ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Γυναίκες και φιλοσοφία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 17:52:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,ένας ιππότης παραμένει ιππότης έστω και αν βρίσκεται πεζός πλάι στην ιωάννα την αρκαδιώτισσα....:)

θα ήθελα να βρεθούμε καλέ μου φίλε να τα συζητήσουμε και απο κοντά:)

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 24/05/2005 18:10:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 18:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ένας ιππότης παραμένει ιππότης έστω και αν βρίσκεται πεζός πλάι στην ιωάννα την αρκαδιώτισσα....

Μου βάζεις δύσκολα Μάνο.. ιππότες στον 20ο αιώνα νομίζω οτι .. δεν χρειάζονται πιά.. πάνε πια αυτές οι εποχές ... κάποτε υπήρχαν και άλογα και δράκοι , τέρατα , αγάπες και λουλούδια..

Τώρα τέλος.. αυτά είναι απλά για να τα θυμόμαστε.. ποιός έχει ανάγκη εαν ιππότη σήμερα... και αν τον έχει ανάγκη.. σύντομα ο ιππότης αυτός ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ.. ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΩΣ ΜΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ...

Edited by - allzzaro on 24/05/2005 18:16:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 18:12:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ακόμη είσαι καλέ μου φίλε,απλά δεν σου έχει δωθεί η ευκαιρία να αξιοποιήσεις τις αρετές σου.

κανονίστε μέρος και ώρα ,έτσι θα δωθεί η ευκαιρία να λυθούν πιστευω οι όποιες παρεξηγήσεις:)

με απέραντο σεβασμό και αγαπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 24/05/2005 18:15:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 18:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κανονίστε μέρος και ώρα ,έτσι θα δωθεί η ευκαιρία να λυθούν πιστευω οι όποιες παρεξηγήσεις:)


Βρε Μάνο ποιές παρεξηγήσεις.. δεν λέω κάπως τα πιστεύω αυτά που λέω.. κάπως αλλα ποιές παρεξηγήσεις.. αφού βάζω smiles...


To μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι με την Αφροδίτη .. τώρα είδα σε αλλο τόπικ το πρόβλημα... sorry Αφροδίτη δεν το ήξερα.. σου απαντώ στο αλλο τόπικ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 18:34:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κανονίστε μέρος και ώρα ,έτσι θα δωθεί η ευκαιρία να λυθούν πιστευω οι όποιες παρεξηγήσεις

δεν ηξερα τον Μανο να μιλαει με αυτο τον τροπο.

[img]http://www.wfu.edu/~matthetl/sunrise/angels/Mihaly.Zichy.lucifer.jpg[img]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 18:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δεν ηξερα τον Μανο να μιλαει με αυτο τον τροπο.

Xαίρε φίλε φίλε ... undeafeted.... ο Μάνος είναι ο υπεύθυνος για το τόπικ συναντήσεις μελών.. παλιό τόπικ οπου οποια μέλη ήθελαν συναντιόντουσταν... τώρα συζητά για συναντήσεις μελών νο2 .. αλλά υπάρχει ενα πρόβλημα...

Η ξωτικούλα ... που εγώ σφάζομαι μαζί της... hello ξωτικούλα είναι στη Γερμανία.. τι θα γίνει .. θα μοιράσουμε τη διαφορά.. δηλαδή να συναντηθούμε στη Γένοβα....

Edited by - allzzaro on 24/05/2005 18:49:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 20:41:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ την πάτησες η Ξωτικούλα στις 16 Ιούνη μετακομίζει για πάντα Ελλάδα.....αλλά στο βορρά!

Νομίζω ότι κάποια πρέπει να στα φαγε χοντρά για να έχεις αυτό το κόλλημα με τις γυναίκες και τα λεφτα...

Αλλά μακράν απέχει κάτι τέτοιο από τη φιλοσοφία...

Επίσης τον Μακιαβέλι δεν μπορεί να τον χαρακτηρίσει κάποιος ως μη φιλοσοφημένο και τα συμπεράσματά του μακράν απέχουν από αρετή και αθωότητα.

Μακιαβελικοί είναι και πάρα πολύ άντρες.

Διακρίνω όμως μια ιδιαίτερη φοβία για τη γυναικεία διάνοια,
προσωπικές εμπειρίες ή απομεινάρι από τον μπαμπά και τον παππού?

Δεν έχω καμμιά επιθυμία να σε νικήσω,
και δεν θα με πείραζε και να νικούσες,
απλά δεν εξέλαβα την ανταλλαγή απόψεων ως αγώνα όπου υπάρχουν νικητές και ηττημένοι.

Εγώ παρέθεσα την άποψή μου και τα επιχειρήματά μου
και περίμενα και την δική σου.

Την άποψη σου την άκουσα τα επιχειρήματά σου όμως όχι...

Οπότε ας μη μιλάμε για ευθύτητα καθώς άλλος παίζει με κλειστά χαρτιά και βάζει και φατσούλες για να καλύψουν το κενό.

Δεν σου επιτίθεμαι απλά με τρώει η περιέργια ποια πορεία οδηγεί σε τέτοια αδιέξοδα.....

Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 23:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας παιδια καλως με δεχτηκατε.οφειλω πρωτα να ζητησω συγνωμη απο τον Μανο.ο τροπος που το ειπε μου φανηκε καπως προκλητικος αλλα εκανα λαθος.για να παμε τωρα και στη ξωτικουλα

quote:
Διακρίνω όμως μια ιδιαίτερη φοβία για τη γυναικεία διάνοια

λοιπον καιρος να πουμε τα πραγματα με το ονομα τους.οι γυναικες ειναι πιο εξυπνες απο τους αντρες? και η απαντηση ειναι οχι.

επιχειρηματα=οι γυναικα ειναι διαφορετικο ον απο τον ανδρα.εχει διαφορετικη φυση ψυχολογικη και βιολογικη.η γυναικα ειναι που γενναει τους ανθρωπους οποτε ο βασικος της ρολος ειναι αυτος.η γυναικα ειναι φτιαγμενη για να χαραζει την πορεια στην ζωη αφου ειναι αυτη που διμιουργει την ζωη{ετσι και αλλιως τον ορο μανα τον χρησιμοποιουμε και μεταφορικα οταν κατι αναπαραγει και αλλα πραγματα π.χ ιδεες}οπως ειπα και παραπανω η γυναικα ειναι που χαραζει την πορεια στην ζωη γιατι αυτη κουβαλαει το βαρος της ανθρωποτητας.

οι αντρες απο την αλλη ειναι αυτοι που εχουν το τιμονι ακολουθοντας την πορεια των γυανικων.ενας ανδρας ειναι εντελως ελευθερο ον.δεν εχει μητρα ωστε να ειναι μανα και αυτο τον κανει πιο ανεξαρτητο στην σχεση του με την φυση.και μπορει να περασει σε μεταφυσικα επιπεδα πιο ευκολα ενω η γυναικα ειναι ενα με την φυση.

αυτο δειχνει οτι η γυναικα ειναι κατα καποιο τροπο καταδικασμενη.περιπου.μπορει να ακολουθησει την πορεια του αντρα αλλα ποτε δεν θα τον φτασει.οπως και ο αντρας ποτε δεν θα φτασει στην γυναικα αν προσπαθησει να μεινει κοντα στην φυση του.

απο ολα αυτα καταληγουμε οτι οι αντρες ειναι πιο εξυπνοι.οπως ειπα ειναι πιο ελευθεροι και δεν εχουν καμια υποχρεωση απεναντι στην φυση.ενας αντρας μπορει να ζησει εργενης μεν δυστυχης αλλα θα ζησει.μια γυνναικα δεν θα μπορεσει χωρις αντρα.για ακριβως τους ιδιους λογους οι γυναικες δεν μπορουν "ευκολα"{οχι καθολου} να φιλοσοφισουν.

και τωρα θελω λιγο αναφερθω σε κατι που ειχε πει η ξωτικουλα στο προηγουμενο τοπικ του ιδιου θεματος.ειπε"καθε φορα που με αποκαλουνε αντρακι νιωθω τον μικροσκοπικο εαυτο μου να μεγαλωνει"η καπως ετσι δεν μπορω τωρα να ψαξω 10 σελιδες ωστε να μεταφερω την προταση αυτολεξη

χα αυτο ηταν το κερασακι στην τουρτα.ας αναλυσουμε την λεξη "ανδρισμος"παρακαλω

ανδρισμος=ηρωισμος,θαρρος,ντομπροσυνη,και γενικα διαφορα αλλα στοιχεια που συντελουν ενεν σωστο ανθρωπο.
α βγαινει και απο την λεξη ανδρας.δηλαδη μια γυναικα δεν γινεται να εχει ανδρισμο γιατι ετσι θεωρητε ανδρας.τις προαλλες ημουν σε μια καφετερια και μια παρεα νεων στο δπλα τραπεζι μιλαγε για ενα θεμα.σε καποιοα στιγμη ακουσα μια 16 να λεει "ρε φιλε στα α....μου"{συγνωμη για την εκφραση} μιλαμε τωρα για κοριτσι πραμα και να πει αυτο.μα αφου δεν εχει τι ηθελε να πει αραγε??????

οι γυναικες ειναι υπουλες χτυπανε ασχημα και δεν το μετανιωνουν.δεν παιζουν στα ισα.οι φιλιες μεταξυ γυναικων δεν ειναι επιτυχημενες γιατι τις λειπει το θαρρος.

τελος θελω να κλεισω λεγοντας οτι οι γυναικες γεννηθηκαν γυναικες και θα παραμεινουν γυναικες

οι ανδρες γεννηθηκαν ανδρες και θα παραμεινουν ανδρες.

no matter what

[img]http://www.wfu.edu/~matthetl/sunrise/angels/Mihaly.Zichy.lucifer.jpg[img]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 23:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κύριε ελέησον πως και το ξέχασες αγαπητέ?

Τόσος δογματισμός θεωρείς πως είναι ένδειξη φιλοσοφίας?

Όσο για την ατάκα που έγραψες,
την ανέλυσα πλήρως στη συνέχεια,
αλλά εις μάτην...

Αυτό που θέλατε εσείς να καταλάβετε αυτό καταλάβατε.

Ακόμη μια ατράνταχτη απόδειξη φιλοσοφίας.

Είστε οι καλύτεροι του χωριού!

Κι εμείς για γεννητούρια!

Και όλοι μαζί για τα πανηγύρια!

Χειμαρρώδης ο λόγος σας φίλτατε και βρίθει επιχειρημάτων?

Καλό σας βράδυ
Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 00:09:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα σας παιδιά:))

undeafeted,σε βρίσκω αδιάβαστο,εαν είχες διαβάσει τα γραφωμενά μου στην πίσω σελίδα δεν θα είχες δώσει λάθος ερμηνεία στα γραφωμενά μου στην εδώ σελίς,παρολαυτά συγχωρεμένος και για να το αποδείξω:))))))))))) με τον allzzaro θα μονομαχήσω στις 4 πίσω απο την εκκλησία του αγίου γεωργίου στην νέα ιωνία,μαζί σου λέω κατά τις 5 και με την kswtikoula στις 6 χααχχαχαχαχααχχαααχααχ

αστειεύομαι ,δεν ειμαι ο ντ'αρτανιάν:))))))))))

χαίρομαι που ξεκαθάρισε αυτό ,είμαι ο συρανό ντε μπερζεράκ:)

το πρώτο τόπικ συναντήσεις μελών ,είχε ανοίξει ο φίλος μας anounakis,το "συναντήσεις μελών Nο2" είχα ανοίξει:)))))))

kswtikoula χαίρομαι πολύ που θα έρθεις,θα χαρώ να συνενοηθήτε με τον allzzaro ,έτσι ώστε να ορίσουμε μια συνάντηση κάπου ενδιάμεσα.

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 25/05/2005 00:20:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 00:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H γυναικα ειναι εκ φυσεως αβυσσος(εν αρχη το χαος)
γιαυτο τεινει να εκδηλωνεται επιφανειακα(εκδηλωμενο συμπαν)
Απ την αλλη ο ανδρας ειναι πλασμα ρηχο(πτωση στην υλη)
και φιλοσοφει μπας και εμβαθυνει(ιδεαλισμος,προσπαθεια επιστροφης στην πηγη)


η γυναικα ειναι η Φυση
και ο αντρας θελει να μαθει πως
λειτουργει (αυτη)...
εκεινη δεν μπορει να του εξηγησει
και ετσι εκεινος την καταστρεφει
η γνωστη σε ολους μας καταστροφη της φυσης


ψψψψαγμενο...καλα μην το παρετε στα σοβαρα...χιουμορ.)


για γκευ,τρανσεξουαλ,μπαισεξουαλ,αντισεξουαλ,μετροσεξουαλ κτλ ο εσωτερισμος δεν εχει παρει επισημη θεση ακομη

αντε καλο ξημερωμα...


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 01:06:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

.


υποσχεθηκα να επανελθω με πληροφοριες για την Υπατια.

διαβαζοντας το κειμενο που παραθετω, ισως καταλαβετε γιατι την "ξεχωρισα" απο τις αλλες φιλοσοφους...

http://www.johnniebegood.gr/istoria/ypatia.htm

ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΟΜΑΡΤΥ ΥΠΑΤΙΑ

.

.

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 10:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για την ατάκα που έγραψες,
την ανέλυσα πλήρως στη συνέχεια,
αλλά εις μάτην...

τι εννοεις αλλα εις ματην...θελω να μου πει τι πιστευεις οτι ηθελε να πει η κοπελιτσα με αυτο.τι να εννοουσε αραγε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 12:54:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναψα ενα τσιγαρο ειπα να μην απαντησω αλλα δεν μπορω να αντισταθω.
Προσωπικα μου αρεσει ναεχω ενα πανεξυπνο ιπποτη να μου λυνει τα προβληματα που δημιουργω και να μην κουραζομαι.Αλλα πρεπει νε τους κανω πρωτα τεστ IQ. Δεν ειναι ολες οι γυναικες δολοπλοκες ουτε χτυπανε και φευγουν.Και πολλοι αντρες χτυπανε πισωπλατα.Οντως οι γυναικειες φιλιες σπανιζου ν αλλα και για τις αντρικες δεν ειμαι σιγουρη απ'οτι βλεπω απο φιλους. Κανεις δεν ειναι ευτυχισμενος οταν ζει χωρις συντροφο αλλα μπορουμε να ζουμε και μονες αν και δυστυχεις.
Αν το επιδιωκεις δεν εισαι μονος.Τα δυο φυλα αλληλοσυμπληρωνονται αν βγαλουμε αυτον το χαζο ανταγωνισμο.
Μπορουμε να φιλοσοφουμε η να αμπελοφιλοσοφουμε ανετα.Εγω παντως δεν αισθανομαι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΗ πισω απο το παντελονι ενος αντρα.Καλα ειναι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 15:41:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το οτι οι ντόμπρες γυναίκες χαρακτηρίζονται αντράκια
συνεπάγεται ότι έχουν μια αρετή που ανήκει αποκλειστικά στο αντρικό φύλο.
Αυτό είναι που δεν μπορώ να αποδεχτώ.
Η αρετή γενικότερα δεν ανήκει στις γυναίκες ως χαρακτηριστικό.
Μπορεί εσύ και κάποιοι ακόμα να μην τα βλέπετε έτσι τα πράγματα,
και ευτυχώς που υπάρχετε δηλαδή κι εσείς,
αλλά μην μου πεις πως η κοινωνία όλη έχει αυτή την εικόνα για τις γυναίκες.
Ο μικροσκοπικός μου εαυτούλης φουσκώνει σαν παγώνι όταν με χαρακτηρίζουν έτσι,
γιατί ακριβώς ξέρω πως το εννοούν θετικά.
Και χαίρω σεβασμού και εκτίμησης από πολλούς άνδρες.
Η αδικία είναι στο όνομα της γυναίκας γενικά.
Καλό βραδάκι σε όλους.Καμαρώνω γιατί αντιλαμβάνομαι ότι το εννοούν απόλυτα θετικά και εκφράζει την εκτίμησή τους.

Αυτό που με ενοχλεί καλέ μου φίλε,
είναι το ότι με αυτή την έκφραση αποδεικνύεται,
πως στη γυναικεία φύση δεν αποδίδονται τέτοιες αρετές.


--------------------------------------------------------------------------------


Σε ποιοι σημείο βρίσκεται η αντίφαση αγαπητή μου φίλη?
Στο ότι καταλαβαίνω πως το εννοούν και δεν παρεξηγούμε μαζί τους άνευ λόγου και αιτίας?
Ή στο ότι με ενοχλεί η έλλειψη θετικών χαρακτηρισμών για το ήθος της γυναίκας?
Αδυνατώ να καταλάβω πως το ένα αναιρεί το άλλο?
Θα έπρεπε να μαλώνω με τον καθένα που υιοθετεί ένα στερεότυπο
παρόλο που σκοπός του είναι να με παινέψει?
Ή να μην αντιλαμβάνομαι το θετικό περιεχόμενο των λόγων του?

Αν και τώρα δεν γίνομαι καταννοητή,
ίσως έχω τελικά σοβαρό πρόβλημα έκφρασης.
Καμαρώνω γιατί στη γλώσσα του ο χαρακτηρισμός αυτός είναι απόδοση ευσήμων και εγώ το καταννοώ.
Για να συνεννοηθείς με κάποιον χρησιμοποιείς μία κοινή γλώσσα μαζί του.
Ενίοτε χρησιμοιποιείτε αμφότεροι στην μεταξύ σας επικοινωνία και έννοιες της δικής σας προσωπικής μη κοινής γλώσσας.
Αν αυτές οι έννοιες γίνονται καταννοητές και δε χρήζουν εξηγήσεως,
η συνεννόηση συνεχίζεται πάνω στο αντικείμενο της επικοινωνίας.
Αν αναλώσουμε χρόνο για να αναλύσουμε
γιατί με λέει αντράκι
και πως θα ένοιωθε αν τον έλεγα γυναικάκι κλπ κλπ
νομίζω ότι καταλύουμε την ουσία των πραγμάτων.
Αν τώρα επιμένεις να θεωρείς ότι δεν ξέρω τι μου γίνεται
δικό σου θέμα.
Εξήγησα πολύ καλά ότι με ενοχλέι το στερεότυπο που θέλει αυτό το χαρακτηρισμό ως το μόνο που αποδίδει ήθος σε μια γυναίκα.

Το να μαλώνω με κάποιον που μου το λέει από κεκτημένη ταχύτητα και ξέρω πως το μόνο που δεν επιθυμεί είναι να με υποβιβάσει,
το θεωρώ ανούσιο.
δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω.
Όταν ένας άντρας λέει μια γυναίκα αντράκι,
Η πρόθεση του είναι καλή.
Αυτό είναι που πρέπει να έχουμε ως αφετηρία.
Ως προς το αν οι γυναίκες έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά,
απαντάω στην πρώτη σελίδα κι όλας.
Κακώς χρησιμοποιούν κάτι που ουσιαστικά υποβιβάζει τη γυναίκα
αλλά επί της ουσίας η πρόθεση παραμένει καλή.

--------------------------------------------------------------------------------


Πόσο περισσότερο θα μπορούσα να αναλύσω αυτό που έγραψα?

Γι αυτό λέω ότι ο καθένας κατάλαβε ότι ήθελε.

Επίσης υποτίθεται ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να καταννοήσουν τους άντρες,
γιατί όταν κάποια προσπαθεί να το κάνει αντιλαμβάνεστε ότι αποδέχεται την κατωτερότητά της?

Αν όσα και να πει κάποιος,εσείς κρατάτε το συμπέρασμα που θέλετε τότε δεν υφίσταται ουσιαστική επικοινωνία.

Κι εγώ θεωρώ πολλά από αυτά που έχω διαβάσει τουλάχιστον αβάσιμα αλλά προσπαθώ να καταννοήσω το πνεύμα του γράφοντος, κάτι το οποίο μάλλον κάποιοι αποφεύγουν συστηματικά προκειμένου να μην μετακινηθεί ο τρόπος σκέψης τους ούτε χιλιοστό.
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 16:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν ένας άντρας λέει μια γυναίκα αντράκι,
Η πρόθεση του είναι καλή.

quote:
γιατί με λέει αντράκι
και πως θα ένοιωθε αν τον έλεγα γυναικάκι

για να πω και εγω κατι.πρωτα λες αυτο στο πρωτο τετραγωνο που σημαινει οτι η προθεση του αντρα ειναι καλη και μετα μου λες πως θα ενιωθα αν με ελεγες γυναικακι.δεν ξερω αν ο αντρας εχει καλη προθεση, η γυνναικα παντως δεν εχει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 16:27:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Αν αναλώσουμε χρόνο για να αναλύσουμε
γιατί με λέει αντράκι
και πως θα ένοιωθε αν τον έλεγα γυναικάκι κλπ κλπ
νομίζω ότι καταλύουμε την ουσία των πραγμάτων.


Αγαπητέ φίλε θα σε παρακαλούσα για να βασίσεις μια άποψη στα λεγόμενά μου να χρησιμοποιείς ολοκληρες τις εκφράσεις μου και όχι κατά το δοκούν.
Δεύτερον,
αν είχες μπει στον κόπο να διαβάσεις όλη την πορεία του τόπικ
από το οποίο στοιχειωθετείς κατηγορίες και συμπεράσματα
θα ήξερες ότι η φράση αυτή ανήκει σε άλλο μέλος και όχι σ'εμένα.

Εγώ με την παραπάνω πρόταση απάντησα στο μέλος ότι τέτοια λεκτικά
πυροτεχνήματα απλά δυσχαιρένουν την επικοινωνία.

Καλό είναι για να κάνουμε μια πραγματική συζήτηση να υπάρχει η επιθυμία να καταννοήσουμε τα όσα οι άλλοι γράφουν και να μην είναι πάντα στόχος το να τους στήσουμε στον τοίχο.

Ειδικά αν κάποιος έχει ξοδέψει τόσο χρόνο για να εξηγήσει επακριβώς τι θέλει να πει με τα όσα παραθέτει.

Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 16:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Διακρίνω όμως μια ιδιαίτερη φοβία για τη γυναικεία διάνοια,
προσωπικές εμπειρίες ή απομεινάρι από τον μπαμπά και τον παππού?

Απαπαπα.. τι είναι αυτά που λές...

quote:
Μακιαβελικοί είναι και πάρα πολύ άντρες.

Νομίζω οτι και οι γυναίκες.. προς το παρόν εχω μία λίστα με αντρες..
Αυτοί μου κάθονται στο λαιμό..

quote:
Αγαπητέ την πάτησες η Ξωτικούλα στις 16 Ιούνη μετακομίζει για πάντα Ελλάδα.....αλλά στο βορρά!

ΚΑΗΚΑΜΕ... ευτυχώς θα είσαι πιο βόρεια...


quote:
Νομίζω ότι κάποια πρέπει να στα φαγε χοντρά για να έχεις αυτό το κόλλημα με τις γυναίκες και τα λεφτα...

χεχεχεχε... καλό .. πολύ καλό .. μου έφαγε ολα τα δαχτυλίδια .. και με έβαλε να κοιμάμαι στα σανίδια...
Πες μου εναν άνδρα που ΔΕΝ του έφαγαν τα δαχτυλίδια... πές μου.. έναν... χαχαχαχα... γιαυτό όταν πέφτει αυτό το ζειμπέκικο σπάνε οι πίστες ...

Πάντως το οτι είσαστε τσιγκουναριά .. είσαστε.. δεν έχετε ποτέ στη ζωή σας αγοράσει δαχτυλίδι..

Edited by - allzzaro on 25/05/2005 16:44:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 16:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν σου επιτίθεμαι απλά με τρώει η περιέργια ποια πορεία οδηγεί σε τέτοια αδιέξοδα.....

Η πείρα ξωτικούλα .. η πείρα..


Θέλω να παρακαλέσω θερμά το φίλτατο undeafeted να μην ξαναβάλει την εικόνα αυτή... αλλά και ούτε αλλη παρόμοια θερμώς .. φίλε.. πρίν σου κάνει κανένας αλλος παρατήρηση...
Εχουν γίνει διαγραφές για παρόμοια περίπτωση..


Edited by - allzzaro on 25/05/2005 17:06:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 16:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Δεν ειναι ολες οι γυναικες δολοπλοκες ουτε χτυπανε και φευγουν

Ορθόν .. αυτές συμπεριφέρονται .. αντρίκια

quote:
Και πολλοι αντρες χτυπανε πισωπλατα

Ορθόν .. αυτοί συμπεριφέρονται οπως οι γυναίκες..

quote:
Εγω παντως δεν αισθανομαι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΗ πισω απο το παντελονι ενος αντρα.Καλα ειναι...

Το καλά είναι δεν έπιασα.. το παντελονάκι το φοράμε ομως.. για να κάνουμε τα αντράκια... και να μας λένε και μαγκάκια...


quote:
Προσωπικα μου αρεσει ναεχω ενα πανεξυπνο ιπποτη να μου λυνει τα προβληματα που δημιουργω και να μην κουραζομαι.Αλλα πρεπει νε τους κανω πρωτα τεστ IQ.

Οι ιππότες τελείωσαν .. και δεν νομίζω οσο υπήρξαν να ήταν και έξυπνοι.. ίσως να σου πάει γάντι ο Δόν Κιχώτης..

Edited by - allzzaro on 25/05/2005 17:04:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 17:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
με τον allzzaro θα μονομαχήσω στις 4 πίσω απο την εκκλησία του αγίου γεωργίου στην νέα ιωνία,μαζί σου λέω κατά τις 5 και με την kswtikoula στις 6 χααχχαχαχαχααχχαααχααχ

4 η ώρα.. Δεν το κάνουμε μετά τις 10 να είναι και σκοτάδι .. με ξέρουν και οι πέτρες εκεί..μην φάμε κανένα βρωμόξυλο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 17:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το καλά είναι δεν έπιασα.. το παντελονάκι το φοράμε ομως.. για να κάνουμε τα αντράκια... και να μας λένε και μαγκάκια...


Αυτό πάλι τι επιχείρημα???

Το παντελόνι έχει καθαρά πρακτικούς λόγους ύπαρξης τόσο στον άντρα όσο και στη γυναίκα.

Επίσης δεν είναι λίγοι αυτοί που αναπολούν τη φουστανέλα!

Τι νόημα έχουν τέτοιες ατάκες για έναν άνθρωπο που αγαπά τη σοφία και την αλήθεια?

Ποια η χρησιμότητά τους εκτός από αναπαραγωγή στερεοτύπων που μακράν απέχουν από την έρευνα...

Η πείρα σου έμαθε τα όσα λες ή αυτά που ακούς από αντρικά πρότυπα απ'τη μέρα που γεννήθηκες.

Γιατί πείρα εχώ κι εγώ...

Και οι άντρες με τους οποίους έχω συνεργαστεί και όχι ερωτευθεί όπως βολεύει να πιστεύουν κάποιοι μακράν απέχουν από τα πρότυπα που εδώ εσείς αναλύετε.

Όταν νοικιάσαμε ένα μαγαζί ο ιδιοκτήτης ήταν άντρας και Έλλην της Γερμανίας,
και καθώς κι εμείς Έλληνες δώσαμε τα χέρια σε κάποια πράγματα και δεν τα αναλύσαμε και γραπτώς(τρεις άντρες κι εγώ).

Ο τύπος ανδρικά και ελληνικά μας ρούφηξε το αίμα και μας π....ε απ΄'όπου μπορούσε.

Όταν μιλούσε μαζί μου ήταν τσαμπουκάς και έβριζε και απειλούσε,
όταν εμφανιζόταν ο αδερφός μου,
του έλεγε που είσαι βρε αγόρι μου?

Πολύ άντρας!!!

Οι άλλοι δύο μόλις κατάλαβαν ότι το μαγαζί παραπαίει,
την κάνανε αντρικά με ελαφρά πηδηματάκια κι αφήσαν εμάς να σκυλοπνιγούμε.

Αν το μαγαζί είχε κέρδη θα μοιραζόταν διά τρία,
είχε όμως χρέη και τα φορτώθηκε όλα ο ένας που ήταν ο μόνος που έκανε όλη τη δουλειά απ'την αρχή.

Τα δε κέρδη θα πήγαιναν δια τρία γιατί εγώ δεν ήμουν συναίτερος,
παρόλα αυτά δούλευα δυο χρόνια χωρίς να πληρώνομαι,
και όποιος έχει δουλέψει σε εστιατόριο στη Γερμανία ξέρει για τη δουλειά μιλάμε.

Και έμεινα μέχρι το τέλος εκεί χωρίς μισθό.
Ο ένας εκ των συναιτέρων ήταν ο φίλος μου και ο άλλος ο κολλητός του αδερφού μου.

Αποδέχομαι την αντρική αρετή,
γιατί υπάρχει όντως σε αρκετούς άντρες,
σε φίλους μου, στην οικογένεια μου γύρω μου στην κοινωνία.

Αλλά φίλε μου όχι οι άντρες δεν είναι ούτε αθώοι, ούτε αγνοί,
ούτε φιλοσοφημένοι εκ φύσεως.

Όσο υπάρχουν κακές και κουτοπόνηρες γυναίκες άλλο τόσο υπάρχουν και άντρες.

Όσο μπορεί να φιλοσοφήσει ένας άντρας άλλο τόσο μπορεί και μια γυναίκα.

Όσο φιλοχρήματος και τσόγλανος είναι ένας άντρας, άλλο τόσο είναι και μια γυναίκα.

Γιατί όλα αυτά είναι ανθρώπινα χαρακτηριστικά και δεν κάνουν εξαιρέσεις,
δεν κοιτάνε παντελόνια και φουστάνια,
είναι ο ανθρώπινος παλιοχαρακτήρας και δεν γεννά ούτε φιλοσοφεί.

Μιζεριάζεται και πάντα μίζερος και μικρός θα μείνει.

Μην υποστηριζετε με σθένος κάτι που βαθειά μέσα σας ξέρετε πως δεν υπάρχει ως κανόνας,
αλλά ως ευσεβής πόθος.

Φιλικά Ξωτικούλα

Υ.Γ. Ο μόνος λόγος που μιλάω με προσωπικό παράδειγμνα είναι γιατί μπορώ να παρέχω αποδείξεις σε κάθε του λεπτομέρεια,
και όχι για να κλαφτώ ή να περιαυτολογήσω,
μια τέτοια εμπειρία σε μαθαίνει αν μη τι άλλο,
να μη σε νοιάζει μόνο ο εαυτός σου,
γιατί θα γίνεις σαν αυτά τα ανδρείκελα που καταδεικνέεις.

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το παντελόνι έχει καθαρά πρακτικούς λόγους ύπαρξης τόσο στον άντρα όσο και στη γυναίκα.

Οτι σε συμφέρει λές.. οοοοοτι σε συμφέρει..

quote:
Τι νόημα έχουν τέτοιες ατάκες για έναν άνθρωπο που αγαπά τη σοφία και την αλήθεια?

Ευγε παιδί μου.. πρέπει να τα κόψω ... θα σοβαρευτώ αλλά αργότερα..

quote:
και καθώς κι εμείς Έλληνες δώσαμε τα χέρια σε κάποια πράγματα και δεν τα αναλύσαμε και γραπτώς(τρεις άντρες κι εγώ).

Δηλαδή 4 άντρες

Λοιπόν για το περιστατικό που αναφέρεις .. εγώ προσωπικά ντέπομαι για αυτούς τους αχρείους..
Εχω ομως τη δική μου φιλοσοφία.. τώρα σε οτι αφορά τα επιχειρήματα .. εχω επιχειρήματα .. δεν μιλώ ανούσια δεν θα ήθελα να τα συζητήσω για πολλούς και διάφορους λόγους..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:18:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην υποστηριζετε με σθένος κάτι που βαθειά μέσα σας ξέρετε πως δεν υπάρχει ως κανόνας,
αλλά ως ευσεβής πόθος.

Βρε μπας και εχει δίκιο...

Λοιπόν ξωτικούλα.. ακου.. σε λίγο καιρό θα έχουμε μια συνάντηση στο νέο menclub . Επειδή τα λές σταράτα και αντρίκια.. θα σε προτείνω ως ``επίτιμο μέλος``..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με κανατε να γελαω επι 5 λεπτα.Απο αυριο θα φοραωμονο φουστες κατω απο το γονατο και θα διαβαζω[αν και δεν ειμαι σιγουρη οτι ειναι απαραιτητο το διαβασμα]μονο bell.Α και θα βαλλω στην χρυση ευκαιρια αγγελια για ανευρεση του δον κιχωτη. Παω να πλυνω στη σκαφη τωρα για να μην ξεχνιομαστε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ανήκω αγαπητέ πουθενά,

είμαι ξωτικό!

Οι σύλλογοι μου φέρνουν αλεργία,

και θα το αποδεχόμουν μόνο αν βραβευόμουν ως προσωπικότητα για κάτι

που έκανα και πραγματικά είναι αξιοθαύμαστο και όχι γιατί μιλάω όπως

θα έπρεπε να μιλάνε όλοι.

Πάνω απ'όλα άντρες και γυναίκες θα έπρεπε να είναι άνθρωποι και να

διαφυλάττουν το κάρμα τους από μικρότηες.

Φιλικά
Ξωτικούλα

Υ.Γ. Ναι τέσσερις άντρες και συν δύο που δούλευαν ως προσωπικό έξι κι εγώ .

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα δε κέρδη θα πήγαιναν δια τρία γιατί εγώ δεν ήμουν συναίτερος,
παρόλα αυτά δούλευα δυο χρόνια χωρίς να πληρώνομαι,
και όποιος έχει δουλέψει σε εστιατόριο στη Γερμανία ξέρει για τη δουλειά μιλάμε.



δεν το κατάλαβα.. εσύ , ο φίλο σου και ο κολλητός του αδερφού σου..
Τελικά το μαγαζί τίνος ήταν??

quote:
Αν το μαγαζί είχε κέρδη θα μοιραζόταν διά τρία,
είχε όμως χρέη και τα φορτώθηκε όλα ο ένας που ήταν ο μόνος που έκανε όλη τη δουλειά απ'την αρχή.

Καλά πως γίνεται αυτό?? γιατί δέχθηκε να τα φορτωθεί ολα τα χρέη αυτός... Συμβόλαια δεν έγιναν..?? Στο Δημόσιο Ταμείο ποιός ήταν χρεωμένος??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οχι φιλε μου allzzaro η φωτο μου ειναι η καινουργια μου υπογραφη.δεν θα εκανα ποτε τετοια χοντραδα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:33:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είμαι ξωτικό!

Και εγώ ο allzzaro

Eχω την εντύπωση πως πρέπει να φύγεις το συντομότερο απο εκεί..


quote:
Παω να πλυνω στη σκαφη τωρα για να μην ξεχνιομαστε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είμαι ξωτικό!


ουαου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy