ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΩΓΜΟΙ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΔΙΚΤΟ ΤΩΝ ΜΕΔΙΟΛΑΝΩΝ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ 'Η ΜΥΘΟΣ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 11
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2012, 23:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PanosT
Για πες μας τις σπουδές του το έργο του και τις περγαμηνές του για να πεθάνουμε στο γέλιο...

Καμία περγαμηνή . Ήταν ένας αυτοδίδακτος ερευνητής με πάθος και συνέπεια σ' αυτό που έκανε . Καμιά σχέση με σένα μεροκαματιάρη απολογητή της συμφοράς που κρυμμένος πίσω από την ανωνυμία σου μας έχεις γεμίσει με μπούρδες .

*

Edited by - Sesostris on 29/02/2012 23:51:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lock_Smith
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
459 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2012, 00:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris μου έδωσες ιδέα για thread:

"Θα τολμούσατε να πείτε το πραγμματικό σας όνομα"?

Κάποια στιγμή ίσως το ανοίξω στο μεταξύ "τύρου και αχλαδιού".

Χεχε

Ό,τι κλείνει, ανοίγει!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2012, 19:52:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καμία περγαμηνή . Ήταν ένας αυτοδίδακτος ερευνητής με πάθος και συνέπεια σ' αυτό που έκανε . Καμιά σχέση με σένα μεροκαματιάρη απολογητή της συμφοράς που κρυμμένος πίσω από την ανωνυμία σου μας έχεις γεμίσει με μπούρδες .


Τι μεροκαματιάρης?
Τσάμπα με έχουν οι "παππάδες"...
Αλλά φταίτε και εσείς ρε παιδιά...
Δεν μου φέρνετε καμμία αντίσταση.

Κάνετε γαργάρες, κωλοτούμπες, αρνείστε να προσκομίσετε στοιχεία, αρνείστε να μεταφράσετε δικές σας πηγές και και και...

Οπότε και οι "παππάδες" από τη μεριά τους μου λένε αφού τους κάνεις πλάκα, θες και να πληρωθείς από πάνω???

Γι'αυτό ρε Σωτηράκη αρχίστε να ΑΠΑΝΤΑΤΕ και να ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΤΕ ΩΣ ΙΣΟΤΙΜΟΙ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΒΑΖΕΤΕ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ...

Κοίτα οι δικοί σας Χριστομάχοι πόσο καλά αμοίβονται.
ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΥΣΤΙΚΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ!!!!

ΦΟΥΡΑΚΗΣ Π. ΙΩΑΝΝΗΣ ''ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΙΝΟΙ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ''

http://www.youtube.com/watch?v=FKlcUBLJUFA

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2012, 17:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@macedon
Έλα ρε macedon τι θα γίνει με αυτές τις αναθεματισμένες τις μεταφράσεις του Gibbon και του Renan???
Γιατί κρύβεσαι για 2 μήνες τώρα???
Είναι στάση "έντιμου Χριστομάχου" αυτή???

Γιατί σου έπεσαν τόσο βαριές αγόρι μου???
Δικές σου πηγές είναι ρε macedon...

Βρήκες τουλάχιστον ΕΝΑΝ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ (έστω επιπέδου Μισύρη) που ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗΔΕΝΙΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΔΙΚΤΩΝ???

Ααααα. Τώρα που το θυμήθηκα.
Τι θα γίνει με το τηλέφωνο ενός ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ (κατ'εσέ) που έχουν αντίτυπα του Jahuda "Hebrew is Greek"???
Άντε να ενημερώσω το forum ότι είχες δίκιο και ότι δεν εξαφανίζονται έτσι εύκολα βιβλία που εκδόθηκαν το 1981...

Για τα παππικά συγχωροχάρτια είχαμε καλύτερη τύχη (που μου θέλατε να εμφανίσετε και Ορθόδοξα τρομάρα σας)???

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ξένος
Νέο Μέλος


36 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2012, 18:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι θα γίνει με το τηλέφωνο ενός ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ που έχουν αντίτυπα του Jahuda "Hebrew is Greek"???

Σου φτάνουν αυτά;

Και μην βιαστείς να πεις για την υπερβολική του τιμή, γιατί αυτό συμβαίνει με όλα τα εξαντλημένα βιβλία και στο λέω γιατί είμαι παθών με ένα βιβλίο της δουλειάς μου. Ξέρω βέβαια ότι δεν θα σε πείσω γι'αυτό ας σου δώσω ένα παράδειγμα πιο σχετικό με σένα:
Treasures of Mount Athos (Greek Edition) [Hardcover] (1997).

1 new from $1,156.50 1 used from $619.51
http://www.amazon.com/Treasures-Mount-Athos-Greek-Edition/dp/9608600901/ref=sr_1_7?s=books&ie=UTF8&qid=1330704696&sr=1-7


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2012, 20:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΞΕΝΟΣ
quote:
Τι θα γίνει με το τηλέφωνο ενός ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ που έχουν αντίτυπα του Jahuda "Hebrew is Greek"???

Σου φτάνουν αυτά;



Η τιμή ΞΕΝΟΣ δεν είναι το πρόβλημα αλλά το ότι είναι "εξαντλημένο" ένα βιβλίο που φαίνεται να έχει ζήτηση με ένα περιεχόμενο που σπάει κόκκαλα και εντελώς ρηξικέλευθο που προέρχεται απο ΕΒΡΑΙΟ!

Η συζήτησή μου με το macedon αφορούσε τα χαμένα έδικτα που θα αποδείκνυαν πέραν πάσης αμφιβολίας τους θρησκευτικούς διωγμούς.
Εγώ υποστήριξα ότι το "σύστημα" μπορεί να κρύβει όσα στοιχεία δεν θέλει να υπάρχουν όπως έκανε με το εν λόγω βιβλίο (το οποίο είναι χθεσινό σε σχέση με τα έδικτα που συζητάμε) αλλά και με τα Παππικά συγχωροχάρτια τα οποία ενώ ακόμα και δέκα χρόνια πριν κάτι μπορούσες να βρεις στο internet τώρα είναι λες και άνοιξε η γη και τα κατάπιε.

Ο macedon για να αντικρούσει το επιχείρημά μου έγραψε ότι ξέρει ΠΟΛΛΑ βιβλιοπωλεία που πουλάνε το εν λόγω βιβλίο. Εννοείται πως θα το ζητούσα καινούριο και σε κανονική τιμή.

Το ψέμα του macedon ήταν ολοφάνερο για να μην αναγκαστεί και παραδεχτεί το δικό μου επιχείρημα και όσο δεν το παραδέχεται και δε ζητάει συγγνώμη από το forum εγώ θα επανέρχομαι ξανά και ξανά.

Το ποστ σου ΞΕΝΟΣ είναι ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΟ διότι με δικαιώνει ΠΛΗΡΩΣ!
Αν έκανα εγώ το ποστ αυτό μπορεί να μου έλεγε το παρεάκι ότι τα παραφουσκώνω επίτηδες.

Πάντως ΞΕΝΟΣ εσένα τι σου λέει όλη αυτή η ιστορία για ένα βιβλίο που εκδόθηκε μόλις το 1981 και σε δέκα χρόνια από τώρα δεν θα υπάρχουν ούτε μεταχειρισμένα αντίτυπα διαθέσιμα???

Για το άλλο βιβλίο που αναφέρεις μπορεί κάποιο επόμενο βιβλίο να έχει και καποιες άλλες φωτογραφίες από πιο "ειδικές μονές" και να είναι ακόμη πληρέστερο.

Τι πιθανότητες όμως δίνεις να βρεθεί ΑΛΛΟΣ ΕΒΡΑΙΟΣ να γράψει παρόμοιας θεματολογίας βιβλίο???


Ερευνάτε τας Γραφάς


Edited by - PanosT on 02/03/2012 20:38:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2012, 21:56:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Η συζήτησή μου με το macedon αφορούσε τα χαμένα έδικτα που θα αποδείκνυαν πέραν πάσης αμφιβολίας τους θρησκευτικούς διωγμούς.

Δεν υπάρχει κανένα χαμένο έδικτο και κανείς ιστορικός δεν λέει ότι υπήρχαν έδικτα θρησκευτικών διωγμών τα οποία χάθηκαν.

Απλά οι μόνες "πηγές" που έχουμε για ένα τέτοιο "τεράστιο συμβάν", διάρκειας 300 χρόνων(!) είναι η μαρτυρία ενός ... επαγγελματία και πιστοποιημένου χριστιανού πλαστογράφου και ενός χριστιανού απολογητή.

Κανείς άλλος δεν πήρε χαμπάρι για το ... κοσμοϊστορικό γεγονός των θρησκευτικών διωγμών της Ρώμης.

quote:
Εγώ υποστήριξα ότι το "σύστημα" μπορεί να κρύβει όσα στοιχεία δεν θέλει να υπάρχουν

Εσύ μπορείς να υποστηρίζεις ό,τι ανοησία θέλεις. Η παγκόσμια ιστορική κοινότητα αντιμετωπίζει τις ... θεωρίες σου μάλλον αδιάφορα

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2012, 22:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

quote:
Η συζήτησή μου με το macedon αφορούσε τα χαμένα έδικτα που θα αποδείκνυαν πέραν πάσης αμφιβολίας τους θρησκευτικούς διωγμούς.

Δεν υπάρχει κανένα χαμένο έδικτο και κανείς ιστορικός δεν λέει ότι υπήρχαν έδικτα θρησκευτικών διωγμών τα οποία χάθηκαν.

Απλά οι μόνες "πηγές" που έχουμε για ένα τέτοιο "τεράστιο συμβάν", διάρκειας 300 χρόνων(!) είναι η μαρτυρία ενός ... επαγγελματία και πιστοποιημένου χριστιανού πλαστογράφου και ενός χριστιανού απολογητή.

Κανείς άλλος δεν πήρε χαμπάρι για το ... κοσμοϊστορικό γεγονός των θρησκευτικών διωγμών της Ρώμης.

quote:
Εγώ υποστήριξα ότι το "σύστημα" μπορεί να κρύβει όσα στοιχεία δεν θέλει να υπάρχουν

Εσύ μπορείς να υποστηρίζεις ό,τι ανοησία θέλεις. Η παγκόσμια ιστορική κοινότητα αντιμετωπίζει τις ... θεωρίες σου μάλλον αδιάφορα


Άντε απάντα, μεγάλος άνθρωπος που παίζεις κρυφτούλι εδώ και πάνω από δύο μήνες.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΔΙΚΤΩΝ???

ΝΑΙ Ή ΟΥ???

Αηδία κατάντησες ταλαίπωρε Χριστομάχε της συμφοράς!

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 02/03/2012 22:03:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2012, 22:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψιτ, και μη ξεχάσεις ένα τηλέφωνο ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ που έχουν το Hebrew is Greek του Jahuda!!!

Τι έπαθες τόσο καιρό και το κάνεις ΓΑΡΓΑΡΑ???

Κατάπιες την αντζέντα σου κατά λάθος????

Και ύστερα μπορείς να κάνεις χιούμορ χαλλλλλλαρά και εσύ.

Μέχρι τότε σεμνά και ταπεινά Χριστομάχε της κακιάς ώρας!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2012, 22:21:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΟΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΔΙΚΤΩΝ???

Πάρε αυτούς για αρχή:

Μ. Γουώλς, "Οι ρίζες του χριστιανισμού" (1986)
A. Φέριλ, "Η πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1986)
Ε. Γκίμπον, "Παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1799)
Μ. Γκραντ, "Η ακμή της Ρώμης" (1996)
Κ. Σκάρρε, "Χρονικά των ρωμαίων αυτοκρατόρων" (1995)
Ρ. Γουίλκεν, "Οι χριστιανοί, όπως τους είδαν οι Ρωμαίοι" (1984)
Κ. Χόπκινς, "Ένας κόσμος γεμάτος θεούς" (1999)
Ράντερς-Πέρσον, "Βάρβαροι και Ρωμαίοι" (1983)
Ρ. Λέιν Φοξ, "Παγανιστές και χριστιανοί" (1986)
Ρ. Φλέτσερ, "Ο Προσηλυτισμός της Ευρώπης" (1998)


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2012, 22:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και φυσικά τον Μάρκο Αυρήλιο, τον υποτιθέμενο διώκτη των χριστιανών (έναν από τους υποτιθέμενους "πολλούς") που μας λέει ο ίδιος την άποψή του γι' αυτούς. Δεν τους αναφέρει παρά μόνον μία φορά, κι αυτό σε μια σειρά (Μάρκος Αυρήλιος, "Τα εις εαυτόν", 2008)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2012, 22:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

PanosT

quote:
ΥΠΑΡΧΕΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΟΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΔΙΚΤΩΝ???

Πάρε αυτούς για αρχή:

Μ. Γουώλς, "Οι ρίζες του χριστιανισμού" (1986)
A. Φέριλ, "Η πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1986)
Ε. Γκίμπον, "Παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1799)
Μ. Γκραντ, "Η ακμή της Ρώμης" (1996)
Κ. Σκάρρε, "Χρονικά των ρωμαίων αυτοκρατόρων" (1995)
Ρ. Γουίλκεν, "Οι χριστιανοί, όπως τους είδαν οι Ρωμαίοι" (1984)
Κ. Χόπκινς, "Ένας κόσμος γεμάτος θεούς" (1999)
Ράντερς-Πέρσον, "Βάρβαροι και Ρωμαίοι" (1983)
Ρ. Λέιν Φοξ, "Παγανιστές και χριστιανοί" (1986)
Ρ. Φλέτσερ, "Ο Προσηλυτισμός της Ευρώπης" (1998)


Ρε συ μπερδεύτηκες!!!!
Ξέχασες το Renan και έχεις μέσα το Gibbon!!!!!!!!

Θεωρείς ότι ο Gibbon ισχυρίζεται ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΔΙΚΤΩΝ?????
ΝΑΙ Ή ΟΥ????

ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΙΣ GIBBON ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ?????

ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ?????

Κάποιους τους ξέρω και θα έχουμε γλέντια.
Θα ψάξω και τους υπόλοιπους.
Έναν έναν.

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2012, 23:09:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή το "παππαδαριό" μου δίνει ρεπό το ΣΚ και με έχουν και τζάμπα οι "αθεόφοβοι" (δεν κοιτάνε την οργάνωση τις αμοιβές και τα μυστικά κονδύλια που έχουν οι Χριστομάχοι????) θα πρέπει να την κάνω.

ΑΛΛΑ!!!!
Επειδή σας αγαπάω σας έχω ΜΙΑ ΕΚΠΛΗΞΟΥΛΑ!!!!!!!

Για πάρτε μια φωτό.

Προσέξτε την ακριβή σειρά της βιβλιογραφίας και κάνετε σύγκριση με τις αναφορές του macedon.

quote:
macedon
Μ. Γουώλς, "Οι ρίζες του χριστιανισμού" (1986)
A. Φέριλ, "Η πτώση της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1986)
Ε. Γκίμπον, "Παρακμή και πτώση της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας" (1799)
Μ. Γκραντ, "Η ακμή της Ρώμης" (1996)
Κ. Σκάρρε, "Χρονικά των ρωμαίων αυτοκρατόρων" (1995)
Ρ. Γουίλκεν, "Οι χριστιανοί, όπως τους είδαν οι Ρωμαίοι" (1984)
Κ. Χόπκινς, "Ένας κόσμος γεμάτος θεούς" (1999)
Ράντερς-Πέρσον, "Βάρβαροι και Ρωμαίοι" (1983)
Ρ. Λέιν Φοξ, "Παγανιστές και χριστιανοί" (1986)
Ρ. Φλέτσερ, "Ο Προσηλυτισμός της Ευρώπης" (1998)

Πάθατε ΣΟΚ??????

Μόνο η τελευταία αναφορά είναι διαφορετική!!!!!

Είναι από την απόλυτα "ΕΓΚΥΡΗ" και "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ" ιστοσελίδα

http://www.jesusneverexisted.com/persecutions.html

Για κοιτάξτε στην ΙΔΙΑ ΣΕΛΙΔΑ λίγο πιο πάνω τι γράφει για Διοκλητιανό.

ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ macedon?????

Καταλαβαίνεις macedon τι έχει να γίνει από εβδομάδα εεεεε?????

Αλήθεια macedon για Φουράκη ΔΕΝ σε είδα να σχολιάζεις....
ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ????

Καλό ΣΚ macedon και σε θέλω γερό και δυνατό από Δευτέρα με πολλά ποσταρίσματα γιατί σε βλέπω λίγο "χλωμό" τώρα τελευταία...

Υ.Γ ΑΛΩΒΗΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2012, 23:15:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψιτ, macedon και το τηλέφωνο ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ για το βιβλίο του Jahuda Hebrew is Greek για να ενημερώσω ΑΜΕΣΑ το forum...

Y.Γ Και όλα αυτά από έναν ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ κακόμοιρε macedon...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2012, 01:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Θεωρείς ότι ο Gibbon ισχυρίζεται ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΔΙΚΤΩΝ?????
ΝΑΙ Ή ΟΥ????

Η δίωξη των χριστιανών και η θρησκευτική δίωξη είναι διαφορετικά πράγματα. Το πρώτο δεν συνεπάγεται το δεύτερο, με τον ίδιο τρόπο που η δίωξη των Μαρτύρων του Γιαχωβά λόγω μη στράτευσης δεν συνεπάγεται θρησκευτική δίωξη από την ελληνική πολιτεία.

Απλό είναι και ακόμη και κάποιος σαν και σένα μπορεί να το κατανοήσει αυτό.

Από κει και πέρα, ο Gibbon είναι σαφής στο ότι δεν έγιναν ποτέ θρησκευτικές διώξεις στη Ρώμη. Το λέει ρητά!

Οι διωγμοί της Ρώμης φαίνεται να ακολουθούν την πορεία της Ναζαρέτ (που από πόλη έγινε "χωριό", για να γίνει "μικροσκοπική" και να καταλήξει ένα σπίτι!): Από 300 χρόνια διωγμών που βλακωδώς ισχυρίστηκες με την είσοδό σου στο φόρουμ, φαίνεται να έχεις ξεχάσει όλα τα υπόλοιπα και να εστιάζεις σε διωγμούς 3 χρόνων. Είναι κι αυτό μια αρχή.

quote:
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΙΣ GIBBON ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ?????

Γιατί δεν έχω παραθέσει κάτι από Gibbon αμετάφραστο.

quote:
Είναι από την απόλυτα "ΕΓΚΥΡΗ" και "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ" ιστοσελίδα
http://www.jesusneverexisted.com/persecutions.html

Το ότι η ιστοσελίδα χρησιμοποιεί για να στηρίξει τις θέσεις της τους παραπάνω ιστορικούς, αυτό δεν αφαιρεί σε τίποτε την αξιοπιστία των ιστορικών. Για το λόγο αυτό δεν σου παράθεσα ούτε τον McCabe (που χωρίς να είναι ιστορικός, έχει ένα αξιολογότατο έργο) ούτε κάποιους άλλους που σχετίζονται με την ιστοσελίδα που παρουσιάζεις.

Με άλλα λόγια, μου ζήτησες έναν ιστορικό, σου παρουσίασα καμιά δεκαριά.

quote:
ΤΟΛΜΑΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙΣ macedon?????

1. Μια και παραθέτεις εσύ ξενόγλωσσες αναφορές, μάλλον θα πρέπει να τις μεταφράσεις ο ίδιος.
2. Ακόμη όμως κι αν τις μεταφράσεις, η ιστοσελίδα είναι αναξιόπιστη, κατά δήλωσή σου, οπότε μάλλον θα πρέπει να λύσεις αυτό το πρόβλημα πρώτα.

quote:
Καταλαβαίνεις macedon τι έχει να γίνει από εβδομάδα εεεεε?????

Ό,τι έγινε την προηγούμενη εβδομάδα και την εβδομάδα πριν απ'αυτήν: Θα περιφέρεις την γελοιότητά σου προς τέρψη όλων.

quote:
Αλήθεια macedon για Φουράκη ΔΕΝ σε είδα να σχολιάζεις....
ΕΙΣΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ????

Δεν μ'απασχολεί ιδιαίτερα ο Φουράκης. Τον βρήκα μάλλον μυθιστορηματικό, όταν τον διάβαζα το 1981.

quote:
Υ.Γ ΑΛΩΒΗΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ...

Όντως, έχω φτιάξει καινούριο σηκώτι. Αλλά μην πτοείσαι, είναι χαρά μας να σε έχουμε εδώ πέρα.

quote:
Ψιτ, macedon και το τηλέφωνο ΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ για το βιβλίο του Jahuda Hebrew is Greek για να ενημερώσω ΑΜΕΣΑ το forum...

Πάρε τις ιστοσελίδες που σου έστειλε ο Ξένος, στείλτους ένα e-mail και είμαι σίγουρος πως θα σου δώσουν το τηλέφωνό τους.

Για το Amazon είναι: 001 800 201 7575

[ΥΓ]: Για να ασχοληθείς με κάτι εποικοδομητικό και για να μη γεμίζεις ανοησίες του φόρουμ, κάνε μας μια λίστα με τους διωγμούς που έγιναν (πότε, από ποιόν) και τα στοιχεία που έχουμε για καθέναν που πιστοποιούν το "γεγονός".

Έκπληξη, ε;

macedon

Edited by - macedon on 03/03/2012 01:03:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 13:30:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε παίδες!

Ιδιαίτερες ευχές για ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ στέλνω στο macedon!

@macedon
Πριν μπούμε στην ΟΥΣΙΑ για πες μας macedon (σε εμένα και τους υπόλοιπους συμφουρίτες μας)ΓΙΑΤΙ καταπάτησες τους κανόνες λειτουργίας του forum και ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΤΟ SITE ΤΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ ΣΟΥ, ενώ είχε γίνει πρόσφατα σύσταση από τον Αgnostic στον ΝΙΚΟΜΑΧΟ για τους Εσσαίους και την wikipedia???

Περιμένω να απαντήσεις γιατί το ΓΛΕΝΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ...

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 14:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
ΓΙΑΤΙ καταπάτησες τους κανόνες λειτουργίας του forum και ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΤΟ SITE ΤΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΠΗΓΩΝ ΣΟΥ, ενώ είχε γίνει πρόσφατα σύσταση από τον Αgnostic στον ΝΙΚΟΜΑΧΟ για τους Εσσαίους και την wikipedia???

Γιατί, κουτοπόνηρε cretiene, δεν έφερα καμία ιστορική αναφορά από κανένα site.

Παρέθεσα 10 ονόματα τα οποία βρισκόταν ΚΑΙ σ'αυτό το site και σε καμιά δεκαριά άλλα.

Όταν παραθέτω οποιαδήποτε αναφορά, δίνω πάντα και την πηγή μου και μάλιστα με λεπτομέρειες, ώστε να μπορεί να ανατρέξει ο καθένας και να το επιβεβαιώσει.

Τον πίνακα θα τον κάνεις εσύ ή θα αναγκαστώ να τον κάνω εγώ; Δεν είναι δύσκολος: Αυτοκράτορας, διωγμοί και στοιχεία που έχουμε για το "γεγονός".

Αναμένουμε με ανυπομονησία το επόμενο σχόλιό σου (βλέπεις, συνήθως τα άτομα σαν και σένα έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής στο συγκεκριμένο φόρουμ και κάθε σου ανάρτηση είναι πολύτιμη)

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 15:31:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί, κουτοπόνηρε cretiene, δεν έφερα καμία ιστορική αναφορά από κανένα site.

Αυτό το "γαλλικό" τι σημαίνει



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 16:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Γιατί, κουτοπόνηρε cretiene, δεν έφερα καμία ιστορική αναφορά από κανένα site.

Αυτό το "γαλλικό" τι σημαίνει


Άστο Dying Incubus.

Σημαίνει, όπως καλά γνωρίζεις ΚΡΕΤΙΝΟΣ από το ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ το οποίο για το λόγο τον οποίο τον απέδωσαν οι Γάλλοι και "παραποίησαν" όλοι οι υπόλοιποι λαοί τον αποδέχομαι ΠΛΗΡΩΣ.

Δηλ. Ηλιθιότητα να θυσιάζεις τόσο ευχάριστα και εύκολα τη ζωή σου για τα θρησκευτικά σου πιστεύω.

@macedon
Συνέχιζε να με ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ.

ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ...




Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 05/03/2012 16:23:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 16:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

macedon

Παρέθεσα 10 ονόματα τα οποία βρισκόταν ΚΑΙ σ'αυτό το site και σε καμιά δεκαριά άλλα.


Για πες μας και τα άλλα 10 sites (ή 7 ή 5 ή 3 ή έστω άλλο ένα) σε παρακαλώ για να τη δούμε τη λίστα έτσι ωραία ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ ΤΟΥΣ???

quote:

Τον πίνακα θα τον κάνεις εσύ ή θα αναγκαστώ να τον κάνω εγώ; Δεν είναι δύσκολος: Αυτοκράτορας, διωγμοί και στοιχεία που έχουμε για το "γεγονός".

Ο πίνακας είναι έτοιμος από το μεγάλο ιστορικό (κατ'εσέ) Gibbon.

ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΘΕΣΩ (ΑΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ) ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ 10 ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕΣ ΨΕΥΔΕΣΤΑΤΑ ΟΤΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΙΣ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΕΔΙΚΤΩΝ

Επειδή λοιπόν εσύ ο macedon...

quote:

Όταν παραθέτω οποιαδήποτε αναφορά, δίνω πάντα και την πηγή μου και μάλιστα με λεπτομέρειες, ώστε να μπορεί να ανατρέξει ο καθένας και να το επιβεβαιώσει.

...δώσε μας ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΚΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ που μας έφερες τα κεφάλαια/παραγράφους/προτάσεις (ολόκληρες)/προτάσεις (μισοτελειωμένες) και σελίδες που να αναφέρουν ότι ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΣ ΔΙΩΓΜΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΕΔΙΚΤΟ ΤΟΥ ΜΙΛΑΝΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΞΑΝ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΔΙΚΤΑ.

Άντε να σε δούμε macedon!

quote:

Αναμένουμε με ανυπομονησία το επόμενο σχόλιό σου (βλέπεις, συνήθως τα άτομα σαν και σένα έχουν περιορισμένη διάρκεια ζωής στο συγκεκριμένο φόρουμ και κάθε σου ανάρτηση είναι πολύτιμη)

Βρε κουτό ΕΣΥ μου λες κάτι για...σακ βουαγιάζ και αντίο και αποχωρισμούς ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΑΝΑΦΕΡΩ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΛΑΘΗ.

Σας έχω πει ποτέ ότι θα σας αφήσω μόνους σας και μου κάνετε συνεχώς παράπονα???

Ενημέρωσα και το γιαπετ άλλωστε.

Εδώ παρειτσα...

Εσείς κοιτάτε να ποστάρετε με τους παλιούς σας ρυθμούς και αφήστε εμένα...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 05/03/2012 16:25:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 16:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανούλη, γιατί με φώναξες εδώ βρε;;

Νόμιζα ότι θα είχες κάποιο νέο για τους "διωγμούς".

Σκέφτηκα:
"Βρε λες να παρέθεσε κάνα έδικτο ή έστω κάποιο στοιχείο για διωγμούς;;"

Αλλά, απ' ό,τι βλέπω, αναμασάς τα ίδια που περιφέρεις σε όλα τα θέματα.

Γράψε κάτι νέο ούτε κανάλι της tv δεν βάζει τόσες επαναλήψεις.

Εκτός από διασκεδαστικός που είναι καλό για τη διασκέδαση των συνομιλητών του φορουμ, γίνεσαι και κουραστικός να ζητάς αποδείξεις ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ όσων, εσύ, ισχυρίζεσαι ότι υπάρχουν.

Είναι σαν να κατηγορείς μια εφημερίδα επειδή γράφει ΜΟΝΟ όσα έγιναν και όχι αυτά που δεν έγιναν.

Άντε, φέρε κάνα διάταγμα, έδικτο, φιρμάνι, χαμπέρι ή ό,τι άλλο θέλεις για τους "διωγμούς" για να περάσουμε στα αληθινά διατάγματα των χριστιανών κατά των Ελλήνων.

Χρειάζονται κι αυτά συζήτηση έτσι;;;;



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 17:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ

Πανούλη, γιατί με φώναξες εδώ βρε;;

Νόμιζα ότι θα είχες κάποιο νέο για τους "διωγμούς".

Σκέφτηκα:
"Βρε λες να παρέθεσε κάνα έδικτο ή έστω κάποιο στοιχείο για διωγμούς;;"

Αλλά, απ' ό,τι βλέπω, αναμασάς τα ίδια που περιφέρεις σε όλα τα θέματα.

Γράψε κάτι νέο ούτε κανάλι της tv δεν βάζει τόσες επαναλήψεις.

Εκτός από διασκεδαστικός που είναι καλό για τη διασκέδαση των συνομιλητών του φορουμ, γίνεσαι και κουραστικός να ζητάς αποδείξεις ΠΕΡΙ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗΣ όσων, εσύ, ισχυρίζεσαι ότι υπάρχουν.

Είναι σαν να κατηγορείς μια εφημερίδα επειδή γράφει ΜΟΝΟ όσα έγιναν και όχι αυτά που δεν έγιναν.


Παίρνεις τίποτα ληγμένα???
Ο macedon πάει να αλλάξει την Ιστορία όχι εγώ.
Αλλά δυστυχώς γι'αυτόν ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ (ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ) ΠΟΥ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.

quote:

Άντε, φέρε κάνα διάταγμα, έδικτο, φιρμάνι, χαμπέρι ή ό,τι άλλο θέλεις για τους "διωγμούς" για να περάσουμε στα αληθινά διατάγματα των χριστιανών κατά των Ελλήνων.

Χρειάζονται κι αυτά συζήτηση έτσι;;;;


To έχω πει σε όλους σας.
Άνοιξτε νέο thread με τη χειρότερη στιγμή των Χριστιανών και το συζητάμε επί τόπου.

Κάντε το και αφήστε τις κλάψες για το τι έκανε το 10% (οι Χριστιανοί) στο 90% (μη-Χριστιανοί) του πληθυσμού μετά το έδικτο του ΥΠΕΡΜΕΓΙΣΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ!

Να δεις και ο αγαπημένος Ιστορικός του macedon, ο Gibbon, τι ωραία που σας τα λέει...

Άντε να σας δω!


Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 17:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανούλη, η παραπάνω απάντησή σου αλληλεπιδρά με το ποστ μου;

Όταν κάνεις παράθεση, να διαβάζεις αυτά που παραθέτεις...

Τι γράφω εδώ και τί απαντάς εσύ.....

Αχ.. αυτό το λιβάνι.....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 18:41:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus

quote:
Αυτό το "γαλλικό" τι σημαίνει

Σημαίνει "κρετίνος" και "χριστιανός". Κοινή λέξη.

"Η μόνη οφθαλμοφανής προέλευση της λέξης "κρετίνος" είναι από τη λέξη "χριστιανός" (Franz Merke, "History and iconography of endemic goitre and cretinism", 1984, σ. 253)

"Η αγγλική λέξη "κρετίνος" (Cretin) προέρχεται από τη γαλλική λέξη crétin που σημαίνει "ηλίθιος" και που προέρχεται (προς έκπληξη αλλά και διαφώτιση των εραστών της ετυμολογίας) από τη λατινική λέξη Christianum (χριστιανός)" (Lyle Campbell, "Historical linguistics: an introduction", 2004, σ. 252

"Η λέξη "κρετίνος" προέρχεται από τη διάλεκτο των Γαλλικών Αλπεων, οι οποίοι ονομάζανε "χριστιανούς" όσους είχαν νοητικό πρόβλημα, σύμφωνα με το Ματθαίο "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" (Robert K. Barnhart, Sol Steinmetz, "The Barnhart dictionary of etymology", 1988, σ. 234)

"Ολοι γνωρίζουμε τι είναι "κρετινισμός", αλλά λίγοι έχουν υπ' όψη τους πως "κρετίνος" και "χριστιανός" ήταν αρχικά η ίδια λέξη" (Frederick Ransom Campbell, "The Language of Medicine", 2008, σ. 4)

κτλ. κτλ.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 18:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιπετ
Πανούλη, η παραπάνω απάντησή σου αλληλεπιδρά με το ποστ μου;

Όταν κάνεις παράθεση, να διαβάζεις αυτά που παραθέτεις...

Τι γράφω εδώ και τί απαντάς εσύ.....


Δεν μπορώ να κάνω κάτι για την περίπτωσή σου.
Μπορεί αν θέλει κάποιος από την παρέα σας να σου τα κάνει πενηνταράκια.

Μέχρι τότε μείνε να χαζεύεις τον ουρανό για λαμπάκια που αναβοσβήνουν μήπως και σωθείς από τη μιζέρια σου...

quote:

Αχ.. αυτό το λιβάνι.....

Και σου είπα, δεν είναι λιβάνι.

Φύλλα δάφνης είναι!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 18:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PanosT

quote:
Βρε κουτό ΕΣΥ μου λες κάτι για...σακ βουαγιάζ και αντίο και αποχωρισμούς

Αποχωρισμούς; Από σένα;
Ξέρεις πόσο καιρό περάσαμε περιμένοντας να έρθει κάποιος απολογητής εδώ μέσα για να διασκεδάσουμε; Ξέρεις πως από τότε που έφυγε ο europaios (που μας έλεγε πως οι Εβραίοι ζώνονταν το σεντόνι τους, φορούσαν και τη μαξιλαροθήκη στο κεφάλι και πηγαίνανε στη δουλειά) έχει μειωθεί κατά πολύ το ... επίπεδο ενημέρωσής μας για τα τεκταινόμενα στην εποχή του υποτιθέμενου Ιησού;

Αλλά, δεν έχουμε παράπονο. Με το που ήρθες εσύ μας ενημέρωσες πως
- στη συναγωγή της Ναζαρέτ, εκείνη τη μέρα που βγάλανε κλωτσηδόν το γιο του Γιαχωβά, ήταν κάτοικοι της ... Σεπφόριδας ...
- πως στη Ναζαρέτ οι αρχαιολόγοι έχουν ονειρευτεί ... 50 σπίτια (αλλά βρήκαν ένα μόνο).
- πως οι διωγμοί έγιναν αλλά ... τα στοιχεία έχουν κλαπεί από εξωγήινους...

... και άλλα τέτοια...

Ποιον αποχωρισμό; Μαζί θε περπατήσουμε, που έλεγε και ο μακαρίτης ο Αντρέας.

Τελικά θα μας κάνεις τον πίνακα για να έχουμε μια συνολική εικόνα των διωγμών ή να τον κάνω εγώ;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 19:00:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
PanosT

quote:
Βρε κουτό ΕΣΥ μου λες κάτι για...σακ βουαγιάζ και αντίο και αποχωρισμούς

Αποχωρισμούς; Από σένα;
Ξέρεις πόσο καιρό περάσαμε περιμένοντας να έρθει κάποιος απολογητής εδώ μέσα για να διασκεδάσουμε; Ξέρεις πως από τότε που έφυγε ο europaios (που μας έλεγε πως οι Εβραίοι ζώνονταν το σεντόνι τους, φορούσαν και τη μαξιλαροθήκη στο κεφάλι και πηγαίνανε στη δουλειά) έχει μειωθεί κατά πολύ το ... επίπεδο ενημέρωσής μας για τα τεκταινόμενα στην εποχή του υποτιθέμενου Ιησού;

Αλλά, δεν έχουμε παράπονο. Με το που ήρθες εσύ μας ενημέρωσες πως
- στη συναγωγή της Ναζαρέτ, εκείνη τη μέρα που βγάλανε κλωτσηδόν το γιο του Γιαχωβά, ήταν κάτοικοι της ... Σεπφόριδας ...
- πως στη Ναζαρέτ οι αρχαιολόγοι έχουν ονειρευτεί ... 50 σπίτια (αλλά βρήκαν ένα μόνο).
- πως οι διωγμοί έγιναν αλλά ... τα στοιχεία έχουν κλαπεί από εξωγήινους...

... και άλλα τέτοια...


ΕΔΩ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΕΙΣ ΤΟΥΣ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ, ΕΓΩ ΘΑ ΤΗΝ ΓΛΙΤΩΝΑ???


quote:

Τελικά θα μας κάνεις τον πίνακα για να έχουμε μια συνολική εικόνα των διωγμών ή να τον κάνω εγώ;

ΕΣΥ macedon έχεις ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΠΡΩΤΟΝ
Να μας αναφέρεις ΚΑΙ ΑΛΛΑ sites που έχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ ώστε να μας πείσεις ότι δεν την αντέγραψες από το εν λόγω site.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ
Να μας παρουσιάσεις ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΚΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ (ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΟ "ΚΡΕΤΙΝΟΣ" ΚΑΙ "ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ") ΚΕΦΑΛΑΙΟ/ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ/ΠΡΟΤΑΣΗ (ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ Ή ΜΙΣΟΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ) ΚΑΙ / ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΤΗ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΕΔΙΚΤΩΝ.

Όσον αφορά τον πίνακα που λες κάνε ΟΤΙ θες.

Εγώ θα επιμένω στα δύο παραπάνω ΟΣΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΕΙΣ!

Ερευνάτε τας ΓραφάςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 19:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάλαβα. Θα τον κάνω τον πίνακα μόνος μου. Οκ. Λίγη υπομονή να τον ετοιμάσω και θα έχεις την ευκαιρία να τον σχολιάσεις...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PanosT
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1631 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 19:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατάλαβα. Θα τον κάνω τον πίνακα μόνος μου. Οκ. Λίγη υπομονή να τον ετοιμάσω και θα έχεις την ευκαιρία να τον σχολιάσεις...

Δεν θα σχολιάσω τίποτα ΜΕΧΡΙ

ΠΡΩΤΟΝ
Να μας αναφέρεις ΚΑΙ ΑΛΛΑ sites που έχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ (καμμιά δεκαριά κατ'εσέ) ώστε να μας πείσεις ότι δεν την αντέγραψες από το εν λόγω site.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ
Να μας παρουσιάσεις ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΚΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ (ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΟ "ΚΡΕΤΙΝΟΣ" ΚΑΙ "ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ") ΚΕΦΑΛΑΙΟ/ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ/ΠΡΟΤΑΣΗ (ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ Ή ΜΙΣΟΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ) ΚΑΙ / ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΤΗ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΕΔΙΚΤΩΝ.

Άντε να σε δω Χριστομάχε της πλάκας...

Ερευνάτε τας Γραφάς

Edited by - PanosT on 05/03/2012 19:59:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2012, 21:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πανούλης

quote:
ΠΡΩΤΟΝ
Να μας αναφέρεις ΚΑΙ ΑΛΛΑ sites που έχουν ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΕΙΡΑ (καμμιά δεκαριά κατ'εσέ) ώστε να μας πείσεις ότι δεν την αντέγραψες από το εν λόγω site.

ΔΕΥΤΕΡΟΝ
Να μας παρουσιάσεις ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΚΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ (ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΟ "ΚΡΕΤΙΝΟΣ" ΚΑΙ "ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ") ΚΕΦΑΛΑΙΟ/ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ/ΠΡΟΤΑΣΗ (ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ Ή ΜΙΣΟΤΕΛΕΙΩΜΕΝΗ) ΚΑΙ / ΣΕΛΙΔΑ...


Και τι νούμερο παπούτσι φοράει, να του κάνουμε δώρο παντούφλες...

quote:
... ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΡΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΤΗ ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΔΙΩΓΜΩΝ ΚΑΙ ΕΔΙΚΤΩΝ.

Ακόμη κι εσύ θα πρέπει να αντιλαμβάνεσαι (!!!) ότι αναφέρονται αυτά που ΕΓΙΝΑΝ και όχι αυτά που ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ.

Καλά βρε, ο αγιασμός κάνει τόσο κακό, από μόνος του ή σε αλληλεπίδραση με το λιβάνι;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 11 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy