ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Γυναίκες και φιλοσοφία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 15:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν οι γυναίκες γνώριζαν την δύναμη που κρύβει μέσα τους η θηλυκότητα ,
θα μας είχαν πάρει φαλάγγι εμάς τους άντρες.

Καλό είναι όσοι την γνωρίζουμε , να μην τους την αποκαλύψουμε ακόμη.

Ας γευθούμε ακόμη λιγάκι , την ανδροκρατία στον τόπο μας.


Άλλωστε είναι γνωστό το ρητό :


Πίσω από κάθε πετυχημένο άντρα κρύβεται μια γυναίκα.

Λέτε να μην είναι αλήθεια ;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 15:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ερώτημα,η Φιλαλήθεια είναι όντως χαρακτηριστικό της Γυναίκας?

Προσοχή,για αποφυγή παρεξηγήσεων,ομιλούμε γενικώς και όχι ειδικώς.Μπορούμε κάλλιστα να βρούμε αρκετές γυναίκες "ντόμπρες",ξηγημένες και σταράτες.

Σε γενικό όμως επίπεδο η Φιλαλήθεια είναι έμφυτο χαρακτηριστικό του γυναικείου φύλου?

Δεν είμαι από αυτούς που λένε ότι "όλες είναι ψεύτρες και υποκρίτριες" όμως γνωρίζω πολύ καλά ότι η Γυναίκα έχει έμφυτο μέσα της το πάθος της Προσποίησης,γνωρίζω πολύ καλά ότι η Γυναίκα μπορεί ανά πάσα στιγμή να φορέσει πολλών ειδών Μάσκες!!!Και αρκετοί άντρες μπορούν να το κάνουν όμως ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΠΕΤΥΧΗΜΕΝΑ όσο οι γυναίκες.



Φίλε kost αυτή την τακτική μπορεί να την ονομάσει κανείς την τακτική του αυλικού.
Οι γυναίκες είναι αιώνες τώρα υπό και βρήκαν τον τρόπο να επηρεάζουν τρόπον τινά τη ζωή τους την ίδια.
Όταν ήξεραν ότι η ευθύτητα δεν θα τις έκανε ποτέ να εισακουστούν,
εύρησκαν άλλους τρόπους για να περάσουν τη γραμμή τους (ψέμμτα, λαγνεία, υποκρισία).
Ξέρω πολλούς άντρες που σε παρόμοιες καταστάσεις πιέσεως λειτούργησαν με αυτού του είδους τη διπλωματία.
Είναι ένα χαρακτηριστικό επίκτητο και όχι δεδομένο.
Απλά αυτό δεν μπορεί να ισοπδώνει την ικανότητα της γυναίκας να φιλοσοφεί.
Όπως υπάρχουν και γυναίκες που ασχολήθηκαν με το θέμα αυτό και το ανέλυσαν.
"Γιατί θέλω να αρέσω" (δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα της συγγραφέα αλλά θα το ψάξω) όπου αναλύεται αυτό το χαρακτηριστικό των γυναικών και τι τις ωθεί σε αυτή την συμπεριφορά.
Ένα από όσα αναφέρει είναι ο διαχωρισμός των γυναικών στην κοινωνία στις εξής δύο κατηγορίες: η γυναίκα μούσα και η γυναίκα μέγαιρα.
Οι γυναίκες είναι υποχρεωμένες από τις κοινωνικές σταθερές να αποτελούν το αντικείμενο του πόθου και ποτέ το υποκείμενο,
όσες δε, κάνουν το λάθος αυτό φανερά γίνονται αυτόματα μέγαιρες.
Έτσι ο φαύλος κύκλος διαιωνίζεται στη γνωστή συμπεριφορά των γυναικών.
Η ψευτιά και η υποκρισία είναι χαρακτηριστικό των ανθρώπων και όχι κάποιου φύλου.
Δεν υπερασπίζομαι όλες τις γυναίκες που ψεύδονται ή αναλώνονται σε όλη τους τη ζωή στο πως θα κερδίσουν αδιαφορώντας για τα μέσα που χρησιμοποιούν, αλλά δεν νομίζω ότι και οι άντρες θα υπερασπιζόταν επίσης τους πολυάριθμους άντρες που λειτουργούν με τον αυτό τρόπο.
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 16:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΥΠΑΤΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΔΡΑΣΗ.

ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ...

quote:
ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΕΚΠΛΗΚΤΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.(KAI OXI MONO AYTES)

ΑΝΑΦΕΡΩ ΛΟΙΠΟΝ ΟΝΟΜΑΤΑ.

1-ΑΙΘΡΑ (10-9 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΗΤΟΜΥΚΗΝΑΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΡΙΘΜΗΣΗΣ)

2- ΠΟΛΥΓΝΩΤΗ (7-8ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΘΑΛΟΥ.
ΕΙΣΗΓΑΓΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΑΚΡΟΦΩΝΙΑΣΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ.
ΔΙΕΤΥΠΩΣΕ ΠΡΩΤΗ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ (ΕΝ ΚΥΚΛΩ Η ΕΝ ΤΩ ΗΜΙΚΥΚΛΙΩ ΓΩΝΙΑ ΟΡΘΗ ΕΣΤΙ)

3-ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΑ Η ΘΕΟΚΛΕΙΑ (6 ΑΙΩΝ Π.Χ.) Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΠΗΡΕ ΤΙΣ ΗΘΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΡΧΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΥΗΣΕ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΗΣ ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ.
ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΞΕΝΟ Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΘΑΥΜΑΖΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.

4-ΘΕΑΝΩ (6 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΠYΘΑΓΟΡΟΥ.
Η ΘΕΑΝΩ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ Η ΨΥΧΗ ΤΗΝ ΘΕΩΡΕΙΑΣ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ.
ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΘΕΩΡΕΙΑ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗΣ ΤΟΜΗΣ.
ΔΙΕΔΩΣΕ ΤΟ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΙΓΥΠΤΟ.

5-ΔΑΜΩ (6 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΟΥ.
ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΓΕΜΙΝΟ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΤΕΤΡΑΕΔΡΟΥ ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΚΥΒΟΥ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ.

6-ΑΡΙΓΝΩΤΗ (6 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΕΓΓΡΑΨΕ ΠΟΛΛΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ ΕΡΓΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ "ΠΕΡΙ ΑΡΙΘΜΩΝ".

7-ΜΥΙΑ (6 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΟΥ.
ΓΝΩΣΤΡΙΑ ΤΗΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ.
ΤΗΣ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ Η ΕΠΙΝΟΗΣΗ Η ΤΡΙΤΗΣ (ΕΣΤΗΚΥΙΑΣ) ΜΕΣΟΤΗΤΟΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΣ ΑΝΑΛΟΓΙΑΣ.

8-ΔΕΙΝΩ (6 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΜΑΘΥΤΡΙΑ ΚΑΙ ΠΕΘΕΡΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΟΥ.
ΓΝΩΣΤΡΕΙΑ ΤΗΑ ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΙΠΕΙΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ.

9-ΕΛΟΡΗΣ Η ΣΑΜΙΑ (6 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΟΥ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΡΙΑ ΤΗΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ.

10-ΦΥΤΝΗΣ (6 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΟΥ ΚΑΙ ΕΜΠΝΕΥΣΤΡΙΑ ΤΗΣ ΙΣOΤΗΤΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΔΕΕΙ ΤΙΣ ΠΥΘΑΓΟΡΙΕΣ ΤΡΙΑΔΕΣ.

11-ΜΕΛΙΣΣΑ (6 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΟΥ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΟΛΥΓΟΝΩΝ.
Η ΑΓΝΩΣΤΗ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ "ΚΥΚΛΟΣ ΦΥΣΗΝ ΤΩΝ ΕΓΓΡΑΦΟΜΕΝΩΝ ΠΟΛΥΓΟΝΩΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΕΣΤΙ".

12-ΤΥΜΙΧΑ (6 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΣΣΑ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΟΥ.
ΕΓΓΡΑΨΕ ΤΟ (ΦΙΛΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ).

13-ΠΤΟΛΕΜΑΙΣ (6 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΝΕΟΠΥΘΑΓΟΡΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΣ.
ΑΠΕΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΙ "ΕΑΝ ΔΥΟ ΑΡΙΘΜΟΙ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΘΕΝΤΕΣ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΠΟΙΩΣΙ ΤΙΝΑΣ , ΟΙ ΓΕΝΟΜΕΝΟΙ ΕΞ ΑΥΤΩΝ ΙΣΟΙ ΑΛΛΗΛΟΙΣ ΕΣΟΝΤΑΙ" ΔΗΛΑΔΗ αβ=βα.

14-ΔΙΟΤΙΜΑ (6 - 5 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΙΕΡΕΙΑ ΣΤΗΝ ΜΑΝΤΙΝΕΙΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΡΙΑ ΤΗΝ ΠΥΘΑΓΟΡΙΟΥ ΑΡΙΘΜΟΣΟΦΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΩΝ ΘΕΩΡΗΜΑΤΩΝ...



quote:
15-ΒΙΤΑΛΗ (6 - 5 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΓΝΩΣΤΡΙΑ ΤΩΝ ΠΥΘΑΓOΡΙΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ.
ΕΓΓΟΝΗ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ.

16-ΠΕΡΙΚΤΙΟΝΗ (5 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΠΥΘΑΓΟΡΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ.
Ο ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΠΛΑΤΩΝ ΟΦΕΙΛEI ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΚΤΙΟΝΙ.
ΚΑΤΕΙΧΕ ΤΑ ΤΗΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΗΣ.

17-ΛΑΣΘΕΝΕΙΑ (4 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΚΑΔΙΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΟΣ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ ΤΟΝ ΠΕΡΙΠΑΤΗΚΟ ΣΤΗΝ ΛΑΣΘΕΝΕΙΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΙ Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΦΑΙΡΑΣ.
"ΣΦΑΙΡΑ ΕΣΤΙΝ ΣΧΗΜΑ ΣΤΕΡΕΟΝ ΥΠΟ ΜΙΑΣ ΕΠΙΦΑΝΙΑΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΝ, ΠΡΟΣ ΗΝ ,ΑΦ'ΕΝΟΣ ΣΗΜΕΙΟΥ ΤΩΝ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΣΧΗΜΑΤΟΝ ΚΕΙΜΕΝΩΝ ,ΠΑΣΑΙ ΠΡΟΣΠΙΠΤΟΥΣΑΙ ΑΥΘΕΙΕΣ ΙΣΑΙ ΑΛΛΗΛΑΣ ΕΙΣΙΝ".

18-ΑΞΙΟΘΕΑ (4 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΟΣ.
ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ.
ΔΙΔΑΞΕ ΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ ΑΥΤΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΙΝΘΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

19-ΝΙΚΑΡΕΤΗ Η ΚΟΡΙΝΘΙΑ -ΤΗΣ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑΣ ΘΕΡΑΠΑΙΝΙΣ- ΚΑΤΑ ΤΟΝ Ν. ΧΑΤΖΙΔΑΚΙ.
ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ Η ΕΠΑΝΑΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΚΑΙ Η ΑΠΟΔΙΞΕΙ ΤΟΥ ΘΕΩΡΗΜΑΤΟΣ
"ΠΑΝΤΟΣ ΤΡΙΓΩΝΟΥ ΜΙΑΣ ΤΩΝ ΠΛΕΥΡΩΝ ΠΡΟΣΕΚΒΛΕΙΘΕΙΣΗΣ Η ΕΝΤΟΣ ΓΩΝΙΑ
ΕΚΑΤΕΡΑΣ ΤΩΝ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΓΩΝΙΩΝ ΜΕΙΖΩΝ ΕΣΤΙ".

20-ΑΡΕΤΗ Η ΚΥΡΗΝΕΙΑ (4 - 3 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΛΑΤΩΝΟΣ.
ΔΙΔΑΞΕ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΗΘΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.
ΕΓΓΡΑΨΕ 40 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΙΚΙΛΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ.

21-ΠΥΘΑ'Ι'Σ (2 ΑΙΩΝ Π.Χ.) ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥ ΖΗΝΟΔΩΡΟΥ.
ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ ΜΕ ΕΜΒΑΔΑ ΕΠΙΠΕΔΩΝ ΧΩΡΙΩΝ.
Ο ΘΕΩN Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΥΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.. "ΠΟΙΗΣΟΜΕΘΑ ΔΗ ΤΗΝ ΤΟΥΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΙΝ ΕΝ ΕΠΙΤΟΜΗ ΕΚ ΤΩΝ ΖΗΝΟΔΩΡΟΥ ΚΑΙ ΠΥΘΑ'Ι'ΔΟΣ ΔΕΔΕΙΓΜΕΝΩΝ ΕΝ ΤΩ ΙΣΟΠΕΡΙΜΕΤΡΩΝ ΣΧΗΜΑΤΩΝ".

22-ΠΑΝΔΡΟΣΙΩΝ (4 ΑΙΩΝ Μ.Χ.) ΑΛΕΞΑΝΔΡΙΝΗ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ.
Η ΠΑΝΔΡΟΣΙΩΝ ΧΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ 3 ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ "ΤΡΙΑ ΓΕΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΩΝ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ".

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΥΝΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ-ΓΕΩΜΕΤΡΕΣ.

ΥΠΑΡΧΗ ΠΛΗΘΩΡΑ ΑΛΛΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΤΟΜΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΛΗΡΗ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ.


ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ....
ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ....
ΚΡΙΜΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 17:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΑ...

ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΘΥΜΙΘΗΚΑ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ "Α.ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ" ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΕΝΑ ΒΙΛΙΟ (2 ΤΟΜΟΙ) ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ....

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ...

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ jonniebegood ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΤΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟΠΙΚΣ...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1939

http://www.esoterica.gr/articles/esoteric/hepatia/hepatia.htm

Υπατία..Η μεγάλη επιστήμονας και φιλόσοφος!
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5391&SearchTerms=ΥΠΑΤΙΑ

ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ Aμυμώνης..

quote:
ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΑΥΤΗ, ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΔΡΕΣ, ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑΔΕΣ, ΤΟΥΣ ΓΙΟΥΣ, ΤΟΥΣ ΕΡΑΣΤΕΣ, ΔΙΠΛΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΥΣ.

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΓΓΕΛΟΙ ΜΕ ΕΝΑ ΦΤΕΡΟ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑΖΟΜΑΣΤΕ


ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ kost

quote:
Βέβαια εκεί έγκειται ένα μεγάλο μέρος της Μαγείας του γυναικείου φύλου

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 19:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο φίλος που είπε την τρομερή φράση ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να σκεφτούν, επιμένει ότι όλοι οι γράφοντες εδώ μέσα συμφωνούν με τη γνώμη του.

Eπεμβαίνω μόνο και μόνο .. επειδή διαστρεβλώνονται τα λεγόμενα μου.

Ξωτικούλα θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μην διαστρεβλώνεις λοιπόν τα λόγια μου. Εαν δεν μπορείς να νοήσεις τα λεγόμενα μου καλύτερα να μην τα σχολιάζεις.

1ον Είπα οτι οι γυναίκες δεν μπορούν να φιλοσοφήσουν... δεν είπα οτι δεν μπορούν να σκεφτούν... και
2ον δεν είπα οτι οι όλοι γράφοντες εδω μέσα συμφωνούν με την γνώμη μου.. αντιθέτως είπα οτι οι απόψεις μου είναι προσωπικές...

Πρόσεξε λοιπόν γιατί η εως τώρα ευγένεια μου εχει και αυτή ορισμένα όρια... αν συνεχίσεις έτσι θα σταματήσω να είμαι ευγενής απέναντί σου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 20:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είμαι από αυτούς που λένε ότι "όλες είναι ψεύτρες και υποκρίτριες" όμως γνωρίζω πολύ καλά ότι η Γυναίκα έχει έμφυτο μέσα της το πάθος της Προσποίησης,γνωρίζω πολύ καλά ότι η Γυναίκα μπορεί ανά πάσα στιγμή να φορέσει πολλών ειδών Μάσκες!!!

Φαίνεται φίλε kost οτι γνωρίζεις πολλά για τις γυναίκες..
Μιλάς για έμφυτο πάθος της προσποίησης.. εγώ θα ήθελα να μου πείς σαν ειδικός ... αφού τις γνωρίζεις τόσο καλά... και για το πάθος τους προς την αθωότητα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2005, 20:38:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ θα μου επιτρέψεις να πώ μία κακία... θα γίνω κακός αλλα θα το πώ.. η γυναίκα δεν μπορεί να φιλοσοφήσει..


quote:
Σεβαστή η άποψή σου φίλε μου... φαίνεται ομως οτι η θεωρία των στωικών φιλοσόφων δεν συμβαδίζει με τις συνήθειες των γυναικών .. και οχι μόνο με τις συνήθειες αλλά δεν συμβαδίζει και με την ιδιοσυγκρασία τους.. ετσι λοιπόν για τον ιδιο λόγο που μία γυναίκα δεν μπορεί να τελέσει ζειμπέκικο .. δεν μπορεί και να φιλοσοφήσει..


quote:
Σίγουρα θα θεωρηθεί μεγαλούργημα η δημιουργία του ανθρώπου ως οντότητα... και η γυναίκα επαιξε το σημαντικότερο ρόλο.... (Λιλιθ-Ευα)
ακόμα λοιπόν πληρώνουμε και θα πληρώνουμε το πάθος της για τη γνώση..????

quote:
Ικανό ... μα το θεωρείς ικανότητα το να φιλοσοφήσει κάποιος.. μα και ένας ανίκανος μπορεί να φιλοσοφήσει.. ακόμα και ενας αυτιστικός..


Αγαπητή φίλη .. απο οτι είδες .. υπάρχει σχετικό τόπικ.. εκεί θα βρείς την απάντηση σου.. Διάβασε προσεκτικά ... συγκεντρώσου .. και κάτι θα βγάλεις...

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το τόπικ το διάβασα όλο και πολύ προσεκτικά,
θα ήθελα να μου υποδείξεις κάποιον που να ισχυρίζεται ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να φιλοσοφήσουν (εκτός από έναν εξίσου κολλημένο ο οποίος και δεν ξανασυμμετείχε πέραν της αρχικής του τοποθέτησης).
--------------------------------------------------------------------------------


Φαίνεται οτι δεν το διάβασες καλά.. για ξαναδιάβασετο .. καλά.. πολύ καλά...




Τελικά την απάντηση την βρήκα ότι όσα ισχυρίζεσαι είναι απλά αστήρικτα,
και ξαναδιαβάζοντας το τόπικ ανακάλυψες ότι τίποτα από τα λεγόμενα των άλλων δεν στηρίζει τη βασική σου άποψη ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να φιλοσοφήσουν.
Πές τα κι εδώ όσα λες όταν το κοινό απουσιάζει.
Δεν έχω κανένα λόγο να σου επιτεθώ ούτε και να σου ρίξω λάσπη αλλά όπως είπες κι εσύ οι άνδρες δίνουν τα χέρια τους και αυτό αρκεί.
Κι εσύ υποστήριξες ότι πρέπει να ξαναδιαβάσω όλο το τόπικ για να συμπεράνω ότι η δική σου άποψη ισχυροποιείται από τα όσα έχουν γραφτεί.
Που είναι λοιπόν αυτά?
Δεν διαστρεβλώνω τα λεγόμενά σου και γι αυτό και τα παραθέτω,
εσύ πολύ απλά δεν απαντάς σχεδόν ποτέ επιχειρηματολογώντας.
Να σαι καλά που μπήκες στον κόπο πάντως,
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 00:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Allzaro μάλλον με ειρωνεύεσαι!!

Δεν είμαι επουδενί ειδικός με τις γυναίκες(άλλωστε ποιός θα ισχυριζόταν ότι είναι?)

Αν ήμουν ειδικός και τις γνώριζα καλά θα τις είχα βαρεθεί.

Είναι αυτό το μυστηριώδες της γυναίκας που με εξιτάρει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 01:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.hri.org/news/grpapers/eleytherotypia/last/last.html
[9] ΚΑΡΟΛΙΝΑ ΜΑΘΙΟΥΣ Η δασκαλα απο τη Βρετανια
Η Αμοργος την πλανεψε
Του ΜΑΚΗ ΣΕΛΑΜΑΖΙΔΗ

Τ ο 1964, 26χρονη κοπελα τοτε, πηγε για μια μονο μερα στην Αμοργο. Με το μουλαρι εφτασε απο το γιαλο στη Λαγκαδα. "Εδω ειναι η γωνια που θελω να ζησω τη ζωη μου", ειπε μεσα της. . Η 58χρονη σημερα δασκαλα απο την Αγγλια Καρολινα Μαθιους πολιτογραφηθηκε Ελληνιδα. Απολυτα λιτη η ζωη της. Με το λαδακι απο τα λιγα λιοδεντρα που η ιδια καλλιεργει, το ψωμι, το κρασι και τη μυζηθρα, που μονο της φτιαχνει. Παρεα με τις πολυχρωμες πετουνιες στη μικρη ταρατσα του πετρινου σπιτιου.


Αν δεν κανω λαθος, εχετε γραψει και καποια βιβλια...

Εγραψα καποια βιβλια, κατι σαν ταξιδιωτικες αναμνησεις, περισσοτερο για προσωπικη ικανοποιηση. Αυτο ειναι ενα κεφαλαιο της ζωης μου που εκλεισε. Ο αγωνας για την επιβιωση δεν μου αφηνει περιθωρια γραψιματος.

Διαπιστωνω οτι η ζωη σας ειναι πολυ λιτη. Τι αντιπροσωπευει για σας αυτος ο τροπος ζωησ;

Οταν ηρθα εδω η ζωη ηταν πολυ φτηνη. Τωρα ολα αλλαξαν. Ακριβυναν. Φτιαχνω το λαδι μου, γεμιζω το μπουκαλακι κρασι, βαζω κανενα μαρουλακι στον κηπο, ειμαι απολυτα ευχαριστημενη. Ειναι ομορφος αυτος ο τοπος... θα ελεγα οτι ειναι "μια ωραια φυλακη". Δεν με απασχολουν τα λεφτα. Αυτη τη μοναδικη ομορφια και την απολυτη γαληνη, δεν μπορει να την αντικαταστησει τιποτε.

Θα μπορουσε να πει κανεις οτι η Αμοργος ειναι η δευτερη πατριδα σασ;

Καθε χρονο πηγαιναι για δυο μηνες στην Αγγλια να δω την οικογενεια μου. Αισθανομαι οτι πηγαινω σε ξενο κρατος. Αν μεινω τρεις μηνες αρρωσταινω. Με πιανει νοσταλγια... Θελω να γυρισω στην Αμοργο. Ειναι σαν να μου λειπει ενας αγαπημενος ανθρωπος... Δεν εχω συζυγο, δεν με νοιαζει, συνηθισα. Η μονη μου επιθυμια ειναι να γυρισω γρηγορα πισω... Στο νησι μου...

http://womenshistory.about.com/library/bio/blbio_hypatia.htm


http://wso.williams.edu/~elambert/philosophy.html

http://www.new-dimension.gr/n-dim/forum_viewtopic.php?47.1649
Ποσόστωση των Γυναικών: Θετικό Μέτρο Υπέρ της Ισότητας ή Διάκριση λόγω Φύλου;

πιστεύω πως όταν δίδεται στις γυναίκες ο χρόνος έσω τους,μπορούν να δημιουργήσουν...να φιλοσοφήσουν την ζωή...και έτσι να δωθεί νέα διάσταση στον χώρο της ποιοτικής σκέψης.

χρειάζεται ο γυναικείος τρόπος σκέψης,για να συμπληρώνει τις πτυχές που δεν μπορούμε να αντιληφθούμε.

δυστυχώς οι δουλειές που έχει να κάνει μια γυναίκα "σήμερα",δεν τις αφήνουν περιθώρια να φιλοσοφήσει ,περισσότερο απο τα της καθημερινοτητάς της.

απο την στιγμή που υπάρχει στον άνθρωπο η δυνατότητα κρίσης και αντίληψης καταστάσεων και συνθηκών,πιστέυω πως μπορεί να φιλοσοφήσει...είτε είναι γυναίκα ,είτε άντρας.


είναι το "αλατοπίπερο" που συμπληρώνει και δημιουργεί αρμονία πνευματικής γευσης.

δεν μπορούμε να καθορίσουμε το τι είναι υγιής σκέψη στην φιλοσοφία ,εαν πρώτα δεν μελετήσουμε τις συνθήκες κάτω απο τις οποίες γίνεται.πόλεμοι σταμάταγαν ύστερα απο πρωτοβουλία και κατόπιν συνενόησης των γυναικών μεταξύ τους και υπο το πρίσμα της φιλοσοφίας κατέληγαν σε απο κοινού συνενόηση με τους άντρες τους.

αν είμαι λάθος σας παρακαλώ διορθώστε με ,η συμπληρώστε τα γραφωμενά μου.

σας ευχαριστώ για την κατανοησή σας,να μοιραστώ μαζί σας τις δικές μου σκέψεις για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο θέμα.

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 10:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΘΕΣΑΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΠΩΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΕΣ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΣΝ ΔΙΑΠΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ...

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ...

ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΑΒΕΥΟΝΤΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ,ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΙ ,ΠΟΙΗΤΡΙΕΣ ,ΛΟΓΟΤΕΧΝΕΣ ΣΕ ΤΟΣΟ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ?????

ΤΟΣΟ ΑΧΡΗΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ????

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ...

ΑΠΛΑ ΑΚΟΜΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΗ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΟΥΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 15:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν διαστρεβλώνω τα λεγόμενά σου και γι αυτό και τα παραθέτω, εσύ πολύ απλά δεν απαντάς σχεδόν ποτέ επιχειρηματολογώντας.

Δεν απάντησες στο ερώτημα μου ..
Σε καλώ εδώ και τώρα να απαντήσεις στο ερώτημα μου.

Για ποιό λόγο διαστρέβλωσες τα λεγόμενα μου?
Στα quote που παραθέτεις πουθενά δεν λέει επι λέξει αυτά που προλαλείς. Τι μου τα αραδιάζεις λοιπόν.. Kάνε μου ενα qoute που να γράφει αυτά που περιγράφεις .. οτι οι γυναίκες δεν μπορούν να σκεφτούν κάνε μου ενα .. βρές μου που το είπα.. και βρές που είπα οτι ολοι συμφωνούν με τα λεγόμενα μου..

Σου εξήγησα πολλές φορές τι εννούσα και κατάλαβες πολύ καλά, άρα αποκλείεται η περίπτωση να μην κατάλαβες τι εννούσα.

Δύο περιπτώσεις λοιπόν υπάρχουν .. ή η πνευματική σου ισσοροπία είναι διαταραγμένη ή το κάνεις σκοπίμως.. δεν μπορεί να εξηγηθεί διαφορετικά..

quote:
Πές τα κι εδώ όσα λες όταν το κοινό απουσιάζει.

Η εμμονή σου να μου αποσπάσεις λόγια ώστε να τα διαστρεβλώσεις είναι κάτι που υποψιάστηκα απο την αρχή της συζήτησης μας
Σκοπίμως λοιπόν δεν μίλησα μιας και ΕΝΑΣ θΕΟΣ ξέρει το τι μπορούσες να βρείς να λοιδωρήσεις.

Εν κατακλείδι λοιπόν το τι θα πώ και πότε θα το πώ είναι καθαρά αναφαίρετο δικαιωμά μου και καλό θα είναι να σταματήσεις να με προτρέπεις.

Edited by - allzzaro on 23/05/2005 16:06:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 15:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚOST
quote:
Δεν είμαι από αυτούς που λένε ότι "όλες είναι ψεύτρες και υποκρίτριες" όμως γνωρίζω πολύ καλά ότι η Γυναίκα έχει έμφυτο μέσα της το πάθος της Προσποίησης,γνωρίζω πολύ καλά ότι η Γυναίκα μπορεί ανά πάσα στιγμή να φορέσει πολλών ειδών Μάσκες!!!

quote:
Δεν είμαι επουδενί ειδικός με τις γυναίκες(άλλωστε ποιός θα ισχυριζόταν ότι είναι?)

Δεν εχω κανένα λόγο να σε ειρωνευτώ φίλε μου.
Απλά σου παραθέτω δύο quote με τα λεγόμενα σου..
Είναι ``ηλίου φαεινότερον`` οτι δεν συμβαδίζουν.. απο τη μία μας λές πράγματα ΣΩΣΤΑ τα οποία ισχυρίζεσαι οτι γνωρίζεις πολύ καλά και απο την αλλη οτι δεν είσαι ειδικός στις γυναίκες...

Για να μπορέσει λοιπόν κάποιος να μιλήσει για τέτοιες πτυχές του χαρκτήρα των γυναικών .. δύο τινά υπάρχουν...
1. ή να είναι γυναίκα...
2. ή να τις ξέρει πολύ καλά...


Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω μαζί σου .... σε οτι αφορά τις μάσκες και ειδικά όταν τις χρησιμοποιούν στα nicname. Εκεί είναι αδύνατον να ξεχωρίσεις ποιά κρύβεται κάτω απο τη μάσκα...


Τέλος θα προτιμούσα να μου απαντούσες .. αν ήξερες για ποιό λόγο οι γυναίκες γοητεύονται απο την αθωότητα..

Edited by - allzzaro on 23/05/2005 15:36:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 16:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΘΕΣΑΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΠΩΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΕΣ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΧΟΥΣΝ ΔΙΑΠΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ...

Φίλε Avatar γίνονται και αυτά... δεν λέω .. γνωρίζεις πολύ καλύτερα απο εμένα την ευρύτητα της φιλοσοφίας...βέβαια στα λεγόμενα μου δίνω μία βαθύτερη έννοια.. βγάζοντας απο τη μέση εννοιες που για μένα .. προσωπικά .. δεν εχουν κάποια σχέση με τη φιλοσοφία... οπως τα μαθηματικά τη γεωμετρία την ποίηση τη λογοτεχνία το ράψιμο ή το κουτσομπολιό γιατί και το κουτσομπολιό τώρα τελευταία αποτελεί τμήμα της φιλοσοφίας...

Μιλώ λοιπόν για τον τρόπο με τον οποίο ο κάθε άνθρωπος αντιμετωπίζει τα προβλήματα της ζωής. Την πιο ουσιαστική αλλά και καθημερινή μας φιλοσοφική δραστηριότητα. Απλά πράγματα...
Ας μην μπερδεύουμε λοιπόν το γνωστικισμό , τις επιστήμες, τον αθλητισμό , τον κατινισμό... με την απλή αυτή στιγμή της καθημερινότητας ...

Τα υπόλοιπα τα αφήνω στην κρίση σας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 18:16:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[size=4]
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το τόπικ το διάβασα όλο και πολύ προσεκτικά,
θα ήθελα να μου υποδείξεις κάποιον που να ισχυρίζεται ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να φιλοσοφήσουν (εκτός από έναν εξίσου κολλημένο ο οποίος και δεν ξανασυμμετείχε πέραν της αρχικής του τοποθέτησης).
--------------------------------------------------------------------------------


Φαίνεται οτι δεν το διάβασες καλά.. για ξαναδιάβασετο .. καλά.. πολύ καλά...



Είναι φυσικά η τελευταία φορά που μπαίνω στη διαδικασία να σου υποδείξω ποιος έχει πρόβλημα ΄πνευματική ισορροπίας αγαπητέ.
Εξήγησέ μου τι ακριβώς υποννοεί η παραπάνω απάντησή σου αν όχι ότι σε αυτό το τόπικ υποστηρίζεται η άποψή σου.
quote:
Μιλώ λοιπόν για τον τρόπο με τον οποίο ο κάθε άνθρωπος αντιμετωπίζει τα προβλήματα της ζωής. Την πιο ουσιαστική αλλά και καθημερινή μας φιλοσοφική δραστηριότητα. Απλά πράγματα...
Ας μην μπερδεύουμε λοιπόν το γνωστικισμό , τις επιστήμες, τον αθλητισμό , τον κατινισμό... με την απλή αυτή στιγμή της καθημερινότητας ...


Νομίζω ότι σου απαντά υπέροχα ο φίλος Μάνος με το παράδειγμα που φέρνει.
quote:
Φίλε Avatar γίνονται και αυτά... δεν λέω .. γνωρίζεις πολύ καλύτερα απο εμένα την ευρύτητα της φιλοσοφίας...βέβαια στα λεγόμενα μου δίνω μία βαθύτερη έννοια.. βγάζοντας απο τη μέση εννοιες που για μένα .. προσωπικά .. δεν εχουν κάποια σχέση με τη φιλοσοφία... οπως τα μαθηματικά τη γεωμετρία την ποίηση τη λογοτεχνία το ράψιμο ή το κουτσομπολιό γιατί και το κουτσομπολιό τώρα τελευταία αποτελεί τμήμα της φιλοσοφίας...


Φίλε Avatar όπως βλέπεις η επιθυμία κάποιον μελών στην αρχή να αποσαφηνίσουν την έννοια της φιλοσοφίας δεν ήταν τόσο άστοχη,
καθώς ο καθένας αντιλαμβάνεται ότι τραβάει η ψυχούλα του και κατόπιν προχωρά και στην εκφορά κρίσεων ότι οι γυναίκες αδυνατούν να φιλοσοφήσουν.

Όσο για την πιπίλα ότι διαστρεβλώνω τα λόγια του αγαπητού allzzaro,
του λέω ότι εκ παραδρομής έγραψα ότι δεν μπορούν να σκεφτούν και το παίρνω πίσω.
Αλλά αγαπητέ όλα τα υπόλοιπα λεγόμενα ανήκουν σε σένα και δεν έχω ιδέα ποιος είσαι για να σου επιτεθώ προσωπικά.
Διαφωνήσαμε πάνω στο ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να φιλοσοφήσουν και έψαξα για επιχειρήματα. Βρήκα το παρόν τόπικ σε παρέπεμψα να το διαβάσεις για να δεις ότι οι περισσότεροι στηρίζουν διαφορετική άποψη από τη δική σου(με ονόματα, ημερομηνίες, επιχειρήματα)και η απάντηση σου ήταν να το ξαναδιαβάσω μπας και εγώ καταλάβω κάτι.
Ποιος διαστρεβλώνει την αλήθεια?
Ή καλύτερα ποιος έχει φρικάρει απόλυτα επειδή δεν έχει να προβάλλει το παραμικρό επιχείρημα
και αντί να παραδεχτεί ότι ίσως έσφαλλε χτυπιέται ότι διαστρεβλώνουν τα λεγόμενά του.
Καλό απόγευμα
Ξωτικούλα


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 18:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όσο για την πιπίλα ότι διαστρεβλώνω τα λόγια του αγαπητού allzzaro, του λέω ότι εκ παραδρομής έγραψα ότι δεν μπορούν να σκεφτούν και το παίρνω πίσω.

Και γιατί δεν το λές απο την αρχή αυτό.. Γιατί μου αραδιάζεις quote και quote και ασυναρτησίες και ανούσια παραδείγματα..
Πές απο την αρχή .. έκανα λάθος....

Βλέπεις που φάσκεις και αντιφάσκεις.. απο τη μία προσπαθείς να δικαιολογηθείς και ψάχνεις να βρείς αποδείξεις στα ασύστολα ψέμματα σου προσπαθώντας να υποβαθμίσεις τη νοημοσύνη μου και απο την αλλη λές οτι εκ παραδρομής τα έλεγα ... και αφου αποδεικνύεται περίτρανα οτι διαστρέβλωσες εστω εκ παραδρομής τα λόγια μου προσομοιάζεις τα λόγια μου ώς πιπίλα... ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΛΕΟΣ

Θα μπορούσα βέβαια να το δεχθώ αυτό.. οτι εκ παραδρομής το έγραψες αλλά δεν το δέχομαι.. και αυτό γιατί κατά την ολη συζήτηση σου είχα δώσει να καταλάβεις .. πάρα πολύ καλά τι εννοούσα .. άρα.. είναι αδύνατον να κάνεις τέτοιο λάθος και εκ παραδρομής .. και το έκανες εις διπλούν.. και επανειλλημένως..

Τεσ/πα μαζί σου δεν βγαίνει ακρη ...θα ήθελα η αντιπαράθεση να τελειώσει εδώ.. δεν εχω καμμία όρεξη να δεχθώ παρατηρήσεις για ανάρμοστη συμπεριφορά... [/b]

quote:
Φίλε Avatar όπως βλέπεις η επιθυμία κάποιον μελών στην αρχή να αποσαφηνίσουν την έννοια της φιλοσοφίας δεν ήταν τόσο άστοχη,

Mάλιστα.. εδώ τώρα τι προσπαθείς να κάνεις..
Προσπαθείς να με κατηγορήσεις οτι αποσαφηνίζω την εννοια της φιλοσοφίας.. ή προσπαθείς να γλύψεις τον avatar..
Aυτή λοιπόν κυρίες και κύριοι είναι η γνήσια γυναικεία τακτική..


Να είσαι καλά πλινγκ πλινγκ.. ΕΛΕΟΣ


ΥΓ...

quote:
Η γυναίκα ως έννοια συνδέεται κατα κύριο λόγο με το ψέμμα την υπουλότητα, την υποκρισία και παρόμοια τραγελαφικά στερεότυπα.

Αυτό ακούστηκε απο το στόμα σου ..ή μάλλον απο τα δάκτυλα σου...σε στοοο τόπικ σου φυσικά...


Edited by - allzzaro on 23/05/2005 18:57:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 18:56:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν βαρέθηκες να κάνεις συνεχώς το ίδιο πράγμα?
Δεν απαντάς σε τίποτα
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το τόπικ το διάβασα όλο και πολύ προσεκτικά,
θα ήθελα να μου υποδείξεις κάποιον που να ισχυρίζεται ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να φιλοσοφήσουν (εκτός από έναν εξίσου κολλημένο ο οποίος και δεν ξανασυμμετείχε πέραν της αρχικής του τοποθέτησης).
--------------------------------------------------------------------------------


Φαίνεται οτι δεν το διάβασες καλά.. για ξαναδιάβασετο .. καλά.. πολύ καλά...

--------------------------------------------------------------------------------


Είναι φυσικά η τελευταία φορά που μπαίνω στη διαδικασία να σου υποδείξω ποιος έχει πρόβλημα ΄πνευματική ισορροπίας αγαπητέ.
Εξήγησέ μου τι ακριβώς υποννοεί η παραπάνω απάντησή σου αν όχι ότι σε αυτό το τόπικ υποστηρίζεται η άποψή σου.



Ποιες ήταν οι πολλές φορές που έγραψα ότι δεν μπορούν να σκεφτούν?

Μια και μοναδική το έγραψα και δεν αποδέχεσαι ότι ήταν εκ παραδρομής.

Μην το αποδεχτείς χίλια χρόνια.

Με το να μην απαντάς σε όλα τα υπόλοιπα το εκλαμβάνω ως αποδοχή.

Όσοι μπορούν και διαβάζουν έχουν καταλάβει ποιος είπε τι και ποιος λέει ότι του κατέβει χωρίς να το αιτιολογεί.

Παρέθεσα ένα σωρό από τις ασυναρτησίες που έχεις γράψει και κόλλησες ότι δεν είπες ότι οι γυναίκες δεν σκέφτονται.

quote:
Βλέπεις που φάσκεις και αντιφάσκεις.. απο τη μία προσπαθείς να δικαιολογηθείς και ψάχνεις να βρείς αποδείξεις στα ασύστολα ψέμματα σου προσπαθώντας να υποβαθμίσεις τη νοημοσύνη μου και απο την αλλη λές οτι εκ παραδρομής τα έλεγα ... και αφου αποδεικνύεται περίτρανα οτι διαστρέβλωσες εστω εκ παραδρομής τα λόγια μου προσομοιάζεις τα λόγια μου ώς πιπίλα... ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΛΕΟΣ


Ασύστολα ψέμματα?

ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΛΕΟΣ

Ένα ψέμμα αγαπητέ?

Το μοναδικό λάθος και όχι ψέμμα που είχα το θάρρος να παραδεχτώ πως ήταν λάθος που το έγραψα και το αναίρεσα?

Μπήκες έξαλλος στο θέμα για να υπερασπιστείς εαυτόν για τις άδικες κατηγορίες?
Τα όσα ισχυρίστηκες ήταν όμως οι κατηγορίες.

Έκανα λόγω βιασύνης ένα λάθος και βρήκες σωσσίβιο για να μην πνιγείς στη θάλασσα των αδικαιολόγητων απόψεών σου και για να μην ρεζιλευτείς που διαστρέβλωσες τα λόγια ένα σωρό μελών λέγοντας ότι υποστηρίζουν τις απόψεις σου.

quote:
Η γυναίκα ως έννοια συνδέεται κατα κύριο λόγο με το ψέμμα την υπουλότητα, την υποκρισία και παρόμοια τραγελαφικά στερεότυπα.

--------------------------------------------------------------------------------


Αυτό ακούστηκε απο το στόμα σου ..ή μάλλον απο τα δάκτυλα σου...σε στοοο τόπικ σου φυσικά...



Και τι ακριβώς καταδεικνύεις με αυτό αγαπητέ?
Την άποψη που υποστήριζα εξ αρχής?

Εσύ εξάλλου έγραψες ότι ήταν δυνατόν για να αποδείξεις πως η παραπάνω θέση μου είναι σωστή.

Φιλικά και χαμογελαστα
Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 19:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένα ψέμμα αγαπητέ?

Το μοναδικό λάθος και όχι ψέμμα που είχα το θάρρος να παραδεχτώ πως ήταν λάθος που το έγραψα και το αναίρεσα?



Το θάρρος που το είδες ...
Αν ήθελες να το αναιρέσεις θα το έκανες απο την πρώτη κιόλας στιγμή.

Θα επρεπε να με φτάσεις ως εδώ .. ώστε να μου αποκαλύψεις οτι .. ``έκανες λάθος``..

Τεσ/πα ας είναι.. αστο να το πάρει .. το ποτάμι.. μην πάθω και κανένα εμφραγμα .. είμαι και σε κρίσιμη ηλικία...

quote:
Φιλικά και χαμογελαστα
Ξωτικούλα

Α.. και φιλικά και χαμογελαστά.. κρατήστε με δεν αντέχω αλλο ..

Edited by - allzzaro on 23/05/2005 19:13:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 19:12:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mάλιστα.. εδώ τώρα τι προσπαθείς να κάνεις..
Προσπαθείς να με κατηγορήσεις οτι αποσαφηνίζω την εννοια της φιλοσοφίας.. ή προσπαθείς να γλύψεις τον avatar..
Aυτή λοιπόν κυρίες και κύριοι είναι η γνήσια γυναικεία τακτική..


Πως φαίνεται αγαπητέ ότι δεν μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το τόπικ.

Ο avatar εξ αρχής ήθελε να παρακαμθεί αυτό το σημείο και να αναφερθούν κατά κύριο λόγο τα ονόματα των γυναικών που έχουν διακριθεί.

Με ποιον τρόπο ακριβώς προσπαθώ να γλείψω τον φίλτατο???

Και 2ον εσύ είπες ότι μιλώντας για φιλοσοφία δεν σε ενδιαφέρουν όλοι οι άλλοι παράμετροι της έννοιας αλλά: Μιλώ λοιπόν για τον τρόπο με τον οποίο ο κάθε άνθρωπος αντιμετωπίζει τα προβλήματα της ζωής. Την πιο ουσιαστική αλλά και καθημερινή μας φιλοσοφική δραστηριότητα. Απλά πράγματα...

Οπότε προφανώς και ο ορισμός της έννοιας θα σε βοηθούσε να καταννοήσεις πάνω σε ποια βάση εξετάζεται το θέμα γυναίκα και φιλοσοφία. Και το αν τελικά η γυνή μπορεί να φιλοσοφεί ή όχι.

Να σαι καλά εδώ θα είμαι για να λύσω όλες σου τις απορίες!


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 19:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν βαρέθηκες να κάνεις συνεχώς το ίδιο πράγμα?
Δεν απαντάς σε τίποτα
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το τόπικ το διάβασα όλο και πολύ προσεκτικά,
θα ήθελα να μου υποδείξεις κάποιον που να ισχυρίζεται ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να φιλοσοφήσουν (εκτός από έναν εξίσου κολλημένο ο οποίος και δεν ξανασυμμετείχε πέραν της αρχικής του τοποθέτησης).
--------------------------------------------------------------------------------


Φαίνεται οτι δεν το διάβασες καλά.. για ξαναδιάβασετο .. καλά.. πολύ καλά...


--------------------------------------------------------------------------------


Είναι φυσικά η τελευταία φορά που μπαίνω στη διαδικασία να σου υποδείξω ποιος έχει πρόβλημα ΄πνευματική ισορροπίας αγαπητέ.
Εξήγησέ μου τι ακριβώς υποννοεί η παραπάνω απάντησή σου αν όχι ότι σε αυτό το τόπικ υποστηρίζεται η άποψή σου.

--------------------------------------------------------------------------------


Ποιες ήταν οι πολλές φορές που έγραψα ότι δεν μπορούν να σκεφτούν?

Μια και μοναδική το έγραψα και δεν αποδέχεσαι ότι ήταν εκ παραδρομής.

Μην το αποδεχτείς χίλια χρόνια.

Με το να μην απαντάς σε όλα τα υπόλοιπα το εκλαμβάνω ως αποδοχή.

Όσοι μπορούν και διαβάζουν έχουν καταλάβει ποιος είπε τι και ποιος λέει ότι του κατέβει χωρίς να το αιτιολογεί.

Παρέθεσα ένα σωρό από τις ασυναρτησίες που έχεις γράψει και κόλλησες ότι δεν είπες ότι οι γυναίκες δεν σκέφτονται.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Βλέπεις που φάσκεις και αντιφάσκεις.. απο τη μία προσπαθείς να δικαιολογηθείς και ψάχνεις να βρείς αποδείξεις στα ασύστολα ψέμματα σου προσπαθώντας να υποβαθμίσεις τη νοημοσύνη μου και απο την αλλη λές οτι εκ παραδρομής τα έλεγα ... και αφου αποδεικνύεται περίτρανα οτι διαστρέβλωσες εστω εκ παραδρομής τα λόγια μου προσομοιάζεις τα λόγια μου ώς πιπίλα... ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΛΕΟΣ

--------------------------------------------------------------------------------


Ασύστολα ψέμματα?

ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΛΕΟΣ

Ένα ψέμμα αγαπητέ?

Το μοναδικό λάθος και όχι ψέμμα που είχα το θάρρος να παραδεχτώ πως ήταν λάθος που το έγραψα και το αναίρεσα?

Μπήκες έξαλλος στο θέμα για να υπερασπιστείς εαυτόν για τις άδικες κατηγορίες?
Τα όσα ισχυρίστηκες ήταν όμως οι κατηγορίες.

Έκανα λόγω βιασύνης ένα λάθος και βρήκες σωσσίβιο για να μην πνιγείς στη θάλασσα των αδικαιολόγητων απόψεών σου και για να μην ρεζιλευτείς που διαστρέβλωσες τα λόγια ένα σωρό μελών λέγοντας ότι υποστηρίζουν τις απόψεις σου.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η γυναίκα ως έννοια συνδέεται κατα κύριο λόγο με το ψέμμα την υπουλότητα, την υποκρισία και παρόμοια τραγελαφικά στερεότυπα.

--------------------------------------------------------------------------------


Αυτό ακούστηκε απο το στόμα σου ..ή μάλλον απο τα δάκτυλα σου...σε στοοο τόπικ σου φυσικά...

--------------------------------------------------------------------------------


Και τι ακριβώς καταδεικνύεις με αυτό αγαπητέ?
Την άποψη που υποστήριζα εξ αρχής?

Εσύ εξάλλου έγραψες ότι ήταν δυνατόν για να αποδείξεις πως η παραπάνω θέση μου είναι σωστή.


quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ένα ψέμμα αγαπητέ?

Το μοναδικό λάθος και όχι ψέμμα που είχα το θάρρος να παραδεχτώ πως ήταν λάθος που το έγραψα και το αναίρεσα?

--------------------------------------------------------------------------------

Το θάρρος που το είδες ...
Αν ήθελες να το αναιρέσεις θα το έκανες απο την πρώτη κιόλας στιγμή.

Θα επρεπε να με φτάσεις ως εδώ .. ώστε να μου αποκαλύψεις οτι .. ``έκανες λάθος``..

Τεσ/πα ας είναι.. αστο να το πάρει .. το ποτάμι.. μην πάθω και κανένα εμφραγμα .. είμαι και σε κρίσιμη ηλικία...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Φιλικά και χαμογελαστα
Ξωτικούλα
--------------------------------------------------------------------------------


Α.. και φιλικά και χαμογελαστά.. κρατήστε με δεν αντέχω αλλο ..

Edited by - allzzaro on 23/05/2005 19:12:10


Δεν απαντάς! Δεν απαντάς!!!

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 19:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΧΙ

Δεν θα μπω στον πειρασμό να σου απαντήσω .. σου το είπα ..μην με προτρέπεις... και μην με πιέζεις ... εχω μία άποψη .. την οποία δεν αλλάζω.. είναι δική μου άποψη και θα την κρατήσω για τον εαυτό μου...
Τώρα είναι εσφαλμένη δεν είναι.. αυτο είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο... μην με πιέζεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 19:23:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο φίλος που είπε την τρομερή φράση ότι οι γυναίκες δεν μπορούν να σκεφτούν,
επιμένει ότι όλοι οι γράφοντες εδώ μέσα συμφωνούν με τη γνώμη του.
Του ζήτησα να εκφράσει την άποψη του και στο παρόν τόπικ,
αλλά για ευνόητους λόγους μάλλον το αποφεύγει.
Πάντως χαίρομαι ιδιαίτερα που τουλάχιστον εδώ,
έχω την αίσθηση ότι η συζήτηση διεξάγεται μεταξύ νοημόνων και ουχί μωρών.
Καλό βράδυ σε όλους

Και ιδού η πρώτη και τελευταία φορά που υπέπεσα στο ψέμμα και η απόδειξη ότι ήταν λάθος και όχι ψέμμα είναι ακριβώς το ότι ήταν μια και μοναδική φορά και το αναίρεσα.

Τα υπόλοιπα τρωτά των όσων είπες από ποιο μου ψέμμα θα τα δικαιολογήσεις αγαπητέ?

Ψάξε! Ψάξε! Δεν θα το βρεις...

Χαμογελώ μα δε γελώ κι είναι μεγάλη διαφορά
τον μακιγιάρω τον καημό να φιγουράρει για χαρά!
(Κώστας Χατζής)

Χαμογελαστα
Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 19:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν σε πιέζω άλλο αγαπητε!

Οι γυναίκες δεν μπορούν να φιλοσοφήσουν γιατί εσύ έτσι γουστάρεις!

Αυτό το αποδέχομαι απόλυτα.

Είναι πολύ φιλοσοφημένο και αποδεικνύει ότι και κάποιοι άντρες έχουν την αυτή αδυναμία.

Φιλικά και με χαρά που ο καθένας ξεκαθάρισε τη θέση του...

Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 19:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ιδού η πρώτη και τελευταία φορά που υπέπεσα στο ψέμμα και η απόδειξη ότι ήταν λάθος και όχι ψέμμα είναι ακριβώς το ότι ήταν μια και μοναδική φορά και το αναίρεσα.

Τα υπόλοιπα τρωτά των όσων είπες από ποιο μου ψέμμα θα τα δικαιολογήσεις αγαπητέ?

Ψάξε! Ψάξε! Δεν θα το βρεις...


Με δουλεύεις τέρας ..


quote:
Χαμογελώ μα δε γελώ κι είναι μεγάλη διαφορά
τον μακιγιάρω τον καημό να φιγουράρει για χαρά!
(Κώστας Χατζής)

πλινγκ πλινγκ... με δουλεύει...

αντε .. καλό βράδυ σε ολους .. πιστεύω να σας διασκεδάσαμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 19:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις, πως σε τούτο το θέμα η Λίλιθ έχει τον πρώτο λόγο, μιας και είναι η πρώτη γυναίκα του Αδάμ (σύμφωνα με την μεταβιβλική εβραϊκή λογοτεχνία), η οποία τον εγκατέλειψε μετά από έναν καυγά. Θα μπορούσε λοιπόν να μας δώσει μια "φιλοσοφική" τοποθέτηση για 'κεινο το τρομερό και φοβερό μπάχαλο που επικράτησε, όταν ο Αδάμ ξάπλωσε να κοιμηθεί στο μονό κρεβάτι του...

- Λίλιθ ? Που είσαι γλυκιά μου ? Γύρισα.

Γύρισα, γύρισα, μοναχός τον κόσμο /
κι έμαθα, κι έμαθα πως για σένα ζω /
έφυγα, χάθηκα, σπούδασα τον πόνο /
ξέρω πια, ξέρω πια, πως να σ' αγαπώ...

Deva Parinito


Edited by - Deva_Parinito on 23/05/2005 21:00:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 02:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Allzaro με ρωτάς για ποιό λόγο οι γυναίκες γοητεύονται από την αθωότητα.

Υποθέτω πως είναι το μητρικό ένστικτο τους.Όπου βλέπουν μωρό κάνουν σαν τρελές.Γι'αυτό και όταν ανακαλύπτουν το "παιδί" μέσα στον άντρα τους βγαίνει η πιο μεγάλη τρυφερότητα.

Ωστόσο δεν γοητεύονται όλες οι γυναίκες από την αθωότητα.Ορισμένες γοητεύονται από τη σκληρότητα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 11:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όλα παροδικά είναι στο φάσμα που ονομάζουμε κόσμο μας.....

δεν χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές μας,για οτιδήποτε....

το να "ανάβουν τα αίματα" συμφωνώ ,με λίγο κρασάκι και λίγο νεράκι που θα ρίχνουμε έσω του....

διαφωνίες είναι λογικό να υπάρχουν,όμως να χρησιμοποιήσω κάτι το οποίο έχω αναφέρει ξανά(ευχαριστώ τον άνθρωπο που μου το πρωτονέφερε)"δυνατός είναι εκείνος που ξέρει πως να τελειώνει μια διαμάχη".......

το παρακάτω το έχω ήδη αφιερώσει....,όμως το παραθέτω(με ελάχιστες παραλλαγές),γιατί όλα στο εδώ κάποια στιγμή μας αφήνουν....ή αφήνουμε....

είσαι πιο όμορφη απο τριαντάφυλλο.....
είσαι πιο γλυκιά απο την γευση της άνοιξης....
είσαι ένα άνθος που δεν θα πληγώσω....
γιατί είσαι η καρδιά μου....
που ορίζει τους χτύπους της ζωής μου...


μην σταματήσεις να με σκέφτεσαι....
εκτός αν έχεις βρεί την ευτυχία....
γίνεις καρδιά ενός άλλου ανθρώπου...
είσαι ελευθερη,να ταξιδεψεις...
είσαι ελευθερη στο είναι μου να "σταματησεις"...


μην κοιτάξεις πίσω...
θα χαμογελάω....
γιατί θα ξέρω πως η καρδιά μου...
θα βρίσκεται σε εναν ζωντανό συνανθρωπό μου...
που ξέρει να συντονίζεται με τους χτύπους σου....


copyright ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΟΤΣΑΚ.ΚΟΡ/Ος


με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

υ.γ προτείνω να ορίσετε ένα μέρος να συναντηθούμε και να το παραθέσετε στο "συναντήσεις μελών Νο2":)


WHISPERS OF THE DREAMS

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 15:21:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υποθέτω πως είναι το μητρικό ένστικτο τους.Όπου βλέπουν μωρό κάνουν σαν τρελές.Γι'αυτό και όταν ανακαλύπτουν το "παιδί" μέσα στον άντρα τους βγαίνει η πιο μεγάλη τρυφερότητα.

Kost
Με απογοήτευσες.. εχεις δίκιο .. δεν τις ξέρεις καλά..
Δεν πειράζει παιδί μου.. ευτυχώς που είμαι εγώ εδώ..

Λοιπόν ακου να δείς..
Λές οτι κάνουν σαν τρελές όταν βλέπουν παιδί.. ακου ΣΑΝ τρελές..
τεσ/πα.. λές κάτι ωραία..
Οι ανδρες φίλε μου.. απλά είναι πιο συνεσταλμένοι .. αντιμετωπίζουν τη ζωή και την καθημερινότητα της με στωικότητα... με λίγα λόγια σκέκονται στο ύψος τους.. και δεν χρειάζεται να σαλιαρίζουν προσπαθώντας να δείξουν με αυτούς τους σαθρούς τρόπους οτι αγαπούν το παιδί τους..
Aυτά φίλε μου είναι φαιδρότητες .. και αποσκοπούν στην παραπλάνηση του παιδιού ώστε να ... (παλι κακός θα γίνω)
ΟΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑ ΚΑΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ οπως πχ να βάζει βαθιά το χέρι στην τσέπη...
Στην γυναικεία τσέπη εχουν τη φωλιά τους τα καβούρια...

quote:
Γι'αυτό και όταν ανακαλύπτουν το "παιδί" μέσα στον άντρα τους βγαίνει η πιο μεγάλη τρυφερότητα.

Ο άνδρας είναι ενα παιδί .. είναι πάντα ενα παιδί και οπως τα παιδιά είναι πάντα αθώα έτσι και αυτός παραμένει αθώος..
Ναι λοιπόν .. απο αυτό γοητεύονται και γοητεύονται γιατί αυτό δεν μπορούν να το αποκτήσουν..
Μπορεί να μας εχουν κλέψει τα παντελόνια μας τα μποξεράκια μας τα μποτάκια μας (ακου .. ακου τα μποτάκια μας) (εμείς ζητήσαμε ποτέ τις γόβες τους) μπορεί λοιπόν να μας τα έχουν πάρει όλα .. ακόμα την τo aftershave αλλά την αθωότητα δεν μπορούν να την πάρουν... και αν προσπαθήσουν να το πάρουν .. απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ.
Επειδή λοιπόν ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να είναι αθώες .. κρύβονται πίσω απο την αθωότητα του συντρόφου.. οπότε ζητούν απεγνωσμένα εναν ΑΘΩΟ..

quote:
Ωστόσο δεν γοητεύονται όλες οι γυναίκες από την αθωότητα.Ορισμένες γοητεύονται από τη σκληρότητα!!

Αλλο αθωότητα... αλλο σκληρότητα..
Οσο πιο αθώος είναι ενας ανδρας .. τόσο πιο σκληρός είναι...

Μην μπερδεύουμε το αθώος με το μ@#$$%$#ας... ήρεμα...

Edited by - allzzaro on 24/05/2005 15:49:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 15:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είσαι πιο όμορφη απο τριαντάφυλλο.....
είσαι πιο γλυκιά απο την γευση της άνοιξης....
είσαι ένα άνθος που δεν θα πληγώσω....
γιατί είσαι η καρδιά μου....

Mα τί είναι αυτά που λές τώρα Μάνο... Χαλάς την πιάτσα..

Εδώ γίνεται χαμός.. κοιτάνε να μας υπονομεύσουν.. κύριο μέλημα τους είναι να μας φορέσουν φερετζέδες και να μας βάλουν να χορεύουμε τσιφτετέλι.. και αυτές να καπνίζουν με το τσιγάρο στην άκρη... μάγκικα και να βαράνε παλαμάκια..

quote:
δυνατός είναι εκείνος που ξέρει πως να τελειώνει μια διαμάχη".......

Είμαστε το αδύνατο φύλο.. ναι.. ναι .. είμαστε το αδύνατο φύλο..

quote:
το να "ανάβουν τα αίματα" συμφωνώ ,με λίγο κρασάκι και λίγο νεράκι που θα ρίχνουμε έσω του....

Μα το νεράκι στο κρασάκι .. πέφτει μόνο στο δικό μας το ποτηράκι...
ΑΥΤΕΣ το πίνουν ανέρωτο ...μπάμ και κάτω .. ασπρο πάτο...

ΜΑΝΟΣ

quote:
υ.γ προτείνω να ορίσετε ένα μέρος να συναντηθούμε και να το παραθέσετε στο "συναντήσεις μελών Νο2":)

yes.. να συναντηθούμε και να ιδρύσουμε το ``esoterica menclub``.

Edited by - allzzaro on 24/05/2005 16:10:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 15:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω βάσιμες και ισχυρές ενδείξεις, πως σε τούτο το θέμα η Λίλιθ έχει τον πρώτο λόγο, μιας και είναι η πρώτη γυναίκα του Αδάμ (σύμφωνα με την μεταβιβλική εβραϊκή λογοτεχνία), η οποία τον εγκατέλειψε μετά από έναν καυγά.


Ο Αδάμ ήταν κόπανος... ήταν ο πρώτος ``ρεζίλ ντουνιά``

Αφού θα του έφτιαχνε αλλη.. και πιο καινούργιο μοντέλο .. αυτός εκεί... μέχρι στον Καύκασο την έψαχνε ο καψούρης..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 16:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Είναι πολύ φιλοσοφημένο και αποδεικνύει ότι και κάποιοι άντρες έχουν την αυτή αδυναμία.

Ετσι ε.. θα σου άρεσε.. αμ δε θα σου κάνω τη χάρη...

quote:
Φιλικά και με χαρά που ο καθένας ξεκαθάρισε τη θέση του...

Τι ξεκαθάρισε .. δεν ξεκαθάρισε τίποτα.. εγώ επιμένω στις απόψεις μου... απλά έριξες σκόνη για να θολώσεις τα νερά και να βγείς να πείς ΝΙΚΗΣΑ..

Εμμονή φαιδρή .. θέλετε πάντα να νικάτε.. θεωρείτε τα πάντα ενα παιγνίδι που πρέπει να βγαίνετε νικητές.. και θέλετε να φιλοσοφήσετε .. τρομάρα σας...

Πού είναι εκείνες οι ωραίες εποχές.. καβάλα στα άλογα μας , με τα σπαθιά μας , με τις ασπίδες ..που να τολμήσετε να ανέβετε και να πολεμήσετε.. εκεί τα βρίσκατε σκούρα.. εκεί ΙΣΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΘΕΛΑΤΕ..
ε.. βέβαια ισότητα θέλουμε εκεί που μας συμφέρει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy