ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Γυναίκες και φιλοσοφία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μπρρρρΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμβόλαια δεν έγιναν..?? Στο Δημόσιο Ταμείο ποιός ήταν χρεωμένος??
Το μαγαζί στα χαρτιά άνηκε στον αδελφό μου και τον φίλο μου(μετέπειτα αρραβωνιαστικό μου και τώρα πρώην)

Αλλά επειδή εδώ η εφορία για συναιτερισμό είναι διπλάσια δηλώθηκε μόνο στο όνομα του αδερφού μου.

Ο τρίτος συναίτερος ο κολλητός,
μπήκε άτυπα γιατί δεν είχε πράσινη κάρτα και δεν μπορούσε να συμπεριληφθεί το όνομά του στα συμβόλαια.

quote:
Καλά πως γίνεται αυτό?? γιατί δέχθηκε να τα φορτωθεί ολα τα χρέη αυτός...

Γιατί απλά έχουμε μάθει οικογενειακώς να γυρνάμαι και το άλλο μάγουλο και γιατί έχουμε την πεποίθηση ότι όλα εδώ πληρώνονται και θα τους δώσει η ζωή πίσω ότι μας χάρισαν.

Επίσης δεν τον άφησα μόνο του,
συμμετέχω κι εγώ στην αποπληρωμή των χρεών.

Φιλικά Ξωτικούλα

Υ.Γ. Θα σε παρακαλούσα να μην το αναλύσουμε άλλο ήταν απλά ένα παράδειγμα και εκτρέπει τη συζήτηση η περαιτέρω ανάλυση του.
Ευχαριστώ.

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:46:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
this is a man's world
but it would be nothing! nothiiiiing!
without... a woman's heart [εγραψε ο αοιδος!]
παρακολουθω το τοπικ απο την αρχη του αλλα δεν τολμησα να απαντησω μη με παρει καμια ξοφαλτση, χαιρομαι παντως που πηρε εμπορικη τροπη!!!

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:49:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παντα η πορεια ενος θεματος αλλαζει....οσπου να γυρισει στην αρχικη

"comig alive leavind dead"by deadhunterΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 18:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μαγαζί στα χαρτιά άνηκε στον αδελφό μου και τον φίλο μου(μετέπειτα αρραβωνιαστικό μου και τώρα πρώην)

Tι ωραία που τα λές..

quote:
Αλλά επειδή εδώ η εφορία για συναιτερισμό είναι διπλάσια δηλώθηκε μόνο στο όνομα του αδερφού μου.

Πολύ ωραία..

quote:
Ο τρίτος συναίτερος ο κολλητός,
μπήκε άτυπα γιατί δεν είχε πράσινη κάρτα και δεν μπορούσε να συμπεριληφθεί το όνομά του στα συμβόλαια.

Τέλεια.. τέλεια

quote:
Επίσης δεν τον άφησα μόνο του,
συμμετέχω κι εγώ στην αποπληρωμή των χρεών.

Λοιπόν εσένα οι απατεώνες πρέπει να σου έχουν ιδιαίτερη προτίμηση..

Αμ ξωτικούλα μου.. δεν ήξερες.. δεν ρώταγες..

Τεσ΄/πα τα παθήματα να σου γίνονται μαθήματα.. '

Οχι μόνο εσένα.. αλλά και σε αλλους..

quote:
Θα σε παρακαλούσα να μην το αναλύσουμε άλλο

ΟΚ ΟΚ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 19:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οπως θελετε ετσι και αλλιως δεν λεει να το κανουμε σειρα του φωσκολου.

"comig alive leavind dead"by deadhunterΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 20:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εδω ειμαι και εγω!!!!
μπορουσα να λειπω αλωστε??
σας διαβαζω απο την αρχη αλλα ελεγα να μην μιλισω
τελικα δε κρατηθηκα λοιπον οι γυναικες φιλοσοφουν και φυσικα πολυ !
ειναι η ζωη μια φιλοσοφια και η γυναικα δινει ζωη!!!
οσο για το φερσιμο των αντρων τι να πω????
ειπα αλλου οτι χαθηκαν οι γυναικες αλλα κυριως οι αντρες!!!!!
δε θα αναφερω γνωστες γυναικες ουτε θα απαντησω σε πολλα που με κεντρισανε γιατι δε θα κανουμε τιποτα αλλο απο κοπυ παστ
ασ μιλισω λοιπον πρωσοπικα και εγω!
εγω λοιπον καλοι μου φιλοι αν και ειχα θεληση και μπορουσα να σπουδασω και να εχω σημερα ολα οσα ηθελα ξερετε τι εγινε??
πολυ απλα οταν χασαμε τη μητερα μου ο πατερας θεωρισε καλο να μη συνεχισω το σχολειο εγω!!!!!
ΓΥΝΑΙΚΑ ειναι τι τα θελει ας κατσει σπιτι να φροντιζει τον αδερφο και τον μπαμπα της!!
και φυσικα ουτε για αστειο να θοηθησουν εκεινοι σε κατι!
ακομη και σημερα βλεπω οτι πολλοι εχουν μια διαφορετικη αντιληψη για το πως μεγαλωνουν τα παιδια! αλλο το αγορι αλλο το κοριτσι!
ευτυχως εγω μεγαλωσα μονη και δεν μου εβαλε κανενας ιδεες στο κεφαλι !
ολα ειναι δικα μου !
και φυσικα ακουω συχνα τη λεξη αντρακι! και χαιρομαι να τους ξαφνιαζω λεγοντας οτι ειμαι ισως και πιο πολυ απο μερικους αντρες γιατι εγω αναλαμβανω τις ευθυνες μου ετσι εμαθα αλωστε και κραταω παντα τον λογο μου και ας μη φοραω παντελονια!!!


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

undeafeted
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
296 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2005, 22:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους undeafeted  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....

"comig alive leavind dead"by deadhunterΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 15:28:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πολυ απλα οταν χασαμε τη μητερα μου ο πατερας θεωρισε καλο να μη συνεχισω το σχολειο εγω!!!!!

Aυτό είναι έγκλημα..
Δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια βέβαια.. δεν θέλω να κρίνω.. τις ανάγκες μιας οικογένειας ...
Κατ` αρχήν θα πρέπει να ξέρεις οτι η ίδια η ζωή .. είναι ενα σχολείο.. και οτι δεν έμαθες στο σχολείο .. μπορείς να το μάθεις τώρα ή και αργότερα.. το απολυτήριο δεν σημαίνει και γνώσι..
Αν ομως υπάρχει και πρόβλημα .. νυχτερινό..

quote:
τελικα δε κρατηθηκα λοιπον οι γυναικες φιλοσοφουν και φυσικα πολυ !

Είναι πολύ λίγες eshadow .. πολύ λίγες.. σε σχέση με τους άνδρες..
που έχουν πιο ανήσυχα πνεύματα

quote:
και φυσικα ακουω συχνα τη λεξη αντρακι! και χαιρομαι να τους ξαφνιαζω λεγοντας οτι ειμαι ισως και πιο πολυ απο μερικους αντρες γιατι εγω αναλαμβανω τις ευθυνες μου ετσι εμαθα αλωστε και κραταω παντα τον λογο μου και ας μη φοραω παντελονια!!!

Βρέ.. και εσύ για το menclub μα.. έτσι οπως πάμε θα γεμίσει γυναίκες... και είπα να σοβαρευτώ σήμερα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

e_shadow
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
246 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 15:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους e_shadow  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω δε το λεω για χαρη λογου!
και φυσικα ειμαι!!!!οχι αντρακι !
αντρας!!!! (ισως για αυτο δε τα παω καλα με τις γυναικες)
και το ξερω οτι μπορεις να αποκτησεις γνωση χωρις να φοιτησεις ετσι την αποκτησα και εγω!!!!!
τουλαχιστον το καλο ειναι οτι μεγαλωνουμε γιους και πιστευω σωστα!!!
οχι οπως μεγαλωσανε εσας!!!

υ.γ.
το ανησυχο πνευμα δεν εχει να κανει με το φυλο!
αλλα με τα βιωματα τα πιστευω και τις αναζητησεις του καθενος!!!


Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 16:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αντρας!!!! (ισως για αυτο δε τα παω καλα με τις γυναικες)

Αλλο το ένα .. αλλο το αλλο.. ανδρας .. δεν μπορείς να είσαι.. οπως εγώ δεν μπορώ να είμαι γυναίκα.. το να συμπεριφέρεσαι σαν ανδρας .. ναί .. το δέχομαι.. τεσ/πα με μπέρδεψες .. βέβαια το οτι δεν τα πάς καλά με τις γυναίκες.. ή δεν τα πάς καλά με αυτές που χρησιμοποιούν το γυναικείο ταπεραμέντο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 16:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ερχόμουν στη δουλειά μου..

Μέσα στο αυτοκίνητο της.. με το μωρό στο πίσω καθισματάκι.. με τα γυαλάκια της.. υδραυλικό τιμόνι και προσπαθεί σε δρόμο διπλής κυκλοφορίας να κάνει αναστροφή.. επι τόπου..
Το τιμόνι τέρμα αριστερά να μουγκρίζει .. και μπρός .. πίσω .. μπρός .. πίσω .. μπρός ... πίσω.. φορτηγά .. αυτοκίνητα .. πεζοί.. το μωρό να κλαίει.. τα γυαλιά να της εχουν κατέβει στο πηγούνι και στο πρόσωπο της ζωγραφισμένη η απόγνωση .. να της φταίνε οι πάντες και τα πάντα... και το στόμα της ροδάνι.. #@$$%^^^%

Γυναικεία αντίληψη..

Και η ανδρική αντίληψη.. αντε να πλύνεις κανένα πιάτο μ$$%ή

Πείτε μου τι φταίει .. και θα δώσω και το πολυπόθητο επιχείρημα στην ξωτικούλα..

Edited by - allzzaro on 26/05/2005 16:32:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asteri tou Vorra
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2005, 22:49:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asteri tou Vorra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzaro,
επειδή πάντα υπάρχει και η άλλη πλευρά εγώ την ξέρω αλλιώς την ιστορία: Μεσημέρι στην Καβάλας, ο κόσμος να πήζει και να καίγεται απο τον ήλιο. Εκεί που είμασταν όλοι σταματημένοι καθότι είχε κίνηση φοβερή (@~$$#*κλπ) πέρναγε σε μια λωρίδα μια μοτοσικλέτα με μια κοπέλα και ξαφνικά ανοίγει την πόρτα του ένας τύπος που ευτυχώς που δεν έτρεχε....
Κοπέλα: άνθρωπέ μου τι κάνεις θα με σκοτώσεις;
Αυτός: άντε μ#ρή σπίτι σου να πλύνεις κανένα πιάτο....
Κοπέλα: (όπως καταλαβαίνετε σε άλλο ύφος) όχι σπίτι μου έχω ένα μ@^@κα σαν και σένα και τα πλένει αυτός!!
συγνώμη για την παρένθεση αλλά ήμουν περαστική και σκέφτηκα να το γράψω για να έχει η Ξωτικούλα περισσότερα δεδομένα Άλλωστε βοηθάει στον προβληματισμό του τόπικ. Πόσο διαφορετικοί είμαστε πλέον για να έχομε αλληλοαποκλεισμούς ???

Η φωτιά και το ρόδο είναι ένα.
T.S.EliotΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 04:15:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ...ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ...ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ;


ΦΙΛΙΚΑ...ΤΟ ΚΑΜΕΝΟ PIXEL.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 04:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΘΥΜΑ
ΦΙΛΟΣΟΦΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ,
ΤΟΥΤΟ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΡΩΤΗΜΑ,
-Η ΜΙΑ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΔΕΚΑ-

ΑΦΘΑΡΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΛΟΓΙΚΗ
Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ
ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ
ΤΗΣ ΠΛΑΣΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΑΡΟΣ.

ΤΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ...
ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 15:12:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκεί που είμασταν όλοι σταματημένοι καθότι είχε κίνηση φοβερή (@~$$#*κλπ) πέρναγε σε μια λωρίδα μια μοτοσικλέτα με μια κοπέλα και ξαφνικά ανοίγει την πόρτα του ένας τύπος που ευτυχώς που δεν έτρεχε....
Κοπέλα: άνθρωπέ μου τι κάνεις θα με σκοτώσεις;
Αυτός: άντε μ#ρή σπίτι σου να πλύνεις κανένα πιάτο....

Φίλε-η μου δεν αντιλήφθηκες μάλλον το ύφος της παραβολής μου..

Εγώ παρέβαλλα την αντίληψη μιας νοικοκυράς καθώς πρέπει γυναίκας και μητέρας η οποία προσπαθεί να ως ασθενές φύλο να συμπορευθεί σύμφωνα με τους ρυθμούς της εξέλιξης αλλά ..... δεν τα καταφέρνει ..
Εσύ ομως μου παρεβάλλεις την αντίληψη ενός ηλίθιου εγωιστή άνδρα που δεν μπορεί να αναγνωρίσει το δίκιο.

Νομίζω οτι η παραβολή σου είναι τελείως άστοχη.. και θα μπορούσε να συγκριθεί μόνο εάν αναφερόταν στην ίδια περίπτωση που σκοπό.. λέω ... τι μπορεί να σκεφτόταν η γυναίκα αυτή... τη στιγμή εκείνη...που μονολογούσε .. οτι δεν μπορώ να τα καταφέρω .. αλλά μη με κοιτάτε .. μην με σχολιάζετε .. είμαι μία ίση με εσάς..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 15:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου αν όλοι σε κοιτάνε και περιμένουν από σένα να αποτύχεις,

θα πρέπει να έχεις όλες τις δυνάμεις σου συγκεντρωμένες στο στόχο για να πετύχεις.

Αν πρέπει να σκέφτεσαι όλα αυτά που προανέφερες θα τους κάνεις όλους ευτυχισμένους με την αποτυχία σου.

Όταν σε κομπλάρουν όλοι κολλάς και το ξέρεις πως γίνεται.

Είναι σα να λες σε κάποιον μην σκεφτείς κάτι για μια ώρα.

Ε! Επί μια ώρα θα σκέφτεται μόνο αυτό που δεν πρέπει.

Κάπως έτσι δεν είναι?

Σκέψου το λίγο.

Και επίσης το πως οδηγά μια γυναίκα δεν έχει σχέση με το πως φιλοσοφεί.

Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 15:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και επίσης το πως οδηγά μια γυναίκα δεν έχει σχέση με το πως φιλοσοφεί.

Συγνωμιζέ μαντάμ.. απο τα όλα οσα είπα αυτό κατάλαβες??

Μα πως σκέφτεστε έτσι.. Το οτι προκάλεσε κυκλοφοριακό κομφούζιο , το οτι είχε το παιδί της μέσα.. το οτι είναι επικίνδυνο να οδηγά .. αυτό η ίδια δεν μπορεί να το φιλοσοφήσει...

quote:
Όταν σε κομπλάρουν όλοι κολλάς και το ξέρεις πως γίνεται.

Δηλαδή φταίει το οτι την κοιτάνε..
Μα είμαστε στα καλά μας .. μην αρχίσω πάλι να φωνάζω Ελεος..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 16:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απάντησή μου δεν περιοριζόταν σε αυτό άρα μάλλον κατάλαβα.

Επίσης η άποψη για της οδηγικές ικανότητες των γυναικών είναι γνωστή.

Ας τις απογορεύσουμε να οδηγούν,
στη Σαουδική Αραβία απαγορευεται δια νόμου...
(αλλά επιτρέπεται να πιλοτάρουν αεροπλάνο )

Κάτι τέτοιο θα θέλατε να γίνει???

Και εκτός αυτού τι νόημα έχει αυτό το επιχείρημα σε μια συζήτηση για τη φιλοσοφία?

Ας ανοιχτεί ένα τόπικ με θέμα,
τα εκατομμύρια πράγματα που οι γυναίκες δεν μπορούν να κάνουν,
και εκεί ας γράψει ο καθένας τα απωθημένα μιας ζωής.

Εδώ το θέμα είναι άλλο,
μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 16:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ το θέμα είναι άλλο,
μην τα ισοπεδώνουμε όλα...

Σωστά .. πολύ σωστά.. τώρα πήρα ανάποδες.. με μπρίζωσες..

Επι του θέματος ... παίζουμε μπάλα οι δύο μας...

Εσύ σαν ξωτικούλα .. μέχρι στιγμής πές μας .. φιλοσοφείς ???
Πόσα μηνύματα εχεις στείλει εως τώρα και που επικεντρώνεται το ενδιαφέρον σου.??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 16:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro,
Εχουμε μια διαφορά οι γυναίκες με τους άντρες ως προς τον τρόπο που λειτουργεί ο εγκέφαλός μας.Εχει σχέση με το κύριο ημισφαίριο στο κάθε φύλο και τα κέντρα που αυτό ορίζει.Ετσι μια διαφορά μας είναι το οτι οι γυναίκες δεν έχουν πλήρη αίσθηση του χώρου...ναι σ'αυτό οφείλεται το οτι κάνουμε βλακείες όταν οδηγούμε και ιδιαίτερα όταν παρκάρουμεενώ οι άντρες είναι πιο ικανοί σ'αυτό.Μια άλλη διαφορά μας είναι οτι οι γυναίκες έχουν την ικανότητα να φέρουν εις πέρας πολλές εργασίες ταυτόχρονα,ενώ οι άντρες θα μπορέσουν να δημιουργήσουν έναν ψιλοπανικό.Βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις και στα δύο φύλα οπού είναι ισχυρά και τα δύο ημισφαίρια και αυτοί οι άνθρωποι έχουν πιο πολλές γενικά ικανότητες.Φυσικά πάνω στο οτι η γυναίκα έπρεπε να φιλοσοφήσει,αυτή ακριβώς την αδυναμία...σκέψου όμως οτι ίσως το μωρό να έπρεπε να πάει στον γιατρό ή στο σχολείο ή...οτι θα έπρεπε να περπατήσει αρκετά με το παιδί μέχρι την στάση λεωφορείου ή οτι θα έπρεπε να αλλάξει δύο λεωφορεία ή οτι δεν είχε την προκειμένη στιγμή χρήματα για ταξί διάφορα πράγματα που την ώθησαν να οδηγήσει ίσως εσφαλμένα..Αλλά σκέψου επίσης ένα πράγμα που θα έπρεπε όλοι ανεξαιρέτως να φιλοσοφήσουν οτι γενικά θα έπρεπε όσο μπορούμε να μην χρησιμοποιούμε αυτοκίνητα για λόγους που όλοι ξέρουμε...
Απο την φύση μας είμαστε διαφορετικοί και αυτό καλώς γιατί η φύση δημιουργεί έτσι ωστε να μπορεί να υπάρξει εξέλιξη.Απο την φύση μας δεν μπορούμε όλοι να εργαστούμε ικανοποιητικά σε όλες τις εργασίες,είτε λόγω των διαφορών στην λειτουργία των εγκεφάλων μας είτε μυικής διαφοράς κτλ.
Οι άντρες πάνω στην σωματική τους ισχύ περιφρόνησαν την γυναίκα ως προς το σύνολό της και έκλεισαν τα μάτια σε κάθε τι που θα μπορούσε να προσφέρει η γυναίκα,ήταν απλά μια μηχανή που θα έπρεπε να γεννά στρατιώτες και να τους τρέφει...Οι φανατισμένες φεμινίστριες θέλησαν να αντιστρέψουν ρόλους και όχι να βρεθεί μια λύση σύμφωνα με το τι είναι πιο λειτουργικό και για τους δύο.Εξαιρέσεις υπάρχουν παντού και πάντα...
Ως προς την φιλοσοφία,φυσικά φιλοσοφούμε με διαφορετικό τρόπο οι μεν με τους δε,πάντα και τα δυο φύλα,με διαφορετική ένταση και βάθος,ποιοί είναι οι μεν και ποιοί οι δε;Είναι αλήθεια οτι οι άντρες είχαν πιο πολλές ευκαιρίες μέσα στην ιστορία να το αποδείξουν και να το εξελίξουν,πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις και για τους δύο.
Μαθαίνουμε όλοι μας...
Καλημέρα.

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 17:09:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[maroon]Γεια στο στόμα σου θείτσα,
είπες σε μια παράγραφο όσα προσπαθώ να πω εγώ με ένα κάρο ποστ.

Φίλε μου έχεις δίκιο ότι κι εγώ παρεκτρέπομαι αλλά εξηγώ τρόπον τινά πως φτάνω στην περιγραφή γεγονότων για να βαδίσω εί δυνατόν πάνω στο θέμα.

Απλά ένα ποστ όπου ζητάς εξηγήσεις για μια γυναίκα που δημιούργησε ένα πρόβλημα στο δρόμο με ποιον τρόπο συνεισφέρει στη συζήτηση?

Μην αρπάζεσαι πάλι σε παρακαλώ,
δεν τη μπορώ τη διαμάχη για τη διαμάχη και με ενοχλεί ο εαυτός μου ο ίδιος όταν εκνευρίζομαι...

Να πούμε τις απόψεις μας θέλω όχι να μαλώσουμε!

Φιλικά και ειλικρινά
Ξωτικούλα


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 17:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαγράφω το post .. λάθος τοποθετήθηκα.. sorry

Edited by - allzzaro on 27/05/2005 17:23:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 17:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην αρπάζεσαι πάλι σε παρακαλώ,
δεν τη μπορώ τη διαμάχη για τη διαμάχη και με ενοχλεί ο εαυτός μου ο ίδιος όταν εκνευρίζομαι...

Να πούμε τις απόψεις μας θέλω όχι να μαλώσουμε!


γ$##@$$#%μου πρέπει να βάζω smile .. σε ενοχλούν είπες και τα αποφεύγω..

Σκοπός μου και πάλι σου λέω δεν είναι ούτε να μαλώσουμε .. ούτε να σε προσβάλλω , ούτε να σε μειώσω, ούτε να σου δείξω συμπόνοια..

Σκοπός μας είναι αυτά που λέμε να τα διαβάσουν και αλλοι και οχι μόνο να βγάλουν ενα συμπέρασμα ή να ψυχαγωγηθούν απο τα ευτράπελα μας.. αλλά και εμείς ανταλλάσουμε απόψεις... ουσιαστικές..

Τέλος προσπάθησε να μην εκνευρίζεσαι.. πίσω απο ολα να φιλοσοφείς.. ματς... μούτς..

Edited by - allzzaro on 27/05/2005 17:29:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 17:41:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή όπως έχεις ήδη πει η φιλοσοφία είναι καθημερινότητα και όχι επιστήμη μακρυνή από την πραγματικότητά μας,
προσπαθώ να εφαρμόσω τη δική μου φιλοσοφία στη ζωή,
και όταν αφήνομαι να εκνευριστώ με κενευρίζει πάνω απ'όλα ο εαυτός μου και όχι ο απέναντι.

Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 17:54:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επειδή όπως έχεις ήδη πει η φιλοσοφία είναι καθημερινότητα και όχι επιστήμη μακρυνή από την πραγματικότητά μας,
προσπαθώ να εφαρμόσω τη δική μου φιλοσοφία στη ζωή,

Ακριβώς.. και χαίρομαι πολύ γιαυτό..
Ισως να νομίζεις οτι η όλη αυτή συζήτηση είναι ανούσια.. οπως είπες κάποτε .. αλλά δεν είναι έτσι.. είμαι σίγουρος οτι κάποια στιγμή της ημέρας .. οοοολα αυτά που συζητάμε περνούν απο κάποια επεξεργασία..

Προσπάθησε να μην εκνευρίζεσαι.. ούτε με τον εαυτό σου.. ειδικά με τον εαυτό σου.. εκφράζεις τις απόψεις σου .. και τις ιδεολογίες σου και τις υπερασπίζεσαι με το σπαθί σου..

Με συμπάθεια
allzzaroΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 18:13:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ γινόμαστε ιδιαίτερα φιλικοί και θα πέσουν τα νούμερα της θεαματικότητας...
Να σαι καλά αλλά πρέπει να μάθω έτσι κι αλλιώς να ελέγχω τις εκρήξεις μου,
μου δημιουργούν μονίμως πρόβλημα στη ζωή μου και αναιρούν και όλη τη φαιά ουσία που έχω ξοδέψει για να αναπτύξω τη βιοθεωρία μου.

Κατά την άποψή μου η αυτοκριτική είναι θεμέλιος λίθος της φιλοσοφίας,
ή τουλάχισττον της δικής μου.

Κοίτα τελικά που υπάρχει πάντα χώρος για όλους όσο κι αν αυτό αρχικά φαντάζει ανέφικτο!!!

Φιλικά Ξωτικούλα


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 18:22:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίτα τελικά που υπάρχει πάντα χώρος για όλους όσο κι αν αυτό αρχικά φαντάζει ανέφικτο!!!

Oντως..

quote:
Να σαι καλά αλλά πρέπει να μάθω έτσι κι αλλιώς να ελέγχω τις εκρήξεις μου,

Εχω μάθει να αγαπάω τους φίλους μου και συνεπώς τους συνομιλητές μου με τα ελαττώματα τους. Αν και δεν θεωρώ ελάττωμα το να εχει κανείς .. εκρήξεις... νομίζω οτι είναι προτέρημα..

quote:
Κατά την άποψή μου η αυτοκριτική είναι θεμέλιος λίθος της φιλοσοφίας, ή τουλάχισττον της δικής μου.

Εδώ συμφωνούμε για κοίτα..


Να είσαι καλά βρε ξωτικούλα.. σου εύχομαι ενα καλόοοο... όοοομορφο και ήηηησυχο αι Σαββατοκύριακο.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 18:31:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σαι καλά κι εσύ το ίδιο...
Το ΣΚ θα είναι υπέροχο αύριο πάρτυ γιατί την Κυρική μεγαλώνω...
Θα γιορτασω τα 20.000 χαμόγελα που έχουν ζωγραφιστεί στο πρόσωπό μου!
Περίπου 700 το χρόνο δηλαδή...

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2005, 18:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σου εύχομαι λοιπόν .. ``πάντα να γελάς``


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy