ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΩΓΜΟΙ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΔΙΚΤΟ ΤΩΝ ΜΕΔΙΟΛΑΝΩΝ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ 'Η ΜΥΘΟΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 15:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έξω από τις χριστιανικές πηγές δεν έχουμε ούτε ένα αξιόπιστο στοιχείο που να μας πληροφορεί για θρησκευτικούς διωγμούς οποιουδήποτε αυτοκράτορα κατά των χριστιανών.

Ούτε έδικτα, ούτε νομοθεσία, ούτε καταγραφές ιστορικών, ούτε τίποτε.

Έτσι απλά!


ΒΡΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΔΙΚΤΩΝ.

Το παρεάκι και η κλίκα σας είναι τραγικά μόνοι και μόνο για εσωτερική κατανάλωση.

Από την άλλη ΔΕ ΣΕ ΧΑΛΑΕΙ να χρησιμοποιήσεις ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΕΣ ΠΗΓΕΣ όταν ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι συμφωνούν με την Εβραική Λογική σου!!!!

Μιας που μεταφράσεις από Gibbon και Renan δε σε κόβω να κάνεις (! ΜΗΝΑΣ ΠΕΡΑΣΕ macedoooooooon) ρίξε μια ματιά στην κείμενη Ελληνική Νομοθεσία (όπως κάνεις και στο Ρωμαικό Δίκαιο για να μας αποδείξεις ότι δεν έγιναν θρησκευτικοί διωγμοί) και πες μας

α) γιατί έχουμε τόσους λαθρομετανάστες
β) γιατί έχουμε τόσους φοροφυγάδες.

Σύμφωνα με το δικό σου σκεπτικό αφού ο νόμος ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΛΗΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ.

@europaios2.
Σε καλωσορίζω φίλε μου και αν εμφανιστεί και ο Robben θα μου φύγει και η λέζα που μου έριξε ο macedon και το παρεάκι ότι είμαι το ίδιο πρόσωπο με διαφορετικούς κωδικούς...

Ο macedon ακολουθεί την ίδια (Εβραική) τακτική οπότε σαν το σκύλο που κάνει κύκλους γύρω από την ουρά του θα τον βρείτε να λέει τα ίδια και τα ίδια.
Εντάξει έχει κάνει και μια αλλαγή στον "ασπασμό" της Θεοτόκου από τον Άγγελο όπου τον θεωρεί πλέον χαιρετισμό αντί για "γλωσσόφιλο" αλλά το "εισελθείν προς" είναι στανταράκι άχαστο περί συνουσίας. Ο Σωτήρης έχει μια υστέρηση φάσης και επιμένει ΚΑΙ στο "γλωσσόφιλο"...
Τι να κάνουμε. Υπομονή...

Κατά τ'άλλα ο macedon αρνείται να μεταφράσει δικές του πηγές που ΔΗΘΕΝ συμφωνούν με αυτόν και τον Καλόπουλο.

Αρνείται να μεταφράσει Ταλμούδ για την μοιχαλίδα και τον λιθοβολισμό.

Για τη Ναζαρέτ ακόμα δεν μου έχει πει τι σημαίνει η λέξη Ναζαρηνός που "μπέρδεψε" τους Ευαγγελιστές.

Μου είπε ότι ξέρει πολλά βιβλιοπωλεία που έχουν αντίτυπα του Hebrew is Greek του Jahuda αλλά ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙΦΗΜΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ.

Και τέλος όταν του είπα ότι θα δυσκολευτεί να βρει αντίγραφο από "συγχωροχάρτι" που κυκλοφόρησαν με το κιλό έγραψε τις γνωστές σαχλαμάρες αλλά ακόμα δεν μας έχει φέρει ΤΙΠΟΤΑ....

Η ΚΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 15:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν θα μας παρουσιάσεις τι έλεγαν τα περίφημα "έδικτα" που κήρυτταν θρησκευτικούς διωγμούς κατά των Χριστιανών, τα ξαναλέμε.

Ένα τόσο μεγάλης έκτασης γεγονός που εκτείνεται σε τρεις αιώνες(!) και προκάλεσε τις χιλιάδες υποτιθέμενους μάρτυρες, θα είχε γίνει αντιληπτό σε περισσότερους ανθρώπους από έναν πιστοποιημένο επαγγελματία πλαστογράφο κι έναν χριστιανό απολογητή.

Οπότε, μέχρι τότε... σακ βουαγιάζ!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 16:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν θα μας παρουσιάσεις τι έλεγαν τα περίφημα "έδικτα" που κήρυτταν θρησκευτικούς διωγμούς κατά των Χριστιανών, τα ξαναλέμε.

Ένα τόσο μεγάλης έκτασης γεγονός που εκτείνεται σε τρεις αιώνες(!) και προκάλεσε τις χιλιάδες υποτιθέμενους μάρτυρες, θα είχε γίνει αντιληπτό σε περισσότερους ανθρώπους από έναν πιστοποιημένο επαγγελματία πλαστογράφο κι έναν χριστιανό απολογητή.

Οπότε, μέχρι τότε... σακ βουαγιάζ!



Καλά, εκτός του ότι ξεχνάς ΕΣΚΕΜΕΝΑ και άλλους (Τάκιτο, Πλίνιο, Τερτυλλιανό, Ωριγένη, Σενέκα κλ) ΠΕΣ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ....

ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.

ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ?????

ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ....

ΠΟΤΕ ΜΑΣ ΕΛΕΓΕΣ ΨΕΜΜΑΤΑ?
ΤΟΤΕ Ή ΤΩΡΑ???

Τέσπα.
Για λαθρομετανάστες και φοροφυγάδες σε παρακαλώ την Επιστημονική σου εξήγηση για το πως εξηγείται ο ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΟΥΣ ΑΦΟΥ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΜΑΣ ΤΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ...

Με την ησυχία σου, πάντως.
Εγώ εδώ θα είμαι και θα σε περιμένω...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 16:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Καλά, εκτός του ότι ξεχνάς ΕΣΚΕΜΕΝΑ και άλλους (Τάκιτο, Πλίνιο, Τερτυλλιανό, Ωριγένη, Σενέκα κλ)

Δεν ξεχνάω τίποτε. Απλά οι παραπάνω δεν λένε τίποτε απολύτως.

Αν όμως πιστεύεις ότι έχουν κάτι να πουν για τους υποτιθέμενους θρησκευτικούς διωγμούς, παρουσίασέ τους να το δούμε

Όπως σου είπα, δεν αρκεί να φωνάζεις "έχω καλά στοιχείαααα". Πρέπει να τα παρουσιάσεις κι όλας.

Το "στοιχεία υπάρχουν" (κατά το "λεφτά υπάρχουν") το έχουμε ξανακούσει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 17:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Πάνο, τυχαία μπήκα γιατί δε μου λειτουργούσε ο opera και το esoterica το είχα στην πρώτη σελίδα στο Flock, μπήκα στον πειρασμό να δω τη θεματολογία "ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ" είδα άγνωστα nic-name και έτσι από περιέργεια μπήκα στο εν λόγω θέμα.

Δυστυχώς, αφενός γράφω σε κάποιο άλλο φόρουμ και είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γράφεις σε περισσότερα του ενός, εκτός και εάν έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο και αφετέρου δραστηριοποιούμαι σε μία πρωτοβουλία που έχει να κάνει με τα πολιτικά τεκταινόμενα στη χώρα και η οποία έχει αποσπάσει τη μερίδα του λέοντος από τον ελεύθερο χρόνο μου.

Μετά από καιρό μπορεί να επανέλθω.
Καλή συνέχεια.

Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα. (Ηράκλειτος)

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΗ ΚΥΠΡΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΤΑΝ

"Κυνηγήστε ΠΑΣΟΚ-Ν.Δ & τα πιόνια τους. Αυτοί οι Γκάνγκστερ καίνε την Ελλάδα & τα παιδιά μας"

Edited by - europaios2 on 21/02/2012 17:18:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 18:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Πάνο, τυχαία μπήκα γιατί δε μου λειτουργούσε ο opera και το esoterica το είχα στην πρώτη σελίδα στο Flock, μπήκα στον πειρασμό να δω τη θεματολογία "ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ" είδα άγνωστα nic-name και έτσι από περιέργεια μπήκα στο εν λόγω θέμα.

Δυστυχώς, αφενός γράφω σε κάποιο άλλο φόρουμ και είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γράφεις σε περισσότερα του ενός, εκτός και εάν έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο και αφετέρου δραστηριοποιούμαι σε μία πρωτοβουλία που έχει να κάνει με τα πολιτικά τεκταινόμενα στη χώρα και η οποία έχει αποσπάσει τη μερίδα του λέοντος από τον ελεύθερο χρόνο μου.

Μετά από καιρό μπορεί να επανέλθω.
Καλή συνέχεια.


Καλή τύχη σε ότι και αν κάνεις!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 18:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon
Δεν ξεχνάω τίποτε. Απλά οι παραπάνω δεν λένε τίποτε απολύτως.

Αν όμως πιστεύεις ότι έχουν κάτι να πουν για τους υποτιθέμενους θρησκευτικούς διωγμούς, παρουσίασέ τους να το δούμε

Όπως σου είπα, δεν αρκεί να φωνάζεις "έχω καλά στοιχείαααα". Πρέπει να τα παρουσιάσεις κι όλας.

Το "στοιχεία υπάρχουν" (κατά το "λεφτά υπάρχουν") το έχουμε ξανακούσει.


Ουδέποτε ισχυρίστηκα "κρυφά, μυστικά και συνωμοσιολογικά" στοιχεία που δεν τα ξέρει κανένας άλλος πλην εμού και ότι θα σας τα παρουσιάσω εγώ για πρώτη φορά σε παγκόσμια πρώτη προβολή.

Αυτή είναι άλλη μια σου ΤΑΚΤΙΚΗ όταν δεν έχεις να πεις ΤΙΠΟΤΑ.

Τα δικά μου στοιχεία είναι ΟΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΩΜΕΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ GIBBON KAI RENAN ΟΠΟΥ ΕΣΥ ΜΑΣ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΣ ΨΕΥΔΩΣ ΟΤΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΛΟΜΩΣΕΣ.

ΠΕΡΑΝ ΤΟΥΤΟΥ ΟΥΔΕΝ.

Εσύ από την άλλη μεριά έχεις ΕΝΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΟΣΑ ΙΣΧΥΡΙΖΕΣΑΙ ΣΤΟ ESOTERICA ΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ???

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ???

ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ ΟΣΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΑ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑΤΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 19:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Τα δικά μου στοιχεία είναι ΟΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

Ε, παρουσίασέ τα ντε. Μη μας κρατάς σε αγωνία... Να δούμε και μεις τι λένε όοοοολοι οι ιστορικοί του κόσμου οι οποίοι δεν στηρίζονται στις πλαστογραφίες του Ευσέβιου και στις σαχλαμάρες του Λακτάντιου αλλά σε πρωτογενή στοιχεία.

Αλήθεια, θα μας τα παρουσιάσεις;

quote:
ΠΕΡΑΝ ΤΟΥΤΟΥ ΟΥΔΕΝ.

Και επί τούτου ΟΥΔΕΝ, αλλά ντρέπεσαι να το πεις... Και, όπως σου είπα, το βάρος της απόδειξης για διωγμούς πέφτει σε σένα που ισχυρίζεσαι ότι έγιναν διωγμοί.

Μόλις λοιπόν μας παρουσιάσεις τα στοιχεία που έχεις περί των υποτιθέμενων διωγμών, θα συζητήσουμε και για τον Ρενάν και για τον Gibbon.

Επειδή όμως αυτοί αποτελούν την "αντίθεση", περιμένω πρώτα τη "θέση" σου.

Μπορείς λοιπόν να ξεκινήσεις να παραθέτεις τα στοιχεία περί διωγμών.

quote:
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ???

Να σου απαντήσω, μια και επιμένεις.

quote:
Τάκιτο

Δεν λέει απολύτως τίποτε για διωγμούς των χριστιανών

quote:
Πλίνιο

Δεν λέει απολύτως τίποτε για διωγμούς των χριστιανών

quote:
Σενέκα

Δεν λέει απολύτως τίποτε για διωγμούς των χριστιανών

Άλλους έχεις;

ΥΓ. Θα παρουσίαζα εγώ τα υποτιθέμενα στοιχεία από τους παραπάνω αλλά δεν γνωρίζω τι μπορεί εσύ να εκλαμβάνεις ως στοιχεία, οπότε περιμένω να εκτεθείς μόνος σου.

macedon

Edited by - macedon on 21/02/2012 19:09:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 19:10:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

Α, και μην αργείς πολύ γιατί το πενθήμερό σου τελειώνει... Τρίτη φτάσαμε

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 19:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon


Ε, παρουσίασέ τα ντε. Μη μας κρατάς σε αγωνία... Να δούμε και μεις τι λένε όοοοολοι οι ιστορικοί του κόσμου οι οποίοι δεν στηρίζονται στις πλαστογραφίες του Ευσέβιου και στις σαχλαμάρες του Λακτάντιου αλλά σε πρωτογενή στοιχεία.

Αλήθεια, θα μας τα παρουσιάσεις;


Κάτσε γιατί μου είναι λίγο δύσκολο να παρακολουθήσω την παράκρουσή σου.

Oι Gibbon και Renan που εσύ προκόμισες ως πηγές ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία που θέτεις???
(τα bolds δικά μου)

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 19:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

Α, και μην αργείς πολύ γιατί το πενθήμερό σου τελειώνει... Τρίτη φτάσαμε


Τυχερέ άνθρωπε!
Από Τρίτη σου φαίνεται τόσο κοντά το ΣΚ???

Ή μήπως τόσο μακριά και εύχεσαι να έρθει η Παρασκευή βράδυ???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 19:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Κάτσε γιατί μου είναι λίγο δύσκολο να παρακολουθήσω την παράκρουσή σου.

Σου είναι δύσκολο να παρακολουθήσεις και να αντιληφθείς γενικά, αλλά είναι μια πάγια κατάσταση σε άτομα συγκεκριμένης κατηγορίας. Αυτή η κατάσταση ονομάζεται συνήθως "εμενταλομυελίτιδα" (που σημαίνει "γίνεται το μυαλό σου σαν τυρί έμενταλ" - γεμάτο τρύπες).

quote:
Oι Gibbon και Renan που εσύ προκόμισες ως πηγές ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία που θέτεις???

Έίδες που στο είπα; H παραπάνω κατηγορία ("όλοι οι ιστορικοί") δεν τέθηκε από μένα, αλλά από σένα.

Οι Gibbon και Renan λένε το αυτονόητο. Ότι δεν υπάρχουν πρωτογενή στοιχεία για θρησκευτικούς διωγμούς εναντίον των χριστιανών. Είμαι όμως σίγουρα ότι θα μας παρουσιάσεις όλα τα στοιχεία που απαιτούνται για να δούμε τι ακριβώς έγινε τότε και, εξ αιτίας του πλούτου των στοιχείων που υπάρχουν, δεν θα είσαι αναγκασμένος (εσύ και οι "όλοι οι ιστορικοί") να καταντάς ζητιάνος στην επαιτεία στοιχείων από επαγγελματίες πλαστογράφους και σαχλαμαράκηδες απολογητές.

Άντε, περιμένουμε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 20:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon
Σου είναι δύσκολο να παρακολουθήσεις και να αντιληφθείς γενικά, αλλά είναι μια πάγια κατάσταση σε άτομα συγκεκριμένης κατηγορίας. Αυτή η κατάσταση ονομάζεται συνήθως "εμενταλομυελίτιδα" (που σημαίνει "γίνεται το μυαλό σου σαν τυρί έμενταλ" - γεμάτο τρύπες).

Και πως γίνεται να είσαι ΕΣΥ αυτός που ΚΡΥΒΕΤΑΙ και δεν ΑΠΑΝΤΑ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ???

ΒΡΕ ΟΥΥΥΥΥΣΤ!!!!!

quote:

quote:
Oι Gibbon και Renan που εσύ προκόμισες ως πηγές ανήκουν στην παραπάνω κατηγορία που θέτεις???

Έίδες που στο είπα; H παραπάνω κατηγορία ("όλοι οι ιστορικοί") δεν τέθηκε από μένα, αλλά από σένα.


Αυτό μου θυμίζει το "ελεύθερη μοιχαλίδα" κακόμοιρε macedon που πήγε προς στιγμή να γελάσει λίγο το χειλάκι σου αλλά σου ήρθε ΟΛΟ ΤΟ ΤΑΛΜΟΥΔ ΚΑΤΑΚΕΦΑΛΑ.

Οι Gibbon και Renan ΒΕΒΑΙΩΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΚΑΤ'ΕΜΕ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ "ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ"

Κατ'εσέ ρωτάω ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΝ ΚΑΙ ΑΡΝΕΙΣΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ!!!!!!!!!

Ούτε να τους κατηγοριοποιήσεις ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΣ ΠΛΕΟΝ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ...

ΤΡΙΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΘΑ ΦΕΡΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΕΣΕΝΑ Ή ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM????

quote:

Οι Gibbon και Renan λένε το αυτονόητο. Ότι δεν υπάρχουν πρωτογενή στοιχεία για θρησκευτικούς διωγμούς εναντίον των χριστιανών.

ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ macedon????

α)ΣΤΑΜΑΤΑΝΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΡΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΤΑ ΕΔΙΚΤΑ?

β)ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ ΜΕ ΤΙΣ ΔΕΥΤΕΡΟΓΕΝΕΙΣ ΠΗΓΕΣ ΠΟΥ ΕΣΥ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙΣ ΚΑΙ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ?

α) ή β)???
ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ macedon ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...

Για τους λαθρομετανάστες και τους φοροφυγάδες μη ξεχάσεις να μου πεις πως δικαιολογούνται αύμφωνα με το δικό σου σκεπτικό περί Νομοθεσίας αφού είμαστε τίγκα σε πρωτογενείς πηγές...
Αν και μάλλον ΚΑΙ ΕΔΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΜΕ ΕΛΑΦΡΑ...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 21/02/2012 20:08:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 20:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητο μας χριστιανόπουλο PanosT,εκτός απο τον διωγμο των χριστιανών,(δεν το αμφισβητο σαν ιστορικό γεγονος)μηπως,λεω μήπως εχεις ακουστα,αν εχει πάρει κατι το αυτί σου,για σφαγιές,ξεκλήρισμα ολοκλήρων φυλών απο χριστιανους για να επιβαλουν την πιο μισαλλοδοξη,την πιο αιματοβαμενη,την πιο υποκριτική θρησκεία ολων των εποχων;
Τελος,εχεις ακουσει ποτε πως εχει επιβληθει αυτη η θρησκεια στον τοπο σου;;;;;;
Οταν τα μαθεις ολα τα παρανω,ελα τοτε να μας πεις για διωγμους χριστιανων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 20:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

Να υποθέσω λοιπόν πως όλη αυτή η άσχετη και ακατάσχετη μπουρδολογία σου έχει σαν σκοπό να καλύψει το γεγονός πως ούτε στοιχεία έχεις για διωγμούς ούτε έχεις σκοπό να μας παρουσιάσεις κάποιο. Nαι;

Για να τελειώνουμε. Όταν μας παρουσιάσεις τα στοιχεία σου για τους διωγμούς, τις πηγές και τις αναφορές σου, θα τα συζητήσουμε.

Μέχρι τότε, μένουμε σ'αυτά που έχουμε: Μηδέν στοιχεία και μηδέν αναφορές.

Τα λέμε όταν αποφασίσεις να συζητήσεις, αντί να μας γεμίζεις σάλια τσιρίζοντας και κλαίγοντας.

Χαιρετίσματα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 20:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητο μας χριστιανόπουλο PanosT,εκτός απο τον διωγμο των χριστιανών,(δεν το αμφισβητο σαν ιστορικό γεγονος)μηπως,λεω μήπως εχεις ακουστα,αν εχει πάρει κατι το αυτί σου,για σφαγιές,ξεκλήρισμα ολοκλήρων φυλών απο χριστιανους για να επιβαλουν την πιο μισαλλοδοξη,την πιο αιματοβαμενη,την πιο υποκριτική θρησκεία ολων των εποχων;
Τελος,εχεις ακουσει ποτε πως εχει επιβληθει αυτη η θρησκεια στον τοπο σου;;;;;;
Οταν τα μαθεις ολα τα παρανω,ελα τοτε να μας πεις για διωγμους χριστιανων.


opsimos εχω προκαλέσει κατ'επανάληψη τον macedon να πάρει τη χειρότερη στιγμή των Χριστιανών (Ιππόδρομος Σκυθόπολις Υππατία) να ανοίξει νέο thread και να τα συζητήσουμε εκεί.

Επειδή o macedon δεν πρόκειται να το κάνει, μπορείς να το κάνεις εσύ.

Μέχρι τότε σου παραθέτω δικό μου σημερινό quote από το thread για τη Ναζαρέτ.

quote:
PanosT
Άντε να δεχθώ ότι στο Βυζάντιο έγιναν τα πράγματα ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ.

Μετά την πτώση του Βυζαντίου είχατε 400 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΣΥΝΤΑΞΗ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΜΕ ΟΛΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΥΠΕΡ ΣΑΣ (ΚΑΤ'ΕΣΑΣ ΠΑΝΤΑ).

α) Δεν υπήρχαν κρυφά σχολειά.

β) Όλο το Χριστιανικό Ιεαρατείο προσκυνημένο στους πασάδες και τους Σουλτάνους να καταπιέζουν τους Έλληνες.

γ) Πατριάρχες και παππάδες να αφορίζουν ΟΛΕΣ τις προσπάθειες Επανάστασης.

Μετά από αυτό το "RESTART" του Ελληνισμού και του Ελληνικού κράτους ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ (ΑΘΕΟΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΙ ΤΗΣ ΠΑΤΡΩΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ) ΜΕΙΝΑΤΕ ΠΑΛΙ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ???

Το ίδιο και πιο σύγχρονο παράδειγμα με το τι έγινε στη Ρωσσία από την επόμενη κιόλας μέρα που έπεσε ο Κομμουνισμός της Μπολσεβικικής Επανάστασης.

Έχεις καμμία ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ και γι'αυτά τα θεματάκια καλέ μου macedon???

Εγώ πάντως έχω και την έχω ήδη μοιραστεί μαζί σας...

Πάρτε την άλλη μια φορά και ΣΟΔΑ για τη χώνεψη...

Μτ Κα‐42 λέγει αὐτοῖς ὁ ᾿Ιησοῦς· οὐδέποτε ἀνέγνωτε ἐν ταῖς γραφαῖς, λίθον ὃν ἀπεδοκίμασαν οἱ οἰκοδομοῦντες, οὗτος ἐγενήθη εἰς κεφαλὴν γωνίας· παρὰ Κυρίου ἐγένετο αὕτη, καὶ ἔστι θαυμαστὴ ἐν ὀφθαλμοῖςἡμῶν;
Μτ Κα‐43 διὰ τοῦτο λέγω ὑμῖν ὅτι ἀρθήσεται ἀφ᾿ ὑμῶν ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ καὶ δοθήσεται ἔθνει ποιοῦντι τοὺς καρποὺς αὐτῆς·
Μτ Κα‐44 καὶ ὁ πεσὼν ἐπὶ τὸν λίθον τοῦτον συνθλασθήσεται· ἐφ᾿ ὃν δ᾿ ἂν πέσῃ, λικμήσει αὐτόν.

ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ...


Απάντησέ μου και σε αυτά αν θες.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 21/02/2012 20:48:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 20:45:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

Να υποθέσω λοιπόν πως όλη αυτή η άσχετη και ακατάσχετη μπουρδολογία σου έχει σαν σκοπό να καλύψει το γεγονός πως ούτε στοιχεία έχεις για διωγμούς ούτε έχεις σκοπό να μας παρουσιάσεις κάποιο. Nαι;

Για να τελειώνουμε. Όταν μας παρουσιάσεις τα στοιχεία σου για τους διωγμούς, τις πηγές και τις αναφορές σου, θα τα συζητήσουμε.

Μέχρι τότε, μένουμε σ'αυτά που έχουμε: Μηδέν στοιχεία και μηδέν αναφορές.

Τα λέμε όταν αποφασίσεις να συζητήσεις, αντί να μας γεμίζεις σάλια τσιρίζοντας και κλαίγοντας.

Χαιρετίσματα.


OI ΠΗΓΕΣ ΟΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΟΟΟΟΟΛΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ GIBBON KAI TO RENAN ΟΠΟΥ ΕΣΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΣ macedon ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ.

ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΠΛΕΟΝ????

ΙΔΙΩΣ Ο GIBBON ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ ΤΙ ΣΥΝΕΒΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΑΣ ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΥΣ ΔΙΩΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΣΤΟ ΒΑΘΜΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΤΕ.

ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ Ο "ΜΕΓΑΛΟΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ" GIBBON (ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ)

Έλα ΑΠΑΝΤΑ στο προηγούμενο ποστ.
α) ή β)
ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΙΑ!!!!!

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ??????

ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΠΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ.
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΣ????

Και επιπλέον έχεις:

1)μεταφράσεις (Gibbon Renan και Ταλμούδ)
2)απόδοση της λέξης Ναζαρηνός,
3)λαθρομετανάστες και φοροφυγάδες στην Ελληνική Νομοθεσία,
4)το τηλέφωνο ΕΝΟΣ βιβλιοπωλείου απο τα πολλά κατ'εσέ για ένα αντίτυπο του Jahuda,
5)τα "συγχωροχάρτια" (παππικά η πατριαρχικά τρομάρα σου)
6) πως με την επανασύσταση του Ελληνικού κράτους το 1821 ξαναμείνατε με άδεια χέρια οι της Πατρώας θρησκείας
7) αν ήταν ρατσιστής και αντισημίτης ο Renan

και αν ξεχνάω κάτι σε επόμενο post.

Τότε θα δεχθώ τα χαιρετίσματά σου ευχαρίστως.

Μέχρι τότε εδώ παρεΐτσα macedon...

Υ.Γ Στο είπα ότι το ΣΚ πέφτει μακριά ακόμη...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 21/02/2012 20:47:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 22:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Και τέλος όταν του είπα ότι θα δυσκολευτεί να βρει αντίγραφο από "συγχωροχάρτι" που κυκλοφόρησαν με το κιλό έγραψε τις γνωστές σαχλαμάρες αλλά ακόμα δεν μας έχει φέρει ΤΙΠΟΤΑ....

Αυτό που σου 'στειλα εδώ δεν σου κάνει ; Άντε να σου στείλω άλλο ένα για να τα 'χεις παρέα .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 22:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Άμα θέλεις έχω να σου στείλω κι άλλα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 15:20:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε Σωτήρη μου, ξέρεις τι εννοούμε όταν λέμε "συγχωροχάρτι"???

Ξέρεις γιατί η λέζα έχει πάει αποκλειστικά στους Πάππες και όχι στους δικούς μας Πατριάρχες???

Μόνο ο macedon στην παγκόσμια Ιστορία και πάλι ανέφερε ότι θα μου φέρει Πατριαρχικά/Ορθόδοξα "συγχωροχάρτια" και αν εννοούσε αυτά δυστυχώς έχασε και εκεί.

Το πρώτο που πόσταρες και μπορώ να το διαβάσω (διότι το δεύτερο έχει μικρό μέγεθος) είναι από την Ευχή που παίρνεις κατά το Μυστήριο της Εξομολόγησης.
Αν πας ΣΗΜΕΡΑ να εξομολογηθείς (τρόπος του λέγειν ) ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΕΡΕΑ...

Δεν θεωρείται αυτό "συγχωροχάρτι" γι'αυτό και το προσπέρασα και την πρώτη φορά.

Απλά να επαναλάβω τη θέση μου ότι τα "καλά" Παππικά "Συγχωροχάρτια" είχανε εκδοθεί με τη σέσουλα, είναι ιστορικό γεγονός και κάτι για το οποίο ο Πάππας Ιωάννης ο Β είχε ζητήσει συγγνώμη (μεταξύ και πολλών άλλων). Έχουν κυκλοφορήσει σε φωτοτυπίες σε φωτό στο internet αλλά και κάποια αυθεντικά πωλήθηκαν σε δημοπρασίες.

Το θέμα είναι αλλού.
Αν όντως εξαφανίστηκαν ή τείνουν να εξαφανιστούν αυτά τα ιστορικά στοιχεία τι μπορεί να σημαίνει αυτό και για την περίπτωση των εδίκτων που πολύ δικαιολογημένα αναζητά ο macedon???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2012, 18:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Βρε Σωτήρη μου, ξέρεις τι εννοούμε όταν λέμε "συγχωροχάρτι"???
Ξέρεις γιατί η λέζα έχει πάει αποκλειστικά στους Πάππες και όχι στους δικούς μας Πατριάρχες???
Μόνο ο macedon στην παγκόσμια Ιστορία και πάλι ανέφερε ότι θα μου φέρει Πατριαρχικά/Ορθόδοξα "συγχωροχάρτια" και αν εννοούσε αυτά δυστυχώς έχασε και εκεί

"Την έξουσίαν υπέρ της αφέσεως των αμαρτιών εγγράφως διδομένην τοις εύσεβέσιν, ή μεν Ανατολική του Χρίστου Εκκλησία ονομάζει συγχωροχάρτια, Λατίνοι δε ταύτα καλοΰσιν ίντουλκέντζας".

Η ιστορία της επ' αμοιβή συγχωρήσεως των αμαρτιών από την ορθόδοξη εκκλησία ξεκινάει από πολύ παλιά , από την εποχή του Βυζαντίου . Εκεί ο περίφημος “Αργυρώνητος φόρος” των Εβραίων λειτουργούσε υπό άλλη μορφή . Συγκεκριμένα την εποχή που στην Κωνσταντινούπολη λειτουργούσαν εκατοντάδες οίκοι ανοχής , η εκκλησία είχε τοποθετήσει έξω από κάθε τέτοιον οίκο και από έναν άνθρωπό της , ο οποίος εισέπραττε το αντίτιμο της επισκέψεως από τον “πελάτη” και του έδινε ορισμένες μάρκες με τις οποίες πλήρωνε την πόρνη . Ύστερα η πόρνη πήγαινε στην αρχιεπισκοπή και εξαργύρωνε τις μάρκες σε πολύ μικρότερη αξία , με αντάλλαγμα την άφεση των αμαρτιών της . Η κερδοφόρα αυτή επιχείρηση καταργήθηκε με νόμο το 518 , μετά από παρέμβασή της αυτοκράτειρας Αριάδνης , συζύγου του αυτοκράτορα Αναστασίου του Δίκορου .
Το ιερατείο αντέδρασε βίαια , αποκάλεσε την Αριάδνη “βλάσφημο και αισχρά” γιατί με την πράξη της καταδίκαζε τις πόρνες να στερηθούν την σωτηρία της ψυχής τους , και κήρυξε στάση ζητώντας την παραίτησή της υποστηριζόμενο από τον στρατηγό Βιταλιανό και το σώμα του , καθώς και από τον θρησκόληπτο όχλο . Η στάση αυτή καταστάλθηκε όταν έφθασε με ενισχύσεις ο αθηναϊκός στόλος καθώς και στρατεύματα από την περιοχή του Πόντου . Τα θύματα των χριστιανών υποστηρικτών της εκκλησίας που έπεφταν με χαρά πάνω στα σπαθιά και τα δόρατα των στρατευμάτων καταστολής υπερασπιζόμενοι τα “δίκαια” της εκκλησίας , υπολογίζονται από τους χρονογράφους της εποχής σε 15.000 .

Υ.Γ.
Αν θέλεις μπορείς άνετα να τους προσθέσης κι αυτούς στους μάρτυρες της χριστιανοσύνης .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2012, 18:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πότε άρχισαν να εκδίδονται τα συχωροχάρτια από την ορθόδοξη ανατολική εκκλησία είναι συγκεχημένο , σίγουρα όμως υπάρχουν πρίν το 1400 . Λέγεται ότι τα έντυπα συχωροχάρτια άρχισαν να τα μοιράζουν τα πατριαρχεία , προκειμένου να μαζέψουν χρήματα από τους πιστούς για να πληρώσουν τους φόρους τους . Μόνο τα Πατριαρχεία είχαν το προνόμιο να χορηγούν έγγραφα συχωροχάρτια , για να μη τσακώνονται μάλιστα είχαν χωρίσει και τις αρμοδιότητές τους , και ο μεν πατριάρχης Ιεροσολύμων χορηγούσε συχωροχάρτια για τους ζωντανούς , ενώ ο Κωνσταντινουπόλεως για τους πεθαμένους . Τελικά όμως δεν αποφεύχθηκε και μιά διαμάχη μεταξύ των Σιναϊτών και του Πατριαρχείου Κωνσταντινουπόλεως για το προνόμιο έκδοσης συγχωροχαρτιών , που κράτησε από το 1680 έως το 1691 . Επειδή όμως , εν αντιθέσει με την καθολική , η ορθόδοξη εκκλησία δεν δέχεται το καθαρτήριο και κατηγορούσαν τους καθολικούς για την έκδοση συχωροχαρτιών από τον Πάπα , προκειμένου να δικαιολογήσουν τα δικά τους η ορθόδοξη σύνοδος του 1727 εξέδωσε το παρακάτω κείμενο .

"Την εξουσίαν υπέρ της αφέσεως των αμαρτιών, ην εγγράφως διδομένην τοις ευσεβέσι η μεν Ανατολική του Χριστού Εκκλησία ονομάζει συγχωροχάρτια...δίδοσθαι μέντοι τα τοιαύτα...φειδομένως...και μετά πνευματικής επικρίσεως, και οίσπερ δει και ότε δει, καθώς η Ανατολική Εκκλησία εν ταις τοιαύταις υποθέσεσιν ακριβώς παρατηρεί, ουχί δ' ως η των Λατίνων και εν τούτοις προχωρεί άλογος ελευθεριότης και κατάχρησις"

"Καθαρτικώ δε όλως πυρί προσομιλείν τας των αποιχομένων ψυχάς και δι' αικισμών και βασάνων καθαίρεσθαι, ωρισμένοις τε καιροίς και ωρισμέναις ευποιίας κατά βουλήν ανθρώπου κεκαθαρμένας, ούτω του πυρός απαλλάττεσθαι τοις ευσεβώς φρονούσιν ουδόλως πιστεύεσθαι. Εν χειρί δε Θεού κείσθαι μάλλον πάσας απλώς και κατά την δικαίαν και φιλανθρώπον αυτού ευδοκίαν τα προς άνεσιν και δεινών απαλλαγήν αυταίς ούτως οικονομείσθαι χρη δοξάζειν, επικαμπτομένου αναμφιβόλως του Κυρίου ταις πολλαίς ικεσίαις..

Στην αρχή τα συχωροχάρτια τα έστελναν συμπληρωμένα από το πατριαρχείο , αργότερα όμως απλοποίησαν το σύστημα και τα έστελναν κενά στη θέση του ονόματος , το οποίο συμπλήρωνε ο ιερωμένος αφού πρώτα τον εξομολογούσε τον ενδιαφερόμενο . Όπως αναφέρεται , επί τουρκοκρατίας ορισμένοι ιεράρχες είχαν στήσει φάμπρικα με τα συγχωροχάρτια , και όταν εντόπιζαν κάποιον πλούσιο , έβρισκαν μια αφορμή να τον αφορίσουν για να του πουλήσουν αργότερα την άφεση αμαρτιών . Όπως σημειώνεται μάλιστα στην “Ελληνική Νομαρχία” , οι αφορισμοί αυτοί είχαν γίνει τόσο συχνοί , που αν τους άκουγε κάποιος αδαής θα νόμιζε ότι αποτελούν μέρος της θείας λειτουργίας .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

opsimos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
200 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2012, 00:00:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους opsimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



opsimos εχω προκαλέσει κατ'επανάληψη τον macedon να πάρει τη χειρότερη στιγμή των Χριστιανών (Ιππόδρομος Σκυθόπολις Υππατία) να ανοίξει νέο thread και να τα συζητήσουμε εκεί.

Επειδή o macedon δεν πρόκειται να το κάνει, μπορείς να το κάνεις εσύ.

Μέχρι τότε σου παραθέτω δικό μου σημερινό quote από το thread για τη Ναζαρέτ.

quote:
PanosT
Άντε να δεχθώ ότι στο Βυζάντιο έγιναν τα πράγματα ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΤΕ.

Μετά την πτώση του Βυζαντίου είχατε 400 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΑΝΑΣΥΝΤΑΞΗ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΜΕ ΟΛΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΥΠΕΡ ΣΑΣ (ΚΑΤ'ΕΣΑΣ ΠΑΝΤΑ).

α) Δεν υπήρχαν κρυφά σχολειά.

β) Όλο το Χριστιανικό Ιεαρατείο προσκυνημένο στους πασάδες και τους Σουλτάνους να καταπιέζουν τους Έλληνες.

γ) Πατριάρχες και παππάδες να αφορίζουν ΟΛΕΣ τις προσπάθειες Επανάστασης.

Μετά από αυτό το "RESTART" του Ελληνισμού και του Ελληνικού κράτους ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ (ΑΘΕΟΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΟΙ ΤΗΣ ΠΑΤΡΩΑΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ) ΜΕΙΝΑΤΕ ΠΑΛΙ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ???

Το ίδιο και πιο σύγχρονο παράδειγμα με το τι έγινε στη Ρωσσία από την επόμενη κιόλας μέρα που έπεσε ο Κομμουνισμός της Μπολσεβικικής Επανάστασης.

Έχεις καμμία ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ και γι'αυτά τα θεματάκια καλέ μου macedon???

Εγώ πάντως έχω και την έχω ήδη μοιραστεί μαζί σας...

Πάρτε την άλλη μια φορά και ΣΟΔΑ για τη χώνεψη...

Μτ Κα‐42 λέγει αὐτοῖς ὁ ᾿Ιησοῦς· οὐδέποτε ἀνέγνωτε ἐν ταῖς γραφαῖς, λίθον ὃν ἀπεδοκίμασαν οἱ οἰκοδομοῦντες, οὗτος ἐγενήθη εἰς κεφαλὴν γωνίας· παρὰ Κυρίου ἐγένετο αὕτη, καὶ ἔστι θαυμαστὴ ἐν ὀφθαλμοῖςἡμῶν;
Μτ Κα‐43 διὰ τοῦτο λέγω ὑμῖν ὅτι ἀρθήσεται ἀφ᾿ ὑμῶν ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ καὶ δοθήσεται ἔθνει ποιοῦντι τοὺς καρποὺς αὐτῆς·
Μτ Κα‐44 καὶ ὁ πεσὼν ἐπὶ τὸν λίθον τοῦτον συνθλασθήσεται· ἐφ᾿ ὃν δ᾿ ἂν πέσῃ, λικμήσει αὐτόν.

ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ ΜΑΤΑΙΟΤΗΤΩΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΤΑΙΟΤΗΣ...
[/quote]

Απάντησέ μου και σε αυτά αν θες.

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 21/02/2012 20:48:54
[/quote]

Τι θα ήθελες να σου πω;
Εισαι σοβαρός;
Με τοσα χρονια εγκεφαλικής πλύσης ενας αγράμματος λαός,λαός που εχουν περασει πλέον στα γονίδια του τον φόβο τιμωρίας της κόλασης,πια αντίδραση περίμενες;
Προσωπικα ειχα αμφιβολίες για τον χριστιανισμο και γενικα για την ύπαρξη θεου απο την εφηβεία,σημερα στα 62 χρόνια κατάφερα να αποβάλω αυτους τους φόβους και να λεω ελευθερα την άποψη μου.
Υ.Γ. μην αναφερεσαι στην μετα Σοβιετική εποχή,ειναι ατυχές το παραδειγμά σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 14:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σωτήρης
Η ιστορία της επ' αμοιβή συγχωρήσεως των αμαρτιών από την ορθόδοξη εκκλησία ξεκινάει από πολύ παλιά , από την εποχή του Βυζαντίου . Εκεί ο περίφημος “Αργυρώνητος φόρος” των Εβραίων λειτουργούσε υπό άλλη μορφή . Συγκεκριμένα την εποχή που στην Κωνσταντινούπολη λειτουργούσαν εκατοντάδες οίκοι ανοχής , η εκκλησία είχε τοποθετήσει έξω από κάθε τέτοιον οίκο και από έναν άνθρωπό της , ο οποίος εισέπραττε το αντίτιμο της επισκέψεως από τον “πελάτη” και του έδινε ορισμένες μάρκες με τις οποίες πλήρωνε την πόρνη . Ύστερα η πόρνη πήγαινε στην αρχιεπισκοπή και εξαργύρωνε τις μάρκες σε πολύ μικρότερη αξία , με αντάλλαγμα την άφεση των αμαρτιών της . Η κερδοφόρα αυτή επιχείρηση καταργήθηκε με νόμο το 518 , μετά από παρέμβασή της αυτοκράτειρας Αριάδνης , συζύγου του αυτοκράτορα Αναστασίου του Δίκορου .
Το ιερατείο αντέδρασε βίαια , αποκάλεσε την Αριάδνη “βλάσφημο και αισχρά” γιατί με την πράξη της καταδίκαζε τις πόρνες να στερηθούν την σωτηρία της ψυχής τους , και κήρυξε στάση ζητώντας την παραίτησή της υποστηριζόμενο από τον στρατηγό Βιταλιανό και το σώμα του , καθώς και από τον θρησκόληπτο όχλο . Η στάση αυτή καταστάλθηκε όταν έφθασε με ενισχύσεις ο αθηναϊκός στόλος καθώς και στρατεύματα από την περιοχή του Πόντου . Τα θύματα των χριστιανών υποστηρικτών της εκκλησίας που έπεφταν με χαρά πάνω στα σπαθιά και τα δόρατα των στρατευμάτων καταστολής υπερασπιζόμενοι τα “δίκαια” της εκκλησίας , υπολογίζονται από τους χρονογράφους της εποχής σε 15.000 .

Υ.Γ.
Αν θέλεις μπορείς άνετα να τους προσθέσης κι αυτούς στους μάρτυρες της χριστιανοσύνης .


Παράθεσέ μας και την πηγή σου Σωτήρη.
Μην τ'αφήνεις έτσι ορφανά τέτοια αποσπάσματα...

Μη με ξεχάσεις!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 14:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[blue] [i] "Την εξουσίαν υπέρ της αφέσεως των αμαρτιών, ην εγγράφως διδομένην τοις ευσεβέσι η μεν Ανατολική του Χριστού Εκκλησία ονομάζει συγχωροχάρτια...δίδοσθαι μέντοι τα τοιαύτα...φειδομένως...και μετά πνευματικής επικρίσεως, και οίσπερ δει και ότε δει, καθώς η Ανατολική Εκκλησία εν ταις τοιαύταις υποθέσεσιν ακριβώς παρατηρεί, ουχί δ' ως η των Λατίνων και εν τούτοις προχωρεί άλογος ελευθεριότης και κατάχρησις"


Οοουπς.
Εδώ σου ξέφυγε κάτι.
Δεν τελειώνει στο "ελευθεριότης και κατάχρησις" αλλά συνεχίζει ως εξής "εξ ης όσα κακά ηκολούθησαν τη Δυτική Εκκλησία ουδένα λέληθε των απάντων."

Επειδή βαριέμαι να σου γράψω τις θεολογικές διαφορές Παππικών και Ορθόδοξων Συγχωροχαρτιών πάρε εδώ το link από ΟΟΔΕ που γουστάρετε τρελλά!

http://www.oodegr.com/oode/orthod/praktikes/sygxwroxartia1.htm

Ότι δεν καταλάβεις εδώ είμαστε.

Από Παππικό συγχωροχάρτι έχει τίποτα η συλλογή σου σε εικόνες ή ξέμεινες μόνο με τα άνευ αξίας Όρθόδοξα...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 15:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Παράθεσέ μας και την πηγή σου Σωτήρη.
Μην τ'αφήνεις έτσι ορφανά τέτοια αποσπάσματα...

Μη με ξεχάσεις!



Είναι περιληπτικά τα κυριότερα σημεία από τις σημειώσεις του αείμνηστου ιστορικού ερευνητή Βασίλη Μυσίρη , ο οποίος κατοικούσε εδώ που μένω και με τιμούσε με τη φιλία του .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 15:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

opsimos

Τι θα ήθελες να σου πω;
Εισαι σοβαρός;
Με τοσα χρονια εγκεφαλικής πλύσης ενας αγράμματος λαός,λαός που εχουν περασει πλέον στα γονίδια του τον φόβο τιμωρίας της κόλασης,πια αντίδραση περίμενες;


Ώπα για κάτσε.
Αυτός ο λαός ήταν έτοιμος να τα βάλει χωρίς ΦΟΒΟ με την Οθωμανική Αυτοκρατορία "με σφεντόνες" και έτρεμε την Εκκλησία????

Ποια Εκκλησία?
Την Εκκλησία των παππάδων που τα είχαν καλά με το Οθωμανικό κατεστημένο και αφόριζε και τον κοσμάκη και τις όποιες επαναστάσεις (κατ'εσάς πάντα)???

Με πολύ χαρά θα ξεκινούσε το ξεκαθάρισμα από την Εκκλησία και ύστερα θα τα έβαζε με τους Τούρκους!

Μήπως σας ξεφεύγουν κάποια πραγματάκια???

quote:

Προσωπικα ειχα αμφιβολίες για τον χριστιανισμο και γενικα για την ύπαρξη θεου απο την εφηβεία,σημερα στα 62 χρόνια κατάφερα να αποβάλω αυτους τους φόβους και να λεω ελευθερα την άποψη μου.

Χαίρομαι που βρήκες το δρόμο σου γιατί όντως το "Χριστιανιλίκι" δε σου πήγαινε.

Εμείς οι Χριστιανοί από μικρά παιδιά βγάζουμε γλώσσα και φτύνουμε (μεταφορικά και κυριολεκτικά) μπροστά σε Βασιλιάδες, Αυτοκράτορες, Δικαστές και δίνουμε με απίστευτη ευκολία και χαρά τη ζωή μας (σε επίπεδο ΚΡΕΤΙΝΙΣΜΟΥ θα έλεγα, τίτλος που αποτελεί παράσημό μας) για να λέμε ελεύθερα την άποψή μας περί ΘΕΟΥ.

quote:

Υ.Γ. μην αναφερεσαι στην μετα Σοβιετική εποχή,ειναι ατυχές το παραδειγμά σου.

Το αντίθετο θα έλεγα!
Είδες στη διάρκεια της ζωής σου μια Όρθόδοξη Αυτοκρατορία (Τσαρική Ρωσσία) να αποχριστιανίζεται με τον πιο βίαιο και απάνθρωπο τρόπο. Από τη μια μέρα στην άλλη τέρμα οι εκκλησίες, τέρμα οι παππάδες και η Ιεραρχία και όποιος δήλωνε Ορθόδοξος πήγαινε μέχρι συγγενών τρίτου βαθμού στα Γκούλαγκ.

Σου συστήνω ανεπιφύλακτα το βιβλίο «Το Αρχιπέλαγος των γκουλάγκ» του νομπελίστα Ρώσου λογοτέχνη Αλεξάντερ Σολζενίτσιν.

Επίσης σε μια μέρα όταν έπεσε το Σοβιετικό καθεστώς ξαναγύρισαν ΟΛΑ όπως πριν από τον ίδιο τον απλό κόσμο όπου οι περισσότεροι δεν είχαν ξαναμπει σε εκκλησία.

ΓΙΑΤΙ???

Μτ Κα‐42 λέγει αὐτοῖς ὁ ᾿Ιησοῦς· οὐδέποτε ἀνέγνωτε ἐν ταῖς γραφαῖς, λίθον ὃν ἀπεδοκίμασαν οἱ οἰκοδομοῦντες, οὗτος ἐγενήθη εἰς κεφαλὴν γωνίας· παρὰ Κυρίου ἐγένετο αὕτη, καὶ ἔστι θαυμαστὴ ἐν ὀφθαλμοῖςἡμῶν;
Μτ Κα‐43 διὰ τοῦτο λέγω ὑμῖν ὅτι ἀρθήσεται ἀφ᾿ ὑμῶν ἡ βασιλεία τοῦ Θεοῦ καὶ δοθήσεται ἔθνει ποιοῦντι τοὺς καρποὺς αὐτῆς·
Μτ Κα‐44 καὶ ὁ πεσὼν ἐπὶ τὸν λίθον τοῦτον συνθλασθήσεται· ἐφ᾿ ὃν δ᾿ ἂν πέσῃ, λικμήσει αὐτόν.

Αν θες μπορούμε να συζητήσουμε και για τις υπόλοιπες Σοβιετικές Δημοκρατίες ή για τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία ή ακόμα και για την Αλβανία...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 15:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
PanosT
Παράθεσέ μας και την πηγή σου Σωτήρη.
Μην τ'αφήνεις έτσι ορφανά τέτοια αποσπάσματα...

Μη με ξεχάσεις!



Είναι περιληπτικά τα κυριότερα σημεία από τις σημειώσεις του αείμνηστου ιστορικού ερευνητή Βασίλη Μυσίρη , ο οποίος κατοικούσε εδώ που μένω και με τιμούσε με τη φιλία του .

Έλα ρε Σωτήρη, έχουμε τόννους Βυζαντινής Ιστορίας και εσύ ξέπεσες στο Μυσίρη???

Θέλω πηγές, πρωτογενείς, δευτερογενείς αλλά όχι σημειώσεις "τωρινών" Ιστορικών...

Σίγουρα θα έχεις κάτι πιο "καλό" έτσι δεν είναι Σωτήρη???

Να χάζεψε εδώ τις "σημειώσεις" του Μυσίρη.

http://tiestiousia.blogspot.com/2011/03/blog-post_2168.html

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/02/2012, 22:58:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Έλα ρε Σωτήρη, έχουμε τόννους Βυζαντινής Ιστορίας και εσύ ξέπεσες στο Μυσίρη???

Δηλαδή από ποιους ήθελες να πάρω στοιχεία ; Από τους αγαπημένους ιστορικούς των χριστιανόπουλων , Βασίλιεφ και Παπαρρηγόπουλο ; Σε πληροφορώ ότι είσαι πολύ μικρός για να μπορέσης να κρίνης το έργο του Βασίλη Μισύρη .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2012, 17:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή από ποιους ήθελες να πάρω στοιχεία ; Από τους αγαπημένους ιστορικούς των χριστιανόπουλων , Βασίλιεφ και Παπαρρηγόπουλο ; Σε πληροφορώ ότι είσαι πολύ μικρός για να μπορέσης να κρίνης το έργο του Βασίλη Μισύρη .

Απ'όπου θες ρε Σωτήρη.
Δεν υπάρχει κανένας συνεπής "Χριστομάχος" Βυζαντινολόγος που να έχει την έγκριση της παρέας του macedon και που να είναι διεθνώς αναγνωρισμένος και ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΣΥΡΗ???

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ???

Μικρό είναι το μάτι σου Σωτηράκη που πας να μας πασάρεις το Μισύρη για μεγάλο Ιστορικό.

Για πες μας τις σπουδές του το έργο του και τις περγαμηνές του για να πεθάνουμε στο γέλιο...

ΒΡΕ ΟΥΥΥΥΥΥΣΣΣΤΤΤΤ!!!!!!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1796875
Maintained by Digital Alchemy