ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΩΓΜΟΙ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΔΙΚΤΟ ΤΩΝ ΜΕΔΙΟΛΑΝΩΝ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ 'Η ΜΥΘΟΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 21:44:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπέτ νύχτωσε και συνεχίζεις να ποστάρεις.

Εγώ σαν να είδα κάτι λαμπάκια να αναβοσβήνουνε στον ουρανό!

Για πήγαινε να δεις μήπως και τελείωσε η μιζέρια σου!

macedon, μόνο ο γιαπετ σου έμεινε για spammer???

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 05/03/2012 21:49:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 21:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καρβουνάκια είναι βρε... Έχω βάλει το θυμιατό ψηλά....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2012, 01:25:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Για κοιτάξτε στην ΙΔΙΑ ΣΕΛΙΔΑ λίγο πιο πάνω τι γράφει για Διοκλητιανό.
An African bishop, Felix, was beheaded for failing to hand over books. This led to the stampede of other who did so, the so-called “Traditors”. Some martyrs are reported from the Spain but none from Britain.

Ως πρώτο θύμα διωγμού πέθανε ο Ρωμαίος επίσκοπος Φαβιανός και πέθανε στη φυλακή· δεν είχε εκδοθεί θανατική ποινή εναντίον του. Έως τότε όμως η αρχαία Εκκλησία παρουσίαζε ήδη έντεκα από δεκαεπτά Ρωμαίους επισκόπους ως «μάρτυρες», αν και ούτε ένας τους δεν ήταν μάρτυρας! Και να σκεφτεί κανείς ότι ήδη διακόσια χρόνια ζούσαν δίπλα-δίπλα με τους αυτοκράτορες. Και παρ' όλα αυτά ακόμη και στα μέσα του 20ού αιώνα ψεύδονται από καθολικής πλευράς , με τυπογραφική άδεια της Εκκλησίας, ότι «οι περισσότεροι πάπες πεθαίνουν εκείνη την εποχή ως μάρτυρες» (Ruger).
Ο πάπας Κορνήλιος, ο οποίος απεβίωσε ειρηνικά στη Σιβιταβέκια, σύμφωνα με τις εκκλησιαστικές Πράξεις Μαρτύρων αποκεφαλίζεται. Το ίδιο πλαστές είναι οι Πράξεις οι οποίες καθιστούν το Ρωμαίο επίσκοπο Στέφανο Α' (254-257) θύμα των διωγμών του Βαλεριανού. Ο Αγιος πάπας Ευτυχιανός (275-283) λέγεται μάλιστα ότι έθαψε «με τα ίδια του τα χέρια» 342 μάρτυρες, προτού τους συναντήσει ο ίδιος.
Την αποστασία πολλών παπών κατά τον πρώιμο 4ο αιώνα προσπάθησαν να καλύψουν παρομοίως με πλαστογραφίες Πράξεων. To Liber pontificalis, ο επίσημος κατάλογος των παπών, βάζει το Ρωμαίο επίσκοπο Μαρκελλίνο (296-304), ο οποίος έκανε θυσίες στους θεούς και παρέδωσε στον εχθρό τα «ιερά» βιβλία, να μετανοεί αμέσως και να υφίσταται μαρτυρικό θάνατο, πράγμα που δεν είναι παρά πλαστογραφία. Στο Ρωμαϊκό Μαρτυρολόγιο ο ένας πάπας μετά τον άλλο κερδίζει το στέφανο του μάρτυρα, όμως σχεδόν όλα είναι ψέματα και απάτη.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2012, 15:15:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ως πρώτο θύμα διωγμού πέθανε ο Ρωμαίος επίσκοπος Φαβιανός και πέθανε στη φυλακή· δεν είχε εκδοθεί θανατική ποινή εναντίον του. Έως τότε όμως η αρχαία Εκκλησία παρουσίαζε ήδη έντεκα από δεκαεπτά Ρωμαίους επισκόπους ως «μάρτυρες», αν και ούτε ένας τους δεν ήταν μάρτυρας! Και να σκεφτεί κανείς ότι ήδη διακόσια χρόνια ζούσαν δίπλα-δίπλα με τους αυτοκράτορες. Και παρ' όλα αυτά ακόμη και στα μέσα του 20ού αιώνα ψεύδονται από καθολικής πλευράς , με τυπογραφική άδεια της Εκκλησίας, ότι «οι περισσότεροι πάπες πεθαίνουν εκείνη την εποχή ως μάρτυρες» (Ruger).
Ο πάπας Κορνήλιος, ο οποίος απεβίωσε ειρηνικά στη Σιβιταβέκια, σύμφωνα με τις εκκλησιαστικές Πράξεις Μαρτύρων αποκεφαλίζεται. Το ίδιο πλαστές είναι οι Πράξεις οι οποίες καθιστούν το Ρωμαίο επίσκοπο Στέφανο Α' (254-257) θύμα των διωγμών του Βαλεριανού. Ο Αγιος πάπας Ευτυχιανός (275-283) λέγεται μάλιστα ότι έθαψε «με τα ίδια του τα χέρια» 342 μάρτυρες, προτού τους συναντήσει ο ίδιος.
Την αποστασία πολλών παπών κατά τον πρώιμο 4ο αιώνα προσπάθησαν να καλύψουν παρομοίως με πλαστογραφίες Πράξεων. To Liber pontificalis, ο επίσημος κατάλογος των παπών, βάζει το Ρωμαίο επίσκοπο Μαρκελλίνο (296-304), ο οποίος έκανε θυσίες στους θεούς και παρέδωσε στον εχθρό τα «ιερά» βιβλία, να μετανοεί αμέσως και να υφίσταται μαρτυρικό θάνατο, πράγμα που δεν είναι παρά πλαστογραφία. Στο Ρωμαϊκό Μαρτυρολόγιο ο ένας πάπας μετά τον άλλο κερδίζει το στέφανο του μάρτυρα, όμως σχεδόν όλα είναι ψέματα και απάτη.

Πω-πω...
Ρε Σωτήρη πήξαμε στην πλαστογραφία!!!

Αν έχετε στοιχεία γιατί δεν κάνετε και μια μήνυση στο Βατικανό για εξαπάτηση.

Πέρα από τους Πάπες έλεγε και για κάτι έδικτα του Διοκλητιανού και για θρησκευτικούς διωγμούς.

Γιατί περιορίστηκες μόνο στους επισκόπους???

Το άλλο κάνει τζιζζζζ????

Για φέρε μας σε κάθε περίπτωση τις πηγές σου όνομα Ιστορικού, τίτλος βιβλίου, σχετική πρόταση και σελίδα που υποστηρίζουν όοοοολα τα παραπάνω...

Άντε γιατί με τις πηγές αρχίζετε και μου ρετάρετε τώρα τελευταία...

Περιμένουμε άλλωστε και τα σχετικά χωρία των 10 πηγών του macedon.
Περί Χριστιανισμού - Κρετινισμού ήταν ΣΑΝ ΕΤΟΙΜΟΣ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ο macedon.

ΜΕ ΤΟΥΣ 10 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΨΙΛΟΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ!

ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ Η ΑΝΑΜΟΝΗ....

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 06/03/2012 15:16:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2012, 16:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΙ ΔΙΩΓΜΟΙ ΣΤΗ ΡΩΜH
...ΚΑΙ ΑΛΛΑ 20 ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

Είναι πραγματικά απορίας άξιον, πώς μια θρησκεία που επιβλήθηκε με την ωμή βία, που δίωξε άγρια και εκτεταμένα όλους ανεξαιρέτως τους αλλόθρησκους της αυτοκρατορίας, που επικράτησε μέσα από ποταμούς αίματος που η ίδια δημιούργησε, να εμφανίζεται ως "διωκόμενη" για 300 χρόνια, μέσα από "πηγές" που δημιούργησαν οι γνωστοί εφευρετικοί εγκέφαλοι της εκκλησίας - της ίδιας ποιότητας μ'αυτούς που εφηύραν όχι μόνο τη ζωή και τα "θαύματα" του Ιησού αλλά και τον ίδιο τον Ιησού. Και, όπως είναι φυσικό, τις πηγές αυτές ούτε τις είδε κανείς, ούτε τις ξέρει κανείς ούτε γνωρίζει κανείς τι έγραφαν. Και γι'αυτές που γνωρίζουμε, είναι φανερό πως κανένας θρησκευτικός διωγμός δεν έγινε εναντίον των χριστιανών από κανέναν αυτοκράτορα της Ρώμης, μέχρι την εποχή του διαταραγμένου Κωνσταντίνου.

Βέβαια, εδώ έχουμε την βλακώδη άποψη ότι τα έδικτα "τα εξαφάνισαν" οι Καθολικοί(?) για να μην τους κατηγορεί η Ορθόδοξη εκκλησία. Ας είναι, έχουμε ακούσει και μεγαλύτερες ανοησίες από δαύτην.

Ας ρίξουμε μια περιληπτική ματιά στα στοιχεία που έχουμε (και όχι σ' αυτά που θα θέλαμε να είχαμε ή που φανταζόμαστε ότι υπάρχουν). Ο κατάλογος περιλαμβάνει τους αυτοκράτορες που υποτίθεται ότι δίωξαν τους χριστιανούς λόγω φρονήματος και τα στοιχεία που έχουμε για τους υποτιθέμενους θρησκευτικούς διωγμούς.

Νέρων: ΣΤΟΙΧΕΙΑ --> ΜΗΔΕΝ
Δομιτιανός : ΣΤΟΙΧΕΙΑ --> ΜΗΔΕΝ
Τραϊανός: ΣΤΟΙΧΕΙΑ --> ΜΗΔΕΝ
Μάρκος Αυρήλιος: ΣΤΟΙΧΕΙΑ --> ΜΗΔΕΝ
Σεπτίμιος Σεβήρος: ΣΤΟΙΧΕΙΑ --> ΜΗΔΕΝ
Δέκιος: ΣΤΟΙΧΕΙΑ --> ΜΗΔΕΝ
Βαλεριανός: ΣΤΟΙΧΕΙΑ --> ΜΗΔΕΝ
Διοκλητιανός: ΣΤΟΙΧΕΙΑ --> ΜΗΔΕΝ

Μάλιστα ο μεγαλύτερος από τους διωγμούς που υποτίθεται ότι έγινε, αυτός του Διοκλητιανού, έγινε με βάση τέσσερα έδικτα που υποτίθεται ότι εκδόθηκαν για τη δίωξη των χριστιανών. Οι μόνοι που πήραν χαμπάρι για τους διωγμούς αυτούς, ήταν o αρχιπλαστογράφος Ευσέβιος και ο χριστιανός απολογητής Λακτάντιος.

Και ενώ έχουμε πλήρη τη νομοθεσία των διωγμών των χριστιανών εναντίον όλων των υπόλοιπων, που άρχισε να συντάσσεται λίγα χρόνια μετά την υποτιθέμενη έκδοση των εδίκτων του Διοκλητιανού, από τη νομοθεσία των διωγμών των Ρωμαίων εναντίον των χριστιανών δεν έχουμε τίποτε απολύτως.

Και, βέβαια, κάτι που μονίμως οι νεοχριστιανοαπολογητές και οι περιφερόμενοι των φόρουμς παραβλέπουν: Κανένα έδικτο της Ρώμης δεν απαγόρευε στους χριστιανούς να πιστεύουν ό,τι ήθελαν. Κανένα! Δεν έχουμε δηλαδή το είδος της νομοθεσίας που είχαμε στο χριστιανικό Βυζάντιο, όπου ο νόμος δίωκε "όποιον δεν πίστευε στο χριστιανισμό", "όποιον διαβάζει απαγορευμένα βιβλία", κτλ. κτλ. και που ήταν ο ορισμός του διωγμού. Η νομοθεσία της Ρώμης κατά τη διάρκεια των παραπάνω αυτοκρατόρων δεν απαγόρευε σε κανέναν να πιστεύει οτιδήποτε ήθελε!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2012, 18:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιος τα λέει αυτά????
Εσύ?????
Με τι κύρος βρε κακομοίρηηηηηηηηηηη....

ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΗΓΕΣ macedon με τον τρόπο τον καλό....
ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΕΙΠΕΣ.

ΚΑΝΕ QUOTE (ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ-ΚΡΕΤΙΝΟΣ) ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΣΕΛΙΔΑΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΟΙ 10 ΠΗΓΕΣ ΣΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙΣ ΦΛΟΜΩΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ SITES ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΗΓΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ.

ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΤΟ FORUM ΠΟΥ ΣΕ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΠΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ.

ΕΝΑΝ ΒΡΕΣ ΑΣΧΕΤΕ macedon!
ΜΟΝΟ ΕΝΑΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΔΙΚΤΑ.

ΧΡΙΣΤΟΜΑΧΕ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ!!!!!!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2012, 19:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Ποιος τα λέει αυτά????

Ποιος λέει τι; Ότι δεν υπάρχουν στοιχεία; Η ίδια η ανυπαρξία στοιχείων το λέει.

quote:
ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΠΗΓΕΣ macedon με τον τρόπο τον καλό...

Όχι κουτοπόνηρε χριστιανέ. Εσύ θα μας φέρεις για κάθε αυτοκράτορα τις πηγές που στηρίζουν την άποψή σου ότι κήρυξε θρησκευτικό διωγμό κατά των χριστιανών.

Εσύ έχεις το βάρος της απόδειξης των συμβάντων και όχι εγώ της απόδειξης των μη συμβάντων.

Ξεκίνα λοιπόν. Τι στοιχεία έχεις για τον "θρησκευτικό διωγμό" του Νέρωνα; Θα τους πάρουμε έναν-έναν. Να δούμε δηλαδή αν έχεις σκοπό να συζητήσεις ή απλά ήρθες για trolling.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2012, 20:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon
Όχι κουτοπόνηρε χριστιανέ. Εσύ θα μας φέρεις για κάθε αυτοκράτορα τις πηγές που στηρίζουν την άποψή σου ότι κήρυξε θρησκευτικό διωγμό κατά των χριστιανών.

Σε γελάσανε macedon.

Αυτά θα γίνουν ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ και μάλιστα με το Gibbon σαν πηγή μου και ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ.
Δεν θα κάνω χρήση ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ (άντε και λίγο Renan...).
Μόνο με τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΠΗΓΕΣ Χριστομάχε της πεντάρας...

Αν ανυπομονείς μπορείς να ξεκινήσεις ήδη το διάβασμα και θα σε προφτάσω εγώ.

ΑΡΧΙΚΑ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.
ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ ΕΧΘΕΣ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ.

Πρώτον.
Δώσε ΑΜΕΣΑ τα στοιχεία των υπολοίπων SITES που έχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ Χριστομάχε της πλάκας που μας κοροιδεύεις μπροστά στα μάτια μας.

Λίγος ΣΕΒΑΣΜΟΣ στο site που σε φιλοξενεί τόοοοοοσα χρόνια ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.

Αλλιώς παραδέξου το λάθος σου, ζήτα συγγνώμη από τους admin και από εμένα που με αποκάλεσες "κουτοπόνηρο κρετίνο" όταν σου εντόπισα τη μη αναφορά του site από όπου έκανες ΤΥΦΛΟ COPY-PASTE τις 10 πηγές.

Δεύτερον.
Μας αράδιασες 10 πηγές όπου ΔΗΘΕΝ συμφωνούν με την άποψή σου περί μη ύπαρξης διωγμών και εδίκτων κατόπιν δικής μου πίεσης διάρκειας ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΑΛΕ.

Έρχεσε λοιπόν ωραία και καλά ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ και ισχυρίζεσαι ότι αυτοί οι 10 συμφωνούν με τις ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ που μας έχεις ΦΛΟΜΩΣΕΙ.

Δώσε μας quotes και σελίδες όπου οι εν λόγω Ιστορικοί συμφωνούν με τη δική σου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ άποψη.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ-ΚΡΕΤΙΝΟΣ????

Μεταφράζω εγώ αν είναι στα Αγγλικά!

Εγώ δεν έχω κανένα βάρος απόδειξης ΔΙΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΣΟΥ ΕΙΣΑΣΤΕ ΤΡΑΓΙΚΑ ΜΟΝΟΙ ΣΕ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΟΠΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΑΣ "ΚΟΛΛΑΕΙ" ΕΧΕΙ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΗΘΕΙ ΑΠΟ "ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ" ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ, ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥΣ, ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΚΤΛ

Δεν πειράζει όμως!
Εδώ θα τα λέμε παρείτσα μέχρι να τα ξεκαθαρίσουμε!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2012, 21:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Σε γελάσανε macedon.

Άρα για τους υποτιθέμενους θρησκευτικούς διωγμούς του Νέρωνα δεν έχεις κανένα στοιχείο.

ΟΚ. Πάμε παρακάτω.

Δομιτιανός: Τι στοιχεία έχεις για τους δικούς του θρησκευτικούς διωγμούς;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2012, 21:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@macedon

Το πικρό ποτήρι δεν θα το αποφύγεις με όσες ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ και αν σκαρφιστείς Χριστομάχε της συμφοράς!!!!!

Κοίτα!
Με copy-paste σου κάνω πλακίτσα macedon (που μου ήθελες να εμφανίσεις και πηγές ΤΡΟΜΑΡΑ ΣΟΥ)...

"

Πρώτον.
Δώσε ΑΜΕΣΑ τα στοιχεία των υπολοίπων SITES που έχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ Χριστομάχε της πλάκας που μας κοροιδεύεις μπροστά στα μάτια μας.

Λίγος ΣΕΒΑΣΜΟΣ στο site που σε φιλοξενεί τόοοοοοσα χρόνια ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.

Αλλιώς παραδέξου το λάθος σου, ζήτα συγγνώμη από τους admins και από εμένα που με αποκάλεσες "κουτοπόνηρο κρετίνο" όταν σου εντόπισα τη μη αναφορά του site από όπου έκανες ΤΥΦΛΟ COPY-PASTE τις 10 πηγές.

Δεύτερον.
Μας αράδιασες 10 πηγές όπου ΔΗΘΕΝ συμφωνούν με την άποψή σου περί μη ύπαρξης διωγμών και εδίκτων κατόπιν δικής μου πίεσης διάρκειας ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΑΛΕ.

Έρχεσε λοιπόν ωραία και καλά ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ και ισχυρίζεσαι ότι αυτοί οι 10 συμφωνούν με τις ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ που μας έχεις ΦΛΟΜΩΣΕΙ.

Δώσε μας quotes και σελίδες όπου οι εν λόγω Ιστορικοί συμφωνούν με τη δική σου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ άποψη.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ-ΚΡΕΤΙΝΟΣ????

"

Υ.Γ 1 Ελπίζω κάποιος να σου έχει σφυρίξει τι γράφουν οι "πηγές σου". Εδώ θα τα λέμε σιγά-σιγά παρείτσα για να δουν όλοι στο forum τι πηγές μας προσκόμισες ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΗ ΒΙΑΣΥΝΗ ΣΟΥ να ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ και να ΨΕΛΛΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ κακόμοιρε...

Y.Γ 2 Και ακόμα macedon δεν έχεις φτάσει στον πάτο...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 06/03/2012 21:25:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 00:01:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα! Ούτε για τον Δομητιανό έχεις κάποιο στοιχείο για θρησκευτικούς διωγμούς.

Πάμε παρακάτω...

Για τον Τραϊανό έχεις κάποιο στοιχείο; Κάποια αναφορά για θρησκευτικούς διωγμούς κατά των χριστιανών;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 01:32:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Αν έχετε στοιχεία γιατί δεν κάνετε και μια μήνυση στο Βατικανό για εξαπάτηση.

Ακόμα εκεί βρίσκεσαι ; Το Βατικανό και όχι μόνο , το έχουν ξεμπροστιάσει οι ιστορικοί εδώ και καμιά εκατοστή χρόνια .
quote:
PanosT
Πέρα από τους Πάπες έλεγε και για κάτι έδικτα του Διοκλητιανού και για θρησκευτικούς διωγμούς.

Και τι μ' αυτό ; Παρουσίασε κανένα έδικτο ; Και συ μας έχεις πρήξει εδώ και κάτι μήνες με τα περίφημα έδικτα άλλα δεν έφερες απολύτως τίποτα , και για να καλύψης την ανυπαρξία των στοιχείων σου , αραδιάζεις ένα σωρό άσχετα ερωτήματα , και ζητάς να μεταφράσουν άλλοι αυτά που είσαι υποχρεωμένος να μεταφράσης εσύ . Και όταν μιλάμε για έδικτο , δεν εννοώ στα λόγια , αλλά κάτι σαν το παρακάτω .

Αν έχεις κάτι ανάλογο όπως ισχυρίζεσαι ,παράθεσέ το να το διαβάσουμε κι εμείς .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 03:59:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Σωτήρη... βρε Σωτήρη... Μην το αποπαίρνεις το παιδί...

Εντάξει... για τους δύο πρώτους αυτοκράτορες δεν είχε στοιχεία. Μπορεί να έχει για τους επόμενους... Μην βιάζεσαι.

Είμαι σίγουρος πως για τον Τραϊανό θα σου φέρει ίσα με δυόμιση κιλά στοιχεία. Περίμενε λίγο και συ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 13:04:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα θα δείτε βρε σεις και οι δύο...
Ψάχνει για μεγεθυντικό φακό, μόλις τον βρει θα σας κανονίσει....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 14:37:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας έχουν κάνει λοβοτομή????

Πότε σας υποσχέθηκα ότι θα σας φέρω το οτιδήποτε και δεν το έκανα???

Φέρτε μου ένα ποστ ρε Χριστομάχοι της κακιάς ώρας!

Εγώ συνεχώς έλεγα και λέω ότι με τα στοιχεία που έχουμε και γνωρίζουμε ΟΛΟΙ MAΣ, θα συζητήσουμε.

Την πλακίτσα που έκανα με τις prive συναντήσεις στη Βιβλιοθήκη του Βατικανού την ξεχάσατε????
Ουδέποτε σας υποσχέθηκα να σας φέρω ΕΔΙΚΤΑ.
Τα λέτε μόνο για ΑΝΤΙΠΕΡΙΣΠΑΣΜΟ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ.

Για φέρτε ΕΝΑ ΠΟΣΤ που να σας τάζω τα ΕΔΙΚΤΑ ρε Χριστομάχοι της καρπαζιάς...

Άντε να σας δω!!!!!

ΚΑΝΕΝΑΣ από τους ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΔΕΝ έχει δει τα πρωτότυπα έδικτα αλλά αυτό ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΔΙΣΕ ΝΑ ΔΕΧΘΟΥΝ ΤΙΣ ΔΕΥΤΕΡΟΓΕΝΕΙΣ ΠΗΓΕΣ και να καταλήξουν ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ στην ΥΠΑΡΞΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΕΔΙΚΤΩΝ.

Εσείς τι κάνετε?
Λοιδωρείτε και συκοφαντείτε τις δευτερογενείς πηγές ως "επαγγελματίες Χριστιανούς, πλαστογράφους και απολογητές" και οδηγειστε στο συμπερασμα ότι ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Το τραγικό για εσάς είναι ότι δεν έχετε βρει ακόμα ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.

Αυτό ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤE Χριστομάχοι της πλάκας???

Μέχρι να μου βρείτε ΕΝΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ, ΤΟΥΜΠΕΚΙ ΨΙΛΟΚΟΜΜΕΝΟ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΡΕΑΚΙ!!!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 07/03/2012 15:53:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 14:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Βρε Σωτήρη... βρε Σωτήρη... Μην το αποπαίρνεις το παιδί...

Εντάξει... για τους δύο πρώτους αυτοκράτορες δεν είχε στοιχεία. Μπορεί να έχει για τους επόμενους... Μην βιάζεσαι.

Είμαι σίγουρος πως για τον Τραϊανό θα σου φέρει ίσα με δυόμιση κιλά στοιχεία. Περίμενε λίγο και συ...


Εσύ κουτοπόνηρε ΠΑΓΑΝΙΣΤΗ εδώ σε εμένα!!!
Κοίτα με καλά!!!

ΚΑΛΑ ΕΙΠΑ!!!

Έτσι ΜΠΡΑΒΟ!!!!

ΚΟΙΤΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΙΤΣΑ ΣΟΥ!

"

ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ 5/3/2012 ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ.

Πρώτον.
Δώσε ΑΜΕΣΑ τα στοιχεία των υπολοίπων SITES που έχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ Χριστομάχε της πλάκας που μας κοροιδεύεις μπροστά στα μάτια μας.

Λίγος ΣΕΒΑΣΜΟΣ στο site που σε φιλοξενεί τόοοοοοσα χρόνια ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.

Αλλιώς παραδέξου το λάθος σου, ζήτα συγγνώμη από τους admin και από εμένα που με αποκάλεσες "κουτοπόνηρο κρετίνο" όταν σου εντόπισα τη μη αναφορά του site από όπου έκανες ΤΥΦΛΟ COPY-PASTE τις 10 πηγές.

Δεύτερον.
Μας αράδιασες 10 πηγές όπου ΔΗΘΕΝ συμφωνούν με την άποψή σου περί μη ύπαρξης διωγμών και εδίκτων κατόπιν δικής μου πίεσης διάρκειας ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΑΛΕ.

Έρχεσε λοιπόν ωραία και καλά ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ και ισχυρίζεσαι ότι αυτοί οι 10 συμφωνούν με τις ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ που μας έχεις ΦΛΟΜΩΣΕΙ.

Δώσε μας quotes και σελίδες όπου οι εν λόγω Ιστορικοί συμφωνούν με τη δική σου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ άποψη.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ-ΚΡΕΤΙΝΟΣ????

"

ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΕΒΡΙΣΚΕΣ!

ΘΑ ΤΑ ΞΕΡΑΣΕΙΣ ΟΛΑ...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 07/03/2012 14:44:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 16:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανούλης

quote:
Ουδέποτε σας υποσχέθηκα να σας φέρω ΕΔΙΚΤΑ.

Πού να τα βρείς;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 16:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πανούλης

quote:
Ουδέποτε σας υποσχέθηκα να σας φέρω ΕΔΙΚΤΑ.

Πού να τα βρείς;;;;


Έλα μου ντε???

Δεν είναι περίεργοι τύποι αυτοί στο παρεάκι σας ρε γιαπετ????

Το έχω γράψει τόοοοοοσες φορές στο macedon αλλά τίποτα...

Μεταξύ μας, ξέρεις που οφείλεται αυτή η έλλειψη κατανόησης γραπτού κειμένου???

Πες μου και εγώ ΤΑΦΟΣ!

Μπορεί να τον συμπαθήσω κιόλας αν με συγκινήσει η ιστορία που θα μου πεις...

Αν ξέρεις και για Σωτήρη κάνε και ένα δεύτερο κόπο...

Εσύ?
Όλα καλά?

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 17:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανούλης

quote:
Μεταξύ μας, ξέρεις που οφείλεται αυτή η έλλειψη κατανόησης γραπτού κειμένου???

Πες μου και εγώ ΤΑΦΟΣ!

Μπορεί να τον συμπαθήσω κιόλας αν με συγκινήσει η ιστορία που θα μου πεις...

Αν ξέρεις και για Σωτήρη κάνε και ένα δεύτερο κόπο...


Να σου πω εν χριστώ αδελφέ, είναι απλό.
Δεν έχει καταφέρει ποτέ κανείς απ' τους δυό τους να συνεννοηθεί με ανθρώπους... πώς να το πω... κάποιας, μειωμένης εγκεφαλικής δραστηριότητας, να πω;
Μειωμένης αντίληψης να πώ;;
Εν πάση περιπτώση, είναι δυσκοίλιοι με τους κρετίνους και είναι άδικο αυτό, δεν φταίνε οι άνθρωποι που η φύση δεν τους προίκισε όπως θα έπρεπε, κύριε Σωτήρη και κύριε Κώστα.

Αυτό είναι ρατσισμός ή αλλεργία με τους βλάκες ρε παιδί μου, ένα πράμα....

Ενώ εγώ;; Δεν έχω τέτοια κολλήματα, το αντίθετο, θα έλεγα. Τους αγαπάω όλους αυτούς τους τύπους και τους συμπονώ.
Είδες... Πανούλη σε ανεβάζω, Πανούλη σε κατεβάζω.

Γι' αυτό σου λέω, με μένα να μιλάς. Άστους αυτούς...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 18:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Εγώ συνεχώς έλεγα και λέω ότι με τα στοιχεία που έχουμε και γνωρίζουμε ΟΛΟΙ MAΣ, θα συζητήσουμε.

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς γνωρίζετε "όλοι σας" ούτε μπορώ να φανταστώ τι ακριβώς θεωρείτε ως "γνώση" και για το λόγο αυτό προσπαθώ να δω τι ακριβώς γνωρίζετε και ποια είναι τα στοιχεία σας για να μπορέσω να απαντήσω επ' αυτών.

Είδα λοιπόν ότι δεν παρουσίασες κανένα στοιχείο για διωγμούς από το Νέρωνα και το Δομιτιανό και είχαμε μείνει στον Τραϊανό.

Μπορείς να μας παραθέσεις τα στοιχεία και τις πηγές σου σχετικά με τους υποτιθέμενους διωγμούς του Τραϊανού;

Αν δεν έχεις ούτε γι'αυτόν να πάμε στον επόμενο...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 21:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

γιαπετ
Να σου πω εν χριστώ αδελφέ, είναι απλό.
Δεν έχει καταφέρει ποτέ κανείς απ' τους δυό τους να συνεννοηθεί με ανθρώπους... πώς να το πω... κάποιας, μειωμένης εγκεφαλικής δραστηριότητας, να πω;
Μειωμένης αντίληψης να πώ;;
Εν πάση περιπτώση, είναι δυσκοίλιοι με τους κρετίνους και είναι άδικο αυτό, δεν φταίνε οι άνθρωποι που η φύση δεν τους προίκισε όπως θα έπρεπε, κύριε Σωτήρη και κύριε Κώστα.

Αυτό είναι ρατσισμός ή αλλεργία με τους βλάκες ρε παιδί μου, ένα πράμα....

Ενώ εγώ;; Δεν έχω τέτοια κολλήματα, το αντίθετο, θα έλεγα. Τους αγαπάω όλους αυτούς τους τύπους και τους συμπονώ.
Είδες... Πανούλη σε ανεβάζω, Πανούλη σε κατεβάζω.

Γι' αυτό σου λέω, με μένα να μιλάς. Άστους αυτούς...


Sorry γιαπετ αλλά προτιμώ τους άλλους!
Χωρίς παρεξήγηση έτσι?

Μου αρέσει ο τρόπος που το βάζουν στα πόδια, ο τρόπος που μεταφράζουν (όταν μεταφράζουν) ή που τρέμουν και δε μεταφράζουν τις ΙΔΙΕΣ τις πηγές τους.

Μου αρέσει που ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΠΗΓΕΣ αλλά και όταν δίνουν είναι επιπέδου Μισύρη.

Μου αρέσει που αραδιάζουν ονόματα Ιστορικών χωρίς να μας λένε τι είπανε

Τέσπα ελπίζω να με καταλαβαίνεις.

ΑΥΤΟΙ ΤΕΛΙΚΑ γιαπετ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΠΛΑΚΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΣ!!!!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 21:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon
Δεν γνωρίζω τι ακριβώς γνωρίζετε "όλοι σας" ούτε μπορώ να φανταστώ τι ακριβώς θεωρείτε ως "γνώση" και για το λόγο αυτό προσπαθώ να δω τι ακριβώς γνωρίζετε και ποια είναι τα στοιχεία σας για να μπορέσω να απαντήσω επ' αυτών.

Επ'αυτών μπορείς να απαντήσεις Χριστομάχε της Καρπαζιάς???

Ξανά/μανά copy-paste μέχρι να απαντήσεις κουτοπόνηρε παγανιστή της συμφοράς...

"

Αυτά θα γίνουν ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ και μάλιστα με το Gibbon σαν πηγή μου και ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ.
Δεν θα κάνω χρήση ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ (άντε και λίγο Renan...).
Μόνο με τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΠΗΓΕΣ Χριστομάχε της πεντάρας...

Αν ανυπομονείς μπορείς να ξεκινήσεις ήδη το διάβασμα και θα σε προφτάσω εγώ.

ΑΡΧΙΚΑ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.
ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟ 5/3/2012 ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ.

Πρώτον.
Δώσε ΑΜΕΣΑ τα στοιχεία των υπολοίπων SITES που έχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ Χριστομάχε της πλάκας που μας κοροιδεύεις μπροστά στα μάτια μας.

Λίγος ΣΕΒΑΣΜΟΣ στο site που σε φιλοξενεί τόοοοοοσα χρόνια ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.

Αλλιώς παραδέξου το λάθος σου, ζήτα συγγνώμη από τους admin και από εμένα που με αποκάλεσες "κουτοπόνηρο κρετίνο" όταν σου εντόπισα τη μη αναφορά του site από όπου έκανες ΤΥΦΛΟ COPY-PASTE τις 10 πηγές.

Δεύτερον.
Μας αράδιασες 10 πηγές όπου ΔΗΘΕΝ συμφωνούν με την άποψή σου περί μη ύπαρξης διωγμών και εδίκτων κατόπιν δικής μου πίεσης διάρκειας ΔΥΟ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΒΑΛΕ.

Έρχεσε λοιπόν ωραία και καλά ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ και ισχυρίζεσαι ότι αυτοί οι 10 συμφωνούν με τις ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ που μας έχεις ΦΛΟΜΩΣΕΙ.

Δώσε μας quotes και σελίδες όπου οι εν λόγω Ιστορικοί συμφωνούν με τη δική σου ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ άποψη.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ ΟΠΩΣ ΜΕ ΤΟ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ-ΚΡΕΤΙΝΟΣ????

"

ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΔΙΚΤΥΟΥΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ FORUM ΠΟΥ ΣΕ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ...


Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 07/03/2012 21:43:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2012, 23:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Αν ανυπομονείς μπορείς να ξεκινήσεις ήδη το διάβασμα και θα σε προφτάσω εγώ.

Τι να διαβάσω; Ψάχνω να βρω στοιχεία για τους διωγμούς αλλά πέφτω πάνω στην ανυπαρξία τους. Πώς να διαβάσω κάτι που δεν υπάρχει;

Άλλωστε, για να αντικρούσω τα στοιχεία σου, θα πρέπει πρώτα να τα παραθέσεις.

quote:
Αυτά θα γίνουν ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ και μάλιστα με το Gibbon σαν πηγή μου και ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ.

Κατάλαβα. Ούτε για τον Τραϊανό έχουμε στοιχεία για θρησκευτικούς διωγμούς κατά των Χριστιανών... Κι αρχίζουν και τελειώνουν και οι αυτοκράτορες...

Ποιόν είπαμε μετά;

Α, μάλιστα. Μάρκος Αυρήλιος. Γι' αυτόν τι έχουμε;

[ΥΓ] Πάντως, μερικές φορές αναρωτιέμαι αν το γενικό σου υβριστικό και προκλητικό ύφος, τις προσβολές και τις βρισιές που αφειδώς σκορπάς δεξιά και αριστερά... τις γράφεις με κάποια ειδική γραμματοσειρά που περνάει μάλλον απαρατήρητη...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2012, 00:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
ΚΑΝΕΝΑΣ από τους ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΔΕΝ έχει δει τα πρωτότυπα έδικτα αλλά αυτό ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΔΙΣΕ ΝΑ ΔΕΧΘΟΥΝ ΤΙΣ ΔΕΥΤΕΡΟΓΕΝΕΙΣ ΠΗΓΕΣ και να καταλήξουν ΟΛΟΙ ΜΑ ΟΛΟΙ στην ΥΠΑΡΞΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΕΔΙΚΤΩΝ.


Βρε PanoT καταλαβαίνεις τι λες , ή σε ζάλισαν οι απανωτές φάπες ; Ακολουθώντας τον ίδιο συλλογισμό με σένα κι εγώ , αν και δεν έχω πάει στο φεγγάρι για να δω τους ανθρώπους που υπάρχουν εκεί , μπορώ όμως να το ισχυριστώ . Γιατί από δευτερογενείς πηγές (Λουκιανός “Αληθής Ιστορία”) , έχω τις πληροφορίες ότι υπάρχουν και μάλιστα έχουν βρει ένα πρωτότυπο τρόπο για να κάνουν κάνουν ιστιοπλοΐα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2012, 00:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
ΑΝΤΕ ΜΠΡΑΒΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΕΒΡΙΣΚΕΣ!
ΘΑ ΤΑ ΞΕΡΑΣΕΙΣ ΟΛΑ...

Δεν γνωρίζω αν ο Κώστας παίρνει ντραμαμίνες πριν διαβάσει τις απαντήσεις σου , εγώ πάντως επειδή έχω μεγαλώσει στη θάλασσα , είμαι ανθεκτικός στην ναυτία και δεν κάνω εμετό .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2012, 00:52:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Αυτά θα γίνουν ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ και μάλιστα με το Gibbon σαν πηγή μου και ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ.
Δεν θα κάνω χρήση ΚΑΝΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ (άντε και λίγο Renan...).

Αφού σου αρέσει τόσο πολύ ο Gibbon , ορίστε ένα απόσπασμα από την σελίδα 312-313 του Γ' Τόμου της ελληνικής έκδοσης , όπου περιγράφεται η βιομηχανία φανταστικών αγίων και μαρτύρων . Από τους πλαστογράφους που λέγαμε.....


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2012, 03:05:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris

Ακολουθώντας τον ίδιο συλλογισμό με σένα κι εγώ , αν και δεν έχω πάει στο φεγγάρι για να δω τους ανθρώπους που υπάρχουν εκεί , μπορώ όμως να το ισχυριστώ . Γιατί από δευτερογενείς πηγές (Λουκιανός “Αληθής Ιστορία”) , έχω τις πληροφορίες ότι υπάρχουν και μάλιστα έχουν βρει ένα πρωτότυπο τρόπο για να κάνουν κάνουν ιστιοπλοΐα


Έχω κάποιες ενστάσεις εδώ. Οι δευτερογενείς πηγές δεν είναι απαραίτητα και ψευδείς ή ανακριβείς συνολικά. Απλώς δεν έχουν την ίδια ιστορική βαρύτητα ή αξιοπιστία με τις πιο χρήσιμες πρωτογενείς και η χρήση τους από τον ιστορικό απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή. Σίγουρα η σύγχρονη ιστοριογραφία προσανατολίζεται περισσότερο στις πρωτογενείς πηγές, αν όμως δεν υπάρχουν ο ιστορικός μπορεί να χρησιμοποιήσει και τις διαθέσιμες δευτερογενείς επιδεικνύοντας την απαιτούμενη προσοχή ώστε να καταλήξει σ' ένα γενικότερο συμπέρασμα.

Επίσης η αναλογία του αντιπαραδείγματός σου δεν είναι πετυχημένη. Ο Λουκιανός στο συγκεκριμένο έργο γράφει ξεκάθαρα ένα μυθιστόρημα με σατιρική διάθεση που δικαίως θεωρείται το αρχαιότερο σύγγραμμα επιστημονικής φαντασίας. Αντιθέτως οι χριστιανοί ή εκκλησιαστικοί συγγραφείς που συζητούνται εδώ, έχουν έναν ιστορικό προσανατολισμό στο έργο τους και σαφέστατα καταπιάνονται και με ιστορικά γεγονότα, παρότι πολλά μπορεί να είναι διανθισμένα με μυθεύματα ή τις συνηθισμένες υπερβολές που συναντάμε σε αρχαία ή μεσαιωνικά "ιστορικά" έργα.
Επιπλέον οι διωγμοί χριστιανών αποτελούν ένα ρεαλιστικό σενάριο που θα μπορούσε να έχει πραγματοποιηθεί (προσοχή, δεν λέω αν έγιναν ή όχι)όντας στη σφαίρα του δυνατού, σε αντίθεση με διάφορες απίθανες, φανερά μυθικές περιγραφές στο έργο του Λουκιανού. Το πρόβλημα εδώ έγκειται στο κατά πόσο αυτές οι δευτερογενείς πηγές σε συνδυασμό ίσως και με λίγες πρωτογενείς όπως ο πάπυρος με την εντολή σύλληψης ενός χριστιανού που έφερα, μπορούν να στηρίξουν ιστορικώς το ζήτημα των διωγμών των χριστιανών.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 08/03/2012 03:08:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2012, 12:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Agnostic

Έχω κάποιες ενστάσεις εδώ. Οι δευτερογενείς πηγές δεν είναι απαραίτητα και ψευδείς ή ανακριβείς συνολικά. Απλώς δεν έχουν την ίδια ιστορική βαρύτητα ή αξιοπιστία με τις πιο χρήσιμες πρωτογενείς και η χρήση τους από τον ιστορικό απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή. Σίγουρα η σύγχρονη ιστοριογραφία προσανατολίζεται περισσότερο στις πρωτογενείς πηγές, αν όμως δεν υπάρχουν ο ιστορικός μπορεί να χρησιμοποιήσει και τις διαθέσιμες δευτερογενείς επιδεικνύοντας την απαιτούμενη προσοχή ώστε να καταλήξει σ' ένα γενικότερο συμπέρασμα.

Επίσης η αναλογία του αντιπαραδείγματός σου δεν είναι πετυχημένη. Ο Λουκιανός στο συγκεκριμένο έργο γράφει ξεκάθαρα ένα μυθιστόρημα με σατιρική διάθεση που δικαίως θεωρείται το αρχαιότερο σύγγραμμα επιστημονικής φαντασίας. Αντιθέτως οι χριστιανοί ή εκκλησιαστικοί συγγραφείς που συζητούνται εδώ, έχουν έναν ιστορικό προσανατολισμό στο έργο τους και σαφέστατα καταπιάνονται και με ιστορικά γεγονότα, παρότι πολλά μπορεί να είναι διανθισμένα με μυθεύματα ή τις συνηθισμένες υπερβολές που συναντάμε σε αρχαία ή μεσαιωνικά "ιστορικά" έργα.
Επιπλέον οι διωγμοί χριστιανών αποτελούν ένα ρεαλιστικό σενάριο που θα μπορούσε να έχει πραγματοποιηθεί (προσοχή, δεν λέω αν έγιναν ή όχι)όντας στη σφαίρα του δυνατού, σε αντίθεση με διάφορες απίθανες, φανερά μυθικές περιγραφές στο έργο του Λουκιανού. Το πρόβλημα εδώ έγκειται στο κατά πόσο αυτές οι δευτερογενείς πηγές σε συνδυασμό ίσως και με λίγες πρωτογενείς όπως ο πάπυρος με την εντολή σύλληψης ενός χριστιανού που έφερα, μπορούν να στηρίξουν ιστορικώς το ζήτημα των διωγμών των χριστιανών.


Agnostic αποτελείς την επιτομή του Αγνωστικισμού και είσαι άτομο με ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ.
Αν και κάποια άλλα μέλη είχαν καλή προαίρεση σίγουρα και το επίπεδο αλλά και τα συμπεράσματα των συζητήσεων θα ήταν διαφορετικά...

Απόλυτα αποδεκτή από εμένα η άποψή σου σχετικά με πρωτογενείς/δευτερογενείς πηγές και σου είχα αναπτύξει το ίδιο σκεπτικό όταν μου είπες προς χάριν της συζήτησης να μεταφράσω εγώ το Gibbon.

Μακάρι να είχαμε τις πρωτογενείς πηγές.
Δεν τις έχουμε, τι να κάνουμε.
Το γεγονός ότι έχουμε ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΟΓΕΝΕΙΣ ΠΗΓΕΣ γιατί δεν μας ενοχλεί (και δικαίως)???

Δίνουμε αυξημένη βαρύτητα στις δευτερογενείς πηγές (μεταξύ των οποίων Χριστιανοί ιερείς/σχολάριοι/καλόγεροι για να μην ξεχνιόμαστε) και τις δεχόμαστε ως αληθείς.

Αφού το ίδιο έκαναν ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ για το θέμα των διωγμών και της ύπαρξης των σχετικών εδίκτων, εγώ δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω.

Να δεχτώ συζήτηση για την ένταση των διωγμών, για το πλήθος των μαρτύρων για τον αριθμό των εδίκτων κτλ κτλ ΑΛΛΑ ΠΛΗΡΗ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΓΝΩΣΤΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ FORUM ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΛΛΑ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΙΚΟ....

Με το θέμα αυτό ασχολήθηκαν Ιστορικοί από τους οποίους κάποιοι ήταν Χριστιανοί, κάποιοι Άθεοι κάποιοι Αγνωστικιστές αλλά ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ αποδέχθησαν τους διωγμούς και τα έδικτα αλλά και κάποια άλλα πραγματάκια για τον Παγανισμό και πως εξαφανίστηκε σε Ευρώπη και Βυζάντιο τα οποία βρίσκονται ΑΤΟΦΙΑ σε πηγές που μας χάρισε ο...macedon!!!

Καλά, για το επιχείρημα του Σωτήρη ευτυχώς που βρέθηκες εσύ Agnostic και του τα είπες ήπια οπότε συντάσομμαι πίσω από εσένα για να μην του γράψω τίποτα βαρύ.

Οι παρεμβάσεις σου είναι πάντα ευπρόσδεκτες διότι επαναλαμβάνω έχεις καλή προαίρεση.
Δυστυχώς απέναντι στο macedon και την παρέα του έχω διαβλέψει ΚΑΚΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ και για το λόγο αυτό το στυλ μου είναι επιθετικό (όπως και αυτών εναντίων εμού και εναντίων όλων των μελών του forum που δήλωσαν Χριστιανοί γενικώς)

Οπότε όσο μπορείς πόσταρε για να μας κατευνάζεις...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 08/03/2012 12:21:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2012, 12:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωτήρης

Βρε PanoT καταλαβαίνεις τι λες , ή σε ζάλισαν οι απανωτές φάπες ;


Φάπες????????

Πότε και από Ποιον?????????

Για δείξε μου ποστ που δεν σας απάντησα?????

Σίγουρα δε θες το δικό μου ΚΑΤΕΒΑΤΟ ΑΠΟ ΦΑΠΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΑΚΟΜΑ ΕΝ ΙΣΧΥ...
(Αλλά τώρα που έχεις Gibbon στα Eλληνικά έχει να πέσει ποοοολυ γέλιο!!!!)

Αααααα. Τώρα που το θυμήθηκα!
Χρωστάτε να εμφανίσετε σε ποια ποστς μου σας υποσχέθηκα τα έδικτα.
Από εχθές βρήκατε τίποτα????

quote:

Ακολουθώντας τον ίδιο συλλογισμό με σένα κι εγώ , αν και δεν έχω πάει στο φεγγάρι για να δω τους ανθρώπους που υπάρχουν εκεί , μπορώ όμως να το ισχυριστώ . Γιατί από δευτερογενείς πηγές (Λουκιανός “Αληθής Ιστορία”) , έχω τις πληροφορίες ότι υπάρχουν και μάλιστα έχουν βρει ένα πρωτότυπο τρόπο για να κάνουν κάνουν ιστιοπλοΐα .

Να θεωρείς τον εαυτό σου ΤΥΧΕΡΟ που σου απάντησε πρώτος ο Agnostic....

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2012, 13:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωτήρης

Δεν γνωρίζω αν ο Κώστας παίρνει ντραμαμίνες πριν διαβάσει τις απαντήσεις σου , εγώ πάντως επειδή έχω μεγαλώσει στη θάλασσα , είμαι ανθεκτικός στην ναυτία και δεν κάνω εμετό .


Άντε να σε δούμε και εσένα στα ΒΑΘΕΙΑ...

Η φωτό σου με δικές μου υπογραμμίσεις.

Είναι γνωστό ότι τα ΜΗ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΑ ΑΠΟΔΕΧΕΣΤΕ ΠΛΗΡΩΣ.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΧΩ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΕΙ ΕΓΩ ΤΑ ΑΠΟΔΕΧΕΣΤΕ???
ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΕΞΗΓΕΙΤΕ???

Π.Χ

Η φήμη των Αποστόλων???
Καλά οι Απόστολοι δεν ήταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ???
Και γιατί είχαν καλή ΦΗΜΗ???

Άγιοι άνθρωποι????
Υπάρχουν και Άγιοι άνθρωποι????
Που μιμήθηκαν μάλιστα τους Αποστόλους οι οποίοι παρόλα αυτά ήταν ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ????

Και τέλος.

ΣΤΗΝ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ ΟΜΑΔΑ ΓΝΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΑΡΧΙΚΩΝ ΜΑΡΤΥΡΩΝ...

ΩΠΑ-ΩΠΑ ΤΙ ΛΕΕΙ ΕΔΩ Ο GIBBON???
ΑΦΟΥ O macedon ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ Ο GIBBON ΤΟ ΛΕΕΙ ΡΗΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΔΙΩΓΜΟΙ!!!!

ΠΟΘΕΝ ΠΡΟΕΚΥΨΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟΙ ΚΑΙ ΑΡΧΙΚΟΙ ΚΑΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ???

ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΜΑΡΤΥΡΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ????

ΚΑΙ ΜΑΡΤΥΡΗΣΑΝ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΚΡΙΒΩΣ????

ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ (δεν) ΕΖΗΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΤΟΥΣ???

Σωτηράκη ο Gibbon κάνει και αριθμητική εκτίμηση των μαρτύρων και είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΠΟΥ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ Ο macedon ΕΔΩ ΚΑΙ 2,5 ΜΗΝΕΣ.

Εσύ που το έχεις στα Ελληνικά θα μας κάνεις την τιμή να το σκανάρεις και να το παρουσιάσεις???

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

Να πάμε και στα ΜΗ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΜΕΝΑ???
Εγώ συμφωνώ με το Gibbon!!!!

Μακάρι όοοοοοοολοι αυτοί που το παίζουν Χριστιανικότεροι του Χριστού και των απλών Χριστιανών και έδωσαν εντολές για Αγιοποιήσεις, για Σταυροφορίες και για Διώξεις (σε Δυτική και Ανατολική Εκκλησία) να είχαν ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ, ΑΠΟΠΕΜΦΘΕΙ ΚΑΙ ΔΙΑΠΟΜΠΕΥΘΕΙ!

Αλλά μην ανησυχείς!!!
Έχουν λάβει ΗΔΗ ΑΞΙΑ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥΣ διότι ο "ΓΙΑΒΕ" όπως έχετε δει σε Π.Δ και Κ.Δ δεν ΦΕΙΔΕΤΑΙ ΠΡΟ ΟΥΔΕΝΟΣ!!!!!

Σε κάθε περίπτωση όμως η Ανατολική Εκκλησία στάθηκε στο ύψος της Αποστολής της απείρως καλύτερα απ'ότι η Δυτική...

Τα κρούσματα ήταν ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΥΠΑΡΚΤΑ αλλά ευτυχώς ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΑ και ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΕΝΑ (π.χ Καλλίνικος Πειραιώς, π.Μάξιμος, Εφραίμ του Βατοπεδίου κτλ κτλ)

ΕΓΩ ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΠΑΘΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΕΛΟΝΑΤΑ.

ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΩ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΚΑΜΑΡΙΑ ΜΟΥ!!!!!!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy