 2 ΚΑΙ 3...

quote:

Όπως σου είπα και στο πρώτο-πρώτο σχόλιο, σπάνια κοιτάζω ξενόγλωσσες παραπομπές, αν δεν παρατίθενται μεταφρασμένες. Οπότε, αγνοώ τι θέλεις να πεις. Ξαναπροσπάθησε στα ελληνικά.

Όποτε μου λες "αγνοώ τι θέλεις να πεις" να ξέρεις ότι μου φτιάχνεις ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!

ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΚΑΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.

ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΑΠΟ SANHEDRIN 50A ΣΤΙΣ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 2 ΚΑΙ 3 ΚΑΙ ΕΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΗΔΕΜΟΝΑ-ΔΙΔΑΣΚΑΛΟ ΣΟΥ.

quote:

quote:
Με άλλα λόγια το ίδιο ερώτημα.

ΕΙΣΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ Ή ΗΛΙΘΙΟΣ.

ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ!


Δεν θα ήθελα να σε διακόψω σ'αυτόν τον διάλογο με τον εαυτό σου, οπότε περιμένω υπομονετικά να τελειώσεις και να επανέλθεις στο θέμα.


Τι γλυκός που είσαι....

ΡΕ ΑΣΕ ΤΑ ΣΑΠΙΑ!!!

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΟΙΧΑΛΙΔΑΣ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.

ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΚΑΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.

ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΑΠΟ SANHEDRIN 50A ΣΤΙΣ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 2 ΚΑΙ 3 ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ Ή Ο ΗΛΙΘΙΟΣ.

ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΑΡΓΑΡΑΣ Ή/ΚΑΙ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΚΑΙ ΗΛΙΘΙΟΣ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 14:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon
Σου υπενθυμίζω πως δεν με ενδιαφέρει το πώς έγινε (προφανώς έγινε με τη δύναμη του Γιαχωβά) αλλά το τι έγινε!

Προκάλεσε μερική τύφλωση στον κοσμάκη.
Σε κάποιους έφυγε μετά από κάποιες ώρες.
Σε κάποιους έμεινε για πάντα και την κληρονόμησαν αυτούσια και οι απογόνοι τους...

ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ thread ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ!

Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ thread ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑΛΜΟΥΔ ΚΑΙ ΜΟΙΧΑΛΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΚΑΤ'ΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ GIBBON, RENAN ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕΣ!

ΡΕ ΜΗΠΩΣ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΠΠΑΣ ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ???

MHN ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ!

Υ.Γ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΑΧΛΑΜΑΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΣ ΘΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ "ΣΥΓΧΩΡΟΧΑΡΤΙΑ" ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΕΦΕΡΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΕ ΑΝΤΙΤΥΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ JAHUDA "HEBREW IS GREEK".

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 14:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Ο ΚΕΛΣΟΣ μου κάνει μια χαρά.
ΕΣΕΝΑ????

Δεν κατάλαβες. Θα στο πω με άλλα λόγια:

Φέρε κάτι μέσα από την ΚΔ (αναφορά των ευαγγελιστών, παραπομπή του Ιησού, κτλ.) που να συμφωνεί με το Ταλμούδ και θα δούμε αν ο ραββίνος έχει δίκιο που λέει ότι ο Ιησούς χρησιμοποιούσε το ταλμούδ για τη διδασκαλία του.

quote:
ΔΕΝ ΘΕΣ ΤΙΣ ΟΣΟ ΠΙΟ "ΠΡΩΤΟΓΕΝΕΙΣ" ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΠΡΙΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ???

Περιμένω να τις παραθέσεις αλλά μέχρι τώρα μου λες μόνον ότι τις έχεις. Όταν τις παραθέσεις, θα το συζητήσουμε...

quote:
ΡΑΒΒΙΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ!!!!!

Δεν μας απασχολεί η προσωπική του άποψη για τη σχέση Ιησού-Ταλμούδ, από τη στιγμή μάλιστα που ούτε στο βιβλίο του αλλά ούτε στην ΚΔ τεκμηριώνεται κάτι τέτοιο.

quote:
ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΟΥ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΑΓΟΥΣΑ ΓΙΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟΧΩΡΗΤΗΡΙΟ...(Ι)

Μια απλή ανάγνωση του ευαγγελίου μπορεί να πείσει τον καθένα ότι οι ευαγγελιστές έχουν μαύρα μεσάνυχτα γι'αυτά που υποτίθεται ότι περιγράφουν στην Παλαιστίνη του 1ου αιώνα.

Το μόνο πρόβλημα για σένα είναι ότι εγώ μπορώ να τα αποδείξω.

quote:
"Πνευματικό Αυνανισμό" (καλά, στο χωριό μου δεν είναι και τόσο ευγενικοί αλλά λέμε τώρα...) και όπως ο απλός αυνανισμός, αν τον συνεχίζεις πέραν κάποιας ΗΛΙΚΙΑΣ παθαίνεις ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΤΥΦΛΩΣΗ και ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΚΩΦΩΣΗ.

Προφανώς στο χωριό σου έχετε πολλά περιστατικά για να έχετε βρει και τον κατάλληλο όρο αλλά και για να έχετε μελετήσει τόσο επισταμένα τα συμπτώματα...

quote:
ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΚΑΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.

Είπα εγώ ότι έχω το Ταλμούδ στα ελληνικά; Πότε; Πού;
Τα έχεις χάσει τελείως;

quote:
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΜΟΙΧΑΛΙΔΑΣ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.

Προφανώς.

Ας δούμε τι λέει η επίσημη "μετάφραση-ερμηνεία" της Εκκλησίας της Ελλάδας για το συμβάν:

"Οι γραμματείς και οι Φαρισαίοι φέρουν τότε μια γυναίκα η οποία είχε συλληφθεί επ' αυτοφώρω καταπατούσα την συζυγικήν πίστην" ("Η Καινή Διαθήκη", εκδ. "ΖΩΗ", μετάφραση-ερμηνευτική απόδοση Ιωάννου Κολιτσάρα, Αθήνα 1979-Έγκριση Ιεράς Συνόδου Α.Π. 290/1969)

Για να καταπατάει την "συζυγικήν πίστην", εσύ τι λες; Ήταν παντρεμένη ή όχι;

Από τη στιγμή λοιπόν που ήταν παντρεμένη, η τιμωρία της ήταν να στραγγαλιστεί και όχι να λιθοβοληθεί, όπως βλακωδώς γράφουν οι ευαγγελιστές (οι οποίοι παρεμπιπτόντως θα έπρεπε να γνωρίζουν πως η όποια τιμωρία θα έπρεπε να έχει ήδη εγκριθεί από το δικαστήριο. Αλλά αυτό δεν μπορούσαν να το γνωρίζουν γιατί στην εποχή τους το Ταλμούδ ήταν άγραφο ακόμη κι αυτοί είχαν μαύρα μεσάνυχτα για το τι θα μπορούσε να λέει ο προφορικός νόμος των Εβραίων).

Τα λοιπά που γράφεις τα αφήνω στην κρίση των συμφορουμιτών και της διαχείρισης.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 15:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mdiamant

quote:
Το οτι εσυ βρισκεις λαθοι απο λανθανσμενη δικη σου μεταφραση αυτο απασχολει εσενα και μονο.

Ναι, αλλά και συ δεν με βοηθάς. Χριστιανός είσαι εσύ; Σου ζητάω να με βγάλεις από την πλάνη μου και εσύ "αγρόν αγοράζεις". Στον τελωνισμό των ψυχών να δεις που θα έχεις πρόβλημα μ'αυτό.

quote:
Το εκανε ο θεος.

Στο έγραψα 2 (ολογράφως: δύο) φορές: Ξέρω ποιος το έκανε, ξέρω πώς το έκανε. Αυτό που ρώτησα ήταν τι έκανε.

quote:
Και ειναι πολυ αφελες να με ρωτας πως εκανε κατι ο θεος.

Πάμε πάλι: Δεν σε ρωτάω πώς το έκανε. Γιαχωβάς είναι, ό,τι θέλει κάνει. Ρώτησα τι έκανε. Εσύ δεν έχεις καμιά ιδέα;

quote:
η ουσια τησ συσκοτισης δεν βρισκεται στο πως εγινε το φαινομενο αυτο αλλα απλα στο θαυμαστο φαινομενο αυτο καθε αυτο.

Πάμε για τρίτη φορά: Δεν ρωτάω πώς έγινε αλλά τι ήταν αυτό το θαυμαστό φαινόμενο; ΄Έκλειψη; Σεντόνι; Σβήσιμο του ήλιου; Γύρισμα της γης από την ανάποδη για να μη βλέπουν τον ήλιο στην Ιερουσαλήμ και επαναφορά της μετά από τρεις ώρες; (αυτό το σκέφτηκα τώρα).

Δεν με βοηθάς. Μόνο να με κατηγορείς ξέρεις. Σε βλέπω στην Κόλαση μαζί μου (αν και γω μπορεί να σωθώ, ως πλανεμένος. Εσύ όμως, ως κάτοχος της αλήθειας που αρνείται να τη δώσει, σε βλέπω καρφί για την έβδομη πύλη της κόλασης).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 16:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon
Δεν κατάλαβες. Θα στο πω με άλλα λόγια:

Φέρε κάτι μέσα από την ΚΔ (αναφορά των ευαγγελιστών, παραπομπή του Ιησού, κτλ.) που να συμφωνεί με το Ταλμούδ και θα δούμε αν ο ραββίνος έχει δίκιο που λέει ότι ο Ιησούς χρησιμοποιούσε το ταλμούδ για τη διδασκαλία του.



Ο λιθοβολισμός της μοιχαλίδας δεν σου κάνει???
Οι Ευαγγελιστές ήξεραν τόσο καλά το Ταλμούδ που ήξεραν τη διαφορά της τιμωρίας αρραβωνιασμένης και παντρεμένης.
Εσύ πάλι...ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ


quote:

Περιμένω να τις παραθέσεις αλλά μέχρι τώρα μου λες μόνον ότι τις έχεις. Όταν τις παραθέσεις, θα το συζητήσουμε...

Όχι φίλτατε.
Αν δεν έχεις παλιότερες εκδόσεις θα μείνεις σ'αυτή που έχεις.
Στο μέλλον μπορεί να ανοίξω thread και για το Ταλμούδ.

quote:

quote:
ΡΑΒΒΙΝΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ!!!!!

Δεν μας απασχολεί η προσωπική του άποψη για τη σχέση Ιησού-Ταλμούδ, από τη στιγμή μάλιστα που ούτε στο βιβλίο του αλλά ούτε στην ΚΔ τεκμηριώνεται κάτι τέτοιο.


Τέτοια γράφε και θα γίνεις ο καλύτερος φίλος μου.
Ο άνθρωπος που με ανεβάζει ψυχολογικά και μου φτιάχνει τη διάθεση γράφοντας μόνο δύο αράδες γράμματα.

quote:

Μια απλή ανάγνωση του ευαγγελίου μπορεί να πείσει τον καθένα ότι οι ευαγγελιστές έχουν μαύρα μεσάνυχτα γι'αυτά που υποτίθεται ότι περιγράφουν στην Παλαιστίνη του 1ου αιώνα.

Το μόνο πρόβλημα για σένα είναι ότι εγώ μπορώ να τα αποδείξω.


Εγώ από εσένα δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχουμε συζητήσει μέχρι τώρα.

quote:

Προφανώς στο χωριό σου έχετε πολλά περιστατικά για να έχετε βρει και τον κατάλληλο όρο αλλά και για να έχετε μελετήσει τόσο επισταμένα τα συμπτώματα...

Ναι ρε συ.
Έρχονται από άλλα χωριά οι πικραμένοι και πάνε να μας το παίξουνε μάγκες!
Τρώνε τη ΚΑΡΠΑΖΙΑ τους αλά Τζανετάκος και ξαναγυρίζουν στα χωριά τους!

quote:

quote:
ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΣΟΥ ΖΗΤΑΩ ΚΑΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.

Είπα εγώ ότι έχω το Ταλμούδ στα ελληνικά; Πότε; Πού;
Τα έχεις χάσει τελείως;


Με μπέρδεψε το ΑΠΘ και νόμιζα ότι θα ήταν στα Ελληνικά.

Αν μου έλεγες ότι το αγόρασες από το βιβλιοπωλείο που πήρες και το HEBREW IS GREEK του JAHUDA δεν θα έκανα αυτό το λάθος...
Τέσπα.
Έχεις δίκιο που σημαίνει ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠ΄ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΩ ΕΓΩ.

quote:

Ας δούμε τι λέει η επίσημη "μετάφραση-ερμηνεία" της Εκκλησίας της Ελλάδας για το συμβάν:

"Οι γραμματείς και οι Φαρισαίοι φέρουν τότε μια γυναίκα η οποία είχε συλληφθεί επ' αυτοφώρω καταπατούσα την συζυγικήν πίστην" ("Η Καινή Διαθήκη", εκδ. "ΖΩΗ", μετάφραση-ερμηνευτική απόδοση Ιωάννου Κολιτσάρα, Αθήνα 1979-Έγκριση Ιεράς Συνόδου Α.Π. 290/1969)


Πω πω πιστοποίηση και κακό!
Για πες μας και τη μετάφραση που δίνει για τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου Η ΙΔΙΑ ΠΗΓΗ και να δούμε ΑΝ ΤΗΝ ΕΓΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ και τα συζητάμε και τα υπόλοιπα...

Μήπως είσαι "κρυπτοχριστιανός" macedon???

quote:

Για να καταπατάει την "συζυγικήν πίστην", εσύ τι λες; Ήταν παντρεμένη ή όχι;

ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ (ΚΑΙ ΠΑΡΘΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ) ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΑΤΑΓΕ Ή ΟΧΙ ΤΗ ΣΥΖΥΓΙΚΗ ΠΙΣΤΗ???
Για το Ταλμούδ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΑΡΝΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ (ΤΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ???) η απάντηση είναι όχι μονο ΝΑΙ αλλά και ΑΚΟΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ γι'αυτό έπεφτε ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟΣ και ΟΧΙ ΣΤΡΑΓΓΑΛΙΣΜΟΣ.

ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ macedon???

quote:

Από τη στιγμή λοιπόν που ήταν παντρεμένη, η τιμωρία της ήταν να στραγγαλιστεί και όχι να λιθοβοληθεί, όπως βλακωδώς γράφουν οι ευαγγελιστές (οι οποίοι παρεμπιπτόντως θα έπρεπε να γνωρίζουν πως η όποια τιμωρία θα έπρεπε να έχει ήδη εγκριθεί από το δικαστήριο.

Βλακώδης είναι η δική σου εμμονή να τη θεωρείς παντρεμένη και όχι αρραβωνιασμένη.
Ο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΞΕΡΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΕΠΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ.

Για πάμε και στο πρωτότυπο

Ιω Η‐3 ἄγουσι δὲ οἱ γραμματεῖς καὶ οἱ Φαρισαῖοι γυναῖκα ἐπὶ μοιχείᾳ κατειλημμένην, καὶ στήσαντες αὐτὴν ἐν μέσῳ λέγουσιν αὐτῷ·
Ιω Η‐4 διδάσκαλε, αὕτη ἡ γυνὴ κατείληπται ἐπ᾿ αὐτοφώρῳ μοιχευομένη·
Ιω Η‐5 καὶ ἐν τῷ νόμῳ ἡμῶν Μωῡσῆς ἐνετείλατο τὰς τοιαύτας λιθάζειν.

Την φέρνουν οι γραμματείς και οι Φαρισαίοι και όχι οι γείτονες ή ο άντρας της και αναφέρουν και το σχετικό νόμο ΑΡΑ ΕΙΧΕ ΔΙΚΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΩΝ SANHEDRIN.

ΜΗ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ.

Πουθενά το πρωτότυπο δεν έχει τις σαχλαμάρες περί συζυγικής πίστης πίσω από τις οποίες σε ΒΟΛΕΨΕ να κρυφτείς ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ η επίσημη μετάφραση του Κολιτσάρα.

Ο Κολιτσάρας πολύ καλά έκανε διότι τη μετάφραση/απόδοση θα την διαβάσουν σίγουρα και κάποιοι άνθρωποι που αγνοούν τι σημαίνει η λέξη μοιχεία.

Πήγαινε και στο χωριό σου και ρώτα και έλα να μας πεις τα αποτελέσματα.

Για την περίπτωση "εξυπνατζήδων" όμως υπάρχει ΚΑΙ το πρωτότυπο ΚΑΙ το Ταλμούδ.

SANHEDRIN 50A ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ 2 ΚΑΙ 3.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΙΣ ΔΩ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΣΟΥ!

ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ (ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΜΑΛΙΣΤΑ) ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΛΗΣΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΟΥ...

ΕΠΕΙΔΗ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΙΣ ΟΛΑ ΔΙΑΓΩΝΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΔΗΓΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΟΥ ΤΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ...

quote:

Αλλά αυτό δεν μπορούσαν να το γνωρίζουν γιατί στην εποχή τους το Ταλμούδ ήταν άγραφο ακόμη κι αυτοί είχαν μαύρα μεσάνυχτα για το τι θα μπορούσε να λέει ο προφορικός νόμος των Εβραίων).

Έλα ρε συ???
Και ο ΚΕΛΣΟΣ από που το γνώριζε???
Από το ίδιο μαγαζάκι αγόρασαν και οι άλλοι!

Αυτός που έχει μαύρα μεσάνυχτα ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΣΟΥ (ΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ/ΡΑΣΙΑΣ/ΜΑΡΙΝΗΣ κλ.)

quote:

Τα λοιπά που γράφεις τα αφήνω στην κρίση των συμφορουμιτών και της διαχείρισης.


ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΚΛΑΨΩ ΡΕ ΣΥ....

ΛΟΙΠΟΝ.

ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΗ

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ GIBBON, RENAN ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΩΘΙ

SANHEDRIN 50A 2η ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ
A woman who has undergone the first ceremony is called an arusah (betrothed); after the second she is called a nesu'ah (married).

SANHEDRIN 50A 3η ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ

For obviously the offence of an arusah, who is still in her father's house and thereby profanes him, is greater than that of a nesu'ah; and therefore we may assume that her punishment is correspondingly greater. This conclusion is further supported by the fact that a nesu'ah, if an Israelite's daughter, is punished by strangulation, the most lenient of all death penalties, whilst an arusah is punished by stoning, the most severe.

ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΙΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΓΕΝΝΑΙΕ ΜΑΚΕΔΟΝΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑΛΜΟΥΔ ΤΡΟΜΑΡΑ ΣΟΥ....

ΒΡΕ ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΣΤ!!!!!!


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 16:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon
Πάμε για τρίτη φορά: Δεν ρωτάω πώς έγινε αλλά τι ήταν αυτό το θαυμαστό φαινόμενο; ΄Έκλειψη; Σεντόνι; Σβήσιμο του ήλιου; Γύρισμα της γης από την ανάποδη για να μη βλέπουν τον ήλιο στην Ιερουσαλήμ και επαναφορά της μετά από τρεις ώρες; (αυτό το σκέφτηκα τώρα).

Δεν με βοηθάς. Μόνο να με κατηγορείς ξέρεις. Σε βλέπω στην Κόλαση μαζί μου (αν και γω μπορεί να σωθώ, ως πλανεμένος. Εσύ όμως, ως κάτοχος της αλήθειας που αρνείται να τη δώσει, σε βλέπω καρφί για την έβδομη πύλη της κόλασης).


Με "απατάς" με τον mdiamant???
Φτου σου παλιόπαιδο

Επειδή είναι Χριστιανό παιδί σε συγχωρώ.

ΣΟΥ ΞΑΝΑΔΙΝΩ ΜΕ COPY PASTE TH ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΚΔΟΧΗ ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ.

ΓΙΑ ΠΑΜΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ

"
Προκάλεσε μερική τύφλωση στον κοσμάκη.
Σε κάποιους έφυγε μετά από κάποιες ώρες.
Σε κάποιους έμεινε για πάντα και την κληρονόμησαν αυτούσια και οι απογόνοι τους...

ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ thread ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ!

Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ thread ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑΛΜΟΥΔ ΚΑΙ ΜΟΙΧΑΛΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΚΑΤ'ΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ GIBBON, RENAN ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΕΣ!

ΡΕ ΜΗΠΩΣ Ο ΤΡΙΤΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΗΤΑΝ ΠΑΠΠΑΣ ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ???

MHN ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ!

Υ.Γ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΑΧΛΑΜΑΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΣ ΘΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ "ΣΥΓΧΩΡΟΧΑΡΤΙΑ" ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΕΦΕΡΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΝΟΣ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΕ ΑΝΤΙΤΥΠΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ JAHUDA "HEBREW IS GREEK".

"


Σε παρακαλώ mdiamant επειδή ο χρόνος του macedon είναι πολύτιμος και απαντάει κατά δήλωσή του μόνο όταν παίζει η τηλεόραση διαφημίσεις μη μου τον απασχολείς μπας και δούμε ΚΑΜΜΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΓΡΑΜΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥ.

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων για την κατανόηση.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 17:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Ο λιθοβολισμός της μοιχαλίδας δεν σου κάνει???

Προφανώς και μου κάνει.

Φέρνουν μία μοιχαλίδα για να τη δικάσει ο Ιησούς (και όχι το Δικαστήριο, όπως ορίζει το Ταλμούδ), να την καταδικάσει ο Ιησούς (και όχι το δικαστήριο, όπως ορίζει το Ταλμούδ), τη φέρνουν μόνη της (και όχι με τον συνυπαίτιο εραστή της όπως ορίζει η Τορά), για λιθοβολισμό (και όχι στραγγαλισμό, όπως ορίζει το Ταλμούδ), απουσιάζοντος του κήρυκα (όπως ορίζει το Ταλμούδ).

Από την άλλη ο Ιησούς λέει να ρίξει την πρώτη πέτρα ο αναμάρτητος (και όχι οι αυτόπτες μάρτυρες, όπως ορίζει το Ταλμούδ) και την αθωώνει (χωρίς να προβλέπεται από το Ταλμούδ η αθώωση των καταδίκων από άστεγους ιεροκήρυκες).

Φοβερό παράδειγμα έφερες...

quote:
Εγώ από εσένα δεν έχω δει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ έχουμε συζητήσει μέχρι τώρα.

Δεν περιμένω να δεις τίποτε. Αυτά που γράφω, αν και τυπικά απευθύνονται σε σένα, ουσιαστικά είναι γι'αυτούς που μπορούν να διαβάζουν και να κρίνουν.

quote:
ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΗ (ΚΑΙ ΠΑΡΘΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ) ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΑΤΑΓΕ Ή ΟΧΙ ΤΗ ΣΥΖΥΓΙΚΗ ΠΙΣΤΗ???

Ο όρος "μοιχαλίδα" στα ελληνικά προϋποθέτει γάμο και σύζυγο.

Αν ήταν αρραβωνιασμένη θα έγραφε "αρραβωνιασμένη". Αν ήταν παρθένα, θα έγραφε "παρθένα".

Από τη στιγμή που λέει "μοιχαλίδα", εννοεί το αυτονόητο. Ότι η γυναίκα ήταν παντρεμένη και απατούσε το σύζυγό της. Δεν είναι υποχρεωτικό να το δεχτείς, αν σου αμφισβητεί τα πιστεύω σου, αλλά έτσι είναι.

quote:
Βλακώδης είναι η δική σου εμμονή να τη θεωρείς παντρεμένη και όχι αρραβωνιασμένη.

Δεν προκύπτει από πουθενά ότι ήταν αρραβωνιασμένη ή "παρθένα". Η μοιχαλίδα είναι πάντα παντρεμένη, αλλιώς δεν υπάρχει μοιχεία.

quote:
Ο ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΗΞΕΡΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΛΕΠΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΣΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙΣ.

Ο συγγραφέας του "κατά Ιωάννη" (και όχι ο Ιωάννης) δεν ήξερε, κατ' αρχήν, ούτε την ίδια την ιστορία με τη μοιχαλίδα, πόσο μάλλον το περιεχόμενο του Ταλμούδ. Γι' αυτό και η ιστορία αυτή δεν υπάρχει σε κανέναν αρχαίο κώδικα . Για πρώτη φορά εμφανίζεται στον Κώδικα Bezae του 5ου αιώνα.

quote:
Την φέρνουν οι γραμματείς και οι Φαρισαίοι και όχι οι γείτονες ή ο άντρας της

Αν τη φέρνουν μετά τη δίκη:

1. Σημαίνει ότι έχει καταδικαστεί και ο άντρας, σύμφωνα με το Μωσαϊκό νόμο (Λευιτ. 20:10, Δευτ. 22:22) και θα πρέπει να εκτελεστεί κι αυτός μαζί. Ο άντρας όμως απουσιάζει από το σκηνικό.

2. Απουσιάζει επίσης ο έφιππος (που θα σταματούσε την πομπή αν βρισκόταν κάποιος να καταθέσει) που ρητά επέβαλλε το Ταλμούδ κατά τη διαδικασία της εκτέλεσης και ο οποίος συμμετείχε στην πομπή (Sanhedrin 42b) καθώς και ο κήρυκας που προηγούνταν της πομπής και που εξήγγειλε το έγκλημα και την τιμωρίου του καταδίκου (Sanhedrin, 43a).

3. Ο Ιησούς (ουσιαστικά ο ευαγγελιστής που βάζει τα λόγια στο στόμα του) αγνοεί πως με βάση το νόμο, αυτοί που ρίχνουν την πρώτη πέτρα είναι οι αυτόπτες μάρτυρες (Sanhedrin, 45a).

4. Η νομοθεσία δεν προέβλεπε την αθώωση της καταδίκου από κάποιον περιπλανώμενο και άστεγο ιεροκήρυκα.

Αν τη φέρνουν χωρίς δίκη, για εκτέλεση:

1. Οι γραμματείς και οι Φαρισαίοι διαπράττουν φόνο. Κανείς δεν εκτελούνταν χωρίς απόφαση του δικαστηρίου.
2. Ο Ιησούς τη δικάζει χωρίς να έχει αυτό το δικαίωμα.
3. Ο Ιησούς την αθωώνει χωρίς να έχει επίσης αυτό το δικαίωμα.
4. Οι γραμματείς και οι Φαρισαίοι δέχονται την κρίση του Ιησού και αποχωρούν, παραβαίνοντας το σύνολο της νομοθεσίας τους.

Ακόμη πιο ενδιαφέρουσα είναι η στάση των γραμματέων. Οι δάσκαλοι του νόμου, φαίνεται να αγνοούν παντελώς τι λέει ο νόμος, καθώς λένε στον Ιησού:

"σύμφωνα με το νόμο του Μωυσή μας δίνεται η εντολή να λιθοβολούμε αυτές τις γυναίκες" (Ιωάν. 8:5)

Ο νόμος όμως δεν λέει αυτό. Ο νόμος λέει ότι πρέπει να εκτελείται η γυναίκα ΚΑΙ ο άντρας. Κάτι που μάλλον διέφυγε του ευφάνταστου κατά τα άλλα συγγραφέα του "κατά Ιωάννη" ευαγγελίου.

quote:
Πουθενά το πρωτότυπο δεν έχει τις σαχλαμάρες περί συζυγικής πίστης

Μιλάει για μοιχαλίδα. Η μοιχεία προϋποθέτει γάμο. Δεν θέλεις να το κατανοήσεις, αλλά έτσι είναι.

quote:
Ο Κολιτσάρας πολύ καλά έκανε διότι τη μετάφραση/απόδοση θα την διαβάσουν σίγουρα και κάποιοι άνθρωποι που αγνοούν τι σημαίνει η λέξη μοιχεία.

Κάτσε να δούμε:
μοιχαλίδα: έγγαμη γυναίκα που διαπράττει μοιχεία.

μοιχεία: η συζυγική απιστία (Λεξικό Μπαμπινιώτη, Αθήνα 2004, σελ. 637)

Και ο Κολιτσάρας, και ο Μπαμπινιώτης και όλος ο κόσμος γνωρίζει τι είναι "μοιχεία". Μόνον εσύ το αγνοείς

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 18:19:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφου λοιπον θες να σε βοηθησω να σωσεις την ψυχη σου κανε το παρακατω.

Πηγαινε στην πιο κοντινη ενορια που εχεις κοντα σου και πες σε εναν ιερεα οτι θες να σε βοηθησει για την σωτηρια της ψυχης σου και τοτε ο ιερας θα σου δωσει τις καταλληλες κατευθυνσεις και θα σου απαντησει σε καθε σου απορια.Υπαρχει ομως κατι συμαντικο στην ολη υποθεση.Βασικη προυποθεση για να σωθεις ειναι να το θες και να πιστευεις οτι θες να βοηθηθεις.

Οσο για το τι εγινε και σκοτινιασε ο τοπος κατα την διαρκεια της σταυρωσης του Κυριου ημων Ιησου Χριστου στο ξαναλεω για αλλη μια φορα. Δεν γνωριζω και δεν θελω να γνωριζω διοτι το θαυμαστο του θεαματος αυτου δεν ειναι το τι εγινε απο επιστημονικη αποψη αλλα το ιδιο το θεαμα.


Ειναι σαν να με ρωτας πως μπορεσε ο τυφλος να ξαναδει ο παραλυτος να περπατησει ο πεθαμενος να αναστηθει.Δεν ξερω τι εγινε και ειδε - περπατησε- αναστηθηκε.Ξερω ομως με βεβαιωτητα οτι ολα αυτα εγιναν με την ΠΙΣΤΗ.Να οριστε ο τροπος να κανεις οτι θες.Με την ΠΙΣΤΗ και βουνα μετακινεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 18:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mdiamant

quote:
Αφου λοιπον θες να σε βοηθησω να σωσεις την ψυχη σου

Δεν θέλω να σώσω την ψυχή μου. Άλλωστε είμαι αναμάρτητος, δεν έχω καμία αμαρτία. Απλά θέλω να ανακαλύψω την αλήθεια που εσύ κατέχεις και δεν μου επιτρέπεις να γίνω κοινωνός της.

quote:
Πηγαινε στην πιο κοντινη ενορια που εχεις κοντα σου και πες σε εναν ιερεα οτι θες να σε βοηθησει για την σωτηρια της ψυχης σου και τοτε ο ιερας θα σου δωσει τις καταλληλες κατευθυνσεις και θα σου απαντησει σε καθε σου απορια.

Δύο ιερείς που ρώτησα να σου πω τι μου είπαν:

Ο ένας (προφανώς στο ίδιο επίπεδο με σένα --> μαύρα μεσάνυχτα δηλαδή) μου είπε πως αυτά τα βάζει ο διάβολος στο μυαλό μου και δεν πρέπει να τα δίνω σημασία. Απάντηση δεν πήρα.

Ο δεύτερος (με πτυχίο θεολογίας και συνάδελφος στο σχολείο) μου είπε ότι δεν θα πρέπει να παίρνουμε τα ευαγγέλια κατά γράμμα γιατί αυτά που γράφονται μέσα έχουν πολλά μυθολογικά στοιχεία και αποτελούν ουσιαστικά κατευθυντήριες γραμμές και όχι ιστορικό κείμενο. Ούτε εδώ πήρα απάντηση.

Εσύ με ποιον λες να συμφωνήσω;

quote:
Δεν γνωριζω και δεν θελω να γνωριζω

Α, μπράβο! Τώρα μιλάς χριστιανικά. Γιατί δεν το είπες από την αρχή;

quote:
Ειναι σαν να με ρωτας πως μπορεσε ο τυφλος να ξαναδει ο παραλυτος να περπατησει ο πεθαμενος να αναστηθει.

Δεν σε ρώτησα ΠΩΣ. Σε ρώτησα TI. Δεν τα παίρνεις με την πρώτη, ε;

Όσο για τους παραπάνω που λες, έχω τις απαντήσεις. Τις βρήκα. Αν θέλεις να στις πω... Αλλά ξέχασα, εσύ δεν θέλεις να ξέρεις.

quote:
Ξερω ομως με βεβαιωτητα οτι ολα αυτα εγιναν με την ΠΙΣΤΗ

Δεν ξέρεις. Πιστεύεις ότι αυτά έγιναν.

Αλήθεια, έχω μια ακόμη ερώτηση (εσένα σου βάζω τις εύκολες). Αφού ο Ιησούς έλεγε ψέματα ακόμη και στ'αδέλφια του, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι σε σένα λέει την αλήθεια;

quote:
Να οριστε ο τροπος να κανεις οτι θες.Με την ΠΙΣΤΗ και βουνα μετακινεις.

Λυπάμαι που θα στο χαλάσω, αλλά μέχρι τώρα δεν είδα κανέναν (ούτε τον Ιησού τον ίδιο) να έχει μετακινήσει κανένα βουνό με την πίστη του.
Βάλτο κι αυτό στα υπόλοιπα ψέματα που σας είπε ο Ιησούς.

Αν βέβαια εσύ έχεις κάποιο παράδειγμα σχετικό, θα ήμουν ευτυχής αν το μοιραζόσουν μαζί μου.

macedon

Edited by - macedon on 15/02/2012 18:53:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 19:31:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναμαρτητος ειναι μονο Ο Κυριος ημων Ιησους Χριστος.Ολοι οι αλλοι κανουμε καθημερινα της αμαρτιες μας.Η αληθεια ειναι μια και κοντα στα μυστηρια της Ορθοδοξου πιστεως.Εγω δεν μπορω να σου αποκαλυψω καμια αληθεια διοτι καθημερινα την ψαχνω και καθημερινα αλλωτε ειμαι στο σωστο και αλλωτε στο λαθος δρομο.Εσυ φανταζομαι οταν παψεις να αυτοαναιρησαι θεωρωντασ την μια τον εαυτο σου αναμαρτητο και στη συνεχεια να ζητας να βρεις την αληθεια απο αλλους τοτε ισως να καταλαβεις και ποια ειναι η πραγματικη οδος της μετανοιας και της αληθειας.Σε συμπαθω παντως διοτι πολλοι ειναι αυτοι που εχουν πεσει σε τετοια λαθοι.Και το εννοω.
Και οι δυο ιερεις σου ειπαν σωστα πραγματα.Ο καθε ενας απο την δικη του σκοπια.Για μενα και οι δυο ειναι σωστοι.Ο πονηρος βαζει σε ολους μας λανθασμενες ιδεες για να μας παρασυρει και να μας φερει με την μερια του.Τα ευαγγελια ειναι κατηχητικα βιβλια

Στο ξαναλεω δεν με ενδιαφερει να γνωριζω το επιστημονικο μερος ενος θαυματος, διοτι δεν ειναι εκει η ουσια.Για παραδειγμα οταν πας σε καποιον γιατρο και σου δινει καποια αγωγη επιδει πονας καπου σε ενδιαφερει να γινεις καλα και δευτερευοντως το πωσ λειτουργει η αγωγη που θα σου δωσει.

Η πιστη ειναι το δυνατοτερο οπλο στη ζωη μας.

Ο Κυριος ημων Ιησους Χριστος δεν ειπε ποτε ψεματα αρα η ερωτηση σου δεν υφησταται λογο λαθος διατυπωσης.

Ο Κυριος ημων Ιησους Χριστος ελεγε οτι Η πιστη σου σε εσωσε, και αρα με την μεσητεια Του θεραπευτικε ο τυφλος ο παραλυτος κλπ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 20:23:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mdiamant

quote:
Αναμαρτητος ειναι μονο Ο Κυριος ημων Ιησους Χριστος.

Ε, όχι δα. Και ψέματα έλεγε, και ζώα έκλεβε και καταριότανε... μόνο παιχνίδια δεν έστηνε... Δηλαδή, ως ψεύτης και ζωοκλέφτης, στις αμαρτίες ήταν λίγο χειρότερος από τον Ψωμιάδη (τον Μάκη, όχι τον Ζορρό).

quote:
Ολοι οι αλλοι κανουμε καθημερινα της αμαρτιες μας.

Δεν ξέρω τι κάνετε αλλά αν κάνετε αμαρτίες, να τις αποφεύγετε.
Εγώ ούτε κάνω αμαρτίες ούτε έχω αμαρτίες.
Κι ένας φίλος μου από τον Πειραιά ... ούτε αυτός έχει αμαρτίες.

quote:
Η αληθεια ειναι μια

Ναι, αλλά δεν μας τη λες. Την κρατάς για τον εαυτό σου.

quote:
Εσυ φανταζομαι οταν παψεις να αυτοαναιρησαι θεωρωντασ την μια τον εαυτο σου αναμαρτητο και στη συνεχεια να ζητας να βρεις την αληθεια απο αλλους

Τι σχέση έχει η αμαρτία με την αλήθεια; Αναμάρτητος είμαι επειδή δεν κάνω αμαρτίες. Την αλήθεια την ζητάω γιατί μου είπες ότι την κατέχεις.

quote:
τοτε ισως να καταλαβεις και ποια ειναι η πραγματικη οδος της μετανοιας

Α, ξέχασα να σου πω. Εκτός από αναμάρτητος είμαι και αμετανόητος.

quote:
Σε συμπαθω παντως διοτι πολλοι ειναι αυτοι που εχουν πεσει σε τετοια λαθοι.

Κι εγώ σε συμπαθώ γιατί μου θυμίζεις κάποιον που ήταν μέσα στο Δαφνί και ρωτούσε από την καγκελόπορτα τους περαστικούς αν είναι πολλοί κλεισμένοι ... εκεί έξω.

quote:
Ο πονηρος βαζει σε ολους μας λανθασμενες ιδεες για να μας παρασυρει και να μας φερει με την μερια του.

Αν εννοείς τον Σατανά (ας είναι δοξασμένο το όνομά του) δεν μου βάζει καμία ιδέα. Μου το βεβαίωσε ο ίδιος!

quote:
Και οι δυο ιερεις σου ειπαν σωστα πραγματα.

Ναι, αλλά κανείς δεν μου απάντησε...

quote:
Για παραδειγμα οταν πας σε καποιον γιατρο και σου δινει καποια αγωγη επιδει πονας καπου σε ενδιαφερει να γινεις καλα και δευτερευοντως το πωσ λειτουργει η αγωγη που θα σου δωσει.

Για έκτη φορά. Δεν με ενδιαφέρει πώς έγινε. Με ενδιαφέρει τι έγινε. Εν προκειμένω, με ενδιαφέρει τι με έδωσε ο γιατρός, όχι πώς λειτουργεί.

quote:
Η πιστη ειναι το δυνατοτερο οπλο στη ζωη μας.

Ε, δε νομίζω. Είμαι σίγουρος πως περισσότερη εμπιστοσύνη έχεις στα φάρμακα του ανθρώπου παρά στη πίστη ότι ο θεός μπορεί να σε κάνει καλά. Είμαι σίγουρος πως όταν αρρωσταίνεις, πας στο γιατρό και όχι στον παπά. Ίσως γι'αυτό οι εκκλησίες δεν έχουν "επείγοντα περιστατικά".

quote:
Ο Κυριος ημων Ιησους Χριστος δεν ειπε ποτε ψεματα

Ε, πώς δεν είπε... Διάβασε και λίγο το ευαγγέλιο...

Δες πως έγινε:

Λένε τα αδέλφια του Ιησού στον Ιησού:
"Πήγαινε στην Ιουδαία ώστε να δούν και οι μαθητές σου τα θαύματα που κάνεις. Γιατί κανείς δεν ενεργεί κρυφά αν θέλει να τον γνωρίσει ο κόσμος. Αν πραγματικά κάνεις θαύματα φανερώσου στον κόσμο (Ιω. 7:3-4)

Απαντάει ο Ιησούς στα αδέλφια του:
"Πηγαίνετε εσείς στη γιορτή, εγώ δεν θα έλθω γιατί δεν ήρθε ακόμη η ώρα μου" (Ιω. 7:8)

Και μόλις πάνε τα αδέλφια του στην Ιουδαία, ο Ιησούς μεταμφιέζεται και πηγαίνει κι αυτός! (Ιω. 7:10)

Εσύ τι λες; Είπε ψέματα ή δεν είπε;

Γι' αυτό σου λέω. Μέχρι και τ' αδέλφια του παραμύθιαζε (που είχαν πονηρευτεί και αμφισβητούσαν τα "θαύματά" του), όχι εσένα που είσαι και αγαθιάρης.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 21:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Macedon.
Παίρνω το θάρρος να δώσω εγώ απαντήσεις σε δύο ερωτήματά σου.
quote:

Πώς βρέθηκε η σελήνη ανάμεσα στον ήλιο και στη γη, αφού ήταν 14 μέρες μακριά;

Δεν ρωτάω με ποια δύναμη έγινε, το ξέρω. Το έκανε ο Γιαχωβάς. Αυτό που ρωτάω είναι τι έγινε;

1. Έτρεξε η σελήνη γρήγορα (ώστε να πάει 14 μέρες μπροστά), μπήκε ανάμεσα στον ήλιο και στη γη, έκατσε εκεί 3 ώρες και μετά ξαναέτρεξε πίσω στην κανονική θέση της;

2. Έσβησε ο Γιαχωβάς τον ήλιο για 3 ώρες, και μετά τον άναψε πάλι;

3. Έριξε ένα μαύρο σεντόνι πάνω από την Ιερουσαλήμ για τρεις ώρες και μετά το μάζεψε;

macedon


Η πρώτη και τρίτη περίπτωση απορρίπτονται. Δηλαδή βρέθηκαν τόσο αυθάδεις άνθρωποι που σκότωσαν τον μονάκριβο γιο (αλλά και συν-θεό) του και αυτός αρκέστηκε να σβήσει τα φώτα για τρεις ώρες σε μια μικρή περιοχή της γης, σαν να είναι οικολόγος που διαμαρτύρεται; Εδώ, μόνο στην «ώρα της γης», σβήνουν τα φώτα για μισή ώρα σε όλο τον κόσμο. Αρκετά επιεικής η τιμωρία και δεν μας έχει συνηθίσει σε αυτά ο Γιαχβέ.

Η δεύτερη περίπτωση επίσης απορρίπτεται. Θάνατος ήλιου, ανάσταση μετά, όλα αυτά «παγανιστικές» δοξασίες θυμίζουν, στο πυρ το εξώτερον.

Η πιο λογική εξήγηση είναι αυτή που αναφέρες στο επόμενο post. Γνωρίζοντας τον χαρακτήρα του εν λόγω θεού, υποθέτω ότι αν ο Γιαχβέ έβλεπε να παθαίνει κάτι ο γιος του, θα γυρνούσε τον κόσμο ανάποδα. Όπερ και εγένετο.

quote:

Ο συγγραφέας του "κατά Ιωάννη" (και όχι ο Ιωάννης) δεν ήξερε, κατ' αρχήν, ούτε την ίδια την ιστορία με τη μοιχαλίδα, πόσο μάλλον το περιεχόμενο του Ταλμούδ. Γι' αυτό και η ιστορία αυτή δεν υπάρχει σε κανέναν αρχαίο κώδικα . Για πρώτη φορά εμφανίζεται στον Κώδικα Bezae του 5ου αιώνα.

macedon


Αφού είναι μεταγενέστερη προσθήκη, δεν φταίνε οι «ευαγγελιστές» γι' αυτήν.

quote:

Αν τη φέρνουν μετά τη δίκη:

1. Σημαίνει ότι έχει καταδικαστεί και ο άντρας, σύμφωνα με το Μωσαϊκό νόμο (Λευιτ. 20:10, Δευτ. 22:22) και θα πρέπει να εκτελεστεί κι αυτός μαζί. Ο άντρας όμως απουσιάζει από το σκηνικό.

macedon


Σκέφτηκες ότι ο άνδρας μπορεί να ήταν... ο Ιησούς; Και η διαδικασία να αποτελεί μέρος της ανάκρισης; Η οποία όμως πάει περίπατο, διότι ο Ιησούς «ταπώνει» τους Φαρισαίους με την έξυπνη απάντηση.

Mdiamant

quote:

Αφου λοιπον θες να σε βοηθησω να σωσεις την ψυχη σου κανε το παρακατω.

Πηγαινε στην πιο κοντινη ενορια που εχεις κοντα σου και πες σε εναν ιερεα οτι θες να σε βοηθησει για την σωτηρια της ψυχης σου και τοτε ο ιερας θα σου δωσει τις καταλληλες κατευθυνσεις και θα σου απαντησει σε καθε σου απορια.Υπαρχει ομως κατι συμαντικο στην ολη υποθεση.Βασικη προυποθεση για να σωθεις ειναι να το θες και να πιστευεις οτι θες να βοηθηθεις.


Ειλικρινής απορία:
ΑΝ (εσύ και ο Macedon) είχατε γεννηθεί στην Τουρκία, θα του έλεγες να πάει στο κοντινότερο τζαμί;
ΑΝ είχατε γεννηθεί στην βόρεια Αμερική πριν από μερικούς αιώνες, θα του έλεγες να ζητήσει βοήθεια από τον μάγο της φυλής;
Αν θέλεις, μπορείς να απαντήσεις σε άλλο θέμα, για να μήν εκτροχιάζουμε την συζήτηση εδώ.

quote:
Οσο για το τι εγινε και σκοτινιασε ο τοπος κατα την διαρκεια της σταυρωσης του Κυριου ημων Ιησου Χριστου στο ξαναλεω για αλλη μια φορα. Δεν γνωριζω και δεν θελω να γνωριζω διοτι το θαυμαστο του θεαματος αυτου δεν ειναι το τι εγινε απο επιστημονικη αποψη αλλα το ιδιο το θεαμα.

Δηλαδή ακολουθείς το - μή θεόπνευστο - ρητό: «πίστευε τω θαύματι και μη ερεύνα λογισμοίς το γενόμενον»;
Αντιγράφω από ΟΟΔΕ (τί, μόνο άλλοι θα έχουν το προνόμιο;), διατηρώντας την υπογράμμιση:

quote:

Πράγματι, είναι μια φράση που μοιάζει πολύ, αλλά θέλει μεγάλη προσπάθεια να καταλάβει κάποιος τη σημασία αυτού του ευρήματος το οποίο με …θριαμβολογικό τόνο παρουσιάζουν κάποια blogs με μια γαρνιτούρα από σοβαρή αμάθεια, καθώς ονομάζουν την ομιλία του Θεόδοτου …«θεόπνευστη»! Φαίνεται πως κάπου «πήρε το αυτί τους» για το κύρος των Οικουμενικών Συνόδων, είδαν ότι η ομιλία διαβάστηκε στις εργασίες της Γ΄ Οικουμενικής Συνόδου, οπότε μπέρδεψαν στο μυαλό τους την όλη κατάσταση και ονόμασαν την ομιλία θεόπνευστη. Δεν γνωρίζουν ασφαλώς ότι για την Εκκλησία, η θεοπνευστία που σχετίζεται με τις Συνόδους, δεν βρίσκεται σε κάθε εισήγηση, ομιλία ή επιστολή μεμονωμένου Θεολόγου ή Πατέρα, αλλά στις τελικές αποφάσεις των Οικουμενικών Συνόδων (οι οποίες μάλιστα, για να είναι έγκυρες, πρέπει να γίνουν πρώτα γνωστές και αποδεκτές από το σύνολο του Εκκλησιαστικού Σώματος, λαού και κλήρου, διαδικασία που ολοκληρώνεται με σχετικές επιστολές προς όλες τις εκκλησιαστικές περιφέρειες).

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 21:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο θέμα μας τώρα.

Ο PanosT, σε ανύποπτο χρόνο, παραδέχτηκε ότι δεν έχουν διασωθεί (ο macedon θα έλεγε «δεν υπήρξαν») έδικτα που να αναφέρονται σε επίσημους διωγμούς της χριστιανικής θρησκείας. Είναι πιθανό είναι να υπήρχαν θρησκευτικοί διωγμοί, χωρίς επίσημη νομοθεσία;
Σήμερα, δεν υπάρχει νομοθεσία που να διώκει γενικώς τους νόμιμους μετανάστες. Υπάρχουν όμως οργανώσεις που δρώντας ρατσιστικά, τρομοκρατούν αλλοδαπούς, εκμεταλλευόμενες πολλές φορές την ανοχή του κράτους.
Αντίστοιχα μπορώ να δεχτώ ότι μια νέα - και αρκετά ασυνήθιστη για ορισμένες περιοχές της αυτοκρατορίας - θρησκεία, πιθανότατα αντιμετώπισε εχθρότητα, είτε από τον απλό κόσμο, είτε από τα ιερατεία. Ειδικά μάλιστα αν ισχύει ότι οι πρώτοι πιστοί προερχόταν από τις, ανά τον κόσμο, εβραϊκές κοινότητες!
Φυσικά με ελλιπείς αναφορές (επιστολές Τραϊανού-Πλίνιου), είναι μάλλον αδύνατο να το αποδείξω...

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 21:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kondoras

quote:
Ο PanosT, σε ανύποπτο χρόνο, παραδέχτηκε ότι δεν έχουν διασωθεί (ο macedon θα έλεγε «δεν υπήρξαν») έδικτα που να αναφέρονται σε επίσημους διωγμούς της χριστιανικής θρησκείας.

Η άποψη αυτή δεν υποστηρίζεται από κανέναν ιστορικό. Κανείς δεν λέει δηλαδή "υπήρχαν έδικτα θρησκευτικού διωγμού αλλά δεν διασώθηκαν".

Οι δύο απόψεις που μπορεί να συναντήσει κανείς είναι:
- δεν υπήρξε ποτέ νομοθεσία που να διώκει τους χριστιανούς για το φρόνημά τους
- υπήρξαν έδικτα και διωγμοί κατά των χριστιανών. Στην περίπτωση αυτή κανείς δεν παραθέτει ούτε τι έλεγαν αυτά ούτε τι δίωκαν, με αποτέλεσμα να συμπεραίνει κανείς πως αυτό που ο ιστορικός βαφτίζει ως "θρησκευτικό διωγμό" να ήταν στην πραγματικότητα η δίωξη μιας παραβατικής συμπεριφοράς που παρουσιαζόταν στους χριστιανούς εξ αιτίας της ιδεολογίας τους και όχι διωγμός του φρονήματος, όπως έχουμε στο Βυζάντιο, όπου διώκονται όλοι όσοι δεν ήταν χριστιανοί.

quote:
Είναι πιθανό είναι να υπήρχαν θρησκευτικοί διωγμοί, χωρίς επίσημη νομοθεσία;

Σε κεντρικό επίπεδο όχι. Μπορεί να μην είχαμε "νόμο" (με τη στενή έννοια του όρου) αλλά θα είχαμε μια αυτοκρατορική απόφαση, εντολή... κάτι. Εδώ όμως δεν έχουμε τίποτε.

quote:
Σήμερα, δεν υπάρχει νομοθεσία που να διώκει γενικώς τους νόμιμους μετανάστες.

Σωστά.

quote:
Υπάρχουν όμως οργανώσεις που δρώντας ρατσιστικά, τρομοκρατούν αλλοδαπούς, εκμεταλλευόμενες πολλές φορές την ανοχή του κράτους.

Σωστά. Και όχι μόνον οργανώσεις αλλά και μεμονωμένοι πολίτες.

quote:
Αντίστοιχα μπορώ να δεχτώ ότι μια νέα - και αρκετά ασυνήθιστη για ορισμένες περιοχές της αυτοκρατορίας - θρησκεία, πιθανότατα αντιμετώπισε εχθρότητα, είτε από τον απλό κόσμο, είτε από τα ιερατεία.

Θεωρώ πολύ πιθανόν να υπήρχαν τέτοιες διώξεις, με δεδομένο μάλιστα το μέγεθος της αυτοκρατορίας. Αυτές όμως δεν ήταν διώξεις της Ρώμης ή του αυτοκράτορα, αλλά "μεμονωμένα περιστατικά", όπως "μεμονωμένα περιστατικά" είναι και αυτά που σημειώνεις παραπάνω για τους μετανάστες.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 23:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως αναφέρθηκε οι χριστιανοί διώχθηκαν γιατί απλά ήταν χριστιανοί και η θρησκεία τους ήταν ασύμβατη με τη λατρεία άλλων θεών και του αυτοκράτορα.
Τα διατάγματα του μεγάλου διωγμού: (Διήρκεσε από το 303 μεχρι το 313)
Το πρώτο Διάταγμα εκδόθηκε στις 23 Φεβρουαρίου του 303. Το περιεχόμενό του μπορεί να συνοψιστεί ως εξής:
Ι.
(α)Ολες οι χριστιανικές εκκλησίες και όποιοδήποτε σπίτι στο οποίο θα μπορούσαν να βρεθούν οι Γραφές, (Οπτάτιος. Παράρτημα ii, σελ 200,202 «um scripturae inveniundur, (et) ipsa domus diruitur”) θα καταστρέφονται. Ευσέβιος, εκκλησιαστική ιστορία viii.2,4. Παλαιστίνιοι μάρτυρες . Πρόλογος Ι 2.1. Οπτάτιος. Παράρτημα ii, σελ .198-199. Λακτάντιος, De mordibus persecutorum 12.
(β) Όλα τα αντίγραφα των Γραφών και των άλλων λειτουργικών βιβλίων θα παραδίδονταν και θα καίγονταν , και όλα τα ιερά σκεύη των εκκλησιών και τα παρεμφερή περιουσιακά στοιχεία θα δημεύονταν. Ευσέβιος, εκκλησιαστική ιστορία viii 2,4, Παλαιστίνιοι μάρτυρες . Πρόλογος Ι. Οπτάτιος. Παράρτημα i, σελ.186-188. Αυγουστίνος, Contra Cresconium iii, 27,30. Σύνοδος Αρελάτης ι, Κανόνας 13.
(γ). Όλες οι συναθροίσεις για χριστιανική λατρεία απαγορεύονται. Ευσέβιος, εκκλησιαστική ιστορία ix.10.8.

II.
Οι χριστιανοί που αρνούνται να συμμορφωθούν στερούνται τη δυνατότητα να προσφεύγουν στα δικαστήρια .Αυτοί που είχαν δικαστικά προνόμια (πχ συγκλητικοί, οι της ιππικής τάξης) θα τα έχαναν. Λακτάντιος, De mordibus persecutorum 13.1. Ευσέβιος, εκκλησιαστική ιστορία viii.2.4. Παλαιστίνιοι μάρτυρες . Πρόλογος Ι.
Οι εν οικετίες (τα μέλη της αυτοκρατορικής διοίκησης θα καθίστανται δούλοι. Ευσέβιος, εκκλησιαστική ιστορία viii.2.4. Παλαιστίνιοι μάρτυρες . Πρόλογος Ι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 23:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon ολα οσα λες για τον Κυριο ημων Ιησου Χριστο στερουνται και σοβαροτητας και σχολιασμου.Σκεψου μονο οτι το μισος που εχεις για τον Κυριο ημων Ιησου Χριστο ειναι τετοιο που δεν σε αφινει πλεον να σκεφτεις αντικειμενικα.Θα σε συμβουλευα να πας και να μυραστεις τις αποψεις σου με καποιον πνευματικο ιερεα ωστε να σε βοηθησει να ξεφυγεις απο τον λαβυρινθο που εχεις μπλεξει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mdiamant
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 23:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon ζεις μεσα σε ενα ψεμα.Οχι οτι ολοι οι αλλοι ζουμε στην αληθεια αλλα τουλαχιστον προσπαθουμε να την πλησιασουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 00:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι ένας φίλος μου από τον Πειραιά ... ούτε αυτός έχει αμαρτίες


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 00:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Κι εγώ σε συμπαθώ γιατί μου θυμίζεις κάποιον που ήταν μέσα στο Δαφνί και ρωτούσε από την καγκελόπορτα τους περαστικούς αν είναι πολλοί κλεισμένοι ... εκεί έξω.

Βρε macedon,πώς τα καταφέρνεις βρε θηρίο?
Εγω ο κακομοίρης,μόλις εκστομίσω καμμιά κουβέντα σχεικά με παλαβούς και τα ιδρύματα των οποίων τυγχάνουν τρόφιμοι,δέχομαι κίτρινη κάρτα!!

Και έτσι απέχω.
Πάντως ο αγώνας που δίνεις είναι άνισος.
Η βλακεία είναι ανίκητη,δεν έχει βρεθεί ακόμη όπλο,να αποδομεί τα σωματίδια αυτά.Μιλάω για τα χαζόνια,τα βλακόνια και τα ηλιθιόνια.
Βέβαια είναι υποθετικά,αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι θαύματα κάνει η φυσική.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 00:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mdiamant


Λέγοντας αυτό:

quote:
Δεν γνωριζω και δεν θελω να γνωριζω διοτι το θαυμαστο του θεαματος αυτου δεν ειναι το τι εγινε .....

Πώς μπορεί να ισχύει το παρακάτω;;;

quote:
Οχι οτι ολοι οι αλλοι ζουμε στην αληθεια αλλα τουλαχιστον προσπαθουμε να την πλησιασουμε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 00:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
symbol

quote:
Όπως αναφέρθηκε οι χριστιανοί διώχθηκαν γιατί απλά ήταν χριστιανοί

Λάθος! Το έδικτο του 303 ζητούσε από τους χριστιανούς να σεβαστούν τη θρησκευτική παράδοση της Ρώμης και να θυσιάζουν στον αυτοκράτορα, όπως αναφέρει ο Barnes στο έργο του "Κωνσταντίνος και Ευσέβιος".

Δεν τους δίωκε επειδή ήταν χριστιανοί αλλά επειδή αρνούνταν να αποτίσουν φόρο τιμής στον αυτοκράτορα.

quote:
Ευσέβιος, εκκλησιαστική ιστορία ... Λακτάντιος...

Απ' όλους τους ιστορικούς 17 αιώνων, μας φέρνεις σαν μαρτυρία τον αρχιπαραμυθά Ευσέβιο (που δεν δίστασε να πετσοκόψει και να ράψει στα μέτρα του τα ευαγγελικά κείμενα) και έναν απολογητή του οποίου το έργο από κανέναν σοβαρό ερευνητή δεν χαρακτηρίζεται ως "ιστορικό" ...και οι δύο εκ δεξιών του διαταραγμένου Κωνσταντίνου.

Τίποτε σε πιο πρωτότυπο;

quote:
De mordibus persecutorum

Σ'αυτό το έργο του Λακτάντιου δεν είναι που αναφέρεται σαν ιστορικό γεγονός ότι ο Κωνσταντίνος είδε όντως το "ΧΡ" (όχι των windows) και το ότι πέθαναν οι αυτοκράτορες επειδή τους τιμώρησε ο θεός;

Εκτός από απολογητές και παραμυθατζήδες, δεν θα ήταν καλό να μας παρουσιάσεις και κάτι πιο αξιόπιστο;

Αλλωστε δεν είναι τυχαίο πως απ' όλους τους ιστορικούς, οι μόνοι που μιλάνε για "έδικτα διωγμών" τους οποίους παρουσιάζουν σαν θρησκευτικούς (χωρίς ωστόσο να παρουσιάζουν τα ίδια τα έδικτα) είναι ο Ευσέβιος και ο Λακτάντιος.

Τον "Οπτάτιο" δεν τον έχω ξανακούσει...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 00:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mdiamant

quote:
macedon ολα οσα λες για τον Κυριο ημων Ιησου Χριστο στερουνται και σοβαροτητας και σχολιασμου.

Δεν τα λέω εγώ. Ο Ιωάννης τα λέει. Από το ευαγγέλιό του τα πήρα.

quote:
Σκεψου μονο οτι το μισος που εχεις για τον Κυριο ημων Ιησου Χριστο ειναι τετοιο

Φίλε μου, ακόμη κι αν ήθελα δεν θα μπορούσα να μισήσω τον Ιησού όπως δεν μπορώ να μισήσω τον μπάτμαν, τον σούπερμαν, τον παπουτσωμένο γάτο και όλα αυτά τα πλάσματα της φαντασίας.

Επιπλέον, αν μισούσα, θα ήμουν έτοιμος να γίνω μαθητής του γιατί αυτό ακριβώς απαιτεί ο Ιησούς από τους μαθητές του. Να μισούν όλο τον κόσμο.

Εγώ που δεν μισώ κανέναν, δεν θα μπορέσω να γίνω ποτέ χριστιανός...

Πάντως, άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε είσαι και συ. Σε ρώτησα αν στο συγκεκριμένο εδάφιο ο Ιησούς είπε ψέματα στ' αδέλφια του και συ μου λες να πάω να δω έναν παπά.

quote:
macedon ζεις μεσα σε ενα ψεμα.

Εμ, τόσες φορές σου ζήτησα να μου δείξεις την αλήθεια, και συ μου λες άρες μάρες κουκουνάρες.

Πως θα δω την αλήθεια αν εσύ, μυημένος στο χριστιανισμό και μελετητής του ευαγγελίου ων, δεν απαντήσεις τις απορίες μου;

quote:
Θα σε συμβουλευα να πας και να μυραστεις τις αποψεις σου με καποιον πνευματικο ιερεα

Δυστυχώς δεν μπορώ να πάω γιατί πρόλαβα και πήγα στο ληξιαρχείο και ζήτησα τη διαγραφή της βάφτισής μου από τη ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Λοιπόν, δες τι θα γίνει:

Θα πας εσύ σ' έναν πνευματικό (να προτιμήσεις αυτούς που έχουν θεία φώτιση) και θα του μεταφέρεις τις απορίες μου. Μετά θα έρθεις εδώ να μας πεις τι σου είπε. Καλά;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 00:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Εγω ο κακομοίρης,μόλις εκστομίσω καμμιά κουβέντα σχεικά με παλαβούς και τα ιδρύματα των οποίων τυγχάνουν τρόφιμοι,δέχομαι κίτρινη κάρτα!!

Εγώ μιλάω ... με παραβολές.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 01:32:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ που δεν μισώ κανέναν, δεν θα μπορέσω να γίνω ποτέ χριστιανός...
Μη λες μεγάλες κουβέντες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 07:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
“Λάθος! Το έδικτο του 303 ζητούσε από τους χριστιανούς να σεβαστούν τη θρησκευτική παράδοση της Ρώμης και να θυσιάζουν στον αυτοκράτορα,
όπως αναφέρει ο Barnes στο έργο του "Κωνσταντίνος και Ευσέβιος".”
------------------------------------------------------------------
To έδικτο του 303 δεν είναι ένα αλλά……. τέσσερα και θα τα αναφέρουμε όλα. Μετά θα αναφερθούμε και στα άλλα έδικτα. Και όρεξη να ‘χεις θα αναφερθούμε και στους ιστορικούς και στις προσωπικότητες τους, και στο έργο τους.
Υπομονή μόνο, ο χρόνος μου «σφικτός»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy