ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Γυναίκες και φιλοσοφία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2003, 10:20:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα παραπάνω έχω να προσθέσω την προσωπική μου άποψη πως σε ένα περιβάλλον όπου η φιλοσοφία, τόσο στη θεωρία όσο και στην πράξη, εκτιμάται στο μέτρο που της αξίζει, η γυναίκα δεν έχει καμιά ουσιαστική ή υποκειμενική διαφορά από τον άνδρα, και αυτό είναι κάτι που δεν συμβαίνει σε αυτό τον βαθμό σε καμιά άλλη κοινωνική ή άλλου είδους διαστρωμάτωση. (Δεν μου αρέσουν αυτές οι λέξεις αλλά δεν έχω καλύτερες. Συγνώμη αν εννοηθεί κάτι που δεν το θέλω.)

Έτσι, όταν μια γυναίκα βρεθεί μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον, το εκτιμά ιδιαίτερα, και συχνά πολύ καλύτερα από τον άνδρα, ο οποίος έχει και αλλού ευκαιρίες για να αναδειχθεί, με αποτέλεσμα συχνότατα μια γυναίκα να προσφέρει με περισσότερο ζήλο και συνέπεια στην προώθηση της φιλοσοφικής αντίληψης για τη ζωή.

Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 08:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΔΡΕΣ.

ΑΛΛΑ Η ΕΚΠΛΗΞΗ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ ΕΔΩ...

ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.....

ΑΛΛΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2003, 12:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ AVATARGR ΣΤΟ ΟΤΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΤΟΣΟ ΟΥΣΙΩΔΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ!
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΙΚΟ ΠΡΟΣΟΝ Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ, ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ESOTERIKA ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΟΥΝΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ! ΜΑΡΑ, AVALLON, ΠΥΡΡΑ, CAT ΕΛΑΤΕ!!!!!! .

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΚΕΛΣΟ ΣΤΟ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΑΛΥΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Ο ΟΡΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ!!! ΑΝΕΦΕΡΑ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΕΛΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΣΗΜΑΝΕΙ ΦΙΛΟΣΟΦΩ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΞΑΝΑ...
ΦΙΛΙΚΑ


The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/09/2003, 09:57:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ lencolas ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ "ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ" ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΙ ΠΡΑΞΗΣ.

ΕΔΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΑΙΩΝΩΝ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ lencolas.
ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΚΥΛΗΣEI ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2003, 13:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ lencolas ΟΠΩΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ....

quote:
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΚΠΛΗΞΗ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΔΡΕΣ.

ΑΛΛΑ Η ΕΚΠΛΗΞΗ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑ ΕΔΩ...

ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΥΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.....

ΑΛΛΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.


quote:
ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΘΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ lencolas.
ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΚΥΛΗΣEI ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ......
ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ ΑΣΦΑΛΩΣ ΟΧΙ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ....

ΗΛΠΙΖΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.
ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2003, 01:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!
Φίλτατε AVATARGR,δεν ήσουν υπέρ του δέοντως αισιόδοξος.
Ίσα-ίσα,ζητώ συγνώμη από όλους που τοποθετούμαι τόσο αργά στο όμορφο αυτό θέμα.
Ήθελα όμως να κάνω μια μικρή ας πούμε παρασπονδία.Ας μην αναφερθούμε σε επώνυμες που διέπρεψαν είτε στη φιλοσοφία,είτε στα μαθηματικά είτε όπου αλλού,αν και η έρευνα του φίλου AVATARGR, άνοιξε τα μάτια μας και τον ευχαριστώ γι αυτό!
Ας αναφερθούμε στη γυναίκα-φιλόσοφο που καθένας έχει στη ζωή του.Τη γυναίκα που είναι μέσα στη ζωή και αγαπά τη σοφία,τη γυναίκα της διπλανής πόρτας.Ποιά είναι η στάση της απέναντι στη ΖΩΗ,τί είναι αυτό που κάνει τις σκέψεις της να ακτινοβολούν?Τί είναι αυτό που δεν την κάνει μη-φιλόσοφο? (Ας μιλήσουμε και λίγο αφαιρετικά).Περιμένω τις απόψεις σας!

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 14/09/2003 01:24:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2003, 09:29:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ Darkangel_78 ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΩ ΣΕ ΤΡΙΑ ΜΕΡΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

quote:
ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ.
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΧΡΟΝΗ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ.

quote:
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΕΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ
ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Η ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΗΣ ,ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.


quote:
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΕΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΤΟ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΥΡΙΟ ΣΑΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ, ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΓΙΣΤΗ ΚΑΤ' ΕΜΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΠΩΣ Η ΠΕΜΤΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Belisarios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 14:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Belisarios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, φίλε AVATAR, η οθόνη ενός Η/Υ είναι κάτι πολύ ψυχρό για μια ζωντανή γυναίκα, γεγονός που, πιστεύω, μειώνει δραστικά την συμμετοχή τους σε ολόκληρο το forum και όχι μόνο σε αυτό το topic.
Πιστεύω πως προτιμούν άλλα μέσα επινοινωνίας, όχι πως δεν υπάρχουν!

Καλιά να σε παίζει ένα χωριό, παρά να σε παίζει ο νους σου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2003, 16:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΒΕΛΙΣΑΡΙΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΕΑΝ ΔΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΠΙΚΣ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΝΑΝ ΚΑΤΑΙΓΙΣΜΟ ΜΗΝΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.....

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ??????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 10:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επίσης, φίλε AVATAR, η οθόνη ενός Η/Υ είναι κάτι πολύ ψυχρό για μια ζωντανή γυναίκα, γεγονός που, πιστεύω, μειώνει δραστικά την συμμετοχή τους σε ολόκληρο το forum και όχι μόνο σε αυτό το topic.
Πιστεύω πως προτιμούν άλλα μέσα επινοινωνίας, όχι πως δεν υπάρχουν!


ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΒΕΛΙΣΑΡΙΕ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ,ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ!ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ...
ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗ ΛΕΞΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ,ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ...

ΦΙΛΙΚΑ

The Truth Is Out There..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 16:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να’ μαι και εγώ εδώ!!!

Η συνεισφορά της γυναικας στην φιλοσοφία θεωρω πως είναι μεγαλη. Φαινεται αλλωστε από τα τοσα ονοματα που αντιπαραθεσε ο φιλος Αβαταρ. Και μην ξεχναμε ότι η ιστορια ξεκιναει από πολύ παλια. Από την Ενχεντουάννα – την πρωτη αρχιερεια του ανθρωπινου πολιτισμου φτανωντας στις μαθητριες του Πυθαγορα μεχρι την εποχη μας.
Γυναικες οι οποιες εζησαν σε κάθε γωνια του πλανητη μας, πολεμωντας τις προκαταληψεις της κάθε εποχης, την κοινωνικη τους θεση – αυτό και μονο δινει στο εργο τους κυρος…επρεπε να πολεμησουν για αυτά που πιστευαν, πολεμησαν για να εχουν και αυτές ένα μεριδιο της γνωσης που οι κωνικες καταστασεις τους το στερουσαν! Παρολαυτα σαν ιερειες, σαν μαθηματικοι, σαν ποιητριες, μυημενες στην γνωση της μαγειας ολες προσπαθουσαν να βρουν το δρομο τους προς την γνωση.

Ας πιασουμε όμως τα πραγματα από την αρχη:

Ενχεντουάννα

Η Ενχεντουάννα (τέλη του 24ου αιώνα π.χ.), η αρχαιοτερη ολων των επώνυμων ποιητων της παγκοσμιας λογοτεχνικης παραδοσης, κόρη του μεγάλου Σαργών, βασιλια της Ακκάδης, υπηρξε προσωπο απολυτως ιστορικο. Οι ιστορικες και αρχαιολογικες πηγες, καθως και το σωζομενο έργο της, μας αποκαλυπτουν μια ποιητρια πρωτου μεγεθους, μια μεγάλη δέσποινα του σουμεροακκαδικού πολιτισμου. Με την Ενχεντουάννα ο μακρυς αλλά αγνοημενος καταλογος των γυναικων δημιουργων αποκτα τη νεα λαμπρη του αφετηρια. Εάν το έργο της μειλίχιας Σάπφους υπήρξε ένα ειδος κανονα, θεματολογικο και υφολογικο αρχετυπο για το ποιητικο εργο των γυναικων,το εργο της πολυτροπης Ενχεντουάννας, με την αρχαϊκη καθολικοτητα που το χαρακτηρίζει, δεν μπορει παρά να επηρεασει την παραδοσιακη θεωρηση της γυναικειας λογοτεχνιας.

Ένα μικρο αποσπασμα που βρηκα ενος ποιηματος της Ενχεντουάννα(μεταφραση Χατζη)

Στο όρος, εκεί που τιμές σου αρνούνται,
κατάρα ρίχνεις στα σπαρτά
και τη μεγάλη πύλη αποτεφρώνεις.
Για χάρη σου μ' αίμα πλημμύρισαν οι ποταμοί,
Και ο λαός του δε βρίσκει τίποτε να ξεδιψάσει.
Μόνος του ο στρατός από το όρος έρχεται
Και παραδίδεται σε σένα.
Τα τάγματά του εμπρός σου διασκορπίζονται.
Τα παλικάρια του παρελαύνουνε μπροστά σου.
Στης πόλης του τα χοροστάσια μαίνεται η θύελλα
Τα παλληκάρια του σέρνονται αιχμάλωτα σε σένα

Ας δουμε την συνεχεια λοιπον...

ΥΓ : Καλε μου ΑΒΑΤΑΡ εδώ ειμαστε ολες

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2003, 22:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΜΑΡΑ ΤΟ ΒΗΜΑ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΑΝΟΙΚΕΙ....

ΜΕ ΧΑΡΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΑΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2003, 00:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλε μου Αβαταρ διαβαζωντας το παραπονο σου οτι δεν εχουμε δωσει οι γυναικες το παρον σε αυτο το τοπικ μου ηρθε στο νου κατι που ειχε πει η Luis Otto Peters - Γερμανιδα φεμινιστρια :

"Η ιστορια ολων των εποχων, και ιδιαιτερα της δικης μας εποχης, μας διδασκει οτι οι γυναικες θα ξεχαστουν...αν ξεχασουν να σκεφτονται για αυτες"

Γυναικες λοιπον δεν βρισκουμε μονο στα μαθηματικα και στις τεχνες...οπως για παραδειγμα η Αγλαονικη Στην αρχαια Ελλada λοιπον εχουμε μια γυνακεια μορφη η οποια εχει τον τιτλο της πρωτης γυναικας αστρονομου εχωντας κυριαρχησει με την τεχνη της προβλεψης των εκλειψεων. Αυτές οι πληροφορίες έχουν δοθει απο δυο πηγες οι οποιες αναφερουν οτι η Αγλαονικη ηταν μάγισσα αφου μπορουσε να κανει το φεγγαρι να εξαφανιστει κατα βούληση (μια σεληνιακή έκλειψη). Αυτο θα ηταν δυνατο για τον καθεναν να το κανει βεβαια αφου πρωτα ειχε εξοικειωθει με τις περιόδους του πληρους φεγγαριου και τους κυκλους των εκλειψεων.

Strike like lightning and leave the thunder to those that like loud noises.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 08:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι , διαβασα προσεκτικα την αναφορά αυτού του foroum με το θέμα ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ και διαπίστωσα με πικρία πως υπάρχουν άνθρωποι που ακόμα αναγκάζουν την γυναίκα να μπαίνει στην διαδικασία να αποδεικνύει τον εαυτό της και την νοημοσύνη της
χαιρομαι βεβαια που βρεθηκα στην θεση αυτη να τοποθετηθω επανω σε αυτο το ζητημα που αφορα ολες τις γυναικες αλλα και ολους τους ανδρες επισης, ετσι ανατρεχοντας μεσα στις ιστοσελιδες βρηκα καποιο υλικο που ισως σας φανει ενδιαφερον, καποια απο αυτα ισως ειναι γνωστα και καποια αλλα ισως οχι.
Καταρχάς διαπιστωσα πως υπηρξε μια εμμονη οσων αφορα τον ορισμο των λέξεων φιλοσοφία ενώ η απάντηση από κάποιους ήδη είχε δωθεί (φίλοσοφία = ο αγαπών την γνώση) και διάφορα άλλα ,και τον όρο γυναίκα.. Μα είναι δυνατόν ποτέ να έχει υπαρξει ορος για το τί σημαίνει γυναικα η ανδρας? (και δεν προσεγγιζω το θεμα βιολογικα) ειναι σαν να μου ζηταει καποιος να του πω τι ειναι ανθρωπος!!!! ενα τοσο μεγαλοπνοο θεμα που εχουν καταπιαστει ολοι οι φιλοσοφοι του κοσμου και ολων των εποχων......
ας μην ξεχναμε πως πανω απο ολα η γυναικα ειναι ανθρωπος και θεωρω λαθος να προσεγγιζουμε το θεμα με μικροπρεπεια δηλωνοντας πως η γυναικα γινεται κατινα ....... η κατινια θα ελεγα λοιπον οτι ειναι ενα στοιχειο ανθρωπινο και η γυναικα δεν κραταει το σκηπτρο αυτο μονη της!η κατινια η το κουτσομπολιο ειναι ενα ειδος επικοινωνιας που υπηρχε σε ολες τις εποχες και οταν μαλιστα δεν γινεται σε υπερβαλλον βαθμο , θεωρειτο υγειες.!!!!!
ας παρουμε λοιπον τα πραγματα απο την αρχη........... μια αναδρομη ...........
Η υψηλότερη και πιο σεβαστή θεότητα που λατρεύθηκε από τους πρωϊμότερους πολιτισμούς ήταν η Μάνα Γη.
Η μητέρα Θεά… ή απλώς «Η Μητέρα». Τα αρχαιότερα αγάλματα Θεάς που έχουν βρεθεί, έχουν ηλικία 35.000 ετών. Από την στιγμή που είναι το θηλυκό που έχει την ικανότητα να κουβαλάει τη ζωή, να την φανερώνει και να την μεγαλώνει, και επιπλέον με ένα μηνιαίο κύκλο όπως της ιερής σελήνης κάτι που την συνδέει με την ισχυρή δύναμη της, δεν είναι περίεργο πως η ίδια η Φύση θεωρείτο θηλυκή.
Η μήτρα από όπου όλοι προήλθαμε θα είναι επίσης και ο τάφος μας.. Οι γυναίκες στις εποχές εκείνες με σεβασμό θεωρούντο ως οι δωρητές αλλά και οι καταστροφείς της ζωής.Επίσης θεωρείτο πως οι γυναίκες ήσαν ευλογημένες με το δώρο της διαίσθησης και πως μπορούσαν να εισέλθουν στον «κάτω κόσμο», την «άλλη πλευρά», το υποσυνείδητο, εκεί όπου θα μπορούσε -η γυναίκα- να επικοινωνήσει με τα πνεύματα και έτσι η τέχνη του σαμανισμού πολλές φορές εξασκείτο από τις γυναίκες. Πολλές παγανιστικές κουλτούρες θεωρούσαν μάλλον φυσικό, το να καταλαβαίνουν οι γυναίκες καλύτερα τα μυστικά του Σύμπαντος. Συχνά, ήσαν οι γυναίκες εκείνες που λειτουργούσαν ως μάγισσες (σοφές), ιέρειες, μάντισσες, θεραπεύτριες, μαίες, και σύμβουλοι στα οικογενειακά ή στα περί της τεκνοποίησης. Οι γυναίκες αναγνωρίζονταν επίσης ως φιλόσοφοι, επιστήμονες ή αθλήτριες και συμμετείχαν στην πολιτική. Είχαν επίσης περιουσία δική τους και κερδίζανε τον σεβασμό της κοινωνίας με την γενναιότητα, την αποφασιστικότητα, την δυνατή θέληση, την χάρη και τις δεξιοτεχνίες τους. Σε αυτές τις φυσικές κουλτούρες η ανάγκη για μια ισορροπία μεταξύ των αντιθέτων ήταν μία αρχή, ευρέως κατανοητή. Το να παραμελήσεις το ένα μέρος θα δημιουργούσε ανισορροπία και έτσι οι άντρες και οι γυναίκες εναρμονίζονταν με σκοπό να σχηματίσουν ένα όλον.
Το αιώνιο τραγούδι της Θεάς που οι γυναίκες τραγουδούσαν από την αυγή της ανθρώπινης συνείδησης, βιαίως σώπασε από την ανατέλλουσα πατριαρχική παράδοση. Οδηγημένοι από την απληστία , την πικρία, τον φθόνο και τον φόβο, οι πατριαρχικοί «πατέρες» σκόπευαν στο να καταπιέσουν τις γυναίκες και τις δυνάμεις τους. Έχοντας και την θρησκεία που αυτοί δημιούργησαν με όλα της τα αντίφυσικά δόγματα από πίσω τους, οι γυναίκες έμαθαν να είναι υπάκουες έτσι ώστε να είναι «καλές». Βασικά αυτοί οι άντρες διαστρέβλωσαν τα πάντα και δαιμονοποίησαν όλα τα αρχαία γονιμικά σύμβολα τα οποία οι παγανιστές είχαν ως ιερά, όπως το φίδι, το δέντρο, το μήλο και φυσικά την γυμνή γυναίκα, την «ξεμυαλίστρα» (η οποία αναγνωρίζεται την μυθιστορία του κήπου της Εδέμ). Η Εύα είναι η πρώτη αμαρτωλή. Μια ξεμυαλίστρα είναι υπεύθυνη για τις αμαρτίες του ανθρώπου. Για να μην ξεχνάμε και την Εβραϊκή ιστορία της Λίλιθ, της πρώτης «κακής γυναίκας» που θεωρείται «κακή» από τους πατριαρχικούς πατέρες γιατί ήθελε να είναι ανεξάρτητη και δεν δέχθηκε να υποτάσσεται στον άνδρα της Αδάμ. Οι γυναίκες σε αυτή την νέα πατριαρχική, μονοθεϊστική θρησκεία, θεωρούντο ως πολίτες δευτέρας διαλογής, στους οποίους δεν ήταν επιτρεπτό να διαβάζουν, να δημιουργούν ή να τους ανήκει περιουσία. Ούτε τους επιτρεπόταν να είναι ιέρειες ή θεραπεύτριες. Η νέα τους μοίρα ήταν να υπηρετούν τους άνδρες τους και να είναι μηχανές αναπαραγωγής. Το ισχυρότερο τους εργαλείο, η ικανότητα να μαγεύουν με την ομορφιά τους και να εκκινούν την σεξουαλική συνεύρεση, ήταν τώρα ένα θανάσιμο αμάρτημα. Η φυσική συνεύρεση και σεξουαλική ένωση του άνδρα και της γυναίκας, η οποία υμνήθηκε τόσο πολύ στην πρότερη μητριαρχική παράδοση, τώρα έγινε ντροπή, καταστρέφοντας έτσι την αρμονική σχέση που είχαν οι άντρες και οι γυναίκες. Είμαστε ακόμη και τώρα μάρτυρες της σκληρής καταπίεσης των γυναικών στις χώρες που οι δογματικές πατριαρχικές θρησκείες επικρατούν. Γυναίκες που ποτέ δεν θα έχουν την ευκαιρία να αποκαλύψουν τους εαυτούς τους και να αναπτύξουν τις δυνατότητες τους.
Κατά τον Μεσαίωνα, ελάμβαναν χώρα τρομακτικές επιθέσεις κατά των γυναικών και δεν εκτελούντο με τους πιο φρικτούς τρόπους που μπορεί η φαντασία να συλλάβει μόνο οι παγανίστριες σοφές γυναίκες, αλλά και γυναίκες που ήσαν απλώς άνω του «μέτρου» επιθυμητές, έξυπνες, και περήφανες, ή γυναίκες που απλώς αντιμιλούσαν στις αρχές. Η ίδια η γυναικεία φύση δαιμονοποιήθηκε και η Εκκλησία κατέστησε πίστη πως οι γυναίκες ήσαν στην πραγματικότητα μια.. δημιουργία του διαβόλου (μαζί με τις γάτες και τους λύκους, ζώα δηλαδή που συμβολίζουν το ελεύθερο ανθρώπινο πνεύμα), τον οποίο θα.. υπηρετούσαν στην πρώτη του διαταγή. Μόνο στους άντρες επιτρεπόταν να ασκούν το ιατρικό επάγγελμα. Εάν μια γυναίκα χειριζόταν φάρμακα ή δοκίμαζε να γιατρέψει κάποιον, αυτό ήταν.. μαγεία, και η άτυχη γυναίκα έπρεπε να τιμωρηθεί.. Η περιγραφή της μεσαιωνικής μάγισσας, των εργαλείων της, των μεθόδων της κ.τ.λ. είναι ολόϊδια με αυτή της παγανίστριας σοφής και των τελετουργιών της, αλλά σε μια γελοία, δαιμονοποιηθείσα έκδοση.
(Αλλα και απο την αρχαιοτητα οπως ειναι γνωστο η γυναικα δεν ειχε το δικαιωμα να εξασκει το επαγγελμα του ιατρου και σε αυτο το σημειο θα ηθελα να προσθεσω την ιστορια, ή και ισως να ήταν μύθος αλλά δεν είναι γνωστό,της Αγνοδίκης η οποία εζησε στην Αρχαια Ελλαδα σε μια καθαρα πατριαρχικη κοινωνια δηλαδη. η Αγνοδίκη ηθελε να σπουδασει ιατρικη, πραγμα απαγορευμενο για τις γυναικες! εκοψε τα μαλια της και μεταμφιεστηκε σε ανδρα και μαθητευσε κοντα στον Ηροφιλο.οταν ομως αρχισε να εξασκει την ιατρικη και να παιρνει πελατες απο αντρες ιατρους την καταγγειλαν. Στο δικαστηριο την υπεραστπιστηκαν οι γυναικες των κατηγορων με αποτέλεσμα στο τέλος της δίκης να αλλάξουν τον νόμο έτσι ώστε και οι ελεύθερες γυναίκες να έχουν το δικαίωμα φοίτησης σε ιατρικές σχολές. (το παραδειγμα της Αγνοδικης το ανεφερα για να δειξω οτι το σθενος και η ψυχικη δυναμη αλλα και η ικανοτητα δεν ειναι προνομια των αντρων μονον))
Από την Ενχεντουάννα -την πρώτη αρχιέρεια του ανθρώπινου πολιτισμού- μέχρι τις μαθήτριες του Πυθαγόρα και την Ολυμπιάδα, την Χίλντεγκαρντ του Μπίνγκεν και την Κασσιανή, την Υπατία και την Αγία Θηρεσία της Άβιλα, τον κύκλο των "Αθάνατων Αδερφών" και τη σούφι Ράμπια, την Έλενα Π. Μπλαβάτσκι και την Αλίκη Μπέϊλι, τη Μαντάμ Ουσπένσκι και την Ζαν ντε Σάλτσμαν, την Στάρχοκ και την Βαλιέντε κ.ά., μια ατέλειωτη σειρά γυναικών συνδέθηκαν με το ιερό μέσα στο χρόνο, υπηρετώντας το η κάθε μια με τον δικό της τρόπο. Γυναίκες που έζησαν σε κάθε γωνιά του πλανήτη και σε κάθε εποχή και, που όλες μαζί, αποτελούν τη μυστική, τη βαθιά γοητευτική, τη γεμάτη από κρυφά νοήματα αλυσίδα ατόμων που, με μια σπάνια δύναμη, άγγιξαν άγνωστες διαστάσεις της ύπαρξης. Κάποιες από αυτές άφησαν πίσω τους για πολύτιμη κληρονομιά μοναδικές εμπειρίες κι αξιομνημόνευτο έργο. Και άλλες, γνωστές μόνο στους αναζητητές των άγνωστων αλλά εξίσου σημαντικών πλευρών της ιστορίας περιμένουν, βουβοί μάρτυρες των μεγαλύτερων μυστικών, ν' αποκαλύψουν τη γνώση που συσσώρευσαν κατά τη διάρκεια της ζωής τους. Όλες τους έζησαν -και ζουν- στις συνθήκες της εποχής τους. Όλες τους, μέσα από τις ιδιομορφίες των καιρών τους, ψυχανεμίστηκαν τη βαθύτερη, άχρονη διάσταση που διαπερνά τον κόσμο. Σαν ιέρειες(σοφές), ποιήτριες, μοναχές, φιλόσοφοι, γυναίκες αυτοκρατόρων και βασίλισσες αλλά και μυημένες στη μαγική γνώση προσπάθησαν να βρουν το δρόμο που οδηγεί στην επαφή με τις Ανώτερες Δυνάμεις.
(για οποιον ενδιαφερεται, κυκλοφορεί για πρώτη φορά στην Ελλάδα σε ένα συλλογικό βιβλίο που αποκαλύπτει την απίστευτη πορεία των ιδιαίτερων αυτών γυναικών)
Εξέχουσα μορφή μεταξύ των μεγαλων αποτελει η ποιητρια η Ανύτη που έζησε στην Τεγέα στον 3ο αι. π.Χ.( Η Τεγέα της Αρκαδίας γνώρισε σημαντική πνευματική άνθηση κατά την αρχαιότητα. Ανέδειξε μεγάλους μουσικούς, ιστορικούς και σπουδαίους δραματικούς και λυρικους ποιητές)
.Η Ανύτη έγραψε λυρικά και επικά επιγράμματα. Ο Αντίπατρος ο Θεσσαλονικέας την ονόμασε «θηλυκό Όμηρο» και τα ποιήματά της παρομοιάσθηκαν με κρίνα. Ήταν μάλιστα η μοναδική γυναίκα, που μαζί με τη Σαπφώ μετείχε στη συλλογή «Στέφανο» του Μελεάγρουο οποίος, παραλληλίζοντας στην εισαγωγή κάθε συγγραφέα της ανθολογίας του με ένα άνθος, παρομοίασε την Ανύτη με κόκκινο κρίνο.
Η Ανύτη είναι από τους σημαντικότερους εκπροσώπους της λεγόμενης «Πελοποννησιακής Σχολής» επιγραμματοποιών, η οποία ήκμασε γύρω στο 300 π.Χ. Η σχολή αυτή ρέπει προς την περιγραφή της φύσης με πληθωρικό και «μπαρόκ» ύφος και χαρακτηρίζεται από έντονη χρήση επιθέτων και μεγάλο πλούτο εικόνων. Από το σύνολο του έργου της ποιήτριας διασώθηκαν μόνο εικοσιδύο επιγράμματα διαφορετικής έμπνευσης: αναθηματικά, ταφικά, επιδεικτικά, βουκολικά. Τα δεκαοχτώ από αυτά βρίσκονται σε τρία βιβλία της Παλατινής Ανθολογίας ενώ τρία στη συλλογή Planudea. Η Ανύτη χρησιμοποιεί τη δωρική διάλεκτο, με έντονο επικό χρωματισμό. Η ποίησή της αποπνέει σπάνια ευαισθησία και χάρη, τρυφερότητα και αγάπη για τη φύση, τα ζώα και τον απλό άνθρωπο. Για το έργο και τις αρετές της οι Τεγεάτες τίμησαν τη μεγάλη τους ποιήτρια με το άγαλμά της.
Υπέροχο λυρισμό φανερώνει το επίγραμμα που είναι αφιερωμένο στη ποιήτρια Μυρώ από το Βυζάντιο, που ήταν φίλη της Ανύτης. Η Μυρώ όταν ήταν μικρή αγαπούσε την ακρίδα και το τζιτζίκι. Και μια μέρα που αυτά πέθαναν μαζί, όχι μόνον τα θρήνησε αλλά έφτιαξε κοινό τάφο γι’ αυτά. Η Ανύτη, συμμεριζόμενη το πένθος της φίλης της, έγραψε ένα ποιημα (ΑΠ VΙI, 190).
Η ποιήτρια εκδηλώνει επίσης ευαισθησία και πρωτοποριακές απόψεις για την κοινωνική ισότητα. Χαρακτηριστικό και με έκδηλη φιλοσοφική διάθεση, παρ’ όλη τη λιτότητά του, είναι το επίγραμμά της για το δούλο Μάνη (ΑΠ VΙI, 538). Και αναμφισβήτητα υποδηλωτικό της χειραφέτησής της στα κοινωνικά θέματα.
Μάνης ούτος ανήρ ήν ζών ποτέ· νύν δέ τεθνηκώς
ίσον Δαρείω τώ μεγάλω δύναται.
(Αυτός ο Μάνης, ένας άνδρας ήταν κάποτε στη ζωή του.
Τώρα πια πεθαμένος την ίδια του μεγάλου Δαρείου τη δύναμη έχει.)
H Ανύτη μπορεί δίκαια να θεωρηθεί σαν μία από τις σημαντικότερες ποιήτριες της Ελληνικής αρχαιότητας. Διακρίνεται για την ευαισθησία της, το άρτιο μέτρο, τη λιτή και μεστή γραφή της, τον υπέροχο λυρισμό της, την λεπτότητα πνεύματος, το περήφανο φρόνημά της. Σύμφωνα με τους μελετητές είναι σημαντική εκπρόσωπος του ποιητικού είδους αυτού της αναγέννησης του 3ου π.Χ. αιώνα, στην οποία μάλιστα πρωταγωνίστησαν αρκετές γυναίκες[13]. Σύμφωνα μάλιστα με τον μελετητή Perrotta: «Η Ανύτη είναι αψεγάδιαστη στη γλώσσα και το μέτρο. Απλότητα, λιτότητα, γνησιότητα είναι τα χαρίσματά της»
«Και σ’ αυτήν την περίοδο βρίσκουμε επίσης γυναίκες χειραφετημένες.Ένας σημαντικός αριθμός ποιητριών, όπως η Ανύτη, η Ερίννα, η Moero, η Nosside, … άφησαν θαυμάσια ποιήματα. Υπήρξαν ακόμα γυναίκες φιλόσοφοι και εξαιρετικές βασίλισσες».
Μέσα από το πέρασμα τόσων αιώνων, η ποίηση της Τεγεάτισας Ανύτης παραμένει διαχρονική, αντανακλώντας μια έντονη πνευματικότητα, μια ξεχωριστή ευαισθησία και μιαν ανόθευτη αγάπη για τη ζωή, τον άνθρωπο και τη φύση. Μια λαμπρή αχτίδα από το άπλετο φως του Τεγεατικού κάμπου, της ιστορίας και του πολιτισμού της αρχαίας Τεγέας. Ακόμα, την ελπίδα, τη γνησιότητα, την ηρεμία και την λιτότητα που καταυγάζει η απαράμιλλη αρκαδική φύση με τα πανέμορφα δάση και τα αγέρωχα βουνά της. Και συνεχίζει να μας καλεί με πρωτόγνωρη τρυφερότητα και χάρη στην επιστροφή σε ξεχασμένες θεμελιακές και αρχέγονες αξίες.

επισης γυναικες που βοηθησαν με την ικανοτητα τους μεγαλους ανδρες οπως η Μανταμ Ντυ Σατελέ βοηθούσε περνόντας αρκετό καιρο καντοντας πειραματα με τον εραστη της Βολταιρο!

και ετσι κλεινοντας χαριτολογωντας απλα να αναφερω δυο λογια που ειχε πει ο Ν.Βέκσιν :Οι γυναίκες είναι πιο έξυπνες από τους άνδρες , δεν έχουν την τάση να παρελαύνουν σε παρατάξεις, δεν εκτελούν ανόητες διαταγές και δεν σκοτώνουν η μια την άλλη.


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2003, 09:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΕ ΧΑΡΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΝΟΗ.
ΧΑΙΡΩΜΑΙ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΛΩΣΟΡΙΣΩ ΤΗΝ NEA ΦΙΛΗ simori ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧH ΚΑΙ ΜΕΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗΣ ΜΑΡΑ ΛΕΕΙ ΠΟΛΛΑ

quote:
"Η ιστορια ολων των εποχων, και ιδιαιτερα της δικης μας εποχης, μας διδασκει οτι οι γυναικες θα ξεχαστουν...αν ξεχασουν να σκεφτονται για αυτες"

ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 04:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
......... και συνεχίζοντας ψάχνοντας μεσα απο στις ιστοσελιδες :

Η Φιλοσοφία και η Λογοτεχνία τών Ελλήνων είναι οι μοναδικές παγκοσμίως που διέθεταν τόσα είδη και τόσες τάσεις (θέατρο, ποίηση, λογοτεχνία, συγγραφείς διηγημάτων (επιστημονικής ή μη) φαντασίας, όπως π.χ. ο Ιαμβούλος, ο επιλεγόμενος "τερατολόγος", κ.ά. Συχνά συναντάμε γυναίκες οι οποίες επιδίδονται σ' αυτές. Παραδείγματα: η Φιλαινίς από την Λευκάδα, η Τελέσιλλα από το Άργος, η Θεανώ από το Μεταπόντιο τής Μεγ. Ελλάδας, άλλη Θεανώ από την Λοκρίδα, η Ιππαρχία από την Μαρώνεια τής Θράκης, η Ήριννα από τη νήσο Τήλο, η Σαπφώ από τη Λέσβο, η Πράξιλλα από την Σικυώνα, η Νικοβούλη απ' την Αλεξάνδρεια, η Γαλήνη από την Σμύρνη τής Μ. Ασίας, η Μοιρώ από την πόλη τού Βυζαντίου, η Μυρώ από την Ρόδο, η Παμφίλη από την Επίδαυρο, η Αριγνώτη από την Σάμο, η Μυία από τη Σπάρτη, η Κόριννα ή Κορίννα [η οποία νικούσε συνεχώς τον συμπατριώτη της Πίνδαρο στους ποιητικούς αγώνες] από την Βοιωτία, η Αγαλλίς από την Κέρκυρα, η Αρήτη από την Κυρήνη τής Αφρικής, η Υπατία [στη λήξη τής Αρχαιότητας και στην είσοδο στην Βυζαντινή Εποχή] από την Αλεξάνδρεια, κ.ά.

ευχαριστώ ! περιμένοντας και αλλες πληροφορίες απο τα μέλη (απο γυναίκες και από άνδρες)


SIMORIL .......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 23:41:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ simori ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ.
ΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΓΩ ΕΨΑΧΝΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΒΡΗΚΑ.
ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΔΕΝ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΑΜΕΝΩΣ.....

ΝΟΜΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΠΩΣ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ...

quote:
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΔΕΙΧΘΕΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ
ΑΝΑ ΤΟΥΣ ΑΙΩΝΕΣ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Η ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΗΣ ,ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΩ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ.....

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ....
Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΗ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΤΙΣ ΑΝΗΚΕΙ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 00:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας προσθέσω κι εγώ λίγα ονόματα απο την εποχή του μεσαίωνα - αναγένηση στην ευρώπη.

Αρχικά, πριν την δημιουργία των πανεπιστημίων, τα μοναστήρια ήταν το μόνος μέρος για να αναζητήσει κανείς την γνώση. Το 1100 περίπου ανοίχτηκε και άλλος ένας δρόμος για τους άντρες, ο οποίος όμως πλήν κάποιων εξαιρέσεων έμεινε κλειστός για τις γυναίκες οι οποίες είτε διέπρεψαν μέσω των μονών είτε μελετώντας εκτός των πανεπιστημίων. Οι εξαιρέσεις που ανεφερα ειναι στα πανεπιστήμια της Μπολόνιας, Παδούας και Νεάπολης όπου πρέπει να υπήρξαν κάποιες γυναίκες φοιτήτριες και καθηγήτριες. Συγκεκριμένα η Dorothea Bucca (κατά τον 15 αιώνα) λέγεται δίδαξε φιλοσοφία στο πανεπιστήμιο της Μπολόνιας. Επίσης αναφέρεται η Baptista Malatesta, ως φιλόσοφος και θεολόγος στο ίδιο ίδρυμα. Δυστυχώς δεν εχουν διασωθεί κείμενα των εν λόγο γυναικών και για αυτό χρησιμοποιώ την λέξη «λέγεται». Παρόλο που κατά κανόνα οι πόρτες των πανεπιστημίων ήταν κλειστές για αυτές προς το τέλος του μεσαίωνα και κατά την αναγένηση στα σπίτις της αριστοκρατίας υπήρχαν βιβλιοθήκες που έπετρεπαν στις γυναίκες αυτών των οικογενειών να μορφωθούν και να αναπτύχθουν πνευματικά και εκτός των μοναστηριών. Ειδικά κατά την αναγένηση μέσω των συζητήσεων στα λεγόμενα σαλόνια πολλές γυναίκες διέπρεψαν στις φιλοσοφικές συζητήσεις της εποχής.

Τα ονόματα είναι σε «σχετικά» χρονολογική σειρά και οι «ποσότητα» των πληροφοριών που δίνω για κάθε όνομα δεν είναι με κανέναν τρόπο ενδεικτικά της προσφοράς τους.

1) Roswitha. Ήταν ηγουμένη σε μονή του Gandersheim τον 10ο αιώνα και συνέγραψε έργα με θέμα την λογική και την ρητορική το οποία δυστυχώς χάθηκαν.

2) Hildegard of Bingen (1098-1179). Ένα από τα ποιό λαμπρά ονόματα της εποχής της. Μοναχή, ηγουμενη, μυστικίστρια, θεραπευτής, συνθέτης... Η Χίλντεγκαρντ ήταν πολύπλευρη προσωπικότητα και χαρακτηρίζεται για τα οραματικά της συγράματα. Η βασική της συνεισφορά στην μεσαιωνική φιλοσοφία και θεοσοφία είναι τα έργα της όπου αναπτύσει τις απόψεις τις για τον κόσμο και την θέση του ανθρώπου σε αυτών, την χριστιανική ιθική, καθώς και την ιστορία. Εκτός αυτών είχε ασχοληθεί και με βοτανική, ζωολογία, βιολογία, ιατρική, και σύνθεση θρησκευτικής μουσικής.

3) Herrad of Honehburg (12ο αιώνα). Μοναχή σε μονή στην Αλσατία. Έγραψε ένα είδος ιστορικής εγκυκλοπαίδειας με χριστιανικές επιρροές όπου όπως η Χίλντεγκαρντ αναλύει τις απόψεις της εποχής για τον άνθρωπο σε σχέση με τον κόσμο.

4) Hadewijc of Antwerpen (13ο αιώνα). Μυστικίστρια με ενδιαφέρουσες απόψεις κυρίως όσον αφορά την θεολογία και την ηθική που είναι εμφανώς επηρρεασμένες από τον Αυγουστίνο.

5) Saint Birgitta (περίπου 1303-1337). Ασχολήθηκε κυρίως με την θεολογία και τόνισε μεταξύ άλλων τον σημαντικό ρόλο της Μαρίας (μητέρας του Ιησού) η οποία συμβολίζει την σοφία και την εκκλησία για την Μπιργκίτα.

6) Julian of Norwich (14ο αιώνα). Επίσης με προσφορά κυρίως στη θεολογία.

7) Katarina of Siena. Θεωρείται συχνά ως ο σημαντικότερος μυστικιστής του 14ου αιώνα με μεγάλη πολιτική και εκκλησιαστική επιρροή.

8)Cristine de Pizan (ή de pisan, έζησε περίπου το 1364-1431). Θεωρείται η πρώτη γυναίκαι ανθρωπιστής στην Γαλλία. Άρχισε το συγγραφικό της έργο στα 25 και το έργο της αφορά πληθώρα θεμάτων. Θεωρούνται ιδιαίτερα σημαντικά για συνεισφορά τους στην φιλοσοφία της εποχής της αυτά που αναφέρονται στην πολιτική ιδεολογιά, την ηθική και τον ανθρωπισμό.

Άλλες γυναίκες που διέπρεψαν:

Sabuco de Nantes Barrera. Έζησε στην Ισπανία τον 16ο αιώνα.
Marie de Gournay (1565-1645)
Anna Maria van Schurman (1607-1678)
Birgitte Thott (1610-1662)
Queen Kristina of Sweden (1626-1689)
Anne Conway (1631-1678)
Margaret Cavendish (1623-1673)
Damaris Cudworth Masham (1659-1708)
Mary Astell (1666-1731)
Catharine Trotter Cockburn (1679-1749)
Emilie du Chatelet (1706-1749)
Catharine Macauley Graham (1731-1791)
Mary Wollstonecraft (1759-1797)



"For the strength of the wolf is the pack and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Tragikos_Klooun
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2003, 10:50:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tragikos_Klooun  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Tragikos_Klooun  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό το θέμα αλλά μήπως θα έπρεπε να θέσουμε και το θέμα η φιλοσοφία των γυναικών;(σαν φύλο εννοώ)εκεί να δεις πόσοι θα γράψουν...

Καλώς ήλθατε πάλι να γελάστε ξανά, από μπροστά σας περνάω με αστεία ματιά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2003, 21:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τραγικέ Κλόουν, μια και σε πέτυχα συμπτωματικά σ αυτό το topic σου αφιερώνω αυτό το gif - άκι σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 15:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΣΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΘΕΜΑ "ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ".

ΜΕ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΣΥΜΦΩΝΗ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΔΑΣ ΦΕΜΙΝΙΣΤΡΙΑΣ:"Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΕΠΟΧΗΣ, ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΝ...ΑΝ ΞΕΧΑΣΟΥΝ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ" ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΦΙΛΗ ΜΑΡΑ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ.
ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ "ΦΩΝΑΞΟΥΜΕ" ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΜΕ...
ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ ΤΑ ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΚΤΑ...
Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΦΩΝΑΞΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ.
ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ : ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ Η ΟΛΥΜΠΙΑ ΝΤΕ ΓΚΟΥΣ ΚΑΙ Η ΡΟΖΑ ΛΑΚΟΜΠ ΔΟΛΟΦΟΝΗΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΓΚΙΛΟΤΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΖΗΤΗΣΑΝ ΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥΣ Η ΣΥΝΤΑΧΤΙΚΗ ΕΘΝΟΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΕΘΕΣΕ ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΟΥ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥΣ ΣΥΛΟΓΟΥΣ.
ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΦΕΜΙΝΙΣΜΟΥ, Η ΣΙΜΟΝ ΝΤΕ ΜΠΩΒΟΥΑΡ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΠΛΗΣΙΑΣΕ - ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΕΤΥΧΕ - ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΦΕΜΙΝΙΣΜΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΤΟΥ ΒΑΣΗ. ΣΥΝΔΕΕΙ ΤΟΝ ΦΕΜΙΝΙΣΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΥΨΗΛΟΤΕΡΕΣ ΙΔΕΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΜΑΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΨΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ, ΜΑΖΙ ΚΑΙ Ο ΥΠΑΡΞΙΣΜΟΣ ( ΣΑΡΤΡ), ΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΥΑΔΙΣΜΟ ΤΟΥ ΦΥΛΟΥ.
"Η ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ, ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΨΗ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΣΥΓΧΕΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ...Ο ΑΝΤΡΑΣ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΤΟΝ "ΑΛΛΟΝ", ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΔΥΑΔΙΣΜΟΥ, ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ. ΟΜΩΣ, ΟΝΤΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΤΟΠΟΘΕΤΕΙΤΑΙ ΣΑΝ "ΑΥΤΟΣ" Ο ΙΔΙΟΣ, Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΤΑΤΑΣΣΕΤΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ "ΕΤΕΡΟΥ". Ο "ΕΤΕΡΟΣ" ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ". ΣΙΜΟΝ ΝΤΕ ΜΠΩΒΟΥΑΡ.
ΛΕΜΕ ΟΤΙ Ο "ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ".
ΛΕΜΕ ΠΩΣ "ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ".
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ , ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΣΧΑΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΦΥΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ.
ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ Η ΑΚΙΝΗΣΙΑ. ΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΘΗΤΙΚΟ.
ΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΘΗΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΝ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ...ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΘΕΟ ΚΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ.
ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΙΝΕΙΤΑΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ. ΑΓΑΠΩ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΙΝΟΥΜΑΙ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ. ΑΓΑΠΙΕΜΑΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΕΙΜΑΙ Η ΑΓΑΠΗ.
ΟΛΟΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ, ΑΝΔΡΕΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ, ΑΛΛΑ ΩΣ ΤΩΡΑ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΓΕΝΝΟΥΣΕ ΑΝΔΡΕΣ ΜΕ ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΟ ΤΟ ΘΗΛΥΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΚΑΤΑΠΙΕΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΝΤΑΣ ΠΟΛΥ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΘΗΤΙΚΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ. ΛΙΓΟΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΙΣΟΡΟΠΟΙΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ, ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΔΡΕΣ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.
ΕΜΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥΣ, ΓΝΗΣΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΑΣ (ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΘΗΛΥΚΟ ΣΕ ΑΡΜΟΝΙΑ), ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕ ΑΙΩΝΕΣ ΠΡΙΝ, ΜΟΛΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΓΕΝΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΕΝΕΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ.
ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ ΜΑΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΣΜΟΥΣ ΑΙΩΝΩΝ.
ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟ ΤΟ ΑΝΔΡΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΞΙΩΝ (ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΝΙΩΘΟΥΝ ΙΣΩΣ ΑΚΟΜΗ), ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΘΟΥΜΕ...
ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΜΑΣ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΘΑ ΣΗΜΑΝΕΙ, ΙΣΩΣ, ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΟΙΟΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΑΥΤΗ, ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ, ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ, ΤΟΥΣ ΓΙΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΕΡΑΣΤΕΣ, ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΥΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

"ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΓΓΕΛΟΙ ΜΕ ΕΝΑ ΦΤΕΡΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑΖΟΜΑΣΤΕ".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2003, 17:23:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ.
ΕΝΝΟΙΑ ΟΧΙ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ ΜΕ ΘΗΛΥΚΟΥ...
ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΘΗΛΥΚΟΥ ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ..

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Η ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ Aμυμώνη

quote:
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΑΥΤΗ, ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ, ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ, ΤΟΥΣ ΓΙΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΕΡΑΣΤΕΣ, ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΥΣ.

quote:
"ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΓΓΕΛΟΙ ΜΕ ΕΝΑ ΦΤΕΡΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑΖΟΜΑΣΤΕ".

ΣΥΜΦΩΝΩ.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 16:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΑΒΑΤΑΡ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΛΟΓΙΑ.

ΘΕΛΩ ΑΠΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΞΙΩΣΗ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΤΟ 1920 ΚΑΙ ΜΕΤΑ.

1)ΑΥΡΑ ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΥ: "ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟΝ ΤΗΣ ΓΕΝΕΥΗΣ" 1920,
"Ο ΑΓΩΝ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ" 1923, "ΤΟ ΦΕΜΙΝΙΣΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ-ΓΥΡΩ ΑΠΟ
ΤΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΥ ΠΑΡΙΣΙΟΥ" 1926, "Ο ΦΕΜΙΝΙΣΜΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ" 1927
2)ΑΘΗΝΑ ΓΑΊΤΑΝΟΥ-ΓΙΑΝΝΙΟΥ: "ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ" 1925
3)ΜΑΡΙΑ ΔΕΣΥΡΠΗ: "Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΝΟΙΑ" 1922
4)ΚΑΛΛΙΡΡΟΗ ΕΛΕΟΝΟΠΟΥΛΟΥ: "ΦΕΜΙΝΙΣΜΟΣ & ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ" 1931
5)ΚΑΙΤΗ ΖΕΥΓΟΥ: "ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΖΕΒΓΟ ΣΤΟ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ" 1980
6)ΡΟΖΑ ΙΜΒΡΙΩΤΗ: "Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ",
"Η ΑΘΗΝΑΙΑ ΣΤΟΝ Ε΄& Δ΄ΑΙΩΝΑ π.Χ.
7)ΑΝΝΑ ΚΑΤΣΙΓΡΑ: "ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΠΙΤΙΚΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ" 1929
8)ΛΙΖΑ ΚΟΤΤΟΥ: "Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΔΩΝ ΑΠΟ ΤΟ 1830 ΩΣ ΤΟ 1930"
9)ΣΟΥΛΤΑΝΑ ΜΙΧΑΛΙΑΔΟΥ: "Η Κ.ΠΑΡΡΕΝ" 1940
10)ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ: "Ο ΑΓΩΝ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ" 1951
11)ΑΝΝΑ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ: "ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΠΕΡΙ
ΦΥΣΙΚΩΝ ΤΕΚΝΩΝ" 1922
12)ΚΑΛΛΙΡΡΟΗ ΠΑΡΡΕΝ: "ΦΕΜΙΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΦΕΜΙΝΙΣΤΡΙΕΣ"
13)ΜΑΡΙΑ ΣΒΩΛΟΥ: "Η ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΦΕΜΙΝΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ"
14)ΘΑΛΕΙΑ ΡΩΤΑ: "Η ΓΥΝΗ ΩΣ ΠΑΡΑΓΩΝ ΕΘΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ" 1940
15)ΠΟΛΥΞΕΝΗ: "Η ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΓΥΝΑΙΚΑ" 1934
16)ΑΥΡΑ ΠΑΡΤΣΑΊΔΟΥ: "ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΗΣ ΟΚΝΕ" 1976
17)ΙΣΜΗΝΗ ΑΝΔΡΟΥΛΙΔΑΚΗ-ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΥ: "ΟΙ ΙΣΟΤΙΜΟΙ ΣΥΖΗΓΟΙ" 1977
18)ΛΕΝΑ ΔΟΥΚΙΔΟΥ: "ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ-ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ-ΙΣΟΙ;" 1975
19)ΜΑΡΙΑ ΚΑΡΡΑ: "ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ" 1977
20)ΙΩΑΝΝΑ ΛΑΜΠΙΡΗ: "ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΕ ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΩΜΟΠΟΛΗ" 1965
21)ΝΙΤΣΑ ΛΟΥΛΕ: "Η ΕΛΛΗΝΙΔΑ & Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ" 1967
22)ΜΑΡΙΑ ΜΩΡΑΊΤΗ: "ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΚΑΙ Η ΝΟΜΙΚΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΧΩΡΕΣ" 1978
23)ΚΟΥΛΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ: "ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΙ ΝΙΚΕΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΔΑΣ" 1975
24)ΑΓΝΗ ΡΟΥΣΟΠΟΥΛΟΥ: "ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΝΟΜΟΛΟΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ
ΓΑΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ" 1978
25)ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΤΕΠΕΡΟΓΛΟΥ: "Η ΠΡΟΙΚΑ, ΕΝΑ ΚΟΙΝΟΝΙΚΟΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ
ΠΡΟΒΛΗΜΑ" 1969
26)ΧΡΥΣΑ ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΕΙΟΥ: "ΤΟ ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ
ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟ ΖΗΤΗΜΑ"1946
27)ΜΑΓΔΑ ΝΙΚΟΛΑΊΔΟΥ: "Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ" 1978

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Steppenwolf
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 23:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Steppenwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν.. τί να πω;

Καταρχάς συμφωνώ με την Αμυμώνη σε πολλά σημεία.
Οι γνώσεις μου για γυναίκες φιλοσόφους είναι περιορισμένες.
Ωστόσο θεωρώ ότι οι γυναίκες είναι εξίσου ικανές να αγαπούν τη σοφία (να είναι φιλόσοφοι) όσο και οι άντρες. Το αν έχουν διασωθεί έργα τους και το πόσο γνωστές είναι, νομίζω ότι έχει αναλυθεί ήδη και έχει μάλλον κοινωνιολογικά αίτια παρά αίτια διανοητικής ικανότητας.

Επίσης θέλω να τονίσω ότι όπως υπάρχει το στερεότυπο της γυναίκας-κατίνας έτσι υπάρχει και το στερεότυπο του άντρα-ανώριμου. Και οι δύο θεωρώ ότι μάλλον πάσχουν στην πορεία προς την φιλοσοφία. Επίσης το γεγονός ότι οι άντρες μπορούν και μιλάνε για ποδόσφαιρο δεν νομίζω ότι αποδεικνύει κάτι σχετικά με την ικανότητα να στοχάζονται. Και οι γυναίκες έχουν ενδιαφέροντα και μπορούν να παθιάζονται για αυτά εξίσου. Και ποιός σας είπε ότι οι γυναίκες δεν ασχολούνται με την πολιτική;

Ίσως άντρες και γυναίκες, γυναίκες και άντρες να διαφέρουν στον τρόπο προσέγγισης της φιλοσοφίας όμως αυτό δεν σημαίνει ότι μόνο οι μεν ή οι δε είναι ικανοί να είναι φιλόσοφοι.

Δε μου αρέσει να βλέπω ανθρώπους που πιστεύουν ότι είναι σκέπτοντα όντα και έχουν "ξυπνήσει", όταν την ίδια στιγμή θεωρούν ότι η φιλοσοφία είναι αποκλειστικό προνόμιό τους.. και αυτό νομίζω ότι αποδεικνύει ποιός έχει στενό τρόπο σκέψης και ποιός είναι ανοιχτός.

Τέλος θα ήθελα να επαναλάβω ότι τελικά το ποιός είναι ικανός να γίνει φιλόσοφος δεν είναι θέμα φύλου, αλλά θέμα ανθρώπου.
Ας αφήσω πως το να γυρίσει κάποιος και να πει ότι είναι φιλόσοφος είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα...

Υ.Γ. Δε μου αρέσουν οι απόψεις που τοποθετούν τον άντρα πάνω από τη γυναίκα σαν ανώτερό της. Εξίσου όμως αντιπαθώ και τις απόψεις που τοποθετούν την γυναίκα πάνω από τον άντρα. Τί θα πει δηλαδή η γυναίκα φέρει τη ζωή και γι αυτό είναι ανώτερη; Ας μην ξεχνάμε ότι αν και ναι, η γυναίκα επωμίζεται το βάρος και τη χαρά αυτή και σε αυτήν γίνεται αυτό το "θαύμα της ζωής", χωρίς τον άντρα πάλι δεν θα υπήρχε ζωή. Σεβασμός λοιπόν και αγάπη από και προς και στα δύο φύλα. Και για να υπάρξει αυτό απαιτείται πρωτίστως αποδοχή της διαφορετικότητας και κατανόηση ότι διαφορετικότητα δεν σημαίνει κατωτερότητα-ανωτερότητα. Και κλείνοντας συμφωνώ ότι και στον άντρα υπάρχει η θηλυκή πλευρά όπως και στη γυναίκα στην αρσενική, και ολοκληρωμένος άνθρωπος είναι αυτός που έχει έρθει σε επαφή και με τις δύο του πλευρές. (συγγνώμη αν ξέφυγα...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aμυμώνη
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2003, 16:29:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aμυμώνη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΦΙΛΕΣ

ΦΙΛΕ steppnwolf ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΑΡΣΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΘΥΛΗΚΗ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ "ΠΑΤΟΥΝ" ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΕΧΟΥΝ ΛΙΓΟ(ΟΧΙ ΠΟΛΥ) ΔΙΚΙΟ, ΤΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΣΤΟ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙΣ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕ "ΦΥΣΗ", ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΠΑΡΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ. ΑΠΛΑ ΙΣΩΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΧΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ Ή ΑΠΟ ΑΔΥΝΑΜΙΑ (ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΑ, ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΚΟ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΓΕΝΝΑ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ) Ή ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ( ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΙΚΟ, ΤΙ ΘΑ ΠΟΥΝ ΟΙ ΦΙΛΟΙ, ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ Η ΜΑΜΑ, ΚΑΙ ΑΛΛΑ...)
ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΜΩΣ ΑΝΤΕΧΕΙ ΚΑΙ ΝΙΩΘΕΙ, ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΦΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ...ΜΗΝ ΔΙΝΕΙΣ ΤΟΣΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΤΟ ΤΙ ΛΕΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ Ή ΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ, ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 18:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ευχαριστώ και την Αμαλία και τον έτερο φίλο που μου υπέδειξαν αυτό το τόπικ!
Ευχαριστώ κυρίως γιατί μου δόθηκε η δυνατότητα να διαβάσω και απόψεις αντρών που διαφωνούν πλήρως με το φίλο που ισχυρίστηκε ότι οι γυναίκες αδυνατούν να φιλοσοφήσουν.
Παραθέτω και το αρχικό μου μήνυμα ώστε να απαντηθεί και η θεωρία των Στωϊκών αν υπάρχει βέβαια.

quote:
Οι γυναίκες δεν μπορούν να φιλοσοφήσουν!

Το θέμα μάλλον είναι παράξενο...

Ο λόγος που το θέτω είναι γιατί σε κάποια άλλη συζήτηση ειπώθηκε το παραπάνω.

Ο φίλος που το ισχυρίστηκε λέει πως σύμφωνα με τους Στωϊκούς οι γυναίκες λόγω ιδιοσυγγρασίας και ορισμένων συνηθειών που έχουν δεν μπορούν να φιλοσοφήσουν!!!

Θα ήθελα τη γνώμη των υπολοίπων καθώς επίσης και τη θεωρία που υποστηρίζεται, αν κάποιος τη γνωρίζει.

Τι είναι αυτό που κάνει τις γυναίκες μη εγκεφαλικές και τις καθιστά ανίκανες να φιλοσοφήσουν?
Είναι ίσως κοινωνικοί παράγοντες,
όπως πιστεύω εγώ,
ή πραγματικά ως γυναίκα ματαιοπονώ θεωρώντας ότι στη ζωή μου αναπτύσσω μια προσωπική φιλοσοφία?
Καθώς επίσης και τι είναι αυτό που καθιστά κάποιον ικανό να φιλοσοφεί?

Περιμένω τις απόψεις σας,

Φιλικά Ξωτικούλα


Εφόσον λοιπόν μετά από δύο σχεδόν χρόνια επανήλθε το θέμα μέσα από άλλη συζήτηση,
ίσως είναι απαραίτητη η συνεχής υπενθύμηση της ισάξιας πνευματικής ικανότητας ανδρών και γυναικών.
Με λύπη διαπίστωσα ότι πάρα πολλοί άντρες συνεχίζουν τη διαιώνιση του μύθου των ανόητων και κακιασμένων γυναικών.
Ας ελπίσουμε ότι ρίχνοντας μια ματιά στα όσα πριν τόσο καιρό γράφτηκαν,
θα αναθεωρήσουν ή τουλάχιστον θα επανεξετάσουν την ιδέα του θεϊκού αρσενικού και του σατανικού θυληκού.
Φιλικά Ξωτικούλα


.

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 00:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


.


ευγε Αμαλια για το θεμα!

διαβασα (στα γρηγορα) πολυ ενδιαφεροντα πραγματα!!

ενα ονομα θα αναφερω (που ποναει ειναι η αληθεια καποιους), αλλα πρεπει να την θυμομαστε: Υπατια!


θα επανελθω...

.


ΥΓ. AVATARGR φιλε μου πολυ ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου!!!

.


.


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν www.johnniebegood.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 01:40:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο φίλος που είπε την τρομερή φράση ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να σκεφτούν,
επιμένει ότι όλοι οι γράφοντες εδώ μέσα συμφωνούν με τη γνώμη του.
Του ζήτησα να εκφράσει την άποψη του και στο παρόν τόπικ,
αλλά για ευνόητους λόγους μάλλον το αποφεύγει.
Πάντως χαίρομαι ιδιαίτερα που τουλάχιστον εδώ,
έχω την αίσθηση ότι η συζήτηση διεξάγεται μεταξύ νοημόνων και ουχί μωρών.
Καλό βράδυ σε όλους


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 10:28:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι κι αν ψάξεις, θηλυκό. Ακόμη κι η φιλοσοφία είναι γένους θηλυκού...

Πίστη, ελπίδα και ψυχή /
φύση, συνείδηση και γη /
ζωή και ελευθερία μου /
αγάπη και θυσία μου.

Καρδιά, φιλία και χαρά /
νύχτα, ημέρα κι αγκαλιά /
Μικρή φιλοσοφία μου /
μεγάλη ανοησία μου.

Νότα π' αλλάζει τον σκοπό/
πενιά που πέφτει σε βυθό/
φωνή του μικροφώνου μου/
κραυγή του μέσα φόνου μου.

Ήττα και δύναμη μαζί/
νίκη, υπόσχεση τρελή/
Μικρή φιλοσοφία μου/
μεγάλη ανοησία μου...

Ό,τι κι αν ψάξεις, θηλυκό...

Deva Parinito


Edited by - Deva_Parinito on 22/05/2005 13:01:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 13:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δεν ξέρω για τη Φιλοσοφία πάντως η Σοφία καθαυτή είναι γένους θηλυκού και είναι η θεά Αθηνά!

Επιστημονικά μιλώντας,η Γυναίκα έχει αυξημένη "συνθετική"-ενορατική ικανότητα και μειωμένη αναλυτική ικανότητα.Άρα ο τρόπος σκέψης της,η "φιλοσοφία" της είναι πιο ενστικτώδης,πιο άμεση(έντονο πάντως και το στοιχείο της πλάνης).

Υπάρχει όμως και ο αντίλογος που θα προβοκάρει λιγάκι τη συζήτηση.

ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ=ΦΙΛΑΛΗΘΕΙΑ

Αυτό είναι μία Ταυτότητα που κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί.

Ερώτημα,η Φιλαλήθεια είναι όντως χαρακτηριστικό της Γυναίκας?

Προσοχή,για αποφυγή παρεξηγήσεων,ομιλούμε γενικώς και όχι ειδικώς.Μπορούμε κάλλιστα να βρούμε αρκετές γυναίκες "ντόμπρες",ξηγημένες και σταράτες.

Σε γενικό όμως επίπεδο η Φιλαλήθεια είναι έμφυτο χαρακτηριστικό του γυναικείου φύλου?

Δεν είμαι από αυτούς που λένε ότι "όλες είναι ψεύτρες και υποκρίτριες" όμως γνωρίζω πολύ καλά ότι η Γυναίκα έχει έμφυτο μέσα της το πάθος της Προσποίησης,γνωρίζω πολύ καλά ότι η Γυναίκα μπορεί ανά πάσα στιγμή να φορέσει πολλών ειδών Μάσκες!!!Και αρκετοί άντρες μπορούν να το κάνουν όμως ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΑ όσο οι γυναίκες.

Βέβαια εκεί έγκειται ένα μεγάλο μέρος της Μαγείας του γυναικείου φύλου,σε αυτή την αξιοθαύμαστη "ρευστότητα" και ευλυγισία των τρόπων της!!


Ωστόσο το ερώτημα παραμένει,η Γυναίκα όντως αγαπάει την Αλήθεια ή μήπως προτιμά τα Ονειρικά σενάρια,τις Εξιδανικευμένες σκέψεις που γεννάει η Φαντασία?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy