ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Γυναίκες και φιλοσοφία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 20:06:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
συγγνωμη που μπαινω σφηνα αλλα ειδα πως αναφερθηκα εγω και θα ηθελα να τονισω πως ουδεμια σχεση εχω με αυτα τα ατομα, ποτε δεν ελαβα την απαντηση "εδω που εισαι ημουνα" απο τον undeafeted αλλα ημουν ισως ο πρωτος που υπεθεσε οτι ειναι εφηβος, πραγμα που δε με αφορα.
και ποτε δεν ειπα πως τα ξερω ολα, παραδεχομαι την εφηβικη μου ηλικα και την απειρια μου.
αυτη η διευκρινηση γιατι δε θελω να βρεθω στη δυσμανοια του allzzaro με τον οποιο εχω διασταυρωθει σε αλλο τοπικ.
παιδια [mr. undeafeted και φιλε νοελ] οσο σας ξερω, σας ξερω απο εδω μεσα, αλλα σας συμβουλευω κι εγω να συνεχισετε τη διαφωνια σας σε πρωσοπικο επιπεδο, και να μην εμπλεκετε αμαχους...
peace out...!!! ειρηνη υμιν [και ημιν]
[απο]χαιρετω!

______________________________________________
learn as if you are going to live forever
live as if you are going to die tommorow
-soulflyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2005, 00:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΜΑΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ!
ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΞΗ.

ΟΥΦ!!!

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 11:01:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ allzzaro ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ "ΟΜΙΛΟΥΜΕ" ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ....

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΧΘΕΣ.....
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Ναί λοιπόν όντως υπήρχαν.. γυναίκες .. μαθήτριες οι περισσότερες μεγάλων φιλόσοφων...

ΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΟΛΟΙ/ΕΣ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΓΕΝΗΘΗΚΕ ΔΑΣΚΑΛΟΣ....

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΞΑΝΑΛΕΩ ΛΟΙΠΟΝ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΩ...
ΕΚΕΙ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΠΟΛΛΑ....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΝ ΠΟΥ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΟΧΙ ΚΡΥΦΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΚΑΝΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

ΥΓ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΛΥΘΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ emails...


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 19:30:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΝ ΠΟΥ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ ΟΧΙ ΚΡΥΦΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΚΑΝΤΟΝΤΑΔΕΣ ΧΡΟΝΙΑ...


Mόνο που η πατριαρχική αυτή αντίληψη .. μέχρι και σήμερα δεν εχει πάψει να υπάρχει.. ΓΙΑΤΙ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΒΕΛΗ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 01:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΥΒΕΛΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mόνο που η πατριαρχική αυτή αντίληψη .. μέχρι και σήμερα δεν εχει πάψει να υπάρχει.. ΓΙΑΤΙ??

Παρακολουθώντας το θέμα τις τελευταίες μέρες, καθώς και το παρομοίου περιεχομένου "what if this was a woman's world?", δεν μπορώ να καταλάβω πώς αυτό το ερώτημα προέρχεται από εσένα, που, αν έχω καταλάβει σωστά, πρεσβεύεις την αδυναμία της γυναίκας στο να φιλοσοφήσει.
Η απόλυτη αυτή άποψη που είχες εκφράσει σε εκείνο το topic, δεν αποτελεί αυτονόητα έναν από τους λόγους της διαιώνισης της πατριαρχικής αντίληψης σε ηθικό και κοινωνικό επίπεδο έως σήμερα;
Εκτός αν η ερώτηση είναι ρητορική και εννοείς ότι εφόσον υπάρχει μέχρι και σήμερα η πατριαρχική αντίληψη των πραγμάτων, τότε αυτή θα πρέπει να είναι και η σωστή. Διαφορετικά πώς θα είχε επικρατήσει μέσα σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 09:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ allzzaro ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ (2-3 ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ) ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ (ΕΥΤΥΧΩΣ).

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΛΟΓΟΥ.....

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΑΝΔΡΕΣ ΝΑ ΤΙΜΟΥΜΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ (ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΣΑΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΑΝ ΣΥΖΥΓΟ..

ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΗ Η ΟΧΙ, Ε ΒΙΒΛΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΣ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ KAI EKEI ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 15:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΙΣ ΩΣ ΑΝΔΡΕΣ ΝΑ ΤΙΜΟΥΜΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ (ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΕΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΑΝΑ ΣΑΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΑΝ ΣΥΖΥΓΟ..


Φίλε μου avatar.. ΕΜΕΙΣ το ``ισχυρό φύλο`` που ως σύντροφοι .. σύζυγοι κλπ.. δεν εχουμε στερήσει σε καμμία γυναίκα την ανθρώπινη ιδιότητα. Απεναντίας της έχουμε συμπαρασταθεί.. αμέριστα ...

quote:
ΦΙΛΕ ΜΟΥ allzzaro ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ (2-3 ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ) ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ (ΕΥΤΥΧΩΣ).


Νομίζω .. σε οτι αφορά την ``πατριαρχική αντίληψη`` .. δεν ευθύνεται το ``ισχυρό φύλο`` .. τα κίνητρα της αντίληψης αυτής καθώς και οι πηγές τους .. νομίζω .. οτι δεν εχουν αλλάξει και ούτε πρόκειται να αλλάξουν.. αν θέλετε το συζητάμε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 15:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παρακολουθώντας το θέμα τις τελευταίες μέρες, καθώς και το παρομοίου περιεχομένου "what if this was a woman's world?", δεν μπορώ να καταλάβω πώς αυτό το ερώτημα προέρχεται από εσένα, που, αν έχω καταλάβει σωστά, πρεσβεύεις την αδυναμία της γυναίκας στο να φιλοσοφήσει.

Αργησες να διατυπώσεις την απορία σου .. κατ` αρχήν βιάστηκες να βγάλεις το συμπέρασμα οτι εγώ ``πρεσβεύω την αδυναμία της γυναίκας να φιλοσοφήσει``.. και θα έλεγα οτι βιάστηκες γενικώς να βγάλεις συμπεράσματα .. καλύτερα λοιπόν να ξαναδιαβάσεις το τόπικ ..άλλά και αλλα τόπικ οπου αναφέρομαι στο θέμα αυτό..


quote:
Η απόλυτη αυτή άποψη που είχες εκφράσει σε εκείνο το topic, δεν αποτελεί αυτονόητα έναν από τους λόγους της διαιώνισης της πατριαρχικής αντίληψης σε ηθικό και κοινωνικό επίπεδο έως σήμερα;

quote:
Εκτός αν η ερώτηση είναι ρητορική και εννοείς ότι εφόσον υπάρχει μέχρι και σήμερα η πατριαρχική αντίληψη των πραγμάτων, τότε αυτή θα πρέπει να είναι και η σωστή. Διαφορετικά πώς θα είχε επικρατήσει μέσα σε τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα

Και οι δύο παράγραφοι εχουν την ίδια έννοια.. και οδηγούν αυτομάτως στο βιαστικό λανθασμένο συμπέρασμα σου.

Νομίζω ομως οτι είμαι ο πλέον αναρμόδιος για να δώσω μια απάντηση στο ερώτημα σου.. Εφοσον λοιπόν παρακολουθείς τόσο καιρό τη συζήτηση σε καλώ να μας πείς τη γνώμη σου .. για τα αίτια που οδήγησαν την πατριαρχική αυτή αντίληψη..

Τέλος θα ήθελα να επισημάνω οτι γενικώς οι γυναίκες στις συζητήσεις τους .. εκτός το οτι βιάζονται να βγάλουν συμπεράσματα .. τείνουν να διαστρεβλώνουν τα λεγόμενα.. επικαλούμενες τυχόν ``φραστικά σφάλματα`` αλλά κυρίως υποκειμενικές έννοιες.. Τέλος .. ``το εκ παραδρομής`` φαίνεται να δικαιολογεί .. τις διαστρεβλώσεις..

Edited by - allzzaro on 06/06/2005 16:05:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 15:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ allzzaro ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Φίλε μου avatar.. ΕΜΕΙΣ το ``ισχυρό φύλο`` που ως σύντροφοι .. σύζυγοι κλπ.. δεν εχουμε στερήσει σε καμμία γυναίκα την ανθρώπινη ιδιότητα. Απεναντίας της έχουμε συμπαρασταθεί.. αμέριστα ...

ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΟΥΜΕ...

ΕΜΕΙΣ (ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΜΕΙΣ) ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ..

ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ...

ΜΑΖΙ ΒΑΔΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΟΧΙ ΧΩΡΙΑ....

ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 15:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου avatar.. ΕΜΕΙΣ το ``ισχυρό φύλο`` που ως σύντροφοι .. σύζυγοι κλπ.. δεν εχουμε στερήσει σε καμμία γυναίκα την ανθρώπινη ιδιότητα. Απεναντίας της έχουμε συμπαρασταθεί.. αμέριστα ...
Νομίζω .. σε οτι αφορά την ``πατριαρχική αντίληψη`` .. δεν ευθύνεται το ``ισχυρό φύλο`` .. τα κίνητρα της αντίληψης αυτής καθώς και οι πηγές τους .. νομίζω .. οτι δεν εχουν αλλάξει και ούτε πρόκειται να αλλάξουν.. αν θέλετε το συζητάμε..

Σκέψου φίλε μου όμως πως κάποτε οι μορφωμένες γυναίκες καιγόταν στην πυρά ως μάγισσες.
Επίσης η μεταβολή της αρχέτυπης κοινωνίας επέβαλλε το δίκαιο της πυγμής και την νέα πατριαρχική μορφή.
Ήταν καθαρά θέμα φυσιολογίας η μεταβολή αυτή.
Απλά αργότερα έλαβε τη μορφή κοινωνικού αποκλεισμού που κορυφώθηκε με τις θρησκευτικές αντιλήψεις και κυρίως μέσω του προπατορικού αμαρτήματος.
Όσο αμαρτωλό είναι ένα νεογέννητο λόγω του προπατορικού αμαρτήματος,
άλλο τόσο είναι και η γυναίκα κατώτερη.
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 16:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
ΕΜΕΙΣ (ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΜΕΙΣ) ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...


Οχι.. δεν νομίζω.. οι εμείς (οι οποιοι εμείς) μάλλον κάποιοι συγκεκριμένοι να πρέπει να ευθύνονται .. για όλα αυτά..

quote:
ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΛΛΑ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ...


Μα κάθε τόσο .. μπερδεύεις τα επαγγέλματα... με τη φιλοσοφία..
Φυσικά και είναι δάσκαλοι, και γιατροί , και αρχιτέκτονες, και δικηγόροι .. αυτό είναι κάτι που το εχω και εγώ διαπιστώσει... δεν μου λές κάτι νέο..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΒΕΛΗ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 17:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΥΒΕΛΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αργησες να διατυπώσεις την απορία σου .. κατ` αρχήν βιάστηκες να βγάλεις το συμπέρασμα οτι εγώ ``πρεσβεύω την αδυναμία της γυναίκας να φιλοσοφήσει``.. και θα έλεγα οτι βιάστηκες γενικώς να βγάλεις συμπεράσματα ..

Άργησα μεν - βιάστηκα δε! (είμαι αλλοπρόσαλλη ως γυναίκα!)
Ok, είναι νωρίς για μένα ώστε να βγάλω μόνο παρακολουθώντας και όχι συμμετέχοντας εως τώρα, ένα ολοκληρωμένο συμπέρασμα.

Έχεις δίκιο, όχι μόνο εσύ αλλά και πολλοί άλλοι θεωρούν ότι η γυναίκα είναι λιγότερο ικανή από έναν άνδρα να φιλοσοφήσει ή να σκεφθεί και να ενεργήσει λογικά και πρακτικά.
Εάν πάλι εκτιμώ λανθασμένα, συγχωρέστε με, είμαι γυναίκα και αυτό από μόνο του αποδεικνύει την αδυναμία μου να σκεφθώ ολοκληρωμένα (κατά τη γνώμη πολλών Ελλήνων σήμερα, απ' ότι διαπιστώνω).

quote:
Και οι δύο παράγραφοι εχουν την ίδια έννοια.. και οδηγούν αυτομάτως στο βιαστικό λανθασμένο συμπέρασμα σου.

Η τελευταία παράγραφος - πάλι έχεις δίκιο- είναι πλεονασμός, που ως μοναδικό σκοπό όμως έχει να τονίσει την έκπληξή μου για το γεγονός ότι ένας άνθρωπος που συμβάλλει, έστω και ακούσια, έστω και αν δεν το συνειδητοποιεί καν, στην συνέχιση μιας κατάστασης (δηλ.τη διαιώνιση της πατριαρχικής αντίληψης) δεν μπορεί να αναρωτιέται γιατί συμβαίνει αυτό!

quote:
Νομίζω ομως οτι είμαι ο πλέον αναρμόδιος για να δώσω μια απάντηση στο ερώτημα σου..

Εννοείται ότι αντιλαμβάνεσαι και τη δική σου ενεργό συμμετοχή στη συνέχιση αυτής της αντίληψης, οπότε δεν υφίσταται η αναρμοδιότητά σου.

Εκτός αν όντως δεν το αντιλαμβάνεσαι - οπότε νά και ένας ακόμη στόχος αυτού του topic - ή αν, ακόμη χειρότερα, επιχειρείς να ειρωνευτείς...
Εως τώρα, δεν είχα τρόπο ώστε να ξέρω τί από όλα συμβαίνει, allzzaro, οπότε δικαιούμαι να μην έχω καταλάβει τις προθέσεις σου και να ζητώ μια απάντηση.

quote:
σε καλώ να μας πείς τη γνώμη σου .. για τα αίτια που οδήγησαν την πατριαρχική αυτή αντίληψη..

Σ΄ευχαριστώ για την πρόσκληση σε διάλογο, θα ακολουθήσει - ίσως όχι τόσο άμεσα - και ελπίζω να οδηγηθούμε σε θετικά για το μέλλον συμπεράσματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 17:23:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα κάθε τόσο .. μπερδεύεις τα επαγγέλματα... με τη φιλοσοφία..
Φυσικά και είναι δάσκαλοι,
Νομίζω αγαπητέ ότι το δάσκαλος έχει μια πιο φιλοσοφική έννοια εδώ πέρα.
quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ..

Αυτό ακριβώς περικλείουν οι έννοιες καταννόηση και σεβασμός και κυρίως αυτό ακριβώς είναι ο στόχος της φιλοσοφίας.
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 17:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άργησα μεν - βιάστηκα δε! (είμαι αλλοπρόσαλλη ως γυναίκα!)


Xμ.. ενδιαφέρον...

quote:
Εννοείται ότι αντιλαμβάνεσαι και τη δική σου ενεργό συμμετοχή στη συνέχιση αυτής της αντίληψης

Να αντιληφθώ τι?? για ποιά δική μου συμμετοχή μιλάς και για ποιά αντίληψη..??
Εννοείται ?? πως εννοείται .. επειδή το εννοείς εσύ έτσι ??

quote:
Εκτός αν όντως δεν το αντιλαμβάνεσαι - οπότε νά και ένας ακόμη στόχος αυτού του topic - ή αν, ακόμη χειρότερα, επιχειρείς να ειρωνευτείς...

Δεν σε καταλαβαίνω αγαπητή μου..

quote:
Εως τώρα, δεν είχα τρόπο ώστε να ξέρω τί από όλα συμβαίνει, allzzaro, οπότε δικαιούμαι να μην έχω καταλάβει τις προθέσεις σου και να ζητώ μια απάντηση.

Για να μπορέσουμε να συζητήσουμε .. θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις αυτά που αναφέρω σε προηγούμενο πόστ μου κάνω ιδιαίτερη αναφορά στις γυναικείες διαστρεβλώσεις..


quote:

Άργησα μεν - βιάστηκα δε! (είμαι αλλοπρόσαλλη ως γυναίκα!)
Ok, είναι νωρίς για μένα ώστε να βγάλω μόνο παρακολουθώντας και όχι συμμετέχοντας εως τώρα, ένα ολοκληρωμένο συμπέρασμα.

Έχεις δίκιο, όχι μόνο εσύ αλλά και πολλοί άλλοι θεωρούν ότι η γυναίκα είναι λιγότερο ικανή από έναν άνδρα να φιλοσοφήσει ή να σκεφθεί και να ενεργήσει λογικά και πρακτικά.
Εάν πάλι εκτιμώ λανθασμένα, συγχωρέστε με, είμαι γυναίκα και αυτό από μόνο του αποδεικνύει την αδυναμία μου να σκεφθώ ολοκληρωμένα (κατά τη γνώμη πολλών Ελλήνων σήμερα, απ' ότι διαπιστώνω).



quote:
Εκτός αν όντως δεν το αντιλαμβάνεσαι - οπότε νά και ένας ακόμη στόχος αυτού του topic - ή αν, ακόμη χειρότερα, επιχειρείς να ειρωνευτείς...

Λοιπόν τα δύο τελευταία πόστ αυτά είναι δικά σου..
Στο πρώτο με ειρωνεύεσαι με θρασύτητα και στο δεύτερο με κατηγορείς εμμέσως πλήν σαφώς για ειρωνία...
ή λοιπόν θέλεις να με μπριζώσεις .. και να πάρω ανάποδες ή χρησιμοποιείς την συνηθισμένη τακτική ...την οποία την γνωρίζω πολύ καλά .. και ας κρύβεται πίσω απο ρόζ γράμματα...

Edited by - allzzaro on 06/06/2005 18:38:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΒΕΛΗ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 18:37:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΥΒΕΛΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
για ποιά δική μου συμμετοχή μιλάς και για ποιά αντίληψη..??

Εννοώ, την πατριαρχική αντίληψη που κυριαρχεί στην σημερινή κοινωνία.

Η αλήθεια είναι ότι, σύμφωνα με δικά σου παλαιότερα posts, ότι ο ίδιος ισχυρίστηκες ότι κατανοείς και στηρίζεις τη γυναίκα. Πιστεύω ότι το κάνεις και εσύ και πολλοί σύγχρονοι άνδρες, αλλά όχι ακόμα στο βαθμό που θα μπορούσε να αποτελέσει τη διαφορά για την αποδυνάμωση του πανίσχυρου πατριαρχικού μοντέλου. Εκεί αναφέρομαι όταν λέω: "δική σου συμμετοχή".

Το θέμα είναι ότι, ούτε κι εγώ, ως νεαρή σύγχρονη γυναίκα, έχω κατασταλάξει στο αν θα πρέπει να ανατραπεί το σημερινό αυτό μοντέλο.
Νομίζω πως σωστότερη θα ήταν η επίτευξη μιας, όχι "ανατροπής" αλλά "ισορροπίας" ανάμεσα σε πατριαρχικό και μητριαρχικό κοινωνικό πρότυπο.

Ωστόσο, θα μπορούσε να είναι εφικτή αυτή η τόσο "διαφορετική" ισορροπία; Θα ήταν αποτελεσματική; Μήπως δοκιμάστηκε σε κάποια προηγούμενη ξεχασμένη εποχή της ανθρωπότητας και απέτυχε;
Όπως και για το μητριαρχικό μοντέλο έχω το ίδιο ερώτημα: ήταν επιτυχημένη η εφαρμογή του;
Μήπως τα δεινά της ανθρωπότητας ανά τους αιώνες δεν προέρχονται από την επικράτηση του πατριαρχικού μοντέλου, αλλά από την εμμονή που έχουμε όλοι μας να διαχωρίζουμε τον εαυτό μας, τη φυλή μας, το έθνος μας, τη θρησκεία μας κ.ο.κ έναντι όλων των άλλων, με τη βεβαιότητα ότι η δική μας θεώρηση των πραγμάτων είναι η μόνη ορθή;
Αν είναι έτσι, τότε ούτε το μητριαρχικό μοντέλο, αν κάποτε επικρατούσε,να μην έκανε την αναμενόμενη διαφορά.

quote:
γυναικείες διαστρεβλώσεις..

Οι γυναικείες διαστρεβλώσεις και κατ΄επέκταση κάθε φύλου και τύπου διαστρεβλώσεις, είναι το σίγουρο αποτέλεσμα των οποιωνδήποτε - στην περίπτωσή μας των ανδρικών - ασαφειών.

quote:

ή λοιπόν θέλεις να με μπριζώσεις .. και να πάρω ανάποδες ή χρησιμοποιείς την συνηθισμένη τακτική ...

Τι θα κέρδιζα αν σε έβαζα στην πρίζα;

Μπορώ να φανταστώ ποια εννοείς ως "συνηθισμένη τακτική" αλλά, για να επιβεβαιωθώ, θα ήθελα εσύ να μου το διευκρινίσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 18:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αλήθεια είναι ότι, σύμφωνα με δικά σου παλαιότερα posts, ότι ο ίδιος ισχυρίστηκες ότι κατανοείς και στηρίζεις τη γυναίκα. Πιστεύω ότι το κάνεις και εσύ και πολλοί σύγχρονοι άνδρες, αλλά όχι ακόμα στο βαθμό που θα μπορούσε να αποτελέσει τη διαφορά για την αποδυνάμωση του πανίσχυρου πατριαρχικού μοντέλου. Εκεί αναφέρομαι όταν λέω: "δική σου συμμετοχή".

Είναι πολύ νωρίς .. για τα 33 μηνύματα που έχεις να γνωρίζεις πολύ καλά και να πιστεύεις για το άτομο μου .. καθώς και για παλαιότερα post.. μου...


quote:
Μπορώ να φανταστώ ποια εννοείς ως "συνηθισμένη τακτική" αλλά, για να επιβεβαιωθώ, θα ήθελα εσύ να μου το διευκρινίσεις.

Αν .. λέω αν .. είχες διαβάσει οπως επικαλείσαι εκείνα τα post θα ήξερες και για ποιές τακτικές μιλώ.. γιατί κάνω αναφορά ..
Συνεπώς ή δεν εχεις διαβάσει τα post ή με δουλεύεις...
ή μάλλον και τα δύο..

quote:
Τι θα κέρδιζα αν σε έβαζα στην πρίζα;

Είναι κάτι που το συνηθίζετε .. οι γυναίκες .. μας περνάτε για ηλεκτρική συσκευή μας βάζετε στην πρίζα για να κάνετε τη δουλειά σας.. #$@@%$$#

Edited by - allzzaro on 06/06/2005 18:54:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 18:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο allzzaro αγαπητή αναφέρετε στη δική μου τακτική...
Και λυπάμαι πολύ γι αυτό,
γιατί ενώ εγώ αποδέχτηκα την επιθυμία του να μην δώσει εξηγήσεις,
εκείνος μου καταλογίζει ακόμη το εκ παραδρομής που πραγματικά έγινε μία και μοναδική φορά.
Νομίζω ότι η μη επανάληψη του φαινομένου αποδεικνύει ότι ανήκει στη σφαίρα του τυχαίου και δεν αποτελεί τακτική.
Ή όπως ίσως να ακούγεται καλύτερα,
αν υπέπεσα στο παραπάνω σφάλμα,
ήταν ένα σφάλμα που δεν επαναλήφθηκε οπότε και πάλι δεν αποτελεί τακτική.
Φιλικά Ξωτικούλα

Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 19:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα είναι ότι, ούτε κι εγώ, ως νεαρή σύγχρονη γυναίκα, έχω κατασταλάξει στο αν θα πρέπει να ανατραπεί το σημερινό αυτό μοντέλο.

Μπαρτόν...


Είσαι σίγουρη..


quote:
Νομίζω πως σωστότερη θα ήταν η επίτευξη μιας, όχι "ανατροπής" αλλά "ισορροπίας" ανάμεσα σε πατριαρχικό και μητριαρχικό κοινωνικό πρότυπο.


Ας πετύχετε την ``ισορροπία`` και βλέπετε για την ``ανατροπή``
Γιατί μέχρι στιγμής την ισορροπία την βλέπετε με το τηλεσκόπιο .. φαντάσου την ``ανατροπή``.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 19:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο allzzaro αγαπητή αναφέρετε στη δική μου τακτική...
Και λυπάμαι πολύ γι αυτό,
γιατί ενώ εγώ αποδέχτηκα την επιθυμία του να μην δώσει εξηγήσεις,
εκείνος μου καταλογίζει ακόμη το εκ παραδρομής που πραγματικά έγινε μία και μοναδική φορά.

Καλή μου φίλη.. δεν θα το πιστέψεις αλλά δεν αναφερόμουν σε σένα..
Στο παρελθόν είχε ξανασυμβεί.. ακριβώς το ίδιο...


Δεν θα ήθελα να αναφερθώ στο δικό σου περιστατικό .. γιατί θεωρώ οτι πράγματι εκ παραδρομής έγινε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΒΕΛΗ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 19:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΥΒΕΛΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα επιθυμούσα να δημιουργηθεί μια προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ μας, allzzaro ή και με οποιοδήποτε άλλο μέλος.

quote:
Είναι πολύ νωρίς .. για τα 33 μηνύματα που έχεις να γνωρίζεις πολύ καλά και να πιστεύεις για το άτομο μου .. καθώς και για παλαιότερα post.. μου...

Δεν θα ισχυριζόμουν ότι γνωρίζω κάποιον "πολύ καλά", όπως λες, απλά και μόνο συνδιαλεγόμενη μαζί του σε ένα εκ των πραγμάτων απρόσωπο forum.
Με δυσκολία θα το έλεγα ακόμα κι αν συνδιαλεγόμουν μαζί σου διαπροσωπικά.
Αν και ως γυναίκα με χαρακτηρίζει η γυναικεία διαίσθηση, ωστόσο δεν θα επιχειρούσα να σε ψυχολογήσω με μοναδικά κριτήρια τη διαίσθησή μου και τα γραφόμενά σου, γιατί θα κατέληγα σε ελλιπή συμπεράσματα.

Για τα λεγόμενα "παλαιότερα posts σου", το πιο πρόσφατο από αυτά είναι το 7ο κατά σειρά στην 7η σελίδα αυτού του topic, όπου γράφεις:

ΕΜΕΙΣ το ``ισχυρό φύλο`` που ως σύντροφοι .. σύζυγοι κλπ.. δεν εχουμε στερήσει σε καμμία γυναίκα την ανθρώπινη ιδιότητα. Απεναντίας της έχουμε συμπαρασταθεί.. αμέριστα ...

Αυτά έγραψες, ως ένδειξη δικής σου - αλλά και γενικότερα του ανδρικού φύλου - συμπαράστασης στη γυναίκα...

quote:

Αν .. λέω αν .. είχες διαβάσει οπως επικαλείσαι εκείνα τα post θα ήξερες και για ποιές τακτικές μιλώ..
Συνεπώς ή δεν εχεις διαβάσει τα post ή με δουλεύεις...

Για να αποφεύγουμε όποιες μελλοντικές γυναικείες διαστρεβλώσεις των δικών σου posts, σου είναι κόπος να μου εξηγήσεις, ως νεο μέλος που είμαι, τις "επίμαχες" τακτικές;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 19:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως βιάστηκα να βγάλω συμπέρασμα
και επίσης όποιος έχει και τη μύγα...

Το θετικό είναι πως διαφωνώ και με τους δυο σας σε ορισμένα σημεία και αυτό μου φαίνεται ιδιαίτερα εποικοδομητικό.

Καλή συνέχεια λοιπόν και ας ακονίσουμε μόνο τα μυαλά μας....

Φιλικά Ξωτικούλα


Φύτεψα πάλι τα κρίνα της ψυχής μου σ'άπιστο χώμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 19:20:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα επιθυμούσα να δημιουργηθεί μια προσωπική αντιπαράθεση μεταξύ μας, allzzaro ή και με οποιοδήποτε άλλο μέλος.

Οι αντιπαραθέσεις είναι εποικοδομητικές

quote:

Για να αποφεύγουμε όποιες μελλοντικές γυναικείες διαστρεβλώσεις των δικών σου posts, σου είναι κόπος να μου εξηγήσεις, ως νεο μέλος που είμαι, τις "επίμαχες" τακτικές;

Δυστυχώς δεν θέλω να αναφερθώ σε αυτά.. εχουν λήξει πλέον .. νομίζω ομως οτι αν δείξεις κάποια κατανόηση και μπορείς να καταλάβεις πότε διαστρεβλώνεται κάτι .. δεν θα μπώ στον κόπο να σου εξηγήσω .. αν και μου είναι πολύ δύσκολο να κατανοήσω .. πως ακριβώς σκέπτεστε στο συγκεκριμένο θέμα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 19:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚ.. πές μου που διαφωνείς.. και πές μου και τη γνώμη σου...για την πατριαρχική αντίληψη της κοινωνίας που αναφέρει ο avatar οπου δεν θεωρώ την κοινωνία υπεύθυνη γιαυτό αλλά συγκεκριμένους παράγοντες για τη μη συμμετοχή της γυναίκας σε διάφορες δραστηριότητες...

Καλό σας απόγευμα ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΚΥΒΕΛΗ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


60 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 20:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΚΥΒΕΛΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ας πετύχετε την ``ισορροπία`` και βλέπετε για την ``ανατροπή``
Γιατί μέχρι στιγμής την ισορροπία την βλέπετε με το τηλεσκόπιο .. φαντάσου την ``ανατροπή``.

Ξέρεις, μου κάνει εντύπωση που γράφεις "πετύχετε" αντί για "πετύχουμε" ή "βλέπετε" αντί "βλέπουμε".
Όντως είναι πολύ μακρινή στο μέλλον αυτή η επιθυμητή ισορροπία, αφού η παλαιά τάξη πραγμάτων αρνείται σθεναρά να εγκαταλείψει το βάθρο της.
Ένα χαρακτηριστικό δείγμα αυτής της πραγματικότητας είναι η δική σου χρησιμοποίηση του δευτέρου πληθυντικού προσώπου αντί του πρώτου. Κάποιος που θα ήθελε να δείξει διαλλακτικότητα θα έλεγε "πετύχουΜΕ" αντί του "πετύχεΤΕ".
Δεν ξέρω κατά πόσο η δική σου αυτή αντίληψη είναι αντιπροσωπευτική και για τους υπόλοιπους αρσενικούς, αλλά αν υποθέσουμε ότι είναι, τότε όντως οι άνδρες θέλετε να συνεχίσουμε να είμαστε σε αντίπαλα στρατόπεδα.
Γιατί όμως να είμαστε αντίπαλοι;
Έχετε να κερδίσετε από τη διαιώνιση αυτής της διαμάχης ή φοβάστε ότι χάνετε έδαφος και περνάτε έτσι σε μια αντεπίθεση;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 15:46:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί όμως να είμαστε αντίπαλοι;

Eίμαστε άνδρες και είστε γυναίκες.. οτι και να κάνετε δεν γίνεσθε άνδρες ούτε εμείς γυναίκες..
Δεν είμαστε αντίπαλοι..
Αυτή είναι δική σου αρρωστημένη φεμινιστική αντίληψη.

Οπως προείπα .. μην χρησιμοποιείς αυτή την φαιδρά τακτική στο να παραποιείς φράσεις ή και αντιλήψεις ή στην προκειμένη περίπτωση να κρέμεσαι απο τυχόν φραστικά σφάλματα .. είναι νομίζω ντροπή..


quote:
Ένα χαρακτηριστικό δείγμα αυτής της πραγματικότητας είναι η δική σου χρησιμοποίηση του δευτέρου πληθυντικού προσώπου αντί του πρώτου. Κάποιος που θα ήθελε να δείξει διαλλακτικότητα θα έλεγε "πετύχουΜΕ" αντί του "πετύχεΤΕ".

Τα δικά σας δικά μας και τα δικά μας δικά μας..

Η φεμινιστική αλλαζονεία σε ολο της το μεγαλείο..

Εγώ θα σε παραδεχθώ εάν μου αποδείξεις πότε η γυναίκα στις διεκδικήσεις των δικαιωμάτων της είτε στον εργασιακό χώρο είτε στον κοινωνικό συμπεριέλαβε και τον ανδρα..
Εκεί κοιτάτε αποκλειστικά την πάρτι σας.. πώς τολμάς τώρα λοιπόν και ζητάς να συμμετέχουμε στο να πετύχετε .. απο τη στιγμή που δεν το κάνετε εσείς.. γιαυτό σου λέω η γυναικεία αλλαζονεία σε ολο της το μεγαλείο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 15:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Γιατί όμως να είμαστε αντίπαλοι;

Eίμαστε άνδρες και είστε γυναίκες.. οτι και να κάνετε δεν γίνεσθε άνδρες ούτε εμείς γυναίκες..
Δεν είμαστε αντίπαλοι..
Αυτή είναι δική σου αρρωστημένη φεμινιστική αντίληψη.

Οπως προείπα .. μην χρησιμοποιείς αυτή την φαιδρά τακτική στο να παραποιείς φράσεις ή και αντιλήψεις ή στην προκειμένη περίπτωση να κρέμεσαι απο τυχόν φραστικά σφάλματα .. είναι νομίζω ντροπή..


quote:
Ένα χαρακτηριστικό δείγμα αυτής της πραγματικότητας είναι η δική σου χρησιμοποίηση του δευτέρου πληθυντικού προσώπου αντί του πρώτου. Κάποιος που θα ήθελε να δείξει διαλλακτικότητα θα έλεγε "πετύχουΜΕ" αντί του "πετύχεΤΕ".

Τα δικά σας δικά μας και τα δικά μας δικά μας..

Η φεμινιστική αλλαζονεία σε ολο της το μεγαλείο..

Εγώ θα σε παραδεχθώ εάν μου αποδείξεις πότε η γυναίκα στις διεκδικήσεις των δικαιωμάτων της είτε στον εργασιακό χώρο είτε στον κοινωνικό συμπεριέλαβε και τον ανδρα..
Εκεί κοιτάτε αποκλειστικά την πάρτι σας.. πώς τολμάς τώρα λοιπόν και ζητάς να συμμετέχουμε στο να πετύχετε .. απο τη στιγμή που δεν το κάνετε εσείς.. γιαυτό σου λέω η γυναικεία αλλαζονεία σε ολο της το μεγαλείο...


quote:
Έχετε να κερδίσετε από τη διαιώνιση αυτής της διαμάχης ή φοβάστε ότι χάνετε έδαφος και περνάτε έτσι σε μια αντεπίθεση;

Φοβάστε.. περνάτε.. ποιός θεωρεί ποιούς αντιπάλους ΠΟΙΟΣ ..
Εδώ χρησιμοποιούμε και δεύτερο πληθυντικό .. και οχι μόνο .. μας θεωρείς αντιπάλους...

Με αυτά αγαπητή μου επισφραγίζεις απο μόνη σου αυτά για τα οποία ΕΣΥ μου καταλογίζεις... και μετά ζητάς να φιλοσοφίσεις .. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ.
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΦΥΛΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΔΡΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΙΜΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ.
ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ;
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΤΙ ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ;
ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΔΕΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΝ ΚΑΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ.
ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΗ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ Ή ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΟ ΚΑΘΕ ΤΙ. ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΣΘΕΝΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΚΑΙ ΔΡΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΙΜΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΗ.ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΕΤΥΧΟΥΝ.
ΑΦΡΟΔΙΤΗ,δυστηχώς αυτές οι ενέργειες,όταν αφήνουν προ τετελεσμένων γεγονότων και μή ειλικρήνειας εξ'αρχής των επιδιωξεών τους και στην συνέχεια ενημέρωσης εκείνων που υποτίθεται θεωρούν δικούς τους ανθρώπους......πληγώνουν και είναι πολύ μακριά αυτών των δεδομένων που αναφέρεις......είναι η εξαίρεση,όπως εξαιρέσεις υπάρχουν και σε εμάς....(τους άντρες)

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMS

Edited by - manos on 07/06/2005 16:25:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ .. τίποτα για τους άνδρες..

Μήπως τα θέλετε όλα δικά σας..??

Υπάρχουν απόψεις και φιλοσοφημένες απόψεις.
Υπάρχουν ιδέες και φιλοσοφημένες ιδέες.
Υπάρχουν ενέργειες και φιλοσοφημένες ενέργειες.

Για να μπορέσει κάποιος λοιπόν να συμπεριλάβει τη σοφία στις καθημερινές του συνήθειες θα πρέπει πρώτα απο όλα να έχει ``ΑΝΤΙΛΗΨΗ``.

Δεύτερον θα πρέπει να βλέπει με τα ``ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥ``.

Και τρίτον θα πρέπει να εχει ``ΚΑΘΑΡΗ ΨΥΧΗ``.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 16:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΦΡΟΔΙΤΗ,δυστηχώς αυτές οι ενέργειες,όταν αφήνουν προ τετελεσμένων γεγονότων και μή ειλικρήνειας εξ'αρχής των επιδιωξεών τους και στην συνέχεια ενημέρωσης εκείνων που υποτίθεται θεωρούν δικούς τους ανθρώπους......πληγώνουν και είναι πολύ μακριά αυτών των δεδομένων που αναφέρεις......είναι η εξαίρεση,όπως εξαιρέσεις υπάρχουν και σε εμάς....(τους άντρες)

---------------------------------------------------------------------
MANO MOY ANΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ.
ΑΣ ΕΠΕΝΔΥΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΜΑΣ ΣΟΦΑ, ΣΤΟ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ,ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ.
ΑΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΩΣΤΕΣ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΟΣΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΜΑΣ.


[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Να ξέρεις,ότι ευτυχία είναι να μπορείς να ξεχνάς,και να μπορείς να θυμάσαι.
Η ευτυχία έρχεται από την ικανότητα να νιώθεις βαθιά,να απολαμβάνεις απλά,να σκέφτεσαι ελεύθερα να ρισκάρεις στη ζωή να είσαι απαραίτητος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1557617
Maintained by Digital Alchemy